ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Νέα Ακρόπολη... Νο.2
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 46
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:08:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Διότι οι λόγοι που μας υπαγορεύουν τέτοια συμπεριφορά, υφίστανται και στον φασισμό.

Edited by - Αίολος on 21/02/2012 13:29:32



Σε αυτό συμφωνούμε φίλε Αίολε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:16:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σαν τον Γιαννάκη μας μιλάς κι εσύ.
Αλλα γράφω, άλλα διαβάζεις...

Μήπως...;


Το χάσαμε το κορμί πατριώτη!
α χα χου χα!

Edited by - Μυρμιδόνας on 21/02/2012 14:18:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:24:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρόλα αυτά, το Βιντεακι έχει ενδιαφέρων Αίολε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...κι εγώ δεν θα σε διορθώσω!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να σε καλά!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:43:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αίολε αυτό το "κσ" επίτηδες το κάνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου!"


Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 14:58:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε Admin.
Τι κόλλημα είναι αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 15:05:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, ναι. Συμφωνώ κι εγώ.
Αρχίδει και κουράδει το θέμα!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 15:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 15:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ πιστεύω αγαπητοί μου συντονιστές ότι συμπεριφορά του Αίολου δυσκολεύει τη συνέχιση του θέματος.

Edited by - Μυρμιδόνας on 21/02/2012 15:39:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 16:12:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Old Time Classic


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 17:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμίσω ότι έχουμε δύο πολύ ωραία πατήματα για προέκταση του θέματός μας.
Του Πλάτωνα "Αν δίχως οργάνωση δεν μπορώ να ζήσω, θεωρώ πως το κράτος είναι αναγκαίο να είναι οργανωμένο, (με ότι θετικό η αρνητικό έχει η κάθε δημοκρατία) Ότι αφορά την αλήθεια, οργανώνεται?"
και
Το βιντεάκι του Αιόλου!

(Ας αφήσουμε τις μικρότητες και ας είμαστε εποικοδομητικοί!)

Edited by - Μυρμιδόνας on 21/02/2012 17:12:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 19:21:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σου μιρμιδωνας,

Βλέποντας λιγο το βίντεο, θα πω πως ίσως δεν φθάνει για να κινήσει συνηδεισεις ώστε να γίνει κάποιος vegetarian. 

Προσωπικά είμαι, αν και όχι απόλυτα, μιας και αυγά τρώω και τυρί τρώω, και τα τελευταία χρόνια, περισσότερο για να μην ενοχλούνται όσοι με καλούν σε δείπνο, κάτι λίγα τσιμπαω.

Έγραψα πως δεν φθάνει, αν γίνεται σαν μόδα, η γιατι κάποιος είδε ένα φιλμ. Και δεν φθάνει, γιατι μέσα του μπορει να λέει δεν τρώω κρέας, μα να το λέχεται, να έχει μνήμες απο τα σουβλάκια και τα αρνακια που έφαγε, και αυτα να του προκαλουν ορέξεις. 

Θα σας γράψω εκει πάνω λοιπόν, την δικη μου εμπειρία. 

Κάποτε ένας μου ξαδερφος με πειρε για νυχτερινό κυνήγι. Ειμουν μικρο παιδι, γύρω στα 10 και θυμάμαι κράταγα το φακό προς τα δένδρα που κοιμοντουσαν πετουμενα. Ενω έφερνε τακτικά στο σπίτι πετουμενα, (κοτσιφια, σπουργιτια,κλπ) και η γιαγια τα ετοίμαζε με αυγά, και ήταν πεντανοστημα, όταν μου είπε...έλα, δώσε μου το φακό, ρίξε εσυ...αυτο είναι εύκολο, ομολογω πως ήμουν εντελώς ταραγμένος.... Μα βρέθηκα με το όπλο στα χέρια, με τον ξαδερφο να μου λέει πως να το κρατω, και μετα απο λιγο...κλικ και μπαφ, το άψυχο και ματωμένα σώμα του, έπεσε δυπλα μου. Τόση δε ήταν η ταραχή, που το bravo του ξαδερφου μου, φάνηκε σαν επιπληξη, μαζι μα αυτο, ένα καυτό δάκρυ κιλησε στο μάγουλο μου.

Όλη τη νύχτα δεν κοιμήθηκα, και το πρωι που η γιαγια έλεγε πως θα μου τα φτιάξει για μεσημέρι, (ήσαν και αλλα απο τον ξαδερφο) της είπα πως δεν θα έτρωγα. 

Τα χρόνια και οι οικογενειακές συνήθεις διατροφής, είχαν το πάνω χέρι, έτσι ξεχάστηκε αυτο το γεγονός, για να φτάσω κάπου στα 22 μου. Εκει διαβάζοντας Πλάτωνα, πλωτινο, και τους αλλους φιλοσοφους, σιγά σιγά ένιωθα μια απέχθεια.

Κάποια στιγμη, έγινε και ο εξεις κωμικοτραγικο. Όταν καθόμουν στο τραπέζι, και είχα απέναντι κρέας, έβλεπα το ζώο ζωντανό. Έτσι σταμάτησα να τρώω, με κατάληξη μετα απο λίγα χρόνια, αν έτρωγα κατα λάθος, (π.χ ελιές ιταλικές βάζουν μέσα μπεικον) να είμαι αλλεργίκος...κοκκινιλες στο σώμα, κυρίως μπρος στην καρδια)

Απο την άλλη, αυτη η διατροφή, με έφερε σε μια κατασταση υπερ ευαισθησίας, να τρώω διλ μαρουλι, και να λέω τι λιχουδια είναι αυτη....και γενικα κάθε τροφη, προκαλεί μεγάλη ευχαρίστηση, μιας και εκτός απο vegetarian είμαι και λιγο δίαιτος. 

Αυτα περί τροφής, (αφορούν εμένα προσωπικά) και δεν κάνω ποτε προπαγάνδα υπέρ της μη κρετοφαγιας, , μιας και γνώρισα ανθρώπους που έχουν ανάγκη να τρώνε κρέας, (ίσως η ομάδα αίματος, 0 είναι κρατοφαγος) ενω η Α, εμφανίσθηκε όταν ο άνθρωπος αρχησε να καλλιεργεί τη γη, και να μην του είναι απαραίτητο.

Για το θέμα που ρώτησα, ας γράψεται πρώτα εσείς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 21:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Για το θέμα που ρώτησα, ας γράψεται πρώτα εσείς.

Πλάτωνα σου είχα απαντήσει σε αυτό.

"Φαντάζομαι η οργάνωση ως έννοια δεν είναι κάτι κακό, αλλά έχει μεγάλη διαφορά όταν μια οργάνωση ως ομάδα ή έννοια τάσσεται σε κάποιον σκοπό μέσα στους κόλπους της πολιτείας.Ένας ελεύθερος άνθρωπος δεν ορκίζεται και δεν τάσσεται σε πλευρές και δόγματα. Η δημοκρατία χρειάζεται ελευθέρους πολίτες, όχι ταγμένους υπηρέτες κάποιων ιδεολογιών. Μόνο ο στρατός πρέπει να ασκεί τέτοιου είδους εξουσία και μόνο σε κατάσταση ανάγκης.Ενώ εν καιρό ειρήνης και πάλι μόνο ο στρατός, για εκπαιδευτικούς λόγους."

Edited by - Μυρμιδόνας on 21/02/2012 21:33:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2012, 22:11:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Για το θέμα που ρώτησα, ας γράψεται πρώτα εσείς.

Πλάτωνα σου είχα απαντήσει σε αυτό.

"Φαντάζομαι η οργάνωση ως έννοια δεν είναι κάτι κακό, αλλά έχει μεγάλη διαφορά όταν μια οργάνωση ως ομάδα ή έννοια τάσσεται σε κάποιον σκοπό μέσα στους κόλπους της πολιτείας.Ένας ελεύθερος άνθρωπος δεν ορκίζεται και δεν τάσσεται σε πλευρές και δόγματα. Η δημοκρατία χρειάζεται ελευθέρους πολίτες, όχι ταγμένους υπηρέτες κάποιων ιδεολογιών. Μόνο ο στρατός πρέπει να ασκεί τέτοιου είδους εξουσία και μόνο σε κατάσταση ανάγκης.Ενώ εν καιρό ειρήνης και πάλι μόνο ο στρατός, για εκπαιδευτικούς λόγους."

Edited by - Μυρμιδόνας on 21/02/2012 21:33:06


Το έχω δει μιρμιδωνας, περίμενα να γράψει κάποιος κάτι ακόμα. 

Συμφωνώ πως ένας ελεύθερος άνθρωπος δεν τάσσεται σε πλευρές και δόγματα, και στο τι χρειάζεται η δημοκρατια,

μόνο που δεν έγινε κατι τετοιο μέχρι σήμερα.

Αντίθετα, βλέπουμε πως επικρατει, το ότι φάμε και ότι πιούμε, με λίγες εξερεσεις ολίγων συνειδοτοποιημενων, και ανεξάρτητων των αναγκών/παθων, των τερψεων και τέτοιων.

Τι παει λοιπόν στραβά?

Μήπως ο άνθρωπος ζει συνεχως μέσα στο ψέμα?

Πρέπει να εξετασουμε (κατ' εμε) πρωτα τα εξεις.

1. Αν γίνεται κάτι τέτοιο, ποιο είναι το κόστος και τι κερδίζει με την (αληθεια) κάποιος σαν άνθρωπος?

2. Αν δεχθούμε πως η αλήθεια (βρίσκεται) απο τον Α τον Β τον Γ, είναι δυνατόν να οργανωθεί, και να αποτελέσει αφετηρία νέας ζωής για τον άνθρωπο?

3α. Αν είναι δυνατο,  
Είναι σε θέση μια οργάνωση να αλλάξει πραγματικα την πορεία προς το ψέμα?

3β. Αν δεν είναι δυνατο,
πως προχωρά και τι κάνει κάποιος σαν άνθρωπος.?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 00:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα, η Ακρόπολη ,οι τέκτονες κ.τ.λ Αρκούν για να υποβαθμίσουν την δημοκρατία αφού γίνονται κλίκες μέσα στην κοινωνία. Επίσης οι όλοι οι φανατικοί χριστιανοί συμπληρώνουν τους προηγούμενους. Ακόμα οι φανατικοί σε ομάδες ποδοσφαιρικές κ.α ολοκληρώνουν το consept της διάλυσης της ελευθερίας. Όλοι αυτοί τάσσονται σε κάτι μανιωδώς και υπερκεράζουν την ισορροπία. Εγώ βλέπω ανόητους βλάκες παντού γύρο μου. Μαζί με μένα σε διάφορες φάσεις της ζωής μου. Κάποιοι από εμάς λόγο απλής βλακείας, κάποιοι άλλοι λόγο ανώτερης ανοησίας.Σε αυτό το σημείο συμφωνώ με τον Γ.Γ, ότι όλη αυτοί (που είμαστε εμείς ) κάνουμε το λάθος να επιμένουμε σε μια ανοησία επειδή πιστεύουμε ότι ωφελεί εμάς και την κοινωνία (αφού τασσόμαστε σε ιδέες που μεταμορφώνονται σε ασθένειες) που στην ουσία εξυπηρετούνε δικούς μας σκοτεινούς σκοπούς. Για να λυθεί αυτό, πρέπει να σταματήσουμε να φερόμαστε σαν βλάκες. Πρέπει να σταματήσουμε να ακολουθούμε ομάδες, δόγματα,κόμματα, οργανώσεις και φιλοσοφίες που υπόσχονται ουτοπίες. Πρέπει να έρθουμε στο τώρα, να κοιτάξουμε κατάματα τα προβλήματα που μας δέρνουν στο τώρα και αφήσουμε στην άκρη τις φαντασίες και τις εξουσίες. Η οργάνωση σαν έννοια σαφώς και χρειάζεται, απλά χωρίς τα παραπάνω.
Εδώ διαφωνώ λίγο Πλάτωνα.Νομίζω ότι μας δέρνει για τα καλά η ανοησία αυτή.

Edited by - Μυρμιδόνας on 22/02/2012 00:42:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 06:07:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιρμιδωνας, καταλαβαίνω τι λες...

Χρειάζεται, γενικό reset.

Μα μιας και είμαστε αυτο που είμαστε, καλώς η κακώς, όσον καιρός ακόμα μου μένει, σβήνω χαζόμαρα....όπως φυσικα μπορω.

Και προσπαθω, ωστε να μην προστεθεί...., Νεα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 12:31:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντος Πλάτωνα έτσι είναι. 'Εβλεπα στο ντοκιμαντέρ που σας έλεγα, του national geographic για τους τέκτονες και έλεγε μια γυναίκα τέκτονας αρχηγός, ότι ακόμα και να φύγει από εκεί κάποιος η αλλαγή που έχει υποστεί από αυτήν την ιδεολογία είναι αμετάκλητη . Αυτό που αναρωτήθηκα κατευθείαν είναι, καλά δεν ντρέπεται που τα λέει αυτά. Είναι σαν κάποιοι να πειραματίζονταν μαζί σου και μετά λένε: " α!!! θέλεις να φύγεις;;; τώρα την πάτησες, γιατί σε χρησιμοποιήσαμε και τώρα δεν υπάρχει επιστροφή, δικό σου λάθος, δική σου επιλογή, απλά εμείς φροντίσαμε να ώστε η ζημιά να είναι μόνιμη και παραλείψαμε να στο πούμε επίσης!"
Πλάτωνα το θεωρώ απίστευτα εξευτελιστικό αυτό, αηδίασα κατευθείαν. Βέβαια κάποιοι άνθρωποι το θεωρούν προνόμιο να να παίζουν με την ψυχολογία του αλλουνού η την δική τους, νομίζοντας ότι κάνουν μαγικά και αυτό αλλάζει τους ανθρώπους προς το καλύτερο. Το μόνο που φαίνεται να κάνουν, είναι να εκμεταλλεύονται κάποιον και μετά να τον πετάνε σαν στημένη λεμονόκουπα!


Edited by - Μυρμιδόνας on 22/02/2012 12:41:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 17:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο τύπος που μίλαγε στο βίντεο, δεν σας θύμιζε λίγο τον Μουσολίνι?

Αλήθεια, τον ρώτησε άραγε κανείς γιατί έπινε νερό από πλαστικό μπουκάλι?
Τι θα γινόταν αυτό μετά? Πως φτιάχτηκε?

Ο Διογένης, ο κυνικός φιλόσοφος, είχε ένα πιθάρι και μια κούπα για να πίνει νερό, μέχρι που είδε ένα παιδί να πίνει με την χούφτα του και τότε πέταξε και την κούπα.

Αλήθεια, σκέφτηκε ποτέ γιατί στη φύση υπάρχουν τα σαρκοφάγα ζώα?

Γιατί αυτά έχουν τον συγκεκριμένο δρόμο εξέλιξης?

Τα σαρκοφάγα, τείνουν να γίνουν περισσότερο σαρκοφάγα, δηλαδή με μεγαλύτερες κυνηγητικές ικανότητες ή μήπως, ακολουθούν τον δρόμο της χορτοφαγίας?

Αλήθεια, γιατί δεν περπατούσε ξυπόλητος? Αφού τα παπούτσια του , σίγουρα, δεν θα ήταν από δέρμα ζώου, σημαίνει πως θα ήταν μη φιλικά προς το περιβάλλον. τότε γιατί τα φορούσε? Ποια αφύσικη ανάγκη τον υποχρέωσε να φορά παπούτσια?

Αλήθεια, στην αρχή , είπε πως είχε και ιστοσελίδα. Έχει αναλογιστεί άραγε, πόσο μεγάλη καταστροφή κάνει στο περιβάλλον?
Εκατομμύρια χρόνια οι άνθρωποι ζούσαν χωρίς υπολογιστές, αυτός γιατί δεν μπορεί να ζήσει ούτε μισό αιώνα?

Αλήθεια, γιατί στο τέλος μας μιλούσε για μαγειρεμένες τροφές?
Δεν γνώριζε ότι η φωτιά σκοτώνει τις βιταμίνες? για ποιον λόγο δεν σχολίασε την "ηλίθια" διαδικασία του μαγειρέματος της τροφής?

Μήπως τελικά, το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να διαφημίσει τις συγκεκριμένες εταιρείες παρασκευής "υγιεινών" τροφών?

Σε τι είδους συσκευασίες ήταν αυτές? γιατί ήταν σε συσκευασίες μιας χρήσης και όχι σε επαναχρησιμοποιούμενες?

Πόσο μακρυά από τους καταναλωτές ήταν καλλιεργημένες αυτές οι "φυσικές" τροφές? Δεν γνώριζε πως, το κάθε χωράφι αναπτύσσει φυτά, με τέτοιου είδους ενέργειες που να είναι κατάλληλα για τους ανθρώπους της περιοχής?

Δεν μας μίλησε καθόλου για τα μεταλλαγμένα σόγια. Μήπως δεν το γνώριζε?

Σε τελική ανάλυση, γιατί δεν βρίσκει μια σπηλιά να πάει να ζήσει εκεί?
Τι πιο φυσικό?

Τέλος, τέτοια υπερκινητικότητα που είχε, που αποσκοπούσε? τόση κατανάλωση ενέργειας, μόνο και μόνο για να μας επηρεάσει συναισθηματικά? Έχετε δει πολλά ζώα να καταναλώνουν άσοπα την ενέργειά τους?

Αν ίσχυαν, έτσι ακριβώς όπως τα έλεγε, τότε δεν θα ήταν λογικό, όλοι οι πρωταθλητές να τρέφονται κατ αυτόν τον τρόπο?

Αναρωτήθηκε κανείς, μήπως είναι χρήσιμες και οι τοξίνες? Ανάλογα με τον κάθε άνθρωπο φυσικά...

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 21:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καταπληκτική εφεύρεση που ζει και αναπνέει σε όλο τον κόσμο είναι οι λεγόμενες υπεράκτιες εταιρίες ή κοινώς off shore.

Αντίθετα με όσα πιστεύει ο αφελής και άσχετος μέσος μεροκαματιάρης εργαζόμενος, ο καθένας από μας μπορεί να δημιουργήσει και να....... είναι ιδιοκτήτης μιας off shore εταιρίας, εύκολα, γρήγορα και φθηνά.
Υπάρχουν δικηγορικά γραφεία στην Ελλάδα, που μπορούν μέσα σε τρεις εργάσιμες μέρες, με συνολικό κόστος 2.000 ευρώ, να συστήσουν για λογαριασμό μας μια off shore εταιρία, με έδρα την Κύπρο (συνήθως αυτήν προτιμούν οι περισσότεροι) ή κάποιο άλλο εξωτικό μέρος.
Πολλοί από τους αναγνώστες θα αναρωτηθούν: "τι μας νοιάζει εμάς;" Θα καταλάβετε αμέσως.
Ας υποθέσουμε ότι κάποιος, ας πούμε ο κύριος Παπαδόπουλος, διαθέτει 200.000 ευρώ σε ρευστό. Αποφασίζει να αγοράσει ένα σπίτι στο όνομά του.
Θα πληρώσει επιπλέον τα συμβολαιογραφικά, φόρο και θα αποκτήσει το σπίτι.
Αν τώρα αυτός πάρει ένα δάνειο, π.χ. 30.000 και κάτι πάει στραβά και δεν πληρώνει, η τράπεζα ερευνώντας, θα ανακαλύψει το ακίνητο στο όνομά του και θα προσπαθήσει να το κατασχέσει και να το πλειστηριάσει.
Αν τίποτα δεν πάει στραβά και ο κ. Παπαδόπουλος μετά από ένα χρόνο θελήσει να μεταβιβάσει το ακίνητο στην κόρη του, θα πρέπει να πληρώσει πάλι συμβολαιογραφικά και φόρους για να γίνει η μεταβίβαση.
Ας υποθέσουμε τώρα, ότι η κόρη του Παπαδόπουλου, 5 μήνες μετά μετάνιωσε και θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο στον αδερφό της. Πάλι θα πληρώσει συμβολαιογραφικά και φόρο.
Σε όλο το παραπάνω διάστημα του παραδείγματος, το ακίνητο είναι ενοικιασμένο από κάποιον τρίτο και πληρώνει .π.χ. 1000 ευρώ το μήνα ενοίκιο. Άρα η εφορία, σε όλο το παραπάνω διάστημα, εκτός από τα γαμησιάτικα, εισπράττει και μερτικό από τα ενοίκια που πληρώνει ο ενοικιαστής στον ιδιοκτήτη, το οποίο ανάλογα με την κλίμακα εισοδήματος, μπορεί να φτάσει μέχρι 50%.
Ποιό είναι το κόλπο με την off shore;
Ο Παπαδόπουλος, αντί να αγοράσει το ακίνητο στο όνομά του, δίνει 2.000 ευρώ σε σχετικό δικηγορικό γραφείο και αυτό συστήνει μια off shore
εταιρία, με έδρα την Κύπρο, με όνομα π.χ. "Πυραμίδα LTD". Η εταιρία είναι ανώνυμη και έχει μία μόνο μετοχή. Όποιος κρατάει στα χέρια του την μετοχή, είναι ο ιδιοκτήτης της εταιρίας. Στη συνέχεια αγοράζει το ακίνητο των 200.000 ευρώ στο όνομα της "Πυραμίδα LTD". Δηλαδή, το ακίνητο πλέον, είναι ιδιοκτησία της "Πυραμίδα LTD", η οποία είναι ιδιοκτησία του Παπαδόπουλου.
Αν τώρα αυτός πάρει ένα δάνειο, π.χ. 30.000 και κάτι πάει στραβά και δεν πληρώνει, η τράπεζα ερευνώντας, δεν θα ανακαλύψει το ακίνητο στο όνομά του, άρα δεν θα μπορεί να το κατασχέσει και να το πλειστηριάσει.
Αν τίποτα δεν πάει στραβά και ο κ. Παπαδόπουλος μετά από ένα χρόνο θελήσει να μεταβιβάσει το ακίνητο στην κόρη του, θα της παραδώσει απλά τη μετοχή της "Πυραμίδα LTD". Είπαμε, όποιος κρατάει στα χέρια του τη μετοχή της "Πυραμίδα LTD", είναι και ιδιοκτήτης του ακινήτου. Άρα, δεν πρέπει να πληρώσει πάλι συμβολαιογραφικά και φόρους για να γίνει η μεταβίβαση.
Ας υποθέσουμε τώρα, ότι η κόρη του Παπαδόπουλου, 5 μήνες μετά μετάνιωσε και θέλει να μεταβιβάσει το ακίνητο στον αδερφό της. Πάλι, απλά θα παραδώσει τη μετοχή της "Πυραμίδα LTD" και δεν θα πληρώσει συμβολαιογραφικά και φόρο.
Σε όλο το παραπάνω διάστημα του παραδείγματος, το ακίνητο είναι ενοικιασμένο από κάποιον τρίτο και πληρώνει .π.χ. 1000 ευρώ το μήνα ενοίκιο. Η εφορία, φορολογεί πλέον όχι τους Παπαδοπουλέους, αλλά την "Πυραμίδα LTD". Δηλαδή με 10%, ανεξάρτητα από την κλίμακα εισοδήματος των Παπαδοπουλέων.
Όταν λοιπόν διαβάσετε ή ακούσετε ότι ο τάδε πρώην υπουργός έχει 100 off shore εταιρίες, αυτό σημαίνει ότι έχει 100 ακίνητα, τα οποία δεν φαίνονται στο όνομά του και συνεπώς δεν πληρώνει δεκάρα τσακιστή για μεταβιβάσεις, όπως επίσης τα έσοδα των παραπάνω ακινήτων φορολογούνται αυτοτελώς, με 10%.

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/03/off-shore.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 21:52:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αιολος, δεν την ήξερα την κομπίνα!


Τώρα, η ερώτηση είναι αυτη.

Ας πούμε πως έχεις 10.000 ευρο, οικονομίες, στο λογαριασμό σου, έισαι επαγγελματίας, και περνάς κρίση, γενικα με τη δουλεια σου, δεν ξέρεις τι ξημερώνει αύριο...με όσα γίνονται.

Σου έρχεται μια κληρονομιά αξίας 300.000 ευρο, και τα χαράτσια μόνο είναι 2.000 και κάτι αλλα μαζι φθάνουν με τα χαρτιά κλπ κλπ το δεκαρικο που έχεις στην άκρη, να μη φτάνει.

Λύσεις.

1. Πουλάς το ακίνητο, μα δεν μπορείς γιατι μένει μέσα συγκενης, και η διαθήκη λέει όσο ζει εκει θα μένει, και δεν μπορείς να κανείς τίποτα, ούτε ενοίκιο να πάρεις.

2. Δίνεις τις οικονομίες σου, με κίνδυνο να μην έχεις να ζήσεις.

3. Ψάχνεις για δηλητήριο να ρίξεις στο συγκενη σου.

4. Το πουλάς στο 50% της αξίας του, με διακανονισμό όχι νοίκι απο το συγκενη.

5. Off shore όπως γράφεις, μα δεν γνωρίζω τρόπους και αν γίνεται.

6. Το κανεις δωρεά στη Στη Ν.Α., μα πρέπει να είναι καποιος πολυ πολυ down!
.........

Όπως καταλαβαίνεις δικηγορε μας, είναι υπόθετικές και χιουμοριστικες οι καταστασεις, μα συμβαίνουν, και θέλω να δώ ποιος (σε μια τέτοια κατάσταση) δεν θα σκεφτόταν τα off shore


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 22/02/2012 21:55:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 21:57:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απίστευτο και όμως αληθινό!
Πλάτωνα LOL!!!!!!!!!

Edited by - Μυρμιδόνας on 22/02/2012 22:01:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 21:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Θα θέλαμε επίσης να υπενθυμήσουμε κάποια πράγματα που αφορούν στη γενικότερη νοοτροπία των συζητήσεων του esoterica αλλά και στις συγκεκριμένες ιδιαιτερότητες του παρόντος θέματος, κυρίως λόγω του ότι στην προηγούμενη συζήτηση (Νέα Ακρόπολη... Νο.1) είχαν ανακύψει κάποια ζητήματα που αφορούν, μεταξύ άλλων, τη μεθοδολογία και το πνεύμα πραγμάτευσης της συζήτησης.

* Παρακαλούμε, οι τοποθετήσεις στο θέμα να διέπονται από φιλοσοφικό πνεύμα και να αποφευχθούν οι ακραίες τοποεθετήσεις, οι γενικεύσεις και οι αστήρικτες κρίσεις. Επίσης, ιδιαίτερη προσοχή παρακαλούμε να καταβληθεί στο είδος των πηγών που χρησιμοποιούνται για την στήριξη των όποιων απόψεων: αποφεύγετε την χρήση έντονα χρωματισμένων πηγών και ιδιαίτερα, εάν είναι αναγκαίο να χρησιμοποιούνται πηγές που υποστηρίζουν συγκεκριμένες πολεμικές, θα πρέπει να δηλώνεται ρητώς η προέλευση των πηγών, όχι μονάχα μέσω link, αλλά και με πιο σαφή περιγραφή του πλαίσιου μέσα στο οποίο διατυπώνεται το συγκεκριμένο κείμενο/εικόνα/βίντεο το οποίο παρατίθεται.
(Παράδειγμα σχετικής παράθεσης, που θα έπρεπε να αποφεύγεται - Απεστάλη: 21/01/2012, 12:31:10)

* Τα όποια links που παρατίθενται, θα πρέπει να εξυπηρετούν στην υποστήριξη απόψεων που κατατίθενται στη συζήτηση και δεν θα πρέπει να αντικαθιστούν απόψεις (π.χ. δεν θα πρέπει να παραθέτει κάποιος φωτογραφίες ή links μονάχα σε ένα μήνυμα, αλλά το υλικό αυτό θα πρέπει να συνοδεύει και κάποια άποψη).

* Λάβετε υπόψη ότι η συγκεκριμένη συζήτηση, αφορά ανθρώπους που έχουν κάνει συγκεκριμένες επιλογές στη ζωή τους και που ως τέτοιες θα πρέπει να είναι απόλυτα σεβαστές. Δεν δικαιολογείται συνεπώς, στα πλαίσια της όποιας αντίθετης άποψης που μπορεί να έχει κανείς για το ορθό των επιλογών αυτών, να θίγονται μαζικά ανθρώπινες προσωπικότητες και να γίνονται άνθρωποι, μαζικά ή ατομικά, αποδέκτες ακραίων και προσβλητικών γενικεύσεων ή και επιθέσεων επί του προσωπικού.

* Αν μπορεί να έχει αυτό το θέμα οποιαδήποτε δημιουργική στόχευση ή επωφελή επίδραση, αυτή δε μπορεί να προέρχεται από καθαρά προσωπικές επιδιώξεις (εξυπηρέτηση προσωπικής ατζέντας) ή να εξορμάται από απωθυμένα οποιουδήποτε τύπου, κ.ο.κ. "


Όλα τα πιο πάνω, ισχύουν πάντοτε, εκτός από τις περιπτώσεις που δεν ισχύουν. Αυτές είναι περιπτώσεις που, εξυπηρετούν ειδικούς σκοπούς, όπως...αναφορές (εκτός θέματος) των διαχειριστών και των συντονιστών, βίντεο (εκτός θέματος) που έχουν την χρησιμότητα να υποβαθμίζουν την σημασία του θέματος, αναφορές σε άσχετα θέματα, οι οποίες όμως έχουν εξαιρετική χρησιμότητα στο να αποπροσανατολίζουν το θέμα και να κουράζουν τους αναγνώστες. Με άλλα λόγια, όλα τα πιο πάνω (από την αμαλία) ήταν για να έχουμε να λέμε... και για να εξυπηρετούν συγκεκριμένες πολιτικές...

Παρεμπιπτόντως, προσπαθώ (εδώ και αρκετές ημέρες) να μεταφέρω στο θέμα, εικόνες (της ΝΑ) από τον υπολογιστή μου και δεν τα καταφέρνω. Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι μπορεί να άλλαξε?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:07:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιαννάκη μας,

άμα δεν θέλεις, δεν ξανά γράφω!

Το off shore του αιολου παντός με προβλημάτισε περισσότερο απο την Ν.Α

Ειλικρινά, ενω ξέρω τη θα κάνω με την Ν.Α. (δέν πάω)

Για το off shore δεν ξέρω τι θα έκανα...(τιμιοτητα η όχι) Στην περίπτωση διλ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δράσις του Καποδίστρια διέσωσε χαρακτηριστικόν επεισόδιον της εποχής εκείνης, το οποίον φαίνεται απίστευτον, όπως ακριβώς δύσκολα θα πείθωνται οι μεταγενέστεροι περί της ακριβείας των γενομένων πέρισυ εις τον Βόλον(*).

Ιδού τι διηγείται η ιστορία:

«Ότε απεκαταστάθη η τάξις, και ο επαναστάτης Έλλην, αποκαμών των πολέμων, των στερήσεων και κακουχιών επεδόθη εις την εργασίαν του, το έργον της ελευθερίας περαιώσας, ο μέγας του πατήρ και Κυβερνήτης, θέλων να βελτιώση την γεωργίαν, απεφάσισεν, ότε ακόμη είχεν εν Αιγίνη την πρωτεύουσαν, να διδάξη προς τον γεωργικόν κόσμον την καλλιέργειαν γεωμήλων. Έδωκεν όθεν εντολήν όπως αποστείλωσιν αυτώ εξ Ιταλίας αρκετάς χιλιάδας οκάδας γεωμήλων άτινα ειρήσθω, ήσαν τότε πάντη άγνωστα ημίν, και το τίμημα κατέβαλεν εκ του ιδιαιτέρου του ταμείου.

Οι εναντία φρονούντες κατά του Καποδίστρια, ήρξαντο διαδίδοντες ότι ο Καποδίστριας είναι ου μόνον Λουθηρανιστής (ή κοινώς ελέγετο Αλούτερος), αλλά και διά της αντιθρησκευτικής και ασεβούς πράξεώς του, τού να διδάξη την καλλιέργειαν της πατάτας, θα κάμη όλους τους Ορθοδόξους Χριστιανούς "Αλούτερους".

Οι πατάτες κατά τους εχθρούς του Καποδίστρια, ήσαν απηγορευμένος καρπός, ού και μόνον απλή γεύσις ήθελεν οδηγήσει το χριστεπώνυμον πλήρωμα εις τα απύθμενα σκότη της κολάσεως, ένθα ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων.

Οι αρτιγέννητοι Έλληνες, πληροφορηθέντες τα γεγονότα και ιδία οι Αιγινήται, οίτιντες είδον τους σάκκους των γωμήλων χύδην ν' αποταμιεύωνται προχείρως εις την προκυμαίαν της Αιγίνης, χάρις εις τα ραδιουργίας των εχθρών και το αμόρφωτον αυτών(**), εν συλλαλητηρίω επιβλητικώ εζήτουν την αποπομπήν του εξ Αιγίνης, ως προδότου των πατροπαραδότων της θρησκείας, βροτοφωνούντες: "Κάτω ο προδότης! Κάτω ο Αλούτερος, ο οποίος με τις πατάτες του θα μας καταστρέψη το θρήσκευμα! Κάτω ο άθεος!"

Ο Καποδίστριας ακούσας των φωνών του κορυβαντιώντος πλήθους, έσπευσε προς τον εξώστην, ενώ το πλήθος, μαινόμενον ως αι προ της καταιγίδος ασυνήθεις βρονταί, εφώναζε "Κάτω ο Αλούτερος με τις πατάτες του!"

Ο Κυβερνήτης απαθής θεατής των γενομένων, εδήλωσε προς το πλήθος, ότι οι πατάτες είναι δια λογαριασμόν του και ουχί δι αυτούς και ας μη ματαιοπονούν. Ταυτοχρόνως δε, κατά το φαινόμενον μόνον έδωκεν εντόνους και αυστηράς διαταγάς εις τους διορισθέντας φύλακας των γεωμήλων όπως συλλάβωσι και οδηγήσωσιν εις τας φυλακάς οιονδήποτε όστις ήθελε φωραθή κλέπτης των γεωμήλων του Κυβερνήτου. Ιδιαιτέρως όμως είπεν εις αυτούς να κάμουν πως δεν βλέπουν τους περιέργους παρατηρητάς των γεωμήλων και να αφήσουν αυτούς να κλέπτουν.

Μετ' ολίγας ημέρας η προκυμαία εκενώθη! Τα γεώμηλα τα έφαγαν όλα οι Αιγηνίται, και συν τη εστιάσει εκείνων επείσθησαν ότι δεν έγιναν Αλούτεροι!

Ο ίδιος κόσμος, όστις ήτο και κατά την κατά του Κυβερνήτου στάσιν, ο ίδιος εκείνος ήρχισε να κρούη τους κώδωνας των Εκκλησιών και εκάλει τους λοιπούς εις γενικήν συνάθροισιν, να διαδηλώσουν την ευγνωμοσύνη των προς τον Κυβερνήτην. Η κοσμοπλήμμυρα εκκινεί υπό τας ζητωκραυγάς και τα θούρια και ούτω έξωθι του ανακτόρου του Κυβερνήτου φθάνει: "Θέλουμε, πατέρα μας, πατάτες! Σώσε μας, πατέρα, και ας όψονται όσοι μας έβαλαν στα λόγια!"

Προ τοιούτων παρακλήσεων δι ουρανομήκων κραυγών, ο Κυβερνήτης, εξελθών ένδακρυς, υπεσχέθη εις το πλήθος νέαν προμήθειαν γεωμήλων δια του ιδιαιτέρου του ταμείου! Συνεχώρησε τους πταίσαντας, διέλαμψεν η αλήθεια, και η καλλιέργεια των γεωμήλων ήρχισεν έκτοτε εν Ελλάδι.»

(*) Αναφέρεται στην χριστιανική τρομοκρατία κατά τα λεγόμενα «Αθεϊκά» του Βόλου.
(**) Μάλλον απόφοιτοι του Κρυφού Σχολειού.

http://ethnikoi.org/potatos.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλάτωνα,όλοι όσοι μας βλέπουν, καταλαβαίνουν τι παίζει εδώ...

Εσύ ότι θέλεις κάνε... κατά συνείδηση δηλαδή.

Αν θέλεις συζητάμε και ...περί όνου σκιάς...

Υπάρχουν πολλά πιο σπουδαία θέματα, σίγουρα, από το θέμα της ΝΑ. Γι αυτό και εγώ δεν γράφω συνέχεια εδώ. Ασχολούμαι και με πολλά άλλα θέματα.

Εδώ όμως, είτε το θέλουμε, είτε όχι, το θέμα είναι για την Νέα Ακρόπολη.
Ή μήπως, το θέμα είναι... πως δεν θα γράψουμε άλλα για αυτή την οργάνωση?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:34:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
"Η δράσις του Καποδίστρια διέσωσε χαρακτηριστικόν επεισόδιον της εποχής εκείνης.................."
??????

Προσπαθώ να ανακαλύψω που τοποθετείτε για την Ν.Α. ????


Edited by - Μυρμιδόνας on 22/02/2012 22:43:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γαραντζώτης γιάννης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
289 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε Μυρμιδόνα, δεν μπορείς να καταλάβεις τα αυτονόητα?
Η ΝΑ ήλθε από την αμερικανική ήπειρο.
Το ίδιο και οι πατάτες.
Μήπως θέλει να πει ότι...η ΝΑ είναι "πατάτα"

Τι άλλο μπορεί να εννοεί ο "ποιητής"?

πρώην αρχηγός ΝΑ ΘεσσαλονίκηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μυρμιδόνας
Μη αποδεκτή εγγραφή


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2012, 22:44:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μυρμιδόνας  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
πατατοκατάσταση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 46 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy