ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 11:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

γιαπετ
quote:
Πέραν αυτών που σου απάντησε ο kostakis, με τα οποία συμφωνώ, θέλω να πω ότι πιο πολύ απ' τις θρησκευτικές σου γνώσεις, προσωπικά, θαυμάζω την ικανότητά σου να ερμηνεύεις όπως εσύ βολεύεσαι τις γραφές,

Αυτό γιαπέτ ισχύει για ολους οσους ενστερνίζονται τα της βίβλου.



Αποδειξε το .....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 12:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
Αγαπητέ Kostakis.
quote:

Εγώ να δεχτώ ότι δεν έχει αυτού του είδους τη σχέση. Θα ήθελα συνεπώς να μου εξηγήσεις τι είδους υποταγή έχει η Εκκλησία υπό το Χριστό, για να αντιληφθώ πως το εννοεί. Καλώς ή κακώς, για μένα η λέξη υποταγή συνεπάγεται εξουσιαστική σχέση.

Όπως σου εξηγησα και παραπανω, δεν εχει καμια σχεση με την εννοια του δουλου και του αφεντη. Για αυτό και ο Παυλος γραφει οι αντρες να αγαπανε τις γυναικες τους (το αυτονοητο δηλαδη), για να μην παρεξηγηθει. Η εννοια της υποταγης εχει να κανει με την ευθυνη που εχει ο Χριστος απεναντι στην εκκλησια του. Ετσι και ο αντρας εχει την ευθυνη της γυναικας του. Πχ, αν σε ένα σπιτι κατι δεν παει καλα, ο αντρας είναι που ευθυνεται. Ο Παυλος λεει παραπανω (ιδια επιστολη) να ‘’υποτασσομαστε ο ενας στον άλλο’’. Δηλαδη και ο αντρας ΥΠΟΤΑΣΣΕΤΑΙ στην γυναικα. Ποσο καθαρα τα γραφει ο Παυλος. Αυτο διαλυει κάθε εννοια ‘’δουλικης υποταγης’’ της γυναικας.
quote:
Καλώς ή κακώς, παρότι συμφωνώ με τη δική σου θέση, δεν παύει ο συνδυασμός κεφαλής και υποταγής να δημιουργεί άλλους συνειρμούς. Θα στο θέσω όμως και διαφορετικά : πιστεύεις ότι αν η Εκκλησία διαφωνούσε με κάποιες εκ των αρχών του ιδρυτή της (Χριστού) θα μπορούσε να αλλάξει τη δομή και τη λειτουργία της; λογικά όχι, άρα η αντιστοιχία ξέρεις που οδηγεί.

Για αυτό και ο Παυλος δινει τις εξηγησεις του στα γραφομενα του. Καλο είναι να αφησουμε τον Ιδιο τον Παυλο να μας εξηγησει τι εννοει, και αυτό το κανει και σε αυτην την επιστολη αλλα και σε άλλες επιστολες οπου αναφερει το παρον θεμα.
Αναφορικα με αυτό που λες ‘’αν η εκκλησια διαφωνουσε’’, εχω να σου πω φιλε μου ότι δεν γινεται αυτό που λες, από την στιγμη που τα ιδια τα μελη της εκκλησιας αποφασιζουν αν θα ενταχθουν σε αυτην (ακομα και αν καποιος βαπτιστηκε μικρος, εχει την δυνατοτητα αργοτερα να δεχτει ή να απορριψει την εκκλησια και τον Χριστο). Πχ, εγω ο ιδιος ειχα απορριψει την εκκλησια (μη γνωριζοντας την διδασκαλια της). Για να γινει καποιος μελος της εκκλησιας, εννοειται ότι εχει πρωτα συμφωνησει . Οπως και στην φυσικη ζωη, για να παντρευτουν δυο ανθρωποι εχουν πρωτα συμφωνησει.
quote:
Συμφωνώ απολύτως. Από την άλλη, αναφέρεται σε υποταγή του δούλου ΜΟΝΟ στον κύριο του, όχι και στην κυρία του. Λεπτομέρεια μεν, ενταγμένη σε συγκεκριμένη λογική δε.

Το ότι αναφερεται μονο σε ‘’κυριο’’ και όχι σε ‘’κυρια’’, δεν σημαινει κατι. Και για να το δεις πιο καθαρα, δες σε παρακαλω το παραδειγμα με την Ροδη στο 12 κεφαλαιο των Πραξεων των αποστολων.
quote:
Αλήθεια, γιατί, ΚΑΤΑ ΠΑΥΛΟ, μέσα στην Εκκλησία απαγορεύεται να διδάσκει η γυναίκα; δεν έχει ΤΙΠΟΤΑ χρήσιμο να πει για τα κοινά ή την ηθική;

Σαφως και δεν είναι επειδη δεν εχει κατι να πει. Κατ ιδια η Πρισκιλλα διδαξε τον Απολλο ( ο οποιος ηταν αποστολος). Ο Παυλος την ονομαζει συνεργο του στην προς Ρωμαιους επιστολη. Επομενως δεν είναι ότι δεν εχει κατι να πει.
Ο ιερεας είναι εικονα του Χριστου κατά την λειτουργια της εκκλησιας. Επειδη ο Λογος ελαβε ανδρικη φυση, για αυτό και ο λειτουργος πρεπει να είναι ανδρας.
Ο Παυλος όμως στην Α Κορινθιους 12 κεφαλαιο αναφερεται στα χαρισματα τα οποια εξασκουν και ο αντρας και η γυναικα. Στο κεφαλαιο 14 (ιδια επιστολη) αναφερει ότι οι γυναικες μπορουν να προσευχονται δυνατα και να προφητευουν ακομα.
Επομενως, πολλα ωραια εχουν να πουν οι γυναικες.
quote:
Δεν πλάστηκε από τα ίδια υλικά με τον Αδάμ. Πλάστηκε ως μέρος του Αδάμ, σαν κάτι δεύτερο, δεν έπλασε ο Θεός κάτι καινούριο και το ονόμασε γυναίκα. Βέβαια, αν το δει κανείς συμβολικά, αλλάζει, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να το βλέπουμε έτσι, γιατί και ο συμβολισμός είναι κατουσίαν ελεύθερη μετάφραση.

Από την στιγμη που πλαθεται ως μερος του Αδαμ, σημαινει ότι είναι ιση και μαλιστα κομματι του Αδαμ, το άλλο μισο. Ο Αδαμ χωρις την Ευα και η Ευα χωρις τον Αδαμ, δεν είναι ολοκληρωμενοι ως ανθρωποι. Και σαφως είναι από τα ιδια υλικα. Διαφορετικα δεν θα ελεγε ο Αδαμ για την Ευα ότι ‘’είναι σαρκα από την σαρκα μου και οστα από τα οστα μου’’. Αν δεν ηταν ιση με τον Αδαμ, δεν θα ελεγε ότι θα γινουν ένα σωμα.
Από την πλευρα του Αδαμ δημιουργηθηκε. Η άλλη πλευρα είναι του Αδαμ. Αν τους βαλεις μαζι, δημιουργειται ενας ανθρωπος.
quote:
Διαφωνώ στο συλλογισμό σου. Η "ενοχή" της απάτης της Εύας βαρύνει όλες τις γυναίκες εκ γενετής και δε δύναται να την αρνηθεί καμία, παρά μόνο ακολουθώντας κάποιες συγκεκριμένες διαδρομές και διδασκαλίες. Για εκείνες βέβαια που δε θα τύχει να γνωρίσουν ΠΟΤΕ αυτές τις διδαχές και τις διδασκαλίες, πως προνοεί ο Θεός;
Καλώς ή κακώς, αυτό το προπατορικό αμάρτημα (με τη μεγαλύτερη ευθύνη να τη φέρει ΦΥΣΙΚΑ η γυναίκα) είναι μία φαλλοκρατική αθλιότητα όσων έγραψαν τη Γένεση.

Ο Παυλος στο συγκεκριμενο κομματι αναφερεται στην περιπτωση της Ευας. Σε αλλα σημεια αναφερεται στον Αδαμ και στην Ευα. Βαρυνει και τους δυο. Στο συγκεκριμενο κομματι αναφερει την Ευα διοτι αναφερεται πιο πριν στις γυναικες. Και μαλιστα αναφερεται στο πρωτο σκελος της εξαπατησης, οπου συμμετειχε η Ευα.
Σε αλλα σημεια αναφερεται στον Αδαμ. Όπως και η Γενεση. Σαφως και οι δυο ευθυνονται.
‘’Διότι επειδή ο θάνατος ήλθε δι' ανθρώπου, ούτω και δι' ανθρώπου η ανάστασις των νεκρών.
22 Επειδή καθώς πάντες αποθνήσκουσιν εν τω Αδάμ, ούτω και πάντες θέλουσι ζωοποιηθή εν τω Χριστώ’’.

(Α Κορινθιους 15,22)


Για οσους δεν γνωρισουν ΠΟΤΕ (ανδρες και γυναικες) τις διδαχές και τις διδασκαλίες, ισχυει αυτό που γραφει ο Παυλος στην προς Ρωμαιους……
‘’ Διότι δεν είναι δίκαιοι παρά τω Θεώ οι ακροαταί του νόμου, αλλ' οι εκτελεσταί του νόμου θέλουσι δικαιωθή.
14 Επειδή όταν οι εθνικοί οι μη έχοντες νόμον πράττωσιν εκ φύσεως τα του νόμου, ούτοι νόμον μη έχοντες είναι νόμος εις εαυτούς,
15 οίτινες δεικνύουσι το έργον του νόμου γεγραμμένον εν ταις καρδίαις αυτών, έχοντες συμμαρτυρούσαν την συνείδησιν αυτών και τους λογισμούς κατηγορούντας ή και απολογουμένους μεταξύ αλλήλων’’ (κεφαλαιο 2)

quote:
Για το θέμα της αγάπης του άντρα προς τη γυναίκα νομίζω ότι διαφωνούμε κάθετα ως προς το σκοπό που αναφέρεται. Τουλάχιστον εκθέσαμε πολιτισμένα την άποψή μας.

Ειχα πει και στο πρωτο μηνυμα ότι δεν εχει σημασια αν διαφωνουμε, σημασια εχει ότι καναμε έναν ωραιο και πολιτισμενο διαλογο. Σε ευχαριστω και παλι για την ευγενια σου και θεωρω μεγαλη τιμη που συνομιλήσα μαζι σου.
quote:
Αυτό αγαπητέ μου είναι η αρχή της ζωής και ο λόγος ύπαρξης 2 (και όχι 1, 5, ή 437) φύλων. Η παγκόσμια αρμονία (εσύ την ονομάζεις Θεό και καλά κάνεις) γι' αυτό το λόγο "έφτιαξε" δύο φύλα : το ένα ήταν τίποτα και τα περισσότερα ήταν πλεονασμός.

Συμφωνω απολυτα. Να εισαι καλα φιλε μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 16:17:58  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

quote:
Προσπαθω να απανταω απο την Γραφη και μαλιστα οχι απομονώνοντας λεξεις και φρασεις , αλλα βλεποντας τι λεει ως συνολο. Και το ιδιο προσπαθω και σε ολα τα κειμενα. Με αποκομμενες φρασεις, μπορεις να οδηγηθεις σε λαθος συμπερασματα τα οποια σε βολευουν.

Σαν σύνολο, έχει απ’ όλα, ό,τι τραβάει η ψυχή του καθενός.
Δεν είναι αποκομμένη φράση ένα εδάφιο, το οποίο έχει συγκεκριμένο νόημα.

Δηλαδή, θέλεις για οτιδήποτε συζητούμε, από εκεί μέσα, να παραθέτουμε ολόκληρη τη βίβλο;;;

quote:
Επειδη εχω ανατρεξει στα προηγουμενα μηνυματα σου, βλεπω οτι δεν υπαρχουν αντιφασεις.

Ξαναδές τα με ανοιχτά τα μάτια.

quote:
Αμφισβητω οτι οι χριστιανοι μετετρεψαν τους ναους σε πορνεια. Η πορνεία ειναι αντιθετη με την εντολη του Χριστου, επομενως ΔΕΝ ηταν χριστιανοι αυτοι που εκαναν αλλα απο αυτα που λεει ο Χριστος. Δεν ευθυνεται ο χριστιανισμος λοιπον.

Έχεις δίκαιο, δεν το γράφει η βίβλος αυτό… το γράφει η ιστορία!!

Ο χριστός «λέει» πολλά. «Λέει» και ότι δεν πρέπει να πλουτίζουν οι πιστοί του, «λέει» ότι πρέπει να αγαπούν τον πλησίον τους, «λέει» ότι όποιος δεν είναι μαζί του, είναι εναντίον του, «λέει» ότι όποιον δεν τον δέχεται να τον σφάξουν μπροστά του, «λέει» ότι για να τον ακολουθήσεις δεν πρέπει να αγαπάς ούτε τα άντερά σου, «λέει» ότι ήρθε για τους ισραηλίτες, «λέει» ότι θα συμπληρώσει το νόμο και όχι θα τον αλλάξει, «λέει» ότι οι πόρνες είναι καλές και αλλοίμονο στους υποκριτές, δηλαδή στους περισσότερους από εσάς, τους πιστούς του, «λέει» ότι δεν πρέπει να κανείς να είναι βίαιος, αλλά να έχει κι ένα μαχαίρι μαζί του λέει»… «λέει»… «λέει»…

Μη μου πείς ότι θέλεις τα εδάφια…

quote:
Αντιθετως, η πορνεια ηταν επιβεβλημενη στους ναους της Αφροδυτης. Δεν σε ειδα ομως να το κατακρινεις αυτο. Το αμφισβητεις?


Σου έχω απαντήσει ήδη, όταν σου είπα ότι είναι το αρχαιότερο επάγγελμα του κόσμου, που οι χριστιανοί δεν κατήργησαν αλλά καλιέργησαν.

quote:
Τα ιερα των προγονων μας ηταν πορνεια ΗΔΗ.

Τα ιερά των προγόνων σου, μπορεί να μιμούνταν τη Σάρα ή τον Δαυίδ, των δικών μου προγόνων τα ιερά ήταν τόποι λατρείας και τιμής των θεών.

quote:
Δεν χρειάζονταν μετατροπη. Ακριβως επειδη οι χριστιανοι ακολουθουν τον λογο του Χριστου στην εκκλησια (ο οποιος ειναι αντιθετος), για αυτον τον λογο και δεν ηταν χριστιανοι. Δεν μπορεις να καταλογισεις ευθυνες στον χριστιανισμο που δεν πρεσβευει τετοιες θεσεις.

Θα αστειεύεσαι βέβαια, επειδή δεν πιστεύω ότι είσαι τόσο βλάκας να μη βλέπεις τι γίνεται γύρω σου…

quote:
Τα εδαφια θελω……..

Αγαπητέ μου, δεν είμαι ισοβίτης για να έχω απεριόριστο χρόνο.

Αν θεωρείς ότι δεν υπάρχουν αυτά που λέω, είναι δικαίωμά σου αλλά αν υπάρχουν, τα γνωρίζεις ήδη, αν πάλι όχι, φρόντισε να τα μάθεις.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 16:23:56  Εμφάνιση Προφίλ
Robben

quote:
γιαπετ

quote: Πέραν αυτών που σου απάντησε ο kostakis, με τα οποία συμφωνώ, θέλω να πω ότι πιο πολύ απ' τις θρησκευτικές σου γνώσεις, προσωπικά, θαυμάζω την ικανότητά σου να ερμηνεύεις όπως εσύ βολεύεσαι τις γραφές,

Αυτό γιαπέτ ισχύει για ολους οσους ενστερνίζονται τα της βίβλου.


Αποδειξε το .....


Καλά το λέει ο allzzaro, για να το διαπιστώσεις αρκεί να δεις πώς και με πόσους τρόπους ερμηνεύετε τη βίβλο και τις ανοησίες που αραδιάζει.

Πρέπει όμως, πρώτα, να σβήσετε το θυμιατό και να πάρετε μερικές βαθιές ανάσες, έξω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 19:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό είναι το θέμα φίλε μου Γιάπετ..Εσείς πήρατε πολύ αέρα και υπεροξυγονοθήκατε....
Για καθήστε να πάρετε λίγο χρόνο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 20:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, αλήθεα είναι ότι κάνω δουλειές στο σπίτι, γιατί έμαθα μένοντας χρόνια μόνος μου,αλλά, ότι είναι να γίνεται,
πρέπει να γίνεται,δεν κοιτάμε ποιός το κανει....

Ολοι κάνουμε δουλίτσες, οτι μπορούμε.
Κάποια πράγματα τα θεωρώ αντρικές δουλειές και κάποια τα θεωρώ γυναικείες χωρίς αυτό να είναι απόλυτο βέβαια.
Τώρα το η ``γυνή να φοβείται τον άντρα`` αυτό δεν ισχύει φίλοι μου, ισχύει το αντίθετο ο άνδρας φοβάται τη γυνή..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 20:50:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
εχετε παντως το χαρισμα οταν θελετε τα κανετε ολα αχταρμα..κοβετε ραβετε τα παντα στα μετρα σας για να μας βγαλετε λαθος..ο Χριστος ανεβασε την γυναικα κ ο Χριστιανισμος εδειξε στον αντρα το πως να σεβεται το πως να εκτιμα την γυναικα γυρω του ειτε ειναι μητερα ειτε ειναι συντροφος..προσωπικα παντως αν κ εχω 5 παιδια δουλευω κφροντιζω μονη μου το σπιτι μου το μονο που θελω κ εχω απο τον συζυγο μου κ ταυτοχρονα το τηρω κ γω αφηνουμε τη δουλεια στο γραφειο σεβομαστε ο ενας τον αλλο κ κανουμε διαλογο οταν υπαρχει προβλημα..δεν θα μου αρεσε να του φορεσω καποιο φακιολι κ στην συγκεκριμενη στιγμη θα γινω κ σκλαβα..μηπως τελικα απλα τα σπιτικα μας κ το πως συμπεριφερομαστε εκει ειναι κ οκαθρεπτης του πως ειμαστε κ στην κοινωνια εξω?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 20:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
γιαπετ
quote:
Καλά το λέει ο allzzaro, για να το διαπιστώσεις αρκεί να δεις πώς και με πόσους τρόπους ερμηνεύετε τη βίβλο και τις ανοησίες που αραδιάζει.

Tα πάντα φίλε γιαπετ μπορούμε να τα ερμηνεύσουμε οπως θέλουμε.
Τώρα εδώ στη Βίβλο συμβαίνουν πράγματα και θαύματα ούτως ώστε να υπάρξει προσηλυτισμός.
Μελετητές της Βίβλου τους λένε.
Κάνουν μάθημα μελετώντας τη Βίβλο.
Μία πρόταση χίλιες έννοιες.
Αρρωστημένα πράγματα ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 21:06:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μονο που δεν είσαι αντικειμενικός αγαπητέ μου allzzaro....Γιατί
υπάρχουν και διαστρεβλωτές, εχθροί,αντίπαλοι που δεν αφήνουν ένα κείμενο να είναι αυτό που ειναι και το ερμηνεύουν, με ελεύθερη φαντασία...
Το θέμα είνα κατά Φίλιππον,"γιγνώσκουμε τι αναγιγνώσκουμε;"
Ή, ότι πάρει ο ..χάρος;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 22:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
υπάρχουν και διαστρεβλωτές, εχθροί,αντίπαλοι που δεν αφήνουν ένα κείμενο να είναι αυτό που ειναι και το ερμηνεύουν, με ελεύθερη φαντασία...

Eγώ τί είπα?
Συγνώμη εσείς αυτό δεν κάνετε?

quote:
Το θέμα είνα κατά Φίλιππον,"γιγνώσκουμε τι αναγιγνώσκουμε;"

Ο Φίλιππος τα λέει. Ποιός τον ακούει ομως.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 22:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δηλαδή, φίλε μου allzzaro, αν κατάλαβα καλά,εμείς ερμηνεύουμε
όπως θέλουμε τα κείμενα της αγίας Γραφής;Είσαι σίγουρος;
Και το ποιός αναγιγνώσκει, θέλει να ενδιαφέρεται, κάποιος για
να εννοεί...Και να έχει κι ένα στοιχειώδες πνεύμα....
Το ποιός είναι αυτός που εννοεί,δεν είναι ζήτημα αποφθέγματος:
Είναι,οτι κι αν λέει ο άλλος, συνήθως, πέραν της συζήτησης..
Και ρε φίλε,ξεκαβαλικεύστε, καμία φορά..Χάνετε πολλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 22:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δηλαδή, φίλε μου allzzaro, αν κατάλαβα καλά,εμείς ερμηνεύουμε
όπως θέλουμε τα κείμενα της αγίας Γραφής;Είσαι σίγουρος

Οταν γυρνάς και μας λές οτι ο Γιαχβέ δεν είναι ο Γιαχβέ και ο Ιησούς είναι η συνέχεια του Γιαχβέ
Τρείς λαλούν και δυό χορεύουν.
Εχετε κοσκινίσει τη Βίβλο Ρωσσελιστές Πεντηκοστιανοί, Προτεστάντες, Ευαγγελιστές, Χιλιαστές και ψάχνεστε με το Γιαχβέ, αλλα βιβλία δέχεστε αλλα δεν δέχεστε, αλλοιώς τα ερμηνεύουν οι μέν αλλοιώς οι δέ.
Ενας χαμός φίλε Βαγγέλη και εσύ ο ιδιος ακόμα δεν έχεις καταλήξει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2009, 23:46:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το θέμα είναι φίλε μου allzzaro, ότι πρέπει να θέλουμε να
συννενοηθούμε κι όλας...Αν δεν θέλουμε, δεν γινεται με το ζόρι...
Ξαναλέω, λοιπόν, το αν ο Ιησούς είναι ο Γιαχβε, πρέπει να το καταλάβει κανείς αν δει ότι οι δυνάμεις του Γιαχβέ, στην Καινή
Διαθήκη, περνάνε στον Ιησού...Μετά την Καινή, δεν ξανααναφέρετε ο Γιαχβέ,για τον γνωστο λόγο...Πλέον είναι ο Ιησούς,Υιός του Θεού, ίσος
με τον Πατέρα, είχε πολλά ονόματα πριν,αλλά όχι μετά, μόνο ένα...Εκεί κολλάει και το να συγκληρονομήσετε την βασιλεία του Πατρός Μου...
Φίλε μου, είναι θέμα γνώσεων, όχι εκτίμησης....Αυτο προσπαθώ να σου
πω εδώ και καιρό...Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, του δημοτικού, ήξερε
απο το ΄50 ότι ακρίδες είναι οι άκρες, οι μαλακές των φύλλων και γενικά των χόρτων, όχι τα έντομα,αλλά ακόμη και σήμερα, υπάρχουν άτομα που λένε ότι ο Άγιος Ιωάννης ο Πρόδρομος έτρωγε ακρίδες, τα έντομα....Δεν είναι έτσι, όμως...
Αυτό ισχύει και για σένα, ή τους υπολοίπους...Απλά πρέπει να καταλάβετε κάποια στιγμή ότι δεν είναι θέμα αντίληψης, αλλά γνώσης....Και σ αυτό, σε σχέση με μένα, σε θέματα χριστιανισμου,
ας πούμε, υστερείτε..Κι αυτό πρέπει να το δεχτείτε, για να κάνουμε ένα λογικό διάλογο...
Άσχετα απο το πως θα σας φαίνεται, ή τι εκτίμηση, θα κάνετε μετά...
Αν λοιπόν, συζητάμε, μην κοιτάς τι καταλαβαίνεις,αλλα τι είναι...
Και ρώτα...Δεν είναι κακό....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 00:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ξαναλέω, λοιπόν, το αν ο Ιησούς είναι ο Γιαχβε, πρέπει να το καταλάβει κανείς αν δει ότι οι δυνάμεις του Γιαχβέ, στην Καινή
Διαθήκη, περνάνε στον Ιησού...Μετά την Καινή, δεν ξανααναφέρετε ο Γιαχβέ,για τον γνωστο λόγο...Πλέον είναι ο Ιησούς,Υιός του Θεού, ίσος

Aν.. λές αν ...
Και μετά μου λές..
Αν ξέρω και εγώ βρε φίλε.. Αν και η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν καρότσι ρε φίλε.
Και μετά μου λέτε οτι δεν ερμηνεύετε τη βίβλο οπως θέλετε

quote:
Το θέμα είναι φίλε μου allzzaro, ότι πρέπει να θέλουμε να
συννενοηθούμε κι όλας...Αν δεν θέλουμε, δεν γινεται με το ζόρι...

Το να συννενοηθούμε το ξεχνούμε φίλε Βαγγέλη.
Καλή διάθεση υπάρχει απο τη δική σου πλευρά και απο τη δική μου και απο τους αλλους, αλλά συννενόηση

quote:
Ο συγχωρεμένος ο πατέρας μου, του δημοτικού, ήξερε
απο το ΄50 ότι ακρίδες είναι οι άκρες

Τον έχεις χάσει?


Edited by - allzzaro on 05/11/2009 00:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 10:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για να τρελαθούμε τελείως,δλδ, φίλε μου allzzaro, τότε οι χριστιανοί,
ή δεν αναγνωρίζουν τον Γιάχβε, ή τον ...σνομπαρουν και γι αυτο δεν τον αναφέρουν καθόλου πλέον...Έτσι;
Έχεις προσέξει , ότι δεν αναφέρεται κι ότι οι δυνάμεις του πεχουν περάσει στον Ιησού Χριστό;....Σφετερισμός λές να είναι;
Ο πατέρας μου πέθανε απο εγκεφαλικό, φιλάσθενος, ον,πριν 34 χρόνια...
Αλλά ήξερε τι πίστευε, φίλε μου, που δυστυχώς, για σήμερα, δεν μπορούμε να το πούμε για πολλούς.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 12:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
η Παλαια Διαθηκη αποτελεσε την πρωτη συμφωνια=διαθηκη μεταξυ του Θεου κ των ανθρωπων κ απευθυνοταν σε ενα λαο που προετοιμαζοταν να εξαπλωθουν κ να κηρυξουν την συμφωνια αυτη 12 φυλες του Ισραηλ,εξοδος απο την Αιγυπτο κτλ κτλ..η Καινη διαθηκη τωρα αποτελεσε την πραγματωση των λεγομενων της Παλαιας με την κατακοσμο φανερωση του Γιαχβε Ιησου Μεσσια Έμμανουηλ ή οπως αλλιως θελετε στη γη ως Θεανθρωπου κ την δημιουργια της τελικης διαθηκης Δευτερα παρουσια μεσα απο την Αποκαλυψη..τοσο δυσνοητο ειναι?

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 14:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
αν ο χριστός είναι ο γιαχβέ τότε όταν έλεγε για τον πατέρα του για ποιόν έλεγε;
όταν προσευχόταν την νύχτα της σύλληψης σε ποιον προσευχόταν;

και αν είναι όπως τα λέτε τότε πως κατάφερε να γκαστρώσει μια 16χρονη και να γίνει πατέρας του εαυτού του;


«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 14:45:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εδώ είναι όλο το θέμα αγαπητέ άθεε,αυτό είναι το μυστήριο του Θεού,
όπως αναφέρεται πολλές φορές...Ο Πατήρ, είναι το όλον και όλες οι δυνατότητες,ως Ων, ο Υιος είναι η έκφραση, η κίνηση αυτού του Θεού ως Λόγος και το Άγιο Πνεύμα, είναι η θεια ουσία που στηρίζει τα πάντα σε αυτόν τον κόσμο, στη δομή και στη σχέση που έχουν μεταξύ των....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 15:18:26  Εμφάνιση Προφίλ
hunter1

quote:
η Παλαια Διαθηκη αποτελεσε την πρωτη συμφωνια=διαθηκη μεταξυ του Θεου κ των ανθρωπων κ απευθυνοταν σε ενα λαο που προετοιμαζοταν να εξαπλωθουν κ να κηρυξουν την συμφωνια αυτη 12 φυλες του Ισραηλ,εξοδος απο την Αιγυπτο κτλ κτλ..η Καινη διαθηκη τωρα αποτελεσε την πραγματωση των λεγομενων της Παλαιας με την κατακοσμο φανερωση του Γιαχβε Ιησου Μεσσια Έμμανουηλ ή οπως αλλιως θελετε στη γη ως Θεανθρωπου κ την δημιουργια της τελικης διαθηκης Δευτερα παρουσια μεσα απο την Αποκαλυψη..τοσο δυσνοητο ειναι?

Όχι βέβαια, τώρα το έκανες... σαφέστατο.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 20:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
τρεχαγυρευε
quote:
Για να τρελαθούμε τελείως,δλδ, φίλε μου allzzaro, τότε οι χριστιανοί,
ή δεν αναγνωρίζουν τον Γιάχβε, ή τον ...σνομπαρουν και γι αυτο δεν τον αναφέρουν καθόλου πλέον...Έτσι;

Πρώτον.
Οι περισσότεροι Χριστιανοί φίλε Βαγγέλη ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ οτι το όνομα του Θεού είναι Γιαχβέ. Εχουν την εντύπωση οτι έτσι τον ονομάζουν οι μάρτυρες του Ιεχωβά.
Τσεκαρισμένο αυτό που σου λέω.
Δεύτερον.
Οι περισσότεροι Χριστιανοί ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ τις σφαγές που διέπραξε ο Γιαχβέ είς βάρος αθώων ανθρώπων.
Οσι γνωρίζουν είναι κάποιοι φανατισμένοι με τη Βίβλο οπου βρίσκουν κάποιες ηλίθιες δικαιολογίες.
Τρίτον
Οι περισσότεροι Χριστιανοί δεν έχουν διαβάσει τη Βίβλο εις βάθος έτσι ώστε να διαπιστώσουν τις μεγάλες διαφορές μεταξύ Γιαχβέ - Ιησού.
Βρίσκονται σε ΠΛΗΡΗ ΣΥΓΧΙΣΗ και προσπαθούν να ταυτίσουν αυτά τα δύο πράγματα Παλαιά Διαθήκη-Καινή Διαθήκη ερμηνευοντάς τα - παρερμηνευοντάς τα.
Εκεί εχεις καταλήξει και εσύ, οπως και οι αλλοι, σας εχουν πασσάρει το βιβλίο αυτό ως θεόπνευστο, το έχετε δεχτεί και έχετε μπλέξει τα μπούτια σας.

Ο κάθε Χριστιανός σήμερα φίλε Βαγγέλη κρατά απο τη διδασκαλία του Ιησού μόνον αυτά που θεωρεί καλά. Ολα τα αλλα τα απορρίπτει και τα θεωρεί ξεθωριασμένες ηλιθιότητες 3.000 χρόνων.
Ο κάθε Χριστιανός σήμερα εχει δικαίωμα να μάθει ποιόν πρέπει να πιστεύει και αυτό είναι καθαρά μια πολύ προσωπική απόφαση μετά απο μία μακρόχρονη μελέτη αρχαίων κειμένων τα οποία ο Χριστιανισμός απορρίπτει καθώς και μια προσωπική αντίληψη περί θείου..
Οπωσδήποτε λαμβάνονται υπόψιν ως ιστορικά γεγονότα, όσα απο αυτά μπορούν να θεωρηθούν ιστορικά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 20:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
αθεοσ
quote:
αν ο χριστός είναι ο γιαχβέ τότε όταν έλεγε για τον πατέρα του για ποιόν έλεγε;

Φίλε άθεε.
Αυτά που μας διδάσκουν δεν έχουν καμμία σχέση με την πραγματικότητα.
Το περιεχόμενο της Βίβλου είτε ως Μασοριτικο κείμενο είτε ως μετάφραση των 70 εχει δεχθεί φοβερές αλλαγές, ενα μικρό παράδειγμα για το πόσοι θα μπορούσαν να έχουν πρόσβαση ώστε να τροποποιήσουν τα κείμενα αυτά είναι τα απομνημονεύματα του Ρουφίνους που περιγράφει τι τροποποίησε, γιατί το τροποποιήσε αλλά και το πώς το τροποποίησε.

Πολύ ενδιαφέροντα πράγματα μπορείτε να διαβάσετε σε αυτό το φόρουμ που αναφέρεται στην εθνικότητα του Ιησού.http://starworld.myforumportal.com/board/topic-t340.html
Διαβάστετο...
Το περιεχόμενο της Βίβλου έρχεται σε πλήρη αντίθεση με ολους τους ιστορικούς του πλανήτη κυρίως με τον Μανέθωνα σε οτι αφορά την εθνικότητα των Ιουδαίων.
Στο φόρουμ αυτό μπορούμε να δούμε εναν χάρτη με τις ελληνικές πόλεις στην περιοχή οπου σύμφωνα με τις ιστορικές πηγές ζούσαν 500.000 Ιουδαίοι και 3.000.000. Έλληνες!
Μόνο στην πόλη της Καισαρείας ζούσαν 700.000 Έλληνες και 200.000 Ιουδαίοι.

Το σε ποιό Θεό λοιπόν προσεύχετο ο Ιησούς αυτό θέλει πολύ ψάξιμο και ανοικτό μυαλό.
Προπαντός ανοικτό μυαλό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 20:48:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου allzzaro, για να καταλάβω καλά, ειμαστε τόσο ηλίθιοι,
ώστε δεν ξέρουμε κάν πως λένε τον Θεό μας;Ρε φιλε ΠΑΣ ΚΑΛΑ;
Δεν τον αναφέρει πουθενά λέμε η Καινή κι όλα τα χριστιανικά κείμενα, ως ενεργών θεό, πλήν της Παλαιάς..Λες να τον ...ξέχασαν;
Τώρα φαντάζομαι καταλαβαινεις ότι δεν ειναι σοβαρά αυτά τα πράγματα.......Τον ξεχάσαμε εντελώς,έ;
Δηλαδή, πρέπει να ειμαστε οι απίθανοι μαλ@@ες που εσύ φαντάζεσαι;
Κομμάτι εγωιστικό, απο πάρτη σου....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 20:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Δεν τον αναφέρει πουθενά λέμε η Καινή κι όλα τα χριστιανικά κείμενα, ως ενεργών θεό, πλήν της Παλαιάς..Λες να τον ...ξέχασαν;

Φίλε Βαγγέλη.
Στο έχω ξαναπεί.
Σε παρακαλούμε πολύ να μας επιτρέψεις να έχουμε την δική μας άποψη.
Εσύ κράτα τη δική σου καλά κάνεις αλλά και εμείς τη δική μας.
Οποια και αν είναι αυτή.

Δεν μας ενδιαφέρει φίλε Βαγγέλη το τι γράφει η Βίβλος.
Εσύ μπορεί να την χρησιμοποιείς ως αποκλειστική πηγή γνώσης.
Εμείς ΟΧΙ. Και οταν λέω ΕΜΕΙΣ πιστεύω οτι εκφράζω τους υπόλοιπους γράφωντες.
Δικαίωμα μας ρε φιλαράκο.. δεν νομίζεις

quote:
Αγαπητέ μου allzzaro, για να καταλάβω καλά, ειμαστε τόσο ηλίθιοι,ώστε δεν ξέρουμε κάν πως λένε τον Θεό μας;Ρε φιλε ΠΑΣ ΚΑΛΑ;

quote:
Δηλαδή, πρέπει να ειμαστε οι απίθανοι μαλ@@ες που εσύ φαντάζεσαι;

ΕΙΜΑΣΤΕ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η απαξιωση της πίστης μας είναι ένα καλό πλασάρισμα στην αγορά ενός προιόντου, ή μιας νοοτροπίας φίλε μου allzzaro...Όχι ρε φιλε,δεν ειμαστε ανόητοι,άλλων ευσεβείς πόθοι, μέσω ΜΜΕ,μια προσπάθεια μάρκετινγκ ειναι, όχι η αλήθεια...Μην ανησυχείς...Αυτό το περνάνε μέσα απο ταινίες, αμφισβητούν τον Θεό, συνέχεια,ωστε να ευτελίσουν την πίστη αυτή και να προτείνουν τη δική τους πανθρησκεία...
Αλλά το όλο ζήτημα δικέ μου, είναι: εμείς μόνο ως πρόβατα ζούμε και δηλώνουμε ανεύθυνοι των όσων μας συμβαίνουν;
Ή μπορούμε να αναλάβουμε το κόστος της πίστης που διαλέξαμε;...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
quote:
Ή μπορούμε να αναλάβουμε το κόστος της πίστης που διαλέξαμε;...

To κόστος της πίστης τρεχαγύρευε εχει να κάνει με την ολη πορεία του ανθρώπινου γένους. Μία πορεία αλληλένδετη σύμφωνα με το ήθος που διέπει το πιστεύω μας.
Τα αποτελέσματα τα βλέπεις ποιά είναι.. ή δεν τα βλέπεις?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 21:29:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Έκαστος εφ ώ ετάχθη, αγαπητέ μου allzzaro..Ιδού καιρός για πριγκηπες....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 22:30:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
http://starworld.myforumportal.com/board/topic-t340.html

Aυτό παραπάνω που σου παραθέτω είναι link.

Το σχόλιο σου?
Δεν το άκουσα?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:30:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η ημιμάθεια, είναι χειρότερη της αμάθειας,αλλά η πλάνη, χειρότερη,
όλων ,αγαπητέ μου allzzaro..Πρόσεξε, σου λένε αυτά που θέλεις να ακούσεις....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
hunter1
εχετε παντως το χαρισμα οταν θελετε τα κανετε ολα αχταρμα..κοβετε ραβετε τα παντα στα μετρα σας για να μας βγαλετε λαθος..ο Χριστος ανεβασε την γυναικα κ ο Χριστιανισμος εδειξε στον αντρα το πως να σεβεται το πως να εκτιμα την γυναικα γυρω του ειτε ειναι μητερα ειτε ειναι συντροφος..

Όχι εμείς φίλη μου , δεν τα κάνουμε εμείς αχταρμά , οι χριστιανοί τα κάνουν που τελικά δεν γνωρίζουν τι πιστεύουν . Τα παρακάτω ίσως σε πείσουν !

Ιερώνυμος
«Η γυναίκα είναι ένας ναός χτισμένος πάνω σε ένα υπόνομο»

Χρυσόστομος
«Η γυνή άπαξ ωμίλησε και το παν κατέστρεψε»

Κλήμης Αλεξανδρείας
«Κάθε γυναίκα οφείλει να είναι γεμάτη ντροπή και μόνο από τη σκέψη ότι είναι γυναίκα»

Ιερός Αυγουστίνος
«Οι γυναίκες δεν πρέπει να έχουν απολύτως καμιά διαφώτιση ή παιδεία. Αλλά πραγματικά πρέπει να απομονώνονται γιατί είναι η αιτία των μισητών και ακουσίων στύσεων στους αγίους άνδρες.»

Καλβίνος
«Το να αγκαλιάζεις μια γυναίκα είναι σαν να αγκαλιάζεις ένα τσουβάλι κοπριά»

Λούθηρος
«Αν μια γυναίκα πεθάνει από τις πολλές γέννες δεν πειράζει. Άστε την να πεθάνει. Γι’ αυτό άλλωστε πλάστηκε.»

Αυτά τα ολίγα αντί απαντήσεως φίλη hunter1, γιατί υπάρχουν και άλλα πολλά τέτοια παραδείγματα , για να γνωρίζουμε το τι μας εκπροσωπεί ..........


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2009, 23:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλά ρε φιλε sesostris, μας δουλεύεις;Απο που θες να αρχίσω; Απο
εταιρες, ή απο παλλακίδες και πόρνες φιλοσόφους;
Η γυναίκα, με τον χριστιανισμό αγίασε, έφτασε τον ανώτερο σκοπό της: γέννησε τον Θεό, με τι πας να τη συγκρίνεις;
Δεν μπορείς να καταλάβεις ότι εννοούν την ελαφρύτητα που μπορεί να δει κανείς τα πράγματα, γύρω απο την γυναίκα και γι αυτό θέλει προσοχή;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy