ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Μάρτυρες του Ιεχωβά Νο. 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:00:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
sesostris τρεις λεξεις λαογραφια παραδοσεις πιστη..αν τις κανεις προταση θα βρεις την απαντηση μου.. ναι εαρινε μου ολα αυτα που αναφερεις ειναι πιστη ειναι θρησκεια ειναι χριστιανισμος..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 12:59:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:


ναι εαρινε μου ολα αυτα που αναφερεις ειναι πιστη ειναι θρησκεια ειναι χριστιανισμος..

d.k


Και να φαντασθείς , ότι δεν νουθετήθηκα απο τον Χριστιανισμό...για να είμαι έτσι..ούτε απο καμμιά θρησκεία...σου λέει κάτι αυτό???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hunter1
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
547 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 13:34:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hunter1
μα ουτε κ γω νουθετηθηκα με αυτην την εννοια..μπορει να βαφτιστηκα χριστιανη οπως πιστευω κ συ αλλα προσωπικα περασα απο πολλα σταδια μεχρι να πω οτι ειμαι οντως χριστιανη ορθοδοξη..

d.kΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 14:52:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και γιατι βρε παιδιά, διστάζουμε να πουμε την αλήθεια, ότι ο χριστιανισμός κι ο ελληνισμός, είναι πια ένα κι όποιος γεννιέται σ αυτή τη χώρα, έχει αυτή την ψυχοσύνθεση, βλέπει υπο αυτό το θρησκευτικό πνεύμα;Ποιός πιστεύει σε πολεμόχαρο θεό, ή σε θεό φονιά;
Κανείς..Όλοι διατεινόμαστε, ότι έχουμε αγάπη και καλά συναισθήματα...
Πρέπει να τα δείχνουμε, να δείχνουμε τον Έλληνα που κρύβουμε μέσα μας....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 15:01:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Και γιατι βρε παιδιά, διστάζουμε να πουμε την αλήθεια, ότι ο χριστιανισμός κι ο ελληνισμός, είναι πια ένα κι όποιος γεννιέται σ αυτή τη χώρα, έχει αυτή την ψυχοσύνθεση, βλέπει υπο αυτό το θρησκευτικό πνεύμα;Ποιός πιστεύει σε πολεμόχαρο θεό, ή σε θεό φονιά;
Κανείς..Όλοι διατεινόμαστε, ότι έχουμε αγάπη και καλά συναισθήματα...
Πρέπει να τα δείχνουμε, να δείχνουμε τον Έλληνα που κρύβουμε μέσα μας....

Που το πάς ...που το φέρνεις...εκεί , δεν ξεκολλάει με τίποτα...

Λοιπόν ...πάς μη - χριστιανός δεν εστί Έλλην..

Γειά σου ρε Βαγγέλη με τα ωραία σου ...

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 17:17:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όχι καλέ μου Εαρινέ, εσύ είσαι ωραίος....Εσύ το γυρνάς απο δω, το γυρνάς απο κει, κάτι θες να πεις κι όλο δεν σου κάθεται...Πές μας
τι θές, να βοηθήσουμε.....Μήπως διαφωνείς, ότι είναι εννιαία η
συνείδηση του Έλληνα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 17:28:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
και φυσικά δεν συνδέεται ο έλληνας με το χριστιανός όπως δεν συνδέεται το έλληνας με το βουδιστής ή με το μουσουλμάνος ή με το παγανιστής ή με το άθεος ή ότι άλλο

άλλο το έθνος άλλο το θρήσκευμα

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 17:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όσο κι αν βγάζεις,....σπυράκια, φίλε μου άθεε, υπάρχει έντονη αρμονία ελληνισμού και χριστιανισμού, που αποκαλύπτεται απο την άμεση αποδοχή της νέας θρησκείας,όταν έγινε,φάνηκε απο τον πολιτισμό που ακολούθησε, γράμματα τέχνες και ένα σωρό άλλα στοιχεία, που δείχνουν ότι ο Έλληνας, εκφράζεται τέλεια μέσα απο τον χριστιανισμό....Κι αυτο είναι ένα πράγμα που βοήθησε τον πολιτισμό μας ,εδώ και χιλιάδες χρόνια, δένοντας σε ένα την θρησκεία και την φυλή......Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 18:09:08  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
υπάρχει έντονη αρμονία ελληνισμού και χριστιανισμού, που αποκαλύπτεται απο την άμεση αποδοχή της νέας θρησκείας

Ε, δεν ήταν και τόσο άμεση. 6,5 αιώνες αιματηρών διωγμών, βασανιστηρίων, κολαστηρίων και σταυρώσεων απαιτήθηκε μέχρι να εκχριστιανιστούν οι Έλληνες (με τελευταίους τους Έλληνες της Λακωνικής).

Μπορεί να μη θέλετε να το γνωρίζετε αλλά η ιστορία αυτό λέει.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 18:18:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Το τι ιστορία παραγγελία θέλεις εσύ Μακεδών, είναι ..βίτσιο, πλέον,
αλλά μιλαμε για τους υπόλοιπους,ξέρεις, τους φυσιολογικούς Έλληνες, όχι ...απολιθώματα....Ο μέσος Έλληνας, έχει δέσει, όμως, μέσα απο τους αιώνες, που λές κι είναι ελληνοχριστιανός,εκ πεποιθήσεως....
Αυτούς τους διωγμούς κατά εθνικών,που αναφέρεις, μπορείς να φέρεις κάποια στοιχεία νεκρών, ή καταγραφές διωγμών;
Γιατί εμείς έχουμε για τους διωγμούς κατά χριστιανών, εσύ, διωγμό εννοείς την καθολική επικράτηση και αποδοή του χριστιανισμού, έναντι μιας ψευτοθρησκείας που απέθαινε μονάχη....Κανείς δεν την διωξε....
Δεν διώχνεις τους...νεκρούς....
Δεν "ζωντανεύουν οι νεκροί", που λέει κι ο Μαργαρίτης, όμως ότι και να κάνεις εσύ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 18:37:33  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

Εγώ μιλάω για την ιστορία που κατέγραψαν όι σύγχρονοι των διωγμών ιστορικοί και χρονογράφοι, χριστιανοί (οι περισσότεροι) και εθνικοί.

Εσύ ως ιστορία αναγνωρίζεις τα φανταστικά μυθιστορήματα ανώνυμων συγγραφέων που ονομάζονται "συναξάρια".

Βέβαια, η σχέση σου με την ιστορία είναι γνωστή τοις πάσι. Απλά, είναι καλό να βλέπουμε κάθε τρεις και λίγο μια επιβεβαίωση ότι εκτός από άσχετος είσαι και φανατικός... όπως όλοι οι σχισματικοί χριστιανοί.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 18:59:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ Μακεδών, διάβασα ιστορία και διδάχθηκα, απο επώνυμους ιστορικούς ιστορία,οπως όλοι οι Έλληνες...Ξέρω, μας παραπλανούν οι επίσημοι ιστορικοί,ενώ εσύ στον Δαυλό, τι πιστεύεις τελικά ότι διδάχθηκες;
Ελληνολατρεία ή αρχαιολατρεία;Γιατί σίγουρα ιστορία,δεν διδάχθηκες....
Εσύ να δεις πόσο γνωστός τοις πάσι γίνεσαι,έτσι απολιθωμένος και αιρετικός του χρόνου και της αλήθειας....Έχω ακούσει για αρνητική
δημοσιότητα και πως κερδίζεται,αλλά,το δικό σου, φέρει κομμάτι
απο αυτοσαρκασμό....Σουρεαλιστικό πεδίο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 20:08:05  Εμφάνιση Προφίλ
trexagireve

quote:
Εγώ Μακεδών, διάβασα ιστορία

Καλό! Άλλα ξέρεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 20:40:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όχι καλέ μου Εαρινέ, εσύ είσαι ωραίος....Εσύ το γυρνάς απο δω, το γυρνάς απο κει, κάτι θες να πεις κι όλο δεν σου κάθεται...Πές μας
τι θές, να βοηθήσουμε.....Μήπως διαφωνείς, ότι είναι εννιαία η
συνείδηση του Έλληνα;

Καλησπέρα Βαγγέλη!

Λοιπόν για να δώσουμε ένα "νεύρο" στην συζήτηση , θα σου πώ αυτό:

Προσωπικά ότι έχω να και είχα να πώ , το λέω ευθέως και δεν απορώ , πως δεν το έχεις προσέξει...

1. Τα ράσα δεν κάνουν τον παππά και ούτε η οποιαδήποτε θρησκεία τον καλό άνθρωπο και δεν χρειάζεται να μου το δείξει κανένας αυτό...το βλέπουμε καθημερινά ..παντού αυτό.

2.Αν υπάρχει , ένας καλός άνθρωπος ..δεν είνα άλλος απο τον πηγαία καλό και όχι τον εντελλόμενο -υποκειμενικοποιημένο στο φόβο της απάλειας του πραδείσου-απο ένα ηθικό-προστακτικό κώδικα..

3.Ο καλός ο άνθρωπος δεν έχει ανάγκη την όποια θρησκεία..εκείνος που δεν είναι και τα έχει κάνει μπάχαλο στην ζωή του ..βρίσκει την "χαραμάδα" να καλύψει με τον πιο ανέξοδο τρόπο και φθηνό την κακομοιριά του και αρχίζει να το παίζει ευσεβής και μετανοιωμένος.

4.Για να μετανοιώσει-μετα-νοήσει κάποιος -πρωτίστως- θα πρέπει να έχει αμαρτήσει ...όποιος λοιπόν αμάρτησε και νοιώθει ένοχος , ας πάει να τον διαβάσουν και οτιδήποτε άλλο θέλουν να του κάνουν...οι παππάδες.

5.Ο καλός ο άνθρωπος , μιλάει πάντα καλά και διαχωρίζει την θέση του απο τον κακό...τον είρωνα και τον δήθεν.

6.Άσε σε κάθε ΈΛΛΗΝΑ να μιλήσει ο ίδιος για την συνειδησή του...όπως και μείς όλοι , αφήνουμε σε σένα ...να έχεις την δική σου!

7.Είναι ανούσιο να μιλάμε για αλήθειες θρησκειών...απο την στιιγμή που δεν έχουν τίποτα και δεν είχαν ποτέ -ασφαλώς-...για την δομή του ανθρώπου...διότι αν το ήξεραν , δεν θα έλεγαν αυτά που λένε!

9. ΑΝ ΗΞΕΡΑΝ ΚΑΙ ΓΝΩΡΙΖΑΝ ΕΠΙ ΤΗΣ ΟΥΣΙΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ..θα είχαν παράξει και τα ανάλογα αποτελέσματα και δεν θα κατέφευγε ο κοσμάκης σε ψυχολόγους και ψυχιάτρους.

Τέλος θα ήθελα να σου πώ κάτι..- για να συμπληρώσω και τον δεκάλογο-..

Δεν είσαι εσύ αυτός που με οποιονδήποτε τρόπο , θα μπορούσε να με συμβουλεύσει και να μου υποδείξει...να είσαι σίγουρος γι'αυτό...και όλα στα λέω με βαθύ σεβασμό ...για να μην ξαναρχίσουμε τα παλιά-καλά...γιατί νομίζω , ότι το ζητάει ο οργανισμός σου...δεν σου αρέσει η ηρεμία , σε χαλάει...

Και πάψε να κάνεις αυτό το χαζό τέχνασμα ...να μιλάς για την αλήθεια και τους Έλληνες και ότι δήθεν μιλάς εξ'ονοματός του και την κοινή συνείδηση να είναι αυτή που λές εσύ...

Αν θές μίλα μόνο για τον εαυτό σου και άσε το -αν θυμάσαι- παιδιάστικο επιχείρημα :"Εμένα ο παππούς μου ...και ο μπαμπάς μου είναι πιο ψηλοί και πιο δυνατοί...κλπ...κλπ"

Θα λέμε και θα υποστηρίζουμε τις θέσεις μας ο καθένας και προσωπικά δεν κάνω αυτό που κάνεις εσύ ...να συνασπίζεσαι κάθε φορά με τους δήθεν πολλούς και την κοινή συνείδηση..!

Ας είμαι μοναχικός καβαλλάρης ...θα έχω και την ησυχία μου...μην νοιάζεσαι για μένα και εξ'αλλου τη μοναξιά πρέπει να την γνωρίζεις και να την μπορείς...αλλα πίστεψέ με -δεδομένων των πραγμάτων- πολλές φορές είναι προτιμότερη.

Και να σου υπενθυμίσω , ότι "νταβάδες" στο κεφάλι μου ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΤΕ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΠΠΑ Ή ΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΟ.

Μπορώ και μόνος μου καλά -μιας και σου αρεσουν τα τραγουδάκια- τα καταφέρνω μια χαρά..ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ.

Εσύ μπορείς να τρέχεις και να απευθύνεσαι όπου θέλεις...δικαιωμά σου και απόλυτα σεβαστό!

My way..η δική μου συνείδηση..ελπίζω σεβαστή!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 20:44:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δεν με ενδιαφέρει όσες φωτογραφίες των .....πηγών σου κι αν μου δείχνεις Μακεδών...(Δεν μπορώ να τον πω κι αγαπητό, θα παρεξηγηθεί..Έτσι είναι αυτοί οι αγέρωχοι, παρεξηγούνται...)
Σου κάνω ένα ερώτημα,που καλά θα κάνεις να σκεφτείς:Εσύ, μπορείς να διακρίνεις τον Έλληνα απο τον χριστιανό, στον μέσο πολίτη και Έλληνα του σήμερα;
Μπορείς να δεις πόσο αρμονικα είναι η ένωση αυτή; Καμιά άλλη θρησκευτικοεθνική σχέση σαν αυτήν,σχέση,όπου δεν υπάρχουν παράπονα απο τον Θεό, εν αντιθέσει με, αν θυμηθούμε τις..επεμβάσεις των 12,π.χ.,καθώς ο Θεός, μόνο στηρίζει....Καμιά άλλη, τόσο ανταποδοτική, καμιά άλλη, που ο Έλληνας, να ένοιωσε και απόδοσε έτσι...
Πρέπει να καταλάβεις ότι αυτό συμβάινει μόνο με έννοιες όπου ταυτίζονται,αρμονικά,φυλετικά και θρησκευτικά στοιχεία..Ταιριάζουν και κάνουν ένα καλύτερο αποτέλεσμα...Όπως κι έγινε με τον Έλληνα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 20:47:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Καλέ μου Εαρινέ, τώρα σε προσεξα....
Τι κορώνες ανεξαρτησίας είναι αυτές; Ζεις την 4η Ιουλίου, νωρίτερα, ή μου φαίνεται;
Ρε φίλε, κανέναν να μην δεχτείς με το ζόρι, αλλά, μέσα σου, κάποια θρησκευτική ιδέα δέχεσαι, κάπου ανήκεις....Ενεργός, ανεξάρτητος, μεμονωμένος, κάπου ανήκεις...Μίλα για αυτή σου την πίστη...
Γιατί κρίνεις του άλλου;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 21:14:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Καλέ μου Εαρινέ, τώρα σε προσεξα....
Τι κορώνες ανεξαρτησίας είναι αυτές; Ζεις την 4η Ιουλίου, νωρίτερα, ή μου φαίνεται;
Ρε φίλε, κανέναν να μην δεχτείς με το ζόρι, αλλά, μέσα σου, κάποια θρησκευτική ιδέα δέχεσαι, κάπου ανήκεις....Ενεργός, ανεξάρτητος, μεμονωμένος, κάπου ανήκεις...Μίλα για αυτή σου την πίστη...
Γιατί κρίνεις του άλλου;

Ρε σύ Βαγγέλη ...έλεος!!!

Πού σε έκρινα ή έκρινα τον καθένα???

Όχι , δεν δέχομαι θρησκευτικές ιδέες...αποτελούν παραμυθάκια για παιδάκια..απόψή μου!!!

Και αν δεν κάνω λάθος ...ο Χριστός είχε πεί , ότι κάθε τόπος ...είναι τόπος λατρείας...εσείς γιατί πρέπει να πηγαίνετε και να μαζεύεστε όλοι στις εκκλησίες ...γιατί ο καλός χριστιανός -δεν μιλάω για μένα- πρέπει να πηγαίνει συην εκκλησία???

Για το παγκάρι φίλε μου...γι'αυτό..!

Για κάθε τι ...πρέπει να πληρώνουμε..

Και όταν βαπτιζόμαστε και όταν παντρεύεται κανείς ...μέχρι και να πεθάνει δεν μπορεί κανένας ..αν δεν έχει χρήματα..!

Έχει γεμίσει ο τόπος μοναστήρια και εκκλησίες...απο που νομίζεις φίλε μου , ότι βρίσκουν τα χρήματα...εργάζονται???

Μέχρι και κασσέτες βάζουν για να ψέλνουν...μην κουράζονται και πολύ..!

Και σν θέλεις να σου πώ κάτι ...θα στο πώ..υπάρχουν ιερωμένοι που σέβομαι ως ανθρώπους...καλούς και καλλιεργημένους... και όπως τους έχω πεί , θα πρέπει ο χριστιανισμός να αισθάνεται τυχερός που έχει στις τάξεις του , πέντε - δέκα ανθρώπους σαν κι'αυτούς και όχι εκείνοι τυχεροί που βρίσκονται εκεί...βλέπουν πολλά οι άνθρωποι!

Θα το ξαναπώ...αν το ζητούμενο είναι η αγάπη ...ο σεβασμός και η ανθρωπιά και καλοσύνη...τότε φίλε μου δεν χρειάζεται κανένας να απευθυνθεί σε οποιαδήποτε θρησκεία..υπάρχουν και άλλοι δρόμοι...σίγουροι και πιο οικονομικοί!!!

Τώρα , όποιος το έχει ανάγκη να είναι μέλος όποιας θρησκείας ...η επιλογή του , είναι απόλυτα σεβαστή...δεν πρόκειται εγώ να του υποδείξω , το τι θα κάνει!!!

Μπορώ , όμως σε μια ανοικτή συζήτηση , να καταθέτω την απόψή μου...

Αντίθετα , όποιος δεν μπορεί να αποδείξει και να απαντήσει ...η εύκολη διέξοδος , είναι μια και ιστορικά καταγεγραμμένη...επίθεση και βρισιές..ενίοτε και ειρωνικά σχόλια...

Αλλα θα σου πώ αυτό κλείνοντας...

Ο ψυχολογικός χαρακτήρας του ανθρώπου , είναι σαν το πατρικό του το σπίτι...όπου και να πάει ..ότι και να δεί..εκεί θα ξαναγυρίσει!!!

soul

Edited by - Εαρινός on 14/12/2009 21:20:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 22:08:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συμφωνούμε σε όλα καλέ μου Εαρινέ, αυτο που με ενόχλησε,είναι, ήταν
και θα είναι το μπέρδεμα του θείου, με το ανθρώπινο,με την συμμετοχή ακόυσια ή εκόυσια, με την πίστη ή την συναλλαγή....
Ρε φίλε, πως το λένε...Όποιος θέλει λατρεύει τον Θεό, όποιος θέλει
δεν το πράττει....
Αλλά, αυτό το μην πάτε εκκλησία, μην μιλάτε σε παπά....Φέρει απο
..αφορισμό.....Μην πράττουμε τα ίδια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 22:09:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
Εαρινός
Έχει γεμίσει ο τόπος μοναστήρια και εκκλησίες...απο που νομίζεις φίλε μου , ότι βρίσκουν τα χρήματα...εργάζονται???

E είναι του κόμματος
http://www.youtube.com/watch?v=39gZ60W-SMI&feature=related

===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 22:35:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Συνήθως, σε τέτοιες περιπτώσεις, ένα ..προσκύνημα,μια εικόνα,κάποιο θαύμα που έγινε,ξεκινάνε ένα ταξίδι, που φέρνει και μοναστήρια και πλούτη...Πολλοί δωρίζουν στην εκκλησία γή και περιουσίες, νομίζοντας ότι έτσι θα σωθούν, ενώ τα καρπούνται μοναχοί και παρατρεχάμενοι.....
Αλλά, ο Χριστός είπε, να μην γνωρίζει η δεξιά σου τι ποιεί η αριστερά σου απέναντι στον πλησίον σου, όχι να δίνει στην εκκλησία.....
Εξαγορές, που θυμίζουν συγχωροχάρτια του Πάπα, ανθρώπινα κατάλοιπα
ειδωλολατρείας, προς εξευμενισμό των θεών...Ο Θεός, δεν έχει ανάγκη τίποτε...Οι άνθρωποι έχουν και τα περνάνε στον Θεό...Άτιμο πράμα η υποκρισία, απέναντι στον εαυτό μας πάνω απο όλα...
Και δυστυχώς, η εξουσία διαφθείρει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2009, 22:50:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Συμφωνούμε σε όλα καλέ μου Εαρινέ, αυτο που με ενόχλησε,είναι, ήταν
και θα είναι το μπέρδεμα του θείου, με το ανθρώπινο,με την συμμετοχή ακόυσια ή εκόυσια, με την πίστη ή την συναλλαγή....
Ρε φίλε, πως το λένε...Όποιος θέλει λατρεύει τον Θεό, όποιος θέλει
δεν το πράττει....
Αλλά, αυτό το μην πάτε εκκλησία, μην μιλάτε σε παπά....Φέρει απο
..αφορισμό.....Μην πράττουμε τα ίδια...

soul

Εγώ δεν συναλλάσομαι ...ούτε λατρεύω κανέναν..και οι αφορισμοί δεν με αφορούν ... να αφορίσουν όσους δικούς τους δεν υπακούουν...εγώ δεν δήλωσα οπαδός τους και δεν μ'ενδιαφερει το θέμα..τους έχω γραμμένους..έτσι για να κλείσει το θέμα ..ρητά!!!

Και δεν είπα πουθενά , μην πάτε στην εκκλησία..πάτε όπου θέλετε φίλε μου...δικαιωμά σας και δικαιωμά μου να πάω και γώ , όπου μου "κεφάρει"..

Προτιμώ λοιπόν αντί να ντουμανιάσω με τα θυμιατά και τα λιβάνια και να με πονέσει το κεφάλι μου απο το μοιρολοί και το "ούύύύύύ" ...να πάω για καφεδάκι το πρωί στην παραλία και να ρεμβάσω ...εκεί να δείς τι "θεία" που νοιώθω..κάν'το και σύ αν θές ...αν θές..!

Δεν έκρινα κανέναν φίλε μου ...απλά καταθέτω τις απόψεις μου...που λένε να αποφύγω το ντουμάνι και να χάσω άσκοπα την ζωή μου ..τρέχοντας στους παππάδες..επιλογή μου!

Θα προτιμούσα εν-προκειμένω , να περάσω λίγες ώρες μαζί σου -ασχέτως αν διαφωνούμε- ανέμελα και να γελάσουμε και να κάνουμε τ'άστεία μας...απο το να εκχωρήσω τα της ζωής μου στους παππάδες , απαξιώνοντας τον εαυτό μου και νοηματοδοτώντας αυτούς...μπρρρρ..και μη χειρότερα!!!

Edited by - Εαρινός on 14/12/2009 23:05:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 09:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μερικές φορές, δεν σε καταλαβαίνω ,αγαπητέ μου Εαρινέ...Δεν ξέρω
αν είσαι απο αλλού φορτωμένος, αλλα,εγώ έιπα να μην κάνουμε ότι κατηγορούμε...Να μην..αφορίζουμε και εσύ το κάνεις....
Αφορίζω,είναι συγκεκριμένη λέξη και εκφράζει συγκεκριμένες πράξεις κα θέσεις....Εσύ, ζήσε πως θέλεις και οι άλλοι το ίδοι, ας μην γινεται σύγκριση,ώστε ένας να κάνει καλά και ο άλλος λάθος...
Επιλογές μας είναι, φτάνει να τις αναλαμβάνουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 11:27:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μερικές φορές, δεν σε καταλαβαίνω ,αγαπητέ μου Εαρινέ...Δεν ξέρω
αν είσαι απο αλλού φορτωμένος, αλλα,εγώ έιπα να μην κάνουμε ότι κατηγορούμε...Να μην..αφορίζουμε και εσύ το κάνεις....
Αφορίζω,είναι συγκεκριμένη λέξη και εκφράζει συγκεκριμένες πράξεις κα θέσεις....Εσύ, ζήσε πως θέλεις και οι άλλοι το ίδοι, ας μην γινεται σύγκριση,ώστε ένας να κάνει καλά και ο άλλος λάθος...
Επιλογές μας είναι, φτάνει να τις αναλαμβάνουμε...

Δεν είναι το θέμα , ότι δεν με καταλαβαίνεις ...με καταλαβαίνεις πολύ καλά!

Και σε καταλαβαίνω και γώ!

Και θα πώ ξανά , αυτό που έχω πεί πολλές φορές αλλα για κάποιο λόγο δεν θές να δείς...

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος..δεν μίλησα εγώ ποτέ σε τέτοιο ύφος και ποιός είμαι εγώ άραγε για να μιλήσω για κάτι τέτοιο???

Απλά λέω και καταθέτω τις δικές μου απόψεις που δεν είναι ούτε σωστές ...ούτε και λάθος...απλά είναι οι δικές μου!

Και για το σωστό ή το λάθος ...έχω αφήσει την κρίση...στην ίδια τη ζωή , αυτή είναι ο καθρέπτης και όχι εγώ!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 13:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Όπως είπε πιο πάνω ο Μακεδών,"δεν είμαι σαν αυτόν τον φτωχό τελώνη"....
Λές εσύ τέτοιες κουβέντες;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 13:33:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όπως είπε πιο πάνω ο Μακεδών,"δεν είμαι σαν αυτόν τον φτωχό τελώνη"....
Λές εσύ τέτοιες κουβέντες;

Δεν σε κατάλαβα..για κάν'το πιο λιανά..

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 13:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η διάκριση, λέω φίλε μου Εαρινέ, υπάρχει;Βγάζεις κι εσύ τον εαυτό σου σωστό και τους άλλους λάθος, ή λές ότι όλοι κάνουμε τα ίδια;
Διακρίνεις άνθρωπο απο άνθρωπο,όπως κι αν έχει;Είναι σωστό, αυτό;
Κι αν ναι, τι διάκριση αναζητάς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 14:05:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η διάκριση, λέω φίλε μου Εαρινέ, υπάρχει;Βγάζεις κι εσύ τον εαυτό σου σωστό και τους άλλους λάθος, ή λές ότι όλοι κάνουμε τα ίδια;
Διακρίνεις άνθρωπο απο άνθρωπο,όπως κι αν έχει;Είναι σωστό, αυτό;
Κι αν ναι, τι διάκριση αναζητάς;

Η αναζήτηση μπορεί να είναι κοινή φίλε μου!

Όλοι οι άνθρωποι έχουν κοινές επιδιώξεις..σεβασμό...αποδοχή..κλπ...κλπ!!!

Όλα όσα καταθέτω δεν είναι αποτέλεσμα δικών μου ερευνών -δεν είμαι ψυχίατρος- αλλα αποτελούν επιστημονικά ευρήματα και συνοδεύονται απο επιστημονικά τεκμηριωμένο αποδεικτικό υλικό..!

Και λέω απλά , ότι αυτά τα δεδομένα δεν έχουν καμμιά σχέση με τα όσα λέει και κοινωνεί η οποιαδήποτε θρησκεία ...αυτό λέω και αυτό καταθέτω!

Αν ας πούμε , η επιστήμη των μαθηματικών λέει και υποστηρίζει , ότι 1+1=2 και κάποιος άλλος -σώνει και καλά- λέει:"Όχι 1+1=11" , τότε καλά κάνει και το πιστεύει , αν αυτό τον κάνει να νοιώθει όμορφα..αλλα είναι πλάνη...αυτό λέω!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 14:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτή η θρησκεία που λές φίλε μου Εαρινέ,μεγάλωσε περήφανα γενιές και γενιές Ελλήνων, η επιστήμη, ανώριμη ακόμη, καμία γενιά ....
Για την ακρίβεια, με τα νέα όπλα, φορντίζει να μην πυάρξει επόμενη γενιά...
Καταλαβαίνεις τι λές;
Άσε τις δυνατοτητες που νομίζεις...Δες που πάνε τα πράγματα και μην αυταπατάσαι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 14:55:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αυτή η θρησκεία που λές φίλε μου Εαρινέ,μεγάλωσε περήφανα γενιές και γενιές Ελλήνων, η επιστήμη, ανώριμη ακόμη, καμία γενιά ....
Για την ακρίβεια, με τα νέα όπλα, φορντίζει να μην πυάρξει επόμενη γενιά...
Καταλαβαίνεις τι λές;
Άσε τις δυνατοτητες που νομίζεις...Δες που πάνε τα πράγματα και μην αυταπατάσαι...

Τα πράγματα πάνε εκεί που πάνε ...διότι ένα ολοκληρο σύστημα κοινωνία και θρησκεία απαξιώθηκαν απο τα πράγματα διότι δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα ..δεν έδωσαν σαφείς απαντήσεις και δεν ενέπνευσαν!

Χρειαζόμαστε ένα νέο κώδικα επικοινωνίας αντιληπτό ..σαφή και να αποδίδει και να αξιολογεί επι της ουσίας!

Δυστυχώς έτσι είναι ...απλά δεν το βλέπουμε και συντηρούμε ένα σύστημα , το οποίο μας έφερε στην σημερινή κατάσταση..!

Αυτό λέω εγώ και ο χρόνος θα δείξει φίλε μου..ήδη δείχνει!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Robben
Μέλος 2ης Βαθμίδας


388 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2009, 16:06:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Robben
quote:

trexagireve

quote:
υπάρχει έντονη αρμονία ελληνισμού και χριστιανισμού, που αποκαλύπτεται απο την άμεση αποδοχή της νέας θρησκείας

Ε, δεν ήταν και τόσο άμεση. 6,5 αιώνες αιματηρών διωγμών, βασανιστηρίων, κολαστηρίων και σταυρώσεων απαιτήθηκε μέχρι να εκχριστιανιστούν οι Έλληνες (με τελευταίους τους Έλληνες της Λακωνικής).

Μπορεί να μη θέλετε να το γνωρίζετε αλλά η ιστορία αυτό λέει.

macedon


Αισχρα ψεμματα και ανακριβιες, απαντημενα εκατοντακις εδω.

Edited by - Robben on 15/12/2009 16:08:45

Edited by - Robben on 15/12/2009 16:09:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy