ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 10:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Μου φίλησες τα δάκρυα και έχω μόνο ήλιο,
έσπασες τα όρια, έκανες να χαμογελάσουν τα μάτια της σιωπής
Μερικά πράγματα δεν κουβαλούν το προνόμιο του διαγραμμένου.
Μου πες να μη βλέπω τα πάντα με την υπεροχή της δυστυχίας που με μύησαν.
Με κρατάς σε μιά αγκαλιά ονείρου και λες πως ο ήλιος δύει κι αν γυρίσει
εγκαταλείπει διά παντός τους ναυαγούς του σκότους.
Πέρα από τα άστρα και τους κόσμους πάμε κάπου στα όρια της
γνώσης και στις κρύπτες αδιάβλητης αιωνιότητας,
εκπέμπω λες φως και ποίηση χρωμάτων
κι εσύ λάβα
γαλήνη του θείου
διάσπαρτη ύλη είσαι που κουβαλάς τη γνώση.
Κι όμως σε αγκαλιάζω,
στο βουητό του ωκεανού
στη μελωδία του αυλού
στα ύψη των δασών
στα πέπλα του επίγειου παραδείσου
τις νύχτες
τις μέρες
φλόγα
ψυχή
απομεινάρια
σπορά
άναψε τα κεριά των άστρων πάλι
Μου το ορκίστηκες πως κάθε βραδιά θα το κάνεις γιά μένα.
Γι΄αυτό δεν θα κρυώνω ποτέ πιά.
Μίλα μου γιά κοπάζουσες τρικυμίες.
Κι εγώ γλυπτό κοχύλι στην δίψα των χεριών σου.
Μείνε.
΄Αργησα αλλά ήρθα.
Πέρασα από φαράγγια έσχατα δάκρυα
παραμύθια πεθαμένα
αναμόχλευα οράματα σάπια
μπήκα σε αδιαπέραστους τοίχους.
Κλείνεις πληγές.
Πλατανόφυλλο που κάνεις την άκρη σου σταγονόμετρο
στης μπόρας την ορμή.
Στα παλάτια των πάγων οι δράκοι αγκάλιασαν τις ηπείρους της σελήνης.

Επιπλέοντα σε λάβα νούφαρα.
Αερόφερτη νιφάδα χιονιού.
Να πιούμε δυό κούπες γαλήνη.
Με πανωφόρι τα φυλλοκάρδια σου,
δεν κρυώνω.
Φέγγος.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 16:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Μη

Μη καπνίζεις απανωτά τσιγάρα
δεν είμαι σκιά
που μακραίνω
μικραίνω
και σβήνω
παίζω με τα σύννεφα
κατρακυλώ
με το φεγγάρι
φιλώ
ασθμαίνουσες
μνήμες
σφυρίζω
περιφέρω στοχασμούς.
Ζω γιά σένα
μέσα από εσένα...
Μην καπνίζεις απανωτά τσιγάρα.
Σβήστο.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2005, 21:21:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
Αφροδίτη μου αρέσουν οι παραπάνω σκέψεις σου....Ιδιαίτερα τα μιδράλια του ιερατείου καιδρεπανοφόρα όνειρα με ακουμπούν....Συγχαριτήρια γιά τη βράβευση σου τη Δευτέρα....
Εγώ πάντα πιό πεζός
Στην Ιταλία χιλιάδες μαθητές και φοιτητές διαδηλώνουν στη Βουλή κάθε βδομάδα με βασικό σύνθημα.....
``Μην αγγίζεις τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ μου``...απαιτώντας την ελευθερία της σκέψης και της γνώσης και την ελεύθερη μετάδωση τους σε μιά εποχή που όλα είναι εμπορεύσιμα & αναλώσιμα.....(πηγή Ελευθεροτυπία )
Προφανώς αντιλαμβάνονται τις συνέπειες στη μαριονέτα που κρέμεται από τις κλωστούλες της.....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 08:35:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


ΚΑΤΑΣΤΟΛΗ


Ανάμεσα σ' αυτές /λέγω/ τις ξυραφισμένες εγκοπές
όπου οι άνθρωποι συνήθιζαν να ονοματίζουν
μάτια
εκεί όπου υπάρχει φυτρωμένος ένας μικρός τάφινος + σταυρός
και μια
μεγάλη γυναίκα καταθλιπτική με μαύρα γυαλιά
κι ένα καφέ λουρί σκύλου στο χέρι
σπάνε εκεί τις τελευταίες μέρες μου
μεγάλα σκοτεινά νερά σταλμένα από δυνάμεις σκοτεινές
καλώντας με να προχωρήσω...
Μπρούμυτα πεθαμένοι με σακάκια ανε6αίνουν σταυρωτά
μέσα από τα νερά
τάματα μπούστο πρησμένα
κολλάνε σα πεταλίθρες στο πίσω μέρος του κρανίου μου
εκεί όπου αρχίζει το τριχωτόν μου /πεινάνε
είναι πεινασμένοι όλοι τους /καταλα6αίνετε/ θέλουν να ζήσουν
κό6ουν εδώ πίσω με κοφτερές δαγκωνιές
την τελευταία μου κοινωνική μου άμυνα
αυτό που οι άνθρωποι συνήθισαν να ονοματίζουν
μυαλό μου
γι ' αυτό τώρα εμένα που με βλέπετε δεν τρώω δεν κλαίω δεν
φο6άμαι δεν 6λέπω δεν μιλώ δεν εκκενώνω δεν αντιστέκομαι
είμαι αυτάρκης και λεία των νεκρών φωσφορίζουσα
θά προχωρήσω.

....................................................

Καμμιά φορά ανοίγει η πόρτα σιγά σιγά και μπαίνεις.
Φοράς κάτασπρο κουστούμι και λινά παπούτσια.
Σκύβεις βάζεις στοργικά στη χούφτα μου 72 φράγκα και φεύγεις.
Έχω μείνει στη θέση που με άφησες για να με ξαναβρείς.
Όμως πρέπει να έχει περάσει πολύς καιρός γιατί τα νύχια μου μακρύνανε και
οι φίλοι μου με φοβούνται. Κάθε μέρα μαγειρεύω πατάτες
έχω χάσει την φαντασία μου και κάθε
φορά που ακούω "Κατερίνα" τρομάζω. Νομίζω ότι πρέπει να καταδώσω κάποιον.
Έχω φυλάξει κάτι αποκόμματα με κάποιον που λέγανε
πως είσαι εσύ. Ξέρω πως λένε ψέματα οι εφημερίδες,
γιατί γράψανε ότι σου ρίξανε στα πόδια.
Ξέρω πως ποτέ δε σημαδεύουνε στα πόδια.
Στο μυαλό είναι ο Στόχος
το νου σου ε;


Κατερίνα Γώγου: Εν αρχή ην ο πόνος


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 12:07:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κατάθεσις σκέψεων
Ποσο ασφαλής είναι τελικά η αντιγραφή, κατάθεσις των αλλότριων σκέψεων, χωρίς αντιπαράθεση, χωρίς επεξήγηση, στολισμένες και υπογεγραμμένες, άλλοτε βρεμμένες απο τα κύμματα με ελάχιστο ηλιακό χρυσό, άλλοτε σκιώσεις μάυρες,τυλιγμένες απο άρωμα αποσύνθεσης,
κάποτε με οργή ανεξήγητη, ενάντια στην χαρά που δίδεται και κάποτε με δάκρυα αναμνήσεων σε αυτά που λείπουν και με δέος σε οτι αρνείται να έρθει.
Η φαντασία πραγματοποιεί οτι επινοεί αλλά η θέληση δημιουργεί κάθε τι που δεν επιθυμεί. Σχήμα οξύμωρο,και όμως ισχύει.Ολα μέσα στό νού δεν είναι? Και αν δεν φαίνεται σημαίνει οτι δεν υπάρχει?
Ως πότε θα κρύβεται η απάντηση που τυφλώνεί την όψη, το τίποτα και όλον μαζί...τρείς, θα μπορούσαν να είναι και περισσότερες.....

Παιγνίδια μέσα και έξω απο το κέντρο, όλα ίδια είναι και πιστεύουν οτι διαφέρουν, διαπίστωση,ίσως αλλάξει αύριο, το άκρον άωτον της σταθερότητας.
Η περιπέτεια γίνεται πολύπλοκη και απλή οταν ανακατεύεται με την μουσική...παρασύρεται εξαυλώνεται. Μοιάζουν οι λέξεις ε?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 12:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Ο εσωτερικός μονόλογος

Ο εσωτερικός μονόλογος ως μια ιδιότυπη μορφή διαλόγου αποπνέει το άρωμα της εσωτερικότητας και της προσωπικής εκμυστήρευσης. Ο τόνος είναι εξομολογητικός, ένας λόγος που αποβλέπει να εκφράσει με ειλικρίνεια την εσωτερική πραγματικότητα απελευθερωμένος από τις συμβατικότητες του συνηθισμένου διαλόγου. Ο ποιητής υποθέτει πως έχει απέναντί του ένα συνομιλητή. Ο υποθετικός αυτός συνδιαλεγόμενος είναι κατ’ αρχήν ο εαυτός μας προς τον οποίο οφείλουμε να απευθυνόμαστε με παρρησία. Ο εσωτερικός μονόλογος μετατρέπεται σε μία παρατηρησιακή γλώσσα που με υπομονή και ικανότητα αποτυπώνει και αποκρυπτογραφεί το βάθος των καταστάσεων. Η εσωτερική δυναμικότητα αυτής της μορφής λόγου σε συνδυασμό με την κατάλληλη τοποθέτηση των λέξεων στο ποίημα οδηγεί σε αισθητικά αποτελέσματα..
Ο μύθος αποτελεί αναγκαία προϋπόθεση της ποιητικής τέχνης. Είναι το υλικό που διοχετεύει στο σώμα του ποιήματος το απαραίτητο υπόβαθρο της ιστορίας, μέσα από την οποία ο ποιητής έχει κάτι να πει στους αναγνώστες του. Λέξη και μύθος έχουν τη δύναμη να ενσαρκώσουν, παροδικά όμως, το δημιουργικό πυρετό του ποιητή μέσα στο σώμα του στίχου..
Η ειλικρίνεια και η ποιητική αυτογνωσία οδηγείται στο μέγιστο σημείο της, όταν ο ποιητής αυτοαναλυόμενος προσδιορίζει ότι κάθε τι που συνθέτει, είναι στην ουσία εικόνα και δάνειο από τη θεία Ποιητική Δημιουργία.
Η ποιητική αυτοσυνείδηση συνοδεύεται από την επίγνωση της επιτακτικής ανάγκης να προλάβει ως δημιουργός το χρόνο και το πεπερασμένο της ανθρώπινης δυνατότητας, ώστε μέσα στην ησυχία της νυκτερινής έμπνευσης να κατορθώσει την ποιητική άρθρωση του λόγου. Είναι ακριβώς η στιγμή, κατά την οποία ο δημιουργός συναισθάνεται σε μυστική επικοινωνία και προσευχή με τον Πλάστη του ότι το πιο βαρύ και βασανιστικό είναι ο αγώνας της έκφρασης, μέσα στη σιωπή της περισυλλογής, τον πόνο της καρδιάς, το δέος της νύχτας, την επίγνωση της ανθρώπινης μηδαμινότητας και την αγωνία να διοχετεύσει σε τέχνη τον κόσμο και την ψυχή του:
Ανάμεσα στην ανυπαρξία και την ύπαρξη, ο ποιητής διαλέγει το δρόμο της δημιουργικής πορείας του λόγου, ο οποίος είναι πράξη. Η σιωπή αρθρώνεται σε στιγμές μυστικές, όταν ο ποιητής εντοπίζει την πραγματική του ύπαρξη, τον παλμό και την ένταση, τη μαγεία της λέξης. Οι λέξεις ματώνουν, πονούν. Επίμονα τριγυρνούν στο μυαλό του ποιητή τα λόγια όσων τον πληγώνουν. Αυτά θα μετατραπούν σε ποίηση επεξεργασμένα από την ευαισθησία του και θα επιδιώξει την επικοινωνία, το πλησίασμα των ψυχών. Όταν ο ποιητής απομονώνεται στη μοναξιά και στη σιωπή του είναι που θέλει να ανασυγκροτηθεί, για να διασωθεί
Η σιωπή ως έννοια και περιεχόμενο παραμένει ανερμήνευτη ή ταυτίζεται με το ταξίδι σε έναν άλλο κόσμο, ενώ συχνά ο υπερβολικός θόρυβος εξισώνεται με τη σιωπή μέσα «στον κόσμο αυτό τον άλαλο και το βουβό» όπου τα αγάλματα της σιωπής κατακλύζουν τις άδειες από ουσιαστική επικοινωνία πολιτείες, ενώ η παρουσία του Θεού σιωπηλά συντροφεύει τη μέσα σε περίσκεψη και σιωπή ανθρώπινη ποιητική δημιουργία.
Η σιωπή της νύχτας μετατρέπεται σε κογχύλι που κατεβαίνει από τα άστρα, ώστε να επικοινωνήσει ο ποιητής με άφωνους κόσμους, κάθε φορά που η επικοινωνία σκοντάφτει στην αδιαφορία..
Ενδέχεται όμως η μνήμη να συντηρεί δια της ποιητικής γραφής την αναπόφευκτη λήθη,
ή επανέρχεται με τρόπο ρυθμικό μέσα στους στίχους ανακαλώντας ήχους και ρυθμούς από λαϊκή ποίηση και μουσικές παρηχήσεις…
«Ας μη λησμονούμε, άλλωστε, ότι η ποίησις γενικώς και ο ποιητής
είναι δύο φαινόμενα που αξίζουν κάθε προσοχή, κάθε αγάπη και
κάθε κατανόηση»


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2005, 13:37:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Αφροδίτη μου αρέσουν οι παραπάνω σκέψεις σου....Ιδιαίτερα τα μιδράλια του ιερατείου καιδρεπανοφόρα όνειρα με ακουμπούν....Συγχαριτήρια γιά τη βράβευση σου τη Δευτέρα....
Εγώ πάντα πιό πεζός
Στην Ιταλία χιλιάδες μαθητές και φοιτητές διαδηλώνουν στη Βουλή κάθε βδομάδα με βασικό σύνθημα.....
``Μην αγγίζεις τον ΕΓΚΕΦΑΛΟ μου``...απαιτώντας την ελευθερία της σκέψης και της γνώσης και την ελεύθερη μετάδωση τους σε μιά εποχή που όλα είναι εμπορεύσιμα & αναλώσιμα.....(πηγή Ελευθεροτυπία )
Προφανώς αντιλαμβάνονται τις συνέπειες στη μαριονέτα που κρέμεται από τις κλωστούλες της.....


Open mind for a different view....


Καθόλου πεζός. Κρύβεις κι εσύ τη δική σου μυστική ποιητικότατη φλέβα. Κάποτε έλεγα πως τρία είναι τα σημαντικότερα πράγματα στον κόσμο. Δεν ξεχνώ φυσικά το θέμα της Υγείας, έτσι;ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ ΕΡΩΤΑΣ. Ακόμα το πιστεύω.
Κάπου ενδιάμεσα και τη φωτιά της αγάπης. ΄Ετσι γιά να μην ξεχνάμε πόσο φθαρτοί είμαστε.


Α.Ρ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 17:53:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κατάθεσις σκέψεων.
Άν και πάντα ένιωθες πως αισθανόμασταν αναρωτήθηκες αν σε αγαπάμε,
το αυτονόητο. Μα δεν θα ήταν εύκολο να το λέμε. Αφού είμαστε όλοι απο την ίδια ύλη εκεί.
Σ'ευχαριστώ που πάντα με στήριζες σε οτι καλό, κακό, περιέργο, μεγάλο ή μικρό και αν έκανα.
Που βλέπεις αισθάνεσαι και κάνεις οτι δεν καταλαβαίνεις.Ελα όμως που το βλέπω και εγώ.
Που είσαι αυτός που είσαι, ευαίσθητος, δυνατός, κλαψιάρης, εγωιστής,
ελεύθερος.....
Που γελάς...με την ζωή...και μας το έμαθες...

Αφιερωμένο στο μπαμπά μου, τον πιό εσωτεριστή από όσους ξέρω και ας μην ξέρει τι θα πει η λέξη, που σήμερα εορτάζει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 18:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat

Χάθηκα για λίγο…

Είναι κάποιες φορές που διαλέγεις τη σιωπή
γιατί αυτή σε φέρνει πιο κοντά στη σκέψη σου .
Είναι φορές που η δυνατή κραυγή της ψυχής σου αδυνατεί
να βγεί και να συναντήσει το ουράνιο βλέμμα.
Είναι φορές που στερεύουν τα λόγια και η πηγή της γνώσης
φαντάζει πολύ μακριά και στείρα.
Εναι φορές που σε σκεπάζουν μόνο οι σκιές…

mat...


Γιατι τώρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:46:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Όμως η αστραπή λαμβάνει χώρα-φωτίζει,
εκρήγνυται μέσα στην ανυπαρξία της νύχτας,
της ομίχλης, του μπλε ουρανού.

Eποχή. Tόπος αποσπασματικά ενοποιημένος σε μια ιδιαίτερη συνεκτικότητα - χρόνος που έδινε ζωή εκεί που κυριαρχούσαν οι μεγάλες σκηνοθεσίες και τα γιγάντια τοπία που μονοπωλούσαν τη σκέψη. Eλεύθερη επανατοποθέτηση εννοιών, παιχνίδι ακρίβειας της σημασιοδότησης της αίσθησης που αναβλύζει. Tελετουργία ανάγνωσης, διαδικασία ανάπτυξης της συλλογιστικής του σαν φιλοσοφικό δρώμενο. H σκέψη γινόταν κείμενο αραχνοΰφαντο, για ν' ανακαλύψεις τις έννοιες μαζί του, έννοιες-νήμα, να ξεδιπλώνεται το κουβάρι λέξεις-έννοιες-αισθήσεις-σιωπή-γέλιο, να ξετυλίγεται αέναα. Oι κόμποι της όποιας διαδρομής, το ταξίδι της, να λύνονται και το νήμα να πλαταίνει και να επανέρχεται σαν ταινία σ' ένα κουβάρι γιγάντιο, να πλέξεις έννοιες που τελειωμό δεν έχουν όσο κι η χαρτογράφηση των βυθών, των άστρων, της πείνας, των φανατισμών, των συρράξεων, των αυτοκτονιών, των ασθενειών, του αναλφαβητισμού. Σήμερα στο βασίλειο της ασημαντότητας, είναι κείμενο, αρκεί να είναι αφηγηματικό και κατανοητό.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Δώσε στη νιογέννητη σχέση πράγματα χωρίς όνομα κι αυτή θα τα βαφτίσει μέσα από απρόβλεπτες σχέσεις μιας ενεργειακής συλλογιστικής. H γλώσσα λόγος ύπαρξης και κατανόησης της αίσθησης της περιπλάνησης μέσα στο όχημα μεταφοράς που είναι φορτωμένο νόημα. H αναπνοή της σχέσης, εγγραφή ενέργειας στη σιωπή ανάμεσα στις λέξεις. Aν θέλουμε να δούμε την ιστορία σαν ζωντανό τμήμα της καθημερινότητάς μας, μπορούμε να την ενεργοποιήσουμε, να σημαντικοποιήσουμε το λόγο ύπαρξης των εννοιών για να προχωρήσουμε σε άλλη εποχή. O μίτος, μας φέρνει σε μια είσοδο και όταν κάποιος είναι ήδη μέσα στη διαδικασία αυτού του ταξιδιού μια πύλη τον ρουφάει σ' ένα άλλο ταξίδι όπου το σταυροδρόμι της επιλογής τού εμφανίζει δυο άλλες εισόδους. Mια εξ αυτών βγάζει σ' έναν κόμβο εισόδων κρίσιμο - όπως κάθε είσοδος σε όποιο ταξίδι - χαρακτηρίζοντας τις επιλογές της ζωής μας και τις αναγνώσεις της. Kαθημερινά ο αθλητής προπονείται κι ο ηθοποιός μεταλλάσσεται στις πρόβες κι ο λόγος ύπαρξης της σκέψης σε διαδικασία αέναου ταξιδιού, άλλοτε να βρίσκει την έξοδο, άλλοτε στο λαβύρινθο αυτού του τούνελ να χάνεται κι άλλοτε να εισχωρεί σε μια παρακαμπτήριο φέρνοντας το ένα νόημα μετά το άλλο, μεταφέροντας τη μία λέξη μετά την άλλη, περνώντας από τη μια όχθη στην άλλη, σαν να κυνηγάς την πηγή που φτιάχνει εύκαμπτους παραπόταμους ή σαν οι παραπόταμοι να είναι ατελείωτοι και να μην προέρχονται από μία πηγή. Διαμετακομιστής ποίησης. Mετα-ποίησις του μη εγγεγραμμένου, σε άυλο χιτώνα, από ένα νήμα ατέρμονο για διαφορετικούς αποδέκτες. Δημιουργία, λοιπόν, δικτύων επικοινωνίας άλλων μηνυμάτων όπου οι καινούριες αντιληπτικές ικανότητες σε εγρήγορση θα βρουν μια σημαίνουσα αρμοδιότητα. δια, μετα, ποίηση.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Oι λέξεις-έξεις στημένες στον τοίχο. Mπορείς να εισχωρείς τα νοήματα πριν από την είσοδο ή στη διαδικασία που κυλάει. Kι αν έτσι είναι και είσαι στη διαδικασία να τα εισχωρείς - σε ποια είσοδο; Πρόκειται για ερωτηματική σκευωρία αναγκαία για να υπάρξει ένας διαχωρισμός με την όποια ερμηνευτική προσέγγιση. Eίσοδος στο νόημα όταν αυτό είναι σε ποιο χωρόχρονο κι ανεβασμένο σε ποια μεγάλη σκηνή; Ή στο νόημα εκείνο, που βρίσκει τη χειραφετημένη ή απελευθερωτική διαδικασία του, γύρω, πάνω, κάτω, μπρος, πίσω, πέρα, αλλού από όποια σκηνή - υπάρχει είσοδος. Σαν λόγος-τέχνη, η φιλοσοφική προσέγγιση βρίσκει τη δυνατότητα εγγραφής στη σύνταξη αυτών που δεν έχουν φραστικό τρόπο. Tο παράδοξο διαγράφεται σε μια πιθανή ερώτηση: πώς βρίσκουμε, χαρακτηρίζουμε το άνοιγμα ενός δικτύου εννοιών σ' ένα πεδίο του μη εκπεφρασμένου; Mπορεί επίσης με την αναζήτηση του πώς να εισχωρήσει στη σύνταξη των φράσεων με μια ανάλογη αίσθηση. δια, μετά, πώς;



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Aποσπάσματα γραφής με μια εσωτερική αφήγηση, σε άυλη συνοχή, με συνειδητές σιωπές αδύνατον να περιγραφούν, διαγράφοντας την καθιερωμένη πλέον ασημαντότητα, μεταγράφοντας την αίσθηση της κυοφόρησης των εννοιών. Tα αποσπάσματα ενυπάρχουν του λόγου-υποβόσκουσα ύλη. Kι αν οι γέφυρες είναι κομμένες ή δεν υπάρχουν γέφυρες για να διασχίσουμε τις ερμηνείες που κυριαρχούν ή για να διέλθουμε σε επικοινωνιακή σχέση τα νοήματα εκείνα που θα φορτίσουν, θα σημαντικοποιήσουν τις έννοιες, παραμένουμε συμμέτοχοι των κυρίαρχων εννοιών και του αγεφύρωτου παιχνιδιού τους, αναλαμβάνοντας τουλάχιστον το νήμα έτσι που να μην γεφυρώσει τις όχθες αυτού του παιχνιδιού τρόμου. Δεν υπάρχει παραγραφή, λόγω της φύσης του αδικήματος, ο χρόνος σε συνεχή διαγραφή των μεγαλόσχημων αφηγήσεων και της επιφανειακής συνοχής-συνέχειας της μορφής εκείνης της αφήγησης που μας γίνεται ως τέτοια πιθανόν αντιληπτή σαν γεφυροποιός ουσία. Mόνον η ύλη δεν περιμένει τίποτα οι άνθρωποι όμως; Σαν χρόνος που τρέχει κάτω απ' τη μεγάλη σκηνή αλλά και πέρα από τη γέφυρα. Πώς θα μεταφέρουμε τον γενεσιουργό χρόνο δημιουργίας διαμέσου δεκαετιών σιωπής;

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Λαβύρινθος. Πάνω στη σκηνή, στο κέντρο της υπάρχει ο θρόνος κι από κάτω ο τιμωρός λαβύρινθος. Kλειστό σύστημα με εσωτερικό αντίπαλο να ρίχνεται στη βορά του Mινώταυρου, αρκεί το σύστημα να μείνει πάνω στη σκηνή και οι χρησμοί κι οι ερμηνείες τους να διατίθενται στην αγορά για να δημιουργήσουν μυημένους, με σίγουρες ερμηνείες στα χέρια τους, όταν τους ρίξουν στο λαβύρινθο οι άρχοντες της σκηνικής ερμηνείας. Nα γνωρίζουν δηλαδή το κλειδί της εξόδου ή να αναφέρονται στη σκηνή πάνω απ' το λαβύρινθο σαν μυημένοι χρήστες της ερμηνευτικής διαδρομής, όπου φυσικά οι χρησμοί πλοήγησης αυτοαναιρούνται μόλις ακυρώσεις τη σκηνή ή βγεις απ' τη σκηνή της αφήγησης που οι προβολείς στοχεύουν. Aυτός ο λαβύρινθος μπορεί να έχει είσοδο μόνον σε σχέση με τη σκηνή, είναι δηλαδή ένα κλειστό φρούριο που φυλακίζουν το ζωώδες και την αθωότητα ή το διατηρούν για να δηλώνουν την αναγκαιότητα εσωτερικού εχθρού που εξισορροπεί τις δυνάμεις της σκηνής που χρειάζεται αναφορά σε αντίπαλο. O λαβύρινθος σαν αυτογνωσία, σαν περιπέτεια διαδρομής πέρα κι έξω από όποια σκηνή, έχει είσοδο ή εισόδους εμφανείς και ένα ή πολλά σημεία εκκίνησης. Aνθρωποφάγος ικανότητα που δεν έχει χώρο εγγραφής, που δεν σε βγάζει σε αναφορά, γοητευτική γοργόνα σε μεταμορφώσεις μέδουσας και σφίγγας-πειρατής που ψάχνει μέσα από την περιπέτεια να βρει το θησαυρό, να ξεπεράσει εμπόδια, ν' ανακαλύψει το αρχετυπικό και το ζωώδες, να βρει το δώρο. Λαβυρινθική διάσταση που έρχεται απόσπασμα μιας άλλης διαδικασίας για να βρει η επιθυμία την ολοκλήρωσή της, σχηματίζοντας ένα κορμί που σε οδηγεί σ' άλλους σταθμούς αναχώρησης με αναφαίρετο πάντα δικαίωμα να αλλάξεις λαβυρινθική διαδρομή και λαβύρινθο.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:53:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Eπιθυμία μεταγραφής-εγγραφή στην επιθυμία. H γραφή στα όρια του θαυμαστού σε μια ανέλπιδη ομηρεία, στιγμιαία αποκορύφωση. Eγγραφή στην αυτοαναίρεση και απλόχερη επαναδιαπραγμάτευση των κατακτημένων εννοιών - έως το σόφισμα. Aσύμμετροι νόμοι κατάταξης και διευθέτησης της αύρας των λέξεων προάγουν τη σιωπηλή δύναμη των εννοιών- ας βυθομετρήσουμε το κείμενο. Aναίτια συμπεριφορά έως και σοβαροφανώς γελοία πρόταση, ο Lyotard θα γέλαγε ερωτηματικά συνεχίζοντας. Έχοντας σταματήσει όλο το νήμα της σκέψης που οδήγησε έως εδώ. Συνεχίζοντας σαν τίποτα να μην σταμάτησε. Aπο-τέλεσμα. Aπό την αρχή έως το τέλος κι από το τέλος και μετά. Oι λέξεις-έξεις χάναν το έδαφος κάτω απ' τα πόδια τους. Λες και η καθ' έξιν συμπεριφορά έχει τον τόπο της.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Aισθητήριο αντίστασης. H σημερινή μονοκρατορία του ισχύοντος συστήματος σαν μια καινούρια μονοθεϊστική πίστη, οδηγεί σ' όλα τα απόλυτα. Δηλαδή ρήξη με το νήμα της ζωής σαν πολυδιάσταση κατάθεση. Πώς θα γεννήσεις φράσεις από μια πολλαπλότητα ενοποιημένη, ταυτισμένη με το μοναδικό - χωρίς ελεύθερες δικτυώσεις οι φράσεις δεν έχουν λόγο. Kαι αναφέρομαι στις φράσεις που μπορούν να φρασθούν! Kι αν υπάρχουν γέφυρες γεμάτες χρησμούς κι εμείς διασχίζουμε τις όχθες χωρίς να γεφυρώσουμε το νήμα, υπάρχει τέλος σ' αυτό το απόλυτο αδίκημα; Mπορούμε να μιλάμε για ετερόνομο τέλος! Σβήνουν ετερόνομα προσδιορισμένες μεγάλες αφηγήσεις όπου οι οπαδοί τους μεταγράφονται είτε σ' άλλη ομάδα ή μπορεί να δουν στο κενό τους βυθισμένοι, χνάρια κι αποσπάσματα χαραγμένα στο λαβύρινθο του κόμβου της σκέψης προς την ελεύθερη κινητικότητα των αρχετυπικών ενεργειών. Aπό το τέλος αυτό που ενυπάρχει στη γένεσή του κλείνει μια τέτοια αφήγηση, μια παρένθεση που μπορεί να βάστηξε αιώνες. Δεν ζούμε τη μεμψίμοιρη περίοδο των μεγάλων διαπιστώσεων, σαν μια άλλη αφήγηση του τέλους των μεγάλων αφηγήσεων. H αντίσταση στο ασήμαντο που κυριαρχεί συνεχίζεται. Yπάρχει η φρίκη του Auschwitz και η τεχνολογική εξέλιξη, υπάρχει πάντα η τελετουργία του έρωτα, υπάρχουν όλα αυτά μαζί και η ιστορία μέσα από μεγάλες παρενθέσεις, μέσα από τα ίδια τα συστατικά της ζωής, συνεχίζει χωρίς να προοδεύει. Bλέπετε τη νέα αλλαγή; Tι γελοίο. Mήπως το 2 συν τρία μηδενικά, που αφορά αριθμό που σχετίζεται με μειονότητα πάνω στον πλανήτη μας να συμβεί κάτι τέτοιο; Aς δημιουργήσουμε αυτή τη διαχρονική ταινία των ερωτημάτων που διακατέχουν τη ζωή, που θα δημιουργεί οθόνη προβολής των διεργασιών που γίναν στον 20ό αιώνα και των σφαλμάτων, των αδικιών που καταδίκασαν στη σιωπή και τον αφανισμό τις έννοιες επαναληπτικά. Mπορούμε να ξαναγεννήσουμε αρχετυπικά, να μιλήσουμε καινούριες φράσεις - λες και το άδικο που συντελέστηκε μας έκανε να τελειώσουμε με τα μεγάλα ερωτήματα κι η σιωπή έλαβε χώρα κι όλα αυτά απόλυτα ειπωμένα μας έκαναν να ξεχάσουμε πως επικοινωνούμε μ' ένα ιστορικό έναρθρο λόγο, που φέρει πάντα τη δυνατότητα επανάκτησης της επικοινωνίας επαναπροσδιορισμένης. Aς παγιδέψουμε τις αναμνήσεις του ορατού σε γεγονότα του οπτικού πεδίου, έτσι που το αισθητήριο να ξαναδιαβάσει τα ορατά αντικείμενα.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 22:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Iχνηλατώντας την ενέργεια εν έργω. H κοινωνική σκηνοθεσία συνεχίζεται, η ατομική περιπέτεια ψάχνει διαδικασία προσέγγισης για να ολοκληρωθεί η ελευθερία της κυοφόρησής της. Όμως η αστραπή λαμβάνει χώρα. H παρουσία της καταλυτικό γεγονός κι η γραμμή της φέρει μια ριζοσπαστική ατομικότητα. Mη προγραμματισμένη ενέργεια καταγραφής, με πλήρη αυτονομία εμφάνισης κι εξαφάνισης. H αστραπή δημιουργεί εναέριους σχηματισμούς ανάμεσα στα σύννεφα, διατρέχοντας στα αγώγιμα σημεία του το ηλεκτρικό πεδίο που φέρνει τις άυλες επιλογές του, ουσία καταγραφής του πανχρωματικού λευκού της αστραπής στα μάτια μας και τη συνοχή της διαχρονικής ματιάς της τέχνης εκείνης που δεν ετεροπροσδιορίζεται, αλλά δημιουργεί τις επικίνδυνες αντοχές της ανάγνωσης που οριοθετούν το ανεπανάληπτο μιας θαυμάσιας έκρηξης που δίνει ζωή στο τοπίο ιχνηλατώντας μια δυναμική ενεργειακή γραμμή. Mέσα στο σκοτάδι, που δημιουργούν τα πυκνά βρόχινα σύννεφα που χαμηλώνουν τη σκέπη τ' ουρανού, το πολυδιάστατο φως της αστραπής έρχεται φυσική συνέχεια, ολοκλήρωση μιας ριζοσπαστικής διαδικασίας της ενέργειας. Kι αν αυτό συμβεί τη νύχτα, τότε δίνει τη θέση της στη νύχτα και το φως της. Aν αυτό γίνει τη μέρα, τότε δίνει τη θέση της στη μέρα και το φως της. O κεραυνός μετατρέπει ριζικά την ενέργεια, σταθεροποιεί το ηλεκτρικό πεδίο μέσα στο οποίο αναπνέουμε, επουλώνει κι αναδιοργανώνει την ύλη, βοηθάει τη βλάστηση κι όταν ξεσπάει καταιγίδα, όλα μοιάζουν μέσα σε μια γιγάντια αναταραχή που οδηγεί σε μια αναζωογονημένη πραγματικότητα. Oι χιλιάδες λαμπυρισμοί στο έδαφος που προετοιμάζεται για τη μεγάλη ενεργειακή μετατροπή του κεραυνού, ένας έναστρος λόγος που χαράζει δρόμους για ν' απογειωθεί ή να βυθιστεί σε άλλες διαδρομές η σχέση των εννοιών που φέρει το νήμα της σκέψης και της ζωής.

* Kάθε ανάγνωση βιβλίου του εμπεριέχει την όποια δυνατή προσέγγιση του αναγνώστη. Προτίμησα να βρεθώ στη διαδικασία της δρώμενης σκέψης του χαράζοντας την εσωτερική εκείνη συνοχή που ήταν η προφορική τελετουργία σαν φιλοσοφικό δρώμενο.

** Le differend, p. 116: «... Mais L'eclair a lieu - il eclaire, eclate dans le neant de la nuit, de la nuee, du ciel bieu».

O μίτος του Lyotard*
του Kωστή Tριανταφύλλου

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2005, 11:34:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Πόσο όμορφα κείμενα, λόγια ποιητικοί στοχασμοί. Να είσαι καλά lorenzo...

Τόξα

Τόξα και σπαθιά
η σιωπή σου αρχοντιά
σιωπή σεληνιασμένη
αφρός κυμάτων,
ατάραχος ο Ηνίοχος
χρησμούς έχει αδράξει
Ιχνογραφείς.
Δίχως λυγμούς κι αγκομαχητά βροχών...
Θα διαρκέσει μιά ζωή.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:11:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Μοιάζει η πορεία μέσα στους ανθρώπους σαν μια βόλτα σε ένα λιβάδι με καθρέφτες.

Οι καθρέφτες αυτοί δεν είναι ίσιοι, είναι στρεβλοί και αλλοιώνουν το είδωλο.

Κάποιες φορές θέλω να φύγω από το λιβάδι αυτό, …. είναι στενάχωρα εκεί.

Άλλες πάλι, τα βάζω με τους καθρέφτες γύρω μου,…..τους κατηγορώ για την στρέβλωση τους.

Μερικές φορές θέλω να δω πίσω από τους καθρέφτες,…….τι βρίσκεται εκεί ;

Μα μοιάζει τις πιο πολλές φορές και εγώ, σαν καθρέφτης στρεβλός, να κάθομαι στην μέση του λιβαδιού,…….αλλοιώνοντας τα γύρω μου είδωλα.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Ατελή εμφανίζονται τα πράγματα,

μισοφτιαγμένα, μισοολοκληρωμένα και λειψά.

Και πώς να γίνει άλλωστε, το ‘’ολόκληρο ‘’ να φανεί˙

αφού το φως του πραγματικού αμέσως θα το κάψει,

γιατί ταγμένο μοιάζει να είναι, το ‘’ολόκληρο ‘’,

στης σκιάς το φως να κατοικεί,

να υπονοείται, να υποπτεύεται, να χάνεται, να φεύγει.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 09:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Για τους αναζητητές της αλήθειας.

Την αλήθεια σαν θα δεις μην την αφήσεις να σε παγώσει˙

για πάντα θα σ’ ακολουθεί και φυλακή θα είναι,

μα γρήγορα στο ψέμα, το βλέμμα στρέψε˙

εκεί κατοικούν οι αλήθειες που δεν γνώρισες ακόμη.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 14:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Μοιάζει η πορεία μέσα στους ανθρώπους σαν μια βόλτα σε ένα λιβάδι με καθρέφτες.

Μμμ!!! Μήπως κάπου εκεί ανάμεσα βλέπουμε και τα είδωλα του εαυτού μας που δεν θέλουμε να ξέρουμε?
Και τότε φταίει ο καθρέφτης που μας παραμορφώνει ...

Φιλικά


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2005, 17:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Λιακάδες...

Πατάω στα χνάρια του ηλίου.
Δεν θα χαθώ
παραδομένη ναι
προδομένη όχι...

Η ερωτική έκσταση δεν μπορεί να διαρκέσει αλλά μπορεί να σκάψει ένα κανάλι γιά κάτι που μπορεί να διαρκέσει πάρα πολύ.
Πολύ.
Πολύ...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 00:14:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
Απίστευτο και όμως αληθινό, μα στο πλέον φιλελεύθερο και δημοκρατικό κράτος της Ευρώπης, υπάρχει αδικία, υπάρχει ρατσισμός , υπάρχουν υπουργοί που εκφράζουν "προσωπική άποψη" αλλά διαμορφώνουν εθνική πολιτική...(στην Ελλάδα..άραγε;; ). Υπάρχει επίσης η λέξη "εθελοτυφλώ" . Η προσπάθεια τα γεγονότα να παρουσιαστούν ως κοινός χουλιγκανισμός και όχι ως πολιτικά , επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές. Τα γεγονότα όμως είναι πολιτικά και ως τέτοια επιβάλλεται να αντιμετωπισθούν.Kai ας λέει ο Γάλλος πρωθυπουργός ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ 16 που δεν τους ΚΑΝΑΝΕ ΠΕΙΘΗΝΙΑ & ΥΠΑΚΟΥΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,γιά να τρώνε καρπαζιές ολυμερής και οληνυκτής....

ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ



Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 06:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:
Μεταβατικό στάδιο πεπρωμένου
Οραματικές αλήθειες διαψεύδοντε από ανία
Ονείρου πορείες με το νου
Υποσυνείδητο που επαναστατεί...
Και η μορφή σου
μια ιδέα
μια εικόνα
Ένα σύνολο από στοχασμούς αρνούντε να ερμηνεύσουν τη διαταραχή που είχε προκληθεί από το πρώτο βλέμμα...
Δεν αισθάνομαι πια
δεν παρατηρώ
δεν αγγίζω...
Βαδίζω προς κάποιο φως που με φοβίζει
Προσπαθώ να απαρνηθώ τη δύναμη μπας και παρασυρθώ
Να ανοίξω τα φτερά μου και να αφεθώ στις υποσχέσεις των ανέμων
Μου είπαν πως θα με φτάσουν στο άστρο που παίρνει φως απ'το φως σου
Κι εγώ ο κουτός που το'χω αγγίξει με αφήνω να πιστεύω πως δε γνωρίζω την ύπαρξή του....
Θέλω ν'αφήσω κάθε παραισθησιογόνα σκέψη,κάθε μου αλήθεια,κάθε ψέμα,κάθε συναίσθημα,κάθε νοθεία και κάθε εγγύηση,να πλανευτώ για λίγο σε κενό και να ξαναγεμίσω από την αρχή,χωρίς φόβους,χωρίς σκέψεις,χωρίς συνήθεια και μοίρα....
Δε φοβάμαι ν'αγωνιστώ,απλά δε θέλω χαμένο ούτε τον εχθρό μου....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 10:26:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

Απίστευτο και όμως αληθινό, μα στο πλέον φιλελεύθερο και δημοκρατικό κράτος της Ευρώπης, υπάρχει αδικία, υπάρχει ρατσισμός , υπάρχουν υπουργοί που εκφράζουν "προσωπική άποψη" αλλά διαμορφώνουν εθνική πολιτική...(στην Ελλάδα..άραγε;; ). Υπάρχει επίσης η λέξη "εθελοτυφλώ" . Η προσπάθεια τα γεγονότα να παρουσιαστούν ως κοινός χουλιγκανισμός και όχι ως πολιτικά , επιβεβαιώνει του λόγου το αληθές. Τα γεγονότα όμως είναι πολιτικά και ως τέτοια επιβάλλεται να αντιμετωπισθούν.Kai ας λέει ο Γάλλος πρωθυπουργός ΟΤΙ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΩΝ 16 που δεν τους ΚΑΝΑΝΕ ΠΕΙΘΗΝΙΑ & ΥΠΑΚΟΥΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ,γιά να τρώνε καρπαζιές ολυμερής και οληνυκτής....

ΕΝΑΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΑΛΛΟΥΣ ΛΑΟΥΣ - ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ



Open mind for a different view....



Αχ καλέ μου φίλε judas priest η Γαλλία (όπως και πολλά άλλα κράτη της Ευρώπης, για να μην πω, όλα) είναι ρατσιστές. Δυστυχώς, αλλά είναι αλήθεια. Και για να μιλήσουμε και λίγο πολιτικά, η κυβέρνηση στη Γαλλία, έπρεπε να τα περιμένει αυτά τα γεγονότα... Δεν ξεκίνησαν από τη μια μέρα στην άλλη... Ξεκίνησαν περίπου το καλοκαίρι (για να μην πω και πιο πριν, αλλά τότε έγιναν πιο φανερά) από το Δημοψήφισμα που έγινε στη Γαλλία για το Ενιαίο Σύνταγμα της Ευρώπης... Άρα τώρα, τι να τους πω, τα ήθελαν και τα έπαθαν... ας πρόσεχαν... Μα εσύ όμως καλέ μου φίλε, τί νόμιζες, ότι όλος ο άλλος κόσμος εκτός ελλάδας, είναι... αγγελικά πλασμένος Είμαστε τυχεροί που είμαστε έλληνες (με όλα μας τα ελατώματα, αλλά και τις αρετές που έχουμε ως λαός, γιατί έχουμε και από αυτές χιχιχιχι) καθώς επίσης, είμαστε και τυχεροί που έχουμε μια τόσο όμορφη και ηλιόλουστη χώρα Αυτό είναι και ένα μικρό παράπονο, γιατί για μένα σήμερα η μέρα είναι... συννεφιασμένη (και δεν είναι και Κυριακή...) και ψιλοβρέχει συνέχεια... Άστα να πάνε δηλαδή...

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 15:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
sweet Nemesis τι συννεφιασμένα τα βλέπεις σήμερα...Συ δεν ήσουν που μας εμψύχωνες χθές??? Eλα σου στέλνω μέσα από το καλώδιο του PC μιά καυτή καλημέρα γιά να πάρεις τα πάνω σου ,και το βράδυ βγές έξω και σπάστα όλα....Lady in the night... Φιλιά ...
καλά τα λές γιά τους Γάλλους....


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 16:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

sweet Nemesis τι συννεφιασμένα τα βλέπεις σήμερα...Συ δεν ήσουν που μας εμψύχωνες χθές??? Eλα σου στέλνω μέσα από το καλώδιο του PC μιά καυτή καλημέρα γιά να πάρεις τα πάνω σου ,και το βράδυ βγές έξω και σπάστα όλα....Lady in the night... Φιλιά ...
καλά τα λές γιά τους Γάλλους....


Open mind for a different view....



Χμμμμμμμ κυριολεκτούσα καλέ μου judas priest, κυριολεκτούσα Ευτυχώς που στέλνεται και καμιά καυτή καλημέρα γιατί με 5 βαθμούς... ε, δεν είναι και το καλύτερο. Συγνώμη για τα παράπονα
Χμμμμμμ δηλαδή συμφωνούμε επιτέλους και σε κάτι?

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
judas καλά τα λέει η γλυκύτατη Nemesi δύσκολοι καιροί... Ορθά μιλάς, και καταγράφεις...

Πάμε με κάτι ευχάριστο από έναν Γάλλο φιλόσοφο όμως.
ΣΑΡΤΡ ΖΑΝ ΠΟΛ λοιπόν:

Αυτό στο οποίο στηρίζεται η χαρά του έρωτα είναι το ότι νοιώθουμε δικαιολογημένοι που υπάρχουμε...

΄Εγραψε...

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2005, 18:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
Εγραψε ο Σάτρ Αφροδιτούλα όπως πάντ ατα γραφόμενα σου...Να `σαι καλά...Εσύ nemesis πού είσαι και έχει 5 βαθμούς???Στο παγωμένο Παρίσι ,που το ζεσταίνουν οι μολώτοφ..Μα με έχει παρεξηγήσει ότι διαφωνούσα μαζί σου...Απλά γουστάρω την ΑΝΑΜΠΟΥΜΠΟΥΛΑ γιά να υπάρχει διάλογος.....
ΕΓΧΡΩΜΟΣ.Ετσι περιμενουν ακομη μερικοι να αποκαλουν τους ανθρωπους που το δερμα τους ειναι μαυρου χρωματος.Επ'αυτου και ως θαυμασια απαντηση κυκλοφορει η εξης<<Εγω οταν γεννηθηκα ημουν μαυρος, οταν μεγαλωσα ημουν μαυρος, οταν καθομαι στον ηλιο ειμαι μαυρος, οταν κρυωνω ειμαι μαυρος, οταν τρομαζω ειμαι μαυρος κιοταν πεθανω παλι μαυρος θα ειμαι. Εσυ ομως, οταν γεννηθηκες ησουν ροζ, οταν μεγαλωσες ησουν ασπρος, οταν καθεσαι στον ηλιο γινεσαι κοκκινος, οταν κρυωνεις εισαι μπλε, οταν τρομαζεις κιτρινιζεις, οταν αρρωσταινεις γινεσαι πρασινος, οταν πεθαινεις εισαι γκρι , ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΘΡΑΣΟΣ ΝΑ ΑΠΟΚΑΛΕΙΣ ΕΜΕΝΑ ΕΓΧΡΩΜΟ ;!!!>>"
Εμέναπάντως μου αρέσει η λευκή σοκολάτα με ΣΤΑΦΙΔΕΣ


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy