ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 06:43:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Είμαι απλά ένας φτωχός άνθρωπος.Το μόνο που έχω είναι τα όνειρά μου.Απλώνω τα όνειρά μου στα πόδια σου.Περπάτα μαλακά,πατάς τα όνειρά μου..

Here we are,λοιπόν.Where?Nowhere...
Aγαπούσες πάντα να λες πως κάποια στιγμή θα με αφήσεις.Θα με αφήσεις για το καλό μου...Τι ειρωνία...Δεν μπορείς να μου κάνεις μεγαλύτερο κακό απ'το να με αφησείς...Το ξέρω.Είμαι σίγουρος γι' αυτό.Η αληθινή αγάπη,η αγνή,αυτή που δίνεσαι μία και μοναδική φορά,είναι σκληρή.Σκληρή μαζί σου,σκληρή με το αντικείμενο που αγαπάς...Είναι σκληρή γιατί είναι απόλυτη και πρέπει να επιβιώσει μέσα σε ένα σχετικό κόσμο...Είναι σκληρή γιατί πρέπει να αντέξει το εγώ σου.Γίνεσαι ένα,δένεσαι για πάντα,τη νιώθεις,τη ζεις.Η ύπαρξή της είναι η μόνη που μπορεί να συγκριθεί με τη δικιά σου ύπαρξη.Τη ζεις σε κάθε ανάσα σε κάθε σου άγγιγμα,σε κάθε βλέμμα και τη διοχετεύεις με τρόπο μαγικό,σε κάθε ψίθυρο,σε κάθε χάδι,σε κάθε ματιά.Δεν υπάρχουν κανόνες,ούτε σοφές κουβέντες,ούτε αλήθειες να την κάνουν πιο δυνατή,πιο προσιτή,πιο αναγνωρίσιμη και στον εαυτό σου,αλλά και σ'αυτό που αγαπάς.Όχι.Δε θα είμαι ποτέ ικανοποιημένος ή χαρούμενος αν ζεις ευτυχισμένη μακριά μου.Αν βρεις την ευτυχία σε μια άλλη αγκαλιά.Αυτό δεν είναι αγάπη.Εκεί η αγάπη πεθαίνει για να κορυφωθεί το εγώ σου.Δεν είναι τίποτε άλλο εκτός από τροφή για τον εγωισμό σου.Νιώθεις ανώτερος που μπορείς να χέρεσαι άπλα με την ευτυχία του άλλου.Σκατά.Μαλακίες.Απλά αγαπάς την προσωπική σου αγάπη και τον εαυτό σου μέσα από αυτή.Δεν αγαπάς αληθινά.Δε θα χαρώ ποτέ με την ευτυχία που θα σου παρέχει ένας σύντροφος,αν δεν είμαι εγώ.Απλά δε θα κάνω κάτι για να τη χαλάσω.Θα παραμείνω ένα φάντασμα με μια αγάπη τόσο δυνατή,τόσο σκληρή με τον εαυτό της που μπορεί να γεννήσει αγνό μίσος,το ίδιο δυνατό.Μίσος όχι προς εσένα.Εσένα δεν πρόκειται να σε μισήσω ποτέ.Μίσος προς εμένα.Πιστεύεις πως υπάρχει κάποια άλλη που να μπορεί να με αντέξει?Πιστεύεις πως υπάρχει κάποιος άλλος που να μπορεί να αντέξει εσένα?Πιστεύεις πως πρέπει να περάσει κάποιο διάστημα για να καταλάβω κάποια πράματα?Καταλαβαίνω τα πάντα από πάντα.Ό,τι φένεται είναι απλά ένας ρυθμός,ένας τρόπος ζωής για να ταιριάξει μέσα στον κόσμο τον οποιό ζούμε.Πίστευα πως κάποια πράματα τα καταλάβαινες,ήταν δεδομένα και δε χρειαζόταν να κάνω κάτι για να "δεις",να "νιώσεις",να καταλάβεις...Πάντα ζούσα τα πάντα από τη δική σου πλευρά.Προσπαθούσα να αισθανθώ το ρόλο σου,την ύπαρξή σου,γι αυτό και σ'άφηνα πάντα ελεύθερη...Αυτό έγινε ο φόβος σου.Με κατάλαβες.Ήξερες πως έβλεπα τα πάντα πίσω από κάθε τι που έκανες.Δεν μπορούσες να μου κρύψεις σχεδόν τίποτα.Δε σου ζήτησα πότε να αλλάξεις κάτι.Ήθελες να αλλάξεις από μόνη σου,γιατί αισθάνθηκες ότι μου το οφείλεις.Ποτέ δε σου πέρασε από το μυαλό ότι σε δέχομαι,σ'αγαπάω,σε θέλω γι αυτό που είσαι.Δε σου πέρασε από το μυαλό,ότι θα προσπαθούσες να αλλάξεις για'σένα κι όχι για'μένα...Κάποτε με ρώτησες αν με φοβίζει το να είμαι η σωτηρία κάποιου.Η απάντηση ήταν δεν ξέρω.Δεν ήξερα γιατί αισθανόμουν πως δε φοβάμαι,αλλά κάτα κάποιο τρόπο,με φόβιζε το ότι δε φοβάμαι.Δε με φοβίζει γιατί ο ρόλος μου είναι ουδέτερος.Οι επιλογές δεν είναι στο χέρι του σωτήρα,αλλά στο χέρι αυτού που τη θέλει.Προσφέρω απλά την ευκαιρία,τη δυνατότητα,την ελευθερία να το κάνει...
Μπορεί να είμαι πια νεκρός μακριά σου,αλλά θα υπάρχω πάντα κάπου,μόνο για'σένα...Σ'αγαπώ...


ΓΑΜΙΕΤΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Απέριττος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


567 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 11:30:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Απέριττος  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Απέριττος
Αγαπητέ Lizard King. Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο σε καταλαβαίνω γιατί περνώ μια παρόμοια κατάσταση. Το πάλεψα πολύ. Δεν μπορείς να φατναστείς πόσο και πόσο πολύ έριξα τον εαυτόν μου. Μάταια όμως.
Σε μια παλιά όμορφη ταινία που λεγόταν "Ανήθικη πρόταση" έλεγε ο πρωταγωνιστής στην αρχή την ώρα που σκεφτόταν όλη την ιστορία της σχέσης του. ΑΝ ΑΓΑΠΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΆ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΣΤΟΝ ΝΑ ΦΥΓΕΙ... ΑΝ ΓΥΡΙΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟΣ ΣΟΥ... ΑΝ ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΟΤΕ... Πολύ μεγάλη αλήθεια φίλε μου.
Όλοι κάνουμε λάθη στις σχέσεις μας. Το θέμα είναι ότι και οι δύο πρέπει να αναγνωρίζουν τα λάθη τους και όταν κάποιος σε αγαπάει πραγματικά δεν ετσιάζεται σε αυτά. Δεν τα ξεχνάει, απλά συγχωρεί. Όταν δεν έχει την διάθεση να συγχωρήσει και όταν επι μονίμου βάσεως αρχίσει να σου λέει φοβάμαι και κουράστηκα και έχω βάρος και θελω να ηρεμήσω τότε η κατάσταση έχει γι αυτόν τελειώσει.
Τι γίνεται όμως όταν δεν έχει τελειώσει για σένα; Αρχίζεις ένα μάταιο αγώνα να κρατήσεις με νύχια και με δοντια την σχέση, αλλά είναι τόσο μάταιο σαν να προσπαθείς να κρατήσεις μέσα στην χούφτα σου νερό... σιγά σιγά τρέχει και φεύγει... και εσύ πονάς γιατί ακόμα αγαπάς και δεν μπορείς να δεχτείς την αλήθεια.
Έτσι φίλε αποφάσιαα να την αφήσω να φύγει. Να μην της δημιουργώ περισσότερο βάρος όπως έλεγε. Αν πραγματικά έχει συναισθήματα για μένα θα γυρίσει γιατί το ξέρει ότι την αγαπώ. Απλά δεν την ενδιαφέρει πια. Η ζωή συνεχίζεται. Αν κάποιος που αγαπούμε θελήσει να σπάσει την σχέση πρέπει να το δεχτούμε. Μαζεύουμε τα κομμάτια μας και προχωράμε.
Μην της κρατάς κακία δεν έχει νόημα και είναι αντιφατικό με την αγάπη. Εγω κάθε πρωί που κοιτώ την φωτογραφία της της λέω ευχαριστώ... και για τις όμορφες στιγμές γιατί αυτές έδιναν νόημα στην καθημερινότητά μου, αλλά και για τις άσχημες γιατί μέσα απο αυτές έμαθα πολλά πράγματα για μένα...
Να είσαι καλά φίλε μου και καλή δύναμη... ξέρω μοιάζει σαν να είμαστε σε μια έρημο τώρα αλλά να ξέρεις ότι πάντα υπάρχει μια όαση...
Να είσαι καλά...

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΛΙΓΟΥΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ... ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 00:25:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΡΟΪΔΕΥΕΙΣ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑ ΛΙΓΟ, ΛΙΓΟΥΣ ΓΙΑ ΠΟΛΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ... ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟΝ ΣΟΥ...

Είναι η δεύτερη φορά που το διαβάζω αυτό σήμερα ...η πρώτη ήταν πρίν σε ένα ξένο φόρουμ με διάφορες εθνικότητες και γράφτηκε γιατι ύπήρξε ενας διαχωσμός μεταξύ συντονιστών και μελών σε ενα θέμα που διαπραγματευόταν την συμπαντική αγάπη.
Σταματώ στις τρείς τελευταιές λέξεις που για μένα είναι και οι κυριώτερες. ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ....
Επειδή αυτός ΓΝΩΡΙΖΕΙ την αλήθεια που εμεις δεν θέλουμε να δεχθούμε ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 05:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Αγαπητέ Απέριττε.Σ'ευχαριστώ πολύ για ό,τι έγραψες και να πω τη αλήθεια,περίμενα το επόμενο ποστ να είναι κάτι άσχετο και να περάσει έτσι απλά αυτό που έγραψα.Και δεν το έκανα για λόγους συμπαράστασης,απλά,κατά κάποιο τρόπο,θέλω να περνάω τον τρόπο σκέψης μου μέσα σε μια κτάθεση.Τέσπα.
Έχεις δίκιο φίλε σε όσα λες.Κακίες δεν συνηθίζω να κρατάω και καλώς ή κακώς,έχω αρκετή δύναμη για να ξεπερνάω τις δυσκολίες.Είναι βέβαια λίγο πιο περίπλοκη η κατάσταση,αλλά αυτό είναι ένα τεράστιο θέμα.
Και μην ξεχνάς πως κι οι οάσεις δεν είναι για να κατασταλάζεις.Απλά ξεδιψάς,ξεκουράζεσαι λιγάκι,για να συνεχίσεις την πορεία σου μέσα στην έρημο...
Εξ'ίσου σημαντικό,να μην κρατάς κακία ούτε και στον εαυτό σου...
Τα λέμε φίλε μου,να'σαι πάντα καλά...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 13:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
lizzard_king, αν το δεί κανείς λίγο διαφορετικά, ανακαλύπτει οτι ζεί μονίμως σε μια όαση η οποία όμως έχει που και που μερικά ανυδρα βουναλάκια που πρέπει να προσπεράσει...και δεν είναι μόνος
Ισως όλα να εξαρτώνται απο την γωνία οπτικής και απο τις προσδοκίες μας.


Αυτά εδω ήταν και τα δύο στο desert....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 02:38:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Χεχε!Δεν έχεις άδικο καλή μου...Στην τελική,ίσως το θέμα να είναι το πως επιλέγεις να τα δεις τα πράγματα...Αλλά και πάλι,αυτό δεν αλλάζει και πολλά...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 10:16:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Θάλασσα του πρωϊού
Εδώ ας σταθώ. Κι ας δω κ' εγώ την φύσι λίγο.
Θάλασσας του πρωϊού κι ανέφελου ουρανού
λαμπρά μαβιά, και κίτρινη όχθη· όλα
ωραία και μεγάλα φωτισμένα.

Εδώ ας σταθώ. Κι ας γελασθώ πως βλέπω αυτά
(τα είδ' αλήθεια μια στιγμή σαν πρωτοστάθηκα)·
κι όχι κ' εδώ τες φαντασίες μου,
τες αναμνήσεις μου, τα ινδάλματα της ηδονής.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 10:18:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Φωναί Γλυκείαι
Είν' αι γλυκύτεραι φωναί όσαι διά παντός
εσίγησαν, όσαι εντός
καρδίας μόνον λυπηράς πενθίμως αντηχούσιν.

Εν τοις ονείροις έρχονται δειλαί και ταπειναί
αι μελαγχολικαί φωναί,
και φέρουν εις την μνήμην μας την τόσον ασθενή

αποθανόντας ακριβούς, ους κρύα κρύα γη
καλύπτει, και δι' ους αυγή
ποτέ δεν λάμπει γελαστή, ανοίξεις δεν ανθούσιν.

Στενάζουν αι μελωδικαί φωναί· κ' εν τη ψυχή
η πρώτη ποίησις ηχεί
του βίου μας - ως μουσική, την νύκτα, μακρυνή.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2007, 19:45:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΜΕ ΓΑΛΗΝΗ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΑΡΜΟΝΙΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/01/2008, 20:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
"Ο δρόμος της αλήθειας περνάει πάνω από ένα σκοινί, που δεν είναι τεντωμένο σε μεγάλο ύψος, αλλά ακριβώς λίγο πιο πάνω από τη γη. Φαίνεται περισσότερο να προορίζεται να σκοντάφτουν οι άνθρωποι, παρά να βαδίζουν πάνω σ' αυτό."

~ Φραντς ΚάφκαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 10:33:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πιστεύω ανεπιφύλακτα ότι το σημείο κλειδί για να κερδίσεις στο καζίνο είναι η ΠΕΙΘΑΡΧΙΑ. Δεν έχει σημασία αν παίζεις στο Λουτράκι ή αν παίζεις online - πρέπει να ξέρεις πότε θα σταματήσεις. Αν και στην πράξη είναι λίγο πιο δύσκολα να συγκρατηθείς σε ένα πραγματικό καζίνο ειδικά αν έχεις κάνει κάποιο μικρό ταξίδι για να το επισκεφθείς. Πολλοί είναι οι παράγοντες που επηρεάζουν τον παίκτη μέσα στο πραγματικό καζίνο, το οποίο φροντίζει άλλωστε να το πετύχει αυτό…

Σε κάθε περίπτωση όμως, αν είσαι σοβαρός και τακτικός παίκτης και δεν παίζεις κάθε πρωτοχρονιά, τότε ΠΡΕΠΕΙ να κοιτάξεις να βγεις κερδισμένος σε βάθος χρόνου και οχι να προσπαθήσεις σε ένα βράδι να τινάξεις την μπάνκα στον αέρα. Αυτό μπορεί να επιτευχθεί μόνο αν επικεντρωθείς σε εκείνα τα παιχνίδια που δίνουν πιθανότητες περίπου 50 -50 και αυτά είναι το μπλακτζάκ παίζοντας τη βασική στρατηγική, ορισμένοι τύποι βίντεο πόκερ παίζοντας την αντίστοιχη βασική στρατηγική και το πόκερ.

Μην ξεφεύγεις από αυτά τα παιχνίδια όσο είσαι χαμένος - αν θέλεις να δοκιμάσεις και τα άλλα παιχνίδια πρέπει πρώτα να κερδίσεις ορισμένα χρήματα στα παραπάνω παιχνίδια προτού παίξεις σε προοδευτικά slots ή στο κινο κυνηγώντας το μεγάλο χτύπημα. ΠΟΤΕ μην παίζεις με τα δικά σου χρήματα σε τέτοιου είδους παιχνίδια αν θέλεις να παραμείνεις κερδισμένος.

Ισως θα πρέπει να ανοίξεις ένα ξεχωριστό λογαριασμό για το τζόγο, έτσι ώστε να μπορείς ευκολότερα να υπολογίζεις τα κέρδη ή τη χασούρα σου και τις καταθέσεις σου. Αν κάποτε αδειάσεις αυτόν το λογαριασμό μην προσθέσεις σε αυτόν χρήματα εως την επόμενη πληρωμή σου. Μην μπερδεύεις τα χρήματα που χρειάζεσαι για να ζεις με τα χρήματα που βγάζεις στην άκρη για το τζόγο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:10:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Για την ώρα σκέφτομαι να το αφήσω εδώ....

-------------------------

Ο ισχυρότερος δεν είναι ποτέ αρκετά ισχυρός για να μένει πάντα ο ηγέτης, αν δεν μετατρέψει την δύναμη του σε δίκαιο και την υπακοή σε καθήκον.
Έτσι είναι που γεννήθηκε το δίκαιο του ισχυρότερου – δίκαιο που τ’ ονόμασαν έτσι ειρωνικά, μα που στην πραγματικότητα εγκαθιδρύει αρχή:μα τέλος πάντων δεν θα μας εξηγήσει κανένας αυτή τη λέξη:
Η δύναμη είναι ένα φυσικό μέγεθος και δεν βλέπω καθόλου ποιά ηθική μπορεί να προκύψει από τα αποτελέσματα της.

Η υποταγή μπροστά στη δύναμη είναι μια πράξη αναγκαιότητας, κι όχι βούλησης . Και το πολύ πολύ να είναι μια πράξη σύνεσης.

ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΙΑ ΕΝΝΟΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΎΣΕ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝ?

Το κοινωνικό συμβόλαιο.
Ζαν ζακ Ρουσσώ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Η ελευθερία είναι αδιαίρετη: δεν μπορεί κανείς να της αφαιρέσει ένα μέρος χωρίς να τη σκοτώσει ολόκληρη. Αυτό το μικρό μέρος που θα αφαιρέσετε είναι η ίδια η ουσία της ελευθερίας, είναι το παν. Από μια φυσική κίνηση, αναγκαία και ακαταμάχητη, όλη μου η ελευθερία συγκεντρώνεται ακριβώς μέσα στο μέρος, όσο μικρό και αν είναι, που αφαιρέσατε. Είναι η ιστορία της γυναίκας του Κυανοπώγωνα που είχε ολόκληρο παλάτι στη διάθεσή της, με πλήρη ελευθερία να μπαίνει παντού, να τα βλέπει και να τα αγγίζει όλα, εκτός από μιαν άθλια καμαρούλα, που η κυρίαρχη δύναμη του φοβερού συζύγου της είχε απαγορεύσει να ανοίξει με την ποινή του θανάτου. Ε, λοιπόν αδιαφορώντας για όλα τα μεγαλεία του παλατιού, η ψυχή της συγκεντρώθηκε ολόκληρη σε αυτό το άθλιο καμαράκι. Το άνοιξε και είχε δίκιο που το άνοιξε, γιατί αυτή ήταν πράξη αναγκαία στην ελευθερία της, ενώ η απαγόρευση ήταν μια αυταπόδεικτη παραβίαση της ίδιας αυτής ελευθερίας. Είναι ακόμα η ιστορία του αμαρτήματος του Αδάμ και της Εύας: η απαγόρευση να δοκιμάσουν τον καρπό από το δέντρο της γνώσεως, χωρίς κανέναν άλλο λόγο παρά μονάχα γιατί αυτή ήταν η θέληση του Κυρίου, ήταν από μέρους του Καλού θεού μια φρικτή πράξη δεσποτισμού. Και αν οι πρώτοι προγονοί μας είχαν υπακούσει, ολόκληρη η ανθρώπινη ράτσα θα έμενε βυθισμένη μέσα στην πιο ταπεινωτική σκλαβιά. Η ανυπακοή τους, αντίθετα μας χειραφέτησε και μας έσωσε. Αυτή ήταν -μιλώντας βέβαια μέσα στα όρια της μυθολογίας - η πρώτη πράξη της ανθρώπινης ελευθερίας.

Μιχαήλ ΜπακούνινΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 13:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Η παραποίηση του νοήματος γίνεται μεσα απο το κείμενο. Συχνά ανάμεσα σε εκθέσεις, δοκίμια, άρθρα κλπ διαβάζουμε ενα απόσπασμα προερχόμενο απο κάποιο φιλόσοφο, ποιητή, ιστορικό η μπορεί και ένα γκουρού η ένα μάστερ η ένα θεό , εν πάσει περιπτώσει, απο κάποιον που θαυμάζουμε και εκτιμούμε μέσα απο τους ΛΟΓΟΥΣ του, ενα παράδειγμα ιδεατό που χρησιμεύει ως επικείμενος στόχος αναφοράς μας .......
Και οταν αναγνωρίσουμε μια σκέψη μας, χαμογελάμε με ενα άγγιγμα εσωτερικής ανωτερότητας...χωρίς ποτέ να εχουμε αναρρωτηθεί το πρίν και το μετά αυτού που είδαμε...
Ενα πρίν και ένα μετά που είναι πολύ πιο σημαντικό απο το καθεαυτό απόσπασμα που έχουμε μπροστά μας και που αλλάζει όλο το νόημα, συνοδευόμενο και απο ένα βιογραφικό που αλλάζει και όλη την ψευδαίσθηση της εικόνας.
Επειδή παρατηρώ το θαύμα της κατασκευής ιδεολογιών απο τα κομμάτια που ράβονται, μια και αυτά τα άτιμα όλο και πιο μέσα σκάβουνε...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 05:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Αύριο, όταν όλα θα έχουν
τη σκουριά του παλιού
όταν τα μεγάλα
αποδυθούν την αιωνιότητα,
θα τρέξω
προσκυνητής του εφήμερου,
λάτρης του φθαρτού,
εραστής του πρόσκαιρου.

Το βλέμμα...
Τ' άγγιγμα...
Το γέλιο...
Η σιωπή...

Στιγμές που χάνονται
στη ψευδαίσθηση του άφθαρτου.
Carpe diem αποδεχόμενος
τη ματαιότητα του αιωνίου."


χρόνια πολλά σε όλους!!!!!!!!!!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 05:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Κι όταν έφυγες


νεκρό το χαμόγελο


μεταλλάχθηκε!


Αιχμηρός βράχος


έπνιξε δυο κύματα.


Εσύ..το τολμάς;


Πόσες ανάσες


χρειάζεται η σιωπή


για να ουρλιάξει..;


Για σένα ....


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 21:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
Βάι βάι βάι είσαι εσύ ή το φάντασμά σου ταξιδιώτη του χάους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 13:16:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πόσο μεγάλο μπορεί να είναι ενα χαμόγελο....?

.......οταν παραβγαίνει με το ουράνιο τόξο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 19:16:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Σας διδάσκω τον Υπεράνθρωπο:Αυτός είναι η θάλασσα, μέσα του μπορεί να πνιγεί η πιο μεγάλη περιφρόνηση.

Ποιο είναι το πιο σπουδαίο πράγμα που μπορείτε να νιώσετε? Είναι η ώρα της πιο μεγάλης περιφρόνησης. Η ώρα που ακόμη κι αυτή η ίδια η ευτυχία θα σας γίνει βάρος, κι η λογική κι η αρετή σας το ίδιο.

Τι γίνηκε αδερφοί μου? Εγώ ο βασανισμένος ξεπέρασα τον εαυτό μου, κουβάλησα τις στάχτες μου ως τα βουνά κι έφτιαξα για τον εαυτό μου και φωτεινή φλόγα. Και να! Το φάντασμα πέταξε από μένα.

Δεν χρειάζεται πια να χώνει; Το κεφάλι στην άμμο των ουράνιων πραγμάτων αλλά να το κουβαλάς ελεύθερα, ένα χωμάτινο κεφάλι που δημιουργεί νόημα για την γή.

Αν η ζωή είναι κάτι ευχάριστο να το κοιτάζεις το παιχνίδι πρέπει να το παίζεις καλά – γι αυτό ωστόσο χρειάζονται και καλοί ηθοποιοί.

Ένας τρόμος με πλημμύρισε όταν είδα αυτούς τους καλύτερους ανθρώπους γυμνούς και τότε φύτρωσαν στους ώμους μου φτερά για να τιναχτώ πέρα στα μακρινά μελλούμενα.

Στα πιο μακρινά μελλούμενα, στον πιο νότιο Νότο που ποτέ καλλιτέχνης ονειρεύτηκε:Εκεί που οι θεοί ντρέπονται για το κάθε ρούχο.

Κι εγώ ο ίδιος κάθομαι ανάμεσα σας μασκαρεμένος, έτσι που να μπορώ να σας παρεξηγήσω κι εσας και τον εαυτό μου: ΑΥΤΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΣΥΝΕΣΗ.


Τον τελευταίο καιρό σε κοίταζα κατάματα ω ζωή κι είδα χρυσό σπινθήρισμα στα μάτια σου της νύχτας κι η καρδιά μου στάθηκε ακίνητη από θαυμασμό

Ω ! δες πως κείτομαι τώρα,αγέρωχη συντρόφισσα και πως την χάρη σου ικετεύω. Θα θελα να σ’ακολουθήσω σε πιο γλυκό κυνηγητό.

Ω Το καταραμένο, το λυγερό, το σβέλτο φίδι, κι η γλυστερή μου μάγισσα! Που πήγες πάλι? Μα πάνω στο πρόσωπο μου νιώθω από το χέρι σου δύο σημάδια, δύο πρόσφορους λεκέδες.

Στ αλήθεια πια κουράστηκα να μια ο βοσκός σου, πάντα βόσκωντας και φυλάγοντας σε! Για σένα μάγισσα, αν πρίν τραγουδούσα, τωρα εσυ για μένα θα ουρλιάξεις!

Τότε η ζωή μ' απάντησε έτσι, κρατώντας τ΄αυτάκια της κλειστά…

<< Είμαστε κι οι δυό ολότελα άχρηστοι και στο καλό και στο κακό.Πέρα απ΄το καλό και το κακό ανακαλύπτουμε το νησί μας και το πράσινο λιβάδι μας – Εμείς οι δύο μονάχα! Για αυτό πρέπει να αγαπούμε ο ένας τον άλλο.

Τάδε έφη Ζαρατούστρα

ΝίτσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/01/2008, 19:19:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:

Πόσες ανάσες


χρειάζεται η σιωπή


για να ουρλιάξει..;


Ουρλιάξει!!!

Αθόρυβη κι αν είναι, σαν το θρόισμα της αυγής, πάλι δυνατά ηχεί όταν προέρχεται από μέσα μας…
αλλιώς χάνεται στη βουή των σκέψεων
Αναγνωρίζει όμως τις νότες τις ερχόμενες ακόμη και πέρα από την θάλασσα και παύει να νιώθει την γλυκειά μοναξιά
Είναι εκείνες οι ελάχιστες φωνούλες που κρατά φυλαχτό στα μάτια της


Για σένα

--------------------------------------

Η πιο άβολη θέση είναι ανάμεσα σε δύο σκαμνιά είπε ο Γκουρτζίεφ
<<Εκτός κι αν τα ενώσουμε και τα φέρουμε στα μέτρα μας>> σκέφτηκα…………αφού τίποτα δεν είναι αδύνατο….
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nikos_K
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 13:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nikos_K
quote:
Η πιο άβολη θέση είναι ανάμεσα σε δύο σκαμνιά είπε ο Γκουρτζίεφ
<<Εκτός κι αν τα ενώσουμε και τα φέρουμε στα μέτρα μας>> σκέφτηκα…………αφού τίποτα δεν είναι αδύνατο….

... μακάρι να το μπορούσες ...

ο λύκος της στέπαςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/01/2008, 17:51:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Αδέσποτο ρόδο, πότε σ' εκείνα τα χέρια, πότε στα άλλα,
πολύ λίγο μόνο, ποτέ κανενός.
Κύκλοι με διαφορετικά πρόσωπα.
Σαν κάποιος να επαναλάμβανε την ίδια φάρσα.
Παράνοια.
Άλλα πρόσωπα, άλλα ονόματα, άλλα σκηνικά,
μα τα ίδια κουστούμια, το ίδιο σενάριο, η ίδια εκτέλεση.

Κάποτε είπα
"ας μαραθώ καλύτερα παρά μια τέτοια ανοησία".
"Κουράστηκα!"
φώναξα στο φαρσέρ χωρίς κι εγώ να υποκρίνομαι.
Και με πήγε στην αγκαλιά ενός πλάσματος αλλιώτικου.
Βρήκα κήπο.
Είναι καλά εδώ.
Τις ρίζες μου θα τις κλαίω στο χώμα.

Αλλά η φύση είναι κουφή.
Ας κλαίω.
Ποτίζομαι μόνο.

Φτερά δεν έχω.
...Είχα.

Μια φορά που ήμουν σύννεφο.
..Παλιά.

Είχα λατρέψει ένα δέντρο.
Μας χώρισε ένας άνεμος.

Ξαναγύρισα.
Το ξαναβρήκα.
Με δέχθηκε, με έδιωξε, με ξανα-δέχθηκε, με ξανα-έδιωξε.

Κύκλοι....

Εξατμίστηκα κι εγώ.

Βροχή, βροχή, βροχή...
Ώσπου, έγινα ποτάμι.

Είπα,
"ο χρόνος δεν έχει γυρισμό, θα πάω όπως πάει".

Μα κι αυτό, που δεν μοιάζει κύκλος, κύκλος είναι.

Γι' αυτό καμιά φορά, θες γιατί λαχτάρησα ρίζες,
θες γιατί ξέρω πόσο κρατάει ένα ρόδο, ρίζωσα.
Εδώ.

Με την ευωδιά μου και τα αγκάθια μου.
.. Για λίγο... Για πολύ.
Ποιος ξέρει;

Της καμιάς και του κανενός όμως.!!!

Δε βαριέσε...

Γεμίσαν τα παπούτσια μας με άμμο κόκκινη
από υπερσυντέλικους έρωτες

ξεχασμένους στη μέσα τσέπη του παλτού,

σαν τηλέφωνο που μια νύχτα ανταλλάξαμε

και δεν καλέσαμε ποτέ...


Φιλούρες πολλές σε σας τις δυο!!

[Καλ.. + Ελ..]

ΝΑι Ναι σε σας ... ξέρετε εσείς!!!

Σας αγαπώ και σας σκέφτομαι συχνά..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 14/01/2008 17:56:07

Edited by - lorenzo on 14/01/2008 18:04:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 09:45:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Φιλάκια Lorenzo. Καλή αντάμωση...

happy landingsΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 09:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
μακάρι να το μπορούσες ...

Εχει πάντως ενδιαφέρον να δούμε αν γίνεται και ξέρεις κάτι ...
Ακόμη κι αν δεν γίνεται δεν χάθηκε ο κόσμος βρε παιδί μου...

Εχει ένα φωτεινό ήλιο έξω σήμερα και η ζωή είναι μια μεγάλη περιπέτεια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 10:28:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί φίλοι, απ' ό,τι φαίνεται η κατάθεση σκέψεων είναι από την φύση του κάτι το οποίο είναι ανεξάντλητο και διαρκές.

Δεδομένου ότι το θέμα έχει αρχίσει ήδη να ολοκληρώνει την 50ή σελίδα του και να είναι γεμάτο με σκέψεις, εκμυστηρεύσεις, καταθέσεις ψυχής, ξεδίπλωμα σκέψεων, μπορεί να λειτουργήσει ως η "παρακαταθήκη" του επόμενου μέρους και να αποτελεί ένα λεύκωμα για όλους όσους το διαβάζουμε.

Επειδή όμως φαίνεται ότι και το επόμενο λεύκωμα θα έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον, όποιος το επιθυμεί - είτε ο θεματοθέτης αυτού εδώ του θέματος είτε κάποιος άλλος - μπορεί να ανοίξει το 2ο μέρος του θέματος ώστε να συνεχίσουμε εκεί.

Όποιος το κάνει μόνο, ας επιλέξει ως τίτλο θέματος το ""ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 2" κι ας βάλει στο εισαγωγικό μήνυμα το link από την πρώτη σελίδα αυτού εδώ του θέματος ώστε να υπάρχει μια σύνδεση μεταξύ των δύο θεμάτων και να μπορεί το πρώτο μέρος να βρεθεί εύκολα.

Ο τίτλος αυτού εδώ του topic επίσης θα αλλάξει από ""ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ"" σε ""ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο1".

Ποιός θα κάνει το άνοιγμα του νέου topic λοιπόν;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2008, 15:07:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το ανοίγω εγώ Κ συντονιστά μια και δεν θέλω να αντισταθώ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/01/2008, 07:58:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" ΣΕ "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1.




=========================================================





Η κατάθεση των σκέψεων μας λοιπόν μπορεί να συνεχιστεί στην συνέχεια αυτού του topic (κλίκαρε στον παρακάτω τίτλο για να μπεις κατευθείαν):

Kατάθεσις σκέψεων Νο 2

Το θέμα αυτό ρίχνει εδώ την αυλαία του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy