ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2007, 14:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Avallon!!! και αναρρωτιόμουν πρίν μια δύο ημέρες που να χάθηκες....
Εμφανίζεσαι σαν κομήτης, ρίχνεις μια φράση και σ΄εξι μήνες πάλι εδώ...χα χα

Για ποιά κολώνια υπονοείς καρδιά μου?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 13:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://www.aerospaceweb." border=0>


http://www.dragon-" border=0>

Δια παν ενδεχόμενο βάζω και δυο εικονίτσες [ ελπίζω να εμφανιστούν] για να διευκρινήσω τι εννοω .....μπλέ, γρήγορο με κεραυνους...
Αν είναι να ταξιδέψω να το κάνω με στυλ τουλάγχιστον...

Πάλι κάτι λείπει απο εδω ....γκρρρρρ!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 20:50:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz

Τις κρυες νυχτες σκεφτομαι
πως ζω κυνηγημενη
και θελω λιγη ζεστασια,
μην νιωθω ηττημενη.

Ειναι σα να αφουγγραζομαι
τον πονο καποιου αλλου,
να βασανιζει στην ψυχη..
και στην καρδια μου επανω!

Μοναχη συλλογιζομαι
πως φταιει η ζωη μου,
πως φταιει και διαβα μου
μα οχι κι η ψυχη μου!

Και πως να νιωσω ζεστασια...
με τετοιες κρυες σκεψεις?
αχ!πιασε την καρδουλα μου
να δω...θα την αντεξεις?

Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 23:14:11  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Ειναι το σπιτι παγωμενο
και η καρδια μου σιωπηλη
εοναι τα ματια μου,δυο σταλες καταχνιας
και η ερημια,πιστο σκυλι μ ακολουθει...

Οσους αγωνες κι αν κερδισω
το ξερω ποια δεν ωφελει..
αφου στο τελος
παλι εγω θα πληγωθω

Προσπαθησα να μην κοιταξω πισω
την πορτα κλεινω σιωπηλα
στα ιδια λαθη μην γυρισω
κι ομως εδω ειμαι ξανα.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 16:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz

Με λιγο πιο..ερωτικη διαθεση


Ειναι μεγαλος ερωτας
που νιωθω στο κορμι μου
και ξαφνικα με ταραξε
μου πηρε την ψυχη μου

Τωρα σε μερη μαγικα
με πηγες απ το χερι
και νιωθω πως η μοιρα μας
μας εστησε καρτερι

Ως τα ουρανια να με πας
να λιωσουν οι καρδιες μας
απ την αγαπη ματια μου
κι απο τις αγκαλιες μας

Μαζι για πρωτη μας φορα
να νιωιουμε χαρα μου
πως ειν η αγαπη μια φορα
για παντα και παντοτινα...


Mε εκτιμηση ΆνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 22:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κάπου στο διαδύκτιο στο << πνίγομαι>>.......


Σε μια από τις γωνιές του σπιτιού μου, στην πιο απόμερη και κρυφή, βρίσκονται τα κόκκινα μπαλόνια μου.
Δεν ξέρω πότε ήρθαν και εγκαταστάθηκαν εκεί.
Ίσως να μπήκαν απο το παράθυρο κάποια μέρα που έλειπα.
Ίσως να ένιωθαν μοναξιά και να ήρθαν να συγκατοικήσουμε.

Απο την μέρα εκείνη που έγινε κόκκινη η πιο απόμερη γωνιά του σπιτιού μου,πέταξα την τηλεόρασή μου.

Κάθε μερα περιμένω στωικά το ηλιοβασίλεμα. Τότε -και μόνο τότε- αρχίζω να τα ετοιμάζω όλα.

Βάζω το κατακκόκινο φόρεμά μου ανοίγω τα παράθυρα και κάθομαι απέναντί τους.
Το δικό μου κόκκινο τα μπερδεύει και νομίζουν πως είμαι όμοια με εκείνα.

Με περίεργες τελετουργικές κινήσεις, μόλις σιγουρευτούν πως είμαι και εγώ ένα απο αυτά, αρχίζουν να σαλεύουν και να περιγράφουν τις ιστορίες τους.

Περιγράφουν πρόσωπα μικρών παιδιών που μόλις τα αντίκριζαν, γέμιζαν χαμόγελα και σπινθηροβόλα βλέμματα ευτυχίας.
Περιγράφουν τροφαντά μωρουδίστικα χεράκια που άνοιξαν την σφιχτή γροθιά τους και τα ελευθέρωσαν. Τις περισσότερες φορές κατά λάθος, άλλες επειδή το ήθελαν, και άλλες επειδή τα μπαλόνια μου τους το ζήτησαν.
Κατά κανόνα η ελευθερία των φίλων μου, συνοδευόταν με βλέμματα λύπης και κλάματα. Οποιοδήποτε ζευγάρι ματιών όμως έβλεπα αυτό το κόκκινο μέσα σε αυτό το τεράστιο γαλάζιο σταματούσε να είναι λυπημένο.

Τα ζηλεύω.
Θα ήθελα να είμαι και εγώ ένα κατακόκκινο μπαλόνι.
Ακούω τις ιστορίες του πολύ προσεκτικά και δεν έχει υπάρξει ούτε μία που να μην την έχω ζηλέψει.

Θα ήθελα και εγώ να γεννηθώ σε ένα παιδικό πάρτι, ή σε μία γιορτή. Μέσα σε βλέμματα χαράς.
Θα ήθελα κι εγώ να κάνω βόλτες στο γαλάζιο του ουρανού.
Να πετάω, να πετάω..
Να βλέπω από ψηλά την ζωή των άλλων και να παρατηρώ.
Την θάλασσα, τις πόλεις, τους ανθρώπους, τα δέντρα..
Θα ήθελα κι εγώ να είμαι η πρώτη που θα γεύεται την φθινοπωρινή βροχή ή τις πρώτες αχτίδες του ήλιου..

Θα ήθελα κι εγώ όταν γεράσω να πεθάνω γρήγορα και ανώδυνα, με ένα εκκωφαντικό

ΜΠΑΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 10:10:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
Hταν μια φορα η Αννα

Μεσα στα ονειρα της εβλεπε γαλαζιους ουρανους
Αστερια και φεγγαρια.
Ομορφη μικρη Αννα
Μεσα στα πρασινα σου ματια δυο λιμνες φωτεινες ελαμπαν
Ζαφειρια μεσα στην ασχημια του κοσμου.
Ομορφη μικρη Αννα
Με την φωνη σου
Ζωντανευες κοσμους ξεχασμενους
Πλανητες και αστερια
Πολιτειες ονειρικες
Ομορφη μικρη Αννα
Καπου αποξεχαστηκες
Και οι ανεμοι σε πηραν
Η παγωνια του χειμωνα
Τωρα η ανασα σου παγωνει
Αστρα και γιασεμια σκορπιζουν στα μαλλια σου
Και η καρδια σου
Λευκο περιστερι πετα σε μια πορεια προς το φως
Σε θαλασσες χρωματιστες…

Ελα σηκω το χερι δοσμου
Ελα σηκω μαζι να χορεψουμε
Αυτόν τον σκοπο

Κι όταν τελειωσει ο χορος
Τα ματια μου θα κλεισω
Και θα αφουγραστω
Έναν δικο σου ρυθμο
Παρε το βιολι σου
Και σκορπισε παντου κρυσταλλινους καθαριους ηχους..
Παγωνει η ψυχη μου
Όταν συλλογιζομαι
Πως η πνοη σου εσβυσε
Στο σκοτεινο υπογειο
Ετσι απλα.
Εσυ πλασμα φωτεινο!
Γελιο μικρο παιδιου
Λουλουδι που πριν ανθησεις
Χερι φονικο σου εκοψε την πνοη
Μια μερα καλοκαιριου
Χωρις σκοπο χωρις αιτια
Και όλα τα ονειρα σου
Γινανε σταλες βροχης
Σ ένα μακρινο ουρανο
Που εχασες για παντα
Πριν προλαβεις να το δεις
Ένα κρυσταλλο σπαει
Και τα ονειρα πριν ανθισουν ξεψυχουν.
Χαραζει η μερα τρεμαμενη
Καλοκαιρι,ποια δεν εχει εδώ

Μερα ψυχρη και ματωμενη..

Στα κατοπτρα
Αντανακλουν σκιες
Και ηχοι
Το στιγερο χερι του φονια
Το ματι του παγωμενο
Μετρα ζυγιζει
Προγραμματιζει τη επομενη κινηση του
Ιουλιος ο μηνας τον λυγμων
Κι εσυ δεν θα εισαι ποτε ξανα εδώ
Στα ματια της Λυδιας και της Μαριας
Ισως ποτε να μην λυθει
Η απορια και αυτό το τεραστιο
Γιατι..
Θα απομεινει αναπαντητο
Ένα μισοτελειωμενο παραφωνο τραγουδι.
Ελα πετα λοιπον εσυ εγινες κι ολας αστρο.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 13:18:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ψυχρό Διάβασμα

"Κατά τη διάρκεια ενός επιτυχούς διαβάσματος, ο ψυχικός μπορεί να
παρέχει τις περισσότερες λέξεις, αλλά είναι ο πελάτης που παρέχει το
περισσότερο νόημα και όλη τη σημασία." --Ian Rowland (2000: 60)

Το Ψυχρό Διάβασμα αναφέρεται σε ένα σύνολο τεχνικών, που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες χειραγωγούς, για να κάνουν ένα υποκείμενο να συμπεριφερθεί με ένα συγκεκριμένο τρόπο ή να νομίσει ότι ο χειραγωγός έχει κάποια ειδική ικανότητα που του επιτρέπει να μαθαίνει "μυστηριωδώς" διάφορα πράγματα για το υποκείμενο. Το ψυχρό διάβασμα ξεπερνά τα συνηθισμένα εργαλεία τις χειραγώγησης : την υποβολή και την κολακεία. Στο ψυχρό διάβασμα, πωλητές, υπνωτιστές, διαφημιστές, θεραπευτές πίστης, απατεώνες και κάποιοι απλοί θεραπευτές στηρίζονται στην κλίση του υποκειμένου να βρίσκει περισσότερο νόημα σε μια κατάσταση, απ' ότι πραγματικά υπάρχει. Η επιθυμίας μας να βγάζουμε νόημα από τις εμπειρίες μας, μας έχει οδηγήσει σε πολλές θαυμαστές ανακαλύψεις, αλλά έχει οδηγήσει και μερικούς από μας σε αρκετές απερισκεψίες. Ο χειραγωγός ξέρει ότι ο στόχος του έχει την τάση να προσπαθεί να βγάζει νόημα απ' οτιδήποτε του λένε, ασχέτως πόσο απίθανο και τραβηγμένο είναι αυτό. Ξέρει επίσης ότι οι άνθρωποι είναι γενικά εγωκεντρικοί, ότι τείνουμε να έχουμε μη-ρεαλιστικές απόψεις για τους εαυτούς μας και ότι γενικά αποδεχόμαστε ισχυρισμούς για το άτομο μας, όχι με βάση το πως πραγματικά είμαστε ή πως πραγματικά πιστεύουμε ότι είμαστε, αλλά με βάση το πως θα θέλαμε να είμαστε ή το πως θα έπρεπε να είμαστε. Επίσης ξέρει ότι μέσα από τους πολλούς ισχυρισμούς που κάνει για το άτομο σας και τους απορρίπτετε σαν λανθασμένους, θα κάνει έναν ο οποίος θα σας βρίσκει σύμφωνο· και ξέρει ότι θα θυμόσαστε αυτόν τον επιτυχή ισχυρισμό και θα ξεχάσετε τους άλλους μη-επιτυχείς.

Συνεπώς, ένας καλός χειραγωγός μπορεί να παράσχει ένα "διάβασμα" κάποιου εντελώς αγνώστου, που θα κάνει τον άγνωστο να νομίσει ότι ο χειραγωγός κατέχει κάποια ειδική δύναμη. Για παράδειγμα, ο Bertram Forer δεν σας έχει γνωρίσει ποτέ, όμως σας προσφέρει το παρακάτω ψυχρό διάβασμα σας :

Κάποιες από τις προσδοκίες σας τείνουν να είναι πολύ ουτοπικές. Κάποιες
στιγμές είστε εξωστρεφής, καταδεκτικός, κοινωνικός, ενώ κάποιες άλλες
είστε εσωστρεφής, επιφυλακτικός και μαζεμένος. Έχετε καταλάβει ότι
δεν είναι συνετό να είστε πολύ ειλικρινής όταν αποκαλύπτετε τον εαυτό
σας σε άλλους. Καμαρώνετε γιατί είστε σκεπτόμενο άτομο και δεν δέχεστε
τα λεγόμενα των άλλων χωρίς ικανοποιητικές αποδείξεις. Προτιμάτε να
έχετε μια κάποια αλλαγή και ποικιλία και δυσανασχετείτε όταν περιορίζεστε
από φραγμούς και αμφιβολίες. Κατά καιρούς έχετε σοβαρές αμφιβολίες για
το αν έχετε πάρει τις σωστές αποφάσεις ή αν έχετε κάνει το σωστό πράγμα.
Πειθαρχημένος και ελεγχόμενος εξωτερικά, εσωτερικά όμως έχετε την τάση
ν' ανησυχείτε και να είστε ανασφαλής.

Η σεξουαλική σας συμπεριφορά σας έχει παρουσιάσει κάποια προβλήματα.
Αν και έχετε κάποιες αδυναμίες χαρακτήρα, γενικά μπορείτε να τις αναπληρώνετε.
Έχετε ένα μεγάλο ποσοστό αχρησιμοποίητου δυναμικού που δεν το έχετε
χρησιμοποιήσει υπέρ σας. Έχετε μια τάση να είστε κριτικοί με τον εαυτό
σας. Έχετε μια ισχυρή ανάγκη να αρέσετε στους άλλους ανθρώπους και να
σας θαυμάζουν.

Εδώ είναι και ένα άλλο διάβασμα.

Άνθρωποι που είναι κοντά σας, σας έχουν χρησιμοποιήσει. Η βασική σας
εντιμότητα σας παρουσιάζει προβλήματα. Πολλές ευκαιρίες που σας είχαν
προταθεί στο παρελθόν, τις είχατε απορρίψει επειδή δεν θέλατε να εκμεταλλευτείτε
άλλους. Σας αρέσει να διαβάζετε βιβλία και άρθρα για να καλλιεργήσετε το
μυαλό σας. Βασικά, αν δεν είστε ήδη σε κάποια δουλειά που παρέχει υπηρεσίες
σε ανθρώπους, θα έπρεπε να είστε. Έχετε μια ατελείωτη ικανότητα να
καταλαβαίνετε τα προβλήματα των άλλων και να συμπάσχετε. Αλλά είστε
σκληροί όταν σας παρουσιάζεται ξεροκεφαλιά ή και βλακεία. Οι υπηρεσίες
επιβολής του νόμου είναι ένα άλλο πεδίο που καταλαβαίνετε αρκετά. Η αίσθηση
δικαίου που έχετε είναι αρκετά ισχυρή.

Το τελευταίο ήταν από τον αστρολόγο Sidney Omar. Ούτε αυτός σας έχει συναντήσει και όμως ξέρει τόσα πολλά για σας ( Flim-Flam! , 61). Το πρώτο απόσπασμα το είχε πάρει ο Forer από ένα περιοδικό αστρολογίας που πουλιόταν στα περίπτερα.

Η επιλεκτικότητα του ανθρώπινου μυαλού δεν σταματάει ποτέ. Διαλέγουμε ποιά δεδομένα θα θυμόμαστε και σε ποια θα δώσουμε σημασία. Ως ένα βαθμό, το κάνουμε αυτό γι'αυτό που πιστεύουμε ή θέλουμε να πιστέψουμε. Ως ένα άλλο βαθμό, το κάνουμε για να βγάλουμε κάποιο νόημα από τις εμπειρίες μας. Δεν χειραγωγούμαστε απλά επειδή είμαστε ευκολόπιστοι ή υποβόλιμοι, ή γιατί τα σημάδια και τα σύμβολα του χειραγωγού είναι αόριστα ή ασαφή. Ακόμα και όταν τα σημάδια είναι καθαρά και εμείς είμαστε σκεπτικοί, ακόμα και τότε μπορεί να χειραγωγηθούμε. Και πραγματικά, μπορεί να είναι τα εξαιρετικά ευφυή άτομα που έχουν περισσότερες πιθανότητες να χειραγωγηθούν όταν η γλώσσα είναι καθαρή και σκέφτονται λογικά. Για να κάνετε το συσχετισμό που θέλει ο χειραγωγός να κάνετε, πρέπει να σκέφτεστε λογικά.

Δεν γίνονται όλα τα ψυχρά διαβάσματα από κακόβουλους χειραγωγούς. Κάποια γίνονται από αστρολόγους, γραφολόγους, αυτούς που διαβάζουν τα ταρώ, και από ψυχικούς που πραγματικά πιστεύουν ότι έχουν παραφυσικές δυνάμεις. Εντυπωσιάζονται από τις σωστές προβλέψεις ή "ενοράσεις" τους, όσο και οι πελάτες τους. Πρέπει να θυμόμαστε όμως ότι όπως και οι επιστήμονες μπορεί να κάνουν λάθος στις προβλέψεις τους, έτσι και οι ψευδοεπιστήμονες και οι απατεώνες μπορεί μερικές φορές να κάνουν σωστές.

Φαίνεται να υπάρχουν τρεις κοινοί παράγοντες σε τέτοιου είδους διαβάσματα. Ο πρώτος περιλαμβάνει το ψάρεμα για λεπτομέρειες. Το μέντιουμ λέει κάτι που είναι ασαφές και υπαινικτικό όπως "Λαμβάνω ένα έντονο συναίσθημα για τον Ιανουάριο". Αν το υποκείμενο αντιδράσει θετικά ή αρνητικά τότε η επόμενη κίνηση του μέντιουμ είναι να "παίξει" με την αντίδραση. Για παράδειγμα, αν το υποκείμενο πει "Γεννήθηκα τον Ιανουάριο" ή "Η μητέρα μου πέθανε τον Ιανουάριο", τότε η απάντηση του μέντιουμ θα είναι κάπως έτσι, "Ναι, το βλέπω καθαρά τώρα". Οτιδήποτε δηλαδή για να ενισχύσει την άποψη ότι ήταν πιο "μέσα στο στόχο" απ' ότι πραγματικά ήταν. Αν το υποκείμενο απαντήσει αρνητικά, π.χ. "Δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα ιδιαίτερο για τον Ιανουάριο", το μέντιουμ μπορεί να ανταπαντήσει "Ναι, το βλέπω. Έχεις απωθήσει μια μνήμη για τον Ιανουάριο. Δεν θέλεις να σου τη θυμίζουν. Κάτι επίπονο είναι με τον Ιανουάριο. Ναι, το νιώθω. Είναι κάτω στη μέση [ψάρεμα]...α, τώρα είναι στην καρδιά [ψάρεμα]...μμμ, φαίνεται να υπάρχει ένας αιχμηρός πόνος στο κεφάλι [ψάρεμα]...ή στο λαιμό [ψάρεμα]." Αν το υποκείμενο δεν αντιδράσει καθόλου, τότε το μέντιουμ μπορεί να αποχωρήσει, έχοντας εμφυτεύσει στο μυαλό όλων την ιδέα ότι "είδε" πραγματικά κάτι αλλά το υποκείμενο το έχει απωθήσει και γι'αυτό δεν αντιδρούσε αλλά και μπλόκαρε το μέντιουμ απ' το να δει βαθύτερα. Αν το υποκείμενο αντιδράσει θετικά, το μέντιουμ συνεχίζει με ένα "Ναι, ναι, το βλέπω καθαρά τώρα. Ναι, το αίσθημα στην καρδία γίνεται πιο δυνατό".

Το ψάρεμα είναι μια πραγματική τέχνη και ένα σοβαρός πνευματιστής κουβαλάει μια ποικιλία δολωμάτων στο μυαλό του. Για παράδειγμα, ο επαγγελματίας πνευματιστής και συγγραφέας ενός από τα καλύτερα βιβλία πάνω στο ψυχρό διάβασμα, Ian Rowland (2002), λέει ότι θυμάται από μνήμης πράγματα όπως τα πιο κοινά αντρικά και γυναικεία ονόματα και μια λίστα αντικειμένων που είναι πιο πιθανό να βρίσκονται μέσα σ'ένα σπίτι, όπως ένα παλιό ημερολόγιο, ένα άλμπουμ φωτογραφιών, άρθρα εφημερίδων κλπ. Ο Rowland δουλεύει επίσης πάνω σε κάποια θέματα που είναι πιο πιθανό να ανταποκρίνονται στα άτομα που ψάχνουν συμβουλές από μέντιουμ : αγάπη, λεφτά, καριέρα, υγεία και ταξίδια. Μιας και το ψυχρό διάβασμα μπορεί να συμβεί σε πολλές περιστάσεις, υπάρχουν αρκετές τακτικές που καλύπτει ο Rowland. Αλλά ασχέτως αν κάποιος δουλεύει πάνω σε αστρολογία, γραφολογία, χειρομαντεία, ψυχομετρία, ή σε κάρτες Ταρώ, ή απλά διαυλίζει μηνύματα από τους νεκρούς όπως ο James Van Praagh, υπάρχουν συγκεκριμένες τεχνικές που μπορεί να χρησιμοποιήσει κάποιος για να εντυπωσιάσει τους πελάτες τους με την ικανότητα του να γνωρίζει πράγματα που φαίνεται να χρειάζονται παραφυσικές ικανότητες για να τα γνωρίζει.

Ένα άλλο χαρακτηριστικό αυτών των διαβασμάτων είναι ότι πολλοί ισχυρισμοί τίθενται ή σε ασαφή μορφή ("Πιάνω μια ζεστή αίσθηση στην περιοχή του αφαλού") ή σε μορφή ερώτησης ("Αισθάνομαι ότι έχεις δυνατά αισθήματα για κάποιον που βρίσκεται μέσα σ'αυτή την αίθουσα, σωστά;"). Οι περισσότεροι ακριβείς ισχυρισμοί παρέχονται από το ίδιο το υποκείμενο.

Κάποιοι ειδικοί πάνω στο ψυχρό διάβασμα τονίζουν τη σπουδαιότητα του να δίνουμε προσοχή στη γλώσσα του σώματος του πελάτη όπως και σε πράγματα όπως το χρώμα του φορέματος της.

Αυτός που κάνει το διάβασμα, αρχίζει με γενικολογίες που ισχύουν για
ένα μεγάλο μέρος του πληθυσμού. Δίνει αρκετή προσοχή στις αντιδράσεις:
λέξεις, γλώσσα του σώματος, χρώμα δέρματος, πρότυπα αναπνοής, συστολή
ή διαστολή της κόρης των ματιών, και διάφορα άλλα. Το υποκείμενο του
διαβάσματος συνήθως διαβιβάζει σημαντικές πληροφορίες: μερικές φορές
με λέξεις, άλλες φορές με τις αντιδράσεις του σώματος κατά τη διάρκεια
του διαβάσματος.

Μέσω της παρατήρησης, αυτός που κάνει την ανάγνωση θα ανατροφοδοτήσει
το υποκείμενο με αυτό που θέλει εκείνο να ακούσει. Αυτή είναι η ακατανίκητη
αρχή που πρέπει να ακολουθούν οι μυστικιστές: Πείτε τους αυτό που θέλουν
να ακούσουν. Αυτό θα τους κάνει να ξαναέρχονται θέλοντας κι' άλλο (Steiner 1989: 21) .

Τέλος, οι περιπτώσεις όπου το μέντιουμ έχει μαντέψει λάθος για το υποκείμενο, θα ξεχαστούν από το υποκείμενο και το κοινό. Αυτό που θα θυμούνται είναι οι φαινομενικές επιτυχίες, δίνοντας την τελική εντύπωση του "ω, πως αλλιώς μπορεί να ξέρει αυτά τα πράγματα εκτός αν έχει ψυχικές ικανότητες ;". Αυτό το ίδιο φαινόμενο της αποσιώπησης των αντίθετων δεδομένων και της επιλεκτικής κρίσης, είναι τόσο κυρίαρχο σε κάθε μορφή ψυχικής επίδειξης που φαίνεται να συνδέεται με την παλιά ψυχολογική αρχή : ο άνθρωπος βλέπει αυτά που θέλει να δει και αγνοεί όλα τ' άλλα.


skepdic.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 21:37:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://www.youtube.com/watch?v=7Vhxp-aFT8EΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 21:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://www.youtube.com/watch?v=6UT1-fvWuaIΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2007, 21:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://www.youtube.com/watch?v=aZb5NMpdSUU


Midnight Summer Dream


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 20:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κάθε φορά που υπάρχει η αυταπάτη του πλησιάσματος, η ειρωνεία της γνώσης, η φιλική γνωριμία με Αυτό ....εμφανίζεται και αυτή η φωτεινή καυστική σκιά που επιβεβαιώνει το ατέλειωτο του δρόμου.
Αν κάνεις το λάθος και ''τρέξεις'' πιο μακριά κατεχόμενος απο την μαγεία της διαφάνειας των χρωμάτων...απο την αίσθηση του ανέμου...η εικόνα είναι αναπάντεχη...
Νομίζεις οτι τον ξέρεις ε ? Μέχρι εκεί που δεν πήγες μικρή μου αλλά δεν έχω σκοπό να στο φανερώσω, δεν θα ήθελα ούτε την ευθύνη.

ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 16:12:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πρώτη εκτέλεση: Βασίλης Παπακωνσταντίνου

Εγώ δε θέλω στη ζωή να κυβερνήσω
θέλω να μείνω οπαδός φανατικός
αυτών που πάντοτε την τρώνε από πίσω
και στο μηδέν ξαναγυρνάνε διαρκώς

Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία
εγώ κρατάω την ουσία κι ονειρεύομαι
παίρνω την κιθάρα μου και τραγουδάω
σας αγαπάω μα δεν παντρεύομαι

Εγώ δε θέλω να με κάνετε σατράπη
ούτε συνένοχο σε κόλπα ομαδικά
απ' το ραδιόφωνο σας στέλνω με αγάπη
τα τραγουδάκια μου και δυο γλυκά φιλιά

Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία
εγώ κρατάω την ουσία κι ονειρεύομαι
παίρνω την κιθάρα μου και τραγουδάω
σας αγαπάω μα δεν παντρεύομαι

Εγώ δε θέλω τον αρμόδιο να παίξω
να αποφασίζω κεκλεισμένων των θυρών
είμαι απ' αυτούς που πάντα μένουνε απ' έξω
γιατί δεν έχω ούτε γραβάτα ούτε παπιγιόν

Χαιρετίσματα λοιπόν στην εξουσία
εγώ κρατάω την ουσία κι ονειρεύομαι
παίρνω την κιθάρα μου και τραγουδάω
σας αγαπάω μα δεν παντρεύομαι


αφιερωμένο στο μικρό φιλαράκι που μέσα σε μια ημέρα τρόμαξα να το γνωρίσω....αλλά δεν ανησυχώ....πόσο θα αντέξει...χι χι του δίνω το πολύ δέκα ανατολές μια και τόσο κατάφερα να αντέξω εγώ ...η μάλλον εννιάμισι αν θυμάμαι καλά....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 16:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

MAATΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2007, 16:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ΟΥΦ!!! παραλίγο να το ξεχάσω...θα φταίει το σοκ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 16:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Απο εδω ξεκινήσαμε κι απο εδώ συνεχίζουμε αν και φανερά μεμονωμένα.
Το παρακάτω δεν είναι δικό μου αλλά κάποιου δάσκαλου και Δ κεφαλαίο .
Δεν είναι για μένα αλλά για όλους όσους δεν μπορούν όσο και να προσπαθούν....

<< Είναι φυσικό λοιπόν ένας ---------- άνθρωπος να προτιμάει, με άλλα λόγια, αντί για την εύκολη και εντυπωσιάζουσα οδό της σκυθρωπής καταγγελίας, να επιχειρήσει μια δύσκολη σχοινοβασία, προκειμένου να αναζητήσει λύση στο πανάρχαιο ερώτημα για το πώς και τι κινεί τα νήματα της Ιστορίας, με ποιο τρόπο προωθείται ο ανθρώπινος πολιτισμός.

Από τη μια μεριά η κοινή λογική βλέπει πως με τη σύγκρουση των αντιθέτων προκαλούνται καταστροφές, από την άλλη η συλλογική εμπειρία αποδεικνύει πως η σύγκρουση είναι απαραίτητη για να προχωρήσει η Ιστορία. Η ταυτόχρονη παρουσία του λογικού και του άλογου στοιχείου μπορεί να εντοπιστεί εύκολα όχι μόνο με τη μελέτη των ιστορικών δεδομένων αλλά και με την πρόχειρη, έστω, αναδρομή σε γεγονότα και καταστάσεις που απαρτίζουν την Ιστορία του καθενός μας. Μόνο αν δεχθούμε αυτή τη λογική του παράλογου μπορούμε να βρούμε κάποιας μορφής ισορροπία, για να μην πέφτουμε δηλαδή διαρκώς από τη μια έκπληξη στην άλλη, για να μην καταρρεύσουμε σ’ έναν κόσμο που απ’ τη μια πανηγυρίζει για το θρίαμβο της λογικής κι απ’ την άλλη εμφανίζεται παραλογιζόμενος σε καθημερινή βάση. Η μόνη βεβαιότητα, τελικά, για την οποία μπορούμε να είμαστε σίγουροι, είναι πως τίποτα δεν είναι βέβαιο >>

Ευτυχώς που μερικά γραπτά μένουν ακόμα κι αν χτυπάνε οι δίσκοι...ως δια μαγείας ...
Ισως να έπρεπε να μπεί στην << πλάνη της αλήθειας >> ...εδω όμως είναι για μένα πιο σωστά...μια και προτιμώ τις καταθέσεις μου απο μια σοφία που μονίμως δραπετεύει ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2007, 16:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Tάσος Λειβαδίτης στο Aιώνας εμπορίου

H προσφορά κι η ζήτηση ρυθμίζουνε την κοινωνία
έλεγε ο μεγάλος αδερφός μου Mαρξ. Ένα μικρό, ανήθικο
εμπόριο
κάθε χειρονομία, κάθε λέξη, κι η πιο κρυφή σου σκέψη ακόμα,
μεγάλα λόγια στις γωνιές των δρόμων, οι ρήτορες σαν τους
λαχειοπώλες
διαφημίζοντας όνειρα για μελλοντικές κληρώσεις
τα αισθήματα στο Χρηματιστήριο, στα λογιστικά βιβλία
δούναι και λαβείν, πίστωση, χρέωση,
ισολογισμοί, εκπρόθεσμες συναλλαγματικές, μετοχές,
χρεόγραφα
κι ας κλαίει αυτή η γυναίκα στο δρόμο, τί σημασία έχει;
"ζούμε σε μια μεγάλη εποχή", οι παπαγάλοι δεν κάνουν
ποτέ απεργία
μικροί, ανάπηροι μισθοί αγορασμένοι με νεκρές
περηφάνιες
γνώση αβέβαιη, πληρωμένη μ' όλη τη βέβαιη νιότη σου,
βρέχει νομίσματα, οι άνθρωποι τρέχουν σαν τρελοί να τα
μαζέψουν
νομίσματα όλων των εποχών, ελληνικά, ρωμαϊκά, της Βαβυλώνας,
δολάρια ασημένια
η βροχή είναι πυκνή, ανελέητη, πολλοί σκοτώνονται
πλανόδιοι έμποροι αγοράζουνε τα πτώματα ― θα χρειαστούν
μεθαύριο
σαν ανεξόφλητες αποδείξεις της "μεγάλης μας εποχής",
κι αυτούς τους λίγους στίχους χρειάστηκε ένα ολόκληρο
θησαυροφυλάκιο πόνου, για να τους αποσπάσω
απ' τη φιλάργυρη αιωνιότητα, σαν τοκογλύφοι οι μέρες μας
μάς κλέβουν τη ζωή, τί ζέστη, θε μου, κι όμως βρέχει,
τί καιρός, μα δε θα μου τη σκάσετε εμένα, κύριοι,
είμαι ιδιοφυία στο είδος σας, πίστωση, χρέωση,
ο Pοκφέλλερ άρχισε
πουλώντας καρφίτσες. Θα χτίσω, λοιπόν, κι εγώ ένα μεγάλο
προστατευτικό σπίτι
με τις πέτρες που μου ρίξατε
σ' όλη τη ζωή μου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2007, 11:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Δώδεκα ημέρες άντεξε ο γατούλης, σημαδιακός αριθμός, πάλι καλά.
Αναρρωτιέμαι αν θα σταματήσει εδώ ....
Λες και κάτι άλλαξε ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 16:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ανεβαίνουμε εχοντας τα χέρια δίκην φτερών ...εκεί που πάμε είναι υπεραρκετά.... η βαρύτητα ανύπαρκτη και το γαλάζιο πριν το χρώμα της αυγής διάχυτο .....ενα γαλανό που διαποτίζει σε σημείο εξαγνισμού.
Το αεράκι σε αγγίζει ανεπαίσθητα δροσερά κινούμενο στο ρυθμό ενός ήχου ανήκουστου.

Δεξιά και αριστερά της οβάλ πύλης στέκονται οι κύκνοι, κρίνους φέροντες ως διάδημα...

Το εσωτερικό είναι απολύτως δικό σου, το τοπίο εναλλάσεται διαρκώς αφού κατέχει προσωπική συνείδηση.....
χαμογελώντας στο φως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 13:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Απο ενα ΜΠΛΟΓΚ....που βρήκα

Κάποτε, σε μιά χλωμή χώρα, όπου όλα ήταν κιτρινισμένα, απ' τον ουρανό μέχρι τα δέντρα και τα λουλούδια, τις λίμνες και τα ποτάμια, τη θάλασσα και τα χλωμά πρόσωπα των ανθρώπων, υπήρχε ένα μικρό κι ασήμαντο χωριουδάκι. Στη μέση της πλατείας του μικρού χωριού βρισκόταν ένα μαγαζάκι με μιά μεγάλη ταμπέλλα που έγραφε με ξεθωριασμένα γράμματα: "ΕΔΩ ΠΩΛΕΙΤΑΙ ΕΛΠΙΣ".
Μιά μικρή κοπέλλα ξεπρόβαλε από ένα στενό δρομάκι μαντηλοδεμένη και το πλησίασε διστακτικά. 'Ανοιξε την πόρτα του μαγαζιού. Οι μεντεσέδες της έτριξαν μ' ένα διαπεραστικό ήχο, γιατί ήταν εδώ και πολύ καιρό αχρησιμοποίητη. Μέσα στο μαγαζί, πίσω από 'να σκωροφαγωμένο πρασινωπό πάγκο, κάθονταν ένας γέρος και μιά γριά. Η μικρή κοπέλλα μίλησε:
-"Λίγη ελπίδα, παρακαλώ".
-"Λυπάμαι, μόλις μάς τελείωσε".
-"Γιατί λυπάστε; Επειδή δεν έχετε να μού δώσετε";
-"Οχι, επειδή δεν κρατήσαμε ούτε για μάς".
-"Ευχαριστώ, θα πάω αλλού".
-"Μή κάνετε τον κόπο. Πουθενά δεν πωλείται πλέον".
-"Κι όμως. Ελπίζω να βρώ λίγη κάπου".
-"Αν σας περισσεύει δεσποινίς, δώστε μας λίγη από τη δική σας".
-"Ευχαρίστως. Ελάτε να ψάξουμε μαζί".
Σιγά - σιγά, ένα μικρό πλήθος ακολουθούσε τη μικρή κοπέλλα που έψαχνε ν' αγοράσει λίγη ελπίδα. Το περίεργο είναι πως η ίδια δεν είχε καταλάβει ότι όχι μόνο δεν της έλειπε, αλλά είχε τεράστιο απόθεμα, που το μοίραζε απλόχερα σε όσους την ακολουθούσαν. Ετσι, απόχτησε οπαδούς. 'Αρχισαν να περπατάνε μέσα από δάση, πόλεις, λιβάδια και χωριά, χωρίς τροφή, χωρίς ύπνο, χωρίς νερό: Η ελπίδα της μικρής κοπέλλας τους έτρεφε.
Μετά από μερικές ημέρες έφτασαν μπροστά σ’ ένα πανύψηλο τοίχο. Εκεί σταμάτησαν. Ο τοίχος ήταν κάτασπρος, σαν τεράστια παγοκολόνα. Ήταν και παγωμένος. Η μικρή κοπέλλα ακούμπησε το χεράκι της στο κέντρο του τοίχου, μα το τράβηξε απότομα, μη παγώσει.
-"Αχ"! Έκανε κατάπληκτη. "Ελάτε", φώναξε, "ελάτε! Ελάτε, ν' αχνίσουμε όλοι μαζί με τα χνώτα μας"!
Πλησίασαν όλοι κι άρχισαν ν΄αχνίζουν "χού-χού" με τα χνώτα τους, εκεί, στη μέση του τοίχου. Ο τοίχος άρχισε να βαθουλώνει και να στάζει. Ήταν πραγματικά μιά τεράστια παγοκολόνα! Οταν άνοιξε μιά μικρή τρύπα, μετά από χιλιάδες καυτές ανάσες, πέρασε από μέσα της η μυρωδιά της Ανοιξης. Τότε, μόλις οι άνθρωποι τη μύρισαν, συνέχισαν ν' αχνίζουν τον τοίχο με ξέφρενη χαρά, όλοι μαζί. Τα μάτια τους έλαμπαν, τα πρόσωπά τους είχαν στρογγυλέψει, τα χλωμά τους μάγουλα απόχτησαν χρώμα. Κάποτε, δεν μπορώ να υπολογίσω πότε ακριβώς, άνοιξε ένα μεγάλο πέρασμα στον τοίχο. Η μικρή κοπέλλα γύρισε, τους κοίταξε όλους προσεκτικά και τους είπε:
-"Μέχρι τώρα δουλέψαμε όλοι μαζί για να τρυπήσουμε τον τοίχο. Τώρα, πρέπει να προσέξουμε. Ένας-ένας να περάσουμε, να μη χαλάσουμε το αποτέλεσμα της προσπάθειάς μας". Στάθηκε στο πλάϊ επιβλέποντας να μη χαλάσει το άνοιγμα, απ' όπου περνούσαν όλοι προσεκτικά, ένας-ένας. Μα σιγά-σιγά, το πέρασμα μίκραινε, στένευε.
Η μικρή κοπέλλα εκλιπαρούσε να συνεχίσουν να το αχνίζουν με τα χνώτα τους περνώντας το, οι άνθρωποι όμως δεν της έδιναν πιά σημασία κι απλώς περνούσαν βιαστικοί για να φτάσουν γρηγορότερα, ν' αγγίξουν την 'Ανοιξη. Ευτυχώς δεν ήταν και τόσοι πολλοί, έτσι η μκρή κοπέλλα πρόλαβε να περάσει κι εκείνη, τελευταία. Αυτό που αντίκρυσε περνώντας ήταν ένα τεράστιο ανθισμένο λιβάδι, όσο έπιανε το μάτι, γεμάτο χαρούμενους ανθρώπους, που χόρευαν και τραγουδούσαν.
Χωρίστηκαν σε ομάδες και άρχισαν να χτίζουν τα σπίτια τους. Η μικρή κοπέλλα έχτισε ένα μικρό μαγαζάκι κι έβαλε μιά μεγάλη ταμπέλλα που έγραφε: "ΕΔΩ Η ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΔΩΡΕΑΝ".
Πιστεύω πως θα περάσουν πολλά χρόνια για να χρειαστεί κάποιος σ' αυτόν τον τόπο να γυρέψει ελπίδα. Ο καθένας έχει μπόλικη στην ψυχή του. Κι όσο τη μοιράζεται με τους άλλους, όσο τη χαρίζει, η ελπίδα θα περισσεύει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 19:04:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος
τόση ...."διδασκαλία".... "μύηση"... "κατανόηση".... "ενόραση"... "Υψηλή Ιεραρχία"

και πάντα.... δεν μπορούν να απαντήσουν ... την ίδια (κάθε φορά) ....απλή ...ερώτηση...

"που είναι το χρυσάφι" ? ..... (ρε καργίολη...)


Γιώργος
αλχημιστικές σκέψεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 00:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Βιαστικό πουλί του νότου

Η μέρα τρέμει στη γη που μένω
Χίλια σύννεφα κλαίνε
Δεν είσαι εδώ

Τον άδειο κόσμο
Κοιτάζω έξω
Όσο πίσω κι αν τρέξω
Δε θα σε βρω

Κάποτε ήσουν πληγωμένη
Βιαστικό πουλί του Νότου
Δε μπορούσες να πετάξεις
Δε μπορούσες να ξεχάσεις

Σ` ένα άδειο σπίτι
Σαν παραμύθι
Έχτισες στην καρδιά μου
Ζεστή φωλιά
Μα τώρα ξέρω τα παραμύθια
Τα νικάει η συνήθεια, η λησμονιά

Κάποτε ήσουν πληγωμένη
Βιαστικό πουλί του Νότου
Δε μπορούσες να πετάξεις
Δε μπορούσες να ξεχάσεις

Η μέρα τρέμει στη γη που μένω
Όλα μοιάζουν να λένε
Δεν είσαι εδώ

Καπνός και σκόνη
Δεν ανασαίνω
να το τέλος γραμμένο πια τι ζητώ

Κάποτε ήσουν πληγωμέμη
Βιαστικό πουλι του νότου
Δεν μπορούσες να πετάξεις
Δεν μπορούσες να ξεχάσεις
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2007, 00:16:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Εγω πάντως θα το αντιγράψω..........
Η μετάφραση δική σου

<<Σε φοβάμαι ανθρωπάκο. Σε τρέμω, επειδή από σένα εξαρτάται το μέλλον της ανθρωπότητας. Σε φοβάμαι, επειδή το κύριο μέλημα σου στη ζωή είναι να δραπετεύεις από τον εαυτό σου. Σου λείπει το σθένος να επιτρέψεις στον ενθουσιασμό σου να κορυφωθεί, να αφήσεις την έμπνευση σου να σε ανυψώσει όλο και ψηλότερα>>
Βιλχεμ Ραϊχ.


Ο εαυτός μας δεν ανυψώνεται με την βοήθεια μια σκάλας φτιαγμένης απο τα υλικα της υποτίμησης ενος άλλου, οποιος κι αν είναι αυτός.
Μόνο μια αυταπάτη ετοιμη να ραγίσει σαν αντικρίσει το πρόσωπο ενός αρρωστημένου εγωισμού.
Ακόμη κι αν μια άποψη φαντάζει λάθος είναι πάλι μια φαντασία που επικυρωνεται απο τον δημιουργό της και μόνο σε αυτόν ανήκει. Το λάθος και το σωστό δεν θα το ορίσουμε παρα για την σκιά μας.
Παρακολουθήσαμε ενα υπέροχο νούμερο του πιο απίθανου τσίρκου αλλά είναι καιρός να σβήσουνε τα φώτα και αθόρυβα να αποχωρήσουμε.
Αθόρυβα ναι, γιατί το φως ποτέ δεν φοβήθηκε το σκοτάδι...φωτίζει ακόμη και την ομίχλη ...

Καληνύχτα συνταξιδιώτες
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2007, 23:36:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το να γίνεσαι είναι αρρώστια, το να είσαι είναι υγεία.


Οι επιθυμίες είναι προβολές, δεν είναι αληθινές ανάγκες.


Ο άνθρωπος που μπορεί να ζει στην ανασφάλεια είναι ευτυχισμένος, επειδή αυτός είναι ο μοναδικός, που είναι ασφαλής στα χέρια της ίδιας της ζωής.


Η γνώση είναι ζωντανή μόνο όταν τη γνωρίζεις εσύ ο ίδιος, όταν είναι άμεση εμπειρία. Όταν όμως την ξέρεις από τους άλλους, δεν είναι ζωντανή εμπειρία, δεν είναι γνώση, είναι απλώς μνήμη.


Το αύριο σημαίνει απλώς αυτό που δεν έρχεται ποτέ. Είναι αναβολή της ζωής. Είναι μια άτολμη στρατηγική για να εξακολουθείς να υποφέρεις.

Όσσο

Οπου κι αν είσαι θέλω να είσαι όπως θα ήθελες να είσαι

Edited by - nst on 22/10/2007 23:55:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 11:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

.Αυτό που είναι σημαντικό δεν το βλέπουμε….
Σίγουρα….
-Είναι όπως και με το λουλούδι. Αν αγαπάς ένα λουλούδι που βρίσκεται σε κάποιο αστέρι, είναι γλυκό να κοιτάζεις τον ουρανό. Όλα τ’αστέρια τότε είναι ανθισμένα.
-Σίγουρα….
- Είναι όπως με το νερό. Ότι μου είχες δώσει να πιω ηταν όπως μια μουσική, εξ αιτίας του ΄ήχου που έκανε το μαγκάνι και το σχοινί….θυμάσαι…..ηταν πολύ ωραίο.
- Και βέβαια…
- Θα κοιτάζεις την νύχτα τα’ αστέρια. Το δικό μου είναι πολύ μικρό για να σου δείξω που βρίσκεται. Έτσι είναι καλύτερα. Το αστέρι μου θα είναι για σένα ένα από τ΄αστέρια. Τότε θα σ’αρέσει να κοιτάζεις όλα τα’ αστέρια….Ολα θα είναι φίλοι σου. Κι ύστερα, θα θελα να σου κάνω δώρο….
Γέλασε πάλι.
-Α! μικρό μου ανθρωπάκι, μικρό μου ανθρωπάκι, μου αρέσει να σ’ ακούω να γελάς!


-Ακριβώς αυτό θα είναι το δώρο μου…αυτό θα να όπως με το νερό …
-Τι θέλεις να πείς?
-Οι άνθρωποι έχουν αστέρια που δεν είναι ίδια. Για εκείνους που ταξιδεύουν, τ’ αστέρια είναι οδηγοί. Για άλλους δεν είναι παρά μικρά φώτα. Για άλλους τους σοφούς, είναι προβλήματα. Για τον μπίζνεσμαν μου, ηταν από χρυσάφι. Μα όλα τούτα τ΄αστέρια σωπαίνουν. Εσύ θα εχεις αστέρια που κανείς άλλος δεν θα έχει…
-Τι θέλεις να πείς?
-Αφού εγώ θα είμαι ένα από αυτά , κι αφου θα γελάω σ’ ένα απ’ αυτά, τότε για σένα θα είναι σαν να γελούν όλα τ’ αστέρια. Θα έχεις εσύ αστέρια που ξέρουν να γελάνε!
Και γέλασε πάλι.
-Κι όταν θα εχεις παρηγορηθεί [ πάντα παρηγοριέται κανείς], θα είσαι ευχαριστημένος που μ’ έχεις γνωρίσει..
Θα είσαι πάντα φίλος μου. Πάντα θα γελάς με μένα. Και θ΄ανοίγεις καμία φορά το παράθυρο σου, έτσι, για την ευχαρίστηση…Και οι φίλοι σου θα σε κοιτάζουν κατάπληκτοι να γελάς, κοιτάζοντας τον ουρανό. Τότε, εσύ θα τους λές:<< Ναι, τα’ αστέρια με κάνουν πάντα να γελάω>>! Και θα σε περνάνε πάντα για τρελό. Σου σκάρωσα ένα πολύ πονηρό παιχνίδι….
Και γέλασε ξανά.
-Θα είναι σαν να σου έχω δώσει αντί γι αστέρια, μικρά κουδουνάκια που ξέρουν να γελούν………………….

Απόσπασμα από το << Μικρό Πρίγκηπα>>
Αντουάν ντε Σαίντ- Εξυπερύ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/10/2007, 11:43:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Απο ένα μπλόγκ..........

Η ώρα πάει ακριβώς και οι χορωδοί παίρνουν τις θέσεις τους στη μικρή αίθουσα της πρόβας. Οι παρτιτούρες δεν έχουν μοιραστεί ακόμη. Ο μαέστρος προτείνει ένα σύντομο ζέσταμα. Έτσι κι αλλιώς πάντα είναι απαραίτητο ένα ζέσταμα, το ξέρει καλά – πόσο μάλλον όταν η πρόβα γίνεται πρωί. Το περίεργο είναι ότι ο ίδιος δεν το τηρεί πάντα αυτό – συνήθως μόνο όταν το έργο ξεκινά με τεχνικές απαιτήσεις ή ανήκει σε καταξιωμένο (μόνο κλασικό φυσικά!) συνθέτη.

Η χορωδία είναι ακόμη με την τσίμπλα στο μάτι – το ζέσταμα όμως ξεκινά δυναμικά. Ο μαέστρος προτείνει μιας μέτριας ταχύτητας αρπισμούς, σε ποικιλία φωνηέντων, εξαντλώντας από πολύ νωρίς όλη σχεδόν την έκταση των φωνών. Βαριέται όμως. Ζητά μια αύξηση της ταχύτητας. Οι χορωδοί ανταποκρίνονται στα νεύματά του και με αύξηση έντασης. Οι φωνές τους πιέζονται. Εκείνοι το αντιμετωπίζουν σαν πρόκληση... και σαν κόντρα μεταξύ τους. Ο ήχος γίνεται τραχύς και εκκωφαντικός.

Ο μαέστρος προτείνει μια δεύτερη άσκηση – ίδιας λογικής... Οι χορωδοί συνεχίζουν την ίδια τακτική. Μερικοί απ' αυτούς καταλαβαίνουν ότι αυτό δεν οδηγεί πουθενά. Δε διαμαρτύρονται – ποιος θα τους καταλάβει; Μόνο κοιτάζονται αναμεταξύ τους, μήπως και αισθανθούν ότι δεν είναι εντελώς μόνοι... Κάποιες ματιές διασταυρώνονται. Κάποιες μόνο...

Το ζέσταμα έλαβε τέλος. Οι χορωδοί έχουν καταπονηθεί πολύ, αλλά τώρα νιώθουν έτοιμοι να ξεκινήσουν το πρώτο έργο. Οι νότες έρχονται στα χέρια τους – πρώτο κομμάτι: ένα τρυφερό μαδριγάλι του Μοντεβέρντι. Βάλσαμο για τις φωνές, αλήθεια! Οι περισσότεροι όμως δεν το βλέπουν και τόσο τρυφερό – συνεχίζουν με την ίδια τραχύτητα. Μάταια ο μαέστρος προσπαθεί να τους χαλιναγωγήσει. Τους μιλά για το αποτέλεσμα που θέλει... αλλά δεν τους το δείχνει στην πράξη. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρει πώς να το κάνει – εκτός εάν... δε θέλει να το κάνει...

Η καταπόνηση συνεχίζεται για τρεις ώρες – μουσικά αδιάφορες. Διακόπτεται μόνο από ένα χορταστικό διάλειμμα. Εκεί οι χορωδοί συζητούν. Κυρίως για το μισθό τους ή άλλα άσχετα πράγματα. Κάποιοι σκέφτονται ακόμα την πρόβα – με θλίψη. Δεν μπορούν να μιλήσουν στο μαέστρο, ούτε στην πλειονότητα των συναδέλφων – ξέρουν πως δε θα βρουν ανταπόκριση πουθενά. Σιγοψιθυρίζουν μόνο τις τρυφερές φράσεις του Μοντεβέρντι και κάπου-κάπου τις διακόπτουν με πικραμένες απορίες όπως: «άραγε εκείνο το ζέσταμα τι σκατά χρειαζόταν;»...

[Η παραπάνω ιστορία είναι καθ' όλα φανταστική. Κάθε ομοιότητα με πραγματικά πρόσωπα, πράγματα και καταστάσεις είναι εντελώς συμπτωματική. Θα μπορούσε, ωστόσο, να έχει συμβεί πραγματικά. Το «κλίμα» της χώρας μας το επιτρέπει!]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 15:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://www.youtube.com/watch?v=Db65ZsVsLWo

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2007, 15:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Τωρα αν πω οτι αισθάνομαι σαν να έχω μπλόγκ μεσα στο εσοτερικα τι θα μου πείτε?
Σκεφτείτε κι εσείς τίποτα ρε παιδιά... [ εκτός απο το αν υπάρχει ψυχή, γιατί ζούμε, τι θα γίνει οταν πεθάνουμε ........]
Ετσι επειδή ΖΟΥΜΕ....................................................

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/11/2007, 02:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ttp://www.petatv.com/tvpopup/video.asp?video=fur_farm&Player=wmAfter

Ανατριχιαστικό αλλά πρέπει να το γνωρίζουμε.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 00:36:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
http://youtube.com/watch?v=UgTK-U96k5Q

Για να επανέλθουμε........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy