ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 10:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
οκ

Ρίξε μια ματιά στο χορό πιο πέρα, και θα δείς το ''παιχνίδι''...

Αυτή η συνειδητότητα ενοχλεί κάποιες φορές σαν κάτι άλλα ...που έρπονται...την ώρα που ακίνητοι παρατηρούμε τις συνέπειες της φαινομενικής απραξίας...ευτυχία λέει...

υγ Σε περίπτωση που δεν αποκρυπτογραφήσεις, αν σε γαργαλάνε κι' εσένα ξέρεις την μέθοδο Ε???

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 10:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

ΜΕΤΑΡΣΙΩΣΗ

Το πνεύμα μου, σαν ουρανός, σαν ωκεανός, σαν θάλασσα,
λύνεται απόψε στο άπειρο χωρίς να βρίσκει αναπαμό.
Τις ζώνες γύρω του έσπασε και ανατινάζεται θερμό
το πνεύμα μου σαν ουρανός, σαν ωκεανός, σαν θάλασσα.

Σαν γαλαξίας απέραντος το σύμπαν σέρνω στο χορό.

'Hλιο τον ήλιο γκρέμισα, θόλο το θόλο χάλασα,
κι είμαι σαν μιαν απέραντη, πλατιά γαλάζια θάλασσα,
που οι στενοί πάνω μου ουρανοί δε μου σκεπάζουν το νερό.

Nικηφόρος Βρεττάκος


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 11:04:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


'Αφησε λεύτερα τα χέρια μου
και την καρδιά μου, άφησε λεύτερη!
'Αφησε τα δάχτυλά μου να τρέξουν
στους δρόμους του κορμιού σου.
Το πάθος - αίμα, φωτιά, φιλιά -
με ανάβει με τρεμουλιαστές φλόγες.
Αλλά εσύ δεν ξέρεις τι είναι τούτο!

Είναι η καταιγίδα των αισθήσεών μου
που διπλώνει τον ευαίσθητο δρυμό των νεύρων μου.
Είναι η σάρκα που φωνάζει με τις διάπυρες γλώσσες της!
Είναι η πυρκαγιά!
Και συ είσαι εδώ, γυναίκα σαν άθικτο ξύλο
τώρα που η καμμένη μου ζωή πετάει
προς το γεμάτο με άστρα, σαν τη νύχτα, σώμα σου!

'Αφησε λεύτερα τα χέρια μου
και την καρδιά μου, άφησε λεύτερη!
Δεν είναι έρωτας, είναι επιθυμία που ξεραίνεται και σβήνει,
είναι καταιγισμός από ορμές,
προσέγγιση του απίθανου,
αλλά υπάρχεις εσύ,
υπάρχεις εσύ για να μου δώσεις τα πάντα,
και για να μου δώσεις αυτό που κατέχεις ήρθες στη γη -
όπως εγώ ήρθα για να σε περιέχω
για να σε επιθυμώ,
για να σε δεχτώ!


Πάμπλο Νερούδα (σε μετάφραση)

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 12:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
''''''''Σαν γαλαξίας απέραντος το σύμπαν σέρνω στο χορό. """"

......το σύμπαν είναι μεσα μας κι ας σύρομε αυτο,το δικο μας σύμπαν στο χορο...ας πλημμηρίσουμε τους ουρανους....ο χρόνος ειναι το τωρα,το χθες μια ανεξόφλητη επιταγη το αύριο ένα υποσχετικό σημείωμα!!!
Για σενα, για μενα, για μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2006, 03:35:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst


Απόσπασμα

[…] " Καλέ μου ! χρειάζεται άραγε να σ' το πω, εσένα που τόσο συχνά κράτησες το βάρος του να με βλέπεις να περνώ από τη θλίψη στην εκκεντρικότητα και από τη γλυκιά μελαγχολία στο καταστρεπτικό πάθος ; Λοιπόν μεταχειρίζομαι την καρδιά μου σαν άρρωστο παιδάκι : της κάνω όλα τα χατίρια. Όμως μην το πεις παραπέρα· υπάρχουν άνθρωποι που θα το παρεξηγούσαν.


[…] " Δέχτηκε και πήγα και από κείνη την ώρα μπορεί ο ήλιος κι η σελήνη και τ' αστέρια να διαγράφουν όπως θέλουν τους κύκλους τους, όμως εγώ δεν γνωρίζω ούτε μέρα ούτε νύχτα κι ολόκληρος ο κόσμος γύρω μου χάνεται. "

Βέρθερος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 09:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
quote:



Απόσπασμα

[…] " Καλέ μου ! χρειάζεται άραγε να σ' το πω, εσένα που τόσο συχνά κράτησες το βάρος του να με βλέπεις να περνώ από τη θλίψη στην εκκεντρικότητα και από τη γλυκιά μελαγχολία στο καταστρεπτικό πάθος ; Λοιπόν μεταχειρίζομαι την καρδιά μου σαν άρρωστο παιδάκι : της κάνω όλα τα χατίρια. Όμως μην το πεις παραπέρα· υπάρχουν άνθρωποι που θα το παρεξηγούσαν.

*****αυτό μου είναι κατανοητό και πολυ πολυ γνωστο....****


[…] " Δέχτηκε και πήγα και από κείνη την ώρα μπορεί ο ήλιος κι η σελήνη και τ' αστέρια να διαγράφουν όπως θέλουν τους κύκλους τους, όμως εγώ δεν γνωρίζω ούτε μέρα ούτε νύχτα κι ολόκληρος ο κόσμος γύρω μου χάνεται. "

Βέρθερος



*****....τούτο όμως δεν το καταλαβαινω,αλλά πειράζει;ολα θαπρεπε δηλαδη να τα καταλαβαινουμε....Νστουλα μου...τι κανεις ψυχη μου;...***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2006, 22:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γαλάζια μου

Ο Γκαίτε το έγραψε...ένα όμορφο κείμενο είναι απλώς πρός ανάταση σκέψεως...

φιλιάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 13:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ερχεται η πανσέλληνος..το ξέρεις ε?
μαζί και οι σκιές της,
μάυρες, χρυσαφιές ..δεν έχει σημασία
ύστερα θα έχουν όλες χαθεί
και ο κύκλος είναι πάλι στην αρχή.

Οπως συμβαίνει πάνταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 13:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
«Ο καθένας αγαπάει ό,τι του λείπει.
Οι πεισιθάνατοι τη ζωή, οι προδομένοι τον έρωτα.
Το θάνατο δεν τον αγαπάμε.
Απλώς τον κουβαλάμε μέσα μας.
Κι ο καθείς σκοτώνει ό,τι αγαπάει.»

Όσκαρ ΟυάιλντΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/08/2006, 13:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το Ουράνιο Τόξο
Είναι το σύμβολο της ελπίδας. Συμβολίζει τον στοχασμό μέσα στη «σκοτεινή νύχτα της ψυχής» ή την «άβυσσο» απ’ όπου περνάει καθείς για να φτάσει στα ύψη. Η αναπαράσταση του Ουράνιου Τόξου σημαίνει ότι πρέπει πάντοτε να θυμόμαστε πως καμία άσχημη κατάσταση δεν κρατάει για πάντα.


www.thedigitalartshop.com" border=0>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:40:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Μια και βρισκόμαστε στην καρδιά του καλοκαιριού και όντως επηρεασμένη απο την πρόσφατη πανσέλληνο, αποφάσισα να ακολουθήσω με ακρίβεια τις οδηγίες της γαλάζιας...μήπως και μου αυξηθεί ο βαθμός ενόρασης και εντρυφίσω στις πτήσεις..αλλά εκεί που νόμιζα οτι τα κατάφερα...έπεσα πάνω στο νόημα της ζωής.
Αφού βεβαιώθηκα για το φλογερό μου μέλλον, αυτό που θα ακολουθήσει μετα την απολογία μου!!! πέρασα απο την τροχαία που παραπέμπει πρός θεραπεία κάθε παράδοξο και διαφορετικό, έκανα μια παράκαμψη μέσα απο κάτι σπηλιές και στο τέλος αναφώνησα:
Υπάρχει έστω και ένας που πιστεύει το 1/7 απο αυτά που λέει? και άντε και τα πίστεψε...το μετά με τρομάζει...
Και για να βγάλω το βάρος απο επάνω μου, ως γνήσιος Ελλην, το φταίξιμο είναι όλο της Καλλιόπης.
Ωραία ήταν εκεί στην παραλία...
Καλό απόγευμα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:56:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 14:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το ψάρι το έσκασε ...και το καταθέτω ξεχωριστά...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2006, 19:02:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

Σε γνωρίζω ω! τέρας! Να μαστε πάλι πρόσωπο με πρόσωπο. Ξαναρχίζουμε πάλι τη μεγάλη συζήτηση απο κεί που είχαμε σταματήσει.
Και μπορείς να συνεχίσεις, τα επιχειρήματα σου σάμπως ρύγχη χαμηλά πάνω στο νερό! Δεν θα σ' αφήσω να φύγεις, δε θα σ' αφήσω ν΄αναπαυθείς.
Επάνω στις αμέτρητες ακτές που με δεχθήκανε, έχουν πλυθεί τα βήματα μου πρίν απο την μέρα, πάνω σε τόσες ρημαγμένες κοίτες, αφέθηκε η ψυχή μου στον καρκίνο της σιωπής.
Τι άλλο θες απο μένα, ω αρχέγονη πνοή μου? Κι εσύ τι άλλο σκέφτεσαι να βγάλεις απ' το ζωντανό μου χείλος?
Ω!δύναμη που πλανιέσαι στο κατώφλι μου, ω ζητιάνα στούς δρόμους πάνω στα χνάρια του ασώτου,
Ο άνεμος μας διηγείται τα γηρατιά του, ο άνεμος μας διηγείται την νιότη του...Τίμησε ω πρίγκηπα, την εξορία σου.
Και ξαφνικά τα πάντα μου είναι δύναμη και παρουσία, εκεί οπου ακόμα καπνίζει το θέμα του τίποτα.

Σαιν Τζων Περς.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2006, 16:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Σκέφτομαι να το λέω << ημερολόγιο σκότους εις αναζήτηση του αυγερινού>>. Ενας θολός αποπνικτηκός ήχος, εχει απλωθεί σαν ζωντανή σκιά που χορεύει...και σε κάνει να κινήσαι σαν ξεκούρντιστο παιχνίδι
όπως ένα παλιό βατραχάκι που βρήκα σε ένα παλαιοπωλείο.
Αρκετά είναι, αλλά ελάχιστα ικανά να διώξουν την πλήξη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 10:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Ανοίγει το ρόδι
Μεσημέρι
Οι άνθρωποι θέλουν να ξεφύγουν
Κι έρχονται πιο κοντά
Μια σκιά τρελαίνεται
Μη ρωτάς γιατί
Την ψάχνει ο ήλιος

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 00:47:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Μαζί με τις σκιές φεύγουν και οι αυταπάτες, και τότε ποιός αντέχει τον ήλιο? Πάλι θα ψάχνουμε ενα δένδρο για να κρυφτούμε, αυτό που αντιστέκεται στο χρόνο, εκείνο που το θρόϊσμα των φύλλων του φαντάζει πιο οικείο, η πρώτη επιλογή που ξεπερνάει το φραγμό των λεπτών, ων ουκ έχει σημασία ο ακριβής αριθμός.
Μάλλον πρέπει να ληφθεί μια απόφαση για το μέλλον του χρόνου...ας τον δικάσουμε λοιπόν...
Εν αναμονή της ετυμηγορίας προτείνω μουσική διαφυγή

Same old fear τραγουδούν οι Pink Floyd και γυρίζουν τον τροχό πίσω ..πολύ πίσω... τότε που ο ήχος ήταν αίσθηση χωρίς λόγια, ποιός τα σκεφτόταν άλλωστε?

Καληνύχτα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 11:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Ψάχνοντας στον ουρανό εντόπισε το πλάσμα, πολύ μακριά και πολύ μικρό για να καταλάβει τι ήταν, αλλά νόμισε ότι διέκρινε φτερά. Mισόκλεισε τα μάτια από τη γαλάζια λάμψη του ουρανού, τα σκίασε με το χέρι του προσπαθώντας να δει με σιγουριά αν υπήρχαν φτερά που κινούνταν. Tο πλάσμα γλίστρησε πίσω από ένα λόφο και χάθηκε από τα μάτια του. Δεν μπορούσε καν να πει με σιγουριά ότι ήταν κόκκινο.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 11:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

Χρυσαφί είναι αλλά έχει και λίγο κόκκινο στην άκρη...

Αυτή παρ' ολη την ηλικία μου την θεώρησα απο τις καλύτερες ταινίες που ένιωσα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2006, 14:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
www.geocities.com/enosieve/paramythia.html - 9k -Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 00:23:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Η διάθεση έχει χρώμα, σχήμα και κίνηση... σαν την σκιά που έλεγα αλλά τώρα έγινε βαθυκόκκινη με κάποια μπλέ στοιχεία, βάρυνε και στάθηκε. Ναι καλά είναι... φαίνεται, ορμητική, ίσως περισσότερο απ΄όσο θα ήθελε.
Ο κύκλος της ψυχής, μοιάζει εντελώς κλειστός και απρόσβλητος, χαίρομαι και το αυτό επιθυμώ και δι' ημας...όλους...

Και η μαγεία της αναζήτησης ποτέ δεν τελειώνει
τρέφει τα παιδιά της με το ίδιο το σώμα τους,
το μόνο που ...να αναρωτιέμαι τι θερμοκρασία εχει εκεί που λές?

Καληνύχτα
Να σαι καλάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 17:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Σύμφωνα με τον Χέγκελ, "...το Ασυνείδητο, ποτέ δεν θα ξεκινούσε το τεράστιο και επίμοχθο έργο της εξέλιξης του Σύμπαντος, παρά μόνο με την ελπίδα να αποκτήσει καθαρή Αυτό-συνείδηση". (Μ.Δ. Ι 51).

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 17:18:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Ροή

Σαν να αφήνουμε τα πάντα να ρέουν από αδυναμία.
Λες;
Να κρατάμε τις ισορροπίες από πλήξη;
Να μιλάμε για ευθύνες από θλίψη;
Να περιμένουμε τα όνειρα από τήξη της σκέψης;
Θα θρέψεις
τη φαντασία;
Κι η οπτασία;
Να επικαλεστώ της μούσας την ευλογία
ή αρκεί η απούσα παρουσία;
Στα καθ’ ημάς:
Προχωράς;
Ακούω τους ψιθύρους και τις φωνές των βλεμμάτων.
Τα οράματα γίνανε βήματα και περπατούν.
Αγανακτούν οι αισθήσεις.
Τι αντιλήψεις!
Ενορχηστρωμένες από αλλού, αφίξεις.
Μην μαρτυρήσεις. Κράτα το χέρι μπροστά από τα χείλη.
Σιωπηλές κραυγές εν υπνώσει ακροβατούν.
Έχει ξεσηκώσει πιο μέσα η σκέψη κινήματα.
Μην αποτρέπεις τα ρήματα που ακροπατούν.


posted by scalidi


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 22/08/2006 17:19:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/08/2006, 17:32:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Το δωμάτιο άδειο, τα φώτα σβηστά, η αλήθεια απούσα, η μοναξιά χωρίς νόημα.

Η εποχή στεγνή, οι παρεμβάσεις άστοχες, η μεταμέλεια περιττή, η εντύπωση φευγαλέα.

Η μνήμη λανθάνουσα, η κραυγή ψίθυρος, η πηγή στείρα, το όνειρο ανερμήνευτο.

Τα βιβλία αδιάβαστα, η ματιά απλανής, η μουσική ασυγχρόνιστη, ο ήχος μονότονος

Υστερόγραφο των...

Ο έρωτας αμήχανος, ο χρόνος παρελθών, η αγάπη σε νάρκη, η ζωή μεταχειρισμένη, χωρίς εσένα.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2006, 00:47:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
παρά μόνο με την ελπίδα

Να τη πάλι...παντού ξεφυτρώνει, ακόμη και αν την αρνούμεθα...


Διακρίνω ενα νοητικό κάματο...φυσικό ήταν αφου βάλθηκα να ορίσω τον χρόνο και τον θάνατο...
Επιμένω οτι ο έρωτας είναι η κινητήριος δύναμη των πάντων, σαν φιλοσοφικό σχήμα, σαν καρδιά κάτω απο την πέτρα,σαν Θεϊκή πνοή...
στη σοφία, στην ψυχή, στην γνώση, ακόμη και μέσα στα έγκατα του παράξενου
Ας με διαψεύσουν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 11:05:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

… κυλίστηκαν πάνω στο στρώμα. Απόμειναν πλαγιασμένοι εκεί, αλλά δεν ξαναβρήκαν τη λησμονιά της πρώτης νύχτας. Γύρευε εκείνη κι εκείνος γύρευε, αγρίεψαν, παραμορφώθηκαν τα πρόσωπά τους, έχωναν τα κεφάλια τους ο ένας στον κόρφο του άλλου, γύρευαν, και τα σφιχταγκαλιάσματά τους, και οι σπασμοί των κορμιών τους, δεν μπορούσαν να τους κάνουν να λησμονήσουν, παρά μονάχα τους θύμιζαν εκείνο που γύρευαν. Σαν τα σκυλιά που απεγνωσμένα σκάβουν το χώμα, έσκαβαν ο ένας το κορμί του άλλου, και συχνά, ανέλπιδα ξεγελασμένοι, σε μια τελική προσπάθεια να φτάσουν στην ευτυχία, οσφραίνονταν κι έγλυφαν ο ένας το πρόσωπο του αλλουνού. Ο κάματος τους καταπράυνε τέλος, και τους έκανε να νιώσουν αμοιβαία ευγνωμοσύνη .

Φράντς Κάφκα, Ο Πύργος, (Der Schloss, 1926)

μετάφραση Αλέξανδρου Κοτζιά (με μικρές τροποποιήσεις)

Εκδόσεις Γαλαξία, Αθήνα 1964


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 24/08/2006 11:10:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 12:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

''Τρέχει ο λύκος εδώ και εκεί
πάνω στη χιονισμένη γη
κι ουρλιάζει.
Η τρίχα στη γούνα μου γκριζάρει
το φως των ματιών μου λιγοστό
το ταίρι μου έχει σαλπάρει
εδώ και χρόνια
το έχασα κι αυτo
και τώρα τρέχω εδώ κι εκεί
ελάφι ονειρεύομαι - λαγό,
κι ακούω τον αγέρα το ουρλιαχτό,
μπερδεύομαι
ποιανού να είναι από τους δυό;
με χιόνι το λαρύγγι μου δροσίζω,
το φλογισμένο,
και κουβαλάω την άθλια ψυχή μου
να παραδώσω στον Ξορκισμένο.''

(ΕΡΜΑΝ ΕΣΣΕ, Ο λύκος της Σπέππας)

Αφιερωμένο όλο το βιβλίο...αν μπορούσα θα το αντέγραφα συνολικά μια και έφυγα μαζί του.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 10:13:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Μονάχα το χιούμορ, αυτή η μεγαλοφυής επινόηση εκείνων που δεν μπόρεσαν να ανταποκριθούν στο μεγάλο κάλεσμα, εκείνων που αν και στερούνται το Τραγικό είναι ωστόσο πλούσιοι σε χαρίσματα όσο και σε οδύνες, μονάχα το χιούμορ [ το πιο λαμπρό ίσως κατόρθωμα του ανθρωπίνου πνεύματος ] κατορθώνει το αδύνατο και φέρνει κάθε πλευρά της ανθρώπινης ύπαρξης μέσα στις ακτίνες του πρίσματος του.
Να ζείς στον κόσμο σαν να μην ήταν ο κόσμος, να σέβεσαι το νόμο κι όμως να στέκεσαι ψηλότερα απ’ αυτόν, να έχεις αγαθά σαν να μην έχεις τίποτα, να έχεις αποκηρύξει τα πάντα κι ωστόσο να μοιάζει σαν να μην έχεις αποκηρύξει τίποτα, όλα αυτά τα προσφιλή και συχνά διατυπωμένα αξιώματα της εγκόσμιας σοφίας μονάχα το χιούμορ έχει την δύναμη να τα πραγματοποιήσει.

ΕΡΜΑΝ ΕΣΣΕ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 13:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
…Του μάθαινε (του Σιντάρτα) ότι οι εραστές δεν πρέπει να χωρίζονται μετά τη φωτιά της αγάπης χωρίς να θαυμάσουν ο ένας τον άλλο, χωρίς να νιώσουν τόσο νικημένοι όσο και νικητές, για να μη νιώσει κανείς από τους δυο χορτασμένος ή ανικανοποίητος, και να μη γεννηθεί σε κανένα το άσχημο αίσθημα πως χρησιμοποιήθηκε ή χρησιμοποίησε τον άλλο…
Eρμαν ΕσσεΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2006, 18:53:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
SMOYTSSSSSSSSSSSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy