ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 08:20:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΚΙ ΟΜΩΣ...Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΡΙΤΗΣ...ΚΡΙΝΕΙ ΘΕΟΥΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ/ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΟΥΣ...ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΕΡΙΓΥΡΟ ΤΟΥ...ΔΥΣΚΟΛΑ ΣΥΓΧΩΡΕΙ...ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΗ...ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΗ.

Ο PIXELDREAM ΣΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΕΛΕΙΟΜΑΝΙΑΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 11:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το τέλειο δεν υπάρχει γιατί ούτε κι αυτό θα μας ικανοποιούσε...

I'm the lizard king,I can do anything!

Τι εννοεις εδω ? Γιατι δεν θα μας ικανοποιουσε το τελειο? Λογω εγωισμου η γιατι δεν θα το αναγνωρισουμε οταν το δουμε?
Φιλικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DAGON
Μέλος 3ης Βαθμίδας


664 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2005, 22:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους DAGON
φίλε lorenzo έγραψες!
ακριβώς αυτό είναι το συναίσθημα!

quote:
Dagon τι γινεται στην περιπτωση που προσπαθεις να συνδιασεις δυο πραγματικοτητες? μια ρεαλιστικη που την βλεπουν ολοι και μια εντελως
υποκειμενικη που την βλεπεις μονο εσυ?

Μα αυτό κάνεις ούτως ή άλλως κάθε μέρα στην ζώη σου. Εξαρτάται πόσο υποκειμενική είναι η ατομική πραγματικότητα σου, αν είναι τόσο που υπερτερεί της συλλογικής, ρεαλιστικής πραγματικότητας τότε έχεις σίγουρα δει την ζωή με άλλο μάτι!


Διαπερνώντας της νύχτας το σκοτάδι,
έμενα σαστισμένος, φοβισμένος
και αμφιβάλλοντας, σε όνειρα δοσμένος,
που ποτέ άνθρωποι ονειρεύτηκαν...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 05:09:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΚΙ ΟΜΩΣ...ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ...ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΜΕ ΖΗΣΕΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ/ΣΥΓΚΡΙΝΕΙΣ/ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ/ΦΙΛΟΣΟΦΗΣΕΙΣ.

ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΚΟΒΕΤΑΙ Η ΑΝΑΣΑ...ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΑΧΟΡΤΑΓΑ...Η ΚΑΡΔΙΑ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΑΝ ΤΡΕΛΗ...ΤΟ ΔΕΡΜΑ ΓΕΜΙΖΕΙ ΗΛΕΚΤΡΙΣΜΟ...Η ΣΚΕΨΗ ΣΤΑΜΑΤΑ...ΟΛΑ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΑΠΟΜΑΚΡΑ ΚΑΙ ΞΕΝΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ Η ΟΠΟΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΑΕΙ ΑΙΩΝΕΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΒΙΩΝΕΙΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ...ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...ΑΠΛΑ ΝΟΙΩΘΕΙΣ...ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ.

ΤΕΛΕΙΟΤΗΤΑ...Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ ΜΙΑ ΖΩΗ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 05:44:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Σ'αυτές τις στιγμές είναι που αντικρίζουμε την αλήθεια.Αυτή που μέσα μας γνωρίζουμε,αυτή που μας περιβάλλει απο την στιγμή που θα γεννηθούμε.Είναι αυτές οι στιγμές που αισθάνομαι την αγάπη.Οι στιγμές που αγαπώ την αγάπη...Πόσο μου έλειψε να βλέπω τον ουρανό απο την αυλή στο χωριό.Να απλώνω τα χέρια και να αγγίζω τα αστέρια...


*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 12:35:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αν το τελειο υποκειται σε προσωπικα κριτηρια τοτε συμφωνω στο
Τελειοτητα....η στιγμη που ζουμε μια ζωη.Κριμα που δεν κραταει για παντα.Και ναι, αν ψαξουμε το εχουμε αναγνωρισει καποτε και αν ΘΕΛΟΥΜΕ μπορουμε να το επαναφερουμε. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 14:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
nst
Κρίμα;Εκεί δεν είναι και η μαγεία των στιγμών;Δεν επαναφέρεται,υπάρχει.Το νιώθεις δεν το νιώθεις.
Αποψή μου,απόλυτη;...Κάποιες στιγμές...

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 15:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΒΙΩΝΕΤΑΙ!!!

ΜΑΘΕ ΝΑ ΒΙΩΝΕΙΣ ΤΟ "ΟΛΟ"!!!

ΜΗΝ ΤΟ ΤΕΜΑΧΙΖΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ "ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ" ΜΗΝ ΑΡΚΕΙΣΑΙ ΣΤΟ ΜΕΡΟΣ!!!

ΣΠΑΣΕ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΤΗΣ ΦΥΛΑΚΙΣΜΕΝΗΣ ΣΟΥ ΥΠΑΡΞΗΣ!!!

ΞΕΚΩΛΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΘΕΩΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΑΤΕΛΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΕΙΔΩΛΑ - ΙΔΕΟΛΟΓΗΜΑΤΑ!!!

ΔΕΣ ΤΟ ΟΡΙΤΖΙΝΑΛ!!!

ΜΟΝΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΕ ΑΤΕΛΕΣ ΟΝ!!!

ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!!

ΜΗ ΘΑΜΠΩΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ!!!

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΦΑΚΑ!!!

ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Α Π Λ Ο !!!

ΤΟ ΨΕΥΤΟ - ΔΗΘΕΝ - ΤΕΛΕΙΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ "ΣΤΟΛΙΔΙΑ" !!!

Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2005, 23:31:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ΞΕΚΙΝΑ ΑΠΟ ΣΕΝΑ!!!

ΜΗ ΘΑΜΠΩΝΕΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΕΡΙΤΥΛΙΓΜΑ!!!

ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΤΥΡΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΗΝ ΦΑΚΑ!!!

ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Α Π Λ Ο !!!

ΤΟ ΨΕΥΤΟ - ΔΗΘΕΝ - ΤΕΛΕΙΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ "ΣΤΟΛΙΔΙΑ" !!!

Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα με αντεληφθεις πληρως.Σ΄ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 08:43:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Πως μπορείς να γνωρίζεις ότι βίωσες το "τέλειο"?Τι είναι αυτό που ξεχωρίζει το "απλό τέλιο" από το "ψευτό-δήθεν-τέλειο"?Πιστεύει κανείς πως έχει βιώσει το "τέλειο"?Μήπως αυτό δεν είναι "θάμπωμα"?Μπορώ κι εγώ να ονομάσω κάποια βιώματά μου "τέλεια" και να το πιστέψω αν θέλω...Υπάρχει κάτι που μπορείς να βιώσεις και να σταματήσεις εκεί πλήρως ικανοποιημένος,χωρίς να νιώθεις την ανάγκη να συνεχίσεις?
Το τέλειο φαντάζει στο μυαλό μου "ουτοπικό",διότι όπως πολύ σοφά ειπώθηκε,το τέλειο είναι το "όλον"...Εγώ είμαι απλά μια ολότητα που είναι μέρος του "όλου"...Μπορεί να χαρακτηριστεί αντικειμενικό το τέλειο?Πόσο αντικειμενικό πιστεύετε πως είναι το τέλειο που έχετε ζήσει?Με τι κριτήρια?Υπάρχουν τέλεια κριτήρια?
Ίσως απλά δεν κατάφερα να βιώσω το υποκειμενικό μου τέλειο γιατί περιέχει περισσοτερη αντικειμενικότητα....
Δυστυχώς είναι αρκετά δύσκολο να αναπτυχθεί ένα τέτοιο θέμα σε αυτόν τον χώρο....Είναι πολύ ευάλωτο σε παρερμηνεύσεις...
Ευχαριστώ...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 08:54:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Έχετε σκεφτεί πως ίσως το θέμα δεν είναι να φας το τυρί?.....Για να είναι στη φάκα,μάλλον πρέπει να είναι τέλειο,ε?....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VELISSARIOS
Πλήρες Μέλος

Greece
1030 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 10:30:27  Εμφάνιση Προφίλ
ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ , Υπαρχει ΑΡΑΓΕ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΜΙΣΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΑ ΦΕΡΕΙ Η ΜΟΙΡΑ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ.ΜΟΙΑΖΟΥΜΕ ΜΕ ΔΥΟ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΠΟΥ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΚΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΜΝΟΝΤΑΙ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 11:17:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo
quote:
Δεν ξερω αν ειναι τυχαιο αλλα με αντεληφθεις πληρως.Σ΄ευχαριστω.

Τίποτα δεν είναι τυχαίο καλή μου, όλα είναι μέρος ενός Σχεδίου, του οποίου την Σκοπιμότητα δεν μπορούμε να κατανοήσουμε γιατί δεν ξέρουμε την Αιτία, και δεν την ξέρουμε γιατί δεν μπορούμε να δούμε όλο το Παζλ της Δημιουργίας. Είναι όπως έχει σοφά ειπωθεί "το κουκούτσι να προσπαθεί να περιγράψει το βερύκοκο".

Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 11:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Lizzard king η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτιριο κατ'ουδενα τροπο.Απλως σε καποια στιγμη νιωθουμε αυτο που εμεις περιμεναμε και φανταζομασταν ασχετα απο την πηγη του ερεθισματος.
Σιγουρα το θεμα ειναι παραπλανητικο και πολυ γενικο γιατι δεν εχουμε διευκρινησει πανω σε ποιον τομεα εννοει ο καθενας το τελειο.
Ισως θα επρεπε να υπαρχει μια ενοτητα που να αναλυουμε τι εννοει ο καθενας <<ΤΕΛΕΙΟ>>.ποια εμπειρια και σε ποιο χωρο.
Φιλικα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 13:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


quote:
Το τέλειο φαντάζει στο μυαλό μου "ουτοπικό",διότι όπως πολύ σοφά ειπώθηκε,το τέλειο είναι το "όλον"...Εγώ είμαι απλά μια ολότητα που είναι μέρος του "όλου"...

"Κοίτα" και "νοιώσε" μέσα σου την "εικόνα" του ουρανού, όταν ο ήλιος ανατέλλει το πρωί, όταν δύει το δείλι, και το φεγγάρι προβάλλει ολόγιομο απ' τη θάλασσα χρωματίζοντας τον, τότε θα καταλάβεις ότι έχεις βιώσει, βιώνεις και θα εξακολουθείς να βιώνεις το Τέλειο που δεν είναι καθόλου ουτοπικό όπως λες. Πάρε στα χέρια σου ένα "μωρό" οποιοδήποτε "μωρό" υπάρχει και προσπάθησε να περιγράψεις τα αισθήματα σου. Τότε θα δεις ότι τα λόγια είναι φτωχά, οι λέξεις λίγες, όλες οι προσπάθειες σου να "μεταφράσεις" το ΒΙΩΜΑ πέφτουν στο κενό... Αυτό είναι αδύνατο κι ουτοπικό φίλε μου!!!

Το Τέλειο φίλε μου δεν αποκαλύπτεται στα εργαστήρια του νου, ΒΙΩΝΕΤΑΙ.

Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2005, 14:28:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark

Ismail vilehand
Toorc icefist
Geleb Flamefinger
Bremm Sparkfist
Wyand Voidbringer
Maffer Dragonhand
"the high council of zakarum"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 02:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
quote:
Lizzard king η γνωμη μου ειναι οτι δεν υπαρχει αντικειμενικο κριτιριο κατ'ουδενα τροπο.Απλως σε καποια στιγμη νιωθουμε αυτο που εμεις περιμεναμε και φανταζομασταν ασχετα απο την πηγη του ερεθισματος.
Σιγουρα το θεμα ειναι παραπλανητικο και πολυ γενικο γιατι δεν εχουμε διευκρινησει πανω σε ποιον τομεα εννοει ο καθενας το τελειο.
Ισως θα επρεπε να υπαρχει μια ενοτητα που να αναλυουμε τι εννοει ο καθενας <<ΤΕΛΕΙΟ>>.ποια εμπειρια και σε ποιο χωρο.
Φιλικα


Θα συμφωνίσω σε όλα φίλε μου...

quote:

"Κοίτα" και "νοιώσε" μέσα σου την "εικόνα" του ουρανού, όταν ο ήλιος ανατέλλει το πρωί, όταν δύει το δείλι, και το φεγγάρι προβάλλει ολόγιομο απ' τη θάλασσα χρωματίζοντας τον, τότε θα καταλάβεις ότι έχεις βιώσει, βιώνεις και θα εξακολουθείς να βιώνεις το Τέλειο που δεν είναι καθόλου ουτοπικό όπως λες. Πάρε στα χέρια σου ένα "μωρό" οποιοδήποτε "μωρό" υπάρχει και προσπάθησε να περιγράψεις τα αισθήματα σου. Τότε θα δεις ότι τα λόγια είναι φτωχά, οι λέξεις λίγες, όλες οι προσπάθειες σου να "μεταφράσεις" το ΒΙΩΜΑ πέφτουν στο κενό... Αυτό είναι αδύνατο κι ουτοπικό φίλε μου!!!

Το Τέλειο φίλε μου δεν αποκαλύπτεται στα εργαστήρια του νου, ΒΙΩΝΕΤΑΙ.



Τι σ'έκανε να πιστεύεις,φίλε μου,πως είμαι κλεισμένος σε εργαστήρια και δεν έχω την ικανότητα να βιώσω...?Το πρωσοπικό βίωμα,όμως,όσο τέλειο κι αν φαντάζει,απλά δεν μου είναι αρκετό...Δεν μου αρέσει να βιώνω μόνος μου το τέλειο όταν ο συνάνθρωπός μου απέχει πολύ ακόμη από αυτό...Το δικό μου τέλειο είναι ένα κομμάτι του ΤΕΛΕΙΟΥ...Τα υπόλοιπα κομμάτια είναι μέσα σε'σας...
Ευχαριστώ...
Αυτός που βάζει το τυρί στην φακά,έχει πολυ μεγάλη ποικιλία από πολύ πιο "καλά" φαγητά...Απλά γνωρίζει καλά πως θα τσιμπήσουμε με το απλό τυράκι του...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 02:35:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
lorenzo
quote:
"το κουκούτσι να προσπαθεί να περιγράψει το βερύκοκο"

ΚΙ ΟΜΩΣ...ΤΟ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 02:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
quote:
lorenzo

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
"το κουκούτσι να προσπαθεί να περιγράψει το βερύκοκο"
--------------------------------------------------------------------------------


ΚΙ ΟΜΩΣ...ΤΟ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ.


....

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 03:07:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Το κουκούτσι λοιπόν δεν χρειάζεται να προσπαθήσει να περιγράψει το δέντρο,μιας και το έχει μέσα του και το γνωρίζει καλά.
Να ένας λογος που μερικές φορές με βρίσκω πως να το πω ευγενικά...(δεν χρειάζεται)ηλίθια,να προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αγάπη,αλήθεια,ύπαρξη την στιγμή που είμαι μέσα σε όλα αυτά και αυτά μέσα σε 'μένα.Σε όλους.Δεν το έχουμε χάσει,μπροστά στα μάτια μας είναι,αλλά τι στο καλό σκεφτόμαστε συνέχεια..;;

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 03:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΠΕΡΑΣΑΝ ΠΟΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ...

quote:
Δεν το έχουμε χάσει,μπροστά στα μάτια μας είναι,αλλά τι στο καλό σκεφτόμαστε συνέχεια..;;

ΕΝΑ ΔΕΝΤΡΟ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙ...ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ...ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 03:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Tώρα που τακίμιασα με την ηλίθια πλευρά μου...θέλω να σε ρωτήσω σε τι ανάγεις το κουκούτσι;Εγώ το ταύτισα μ'εμάς.

ΥΓ:κοίτα κόλλημα με τα κουκούτσια σήμερα

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 03:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΙΣ ΤΟΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΛΙΘΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΣΟΥ...ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΑ...ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΚΕΙ ΤΗΝ ΤΡΑΒΑΓΑ ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΤΗΝ ΕΦΕΡΕΣ ΕΣΥ ΜΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ.

ΣΚΛΗΡΑ ΑΠΟ ΕΞΩ...ΤΡΥΦΕΡΑ ΑΠΟ ΜΕΣΑ...


ΤΑ ... ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ Η ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 04:09:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Mπορώ να πω δεν σου επιτρέπω...
Σαν την καρδιά ενός μαρουλιού,ενα πράγμα...
Συγνώμη κουκούτσι,κουκούτσι!!
Ναι αλλά τα κουκούτσια είναι σκληρά απο έξω για προστασία της ζωής μέσα τους...Εμείς την προστατεύουμε έτσι ή απλά κάποια στιγμή την σκεπάζουμε με σκέψεις που δεν χρειάζονται...Χμμμ...πάλι στο ίδιο γιατί ξαναγυρνάω

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 04:13:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΠΑΝΩ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΩ ΕΙΔΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ...ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΠΡΙΝ...ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΟΛΑ...ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ...ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ...ΙΣΟΡΟΠΙΑ.

ΤΟ ΚΕΛΥΦΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ;...ΤΟΤΕ Η ΤΡΥΦΕΡΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΚΡΥΒΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 04:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Το δέντρο τα δίνει όλα η ισορροπία έρχεται με αυτά που ζητάει(νεράκι,χώμα,αέρα).Η ψυχή του(ας το πούμε τώρα έτσι)είναι μαζί με την δική σου και την δική μου -ή συμπληρώνει τις δικές μας.Το κέλυφος είναι(;)ο λαβύρινθος αυτών των σκέψεων που δεν μπορούν να απαντηθούν με λόγια.Γι'αυτό λέω τί τους χτίζουμε;
Η τρυφερότητα μέσα μας...ίσως ενα μέρος απο το μονοπάτι προς το να καταλάβουμε την αλήθεια..
Σ'ευχαριστώ που απάντησες αλλά καλύτερα να κοιμηθείς.Καλήνύχτα.

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:17:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo
quote:
Τι σ'έκανε να πιστεύεις,φίλε μου,πως είμαι κλεισμένος σε εργαστήρια και δεν έχω την ικανότητα να βιώσω...?Το πρωσοπικό βίωμα,όμως,όσο τέλειο κι αν φαντάζει,απλά δεν μου είναι αρκετό...Δεν μου αρέσει να βιώνω μόνος μου το τέλειο όταν ο συνάνθρωπός μου απέχει πολύ ακόμη από αυτό...Το δικό μου τέλειο είναι ένα κομμάτι του ΤΕΛΕΙΟΥ...Τα υπόλοιπα κομμάτια είναι μέσα σε'σας...
Ευχαριστώ...
Αυτός που βάζει το τυρί στην φακά,έχει πολυ μεγάλη ποικιλία από πολύ πιο "καλά" φαγητά...Απλά γνωρίζει καλά πως θα τσιμπήσουμε με το απλό τυράκι του...

I'm the lizard king,I can do anything!


O τρόπος που σκέφτεσαι φίλε μου με κάνει να το πιστεύω κι εδώ μου το επιβεβαιώνεις!!!
Καθρεφτίζεσαι στον συνάνθρωπο σου δηλαδή σ' αυτόν που σκέφτεται όπως εσύ και μιζεριάζεις... Αντί να χαίρεσαι την ομορφιά που νοιώθεις γύρω σου κι είσαι μέρος της, εσύ λες όχι!!! εγώ λες τα θέλω όλα ή τίποτα!!!
Ποια όλα!!!! Θέλεις να μείνεις μόνο εσύ, "απορουφόντας" κι ενσωματώνοντας τα όλα σε σένα? ή Χαλίφης στη θέση του Χαλίφη? Και τότε πως φαντάζεσαι το Όλον? ως μονάδα???? Και πως την φαντάζεσαι?/ μια απόλυτη Μοναξιά? κι αυτό είναι για σένα το τέλειο??? Κι όλα τα άλλα κομμάτια τι θα μας κάνεις Παν - μέγιστε Χαλίφη??? Μήπως, λέω μήπως, θαρρείς ότι όλος ο κόσμος γυρίζει γύρω σου, για Χάρη σου?
Μα εσύ λες ότι δεν θέλεις να βιώνεις ΜΟΝΟΣ σου το τέλειο???
Πως δηλαδή το θες???
ΘΕΛΩ, ΘΕΛΩ, ΘΕΛΩ τι θες? Πάρε γιατί δεν παίρνεις? Ποιος σου το απαγορεύει? Μήπως «φυλακίστηκες» μόνος σου και δεν το πήρες χαμπάρι? Μήπως είσαι ένα άρρωστο κύτταρο στο σώμα του Όλου?
Μην ξεχνάς ότι δεν γίνονται δέντρα όλα τα κουκούτσια αν και θα Μπορούσαν!!!

Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 10:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά... *

Θείτσα σε βρίσκω υπέροχη!!!
Είσαι ένα απ’ αυτά τα δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά….

Να ‘σαι καλά αν και δεν αμφιβάλλω καθόλου!*

Όταν κοιτάζεις επίμονα την άβυσσο η άβυσσος κοιτάζει εξίσου επίμονα πίσω σε σένα Fr. NietzscheΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 11:46:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα
Lorenzo καλημέρα και σε εσένα,ευχαριστώ.

*Υπάρχουν στα δάση
Δέντρα που τρελαίνονται για πουλιά...*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2005, 12:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
θείτσα
quote:
Το δέντρο τα δίνει όλα η ισορροπία έρχεται με αυτά που ζητάει(νεράκι,χώμα,αέρα).

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΤΑ ΖΗΤΑΕΙ...ΤΑ ΕΧΕΙ...ΤΟ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΤΑ ΕΧΕΙ...ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ.

ΕΑΝ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΥΚΟΥΤΣΙΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ Η ΨΥΧΗ...ΤΟΤΕ Η ΣΚΕΨΗ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...ΟΜΩΣ...ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΟ;

ΜΗΠΩΣ Η ΣΚΕΨΗ ΚΑΙ Η ΨΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ...ΕΝΑ;

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1396484
Maintained by Digital Alchemy