ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Κολίμπρι
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 01:13:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κολίμπρι
Επιστροφή στην πραγματική ζωή μετά απο μια εβδομάδα στην Αθήνα και τέσσερεις μέρες στο river party στο Νεστόριο. Τέρμα οι αποδράσεις για αυτό το καλοκαίρι. Αλλά όχι και οι σκέψεις και τα ταξιδια του νου. Επιστρέφω στα όνειρα που περιμένουν να πραγματοποιηθούν και τραγουδάω τη ζωή μου. Για όσα μείνουν ανεκπλήρωτα θα παλεύω και θα πεθάνω για αυτα αν χρειαστεί... Συνεχίζω! Δεν θα φύγω απο τις ράγες του τρένου! Είμαι εδώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2005, 13:32:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Το δέρμα μέχρι σήμερα
τηρεί τις προδιαγραφές

Παλιώνει άργά
και σταθερά
σαν κάθε δέρμα

Τα μάτια πια
τα συνηθίσατε
τα αγαπήσατε σχεδόν

μεσολάβησαν κι όι νύχτες
για ένα ήπιο κλίμα
κι΄η τάξη αποκαταστάθηκε.

Μόνο που εγώ

Δέν ήξερα
τι ξεχρεώνω

Δεν ήξερα γιατί
όταν κυττούσα
σε καθρέφτη
τρόμαζα.

ΧάρτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 09:17:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Επιστροφή και αναχώρηση. Τρυφερές εναλλαγές.
Σιωπές και φωνές
Ο χρόνος ξέρει. Αφαιρεί απαιτεί διεκδικεί μοιράζει αρπάζει συγχωρεί ελέγχει διδάσκει.
Αφήνομαι.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 12:44:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Φωναί Γλυκείαι
Είν' αι γλυκύτεραι φωναί όσαι διά παντός
εσίγησαν, όσαι εντός
καρδίας μόνον λυπηράς πενθίμως αντηχούσιν.

Εν τοις ονείροις έρχονται δειλαί και ταπειναί
αι μελαγχολικαί φωναί,
και φέρουν εις την μνήμην μας την τόσον ασθενή

αποθανόντας ακριβούς, ους κρύα κρύα γη
καλύπτει, και δι' ους αυγή
ποτέ δεν λάμπει γελαστή, ανοίξεις δεν ανθούσιν.

Στενάζουν αι μελωδικαί φωναί· κ' εν τη ψυχή
η πρώτη ποίησις ηχεί
του βίου μας - ως μουσική, την νύκτα, μακρυνή.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 12:46:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ
του Κ.Γ.Καρυωτάκη

Θέλω να φύγω πια πό δω, θέλω να φύγω πέρα
σε κάποιο τόπο αγνώριστο και νέο,
θέλω να γίνω μια χρυσή σκόνη μες στον αιθέρα,
απλό στοιχείο, ελεύθερο, γενναίο.

Σαν όνειρο να φαίνονται απαλό και να μιλούνε
έως την ψυχή τα πράγματα του κόσμου,
ωραία να 'ναι τα πρόσωπα και να χαμογελούνε,
ωραίος ακόμη ο ίδιος εαυτός μου.

Σκοτάδι τόσο εκεί μπορεί να μην υπάρχει, θεέ μου,
στη νύχτα, στην απόγνωση των τόπων,
στο φοβερό στερέωμα, στην ωρυγή του ανέμου,
στα βλέμματα, στα λόγια των ανθρώπων.

Να μην υπάρχει τίποτε, τίποτα πια, μα λίγη
χαρά και ικανοποίησις να μένει,
κι όλοι να λένε τάχα πως έχουν για πάντα φύγει,
όλοι πως είναι τάχα πεθαμένοι.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 12:58:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Το γάμμα

Μία τελεία και μια παύλα
ένα κοντούλι γάμμα με το ζόρι
αυτό είναι όλο
να κυνηγάς
ένα αμφιβόλου ύπαρξης γράμμα
για να περάσεις μονοκοντυλιά σαν ποταμός
και να χυθείς.


Σε γάμμα


Και να σκεφτείς,
σα χύνεσαι στο τ έ λ ο ς
απουσιάζει κι από εκεί το Γάμμα σου
μια ταπεινή τελεία και μια παύλα
παίζουν κρυφτό
και τα φυλάς εσύ.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 13:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Να μιλήσουμε πάλι για φεγγάρια
Να ξεχυθούμε μες στίς νύχτες
Ασπροι καρχαρίες
Να βυθιστούμε σε κορμί
Φιλόξενο στίς μπόρες
Να σωπάσουμε
Γιά ν'ακουστούμε
οπως ακούνε τα κοράλλια
Μές στούς βυθούς
Την ιστορία του διαστήματος.

Χάρτης.


Ex nixilo nixit fitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 13:31:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Να μιλήσουμε πάλι για φεγγάρια
Να ξεχυθούμε μες στίς νύχτες
Ασπροι καρχαρίες
Να βυθιστούμε σε κορμί
Φιλόξενο στίς μπόρες
Να σωπάσουμε
Γιά ν'ακουστούμε
οπως ακούνε τα κοράλλια
Μές στούς βυθούς
Την ιστορία του διαστήματος.

Χάρτης.


Ex nixilo nixit fitΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2005, 23:03:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Δεν ήξερα γιατί
όταν κυττούσα
σε καθρέφτη
τρόμαζα.

TO ΚΑΘΡΕΦΤΙΣΜΑ...ΣΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΤΗΝ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΣΤΑ ΜΑΤΙΑ...ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ.

ΤΡΟΜΟΣ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...ΠΩΣ ΑΛΛΑΞΑ ΕΤΣΙ;
ΤΟ ΞΑΦΝΙΑΣΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗΣ...ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟΣ;
ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΒΛΕΜΑ.

ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ ΣΟΥ...ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΣΕ ΕΙΔΩΛΑ...ΤΟ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ...ΠΟΥ ΕΦΤΙΑΞΕ ΕΙΔΩΛΑ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟΥ ΤΟΥ.

Η ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ...ΠΟΙΑ ΥΠΕΡΙΣΧΥΕΙ; ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΑΝΤΙΚΑΤΡΟΠΤΙΖΕΤΑΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΔΟΥΜΕ...ΟΣΟ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΜΕΝΟ ΚΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΙΔΩΛΟ.

Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ...ΕΣΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΤΕ ΕΝΑ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ...ΕΓΩ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΟΥΤΟΠΙΚΟ ΚΥΚΛΙΚΟ ΟΥΡΑΝΙΟ ΤΟΞΟ...ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΜΙΑ ΛΙΜΝΗ ΓΕΜΑΤΗ ΧΗΜΙΚΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΙΡΙΔΙΖΟΥΝ ΣΤΟ ΦΩΣ...Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.


Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΚΑΘΡΕΦΤΗ...Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ; Η ΕΙΚΟΝΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ;

ΑΓΝΩΣΤΟ...ΚΑΙ ΤΟ ΑΓΝΩΣΤΟ ΤΡΟΜΑΖΕΙ...ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ...ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 08:49:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ
.
Pixeldream
Στα υπόλοιπα συμφωνώ, αλλά εδώ εχω μια μικρή ένσταση.
Η αποψή μου είναι οτι πρέπει να έχουμε κάποια αντικειμενική προσέγγιση στην ''πραγματικότητα'',οσο γίνεται.
Ολοι μας βλέπουμε οτι αναμένουμε,οτι επιθυμούμε,οτι έχουμε βιώσει στα πρόσωπα των άλλων, και στίς διάφορες καταστάσεις,αλλά επειδή πρέπει να συμβιώνουμε οσο πιο αρμονικά γίνεται με το σύνολο,πιστεύω οτι είναι καλό να προσπαθούμε να κρίνουμε χωρίς προκαταλήψεις και
οσο πιο κοντά στην αλήθεια γίνεται.
Με αυτό δεν εννοώ, να ξεχάσουμε τα ονειρά μας ή να συμβιβαστούμε σε κάτι που δεν πιστεύουμε,επ'ουδενί, αλλά να έχουμε μία εικόνα της πλειοψηφίας γύρω μας, ασχετα τι θα αποφασίσουμε.


quote:
ΟΠΩΣ ΜΑΣ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ...ΑΥΤΟΣ Ο ΑΓΝΩΣΤΟΣ
.

Οτι τρομάζει,είναι γεγονός.Αλλά αυτός δεν είναι λόγος να''κρυφτούμε''
Χρειάζεται σθένος αυτή η ζωή, και ''μέσα'' και ''εξω.

Ανακατεύεις όμως αριστοτεχνικά τα πράγματα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 11:28:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ο πέμπτος όρος
Η σταθερότητα στην τήρηση μιάς λειφθείσης απόφασης.
Τίποτα δεν μπορεί να κάνει τον εσωτεριστή να αποκλείνει απο μία λειφθείσα απόφαση, εκτός από την αντίληψη οτι εγκλωβίστηκε σε πλάνη.
Κάθε απόφαση είναι μια δύναμη που ενεργεί με τον δικό της τρόπο, εστω και αν δεν έχει άμεση επιτυχία στήν κατεύθυνση πρός την οποία στράφηκε.
Η επιτυχία είναι δυνατή μόνο όταν εκτελούμε μια πράξη απο επιθυμία.
Ολες όμως οι πράξεις είναι τέλειες μόνο αν εκτελούνται απο αγάπη.
Σ΄αυτή την αγάπη πρέπει να δικαιώνεται αυτό που μας παρακινεί σε μια πράξη.
Οι πράξεις ΄προσφέρονται θυσία στον κόσμο

Ρούντολφ Στάινερ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 11:53:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ακου


Με ρωτάς ανθρωπάκο, πότε επιτέλους θα έχεις μια καλή, εξασφαλισμένη ζωή.
Η απάντηση σε ξενίζει.

Θα ‘ χεις μια καλή εξασφαλισμένη ζωή όταν το δώρο της ζωής θα σημαίνει για σένα περισσότερα από την εξασφάλιση, ο έρωτας περισσότερα από το χρήμα, η ελευθερία σου περισσότερα από την κοινή γνώμη, όταν το αίσθημα που εμπνέει η μουσική γίνει το κυρίαρχο αίσθημα της ζωής σου – το έχεις μέσα σου ανθρωπάκο, κάπου βαθιά, στα μύχια της ύπαρξης σου .

Όταν το σκεπτικό σου εναρμονιστεί, αντί να συγκρούεται, με τα συναισθήματα σου,
Όταν μάθεις να αναγνωρίζεις δύο πράγματα στον καιρό τους, τα χαρίσματα σου και το πέρασμα του χρόνου από πάνω σου.

Όταν θα επιτρέψεις στον εαυτό σου να καθοδηγείται από τις σκέψεις των μεγάλων σοφών κι΄όχι από τα εγκλήματα των μεγάλων πολεμιστών.

Ο ταν θα πάψεις να δίνεις περισσότερο βάρος στα πιστοποιητικά γάμου, παρά στον έρωτα μεταξύ του άνδρα και της γυναίκας.

Όταν θα αναγνωρίζεις έγκαιρα τα λάθη σου κι όχι κατόπιν εορτής όπως κάνεις σήμερα.

Όταν τα ανθρώπινα πρόσωπα που θα συναντάς στον δρόμο, δεν θα είναι τραβηγμένα από την θλίψη αλλά θα λάμπουν από αίσθημα ελευθερίας , ζωτικότητα κι εσωτερική γαλήνη.

Βίλχελμ Ραϊχ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 14:08:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Ακου

ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ.

quote:
Με ρωτάς ανθρωπάκο, πότε επιτέλους θα έχεις μια καλή, εξασφαλισμένη ζωή.
Η απάντηση σε ξενίζει.

ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΠΙΕΖΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ ΤΗΝ ΑΝΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΤΟΥ. Όχι εσύ...το ανθρωπάκι

quote:
Τίποτα δεν μπορεί να κάνει τον εσωτεριστή να αποκλείνει απο μία λειφθείσα απόφαση, εκτός από την αντίληψη οτι εγκλωβίστηκε σε πλάνη.

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ Η ΠΛΑΝΗ;
ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ;
ΑΝΤΙΛΗΨΗ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ.
ΑΠΟΦΑΣΗ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ.
ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ...Η ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΠΛΑΝΗ Η ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ;

quote:
Κάθε απόφαση είναι μια δύναμη που ενεργεί με τον δικό της τρόπο, εστω και αν δεν έχει άμεση επιτυχία στήν κατεύθυνση πρός την οποία στράφηκε.

Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ...Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΚΤΗ


quote:
Η επιτυχία είναι δυνατή μόνο όταν εκτελούμε μια πράξη απο επιθυμία.
Ολες όμως οι πράξεις είναι τέλειες μόνο αν εκτελούνται απο αγάπη.
Σ΄αυτή την αγάπη πρέπει να δικαιώνεται αυτό που μας παρακινεί σε μια πράξη.

ΟΤΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.
ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ; ΟΛΟΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ...

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 15:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Η αποψή μου είναι οτι πρέπει να έχουμε κάποια αντικειμενική προσέγγιση στην ''πραγματικότητα'',οσο γίνεται.

ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΝΑ ΔΟΥΜΕ...ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΜΑΘΑΝ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΣ ΟΤΑΝ ΑΓΝΟΕΙΣ;

Η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΝΟΠΟΙΕΙΟ ΤΗΣ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑΤΙ Η ΣΚΕΨΗ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΠΑΛΜΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΑΣ ΗΛΙΚΙΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 16:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γειά σου πάλι Pixeldream.

quote:
Όχι εσύ...το ανθρωπάκι

Το ανθρωπάκι το βλέπω. Απο την ώρα που το αναγνωρίζουμε δεν πρέπει να το βοηθήσουμε να ''ξυπνήσει''?
Εγώ είμαι αισιόδοξη...
-------------------------------------------------------

quote:
ΜΙΑ ΣΥΓΚΡΟΥΣΗ ΤΗΣ ΔΙΚΗΣ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ
;

Το απόσπασμα που έγραψα ανήκει στον Σταινερ, ο οποίος πιστεύω οτι είναι λίγο δύσκολος στην ανάλυση.Δεν τον διαβάζεις τόσο με τα αισθητήρια όργανα[ μάτια] οσο με τα μάτια της ψυχής.
Η σύγκρουση για μένα δεν είναι μεταξύ της δικής μας αλήθειας και των άλλων, αλλα μεταξύ αυτού που πιστεύαμε και το έχουμε με κόπο αναθεωρήσει.
--------------------------------------------
quote:
Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΕΧΕΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΚΤΗ...Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΣΦΑΙΡΑ ΤΗΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΑΠΟΔΕΚΤΗ

Γιατί πρέπει να εξαρτηθεί απο τον αποδέκτη?
Εγώ ΘΕΛΩ να πράξω αυτό που είναι σωστό για μένα, το πότε, θα το καταλαβει ο αποδέκτης είναι δική του υπόθεση.
Αν όλοι αυτοί που μας ''φωτίσαν'' σκεφτόταν το αντίκτυπο της γνώμης των άλλων, δεν θα είχε γίνει ποτέ τίποτα.
Τούς περισσότερους τούς κυνηγήσαν, κάποτε όμως φάνηκε η αλήθεια των αποφάσεων τους.
-------------------------------------------------

quote:
ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ

Ναι το ξέρω γι΄αυτό και γράφω παρακάτω

Με αυτό δεν εννοώ, να ξεχάσουμε τα ονειρά μας ή να συμβιβαστούμε σε κάτι που δεν πιστεύουμε,επ'ουδενί, αλλά να έχουμε μία εικόνα της πλειοψηφίας γύρω μας, ασχετα τι θα αποφασίσουμε.

Η άποψη της πλειοψηφίας στην χρονική στιγμή και χώρο που ζούμε είτε το θέλουμε, είτε οχι είναι η κοινή γνώμη.
Ακόμα και αν θέλουμε να πάμε ''κόντρα'' σε αυτήν πρέπει να ξέρουμε ποιά είναι.
----------------------------------------

quote:

ΟΤΑΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΕΛΟΥΜΕ.
ΣΤΟΝ ΕΡΩΤΑ; ΟΛΟΙ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΜΕ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΜΙΑ ΠΡΑΞΗ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ...

Αφησα ατο τέλος το πιο δύσκολο και πιο ανεξερεύνητο.
Αλλο ο έρωτας και άλλο η αγάπη. Θα το ξέρεις.
Δεν τα καταφέρνουμε πάντα, είναι πολλοι οι λόγοι.
Πολυ περιληπτικά, νομίζω οτι δεν ξέρει κανείς τι είναι ακριβώς αυτό το ''μαγικο'', και αφού δεν το ξέρουμε δεν μπορούμε να το ελέγξουμε.
Και 2ο οταν εμπλέκονται 2'' μάγοι''απο άλλη σχολή τα πράγματα μπερδέυονται .....πολύ

εν αναμονήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 21:35:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
quote:
Το ανθρωπάκι το βλέπω. Απο την ώρα που το αναγνωρίζουμε δεν πρέπει να το βοηθήσουμε να ''ξυπνήσει''?
Εγώ είμαι αισιόδοξη...

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ;
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;
ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ;
ΟΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ;

quote:
Η σύγκρουση για μένα δεν είναι μεταξύ της δικής μας αλήθειας και των άλλων, αλλα μεταξύ αυτού που πιστεύαμε και το έχουμε με κόπο αναθεωρήσει.

Η ΠΑΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΠΛΑΝΗ...ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΠΙΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΞΕΡΕ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ;
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΡΙΖΩΜΕΝΟ ΜΕΣΑ ΤΟΥ;
ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΛΗ ΜΕΤΑΞΥ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΜΑΣ "ΡΙΖΩΣΑΝ" ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑΜΕ;
ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ;

quote:
Γιατί πρέπει να εξαρτηθεί απο τον αποδέκτη?
Εγώ ΘΕΛΩ να πράξω αυτό που είναι σωστό για μένα, το πότε, θα το καταλαβει ο αποδέκτης είναι δική του υπόθεση.

ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΑΣ...ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΣΟΥ ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΣΧΕΔΙΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΕΠΗΡΕΑΖΟΥΝ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ...ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΤΟΥΝ...ΓΙΑΥΤΟ ΤΣΑΚΩΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΠΟΛΕΜΟΙ...ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΛΑΘΟΣ...ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΩΝΙΑ...ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΗΜΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΘΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ...
ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΑΛΒΑΝΟ; ΤΡΕΛΑΘΗΚΕΣ; ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.

ΟΙ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΜΑΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ...ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΣΟΡΟΠΙΑΣ.

ΕΣΥ ΘΕΛΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΕΙΣ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑΥΤΟ;
ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΝΩΡΙΜΟ ΣΕ ΑΥΤΟ;
ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΡΑΞΗ...ΧΜ! ΟΙ ΑΠΟΔΕΚΤΕΣ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΕΚΤΟΥΝ ΤΟ ΑΙΤΗΜΑ ΣΟΥ.

ΑΝ ΚΑΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΟΣΕΣ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΣΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΑΠΟΔΕΧΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ...ΕΙΝΑΙ Η ΚΟΙΝΗ ΓΝΩΜΗ...ΑΥΤΗ Η ΑΓΝΩΣΤΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΣ ΠΟΤΕ ΑΛΛΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΜΠΟΔΙΟ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ.

ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΒΕΒΑΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΦΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΣΟΥΝ ΤΟΝ ΓΕΙΤΟΝΑ.

ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΟΥΜΕ...ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΕΜΕ.

quote:
Αλλο ο έρωτας και άλλο η αγάπη. Θα το ξέρεις.

ΑΛΛΟ Ο ΕΡΩΤΑΣ...ΑΛΛΟ Η ΑΓΑΠΗ...ΑΛΛΟ ΤΟ ΠΑΘΟΣ...ΑΛΛΟ Ο ΠΟΘΟΣ.
ΟΙ ΜΑΓΟΙ ΚΑΙ Η ΜΑΓΕΙΑ...ΚΑΙ Η ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΕΠΙΘΥΜΙΑ...ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΤΥΧΕΙ ΤΟ ΞΟΡΚΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΔΥΟ ΜΑΓΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ...ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ Η ΑΠΟΤΥΧΙΑ...ΑΛΛΟΣ ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΠΟΤΥΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΠΟΥ ΕΠΙΒΑΛΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ...ΟΙ ΞΑΝΘΙΕΣ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΤΗΝ ΜΟΔΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΡΣΕ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΚΑΦΕ.

Έγινα κουραστικός.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 22:23:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Δεν έγινες κουραστικός για μένα, δεν ξέρω αν εννοείς για τον εαυτό σου.
Αναρρωτιέμαι αν φταίει το γραπτό κείμενο η όντως υπαρχει αυτή η απαισιοδοξία που διακρίνω στα γραφόμενά σου...

Ο Ραιχ αφου πέρασε όλη την ζωή του, ανάμεσα σε ερευνες και προσπάθειες να γνωρίσει στον άνθρωπο την ''οργόνη'' αυτό που ο ίδιος ονόμασε την ψυχή και την ενέργεια της, φυλακίστηκε μέ δόλο και πέθανε στην φυλακή.
Αρνήθηκε να παραστει και στην δίκη του ...
Μέσα στην φυλακή έγραψε το ''ακου ανθρωπάκο'' σαν ενα κατηγορω στούς διώκτες του.
Υπέστη την μοίρα των περισσότερων μεγάλων της εποχής μας.
Προσωπικά το θεωρω απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει.

quote:
ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ;
ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ;
ΓΙΑΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ;
ΟΙ ΚΟΥΡΑΣΜΕΝΟΙ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ
;


Το ανθρωπάκι το έχουμε μέσα μας , αλλοτε κοιμάται και άλλοτε ξυπνάει.
Αν αρχίσει ομως η αφύπνισή του μετά δύσκολα ξαναπέφτει σε νάρκη.
Μετά θυμάται.
Γιατι κοιμάται? Γιατι δεν ξέρουμε πάντα τον τρόπο να το ξυπνήσουμε
και αυτό δεν ξυπνάει με χάδια, θέλει ψυχρολουσία.

------------------------------------

quote:
ΒΡΗΚΑΜΕ ΜΙΑ ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΠΕΙΔΗ ΠΑΛΕΨΑΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΩΣΤΗ;

Αν παλέψουμε γι΄΄αυτην και την πιστευουμε τότε ναι, είναι η σωστή για ΕΜΑΣ.

------------------------------------------------------------

quote:
ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΚΑΙ ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΓΙΑ ΕΜΑΣ
.

Γι' αυτό λέω οτι πρέπει να έχουμε ΄''αντικειμενικό κριτήριο.''
Εγώ έχω καταλήξει στο εξης σ΄αυτά που λες και συμφωνώ.
Οταν μία πράξη εχει άμεσο αντίκτυπο στούς άλλους σίγουρα θα λαμβάνεται υπ'οψιν η κοινή γνώμη.
Στο σπίτι μου όμως μέσα και στην απολύτως προσωπική μου ζωή δεν εννοώ να αφήσω να παρέμβει άλλος.
Είτε του αρέσει, είτε όχι.
Δηλαδη δεν συμφωνώ με την προκλητική συμπεριφορά εξω αλλά δεν δέχομαι να μου καθορίζουν το πως θα ζω, το τι θα διαβάζω, τις ιδεες μου, το με ποιόν θα ζω, το πως θα μεγαλώνω το παιδί μου κλπ οι άλλοι.

Αν δεν ασχολιόταν ολοι οι μίζεροι γύρω μας με τούς αλλους και ενδιαφερόταν για τον εαυτό τους και οι ιδιοι πιο καλα θα ήταν και το σύνολο κατ΄'έπέκταση, γιατί ο ΓΕΜΑΤΟΣ άνθρωπος δίνει, δεν απομυζα τούς άλλους, ουτε φθονεί.
Απλώς οι απόψεις μου,
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 22:29:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ο πειρασμός της αθωότητας.

Αποκαλώ αθωότητα αυτή την αρρώστια του ατομικισμού που συνίσταται στο να θέλουμε να αποφεύγουμε τις συνέπειες των πράξεων μας.
Αυτή την επιδίωξη να απολαμβάνουμε τα προνόμια της ελευθερίας δίχως να υφιστάμεθα καμία από τις δυσχέρειές της.

Βρίσκει την έκφρασή της είτε στον παιδισμό είτε στη θυματοποίηση:
Δύο τρόποι να ξεφεύγουμε από την δυσκολία της ύπαρξης, δύο στρατηγικές μακάριας ανευθυνότητας.

Στην πρώτη, η αθωότητα πρέπει να νοηθεί σαν μια παρωδία της ανθρώπινης αμεριμνησίας και της άγνοιας των παιδικών χρόνων και κρυσταλλώνεται στη μορφή του αιώνια ανώριμου.

Στη δεύτερη,είναι συνώνυμη με την αγγελικότητα, σηματοδοτεί την απουσία του αισθήματος της ενοχής, την ανικανότητα να διαπράξεις το κακό,και ενσαρκώνεται στη μορφή του αυτοανακηρυσσόμενου μάρτυρα.

Πασκάλ Μπρυκνέρ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 22:40:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ειπα να δω τι είναι αυτή η παυλα με την τελίτσα απο πάνω και καλά που έχω πολλά φώτα αναμμένα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2005, 22:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
http://www.noreascon.org/retroart

με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 01:34:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Ειπα να δω τι είναι αυτή η παυλα με την τελίτσα απο πάνω και καλά που έχω πολλά φώτα αναμμένα...

ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ...

quote:
Αποκαλώ αθωότητα αυτή την αρρώστια του ατομικισμού που συνίσταται στο να θέλουμε να αποφεύγουμε τις συνέπειες των πράξεων μας.

Η ΑΘΩΩΤΗΤΑ...ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥΣ;
ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ...ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ; ΟΙ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ Η ΤΙΜΩΡΙΑ ΕΠΙΣΗΣ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ...ΟΙ ΑΘΩΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΠΡΑΞΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ.

quote:
Το ανθρωπάκι το έχουμε μέσα μας , αλλοτε κοιμάται και άλλοτε ξυπνάει.
Αν αρχίσει ομως η αφύπνισή του μετά δύσκολα ξαναπέφτει σε νάρκη.
Μετά θυμάται.
Γιατι κοιμάται? Γιατι δεν ξέρουμε πάντα τον τρόπο να το ξυπνήσουμε
και αυτό δεν ξυπνάει με χάδια, θέλει ψυχρολουσία.

ΤΟ ΑΝΘΡΩΠΑΚΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΘΟΥΜΕ ΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟ...ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ...ΑΔΡΑΝΟΥΜΕ...ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ.

quote:
Αν παλέψουμε γι΄΄αυτην και την πιστευουμε τότε ναι, είναι η σωστή για ΕΜΑΣ.

Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΑΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;

quote:
Στο σπίτι μου όμως μέσα και στην απολύτως προσωπική μου ζωή δεν εννοώ να αφήσω να παρέμβει άλλος.
Είτε του αρέσει, είτε όχι.//Απλώς οι απόψεις μου,

ΣΥΜΦΩΝΩ...ΟΜΩΣ...ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ...ΠΟΛΛΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΚΑΙ ΑΘΩΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ
[b]ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΟΣ...ΑΥΤΑ ΒΛΕΠΩ...ΑΥΤΑ ΛΕΩ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 08:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ...

Αν πω οτι δεν ενιωσα ζήλια θα πω ψέματα..
Οι εικόνες πολύ ωραίες και οι ήχοι.Πιο πολύ μου άρεσαν τα γατάκια.
Ξέρεις αν μπορει να σταλεί αρχείο ήχου με e-mail?
Τα υπόλοιπα αργότερα....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 09:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Κατάθεση σκέψης-σκέψεων...
Με άγγιξες γλυκά
το πάθος με νικά
με κείνη τη φωτιά
που ανθίζει στο νοτιά...
Και μ΄έκανε ήδη στάχτη...
Παράξενο γινάτι
με σπρώχνει κάποου αλλού
στο κύμα του γιαλού
στην κόψη του γυαλιού
αλήτης και Χριστός;
Παράδοξος Θεός
του κόσμου ορατός...
Ορατός...

Ισορροπώ σε ένα σχοινί
που αρχίζει να ξεφτίζει
μ΄αφήνεις μόνη στο κενό
και λες ότι μπορώ.
Με δίνεις πάλι στη σιγή
και τ΄όνειρό μου τρίζει
μέσα στα μπράτσα σου κυλώ,
αθάνατο νερό.
Νερό...

Πάντα μου λες ότι [αυτό]
μιά μέρα θα τελειώσει,
δάκρυα της θλίψης θα μετρώ
στου χρόνου τις σκιές,
συνέχεια είσαι υπ΄ατμόν
κι η τρέλλα μ΄έχει λυώσει,
μπαίνω σ΄αέναο χορό,
αγγίζοντας χορδές...

Κρύο-ζεστό θέρμη-βροχή
κι άλλοτε χάος, χιόνι
ρήγμα και ένταση ψυχής
εξέλιξη πικρή
τ΄απρόσμενο καραδοκεί
μοιραία με βουρκώνει
ψάξε το πάθος μιάς ρηχής
σχέσης που δεν αρκεί.

Το χάδι σου΄λειψε πολύ
το βρήκες και το διώχνεις
σαν κάτι ενοχλητικό
καθόλου αρεστό,
χτύπα αντέχω στην οργή
και μην το μετανιώνεις,
είμαι φιλί ερωτικό
που σου είπε, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΚΕΨΗΣ...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:38:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Αν πω οτι δεν ενιωσα ζήλια θα πω ψέματα..

Με email μπορείς να στείλεις ότι θέλεις.
Τα email έχουν περιορισμό στο μέγεθος των αρχείων που θέλεις να στείλεις τα οποία συνήθως δεν πρέπει να ξεπερνουν το 1 mb.
Δοκίμασε κάποιο πρόγραμμα επεξεργασίας ήχου σαν το cool edit για να «κόψεις» το σημείο που θέλεις.


..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 13:56:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
"Divinity and Lust
Are forever forbidden to meet"

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 14:01:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos
και εκείνη που κοιτά , λίγο πρίν το "αργά"....
Νέμεσις


με απέραντο σεβασμό και αγάπη ο μάνος σας

WHISPERS OF THE DREAMSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deva_Parinito
Πλήρες Μέλος


1157 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 15:54:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deva_Parinito
quote:
Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ.

Νομίζεις...

Έγινε, τα λέμε...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 16:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΟΠΩΣ ΝΟΜΙΖΕΙΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2005, 21:48:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Κρίμα που δεν μπορώ να [μιλήσω με εικόνες]...
ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΚΕΨΕΩΝ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΩΝ. ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΜΑΓΙΚΟΤΕΡΟ...

Ενίοτε μιλώ και με τη σιωπή.
Σιωπή πάντως μπορεί κανείς να επιβάλει στα αισθήματα αλλά ποτέ δεν μπορεί να επιβάλει όρια.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Φοράω τα διάφανα...
Ξανθά λυτά μαλλιά μου!
Στη μοναξιά του δειλινού,
δώστε άρωμα βυθού.
Αστέρι,φως και άναμμα φεγγάρι βασιλιά μου!
Θαρρώ πως είμαι αλλουνού
αθάνατου θνητού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2005, 09:23:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Η ΑΘΩΩΤΗΤΑ...ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΤΟΥΣ;
ΕΝΕΡΓΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΘΕΛΟΥΝ...

Pixeldream, δεν νομίζω οτι τα παιδιά ενεργούν επειδή θέλουν,
για να ξέρεις τι θέλεις (αν γίνεται) πρέπει να γνωρίζεις τίς παραμέτρους της επιθυμίας σου και να αποφασίσεις.
Τα παιδιά δρούν με κυρίαρχο μόνο το συναίσθημα.

Ο παιδισμός συνδιάζει την απαίτηση για ασφάλεια με την δίχως όρια απληστία, την επιθυμία να ζει κανείς χάρη στην φρομτίδα των άλλων,
δίχως την ανάληψη της παραμικρής υποχρέωσης.



quote:
...ΓΙΑΤΙ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ

Εκει θα βασίζονται πάντα και όλοι όσοι θα μας χειρίζονται.Στον
φόβο.
Μήπως πρέπει να πάμε στο :Πως ξεπερνάτε τούς φόβους σας ?


quote:
Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΑΛΗΘΕΙΑ...ΑΡΑ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤA
;

Ακριβώς αυτή.

quote:
ΣΥΜΦΩΝΩ...ΟΜΩΣ...ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΤΡΟΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΟΥΝ

Στο μυαλό σου δεν μπορεί να παρέμβει ΚΑΝΕΙΣ αν δεν τον αφήσεις ΕΣΥ.
Σκέψου το

quote:
Με email μπορείς να στείλεις ότι θέλεις.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy