ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 11:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Κουρνιαγμένο φως


Ανοίγω το χέρι
κυλούν οι ριπές από τα μάτια αργά
ανάμεσα στα δάχτυλα
Οι σταγόνες φυλλορροούν
Θα περάσει και το θέρος;
Δεν έχω μέρος
για να σ’ αφήσω να απέχεις κι άλλο
Αντέχεις απλά
με το βλέμμα να συναντιέται ξανά και ξανά
Έχεις κουρνιάσει εδώ δίπλα
Απλώνω το χέρι της αφής
κι εσύ κατηφής
να σε τρομάζει το άγγιγμα
στην άδεια σου τρεμάμενη καρέκλα
Σ’ ακούμπησα μόνο
κι αράζεις
Δένεις καλά τους κόμπους
κι ύστερα λύνεσαι
Κλονίζεται η ισορροπία σου
Μην πέσεις!
Σε κράτησα εδώ ψηλά
για χρόνια τώρα
στης καρδιάς το μάχιμο
στου μυαλού τ’ απροσμάχητο
Σε λίγο άλλη μία φυγή
Αξίζει η πηγή να την αφήσεις να τρέξει
Κι η πληγή;
Ανοίγει και κλείνει κατά πως την ορμήνεψες
Ό,τι ερμήνευσες μια αυταπάτη
Θα ‘μαι εδώ σ’ αυτό το σκιώδες χαγιάτι
να σου δείχνω τον ήλιο
όταν βραδιάζει,
να ανάβω αστέρια
καταμεσήμερο να σου φέγγουν
να λιώνει το χιόνι σου
κι εσύ να μην κρυώνεις
να απλώνεις
τη ζέστα του πόνου
Με φθόνο απ’ τους πολλούς
που δεν ξέρουν, δεν είδαν, δεν έμαθαν
Κατάλαβαν όλοι
Άναψες τις φωτιές σου
Χαράμι πήγαν;
Βρήκες απαντοχή
Μια καινούρια αρχή
Οι άκρες στα χείλη τραβάνε ανηφόρα
Ρίχνεις τις ζωογόνες νιφάδες σου
κι άλλο λευκό να μας λούζει
Χιονίζεις
Να ξεπλύνεις το μαύρο
Να λάμψει το φως

by scalidi


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 11:29:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Η εικονική συντροφιά


"Το τι γίνεται στα blogs του διαδικτύου, δεν περιγράφεται. Πρόσφατα έμαθα γι’ αυτά, φανταστείτε πόσο άσχετος είμαι. Αλήθεια, δεν ήξερα τίποτα. Τώρα τελευταία, όμως, το θέμα έχει σηκώσει κουβέντα. Διότι εάν δεν έχεις φτιάξει blog τη σήμερον ημέρα, τι είσαι; Πού πας; Πώς ζεις, βρε αδερφέ.
Εντάξει, λίγη ειρωνεία σηκώνει το πράγμα, επειδή με τη φόρα που έχουν πάρει, τα τηλέφωνα έχουν καταργηθεί, το ταχυδρομείο ετοιμάζεται να βάλει λουκέτο και όλοι, από τη θαλπωρή των προσωπικών τους χώρων, πνίγουν τη μοναξιά τους μέσα σε ηλεκτρονικές συζητήσεις. Α, και την ανία τους. Άσχημο πράγμα η ανία. Μα, και πώς να την αντιμετωπίσεις; Από παντού σκάνε σφαίρες τύπου «Everything» και ο Helias Psinakis μετουσιώνει την πραγματικότητα σε ένα ξερατό αφοδευμάτων. Και να θέλεις, δεν μπορείς να το παρακολουθήσεις αυτό το χάος. Μοιραία, σερφάρεις στις ηλεκτρονικές τρύπες του διαστήματος για να βρεις συνοδοιπόρους. Κάτι μοναχικούς ταξιδιώτες, που ψάχνουν για λίγη κουβέντα, που αναζητούν κάτι από το οποίο θα πιαστούν για να γεμίσουν λιγάκι μέσα τους. Οι καιροί, βλέπετε, δεν ενθαρρύνουν το γέμισμα. Μόνο το άδειασμα. Όλα είναι ριζωμένα στο μεγαλείο της στιγμής και η επόμενη στιγμή σε βρίσκει κενό, να απορείς για το πού πήγε η προηγούμενη.
Μέσα σε τούτο το μοναχικό καταφύγιο της ψυχής, ψάχνεις μια συντροφιά και δεν την βρίσκεις. Όλοι είναι χαμένοι. Οι παλιοί φίλοι παντρεύτηκαν, έχουν τις ζωές τους, τα παιδιά τους. Οι γνωστοί τρέχουν διαρκώς και δεν προλαβαίνουν. Βέβαια, και αυτοί τα ίδια αισθάνονται, τα ίδια λένε για τους άλλους. Μόνοι μας σηκώσαμε αυτό το συρματόπλεγμα, μόνοι μας σκάψαμε τάφρους ανάμεσά μας. Το ίντερνετ υποκατέστησε ένα χαμένο ιδανικό, αυτό της συντροφιάς. Σε εθίζει, σε νανουρίζει, σε κάνει να νιώθεις πράγματι ότι σερφάρεις σε μια θάλασσα λάδι, κάτω από τον ήλιο. Μόνος, εσύ και η εικονική ακροθαλασσιά σου. Κάπου κάπου, μια φράση που θα σε ξυπνήσει, μια άποψη που θα σε ιντριγκάρει, μια ευαισθησία που θα σε κάνει να ριγήσεις. Ναι, μέσα σε κάτι τέτοια blogs, ψάχνοντας για κοχύλια μπορεί και να ανακαλύψεις κάτι θαμμένα αστέρια, που τα σκέπασε η άμμος της σιωπής. Να μιλήσεις για βιβλία. Για ταινίες. Για μουσικές. Και φυσικά για ανθρώπους. Μια ανατριχίλα με πιάνει, καθώς τα γράφω αυτά. Αναρωτιέμαι αν το διαδίκτυο θα υποκαταστήσει κάποια στιγμή και την αφή. Δηλαδή, ναι, αυτό έχει γίνει ως ένα βαθμό. Αλλά θα γίνει, ας πούμε, και με τα βιβλία; Ένας φίλος μου συγγραφέας, μου έλεγε ότι τα παιδιά μας θα μιλάνε για συγγραφείς και δεν θα ρωτάνε σε ποιον εκδοτικό οίκο ανήκουν, αλλά σε ποια ιστοσελίδα. Ολοκαύτωμα μου θυμίζει. Και με τρομάζει. Να χάσουμε τη μυρωδιά της σελίδας, τις ωραίες γραμματοσειρές, τα καλαίσθητα εξώφυλλα; Και πώς θα διαβάζουμε πριν κοιμηθούμε; Θα παίρνουμε την ιστοσελίδα στο κρεβάτι και θα σημειώνουμε με μαρκαδόρο πάνω στην οθόνη του λάπτοπ; Εντάξει, όλη αυτή η νέα πραγματικότητα έχει κηρύξει πόλεμο στη μοναξιά, αλλά αυτός ο πόλεμος απειλεί και κάποιες απολαύσεις που δεν γίνεται να τις μοιράζεσαι, που σώνει και καλά πρέπει να παραμείνουν βαθιά προσωπικές.
Τελικά, το ξεκίνησα με την ειρωνεία και το έφτασα κάπου που με άγγιξε. Εγώ αισθάνομαι κάπως προδομένος από τον εαυτό μου σε ό,τι αφορά την τεχνολογία. Και θαυμάζω όλους αυτούς που μέσα από το ίντερνετ έχουν βρει μια τόσο καταιγιστική διέξοδο. Ειδικά τους συγγραφείς. Γιατί η δουλειά είναι μοναχική, ενίοτε σε απελπίζει κιόλας και κάπου είναι ωραίο να επικοινωνείς με τους άλλους. Αλλά αυτή η ανωνυμία με αποθαρρύνει. Οι περισσότερες επισκέψεις σε όλα αυτά τα blogs γίνονται ανώνυμα, με ψευδώνυμο. Λες και ντρεπόμαστε. Για ποιο λόγο; Θέλω να πω, δεν πολεμάς πραγματικά τη μοναξιά μέσα από την ανωνυμία, απλώς την απομακρύνεις πρόσκαιρα. Γιατί φοβόμαστε την έκθεση; Τείνω να καταλήξω πως αυτό είναι που με ενοχλεί περισσότερο. Αλλά το δικαιολογώ κιόλας. Μπορεί και να ‘ναι ένα κατά σύμβαση ψεύδος, μπορεί και να μην έχει τόση σημασία. Μπορεί αυτό που έχει περισσότερη σημασία να είναι το ότι, έστω και μέσα από μια μάσκα, σε πλησιάζει κάποιος, σε προσεγγίζει. Κι αυτό μάλλον είναι που έχει εκλείψει στην εποχή μας. Το πλησίασμα. Η προσέγγιση. Όσο εικονική κι αν είναι στην πραγματικότητα."

(Το παραπάνω κείμενο είναι του συγγραφέα, Στέφανου Δάνδολου, και δημοσιεύτηκε τον Μάιο στη Βραδυνή.)


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 23:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
Kαλέ για ποια μάσκα μιλαει ......;
Λοιπον το δικό μου κείμενο και μην το αντιγραψει κανεις,ενταξει;
Δεν φοράμε όλοι μασκες και δεν ξερω τι ειμαι την σημερον ημερα χωρις δικο μου blog,ποτε δεν μου άρεσε ο μονόλογος και το μονότερμα εδω που τα λεμε.Μαρεσει να μιλω ,να μαλωνω και στο τέλος να γίνομαι και φίλη.Κι εδω το ίδιο κανω ,δεν γραφω ,σας μιλω σαν να σας έχω εδω μπροστά μου και παλι δεν μου φτανει.......και ειναι απλο θα σηκώσω το ακουστικό και θα σου πω και σενα και σενα και σενα......
""""ΕΕΕΕΕΕΕι ιιιιιιιιιι !!!!!!!
Τι κανεις μωρε κι εξαφανίστηκες ;
Γιατι σε ακουω βαρύ κι ασηκωτο;
Και βεβαια παιδι μου ΚΑΙ στην ηλικία μας ερωτευόμαστε άκου εκει....
φυσικά και μπορω να ερωτευτω......
Ερωτευμενη δηλώνω!
Συμφωνώ τις περισσότερες φορες "ΔΕΝ" έ και ...Μία όμως "ΘΑ" και ώ!
Τι πως δεν κατάλαβα,ωραιο πραγμα ο έρωτας αδερφέ...γειώνει ,απογειώνει,αμέ!
Λοιπον μην χαθεις τα λεμε....."μπιπ μπιπ...

χμ..........το δικο μου blog,κατάθεση σκέψης κι αυριο το τηλεφωνο γιατι τωρα νυστάζω,ειμαι και κοιμησουλα!
Καλλιόπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 00:05:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst

Αυτά!!!!!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 09:06:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
Kαλημερα Ελενάκι..........καλε τι "ΑΥΤΑ" μαραμένα ειναι τουτα;;;;;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 12:59:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Καλημέρα φιλαράκι.
Ρωτάς τι είναι τα << αυτά>>... Η εικόνα μου για την ώρα γαλάζια μου, και όσο και περίεργο να σου φαίνεται την απολαμβάνω.
Κουράστηκα να μην ....και να δεν....
Βαρέθηκα να θέλω και να κατευθύνω..άντε και το έκανα, και τι έγινε?
Τέλος πάντων...δεν ξέρω τι είναι και αδιαφορώ για το άν θα περάσει.
Προς το παρόν, λέω να μπώ στην παγωμένη μου φυσσαλίδα μια και η βλακεία σε συνδιασμό με το δόγμα είναι ασυναγώνιστες...ε , υπάρχει και ένα όριο αντοχής...
Κατά τα άλλα...δεν μου είπες τι θα γίνει με εκείνο το καναρίνι που λέγαμε?
Καλό απόγευμαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
galazia_sfaira
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
544 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 13:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους galazia_sfaira
........αχ κα μουρχεται μουσικά μόνο ενα τραγουδάκι της Τ.Τσανακλιδου που λεει ........"κι αμα δεν...."εμ εάλ ντε που μονο την μουσικη θυμαμαι κι οχι τα λογια...
Οσον αφορα το καναρίνι ...το κανα κι αυτο σαν και μενα....μονο του κελαηδαει στο κλουβί του...αλλά.σκέπτομαι πως αυτο δεν χρειάζτηκε να αλλαξει πεποιθήσεις.Εμαθε να ζει μόνο του και νοιώθει υπεροχα.Γλώσσα δεν βαζει μεσα.......ασε που μου ειπανε οτι επρεπε καθημερινά να το φροντιζω και να το ταίζω....απαραίτητα λενε καθε δευτερη μερα.
Μα καλοι μου άνθρωποι αν ηταν εγω να εχω ενα καναρίνι και καθε μερα να πλυνω και να το ταΐζω ε θα ευρισκα κανενα άνθρωπο,εγω όμως δεν.....
Λοιπον το καναρίνι έμαθε μονο του ,το ταΐζω καθε που θυμαμαι...και ολοι μας ειμαστε μια χαρα.Οποτε καλη μου Ελενη καναρινακια γιοκ.....
Ασε που μαζι μ ετο καναρινάκι ,πηρα και μαι γατα...τωρα θα μου πεις καλα βρε παιδι μου τι την ηθελες,ή το ένα ή το αλλο.
Δεν εχω πει ακόμη τηνσιτοράι της γατας και του καναρινιου αλλα προς το παρον θα σας πω ένα μητε γατα ήθελα μητε καναρίνι.Για να καταφερω λοιπον να ξεφύγω απο την φοβία μου για ελλειψη ελευθεριας,και δεσμευσης........πηρα και τα δυο!
Κια ώ το θαυματος ολοι είμαστε μαια χαρα...λες;;;;;;;
Σκεψεις κανω τωρα...λες αφου τα καταφερα και με τα δυο μαζι να τα καταφερω και με τον εναν!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 14:25:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Α! μην δίνεται σημασία κορίτσια, όλα του μυαλού μας είναι.

Ελένη μου αρέσει η φωτογραφία σου, όπως μου αρέσει και ο χειμώνας. Περιμένω την άνοιξη με μεγαλύτερη χαρά.
Καλλιόπη αφού τα κατάφερες με τα δύο θα τα καταφέρεις και με τα 1002, γιατί για τόσα μιλάμε.

Και ένα απόσπασμα από τραγούδι και για τις δυό σας.
Είναι QUEEN “The show must go on”, μελαγχολικό θα έλεγα αλλά έχει την δυναμική του.

Empty spaces, what are we living for
Abandoned places, I guess we know the score
On and on, does anybody know what we are looking for...
Another hero, another mindless crime
Behind the curtain, in the pantomime
Hold the line, does anybody want to take it anymore
The show must go on
The show must go on
Inside my heart is breaking
My make-up may be flaking
But my smile still stays on


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 19:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Γειά σου pyramid
Δεν περίμενα εσένα ...

Ευχαριστώ για τούς queen.
Καθόλου μελαγχολικοί. Συμφωνώ μαζί τους για το σόου και την συνέχεια..τι μου θύμησες, με γύρισες χρόνια πίσω.

Καλλιόπη άσε, θα πάρω κουνέλι, είδα ένα μαλλιαρό, τέλειο...

Με αγάπη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 21:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Μανούλααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2006, 22:25:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
χα χα χα !!!!!!!!! καλόοοοοοοοοοοο

Του βρήκα και παρέα για να μην μπερδεύεται...αλλού για αλλού


ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 13:59:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
<< Είναι αδύνατο να δώσεις σε ενα άτομο εξουσία και να μην το διαφθείρεις. Θα την καταχραστεί. θα αποκτήσει ελαστικότερη συνείδηση, ενω όσο πιο περιορισμένο είναι το πεδίο δράσης του, τόσο πιο ισχυρή θα νιώθει την εξουσία του >>

Πέτρος Κροπότκιν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 14:33:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Βεβαιότητα που υπάρχει μερικές φορές...
Μα νομίζει οτι ξέρει με τι έχει να κάνει? Παρουσιάζει οτι θέλει, ίσως και οτι είναι, μα πάντα εκείνη την στιγμή.
Σταθερά περπατώντας αγκαλιά με αυτή την δύστυχη λογική που όλοι απεύχονται, διασκεδάζοντας με τις καταδύσεις και τις πτήσεις, δρομολογεί τον δικό του κόσμο όποτε και όπως τον θέλει.
Κυλάει σαν το νερό,ευμετάβλητο και απατηλά ήρεμο η αντίθετη πλευρά της τρικυμίας.
Ισως απουσιάζει η αίσθηση του κινδύνου, ίσως πλήτει γρήγορα και τα τραβάει για να διώξει την ανία του.
Αυτή η περίεργη μοναχικότητα φταίει και μαζέυονται γυρω του κάθε λογής έντομα.
Συμπερασματικά ανήκει στην περιοχη των εντυπώσεων, σπανίως περνάει απαρατήρητο ως απρόσιτο και δύσκολα αντέχεται. Στην πραγματικότητα, του είναι και αδιάφορο... απλώς καλόμαθε τον εαυτό του...

Ωρα για δουλειά
Καλό σας απόγευμα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 14:37:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Συνέχεια...

<< Οποτε γεννηθεί μια μαγεία, είναι θέμα προβολής της ψυχικής εικόνας[ανιμα η άνιμους].Απο την στιγμή που τέτοιες σχέσεις συνηθίζονται, η ψυχή πρέπει συχνά να είναι ασυνείδητη, που σημαίνει δηλαδή οτι πολλοί άνθρωποι δεν συνειδητοποιούν οτι σχετίζονται με τις εσωτερικές ψυχικές τους διαδικασίες. Εάν η ψυχική εικόνα προβληθεί, προκύπτει το απόλυτο σε συνδιασμό με το αντικείμενο της προβολής.
εαν δεν προβληθεί, προκύπτει η κατάσταση που ο Φρόϋντ περιγέφει ως ναρκισσισμό.Η προβολή της ψυχικής εικόνας συνιστά την απελευθέρωση απο την ενασχόληση με τις εσωτερικές διαδικασίες, εφ' όσον η συμπεριφορά του αντικειμένου ανταποκρίνεται στην ψυχική εικόνα>>

Κάρλ Γιούνγκ.

Οσον αφορά το τελευταίο σκέλος εχει καλώς. Ειδαλώς μπορεί να χασουμε τον αναπτήρα μας ή τα κλειδιά μας.
Σημαντικά πράγματα θα έλεγα...
Αν όμως κάποιος αναγκαστεί να μάθει να ανάβει φωτιές τρίβοντας ξυλαράκια η να επιδοθεί στίς διαρρήξεις μέσω ''ταυτότητας'' ...Ε! μετά τι έχει να φοβηθεί?
Επειδή δε αυτή η βουτιά ισοδυναμεί με βαθιά κατάδυση χωρίς σκάφανδρο, οπότε πλέον όλα είναι θέμα της ανώτερης '' τύχης'' μάλλον δεν πρέπει να επαναλαμβάνεται... άλλωστε δεν είναι αυτό και το ζητούμενο.

Ο βυθός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2006, 22:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Ο βυθός...

Βυθίζομαι. Αφήνω τον κόσμο του ήχου και της ταχύτητας και κάτω από την ζεστή επιφάνεια της πατρικής μου θάλασσας έρχομαι σε επαφή με μια δυναμική ησυχία, με μια βραδυπορούσα πραγματικότητα. Υπάρχει χρώμα, πολύ χρώμα.

Είναι το πορτοκαλί αυτό που κεντρίζει άμεσα το ενδιαφέρον. Το πορτοκαλί που στον πάνω κόσμο, στο κόσμο μου, δεν το παρατήρησα ποτέ τόσο ζωντανό. Είναι το δέρμα του ψαριού που του δίνει τη ζωντάνια; Είναι η διάθλαση του φωτός που το παρουσιάζει τόσο απόκοσμο; Απόκοσμο! Τι εγωιστής που είμαι. Πιστεύω ακόμη ότι αυτός ο κόσμος μου ανήκει.


Είναι ο δικός μου κόσμος. Στην πραγματικότητα είμαι απλά ο επισκέπτης. Είμαι ένα ξένο σώμα που δέχομαι τη φιλοξενία της θάλασσας. Τουλάχιστον δεν παρεμβαίνω, δεν χαλάω, δεν καταστρέφω. Με κάνει αθώο; Μάλλον όχι. Παθητικός παρατηρητής του μαύρου. Του μαύρου της πλαστικής σακούλας που περιστρέφεται σαν σε χορογραφία και αιωρείται ασύμμετρα στο κενό. Γιατί μαυρίζουμε το χρώμα που δεν θέλουμε να θαυμάσουμε; Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί η κορυφή της τροφικής αλυσίδας, το απαύγασμα της εξέλιξης σ’ αυτήν εδώ την οικουμένη, είναι τόσο σκληρή και άκαρδη με τη ζωογόνα φύση.


Η σιωπή συνεχίζει τη μουσική της. Είναι παράδοξο αλλά όλα εδώ μέσα έχουν μουσική. Όλα εδώ μέσα είναι μουσική. Τα βράχια, τα ψάρια, το νερό, ο αχινός τραγουδάνε χωρίς να σου αγγίζουν τα αυτιά. Τραγουδάνε στην ψυχή σου και στις αισθήσεις σου. Όλα είναι σαν την ορχήστρα που τέλεια πια μετά, από ατελείωτες πρόβες έχει βρει το μέτρο και την αρμονία που έψαχνε ο μαέστρος. Εδώ η φύση έχει την μπαγκέτα και τίποτα δεν είναι τυχαίο. Όλα έχουν ρόλο όλα παίζουν με την δική τους δυναμική και τίποτα δεν είναι υπερβολικό. Μόνο ο ενθουσιασμός του θεατή ξεφεύγει στην κορύφωση της συγκινησιακής του έξαρσης.


Είμαι βυθισμένος και το κορμί έχει συνηθίσει. Είναι ζεστασιά αυτό που νιώθω. Ζεστασιά που είναι περίεργα αντίστροφη στη δροσερή φύση του νερού. Έχω γίνει ένα. Νιώθω οικεία και άνετα. Θαρρείς και οι ένοικοι του βυθού να με βλέπουν έτσι και δεν ενοχλούνται από την παρουσία μου ιδιαίτερα. Ο χρόνος είναι σταματημένος. Δεν προχωρά. Μάλλον κάνει και αυτός το διάλειμμα του εδώ. Ίσως να είναι το καταφύγιό του, όπου αποδρά από την αμείλικτη πραγματικότητά του, που τον θέλει συνεπή και μονότονο.


Δεν θα μπορούσα να φανταστώ πιο ιδανικό μέρος για κάτι τέτοιο. Μαζί με αυτόν διάλειμμα κάνουν και οι σκέψεις μου. Μόνο που αυτές τις έχω αφήσει στην επιφάνεια. Δεν με προβληματίζουν και δεν με απασχολούν. Δεν θέλω να σκέφτομαι δεν θέλω να θυμάμαι. Μόνο να νιώθω. Το έχω ανάγκη, μου δίνει ζωή. Εδώ υπάρχει ζωή. Μόνο που είναι σε βρεφική ηλικία. Είναι το λίκνο που μας έθρεψε και μας μεγάλωσε σε αλλοτινούς καιρούς πριν μας παραδώσει στην χέρσα στεριά για να την κάνουμε δικιά μας. Έτσι λοιπόν όλα εδώ είναι αγνά και κουβαλούν την αθωότητα της νεότητας. Εξάλλου είπαμε, δεν κυλά χρόνος σ’ αυτά τα μέρη.


Είμαι βυθισμένος. Κάποτε ήμουν έτσι στην κοιλιά της μάνας μου. Δεν ξέρω αν ήταν καλύτερα αλλά αυτό που νιώθω μου δίνει την αίσθηση ότι είμαι βρέφος. Μακάρι να ξεπλυθούν εδώ όλες μου οι αμαρτίες. Μακάρι να αφήσω ό,τι με στοιχειώνει. Μακάρι όταν αναδυθώ να ξαναγεννηθώ. Να έχουν φύγει μακριά φαντάσματα και ενοχές. Μακάρι να πάρω μαζί μου έστω λίγη από την ηρεμία που βιώνω.


Το στήθος πονά και το αίσθημα αυτοσυντήρησης ακατανίκητο. Το οξυγόνο τελειώνει επικίνδυνα και παρόλο που δεν το αντιλαμβάνομαι και αδυνατώ να το δεχτώ ο χρόνος έκανε τη δουλειά του. Ανάδυση, βαθιά ανάσα, δεύτερη και τρίτη. Είμαι εγώ είμαι εδώ είμαι στην επιφάνεια. Ξέρω τι υπάρχει εκεί κάτω. Μπορώ να το ξαναδώ. Προτιμώ να το φανταστώ. Οι ανάσες έγιναν πολλές και αναπνέω άνετα. Είναι όμως απίθανα μεγαλειώδες αυτό που βίωσα με μία μόνο από αυτές πριν από λίγο. Υπόσχομαι ότι θα ξαναγυρίσω.

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 06:27:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Μπλα,μπλα,μπλα...

Νιώθεις ότι αγαπάς κάποιον,μα δεν είσαι σίγουρος,αναρωτιέσαι αν είναι όντως αγάπη αυτό που νιώθεις,μα δεν είναι εύκολο να βρεις μια απάντηση,ή έστω να σου δώσει μια απάντηση κάποιος με σιγουριά...
Αγάπη είναι όταν νιώθεις κάτι για κάποιον και είσαι σίγουρος ότι ποτέ δε θα νιώσει,ούτε αυτός,ούτε κάποιος άλλος για'σένα ή για οποιονδήποτε άλλον...Κι αυτό όχι γιατί μόνο εσύ αγαπάς σ'αυτόν τον κόσμο,άλλα μόνο εσύ αγαπάς μ'αυτόν τον τρόπο...Και γιατί αυτό?Μάλλον γιατί η αγάπη είναι η συναισθηματική έκφραση της ψυχής κάθε ανθρώπου...
Αναρωτιέμαι αν έχω την ικανότητα να φέρνω τα πράγματα στα μέτρα μου με τεχνάσματα της διαδικασίας της σκέψης μου που δίνουν μια συμβατή με την υπόληψή μου ερμηνεία(κοινώς παραμυθιάζω τον εαυτό μου),ή αν έχω την ικανότητα να "βλέπω" πολυ βαθιά κάποια πράματα...
What difference does it make,really?...Για'μένα τουλάχιστον...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 06:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Sometimes it's not what you see,it's what you believe...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2006, 08:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
All that you touch
All that you see
All that you taste
All you feel.
All that you love
All that you hate
All you distrust
All you save.
All that you give
All that you deal
All that you buy,
beg, borrow or steal.
All you create
All you destroy
All that you do
All that you say.
All that you eat
And everyone you meet
All that you slight
And everyone you fight.
All that is now
All that is gone
All that's to come
and everything under the sun is in tune
but the sun is eclipsed by the moon.


I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 11:49:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


...Δέσμιες λέξεις που υπόσχονται τη γνώση
ελευθερώνουν το κορμί κατά την πτώση
που είναι σίγουρη και προδιαγεγραμμένη
χιλιάδες βήματα δεν φτάνουν πουθενά.

Καλημέρα σας..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 21:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Πάνω στην επιφάνεια των αφρισμένων κυμμάτων αντιλαμβάνεσαι οτι η μαχη με τα στοιχεία της φύσεως είναι εντελώς άνιση και εκ των συνθηκών χαμένη.
Η θάλασσα είναι ο βυθός αλλά και το γαλάζιο απατηλό χρώμα της οικειότητας και του παιχνιδιού, αυτό που παρασύρει το βλέμμα στο πέλαγος των προσδοκιών.
Σαγηνεύει με την γλυκειά άισθηση της επιστροφής, την ανάμνηση της ασφάλειας για να σε κλείσει μετά στις δίνες της αμφιβολίας και των ερωτηματικών.
Και όσο περισσότερο σε αγκαλιάζει η αύρα της και η ψυχή λευκαίνει απο το αλάτι της τόσο πιο πολύ αναζητάς την μέθη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 21:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Και όπως εγύρισα κι αγγίξανε τα μάτια
οτι προβάλλει σ' αυτόν τον ουρανό
οταν κοιτάξεις με το βλέμμα σου προσεκτικό,
ενα σημάδι βλέπω, που αστραποβολούσε τόσο
που απο το πολύ το φως
τα μάτια αναγκάστηκα να χαμηλώσω.

Δάντης[ θεία κωμωδία]


Καληνύχτα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 21:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Kαι όπως εγύρισα κι' αγγίξανε τα μάτια
οτι προβάλλει σ' αυτόν τον ουρανό
οταν κοιτάξεις με το βλέμμα σου προσεκτικό
ένα σημάδι βλέπω, που αστραποβολούσε τόσο,
που απ' το πολύ το φως
τα μάτια μου αναγκάστηκα να χαμηλώσω.
Δάντης [ θειά κωμωδία]

ΚαληνύχταΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 21:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Εδώ υπάρχει ζωή. Μόνο που είναι σε βρεφική ηλικία.

Αν είναι έτσι, τότε υπάρχουν μερικοί κατά λάθος επιζήσαντες που παραμένουν σε αυτή την θύμιση τις περίεργες εκείνες φορές που συναντούν τον εαυτό τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 12:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


quote:

Αν είναι έτσι, τότε υπάρχουν μερικοίκατά λάθος ? επιζήσαντες που παραμένουν σε αυτή την θύμιση τις περίεργες εκείνες φορές που συναντούν τον εαυτό τους.



Επεκτάσου λίγο στην ερμηνεία σου.. δώσε μας λίγο ακόμη please!


"Στο χώρο του πνεύματος ένα εγχείρημα κατά κανόνα
δεν συνεχίζεται και ούτε θάπρεπε να συνεχίζεται.
Oι σκέψεις αυτές λιπαίνουν το έδαφος για μια καινούργια σπορά"
Ludwig Wittgenstein, 1948

ή όχι????


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 18:52:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz
Αφιερωμενο στο σκυλακι μου,που εχασα
τον Δια...


Ησουν μικρουλης
γεματος ονειρα,
οταν σε ειδα
σου βγαλα κι ονομα!


Κοντα μου σ'ειχα
κι οταν κοιμομουνα,
σε αγαπουσα και
το καυχιωμουνα.


Περασαν χρονια
ολα παρεα σου,
με στεναχωρια
κι ολα τα ωραια σου.

Τωρα μου λειπεις
αφου σε εχασα,
και νιωθω μονη
δεν σε ξεπερασα..


Θα σε εχω παντα
μες την καρδια μου
να συντροφευεις
τα ονειρα μου!


Οπου και να'σαι
να ξερεις εχασα,
μα στη ζωη μου
ποτε δεν ξεχασα..


Ποσο μου λειπεις..
να σουνα πλαι μου!
να σου μοιραζω
μονο τα χαδια μου!


Αυτη η καρδια μου
τωρα στο κρυο
μου ειναι δυσκολο,
να πω.....Αντιο!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2006, 08:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:

Οσο μεγαλώνεις, οι πτώσεις πονάνε, δυσκολεύεσαι να κρατήσεις το κεφάλι έξω απ’ το νερό, η ανάσα λιγοστεύει. Το ποτάμι, θολό. Το ποτάμι, ο χρόνος. Σε διαπερνά το πέρας, αισθάνεσαι ότι η ροή κάπου τελειώνει για σένα, σε περιμένει η εκβολή, στο σχεδόν ορατό βάθος περιμένει η θάλασσα.

το όνειρο το πιο αγαπημένο: όταν πετούσες κι έβλεπες τα κτίρια από πάνω κι έδινες ώθηση και μαλακά βρισκόσουν στα ψηλά

Είμαι βυθισμένος και το κορμί έχει συνηθίσει. Είναι ζεστασιά αυτό που νιώθω. Ζεστασιά που είναι περίεργα αντίστροφη στη δροσερή φύση του νερού. Έχω γίνει ένα. Νιώθω οικεία και άνετα. Θαρρείς και οι ένοικοι του βυθού να με βλέπουν έτσι και δεν ενοχλούνται από την παρουσία μου ιδιαίτερα. Ο χρόνος είναι σταματημένος. Δεν προχωρά. Μάλλον κάνει και αυτός το διάλειμμα του εδώ. Ίσως να είναι το καταφύγιό του, όπου αποδρά από την αμείλικτη πραγματικότητά του, που τον θέλει συνεπή και μονότονο.



Τα ανωτέρω είναι οι παραχαράξεις του ιδίου ονειρικού σχεδίου, με στόχο τα προσωρινά ονειρικά λιμάνια.
Ένας τόπος καταμέτρησης των ιδεατών λαφύρων… εκείνα τα σπάνια που μοιράζονται οι αιθέριοι λωποδύτες.

Ο βυθός καταφυγής που περιγράφεται σαν μήτρα που προστατεύει, απορροφά, ξεπλένει, αθωώνει τα πάντα ερμηνεύεται σύμφωνα με κάποιες ψυχολογικές θεωρίες σαν απόδραση από την πραγματικότητα, όπου η έξοδος από εκεί ισοδυναμεί με την τελική ωρίμανση μας.
Όμως πιστεύω ότι υπάρχει και μια άλλη όψη που αναγνωρίζει ότι ακριβώς αυτή η επαναλαμβανόμενη συνειδητοποιημένη είσοδος και ηθελημένη έξοδος είναι ίδιον των ελεύθερων πιλότων.
Εκείνοι ναι μεν γνωρίζουν και αντιλαμβάνονται όλες τις εκφάνσεις της πραγματικότητας [ λέγοντας πραγματικότητα εννοώ την ορατή ζωή μας με όλα τα όμορφα και τα άσχημα ανά τους αιώνες] ζουν και παλεύουν με τις αντιθέσεις αλλά ‘’ ξεκουράζουν’’ την ψυχή τους διασχίζοντας ουρανούς και πελάγη, όποτε αυτή κρίνει ότι χρειάζεται καθαρό αέρα και διάφανο ορίζοντα.
Αυτό, το συναίσθημα ευφορίας, που καταργείται κάθε φορά που εισβάλει ένα ψήγμα από τα κατώτερα μέταλλα…

Μία ανάγκη που εκφράστηκε από την ποίηση, το χρώμα και την μουσική, μια ανάγκη που χρησιμοποιήθηκε κατά κόρον από κάθε είδους προπαγάνδα στην επιθυμία ελέγχου και ύπνωσης αντί της ανάδειξης του κάλλους και της αγάπης.

Ο χαρακτηρισμός << επιζήσας κατά λάθος >> δόθηκε κάποτε σε έναν από τους διφορούμενους δραπέτες όταν αυτός αποπειράθηκε να αναλύσει τα παραπάνω τότε που ρωτήθηκε γιατί αρνείται να δει την οργή, την κακοβουλία και το κυνήγι του κέρδους που πλημμυρίζει την εποχή μας….επιμένοντας να αθωώνει την άγνοια….

Χαρακτηρισμός μάλλον άτοπος μια και όλα αυτά είναι τόσο οφθαλμοφανή και πεντακάθαρα όπως τα άγρια θηρία των κλουβιών ενός τσίρκου και τόσο σκοτεινά και γκρίζα σαν τις σκιές τις χειμωνιάτικες βροχερές νύχτες χωρίς φεγγάρια.

Συμφωνώ ότι όλα αυτά αποτελούν ένα μεγάλο κομμάτι της ζωής μας αλλά ποτέ δεν κατανόησα γιατί θα πρέπει να τα ενσωματώνουμε στην καρδιά μας αντί να τα παρατηρούμε και να τα μεταστοιχειώνουμε όσο γίνεται.


Περιμένω να μπεί ο χειμώνας για τα καλά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2006, 15:30:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Οι μη λεκτικοί διάλογοι μου φαίνονται πιο ενδιαφέροντες, οι λέξεις ως επί το πλείστον χρειάζονται για να κρύβουμε αυτά που τα μάτια φανερώνουν. Ο δυτικός άνθρωπος επέλεξε συνειδητά να χαθεί στο λαβύρινθο των λέξεων και να τον δαμάσει, εξερεύνησε τις πιο κρυφές γωνιές του λεκτικού τόπου επικοινωνίας καθιστώντας τες χρήσιμα εργαλεία για μια σαφή επικοινωνία. Αδιαφόρησε για το μη λεκτικό κόσμο των βλεμμάτων ορίζοντάς τον ως πρωτόγονο και άρα λιγότερο χρήσιμο, όπως ακριβώς συνέβη και με την ποίηση. Ακόμη και τη γλώσσα του σώματος την ταυτοποίησε ιδρύοντας ειδικές σχολές, τεχνοτροπίες και λεξικά με λήμματα της σωματικής γλώσσας, χρήσιμα στις επαγγελματικές και προσωπικές επικοινωνίες. Εχτισε έναν ασφαλή κώδικα επικοινωνίας που εμπιστεύεται τις λέξεις ως οχήματα της πραγματικότητας και αξιωματικά θεώρησε ότι την περιγράφουν με σαφήνεια. Εως τη στιγμή που η ζωή (της οποία τη φαντασία θαυμάζω και εμπιστεύομαι) συνωμοτεί για να γκρεμίσει τη βεβαιότητα και να σου φανερώσει την αδυναμία των λέξεων να τη χωρέσουν. Τις αφήνει ανίκανες και λαχανιασμένες να θρηνούν που σε πρόδωσαν.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

ΦΙΛΟΥΡΕΣ..

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius


Edited by - lorenzo on 14/09/2006 15:33:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 16:45:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
ΠΙΣΤΕΥΩ

Πιστεύω στα χαλασμένα ρολόγια γιατί μπορώ να τα φτύνω άφοβα,
πιστεύω στις πέντε ηπείρους για τα ωραία χρώματα τους πάνω στον χάρτη,
πιστεύω στις άδειες κάμαρες που ξεκλειδώνοντας βρίσκεις καμία φορά τον εαυτό σου,
πιστεύω στους τρελούς την ώρα που προσεύχονται και στις μηλιές το βράδυ που συλλογιούνται,
πιστεύω στα μικρά φτωχά ενθύμια της μητέρας μου και στην άσπιλη σύλληψη της παρθένου,
πιστεύω στη φωνή του ομπρελά που είναι μια ολόκληρη χαμένη νεότητα,
πιστεύω στα ωραία πουλιά που πετάγονται μεσ’ απ’ τα πιο μικρά βιβλία,

Πιστεύω στον φίλο που συναντάς άξαφνα μέσα σ’ ένα παραμύθι,

Πιστεύω στο απίστευτο που είναι η πιο αληθινή μας ιστορία,

πιστεύω στο φεγγάρι όταν πέφτει στο πηγάδι για να μην φαίνεται καθώς σκύβει να το δει η πλάτη του ραχητικού παιδιού,
πιστεύω στα σκυλιά που όταν γαυγίζουν σηκώνουν το κεφάλι σαν κάποιον να κοιτάζουν που περνάει πιο ψηλά.

Τάσος Λειβαδίτης.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2006, 17:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Σκεφτόμουνα πως μπορεί κανείς να αρχίσει να μιλά για την παιδική ηλικία:
Δεν είμαι φιλόσοφος, ούτε παιδαγωγός, ούτε παιδοψυχολόγος, δεν έχω καμία επιστημονική ειδίκευση σε αυτό που ονομάζουμε "παιδικότητα"' έτσι οι απόπειρές μου να ανοίξω βιβλία και εγκυκλοπαίδειες και να απομονώσω μια φράση του Φρόιντ ή του Βίλχεμ Ράιχ ή του Γιούνγκ ή του Πιαζέ ή του Φιλιπ Αριές εγκαταλείφθηκαν (ευτυχώς) στο πρώτο ξεκίνημά τους.
Στην συνέχεια προσπάθησα να βρω μια φράση σε κείμενα λογοτεχνών που αγαπώ μα τα σπουδαία λογοτεχνήματα, όπως ξέρετε, όταν γυρεύεις από αυτά τη συγκεκριμένη φράση, σου την αρνούνται πεισματικά για να σου την ξαναχαρίσουν στην ανύποπτη ανάγνωση. Έτσι αποφάσισα να στηριχτώ στη μνήμη μου - υπάρχει μια (απλοϊκή είναι η αλήθεια) άποψη που λέει πως η μνήμη είναι το σουρωτήρι που ξεχωρίζει τα όσα μας συγκινούν πραγματικά.
Θα σας φανεί παράξενο μα το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο νου ήταν ο τόσο γνωστός σε όλους μας στίχος του Σαββόπουλου:

"Ζούμε μέσα σε ένα όνειρο που τρίζει, σαν το ξύλινο ποδάρι της γιαγιάς μας, μα ο χρόνος ο αληθινός σαν μικρό παιδί είναι εξόριστος..."

Είναι πολύ σπουδαίος τραγουδοποιός ο Διονύσης Σαββόπουλος (η γενιά μου μεγάλωσε με τα τραγούδια του) μα εγώ πιστεύω πως είναι ακόμη σπουδαιότερος ποιητής.

Πιστεύω πως τούτο το σκοτεινά αινιγματικό τετράστιχο δίνει έναν απρόσμενα καίριο όσο και ανοιχτό ορισμό για την παιδική ηλικία: είναι ο αληθινός μα εξόριστος χρόνος μέσα στο ό,τι νομίζουμε πως ζούμε, σ' αυτό το μεγάλο όνειρο που τρίζει σαν το ξύλινο ποδάρι της γιαγιάς μας.

Γλυκιά μου Ε. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!
Θα σου γράψω κάποια στιγμή μόλις ξεμπερδέψω εε.. θα σου εξηγήσω
φιλούρες πολλές!!!!!!!!!1


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."

--Confucius

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2006, 11:15:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ο.Κ Δεν έχει διαφορά ... Όμορφα είναι και εδώ.

Περί αναρρίχησης στην οροσειρά των στόχων λοιπόν.
Συμβαίνει καμία φορά τα πράγματα να λαμβάνουν χώρα ανάποδα [ ξαφνιάζει μα διαβεβαιώ ότι γίνεται]….πρώτα αισθάνεσαι το αποτέλεσμα και μετά αναζητάς την αιτία.
Θα ήθελα να μπορούσα να προβάλλω το γεννηθέν συναίσθημα, αυτή την υπέρβαση που παρομοιάζω σαν βουτιά σε μια γλυκεία λίμνη ευφορίας αλλά...
Πάλι λέξεις θα παρεμβληθούν..
Αυτή η παιδική ανάμνηση που προκαλείται απο το άγγιγμα των στόχων που με αξιοθαύμαστη ακρίβεια παρέθεσες είναι αυτά τα ρέοντα ύδατα που περιγράφω.
Εκ των υστέρων ήρθε και η λογική εξήγηση και αντίληψη του τι τα προκάλεσε.
Την έδωσες την κατάλληλη στιγμή...

Η πειθαρχία δύσκολη αλλά αναγκαία συνθήκη αν θέλουμε να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι ….

Είσαι απολύτως κατανοητός...γνωρίζω αυτή την ευλογία αλλά άμεσα ξεπροβάλλει ο επόμενος τέταρτος στόχος και η εκ τούτου αγωνιώδης ερώτηση.

Σταθεροποιείται ποτέ μόνιμα και αν ναι πως?
Ζητάω το ανέφικτο? Αυτή η λάμψη κρύβεται...η την σκεπάζουμε?

Αν και πιστεύω ότι είμαι σαφής, αναλύω λίγο ακόμη.

Είτε με την λογική, είτε με την πίστη είτε με το συναίσθημα και την τέχνη η αναρρίχηση εκεί δεν είναι άγνωστη…
Στην διαδρομή μας στον ορατό κόσμο ανάμεσα στο ξημέρωμα και στην λήθη της αγαπημένης νύχτας εμφανίζονται κάθε είδους δαιμόνια [ καθημερινές αντιξοότητες] που σε παρασύρουν και σε πισωγυρίζουν ….σε γκρεμίζουν από τα ύψη άλλοτε απαλά και άλλοτε με σκληρότητα και ξανά πάλι από την αρχή…
Η προσωπική ενέργεια δεν είναι πάντα αρκετή και η αλλότρια κλοπή με βρίσκει κάθετα αρνητική.


ΠΩΣ ?????

Χαμογελώ....αφού σήμερα έχει πολύ φως και στο χαρίζω...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy