ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2005, 13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΣΩΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΔΕΝ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ.

Μερικοί-μερικές τη σιωπή.
Η ζωή όταν γουστάρει κάνει αφαίμαξη στα πλάσματά της,
γεμίζοντάς τα δίψα χωρίς νερό, φλόγα χωρίς θέρμη.
Που βρίσκονται τα άφθραρτα και στάσιμα σ΄αυτή τη ροή;
Η πορεία ορίζεται από τα σημάδια του χρόνου. Των χρόνων.
Μερικοί μερικές επιλέγουν ή όλα ή τίποτα.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 02:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΤΙΠΟΤΑ.
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟ ΟΛΟ.
ΟΛΟΙ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΤΟΥΣ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΤΟΥΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 03:28:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
Τι ευχή θα γράφατε στον έναστρο ουρανό,αν μπορούσατε
Nemesi
quote:
Η αλήθεια είναι ότι δεν ενοχλήθηκε η λογική μου, αλλά το συναίσθημα και γι' αυτό υποστήριξα την άποψή μου, αλλά αυτό δεν είναι εγωισμός, είναι ... συζήτηση

Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ;
Ο ΕΓΩΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΞΕΣΠΑΘΩΝΕΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ;
ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ...ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ

quote:
αλλά δεν είναι πάντα ότι δεν πιστεύουμε τους άλλους όταν έχουμε διαφορετική άποψη. Απλά ίσως βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετική οπτική γωνία.


quote:
Πάντως προσπαθείς βλέπω να μην χρησιμοποιείς τη λέξη "ΕΓΩ" αλλά και το προκλητικός για σένα τί είναι?

ΜΕ ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΗΝ ΛΕΞΗ "ΕΓΩ";
ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ...ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ...ΘΑ ΣΟΥ ΦΑΝΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΑ.

Η ΕΥΦΥΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ...
ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΕΞΥΠΝΟΣ ΟΣΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥ...ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΥΛΑΕΙ/ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ/ΒΡΙΣΚΕΙ ΛΥΣΕΙΣ/ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...ΤΟ PIXEL ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ...ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΤΕ ΤΟΥ ΜΠΙΛΙΑΡΔΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ...ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΤΟΥ;
Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ.

ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΤΟΥΣ ΕΞΥΠΝΟΥΣ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

ΜΙΑ ΕΞΥΠΝΗ "ΜΠΙΛΙΑ" ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ "ΠΙΑΣΤΕΙ" ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ PIXEL ΑΛΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ PIXEL ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ...ΑΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙΣ.
ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ "ΕΞΥΠΝΕΣ" ΜΠΙΛΙΕΣ ΘΑ "ΠΙΑΣΤΟΥΝ" ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΙΔΙΕΣ...ΠΑΡΑΞΕΝΟ...ΕΙΧΑΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙ ΟΤΙ Η ΕΥΦΥΙΑ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ;

ΤΑ ΜΠΙΛΙΑΡΔΑ ΕΧΟΥΝ ΘΕΡΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΗΝ ΜΠΙΛΙΑ ΝΑ ΚΥΛΑΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ...

ΜΙΛΗΣΑ ΓΙΑ ΜΠΙΛΙΕΣ,ΜΠΙΛΙΑΡΔΑ,IQ,ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ,ΚΙΝΗΣΗ,PIXEL,ΟΝΕΙΡΑ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΔΡΑΚΟΣ...ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΜΙΛΗΣΑ;
ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ...ΟΤΑΝ ΑΝΑΛΥΣΩ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ.

..

Edited by - pixeldream on 22/09/2005 03:30:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 10:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
Χιχιχιχιχι, ε, δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να προκαλείς
Διαφωνώ μαζί σου, η εφυία των ανθρώπων, δεν είναι στρόγγυλη, γιατί δεν είναι ίδια για τον κάθε άνθρωπο για κάποιους μπορεί να είναι στρόγγυλη, για κάποιους τετράγωνη και για κάποιους... ίσως να έχει κάποιο άλλο σχήμα. Όλοι βρίσκουν κάποιες λύσεις, και όλοι σκέφτονται με τον δικό τους τρόπο ο καθένας.

Χμμμμμμμμμμμ εντάξει το μόνο που κατέληξα είναι ότι το Pixel ΔΕΝ είναι στρόγγυλο, του αρέσει το μπιλιάρδο (αν και δεν μπορεί να παίξει, λόγω σχήματος) αλλά είναι προκλητικό, λες. Δηλαδή? Έχει σχήμα... προκλητικό? Η χαρακτήρα προκλητικό?

Τα όνειρα, ναι, στα όνειρα μπορείς να είσαι ότι θέλεις, αλλά πια είναι η πραγματικότητα? Η ζωή σου ή τα όνειρά σου? Και που ζεις πραγματικά? Μήπως τα όνειρα μια μια παράλληλη πραγματικότητα που ζεις και εκεί και έχεις ότι... σχήμα θέλεις?

Ο δράκος σου είναι καταπληκτικός, αλλά δεν ξέρω αν εμφανίστηκε επειδή μίλησες για σένα ή εμφανίστηκε γιατί μου αρέσουν εμένα πάρα πολύ οι δράκοι? (Αυτό είναι εγωισμός δικός μου χιχιχιχιχιχιχι)

Τέλος, μετά από όλο αυτό το κατεβατό, αυτό που κατάλαβα πάρα πολύ καλά για το Pixel είναι ότι λατρεύει να... προκαλεί (όπως φυσικά και στους περισσότερους άντρες αρέσει αυτό, νομίζω χιχιχιχιχι)

Καλημέρα σε όλους
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 18:09:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Η ΕΥΦΥΙΑ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΚΙΝΕΙΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ...

Pixeldream η καμπύλη ή η ευθεία είναι ο πιο γρήγορος δρόμος?

quote:
ΜΕΡΙΚΟΙ ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ

Αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μην ενωθούμε με τίποτα.

quote:
Τα όνειρα, ναι, στα όνειρα μπορείς να είσαι ότι θέλεις, αλλά πια είναι η πραγματικότητα? Η ζωή σου ή τα όνειρά σου? Και που ζεις πραγματικά? Μήπως τα όνειρα μια μια παράλληλη πραγματικότητα που ζεις και εκεί και έχεις ότι... σχήμα θέλεις?

Nemesis
Η γνώμη μου είναι οτι είναι και τα δύο.
Το ένα ανταποκρίνεται στο φυσικό μας σώμα και το άλλο στην ψυχή μας.
Η άποψη του εσωτερισμού είναι οτι για κάθε τι που γίνεται σε αυτό
τον κόσμο που αντιλαμβανόμαστε με τίς πέντε γνωστές αισθήσεις, υπάρχει και το αντίστοιχο στόν αστρικό που το αντιλαμβάνεσαι μετην διαίσθηση, την έκτη άισθηση.

ΦιλικάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 21:33:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Παράξενη βροχή,
στα μάτια στη σιωπή στα αδιέξοδα.
ξεπλένει και τα μάτια που ήταν ένοχα
κι εκείνα τ΄αστραπόβροντα μαχαίρια
κι απόψε δεν κρατώ τα δυό σου χέρια.
Πως πονάει...

Η ποίηση μιλάει και συνθλίβει
φοβάται παραπαίει πόρτα ανοίγει
πετά ελευθερώνει αγαπάει
στα χνάρια της σιωπής σου ακουμπάει.
Απαντάει.

Η ποίηση σου γνέφει χρόνια τώρα,
κι εσύ στης μοναξιάς την κατηφόρα.
Σου δίνω την ψυχή μου σ΄ένα τάσι
πεθαίνω, και ελπίζεις σε γιορτάσι.
Σκορπάω.

Με καις και με μαλώνεις δίχως τύψη
κι εγώ κατρακυλάω απ΄τα ύψη
συνείδησης τραγούδια ψιθυρίζεις,
σκοπό και μουσική εντός βυθίζεις.

Φοβάμαι μη χαθείς μέσα στο χρόνο
ραγίζω κι ασυναίσθητα βουρκώνω
τα δάκρυα ακοίμητα αντέχουν
μαζί με τη βροχή να υπερέχουν.

Τιθάσευσε κι απόψε καταιγίδες
πονάω στα δυό μάτια μου το είδες
πριν φύγω γίνε στάλα της αβύσσου
στα χείλη μου ακούμπα, κι εκεί σβήσου.

Αγνάντεψε τον πόθο της συγνώμης
και κάψε τις αρνήσεις κάποιας γνώμης
βοήθα με Θεέ πριν ξεψυχήσω
γι΄αυτό που αποφεύγει να μιλήσω.

Βοήθα με ψυχή να αγκαλιάσω
τα χρώματα του νου προτού ξεσπάσω
ο χρόνος είναι θάνατος και αγάπη
δεν θέλω να βρεθώ στην αυταπάτη.

Ο χρόνος είναι έρωτας κι αλμύρα
κι εσύ με μιάς θεότητας την πείρα,
με κάνεις βασιλιά κραυγή ζητιάνο
στα χέρια μου το φως του τέλους πιάνω.

Αγκάλιασε κι απόψε την αφή μου
και λύγισε στην πρώτη αφορμή μου
τα όνειρα της ζήσης δεν θυμάμαι
γιά κράτα με και πες ξανά.
Που πάμε;

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 04:38:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Pixeldream η καμπύλη ή η ευθεία είναι ο πιο γρήγορος δρόμος?
ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ...Η ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ...ΑΛΛΑ...ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ;
Η ΚΑΜΠΥΛΗ ΚΑΙ Η ΕΥΘΕΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΗΚΟΣ.

quote:
Αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μην ενωθούμε με τίποτα.
ΕΙΝΑΙ Ο ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.

Nemesi

quote:
Χιχιχιχιχι, ε, δεν έχεις μόνο εσύ το προνόμιο να προκαλείς
Διαφωνώ μαζί σου, η εφυία των ανθρώπων, δεν είναι στρόγγυλη, γιατί δεν είναι ίδια για τον κάθε άνθρωπο.

ΠΡΟΚΑΛΕΙΣ...ΧΑΙΡΟΜΑΙ.
ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΔΩ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ;
ΠΑΡΑΞΕΝΟ...ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΝΕ...ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ ΛΟΓΟ ΝΑ ΜΕΤΡΑΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ;
Η ΕΥΦΥΙΑ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΕΙΝΑΙ Η ΔΕΚΤΙΚΟΤΗΤΑ (ΣΧΗΜΑ) ΚΑΙ Η ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ...ΟΣΟ ΠΙΟ ΣΤΡΟΓΓΥΛΟ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΟ...ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΡΙΝ.

ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΟΣ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ.

ΕΥΦΥΙΑ ΚΑΙ ΤΡΙΧΟΦΥΙΑ.

quote:
Όλοι βρίσκουν κάποιες λύσεις, και όλοι σκέφτονται με τον δικό τους τρόπο ο καθένας.

ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ...ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΡΑΣΗ..."ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ" ΧΜ! ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ; ΜΗΠΩΣ Η ΜΠΙΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ;

quote:
αλλά είναι προκλητικό, λες. Δηλαδή? Έχει σχήμα... προκλητικό? Η χαρακτήρα προκλητικό?

Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ...ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙ...ΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΚΙΑ...ΧΜ! ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ...ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΕΥΦΥΙΑ...ΟΥΠΣ!! ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ...ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ.

quote:
Ο δράκος σου είναι καταπληκτικός, αλλά δεν ξέρω αν εμφανίστηκε επειδή μίλησες για σένα ή εμφανίστηκε γιατί μου αρέσουν εμένα πάρα πολύ οι δράκοι? (Αυτό είναι εγωισμός δικός μου χιχιχιχιχιχιχι)

ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ FORUM ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΕΣ...ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ Η ΦΩΤΙΑ;

ΑΦΗΣΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ...

quote:
στα όνειρα μπορείς να είσαι ότι θέλεις, αλλά πια είναι η πραγματικότητα?

Η nst ΕΔΩΣΕ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΑ ΔΩΣΩ ΜΙΑ ΠΑΡΑΝΟΙΚΗ ΕΡΩΤΗΣΗ...ΓΙΑΤΙ ΕΙΣΑΙ ΤΟΣΟ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η "ΚΑΝΟΝΙΚΗ" ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ;
ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ;
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ Η ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ.
ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΝΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ...ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΧΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΜΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΛΕΠΤΟ ΠΕΠΛΟ...ΚΑΝΕ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΚΙΝΗΤΡΟ.
ΟΝΕΙΡΟΠΑΡΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΟΝΕΙΡΟΠΟΛΟΙ...ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΟΥΝ...ΓΙΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΟΙ ΕΦΕΥΡΕΤΕΣ...ΠΡΟΚΑΛΟΥΝ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΥΣ...ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 10:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

Nemesis
Η γνώμη μου είναι οτι είναι και τα δύο.
Το ένα ανταποκρίνεται στο φυσικό μας σώμα και το άλλο στην ψυχή μας.
Η άποψη του εσωτερισμού είναι οτι για κάθε τι που γίνεται σε αυτό
τον κόσμο που αντιλαμβανόμαστε με τίς πέντε γνωστές αισθήσεις, υπάρχει και το αντίστοιχο στόν αστρικό που το αντιλαμβάνεσαι μετην διαίσθηση, την έκτη άισθηση.

Φιλικά


Πρώτα απ' όλα καλημέρα σε όλους

Αγαπητή μου nst συμφωνώ μαζί σου, αυτή είναι η άποψη του εσωτερισμού, αλλά ποιος μας λέει ότι δεν ζούμε και κάπου αλλού? Όχι μόνο με την ψυχή μας, αλλά και με το σώμα μας? Γιατί τα όνειρα δεν είναι μια άλλη παράλληλη πραγματικότητα? ποιος μπορεί να το αποδείξει αυτό?

Συγνώμη για όλους αυτούς τους προβληματισμούς πρωί πρωί

NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 10:33:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
Καλημέρα Pixel (εν συντομία )

Η ευθεία και η καμπύλη ΔΕΝ έχουν το ίδιο μήκος (τουλάχιστον στα... μαθηματικά) χιχιχιχι

Τώρα όσον αφορά τον εγωισμό, συμφωνώ με την nst "Αυτός είναι ο πιο σίγουρος τρόπος για να μην ενωθούμε με τίποτα.". Ενωμένος είσαι με τον εαυτό σου, αλλά είναι άλλο το αν τον έχουμε βρει ή όχι ή αν είμαστε σε ισορροπία μ' αυτόν. Αυτό όμως δεν έχει να κάνει με τον... εγωισμό, νομίζω

Γράφεις:
1) "ΟΛΟΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟ...ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΡΑΣΗ..."ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ" ΧΜ! ΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΣΤΡΟΦΕΣ; ΜΗΠΩΣ Η ΜΠΙΛΙΑ ΚΑΙ Ο ΤΡΟΧΟΣ;" Υπάρχουν κι άλλες φράσεις για την εφυία π.χ. "έχει μυαλό ξυράφι" άρα... παίρνει στροφές? χιχιχιχιχι

2) "Η ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ...ΔΕΝ ΒΑΖΩ ΤΗΝ ΣΚΕΨΗ ΜΟΥ ΣΕ ΚΑΛΟΥΠΙ...ΤΑ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΥΤΑΚΙΑ...ΧΜ! ΤΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΦΤΙΑΧΝΟΥΝ ΩΡΑΙΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ...ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΚΑΙ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΕΥΦΥΙΑ...ΟΥΠΣ!! ΜΟΛΙΣ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑ ΤΗΝ ΤΕΤΡΑΓΩΝΗ ΛΟΓΙΚΗ...ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ." Από αυτό να βγάλω το συμπέρασμα ότι πρόκληση είναι η σκέψη σου? Εγώ δεν έχω τετράγωνη λογική, εξάλλου δεν λειτουργώ ποτέ με τη λογική, αλλά μόνο με το συναίσθημα, άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω σ' αυτό

3) "ΑΣ ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΜΕ ΤΟΝ ΕΓΩΙΣΜΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΕΡΕΥΝΑ ΘΑ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΕΧΩ ΓΕΜΙΣΕΙ ΤΟ FORUM ΜΕ ΔΡΑΚΟΥΣ ΚΑΙ ΦΩΤΙΕΣ...ΕΧΕΙ ΣΧΗΜΑ Η ΦΩΤΙΑ;" Σ' ευχαριστώ που θα μοιραστούμε τον εγωισμό σου/μου όσο για τη φωτιά, τι να πω, εσύ δεν θέλεις να βάλεις σε ... καλούπια (σχήμα) τίποτα, τώρα πως το κάνεις αυτό με τη φωτιά? χιχιχιχι καλά καλά μη φωνάζεις, δεν έχει σχήμα έχει όμως μορφή και με μαγνητίζει

Nemesi
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 11:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
ΕΙΝΑΙ Ο ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ.

Pixeldream
Νομίζω οτι ο εγωισμός χτίζει μέσα μας ενα τέτοιο φράγμα που δεν μας αφήνει να δούμε παραπέρα.
Οταν έχουμε θιχτεί ή ηττηθεί θέλουμε να το παραδεχθούμε έστω και στόν εαυτό μας ή βρίσκουμε δικαιολόγίες να τον απαλλάξουμε απο την οργή?

quote:
Αγαπητή μου nst συμφωνώ μαζί σου, αυτή είναι η άποψη του εσωτερισμού, αλλά ποιος μας λέει ότι δεν ζούμε και κάπου αλλού? Όχι μόνο με την ψυχή μας, αλλά και με το σώμα μας? Γιατί τα όνειρα δεν είναι μια άλλη παράλληλη πραγματικότητα? ποιος μπορεί να το αποδείξει αυτό?

Nemesis
πρώτα να σε καλωσορίσω στην χώρα των αισθήσεων και των παραισθήσεων που έχεις έρθει μαζί μας.

Λοιπόν τώρα με το σώμα μας δεν νομίζω να ζούμε και κάπου αλλού.
Πως το φαντάζεσαι αυτό?
Με την ψυχή μας πιστεύω οτι ναι, ζούμε.
Τα όνειρα μας είναι αληθινά άλλά δεν επειδή δεν έχουν οπτικό αντίκρισμα στην γήινη ζωή μας και επειδή δεν μπορουμε να τα μοιραστούμε με κάποιον άλλο ή να τα φωτογραφήσουμε αμφισβητούνται.
Κοινώς δεν μπορείς να αποδέιξεις σε κανέναν την αλήθεια τους.
Είναι μόνο δική σου.


quote:
εξάλλου δεν λειτουργώ ποτέ με τη λογική, αλλά μόνο με το συναίσθημα, άρα δεν μπορώ να σου απαντήσω σ' αυτό

θα ήταν ίσως ιδανικό να λειτουργούσαμε όλοι πάντα σύμφωνα με την συνείδηση μας και τα συναισθήματα μας.
Ισως γίνει κάποτε.
Ομως όταν κάνουμε πράξη το συναίσθημα μας δεν πρέπει να λαμβάνουμε υπ'οψιν και την λογική σε ορισμένες περιπτώσεις?

πχ Εγώ μπορεί να θέλω να δείρω κάποιον που με θύμωσε. Επειδή έτσι αισθάνομαι θα το κάνω? Μάλλον όχι.
Θα προσπαθήσω να εξουδετερώσω τον θυμό............

Φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 18:56:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
nst
quote:
Νομίζω οτι ο εγωισμός χτίζει μέσα μας ενα τέτοιο φράγμα που δεν μας αφήνει να δούμε παραπέρα.
Οταν έχουμε θιχτεί ή ηττηθεί θέλουμε να το παραδεχθούμε έστω και στόν εαυτό μας ή βρίσκουμε δικαιολόγίες να τον απαλλάξουμε απο την οργή?

ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΠΑΡΑΠΕΡΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΣΑ.
ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;
ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΟΥΣΑ ΟΤΑΝ ΕΛΕΓΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.


Nemesi

quote:
Υπάρχουν κι άλλες φράσεις για την εφυία π.χ. "έχει μυαλό ξυράφι" άρα... παίρνει στροφές?

ΝΑΙ!!! ΕΧΕΙ ΛΕΙΑΝΕΙ ΤΗΝ ΜΠΙΛΙΑ ΜΕ ΤΟ ΞΥΡΑΦΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ.

quote:
Η ευθεία και η καμπύλη ΔΕΝ έχουν το ίδιο μήκος

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΕΚΑ ΜΕΤΡΑ ΣΚΟΙΝΙ ΟΣΕΣ ΚΑΜΠΥΛΕΣ ΚΑΙ ΕΥΘΕΙΕΣ ΚΙ ΑΝ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΛΙ ΔΕΚΑ ΜΕΤΡΑ ΣΚΟΙΝΙ ΘΑ ΕΧΕΙΣ...ΕΓΩ ΘΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΚΟΥΝΙΑ...ΔΥΟ ΕΥΘΕΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ...ΟΛΑ ΣΕ ΕΝΑ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2005, 19:48:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

"Αν ο Θεός ξεχνούσε για μια στιγμή ότι είμαι μια μαριονέτα φτιαγμένη από κουρέλια και μου χάριζε ένα κομμάτι ζωή, ίσως δεν θα έλεγα όλα αυτά που σκέφτομαι, αλλά σίγουρα θα σκεφτόμουν όλα αυτά που λέω εδώ.

Θα έδινα αξία στα πράγματα, όχι γι'αυτό που αξίζουν, αλλά γι'αυτό που σημαίνουν. Θα κοιμόμουν λίγο, θα ονειρευόμουν πιο πολύ, γιατί για κάθε λεπτό που κλείνουμε τα μάτια, χάνουμε εξήντα δευτερόλεπτα φως.

Θα συνέχιζα όταν οι άλλοι σταματούσαν, θα ξυπνούσα όταν οι άλλοι κοιμόταν. Θα άκουγα όταν οι άλλοι μιλούσαν και πόσο θα απολάμβανα ένα ωραίο παγωτό σοκολάτα!

Αν ο Θεός μου δώριζε ένα κομμάτι ζωή, θα ντυνόμουν λιτά, θα ξάπλωνα μπρούμυτα στον ήλιο, αφήνοντας ακάλυπτο όχι μόνο το σώμα αλλά και την ψυχή μου.

Θεέ μου, αν μπορούσα, θα έγραφα το μίσος μου πάνω στον πάγο και θα περίμενα να βγει ο ήλιος. Θα ζωγράφιζα μ'ένα όνειρο του Βαν Γκογκ πάνω στα άστρα ένα ποίημα του Μπενεντέτι κι ένα τραγούδι του Σερράτ θα ήταν η σερενάτα που θα χάριζα στη σελήνη. Θα πότιζα με τα δάκρια μου τα τριαντάφυλλα, για να νοιώσω τον πόνο από τ'αγκάθια τους και το κοκκινωπό φιλί των πετάλων τους... Θεέ μου, αν είχα ένα κομμάτι ζωή...

Δεν θα άφηνα να περάσει ούτε μία μέρα χωρίς να πω στους ανθρώπους ότι αγαπώ, ότι τους αγαπώ. Θα έκανα κάθε άνδρα και γυναίκα να πιστέψουν ότι είναι οι αγαπητοί μου και θα ζούσα ερωτευμένος με τον έρωτα.

Στους ανθρώπους θα έδειχνα πόσο λάθος κάνουν να νομίζουν ότι παύουν να ερωτεύονται όταν γερνούν, χωρίς να καταλαβαίνουν ότι γερνούν όταν παύουν να ερωτεύονται! Στο μικρό παιδί θα έδινα φτερά, αλλά θα το άφηνα να μάθει μόνο του να πετάει. Στους γέρους θα έδειχνα ότι το θάνατο δεν τον φέρνουν τα γηρατειά αλλά η λήθη.

Τι μέρα γεννηθήκατε;
ΜήναςΙανΦεβMάρAπρMάιΙούνΙούλAύγΣεπOκτNoέΔεκ Μέρα01020304050607080910111213141516171819202122232425262728293031

Έμαθα τόσα πράγματα από σας, τους ανθρώπους... Έμαθα πως όλοι θέλουν να ζήσουν στην κορυφή του βουνού, χωρίς να γνωρίζουν ότι η αληθινή ευτυχία βρίσκεται στον τρόπο που κατεβαίνεις την απόκρημνη πλαγιά. Έμαθα πως όταν το νεογέννητο σφίγγει στη μικρή παλάμη του, για πρώτη φορά, το δάχτυλο του πατέρα του, το αιχμαλωτίζει για πάντα.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί. Είναι τόσα πολλά τα πράγματα που μπόρεσα να μάθω από σας, αλλά δεν θα χρησιμεύσουν αλήθεια πολύ, γιατί όταν θα με κρατούν κλεισμένο μέσα σ'αυτή τη βαλίτσα, δυστυχώς θα πεθαίνω.

Να λες πάντα αυτό που νιώθεις και να κάνεις πάντα αυτό που σκέφτεσαι. Αν ήξερα ότι σήμερα θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ'έβλεπα να κοιμάσαι, θα σ'αγκάλιαζα σφιχτά και θα προσευχόμουν στον Κύριο για να μπορέσω να γίνω ο φύλακας της ψυχής σου. Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα σ'έβλεπα να βγαίνεις απ' την πόρτα, θα σ'αγκάλιαζα και θα σού ‘δινα ένα φιλί και θα σε φώναζα ξανά για να σου δώσω κι άλλα.

Αν ήξερα ότι αυτή θα ήταν η τελευταία φορά που θα άκουγα τη φωνή σου, θα ηχογραφούσα κάθε σου λέξη για να μπορώ να τις ακούω ξανά και ξανά. Αν ήξερα ότι αυτές θα ήταν οι τελευταίες στιγμές που σ' έβλεπα, θα έλεγα "σ' αγαπώ" και δεν θα υπέθετα, ανόητα, ότι το ξέρεις ήδη.

Υπάρχει πάντα ένα αύριο και η ζωή μας δίνει κι άλλες ευκαιρίες για να κάνουμε τα πράγματα όπως πρέπει, αλλά σε περίπτωση που κάνω λάθος και μας μένει μόνο το σήμερα, θα 'θελα να σου πω πόσο σ'αγαπώ κι ότι ποτέ δεν θα σε ξεχάσω. Το αύριο δεν το έχει εξασφαλίσει κανείς, είτε νέος είτε γέρος.

Σήμερα μπορεί να είναι η τελευταία φορά που βλέπεις τους ανθρώπους που αγαπάς. Γι' αυτό μην περιμένεις άλλο, κάν'το σήμερα, γιατί αν το αύριο δεν έρθει ποτέ, θα μετανιώσεις σίγουρα για τη μέρα που δεν βρήκες χρόνο για ένα χαμόγελο, μια αγκαλιά, ένα φιλί και ήσουν πολύ απασχολημένος για να κάνεις πράξη μια τελευταία τους επιθυμία. Κράτα αυτούς που αγαπάς κοντά σου, πες τους ψιθυριστά πόσο πολύ τους χρειάζεσαι, αγάπα τους και φέρσου τους καλά, βρες χρόνο για να τους πεις "συγνώμη", "συγχώρεσέ με", "σε παρακαλώ", "ευχαριστώ" κι όλα τα λόγια αγάπης που ξέρεις.

Κανείς δεν θα σε θυμάται για τις κρυφές σου σκέψεις. Ζήτα απ' τον Κύριο τη δύναμη και τη σοφία για να τις εκφράσεις. Δείξε στους φίλους σου τι σημαίνουν για σένα."

Γκαμπριέλ Γκαρσία Μάρκες

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 09:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream

I feel you
Your sun it shines
I feel you
Within my mind
You take me there
You take me where
The kingdom comes
You take me to
And lead me through
Babylon

...

I feel you
Each move you make
I feel you
Each breath you take
Where angels dragons sing
And spread their wings.


Let yourself go
let yourself go

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 15:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

Pixeldeam νομίζω οτι αυτή η διαπίστωση είναι η αρχή της ένωσης του εξω με τον έσω εαυτό μας. Αν δεχθούμε και αγαπήσουμε τα συναισθήματα μας και τις επιθυμίες μας, αν λειτουργούμε με γνώμονα αυτά και οχι τα κατά συνθήκην ψεύδη ίσως μπορέσουμε και κάνουμε πράξη τα <<θέλω μας>>.

Δεν ανακοινώνουμε στούς άλλους, σεβόμαστε όμως την δική μας ηθική όταν ακούμε τον εαυτό μας. Ο εγωισμός έτσι καταρρίπτεται.

πχ Ο εγωισμός μου, θα θελήσει να μου επιβάλλει τον νόμο της εκδίκησης σε περίπτωση που πληγωθώ, αλλά η συνείδηση μου αντιδρά γιατί εγώ δεν είμαι έτσι.
Προτιμώ να πράξω οτι ''αισθάνομαι'' αδιαφορόντας για τις μικρότητες των άλλων και τα ''νευράκια'' του εγωισμού.

Κατα κάποιο τρόπο αποφεύγεται και η εωτερική σύγκρουση που θεωρώ οτι είναι πολύ δυνατότερη της εξωτερικής.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 19:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo



Tου Λαζάρου

Nεφοσκεπές ψιλόβροχο ημέρας.
Kάτι μωραί καμπάνες πιτσιλάνε
τον ύπνο του Λαζάρου να εξέλθει.
Kαλά στοκαρισμένο το φως γύρω γύρω.

Eίχα και γω να δεύρο κάποιους έξω
μα δε μου αποκρίθηκαν αν θέλουν.

Πώς ν' αποκριθούν
με ωτακουστή που άφησες καλά στοκαρισμένο
το φως γύρω γύρω.

Kι έπειτα γιατί τους ρωτάς αν θέλουν.
Tο θαύμα δε ρωτάει.
Σ' αρπάζει από το αυτί και
σέρνοντας σε πετάει στο φως.
Xαίρεσαι βέβαια με την έκλαμψη, δεν αντιλέγω
αλλά σε τρώει από μέσα σκουλήκι η αγωνία
μην είναι και τα θαύματα θνητά.

Άστους λοιπόν καλύτερα εκεί
μην έχωμεν να άρωμεν για δεύτερη φορά
κενόν τον κράββατόν τους.

Tίποτα δεν άκουσες;
Kι όμως, όλην αυτή την ώρα εδώ μέσα
με άλλα κουβεντιάζοντας να πάρω λίγο αέρα
σε σένανε μιλούσα εκεί κάτω.
ότι δε σε προσφώνησα;
Mε ποιο απ' όλα τα Λερναία ονόματα
να σε πρωτοφωνάξω.
Όποιο κι αν κόψω αποζητώντας σε
φυτρώνει αμέσως άλλο.

Κική
Δημουλά

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2005, 20:21:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo




Απόγευμα

Ένα κομμάτι άνεμος που έπεσε στο δρόμο
κάθισε κι έπαιξε
στα σύρματα του ηλεκτρικού
μία μελωδία σιγανή
αφιερωμένη στη διάθεσή μου.
Αυτή για μία στιγμή μονάχα ανασηκώθηκε και κοίταξε
ύστερα αμετάπειστη και αδιάφορη
ξαναβυθίστηκε εντός μου.

Μαρία Αμπατζή

Από τη συλλογή Έρεβος

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

quote:
ΘΕΛΟΥΜΕ ΠΟΛΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ...ΤΩΡΑ ΤΙ ΕΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ;

Pixeldeam νομίζω οτι αυτή η διαπίστωση είναι η αρχή της ένωσης του εξω με τον έσω εαυτό μας. Αν δεχθούμε και αγαπήσουμε τα συναισθήματα μας και τις επιθυμίες μας, αν λειτουργούμε με γνώμονα αυτά και οχι τα κατά συνθήκην ψεύδη ίσως μπορέσουμε και κάνουμε πράξη τα <<θέλω μας>>.

Δεν ανακοινώνουμε στούς άλλους, σεβόμαστε όμως την δική μας ηθική όταν ακούμε τον εαυτό μας. Ο εγωισμός έτσι καταρρίπτεται.

πχ Ο εγωισμός μου, θα θελήσει να μου επιβάλλει τον νόμο της εκδίκησης σε περίπτωση που πληγωθώ, αλλά η συνείδηση μου αντιδρά γιατί εγώ δεν είμαι έτσι.
Προτιμώ να πράξω οτι ''αισθάνομαι'' αδιαφορόντας για τις μικρότητες των άλλων και τα ''νευράκια'' του εγωισμού.

Κατα κάποιο τρόπο αποφεύγεται και η εωτερική σύγκρουση που θεωρώ οτι είναι πολύ δυνατότερη της εξωτερικής.
Φιλικά



Έχεις απόλυτο δίκαιο αγαπητή μου nst, πρέπει να μάθουμε να αγαπάμε και να σεβόμαστε τον εαυτό μας, να τα έχουμε βρει μαζί του και φυσικά να προσπαθήσουμε να αποβάλουμε τον εγωισμό. Έτσι νομίζω θα βρούμε μια ισορροπία του μέσα με του έξω Τώρα όσον αφορά αυτά τα "θέλω μας" νομίζω ότι πολύ καλά έκανες τα έβαλες μέσα σε εισαγωγικά. Το που σταματάει η δικιά μου η ελευθερία (και το δικό μου "θέλω") και αρχίζει η ελευθερία του άλλου (και το δικό του "θέλω") είναι μια πολύ λεπτή και αδιόρατη γραμμή, αν καταφέρουμε να την διακρίνουμε, τότε νομίζω ότι όλα θα είναι καλύτερα για όλους

Καλημέρα
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 13:10:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
Σαν παλιό σινεμά και σαν τη Xαλιμά
Που μιλάει με τα παιδιά, σου κρύβω την αλήθεια
Κι αφήνω από τα στήθια μου να βγουν
Παραμύθια για κείνους π' αγαπούν

Για στιγμές μυστικές για λάμψεις μαγικές
Για αγκαλιές ερωτικές για νύχτες σκοτεινές

Σαν παλιό σινεμά και σαν τη χαλιμά
Που μιλάει με τα παιδιά, σου κρύβω την αλήθεια
Κι αφήνω από τα στήθια μου να βγουν
Παραμυθία για ’κείνους π' αγαπούν

Σ' αγκαλιάζω στο σκοτάδι, σε τυλίγω μ' ένα χάδι
τώρα είμαι γυμνός, νοιώθω σαν θεός
Φωτεινός δυνατός, μπορείς να μ' αγαπήσεις
μπορείς να μου φωτίσεις μια στιγμή
Το κορμί μου είναι μόνο η αφορμή

Για στιγμές μυστικές για λάμψεις μαγικές
Για αγκαλιές ερωτικές για νύχτες σκοτεινές

NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pixeldream
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1606 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 18:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pixeldream
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ;
ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.

..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 20:54:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Ψαχνόμαστε αδιάκοπα. Ενίοτε γοητευόμαστε από τα κοινά και τετριμμένα. Ο χρόνος μπορεί με ακρίβεια να ξεκαθαρίσει τα πάντα.
Φίλος κι εχθρός μαζί.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Τα χέρια μου ντυθήκαν τα δικά του,ταξίδεψα στη λήθη του θανάτου,και της ζωής, φιλί βροχής.Πριν μέρες γνώρισα τα δάκρυά του, κι ας είχε όλο τον κόσμο χάρισμά του,και άντρας,και τραγούδι, και παιδί,δεν ήξερα πως κλαίνε κι οι Θεοί!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2005, 22:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

Συμφωνώ μαζί σου.Πιστεύω οτι καμία φορά είναι σαν ένας τελείως άγνωστος.
Αν όμως τον γνωρίσουμε όσο μπορέσουμε δεν θα
σταματήσει και αυτός ο ανούσιος πόλεμος?
Μας έχουνε μάθει οτι είναι εγωιστικό να ασχολούμεθα με τον εαυτό μας, μάλλον έτσι τούς βόλευε.
Γιατί να μην ψάχνουμε και να μην αγαπάμε το μόνο σίγουρο που έχουμε?
Γιατί να μην ξέρουμε τις επιθυμίες του ?
Γιατί να μην ακουμε την φωνή
του?
Επειδή έτσι θα γίνουμεελεύθεροι?

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ

Τι εννοείς?
Μερικές φορές μπορεί να αρνήσαι κάτι συνολικά
Γιατί όχι?

φιλικά
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 12:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ...ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ...ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΤΟΥ;
ΣΥΝΗΘΩΣ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ.

..


Δεν είμαστε ένα με τον εαυτό μας, αλλά η πορεία μας είναι αυτή νομίζω, να γίνουμε ένα με τον εαυτό μας, ή αν θέλεις καλύτερα με τον... ανώτερο εαυτό μας και τότε όπως πολύ σωστά λέει η nst θα τελειώσει αυτός ο ανούσιος... πόλεμος.

Καλημέρα
NemesiΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 14:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Με της σιωπής τα κρίνα που λυγούνε
μέσα στα νικημένα μου τα χέρια,
με τις σκέψεις που μάταια κυνηγούνε
η μία την άλλη πέρα από τα’ αστέρια,

Με τα μάτια που κάτι νοσταλγούνε,
κάτι που μου είναι αγνοημένο πλέρια
Σα να μη βλέπουν σαν να μην αλγούνε,
εξαϋλωμένα μάτια, μάτια αιθέρια,

Στέκω οραματισμένη και πιστεύω.
Δεν ξέρω τι πιστεύω. Ξεφυλλίζω
τα ποιήματα σου κι’ όλο μεσιτεύω

Στη σκέψη σου και στη βουλή του απείρου.
Κι’ όπως ποτέ τα μάτια δεν σφαλίζω
ξέρω πως πια δεν είναι απάτη ονείρου.

Μαρία Πολυδούρη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 16:58:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo



Δεν ονειρεύτηκα ποτέ το χρόνο

Και τη συντροφιά του

Μήτε την αποθσία του οσφράνθηκα ποτέ

Σε κάποιο ελάχιστο ηδονικό μου ύπνο....

.....................................

Η καρδιά μας είναι ένα κύμα που δεν σπάει στην ακρογιαλιά...

Ποιος μαντεύει τη θάλασσα, απ' όπου βγαίνει η καρδιά μας;

Αλλά είναι η καρδιά μας ένα κύμα μυστικό, χωρίς αφρό...

Βουβά πιάνει μια στεριά. Και αθόρυβα σκαλίζει το ανάγλυφο ενός πόθου, που δεν ξέρει απογοήτευση και αγνοεί την ησυχία...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2005, 17:08:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


ΤΟΜΑΣ ΝΤΥΛΑΝ
1914-1953

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΙΠΟΤ’ ΑΛΛΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Χωρίς να είμαστε τίποτ’ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσ’ απ’ τα δέντρα

Φοβισμένοι, αφήνοντας τις λέξεις μας να είναι τρυφερές

Από φόβο μήπως ξυπνήσουμε τις κουρούνες,

Από φόβο μήπως έρθουμε

Αθόρυβα μέσα σ’ έναν κόσμο φτερών και κραυγών.

Αν ήμασταν παιδιά, ίσως να σκαρφαλώναμε,

Θα πιάναμε τις κουρούνες να κοιμούνται, και δεν θα σπάγαμε ούτε κλαράκι,

Και, μετά το μαλακό ανέβασμα,

Θα τινάζαμε τα κεφάλια μας πιο πάνω απ’ τα κλαριά

Για να θαυμάσουμε την τελειότητα των άστρων.

Πέρα απ’ τη σύγχυση, όπως συμβαίνει συνήθως,

Και τον θαυμασμό για όσα ο άνθρωπος γνωρίζει,

Πέρα απ’ το χάος θα ‘ρχόταν η μακαριότητα.

Αυτό, τότε, είναι ομορφιά, είπαμε,

Παιδιά που με θαυμασμό κοιτάζουν τ’ αστέρια,

Είναι ο σκοπός και το τέλος.

Χωρίς να είμαστε τίποτ’ άλλο παρά μόνο άνθρωποι, περπατήσαμε μέσ’ απ’ τα δέντρα.

μετάφραση: Βίλκη Τσελεμέγκου-Αντωνιάδου

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 15:01:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
lorenzo, ωραίες οι επιλογές.

----------*********----------

Απόρριψη.


Το όνειρο συνθεμένο από στοιχεία ερώτων πολύχρωμα θάμβος σιωπή. Νέα αρχή, ή θάνατος;

Αγάπησες τον κόσμο μου,
τις νοσταλγίες τις ευαισθησίες
τις ενατενίσεις των βιωμάτων.
Λάτρεψα την απειρότητα και την ομορφιά της ανάσας σου,
την ήρεμη αποδοχή των καλώ
και των κακών πλευρών της ζωής σου.
Ρέμβη κι όνειρο.
Σύμβολα έννοιες μουσικές παρηχήσεις.
Διερεύνηση του απείρου χώρου της ψυχής και του νου.
Εναρμονισμένα πάθη.
Κι η ελπίδα έγινε λυγμός
η νοσταλγία παράπονο
το πάθος συγκρατημένο. Ανύπαρτο. Θα βρω τη λέξη.
Φιλία.
Ειρωνικό.
Η αγάπη μας ένα σπαρταριστό κομμάτι κομμένο από το ζεστό κορμί της ζωής.
Κι ύστερα στάχτη.
Αυτός ο παλλόμενος χρωματικός πλούτος η ρέουσα υποβλητική αρμονία
χιμαιρικός αισθησιασμός εσώτερη συμφωνία ρυθμών
σιωπών τόνων
κραυγών
ενοτήτων.
Απόρριψη.

Η αγάπη μας ένα σπαρταριστό κομμάτι κομμένο από το ζεστό κορμί της ζωής.
Κομμένο.
Κομμένο.
Κομμένο.
Κομμένο.

*΄Οταν λέτε τη λέξη αγάπη μπορεί να συλλαμβάνετε την αίσθηση η ουσία της όμως είναι αδύνατο να περιγραφεί.

* Η πιό αμιγής αγάπη βρίσκεται εκεί που κανείς δεν την περιμένει: Στην ελευθερία.

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:14:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Φ υ σ ά ε ι . . .


. . . Κύριε αμάρτησα ενώπιόν σου
ονειρεύτηκα πολύ
έτσι ξέχασα να ζήσω
μόνο μ' ένα μυστικό που τόχα μάθει από παιδί
ξαναγύριζα στον πραγματικό κόσμο
αλλά κανείς δεν με γνώριζε
σαν τους θαυματοποιούς
που χάρισαν όλη μέρα το χαμόγελο στα παιδιά
και το βράδυ γυρίζουν στη σοφίτα τους
πιο φτωχοί κι απ' τους αγγέλους
ζήσαμε πάντα αλλού
και μόνο όταν κάποιος μας αγαπήσει ερχόμαστε,
για λίγο . . .
κι όταν δεν πεθαίνει ο ένας για τον άλλον
ειμαστε κιολας νεκροι.

"
( ΤΑΣΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ )

Αφροδίτη ...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Νυχτώνει νωρίς πια..ενώ σ'άλλες ηπείρους, ξημερώνει..

άλλοι γεννιούνται,άλλοι την ίδια ώρα παραδίδουν ψυχή,

άλλοι σκοτώνονται,άλλοι κάνουν έρωτα,άλλοι ταξιδεύουν,

άλλοι γίνονται διάσημοι,άλλοι λιμοκτονούν..

ένας ουρανός και τόσοι άλλοι..κι'εμείς,μέσα στους άλλους..

κλαίμε,γελάμε,αδιαφορούμε,ζητάμε,χαρίζουμε,ξεχνάμε,φοβόμαστε..


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 21:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

[center][size=4]Φ υ σ ά ε ι . . .
. . . Κύριε αμάρτησα ενώπιόν σου
ονειρεύτηκα πολύ
έτσι ξέχασα να ζήσω
μόνο μ' ένα μυστικό που τόχα μάθει από παιδί
ξαναγύριζα στον πραγματικό κόσμο
αλλά κανείς δεν με γνώριζε
σαν τους θαυματοποιούς
που χάρισαν όλη μέρα το χαμόγελο στα παιδιά
και το βράδυ γυρίζουν στη σοφίτα τους
πιο φτωχοί κι απ' τους αγγέλους
ζήσαμε πάντα αλλού
και μόνο όταν κάποιος μας αγαπήσει ερχόμαστε,
για λίγο . . .
κι όταν δεν πεθαίνει ο ένας για τον άλλον
ειμαστε κιολας νεκροι.
"
( ΤΑΣΟΣ ΛΕΙΒΑΔΙΤΗΣ )


Αφροδίτη ...


Χαμογελώ και εγώ.

***Εμπνεύστηκα...

Από το χάδι της βροχής
που ψιθύρισε πως έφυγε,
από το ψέμα της αυγής
που μου φώναξε πως γύρισε...

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
όποιος δεν ξέρει ν΄αγαπάει
μόνος πεθαίνει
σβήνει το φώτα των στιγμών
κυλάει στη ρότα των λυγμών
κι όλο σωπαίνει.

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
σαν μιά πληγή, πάντα πονάει
μα είναι χώρια,
κι εσύ στης θλίψης τη μπαλάντα
νικάς το ναι το πριν το πάντα
τη στεναχώρια,

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
ένα παιδί που ξεψυχάει
μέσα στη μήτρα,
ένα φιλί που δεν θυμάται
μία αλήθεια που φοβάται
να σπάει την πίκρα.

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
δεν το πονάς και σε χτυπάει
κι ας στάζει αίμα,
ένα κορμί που ψάχνει άλλο,
έρωτα ξεφρενο μεγάλο
καινούργιο βλέμμα.

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
όλο το σύμπαν προσκυνάει
μα όχι εσένα
εσύ νικάς τη μοναξιά σου
πετάς το δάκρυ στη φωτιά σου
απελπισμένα.

[b]Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
ένα καράβι που χυμάει
σ΄άπειρα βάθη,
στους ναυαγούς βάλτε κι εμένα
είναι τα μάτια κουρασμένα
από τα λάθη.

Κι αν κολυμπήσω που θα φτάσω
νησί δεν βλέπω γιά να αράξω
στη μοναξιά του
κι αυτή η θάλασσα με πνίγει
κάποιος το χέρι του μου δίνει
και τη φωτιά του.

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει
απλά η ζωή δεν σταματάει
σε ένα αντίο,
πιάνομαι πάλι στις νησίδες
ντύνω τη νιότη μου μ΄ελπίδες
και σπάει το κρύο...

Μα ότι φεύγει δεν γυρνάει...

[ΑΦΡΟΔΙΤΗ]
Στο βαθμό που γνωρίζετε την αγάπη γίνεστε η αγάπη!Η αγάπη είναι κάτι παραπάνω από ένα συναίσθημα!Είναι μία φυσική δύναμη και πρέπει συνεπώς να περικλείει την αλήθεια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2005, 22:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κατάθεση σκέψεως
Κάθε ημέρα που περνάει είναι ήδη νεκρή για μας και κάθε ημέρα που προσμένουμε ετοιμάζεται να γεννηθεί.
Ολα τα χρήματα και όλες οι παρακλήσεις του κόσμου δεν πρόκειται να μας χαρίσουν ούτε ένα λεπτό παραπάνω από όσο μας έχει δωθεί.
Ας ζήσουμε την μεγάλη περιπέτεια της ζωής με όση περισσότερη αγάπη μπορούμε σε όλα τα επίπεδα οτι και αν σημαίνει αυτό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy