ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 01:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
quote:

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ ΦΙΛΗ NEMESIS ΣΕ MULTIPLE CHOICE και απαντάω....

``Τώρα για όλες εδώ τις γλυκατζούδες , επιπρόσθετα να φέρω και σοκολατάκια με γέμιση σοκολάτας που λατρεύεται ….."
Αυτό λαμβάνεται σαν ... υπόσχεση
NAI NA TO ΕΚΛΑΒΕΙΣ....ΠΑΝΤΑ ΤΗΡΩ ΤΙΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ΜΟΥ..ΠΡΟΣΠΑΘΩ

Αν και θέλω βοήθειά τουλάχιστον γεωγραφικά πού βρίσκεσαι….Από τη Γή ή από άλλο πλανήτη….Στη Κεντρική Ευρώπη να σκεφτώ (γύρω Γερμανία) ή πιο βόρια … Το κουτί 1 ή τη κουρτίνα 3.."

χιχιχιχι από άλλο... πλανήτη μάλλον, πάντως εγώ θα έλεγα να διαλέξεις την... κουρτίνα 3
ΚΑΛΑ ΜΗ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΑΣ....ΑΡΕΙΑΝΗ ΕΙΣΑΙ????

"Θα συμφωνήσω ότι η Θες/νίκη είναι η πιο ερωτική πόλη, γιατί πέρασα απίθανα χρόνια σε μια φοιτητική καμάρα κοντά στη Καμάρα , τρώγοντας στην Εστία, και επιδόρπιο τρίγωνα Πανοράματος, ερωτικά ή με κρέμα…"

Χαίρομαι που συμφωνούμε γιατί τη Θεσσαλονίκη, αλλά θα διαφωνήσουμε στα... τρίγωνα, εγώ προτιμώ τις καριόκες (σοκολάτα και πάλι σοκολάτα)
ΒΡΕ ΜΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ....ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΒΕΒΑΙΑ.....

"Σου γράφω πάλι από ανάγκη ,η ώρα πέντε το πρωί
Το μόνο πράγμα που 'χει μείνει όρθιο στον κόσμο είσαι εσύ
Τι να τις κάνω τις τιμές τους τα λόγια τα θεατρικά
Μες την οθόνη του μυαλού μου χάρτινα είδωλα νεκρά
Να μ' αγαπάς όσο μπορείς να μ' αγαπάς"

Από τα πολύ αγαπημένα μου Ε
ΥΤΥΧΩΣ !!!! που δε μου είπες ότι προτειμάς την ΚΑΛΟΜΟΙΡΑ...Δεν θα το άντεχα...Πιάνεις Δορυφορική TV εκεί ,γιατί είχε αφιέρωμα ο ALFA προχθές στο Παύλο & Νικόλα.... Ευτυχώς στην Ελλάδα αναγνωρίζεσε μετά από 20 χρόνια από του θανάτου σου........

"Πάντως να ξέρεις …όποιος είναι ροκ μη το φοβάσε…Είναι απλά ο ΕΥΑΤΟΣ του….."

Κι αν είμαι ροκ, μη με φοβάσαι... Παπακωνσταντίνου οοοοοο

"Σας έπεισα τώρα...????? Ξεξαθάρισα ή σας μπέρδεψα????"

Εγώ ομολογώ, μπερδεύτηκα τελείως τώρα...


Εγώ να δείς μπέρδεμα που έχω φάει...Γιατί με τις απαντήσεις σου,έκεί που ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ μες στη μαγκιά,μου κοψες το τσαμπουκά...
Και εκεί που ήμουν από πάνω ,με κομμένες αλυσίδες κατέβαινα καμαρωτός ο δικός σου ,ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.....
Anyway...θα ανασυνταχθώ και θα επανέλθω σύντομα δρυμήτερος....
Να γιατί τα δυνατά girls ,όταν παίρνετε το πάν χέρι,μας ΨΑΡΩΝΕΤΑΙ...
ΑΚούω την Αφροδίτη να γελάει....Αν και καλή μου φίλη η πρόσκληση ισχύει και όποιος θέλει στο Τέξας 25/11...Αλλά πολύ φοβούμε ότι θα πρέπει να αντέχεται και το setlist(πρόγραμμα) της μουσικής ,όπου θα είναι ροκ ,άλλα ιδιαιτέρως ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΟ ,ΣΚΛΗΡΟ ,ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ γιά όσους τους εκφράζει και αυτή η ΑΓΡΙΑ εποχή μας.....
I`ll be back soon ,with another cartun.....
Τώρα πάω γιά ένα επαιτιακό επαναστατικό τόπικ προς τη σοφία...... 17 NOEMBRIOY TODAY......


Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 14:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Χαμογελά όντως αυθορμήτως η Αφροδίτη.
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Nemesi μου η θερμοκρασία ανέβηκε; Εδώ βροχές και καταιγίδες, εκτός φόρουμ εννοώ...
Εκεί σας μελαγχολούν οι παγωνιές; Τουλάχιστον ελπίζουμε να σας ζεσταίνουμε με την κουβεντούλα μας.

Α.Ρ
ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Ημέρα αφιερώσεων σήμερα μια και είναι το λιγώτερο που μπορώ να κάνω.
Αυτό για την ξαφνική και άριστη φίλη P.

Αυτή για την τίγρη και τον δράκο

Για μια ψυχή που απέχει πρός το παρόν

Αυτά είναι δικά μου και λυπάμαι πολύ αλλά δεν τα ξαναδανείζω πουθενά γιατί χάνουν την λάμψη τους και τα χρωματάκια τους.

Επιφυλάσσομαι να ανταποδώσωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:24:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Αυτός ο άνθρωπος πηγαίνει κλαίγοντας
κανείς δεν ξέρει να πει γιατί
κάποτε νομίζουν πως είναι οι χαμένες αγάπες
σαν κι αυτές που μας βασανίζουνε τόσο
στην ακροθαλασσιά το καλοκαίρι με τα γραμμόφωνα

Οι άλλοι άνθρωποι φροντίζουν τις δουλειές τους
ατέλειωτα χαρτιά παιδιά που μεγαλώνουν
γυναίκες που γερνούνε δύσκολα
αυτός έχει δυο μάτια σαν παπαρούνες
σαν ανοιξιάτικες κομμένες παπαρούνες
και δυο βρυσούλες στις κόχες των ματιών

Πγαίνει μέσα στους δρόμους ποτέ δεν πλαγιάζει
δρασκελώντας μικρά τετράγωνα στη ράχη της γης
μηχανή μιας απέραντης οδύνης
που κατάντησε να μην έχει σημασία

Άλλοι τον άκουσαν να μιλά μοναχό καθώς περνούσε
για σπασμένους καθρέφτες πριν από χρόνια
για σπασμένες μορφές μέσα στους καθρέφτες
που δεν μπορεί να συναρμολογήσει πια κανείς
άλλοι τον άκουσαν να λέει για τον ύπνο
εικόνες φρίκης στο κατώφλι του ύπνου
τα πρόσωπα ανυπόφορα από τη στοργή

Τον συνηθίσαμε είναι καλοβαλμένος κι ήσυχος
μονάχα που πηγαίνει κλαίγοντας ολοένα
σαν τις ιτιές στην ακροποταμιά που βλέπεις απ' το τρένο
ξυπνώντας άσχημα κάποια συννεφιασμένη αυγή

Τον συνηθίσαμε δεν αντιπροσωπεύει τίποτα
σαν όλα τα πράγματα που έχετε συνηθίσει
και σας μιλώ γι' αυτόν γιατί δε βρίσκω τίποτα
που να μην το συνηθίσατε
προσκυνώ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Aγαπημένες του μέλλοντος μας μέρες αραδιασμένες στέκοντ' εμπροστά μας
σαν μια σειρα κεράκια αναμένα -
χρυσά, ζεστά, και ζωηρά κεράκια.

Οι περασμένες μέρες πίσω μένουν,
μια θλιβερή γραμμή κεριών σβησμένων.
Τα πιο κοντά βγάζουν καπνόν ακόμη,
κρύα κεριά, λιωμένα και κυρτά.

Δε θέλω να τα βλέπω, με λυπεί η μορφή τους,
και με λυπεί το πρώτο φως τους να θυμούμαι.
Εμπρός κοιτάζω τ' αναμμένα μου κεριά.
Δέν θέλω νά γυρίσω, νά μή δώ καί φρίξω
τί γρήγορα πού η σκοτεινή γραμμή μακραίνει
τί γρήγορα πού τά σβηστά κεριά πληθαίνουν.

Καβαφης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:30:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Θάλασσες,
θάλασσες προβλήματα μας λιώνουν,θάλασσες
θάλασσες τα βρώμικα του κόσμου,θάλασσες.

Θάλασσες,
θάλασσες τα ατέλειωτα μας λάθη,θάλασσες
θάλασσες τα μικρά μας πάθη,θάλασσες
θάλασσες κι οι πίκρες που μου 'δωσαν οι φίλοι μου.

Θάλασσες
μας χτυπούν και είμαστε μονάχοι
κρίνουμε των αλλονών τα λάθη.
Μείνανε στη μέση τα όνειρα μας
μια στιγμή κρατάει η χαρά μας.

Θάλασσες,
ψέματα πουλάνε όπως κι όπως
βρίζουμε,μας βρίζουν κι αντιστρόφως
μείνανε στη μέση τα όνειρα μας
σκάλωσε η ζωή στη πονηριά μας.
Θάλασσες.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:35:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Ημέρα αφιερώσεων σήμερα μια και είναι το λιγώτερο που μπορώ να κάνω.
Αυτό για την ξαφνική και άριστη φίλη P.

Αυτή για την τίγρη και τον δράκο

Για μια ψυχή που απέχει πρός το παρόν

Αυτά είναι δικά μου και λυπάμαι πολύ αλλά δεν τα ξαναδανείζω πουθενά γιατί χάνουν την λάμψη τους και τα χρωματάκια τους.

Επιφυλάσσομαι να ανταποδώσω


Οι πιό όμορφες εικόνες
τρυφερές και ζεστές.
Σ΄ένα πέταγμα ψυχής που το έχει τόσο ανάγκη
αυτό το
αργό ξεφύλλισμα του χρόνου
των στιγμών,
της τρυφερής προστασίας συναισθημάτων,
ένα χάδι
στην παράξενη βροχερή
μέρα
που γλιστάει
δακρυσμένη
φιλώντας
παθιασμένα
τη σιωπή του ορίζοντα
αστραπές
και μοναξιά
σε μιά πόλη που
κλαίει
σε ένα χρόνο
που δειλιάζει να
ανοίξει
τα μάτια
να δει.
Η φιλία ανασταίνει τα πάντα.
Η αγάπη εραστών βουλιάζει στο φως.
Δίνει ξανά λάμψη στο βροχερό
πλάνο.
Υποσχέσεις ζωής.
Κι οι άνθρωποι ανασαίνουν θαρρετά.
Ελπίζουν.
Αύριο θα είναι όλα φωτεινότερα.
Θα γίνω ήλιος σήμερα
σε όλη την οικουμένη
να σκουπίσω
δακρυσμένα μάτια.
Η αγάπη μου όπως πάντα άνεμος
να σκουπίσει τα δικά μου.
Που πως να σηκώσω τόσο βάρος;
Να σκουπίσει τα δικά μου μετά.
Δεν είμαι πιά σπουργίτι
έγινα αητός
και τώρα δράκος.
Δύσκολο.
Χωρίς ένα χέρι βοηθείας.
Αλλά τα κατάφερα.
΄Ενας δράκος συνομωτεί πολύ γλυκά με το σύμπαν.
Θα γίνει καλύτερο;
Δυό φτιάξαν τον κόσμο.
΄Ετσι μου λες...


Στο χαμόγελο της NST
της αγάπης μου,
κι όσων μου δίνουν μας δίνουν σας δίνουν ελπίδα.

Α.Ρ. ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.


ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 15:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Σκέφτομαι τα λόγια εκείνου, πως το μυαλό είναι όπως το στομάχι.
Αυτό που μετράει δεν είναι το πόσο βάζεις μέσα,
μα πόσο κατορθώνεις
μετά να χωνέψεις.

ALBERT JAY NOCK.

Α.Ρ.
ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 16:35:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Τροχαικά τετράστιχα ψυχής,
που το κάθε ένα έχει τρεις εξασύλλαβους
κι ένα τρισύλλαβο στίχο.
Ιδού.
Εμπνευστικά...

΄Εχω ένα δάκρυ
τόσο τρυφερό
μύρια λάθη σέρνει
στο κενό.

Γίνομαι κομμάτια
πάλι ξεκινώ
ήλιο μες τα μάτια
σαν θωρώ...

Δίπλα μου εκείνος
πάντα δυνατός
τ΄όνειρό μας κρίνος
που κυττώ.

Θέλω την ψυχή του
σώμα μου πιστό!!!
Χρώμα στην αυγή του
τρυφερό;

Τρυφερό...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 22:34:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

Χαμογελά όντως αυθορμήτως η Αφροδίτη.
Καλημέρα σε όλους και όλες.
Nemesi μου η θερμοκρασία ανέβηκε; Εδώ βροχές και καταιγίδες, εκτός φόρουμ εννοώ...
Εκεί σας μελαγχολούν οι παγωνιές; Τουλάχιστον ελπίζουμε να σας ζεσταίνουμε με την κουβεντούλα μας.

Α.Ρ
ΤΙΓΡΗΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...



Καλή μου Αφροδίτη όχι η θερμοκρασία δεν ανέβηκε, ίσα ίσα, κατέβηκε, είμαστε στα μείον τώρα και περιμένουμε και χιονάκι σήμερα αύριο Ε, καιρός του όμως δεν είναι? χιχιχιχι
Η αλήθεια είναι Αφροδίτη μου, ότι μου ζεσταίνεται την ψυχή και αυτό είναι που μετράει, όλοι βέβαια, αλλά θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ στην nst για τις πολύ πολύ όμορφες φωτογραφίες που έβαλε και έφερε την άνοιξη με τα υπέροχα αυτά χρώματα και σένα με τα ποιήματά σου Κοίτα να δεις που θα με κάνεις ν' αγαπήσω την ποίηση...
Να είστε πάντα καλά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Nemesi
Μέλος 3ης Βαθμίδας


651 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 22:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Nemesi
quote:

Εγώ να δείς μπέρδεμα που έχω φάει...Γιατί με τις απαντήσεις σου,έκεί που ΠΕΡΠΑΤΑΓΑ μες στη μαγκιά,μου κοψες το τσαμπουκά...
Και εκεί που ήμουν από πάνω ,με κομμένες αλυσίδες κατέβαινα καμαρωτός ο δικός σου ,ΞΑΦΝΙΚΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΠΟ ΚΑΤΩ.....
Anyway...θα ανασυνταχθώ και θα επανέλθω σύντομα δρυμήτερος....
Να γιατί τα δυνατά girls ,όταν παίρνετε το πάν χέρι,μας ΨΑΡΩΝΕΤΑΙ...
ΑΚούω την Αφροδίτη να γελάει....Αν και καλή μου φίλη η πρόσκληση ισχύει και όποιος θέλει στο Τέξας 25/11...Αλλά πολύ φοβούμε ότι θα πρέπει να αντέχεται και το setlist(πρόγραμμα) της μουσικής ,όπου θα είναι ροκ ,άλλα ιδιαιτέρως ΕΚΩΦΑΝΤΙΚΟ ,ΣΚΛΗΡΟ ,ΜΕΤΑΛΛΙΚΟ γιά όσους τους εκφράζει και αυτή η ΑΓΡΙΑ εποχή μας.....
I`ll be back soon ,with another cartun.....
Τώρα πάω γιά ένα επαιτιακό επαναστατικό τόπικ προς τη σοφία...... 17 NOEMBRIOY TODAY......


Open mind for a different view....



Χμμμμμμμμ εμείς τα κάναμε όλα αυτά? Ε, τότε έπρεπε να ξέρεις ότι δεν ακούς μόνο την Αφροδίτη να γελάει, αλλά λίγο πολύ όλες μας, ή τουλάχιστον να χαμογελάμε... κοίτα να δεις... και δεν το ήξερα... έτσι όπως σε διάβαζα στη Σοφία (και όχι μόνο) δεν περίμενα ότι θα ... ψάρωνες χιχιχιχι συγνώμη αν έγινε αυτό, δεν ήταν πρόθεσή μου, αν και χαμογέλασα όταν το διάβασα


"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2005, 23:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Κάθε παθιασμένη ζωή είναι ταυτόχρονα πραγμάτωση και ανατροπή, δηλαδή μια εξαίσια απογοήτευση όταν συμβαίνει εκείνο που δεν το λαχταρούσαμε και γινόμαστε ευαίσθητοι δεκτες όλων αυτών που καθιστούν την ζωή πλούσια, φλογερή, μεθυστική.

Η καταστροφή της αυταπάτης είναι πάντα μια πόρτα ανοιχτή σε θαύματα.
Με άλλα λόγια, ίσως να μην παύουμε ποτέ να ταλαντευόμαστε ανάμεσα σε δύο βασικές στάσεις:
Την στάση του εισαγγελέα που καταδικάζει τη ζωή επειδή την αξιολογεί παίρνοντας σαν βάση μια ουτοπία ή μια προκατειλημμένη ιδέα [ ο παράδεισος, το ευτυχισμένο αύριο, η ευτυχία] και
την στάση του δικηγόρου που την υποστηρίζει κα την εκθειάζει με όλες του τις δυνάμεις τόσο με τις πίκρες όσο και με τις χαρές της, είτε τον πλειγώνει άγρια είτε τον χαϊδεύει γλυκά.

Κι' όταν ο κατήγορος αναφωνεί: ΕΞΑΠΑΤΗΘΗΚΑ ο συνήγορος απαντά:ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ.

Αέναη ευφορία.
Πασκάλ Μπρυκνέρ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

judas priest
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
116 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 00:36:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους judas priest
Μα girls ,και εγώ γι` αυτό εδώ καταθέτω ασυνάρτητα ,ελευθερες σκέψεις μόνο και μόνο γιά να ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ ή ΝΑ ΣΚΑΤΕ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ....
Το Χιούμορ και ο χαβαλές ,είναι από τα λίγα πράγματα που μας απομείνανε ,μέσα στη μαυρίλα του βροχερού ουρανού ,και της ΣΥΝΘΛΗΠΤΙΚΗΣ ,ΔΡΕΠΑΝΙΦΟΡΑΣ (Sorry Που στο δανείστικα Αφροδίτη,κόλλαγε στη ροή και μου `χει κολλήσει) κατάντιας του έξω -γύρω καθημερινού μικρο-κόσμου μας.....Το Χιούμορ το χάνει μόνο ο ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΕΝΟΣ-ΦΑΝΑΤΙΣΜΕΝΟΣ που δεν ακούει τίποτε άλλο.....

ΣΚεψεις λοιπόν Nemesis δανεικές και εξηγώ:
Ο Κώστας Φέρρης γράφει για τον Παύλο Σιδηρόπουλο καιτην παρέα του `80
Εκτός από τις κινηματογραφικές του εμφανίσεις, (το "Αλδεβαράν" παίχτηκε στο Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης κι έκανε εντύπωση), ο Παύλος εμφανίστηκε στην τηλεόραση, ως ηθοποιός, στο σήριαλ που σκηνοθέτησα γιά την ΕΡΤ 1, "Οικογένεια Ζαρντή". Σ'έναν πολύ ωραίο ρόλο...ενός οπιομανούς γαλλοθρεμένου αστού στις αρχές του αιώνα (το μυθιστόρημα είναι του μεγάλου μας αλλά άγνωστου Κώστα Χατζηαργύρη). Σε μιά σκηνή μάλιστα του σήριαλ, έπαιζε κιθάρα γιά να τραγουδήσει η Σωτηρία Λεονάρδου το "Summertime", που της δίδαξε ο Πουλικάκος! Ακόμα, τη μουσική της σειράς, έγραψε ο Σταύρος Λογαρίδης. Αυτά κυρίως γιά να καταφανεί ο σύνδεσμος που κρατούσε αυτή τη γενιά σε διαρκή επαφή, σαν μία οικογένεια, με τα καλά και τα κακά.
Την ίδια εποχή (1980-1983), την εποχή που ετοίμαζα το "Ρεμπέτικο", το σπίτι της Λεονάρδου στο παλιό Φάληρο, είχε γίνει δημιουργικό στέκι, κι εκεί "ψήθηκε" το "Zorba the Freak", ενώ παράλληλα ο Λογαρίδης με τον Πεντζίκη δοκίμαζαν τα δικά τους ethnic, ενώ ο Καρβέλας (ναι, ο Νίκος Καρβέλας!!!) που έμενε στον πάνω όροφο (πιό πάνω έμενε ο Αναστόπουλος του Ολυμπιακού...) μόλις είχε φτιάξει το δικό του γκρουπάκι (TAXI) κι ετοιμαζόταν γιά σόλο καριέρα. Ηταν τότε μάλιστα που ερωτεύθηκε την Βίσσυ, που τάχε με τον Κώστα Φασόλα, που ήταν ο Παραγωγός του "Ακρίτα" των Λογαρίδη-Τασούλη, και η ζωή συνεχίζεται κουβάρι. Ακόμα, ανάμεσα στους κολητούς εκείνης της εποχής, είναι η Θέμις Μπαζάκα, ο Θέμος Λεονάρδος (πρώην άντρας της Σωτηρίας και νυν συνθέτης της), Κατερίνα Γώγου, Νικόλας Ασιμος, Κωνσταντίνος Τζούμας, κι αν δε σταματήσω εδώ θα τινάξω τη μνήμη στον αέρα!!!
Κώστας Φέρρης

Αυτό το παρέθεσε απλά ,γιά να αποκρυπτογραφήσεις ,τις απορίες σου ως προς το life -style που επικρατούσε στα χρόνια του `80...Οι ροκάδες(ή φρικιά) και οι ΦΛΩΡΟΙ απ` τη άλλη....Το σύνθημα ήταν το Jim Morrison message ``ΖΗΣΕ ΕΝΤΟΝΑ ,ΣΑ ΝΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ ΑΥΡΙΟ``..Το κλίμα ευδαιμονίας στης ``μεταπολίτευσης χαμένη γενιά`` Πορτοκάλογλου και το αίσθημα ελευθερίας μετά το Γύψο,ήταν το καύσιμο....Οι καταστάσεις που περιγράφει ο Φέρρης ,εγώ τις έζησα με λιγότερο ΑΣΙΜΟΥΣ φίλους & φοιτητοπαρέες, με ασταμάτητα ΠΑΡΤΥ, στην Χαλκίδα-Πάτρα-Θεσα/νικη...όπου τα σπίτια μας ΄΄ηταν ΚΟΙΝΟΒΙΑ....και το καλοκαίρι πήγαινες γιά ύπνο στις παραλίες των νησιών με sleeping bag Ιο,Σαντορίνη,Πάρο κλπ όταν οι άλλοι ξυπνούσαν γιά το πρωινό μπάνιο στη θάλασσα,....Τα λεφτά δεν σε νοιαζαν γιατί είχαμε τα ΝΙΑΤΑ ,χωρίς λεφτά ,άλλα με κέφια & γλέντια πολλά......
To ότι ΩΡΗΜΑΣΑΝ όλα αυτά τα παιδιά ,και σαφώς άλλαξαν τιος συνηθειές τους ,με ΓΑΜΟΥΣ ,ΒΑΦΤΙΣΙΑ,ΚΗΔΕΙΕΣ και γίναν σκλάβοι στη ΔΟΥΛΕΙΑ,χάνοντας ΤΗ ΔΙΑΘΕΣΗ γιά ΖΩΗ ,δυστυχώς χωρίς ΕΠΣΙΤΡΟΦΗ...ΑΠΛΑ¨ΤΟΥΣ ΛΕΩ-ΘΕΟΣ ΧΩΡΕΣ` ΤΑ ΝΕΙΑΤΑ ΣΑΣ, συντηρώντας το χάσμα των ΓΕΝΕΩΝ,όσο πιό ΝΩΡΙΣ ΞΥΠΝΗΣΕΙΣ.,αν γνωρίζαν αυτό......
ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥΣ.........

Ενας γέρος
Στου καφενείου του βοερού το μέσα μέρος
σκυμένος στο τραπέζι κάθετ' ένας γέρος·
με μιαν εφημερίδα εμπρός του, χωρίς συντροφιά.

Και μες στων άθλιων γηρατειών την καταφρόνεια
σκέπτεται πόσο λίγο χάρηκε τα χρόνια
που είχε και δύναμι, και λόγο, κ' εμορφιά.

Ξέρει που γέρασε πολύ· το νοιώθει, το κυττάζει.
Κ' εν τούτοις ο καιρός που ήταν νέος μοιάζει
σαν χθες. Τι διάστημα μικρό, τι διάστημα μικρό.

Και συλλογιέται η Φρόνησις πώς τον εγέλα·
και πώς την εμπιστεύονταν πάντα -- τι τρέλλα! --
την ψεύτρα που έλεγε· «Αύριο. Εχεις πολύν καιρό».

Θυμάται ορμές που βάσταγε· και πόση
χαρά θυσίαζε. Την άμυαλή του γνώσι
καθ' ευκαιρία χαμένη τώρα την εμπαίζει.

....Μα απ' το πολύ να σκέπτεται και να θυμάται
ο γέρος εζαλίσθηκε. Κι αποκοιμάται
στου καφενείου ακουμπισμένος το τραπέζι.

Κωνσταντίνος Π. Καβάφης (1897)
Τώρα με πιάνεις baby Nem...όχι ότι διαφωνούσαμε κι όλας....Απλά τα παίρνω στη κράνα, άμα βλέπω κανένα γνωστό .από τα χρόνια κείνα τα παλιά...που τα καταντήσαν ΧΑΛΙΑ.....
Φίλη Αμαλία, περιμένω με χαρά ,τη παρέμβαση σ` αυτά....Γιατι΄ΡΟΚ χωρίς λογοκρισία ,γίνεται ΕΜΠΟΡΙΚΗ....Φιλιά.....

YΓ....Βρε το καημένο το Judas ,τι ζόρια τραβάει ο κακομοίρης ...ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟ ΠΑΙΖΕ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΟΣ...ΜΜΜΜΜΜΜΜ (Ο ΑΥΤΟΣΑΡΚΑΣΜΟΣ)Ειμαι σε οργασμό.....................brainstorming ,,,,,,,



Open mind for a different view....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Παιδιά του μύθου.

Εραστές της ελπίδας.

Υπάρχουμε.

Ανταύγειες μικρών κεριών.

Στο σκοτεινό διάστημα.

Το μικρό νησί

Αγκαλιά με αυτό που υπάρχει και γίνεται.

Χορός ελευθερίας.

Φίλημα ερωτικό,
άγριο θυμάρι,
λιοκαμένες πέτρες,
αυχμηρό μυστήριο στην ερημιά του τοπίου.

Πέρα απ' το όνειρο, την ελπίδα και το φόβο,
οι πέτρες δοξολογούν τη μοναξιά τους.

Ώ χαρά, βίαιη χαρά της εγκατάλειψης.
Στα έσχατα όρια συναντά η ζωή την πηγή της ελευθερίας της.
Αρμονίζεται με την αναπόφευκτη τραγωδία της.

Άγονη η σάρκα του βουνού εικονίζει την αρχέτυπη ωραιότητα.

Σήμερα θέλω να γλύψω την αλμύρα των κοφτερών βράχων.
Να πάρω το νησί στην αγκαλιά μου
και να με συντρίψει.

Ιδού το σύμπαν !

Η θαλασσινή αύρα γέρνει στις καλαμιές.
Η φύση προδίδει πως δεν υπάρχει το μυστικό της.

Όλα όσα είναι, είναι έτσι όπως είναι.

Φάσμα

Η ομορφιά ανοίγει τα μάτια.

Διοδεύσεις συνειδητοποίησης
απειράριθμων
πτυχών του σύμπαντος.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Αλήθεια είναι,

η βραχνή ροή της αλμύρας

στις απόκρυφες ρωγμές των

θαλασσινών βράχων,

το νερό το κρυστάλλινο που

Χαϊδεύει διάφανα τις

Αιχμηρές προεξοχές της πέτρας.

Αλήθεια είναι,

ο αφρός των κυμάτων που ελεύθερα γίνεται.

Το δάσος το πρωινό με

τις υγρές στάλες και

τη μυρωδιά της

ζωντανής αγνότητας.

Αλήθεια είναι,

το γάργαρο νερό

το άπιαστο

απ’ τις ανθρώπινες παλάμες

Αλήθεια είναι,

αυτό που δεν άγγιξε

ο νους του ανθρώπου.

Το απόκρυφο

που διαφύλαξε το

μυστικό του.




quote:

Σ' ευχαριστώ απο τα βάθη της καρδιάς μου...
όταν όλες οι αξίες είχαν χαθεί μου έδειξες οτι αρχή και τέλος, γέννηση και θάνατος, καλό και κακό είναι ένα, σ΄εμάς έγκειται η επιλογή.
Επειδή όλοι είμαστε ίσοι, αλλάζει απλά το είδωλο και σπάει ο καθρέφτης.....

Χαμογελώ για να χαμογελάσεις



Νά' σαι καλά, σ' ευχαριστώ...


Είμαστε ο καθρέπτης όπως και το πρόσωπο μέσα του.
Τούτη τη στιγμή γευόμαστε τη γεύση
της αιωνιότητας. Είμαστε πόνος
και αυτό που θεραπεύει τον πόνο. Είμαστε
το γλυκό, παγωμένο νερό και η στάμνα που τρέχει.



"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:27:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ το φως Kαι η ώpα η πpώτη

που τα χείλη ακόμη στον πηλό

δοκιμάζουν τα πράγματα του κόσμου

Αίμα πράσινο και βολβοί στη γη χρυσοί

Πανωραία στον ύπνο της άπλωσε και η θάλασσα

γάζες αιθέρος τις αλεύκαντες

κάτω απ' τις χαρουπιές και τους μεγάλους όρθιους φοίνικες

Εκεί μόνος αντίκρισα

τον κόσμο

κλαίγοντας γοερά

Η ψυχή μου ζητούσε Σηματωρό και Κήρυκα …

…Ήταν ο ήλιoς με τον άξονά του μέσα μου

πολυάχτιδος όλος που καλούσε Και

αυτός αλήθεια που ήμουνα Ο πολλούς αιώνες πριν

Ο ακόμη χλωρός μες στη φωτιά Ο άκοπος απ' τον ουpανό

Ένιωσα ήpθε κι έσκυψε

πάνω απ' το λίκνο μου

ίδια η μνήμη γινάμενη παρόν

τη φωνή πήρε των δέντρων, των κυμάτων:

"Εντολή σου, είπε, αυτός ο κόσμος

και γραμμένος μες στα σπλάχνα σου είναι

Διάβασε και προσπάθησε

και πολέμησε" είπε

"Ο καθείς και τα όπλα του" είπε

Και τα χέρια του άπλωσε όπως κάνει

νέος δόκιμος Θεός για να πλάσει μαζί αλγηδόνα κι ευφροσύνη.

Οδ. Ελύτης. Το άξιον εστί (Αποσπάσματα)

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:35:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Δεν δίνω καμιά σημασία στη ζωή.

Δεν καρφώνω την παραμικρή πεταλούδα ζωής στη σημασία.

Δεν σημαίνω για τη ζωή.

Μα τα κλαριά του αλατιού τα λευκά κλαριά

Όλες οι φυσαλίδες από σκιά

Και οι θαλάσσιες ανεμώνες

Κατεβαίνουν και αναπνέουν στο εσωτερικό της σκέψης μου

Έρχονται δάκρυα που δεν χύνω

Βήματα που δεν κάνω που είναι δύο φορές βήματα

Και που τα θυμάται ο άλλος στην ώρα της παλίρροιας

Τα σύρματα είναι στο μέρος του κλουβιού

Και τα πουλιά έρχονται από πολύ ψηλά να κελαϊδήσουν μπροστά σ' αυτά τα σύρματα

Ένας υπόγειος διάδρομος σμίγει όλα τ΄αρώματα

Αντρέ Μπρετόν. Φασματικές στάσεις. (Απόσπασμα)


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo


Σίσυφος της αλήθειας είναι ο άνθρωπος.
Όραση

ακοή

νόηση

αίσθηση

παραίσθηση

αφή

Κι απ’ τον όρθρο εως τον έσπερο

κι απ’ τον έσπερο ως τον όρθρο

ψηλαφίζει αναζητώντας την

ο άνθρωπος.

Έρχεται

Και φεύγει

Τούτος ο εγκόσμιος Σίσυφος της γλιστερής αλήθειας

Ψηλαφίζοντας.

Και η αλήθεια;

Πικρή

δύστροπη

πολύτροπη

ερμητική.

Μέδουσα στο άξενο πέλαγος.

Σφίγγα του αδυσώπητου μύθου.

Και είναι του ανθρώπου η μοίρα

-την αλήθεια αναζητώντας

απηδάλιος και απληροφόρητος-

να ανιχνεύει

να οδοιπορεί

και να πορεύεται.

Γιάννης Κουτσοχέρας.


Καλημέρα σ' όλους...

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 04:49:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
quote:
Η ψυχή δεν μαθαίνει, μόνο ξαναθυμάται αυτά που πάντα ήξερε.
Ντ. Γκαφίρ*



I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 06:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
quote:
Η ψυχή δεν μαθαίνει, μόνο ξαναθυμάται αυτά που πάντα ήξερε

Ακριβώς έτσι.
ΘΥΜΑΤΑΙ
Θυμαμαι,
ΓΝΩΡΙΖΩ

Καλημέρα σε όλους τούς συνταξιδιώτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 14:38:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
quote:

Καλή μου Αφροδίτη όχι η θερμοκρασία δεν ανέβηκε, ίσα ίσα, κατέβηκε, είμαστε στα μείον τώρα και περιμένουμε και χιονάκι σήμερα αύριο Ε, καιρός του όμως δεν είναι? χιχιχιχι
Η αλήθεια είναι Αφροδίτη μου, ότι μου ζεσταίνεται την ψυχή και αυτό είναι που μετράει, όλοι βέβαια, αλλά θα ήθελα να πω ένα ευχαριστώ στην nst για τις πολύ πολύ όμορφες φωτογραφίες που έβαλε και έφερε την άνοιξη με τα υπέροχα αυτά χρώματα και σένα με τα ποιήματά σου Κοίτα να δεις που θα με κάνεις ν' αγαπήσω την ποίηση...
Να είστε πάντα καλά

"Once you have tasted the secrets, you will have a strong desire to understand them"


NEMESI ΜΟΥ ΕΔΩ ΟΛΟ ΚΑΙ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ, ΣΗΜΕΡΑ ΤΩΡΑ Η ΑΤΤΙΚΗ ΛΙΑΚΑΔΕΙ ΕΙΝΑΙ ΜΑΓΙΚΗ!!!
ΝΟΙΩΘΩ ΟΜΟΡΦΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΣΟΥ ΧΑΜΟΓΕΛΩ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΟΝ JUDAS -ΟΛΟ ΑΓΡΙΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΓΛΥΚΥΤΑΤΟ, ΧΑΜΟΓΕΛΩ ΣΤΗΝ ΝST ΠΟΥ ΛΑΜΠΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΕΚΛΕΚΤΟΥ LORENZO
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΤΗ ΛΑΜΨΗ ΤΩΝ ΣΥΝΤΑΞΙΔΙΩΤΩΝ. ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ Η NST.
ΑΠΟΨΕ ΕΧΕΙ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΘΗΣΕΙΟ ΜΕΡΙΑ...
ΩΡΑΙΑ ΖΩΗ ΣΤΑ ΑΠΛΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΟΥ ΣΥΜΒΑΝΤΑ. ΕΧΟΥΜΕ ΜΑΖΕΥΤΕΙ ΠΟΛΛΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΧΑΜΟΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...
ΓΡΑΦΙΚΗ ΛΑΤΡΕΜΕΝΗ ΑΘΗΝΑ. ΚΑΘΕ ΓΩΝΙΑ ΣΟΥ ΣΤΑΖΕΙ ΖΩΗ.

Α.Ρ. ΤΙΓΡΗΣ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 15:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Νόμισα πως θα φυσήξει ούριος άνεμος
στο πέλαγο οπου ταξιδεύω.
Δεν έβλεπα τις αστραπές
τον μολυβένιο ουρανό
να κρέμεται επικίνδυνα.

Πως να κρατήσω ίσια τη ρότα
που θα με πήγαινε μακριά
στον απροσπέλαστον Παράδεισο.

Δεν συμφλιώθηκα ποτέ
με το δελτίο καιρού
το σκοτεινό
και το δυσοίωνο.

Παπαλεονάρδου ΄Μαρία.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 15:42:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΣΤΗΝ ΕΛΕΝΑ...


ΣΤΗΝ ΑΥΛΗ ΤΗΣ ΞΕΚΑΘΑΡΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ
ΣΕΡΓΙΑΝΑΣ
ΕΣΥ Η ΙΔΙΑ
ΑΦΘΑΡΤΗ ΛΙΑΚΑΔΑ
ΠΑΘΟΣ ΖΩΗΣ
ΠΕΤΑΛΟ ΡΟΔΟΥ
ΑΥΓΙΝΟΥ
ΚΟΚΚΙΝΟ ΣΑΝ ΤΟ ΠΑΘΟΣ
ΛΕΥΚΟ ΣΑΝ ΤΗΝ ΑΓΝΟΤΗΤΑ
ΠΟΥ ΝΤΥΝΕΙ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ
ΤΟΥ ΞΕΧΩΡΟΥ ΕΡΩΤΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΥΠΑΡΞΗ
ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ.
ΜΥΗΣΗ ΣΤΗ ΓΑΛΗΝΗ ΚΑΙ ΜΟΝΟ.
ΣΤΟ ΑΚΡΙΒΟ ΤΗΣ ΚΡΑΣΙ.
ΠΟΥ ΜΕΘΑ
ΜΑ ΔΕ ΖΑΛΙΖΕΙ.

ΚΑΛΗΜΕΡΑ
ΜΕ ΕΝΑ ΕΞΑΙΡΕΤΟ ΑΤΤΙΚΟ ΟΜΟΡΦΟ ΟΥΡΑΝΟ...
ΛΙΑΚΑΔΕΣ.

Α.Ρ.
ΦΩΣ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

matmat
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
319 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 19:43:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους matmat


…Τα δελφίνια απόψε προσπέρασαν
Στον κάβο πέρα μακριά
τα φώτα των φάρων έδειξαν
τον δρόμο για το πέλαγος .
τα καΐκια σφυρίζοντας αφήσανε
γοργά τη σκάλα και χάθηκαν .
Πάνε κι απόψε να απλώσουν τα δίχτυα τους .
να γίνουν ένα με την θάλασσα
κουβεντιάζουν οι ναυτικοί μαζί της
μαθαίνουν κάποια από τα μυστικά της .
Στα χαμηλά πετώντας για λίγο
τα συντρόφεψαν οι τελευταίοι γλάροι .
τα δελφίνια αμέριμνα συνέχισαν το ταξίδι


...mat...


Γιατι τώρα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 23:15:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Βαθιά, απροσμέτρητη η αξία του ρεούμενου τούτου κόσμου: απο αυτόν πιάνεται ο Θεός κι ανεβαίνει, απο αυτόν θρέφεται ο Θεός και πληθαίνει.
Ανοίγει η καρδιά μου, φωτίζεται ο νούς και μονομιάς το φοβερό τούτο στρατόπεδο του κόσμου μου ξεσκεπάζεται ερωτική παλαίστρα.
Δύο σφοδροί ερωτικοί άνεμοι, ο ένας αρσενικός, ο άλλος θηλυκός, συναντήθηκαν και συγκρούονται σε ένα σταυροδρόμι.
Συζυγιάστηκαν και έγιναν ορατοί.
Το σταυροδρόμι τούτο είναι το σύμπαντο.
Το σταυροδρόμι τούτο είναι η καρδιά μου.

Χαρά! χαρά! Δεν ήξερα πως ο κόσμος τούτος είναι ενα μαζί μου, πως όλοι είμαστε ένας στρατός, πως οι ανεμώνες και τ' αστρα μάχουνται, δεξιά ζερβά μου, και δεν με γνωρίζουν, μα εγώ στρέφουμαι και τούς γνέφω.

Νίκος Καζαντζάκης
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2005, 23:59:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ
Mιά βόλτα στην ανάσα της Ακρόπολης, στην τρυφεράδα της Πλάκας στης μυρωδιές της Αθήνας, στο όμορφο γραφικό Θησείο...
Μιά βόλτα.
Με το Νοέμβρη να έχει φορέσει τα καλά του, τα καθαρά τα φωτεινά χρώματα. Μιά βραδιά συνηθισμένη, ή σαν όλες τις άλλες.
Γνήσιες κι ανέφελες είναι οι βραδιές που δεν τις περνάς μόνος.
Που σε συντροφεύει το χέρι που επέλεξες.
Τα μάτια που λάμπουν και σιωπούν αλλά ταυτόχρονα συλλαβίζουν τα πάντα.
Πανέμορφες είναι οι νύχτες στο Θησείο, ή σε ολάκερη τη γη και το σύμπαν, αν έχεις αντάμα τα χείλη που ζητάς.
Το νεύμα
το χάδι
τη γεύση ζωής.
Ποτέ μόνος...
Ποτέ μόνη.
Ποτέ μόνοι...
Μιά καρδιά που ζητάει το είναι σου, όχι το σαρκικό παιχνίδι, ένα τραγούδι να ψιθυρίζει συνέχεια στο αυτί και σε κάθε σου κύτταρο, πως είναι εκεί συνεχώς όχι γιά μιά ώρα ή γιά λίγα λεπτά...
Φροντίδα
αγάπη
λατρεία
εμπιστοσύνη
αφοσίωση.
Μυρίζει ο κόσμος γιασεμί κι απόψε.
Πως μπορεί στους δρόμους του Θησείου τους κατάμεστους να βλέπεις μόνους ανθρώπους να συλλαβίζουν τις σιωπές να χτυπούν τα βήματα στα πλακόστρωτα δρομάκια
να χάνονται
να σιωπούν
να σιγομουρμουρίζουν τραγούδια μελαγχολίας.
Μυρίζει η φύση ευωδιές.
Βράδυ Νοέμβρη.
΄Εναστρος ουρανός.
Ποτέ κανείς μόνος
στους δρόμους του Θησείου
στα μονοπάτια της ζωής.
Πόσο γλυκό,
να σ΄ακουμπάει ένα χέρι
γιά σχέση ζωής
όχι στιγμής,
να μπουμπουκιάζει το σύμπαν
κι ο Νοέμβρης να κλείνει το μάτι στον ορίζοντα
σε κύματα ψυχών κι ηδονών αφρίζοντα.
Πόσο λαμπερό να σε θέλουν
γιά τη ψυχή κι όχι γιά το κορμί μόνο.
Μιά βόλτα στην ανάσα της Ακρόπολης.
Στο φιλί του φεγγαριού,
κανείς ποτέ μόνος.
Απόψε
αύριο
ποτέ.
Ποτέ...
Καληνύχτα.

΄Εναστρη νύχτα.
Κανείς μόνος.
Μήτε εχθρός μήτε φίλος...

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-Τίγρης&Δράκος.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.

Edited by - ΑΦΡΟΔΙΤΗ on 19/11/2005 00:00:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 11:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Τα μάτια...
δυο σταγόνες χαράς,
πύλες αμέθυστου κάλλους,
ανταύγειες αθανασίας.
Τα χείλη...
άνθος θαλασσινό,
λαμπρά κεράσια φλογισμένα
στο όνειρο της αιωνιότητας.

Καλημέρα....

"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 12:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Η καρδιά πάντα αλάνθαστη, ήρεμη φλόγα
Σιγόκαιει, σπίθα αναλλοίωτη, του χρόνου
Σπαράζει απο το κλάμα, γελάει
Αναγεννάτε, ατελείωτα, ρέει…

Ωκεανός χαράς το πνεύμα σου,
Θησαυρός ανέλπιστος, βαθιά κρυμμένος
Θείο κάλλος η διάφανη δύναμη
Το σύμπαν χαιρετά την ηθική της αγάπης.

Χαμογελώ...για...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lorenzo
Πλήρες Μέλος


1432 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 12:22:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lorenzo

Ο λόγος σου,
χρωματίζει στο θαλασσινό αγέρα
κοράλλια ελευθερίας,
σε συγχορδίες ενός άλλου κόσμου.


"I hear and I forget. I see and I remember. I do and I understand."
--Confucius
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nst
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2538 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2005, 12:29:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nst
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy