ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 17:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Αγαπητοί μου φίλοι.Ένιωσα την ανάγκη να μοιραστώ κάποιες πολύ προσωπικές μου σκέψεις με άγνωστους συνταξιδιώτες και πήρα την απόφαση να δημιουργήσω αυτό το θέμα στο οποίο θα καταθέτω κάθε φορά όσες σκέψεις μου επιτρέπει ο χρόνος...Θα ήθελα να διαβάσω σχόλιά σας πάνω σε όπιες μπορείτε.

ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Κατάσταση εαυτού...

Έχεις ποια αλλάξει και το νιώθεις.Μέσα στο έρεβος βλέπεις εικόνες,χρώματα και κίνηση.Έχεις μάθει να ακούς τη σιωπή σου και τη σιωπή γύρω σου.Ακούς ήχους μέσα από ήχους και βλέπεις περισσότερα και μέσα σου και γύρω σου.Όταν κλείνεις τα μάτια κάθε σου σκέψη γίνεται εικόνα ζωντανή,ζωντανεύεις τη φαντασία,και όταν κοιμηθείς βλέπεις άλλα όνειρα...και πάντα κρύβουν κάποιο νόημα μέσα τους που το γνωρίζεις,μα αν θέλεις το δέχεσαι.Θέλεις να προχωρήσεις αλλά δεν ξέρεις πως,δεν ξέριες που,δεν ξέρεις γιατί.Στ'αλήθεια όμως τα απαντήματα αυτά τα γνωρίζεις από καιρό.Η δύναμη που μπορείς να αποκτήσεις θα σε αλλάξει ακόμη πιο πολύ και θα σε οδηγήσει ακόμη πιο μακρία,μα φοβάσαι μήπως τη δεχτείς ως αδυναμία.Ξέρεις πως θ'αφήσεις πίσω σου πολλά και πως κανείς δε θα έχει σκέψη δυνατή για να σε δεχθεί.Πότε όμως και πως θα καταφέρεις να διαλέξεις,αφού κάθε σου επιλογή κρύβει κι ένα φόβο?Ο νους σου κουράζεται με το να ζεις λίγο από τον κάθε σου κόσμο και ίσως να μην αντέξει.Ίσως βέβαια ν'αντέξει λιγότερο μια από τις επιλογές σου...θα παρατηρείς πάντα...θα ξεχάσεις τα πάντα...ή θα φύγεις...?

I'm the lizard king,I can do anything!


________________________________________________________
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕΤΟΝΟΜΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ"
ΣΕ "ΚΑΤΑΘΕΣΙΣ ΣΚΕΨΕΩΝ" Νο 1.
16/1/2008
________________________________________________________

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 17:42:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Κραυγή

Ώρες ώρες συνθλίβω μια κραυγή.Έχεις νιώσει την κραυγή σου?Ώρες ώρες διαμελίζω μια κραυγή και σκορπάω τα μέλη της σε μετανιωμένα λόγια.Έχεις γνωρίσει την κραυγή σου?Ώρες ώρες υποκρίνομαι μια κραυγή.Το ξέριες ότι είσαι υποκριτής?Μερικές φορές χάνω μια κραυγή γιατί παλεύει χιλιάδες άλλες για ν'ακουστεί.Έχεις ακούσει κάποια χαμένη σου κραυγή?Μερικές φορές μια κραυγή σκεπάζει τα πάντα.Μετά μένεις σιωπηλός και δε διερωτάσαι το γιατί,το σκέφτεσαι γιατί αποδέχεσαι ότι το γνωρίζεις.Ώρες ώρεςσυνθλίβοντε κραυγές γιατί πολλοί φοβούντε την ύπαρξή τους.Μπορείς ν'ακούσεις τις κραυγές τους?

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2004, 18:59:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:ΦΩΣ

Φαντάσου...είσαι ψεύτικος μες στην πραγματικότητα που σου προσφέρουνε και την αλήθεια σου την γνωρίζεις μέσα στις ψευδαισθήσεις και τα όνειρά σου...Το ψέμα σου είναι πιο αληθινό από την πραγματικότητα...Φαντάσου...ζεις με την ελπίδα για έναν άλλο κόσμο...Ονειρεύεσαι μια άλλη αλήθει κι έναν άλλο τρόπο ζωής και άλλα μέρη που μοιάζουν μακρινά...ασύλληπτα...Φαντάσου...φαντάσου πόσο περίεργο και μαγικό μαζί είναι ότι αυτά που ονειρεύεσαι,αυτά που ελπίζεις και προσμένεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έζησες,αυτά που έμαθες και αυτά που βλέπεις...Πως δημιοθργούντε όλα αυτά στο μυαλό σου...ή μήπως υπήρχαν πάντα και φυλάγονταν καλά...αν ισχυεί αυτό,πόσα ακόμα μπορεί να έχεις κρυμένα στα άδυτα του νου σου...Γιατί υπάρχουν όλα αυτά...από που προέρχοντε...Είναι το λίγο φως που φυλάει ο καθένας μαςμέσα στο σκοτάδι τησ κοινωνίας?Και γιατί η κοινωνία προσπαθεί να στο κρύβει?Πως θα ήταν άραγε μια κοινωνία φωτός?Ποιοι δεν θέλουν αυτή την κοινωνία?...Το φως υπάρχει μέσα στον καθένα.Μπορούμε να το κατακτήσουμε και να φωτιστούμε?Γιατί αρκούμαστε μόνο στις αντανακλάσεις του?Πάντως για να υπάρχει φως πρέπει να υπάρχει και πηγή φωτός και μακάρι να καταφέρω να την βρω...Από που και γιατί πηγάζει αυτό το φως?...Θα έλθει άραγε η αλλαγή και θα γίνει ο κόσμος διαφορέτικος...φωτεινός...?Είναι λες και κάποτε...που δε γνωρίζουμε για την τότε ανθρωπότητα,οι άνθρωποι ήταν φωτισμένοι και αυτά τα σημάδια φωτός τα κουβαλάμε από τότε στο υποσυνείδητο...Λες και κάποτε είμασταν το φως που ονειρευόμαστε και μας έχουν μείνει πια κάποια σημάδια για να μας το θυμίζουν...Γιατί προτιμάμε να τα'χουμε κρυμένα,ή μας αναγκάζουν να τα κρύβουμε?Και γιατί πέσαμε στο σκοτάδι?Είναι ολοφάνερο...Δεν είμαστε τόσο απλοί...δεν είμαστε φτιαγμένοι απλά γι'αυτό που ζούμε...Αν ήταν έτσι,ο νους μας δεν θα μπορούσε να φανταστεί κάτι το τελείως αλλόκοσμο.Δε θα μπορούσε να συνάψει εικόνες απ'το τίποτα.Ο καθένας μας σκέφτεται αλλιώς...Η μαγεία υπάρχει παντού και ίσως να μην είναι τόσο απρόσιτη...Ίσως βέβαια να υπάρχει απλά για να ελπίζεις και για να σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργείς κάτι νέο για να προχωράς και να μην κουράζεσαι να ζήσεις...Ίσως αυτή να είναι η δικαιολογία που χρησιμοποιείς όταν πια κουράζεσαι και θες να τα παρατήσεις,απαλύνει τη θλίψη της αποδοχής και της απόσυρσής σου από την αναζήτηση...κι όμως δεν παύεις να ονειρεύεσαι...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 02:30:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ : μια νυχτα σκεψης
Κοιταζω εντονα τον ουρανο, ψαχνοντας κατι στο βαθος του. Το μυαλο μου παρασυρεται και χανεται στα διαμαντια που καιγονται, ριχνοντας το τελευταιο τους φως επανω μου. Νιωθω πολυ βαθια τον εαυτο μου αυτη την ωρα...

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 02:34:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ : Για πρωτη φορα...
Ιστοριες μαγευτικου φωτος απο εναν μανδυα πλεγμενο απο φεγγαρια και αστερια... Αρωμα απο αιθερια ελαια που επιπλεουν αναμεσα στις αισθησεις... Απελευθερωση απο πορτρετα καποιου εαυτου, που σχηματιστηκαν μετα απο πολλων χρονων εξασκηση... Ιντριγκες ανεσης και ικανοποιησης, τοσο πολυ, οσο μια ανακουφιση... Μια αιχμαλωτη ελευθερια, τοσο απιαστη, οσο η μοιρα... Και μεσα σε ολα αυτα, ορατη και αισθητη η μυρωδια απο τα νοηματα της ψυχης...

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2004, 02:43:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Χαιρετε κ. Lizzard_king!!! Καταρχας, σε συγχαιρω για το ομορφο τοπικ που ανοιξες! Ασχολουμαι κι εγω με τη σειρα μου με το γραψιμο. Κατα τη γνωμη μου ειναι ενας αγνος τροπος να εκφρασεις συναισθηματα και καταστασεις, χωρις να ερθεις σε αντιπαραθεση με κανεναν, χωρις να διακοψει κανεις τους συνειρμους σου, χωρις να χρειαστει την ιδια στιγμη να απολογηθεις για τον τροπο σκεψης. Κατοπιν, εχοντας ολο το "υλικο" μπροστα σου, ο διαλογος ειναι πιο ουσιαστικος, αναλυοντας το καθε τι, εξηγωντας τον τροπο σκεψης, ολοκληρωμενα πλεον.
Πραγματικα, αυτα που ηδη εχεις γραψει τα βρισκω εντυπωσιακα, μ αρεσει ο τροπος σκεψης σου, και θα ειμαι οπαδος σου εαν συνεχισεις να μας τις "καταθετεις".
Σε χαιρετω με χαρα, μια "συναδελφος"
(εαν σε ενοχλει που εχω παρει κι εγω μερος στις καταθεσεις, ζητω συγνωμη, εαν θελεις να τις κανεις μονο εσυ κι εμεις μονο να τις σχολιαζουμε, ζητα το κι εγω δεν θα ξαναγραψω τις δικες μου).
Με εκτιμηση, Λυδια.

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 21:34:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Καλησπέρα αγαπητή Λύδια!

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια και πολύ περισσότερο για τις καταθέσεις σου!Επιτέλους βρίσκω μία ενδιαφέρουσα συνάδελφο...Οι φίλοι μου δε συνηθίζουν να γράφουν και όσους έχω συναντήσει που γράφουν,ψάχνοντε αλλού...Κατέληξα στο διαδίκτυο για να ψάξω κάτι κοντά σε αυτό που κάνω και ήρθες εσύ.Είμαι πολυ χαρούμενος γι αυτό...Κι από αυτά που γράφεις κατάλαβα πως έχουμε κάποιες εμπειρίες που "μοιάζουν" μεταξί τους.Συνέχισε να καταθέτεις...μου δίνει δύναμη...Σ'ευχαριστώ...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2004, 21:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Έκσταση...


Δρόμοι για το πουθενά
εικόνες από μακριά
ψύθιροι στ'αυτιά
και μια φωτεινή σκιά που μας σκεπάζει
Πες μου παρήγορα
και μίζερα συνάμα
πως υπάρχουμε ακόμα
Και μια φωτιά καίει γλυκά στα στήθεια μας
Ένα αληθινό ψέμα που αγαπάμε
μια ψεύτικη αλήθεια σφιχτά κρατάμε
το νιώθουμε πως κάτι ξεγελάμε
και γινόμαστε βασιλιάδες στων ονείρων μας τις χώρες
Άραγε ποτέ σου θα με νιώσεις
Άραγε μπορείς να με λυτρώσεις
Άραγε λύτρωση να υπάρχει
Και μέσα στα κεφάλια μας πεταλούδες ςδώ κι εκεί πετούν...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 00:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Αγαπητε Lizzard_king! Το ιδιο προβλημα αντιμετωπιζω κι εγω εδω και χρονια.... Οχι απλα δεν βρισκω συναδελφους, αλλα... ακομη χειροτερα, δεν βρισκω κανεναν που να κατσει να τα διαβασει αυτα που γραφω.... Καποιοι τα θεωρουν "lost in the outer space...". Καποιοι αλλοι δυσκολονοητα. Βλεπεις, ολοι θελουν το ευκολο, την τροφη τη μασημενη. Λιγοι τελικα ειναι αυτοι που θα κατσουν να αναλυσουν. Ευχαριστω παρα πολυ για την δυνατοτητα που μου προσεφερες να καταθεσω κι εγω εδω τις σκεψεις μου. Και να σκεφτεις, οταν σου εγραψα στην αρχη, φοβηθηκα μηπως με αποπαρεις! Να σαι καλα και να γραφεις παντα με μυαλο γεματο εμπνευση!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 01:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ Το τελευταιο τσιγαρο
Το κοιταζω, στεκεται απεναντι μου και μου φωναζει...το τελευταιο μου τσιγαρο... Θελω να το αναψω, δεν μπορω να καθοδηγησω τον εαυτο μου στην αισθηση οτι δεν μου λειπει. Οι σκεψεις μου γινονται ατιθασες!
Καθεται ακομη εκει, χωρις ζωη, περιμενοντας να παραγει τον γλυκο καπνο του. Θα ηθελα πολυ να το αναψω, απλα και μονο να σχηματισω στον αερα ενα μικρο δαχτυλιδακι καπνου! Μπορω να φανταστω την οσμη του γλυκου αρωματος του, την ανεση με την οποια θα ξαπλωσει πανω στα χειλη μου, την κινηση του μεσα στο κορμι μου, την αισθηση απελευθερωσης κατα την εξοδο, την επιθυμια μου γαι μια ακομη επαφη μαζι του...
Ωστοσο, αν το κανω, θα μαστιγωθω και παλι με το ωχρο μαστιγιο της νικοτινης. Τι πρεπει λοιπον να κανω για να καλυψω την αιωνια πληξη? Αυτη την ακατασχετη επιθυμια, τι πρεπει να κανω για να την ξεπερασω?

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 02:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
quote:
δεν είμαστε φτιαγμένοι απλά γι'αυτό που ζούμε...Αν ήταν έτσι,ο νους μας δεν θα μπορούσε να φανταστεί κάτι το τελείως αλλόκοσμο.Δε θα μπορούσε να συνάψει εικόνες απ'το τίποτα.Ο καθένας μας σκέφτεται αλλιώς...Η μαγεία υπάρχει παντού και ίσως να μην είναι τόσο απρόσιτη...Ίσως βέβαια να υπάρχει απλά για να ελπίζεις και για να σου δίνει τη δυνατότητα να δημιουργείς κάτι νέο για να προχωράς και να μην κουράζεσαι να ζήσεις...

quote:
κι όμως δεν παύεις να ονειρεύεσαι...

quote:
φαντάσου πόσο περίεργο και μαγικό μαζί είναι ότι αυτά που ονειρεύεσαι,αυτά που ελπίζεις και προσμένεις δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που έζησες,αυτά που έμαθες και αυτά που βλέπεις...

quote:
Ονειρεύεσαι μια άλλη αλήθειa κι έναν άλλο τρόπο ζωής και άλλα μέρη που μοιάζουν μακρινά...ασύλληπτα...

Διαβαζοντας πολυ πολυ προσεκτικα τις παραπανω καταθεσεις, πραγματικα μου ρθε στο μυαλο κατι που ειχα γραψει πριν πολυ καιρο.... Κατι που πιστευω οτι ειναι η απαντηση στην δικη σου καταθεση φως.
Εχω μεινει με το στομα ανοικτο. Πραγματικα, νιωθω σαν να το ειχα γραψει τοτε, για να σου δωσω μεσα απο αυτο το ..."διαλογο" μια απαντηση στο... ονειρο....
Ειναι φοβερο, αγαπητε Lizzard_king, νιωθω οτι επικοινωνουμε πραγματικα! Ακου λοιπον την καταθεση μου : το ονειρο μου. (θα το γραψω ακριβως απο κατω σε αλλο μυνημα, για να μην ειναι ολα μαζεμενα σε ενα.)

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 02:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ το ονειρο μου...

Εκει οπου τα βουνα αγγιζουν τον ουρανο, εκει οπου οι ποιητες ονειρευονται, οι αετοι πετουν, οι ανθρωποι στοχαζονται, εκει υπαρχει ενας μυστικος τοπος, πανω απο το πληθος, ακριβως κατω απο τα συννεφα...
Σηκωνω τα ματια μου και κοιταζω μια χιονισμενη κορυφη, για να δω αυτο που τοσον καιρο αναζητω. Ψιθυριζω ονειρα και τα αφηνω να ανηφορισουν στα αρχαια βουνα, οπου εχουν σκαρφαλωσει σοφοι ορειβατες, εναποθετοντας εκει τα δικα τους, εμπνευσμενα ονειρα!
Ελα να το δοκιμασουμε! Πηγαινε με εκει, οπου τα βουνα αγγιζουν τον ουρανο, πηγαινε με τωρα... με καποιον τροπο, καπως... Πηγαινε με εκει οπου ο ωκεανος συναντα τον ουρανο... οπου η γοργονα χορευει... οπου οι γλαροι ταξιδευουν...
Το ξερω αυτο το μερος, το ειδα στα ονειρα μου, το ξερω πολυ καλα! Εκει υπαρχει ενα μοναχικο κοχυλι που κρυβει μεσα του θαλασσα, μα βρισκεται πολυ μακρια απο την ζωντανη ακτη, πισω απο καστρα φτιαγμενα απο αμμο... Εκει βρισκονται κι αυτοι που ονειρευονται, εκει οι ανθρωποι ειναι ισοι, και τα περιστερια πετουν ακομη... Δεν υπαρχουν αγκαθια, μονο ενα υπεροχο τριανταφυλλο! Εκει οπου μεγαλωνει το πρασινο γρασιδι, διπλα απο τον κρυσταλλινο ποταμο.
Φανταζομαι εναν τετοιο στοχο στο βλεμμα μου... χρωματα κοκκινα, κιτρινα, γαλαζια. Ψιθυριζω παλι, ας ξεκινησει το ονειρο... Ηρθε η ωρα να εμπιστευτω την αληθεια μεσα μου! Εκει πρεπει να ψαξω και να βρω ενα δωρο, μια δυνατοτητα που θα με κανει ικανη να γκρεμισω τοιχους και να χτισω γεφυρες! Ακουω το μελλον να με καλει... Ετσι μου φαινεται... θα παω σ αυτο το μερος! Θα παω... γιατι... η πραγματικοτητα γεννιεται μεσα απο τα ΟΝΕΙΡΑ!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 02:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
AΓΑΠΗΤΕ Lizzard King ΩΡΑΙΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΣ. ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΧΘΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΝΙΩΘΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΕΚΕΙΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ "ΕΣΩ ΑΝΑΤΡΟΠΗ" ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΩΡΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ

ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΔΩΜΑΤΙΟ ΜΟΝΑΧΙΚΟ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑ ΜΕΣΑ
ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΑΙΤΙΕΣ ΟΛΩΝ ΟΣΩΝ ΕΠΡΑΞΑ ΒΥΘΙΣΤΗΚΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΤΡΥΠΑ
ΚΑΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΒΡΩ ΕΣΕΝΑ.
ΜΟΥ ΕΙΠΕΣ: ΕΛΑ ΚΑΙ ΑΨΗΦΙΣΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΟΥ.
ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΣΤΗΝ ΟΨΗ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΜΑΥΡΟ ΣΥΝΕΦΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΚΙ ΕΣΥ ΣΤΡΕΦΕΙΣ ΤΟ ΒΛΕΜΜΑ ΣΟΥ ΜΑΚΡΙΑ.
ΘΑΡΘΩ ΚΑΙ ΘΑ ΑΨΗΦΙΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ, ΕΧΩ ΔΕΙ, ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ, ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΗΣΩ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΘΕΛΩ.
ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΒΡΟΧΗ ΕΚΕΙΝΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΝΟΗΣΩ, ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ.
ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΑΨΗΦΙΣΩ ΤΟΝ ΠΟΝΟ.
ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ,ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΞΕΚΛΕΙΔΩΝΕΙ ΤΗΝ ΘΛΙΨΗ ΚΑΙ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΩΝΕΣ ΜΕ ΚΑΛΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΡΥΦΤΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΠΙΑ ΚΑΙ ΠΝΙΓΟΜΑΙ ΞΑΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΩ ΞΑΝΑ, ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ.
ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΠΟΤΕ, ΔΕ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.
ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ Η ΜΕΡΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ, ΟΥΤΕ Η ΝΥΧΤΑ, ΕΙΜΑΙ ΕΚΕΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΤΟ ΚΑΛΕΣΜΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2004, 03:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΓΟΡΓΑ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ.
Ο ΤΟΠΟΣ ΤΩΝ ΠΟΛΕΜΙΣΤΩΝ ΕΡΗΜΩΣΕ ΠΑΛΙ.
ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΤΟΥ ΑΠΕΙΡΟΥ ΓΥΡΙΖΟΥΝΕ ΠΙΣΩ, ΣΤΗΣ ΚΑΜΕΝΗΣ ΓΗΣ ΤΑ ΘΛΙΒΕΡΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ.
ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΠΟΛΕΙΣ ΓΚΡΕΜΙΣΑΝ.
ΟΙ ΒΥΘΙΣΜΕΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΕΣ ΜΕ ΦΥΚΙΑ ΚΑΙ ΚΟΧΥΛΙΑ ΞΕΧΑΣΤΗΚΑΝ.
ΟΙ ΣΚΟΝΙΣΜΕΝΟΙ ΝΑΟΙ ΠΕΘΑΙΝΟΥΝ.
ΟΙ ΦΙΛΝΤΙΣΕΝΙΕΣ ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ ΣΦΑΓΙΣΑΝ.
ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΩΝ ΑΣΤΕΡΩΝ ΕΣΒΗΣΑΝ.
ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ?
Η ΓΙΟΡΤΗ ΤΩΝ ΑΘΑΝΑΤΩΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 14:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
gretel,να σε καλωσορίσω στις καταθέσεις και να σε ευχαριστίσω που κατέθεσες κι εσύ κάποιες σκέψεις σου στο topic.
Λυδια είναι φανταστικό που συναντίθηκαν οι σκέψεις μας...όταν διάβαζα την τελευταία σου κατάθεση ανατρίχιασα ολόκληρος!μπορώ να νιώσω κι εγώ την επικοινωνία...και πιστεύω πως μπορούμε να κερδίσουμε πολλά από αυτήν...Έχω γράψει και κάτι πολύ σχετικό με την πρώτη κατάθεση της gretel,δυστυχώς όμως δεν έχω μαζί μου το εν λόγω κείμενο,αλλά θα κατατεθεί κι αυτό...Πραγματικά σας ευχαριστώ...νομίζω πως βρήκα αυτό που έψαχνα και με κίνησε να ανοίξω το τόπικ...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 14:25:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Νύχτα

Σκοτεινιάζει κι όλα γύρω σου μαυρίζουν...Είναι σχεδόν απίστευτη αυτή η τρομερή δύναμη της ενέργειας και της σκέψης που σε κατακλύζουν.Τα μυστήρια και οι στοχασμοί πάλλοντε ψαλμωδικά στο κεφάλι σου κι αυτή η μαγεία της μουσικής σε παρασέρνει σε εσωτερικά μονοπάτια που αν και είναι δικά σου δημιουργήματα παρέμεναν άβατα για αρκετό χρόνο...Δίνεσαι ολοκληρωτίκα σ'αυτό το πάντρεμα της σκέψης με το φαινομενικό σου πεπρομένο αγνωόντας τους δισταγμούς και τους πειρασμούς που σε κάρφωναν πριν μείνεις μόνος σου.Αφήνεις το πνεύμα σου να ξεχυθεί και να επιβληθεί ενάντια στις φτιαχτές αλήθειες που το υποβιβάζουν.Τα μάτια σου τώρα δε βλέπουν μόνο ότι υπάρχει γύρω σου και τα κρατάς ανοιχτά ακόμη και στο σκοτάδι.Κι έρχεται η στιγμή που οι αλήθειες σου βομβαρδίζουν ακατάπαυστα τη διαδικασία της σκέψης σου χωρίς να λογαριάζουν τις συνέπειες.Εκεί ψάχνεις να βρεις στηρίγματα στην εμπειρική σου γνώση για να αιτιολογήσεις ρο απροσάρμοστο.Εκεί είναι που ψάχνεις στο περιβάλλον σου να δεις αν υπάρχουν θέσεις μέσα σε αυτό για κάποια κομμάτια της ύπαρξής σου.Εκεί έχεις τη ικανότητα να διαχωρίσεις τον μηχανοκίνητο,τον σκεπτικιστή,τον υποβολέα και τον παρατηρητή.Μπορείς να υποβληθείς στο ρόλο του καθενός και να στοχαστείς ως πέμπτος πάνω σ'αυτούς.Δε σε φοβίζουν τα λάθη που έχεις επιλέξει αλλά ψάχνεις τα κομμάτια του εαυτού σου μέσα σε αυτά.Ανακατώνεις τη αίσθηση με την ψευδαίσθηση για να γευθείς το άπειρο και το τίποτα.Διαλέγεις δρόμους που δεν υπάρχουν για να σε οδηγήσουν παντού και να σου γνωρίσουν τα πιο άγνωστα και καλά φυλαγμένα μέρη σε όλα τα σύμπαντα,αυτά που υπάρχουν μέσα σου.Ταξιδεύεις σε μαγικούς τόπους που ούτε έχεις δει,ο΄θτε έχεις ακούσει κάτι γι'αυτούς ποτέ.αχνοφαίνεται η βούλευσή σου για πολιτισμένη αντιμετώπιση των πράξεών σου και δεν κοιτάς να ισοροπήσεις τη συμπεριφορά σου στα κοσμικά δεδομένα.Αποδεσμεύεσαι από τους ενωμένους σφιχτά κρίκους της αλυσίδας που σε κρατάει πίσω και είσαι έτοιμος για ένα ακόμη μεγαλύτερο ταξίδι σου,ακόμη πιο περίπλοκο,ανάμεσα στο λογικό και το παράλογο που ακόμα δεν έχεις διαχωρίσει.Κι αν κουραστείς απ'όλα αυτά,έρχεται ο έκτος να σε αναπαύσει.Η ειμαρμένη παντρεύται το ονείρεμα κι εσύ είσαι ανώτερος διότι ο ονειρευτής κατέχει τη δύναμη όλων μαζί και τη ξεχωριστή δικιά του...Καλή σου νύχτα ήλιε...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2004, 15:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Όνειρο...με'σένα κι εμένα...

Το είδα!Το είδα μέσα σου και μέσα μου.μπροστά σου από την πρώτη στιγμή ένιωσα να καθαρίζει η ψυχή μου,να εξαγνίζεται ο νους μου.Έμεινα ολόκληρος εκτεθιμένος στα πάντα.Κι όμως τίποτα δε στάθηκε ικανό να με συγκινήσει όσο η εικόνα σου κι έτσι έμεινα ευάλωτος απέναντί της και είσουν το μόνο που έβλεπα ακόμα κι αν έκλεινα τα μάτια μου ή έστρεφα αλλού το βλέμα μου.Καθώς είχα καθαρίσει όλη την ύπαρξή μου,η εικόνα σου έπιασε κάθε γωνιά του εαυτού μου.Ήξερα ότι είσουν "αυτή" γιατί στην έξαρση των αισθήσεών μου αισθανόμουν μόνο τη μορφή σου.Ήξερα ότι είσουν εσύ γιατί το είδα και μέσα σου.Το ένιωσες κι εσύ.το νιώσαμε κι οι δύο.Τόσο άγνωστο,τόσο μακρινό,τόσο άπιαστο.Μα το νιώσαμε!Την τελειότητα!Ακουμπήσαμε δειλά την τελειότητα με τις αισθήσεις μας.Κάθε βλέμα κι ένα ταξίδι.Ταξίδι μέσα μας,ταξίδι στη ζωή,ταξίδι στην άγρια ομορφιά του παραδείσου.Μαζί φτάνουμε το τέλειο.Μαζί κάνουμε το ταξίδι.Ταξιδεύει ο καθένας μέσα του,ο ένας μ΄ςσα στον άλλον.Ένα ταξίδι που θυμίζει όνειρο.Μαζί κυριεύουμε τις αισθήσεις μας και ταξιδεύουμε μόνο μ'αυτές.Μοιάζει με παραίσθηση γιατί είναι άγνωστο,πρωτόγνωρο,ονειρικό.Σε'σένα το γνώρισα κι άκουσα το κάλεσμά του.Πρώτη φορά κατάφερα να το νιώσω.Αφέθηκα στο ρυθμό σου κι αφού τον ακολούθησα με πήγε πέρα απ'όσα η φαντασία είναι ικανή να πλάσει.Στην έκστασή μου ένιωσα τις αισθήσεις σου να με κατακλύζουν.Και μαζί με τις δικές μου ταξιδεύω στο όνειρο.Μα είδα μέσα σου το φόβο.Σε τρόμαξε το άγνωστο και δεν κατάφερες να το χωρέσει ο νους σου.Το είδα μέσα σου αλλά εγώ προχώρησα.Ήθελα να το ζήσω.Δεν μου είχε δοθεί ποτέ η ευκαιρία.Κατάφερα να ξεπεράσω τους φόβους μου και να μείνω ανοιχτός στο άγνωστο αφήνοντας τις αισθήσεις μας να με παρασέρνουν.Το ένιωσα.Μέσα μου και μέσα σου.Μα εσύ φοβήθηκες.Αυτό ήταν το όνειρό μου για μένα και για σένα.Και ίσως είναι καλύτερα που έμεινε στο νου μουως όνειρο.Πολλές φορές τα όνειρα αξίζουν πολύ περισσότερο από τη ζωή.Στο δρόμο της ψυχής μου θα φυλάω πάντα το όνειρό σου.Θα την κρατάει άσπιλη και ζωντανή στα ταξίδια της.Γλυκιά κι ονειρεμένη...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 00:34:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
GRETEEEEELLL!!! για μια ακομη φορα χαιρομαι που "τα πνευματα μας" συναντιουνται! Γραφεις παρα πολυ καλα, τοσο καλα!!! (οι πυραμιδες σφαγισαν η σφραγισαν?). Αλλα βρε παιδι μου, πολυ μελαγχολια.... Παρε τα πανω σου μεγαλη!!!! Η επομενη γιορτη αθανατων ειναι κοντα και μας περιμενει, μας αναζητα! Ερχεται καμαρωτη επανω στο αρμα του...χρονου! Απο μακρια, απο εκεινα τα αστερια που εσβησαν.... Μα, δεν εσβησαν.... απλως μετατοπιστηκαν.... κινουνται στη σφαιρα του απειρου.... και δεν απομακρυνονται... μα, βλεπω καλα? Μηπως ερχονται προς τα δω? Μηπως κατευθυνονται προς το αρμα? Ναι, ετσι θα ναι... Τα βλεπω να καθονται πανω του, να αστροφεγγουν την επομενη ΓΙΟΡΤΗ!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 00:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
Αγαπητε Lizzard_king, καταρχας να πω οτι ημουν σιγουρη οτι ακους Doors, και χαιρομαι γι αυτο. Αλλοι θα πουν οτι ειναι παλια σκονισμενα μεγαλεια... αλλα δεν εχουν δικιο. Στιχους με νοημα μονο σ αυτους εχω δει εως σημερα. Αλλοι σημερα γραφουν στιχους "παρε με αγκαλια μην πατησω τα γυαλια" κι οι Doors εγραφαν για την παρελαση των...ζωων... καθε ειδους.... Ολοι οι στιχοι τους εχουν κατι να διδαξουν. Μιλας με μια αιωνια fan τους. Κατα τη γνωμη μου αξιζουν αυτα που εγραφαν. Και δεν αναφερομαι στη ζωη που εκαναν. Δεν ειμαι αυτης της λογικης. Μονο για τη μουσικη και τους στιχους λεω, για να μην γινει παρεξηγηση,ε?

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 01:33:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ : ονειρο η πραγματικοτητα?

Ειμαι ξυπνια? Μπορει αυτο να ειναι αληθινο? Ειμαι μεθυσμενη μεσα στην επιθυμια μου, οπως εισαι ξαπλωμενος διπλα μου, πανω σε ενα κρεββατι απο ροδοπεταλα και ξεχασμενα ονειρα... Με καποιον τροπο τα εφερες ολα πισω σε μενα. Αισθηματα ερωτικου παθους και ανασας ζωης, που καποτε πιστεψα οτι τα εχασα για παντα... σε ενα αιωνιο σκοταδι, με τη φυγη καποιων παλιων εραστων... Τα ματια μου χαμογελασαν ξανα μπροστα στην ομορφια που αντικρυσαν. Τα χειλη μου ζητησαν ξανα να φιληθουν. Τα χερια μου θελησαν να αγγιξουν τη σαρκα σου που καιει. Η καρδια μου χτυπαει τοσο αγρια, που σχεδον εχει αποδρασει απο το στηθος μου. Αλλα μαλλον εχω αποκοιμηθει, δεν μπορει να ειναι αληθεια...

Ισως εδω, καλε μου Lizzard_king, να μην αναφερομαι κυριολεκτικα σε εναν αντρα, αλλα μεταφορικα, στο οτι εσυ με εκανες να ξανανιωσω ομορφα μετα απο πολυχρονη απουσια "καταθεσης". Ισως αυτος που ειναι στην καταθεση "ονειρο η πραγματικοτητα", ισως να εισαι εσυ και η δυναμη που μου εδωσες να ξαναγραψω.... Ευχαριστω!!!!

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ksenitia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Spain
328 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2004, 01:48:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksenitia
ΚΑΤΑΘΕΣΗ : Πραξε οπως ο ηλιος.

Μην γυριζεις στο παρελθον... ουτε σε ασχημες αναμνησεις. Μην ανοιγεις την πληγη που σου χει ηδη κανει σημαδι στο σωμα. Μην ξαναβιωνεις πονους και βασανα παλια.
Ο,τι εγινε, εγινε... Ο,τι περασες περασες...
Βαλε στην ψυχη σου ροδες και συνεχισε μπροστα, με ολη σου τη δυναμη να κατασκευασεις μια καινουργια ζωη, κοιτωντας ψηλα και μπροστα, οχι πισω...
Κανε οπως ο ηλιος, που γεννιεται καθε μερα, χωρις να σκεφτεται τη νυχτα που περασε....
Ελα λοιπον, σηκω πανω, το φως του ηλιου ειναι εδω! Για σενα. Και... για μενα...

Poor is a man, who´s pleasures depend on the permition of another...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 13:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Λύδια καλησπέρα!Να σε ευχαρισήσω κι εγώ για όσα γράφεις και καταθέτεις εδώ μέσα.Χαίρομαι πολύ που γνωριστήκαμε και μάλιστα με αυτόν τον τρόπο...Μου φένεται ως και μαγικό που σε κάνω να νιώθεις όμορφα με τις καταθέσεις μου και που σου δίνω δύναμη να ξαναγράψεις...Δε θα ήθελα να σε χάσω ποτέ...Να σαι πάντα καλά γλυκιά μου.Όσο για τη φίλη gretel πολύ ωραία μας τα είπε αλλά δυστυχώς χάθηκε...
Doors...Δε θα μπορούσα να μην τους θαυμάζω!Και η λογική τους είναι,πιστεύω,εξίσου θαυμαστή...Αν κι αυτό δε σημαίνει πως συμφωνώ απολύτως με τον τρόπο τους,άλλα αυτό δεν με κάνει και να μην τους θαυμάζω...
Once i had a little game
i like to grow back in my brain
i think you know the game i mean
i mean the game of goin'insane
now you should try this little game
just close your eyes forget your name
forget the world forget the people
and will errect a difference people
this little game is fun to do
just close your eyes no way to lose
and i'm right here i'm goin'to
realease control we're braking through...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 15:01:16  Εμφάνιση Προφίλ
ΚΑΤΑΘΕΣΗ: ΠΑΡΕΛΘΟΝ

ΚΑΙ ΧΑΘΗΚΑ!
ΣΤΗΣ ΙΡΙΔΑΣ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ!!
ΣΕ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΑ ΟΝΟΜΑΤΑ!!
ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΑΚΟΥΣΩ;
ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΔΩ;;

ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑ!
ΣΤΩΝ ΑΝΑΜΝΗΣΕΩΝ ΜΟΥ ΤΟΝ ΒΥΘΟ
ΚΑΙ ΤΙ ΝΑ ΠΡΩΤΟΘΥΜΗΘΩ;
ΠΟΙΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΑΓΑΠΗΤΟ;


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 15:18:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Kαλησπέρα φίλε μου,καλώς ήρθες στην παρέα μας.Να έχεις πάντα δύναμη να γράφεις και να δίνεις και σε μας δύναμη...
Το παρελθόν είναι ένας δρόμος που τον διαβένεις συχνά και όπως σε κάθε δρόμο,κάθε φορά που τον περπατάς παρατηρείς κάτι που δεν είχες προσέξει,και όπως μερικά σπίτια και αυλές και δρόμοι αλλάζουν,έτσι κι εσύ το βλέπεις διαφορετικά μέσα από το πέρασμα του χρόνου...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 15:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Ταξίδια νυχτός

Κι εκεί που χάνεσαι ζωή το φως μου ανατέλλει
κι εκεί που πιάνεσαι ζωή το σκότος με μαγεύει
κι αυτή η λήθη σου σιωπή το νου μου σαγηνεύει
Χάρτινοι ορίζοντες κι ανέκφραστες λιακάδες
Ερείπια του τίποτα
Καπνοί χωρίς φωτιά
Μια φυγή που σε φοβίζει
Μια πεταλούδα κάνει τα βράδια βόλτες πάνω απ'το κεφάλι σου
Οι κραυγές που δεν ακούστηκαν ποτέ δονούνε την αλήθεια σου
Το κορμί σου μουδιασμένο σε περιμένει καθώς εσύ ταξιδεύεις
κι εκεί που βρίσκεσαι ψυχή το σκότος μου ανατέλλει
κι εκαί που αφήνεσαι ψυχή το φως σου με μαγεύει
κι η αφύπνισή σου σιωπή το νου μου σαγηνεύει...

Πεύτεις
Ο πάτος του πηγαδιού που γιαλύζει είναι ακόμη πολύ βαθιά
Πρέπει να έφτασες στη μέση.Πόσο μακριά είναι το άνοιγμα?
Κοιτάς
Στάσου!Ο ίδιος πάτος φένεται και πάνω!
Ξύπνα!


Sun,sun,sun
Burn,burn,burn
Soon,soon,soon
Moon,moon,moon
i will get you
Soon!
soon!
soon!

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 22:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:Στάσου φεγγάρι πλάι μου

Κάτι τέτοιες ώρες σαν και τούτη αναζητάς μέσα στις πτυχές του είναι σου να αναγνωρίσεις τους λόγους που σ'έχουν οδηγήσει σε κάποιες σου πράξεις και στον τρόπο που έχεις μάθει να σκέφτεσαι.Εισάγεις τον εαυτό σου σε μια κατάσταση σκέψης που δεν σου είναι συνηθισμένη προσπαθώντας να κατανοήσεις το άγνωστο που συχνά σε ξεγελά.Ξεδιπλώνεις με υποσυνειδησίακους ρυθμούς τις κρυφές σου επιθυμίες που συχνά σου προκαλλούν εσωτερικές συγκρούσεις.Κθώς ελλατώνεις την απόσταση με την αλήθεια σου σε τρομάζουν οι επιπτώσεις της επικείμενης συνένωσής σου με το υπαρξιακό σου δεδομένο κι αυτός ο φόβος σου φράζει το δρόμο που ίσως έχεις επιλέξει να διαβείς και υπάρχει διότι αντιμετωπίζεις το άγνωστο.Συμπληρώνεις με κατανόηση τα κενά απαντήματα στα γιατί σου και συνεχίζοντας την πορεία που έχεις επιλέξει να σε πάρει όλο και πιο μακριά...κοντά στον εαυτό σου νιώθεις γύρω σου αυτή τη μυρωδιά του δέους που αναβλύζει έντονη καθώς νιώθεις όλο και πιο ξένος με το περιβάλλον σου.Νιώθεις την ανάγκη να απορρίπτεις τις αλήθειες σου για να ακολουθήσεις μια παράκαμψη σ'αυτή σου την πορεία που θα σε φέρει πίσω στην πορεία της καθημερινότητάς σου.Παύεις να δέχεσαι τις αποδείξεις για την αγνότητά σου,γιατί σε ωθούν πέρα από τα όρια της λογικής και σε καθιστούν ανάρμοστο με τον κόσμο στον οποίο μεγάλωσες.Μα την τρέλα αυτή που αγγίζει η αληθινότητά σου την κρατάς για το δικό σου κόσμο που σε αποδέχεται όπως ακριβώς είσαι και που δεν έχει γεμίσει το μυαλό σου με υποδείξεις και πρότυπα.Εκεί είσαι ικανός να ζήσεις τα πάντα γιατί τα πάντα εξαρτώντε από'σένα και δε χρειάζονται ύλη για να σε ικανοποιήσουν.Εκεί ζεις τη μαγεία που σε ωθούν να κρύβεις για μια ζωή...
Στάσου φεγγάρι πλάι μου...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lizzard_king
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2004, 22:28:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lizzard_king
Hey you, out there in the cold
Getting lonely, getting old
Can you feel me?
Hey you, standing in the aisles
With itchy feet and fading smiles
Can you feel me?
Hey you, dont help them to bury the light
Don't give in without a fight.
Hey you, out there on your own
Sitting naked by the phone
Would you touch me?
Hey you, with you ear against the wall
Waiting for someone to call out
Would you touch me?
Hey you, would you help me to carry the stone?
Open your heart, I'm coming home.
But it was only fantasy.
The wall was too high,
As you can see.
No matter how he tried,
He could not break free.
And the worms ate into his brain.
Hey you, OUT THERE in the road
always doing what you're told,
Can you help me?
Hey you, out there beyond the wall,
Breaking bottles in the hall,
Can you help me?
Hey you, don't tell me there's no hope at all
Together we stand, divided we fall.

Από τους πολυαγαπημένους μου pink floyd...Έι εσέις...μαζί μπορούμε...

I'm the lizard king,I can do anything!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

junk95
Πλήρες Μέλος

Greece
1327 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 03:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους junk95
Κατάθεση: Σκέψη

Αν έπαιρνε κάποιος αυτά που σκέφτομαι και τα μοίραζε σε τρία άτομα,
νομίζω ότι θα τρελαίνονταν. Μόνο αυτοί που τους το έχω περιγράψει
μπορούν να καταλάβουν ΠΟΣΟ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ. Ή τουλάχιστον
έτσι υποκρίνονται. Μπορεί να κάνω και λάθος.

-----
Κατά τα άλλα φίλε lizzard king, ο καλύτερος τρόπος να μοιραστείς τις
προσωπικές σου σκέψεις με άγνωστους συνταξιδιώτες είναι νομίζω το
www.blogger.com ή κάτι παρόμοιο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2004, 11:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit
ΚΑΤΑΘΕΣΗ:ΕΝΑ ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΣΤΗΣ ΣΥΓΚΙΝΗΣΗΣ ΤΗΝ ΧΩΡΑ,ΖΗΤΩ;;;

You worry that i will leave you.
I will not leave you.
Only strangers travel.
Owing everything
I have nowhere to go.

Leonard Cohen.

Σχεδον παντα
ετσι συμβαινει
ζουμε αναμεσα σε δυο στιγμες
καταδικασμενες ηδη
απο το χερι του χρονου.

Καθε δοκιμη να προσδιορισουμε,αυτην την αισθηση που ειναι ακομη πολυ εντονη,προσπαθωντας να την θαψουμε,οσο πιο βαθια μεσα μας,μαζι με ενα τμημα αβιωτο του εαυτου μας,μας φερνει αντιμετωπους με την αληθεια μας,που ποναει βεβαια,αλλα ειναι η δικη μας αληθεια.

Υπαρχει και η προσγειωση,αλλα αυτη ειναι για οσους δεν εμαθαν να πετανε,ο φοβος οταν πιανεις τα υψη καποιες φορες μπορει να σε τρελανει και να μην το αντεξεις.

Εσυ,ωστοσο συνεχιζεις,να κλεβεις απο τα ονειρα ζωη...
συνεχιζεις να υπαρχεις μεσα στο αρνητικο του εαυτου σου,
μεγαλη οσο σε θελησε η μικρη ζωη,ενα παλιομοδιτικο προσωπο,
φτιαγμενο απο μια εποχη που εχει ηδη καταργηθει.

Σε βλεπω παντου εισαι μεσα μου και σε καταλαβαινω,οταν πονας,οταν κλαις,οταν χτυπας της μοναξιας σου τους τεσσερις τοιχους,αλλα δεν μπορω να σε βοηθεισω,γιατι κι εγω ειμαι εγκλωβισμενος στο δικο μου σκοταδι,με καποιες αναλαμπες φωτος μερικες φορες.

Σε βλεπω παντου,ειμαι μαζι σου,στο θροισμα των φθινοπωρινων φυλλων,
στης πρωτες σταγονες της βροχης,σε ακουω στο καλεσμα της ψυχης μου εσυ ερχεσαι παντα και απο παντου,εισαι εδω αλλα εγω εχω αλλο δρομο πιο μοναχικο και απο τον δικο σου,αλλα αυτο δεν αναιρει,το γεγονος οτι σε συμπονω.

Ναι μια πτυχη της αγαπης ειναι και η συμπονια.
Το βλεμμα σου παρα την προφανη του αθωοτητα,διατηρει μια εκδηλη μυστικοτητα,της χαμενης εκεινης λαμψης,που αψηφωντας τους νομους της αναγκης διατρανωνει πως ο ερωτας ειναι εδω,
φυλαγμενος σε εσοχες αγνωστες σε μενα,ομως εδω,αδιαλλακτος αναλλοιωτος.

Το ανθοδοχειο ειναι γεματο χρυσανθεμα.
Η φωτεινη αυτη χειρονομια δεν εχει τελος.
Ισως ενας αγγελος να μοιαζει με οσα δεν εχουμε ξεχασει,
αλλα στα τριανταπεντε σου,εσυ παραμενεις το πιο ωραιο τριανταφυλλο,του σπιτιου.

Ακου λοιπον,ακου ακου της κρυσταλλινες μελωδιες..
πετα λοιπον!!


«Είμαι το Πνεύμα που αρνείται διαρκώς»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2004, 00:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΑ ΚΑΛΕ ΜΟΥ LIZZARD KING ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΑΝΕΛΕΙΠΩΣ.
ΩΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ ΣΚΕΨΕΩΝ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΟΠΟΤΕ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΩ.

ΔΙΑΒΑΖΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΑ "ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΤΟΥ ΒΙΝΣΕΝΤ (ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ) ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ" ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΕ:

"...ΕΓΩ ΔΗΛΩΝΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ, ΜΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ, ΠΑΝΤΑ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ, ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ, ΟΣΟ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΓΕΩΓΡΑΦΙΚΟ ΧΑΡΤΗ, ΧΩΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΕΣ.

ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΕΣΑ ΜΟΫ: ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΦΒΤΕΙΝΕΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΣΤΕΡΕΩΜΑΤΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΡΟΣΙΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΥΚΙΔΕΣ ΤΟΥ ΧΑΡΤΗ ΤΗΣ ΓΑΛΛΙΑΣ?

ΟΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΗ ΡΟΥΑΝ, ΕΤΣΙ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΜΕ Σ'ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΣΤΟ ΣΥΛΛΟΓΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ, ΠΩΣ ΟΣΟ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ Σ'ΕΝΑ ΑΣΤΕΡΙ, ΟΠΩΣ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΝΟΥΜΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΤΟ ΤΡΑΙΝΟ.

ΤΕΛΙΚΑ, ΔΕ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΧΟΛΕΡΑ, Η ΦΘΙΣΗ Ή Ο ΚΑΡΚΙΝΟΣ ΟΥΡΑΝΙΑ ΜΕΤΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕΣΑ ΟΠΩΣ ΤΑ ΒΑΠΟΡΙΑ, ΤΑ ΛΕΩΦΟΡΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΣΙΔΗΡΟΔΡΟΜΟΣ ΕΠΙΓΕΙΑ.

ΝΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΓΕΡΑΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ."

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΣΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΜΑΓΙΚΑ ΖΩΓΡΑΦΗΣΕ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΕΝΑ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2004, 20:25:55  Εμφάνιση Προφίλ
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΑ ΓΡΑΠΤΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ lizzard_king
,ksenitia ,gretel ,spirit ,junk95
ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΤΟΠΙΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΨΥΧΗ Η ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ....

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΝΙΟΘΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΑ ΚΑΡΔΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΒΙΩΜΑΤΙΚΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ..

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΠΕΖΟ-ΤΡΑΓΟΥΔΟ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ....

ΚΑΛΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...

ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΣΕ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΖΕΤΕ ΔΡΟΜΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΣ..
ΤΗΣ ΔΙΚΙΑ ΣΑΣ ΤΗΣ ΚΑΡΔΙΑΣ...

ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΒΡΕΘΗΚΑΜΕ ΟΛΟΙ ΕΔΩ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ ESOTERICA.gr...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy