ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 09:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Epica




Οι Epica είναι ένα symphonic gothic metal συγκρότημα από την Ολλανδία το οποίο δημιουργήθηκε το 2005 από 6 άτομα - αργότερα ο drummer έφυγε.
Στα φωνητικά βρίσκεται η Simone Simons και με το πέρασμα των χρόνων φαίνεται ότι έχει αρκετές δυνατότητες που αναγνωρίστηκαν από τους Kamelot σε μια συνεργασία τους - το όνομα του συγκροτήματος μάλιστα προήλθε από την αγάπη που έχουν πολλά μέλη του για αυτούς - αλλά και σε μια επικείμενη συνεργασία της με τους Ayreon.
Παρόλα αυτά υπάρχουν κι αρκετά ανδρικά φωνητικά στα περισσότερα τραγούδια, κάτι που εντείνει την άλλοτε μελαγχολική και την άλλοτε πιο δυνατή ατμόσφαιρα.
Αρχικά στα φωνητικά είχε επιλεχθεί να βρίσκεται η Νορβηγή Helena Michaelsen των Trail Of Tears, μια ιδέα όμως που εγκαταλείφθηκε σύντομα.

Το πρώτο album του συγκροτήματος έγινε δεκτό από το κοινό με μεγάλο ενθουσιασμό και σύντομα το συγκρότημα έφτασε να είναι ένα από τα πιο γνωστά ονόματα της μουσικής σκηνής.

Η δισκογραφία του συγκροτήματος είναι η εξής:

  • The phantom agony (2003)
  • We will take you with us (2004)
  • Consign to oblivion (2005)
  • The score (2005)
  • The road to Paradiso (2006)
  • The divine conspiracy (2007)

Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 15:15:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μπηχτή ότι αργώ! σταδιάλα!

παμε λοιπόν...!

υ.γ. kircher, θα τα μεταφέρω στα παιδιά, τώρα που ηχογραφούν!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 15:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire

Epica - The Divine Conspiracy

Simone, θα πάθουμε τίποτα κορίτσι μου! για να πάρουμε τα κομμάτια με τη σειρά:

indigo: ατμοσφαιρική εισγωγή με έγχωρδα και χορωδεία, τίποτα το ιδιαίτερο ή πρωτότυπο... καλοπαιγμένο και ok.

the obsesive devotion: γρήγορο, μελωδικό, εύκολο, για να μπεις στο πνεύμα του δίσκου, χωρίς να είναι βέβαια το δαιμάντι του δίσκου. εδώ οι έπικα είναι πιο συμφωνικοί/οπερετικοί από ποτέ!

menace of vanity: επιθετική και σκοτεινή εισαγωγή, προασπθεί να κλέψει κάτι από dimmu borgir, κάτι από slaying the dreamer των nightwish, αλλά το πρώτο λεπτο περνάει αδιάφορα. γενικα ο ήχος ε΄λιναι παραφορτωμένος, χωρίς να προσφέρει τίποτα. απλά μας δείχνει πόσα όργανα μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα μια συνεχόμενη νότα...
κουραστικό θα ελεγα. το προσπερνάω. κάποιοι άλλοι μπορεί να μιλήσουν για μια όαση συναισθημάτων, αλλά το ίδιο θα έκαναν και με ένα μαλλί της γριάς!

chasing the dragon: ακουστική μπαλάντα, πάλι εμφανώς, και ίσως, σε χυδαίο βαθμό, επιρεασμένο από nightwish, αργό, πάλι έυκολο, αλλά υπερβολικά αδιάφορο... αν εξαιρέσεις της υπερβολικά αστεία φωνή του τύπου στο 3.26 !!! ως εδώ κλαίμε τα λεφτά μας!

never enough: κατι πάει να γίνει! ναι, οκ εδώ υπάρχει και τεχνική, όχι παραφορτομένος ήχος, φέρνουν σε within temptation του silent force. οκ, περνάει ευχάριστα, αλλα και πάλι... έχασαν την ισορροπεία ανάμεσα στη μέταλ και στην ορχήστρα γαμώτο...

la'fetach chataz rovetz: ακριβώς ό,τι λέει ο τίτλος! καλα, πλακα κάνω. ενδιαφέρουσα ακουστική εισαγωγή με ένα έγχωρδο (?) και παραδοσιακά κρουστά. όσο προχωράει τοσο πιστεύω ότι θα μπορούσε άνετα να είναι αρχαιελληνικό, αλλά δυστυχώς φέρνει σε ανατολιτικο. όχι σε στυλ seif al din όμως. σε στυλ desert rose του sting [αν θυμάμαι καλά...] διακόπτεται αδικαιολόγητα γρήγορα και άσχημα από το...

Death of a Dream - the Embrace that Smothers part VII: καλά, όπου ακούς μεγάλο τίτλο... πολύ μεγάλο τραγούδι, έχει και τις στιγμές του, αλλά, όχι, δε μπορώ να το ακούσω όλο αυτό για ένα, συνολικά, λεπτό ποιότητας...

Living a Lie ~ the Embrace that Smothers part VIII: αυτό είναι ευχάριστω. στην αρχή έχει και κάτι από eternal tears of sorrow. τέλος πάντων το ακούς. δείχνει αρκετά και το concept του άλμπουμ

Fools of Damnation ~ the Embrace that Smothers part IX: στροφή στην ποιότητα! τίγκα σην ενορχήστρωση, όχι όσο σύνθετη και προχωρημένη θα μπορούσε να είναι... και κολλάει σε καποιες στιγμές... δηλαδή από γρήγορο και μελωδικό πάει σε ένα σπασ@@δικο mid-tempo brutal σκ@τ0 που δεν παίζεται...

beyond belief: αυτό μάλιστα! το απολμβάνεις! ειδικά αν έχεις και το εξώφυλλο μπροστα σου! αρκετά καλό, δεν σε ενοχλεί σε κανένα σημείο, και έχει κι ένα επικό κρεσέντο. γρήγορο, όσο επιθετικό, και όσο μελωδικό χρειάζεται...

safeguard to paradise: και πίσω στα αργά γλυκανάλατα piano/cello driven νανουρίσματα... οκ κοπελιά έχεις δυνατότηες στη φωνή, αλλά καλύτερα να τραγουδάς τα παλιά σου τραγούδια και να ποζάρεις με τα χέρια πιο ψηλά! γίνομαι κακός, το ξέρω, αλλά έλεος...

sancta terra: καλό! θεατρικό, γρήγορο, με κάτι από angra, και πολύ επικό στοιχείο! με την ορχήστρα σε πολύ καλή θέση! άντε, αυτό περιμέναμε!

the divine conspiracy: ε, τώρα 13 λεπτά τραγουδι τι να σχολιάσω. ότχν έχουν περάσει έπη, όπως των rhapsody, ή το ανυπέρβλητο and then there was silence των guardian, το να απεραντολογείς για 1 λεπτά αν δεν έχεις κάτι να πεις, απλά για να κάνεις εντύπωση τι νοημα έχει; δεν είναι ότι δεν ακούγεται. είναι ότι όταν το ακούσεις σου μένει ένα "ε, και;"... ή το άκουσες ή δεν το άκουσες, ένα και το αυτό! ακούστε το και μόνοι σας για να μη λέτε ότι είμαι γκρινιάρης!

γενική εντύπωση: για μένα epica είναι το phantom agony. για αυτό θελω να τους θυμάμαι. τα υπόλοιπα είναι απλά για τη μπαζα! [την όχι τα, έχει διαφορά!]

αχ ρε simone!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 18:33:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Έτσι μπράβο!

Πολύ καλές παρουσιάσεις και από τους δύο.

Καιρός να πάω να ακούσω και εγώ λίγο Epica μιας και από ότι καταλαβαίνω πρέπει να είμαι ο μόνος που δεν τους έχει ακούσει....

quote:
υ.γ. kircher, θα τα μεταφέρω στα παιδιά, τώρα που ηχογραφούν!

Ναι, όπως είπα μου φάνηκαν αρκετά καλοί, οι δύο παρατηρήσεις που έκανα παραπάνω ήταν αυστηρά προσωπική άποψη.

Με την ζέστη πως τα πάτε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2007, 20:23:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
grrrrrrrrrrrr τα αρκουδίσιον είναι η πιο ηλιθια εφεύρεση μετά τον κύκλο των γυναικών! τα ανάβουν όλοι, και μόλις ο θάνος πατήσει "αποστολή" τρου ποστ του στο εσο. μπαπ... μπλακ άουτ! κι εγώ να έχω μείνει κόκκαλο σκεπτόμενος ότι μπορεί να χρειαστεί να ξαναγράψω τα μπινελίκια στους έπικα!... έτσι την παλεύω τη ζέστη... βασικά εγώ γουστάρω τη ζέστη. με κάτ από 30 ΔΕΝ την παλεύω... αισθάνομαι συναχομένος μόνιμα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 00:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
άψογη φάση οι iced earth! γενικά, δεν απαντάω με e-mail εγώ, για να μην ερημώσει το τόπικ...


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 07:35:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
γενικά, δεν απαντάω με e-mail εγώ, για να μην ερημώσει το τόπικ...

Καλά κάνεις αλλά δε νομίζω ότι θα ερημώσει το θέμα έτσι εύκολα...

Σχετικά με την παρουσίαση των Epica που έκανα, δεν ήταν καμία μπηχτή για σένα γιατί αφενός είχα πει ότι θα την κάνω κι αφετέρου νόμιζα ότι θα έκανες για τους Nightwish.

Αλήθεια, για τους τελευταίους ποιός θα κάνει?

Όσον αφορά τώρα το The divine conspiracy, νομίζω ότι έκανες μια πολύ λεπτομερή και προσεγμένη παρουσίαση αλλά κρίνεις υπερβολικά ένα album κι ένα συγκρότημα.
Δεν είναι το τρελό συγκρότημα του αιώνα αλλά προσωπικά τους βρίσκω μια χαρά και δε νομίζω πως οι Epica είναι μόνο το The phantom agony!

quote:
Με την ζέστη πως τα πάτε;

Αν κι εμένα μου αρέσει το καλοκαίρι και δεν έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με την ζέστη, νιώθω ότι σήμερα θα ψηθώ γιατί είπαν ότι θα έχουμε 45 βαθμούς...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 17:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
δεν ήταν καμία μπηχτή για σένα

πλάκα κάνω!

quote:
νόμιζα ότι θα έκανες για τους Nightwish.

ωχ, έτσι είχα πει; αλτσχάιμερ! σε αυτούς θα είμαι επιεικής! οι έπικα μάλλον με χάλασαν πολύ, οπότε ας κάνει και κάποιος άλλος την ιδια παρουσίαση, να πάρουμε μια δεύτερη γνωμη! ανέφερα ότι η ορχήστρα ακούγεται σαν από keyboards;!

quote:
νιώθω ότι σήμερα θα ψηθώ γιατί είπαν ότι θα έχουμε 45 βαθμούς...

εμένα, πάλι, προφανώς, θα είναι η καλύτερή μου μέρα του χρόνου! ίσως φταίει που στον κρύπτονα είχαμε κόκκινο ήλιο. αυτός εδώ με αναζωογονεί! έχω εθιστεί!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 17:26:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Στην παρουσίαση που έκανε ο Incubus είδα πως επέκειται συνεργασία με τους Ayreon.

Οι Ayreon μ'αρέσουν πολύ αν και έχω καιρό να τους ακούσω.

quote:
γενικά, δεν απαντάω με e-mail εγώ, για να μην ερημώσει το τόπικ...

Καλά κάνεις αλλά δε νομίζω ότι θα ερημώσει το θέμα έτσι εύκολα...


Εγώ ακόμα προσπαθώ να οργανώσω την μετακόμιση εξού και οι χαμηλοί τόνοι. Να το κρατήσουμε πάντως το θέμα ζωντανό με ελαφρά και ανέμελα μηνυματάκια μέχρι τα μέσα Αυγούστου.

A...μετά λέω να κάνω καμιά βόλτα σε κανά δισκάδικο για να ξεσκάσω, ίσως βρω τίποτα που να αξίζει παρουσίαση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2007, 20:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φεύγω, να πάω να χαζέψω τίποτα CD.

Πότε ρε παληκάρια έγινε το black metal τρέντυ και δεν το κατάλαβα;;

Στο ebay πoυλάνε cd και δίσκους των mayhem και των darkthrone μέχρι και 500$.

Ποιοί είναι αυτοί που ξοδεύουνε τόσα λεφτά για ένα είδος που μέχρι πριν κάποια χρόνια ήταν underground;;

Ιδού:

Μιας και πάω για CD μήπως ξέρει κανένας αν η Britney έχει βγάλει κανά καινούργιο σουξεδάκι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 07:36:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ωχ, έτσι είχα πει; αλτσχάιμερ! σε αυτούς θα είμαι επιεικής! οι έπικα μάλλον με χάλασαν πολύ, οπότε ας κάνει και κάποιος άλλος την ιδια παρουσίαση, να πάρουμε μια δεύτερη γνωμη!

Εγώ δεν είμαι καλός στην παρουσίαση συγκεκριμένου album οπότε δεν το επιχειρώ καν...
Να περιμένουμε πάντως την παρουσίαση των Nightwish?

quote:
Πότε ρε παληκάρια έγινε το black metal τρέντυ και δεν το κατάλαβα;;

Τα πάντα γίνονται, μην ανησυχείς!
Ξέρεις πόσους goths έχω γνωρίσει που είναι σε trendy version?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 10:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Χάι Γκάιζ,

quote:
Πότε ρε παληκάρια έγινε το black metal τρέντυ και δεν το κατάλαβα;;

Λες γι'αυτό η γυναίκα μου να εκφράζεται θετικά για ακούσματα τύπου GRAVEWORM & NEGURA BUNDGET ????

Πωπω φίδια που μου'βαλες ρε A. Kircher....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 12:36:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
α. το μπλακ μέταλ είναι τρέντυ, μόνο αν είσαι τρεντάς και θες να ρίξεις μεταλού [ή τρεντού και θες μεταλά]
β. το γκόθικ, σαν look, είναι πια τρέντυ, αφού το συγχέουν κάτι ζαγάρια με το emo.
γ. kerry... πιθανότατα!

quote:
Να περιμένουμε πάντως την παρουσίαση των Nightwish?

να περιμένετε, να περιμένετε...! κάποτε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2007, 18:09:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
To Νορβηγικό Black Metal πέθανε όταν ο μπαγλαμάς ο Varg σκότωσε το άλλο φρούτο τον Euronymous και πήγε φυλακή.

Είναι ηλιθιότητα να μου μιλάνε για το Νορβηγικό black metal όταν η ελληνική, γαλλική, ανατολικοευρωπαική σκηνή κ.α. έχουν κάνει πολύ περισσότερα για να δημιουργήσουν αλλά και να διατηρήσουν το είδος.

Ένυγουέι....

Ρε σεις, ποιός θα κάνει παρουσίαση των NEGURA BUNDGET;

Κέρρυ τι λές;

Έτσι να τους βάλουμε δίπλα στους Nightwish για να φτιάξουμε το yin και το yang.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 07:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Νομίζω ότι κάποιος είχε αναφέρει παλιότερα τους Negura Bundget αλλά δεν είμαι απολύτως σίγουρος αν είχε συμβεί αυτό.
Μήπως ο KERRY KING είχε προτείνει να τους ψάξουμε?
Έψαξα στις δισκογραφίες του προηγούμενου θέματος αλλά δεν βρήκα κάποια παρουσίαση.

Προς κάθε ενδιαφερόμενο, οι Nightwish πρόκειται να κυκλοφορήσουν καινούριο album περίπου στα τέλη του Σεπτέμβρη.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 08:05:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τα γραπτά μας διαγράφονται για αντιγραφή...

Εγώ έκανα copy από τον Kerry και ο Incubus από μένα. Έτσι τους πιάνουν τους σκονάκηδες.

Negura Bunget είναι το κανονικό...ποτέ δεν το έχω πετύχει!

Αυτό για να ευθυμήσουμε. Η αλήθεια είναι πως τους είχαμε αναφέρει και εγώ και ο Κerry στο δύο πέρσυ όταν είχανε βγάλει το τρομερο OM. Χωρίς όμως να έχουμε κάνει παρουσίαση γι αυτό ρώτησα τον Kerry.

Προσωπικά τους λατρεύω!

Πάντως για αύριο έχω κάτι στο μυαλό μου για παρουσίαση.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 08:45:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Η αλήθεια είναι πως στην αντιγραφή γραπτών είχα πάντα μια έφεση ως μαθητής/φοιτητής!

Τώρα που το λες πάντως, νομίζω ότι πρέπει να το έχω το Om...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 09:57:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Τους Negura Bunget τους είχα βρει τυχαία στο myspace και από την ημέρα που κατέβασα το ΟΜ (κάπου αρχές του χρόνου νομίζω) στην κυριολεξία το έχω λειώσει. Χωρίς υπερβολή, θεωρώ ότι είναι ένα εκ των κορυφαίων black metal albums ever !!!!!

Βέβαια πολύ πιό νωρίς, το ΟΜ μας το είχε προτείνει ο A. Kircher σε κάποιο top-10 του με black metal albums, αλλά μάλλον στο ντούκου τις είχαμε πάρει τις προτάσεις του . Γι'αυτό και είχα προτείνει κάποια στιγμή να φτιάχνουμε compilations με τις προτάσεις μας και να τις ανεβάζουμε κάπου για να τις μοιραζόμαστε...

Την δισκογραφία των Negura Bunget την έχω όλη αλλά με την ΟΜίτιδα που έχω πάθει, δεν έχω αξιωθεί να ακούσω τις άλλες τους δουλειές προσεχτικά (κάτι αντίστοιχο έχω πάθει και με τους ARKONA και το Vo Slavu Velikim). Χώρια που ο υπολογιστής μου στο σπίτι είναι off και δεν ξέρω πότε θα βρω τον χρόνο να τον φτιάξω. Αξιοκρατικά την παρουσίαση των Negura Bunget θα πρέπει να την κάνει ο A. Kircher, αλλιώς θα κάνετε υπομονή για να σας την κάνω εγώ Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 10:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Προχθές είχα αϋπνίες και κάνωντας ζάπινγκ, έπεσα πάνω σε αυτό το video :

http://www.youtube.com/watch?v=VzdFTth68pM

ΠΟΡΩΣΗ !!!!!!!!

Edited by - KERRY KING on 27/07/2007 10:29:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 14:46:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
την ίδια μέρα, και μάλλον στο ίδιο κανάλι, έπεσα κι εγώ πάνω σε αυτ΄οτο βίντεο... προτίμισα να κλείσω την τηλεόραση! ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΜΗ το τραγούδι! έλεος! είναι απλώς θόρυβος! και μη μου πεις ότι είμαι στενόμυαλος, ή ότι είναι πολύ μπροστα για την εποχή τους! έλεος! ας κατέβαζαν τουλάχιστον λίγο τα μπάσα να ακούγεται και τίποτα!

αμάν πια, για όλα κάτι έχω να πω...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 15:13:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Τράβα με το τσεκούρι σου ρε να κυνηγήσεις κανένα τάρανδο που θα μας πεις ότι είναι και θόρυβος....

Πνεύμα αντιλογίας Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2007, 15:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
VIKINGS RULE ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 27/07/2007 15:34:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2007, 11:58:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Άκουσα πριν λίγο το Om.
Καλό είναι αλλά για να είμαι ειλικρινής δεν είναι το είδος μου οπότε δεν τους ψάχνω παραπάνω.
Αντιθέτως, οι Arkona είναι αρκετά καλοί.
Ίσως κάποιον να τον χαλάσουν τα ρώσικα lyrics αλλά προσωπικά δε με χαλάνε.

Μετά την παρουσίαση που έκανα στους Epica με έχει πιάσει κάτι και τους ακούω συνέχεια!
Θα συνέλθω άραγε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 09:33:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
παίδες, καθυστερώ την παρουσίαση, γιατί όλο και περισσότερα τραγούδια απ'το dark passion play σκάνε μύτη, και ίσως σε λίγο σκάσει και ολόκληρο το άλμπουμ!

περισσότερες πληροφορίες στο newsletter!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 10:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
για τους πολύ πορωμένους, ένα κομμάτι του tuomas και του marco, για μια φινλανδική ταινία. θεωρητικά δεν είναι των nightwish, αλλά wth!

while your lips are still red
http://www.youtube.com/watch?v=OwTtDr5JPz4

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 15:22:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Με την ησυχία σου κάνε την παρουσίαση, δε νομίζω να υπάρχει λόγος να βιαστείς!

quote:
περισσότερες πληροφορίες στο newsletter!

Θα το δούμε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 19:01:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μέχρι τότε απολαύστε ¨

http://www.youtube.com/watch?v=sowqpScLolQ

http://www.youtube.com/watch?v=qYwdiUPFRCgΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 22:56:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Μερικά λόγια για το επονομαζόμενο και ως "new-folk" το οποίο πλέον αντιμετωπίζεται ως παράρτημα μαγαζάκι του gothic.

Ίσως επειδή είναι αρκετά σκοτεινό.

Βέβαια το νέο φολκ, όσο και να δείχνει πως θέλει να μιλήσει, ως τίμιο φολκ, για την φύση, τους ρούνους, τον Όντιν και τις Βαλκυρίες, αντιθέτως μπαίνει συχνότατα στα νερά της στρατευμένης τέχνης (και μάλιστα της στρατευμένης με την λάθος πλευρά τέχνης).

Για να μην τα πολυλογώ, συχνά ταυτίζεται με τον φασισμό. Θες το military στιλάκι, θες ο γερμανικός στίχος, θες μια εκ του πονηρού εμμονή με την εποχή του μεσοπολέμου, θες το κόλλημα με την Ευρώπη, θες μερικά εξώφυλλα που παραπέμπουν σε αφίσες της Ναζιστικής Γερμανίας, το μυαλό μας πάει κατευθείαν εκεί. Και όχι αδίκως.

Και τα ίδια τα συγκροτήματα, πάλι εκ του πονηρού, αφήνουν αρκετά "ήξεις αφήξεις" υπονοούμενα στις συνεντεύξεις τους.

Τέλος πάντων, το ζητούμενο είναι η καλή μουσική.
Και όσο και αν τα περισσότερα συγκροτήματα θυμίζουν κακούς Death In June, υπάρχουν πάντα και κάποιες καλές εξαιρέσεις όπως οι Current93, που όμως είναι αρκετά ψυχασθενείς για να αρέσουν σε πολλούς, και μερικά συγκροτήματα που, είτε απέχουν, είτε μέσα στο ιδεολογικό παραλήρημα τους συνθέτουν αριστουργήματα. Ούτως ή άλλως, το νοήματα, αν υπάρχουν, είναι καλά κρυμμένα...

Το αστείο βέβαια είναι ότι η gothic καταρχάς ταυτίστηκε με την αναρχία. Τέλος πάντων, όλοι οι κακοί χωράνε στην καλή μουσική.

Για μένα, αυτός που δεν φοβάται να ακούσει φολκ, ισούται με αυτόν που δεν φοβάται να ακούσει...Iron Maiden.

Ή αλλιώς, όποιος φοβάται μην τον επηρεάσουν τα οποιασδήποτε φύσης μηνύματα στην τέχνη, μπορεί πάντα να ακούσει ελληνικά.

Δύο πολύ καλά συγκροτήματα, που εγώ τουλάχιστον ξεχωρίζω, είναι οι Der Blutarsch και οι Blood Axis.

Μάλιστα στο The Pleasures Received In Pain των Der Blutarsch σας περιμένει και μια όμορφη "Καβαφική" έκπληξη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2007, 11:34:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Να 'σαι καλά, βρε KERRΥ KING!

Καλή μου Brie Boy, συμφωνώ απολύτως με την περιγραφή που δίνεις στο νεοφόλκ, νομίζω πως δεν θα μπορούσες να το περιγράψεις καλύτερα.
Η αλήθεια είναι πως όντως σε πολλά άτομα τους γεννάει την ιδέα του ναζισμού/φασισμού.
Σε όποιον - γνώστη της συγκεκριμένης μουσικής - έχω αναφέρει ότι έχω μερικά albums των Death In June, πρέπει να διευκρινίζω μετά ότι δεν είμαι ναζιστής!
Έχω να τους ακούσω καιρό, τους βρίσκω αρκετά μονότονους και πολύ στημένους.

Οι Current 93 είναι πολύ καλύτεροι φυσικά και βγάζουν μια αίσθηση "παράνοιας" αλλά τους βρίσκω αρκετά καλούς.
Αγαπημένο τραγούδι από αυτούς το Lucifer over London!

Τα 2 άλλα συγκροτήματα που προτείνεις δεν τα ξέρω, όμως με κάποιο μαγικό τρόπο () απέκτησα εχθές το Time is thee enemy! από Der Blutarsch και μ' ένα πρώτο άκουσμα μου φάνηκαν καλοί!
Θα τους δώσω την πρέπουσα σημασία το συντομότερο δυνατόν!

Υ.Γ. Την καλημέρα μου με Cold από Lacuna Coil
Είχα να τους ακούσω χρόοοονια!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2007, 02:52:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Μέχρι τότε απολαύστε ¨

http://www.youtube.com/watch?v=sowqpScLolQ

http://www.youtube.com/watch?v=qYwdiUPFRCg


Κορυφαία!

Επίσης δεν θα αφήσω να περάσει στο ντούκου η αναφορά του KERRY KING στους Akercocke των οποίων το τελευταίο Antichrist είναι καταπληκτικό. Βάλτε τους και αυτούς στην λίστα αναμονής για παρουσίαση.

quote:
Για να μην τα πολυλογώ, συχνά ταυτίζεται με τον φασισμό. Θες το military στιλάκι, θες ο γερμανικός στίχος, θες μια εκ του πονηρού εμμονή με την εποχή του μεσοπολέμου, θες το κόλλημα με την Ευρώπη, θες μερικά εξώφυλλα που παραπέμπουν σε αφίσες της Ναζιστικής Γερμανίας, το μυαλό μας πάει κατευθείαν εκεί. Και όχι αδίκως.

Και τα ίδια τα συγκροτήματα, πάλι εκ του πονηρού, αφήνουν αρκετά "ήξεις αφήξεις" υπονοούμενα στις συνεντεύξεις τους.

Τέλος πάντων, το ζητούμενο είναι η καλή μουσική.


Το ίδιο έχει συμβεί και με το Black Metal....και έχω μπερδευτεί εδώ και χρόνια όπως παρακολουθώ το ρεύμα και που κατευθύνεται....

Ήθελα να κάνω και μια παρουσίαση για τους Έλληνες Legion of Doom κάποια στιγμή αλλά διστάζω. Έχουν και ένα κομμάτι που λέγεται "Το Μυστικό του Κοχυλιού".
Και όχι δεν πρόκειται για το βιβλίο της Γιολάντας Πατεράκη

Όποιος κατάλαβε κατάλαβε......

Θα επιστρέψω με εντυπώσεις από τους Der Blutarsch


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy