ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
downloading began. επιστρέφω σε 10 λεπτά με εντυπώσεις... πωπω δεν περνάνε!

.
.
.
...γκρρρ ακόμα δεν περνάνε! πάω στο περίπτερο για τσιγάρα!

το καλό που σου θέλω να μην έχουν τρελή διάρκεια, γιατί ο χρόνος με κυνηγάει σα φίλος που θέλει δανεικά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:22:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
... η αλήθεια είναι ότι περίμενα πιο aggresive και γρήγορα κομμάτια. αλλά ειναι πολύ ωραία. ambientίζουν κάπως. ειδικά το eurynome [μπας κι ήθελες να γράψεις euronyme εδώ;] θα μπορούσε άνετα να μπει σε προβολή πλανητάριου!

το μόνο κακό... δε μου βγάζουν ελλάδα. εντάξη δεν περίμενα τουριστική φολκιά [αυτό είναι δική μου αρμοδιότητα!] αλλά νόμιζα ότι θα ειχε κάποια απαγγλεία, ή κάποιο αρχαίο όργανο...

μια χαρά, παρ'όλα αυτά! ομολογώ ότι με έπιασες off guard!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 21:20:44  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
Γειά σας παιδιά!
Οι πανελλαδικές έλαβαν άισιο τέλος(ελπίζω με το επιθυμητό αποτέλεσμα)
και πλέον υπάρχει ελεύθερος χρόνος...
Βλέπω το θεματάκι προχωράει ικανοποιητικά!
Ποιός απο εδώ θα πάει Rotting Christ???
Και ποιός απο εδώ θα έρθει Savaoth?????


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 22:26:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παίδες για τα δικά μου θα σας τα πω αργότερα, ένα ευχαριστώ στον cruficire και περιμένω και τον Incubus να μου πει γνώμη.

Καλώς τον Σαβαώθ! Με την ευκαιρία που τον ξαναείδαμε πάρτε και την παρουσίαση της συλλογής ελληνικού black metal που σας έλεγα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 22:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Hellas: The Black Death Anthology (1989-2006)

Η Ελληνική black metal σκηνή έχει φανατικούς υποστηρικτές σε όλο τον κόσμο, ωστόσο δεν έχει αποκτήσει το κοινό που έχουν άλλες σκηνές όπως η νορβηγική ή η γερμανική για παράδειγμα. Ένας από τους λόγους για αυτό είναι και η εικόνα της Ελλάδας στο εξωτερικό που παρουσιάζεται ως η φωτεινή χώρα του ήλιου, της θάλασσας και της διασκέδασης, έννοιες και ιδέες που είναι ξένες στην θεματολογία του είδους. Αυτή η εικόνα της Ελλάδας προκαταβάλλει άδικα αρκετούς ακροατές στο εξωτερικό.

Επίσης το ελληνικό black metal είναι αρκετά διαφορετικό στο στυλ από το βορειοευρωπαικό σε βαθμό που ίσως το πρώτο άκουσμα ξενίζει το ακροατή που έχει συνηθίσει σε βόρεια ακούσματα. Ο ήχος είναι πιο απλοικός, αισθητικά και τεχνικά, πράγμα που προσωπικά δεν το θεωρώ κακό αλλά πιστεύω πως προσδίδει μια αμεσότητα στο ηχητικό αποτέλεσμα.

Η παραπάνω συλλογή σε 2 CD περιέχει δείγματα της δουλειάς γνωστών αλλά και όχι αρκετά γνωστών συγκροτημάτων από τις αρχές το 1989 μέχρι σήμερα. Πέρα από την γνωστή Αγία Τριάδα των Rotting Christ, Necromantia, και Varathron έχουμε και λιγότερο γνωστά ονόματα όπως οι Lemegethon, Dreamer's Seal, Disharmony κ.α.

Πολλά από τα δείγματα της συλλογής είναι αξιοθαύμαστα πλην όμως επιδεικνύουν έναν ερασιτεχνισμό αφού πολλά από αυτά τα συγκροτήματα δεν κατάφεραν να συνεχίσουν πέρα από τα πρώτα demo. Ωστόσο αποτελούν απόδειξη μιας σημαντικής σκηνής που συνεχίζει μέχρι σήμερα με επιτυχία τον ανορθόδοξο δρόμο της black metal (Hail Savaoth!).

Την συνιστώ ανεπιφύλακτα όχι μόνο στους οπαδούς τoυ black metal αλλά και σε όλους όσους τους ενδιαφέρει η ιστορία του Ελληνικού metal.

Διατίθεται όπως έχω καταλάβει μόνο σε mailorder (διπλό cd-15 euros/1000 μόνο αντίτυπα) από εδώ:

http://kyrck.lunar-aurora.de/

Τα κομμάτια των cd είναι:

CD1:

1 Kawir - Sin the blazing queen
2 Zephyrous - Hidden away from the sun
3 Rotting christ - The hills of crucifixion
4 Nergal - In the name of nergal
5 Varathron - Necranastasis
6 Death courier - Lunatic messiah
7 Disharmony - Act omega
8 Macabre omen - We won with war
9 Sarcastic terror - Infernal hatred
10 Deviser - Into his unknown
11 Obsecration - Sadness contemplates ones past life
12 Order of the ebon hand - Spirits of the undead
13 Septic flesh - Erebus
14 Twilight - Arising thy horned one htao terces eht
15 Nocternity - Harps of the ancient temples

CD2:

1 Necromantia - Lord of the abyss
2 Zemial - Sleeping under tartarus
3 Cthonium - Infernals forethought
4 Dreamers Seal - Descent into plutos kingdom
5 Thou Art Lord - In blood we trust
6 Rex Infernus - Dii te ament satan
7 Agatus - Sodomizing bloodshed under a frozen blaze of catachtonian land
8 Nightfall - For my soul when the darkness falls into
9 Horrified - Seperial dominion
10 The One - Untitled
11 Lemegethon - Demonic hellhounds
12 Legion of Doom - Ancient knowledge
13 Mortify - Paroxysm
14 Nocturnal Death - Cries behind the golden walls
15 Sadistic Noise - The crush of heaven


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 07:55:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, κατέβασα κι άκουσα εχθές τα 3 κομμάτια.
Μου άρεσαν αρκετά, ειδικά τα 2 πρώτα.
Για να είμαι ειλικρινής, με εξέπληξες θετικά και δεν το περίμενα γιατί δεν φανταζόμουν ότι θα είχες ασχοληθεί με electro!
Είσαι όντως καλλιτεχνική φύση, τα έχουμε πει εμείς αυτά...

Δεν θα συμφωνήσω ότι έπρεπε να βγάζει κάτι από Ελλάδα κι ειδικά για την απαγγελία.
Το θέμα μερικές φορές άλλωστε είναι να κάνεις κάτι που φεύγει από τα Ελληνικά δεδομένα, να κατορθώσεις να κάνεις ένα μουσικό κομμάτι χωρίς να υπάρχουν οι επιρροές από τα ακούσματα που είχες από παιδί.
Αυτή είναι η δική μου γνώμη βέβαια.

Ίσως κάποιο αρχαίο μουσικό όργανο να ήταν μια καλή ιδέα, αναλόγως με το πως θα έδενε βέβαια.

Φίλε Savaoth, welcome back!
Σε είχαμε χάσει κι εσένα!

Καλά αποτελέσματα με τις εξετάσεις και καλή ξεκούραση πια!

Υ.Γ. Εγώ δεν θα έρθω Rotting Christ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 08:11:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Παίδες λυπηθείτε όσους δεν είναι φανατικοί και έχουν και άλλα ενδιαφέροντα!!!
Δεν σας προλαβαίνω, ούτε να διαβάζω, ούτε καν να ακούω τα όσα προτείνετε...
Λυπηθείτε ένα φτωχό μεταλλά ο οποίος χτες άκουγε ρεμπέτικα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 08:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μεταλορεμπέτης?

Περίεργος συνδυασμός!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 10:00:13  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
ευχαριστω dying incubus ελπίζω να είναι καλα τα αποτελέσματα..τωρα ξεκούραση...
Λοιπόν αμέσως μετά το τέλος του σχολείου όπως είναι φυσικό κλείσαμε live...
Παίζουμε στις 29 Ιουνίου Παρασκευή
Στο "Ονομα του Ρόδου"
Είναι στην Καλλιθέα όσοι πιστοί προσέλθετε!!



Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 13:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μόλις γύρησα απ'η σχολή. τις καλημέρες μου με whispers often bleat [τι πάει να πει "από ποιούς;"... πλάκα μου κάνετε;!]

savaoth, για τη συναυλεία, σε πρόλαβα! αν δεις μερικες σελίδες πίσω είναι η αφίσα!
ρε 'συ bill, δε μου λες, μπορώ να βρω κάπου το ανωτέρω κομμάτι, μαζί με την ατμοσφαιρική εισαγωγή που υπάρχει στο youtube;

αν μπορείς να μου τη στείλεις με μέιλ [ή να την uploadάρεις κάπου] θα είσαι αρχηγός! και κοιτάξτε στο λάιβ να έχετε και ντέμο προς πώληση, έτσι;!

άντε γιατί έχω φάει το δίκτυο για σαβαώθ σε downloadable μορφή, και τελικά έχω φάει τα μούτρα μου!

bleat the Christian lie, only mortals dieeeee!!!

speaking of greek metal, άκουσα απο περιέργεια το καινούργιο άλμπουμ των folkearth, όντας σίγουρος ότι απλά θα χάσω μισή ώρα απ'τη ζωή μου...

έχασα σχεδόν μισή ώρα, γιατί ανακάλυψα το τραγουδι great god pan, και είπα what the skunk, ας το ακούσουμε ολόκληρο. και προς τη μέση αρχίζουν οι εξής στίχοι:

Πᾶνα καλῶ κρατερόν, οὐρανὸν ἠδὲ θάλασσαν
ἰδὲ χθόνα παμβασίλειαν καὶ πῦρ ἀθάνατον
Ἠχοῦς φίλε, σύγχορε νυμφῶν,
παντοφυής, γενέτωρ πάντων, πολυώνυμε δαῖμον,
κοσμοκράτωρ, φαεσφόρε, ἀληθὴς Ζεὺς ὁ κεράστης.

η εισαγωγή δηλαδή του ορφικού ύμνου στον πάνα, πετσοκομμένη άγρια!

το μόνο μέρος που είχε ενδιαφέρον, καθώς τα παλικάρια έχουν πάρει διαζυγιο με την έννοια παραγωγή της προκοπής...


quote:
Λυπηθείτε ένα φτωχό μεταλλά ο οποίος χτες άκουγε ρεμπέτικα...

νεοφώτιστος! γρήγορ αδέρφια, ετοιμάστε το βωμό να θυσιάσουμε μια παρθένα [είδος προς εξαφάνιση μαλάκα!] για το καλοσόρισμα του ασώτου υιού, που ξέφυγε από τα νύχια του μπουζουκιού, για να δει τον δρόμος της αλήθειας!

όπα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 17:25:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Μεταλορεμπέτης?

quote:
Παίδες λυπηθείτε όσους δεν είναι φανατικοί και έχουν και άλλα ενδιαφέροντα!!!

Γειά σου ρε OANNHSEA! Είσαι ωραίος!

Dying Incubus και crucifire, ευχαριστώ και πάλι!

Λοιπόν εν συντομία λίγα πράγματα για το τι ακούσατε. Τα τρία κομμάτια αναφέρονται στην αρχή της κοσμογονίας των Ορφικών. Στο πρώτο κομμάτι η Ευρυνόμη εμφανίζεται στην μέση του πουθενά καθώς το σύμπαν δεν υπάρχει. Στο δεύτερο αποφασίζει να χορέψει στα κύματα του απείρου. Ο χορός δημιουργεί το σύμπαν. Στο τρίτο το φίδι Οφίων, η Κουνταλίνι δηλαδή, εμφανίζεται και κουλουριάζεται γύρω της, ενώνονται σεξουαλικά και τα λοιπά και τα λοιπά.

Τα κομμάτια τα έγραψα πριν από 5 χρόνια και έκτοτε δεν έχω ξανασχοληθεί με το είδος, τα κομάτια μάλιστα τα είχα ξεχάσει. Όταν ήρθα εδώ στο Μάντισον ένας παλιός γνωστός που τώρα έχει μια ανεξάρτητη εταιρία τα θυμήθηκε....

quote:
speaking of greek metal, άκουσα απο περιέργεια το καινούργιο άλμπουμ των folkearth, όντας σίγουρος ότι απλά θα χάσω μισή ώρα απ'τη ζωή μου...

Οι folkearth έχουν έλληνες μέσα στο σχήμα αλλά είναι διεθνής κολλεκτίβα. Άκουσες το Drakkars in the Mist? Το είχα δει να κυκλοφορεί αλλά δεν του έδωσα σημασία. Να το κοιτάξω;

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 19:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Συγγνώμη αλλά παρεξηγήσατε.
Άκουγα ρεμπετάδικα ελέω παρέας.
Να ήταν και κάποια που αξίζουν;
Χασικλίδικα ήταν - φλέβες κόντεψα να κόψω...
Άμα έχεις τέτοιες παρέες...
Πάντως να ξέρετε τις σελίδες τις κάνω save.
Ε κάποια στιγμή θα τα ακούσω όλα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 21:21:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω, πρέπει να διαβάσω επειγόντως τα ορφικά!

quote:
Dying Incubus και crucifire, ευχαριστώ και πάλι!

εμείς ευχαριστούμε που τα μοιράστηκες μαζί μας!

quote:
Όταν ήρθα εδώ στο Μάντισον

το μάντισον στο γουισκόνσιν είναι...; μήπως το μπερδεύω με το Madison square garden...;

quote:
Οι folkearth έχουν έλληνες μέσα στο σχήμα αλλά είναι διεθνής κολλεκτίβα.

αυτό πάλι δεν το ηξερα... καλά, κι οι έλληνες δεν έχουν αυτιά να τους συνεφέρουν;!
και πρόκειται περί ονομάτων:
POLYDEFKIS
MARIOS KOUTSOUKOS
THANASIS KARAPANOS
HILDR VALKYRIE
ειδικά η τελευταία παίζει πολύ καλά πλήκτρα. αλλά το line-up είναι ολόκληρος στρατός... τι ηχος είναι αυτός που βγάζουν γαμώτο...

quote:
Να το κοιτάξω;

μόνο για το λόγο που ανέφερα.

quote:
Να ήταν και κάποια που αξίζουν;
Χασικλίδικα ήταν - φλέβες κόντεψα να κόψω...
Άμα έχεις τέτοιες παρέες...

ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΑΔΕΡΦΕ! μεταλάς, ξε-μεταλάς, δεν τη βρίσκω καλύτερα από το να είμαι με την παρέα μου γύρω από έναν αργιλέ και να ακούμε χασικλίδικα! κελιά 33, καπετανάκηδες, χάρους, τσιγαράκια...!
ξεχνάς ό,τι κι αν σε απασχολεί... μου τη δίνει βέβαια που όλα αυτά έχουν ρίζες στην ανατολή, αλλά όπως και να το κάνουμε, σε κάποια πράγματα ήταν μάστορες!
τρως κι ένα ΕΛΛΗΝΙΚΟ σιρωπιαστό [η χαρά του ζαχάρου!] κι είσαι άρχοντας!

να φανταστείς, την πρωτοχρονιά, ο χρόνος μας μπήκε [εμού και της παρέας μου] με ensiferum, κι από 'κει και πέρα, χασικλίδικα!

μην ξεχνάμε ότι και τα πρώτα ροκ και μέταλ κομμάτια, χασικλίδικα ήταν!

sweet leaf, cocaine, snowblind και δε συμμαζεύεται!!!

χαβαλές!

quote:
Πάντως να ξέρετε τις σελίδες τις κάνω save.
Ε κάποια στιγμή θα τα ακούσω όλα...

no need to do that my friend! η συντακτική ομάδα του gothic-metal-κ.λ.π. δρα πριν από σένα για σένα!
τσέκαρε την τελευταία σελίδα τοπυ προηγούμενου τόπικ, και θα βρεις όλες του τις προτάσεις. όσο γι'αυτό, δεν είναι και πολλές, αλλά κάποια στιγμή μάλλον θα κάνουμε μια σούμα... στα μισά ίσως... right team?!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 13/06/2007 21:26:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 01:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
το μάντισον στο γουισκόνσιν είναι...; μήπως το μπερδεύω με το Madison square garden...;

Στην πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι "δυστυχώς". Στην δεύτερη είναι "ναι αλλά δεν είσαι ο μόνος"

quote:
ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΑΔΕΡΦΕ! μεταλάς, ξε-μεταλάς, δεν τη βρίσκω καλύτερα από το να είμαι με την παρέα μου γύρω από έναν αργιλέ και να ακούμε χασικλίδικα! κελιά 33, καπετανάκηδες, χάρους, τσιγαράκια...!

Όπα του!

Πάντως το ρεμπέτικο το γουστάρω και εγώ πολύ. Υποχθόνεια μουσική, ειδικά τα αυθεντικά στις αρχές του αιώνα.

quote:
αλλά κάποια στιγμή μάλλον θα κάνουμε μια σούμα... στα μισά ίσως... right team?!

Ωχ...είχα πει να κάνουμε αυτό που έλεγε ο Κερρυ, την ανασκόπιση κάθε εβδομάδα αλλά το ξέχασα τελείως!!!!!

Βρήκα ένα ενδιαφέρον λινκ....έχει διάφορα ριφς που έχουν κλέψει ο ένας από τον άλλο διάφορα συγκροτήματα κυρίως μέταλ.
Ο κλέψας του κλέψαντος!

Κοιτάχτε το έχει πλάκα.

http://www.ytmnd.com/search?q=riff+rip+off&o=


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 07:51:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, όντως εμείς πρέπει να σε ευχαριστήσουμε που μοιράστηκες μαζί μας τη μουσική σου!

quote:
Τα κομμάτια τα έγραψα πριν από 5 χρόνια και έκτοτε δεν έχω ξανασχοληθεί με το είδος, τα κομάτια μάλιστα τα είχα ξεχάσει. Όταν ήρθα εδώ στο Μάντισον ένας παλιός γνωστός που τώρα έχει μια ανεξάρτητη εταιρία τα θυμήθηκε....

Και καλά έκανε!
Μια χαρά δεν είναι να σε θυμούνται για αυτό το λόγο στα καλά καθούμενα?

Σχετικά με τις προτάσεις πάντως, νομίζω ότι το να μαζεύουμε τις προτάσεις κάθε εβδομάδα ίσως να είναι σύντομο ως χρονικό διάστημα.
Η δική μου πρόταση θα ήταν να τις μαζεύουμε στο τέλος κάθε πέμπτης σελίδας.
Στο τέλος πχ της 5ης, της 10ης, της 15ης κτλ.
Αν όμως προτείνετε να το κάνουμε κάθε εβδομάδα, ας ορίσουμε μια ημέρα να το κάνουμε ώστε αν κάποιος δε μπορεί να το κάνει, να το κάνει κάποιος από τους υπόλοιπους.

quote:
Συγγνώμη αλλά παρεξηγήσατε.
Άκουγα ρεμπετάδικα ελέω παρέας.
Να ήταν και κάποια που αξίζουν;
Χασικλίδικα ήταν - φλέβες κόντεψα να κόψω...
Άμα έχεις τέτοιες παρέες..

Όταν ήμουν φοιτητής είχα πάρει σβάρνα όλα τα ρεμπετάδικα ελέω παρέας και κατέληγα να γίνομαι κουρούπελο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 08:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
Με αυτά που γράφετε έχω χάσει πλέον κάθε ιδέα για εσάς...
Άκου χασικλίδικα...
Σε λίγο θα γράψετε ότι ακούτε και σκυλοτράγουδα...
Σα δε ντρέπεστε heavymetalάδες άνθρωποι...
Να ακούγατε τουλάχιστον όπερα ή δημοτικά άσματα και jaz (δη acid) όπως εγώ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 08:58:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Σα δε ντρέπεστε heavymetalάδες άνθρωποι...

Ε, όχι και heavymetalάς!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 11:22:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σα δε ντρέπεστε heavymetalάδες άνθρωποι...
--------------------------------------------------------------------------------


Ε, όχι και heavymetalάς!


Άντε..... ΚΡΥΦΟHEAVYΜΕΤΑΛΑΣ τότε Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 11:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
A. Kircher δεν βλέπω την ώρα να κατεβάσω και να ακούσω την δουλειά σου. Άμα κρίνω από τα σχόλια των φίλων μας, πρέπει να είναι πολύ ενδιαφέρουσα δουλειά. Θα προσπαθήσω να ξεθάψω κάτι κασσέτες με τα δικά μου ντέμο (αν δεν έχουνε λειώσει μετά από 20 χρόνια), θα πέσει πολύ γέλιο

Μάγκες, θα μπορούσαμε να κάνουμε και κάτι άλλο. Μου έδωσε αφορμή η κίνηση του A. Kircher. Θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε compilations από τις προτάσεις μας και να βρούμε ένα τρόπο να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας (κατάσταση τύπου torrent φαντάζομαι). Τι λέτε ?

Edited by - KERRY KING on 14/06/2007 11:29:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 17:28:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
αφού είδα τον A.Kircher με μαλλιά μπορώ να πεθάνω ήσυχοςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 20:43:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
αφού είδα τον A.Kircher με μαλλιά μπορώ να πεθάνω ήσυχος

Να δεις τι σούχω για μετά

Kerry, να σαι καλά και περιμένουμε να ακούσουμε και το ντέμο!

quote:
Θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε compilations από τις προτάσεις μας και να βρούμε ένα τρόπο να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας (κατάσταση τύπου torrent φαντάζομαι). Τι λέτε ?

Εγώ λέω πως είναι καλή ιδέα. Να δούμε τι θα πουν και οι άλλοι.

quote:
Η δική μου πρόταση θα ήταν να τις μαζεύουμε στο τέλος κάθε πέμπτης σελίδας.
Στο τέλος πχ της 5ης, της 10ης, της 15ης κτλ.

Ναι αμέ, γιατί όχι, καλύτερα έτσι νομίζω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 22:41:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Όταν ήμουν φοιτητής

οι αρχές του αιώνα που λέει ο kircher!

quote:
Άκου χασικλίδικα...
Σε λίγο θα γράψετε ότι ακούτε και σκυλοτράγουδα...

όπα, άλλο το ένα άλλο το άλλο... μην τα μπερδεύουμε...

quote:
Θα προσπαθήσω να ξεθάψω κάτι κασσέτες με τα δικά μου ντέμο (αν δεν έχουνε λειώσει μετά από 20 χρόνια), θα πέσει πολύ γέλιο

ναι, ναι! καλή φάση! γουστάρω να κοροϊδεύω πρωτόγονες καταστάσεις! φωνητικά μέσα σε ντουλάπα και τέτοια;!

quote:
αφού είδα τον A.Kircher με μαλλιά

μη νομίζεις, δε θα τα 'χει για πολύ! ου γαρ έρχεται μόνον!

kirch, γ**ησε το λινκ by the way! αν και σπάστηκα που το ριφάκι του last resort των papa roach είναι κλεμένο απ'τους maiden... προτιμώ το last resort...

λοιπόν, άυριο σας έχω πράματα και θάματα! μέχρι τότε, πορεί κανάς παλιός πειρατής να μου πει που θα βρω κανά αλμπουμ από vicious crusade; γιατί με τα torrents κι αυτά δεν παλεύεται η κατάσταση....

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 07:21:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα μπορούσαμε να φτιάχνουμε compilations από τις προτάσεις μας και να βρούμε ένα τρόπο να τα μοιραζόμαστε μεταξύ μας (κατάσταση τύπου torrent φαντάζομαι). Τι λέτε ?

Νομίζω ότι κατά κάποιον τρόπο πρέπει να γίνεται αυτό αν και με άλλον τρόπο!
Δεν ξέρω κιόλας βέβαια, ό,τι θέλετε κι εσείς.

quote:
αφού είδα τον A.Kircher με μαλλιά μπορώ να πεθάνω ήσυχος

Και που να δεις εμένα...
Αλήθεια, εσώ πως και κατά δω?

Φίλε A. Kircher, αυτό με τις λίστες κάθε 5 σελίδες θα μας βοηθάει πολύ και στο τέλος - όταν έρθει αυτή η ώρα - που θα κλείσουμε το τρίτο μέρος και θα πάμε στο τέταρτο, καθώς θα γνωρίζουμε που βρίσκονται οι προτάσεις ανά πέντε σελίδες, οπότε και τις συνδέουμε μεταξύ τους.
Αυτό σημαίνει πολύ λιγότερη κι ευκολότερη δουλειά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 16:44:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
Dying Incubus,
πως και κατά δω ??

με προτροπή του ίδιου του A.Kircher

μου πρότεινε να δω το πριν...και το μετά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 21:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Αγνοώντα να σε βλέπουμε πιο συχνά εδώ!

Παιδιά χτές αγόρασα το Evernight των Battlelore λόγω ότι ήταν πολύ ωραία έκδοση και είχα κατεβάσει και κάποια πράγματα στο παρελθόν.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μόλις το άκουσα ήταν ο Dying Incubus.

Έχει ακούσει κανείς σας, τους έχουμε αναφέρει;

Αν είναι να κάνω παρουσίαση.

quote:
Νομίζω ότι κατά κάποιον τρόπο πρέπει να γίνεται αυτό αν και με άλλον τρόπο!

Για την ιδέα του Κerry εγώ λέω να κάνουμε μια e-mail λίστα κάπως πριβέ και να μοιραζόμαστε κάποια πράγματα μεταξύ μας. Ας το σκεφτούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 23:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μπορεί να τους είχα αναφέρει εγώ, αλλά πριν κάτι μήνες, και όχι εκτενώς... δεν ήταν άσχημο αλμπουμάκι πάντως...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 03:00:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
A.Kircher κατέβασα και γω τα κόμματια. Μου άρεσαν, και ομολογώ με ξάφνιασε ευχάριστα ο ambient ήχος.

Ευτυχώς τελείωσαν οι εξετάσεις στο σχολείο, και θα μπορώ και εγώ να εμφανίζομαι συχνότερα.

Η σημερινή μου ανακάλυψη είναι η
Blooding Mask, αλλά δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι από Ιταλία ή από Αγγλία.

Το κομμάτι πάντως που είναι όλα τα λεφτά, είναι το Non Peau Vert, το οποίο είναι στα γαλλικά. Ιδανικό για όσους αρέσκονται σε πιο etherial ήχους με gothic και μέταλ στοιχεία (και εδώ κλείνω το μάτι στον Dying :) ).

Μπορείτε να ακούσετε κάποια κομμάτια τους στο myspace, σε περίπτωση που δεν τα βρίσκετε.

Άλλη μια goth-folk πρόταση είναι ο Recordita Stripe, άλλη μια ανακάλυψη εξ Ιταλίας. Ναι, όντως, κάτι έχω πάθει με την Ιταλία τελευταία. Και, ομολογώ, αγνοούσα παντελώς πως οι αγαπημένοι μου Ataraxia είναι Ιταλοί. Μέχρι τώρα είχα τους Ιταλούς στα Τάρταρα.

Ίσως το έπαθα μετά την τελευταία επίσκεψη μου στην Ιταλία. Έκανα πάνω κάτω τριανταπέντε φορές την Ρώμη για να βρω ένα νταρκομάγαζο που μου είχε υποσχεθεί το Ίντερνετ, και τελικά κατέληξα σε ένα τρισάθλιο
μαγαζί με πλαστικές καρέκλες (!) ακούγοντας ska και Evanessence όλη νύχτα -και ήταν το μοναδικό σοβαρό, μιας και η νυχτερινή ζωή περιορίζόταν στο Gay Village.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 11:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Έλα, βρε αγνοώντα!
Κι εγώ νόμιζα πως είσαι δικό μας παιδί και χάρηκα που πληθαίνουμε!

quote:
Παιδιά χτές αγόρασα το Evernight των Battlelore λόγω ότι ήταν πολύ ωραία έκδοση και είχα κατεβάσει και κάποια πράγματα στο παρελθόν.

Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα μόλις το άκουσα ήταν ο Dying Incubus.


Καλά, δεν παίζομαι!
Το album το έχω πόσο καιρό και δεν το έχω ακούσει ούτε μια φορά.
Ούτε καν από περιέργεια!

Καλή μου Brie Boy, οι Blooding Mask θα μου αρέσουν πιθανότατα αν λάβω υπόψιν μου την περιγραφή που έκανες.
Η άμεση έρευνα όμως απέδωσε 0 στο πηλίκο τόσο για αυτούς όσο και για τους Recordita Stripe...

Την καλημέρα μου σε όλους με Dead Can Dance και Summoning of the muse!
Ε, δε νομίζω να μην το ξέρει κάποιος, ε?



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 12:07:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών
αυτό τουλάχιστον το ξέρω !!

καλημέρα σε όλους !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 12:32:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλημέρα everyone!

quote:
Ευτυχώς τελείωσαν οι εξετάσεις στο σχολείο, και θα μπορώ και εγώ να εμφανίζομαι συχνότερα.

brie boy, θύμησε μου, μαθήτρια ή καθηγήτρια;

quote:
Άλλη μια goth-folk πρόταση είναι ο Recordita Stripe

φολκ... είπες τη μαγική λέξη! τους ψάχνω αμέσως!

quote:
μιας και η νυχτερινή ζωή περιορίζόταν στο Gay Village.

καλά τους λέω εγώ γκέουλες τους μακαρονοφάγους!
και μου'ταν όλοι οι έλληνες με τη μίλαν...

quote:
Το album το έχω πόσο καιρό και δεν το έχω ακούσει ούτε μια φορά.

είσαι τρελός;!;!;! γρρρρρρρρρήγορα! αμερικάνίζει λίγο, και έχει λίγο βραχνό ήχο, αλλά ακόμα κι εμένα μου άρεσε πολύ!

quote:
Την καλημέρα μου σε όλους με Dead Can Dance και Summoning of the muse!
Ε, δε νομίζω να μην το ξέρει κάποιος, ε?

ε, όχι, εγώ δεν το ξέρω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy