ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 12:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Ευτυχισμένο το 2008 για όλους μας!

Βρε crucifire, για ποιόν ακριβώς λόγο παραπονιέσαι;
Εγώ δεν είχα την εντύπωση πως ήταν μια μίζερη αλλαγή χρονιάς.

Το βράδυ της Πρωτοχρονιάς το πέρασα σε φιλικό σπίτι με χαρτιά, ποτό, μουσική και κουβεντολόι.
Να σου πω την αλήθεια, δεν βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να βγω ειδικά αυτή τη νύχτα και να μην βγω την προηγούμενη ή την επόμενη.

Φίλε Marte, χαίρομαι που σε βλέπω πάλι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 18:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παιδιά χρόνια πολλά να έχουμε και καλός να είναι και αυτός ο χρόνος!

Happy New Ears και τα σχετικά!

Χάθηκα για λίγο αλλά θα τα πούμε σύντομα και εκτενέστερα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/01/2008, 22:49:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Βρε crucifire, για ποιόν ακριβώς λόγο παραπονιέσαι;
Εγώ δεν είχα την εντύπωση πως ήταν μια μίζερη αλλαγή χρονιάς.

βρε αδερφέ, μέχρι τώρα είχαμε ζωντανές αναμεταδώσεις απ'το σύνταγμα, συναυλείες ιστορίες, αντίστροφες μετρήσεις και γιούπι. τώρα, μια μεγάλη διαφήμιση της nokia, δέκα ώρες το δήμαρχο, και πέντε πυροτεχνήματα...

στους δρομους βροχή, ερημιά...

quote:
Να σου πω την αλήθεια, δεν βρίσκω το λόγο που θα πρέπει να βγω ειδικά αυτή τη νύχτα και να μην βγω την προηγούμενη ή την επόμενη.

ρε φίλε, να σου πω κιόλας, δε μπορώ να τους καταλάβω με τίποτα αυτούς που πάνε και κάνουν πρωτοχρονιά στα σκυλάδικά, και γίνονται πίτα κλπ.
σαν χθες πάντως τόσο έρημη την αθήνα τη βλέπω μόνο τα καλοκαίρια. αφού πήγα σε ένα φίλο μου που δούλευε νυχτερινός σε ένα υποκατάστημα γνωστών φασφουντάδικων να του ευχηθώ και μου έκανε εντύπωση πως δεν υπήρχε ψυχή.

όλοι έμειναν μέσα για κάποιο λόγο. οι καφετέριες και τα μπαρ άδεια, μόνο κάποια ίντερνετ καφέ είχαν κόσμο [αν είναι δυνατόν. μπαίνω σε ένα και βλέπω δύο φίλους μου να καίγονται! πήγα και πλήρωσα εγω τους πολογιστές για να κλείσουν και να τους πάρω από κει!]

δεν ξέρω, απλά αυτή η πρωτοχρονιά δε μου έδωσε την εντύπωση χαρμόσυνου γεγονότος. ίσως φταίει ότι όσο μεγαλώνω γίνομαι και πιο κυνικός, αλλά θυμάμαι που πιτσιρικάς περίμενα τα χριστούγεννα πως και πως για το πνέυμα της εποχής, και τώρα απλά το βλέπω σαν δύο εβδομάδες διακοπών...

φταίει η οικονομική κατάσταση του μέσου έλληνα, φταίει που συμπάσχουμε με τον αρχιεπίσκοπο [αμέ...], φταίει που φέτος δεν έβγαλε καμία μέταλ ή γκόθικ μπάντα χριστουγεννιάτικα; δεν ξέρω τι φταίει, αλλά δεν το νοιώθω...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2008, 08:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για την ερημιά που λες ίσως να οφειλόταν στην βροχή.
Από την άλλη, ακούω πολλές παρέες που μαζεύτηκαν σε σπίτια για χαρτιά και τα παρελκόμενα.
Και να σου πω την αλήθεια, περνάω καλύτερα με παρέα σε σπίτι παρά να πάω κάπου που δεν θα μου αρέσει και να ακούσω ό,τι μουσική να 'ναι.
Σε σκυλάδικα αποκλείεται να πάω την υπόλοιπη χρονιά, οπότε αποκλείεται να πάω και τις ημέρες των εορτών...

Happy New Ears too, A. Kircher!
Να τα πούμε όταν επανέλθεις πλήρως γιατί μας έλειψες!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
w_o_m
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2008, 23:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους w_o_m
quote:
Μα καλά, κανείς δεν διαβάζει αυτά που γράφω; Καυμό τό χω!

Οι Dodsferd είναι το one man group του Wrath (Νίκος Σπανάκης, δεν ξέρω αν θέλει να μαθευτεί το πραγματικό του όνομα, αλλά ούτως ή άλλως τρεις και μία είμαστε δεν έχει σημασία).
Πρόκειται κατά την γνώμη μου από τα καλύτερα black σχήματα των τελευταίων χρόνων. Αν και δεν νομίζω να αρέσει σε κανένα εδώ γιατί είναι πολύ ακατέργαστο.
Είχα παρουσιάσει παλιότερα τους Kampf και τους Nadiwrath που είναι side project. Ρίξτε μια ματιά.

quote:
Kircher εάν δεν κάνω λάθος παλαιότερα σε είχα δει να μιλάς για τους Dodsferd. Εάν ισχύει σου αρέσουν? Ετοιμάζουν live τον επόμενο μήνα :)

Αν πας, γράψε περιγραφή. Και να μπαίνεις πιο συχνά, εμείς έχουμε πολλά κοινά


Όντως οι Dodsferd και ειδικά το album του 2007 είναι από τα καλύτερα που κυκλοφόρησαν στο είδος τα τελευταία χρόνια (μαζί με τους END)
Έχουν full line up πλεον, απλώς είναι το group του Νίκου !

Οι Nadirwrath βασικά ειναι το group του Βασίλη, ο Νίκος εκεί κάνει φωνητικά μόνο.

Αύριο παίζουν στο AN και θα είμαι εκεί :)

Edited by - w_o_m on 05/01/2008 23:37:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 04:23:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Αύριο παίζουν στο AN και θα είμαι εκεί :)

Ωραία, γράψε εντυπώσεις!

Λοιπόν παίδες ελπίζω να περάσατε καλά στις γιορτές! Δεν ξέρω τι περιμένετε από τον καινούργιο χρόνο πάντως να ελπίσουμε πως θα πάει καλά και αυτός. Εγώ την Δευτέρα ξεκινάω σχολείο και να πω και την αλήθεια ούτε κατάλαβα πως περάσανε και αυτές οι διακοπές.

Από μουσικής απόψεως τι μας άφησε το 2007;

Για τον crucifire φαντάζομαι θα είναι οι εκατόν πενήντα συναυλίες που πήγε να έχει να θυμάται και να διηγείται στα παιδιά του.

Dying Incubus εσένα τι σου έμεινε από την μουσική του 2007;

Εγώ έχω αρχίσει και κουράζομαι και όλο πάω πίσω στο 80 και στις αρχές του 90. Βγήκανε πάντως πολλά καλά άλμπουμ το 2007, δεν πρέπει να έχω και παράπονο, το μέταλ κρατάει καλά εν αντιθέσει με το ροκ που πάει κατά διαβόλου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 08:02:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Dying Incubus εσένα τι σου έμεινε από την μουσική του 2007;

Να σου πω την αλήθεια, αυτή την χρονιά δεν θυμάμαι να μου έμεινε κάτι πολύ "δυνατό" ώστε να μπορέσει να χαρακτηρίσει όλο το 2007 από μουσικής απόψεως.
Ίσως τα νέα albums από Epica, Nightwish να έδωσαν ένα δυνατό στίγμα αλλά σίγουρα θα χρειαστεί να το σκεφτώ πολύ σοβαρά προτού πω κάτι στα σίγουρα.

Και για σένα η άδεια κύλησε σα νερό, ε;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 13:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Για τον crucifire φαντάζομαι θα είναι οι εκατόν πενήντα συναυλίες που πήγε να έχει να θυμάται και να διηγείται στα παιδιά του.

βασικά έμεινε στη γροθιά μου από το αίμα από το σαγόνι εκείνου το emo στο σύνταγμα, που τόλμησε να με πει κάγκουρα! πλάκα κάνω. δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=NST5ijvKwkk

φοβερό! σοβαρά, κυρίως μου έμεινε η συναυλεία των ensiferum. μου αρέσουν τα μεγάλα σόου, με σκηνικά, props, σκετσάκια, φώτα και ιστορίες, αλλά το παρεϊστικο λάιβ έχει άλλη χάρη. στις 2 αυγούστου π.χ. σκέφτομαι ότι θα πάω να δω τους maiden, θα απολαύσω το σόου, και φυσικά τους ίδιους θα τους δω από μακριά. ενώ τους ensi τους γνώρισα, μιλήσαμε... τα γνωστά, να μην τα ξαναλέω.

by the way, kircher, πολύ φοβάμαι ότι τα παιδιά [ή μάλλον το. ένα. γιος. τέλος.] θα γίνει κάτι άσχετο με metalhead. άλλωστε, σε ελάχιστες περιπτώσεις τα παιδιά ακολουθούν το δρόμο των γονιών. ξέρω ένα κάρο ροκάδες με τρεντόπαιδα, και φυσικά απείρως περισσότερους γονείς που προσπαθούν να αποτρέψουν τα παιδιά τους απ'τον κακό δρόμο του μέταλ!

πάντως αν κάω κόρη - χτύπα ξύλο - και μου γίνει γκοθού, θα την αποκληρώσω, όχι γιατι έχω κάτι με τους γκοθάδες, αλλά γιατί ξέρουμε τι εστί γκοθού!

D_I, ξέρεις διακοπές που να μην κυλάνε σαν νερό; ακόμα και οι καλοκαιρινές!

κι αφού είαι ζοντανό λοιπόν το τόπικ, θα επανέλθω με παρουσίαση των Alestorm. τα λέμε ppl!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2008, 19:46:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
γεια σου crucifire,καλες γιορτες.
να κανω μια ταπεινη προσφορα στο θεμα,ενα τραγουδι που μαρεσει σε αυτο το στυλ μουσικης.

http://nz.youtube.com/watch?v=Y6M19uaDaJE

santaclaws is coming....to town!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 03:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Να σου πω την αλήθεια, αυτή την χρονιά δεν θυμάμαι να μου έμεινε κάτι πολύ "δυνατό" ώστε να μπορέσει να χαρακτηρίσει όλο το 2007 από μουσικής απόψεως.

Ναι, σκεφτόμουνα πόσα άλμπουμ με είχαν ενθουσιάσει όταν πρωτοβγήκαν πέρσυ και τώρα για κάποιο λόγο δεν μου κάνει διάθεση να τα ξανακούσω. Ας πούμε, σήμερα Κυριακή που έμεινα μέσα άκουσα το Killers (1971) του Alice Cooper, το Reign in Blood (1986) των Slayer, και κάτι άλλα άσχετα με το μέταλ.

quote:
βασικά έμεινε στη γροθιά μου από το αίμα από το σαγόνι εκείνου το emo στο σύνταγμα, που τόλμησε να με πει κάγκουρα! πλάκα κάνω. δείτε αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=NST5ijvKwkk


ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Κορυφαίο! Αν και τι φταίνε τα κακόμοιρα τα παιδάκια...

quote:
κι αφού είαι ζοντανό λοιπόν το τόπικ, θα επανέλθω με παρουσίαση των Alestorm. τα λέμε ppl!

Όπα, πρώτη φορά εκτός από τα συγκροτήματα που παρουσιάζει ο Incubus με πιάνεις αδιάβαστο.

Για να δούμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 08:13:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλημέρα σας!

Οι διακοπέρ περνούν όντως πολύ γρήγορα!
Ακόμη και μαθητής/φοιτητής όταν ήμουν οι μήνες του καλοκαιριού έφευγαν σαν το νερό, πόσο μάλλον οι 10 μέρες άδειας από την δουλειά!

Τώρα πλέον το Πάσχα καμία εβδομάδα κι έχει ο Θεός!

Τους Alestorm δεν τους γνωρίζω ούτε κατ' όνομα.
Παίζουν metal, σωστά;
Βρε A. Kircher, ό,τι παρουσιάζω το ψάχνεις μετά τουλάχιστον;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2008, 16:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
γεια σου crucifire,καλες γιορτες.

καλά, ήξερα ότι είχες χάσει την έννοια του χρόνου, αλλά τι καλές γιρτές ρε ούφο;! μαζί δεν κάναμε πρωτοχρονιά;! πάντως βλέπω ότι μαθαίνεις και κάτι από μένα, περίμενα να βάλεις καλομοίρα!

quote:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Κορυφαίο! Αν και τι φταίνε τα κακόμοιρα τα παιδάκια...

το λέει και ο μπάτσος. είναι emo, αξίζουν να δαγκώσουν το κράσπεδο και να χάσουν τα δόντια τους. επιλογή τους είναι. πήγα χθες στο σύνταγμα, καθώς δεν είχα πάει μεσα στις διακοπές, έτσι για να δω τι happenings κλπ έχει, ευχόμενος ότι οι emo θα την είχαν κοπανήσει λόγω της πολυκοσμίας... που τέτοια τύχη. δεν έβρισκα και γιαούρτι πουθενά... δράμα.

quote:
Όπα, πρώτη φορά εκτός από τα συγκροτήματα που παρουσιάζει ο Incubus με πιάνεις αδιάβαστο.

yes! yes! yes!

quote:
Ακόμη και μαθητής/φοιτητής όταν ήμουν

εξατάξιο γυμνάσιο τότε, ενθυμούμαι!

quote:
Τους Alestorm δεν τους γνωρίζω ούτε κατ' όνομα.
Παίζουν metal, σωστά;

ναι! σκωτσέζικο, πειρατικό battle metal! μπορεί να τους ξέρετε ως battleheart. μια μικρή γεύση από την πρόιμη εποχή τους ως battleheart λοιπόν, σε ένα φοβερό βίντεο, μέχρι να γράψω την παρουσίαση:

http://www.youtube.com/watch?v=rQNN4ivO6XY

yaaarrrrrrrrr, bring on the wenches!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 03:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Βρε A. Kircher, ό,τι παρουσιάζω το ψάχνεις μετά τουλάχιστον;

Προσπαθώ να θυμάμαι τα ονόματα όταν κοιτάω για cd. Αλλά επειδή εδώ και αρκετό καιρό δεν κατεβάζω εμπι3, δεν τα ακούω συνήθως μετά την παρουσίαση και έτσι όταν ψάχνω για cd ξεχνάω τι έχει παρουσιαστεί. Επίσης τα cντομάγαζα που συχνάζω δεν έχουν πολλά από γκόθικ αλλά ότι φαίνεται καλό το τιμάω, με ρέγουλα πάντα και ανάλογα με τις διαθέσεις. Τώρα ας πούμε ακούω πολύ ροκ του 70, Allman Brothers, Alice Cooper, Deep Purple, Yes και άλλα παρόμοια.

Επίσης έχω καιρό να κάνω παρουσίαση.....για να σκεφτώ κάτι καλό για μετά...

quote:
ναι! σκωτσέζικο, πειρατικό battle metal! μπορεί να τους ξέρετε ως battleheart. μια μικρή γεύση από την πρόιμη εποχή τους ως battleheart λοιπόν, σε ένα φοβερό βίντεο, μέχρι να γράψω την παρουσίαση:

χμ...δεν τους ξέρω. Το βίντεο πάντως λέει!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 04:50:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Cradle of Filth - The Principle of Evil Made Flesh (1994)

Μου πήρε αρκετό καιρό να βρω αυτό το cd σε λογική τιμή, τα περισσότερα μαγαζιά online το πουλάνε για 26$, τελικά βρέθηκε τυχαία σε ένα δισκάδικο πριν από μερικές μέρες για 4$, όσο κάνει ένα πακέτο τσιγάρα δηλαδή, και το τσίμπισα αυτομάτως!

Πρόκειται για την πρώτη επίσημη δουλειά των Cradle of Filth, ενός συγκροτήματος που μέχρι πριν κανά χρόνο δεν με ένοιαζε καθόλου αφού τους θεωρούσα posers και ηλίθιους. Άλλαξα γνώμη όμως αφού έβγαλα τις παρωπίδες από τα αυτιά και διάβασα και τους στίχους από κάποιες δουλειές τους.

Σε αυτό το άλμπουμ οι COF βρίσκονται πολύ κοντά στο black metal, περισσότερο ίσως από κάθε άλλη τους δουλειά. Ένα πράγμα που μου έκανε μεγάλη εντύπωση είναι η ποιότητα της ηχογράφησης. Παρόλλο που ο ήχος είναι αρκετά black, τα όργανα έχουν μια τρομερή διάυγεια και μια και το cd που πήρα είναι από το 94, λείπει το overcompression και τα άλλα digital τερτίπια που με κάνουν να απομακρύνομαι όλο και περισσότερο από τα καινούργια ακούσματα. Αυτό το cd είναι άλλο πράγμα στα αυτιά, απόλαυση αν και δεν πάει να το γράψω αυτό για black cd!

Η φωνή του Dani επίσης είναι αρκετά διαφορετική. Ίσως τα καλύτερα φωνητικά που έχει προσφέρει στην καριέρα του, αν και δεν είναι για όλα τα γούστα. Πάντως είναι δαιμονική η ατμόσφαιρα που αποδίδουν, περισσότερο από τα τελευταία άλμπουμ.

Τα κιθαριστικά ριφ είναι αρκετά καλά με μελωδικές πτυχές κατά το δοκούν πάντα αφού μιλάμε για black metal. Τα keyboard παίζουν σημαντικό ρόλο και όχι μόνο για να δημιουργούν ατμόσφαιρα αλλά είναι αλληλένδετα με την μουσική. Ο πληκτράς Benjamin Ryan που δεν είναι πια στους CAF είναι από τους καλύτερους που έχω ακούσει. Το άλμπουμ περιέχει ένα καταπληκτικό ορχηστρικό, το Iscariot, από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε black metal άλμπουμ. (Τώρα που το έγραψα αυτό μου ακούγεται κάπως υπερβολικό....άντε δεύτερο πίσω από το Opus A Satana των Emperor).

Η άγνωστη σε μένα Andrea Meyer συνεισφέρει στα πάρα πολύ καλά γυναικεία φωνητικά, ψιθύρους, απαγγελίες, κ.α.

Οι στίχοι στέκονται σε πολύ υψηλά επίπεδα όπως και τα περισσότερα των COF. Πάρτε μια ιδέα τι θα πει ρομαντισμός στο black metal...


We embrace like two lovers at death
a monument to the trapping of breath
as restriction is bled from the veins of my neck
to drop roses on my marbled breast
I lust for the wind and the flurry of leaves
and the perfume of flesh on the murderous breeze
to learn from the dark and the voices between

This is my will...

The forest whispers my name...again and again

Γενικά πρόκειται για την καλύτερη δουλειά των COF από τα όσα έχω ακούσει μέχρι τώρα, σχεδόν όλα δηλαδή. Είναι κρίμα πάντως να θεωρείται cool να κοροιδεύεις τους CAF, όπως έχει γίνει μόδα τα τελευταία χρόνια (ένας από αυτούς ήμουν και εγώ και μάλιστα είχα κάνει και ένα πόστ, εδώ). Και αυτό γιατί οι CAF έχουν προσφέρει αρκετά στο χώρο του μέταλ, μπορεί να μην είναι πια black πάντως στο Αγγλική σκηνή του μέταλ (η οποία πάει κατά διαβόλου μετά το 90) είναι βασιλιάδες.

Να και μια φωτογραφία από το εσώφυλλο για να δείτε τα παληκάρια στα νιάτα τους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 08:26:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ναι! σκωτσέζικο, πειρατικό battle metal! μπορεί να τους ξέρετε ως battleheart.

Τους Battleheart τους γνωρίζω κατ' όνομα αλλά δεν είχα ακούσει κάποια δείγματα της μουσικής τους.
Το battle metal μπορώ να το καταλάβω αλλά δεν ξέρω τι παραπάνω χαρακτηριστικά έχει το σκωτσέζικο κι ειδικά το πειρατικό...

Φίλε A. Kircher, έχεις ανακαλύψει κάτι καλό από τον χώρο της gothic σκηνής τελευταία;
Τώρα που σου γράφω μου ήρθε ξαφνικά να σου προτείνω να ακούσεις London After Midnight.
Τους έχεις ακούσει;
Αν όχι, νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς!

Σχετικά με τους Cradle Of Filth, το ξέρω ότι σου αρέσουν οι στίχοι σε πολλά τραγούδια τους.
Ας πούμε ότι το μάντεψα.

Έχω ψάξει κι εγώ τα lyrics για κάποια τραγούδια τους κι ομολογώ ότι μερικά είναι πάρα πολύ καλά και δείχνουν ότι το συγκρότημα έχει κρυμμένους άσσους στο μανίκι.
Μερικά τραγούδια έχουν ποζερί στίχους αλλά κάποια άλλα είναι πάρα πολύ καλοί.

Παρόλα αυτά, δε μπορώ να ακούσω πολλά τραγούδια τους.
Σχεδόν σε όλα τους τα cd έχουν τουλάχιστον 1 - 2 τραγούδια που είναι πολύ μελωδικά, χωρίς καθόλου στίχο και μπορεί να έχουν κάποια γυναικεία φωνητικά.
Αυτά τα τραγούδια μπορώ να τα ακούω με τις ώρες!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2008, 12:13:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου και Καλή Χρονιά !!!!

Δυστυχώς το απίστευτω πήξημο που τρώω δεν μου δίνει καν τον χρόνο ούτε να σας διαβάσω. Μουσικά έχω χάσει τον μπούσουλα, κατεβάζω υλικό και δεν έχω καν τον χρόνο να το ξεζιπάρω (μόνο κάτι χριστουγεννιάτικα μπόρεσα και έφτιαξα...). Γνωρίζω πως οι NARSILION και οι ARKONA έχουνε κυκλοφορήσει νέες δουλειές και δεν έχω καν τον χρόνο να ακούσω δείγματά τους στο myspace....

Πιστέυω σε τρεις μήνες να έχουνε μειωθεί τα βάσανα καν να είμαι πιο ενεργά κοντά σας !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 03:47:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς τον Kerry King και Καλή Χρονιά!

Το κορυφαίο μου το έγραψε ο crucifire από τα Ημισκούμπρια. Έχει επέλθει πήξη

quote:
Γνωρίζω πως οι NARSILION και οι ARKONA έχουνε κυκλοφορήσει νέες δουλειές και δεν έχω καν τον χρόνο να ακούσω δείγματά τους στο myspace....

Ναι και εγώ δεν τα έχω ακούσει ακόμα...

quote:
Τώρα που σου γράφω μου ήρθε ξαφνικά να σου προτείνω να ακούσεις London After Midnight.
Τους έχεις ακούσει;
Αν όχι, νομίζω ότι θα ενθουσιαστείς!

Dying Incubus, τους ξέρω από τις τόσες φορές που μου τους έχεις προτείνει Όχι δεν έχω αξιωθεί ακόμα να τους ακούσω. To amazon έχει τρία.

--Psycho Magnet
--Selected Scenes from the Ended World
--Oddities

Ποιό προτείνεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 08:19:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε KERRY KING, καταλαβαίνω ότι έχεις πήξει - νόμιζα ότι τα Χριστούγεννα θα τελείωνες () - οπότε το μόνο που μπορώ να σου ευχηθώ είναι καλή δύναμη!

Πριν κανένα μήνα είχα ψάξει στο Διαδίκτυο αν οι Narsilion έχουν βγάλει καινούρια δουλειά αλλά δεν βρήκα τίποτα.
Οπότε η είδηση που μετέδωσες σίγουρα μου είναι πολύτιμη, όπως και για τους Ρώσους Arkona.
Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι ακολουθεί εντατική έρευνα!

quote:
Dying Incubus, τους ξέρω από τις τόσες φορές που μου τους έχεις προτείνει

Μα, στους προτείνω συνέχεια επειδή ακόμη δεν τους έχεις ψάξει!
Νομίζω πως το Selected scenes from the ended world θα σου αρέσει καλύτερα γιατί περιλαμβάνει τα καλύτερα τους τραγούδια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 14:58:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Το battle metal μπορώ να το καταλάβω αλλά δεν ξέρω τι παραπάνω χαρακτηριστικά έχει το σκωτσέζικο κι ειδικά το πειρατικό...

hah, D_I me lad, yeav much ter learn!

αφού λοιπόν έχω γράψει τρεις φορές αυτή την παρουσίαση, και, και τις τρεις φορές κόλλησε το firefox, και πάω ια την τέταρτη, έχουμε και λέμε [να δω πόσο γρήγορα θα τα γράψω αυτή τη φορά!]

ALESTORM

Δημιουργήθηκαν το 2004 στο Περθ της Σκωτίας με το όνομα Battleheart. Αρχικά αποτελούνταν από το δίδυμο Christopher Bowes (φωνητικά, keytar) και Gavin Harper (κιθάρες). Περιγράφουν τη μουσική τους ως True Scottish Pirate Metal, και λένε πως ακούγονται, σαν πειρατές με ένα τοίχο από marshals! Και πράγματι, έτσι είναι!

Αρχικά συμμετήχαν σε κάποιες συλλογές, και με την προσθήκη των Dani Evans (μπάσο) και Doug Swierczek (ντραμς) ηχογράφησαν το πρώτο, ομώνυμο EP στο σπίτι του Γκάβιν, και λίγο καιρ΄οαργότερα το Terror on the High Seas EP, και μόλις πέντε μέρες αφού ολοκληρώθηκε η τετράδα έκαναν το πρώτο τους live.

Δε διστάζουν να δείξουν τις επιρροές τους από τους "Πειρατές της Καραϊβικής" και αυτό φαίνεται και από το απόσπασμα του "he's a pirate" απ'το soundtrack, που έχουν βάλει στο κομμάτι που παρουσίασα πιο πριν.

Αργότερα μετονομάστηκαν σε Alestorm, και υπογράφοντας με τη Napalm Records, θα ηχογραφήσουν το πρώτο τους άλμπουμ, Captain Morgan's Revenge. Με μπασίστα ατή τη φορά τον Dani Evans, κι έναν session drummer, καθώς ο νέος ντράμερ της μπάντας, ο Ian Wilson δε μπόρεσε να ακολουθησει στη Γερμανία για την ηχογράφιση. Το άλμπουμ κυκλοφορεί στο τέλος του μήνα νομίζω. Οπότε επί τη ευκαιρία:

Captain Morgan's Revenge

Ακόμα μια φορά πέφτω πάνω σε ένα άλμπουμ που έχει τα πάντα μέσα. Κι αυτό με φοβίζει, γιατί όσοι ξεκινάνε έτσι, τελικά κατασταλάζουν στο είδος που παίζουν χειρότερα! Τέλος πάντων, αυτός ο δίσκος πραγματικά βρομάει αλμύρα και ρούμι. Έχει ότι θα έπρεπε να έχει μια καλή πειρατική ταινία!

  • Επικές στιγμές (Over the Seas, Set Sail and Conquer)
  • Speed/Thrash καφρίλα (Death Before the Mast, Terror on the High Seas, τα οποία έχουν και φοβερά εφφέ κανονιών και κεραυνών)
  • Battle Metal φάσεις τύπου Turisas (The Huntmaster)
  • Σκηνές "πίνω για να ξεχνώ τον πόνο μου" (Nancy the Tavern Wench)
  • Γλετζέδικες βρωμιές σε στυλ Korpiklaani (Wenches and Mead)
  • Καθαρά folk τραγούδια (Of Treasure, Flower of Scotland)

Αλλά αναμφισβήτητα το καλύτερο κομμάτι είναι το ομώνυμο. Ξεκινάει με ένα φοερό επικό/πολεμικό μπάσιμο με την ορχήστρα να συνοδεύεται από ξέφρενα ντραμς, και με τη συνοδεία ακορντεόν ξεδιπλώνεται μια πειρατική ιστορία της κατάρας του Κάπτεν Μόργκαν όταν προς αυτούς ανταρσία στο πλοίο του και τον σκοτώνουν. Την ιστορία διηγείται το πλήρωμά του. Κάπου στη μέσ, μετά από το σόλο της κιθάρας, και των πλήκτρων [που έχουν ήχο ακορντεόν) μπαίνει από το πουθενά ένα απίστευτο ορχηστρικό πέρασμα στο ποίο πραγματικά με έπιασε ναυτεία! Λες και ήμουν πάνω σε καράβι, καβάλα σε τεράστια κύμματα!

Αξίζει πραγματικά να το δοκιμάσουν όσοι ψάχνονται και έχουν ανοιχτό μυαλό. Καναδυό τραγούδια μάλιστα θα αρέσουν και στον D_I με το χαβαλέ τους!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 09/01/2008 15:01:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2008, 17:29:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
http://myspace.com/alestorm

για μερικά ακόμα δείγματα της δουλειάς τους.

by the way, αν πέσει κανείς πάνω σε μη-promo έκδοση του άλμπουμ ας με κράξει πλιζ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 09:54:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για να σου πω την αλήθεια, οι πειρατές της Καραϊβικής και μη δεν είναι για τα γούστα μου.
Από την άλλη, η παρουσίαση που έκανες είναι πάρα πολύ καλή που με βάζεις σε πειρασμό...

Λες να αμαρτήσω ή όχι;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/01/2008, 18:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κοίτα, κι εμένα οι ΠτΚ δε με τρέλαναν, φαντάσου ότι στο τρίτο, οι φίλοι μου μου έριχναν συνέχεια νερό μέσα στη μπλούζα γιατί με έπερνε ο ύπνος στο σινεμά! σκέψου ότι γενικά έχω πρόβλημα με αϋπνίες!

αλλά άμα σε ενδιαφέρει, πες μου να σου στείλω κανα-δυό κομμάτια σαν δείγμα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 00:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
ΚΑΛΗ ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ ΚΑΙ ΣΥΝΑΥΛΙΑΚΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΚΛΗΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΧΕΧΕ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 08:00:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ το δεύτερο και το τρίτο μέρος από τους "Πειρατές της Καραϊβικής" τα είδα μέσα σε ένα διάστημα 2 - 3 ημερών.
Το δεύτερο ήταν βαρετό και το τρίτο το είδα επειδή είχα δει τα άλλα δύο.
Μόνο το πρώτο μου άρεσε.
Αν βγει τέταρτο μέρος δε νομίζω να το δω.

gretel μου, καλώς μας ήλθες!!!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλώς την! καλή χρονιά!

quote:
Εγώ το δεύτερο και το τρίτο μέρος από τους "Πειρατές της Καραϊβικής" τα είδα μέσα σε ένα διάστημα 2 - 3 ημερών.

άξιος! και ήρωας!

κάτι άσχετο. επειδή σήμερα έχω γενέθλεια, και κάποιοι φίλοι επιμένουν να μου κάνουν δώρα [εγώ σοβαρά το θεωρώ ηλίθιο το όλο concept] έχετε καμιά καλη πρόταση σε cd-ια να ζητήσω; (άλλο κι αυτό! να σε ρωτάνε τι δώρο να σου κάνουν! βέβαια οι μισοί δουλεύουν σε δισκάδικα...)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 19:02:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xρόνια Πολλά να τα εκατοστήσεις!!

Προτείνω -αν και νομίζω ότι το ξαναείπα- Wolfchant το άλμπουμ A Pagan Storm.

Χε χε σε περνάω μια βδομάδα.!!!

υ.γ. Τα χρόνια δεν είναι ανάγκη να τα αναφέρουμε


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 19:34:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ευχαριστώ μαλβίνα μου!

quote:
Χε χε σε περνάω μια βδομάδα.!!!

υ.γ. Τα χρόνια δεν είναι ανάγκη να τα αναφέρουμε


ε, ένα-δύο το πολύ!

by the way, με ποιόν πρέπει να κάνω συμφωνία για να κολλήσω στα 19 κι να μην πάω 20; με έπιασε μια σχετική κρίση σήμερα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2008, 22:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

ευχαριστώ μαλβίνα μου!

quote:
Χε χε σε περνάω μια βδομάδα.!!!

υ.γ. Τα χρόνια δεν είναι ανάγκη να τα αναφέρουμε


ε, ένα-δύο το πολύ!

by the way, με ποιόν πρέπει να κάνω συμφωνία για να κολλήσω στα 19 κι να μην πάω 20; με έπιασε μια σχετική κρίση σήμερα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


Xε χε με αυτόν εγγυημένα εκεί πήγα κι εγώ χαχαχα!!1


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 14:55:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Πολύχρονος crucifire!
Σου εύχομαι να τα εκατοστήσεις κι ό,τι καλύτερο στην ζωή σου!

Αν θέλεις μεσολάβηση στον αγαπητό κύριο που σου πρότεινε η gretel, μπορώ ως Ίνκουμπος να σε συστήσω!

Να ζητήσεις το νέο album από Narsilion, αν και δεν ξέρω αν είναι στο στυλ σου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/01/2008, 15:39:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Πολύχρονος crucifire!

πολύχρωμος εννοείς...

quote:
Σου εύχομαι να τα εκατοστήσεις

δεν παίζει. θα πεθάνω πριν τα 20. από overdose! σαν ροκστάρ!

quote:
κι ό,τι καλύτερο στην ζωή σου!

θέλω να γίνω συντονιστης στη θέση του συντονιστή...

ευχαριστώ πάντως brother!

quote:
Αν θέλεις μεσολάβηση στον αγαπητό κύριο που σου πρότεινε η gretel, μπορώ ως Ίνκουμπος να σε συστήσω!

you'll do that for meeee?!

quote:
Να ζητήσεις το νέο album από Narsilion, αν και δεν ξέρω αν είναι στο στυλ σου...

will do...! έτσι κι αλλιώς τσάμπα θα είναι! (κάφροοος)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy