ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 10:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το πιο γοτθικό στοιχείο που έχει ο Μπάτμαν στα κόμιξ είναι τα gargoyles στις άκρες των κτηρίων. Από που κι ως που παίρνεις ένα έπος 70 ετών και το διαστρέφεις όπω γουστάρεις;!

Δηλαδή ο Batman - ακόμη κι ως χαρακτήρας των comics - δεν έχει κανένα γοτθικό στοιχείο;
Αν έτσι το βλέπεις, έτσι είναι...

quote:
Και γενικα, όπως έχω ξαναπεί, οι γκοθάδες δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ας αυτοκτονήσουν όλοι μαζι σε μια μπανιέρα με αψέντι και τραντάφυλλα...!

Οι παρενέργειες του Αυγούστου;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2008, 19:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Θα ξεκινήσω από το τέλος:

quote:
Οι παρενέργειες του Αυγούστου;

Περίμενα τις αντιδράσεις όσων δε με ξέρουν. Εσύ ξέρεις ότι κάνω πλάκα!

Ο Batman ήταν από την αρχή του μέχρι και τώρα, μία ιδιαίτερα urban μυθολογία.
Φυσικά πέρασε τις εποχές του, από την ψυχεδελική εποχή των 50's-60's με πολύ πιο ελαφριά απεικόνιση, και ατελείωτες ιστορίες με εξωγήινους και διαίτερα flamboyant χαρακτήρες, αλλά το 70, που προσπάθησαν να τον ξαναφέρουν εκεί που έπρεπε, σκοτείνιασαν πολύ το χαρακτήρα, χρησιμοποιόντας ιστορίες με βρυκόλακες, εικονικές πόζες του ήρωα πάνω σε γκάργκοϊλς κλπ

Καμία σχέση με το grotesque και ψεύτικο σύμπαν του Μπέρτον πάντως.

quote:
Kαι για τον αξεχαστο ψαλοδοχερη και σκαθαροζουμη,ακεφαλο καβαλαρη..Απιστευτο διδυμο με τον Elfman

Εδώ συμφωνώ. Και ιδιαίτερα τον Έλφμαν τον συμπαθώ πολύ. Γράφει πολύ χαρακτηριστικά scores. Βέβαια εκείνο του Μπάτμαν που θυμόνται όλοι, τελικά μάλλον δεν ήταν τότοσ καλή ιδέα.

Όταν γράφεις ένα τόσο χτυπητό score, τη στιγμή που μπαίνει στην ταινία, είσαι στην άκρη του καθίσματος τραγουδόντας (τατατα ΤΑτα...) και χάνεις αυτό που έχει να σου δώσει η σκηνή.

Έχω ακούσει αμέτρητες φορές σάουντρακς από Έλφαν και John Williams, Howard Zimmer κλπ και δεν τα βαριέμαι ποτέ, αλλά καλό είναι να μη χρησιμοποιούνται μέσα στην ταινία...

Αυτό που κάνει όμως ο Έλφμαν με τα παγωμένα γκλιν γκλιν μ' αρέσει πολύ! Διασταύρωση μέταλου και χιονιού. Ό,τι πρέπει για Burton.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 10:21:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Περίμενα τις αντιδράσεις όσων δε με ξέρουν. Εσύ ξέρεις ότι κάνω πλάκα!

Μα, επειδή κι εσύ με ξέρεις γιατί δεν κατάλαβες ότι κάνω κι εγώ πλάκα;

quote:
Φυσικά πέρασε τις εποχές του, από την ψυχεδελική εποχή των 50's-60's με πολύ πιο ελαφριά απεικόνιση, και ατελείωτες ιστορίες με εξωγήινους και διαίτερα flamboyant χαρακτήρες, αλλά το 70, που προσπάθησαν να τον ξαναφέρουν εκεί που έπρεπε, σκοτείνιασαν πολύ το χαρακτήρα, χρησιμοποιόντας ιστορίες με βρυκόλακες, εικονικές πόζες του ήρωα πάνω σε γκάργκοϊλς κλπ

Μα ο Batman από την φύση του - κι εννοώ την αρχή - δεν περιείχε κάποια σκοτεινά σημεία;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2008, 13:12:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μα, επειδή κι εσύ με ξέρεις γιατί δεν κατάλαβες ότι κάνω κι εγώ πλάκα;

γιατί ξέρω ότι πο και που σε πιάνουν τα σοβαρά σου, για να μη χάσεις και το ίματζ σου ως mod!

quote:
Μα ο Batman από την φύση του - κι εννοώ την αρχή - δεν περιείχε κάποια σκοτεινά σημεία;

Έταιρον του κάτουρον. Στα πρώτα τεύχη είχε και ένα πιστόλι μαζί του και καθάριζε αβέρτα. Άλλο σκότος, άλλο γκόθικ. Αν δεν απατόμαι...

Πωπω, δυο γραμμές γράφω στο πληκτρολόγιο και βαριέμαι... ζήτω το καλοκαίρι! Καύσωνες rule!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seryl
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2008, 22:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seryl
"Οσο για τις τεχνες; στον κινηματογραφο δοξες εχει ο tim burton.Θεωρω πως ειναι ενας γνησιος γκοθας.." συμφωνω απολυτα...ο burton εχει 1 μοναδικη ικανοτητα να προβαλει τη gothic αισθητικη χωρις να γινεται γραφικος,δειχνοντας μ΄αυτο τον τροπο οτι gothic ειναι και εκφραση τεχνης με διαφορετικη αισθητικη...και οχι μονο μαυροφορεμενοι αυτοαποκαλουμενοι εκπροσωποι του με καποιο δηθεν υφακι...αυτα, φιλικα

αα mort rainy κ εμενα μ αρεσε το secret window!

all the things come back to you.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 12:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
χωρις να γινεται γραφικος

Μπα, καθόλου.

quote:
mort rainy κ εμενα μ αρεσε το secret window

Rainey... και, ποιό secret window;

Επειδή δε βλέπω να έχει μείνει κανένα Maidanos πια εδώ μέσα (πάει το τόπικ) θα πω απλά εν συντομία:

Όσοι δεν ήρθαν στους Maiden ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ, έχασαν ένα τεράστιο σόου.
Οι Maiden απέδειξαν ότι οι αληθινές μπάντες δε χρειάζεται να παίξουν τα χιτάκια τους, ή να έχουν 50 πλαστικά καβλιά και φλογοβόλα στη σκηνή για να κάνουν 30.000 κόσμο ΚΩΛ...αση!!!

Ωραίοι οι καινουριοι, ωραίοι οι σόουμεν, ωραίες οι ορχήστρες και τα film score metal, αλλά δε μπορούν να σε κάνουν να δακρύσεις όπως...

Tell me why I had to be a Powerslave
I don't wanna die, I'm a God,
Why can't I live on?

Οέ οεοεοέ - Μέιντεεεεεν Μέιντεεεεεν

http://www.youtube.com/watch?v=INEyMYbKrS0

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2008, 12:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Χαιρετώ την αγαπημένη μου παρέα
Για άλλη μια χρονιά έχασα όλες τις συναυλίες...
Σε λίγα χρονάκια όμως θα πηγαίνω παρέα με τον πιτσιρικά

Τους τελευταίους μήνες είμαι εντελώς σε trance-electro διάθεση.
Κάτι προσπάθειες που έκανα να ακούσω ορισμένα νέα μεταλ downloads (κάτι ICED EARTH, TARJA κ.α.) πέσανε στο κενό....

Χτες όμως μπήκα στον κόπο και ξεσκάλισα μια δισκογρασφία που είχα κατεβάσει εδώ και καιρό. Μιλάω για τους ENTER SHIKARI. Μου φανήκανε αρκετά καλοί, παρόλο που δεν τρέφω καμμία ιδιαίτερη συμπαθεια σε αυτό το νεομέραλ στυλ. Το εν λόγω γκρουπ τα πήγε αρκετά καλά στα τελευταία βραβεία ΚΕRRANG.

Τους έχει ακούσει κανένας σας ???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 00:35:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
D.I. ειμαι σίγουρη πως κάπου σε ξέρω....;)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ....!!!!

quote:

crucifire
Και γενικα, όπως έχω ξαναπεί, οι γκοθάδες δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Ας αυτοκτονήσουν όλοι μαζι σε μια μπανιέρα με αψέντι και τραντάφυλλα...!


αμάν με αυτό το αψέντι...:P

Φίλε μου crucifire είχα δει τους Maiden όταν ήρθαν για πρώτη φορά .... ήμουνα βέβαια μωρό τότε.. ήταν φοβεροί, είμαι σίγουρη πως ακόμα θα είναι μετά από εμπειρία τόσων χρόνων...


Οι μεταλλάδες και οι γκοθάδες, όπως λέγονται σήμερα, είναι αλήθεια πως ποτέ δεν συμπαθιόντουσαν, αν και έχουν κοινά, κάποια κοινά, μην το παραχέ.ομεν όμως, πάντα είχαν εντελώς διαφορετική κουλτούρα... αυτή η κουλτούρα των γκοθάδων όμως προυπήρχε πριν από το γκόθικ "μουσικό κίνημα" που ξεκίνησε στα τέλη 70's

Δεν θα ξεχάσω μία καθηγήτρια που είχα στο γυμνάσιο και μας έκανε ιστορία και διάφορα φιλολογικά, η οποία δεν ήταν καμια παιδούλα και μας είχε ρωτήσει ποια ήταν τα αγαπημένα μας συγκροτήματα,κάποια στιγμή μας ρώτησε αν γνωρίζαμε τους joy division και τους bauhaus... αφού έπεσε νεκρική σιωπή.. μας είπε" στη μουσική μην πάρετε ό,τι σας σερβίρουν, ψάξτε" και μας άφησε να αναρωτιόμαστε τί είναι αυτά τα συγκροτήματα...

Φιλικά

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2008, 07:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori
Διόρθωση:

προϋπήρχε της γκόθικ μουσικής σκηνής που ξεκίνησε στα τέλη της δεκαετίας του 70

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 12/08/2008 07:16:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 11:16:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Καλώς τον Kerry King!

Καιρό είχα να σε δω εσένα από τα μέρη μας.

Τους Enter Shikari πάντως δεν τους έχω ακούσει κάπου αλλά αν είναι τίποτα neometal κλπ, ε δε νομίζω να τους ψάξω και πολύ.

quote:
D.I. ειμαι σίγουρη πως κάπου σε ξέρω....;)

ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ....!!!!


Λες, simori μου;
Ειδικά αν είχαμε ίδια στέκια παλιότερα, δεν είναι καθόλου απίθανο να έχουμε συναντηθεί κάπου.

Όταν ήμουν φοιτητής είχα βρει στην σχολή μου έναν βοηθό καθηγητή - δεν τον είχα σε κάποιο μάθημα - ο οποίος με ρώτησε μια μέρα τι συγκροτήματα άκουγα κι όταν του είπα μου είπε ότι πολλά τα άκουγε κι εκείνος.

Επειδή η μέρα μου έπρεπε να ξεκινήσει με κάτι "μαλακό", το έριξα σήμερα στους Leaves' Eyes.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2008, 16:57:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Χαιρετώ την αγαπημένη μου παρέα

ΠΟΥ 'ΣΑΙ ΡΕ ΜΑΚΑΚΑ !!!

quote:
Σε λίγα χρονάκια όμως θα πηγαίνω παρέα με τον πιτσιρικά

Πωπω, έτσι όπως θα χτυπιέμαι στο λάιβ να γυρίσω να δω δίπα μου τον... Lord! Και τον Κέρρυ με τη μαγκούρα! Σουρεαλιστικό!

Πάντως, πέρα απ' την πλάκα μου τη δίνουν οι γονείς που σέρνουν τα πιτσιρίκια στις συναυλείες, τα οποία εμφανώς υποφέρουν...

quote:
Οι μεταλλάδες και οι γκοθάδες, όπως λέγονται σήμερα, είναι αλήθεια πως ποτέ δεν συμπαθιόντουσαν

Δεν κατάλαβες, αυτοί δε μας συμπαθουνε. Εμείς απλώς τους αγνοούμε, σαν κατώτερα όντα που είναι...

quote:
Δεν θα ξεχάσω μία καθηγήτρια που είχα στο γυμνάσιο και μας έκανε ιστορία και διάφορα φιλολογικά, η οποία δεν ήταν καμια παιδούλα και μας είχε ρωτήσει ποια ήταν τα αγαπημένα μας συγκροτήματα,κάποια στιγμή μας ρώτησε αν γνωρίζαμε τους joy division και τους bauhaus... αφού έπεσε νεκρική σιωπή.. μας είπε" στη μουσική μην πάρετε ό,τι σας σερβίρουν, ψάξτε" και μας άφησε να αναρωτιόμαστε τί είναι αυτά τα συγκροτήματα...

Άτσα! Σωστή η γιαγιά! Τη Γκρέτελ θυμήθηκα τώρα! Κι έχω και μια φίλη γκοθού φιλόλογο η οποία σκάει στο σχολείο με το γνωστό και ανεκδιήγητο ενδυματολογικό τους στυλ...

Εγώ γιατί δεν είχα καμιά τέτοια καθηγήτρια ρε γαμώτο...

quote:
προυπήρχε πριν από το γκόθικ

Ναι, ναι, υπήρχε εξ απ' ανέκαθεν, από πάντα ΚΑΙ λίγο πιο πριν...

quote:
Όταν ήμουν φοιτητής είχα βρει στην σχολή μου έναν βοηθό καθηγητή - δεν τον είχα σε κάποιο μάθημα - ο οποίος με ρώτησε μια μέρα τι συγκροτήματα άκουγα κι όταν του είπα μου είπε ότι πολλά τα άκουγε κι εκείνος.

Έτσι εξηγούνται τα οικονομικά μας...

Βαισικά το μόνο πυο μου τη δίνει στη γκόθικ ΜΟΥΣΙΚΗ, και ίσως το έχω ξαναπεί, είναι ότι νοιώθω πως δεν έχει ταυτότητα.

Δηλαδή, κάποτε ήταν ντίσκο, με σκοτεινή θεματολογία. Αργότερα ήταν σοφτ ροκ με σκοτεινή θεματολογία. Πλέον εχουν μπερδέψει ηλεκτρο-industrial-post-ΤαΚέρατάΤουςΜέσα, πάνε να φάνε και κάτι απ'το μέταλ... γκρρρ. Ένα τραγούδι που να είναι αμιγώς γκόθικ δεν υπάρχει. Μπέρδεμα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 08:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

quote:

Dying_Incubus
Λες, simori μου;
Ειδικά αν είχαμε ίδια στέκια παλιότερα, δεν είναι καθόλου απίθανο να έχουμε συναντηθεί κάπου.


σίγουρα... αν αναφέρεσαι σε στέκια της Αθήνας...

quote:
Πάντως, πέρα απ' την πλάκα μου τη δίνουν οι γονείς που σέρνουν τα πιτσιρίκια στις συναυλείες, τα οποία εμφανώς υποφέρουν...

Σε αυτό μάλλον έχεις ένα δίκιο, άσε το παιδί να βρει μόνο του τον σκοτεινό δρόμο του

quote:
Δεν κατάλαβες, αυτοί δε μας συμπαθουνε. Εμείς απλώς τους αγνοούμε, σαν κατώτερα όντα που είναι...

χα-χα-χα ... ε τότε μάλλον μπαινοβγαίνετε στα σκοτεινά στέκια για να "χτυπήσετε" καμιά με ανεκδιήγητη ενδυμασία...

quote:
Εγώ γιατί δεν είχα καμιά τέτοια καθηγήτρια ρε γαμώτο...

Γιατί ο θεός σε τιμωρεί που είσαι μεταλλάς

quote:
Ναι, ναι, υπήρχε εξ απ' ανέκαθεν, από πάντα ΚΑΙ λίγο πιο πριν...

Μην το παίρνεις τόσο κατάκαρδα.... θα δεις.. όταν αρχίσεις να ακούς μουσική, όλα θα αλλάξουν...


quote:
Βαισικά το μόνο πυο μου τη δίνει στη γκόθικ ΜΟΥΣΙΚΗ, και ίσως το έχω ξαναπεί, είναι ότι νοιώθω πως δεν έχει ταυτότητα.
Δηλαδή, κάποτε ήταν ντίσκο, με σκοτεινή θεματολογία. Αργότερα ήταν σοφτ ροκ με σκοτεινή θεματολογία. Πλέον εχουν μπερδέψει ηλεκτρο-industrial-post-ΤαΚέρατάΤουςΜέσα, πάνε να φάνε και κάτι απ'το μέταλ... γκρρρ. Ένα τραγούδι που να είναι αμιγώς γκόθικ δεν υπάρχει. Μπέρδεμα...

Μήπως επειδή έχεις συνηθίσει σε ταυτότητες που καταλήγουν σε μέταλ??
Το είπα εγώ, όταν απαλλαγείς, θα δεις τον κόσμο με άλλα μάτια, προς το παρόν μπερδεύεις την βούρτσα με την ντίσκο

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Edited by - simori on 14/08/2008 08:41:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 09:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Πάντως, πέρα απ' την πλάκα μου τη δίνουν οι γονείς που σέρνουν τα πιτσιρίκια στις συναυλείες, τα οποία εμφανώς υποφέρουν...
--------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτό μάλλον έχεις ένα δίκιο, άσε το παιδί να βρει μόνο του τον σκοτεινό δρόμο του


Χμμμ..... Κανέναν δρόμο δεν έχει να βρει μόνο του, σε αυτή την μουσικά απολίτιστη κολόχώρα που ζούμε τα παιδιά έχουν ανάγκη από καθοδήγηση. Και τα πάντα θέλουνε τον τρόπο τους....

θα σας πως για να καταλάβετε. Όταν έφερνα τον μικρό από το μαιευτήριο (ήταν κάπου 5 ημερών δηλαδή), στο αμάξι έπαιζε PARADISE LOST. Το πρώτο του εξωτερικό άκουσμα δηλαδή ήταν κάτι με στοιχεία που ελπίζω να αγαπήσει στο μέλλον (στο υποσεινήδητο μια φορά του τα κάρφωσα πάντως ). Όσο ήτανε στην κοιλιά της μάνας του, έχει ακούσει τα πάντα....

Βρέφος πια, του είχα πάντα συνοδεία μουσικής. Δεν το ρίσκαρα για σκληρά ακούσματα, του έβαζα κυρίως ambient και chill-out ακούσματα. Όταν άρχισε να στέκεται στα πόδια του, η μουσική ήτανε κάτι που τον ενθουσίαζε. Εκεί μοιραία υπήρχε η ανάγκη του ρυθμού, γιατί τον ξεσήκωνε και τον διασκέδαζε αφάνταστα. Το ρεπερτόριό του αποτελούτανε κυρίως από χαζολετονικά ποπ παιδικά κομμάτια.

Τώρα που κοντεύει τα 2, έχει αρχίσει πλέον η διαπαιδαγώγηση. Ξεκινήσαμε με το συνθεσάϊζερ, που του το αφήνω να το κοπανάει όπως αυτός γουστάρει, παραδώξως δεν το βαράει, απλώνει τα δάκτυλά του κανονικά (κάποιοι έχετε δει σχετική φωτό). Καλό σημάδι αυτό, αν και το αποθημένο μου είναι να τον δω να κοπανιέται με ηλεκτρική κιθάρα.

Τα πρωινά του Σαββατοκυριάκου κάθομαι παρέα μαζί του στο 3ωρο που αφιερώνεται μεταξύ TV και παιχνιδιού. Είναι η παιδική πρωινή ζώνη με καρτούνς και βιντεοκλιπς από ζουζούνια και mazoo and the zoo. Είναι αναγκαίο κακό αυτά, αλλά θέλω να πιστεύω πως το χειρίζομαι έξυπνα. Όταν παίζει ηλιθιοτράγουδα κάνω τον αδιάφορο, παίζω με τα αυτοκινητάκια του και μοιραία του αποσπάω το σύνολο της προσοχής του (τον τραβάει παραταύτα, κυρίως γιατί βλέπει παιδιά να τραγουδάνε). Δεν ξέρω πόσοι έχετε την ατυχία να ακούτε ζουζούνια, σε κάποια τραγούδια όμως φορτώνουνε ηλεκτρικές κιθάρες. Εκέι ξαφνικά αντιδράω και "παίζω με το τραγούδι", οπότε έρχεται να παίξει και ο μικρός μαζί μου. Αυτοί οι mazoo and the zoo πέρα από τις παπαριές τους έχουνε και 1-2 κομματάκια πιασάρικα με ηλεκτρικές κιθάρες. Εκεί γίνεται το μεγάλο παιχνίδι, του αρχίζω το headbanging και γενικά τον βάζω σιγά-σιγά σε ροκ φάση. Μάλλον καλά πάει ή φάση άμα κρίνω από τις αντιδράσεις του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 09:22:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Όσο θα μεγαλώνει θα αναζητάει πρώτυπα και εκεί έχω την υποχρέωση να βρεθώ δίπλα του. Μοιραία λοιπόν θα μοιραστεί τα μουσικά μου γούστα και από την στιγμή που θα μπορώ να τον εμπνέω (ειδικά όταν πλέον θα φτάνει στην εφηβία) πιστεύω πως το παιδί μου θα βαδίσει σε σωστά μουσικά μονοπάτια. Θεωρώ την μουσική εκπαίδευση εξίσου σημαντική με την όποια ακαδημαϊκή γνώση αποκτήσει. Δεν θέλω να δω το παιδί μου μουσικά αναλφάβητο πλάσμα, όπως είναι η πλειονότητα των ελλήνων, γι'αυτό και έχουμε αυτό το εμμετικό μουσικό στάτους....

Edited by - KERRY KING on 14/08/2008 09:39:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/08/2008, 09:51:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Βαισικά το μόνο πυο μου τη δίνει στη γκόθικ ΜΟΥΣΙΚΗ, και ίσως το έχω ξαναπεί, είναι ότι νοιώθω πως δεν έχει ταυτότητα.

Δηλαδή, κάποτε ήταν ντίσκο, με σκοτεινή θεματολογία. Αργότερα ήταν σοφτ ροκ με σκοτεινή θεματολογία. Πλέον εχουν μπερδέψει ηλεκτρο-industrial-post-ΤαΚέρατάΤουςΜέσα, πάνε να φάνε και κάτι απ'το μέταλ... γκρρρ. Ένα τραγούδι που να είναι αμιγώς γκόθικ δεν υπάρχει. Μπέρδεμα...


Οπότε για να το λες αυτό, σημαίνει πως μπορείς να πεις και σε μένα ποιά είναι τα στοιχεία εκείνα που κάνουν ένα τραγούδι αμιγώς γκόθικ, σωστά;

quote:
σίγουρα... αν αναφέρεσαι σε στέκια της Αθήνας...

Φυσικά!
DarkSun, Dada, Underworld, Rebound κλπ ή ακόμα και σε τίποτα δισκάδικα στα Εξάρχεια είναι πολύ πιθανόν να έχουμε βρεθεί κάποια φορά.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 11:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Την καλημέρα μου στα φιλαράκια

Υπό την συνοδεία των One Republic, πολύ όμορφο άλμπουμ (κατηγορία "και άλλα"), κρίμα που στο ραδιόφωνο παίζουνε μόνο το "Apologize"...

quote:
Τους Enter Shikari πάντως δεν τους έχω ακούσει κάπου αλλά αν είναι τίποτα neometal κλπ, ε δε νομίζω να τους ψάξω και πολύ.

Μωρέ με τους χαρακτηρισμούς και τις ταμπέλες έχω χάσει την μπάλα τελευταία.... Ρίξτε μια ματιά, είναι ενδιαφέροντες τύποι. Αν δεν σας χαλάνε οι Linkin Park ή να τολμήσω να πω οι θεϊκοί Faith No More (για τους παλιότερους) πιστεύω πως θα τους ψάξετε λιγάκι....

http://www.youtube.com/watch?v=uimfKXgdUCQΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 13:03:15  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori

KERRY KING άκου Paradise lost σε πέντε ημερών βρέφος? δεν παίζεσαι ....

πρόσεχε μόνο μην τυχόν από την πολύ καθοδήγηση αντιδράσει και εκεί που θα πιάσει την κιθάρα και περιμένεις το σκληρό σου το γυρίσει σε σκυλό....

Πάντως να τον χαίρεσαι... μπράβο σου που ασχολείσαι..

quote:
Αυτοί οι mazoo and the zoo πέρα από τις παπαριές τους έχουνε και 1-2 κομματάκια πιασάρικα με ηλεκτρικές κιθάρες

Όντως.. ούτε και εγώ έχω γλυτώσει.. βλέπω παιδικό πρόγραμμα κάποιες φορές τα πρωϊνά, κινούμενα σχέδια και λοιπά λολ

quote:
Dying_Incubus

Φυσικά!
DarkSun, Dada, Underworld, Rebound κλπ ή ακόμα και σε τίποτα δισκάδικα στα Εξάρχεια είναι πολύ πιθανόν να έχουμε βρεθεί κάποια φορά


Το D.S. ήταν το πιο σταθερό σημείο αναφοράς από τότε που άνοιξε και λόγω απόστασης, πιο πριν το Rebound, στα υπόλοιπα που και που, ανάλογα την παρέα, την διάθεση και την μέρα...
Να σε ρωτήσω.. θυμάσαι ένα χώρο στο Περιστέρι που λεγόταν Melody?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2008, 17:18:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τώρα που κοντεύει τα 2, έχει αρχίσει πλέον η διαπαιδαγώγηση. Ξεκινήσαμε με το συνθεσάϊζερ, που του το αφήνω να το κοπανάει όπως αυτός γουστάρει, παραδώξως δεν το βαράει, απλώνει τα δάκτυλά του κανονικά (κάποιοι έχετε δει σχετική φωτό). Καλό σημάδι αυτό, αν και το αποθημένο μου είναι να τον δω να κοπανιέται με ηλεκτρική κιθάρα.

Αν και έχεις ευρύ φάσμα ακουσμάτων, εγώ θα σου το πω για καλό και για κακό. Πρώτη φορά άκουσα μέταλ στην 1η δημοτικού, το άλμπουμ Ram it Down, των Priest. Από τότε ήξερα ότι αυτή η μουσική θα είχε την πρώτη θέση στο αυτί μου, αλλά περιπλανήθηκα σε χιπ-χοπ, τρανς, ψυχεδέλεια, ινδιάνικα και ό,τι άλλο μπορεί να μπει σε ένα σιντί ήχου. Διαπαιδαγώγηση λοιπόν, και όχι πλύση εγκεφάλου. Να μάθει να ξεχωρίζει μόνος του τι είναι ποιτικό, όχι μόνο αυτό που ακούει ο μπαμπάς του. Όσο για την κιθάρα, μη σε απασχολεί. Ας μεγαλώσει πρώτα, να βρει τη μουσική του ταυτότητα, κι εδώ είμαι εγώ.

quote:
Το είπα εγώ, όταν απαλλαγείς, θα δεις τον κόσμο με άλλα μάτια, προς το παρόν μπερδεύεις την βούρτσα με την ντίσκο

Όχι πες μου εσύ, αν αυτό το πράγμα ανήκει σε κάποιο είδος μουσικής
http://www.youtube.com/watch?v=mriBc6NjUhg
μια απίστευτα χαλαρή, υπόκοφη και κουραστική ρυθμική κιθάρα, ένα βλαμμένο με κρεατάκια, και το τραγούδι τελειώνει όσο ήσυχα ξεκίνησε. Εντελώς αδιάφορα.

quote:
γι'αυτό και έχουμε αυτό το εμμετικό μουσικό στάτους....

Να, είδες, κι ο Κέρρυ εμμετικό το λέει το γκόθικ

quote:
DarkSun, Dada, Underworld, Rebound κλπ ή ακόμα και σε τίποτα δισκάδικα στα Εξάρχεια είναι πολύ πιθανόν να έχουμε βρεθεί κάποια φορά.

Θα τον θυμόσουν όμως. Κάνει σκληρό καμάκι...

quote:
Οπότε για να το λες αυτό, σημαίνει πως μπορείς να πεις και σε μένα ποιά είναι τα στοιχεία εκείνα που κάνουν ένα τραγούδι αμιγώς γκόθικ, σωστά;

Αυτό λέω, δεν υπάρχουν. Δεν έχετε δική σας ταυτότητα. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό, να πεις ότι σας προσδιορίζει.

quote:
Αν δεν σας χαλάνε οι Linkin Park

Συμπτοματικά έχω βάλει τα άπαντα των Παρκ να ρολάρουν αυτή τη στιγμή, και καμία σχέση αυτοί που έβαλες με τους αρχικούς Λινκιν Παρκ. Δεν είναι κακοί, αλλά η φωνή του τύπου μου τη δίνει.

quote:
χα-χα-χα ... ε τότε μάλλον μπαινοβγαίνετε στα σκοτεινά στέκια για να "χτυπήσετε" καμιά με ανεκδιήγητη ενδυμασία...

γκουχ, ποιοί εμείς; Ποτέ... φήμες. Κακοήθεις μάλιστα.

D_I, υπάρχει κανα σχετικό μέρος που τι εκτρέφουν αυτές που λέει; Γιατί εγώ όλο κάτι τσίρκα βλέπω σε κάτι Dada κλπ.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 08:30:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το D.S. ήταν το πιο σταθερό σημείο αναφοράς από τότε που άνοιξε και λόγω απόστασης, πιο πριν το Rebound, στα υπόλοιπα που και που, ανάλογα την παρέα, την διάθεση και την μέρα...
Να σε ρωτήσω.. θυμάσαι ένα χώρο στο Περιστέρι που λεγόταν Melody?

Ναι αμέ, το "Melody" το θυμάμαι.

Στο "Rebound" πήγαινα συνέχεια για ένα διάστημα και μετά πιο αραιά επειδή πήγαινα στο "DarkSun".
Βέβαια στο DS μόνο Παρασκευές γιατί το Σάββατο έχει πρόγραμμα που δεν καλύπτει τα μουσικά μου γούστα.

quote:
Αυτό λέω, δεν υπάρχουν. Δεν έχετε δική σας ταυτότητα. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό, να πεις ότι σας προσδιορίζει.

Το δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού γιατί το χρησιμοποιείς;
Εκτός κι αν αποφάσισες να μου απευθύνεις το λόγο χρησιμοποιώντας πληθυντικό ευγενείας, πράγμα λίγο απίθανο.
Όσον αφορά το gothic στοιχείο στη μουσική, εγώ θεωρώ ότι θα ήταν πολύ περιοριστικό για την ίδια την θεματολογία των τραγουδιών να έπρεπε να μένει πιστή κι απαράλλαχτη σε 2 - 3 νόρμες και να πρέπει να υπακούει σ' αυτές.
Ούτε εμένα μου αρέσουν τα noise, electro, ebm κλπ που ακούω συνεχώς να πληθαίνουν αλλά όταν ακούω κάποια συγκροτήματα τα οποία μου αρέσουν δεν το ψάχνω και πολύ για να δω αν είναι 10% ή 50% ή 100% gothic.

quote:
D_I, υπάρχει κανα σχετικό μέρος που τι εκτρέφουν αυτές που λέει; Γιατί εγώ όλο κάτι τσίρκα βλέπω σε κάτι Dada κλπ.

Όχι, είναι ελευθέρας βοσκής.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 15:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
Το δεύτερο πρόσωπο πληθυντικού γιατί το χρησιμοποιείς;
Εκτός κι αν αποφάσισες να μου απευθύνεις το λόγο χρησιμοποιώντας πληθυντικό ευγενείας, πράγμα λίγο απίθανο.
Όσον αφορά το gothic στοιχείο στη μουσική, εγώ θεωρώ ότι θα ήταν πολύ περιοριστικό για την ίδια την θεματολογία των τραγουδιών να έπρεπε να μένει πιστή κι απαράλλαχτη σε 2 - 3 νόρμες και να πρέπει να υπακούει σ' αυτές.
Ούτε εμένα μου αρέσουν τα noise, electro, ebm κλπ που ακούω συνεχώς να πληθαίνουν αλλά όταν ακούω κάποια συγκροτήματα τα οποία μου αρέσουν δεν το ψάχνω και πολύ για να δω αν είναι 10% ή 50% ή 100% gothic.

Δεν παύει όμως να αντιπροσωπεύει το συντριπτικό σύνολο τον γκοθάδων αυτή την εποχή......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 16:16:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Μια σύντομη παρουσίαση των τελευταίων μου ακουσμάτων :

ICED EARTH : THE CRUCIBLE OF MAN - Ουσιαστικά η συνέχεια του Framing Armageddon, ξεκινάει εντυπωσιακά αλλά κάπου στην πορεία μου έκανε κοιλιά (ίσως φταίει πως έχω μπουχτίσει από το κλασσικό μεταλ). Κάποια κομμάτια του μου φέρνανε στο νου το Empire των Quennsryche, μόλις ακούσει ο Kircher ας μου πει αν έχω δίκιο.

TARJA : MY WINTER STORM - Δεν ξέρω τι λέτε, η τύπισα είναι ΘΕΑ. Τίποτα λιγότερο από αυτά που αγαπήσαμε στους Nightwish. Τελικά την θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας τους....

ENTER SHIKARI : TAKE TO THE SKIES - Nέος ήχος, κερδίζει θέση στην δισκοθήκη του αυτοκινήτου....

GODIVA : DESTRUCTION - Πιασάρικος 80es ήχος, μου θύμισε λίγο Judas Priest, ευκολόπεπτα μεταλ χιτάκια να τσιτώνουμε το volume. Μελανό σημείο η φωνή που θυμίζει λίγο Krokus (ελβετοί γαρ και αυτοί, τι να πω, μπορεί να φταίει το γάλα τους....)

SERENITY : FALLEN SANCTUARY - Λατρεμένος σκανδιναβικός ήχος από το Τιρόλο !!! Και μην πάει ο νους σας σε atmospheric death, μιλάω για την άλλη σκανδιναβική σχολή των 80es (Pretty Maids, Europe, Malmsteen's Rising Force) με τα συνθια, τα γεμάτα ριφ και τα ταχύτατα σόλα... Το έχω με voice over το κωλόπραγμα και δεν μπορώ να το κάψω...

DIECAST : DAY OF RECKONING - Δύσκολος ήχος... Κάποιες στιγμές είναι γαμώ τις πωρώσεις, είναι διπλό CD όμως και δεν έχω καταφέρει να το ακούσω ολόκληρο γιατί με κουράζει γρήγορα σχετικά....

EVERWOOD : THE RAVEN'S NEST - Progressive Metal από την Ουγγαρία παρακαλώ !!!! Αξίζει την προσοχή μας....

Έχει και άλλα, θα επανέλθω....

YΓ : 'Οποιος θέλει link για torrent από τα παραπάνω, ξέρει την διαδικασία....

Edited by - KERRY KING on 16/08/2008 16:21:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 19:09:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εκτός κι αν αποφάσισες να μου απευθύνεις το λόγο χρησιμοποιώντας πληθυντικό ευγενείας, πράγμα λίγο απίθανο.

My respect you have not yet earned, young Padawan!
Εννοώ εσείς οι γκοθάδες (και όχι Γότθοι, που λένε πολλοί)

quote:
ICED EARTH : THE CRUCIBLE OF MAN

Όσο να 'ναι κι εμένα κάπου με πείρε ο ύπνος. Είναι δυνατόν, δίλεπτα κομμάτια σε σιντί Iced Earth; Το βγάλανε απλά για να το βγάλουν. Τέλος.

quote:
TARJA : MY WINTER STORM - Δεν ξέρω τι λέτε, η τύπισα είναι ΘΕΑ. Τίποτα λιγότερο από αυτά που αγαπήσαμε στους Nightwish. Τελικά την θεωρώ αναπόσπαστο κομμάτι της ιστορίας τους....

Έτσι! Αν και τελικά, εγώ όπως το βλέπω, μέχρι στιγμής η Τάργια είναι οι Nightwish... και είναι και απίστευτη στη σκηνή με την νέα μπάντα της!

Ωραία, προχωράω κι εγώ σε μία παρουσίαση σφήνα:

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 19:43:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
DEZPERADOZ

Oι Dezperadoz, είναι η φυσική συνέχεια των Desperados, της μπάντας δηλαδή του Tom Angelripper των Sodom και του Alex Kraft.

Στους Dezperadoz βλέπουμε τον Κραφτ να έχει αναλάβει και το πόστο του Τομ στα φωνητικά. Τι παίζουν λοιπόν οι Dezperadoz; Θα έλεγα Heavy Southern Rock, αλλά μια πιο πλήρης περιγραφή θα ήταν heavy rock meets Morricone. Δηλάδή κάτι σαν μέταλ βγαλμένο απ' τα γουέστερν!

Έχουν στο ενεργητικό τους δύο άλμπουμ:

The Legend and the Truth

Ο "Θρύλος" εδώ είναι ο Wyatt Earp, του οποίου την πραγματική ιστορία εξερευνά αυτό το concept album. Εδώ κάνουν τα πρώτα τους βήματα μακριά απ'το thrash των Desperados, και με μικρά σκετς, και φοβερές ενορχηστρώσεις, σου βιδώνονται για τα καλά στο κεφάλι.

Mε μεγάλο σεβασμό στο μύθο, και χωρίς καραγκιοζιλίκια, αλλά δυστυχώς, φοβούμενοι τον πειραματισμό, έχουν περισσότερα θρασσπιντ κομμάτια απ' ό,τι μελωδικά. Τα μελωδικά όμως είναι άπιαστα!

Highlights: Oμώνυμο, η διασκευή του θέματος της σειράς Rawhide (!), Ηellbilly Square, March to Destiny (φοβερό, δυστυχώς δεν υπάρχει στο youtube), Echoes.

http://www.youtube.com/watch?v=3H_0LzHnmno

An Eye for an Eye

Eδώ πλέον έχουν βρει την ταυτότητά τους. Η ιστορία του άλμπουμ μιλάει για έναν άντρα που καταδικάστηκε σε θάνατο, επειδή σκότωσε τον φίλο του, στο όνομα της θρησκείας.

Τα τραγούδια εδώ έχουν αρκετή ελευθερία. αναπνέουν, δεν έχουν αυτό το βρύγδουπο του προηγούμενου άλμπουμ, και μπορείς να τα ακούσεις και πίνοντας το ποτάκι σου στο διπλανό σαλούν (γιιιιιιιχαααααα)!

Ακούστε για παράδειγμα το ρολάρισμα του κεραυνού εδώ:
http://www.youtube.com/watch?v=1XvgMNIS7ow

Ακούστε επίσης: To ομώνυμο, τα Wild Bunch, Wild Times, Riders of the Storm (ναι, το γνωστό!), το May Heaven Strike me Down, με την εισαγωγή του For a Few Dollars More του Morricone, τη διασκευή του 25 Minutes to Go, του θεού Johnny Cash...

Σκατά ακούστε όλο το άλμπουμ οι ενδιαφερόμενοι. Εγώ πάντως τελευταία γυρνάω με τζιν-αμερικανοκαπέλο-ζώνη από αλιγάτορα! Σοβαρά, με έχει βαρέσει!

Που 'σαι ρε Κircher, ρίξουμε δυο σφαίρες;! Yeeeeeehaaaaawwww, goddamn hill'billies!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/08/2008, 19:46:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
http://13119.webhosting4.1blu.de/start.html

Εδώ μπορείτε να ακούσετε τα άπαντά τους. To March to Destiny πρώτα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2008, 23:38:31  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori



quote:

Ναι αμέ, το "Melody" το θυμάμαι.



Μη μου πεις πως πήγαινες κιόλας? Γιατί το αναφέρω? Το Melody ήταν ένα μαγαζάκι, τεράστια μικρό αλλά μία εποχή, ήταν στέκι deathαδων και για να προλάβω τυχόν παρεξηγήσεις, μιας και όλοι ενδιαφέρονται καταβάθως οι σημερινοί γκοθάδες κάποτε εδώ στο Ελλάντα λέγονταν deathαδες...

quote:
Στο "Rebound" πήγαινα συνέχεια για ένα διάστημα και μετά πιο αραιά επειδή πήγαινα στο "DarkSun".
Βέβαια στο DS μόνο Παρασκευές γιατί το Σάββατο έχει πρόγραμμα που δεν καλύπτει τα μουσικά μου γούστα.

Τα ίδια και εγώ, άσε που μαζεύονται όλα τα πιτσιρίκια...μιλάω για το Σάββατο, το Rebound από την άλλη μου φαίνεται αρκετά παρακμιακό πλέον, αλλά έχουν υπάρξει βραδιές που έχω περάσει ευχάριστα!!

quote:
Δεν παύει όμως να αντιπροσωπεύει το συντριπτικό σύνολο τον γκοθάδων αυτή την εποχή......


Και Τί σημαίνει αυτό? Πώς θα ακούμε ό,τι ακούνε και όλοι οι υπόλοιποι? Το κακό δεν είναι η μουσική αλλά οι άνθρωποι που ακολουθούν λόγω μόδας και τίποτα άλλο...

quote:
D_I, υπάρχει κανα σχετικό μέρος που τι εκτρέφουν αυτές που λέει; Γιατί εγώ όλο κάτι τσίρκα βλέπω σε κάτι Dada κλπ.

Βρε, Πού το πάς που το φέρνεις.....?? όλο ερωτήσεις είσαι..

quote:
Αυτό λέω, δεν υπάρχουν. Δεν έχετε δική σας ταυτότητα. Δεν υπάρχει κάτι σταθερό, να πεις ότι σας προσδιορίζει.

Μας λες τώρα πως το γκόθικ εσύ το αναγνωρίζεις μόνο από την ενδυμασία?
Αλλά πέρα από αυτό, η "γκόθικ" μουσική δεν είναι απλά ένα είδος μουσικής, ούτε και κάποιες συγκεκριμένες εκφάνσεις έχει, αλλά αν θέλεις κάποιες σταθερές, μιας και είσαι μαθημένος σε αυτές , μπορείς να κοιτάξεις το μπάσο ή το σύνθι που χρωματίζουν είτε άγρια είτε δίνοντας μελωδία ή ατμόσφαιρα σε πάρα πολλά τραγούδια, ο πειραματισμός ή ο τρόπος που τραγούδάει κάποιος, χωρίς απαραίτητα να εκφράζονται όλοι με τον ίδιο τρόπο..
Γενικά δεν χρειάζεται να είσαι αριστοτέχνης μουσικός, για παράδειγμα να έχεις την καλύτερη φωνή και προπαντός να κάνεις επίδειξη των δεξιοτήτων σου επάνω στη σκηνή σε αντίθεση με τα σόλα των μεταλλάδων... η αρμονία και το δέσιμο ενός συγκροτήματος είναι τα πιο σημαντικά με μοναδικό σκοπό να δημιουργήσει το συναίσθημα και την ατμόσφαιρα που ενδιαφέρει..
Γι όλα αυτά που αναφέρω εμένα με χαλάει η ταμπέλα ή ταμπέλες, τεσπα, το "γκόθικ", είναι ποίηση, σκέψη, θεατρικότητα, γι αυτό τραβάει ανθρώπους που ξέρουν από μουσική διαφόρων ηλικιών!!


quote:
Πρώτη φορά άκουσα μέταλ στην 1η δημοτικού, το άλμπουμ Ram it Down, των Priest. Από τότε ήξερα ότι αυτή η μουσική θα είχε την πρώτη θέση στο αυτί μου

Αμ έτσι εξηγείται... πες το και ανησύχησα...!!!

quote:
Όχι πες μου εσύ, αν αυτό το πράγμα ανήκει σε κάποιο είδος μουσικής
http://www.youtube.com/watch?v=mriBc6NjUhg
μια απίστευτα χαλαρή, υπόκοφη και κουραστική ρυθμική κιθάρα, ένα βλαμμένο με κρεατάκια, και το τραγούδι τελειώνει όσο ήσυχα ξεκίνησε. Εντελώς αδιάφορα.



Βρεε βλάσφημε...!!! άκου κρεατάκια ο Peter Murphy ???? αλλά ΤΙ να περιμένω από κάποιον που άκουγε Priest στην 1η δημοτικού και από τότε μέχρι σήμερα δεν άλλαξαν τα γούστα του??

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 09:25:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
My respect you have not yet earned, young Padawan!
Εννοώ εσείς οι γκοθάδες (και όχι Γότθοι, που λένε πολλοί)

Μόνο που εγώ ποτέ δεν κόλλησα στον εαυτό μου την ταμπέλα "γκοθάς".
Κι όπως έχω ξαναπεί, οι ταμπέλες κι ειδικά αυτές που προέρχονται από τις μουσικές προτιμήσεις κάποιου μου προκαλούν αλλεργία...

simori μου είχα πάει ελάχιστες φορές αλλά το γεγονός ότι ήταν υπερβολικά μικρό με ξένιζε.
Το ξέρω ότι τα άτομα που ακούνε gothic τους μπέρδευαν με αυτούς που ακούνε death.
Αυτό όμως είναι πταίσμα, το τραγελαφικό είναι να σε γνωρίζουν πρώτη φορά και να νομίζουν ότι ασχολείσαι με τον Σατανά και τη μαύρη μαγεία.

Στο Rebound έχω περάσει κι εγώ καλά και πιστεύω πως είναι από τα μέρη - σταθμούς για κάποιον που ήθελε να βγει και να ακούσει την συγκεκριμένη μουσική στην Αθήνα.
Τον τελευταίο καιρό πάντως προτιμώ να μείνω σπίτι μου και να ακούσω μουσική παρά να βγω.
Με αυτό τον τρόπο προστατεύω τα μάτια μου από την ποζερία που μπορεί να αντικρύσουν...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 13:07:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
άσε που μαζεύονται όλα τα πιτσιρίκια...

Ε, αφού κι εσύ και ο D_I δε θέλετε να πάτε στο μέρος που σας αξίζει (Κ.Α.Π.Η.), θα τα υποστείτε!

quote:
Βρε, Πού το πάς που το φέρνεις.....?? όλο ερωτήσεις είσαι..

Ε...;

quote:
Αμ έτσι εξηγείται... πες το και ανησύχησα...!!!

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΤΟ RAM IT DOWN, ΠΕΣ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΑ!!!
I'll fight you under blood red skiiiiiiiiiies

quote:
άκου κρεατάκια ο Peter Murphy ????

Σωστά, λιωμένη μύτη απ' την κόκα είχε. Έχεις δίκιο.

quote:
Μας λες τώρα πως το γκόθικ εσύ το αναγνωρίζεις μόνο από την ενδυμασία?

...ναι
Τίποτα από αυτά που μου έδωσες δε δίνει μια μουσική ταυτότητα... Είναι σκόρπια χαρκατηριστικά και κοσμητικά επίθετα. Μη σου πω ότι υποτιμάς κιόλας η μουσκή σου, λέγοντας ότι δε θέλει μουσική ικανότητα αλλά συναίσθημα. Άρα ξαφνικά, έγινε το ίδιο ποιοτική με ένα καψουροτράγουδο τραγουδούμενο από έναν καψούρη...

By the way, ή synthesizer θα λες, ή πλήκτρα άμα βαριέσαι. Σύνθι το λένε οι εντεχνο-σκυλάδες. Ομοίος και solo κι όχι σόλα. Σα να λέμε τα στυλά, τα ταξιά, τα σιντιά, τα ευρά. Καλά το τελευταίο το λέμε!

Άντε μπράβο, να ιλάμε τουλάχιστον γραμματικά σωστά!

(Όπως καταλαβαίνεις τα λέω αυτά επειδή είμαι ανορθόγραφος )

quote:
εμένα με χαλάει η ταμπέλα ή ταμπέλες

quote:
Κι όπως έχω ξαναπεί, οι ταμπέλες [...] μου προκαλούν αλλεργία...

Εντάξει D_I, το πιάσαμε το υπονοούμενο. Ηρέμησε.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 18:45:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Φίλοι μου ετοιμαστήτε για την πιο κουφή παρουσίαση :

DETHKLOK

(Από αριστερά προς δεξια, William Murderface, Skwisgaar Skwigelf, Nathan Explosion, Pickles, and Toki Wartooth.)

Πρόκειται για μια virtual death metal μπάντα, η οποία πρωταγωνιστεί σε σειρά κινουμένων σχέδιων με τίτλο Metalocalypse. Η σειρά καταπιάνεται με τις περιπέτειες την εν λόγω αμερικανοσκανδιναβικής μπάντας και ήδη έχουν γυριστεί δύο κύκλοι των 20 επισοδείων. Σχετικές πληροφορίες για την σειρα στους παρακάτω συνδέσμους :

http://en.wikipedia.org/wiki/Metalocalypse
http://www.adultswim.com/shows/metalocalypse/
http://www.diefordethklok.org/index.html

Λίγα λόγια για την μπάντα :

Ο Nathan Explosion είναι ο τραγουδιστής και προφανώς ο σταρ της όλης φάσης. Φωνητικά παραπέμπει στους Cannibal Corpse ενώ πίσω από τον animated χαρακτήρα βρίσκεται κάποιος Brendon Small.

Ο Skwisgaar Skwigelf είναι ο lead κιθαρίστας του γκρουπ, κατάγεται από την Σουηδία και έχει σαφείς επιρροές από Malmsteen. Κι εδώ, ο άνθρωπος πίσω από το cartoon είναι ο Brendon Small τόσο στην φωνή, όσο και στην κιθάρα.

Ο Toki Wartooth είναι η δεύτερη κιθάρα του γκρουπ και κατάγεται από την Νορβηγία. Πίσω από το cartoon είναι ο Tommy Blacha, ο οποίος είναι συμπαραγωγός και γενικά το άλλο μισό της όλης ιδέας. Έχει δουλέψει και στο Da Ali G Show, δεν είναι τυχαίο το παληκάρι. Την μουσική πάντως κι εδώ την έχει ο Brendon Small.

Ο Pickles είναι ο ντράμερ του γκρουπ, αναφέρεται για τον εαυτό του ως ιρλανδοαμερικάνος και την φωνή του έχει αναλάβει και εδώ ο Brendon Small, ενώ το μουσικό κομμάτι το έχει αναλάβει κάποιος Gene Hoglan.

Τέλος ο William Murderface είναι ο μπασίστας του γκρουπ, με πολύ δύσκολά παιδικά χρόνια (όσοι διαβάσετε την πηγή θα καταλάβετε). Την φωνή του την έχει αναλάβει ο Tommy Blacha και την μουσική προφανώς ο Brendon Small.

(Εδώ να ευχαριστήσω την wikipedia για τα βιογραφικά. Μπορείτε να πάρετε και άλλες πληροφορίες στο http://en.wikipedia.org/wiki/DethklokΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2008, 19:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
To ωραίο στην όλη φάση των DETHKLOK είναι ότι δεν περιορίζονται μόνο στο cartoon. Έχουνε βγάλει μία δισκάρα ενώ κάνουν και live εμφανήσεις, όπου στην σκηνή οι Brendon Small (φωνή και lead κιθάρα) και Gene Hoglan (ντραμς), πλαισιόνωνται από τους Mike Keneally (κιθάρα), Bryan Beller (μπάσο) και Jeff Dunham (Ηuman Dummy - δεν ξέρω τι ρόλο βαράει αυτό....).

Λίγα λόγια για το άλμπουμ τους :

ΤΗΕ DETHALBUM

Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΠΟΡΩΣΗ !!!!!!! Βρήκα το metal CD που θα λιώσει στο αυτοκίνητο για τους επόμενους μήνες. Καταπληκτικές μελωδίες που ταιριάζουνε γάντι στην βγαλμένη από τον τάφο φωνή του Nathan Explosion, δηλαδή του Brendon Small. Δεν ξέρω τι έχει βγάλει στην οθόνη μιας και δεν έχω δει ούτε ένα επεισόδιο της σειράς, μουσικά ο τύπος πάντως είναι ταλέντο. O ήχος κινείται σε μελωδικό death metal ύφος και ακούγεται ευχάριστα ακόμα και από τους μη μυημένους στο είδος. Αναζητήστε την deluxe έκδοση, που έχει bonus CD με 7 επιπλέον κομμάτια (το αρχικό cd είναι 16).

Περιμένω με αγωνία σχόλια σας ώστε να διαπιστώσω άμα είναι δικαιολογημένος ο ενθουσιασμός μου. Δεν είμαι σε metal φάση τελευταία, το εν λόγω CD όμως μου έχει πάρει τα μυαλά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 01:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
E, όχι και "κάποιος" Gene Hoglan! Έχει συνεργαστεί με ένα κάρ κόσμο. Άκου Strapping Young Lad να δεις τι κάνει το χταπόδι!

Ειρωνικά, ο χαρακτήρας του σχεδιάστηκε με βάση τον δημιουργό-τραγουδιάρη-κιθαρίστα των S.Y.L. Devin Townsend!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy