ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 09:06:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Φίλε A. Kircher, τα συγκροτήματα των οποίων προτείνεις κάποια albums τα γνωρίζω ονομαστικά μόνο αλλά δε νομίζω να είναι για μένα, ε?

Φίλε μου Dying Incubus, νομίζω πως αν ακούσεις τους Threshold αλλά ιδιαίτερα τους Porcupine Tree θα σου αρέσουν αρκετά.

quote:
Τίποτα για μας δεν έχει?

Mόλις και όταν λέω μόλις εννοώ πριν μερικές ώρες βγήκε στην μαύρη αγορά το τελευταίο άλμπουμ των ΘΕΩΝ Amorphis με τίτλο Silent Waters Ο δίσκος ασχολείται θεματικά με ένα επεισόδιο από την Καλεβάλα.

Φυσικά και θα γίνει παρουσίαση όπως του αρμόζει, η πρώτη εντύπωση είναι παραπάνω από θετική.

Dying Incubus προσπάθησε να βρείς το ομώνυμο τραγούδι Silent Waters, είμαι σίγουρος πως θα σου αρέσει πολύ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 09:26:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τον τελευταίο καιρό έχω τρελαθεί να ανανεώνω τη μουσική μου περιουσία με διάφορα συγκροτήματα και τρέχω σαν τον Βέγγο!

Δεν έχω ακούσει Porcurpine Tree & Amorphis ποτέ μου.
Ειδικά για τους δεύτερους είχα φάει κόλλημα χωρίς να τους έχω ακούσει ποτέ και δεν ήθελα να τους ψάξω.
Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου!

Αφού μου λες ότι θα μου αρέσουν, θα κινητοποιηθώ καταλλήλως!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 10:14:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
Καλημέρα φίλοι μου !

Φίλε Dying_Incubus θα συμφωνήσω με τον A. Kircher για τους PORCUPINE TREE, πιστεύω κι εγώ πως θα σου αρέσουν πολύ (βασικά δεν έχουν καμμία σχέση με metal, άμα εκτιμάς τους Pink Floyd τότε μπορείς να τους ακούσεις άφοβα).

Για τους AMORPHIS δεν είμαι απόλυτα σίγουρος, είναι metal μπάντα άλλα έχουνε βγάλει και κάτι κομματάρες που δύσκολα δεν θα σου αρέσουν... Προτείνω να ξεκινήσεις το ψάξιμό τους με το Τuonela, κατ'εμέ το κορυφαίο (μέχρι στιγμής) άλμπουμ τους.

Φίλε A. Kircher, πολύ ενδιαφέρον το εύρος των ακουστικών σου προτιμήσεων (δεν είναι τυχαίο που ταιριάζουμε τόσο πολύ τελικά )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 14:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΔΕ ΒΛΕΠΩ !!!

και χωρίς ερωτήσεις δεν παίζει συνέντευξη!

btw, dream theater δεν έχει τύχει να ακούσω, αλλά μου αρέσουν πολύ τα τεχνικά progressive, με ανάποδα μετρήματα κλπ. παίζει τίποτα τέτοιο εκεί; υπάρχει κάποιο καλύτερο άλμπουμ τους να τσεκάρω;


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 18:10:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ο σαβαώθ με κράζει αυτή τη στιγμή, αλλά πάρτε κάτι που μας έκριβε!

http://www.audiostreet.net/profile.aspx?profileid=120076

χτυπάτε "savaoth" και ακούτε τα τραγούδια. σύνθεση 2003, ηχογράφηση 2004 με πρωτόγονα μέσα, αλλά κατ'εμέ τα τραγούδια ΓΑΜΑΝΕ !

ψηφίστε να τον πείσουμε να τα παίξει την παρασκευή!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 13:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, ξεκινάει μόλις τώρα η αποστολή της γνωριμίας μου με τους Amorphis οπότε θα σας πω γνώμη κάποια στιγμή αργότερα.
Ελπίζω να μην φρικάρω...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2007, 17:10:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Impressions Of Winter




Οι Impressions Of Winter είναι ένα Γερμανικό συγκρότημα που είναι ενεργό από το 1995 κι αποτελείται από τρία μέλη.
Δύο άνδρες και μια γυναίκα.
Αρχικά ξεκίνησε ως το project του μουσικού Joe P. (Joachim Proell), στην συνέχεια όμως προστέθηκαν ο Andres Waldura κι η Laikha - η οποία κάποια στιγμή εγκατέλειψε το συγκρότημα κι αντικαταστάθηκε από την Felicia (Simone Satzger).
Η συγκεκριμένη κοπέλα μάλιστα είχε αναλάβει τα γυναικεία φωνητικά σε κάποια κομμάτια των Dreadfyl Shadows στα 2 από τα πιο υπέροχα albums τους (Beyond the maze, Burning the shrouds).

Κινούνται στις ομίχλες και τις σκιές της gothic ενώ έχουν πολλά στοιχεία ethereal - τα οποία ενισχύονται από τα αιθέρια γυναικεία φωνητικά - κι ενίοτε dark folk.
Η μουσική τους είναι σε μεγάλο βαθμό ενδεικτική του τίτλου τους.
Μπορούν να γεννήσουν στο μυαλό του ακροατή εντυπώσεις κι εικόνες από ένα χειμωνιάτικο και γκρίζο αλλά πανέμορφο ταυτόχρονα τοπίο.

Η δισκογραφία τους αποτελείται από 4 albums, τα οποία όμως είναι πολύ καλές δουλειές και προσωπικά θα τα συνέστηνα όλα σε κάποιον που θα ήθελε να τους γνωρίσει.

  • Cantica lunae - Songs of the moon (1996)
  • Deceptive springs and fading landscapes (1998)
  • Iuturna (2000)
  • End of a summer (2003)



Δυστυχώς δε μπορώ να βρω αν έχουν κάποιο site κι οι φωτογραφίες τους που έχω βρει είναι πολύ μικρές.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 21:50:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
παίδες χαίρετε!

διπλό πακέτο έφαγα αυτές τις μέρες.

αφ'ενός η συνέντευξη με το "πλοκάμι" πάει για το άλλο σ/κ

αφεταίρου, ο υπολογιστής μου πήρε μόνος του άδεια και πήγε διακοπές. οπότε παίζει να ψιλοαργήσετε να με ξαναδείτε [δυο μερούλες]. ξέρω όι θα σας λείψω, αλλά be strong!!!

τα λέμε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 07:35:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε παιδιά, που χαθήκατε όλοι?
Να υποθέσω πως με το που παρουσίασα τους Impressions Of Winter την κάνατε?
Τόσο χάλια τους βρήκατε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 19:15:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
αφεταίρου, ο υπολογιστής μου πήρε μόνος του άδεια και πήγε διακοπές. οπότε παίζει να ψιλοαργήσετε να με ξαναδείτε [δυο μερούλες]. ξέρω όι θα σας λείψω, αλλά be strong!!!

Ρε σεις, αυτό είναι και γαμώ τις συμπτώσεις! Εμένα τα κακάρωσε Κυριακή πρωί, το περίμενα όμως γιατί ο σκληρός τα είχε παίξει.

Πήρα καινούργιο και τώρα προσπαθώ να σώσω ότι είχα και δεν είχα και να επανέλθω στα παλιά.

Εξού και η απουσία....

Με τις ζέστες πως τα πάτε; Και εδώ μας έχει ταράξει.

Kerry King, έχεις δίκιο πως έχουμε πολλά κοινά, είναι και η ηλικία βλέπεις

Dying Incubus άκουσε τους Amorphis και ειδικά το τελευταίο, δεν θα χάσεις.

Στείλτε ρε σεις καμιά ερώτηση στον crucifire για την συνέντευξη....

Τα λέμε σύντομα!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 08:21:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κι εκεί ζέστη κάνει, βρε KERRY KING?
Εμείς είμαστε καμία εβδομάδα περίπου που έχουμε λιώσει.

Το Silent waters προσπάθησα να το βρω αλλά δεν τα κατάφερα, οπότε θα κοιτάξω και πάλι.
Το Tuonela το είχα ήδη και δεν το θυμόμουν.
Έχω μια υποψία ότι το κατέβασα πριν καιρό ύστερα από προτροπή του KERRY KING και πάλι αλλά δεν παίρνω κι όρκο!

Βρε παιδιά, δε μου έρχονται τίποτα ερωτήσεις.
Αν μου έρθουν θα τις ρίξω.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 14:25:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΗ ΖΕΣΤΗ! ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΛΙΟ! και δε μπορώ να σας καταλάβω όλους εσάς που παραπονιέστε! και μην αρχίσετε τα κλασσικά "πλάσμα της κολάσεως" κλπ

λοιπόν, αρώτηση, ψιλοάσχετη, αλλά μιας και δεν έχω κάτι να παρουσιάσω αυτή τη στιγμή:

για την υγεία του υπολογιστή σας, προτιμάτε κάποια μεγάλη εταιρία, μια αλυσίδα καταστημάτων κλπ, ή τον τεχνικό της γειτονιάς σας, που, αν και δε μπορέι να προσφέρει τις ίδιες τιμές, ξέρετε ότι θα προσπαθήσει να κάνει δουλειά, και μάλιστα σύντομα, και δε θα σας ταλαιπορεί για αιώνες.

χωρίς να λάβουμε υπ'όωιν θέματα όπως η παγκοσμιοποίηση, και η καταστροφή του "μικρού"... δε μας απασχολούν αυτά σε αυτή την ερώτηση...

btw, ποιός είχε προτίνει imperia, ο D_I ? άκουσα το τελευταίο τους και μου άρεσε πολύ!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2007, 16:19:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Καλά αυτό πια είναι κάτι παραπάνω από σύμπτωση. Εμένα κάνει εμπλοκές το μόντεμ κι ενώ δείχνει ότι είμαι συνδεδεμένη δεν μπορώ να μπω πουθενά αλλού ούτε mozilla ούτε explorer ενώ μπαίνω κανονικά στο msn.

Βάλε βγάλε μπρίζες.

Από Amorphis Dying_Incubus μην παραλείψεις να ακούσεις το house of sleep από το προηγούμενο άλμπουμ τους. Είναι αριστούργημα


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 03:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γειά χαρά παίδες!

Επιστρέφω ανανεωμένος και με καινούργιο κομπιούτορα χε χε!

quote:
για την υγεία του υπολογιστή σας, προτιμάτε κάποια μεγάλη εταιρία, μια αλυσίδα καταστημάτων κλπ, ή τον τεχνικό της γειτονιάς σας, που, αν και δε μπορέι να προσφέρει τις ίδιες τιμές, ξέρετε ότι θα προσπαθήσει να κάνει δουλειά, και μάλιστα σύντομα, και δε θα σας ταλαιπορεί για αιώνες.

Εγώ δεν έχω τέτοια διλήματα. Όποιος ξέρει καλύτερα και μπορεί να τον φτιάξει γρήγορα. Συνήθως αυτός είναι ο της γειτονιάς.

Ρε συ, τώρα άκουσα αυτό που μου έστειλες

Λαρυγκοσκόπηση....

Που τα βρίσκετε ρε γαμώτο μου!!!Πάντως ο τύπος που τηλεφωνάει έχει την κλασσική προφορά από Πελλοπόνησο. Δικός μας!!!!

quote:
Από Amorphis Dying_Incubus μην παραλείψεις να ακούσεις το house of sleep από το προηγούμενο άλμπουμ τους. Είναι αριστούργημα

Συμφωνώ

Dying Incubus με μπέρδεψες με τον Κέρρυ.Πάντως και εδώ μας έχει ταράξει τις τελευταίες μέρες.

Πότε θα πας διακοπές; Ρωτάω γιατί το πακέτο ντελόρ δεν έχει φύγει ακόμαΤην Παρασκευή θα το στείλω. Πάντως θα βάλω και άλλα καλούδια μέσα για να εξιλεωθώ.

Άντε τα λέμε και να βάλουμε και καμιά παρουσίαση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/06/2007, 07:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Δεν είχα προτείνει εγώ Imperia, νομίζω πως είχα σχολιάσει θετικά την παρουσίαση που έκανε κάποιος άλλος κι είχα αναφέρει ότι έβγαλαν καινούριο album.

quote:
Dying Incubus με μπέρδεψες με τον Κέρρυ.Πάντως και εδώ μας έχει ταράξει τις τελευταίες μέρες.

Αφού θυμάμαι ότι έγινε παρουσίαση, πάλι καλά να λες!

Δεν θα πάω διακοπές, δεν έχω κανονίσει κάτι.
Παρόλα αυτά, θα πάρω κάποια άδεια από την δουλειά μου.
Δεν χρειάζεται να εξιλεωθείς βρε, αν και στα καλούδια δεν ξέρω αν θα μπορέσω να αντισταθώ!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 16:59:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
λοιπόν, λοιπόν, για να δω! ποιοί είναι έτοιμοι για το λάιβ των σαβαώθ απόψε;!

εγώ μέχρι και μπλουζάκι έφτιαξα, χεχε! [έπρεπε να τραβήξω φωτό τη φάτσα της υπαλλήλλου όταν της έδωσα το σχέδιο με το τραγί και την πεντάλφα!]

άντε άντε!

bleat the christian lie
only mortals diiiiiiiiiiiiiiiiiie


Where lays Thy Son
in this Christian Utopia?
Somewhere,human and crossed...
So now free we preach in Blasphemy
our Father's Creed
Forgoten Stays Thy Land
here and everywhere,
showing the failure of Sorrow...
The failure of your human 'God',
and his precious abcsense...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 17:50:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Απόψε είναι οι Σαβαώθ; Άντε περιμένουμε και παρουσίαση!

Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και ακούω μόνο κλασική οπότε δεν έχω πολλά να πω για μέταλ.

Ωστόσο κάποιος μου πρότεινε να ακούσω τους Lumsk - Det vilde kor

Οι Lumsk είναι Νορβηγοί και παίζουν folk metal. Είχα ακούσει τα δύο προηγούμενα CD τους παλιά και μου είχαν κάνει εντύπωση.

Το τελευταίο παραπάνω θα προσπαθήσω να το βρω και να το ακούσω.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/06/2007, 23:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
Καλησπέρα και από μένα!

Επανήλθα στην Αθήνα σήμερα, μετά από δύο βδομάδες. Sight for sore eyes. Πιο άσχημη και πιο γκρίζα από ποτέ, πνιγμένη στα αποκαϊδια της Πάρνηθας.

Τέλος πάντων. Εγώ πάντως, ως γνήσιος αρουραίος, εγκατέλειψα από τους πρώτους το καράβι.

Ετεροχρονισμένο, αλλά τώρα μόλις διάβασα την συνέχεια της συζήτησης:

crucifire, δεν έχεις και άδικο. Και γω αντιπαθώ τους μπάτσους και τους (άλλους) καθηγητές. Επίσης αντιπαθώ τους δημοσιογράφους και τους δικηγόρους. Αλλά δεν βαριέσαι. Ότι κοροϊδεύεις το λούζεσαι. Πάλι καλά που δεν κατέληξα μπάτσος δηλαδή με τόσο κράξιμο που τους έχω ρίξει.

Για την ανθισμένη αμυγδαλιά, έχεις άδικο. Εγώ παρατηρώ το άλλο:

Πραγματικά είναι να τα λυπάσαι τα παιδιά με αυτά που ακούνε.
Τα κοριτσάκια ακούνε όλα Βανδή, Σακίρα, Μαντόνα και U2, τα αγόρια -μετά την Β'Γυμνασίου- Deep Purple, Steppenwolf και Scorpions, και όλοι μαζί, με το που καβατζώνουν τα 18, το γυρνάνε σε Πυξ-Λαξ, Κατσιμιχαίους, Ευσταθία, Όναρ, Κότσιρα και λοιπούς "ποιοτικούς" που ξεπηδούν απρόσμενα από την λήθη της δικής μας εφηβείας. Ιδανικοί βέβαια για το κλαψούρισμα της εφηβικής ηλικίας, όπου σκάνε και οι πρώτες ξεσυγυρισμένες χυλόπιτες, μοιραίοι σαφώς για τα νεύρα της Brie.

Anyway. Δύο νέες ανακαλύψεις: οι Eon

από το Μεξικό. Metal-gothic συγκρότημα με πολύ ωραία, αιθέρια γυναικεία φωνητικά. Πιστεύω θα σας αρέσουν.


Αυτοί είναι ο Indigo Child από την Σλοβενία, οι οποίο παίζουν επίσης Gothic-Metal, ή μάλλον Metal-Metal αλλά επίσης έχουν ωραίο όνομα, που συνάδει με την θεματολογία του Esoterica. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 14:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΗΡΘΑΤΕ ΧΘΕΣ... ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΤΕ !
[εκτός απ'τον kircher, που δε μπορύσε να έρθει...]

SAVAOTH Live @ Όνομα του Ρόδου

Ιωάννα, Γιώργος, ένας session τύπος δεν τον ξέρει η μάνα του, Άγγελος και Anchoret (Νίκος)

στο μπαρ του "ρόδου" μας υποδέχθηκε ο βασίλης, με διάφορα ευχάριστα νέα. "έσπασε το διπέταλο του ντράμερ μας, ο ηχολήπτης είνα μλκς, η ακουστική έτσι ο χώρος αλλιώς...". σε συνδυασμό με όσα ήξερα από πριν, π.χ. για την τενοντίτιδα του ντράμμερ... ωραία, αυτά ήθελα να ακούσω εγώ, πρώτη μου φορά σε λάιβ των σαβαώθ...

τέλος πάντων, αφού οι πόρτες δεν είχαν ανοίξει ακόμα επίσημα, πήγαμε πάνω να χαζέψουμε το soundcheck, των άλλων. όσπου επιτέλους, άρχισε το λάιβ ...

πρώτοι βγήκαν οι Lifeless... όντως... lifeless. τριμελές σχήμα. δεν είναι ότι έπαιζαν άσχημα, απλά έπαιζαν για να παίζουν. τετριμένες μελωδίες, καθόλου ενέργια... και φυσικά αν δεν υπάρχει πάνω ενέργεια, δεν υπάρχει και κάτω...

ενδιαφέρουσα μία εκτέλεση ενός των mayhem [ο βασίλης θα μας θυμίσει ποιό] αλλά τίποτα το σπουδαιο κι εδώ... στο αντιαισθητικό του όλου σκηνικού συνέβαλαν και τρία πιθικάκια κι ένας γορίλας, που είχαν μπλέξει το χωρό του θανάτου με το χωρό της βροχής, και νόμιζαν ότι η 3*5 πίστα ήταν δική τους. κανένα πρόβλημα, γουστάρω να υποδέχομαι τέτοια βλήματα με τον αγκώνα προτεταμένο...

και έρχεται οι ώρα των Σαβαώθ! ένα μικρό [μικρό. λέμε τώρα...] soundcheck και είσοδος με chronicles in mist! το μυαλό μου ήδη αρχίζει να γίνεται φραπέ απ'την ανάδευση! τσεκούρι του πάτερ σαβαώθ είναι ψιοξεκούρδιστο, αλλά μονο αυτός το έχει παρει χαμπάρι. τον ήχο άλλωστε μονοπωλούν τα τύμπανα, τα ουρλιαχτά, και κάποιες στιγμές τα πλήκτρα. πρώτα σημάδια μαλάκινσης του ηχολήπτη.
και μπαίνει το deficient shepherd. επιμένω ότι αυτο το κομμάτι θα μπορούσε άνετα να είναι σε έναν απ'τους πρώτους δίσκους των dimmu borgir, και δεν το λέω υποτιμητικά.
the decadent sovereign και συνεχίζουμε το ξεβίδομα!
και speaking of Dimmu Borgir... Progenies... of the Great Apocalypse!

εδώ έγινε πανικός! αυτό το τραγούδι πια δε νομίζω να ήταν κάποιος που να μην το ξέρει! άψογη απόδωση μουσικά, φοβερή επιλογή τα φωνητικά της ιωάννας στη θέση του vortex! και η φωνή του pater να πλησιάζει φοβερά τη φωνή του shagrath! εγώ βέβαια μετά απ'αυτό το τραγούδι έπαψα να τραγουδάω [προς ευχαρίστηση των γύρω μου!] γιατί ένοιθα σα να έχω καταπιεί ξυραφάκια [έτσι νιώθω και τώρα δηλαδή]... πρέπει να μάθω τη σωστή τεχνική κάποια στιγμή...

και το αγαπημένο μου, whispers often bleat! μετά απ'αυτά τα κομμάτια μπορούσα άνετα να φύγω ευχαριστημένος!

κι όμως, κολλητά δύο ακόμα γαμάτε διασκευές: Cosmic Keys To My Creation And Times(Emperor) και Mother North(Satyricon) τα οποία παρεπιτόντως έδεσαν μεταξύ τους πολύ ωραία!

και κλείνοντας, weeping soreness και angles mourn for the age of darkness, το οποίο φάνηκε να τελειώνει πολύ γρήγορα ρε γαμώτο [όπως το τελευταίο τραγούδι κάθε συναυλείας, ειδικά όταν ξέρεις ότι είναι το τελευταίο...]

συμπέρασμα: κανένα αό τα προβλήματα που παρουσίασε ο βασίλης δε φάνηκαν [το διπέταλο φτιάχτηκε, ο γιώργος τα 'σπασε κλπ] με εξαίρεση τη απίθμενη μαλακία του ηχολήπτη [μη βάλει κανείς μπιπ εδώ, τον έφαγα!] γιατί μερικοί άνθρωποι είναι τόσο ζώα [ζαγάρια στη γλώσσα του kircher] που θεωρούν ότι αν δεν έχεις όνομα δεν αξίζεις ήχο, ανεξαρτήτως του τι ήχο έχουν τη δυνατότητα να βγάλουν οι μπάντες. πλήρης αδιαφορία. και ο χώρος μάλλον δεν ήταν ο καταλληλότερος, αν και πρέπει να παρατηρήσω ότι τα τύμπανα ακούγονταν, όπως είπα και πριν, κρύσταλο, παρ'όλο που η σκηνή ήταν από ένα ψευτοξύλο... και ο ήχος δεν είχε επιστροφή στις επιφάνειες.

θα ακολουθούσαν οι trivial dogma, για τους οποίους είχα ακούσει τα καλύτερα. καμμένοι, άτεχνοι, ψωνάρες... all true. αυτά τα βλήματα είχαν τα κλασσικά setlist που έχει κάθε ξηφισιοτάκι που έβεται τον εαυτο του και νομίζει ότι είναι μεταλάς. δηλαδή;

το πρόγραμμα αποτελούταν αποκλειστικά από διασκευές sepultura/soulfly [σουφλί είπαμε!], metallica, iced earth και πάλι απ'την αρχή... μονη διαφορά; σκοτωμένα τέμπο, απίστευτη ποζεριά, και brutal φωνητικά... παντού! επίσης: ένας ντράμμερ παντελώς άσχετος, να προσπαθεί να σολάρει, και να μην έχει πιάσει μέτρο όυτε μία φορά, ένας frontman, ου πολύ θα ήθελε να είναι ο χέτφιλντ με φωνή καβαλέρα, αλλά ήταν λέρα, ένας ακομα κιθαρίστας, κλασσικός βορειοπροαστήτης, με την ακριβή κιθάρα που του αγόρασε ο μπαμπάς, και τα 15 χρόνια στο ωδείο [που, φυσικά πλήρωσε ο μπαμπάς, με την ελπίδα να μάθει κλασσική κιθάρα] να κάνει ότι παίζει, και αντί για σόλο να βγάζει κάτι άτεχνες στριγκλιές... ο μπασίστας θα μπορούσε να λέει κάτι, αν ακουγόταν.

δε μεροληπτώ, αλλά πιστεύω πως φάνηκε ποιοί απο 'κει μέσα ήξεραν τι κάνυν, και ποιοί απλά φαντάζονταν ότι κάνουν αυτό που ήθελαν...

και φυσικά, δε μπορώ να μην γκρινιάξω γι'αυτά που μου την έσπασαν:

-καλά, ρε γαμώτο, τρία συγκροτήμα, με 7 ευρά [είσοδος και μπύρα] σε γνωστό κλαμπ, και είμασταν εμείς κι εμείς; 30 άτομα; ε΄γω έλεγα ότι με τα βίας θα χωρέσει καμιά κατοστάρα και οι άλλοι θα ακούνε απ'τις σκάλες... σκατά.
-ο ηχολήπτης... καλά, τα 'πα γι' αυτο το μλκ πριν. την κατάρα μου να 'χει!
-ο χώρος... μικρός, αλλά σωστά διαμορφωμέος, με μικρές μπάρες αντι για τραπέζια, που έφταναν μπροστά στη σκημή απ'τη μια μεριά, ώστε να σου παρεχουν ασφάλεια απ'το κάθε μογγολάκι, που αντί για πιτ, απλά αλλωνίζει... έλα όμως που ο χώρος ήταν γεμάτος με επίδοξους spielbergs, που ήταν με μια κάμερα στο χέρι [απαγορεύονται ρε!] και όπου και να στεκόσουν, κάποιος σου την έλεγε γιατί του χάλαγες το πλάνο. την επόμενη φορά που θα πάω σε λάιβ θα φροτήσω να είμαι διαφανής.
-και φυσικά οι προαναφερθέντες λιλιπούτιοι κάφροι, ενίωτε συνοδευόμενοι από έναν τύπο, πρώτο ξάδερφο του οβελίξ, που πραγματικά πότε προσπαθούσαν να φέρουν τη βροχή, πότε έπεφταν απλά ο ένας πάνω στον άλλο, και σε εμάς, άτσαλα, αγνοόντας παντελώς τους κανονισμούς του πιτ. δεν πέφτεις πάνω στον άλλο για να σε σπρώξει. πέφτεις πάνω του για να του σπάσεις κάτι. αν δεν έχεις τα @@ για αυτό, μην το κάνεις καθόλου. χαλάς το κέφι του άλλου απλά για να κάνεις την ποζεριά σου, και να δίξεις στη μαμά σου [με την οποία έχεις έρθει!] πόσο δυνατός και γεναίος είναι ο γιόκας της, ή κάτι τέτοιο.
-οι trivial dogma, που είπα να κάτσω να τους δω έτσι για πλάκα, αλλά τελικά απ'το πρώτο τραγούδι ήθελα να τραβήξω τα καλώδια απ'την κοσνόλα του ηχολ. και να του βάλω του frontman την κιθάρα στον... αυτί...
ακόμα πιο αισχροί, οι παππούδες, γιαγιάδες, θειάδες των μελλών, που είχαν έρθει να κάνουν κερκίδα... και το χειρότερο; η παραδοχή των καφρακίων στο βασίλη, ότι αν και οι dogma ήταν εντελώς gtp, χτυπιόντουσαν επειδή άκουγαν seps....
-αμ η διασκευή στο seek and destroy; τέτσιιιιιιιι chicken destroy [για όσους δεν ξέρουν αυτό υποτήθεται ότι είναι "searching, seek and destroy. υποτίθεται...]
-α, και μην ξεχάσω. πολύ καλή αισθητική άποψη τα ροζ και πρασσινοκίτρινα φωτάκια την ώρα που έπαιζαν οι σαβαώθ. μπράβο σε αυτόν που τα διάλεξε. νέα μόδα στον ακραίο ήχο... παλιοemo του κερατά...

ευτυχώς, σε αυτό το λάιβ δε βρόμαγε χόρτο. μόνο αψέντι. έτσι πρέπει.
τσαγκρρρρρρρρρρ

πάρτε μερικές φωτογραφιές:


grand sonata από τριο εγχώρδων


δεν ξέρω ποιός είναι αλλά είχε πλάκα, κι έχει κι ένα ορμπ στο κεφάλι! διαφαίνονται μεταλάδες εκ μογγολίας.


για όσους αναρωτιούνται, γιατί λέω ότι χάσατε που δεν ήρθατε!


και ο angel που επικοινωνεί με τα πνεύματα!

κιά - λλο, κιά - λλο, κιά - λλο, we want more, we want more...
και σύντομα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 30/06/2007 14:12:49

Edited by - crucifire on 30/06/2007 14:24:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 14:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και ακούω μόνο κλασική οπότε δεν έχω πολλά να πω για μέταλ.

και κλασσική έχω! πάρε πάρε πάρε!
θα σου στείλω ένα κλασσικό κομμάτι απο σαβαώθ, με την άδεια του βασίλη βέβαια, να ακούσεις ένα όργανο να μου πεις τι είναι!

quote:
Ωστόσο κάποιος μου πρότεινε να ακούσω τους Lumsk - Det vilde kor

το 'χω ακουσει. δεν είναι κακό... θυμίζει και λίγο heidevolk

quote:
Ιδανικοί βέβαια για το κλαψούρισμα της εφηβικής ηλικίας, όπου σκάνε και οι πρώτες ξεσυγυρισμένες χυλόπιτες, μοιραίοι σαφώς για τα νεύρα της Brie.

emoooooooooooooo !

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Savaoth
Μέλος 2ης Βαθμίδας


339 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 14:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Savaoth
χαχα..κοιτα παρουσίαση...

Πιστέυω πως ο crucifire εκανε πλήρη αναφορά και δε χρειάζεται να πω τιποτα παραπάνω..Εντάξει ο ηχολήπτης κλασσικά..Δεν ήταν στην κονσόλα αλλα ήταν στο μπαρ!!!
Από τη στιγμή που ο εξοπλισμός του μαγαζιού και η ικανότητα του ηχολήπτη δεν είναι κάτι που μπορώ να ελέγξω το μόνο που με ενδιέφερε ήταν η απόδοση της μπάντας και πιστεύω ότι ήταν αποδεκτή.Τώρα ρε συ crucifire...οχι και 30 ατομα..ηταν 70-80.
Πάντως ήταν μια νύχτα που είχε αρωμα αψεντι..ξέρει ο crucifire


Bleat the Christian lie,
only mortals die...

www.savaoth.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 15:51:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τώρα ρε συ crucifire...οχι και 30 ατομα..ηταν 70-80.

wtf, που ήταν όλοι αυτοί; μάλλον δεν υπολόγισα σωστά το χώρο... και πάλι λίγοι είναι... βλάκες αθηναίοι μεταλάδες... διακοπές πήγαν όλοι;!

βέβαια κι εγώ είχα κανονίσει να φέρω καμιά δεκαριά και τελικά καταλήξαμε τρεις... αλλά τσαντίζομαι όταν τέτοιες συνευλείες δεν έχουν προσέλευση. δε λέω για 'σας εδώ μέσα, γιατί έχετε και τις δουλειές σας, αλλά αυτοί που μπορούν, αυτές τις συναυλείες πρέπει να στηρίζουν. όχι να δίνουν τα κατοστάρικα για τα εισητήρια των metallica...

άλλωστε η τιμή είναι ίδια με την τιμή ενός ποτού σε κάποιο μέταλ μπαρ, αλλά έχει και bonus μια πολύ καλή μπάντα λάιβ!

quote:
Δεν ήταν στην κονσόλα αλλα ήταν στο μπαρ!!!

ε, δεν μπορείς να πεις, ήταν τουλάχιστον στον ίδιο όροφο!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 19:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
crucifire,
Θα ερχόμουν για τους Σαβαώθ, αλλά δεν το ήξερα!!!
Βλέπεις άγχος στην δουλειά και έκανα μέρες να μπω εδώ.
Πως στο καλό θα το υπενθημίζουμε στον εαυτό μας μέσα στο άγχος της δουλειάς;
Υπάρχει κάποιος τρόπος να έρχεται υπενθύμιση συναυλίας;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/06/2007, 21:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
υπάρχει η μεγαλήτερη αμερικάνική εφέυρεση! POST-IT ! χιλιάδες μικρα κίτρινα χαρτάκια κοσμούν τις οθόνες του αμερικανικού λαού, σπάνια βέβαια κάνουν τη δουλειά τους, αφού μετά από λίγο τα συνηθίζει το μάτι σου και δεν τους δίνεις σημασία! αλλά στο ελλαδιστάν που και που δουλεύουν!
υπάρχουν, δε, και οι υπενθιμήσεις, στο pc, στο κινητό, στο pda κλπ.

τώρα, ένα σύστημα με newsletters δε θα ήταν κακή φάση, αλλά ο μόνος που μπαίνει εδώ αρκετά τακτικά ώστε να το επομιστεί είναι ο D_I... ο οποιος θα πάθει υπερκόπωση στο τέλος... γέρος άνθρωπος κιόλας...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2007, 21:06:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για την συναυλία των Savaoth δεν ήμουν καν στην Αθήνα.
Μόλις σήμερα επανήλθα μετά από 2+ μέρες χαλάρωσης...

Η Πάρνηθα ακόμη σιγοκαίει, όπως έκαιγε και τις προηγούμενες ημέρες.
Δυστυχώς σε κανένα πεντάρι χρόνια το πολύ δεν θα έχουμε και τίποτα πράσινο!
Ασυνειδησία?
Πως να το πω?

quote:
Τις τελευταίες μέρες κάτι με έχει πιάσει και ακούω μόνο κλασική οπότε δεν έχω πολλά να πω για μέταλ.

Καλά, δεν παιζόμαστε κι οι 2!
Από την Τρίτη περίπου έως την Παρασκευή το πρωί άκουγα μόνο κλασσική κι εγώ!
Κατέβαζα τις Συμφωνίες του Μπετόβεν, Σονάτες, το Rekbiem του Μότσαρτ!
Και δεν ξέρω καν πως μου κόλλησε!

quote:
τώρα, ένα σύστημα με newsletters δε θα ήταν κακή φάση, αλλά ο μόνος που μπαίνει εδώ αρκετά τακτικά ώστε να το επομιστεί είναι ο D_I... ο οποιος θα πάθει υπερκόπωση στο τέλος... γέρος άνθρωπος κιόλας...

Όχι, δεν θα ήταν κακή φάση να υπάρχει ένα τέτοιο σύστημα αλλά κι ο D_I θα έπρεπε να λάβει κάποια υπενθύμιση ότι θα γίνει κάποιο γεγονός ώστε να το θυμηθεί κι αυτός.
Ένα μυαλό έχει κι αυτός...

Θα ήταν επίσης πολύ καλή ιδέα να αναλάβει κάποιος άλλος αυτό το ρόλο.
Δεν θα αναφέρω τους λόγους, όποιος το κάνει θα δει γιατί το θεωρώ χρήσιμο.
Τι λέτε?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 09:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πάντως εγω λέω στην αρχή κάθε μήνα να γράφω τις επερχομενες συναυλείες. απ'ό,τι βλέπω άλλωστε, μόνο εγώ πηγαίνω συχνά... πωπω και σκέφτομαι ότι όταν θα φτάσω στους αιώνες σας θα μου λένε κι εμένα "παίζουν οι τάδε" και θα λέω "δε μπορώ, δουλεύω"... αααααααααααααααααααααααααααα

τέλος πάντων...

για την πάρνηθα by the way, δε θα 'θελα να σχολιάσω... ακόμα δεν έχω καταπιεί την ιδέα ότι δε θα την ξαναδώ πράσινη όπως παλιά... εν τω μεταξύ, είχα κλείσει το καταφύγιο φλαμπούρι για το άλλο σαβ/κο... σκέφτομαι πόσο κ***φαρδος είμαι που δεν το έκλεισα πιο νωρίς...

εμείς θέλουμε κάψιμο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 09:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
λοιπόν, συναυλείες τώρα.
δεν έχω ακόμα ολοκληρωμένο πρόγραμμα [αύριο θα το αποκτήσω]

3/7: τα γνωστά, metallica, mastodon, my dying bride, dirt spawn desease @ terra vibe... είναι κανείς από 'δω μέσα που θα πάει; ή που να πήγε sabbath;

8/7: paradise lost, type O negative, rotting christ, opened paradise, sun of nothing γήπεδο baseball, ολυμπιακές εγκαταστάσεις, ελληνικό. γύρω στα 40-45 ευρά νομίζω. καλή φάση για τον D_I. εγώ θα πήγαινα για τους r-c αλλά δεν πληρώνω τσάμπα για τους άλλους...

11/7: joe satriani, firewind. επίσης γήπεδο baseball. πωπω, η χαρά του κιθαρίστα. δε λέει να το χάσετε!

20/7: metal healing fest: rage, orphaned land, aborted, wastefall, LEAVES EYES, infidel, emerald sun, silent rage, t.b.a.
21/7: metal healing fest:septic flesh, the haunted, nightrage, primorgial, mystic prophecy, overgraven, lunarsea, L.O.S.T., D.O.P. t.b.a.
22/7: metal healing fest:destruction,firewind, pentagram, ektomorf, maer mataron, inactive messiah, riverside, deviser, demenzia. t.b.a.
αχ, γκρέτελ... σε μισώ που είσαι εκεί πανω...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 13:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Πέρα από τις 8/7 που έχει κάποια συγκροτήματα που μου αρέσουν, βρίσκω πολύ δελεαστικό το γεγονός ότι στις 20/7 έρχονται κι οι Leaves' Eyes αλλά θα πρέπει να κάνω ολόκληρο ταξίδι και τα χρήματα μου έχουν γίνει σπουργίτια που πετάξαν...

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 15:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Πολύ καλή η παρουσίαση των Σαβαώθ! Την άλλη φορά να πάτε όλοι!

quote:
Καλά, δεν παιζόμαστε κι οι 2!

Ά ρε γαμώτο να μην καταφέρω να κατέβω Ελλάδα το καλοκαίρι, θα περνάγαμε τέλεια!

quote:
Η Πάρνηθα ακόμη σιγοκαίει, όπως έκαιγε και τις προηγούμενες ημέρες.
Δυστυχώς σε κανένα πεντάρι χρόνια το πολύ δεν θα έχουμε και τίποτα πράσινο!

Ακολουθεί παρουσίαση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/07/2007, 16:10:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Kampfar - Kvass

Παρόλλο που οι Kampfar υπάρχουν από το 1994, δεν έχουν καταφέρει να γίνουν ιδιαίτερα γνωστοί στο χώρο του Black Metal για λόγους που αδυνατώ να κατανοήσω. Η μουσική τους είναι ένα μείγμα black και pagan με λίγα folk και κλασικά στοιχεία. Αν και όχι ιδιαίτερα πρωτότυποι, ο ήχος τους δημιουργεί μια φανταστική Βίκινγκ ατμόσφαιρα και κάθε δουλειά τους στέκεται σε αρκετά υψηλά επίπεδα. Ο παραπάνω είναι ο τελευταίος τους δίσκος που κυκλοφόρησε το 2006 από την Napalm Records μετά από απουσία 7 χρόνων.

Πρόκειται για μία πάρα πολύ αξιόλογη προσπάθεια και για να πω την αλήθεια οι Kampfar δεν με έχουν απογοητεύσει ποτέ από τότε που άκουσα για πρώτη φορά το καταπληκτικό ντεμπούτο τους με τίτλο Mellom Skogkledde Aaser το 1997.

Το Kvass περιέχει 6 μόνο τραγούδια με διάρκεια από 6 μέχρι 8 λεπτά το καθένα και όπως καταλαβαίνετε το επικό στοιχείο κυριαρχεί. Κυρίως mid-pace και με αρκετά μελωδικά ρίφ και ελάχιστες πινελιές από τα πλήκτρα, ο ήχος του Kvass είναι ένας φόρος τιμής στις ρίζες του Black-Pagan metal με αναφορές στους πατέρες του είδους, Immortal, Enslaved, και Darkthrone.

Ένα ταξίδι στην Νορβηγική φύση, στην βόρεια μυθολογία και στο φολκλόρ γεμάτο από πολεμικές κραυγές μεγαλείου και ανιμισμού.

Ελπίζω μόνο να μην εξαφανιστούν και πάλι για 7 χρόνια....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy