ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 09:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
crucifire

Κοίτα, πέραν του μέταλ, iron maiden,judas priest,ozzy κλπ, στα πιο σκληρά ήταν oi metallica,kreator, exodus, destruction, celtic frost, τέτοιο στυλ. Thrash metal γενικότερα.

Οι venom, κατατασσόντουσαν στο black metal, ήταν πιο ξερός ο ήχος και πιο μεστός (ή πιο απλός αν θες), δεν είχε την γρηγοράδα στα riff όπως οι άλλοι. Α έπαιζαν και οι possessed τότε με το 7 εκκλησίες(δεν θυμάμαι πως γράφεται στα αγγλικά), thrash metal βέβαια, αλλά τότε τους γούσταρα πολύ , μαζί με slayer εννοείται με το άπαιχτο black magic με την εκπληκτική εισαγωγή του.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 11:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω αισχρές εποχές! μεσαίωνας!

εγώ πάλι έχω πήξει με τα ακούσματα που μου έρχονατι τις τελευταίες μέρες!

βρήκα επιτέλους εκείνο το συλλεκτικό homage to falkenbach με συμμετοχές από hildr valkyrie, eluveitie και δε συμμαζεύεται. άπαιχτο!

κατέβασα και το 01011001 των ayreon, αλλά τελικά για να το ακούσεις αυτό, θες σκοτάδι, και αναγκαστικά το booklet. δεν είναι ένα απλό cd [και δεν το λέω με την έννοια ότι είναι διπλό. είναι βέβαια] είναι μια ολόκληρη ταινία, ένα βιβλίο, μια ιστορία. με ατελείωτα είδη μουσικής, με τεράστιο καστ, με-με-με... δε μπορώ να κάνω παρουσίαση σε αυτό πράγμα.

το premonition των firewind, που δεν το έχω ακούσει ακόμα, το νέο Heirs Of The Ancient Tales των Elivagar, το σινγκλ των korpiklaani...

χαμός... ευτυχώς δεν έχω λοιπές υποχρεωσεις λόγω καιρού και συναχιού, οποτε έχω καιρό να ακούω. αν έχετε να προτείνεται τίποτα, ΣΥΓΧΡΟΝΟ, ΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗ, ρίχτε το!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 13:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το The passenger το ξέρω αλλά ως εκεί.
Δεν έχω ασχοληθεί παραπάνω.

quote:
πωπω αισχρές εποχές! μεσαίωνας!

Μμμ!
Μια χαρά είναι κι ο Μεσαίωνας.
Χωρίς αυτόν δεν έρχεται η Αναγέννηση...

Αλήθεια, με medieval έχει ασχοληθεί κανένας σας;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2008, 15:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
γύρνα στην εποχή σου βρε σκοταδιστή γκοθά μη σου κώψω την κοτσίδα!!!

πάντως, πέρα απ'την πλάκα, έχω ασχοληθεί με το μεσαίωνα. πολύ. και από άποψη μουσικής, και ιστορίας, και λογοτεχνείας, και αισθητικής, και φυσικά κινηματογράφου. πλάκα πλάκα, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις, όπως π.χ. κάποια τραγούδια των guardian και των rhapsody, κανείς δεν έχει αναμίξει μέταλ με παραδοσιακές μεσαιωνικές και μπαρόκ κλίμακες. όταν λέω μπαρόκ εννοώ βιολί, λαούτο, ξύλινα πνευστά, harpsichord (τσέμπαλο που λένε και οι βλάχοι!) κλπ

στο γκόθικ παίζει κάτι τέτοιο;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 07:00:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
κατέβασα και το 01011001 των ayreon, αλλά τελικά για να το ακούσεις αυτό, θες σκοτάδι, και αναγκαστικά το booklet. δεν είναι ένα απλό cd [και δεν το λέω με την έννοια ότι είναι διπλό. είναι βέβαια] είναι μια ολόκληρη ταινία, ένα βιβλίο, μια ιστορία. με ατελείωτα είδη μουσικής, με τεράστιο καστ, με-με-με... δε μπορώ να κάνω παρουσίαση σε αυτό πράγμα.

Δηλαδή είναι καλό; Ο Ayreon πάντως είναι μεγάλος μουσικός και δημιουργός. Όλα τα προηγούμενα του είναι κορυφαία.

quote:
Το The passenger το ξέρω αλλά ως εκεί.

Υπάρχουν και οι Stooges το συγκρότημα του Iggy, πρωτοπόροι του punk.

Νομίζω πως οι αρχές του black metal βρίσκονται στην ποίηση του Baudelaire (1821 – 1867) και στον μινιμαλισμό του Reich, του La Monte Young και του Glass.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 09:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Δηλαδή είναι καλό; Ο Ayreon πάντως είναι μεγάλος μουσικός και δημιουργός. Όλα τα προηγούμενα του είναι κορυφαία.

είναι πάρα πολύ καλό. ο άνθρωπος παίζει να χρησιμοποίησε και την παραμικρή ιδέα που του ήρθε και στην πιο άκυρη στιγμή! κατ' αρχίν δε μπορείς να το κατατάξεις σε ένα μουσικό είδος. αλλά και στιχουργικά, είναι μεν ψαγμένο και ανήσυχο, αλλά όχι προσποιητά, όπως ένα ελληνικό ψευτοχιπ-χοπ, αλλά με σοβαρό προβληματισμό.

quote:
Νομίζω πως οι αρχές του black metal βρίσκονται στην ποίηση του Baudelaire (1821 – 1867) και στον μινιμαλισμό του Reich, του La Monte Young και του Glass.

...και δεν έχεις και κοτσίδα πια εσύ να σου κόψω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 13:10:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κάτι άσχετο. μιλούσα το πρωί με τον μπασίστα των Eluveitie, και μου είεπ ότι μπορεί να μου στείλει υπογεγραμμένα cd αλλά ο μόνος τρόπος που μπορεί να το κάνει είναι μέσω του ηλεκτρονικού καταστήματος του σάιτ.

ήθελα λοιπόν να ρωτήσω, έχει κάνει κανείς συναλλαγές με πιστωτική με σάιτ πλην του amazon; εξαιρείται ο kircher. εκεί μέχρι και την πίτσα απ' το ίντερνετ την παραγγέλνουν, σαν τη Σάντρα Μπούλοκ!

δεν έχω κάνει ποτέ συναλλαγή με πιστωτική μέσω ίντερνετ, αλλά με την κατάσταση της μέταλ σκηνής στην Ελλάδα, είναι απαραίτητο. εδώ τις προάλλες μου βγήκε η πίστη να βρω μπλούζα ensiferum.

υπάρχει κανα τρικ ασφαλείας; π.χ. κάτι είχε πάρει το αφτί μου για προπληρομένες κάρτες ή κάτι τέτοιο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2008, 17:13:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Λοιπόν εγώ δεν εξαιρούμαι γιατί το σύστημα είναι το ίδιο παντού, με εξαίρεση τις πίτσες που όντως τις παραγγέλνω online και με credit card.

Υπάρχουν προπληρωμένες κάρτες, εδώ τις έχω δει στα σουπερ μάρκετ, που τις αγοράζεις και μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις online φαντάζομαι. Το πολύ να χάσεις τα 20 ευρώπουλα που έδωσες να την αγοράσεις.

Πάντως πραγματικά δεν υπάρχει λόγος να διστάζεις αν έχεις πιστωτική. Εγώ τώρα για χρόνια αγοράζω online και ποτέ δεν είχα πρόβλημα. Όταν μπαίνεις στην σελίδα που βάζεις τα στοιχεία σου να κοιτάς κάτω δεξιά να υπάρχει το λουκέτο κλειδωμένο. Αυτό σημαίνει πως τα data είναι encrypted και δεν μπορεί να τα δει άλλος.

Στην χειρότερη περίπτωση, πάντα μπορείς να κάνεις dispute τις αγορές και να σου βάλουν τα λεφτά σου πίσω. Τουλάχιστον στην Αμερική, αν και δεν μου έχει συμβεί ποτέ ευτυχώς.

Στείλε μου κανά μέιλ αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, αλλά πιστεύω πως δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 08:10:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
πάντως, πέρα απ'την πλάκα, έχω ασχοληθεί με το μεσαίωνα. πολύ. και από άποψη μουσικής, και ιστορίας, και λογοτεχνείας, και αισθητικής, και φυσικά κινηματογράφου. πλάκα πλάκα, εκτός από πολύ λίγες περιπτώσεις, όπως π.χ. κάποια τραγούδια των guardian και των rhapsody, κανείς δεν έχει αναμίξει μέταλ με παραδοσιακές μεσαιωνικές και μπαρόκ κλίμακες. όταν λέω μπαρόκ εννοώ βιολί, λαούτο, ξύλινα πνευστά, harpsichord (τσέμπαλο που λένε και οι βλάχοι!) κλπ

στο γκόθικ παίζει κάτι τέτοιο;


Επειδή έχω κοιμηθεί ελάχιστα και μόλις πίνω καφέ, θα πρέπει να κοιτάξω το απόγευμα τι συγκροτήματα έχω και να σου πω.
Πάντως κάποια συγκροτήματα σε τέτοιο στυλ που λες άλλοι τα χαρακτηρίζουν ως gothic κι άλλοι ως medieval.
Εμένα μου αρέσουν εξίσου και δεν κοιτάω ταμπέλες, άλλωστε δεν υπάρχει λόγος όταν σου αρέσει κάτι ακουστικά να το κατατάσσεις και σε κατηγορίες.

Ψάξε λίγο τους Engelsstaub, Ordo Funebris, Unto Ashes, Weltenbrand και θα ψάξω να βρω και κάποια άλλα να σου πω.
Κι εγώ όμως δύσκολα βρίσκω συγκροτήματα με καθαρά μεσαιωνικές επιρροές κι όποτε βρίσκω κολλάω άσχημα.

Από Ordo Funebris βρες το τραγούδι Malleus Maleficarum και θα με θυμηθείς.
Θα νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε μια σύναξη μαγισσών λίγη ώρα πριν συλληφθούν και καούν στην πυρά.

quote:
Υπάρχουν και οι Stooges το συγκρότημα του Iggy, πρωτοπόροι του punk.

Δεν άκουγα punk, καρντιά μου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2008, 12:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Δεν άκουγα punk, καρντιά μου!

μισλέντ γιουθ...

quote:
Από Ordo Funebris βρες το τραγούδι Malleus Maleficarum και θα με θυμηθείς.
Θα νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε μια σύναξη μαγισσών λίγη ώρα πριν συλληφθούν και καούν στην πυρά.

αυτό που είπες είναι πολύ ενδιαφέρον! αλλά κατά τ' άλλα θα ήθελα κάτι πιο χαρούμενο και μελωδικό, αν παίζει. γενικά αυτές τις μέρες έχω ένα γενικό νταούνιασμα, και ψάχνω για καμιά ντόπα.


She's a maniac, maniac on the floor
And she's dancing like she's never danced before

τι λέω; ακούστε το premonition των firewind επειγόντως!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 00:46:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
Hello! Τι λέει?
Λοιπόν, δεν θα πάρω μέρος στους διαπληκτισμούς σας (είμαι πολύ καινούργια για να το κάνω αυτό... ) αλλά θέλω να κάνω μία ερώτηση ζωτικής σημασίας: ΑΠΌ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΆΖΕΤΕ ΜΟΥΣΙΚΉ???
Πιο παλιά χρησιμοποιούσα το Soulseek, μετά κόλλησα με torrent αλλά το μόνο site που μου έχουν προτείνει είναι το mininova το οποίο έχει σοβαρή έλλειψη με βάση τα ακούσματά μου... Δεν βρίσκω σχεδόν τίποτα! (κι όταν βρίσκω δεν υπάρχουν seeds )
Τέλος με το παραλήρημά μου...

Α! crucifire ρίξε μια ματιά στις Medaeval Baebes, νομίζω ότι κάτι τέτοιο ψάχνεις

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 02:15:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Γειά σου luvian_elf,
εγώ είμαι εναντίον του downloading για διάφορους λόγους -κυρίως προσωπικούς- που τους έχω αναλύσει στο παρελθόν. Ωστόσο θα προτείνω το DC++ για πράγματα που δεν μπορεί να βρει κανείς εύκολα στο διαδύκτιο.

Από τα συγκροτήματα που πρότεινε ο Dying Incubus ξέρω μόνο τους Ordo Funebris που είναι όντως καταπληκτικοί.

Επίσης οι Dark Sanctuary, Autumn Tears και οι Arcana έχουν κάποιες μεσαιωνικές επιρροές. Αλλά να πω και το άλλο. Γιατί ρε παίδες δεν στρέφεστε στην original μεσαιωνική μουσική. Αν θέλει κανείς προτάσεις για το τοπ τεν του μεσαίωνα και της αναγέννησης, ας μου πει.

quote:
Λοιπόν, δεν θα πάρω μέρος στους διαπληκτισμούς σας (είμαι πολύ καινούργια για να το κάνω αυτό...

Πλάκα κάνουνε, κολητάρια είναι όλοι τους.

quote:
αυτό που είπες είναι πολύ ενδιαφέρον! αλλά κατά τ' άλλα θα ήθελα κάτι πιο χαρούμενο και μελωδικό, αν παίζει. γενικά αυτές τις μέρες έχω ένα γενικό νταούνιασμα, και ψάχνω για καμιά ντόπα.

Εδώ τώρα παίζει Nocturnal Mortum - Lunar Poetry. Η παγανιστική θλίψη σε όλο της το μεγαλείο!

A...ξέρετε το ενδιαφέρον μου για την υπόθεση Ζαχόπουλου. Είδα λοιπόν στο ιντερνετ την ταινία του κολητού του σκηνοθέτη της κακιάς ώρας Μυλωνά με τίτλο "Ο βιασμός μιας μοναχής".

Ατελείωτο γέλιο....crucifire κάτι σου χρωστάω εσένα...λέω να κάτσω το σαββατοκύριακο, αν και το έχω πει άπειρες φορές.

Ρε σεις κιάλλος σεισμός σήμερα στην Πελοπόνησσο, 6.1 Ρίχτερ! Δεν μας θέλουν οι θεοί φέτος. Πέντε χρόνια μέχρι το 2012 και αρχίσαν τα όργανα

¶ντε παίδες, τέλος και το δικό μου παραλήρημα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 08:40:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Από τα συγκροτήματα που πρότεινε ο Dying Incubus ξέρω μόνο τους Ordo Funebris που είναι όντως καταπληκτικοί.

Επίσης οι Dark Sanctuary, Autumn Tears και οι Arcana έχουν κάποιες μεσαιωνικές επιρροές. Αλλά να πω και το άλλο. Γιατί ρε παίδες δεν στρέφεστε στην original μεσαιωνική μουσική. Αν θέλει κανείς προτάσεις για το τοπ τεν του μεσαίωνα και της αναγέννησης, ας μου πει.


Οι οποίοι Ordo Funebris "μετενσαρκώθηκαν" στους Narsilion!
Και τα συγκροτήματα που ανέφερες έχουν αρκετά μεσαιωνικά στοιχεία καθώς κι οι Mediaeval Baebes - νόμιζα ότι τους ξέρουν ελάχιστοι στην Ελλάδα - που σωστά ανέφερε η luvian_elf.

Επειδή όμως θα ήθελα να στραφώ σε ακούσματα καθαρά μεσαιωνικά κι αναγεννησιακά, ανέφερε κάποια συγκροτήματα εκτός αν θες να επικοινωνήσουμε προσωπικά για αυτό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 09:28:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
Επίσης οι Dark Sanctuary, Autumn Tears και οι Arcana έχουν κάποιες μεσαιωνικές επιρροές.

Dark Sanctuary?... Αν σου έλεγε ότι θέλει κάτι downιάρικο τι θα του πρότεινες δηλαδή?
quote:
Αν θέλει κανείς προτάσεις για το τοπ τεν του μεσαίωνα και της αναγέννησης, ας μου πει.

OH! ME ME MEEEEE!!!

quote:
Πλάκα κάνουνε, κολητάρια είναι όλοι τους.

Κι εγώ πλάκα κάνω.

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....

Edited by - luvian_elf on 21/02/2008 09:35:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2008, 11:16:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ΑΠΌ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΆΖΕΤΕ ΜΟΥΣΙΚΉ???

σκέψου ένα φόρουμ, σαν αυτό εδώ καλή ώρα, με ατελείωτα cd μέσα. άπειρα. ενδιαφέρεσαι; ενδιαφέρεσαι. έχεις μέιλ! δε μου είπες, το άλλο το έλαβες;

quote:
Α! crucifire ρίξε μια ματιά στις Medaeval Baebes, νομίζω ότι κάτι τέτοιο ψάχνεις

γμτ, αν βάλω τώρα να ακούσω στο γραφείο θα με πυροβολήσουν όλοι... καλά, θα τους τσεκάρω στάνταρ το μεσημέρι όταν πάω σπίτι. σε εμπιστεύομαι εσένα. D_I, κι εσένα σε εμπιστεύομαι μην κλαις! το δικό "σου θα το ακούσω πρώτο!

quote:
A...ξέρετε το ενδιαφέρον μου για την υπόθεση Ζαχόπουλου. Είδα λοιπόν στο ιντερνετ την ταινία του κολητού του σκηνοθέτη της κακιάς ώρας Μυλωνά με τίτλο "Ο βιασμός μιας μοναχής".

Ατελείωτο γέλιο....


όλα τα όσκαρ ο τύπος! και μόνο οι τίτλοι των ταινιών του...

quote:
crucifire κάτι σου χρωστάω εσένα...λέω να κάτσω το σαββατοκύριακο, αν και το έχω πει άπειρες φορές.

ωχουουου, ξεκόλλα και χαλάρωσε. μη μου λες πότε θα κάτσεις να κάνεις τι. απλά, όποτε έχεις κάτι έτοιμο, στέλνε το. δε λειτουργούμε με χρονοδιάγραμμα! όπως είδες, κι εγώ έχω πάψει να λέω "τότε θα παρουσιάσω αυτό". κάποια στιγμή θα τα παρουσιάσω. όποτε μπορέσω.

quote:
Πλάκα κάνουνε, κολητάρια είναι όλοι τους.

"είμαστε", όχι "είναι"... ψέματα. εγώ θέλω να γίνω D_I στη θέση του D_I !!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2008, 08:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
D_I, κι εσένα σε εμπιστεύομαι μην κλαις! το δικό "σου θα το ακούσω πρώτο!

Α, ok!
Ομολογώ πως με διακατείχε μια έντονη ανησυχία...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 05:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ομολογώ πως με διακατείχε μια έντονη ανησυχία...

Από Μεσαιωνική μουσική προτείνω για αρχή τα παρακάτω:

1) Messe de Notre Dame (Guillaume de Machaut)

2)Edda - An Icelandic Saga - Myths From Medieval Iceland από τους Sequentia

3)Hildegard von Bingen: Canticles of Ecstasy

4) An English Ladymass: Medieval Chant and Polyphony από τους Anonymous 4

5) The Spirits of England and France, Vol 1 - Music of the later Middle Ages for Court and Church από τους Gothic Voices.

Αυτά πρέπει να είναι σχετικά εύκολα να τα βρει κανείς στο άμαζον ή στο metropolis. Και στο internet σε κανά DC++ πρέπει να κυκλοφορούν.

Επειδή έχω πήξει αυτό το εξάμηνο, μήπως ξέρει κανείς πότε βγαίνει η συνέχεια του Framing Armageddon (Something Wicked Part 1) των Iced Earth; Νομίζω ήταν να βγει τώρα κοντά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 09:05:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Θα ψάξω να τα βρω τα albums και θα σου πω εντυπώσεις όταν τα βρω.
Η αλήθεια είναι ότι έχω πολύ καιρό να ψάξω να βρω κάτι, νιώθω ότι έχω αρχίσει να χάνω την επαφή με το αντικείμενο...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 15:00:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Ξεκινάω δειλά δειλά τις παρουσιάσεις μέσα στο τρέξιμο των ημερών.

Korpiklaani - Keep On Galloping (Single)

Tracklist:
01 - Keep On Galloping
02 - Paljon On Koskessa Kivia
Total Playing Time: 07:51

Καιρό είχαμε να τους ακούσουμε λοιπόν αυτούς, ε;

Κι όμως, έχουμε κιόλας νέα κυκλοφορία, με καινούρια πράγματα. Το keep on galloping είναι ένα δυνατό κομμάτι, με φωνητικά που βρωμάνε αλκοόλ. Αν και έχει το γνώριμο ήχο των Κορπικλάανι, δεν ακολουθεί τύπους. Τ επόμενο, είναι ένα γρήγορο κομμάτι στη μητρική τους γλώσσα. Ακούμε για πρώτη φορά καλπάζοντες ρυθμούς, γκάζια, γρέζια, ομαδικά χορωδιακά φωνητικά, και γενικά στήσιμο που, όπως ακούσαμε κι απ' το medley, είναι μεν πρωτότυπο για αυτούς, αλλά φυσικά εξίσου ωραίο, και απολαυστικό για τους φαν.

Ένα ορεκτικό για ένα πολύ ενδιαφέρον άλμπουμ, που δείχνει ότι οι Korpiklaani, είναι παραγωγικοί, αλλά κρατάνε πάντα τις προδιαγραφές τους, και βελτιώνονται αντί να γράφουν μαλακίες για το χρήμα.

Raise your wooden pints!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 16:32:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Κορυφαίο εξώφυλλο! Νομίζω ότι από αυτά που ακούω γενικά για τους Korpiklaani έχουν μέλλον.

quote:
Θα ψάξω να τα βρω τα albums και θα σου πω εντυπώσεις όταν τα βρω.

Dying Incubus, ο πιο εύκολος τρόπος είναι να ψάξεις για Anonymous 4. Είναι ένα συγκρότημα από τέσσερις γυναίκες που τραγουδούν αναγεννησιακή μουσική a Capella. Είμαι σίγουρος ότι θα βρεις αρκετό υλικό.

Θα σ'αρέσει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 19:59:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Οι Korpiklaani είναι απλά εκπληκτικοί!!! Όσα λάιβ έχω δει από φεστιβάλ που έχουν παίξει είναι μοναδικοί.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2008, 20:11:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Λοιπόν, προσοχή προσοχή.

Επειδή θέλω πολύ να τσεκάρω αυτά που προτείνετε, κυρίως τα μεσαιωνικά που έπεσαν πρόσφατα, αλλά ούτε το τραγούδι που πρότεινε ο ινκουβος βρήκα στο youtube [θα το κατεβάσω πάντως], ούτε τις Anonymous 4, θα παρακαλέσω να βάζουμε το κλασσικό δείγμα, ακόμα κι αν αυτό δεναφορά το τραγούδι που θέλουμε, όταν παρουσιάζουμε καλλιτέχνες και όχι σιντιά!

Άντε, και επειδή είστε καλά παιδιά: http://www.youtube.com/watch?v=44yAEAvhQfs

quote:
Οι Korpiklaani είναι απλά εκπληκτικοί!!! Όσα λάιβ έχω δει από φεστιβάλ που έχουν παίξει είναι μοναδικοί.

Πίστεψέ με, το καινούριο θα σου κάνει εντύπωση!

Α, ναι, έχω και νέα. Μίλησα με ένα γνωστό στη loud sound productions, κι είπε ότιθα ξαναφέρουν τους ensiferum περί το '09, που, απ'ότι μου είπε ο Μάρκους θα έχουνε καινούριο υλικό.

Εν τω μεταξύ, μιλάω κάθε μέρα με τους eluveitie και τη μάνατζέρ τους (γαμώ τα άτομα όλοι τους!) και έχουμε καταλήξει στο συμπέρασμα ότι δε μπορούν να έρθουν αν δεν τους γίνει πρόσκληση. Αλλά λόγω αριθμού ατόμων, πάει πολύ ακριβά για μας. Σκατά. Μια ζωή πίσω η Ελλαδάρα. Και θέλουμε και paganfest. Δεν απολαμβάνουμε τα @@ μας λέω 'γω.

Ακολουθεί σύντομα παρουσίαση Hildr Valkyrie, όσο εχω χρόνο. Εσύ kircher που ψάχνεσαι με underground Ελληνική σκηνή, ψάξ'την. (ναι, ναι, της υποσχέθηκα ότι θα τη διαφημίσω εξυπνάκηδες)

Πωπω, ξαφνικά οι καλλιτέχνες που γουστάρω μου βγαίνουν τελείως αντιστάρ και ξενερώνω. Προχθές τσακονόμασταν με τον Sime των Elu, γιατί δε γουστάρει το myspace ο βλάχος... Θέλω μια δόση Maiden για να ισιώσω.

Διαζόματα rule, διαχωρίζουν τους true οπαδούς από εμάς τους άφραγκους ποζεράδες!

over and out...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 00:01:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
θα παρακαλέσω να βάζουμε το κλασσικό δείγμα, ακόμα κι αν αυτό δεναφορά το τραγούδι που θέλουμε, όταν παρουσιάζουμε καλλιτέχνες και όχι σιντιά!

Σωστός. Ψάχνω τώρα να βρω κάτι από αυτά που πρότεινα στο youtube....αλλά δεν υπάρχει τίποτα

To άμαζον έχει samples από τα cd των Anonymous 4 οπότε μπορείτε να πάρετε κάποια ιδέα για παράδειγμα

http://www.amazon.com/
English-Ladymass-Medieval-Chant-Polyphony/
dp/B0000007DL/ref=sr_1_5?ie=UTF8&s=music&qid=1203976288&sr=1-5

(κάντε το copy γιατί ήταν μακρύ και το έκοψα)

Κάντε κλίκ στην σελίδα εκεί που λέει preview all

quote:
Ακολουθεί σύντομα παρουσίαση Hildr Valkyrie, όσο εχω χρόνο. Εσύ kircher που ψάχνεσαι με underground Ελληνική σκηνή, ψάξ'την. (ναι, ναι, της υποσχέθηκα ότι θα τη διαφημίσω εξυπνάκηδες)

Μπήκα στο site της αλλά το cd της είναι sold out. Είδα όμως ότι μπορείς να το ακούσεις online και το ακούω τώρα. Ενδιαφέρον ακούγεται!



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 03:12:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
A. Kircher


Επειδή έχω πήξει αυτό το εξάμηνο,


Η αλήθεια είναι ότι μας λείπεις φίλε μου. Και γενικότερα από το φόρουμ

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 08:07:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, τα γυναικεία φωνητικά θα μου αρέσουν περισσότερο κι ειδικά σε αυτό το στυλ μουσικής θα με γοητεύσουν περισσότερο.

Τώρα όσον αφορά τις προτάσεις που κάνουμε, είναι καλή ιδέα να παραθέτουμε μαζί κι ένα δείγμα όποτε μπορούμε να το βρούμε.
Υπάρχουν συγκροτήματα παρόλα αυτά που δε μπορώ να βρω κάποιο δείγμα τους.

Αν κι απ' όσο έχω ακούσει από Korpiklaani έχω καταλάβει ότι δεν είναι του στυλ μου, οφείλω να ομολογήσω ότι το εξώφυλλο του νέου τους album είναι πολύ καλό.

Μιας και λέτε για συναυλίες, μέσα στο Μάρτη έρχεται στην Αθήνα ένα από τα πιο παλιά και γνωστά συγκροτήματα από τον χώρο της gothic σκηνής.
Οι Fields Of The Nephilim.

Σκοπεύει να πάει κανένας;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 14:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μιας και λέτε για συναυλίες, μέσα στο Μάρτη έρχεται στην Αθήνα ένα από τα πιο παλιά και γνωστά συγκροτήματα από τον χώρο της gothic σκηνής.
Οι Fields Of The Nephilim.
Σκοπεύει να πάει κανένας;

Η αλήθεια είναι ότι εξεπλάγην όταν είδα την αφίσα χθες. Αλλά δεν τους ξέρω αρκετά καλά ώστε να πάω.

March Metal Day ή Firewind/Kamelot κανείς;

άκου ρε 60 ευρώ το mmd...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2008, 18:58:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
sorry παιδιά αλλά οι Korpiklaani, μου φάνηκαν "χαρωπά τα δυό μου χέρια τα χτυπώ" .

Μου θύμισε κάτι σαν κάντρυ με μέταλ στοιχεία, κάπως έτσι μου ακούστηκε. Περί ορέξεως βέβαια ούτε λόγος έτσι? Εννοείται αυτό.

the misfits
ακούει κανείς?

http://www.youtube.com/watch?v=LQlF-JVKRK4

αν σας θυμίζει κάτι το τραγούδι , το έχουν κάνει διασκευή οι Metallica.

die, die ...

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 03:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε μου Agnostic, σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

Είχαμε κάνει όντως τρομερές συζητήσεις στο παρελθόν μαζί σου και με τα άλλα παιδιά. Ελπίζω να βρω χρόνο σύντομα και να επιστρέψω στα ωραία μας.

quote:
the misfits
ακούει κανείς?

¶κουγα παλιά, έχω αρκετά χρόνια να τους βάλω. Μου αρέσουν και κάποια του Danzig αν και δεν τον πάω πολύ σαν προσωπικότητα. Εδώ πάντως οι Misfits έχουν γίνει θρύλοι. Και κάνανε ενδιαφέροντα πράγματα στο παρελθόν, punk με horror θεματολογία.....ψάχνω τα σιντιά μου τώρα να τους ξανακούσω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 04:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
A. Kircher

Είχαμε κάνει όντως τρομερές συζητήσεις στο παρελθόν μαζί σου και με τα άλλα παιδιά. Ελπίζω να βρω χρόνο σύντομα και να επιστρέψω στα ωραία μας.



Aχ...αυτοί οι γοητευτικοί μύθοι των αρχαίων λαών

quote:
seirios12a

the misfits
ακούει κανείς?


Κάτι ψιλα...σκόρπια τραγουδάκια δηλαδή, που μου ακούγονται συμπαθητικά.

quote:
crucifire

March Metal Day ή Firewind/Kamelot κανείς;

άκου ρε 60 ευρώ το mmd...



Εχω κλείσει εδώ και καιρό για March Metal Day με εισητήριο 50 ευρώ(τότε ήταν φτηνότερο).

Θα με βρείτε μέσα στο pit στους Sodom(αααρργγκκκχχχ) και σε μια καλή μπροστινή σχετικά θέση στους Nevermore και Annihilator. Την ώρα της Ανετ και των Φιλανδών, θα αράξω ήρεμα πίσω για να απολαύσω τις αιθέριες μελωδίες τους/της. Οχι ότι μ'έχει πείσει για τις live ικανότητές της. Μου την σπάει επίσης που καμπουριάζει και μένει στατική. Σήκωσε το κορμί σου μωρή και κουνήσου περισσότερο!! Στην ανάγκη πάρε λίγη κόκα για ενίσχυση

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/02/2008, 08:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
March Metal Day ή Firewind/Kamelot κανείς;

Εγώ δεν ξέρω, ούτως ή άλλως από Kamelot ακούω πολύ λίγα τραγούδια και δεν ασχολούμαι πάρα πολύ με το συγκρότημα αυτό.

Οι The Misfits κάτι μου θυμίζουν αλλά αυτή την στιγμή δε μου λένε κάτι.
Δεν βοηθάει κανένας;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy