ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 15:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Όλοι βαριόμαστε λίγο πολύ.

By the way, Metal, Gothic και άλλα λέει το τόπικ ;)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 16:56:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Σωστά... αλλά το πανκ, δεν ξέρω γιατί, δε μπορώ να το σεβαστώ.

Δηλαδή, ακόμα και εκείνη την εποχή έλεγε στον κόσμο πράγματα που ήδη ήξερε, με μουσική υπερβολικά απλή για να θεωρηθεί ιδιαίτερη. Μου αρέσουν π.χ. μελωδικά κάποια τραγούδια των bad religion, αλλά κατά τ'άλλα μου φαίνεται το ίδιο χαζό φαινόμενο με το να φωνάζω συνθήματα στις πορείες.

Εννοείται ότι δεν ασπάζομαι το βόλεμμα ή τον ωχαδερφισμό, κι έχω φάει τόνους δακρυγόννα και ξύλο, αλλά σύνθημα δε φώναξα ποτέ...

Μου φαίνεται ότι με υποβιβάζει σε επίπεδο ζουλού, αν όχι πιθήκου...

Ομοίως και το να φωναζω "άι ο, λετς γκο" με βλαχοαγγλική προφορά!

(Καταλάβατε τι εννοώ με το παράδειγμα)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 16:56:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
quote:

Όλοι βαριόμαστε λίγο πολύ.

By the way, Metal, Gothic και άλλα λέει το τόπικ



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/05/2008, 17:24:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Γράψτε λάθος για το παραπάνω μήνυμα.

Σχετικά με το punk τώρα. Απλά θεωρώ πως δεν έχεις ακούσει το Punk που πρέπει για να λες πως είναι απλό σαν μουσική. Άκου Βαλπουργία Νύχτα, Ανατέλλων Τρόμο, Septic Death και Propagandhi. Θα αλλάξεις γνώμη.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 07:49:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Μου φαίνεται ότι με υποβιβάζει σε επίπεδο ζουλού, αν όχι πιθήκου...

Τίποτα δε μπορεί να σε υποβιβάσει σε κάποιο επίπεδο εάν εσύ ο ίδιος δεν αφήσεις τα περιθώρια για αυτό.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/05/2008, 10:00:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τίποτα δε μπορεί να σε υποβιβάσει σε κάποιο επίπεδο εάν εσύ ο ίδιος δεν αφήσεις τα περιθώρια για αυτό.

Άσε τις εξυπνάδες θνητέ, εσύ είσαι ήδη σε επίπεδο πρωτοπλάσματος! Ακούς γκόθικ! (έχω την εντύπωση ότι με΄σα στη βδομάδα θα τα πούμε από κοντά!)

Non_Serviam κάνε έν κόπο και πρότεινέ μου ΔΥΟ τραγούδια (όχι παραπάνω, δε θα προλάβω) που θεωρείς ότι θα με κάνουν να αλλάξω γνώμη. Έχω και πολύ καιρό ναακούσ πανκ η αλήθεια είναι. Η τελευταία μου επαφή ήταν το καθυστερημένο (κατ' εμέ) California uber alles των Κένεντυς... χεχε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2008, 15:23:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Άκου τα εξής 4.

Ανατέλλων Τρόμος - Ο Παιδικός Μας Πόλεμος

Ανατέλλων Τρόμος - Μια Ριπή Στο Μέλλον

Βαλπουργία Νύχτα - Άνθρωποι Σε Άγνωστους Τόπους

Septic Death - Crocodile Tears

Αν είναι στα στέλνω κιόλας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 08:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
crucifire

ΠΑΣ ΓΥΡΕΥΟΝΤΑΣ ΝΑ Τ' ΑΚΟΥΣΕΙΣ ΤΩΡΑ.

Άκου λοιπόν μικρό μέταλλο. Το πανκ πέραν από είδος μουσικής είναι ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ, ΤΡΟΠΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑΣΗ ΖΩΗΣ, άρα είναι λάθος να το κρίνεις μόνο απ'την μουσική.

Ο jello biafra (dead kennedys), φυλακίστηκε για τα πιστεύω του και τους στίχους των τραγουδιών και για μια αφίσα που είχε βάλει σε έναν δίσκο τους. Τώρα εάν εσύ το california το βρίσκεις καθυστερημένο τι να σου πω ρε αδερφέ, ψάξτο λιγάκι. Οι στίχοι τους χτυπάγανε τον εγωισμό και τα ιδανικά των Αμερικάνων στην ρίζα τους και έλεσε στον κόσμο πόσο ψεύτικα είναι όλα αυτά (το αμερικάνικο όνειρο).

Όταν το 1976 οι CRASS κυκλοφορούσαν τους πρώτους τους δίσκους, ήταν τυλιγμένος αντί σε κανονικό εξώφυλλο σε τύπου εφημερίδας με διαμαρτυρίες γραμμένες πάνω της και προέτρεπαν τον κόσμο αν βρούνε τον δίσκο τους πάνω από 3 λίρες ας πούμε καλύτερα να μην αγοράσουν τον δίσκο τους. Καθαρά αντιεμπορική πολιτική που συνάπτει με το είδος της μουσικής.

Κρίνεις με δεδομένα του 2008, μουσική που είχε ξεκινήσει το 74 για άλλους λόγους και δεν μπορείς να μπείς στο πετσί τους. Ήταν ένας τρόπος αντίδρασης για τις φτωχογειτονιές της Αγγλίας.

Έχει σαν μουσική δικό της ύφος, με κάποια απλά riff, χωρίς σόλα που τα περισσότερα στο μεταλ τα βαριέμαι γιατί είναι ανούσια καιχαλάνε το κομμάτι (πλην των metallica) που σε κάποια τραγούδια τα σόλο είναι καλύτερα και απ'το κυρίως μερος του τραγουδιού. Το
πανκ εχει ρυθμό και το γουστάρω και ας μην έχει καμιά ιδιαίτερη μελωδία.

Το έχω ξαναπεί, είναι είδος διαμαρτυρίας πρώτα και μετά μουσική, εάν δεν σ' αρέσει μην το ακούς, αλλά μην λες δεν το σέβομαι γιατί δείχνεις ανόητος, με όλο τον σεβασμό.

Άκου κάποια τραγούδια των CRASS ποιάσε το νόημα αυτού του είδους την μουσική και μετά ίσως να αλλάξεις γνώμη.

http://www.youtube.com/watch?v=xGjk1Y_j8QE

δες αυτό το βίντεο και θα καταλάβεις την γνώμη τους για το πανκ ακόμη και τότε, είναι οι μόνοι αυθεντικοί και όχι sex pistols kai μα...ες.

http://www.youtube.com/watch?v=NMTIFbUXx7c&feature=related
κατάλαβε τι λέιε και μου λες

http://www.youtube.com/watch?v=eKgJcg-Px3Y&feature=related
αντιπολεμικό... η μουσική είναι αντίστοιχη για τον πόλεμο, προσπάθησε να μπεις στο πετσί τους...

http://www.youtube.com/watch?v=XKLIxTFNLIk&feature=related
για τον πόλεμο στα ΦΩΚΛΑΝΤ... και οι crass είναι άγγλοι...



ΑΝΑΡΧΙΑ..ΓΙΑ ΠΟΥΛΗΜΑ

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 09:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Κρίνεις με δεδομένα του 2008, μουσική που είχε ξεκινήσει το 74 για άλλους λόγους και δεν μπορείς να μπείς στο πετσί τους.





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 09:14:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
δες κι αυτό το βιντεάκι και πες αν θεωρείς αυτήν την θυσία - δολοφονία, σαν μια άδικη θυσία για έναν άνθρωπο που έπεσε για τα πιστεύω του, τα ιδανικά του και επειδή ήθελε ν' αντισταθεί σε όλα αυτά που μας ετοιμάζουν.

http://www.youtube.com/watch?v=yd1W4BgLh0A&feature=related

...ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΧΟΥΝ ΜΑΘΕΙ Ν' ΑΝΤΙΣΤΕΚΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΛΕΥΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΙΔΑΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΤΟΥΣ.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 21:02:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Έχω φάει πάλι πύξιμο αυτές τις μέρες, κι έτσι μόνο την τελευταλια πρόταση έχω τσεκάρει. Αλλά θα προσπαθήσω να έξω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη.

Αλλά δε φταίει που κρίνω με δεδομένα του 2008 (αμέσως χάρηκε ο κωλόγερας ο D_I!!!) αλλά που είμαι ένας κυνικός μπάσταρδος!

Να σου το πω πολύ απλά, το imagine (all the people) π.χ., το θεωρώ μεγάλη μούφα-παραμύθα-υπερτιμημένο.

Όλα αυτά τα τραγούδια, από τον Μίκη, τον Άσιμο, ως το Λένον και τα πανκιά, τα θεωρώ απά μια ωραιοποίηση πραγμάτων που ο κόσμος θα έπρεπε ήδη να ξέρει. Είχα μια πολλή μακριά συζήτηση στην παρέα μου χθες γι'αυτό το θέμα, και ξέρω ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πείσω κανέναν, αλλά δεν πάυω να θεωρώ τα αντιστασιακά (με κάθε έννοια της λέξης, έτσι;) τραγούδια ισότιμα με τη θρησκεία που σου απλοποιεί το γιατί δεν κάνει να κλέβεις, επειδή έισαι πολύ αμόρφωτος/αστοιχείωτος/ληψός για να το καταλάβεις...

Άν π.χ. πάρεις ένα σύνθημα ή δίστιχο και του αντιμεταθέσεις δύο λέξεις ώστε να χάσει την ομοικαταληξία του, αμέσως το κοινό αυτί το προσπερνάει, αντί να θελήσει να το αναπαραγάγει.

Δηλαδή: Μπάτσοι, γουρούνια δολοφόνοι, εσείς πουλάτε την κοκαϊνη. Κακόηχο. Αλλά η άσπρη σκόνη είναι η κοκαϊνη. Σε τσιτώνει όμως να το φωνάξεις; (ο υποφαινόμενος δε συμφωνεί με τέτοιου είδους ζωώδεις τύπους αντίδρασης. Προτιμά να τους πετάει πράγματα!)

Εγώ, πολλές φορές όταν προσπαθώ να εκφέρω επιχειρήματα σε μιά συζήτηση, και καταλάθος πάω να βγάλω ρίμα, αλλάζω κατ' ευθείαν την πρόταση, για να μη χάσει τη δύναμή της.

Γιατί να σεβαστώ τα Αγγλάκια που δε μπορούσαν να πιάσουν τα νοήματα, και έπρεπε να τους ρίξεις πέντε ακόρντα από πάνω για να τα πιάσουν;

Επειδή βιάζομαι τα πετάω λίγο ξερά και ίσως σας φανούν ψιλο-εξτρίμ, αλλά δουλέψτε τα λίγο στα μυαλά σας...

Ψωμί - Μαστούρα - Sepultura

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 09:20:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Εσένα προσωπικά μπορεί να μην σου λέει κάτι το όλο θέμα με τα μουσικά κινήματα, απλά να σου θυμίσω τους hippies που κατάφεραν

ν' αφυπνίσουν τους ηλίθιους τους Αμερικάνους-πολίτες και εναντιώθηκαν όλοι στην κυβέρνησή τους και βοήθησαν να τερματιστεί ο πόλεμος

στο Βιετνάμ.

Πρέπει να μάθεις πως οι λέξεις αποκτούν δύναμη απ' το πρόσωπο που τις εκφέρει. δηλ. άλλο να πεις εσύ κάτι και άλλο να το πεί έστω

μετά μουσικής ο Λένον, που θα πάρει άλλη βαρύτητα μέσω της μουσικής του και της δύναμης του λόγου ενός τέτοιου είδους ινδάλματος.

Εξάλλου πάρα πολλοί είναι αυτοί που εκφράστηκαν και αντιπροσώπευσαν με τους στίχους τους εκατομμύρια ανθρώπους, το ότι δεν είναι

ένας από αυτούς είναι καθαρά δικό σου θέμα.

Επίσης ποιος σου είπε πως τα Αγγλάκια δεν πιάνανε τα νοήματα? Το πανκ κίνημα ήτανε μια δυνατή γροθιά στο κατεστημένο της Αγγλίας

τότε. Οι αντιπολεμικές τους διαδηλώσεις ποιος σου είπε πως δεν έπαιξαν ρόλο στο να φύγουν οι Άγγλοι απ'τα Φώκλαντ τότε που ήσουν

αγέννητος? Το ότι όλοι μας ξέρουμε κάποια πράγματα δεν λέει κάτι, άν δεν αντιδράς με κάποιον τρόπο, τότε φαντάσου τι έχουν να μας

κάνουν.Τα δημόσια πρόσωπα είτε καλώς είτε κακώς, έχουν άλλη βαρύτητα και ρεύμα στον κόσμο. Τα λόγια τους μέσα απ'τα τραγούδια τους

είναι πολλές φορές η πιο δυνατή αντιπολίτευση.

Πολλοί άνθρωποι, άρχισαν ν' ασχολούνται με διάφορα θέματα επειδή το αγαπημένο τους γκρούπ είπε κάτι και απλά το ακολούθησαν.

Αυτό είναι ένα είδος χειραγώγησης των μαζών και μην σου κάνει εντύπωση.

Μια ερώτηση. Αφού γενικά ακούς μέταλ, είχες ποτέ σου μακριά μαλλιά και γιατί εάν τελικά είχες.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2008, 13:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Καταλαβαίνω τι μου λες, δεν είπα ότι δεν υπήρξαν αποτελέσματα. Απλά μου τη δίνει που πρέπει να σου σερβίρουν την ιδέα με όμορφο περιτύλιγμα για να σε κάνουν να σκεφτείς...

Στο μυαλό μου δε διαφέρει πολύ από τον τρόπο χειραγώγησης της τηλεόρασης.

Δηλαδή για να ξεκινήσω εγώ μια επανάσταση σήμερα, πρέπει να αρχίσω να γράφω σκυλάδικα με πολιτικό στίχο. Αλλιώς τα ανεγκέφαλα παιδάκια αποκλείετι να κουράσουν το μυαλουδάκι τους που έχει γίνει ήδη πουρές από τις μαλακίτσες που βλέπουν όλη μέρα...

Δηλαδή το θεωρώ κι αυτό ένα μέσο χειραγώγησης. Ναι, για καλό σκοπό, δε λώ, αλλά το ρητό ο σκοπός αγιάζει τα μέσα δεν υπάρχει στη φιλοσοφία μου

Τώρα, για τα μαλλιά (τα οποία που κολλάνε;) όχι δεν είχα ποτέ μακριά μαλλιά. Θα ήθελα να έχω, για να μπορώ να κρύβω τα ακουστικά μου στα μαθήματα και στις εξεταστικές, όπου θα ακούω ηχογραφημένα σκονάκια (αλλά όχι επειδή είναι μέταλ τρέντ) όμως μέχρι να μακρύνουν θα είμαι σα σκ@τ@! χεχε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 00:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Θεωρώ ανούσιους τους καυγάδες μεταξύ punk και metal προσωπικά. Για τον απλό λόγο ότι η μουσική είναι ένα κοινωνικό κίνημα, είτε το θέλουμε είτε όχι. Το Punk ήταν αντίδραση της εργατικής τάξης στην Αγγλία. Το Metal ήταν αντίδραση εναντίων της πουριτανικής Αμερικάνικης κοινωνίας. Το Rap ξεκίνησε ως αντίδραση των μαύρων στα γκέττο. Τα ρεμπέτικα ως αντίδραση των προσφύγων, των εργατών και γενικώς των φτωχών ενάντια στην πλούσια αστική Ελληνική κοινωνία. Όλα τα μουσικά ρεύματα ξεκίνησαν ως κινήματα. Μετά τα γάμησε η εμπορευματοποιήση δυστυχώς.

Ειδικά πάντως το Metal και το Punk έχουν και κοινή ρίζα συν τοις άλλοις. Ας πάρετε ως παράδειγμα το Ramble Rose των MC5. Χωρίς αυτό το τραγούδι δεν ξέρω κατά πόσο θα υπήρχε το Metal ή το Punk τώρα.

Α, και σείριε. Το μακρύ μαλλί έχει ιδεολογία. Είναι μια μορφή άρνησης των κοινωνικών κατεστημένων που θέλουν τους άντρες με κοντό και τις γυναίκες με μακρύ μαλλί. Όπως και η μοϊκάνα έχει ιδεολογία. Μίμηση των ετοιμοπόλεμων ινδιάνων είναι. Και οι αλυσίδες των ραπάδων είναι σύμβολο σκλαβιάς. Όλα έχουν την ιδεολογία τους στην μουσική γιατί η τέχνη ΕΙΝΑΙ ιδεολογία και ανήκει στον καθημερινό άνθρωπο που την αγαπάει. Όχι στον κάθε επιχειρηματία που χρηματίζει από αυτήν μέσω δισκογραφικών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 08:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Το μακρύ μαλλί μπορεί να έχει ιδεολογία, όπως κι μοϊκάνα, το κοντό κλπ.
Από την άλλη, μπορεί ως άνθρωπος να πρεσβεύεις μια συγκεκριμένη ιδεολογία αλλά η εμφάνιση σου να μην έχει καμία σχέση μ' αυτήν.
Αυτό που πιστεύω είναι ότι κάποιος όσον αφορά τουλάχιστον την εμφάνιση του, θα πρέπει να την διαμορφώνει ανάλογα με τις δικές του προτιμήσεις κι όχι ανάλογα με τις προτιμήσεις των άλλων ή με κάποια πρότυπα ώστε να είναι αποδεκτός από άλλους.
Έχω μακριά μαλλιά εδώ και 5 χρόνια κι αυτό επειδή μου αρέσει εμένα.
Είχα και παλιότερα πάλι επειδή μου άρεσε και μετά έγινα skinhead επειδή πάλι μου άρεσε.

Συμφωνώ ότι δεν υπάρχει λόγος να υπάρχει σύγκρουση metal & punk κι έχω δει αρκετές συγκρούσεις κι ανάμεσα στο metal και το gothic με την οποία δεν συμφώνησα ποτέ.
Δεν βρίσκω ούτε το λόγο ύπαρξης της και μου φαίνεται κάτι ανάλογο με την κόντρα που μπορεί να έχουν μικρά παιδιά για τα πιο αστεία πράγματα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 11:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Καλά, που είδατε τον καυγά μεταξύ μέταλ και πανκ;

Εγώ απαξιώνω το πανκ και ο σείριος το υποστηρίζει. That's all...

Άλλωστε, ούτε και το "κοινωνικό" μέταλ μου λέει κάτι. Εξ ου και η ενασχόλησή μου με μέταλ με στίχο φαντασίας. Αδιαφορώ για τις απόψεις των συγκροτημάτων για τη θρησκεία, για τα ναρκωτικά, για την πολιτική, για - για - για...

Έχω τη δική μου άποψη και την έχω διαμορφώσει μελετώντας και κρίνοντας.

Δεν είναι μέγιστη μ@λ@κί@ ένα συγκρότημα να προσπαθεί να σε βγάλει από το τριπάκι του χριστιανισμού, και να σε πετάει στο σατανισμό, που είναι κάτι το ίδιο ηλίθιο;! (για να αποδέχεσαι την ύπαρξη του σατανά, αποδέχεσαι και την ύπαρξη του χριστιανικού θεού. Το θέμα είναι να καταλάβεις ότι δεν υπάρχουν ούτε ο ένας ούτε ο άλλος)...

Ένα πανκ συγκρότημα μπορεί π.χ. να λέει "κάψτε όλα τα atm στην ομόνοια και τα περίχωρα"... κι αυτά τα παιδάκια που δεν έχουν μάθει να σκέφτονται, πάνε και το κάνουν και νοιώθουν ικανοποιημένοι με τον εαυτό τους.

Αυτό που ήθελα να πω, είναι ότι, μπορεί ένα συγκρότημα να κάνει και σωστά τη δουλειά της αφύπνισης (όπως είπα, μέγα λάθος, δε θα έπρεπε να χρειάζομαι το συγκρότημα, ή τον οποιοδήποτε μεγάλο ηγέτη), αλλά και πάλι, αφήνεις την παιδία σου στα χέρια ενός, που γράφει 10 στίχους; Δηλαδή πραγματικά θέλετε να βασίσετε πάνω σε αυτόν μια επανάσταση;

Εδώ δε μπορώ να συμφωνήσω με ένα κόμμα, παρ' όλο που τα κόμματα κάνουν μελέτες κι έχουν θεωρητικά, βάσιμα, συγκεκριμένα και υλοποιήσιμα σχέδια δράσης, θα συμφωνήσω με ένα τυπά που πετάει γενικολογίες;

Θεωρώ σατιρικά τα λόγια των S.O.A.D. στο U-fig...

You and me should go outside and...
beat em' beat em' beat em' beat em'
All pathetic flag waving ignorent geeks and we'll
eat em' eat em' eat em' eat em'

Όλο το τραγούδι μου βγάζει ένα "μην ακούς κανένα, σκέψου μόνος σου"...

Θεωρώ έξυπνο που δεν προσπαθούν να χειραγωγήσουν τα πλήθη, για μια επανάσταση, γιατί πολύ απλά, αν δεν αναφερθούν σε κάτι συγκεκριμένο, οι Αμερικανοί απλά θα επαναλαμβάνουν τη λέξη επανάσταση σαν ζόμπι, όπως τώρα ο μέσος Αμερικάνος πιστεύει ότι η Μέση Ανατολή πρέπει να γίνει ένας μεγάλος κρατήρας "because they are trouble"!!!

Επομένως, όπως το βλέπω εγώ, όλα τα επαναστατικά κινήματα μέσω της μουσικής, προσπαθούν να σε αφυπνίσουν, αλλά ο τρόπος δεν είναι αυτός. Πρέπει πρώτα να μάθεις στον άλλο να σκέφτεται, ΠΡΙΝ του δώσεις τροφή για σκέψη.

...πιστεύετε ότι οι ράπερς τώρα ξέρουν γιατί φοράνε τις αλυσίδες (οι οποίες σημειωτέον έχουν πιο πολύ χρυσό από του αρχιεπίσκοπου πάνω!) οι ότι οι γκοθο-μέταλερς έχουν μακρύ μαλλί για λόγο άλλο από το ανεμιστηράτο head-banging; Μιλάω γι' αυτούς που το κάνουν ως trend της μουσικής τους, κι όχι από επιλογή...

α, ναι, θυμήθηκα, chicks dig long haired dudes and skinheads... right.
Άρα D_I και στις δύο περιπτώσεις μέσα είσαι!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2008, 13:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Δεν θεωρώ πως όλοι ξέρουν την ιδεολογία. Κάποιοι την ξέρουν και άλλοι την μαθαίνουν στην πορεία.

Όσον αφορά τους στίχους. Κανένα συγκρότημα δεν γράφει στίχους ώστε να πείσει τον άλλον πως αυτό έχει δίκιο και ο άλλος άδικο. Οι στίχοι γράφονται γιατί εκφράζουν τον συγγραφέα. Γράφω στίχους και τραγουδάω σε συγκρότημα και μπορώ να σε επιβεβαιώσω ότι παρότι γράφω στίχους με κοινωνικό μήνυμα δεν έχω σκοπό να κάνω πλύση εγκεφάλου σε κανένα. Ο σκοπός μου είναι να εκφράσω τον εαυτό μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 08:47:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Καλά, που είδατε τον καυγά μεταξύ μέταλ και πανκ;

Εγώ απαξιώνω το πανκ και ο σείριος το υποστηρίζει. That's all...


Μα δε μίλησα για εσένα και τον seirios12a.
Δεν θεωρώ ότι έχετε κάποια κόντρα.
Αναφέρθηκα γενικότερα για μια κόντρα μεταξύ κάποιων ανθρώπων που ακούνε metal κι άλλων που ακούνε gothic ή punk.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2008, 14:31:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Non Serviam, αν το θέτεις έτσι, ναι, ok, το κάνουν για τους αευτούς τους. Αλλά δεν είναι οι μεγάλοι ηγέτες τους σκεπτικισμού και της επανάστασης. Απλά έχουν κάποιες σκέψεις που τις βάζουν στο χαρτί. Έτσι το δέχομαι. Δε δέχομαι αυτούς που πάνε να το παίξουν οδηγητές...

D_I...
Έτσι μπράβο... μην τα πάρω!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 03:25:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
Δεν είπα ποτέ πως είναι οι σκεπτικιστές και οι επαναστάτες. Απλά μου αρέσει όταν η τέχνη ασχολείται με όσα συμβαίνουν γύρω της. By the way, η υπογραφή είναι από το βιβλίο του Ρασσιά?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 07:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αλλά δεν είναι οι μεγάλοι ηγέτες τους σκεπτικισμού και της επανάστασης.

Για να πω την αλήθεια, πιστεύω ότι οι έννοιες του σκεπτικισμού και της επανάστασης έχουν γίνει μια καλή δικαιολογία από πάρα πολλούς ανθρώπους για να προβάλλουν διάφορες αρνητικές όψεις και συμπεριφορές τους.

Για παράδειγμα, είμαι πολύ εγωιστής για να μπορέσω να δεχθώ την πιθανότητα να είναι αληθινό κάτι που συναντώ για πρώτη φορά και το ονομάζω σκεπτικισμό.
Την ακούω ξαφνικά και τρελαίνομαι και δικαιολογώ τις πράξεις μου ως επαναστατικές κινήσεις...

quote:
Έτσι μπράβο... μην τα πάρω!

Το καλό θα είναι να τα πάρω εγώ.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2008, 12:43:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
@ N_S:
Έτσι το δέχομαι!

Η υπογραφή είναι ιστορικό γεγονός. Τώρα από που το έμαθα πρώτα, δε θυμάμαι. Μπορεί κι απ' του Ρασσιά.

Βασικά είναι η κωδική ονομασία του πρότζεκτ που έχω ξεκινήσει. Πρέπει να σου έχω πει νομίζω, σχετικά με το συνδυασμό μέταλ με αρχαία ελληνική μουσική, στίχους κλπ. Θεματικά επικεντρώνεται στις καταστροφές των Χριστιανών εις βάρος του πολιτισμού μας. Μάλλον έτσι θα ονομαστεί το σύνολο των κομματιών (δε θέλω να του δώσω τίτλο σιντί, ντέμο κλπ)

D_I, ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά μάλλον εννοείς το σκεπτικισμό με την κακή έννοια, ε;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 08:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
D_I, ενδιαφέρον αυτό που λες, αλλά μάλλον εννοείς το σκεπτικισμό με την κακή έννοια, ε;

Ακριβώς!
Διαχωρίζω τον σκεπτικισμό από τον "σκεπτικισμό".




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/05/2008, 15:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Νομίζω πως τελικά όλοι συμφωνούμε πάνω κάτω. Εξάλλου όλα αυτά τα είδη μουσικής είναι για ανήσυχα πνεύματα και ανήσυχες συνειδήσεις και για ανθρώπους που δεν συμβιβάζονται με το κατεστημένο.

crusi..
ακούγεται ενδιαφέρον η προσπάθειά σας. Αναμένουμε για νεότερα.

Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2008, 15:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Συμφωνώ Σείριε.

Όσο για το πρότζεκτ αυτό... είναι σε development hell. Δε μπορούμε να βάλουμε ένα φρένο, ένα μέτρο στις συνθέσεις, και προβλέπω να κάνουμε κάτι 20λεπτες βαρετές σαπουνόφουσκες, βλέπε moonsorrow. Απ' τη μία έχεις την έταιρη κεφαλή της μπάντας να προσθέτει συνεχώς κιθάρες επί κιθαρών, απ' την άλλη εμένα που θέλω να ενορχηστρώσω ένα κάρο όργανα, αλλά δε μπορώ να τα μαζέψω όλα μια φορά στον ίδιο χόρο... Απορώ πως δουλεύουν οι Folkearth που είναι 50 άτομα από 20 διαφορετικές χώρες! Αλλά θα μου πεις, εκεί φέρνει ο καθένας το δικό του κομμάτι έτοιμο για ηχογράφιση...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2008, 10:39:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Paides sas xaireto apo internet cafe sto xorio.

Tin alli bdomada feugo kai tha ta poume pio ektetamena apo to america.

Ta leme!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2008, 07:57:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Paides sas xaireto apo internet cafe sto xorio.

Εγώ πάλι σε/σας χαιρετώ από τον υπολογιστή στο γραφείο μου!

Άντε, να περάσουν 2 - 3 εβδομάδες και μετά να αρχίσω λίγο να ψάχνω τα μουσικά τεκταινόμενα γιατί νιώθω ότι έμεινα πολύ πίσω.
Να γίνει και καμία παρουσίαση.




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Non_Serviam
Νέο Μέλος

Greece
17 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2008, 17:12:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Non_Serviam
quote:

@ N_S:
Έτσι το δέχομαι!

Η υπογραφή είναι ιστορικό γεγονός. Τώρα από που το έμαθα πρώτα, δε θυμάμαι. Μπορεί κι απ' του Ρασσιά.

Βασικά είναι η κωδική ονομασία του πρότζεκτ που έχω ξεκινήσει. Πρέπει να σου έχω πει νομίζω, σχετικά με το συνδυασμό μέταλ με αρχαία ελληνική μουσική, στίχους κλπ. Θεματικά επικεντρώνεται στις καταστροφές των Χριστιανών εις βάρος του πολιτισμού μας. Μάλλον έτσι θα ονομαστεί το σύνολο των κομματιών (δε θέλω να του δώσω τίτλο σιντί, ντέμο κλπ)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


Ενδιαφέρον ακούγεται αυτό crucifire. Όταν βγάλεις κάτι, πες το μας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2008, 12:56:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Χαιρετώ την παρέα.

Λοιπόν, εφτάκαμεν σώοι εις την αμέρικα και καθότι ο χρόνος είναι περίεργο πράμα με τα αερόπλοια και τις γεωγραφικές ζώνες εγώ τώρα είμαι ακόμα ξύπνιος στις 5¨50.

Χάρηκα φίλοι μου που τα είπαμε και από κοντά, για τον crucifire λέω και τον incubus, έστω και για λίγες ώρες ήταν ωραία. Και εύχομαι να τα ξαναπούμε ζωντανά όταν έρθει το πλήρωμα του χρόνου.

Δεν έχω διαβάσει ακόμα αυτά που έχουν γραφτεί, να σιάξει λίγο το ρολόι και θα επανέλθω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2008, 10:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κι εγώ χάρηκα που σε γνώρισα, φίλε!
Εύχομαι να σε ξαναδώ σύντομα.

Σύνελθε λίγο με την αλλαγή ώρας κλπ κι όποτε μπορείς κάνε κι εσύ καμία παρουσίαση.
Σε λίγες ημέρες θα προσπαθήσω να κάνω κι εγώ κάποιες παρουσιάσεις.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy