ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
w_o_m
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 00:52:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους w_o_m
@crucifire

Εάν δεν σου αρέσει γενικά το black metal και ακούς SymphonyX δεν νομίζω να σου αρέσουν οι Wolves. Δεν γνωρίζω τα γούστα σας (και γενικά δεν μου αρέσει να προτείνω πράγματα) αλλά μην νομίζεις εγώ ακούω και Siege Even ή Royal Hunt ας πούμε. Άσχετα από αυτά πάντως, οι κυκλοφορίες των Wolves έκαναν μεγάλη αίσθηση στο underground -- υπό αυτή την έννοια τους ανέφερα.

Το θέμα παραγωγή είναι σχετικό. Η απάντηση στο ερώτημα σου είναι ότι δεν υπάρχει χρήμα, γνώση και ίσως επιλογή για ήχο που δεν σου αρέσει. Ποιός δίσκος πχ θεωρείς ότι έχει καλή παραγωγή ?
@Dying_Incubus

Μια ιδέα είναι να μάθω και τίποτα για μουσικά είδη που δεν γνωρίζω :)
Πχ έχω ασχοληθεί με Current93 και DeadCanDance και από και πέρα το χάος. Πολύ κακώς φαντάζομαι ..


Edited by - w_o_m on 21/11/2007 01:00:22Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 08:02:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ w_o_m, οι Current93 & οι Dead Can Dance είναι μια καλή αρχή για να εξερευνήσεις κι άλλα μουσικά είδη.
Αν και δεν έχουν ακριβώς σχέση με το gothic, είναι μια καλή αρχή.
Αν θέλεις, μπορώ να σου προτείνω κάποια συγκροτήματα για να μπεις "με το μαλακό"!

Από gothic της δεκαετίας του '80 έχεις ακούσει κάποια συγκροτήματα όπως Sisters Of Mercy, The Mission, Christian Death, Bauhaus, The Cure κλπ;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 15:16:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Οι "συντονιστάδες" από ποιο ουσιαστικό προκύπτει;

συντονηστάς. το ρήμα είναι συντονιστάω / συντονιστώ.

τσκ τσκ ιιιιιν [ήχος ντουντούκας]

φωνή του crucifire, παραλλαγμένη για να ακούγεται σαν μέλος αριστερού κινήματος: η κυβέρνηση μας υπόσχεται, την τελευταία τετραετία, ταχύτερη πρόσβαση στο φόρουμ. η ευρωπαϊκή ένωση ενέκρινε κονδύλια για την πλήρη επαναδημιουργία ταχύτερων δικτύων, αλλά ταχύτερη πρόσβαση στο φόρουμ δεν είδαμε. αντίθετα, ο σκληρός δίσκος του κυβερνητικού εκπροσώπου γεμίζει συνεχώς με πορνογραφικό υλικό...

quote:
Αν και κάτι μου λέει ότι θα το ήθελες κατά βάθος

...με αποτέλεσμα να πετάει άσεμνα υπονοούμενα στα μέλη!

σας καλούμε λοιπόν, αύριο πέμπτη στις 12.00 στα προπύλαια για πανεσοτεριστική διαδήλωση για ένα καλύτερο αύριο, με τόπικς που θα ανοίγουν με το που θα κλικάρεις, κι όχι αφού μάθεις να φτιάχνεις γκρικ μουζάκα και φτιάξεις και 20 μερίδες...

quote:
Εάν δεν σου αρέσει γενικά το black metal

βασικά προτιμω το μελωδικό/συμφωνικό/majestic [βλ. dimmu borgir]. το σκέτο μπλακ με κουράζει.

quote:
και ακούς SymphonyX

που κολλάνε τώρα αυτοί;

quote:
δεν νομίζω να σου αρέσουν οι Wolves.

πιθανόν, θα τους ρίξω παρ'όλα αυτά μια αυτιά, για να είμαι σίγουρος.

quote:
και γενικά δεν μου αρέσει να προτείνω πράγματα

γιατί ρε; εσύ προτείνεις, ο άλλος ακούει, κι άμα δεν του αρέσει, πάει πάσο. εγώ π.χ. έχω αυτό το τόπικ να ευγνομονώ για τους ensiferum που είναι τώρα ένα απ'τα τοπ συγκροτήματά μου [αν όχι το τοπ]

quote:
Ποιός δίσκος πχ θεωρείς ότι έχει καλή παραγωγή ?

δενείναι ένας συγκεκριμένος δίσκος. είναι όλοι εκείνοι οι δίσκοι, των οποίων τα όργανα ακούγονται ακριβώς όπως ακούγονται σε αυτόν που έχει βάλει πχ το κεφάλι του μπροστά στον ενισχυτή του κιθαρίστα, ή μέσα στην κάσα του ντράμμερ [βοήθειά του!]. π.χ. αναμφίβολα [και δυστυχώς] τις περισσότερες φορές, τα μεγάλα συγκροτήματα έχουν τις καλύτερες παραγωγές. δηλαδή iron maiden, nightwish... δεν πιστεύω ότι οι wolves έτσι θέλουν να ακούγονται.

αλλά πάλι, οι bathory είχαν βγάλει ένα σωρό δίσκους, και ούτε σε έναν δεν είχαν κάνει μια φυσιολογική παραγωγή. μπορεί αυτό να τους άρεσε, αλλά εμένα η παντελής έλλειψη χαμηλών συχνοτήτων μου τη δίενει στα νεύρα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 21:02:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Dying_Incubus, παίζει μια καταπληκτική συλλογή με διασκευές dead can dance, από δυνατά ονόματα. Αν και δεν γουστάρω γενικώς τις διασκευές γιατί συνήθως δεν λένε, εδώ έχουν γίνει καταπληκτικές εκτελέσεις και από δύο ελληνικά συγκροτήμτατα.
Σου γράφω μερικά για να καταλάβεις για τι συλλογή μιλάμε.
ARCANA, ATARAXIA, FAITH AND THE MUSE, TRAIL OF TEARS, HORTUS AMIMAE, GRIDO, IMPERIA, THE GATHERING, NIGHTFALL, DARKWELL...

Και παρακαλώ είναι Ελληνικής εταιρείας η διανομή. Πολύ καλή δουλειά. Μακάρι να ξαναδούμε τέτοιες δουλειές. Είναι βέβαια λιγάκι δύσκολο να την βρεις στα μαγαζιά παρόλο που είναι και Ελληνική η εταιρεία.

In the kingdom of the Blind the one-eyed is the King!

quote:
βασικά προτιμω το μελωδικό/συμφωνικό/majestic [βλ. dimmu borgir]. το σκέτο μπλακ με κουράζει.

crusifire, μ΄ αρέσει που το σκέτο μπλάκ σε κουράζει, ενώ τ΄ άλλα... τι γλυκειά μελωδία για τ΄ αυτιά.
Βασικά λυπάμαι το καϋμένο το cd player που το βασανίζεις με αυτά που το βάζεις και παίζει....
Γιατί παιδάκι μου ακούς τέτοια μουσική, τι ψυχολογικά προβλήματα έχεις? Ε? Παιδικά τραύματα πολλά φαντάζομαι..
Εδώ ακούς Bathory τι να λέμε τώρα. Τουλάχιστον να έλεγες για Venom, πάει κι ερχότανε..

Τέλως πάντων, από αυτά τα μέταλλα, τα συμφωνικά, και πως διάολο τα λένε μ΄ αρέσουν οι My Dying Bride. Ειδικά το like gods of the sun, πολύ καλή δουλειά.

Βλέπεις καμμιά φορά μ΄ αρέσει κι εμένα να βασανίζω τ΄ αυτιά μου. Κακά κατάλοιπα της νιότης. Βέβαια όταν βάζω αυτά μ΄ αφήνει ήσυχο και η γυναίκα μου, πάει στο άλλο δωμάτιο, να τα καλά του μέταλ...και φαντάσου ότι ακούει γενικά ροκ..

Καλή σας νύχτα Κύριοι.... έπεσε το σκοτάδι.... η ώρα των σκιών...

seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 00:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
crusifire

crucifire...

quote:
μ΄ αρέσει που το σκέτο μπλάκ σε κουράζει, ενώ τ΄ άλλα... τι γλυκειά μελωδία για τ΄ αυτιά.

δεν ξέρω αν έχει τύχει να ακούσεις dimmu borgir και να προσέξεις τις ανυπέρβλητες μελωδίες του mustis, ή τα αβισσαλέα αρμονικά φωνητικά του vortex... επείσης δεν ξέρω τι σχέση έχεις με τη μπλακ, αλλά πρόκειται για ένα είδος "μουσικής" που κάθε κομμάτι του, αποτελείται από μάξιμουμ 2-3 νότες, εναλλασώμενες σε σπαστικά αργό ρυθμό, προς όφελως ειτε κάποιων βλαμμενων παιδακίων που κρυφά ακούνε αβρίλ λαβίν, ή κάποιοι πονεμένοι αθρώποι [sic] σαν τον kircher, που τους έχει φάει η ξενητιά και τέτοια τραγούδια τους εκφράζουν...

quote:
Βασικά λυπάμαι το καϋμένο το cd player που το βασανίζεις με αυτά που το βάζεις και παίζει....

cd player; τι είναι αυτό; κάτι σαν το πικαπ; σόρρυ, εγώ δεν τα πρόλαβα αυτά...

quote:
Γιατί παιδάκι μου ακούς τέτοια μουσική

γιατί έχει μπει μέσα μου ο σατανάς...

quote:
τι ψυχολογικά προβλήματα έχεις?

κάνε μια βόλτα στα τρία μέρη του γκοθομέταλ τόπικ, και θα μένεις άναυδος. καταρίπτω κάθε έννοια ψυχολογίας!

quote:
Παιδικά τραύματα πολλά φαντάζομαι..

βασικά, ένα τράυμα στο πόδι μου...

quote:
Εδώ ακούς Bathory τι να λέμε τώρα.

εγώ; δεν έχω ακούσει για πάνω από δέκα δευτερόλεπτα...

quote:
Τουλάχιστον να έλεγες για Venom, πάει κι ερχότανε..

πολύ παλιοί για μένα ρε 'συ... αν και παίζει να τους ψάξω λίγο κι αυτούς...

quote:
τα συμφωνικά, και πως διάολο τα λένε μ΄ αρέσουν οι My Dying Bride.

βασικά, funeral doom λέγεται το είδος τους... φαντάζεσαι γιατί...

quote:
Ειδικά το like gods of the sun, πολύ καλή δουλειά.

εδώ συμφωνούμε.

quote:
Βέβαια όταν βάζω αυτά μ΄ αφήνει ήσυχο και η γυναίκα μου, πάει στο άλλο δωμάτιο, να τα καλά του μέταλ...και φαντάσου ότι ακούει γενικά ροκ..

χαχαχαχα! ωραίος. αλλά αντί να το χρησιμοποιείς για να την απωθείς, θα σου έλεγα να τη βάλεις κι αυτή στο τριπάκι! δεν υπάρχει πιο γαμάτο πράγμα απ'το να προσυλητίζεις κάποιον στο μέταλ. άλλωστε, για γυναικο-απωθητικά υπάρχει πάντα το ποδόσφαιρο!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 07:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
συντονηστάς. το ρήμα είναι συντονιστάω / συντονιστώ.

Τι σου κάνουν αυτά τα νέα νεοελληνικά...

Φίλε seirios12a, γενικά δε μου αρέσουν ούτε εμένα οι διασκευές αλλά τα πιο πολλά ονόματα από αυτά που ανέφερες είναι όντως αρκετά "δυνατά".
Κι είναι πράγματι πολύ ενδιαφέρον ότι η συλλογή αφορά διασκευές από τραγούδια των Dead Can Dance...
Δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικά μ' αυτήν, εσύ την έχεις αγοράσει;

Θα προσπαθήσω πάντως να την βρω, ίσως κατέβω και στα Εξάρχεια που θέλω για να αγοράσω και κάποια άλλα cds που έχω κατά νου.

quote:
Τέλως πάντων, από αυτά τα μέταλλα, τα συμφωνικά, και πως διάολο τα λένε μ΄ αρέσουν οι My Dying Bride. Ειδικά το like gods of the sun, πολύ καλή δουλειά.

Οι My Dying Bride δε νομίζω ότι μπορούν να χαρακτηριστούν symphonic metal.
Ως συγκρότημα δε μου αρέσουν ιδιαίτερα αλλά μερικά κομμάτια τους είναι απίστευτα!
Δεν χρειάζεται να αναφέρω νομίζω το For my fallen angel...

Μερικά symphonic metal συγκροτήματα - ή συγκροτήματα που έχουν και τέτοια στοιχεία - που είναι πολύ καλά είναι οι Therion, Tristania, Visions Of Atlantis.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 16:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
crucifire, όπως κατάλαβες τ΄ αγγλικά μου είναι για κλάματα μην φωνάζεις ντε. Αξίζει να το ψάξεις με τους VENOM, είναι οι πρώτοι διδάξαντες του είδους. Επίσης άκουγα φανατικά Slayer, Kreator, Possessed, Megadeth, METALLICA δεν το συζητάω βέβαια η κορυφή όλων για μένα άλλο είδος βέβαια, Celtic Frost.
Μικρέ δεν παίζεσαι πάντως, έχεις πολύ γέλιο, γουστάρω που είσαι ανήσυχο πνεύμα.

Τώρα εάν θες πραγματικά σκληρά ακούσματα πάντως για άκου Exteme Noise Terror, Electro Hippies, Napalm Death. Είναι συγκροτήμτατα που κινούνται στον χώρο του Noise Core (παρακλάδι του Hard Core Punk).

Και για να μην νομίζεις πως γεράσαμε και έχουμε χάσει επεισόδια δες τα 4 αγαπημένα μου από Dimmu Borgir,
In Death's Embrance
The Serpentine Offering
Burn In Hell
Arcane Lifeforce Mysteria.

Τώρα φίλε μου Dying Incubus, το βρίσκω λίγο δύσκολο να βρεις την συλλογή στα Εξάρχεια, είναι λίγο σπάνια όπως σου είπα. Είχε φέρει ένα διπλό σιντι το metropolis στον Πειραιά, δεν ξέρω τι παίζει τώρα. Γενικά πάντως το metropolis, το συγκεκριμένο κατάστημα, ανά καιρούς φέρνει κάποια πολύ σπάνια σιντι και δη συλλογές, τώρα τι άκρες έχουνε δεν ξέρω. Έχω πάρει πριν από 8 χρόνια δύο καταπληκτικές συλλογές με Gothic Erotica, αρκετά καλή συλλογή, 6 σιντι είναι φαντάσου τι έχει μέσα.

Η συλλογή των dead can dance λέγεται the lotus eaters, είναι διπλό σιντι σε θήκη πολυτελείας. Στο διαδύκτιο πάντως δεν παίζει. Εάν σε ενδιαφέρει πολύ πάντως σου στέλνω copy, εάν δεν την βρεις γνήσια. Αξίζει τον κόπο πάντως, εάν την βρεις πάρτην, εγώ την έχω λιώσει.
Σημειωτέον πως η καλύτερη διασκευή είναι από Έλληνες, τους grido, εγώ αυτούς πάντως δεν τους ήξερα. Α και η δεύτερη από Hortus Animae.

Blutengel έχεις ακούσει?


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 07:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε seirios12a, είμαι και λίγο μακριά από τον Πειραιά για να κατεβαίνω συχνά ώστε να βλέπω αν φέρνει κάποιο σπάνιο υλικό...
Εάν όμως τύχει και κατέβω κάποια στιγμή, θα προσπαθήσω να περάσω από το κατάστημα.

quote:
Έχω πάρει πριν από 8 χρόνια δύο καταπληκτικές συλλογές με Gothic Erotica, αρκετά καλή συλλογή, 6 σιντι είναι φαντάσου τι έχει μέσα.

Το ξέρω ότι και τα 6 είναι υπέροχα!
Τόσες φορές τα έχω ακούσει...

quote:
Η συλλογή των dead can dance λέγεται the lotus eaters, είναι διπλό σιντι σε θήκη πολυτελείας. Στο διαδύκτιο πάντως δεν παίζει. Εάν σε ενδιαφέρει πολύ πάντως σου στέλνω copy, εάν δεν την βρεις γνήσια. Αξίζει τον κόπο πάντως, εάν την βρεις πάρτην, εγώ την έχω λιώσει.

Σ' ευχαριστώ πολύ για την καλή σου πρόθεση!
Εάν την ψάξω και δεν την βρω, ξέρω σε ποιόν άνθρωπο θα απευθυνθώ.
Χεχε!

Τους Grido & Hortus Animae δεν τους γνωρίζω.
Γενικά από την ελληνική σκηνή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα.

Οι Blutengel είναι ίσως το μόνο electrogoth συγκρότημα το οποίο ακούω!
Αν και τα electro, ebm κλπ κλπ δε μου αρέσουν, το συγκεκριμένο συγκρότημα το βρίσκω πολύ καλό.
Έχω κάποια cds τους.
Σου αρέσουν;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2007, 12:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
γουστάρω που είσαι ανήσυχο πνεύμα

πάλι καλά, μέχρι τώρα με λέγανε πνεύμα αντιλογίας. το ανήσυχο μου πάει!

quote:
Και για να μην νομίζεις πως γεράσαμε και έχουμε χάσει επεισόδια

για το πρώτο δε νομίζω, είμαι σίγουρος! για το δεύτερο, οκ, μου το κατέριψες!

quote:
In Death's Embrance
The Serpentine Offering
Burn In Hell
Arcane Lifeforce Mysteria.

σωστόοοοοοοος!

αλλά πάλι συζήτηση για γκόθικ άρχισε, και μιας και δεν έχω άποψη επί του θέματος, κάνω διάλλειμα για τσιγάρο!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 11:20:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Of The Wand And The Moon




Πρόκειται για ένα project του μουσικού Kim Larsen, πρώην μέλος του doom metal συγκροτήματος Saturnus.
Η προσπάθεια του άρχισε το 1999 κι η μουσική του είναι στραμμένη προς το neofolk/dark/dark ambient.
Αν και πολλοί έχουν πει ότι η μουσική του θυμίζει έντονα τους μιλιταριστικούς Death In June, τα τραγούδια του έχουν ως κύριο θέμα την αγάπη, την απώλεια και την χαρά και την Γερμανική μυθολογία - στην οποία δίνει έμφαση από το πρώτο album έως και στο τελευταίο.

Αν κι ο Kim Larsen έχει διατηρήσει ένα χαμηλό προφίλ και το project του δεν είναι ιδιαίτερα γνωστό στο κοινό, αξίζει για κάποιον να το ανακαλύψει.

Η δισκογραφία του είναι η εξής:

  • Nighttime nightrhymes (1999)
  • Sol ek sa (cd single, 2000)
  • Midnight will (2000)
  • Emptiness, emptiness, emptiness (2001)
  • Bringing light and darkness (cd single, 2001)
  • My black faith (cd single, 2001)
  • I crave for you (cd single, 2001)
  • Lucifer (2003)
  • Hail, hail, hail (cd single, 2005)
  • Sonnenheim (2005)







Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε εδώ.



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 11:30:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Για να είμαι ειλικρινής, δεν θυμάμαι καν πως ανακάλυψα πριν χρόνια το project του Kim Larsen.
Αυτό που θυμάμαι είναι ότι σε 2 από τις "απώλειες μουσικού υλικού" που είχα έχασα ότι είχα από αυτόν και δεν θυμόμουν μετά ότι τον είχα, με αποτέλεσμα να τον ανακαλύπτω εν καιρώ στην τύχη.
Το ίδιο συνέβη και πριν 1,5 χρόνο όπου τον έχασα πάλι - ανάμεσα σε 850 περίπου τραγούδια - και τον ανακάλυψα μήνες μετά.

Σήμερα το πρωί σηκώθηκα και για κάποιο λόγο τον έβαλα να τον ακούσω μετά από καιρό!
Η αλήθεια είναι πως έχει αρκετές ομοιότητες με τους Death In June - τους οποίους και δεν αντέχω όπως και το Neofolk/militaristic style...

Σας αφιερώνω λοιπόν το τραγούδι Hail, hail, hail (part 1), το οποίο έχει καταπληκτικό ρυθμό.
Προτείνω να το ψάξετε!


[b]In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2007, 22:23:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
4 + 1


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 13:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μπορείς να ΜΗ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙΣ ;!

και δεν έχω βρει ακόμα μπλούζα ενσιφέρουμ. ρε συ γκρετελ εχεις δει να πουλάνε πουθενά έστω και t-shirt; γιατί άμα δεν πουλάνε και απ'έξω απ'το An την έκατσα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 16:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
3 + 1

crucifire κάνε μια βόλτα Θεμιστοκλέους στο δεξί πεζοδρόμιο ανεβαίνοντας προς Εξάρχεια μετά τη Σόλωνος έχει ένα καινούργιο που έχει διάφορα.

Αλλιώς πάρε ένα τηλέφωνο στην NUCLEAR BLAST -ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΥ 3- ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ.

Αν δεν το έχεις το τηλ. είναι: 210 6818770.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2007, 16:49:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
δυστυχώς ούτε στο ελεύθερο κράτος των εξαρχείων βρήκα κάτι [αν και λέωνα πάω στο άλλο monsterville στην πατησίων που άνοιξε πρόσφατα] ούτε ο αλέξης στη nuclear blast έφερε [στέλνω κάθε μέρα το νταβέλη να τσεκάρει, χεχε!]

ακόμα και στο metal era που είχε φέρει κάποτε ένα σχέδιο, δεν έχει πια.

αναρωτιέμαι αν μπορώ να κάνω κάπου πραγγελεία [δεδομένου βέβαια ότι δε θα μου το φέρουν του αγίου π...σεύτη]

ά, by the way είναι 4+1. το +1 δηλώνει την τρέχουσα μέρα. δεν έχεις πάει στρατό;!

α, και κάτι ωραίο. παίζουν thursday, την ημέρα του θορ!!! να φορέσουμε τα mjolnir μας!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 04:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Φτιάξε μία ρε μεγάλε τόσα μπλουζαδικα στάμπα υπάρχουν στην Σόλωνος.

ΜΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΤΟ ΤΙ ΝΟΜΙΣΕΣ? ΠΙΣΤΕΨΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ? ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΗΜΟΥΝΑ


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 07:33:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ΜΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΤΟ ΤΙ ΝΟΜΙΣΕΣ? ΠΙΣΤΕΨΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ? ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΗΜΟΥΝΑ






ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΡΑ!!!



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 18:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Φτιάξε μία ρε μεγάλε τόσα μπλουζαδικα στάμπα υπάρχουν στην Σόλωνος.

εεεεεε, ντροπή. αυτή είναι η λύση του τρεντά και του emo. το θέμα είναι να είναι ορίτζιναλ [με 30 ευρώ το μπλουζάκι... άκου βιτσιο...]

quote:
ΜΑ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΤΟ ΤΙ ΝΟΜΙΣΕΣ? ΠΙΣΤΕΨΕΣ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ 2 ΧΡΟΝΙΑ? ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΗΜΟΥΝΑ

το 'ξερα! εσύ είσαι αυτός που τον φωνάζαν γκρέτελ κι τον έστειλαν στον έβρο, επειδή είπε τον αντιστράτηγο "ουρανέ μου" μόλις είδε τα τρία αστέρια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 22:41:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
2 + 1


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 05:24:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Χαιρετώ την παρέα!

Τι γίνεται ρε παιδιά όταν λείπω μου φαίνεται αναζωπυρώνεται το θέμα.

Αυξάνεστε και πληθύνεστε που έλεγε και Γκουσκούνης.

Πάω λίγo πίσω σε κάποια πράγματα που έγραψε ο w_o_m

Βασικά με απογοήτευσες λίγο με αυτά που έγραψες για το promo των Necromantia γιατί το περιμένω πως και πως. Θα δούμε, όταν το ακούσω θα γράψω περισσότερα.

Τώρα με τους Wolves in the Throne Room που έγραψες έχει γίνει χαμός στο αμερικάνικο black metal underground. Όταν λέμε χαμός εννοούμε XAMOΣ, όλοι γι αυτούς μιλάνε. Και νομίζω ότι αξίζουνε, ούτως η άλλως η αμερικάνικη black σκηνή είναι από τις αγαπημενες μου, μαζί με την ελληνική, την γαλλική και τους σλάβους. Αυτές είναι οι χώρες που παράγουνε black τα τελευταία χρόνια, ξεχάστε τους Νορβηγούς και τους άλλους βόρειους. They burned out too soon.....

Επίσης τα παληκάρια των Wolves in the Throne Room ζούνε όλοι μαζί σ'ένα σπίτι στο δάσος, με τα ζώα τους και τα παραπούλια τους και τις ντοματούλες τους στον κήπο και τα λοιπά. Κτηνοτρόφοι και καλλιεργητές, 100 τις 100 organic!!Αυτό το λέω για σας που είστε παιδιά του άστεως. Εμείς οι χωριάτες τα εκτιμάμε αυτά τα στοιχεία στους καλλιτέχνες.

Δεν νομίζω να αρέσουν σε κανένα άλλο εδώ μέσα, πάντως είναι πολύ καλοί γιαυτό και τους άρπαξε η Southern Lord αμέσως και τους προωθεί κάργα.

Ιδού λοιπόν τι σημαίνει black metal παγανισμός.....


Οι Λύκοι στο Δωμάτιο του Θρόνου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 05:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Επίσης να προσθέσω πως η γυμνή νύμφη στο πίσω μέρος δεν συμμετέχει στο συγκροτήμα αλλά μόνο στα στα παγανιστικά όργια στο δάσος.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 09:00:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Επίσης να προσθέσω πως η γυμνή νύμφη στο πίσω μέρος δεν συμμετέχει στο συγκροτήμα αλλά μόνο στα στα παγανιστικά όργια στο δάσος.

Παρόλα αυτά έχει σημαντικότατη συμμετοχή...

Αν κι έλειψες λίγο καιρό από το θέμα κι είχα μια ελπίδα πως όταν γυρίσεις θα έχεις κάνει μια μουσική στροφή προς τα μέρη μου, βλέπω ότι δεν...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 12:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
σήμφωνα με το μετρικό σύστημα της γκρέτελ:

1 + 1

κοινώς 2 D_I, μη βασανίζεσαι! [πως μ'αρέσει να του τη μπαίνω αυτού του παιδιού!]

γαμώ το, η αυριανή μέρα προβλέπει πολλαπλά καρδιακά επεισόδια και έλκος από το άγχος...

quote:
Αυτό το λέω για σας που είστε παιδιά του άστεως

asty rules!

quote:
Εμείς οι χωριάτες τα εκτιμάμε αυτά τα στοιχεία στους καλλιτέχνες.

μη λες "χωριάτες", δεν είναι σικ [τσου ρε λάκη!]

σκέψου τώρα αυτά τα παλικάρια, αν έπαιζαν πιο ποικίλη μουσική [για να μην πω απλώς μουσική] τι θα έβγαζαν... κάτι korpiklaani, eluveitie, tyr και δε συμμαζεύεται θα τους είχα για ζέσταμα...

quote:
Επίσης να προσθέσω πως η γυμνή νύμφη στο πίσω μέρος δεν συμμετέχει στο συγκροτήμα αλλά μόνο στα στα παγανιστικά όργια στο δάσος.

σκέψου να συμμετήχε και στο συγκρότημα! ή στη νύχτα μου!


ρε σεις, manengram τελικά παρουσίασα ή όχι;


______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2007, 16:12:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
månegarm ρε ανορθόγραφε...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Earendil
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
110 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 00:28:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Earendil
Μπαίνω λίγω ξεκάρφωτα και χωρίς να έχω διαβάσει τα προηγούμενα Post..
Αλλά μόλις που βρίκα τους Negura Bunget είδα να λέτε και εσείς για Black Metal κλπ κλπ οπότε λεώ να παραθέσω ένα τραγουδάκι τους που μπορώ να πω πως μ'αρέσει πολυ η αρχή του τουλάχιστον.

http://www.youtube.com/watch?v=h8wB7emt6ig&feature=related

Και πού να δείτε και την ιδεολογία τους. http://www.negurabunget.com/home.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 01:02:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς τον Earendil!

Για τους Negura Bunget έχουμε αναφέρει αρκετά σε προηγούμενα ποστ. Εγώ μάλιστα και ο kerry king είμαστε φανατικοί των Ρουμάνων.

Οι Negura Bunget είναι από τα πιο ενδιαφέροντα group στο black αυτή την στιγμή (μαζί με τους Deathspell Omega, τους Blaut aut Nord και κάποιους αμερικάνους).

quote:
γαμώ το, η αυριανή μέρα προβλέπει πολλαπλά καρδιακά επεισόδια και έλκος από το άγχος...

¶ντε με το καλό και να δούμε και ανταπόκριση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 08:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ύστερα από πρόταση του KERRY KING, είχα κατεβάσει κι εγώ ένα album από Negura Bunget αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συμπεριληφθεί στα γούστα μου...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2007, 21:04:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Άντε με το καλό και να δούμε και ανταπόκριση.

βασικά, σήμερα είναι η μέρα-πριν-τη-μέρα-της-συναυλείας, που σημαίνει ότι δε μπορώ να κάτσω ήσυχος σε ένα μέρος! adrenalin pumping! να μάθω τους φινλανδικούς στίχους, να κανονίσω την αυριανή μέρα με ακρίβια λεπτών, να σιγουρευτώ 15 φορές ότι τα πράγματα που θα βάλω/πάρω αύριο είναι έτοιμα [λες και πάω ταξίδι...]

και το σπάσιμο είναι ότι έρχονται και σκέψεις του στυλ "και πως θα πάω την παρασκευή στη σχολή, που γράφω κιόλας;!"...

το σπαστικό με αυτά τα events είναι ότι κρατάνε όσο κρατάνε. δεν είναι σαν ταινία, που μετά πας για φαί με την παρέα και τη συζητάτε για ώρες [αν ήταν καλή, αλλιώς βρίζετε για ώρες αυτόν που σας τραβολόγαγε να τη δείτε!]... μόλις φύγει η μπάντα και ανάψουν τα φώτα, στην καλύτερη θα βγουν μετά να υπογράψουν και να πιουν καμιά μπύρα... και μετά ο θλιβερός δρόμος της επιστροφής, μέσα στο τσιμέντο [νταβέλης], στην κίνηση, στη ρουτινα... και όλοι αυτοί οι βλάκες που θα δεις την επόμενη μέρα και δε θα έχουν ιδέα τι πέρασες εσύ την προηγούμενη, και σε τι κατάσταση είσαι [αν δεν έχεις πολλά αίματα πάνω σου] και θα συζητάνε για το σκυλάδικο που είχαν πάει την ίδια νύχτα, και τις γκόμενες/γκόμενους που είδαν... ΡΙΧΟΙ ΤΡΕΝΤΑΔΕΣ! ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΖΩ ΣΤΗ ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ;!

...πάω να σιγουρευτώ ξανά ότι το τζιν που θα βάλω είναι σκισμένο και λασπομένο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 28/11/2007 21:34:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 01:09:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Χα χα, άψογος ο νεαρός όπως πάντα!

Μου θύμησες ρε (μπορώ να σε λέω ρε; φυσικά και μπορώ καθότι μεγαλύτερος) τον εαυτό μου στα νιάτα μου, εκεί που υπήρχε ένα τεράστιο χάσμα επικοινωνίας ανάμεσα σε μένα και στα φιλαράκια μου, αν και οι περισσότεροι ήταν {και είναι} μουσικοί (και πολύ καλοί μπορώ να πω) τα ακούσματα τους ήταν -πως να το πω κάπως ευγενικά;- διαφορετικά.

Επίσης, λόγω εμπειρίας και πάλι, να σου πω, αν δεν το έχεις καταλάβει, πως το μέταλ είναι ένα underground κίνημα, κοινώς για τους λίγοι, και η τρεντιά υπερισχύει όχι μόνο στην Φιλανδία αλλά και στην Αλβανία και στο Αζερμπαιτζάν, και στην Αλάσκα. Χώνεψε το λοιπόν και μάθε να ζεις με την διαφορετικότητα σου. Αν και στην ηλικία σου το μέταλ επιτρέπεται.

Εγώ δηλαδή τι να πω που τα παληκάρια στην Ελλάδα μου την λένε συνέχεια "καλά ρε (αυτό προς εμένα) δεν ντρέπεσαι γέρος άνθρωπας να ακούς αυτά που ακούγαμε στα 14; Ο κόσμος πάει μπροστά ρε (again) και συ έχεις κολήσει με το μέταλ. Για δες την
Shakira και την Κοκκίνου πως τον κουνάνε!!!

Τι να τους πω; Αφού τα οπίσθια της Shakira δεν με κάνανε να αλλάξω τα γούστα μου (καλά για την Κοκκίνου δεν το συζητάμε καν Coyote Ungly) τίποτα δεν θα τα αλλάξει. Εκεί κόβεται και η κουβέντα και φάτε χώμα ρεεεεε!

quote:
Ύστερα από πρόταση του KERRY KING, είχα κατεβάσει κι εγώ ένα album από Negura Bunget αλλά δεν ξέρω αν μπορεί να συμπεριληφθεί στα γούστα μου...

Κατέβασες το OM φαντάζομαι. Ε, τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά...ίσως αν το ξανακούσεις;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 07:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αφού τα οπίσθια της Shakira δεν με κάνανε να αλλάξω τα γούστα μου (καλά για την Κοκκίνου δεν το συζητάμε καν Coyote Ungly) τίποτα δεν θα τα αλλάξει.

ΧΑΧΑΧΑ!!!
Έγραψες!

Κοίτα, αυτό το χάσμα που λες το έχω βιώσει κι εγώ ουκ ολίγες φορές.
Λόγω του ότι οι περισσότεροι φίλοι μου δεν έχουν καμία σχέση με τη μουσική που ακούω, έχω ακούσει κι εγώ παρόμοια σχόλια με αυτά που άκουγες εσύ.
Αλλά δεν βρίσκω το λόγο να αρχίσω να ακούω κάτι που δε με εκφράζει.
Δεν βρίσκω πχ το λόγο να πάω σε ένα club, να στριμωχτώ σαν το σαλάμι με το ποτό στο χέρι και να κοιτάω το ρολόι μου για να φύγω.
Όταν κάνεις κάτι ψυχαναγκαστικά, καλύτερα να μην το κάνεις καθόλου.

Από κει και πέρα θα πρέπει να υπάρχει αμοιβαίος σεβασμός σε μια παρέα.
Αναγνωρίζεις τις ανάγκες και τα γούστα των φίλων σου κι αντίστροφα.

quote:
Κατέβασες το OM φαντάζομαι. Ε, τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά...ίσως αν το ξανακούσεις;

Το OM έχω ακούσει.
Ίσως να το ακούσω πάλι κάποια στιγμή.
Εσύ άκουσες τίποτα από Madder Mortem;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy