ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 13:28:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire

οι NanowaR λοιπόν, είναι, προφανώς, spoof των ManowaR...

ασχολουνται σε μεγάλο μέρος των δίσκων τους [ντέμο βασικά!] με το να Tλένε πόσο true είναι, και πόσο δυνατοί, κι έτσι κι αλλιώς κι αλλιώτικα και πασαλημανιότικα, ρίχνοντας μια γερή γροθιά στην υποκρισία του demaio και της παρέας του, οι οποίοι έχουν τους NanowaR... χεσμένους... προφανώς...

δεν είναι και οι πιο λαμπροί, διανοητικά, νέοι, μιας και οι στίχοι τους δεν είνι και η ευφιέστερη σάτηρα που θα μπορούσαν να κάνουν... κλά, έτσι κι αλλιώς, όταν είσαι στη χώρα που γεννήθηκε η κωμοδία και της σάτυρα, πέραν των "εντιμότατων φίλων" η ιταλία δεν έχει να σου πει και τίποτα...

πάμε λοιπόν, παρουσίαση του τελευταίου "άλμπουμ" των truest of the truestof the truest...

intrue: ένα σωρό μέταλα [κυριολεκτικά!] με ιταλική προφορά... μπράβο, ξέρετε να διαβάζετε τον περιοδικό πίνακα!
Cobaltum! Thorium! Strontium!
[This should make you laugh, since in Italian 'Stronzo', pronounced very much like 'Strontium', means 'Asshole']

tricycles of steel: μια οικολογικότερη λύση, φτιαγμένη από true metal, για kings!!! μουσική άνετ βγαλμένη απ'τα πρώτα άλμπουμς των ManowaR, αλλά τα φωνητικά πάνε λίγο σε europower!
Din din, the bell plays, our ticycles are for gays
(Because there's no saddle where our ass lays)

true metal of the world: λοιπον, αυτό θα μπορούσε, με λίγη φαντσία, να είναι όντως τραγούδι των manowar! το θέμα είναι ότι την όλη κατάσταση καταστρέγει το απόσπασμα ραδιοφωνικής, και καλά, εκπομπής, στο τέλος, το οποίο σατυρίζει τη μουσική κατάσταση τστην ιταλία, αλλά είναι στα ιταλικά. παρακάω ακολουθεία λινκ με τους στίχους, μεταφράσεις, και επεξηγήσεις στα αστεία που είναι πολύ... ιταλικά για να τα πιάσετε!
Oh, by the way don't forget that masturbation is a narcisistic and self-indulgent activity...
Got it?
Hold it tight!

burger: και καλά σκηνή από μεσαιωνικό ταβερνείο, με φολκιά από βιολί στο background [που βασικά είνα από διαφήμιση ιταλικού φαστφουντάδικου!] και μουρλή συνομιλία ανάμεσα σε ιππότη και ταβερνιάρη...whatever

king: εδώ τα τσογλανια τολμάνε να κοροϊδέψουν τους rhapsody, για να δουλέψουν, και καλά τα μακ ντόναλντς... η μαλακία είναι ότι μουσικά τους έχουν ψιλοπιάσει τους rhapsody.... αλλά πάρτε στίχο:
He's the king
King of the hill of the happy meal
Of the queen of the (understand)
He's the king

Singing to the wind, the tale of the king
Of Luca Turilli all the elves and other epic things
Luca Turilli's bad, Luca Turilli's mad
But we don't want with singing this to make Turilli sad

introducing the power: intrueducing δεν έπρεπε να είναι; anyway, εδώ έχουμε ένα ατμοσφαιρο-αιθερο-γκέυ κομμάτι εισαγωγη στο...

Power Of The Power Of The Power Of The Power (Of he Great Sword): καλά, εντάξη, γράψτε κιεσείς κομμάτι σαν το power of my sword... οι στίχοι του τραγουδιού:Power, of the power,
Of the power,
Of the power,
Of the power,
Of the power,
Of the Great Sword!

pino: καλά inside joke. πρόκειται για τηλεφωνική συνομιλία που δουλεύει όσους χαρακτήρισαν ρατσιστικό το κομμάτι τους "Master of Pizza" που σατυρίζει το χάσμα ανάμεσα σε βόρεια και νότια ιταλία... τρέχα γύρευε...

Metal-La-La-La: εδώ έχουμε τον true τύπο, ο οποίος αναπολεί τις μάχες που έδωσε. με ένα ψιλογκέυ τρόπο... εννοείται.
I'm under the shower, in the Metal Tower
I wash my hands from the poser's blood
I clean up my armpits, perfume my true hair
Then I polish my long flesh sword

κι εδώ παίζει αυτό που λένε, αν σου πέσει το σαπούνι....

Gioca True: παρωδία του παλιού ιταλικού ραδιοφωνικού παιχνιδιού Jou-a-Jouer... δε μας ενδιαφέρει. αυτό που έχει ενδιαφέρον, είναι ότι σε κάποια φάση οι παίχτες καλούνται να τραγουδήσουν κάτι από ManowaR. για να δω, θα βρείτε ποιό τραγούδι είναι το καθένα;
Better pizza than happy meal,
It's better pizza than happy meal
Healthy food is made of steel
Better pizza than happy meal!!

Nanowar, Nanowar living on the road
When we're in town posers explode
We only attract whimps, 'cause we're too dumb
Just two retard people, that's Nanowar's crowd

Queens of metal, we're here to make you laugh
And if you don't, we're gonna kick you ass
Keep on burping, we always will
Other bands play!!
Nanowar Gay!!

ευκολάκι

The Number Of The Bitch: εδώ είμαστε! να και κάτι που αξίζει! άψογη απόδωση της μουσικής, και ιδού το concept:

Forgive me, oh mum and dad
For the telecom sent the bill with wrath,
But I believed that the call was short
Let him who hasn't a girlfriend
Go and call the number of the bitch
Even if it is an expensive number, this number is 166

Entra L'Uomo Di Sabbia: enter sandman, αλλά με ιταλικά λογοπαίγνεια... αδιάφορο...

Triumphant March Of The Nano-Warrior:

Triumphant march of the Nano-Warrior
Going to his grandma living on the hill
Triumphant march of the Nano-Warrior
Crossing the path through the forest of steel

ασχολίαστο!

Outrue: βλ. intrue... δεν περιγράφω άλλο...

http://darklyrics.com/lyrics/nanowar/otherbandsplaynanowargay.html#1

μόνο για παλαιομέταλα... οι υπόλοιποι πάσο... το παρουσίασα επειδή το είπε ο Kircher!

υ.γ.1.October 2006: NanowaR change their name to Nanowar Of Steel, which better represents the band's power of the power of the power of the true metal of steel.

υ.γ.2. ρε μπας και τη φάρδηνα πολύ τη σελίδα; D_I αν θες μίκρυνέ τη την εικόνα, no prob.
______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 16/06/2007 13:38:35


___________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ ΩΣΤΕ
ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΤΟ FORMAT ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ.
16/06/2007
___________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 19:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ευχαριστώ Brie Boy!

Από ότι κατάλαβα οι Blooding Mask είναι project της Maethelyiah (δεν την ξέρω αλλά είναι παγανίστρια άρα δικιά μας )όταν ζούσε στην Ιταλία. Τώρα ζει στην Αγγλία.

http://www.maethelyiah.com/MAETH.htm

quote:
Καλά, δεν παίζομαι!
Το album το έχω πόσο καιρό και δεν το έχω ακούσει ούτε μια φορά.
Ούτε καν από περιέργεια!

Άκουσε το, δεν είναι άσχημο. Η θεματολογία τους είναι από Τόλκιεν και Άρχοντα των Δακτυλιδιών. Η κοπελίτσα που τραγουδάει είναι η Kaisha μια 22άχρονη φοιτήτρια, πολύ γλυκούλα και με ωραία φωνή.

Δείτε τι γλυκούλικο που είναι το μικράκι εδώ.....

http://www.youtube.com/watch?v=0ECuLWb7cPo

Ο άλλος τραγουδιστής του συγκροτήματος είναι ένας άντριδας ρούγκαβλος που γκαρίζει συνέχεια και μου την σπάει.....

quote:
Triumphant march of the Nano-Warrior
Going to his grandma living on the hill
Triumphant march of the Nano-Warrior
Crossing the path through the forest of steel

Πολύ καλή παρουσίαση νέε μου!!!


Edited by - A. Kircher on 16/06/2007 20:00:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Brie Boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας


569 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 21:36:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Brie Boy
quote:
Brie Boy: Ευτυχώς τελείωσαν οι εξετάσεις στο σχολείο, και θα μπορώ και εγώ να εμφανίζομαι συχνότερα.

crucifire: brie boy, θύμησε μου, μαθήτρια ή καθηγήτρια;


Καθηγήτρια, ευτυχώς. Και ακόμη πιο ευτυχώς, στην επαρχία.

Ναι, Kircher, σωστά κατάλαβες, αυτή είναι η τύπισσα.

Και μετά την Ιταλία, πάμε πάλι στην μαμά Γερμανία:

Οι Regicide . Gothic- Metal με πολύ βιολί, και αρκετά progressive στοιχεία, ωραία γυναικεία και -λίγο πρήχτικα- αντρικά φωνητικά. Not my cup of tea, αλλά χρήζουν ακροάσεως. Τους εντόπισα λόγω του μπασίστα: Είναι κούκλος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 05:53:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ξεχασμένα Διαμάντια του Ελληνικού Μέταλ Μέρος 2

Varathron-His Majesty At The Swamp

Και έτσι ξεκινήσαν όλα. Το έτος 1993, σε μια ξεχασμένη χώρα με το όνομα Ελλάδα, από το "πουθενά", κυκλοφόρησαν τρεις δίσκοι που άλλαξαν την ιστορία του black metal και δημιούργησαν μια ολόκληρη σκηνή. O ένας ήταν το Thy Mighty Contract των Rotting Christ. Oι άλλοι δύο ήταν το Crossing The Fiery Path των Necromantia και ο παραπάνω δίσκος των Varathron από τα Γιάννενα. Οι Rotting Christ έκαναν διεθνή καριέρα υπογράφωντας σε μεγάλη εταιρία ενώ οι Necromantia και οι Varathron συνέχισαν λιγότερο γνωστοί όχι όμως και λιγότερο σημαντικοί.

Προσπαθώντας να περιγράψω τον ήχο των Varathron να πω για αρχή πως έχει πολλά στοιχεία από κλασσικό heavy metal και thrash, είναι σχετικά αργός και μελωδικός. Αυτά είναι και τα στοιχεία που ξεχώριζαν το πρώτο ρεύμα του ελληνικού black metal από τα αντίστοιχα βόρεια συγκροτήματα. Ο δίσκος αποπνέει μια ατμόσφαιρα αποκρυφισμού και μυστηρίου και το γενικό ύφος είναι κάπως χαλαρό. Αυτό δεν το εννοώ με αρνητική έννοια, αλλά η αίσθηση είναι διαφορετική σε σύγκριση με το De Mysteriis Dom Sathanas των Mayhem για παράδειγμα. Τέλος υπάρχουν αρκετά καλοπαιγμένα σόλο, άλλη μία διαφορά σε σχέση με τα βόρεια συγκροτήματα, και ενδιαφέροντα περάσματα στα πλήκτρα από τον Morbid.

Λοιπόν δεν χρειάζεται να γράψω τίποτα παραπάνω. Πρόκειται για άλλο ένα κομμάτι της ιστορίας του ελληνικού metal που αξίζει να ανακαλύψετε αν δεν το έχετε κάνει ήδη.


Edited by - A. Kircher on 17/06/2007 05:54:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 06:05:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Καθηγήτρια, ευτυχώς. Και ακόμη πιο ευτυχώς, στην επαρχία.

Τι έγινε ρε παιδιά;
Όλοι οι εκπαιδευτικοί εδώ; Gretel, Brie Boy, εμουά, κανας άλλος;

Rock the Schools!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 11:02:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
αυτό τουλάχιστον το ξέρω !!

Εύγε!

Φίλε A. Kircher, το άκουσα το album, εντάξει.
Καλό είναι.
Δε με ξετρέλανε αλλά δε με χάλασε κιόλας.
Κι ήταν όντως σπαστικές οι φωνές του άλλου!
Χαχα!

Η Kaisa πάντως είναι όντως είναι πολύ γλυκιά...

quote:
Τι έγινε ρε παιδιά;
Όλοι οι εκπαιδευτικοί εδώ; Gretel, Brie Boy, εμουά, κανας άλλος;

Εγώ την γλύτωσα στο παρά πέντε!

Σύντομα θα ακολουθήσει παρουσίαση των Impressions Of Winter.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 11:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρε πούστη, δύο εχθρούς είχα στη ζωή μου... τους καθηγητές και τους μπάτσους... τρεις εκπαιδευτικοί... κι ο D_I κατά πάσα πιθανότητα μπάτσος! τι κάνω εγώ εδώ μέσα;!

quote:
Δείτε τι γλυκούλικο που είναι το μικράκι εδώ.....

γμτ έχει το κλασσικό μογκόλικο των φθνλανδών, κι αυτή την απίστευτα εκνευριστική προφορά που μισούσα και στην τάργια [μάλλον "τάρρρρργια"]

quote:
ένας άντριδας ρούγκαβλος που γκαρίζει συνέχεια και μου την σπάει.....

σωστά το έθεσες, αν και λίγο βλάχικα! τέσ'πα, και που να δφεις τη μάπα του με eyeliner, να ξεχυλίζει τεστοστερόνη!

quote:
Rock the Schools!!!

άσε ρε, ειδικά εσείς οι καθηγηταράδες είστε που καταπνίγετε την ελεύθερη έκφραση, το διαφοριτκό, το καινούργιο, και προσπαθείται νε γυρήσετε τα παιδιά στην... ανθισμένη αμυγδαλιά!

quote:
Πρόκειται για άλλο ένα κομμάτι της ιστορίας του ελληνικού metal που αξίζει να ανακαλύψετε αν δεν το έχετε κάνει ήδη.

άσ'τα αυτά. από παραγωγή τι λέει; ακούγεται, ή είναι κι αυτό ηχογραφημένο σε καμιά υπόγα;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 11:26:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ενδεικτικά, από το τελευταίο άλμπουμ των battlelore, το μόνο τραγούδι που μου άρεσε πολύ:

http://www.youtube.com/watch?v=pBzZLewtLAA&mode=related&search=

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 18:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA
crucifire,
Και εγώ είμαι πράκτορας μυστικών υπηρεσιών...
Για αυτό και διαβάζω ανελειπώς την σελίδα και την αποθηκεύω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 19:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
την πατήσαμε...!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 19:43:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ναι οι Battlelore είναι οκ, τίποτα ιδιαίτερο αλλά ακούγονται ευχάριστα.

quote:
δύο εχθρούς είχα στη ζωή μου... τους καθηγητές και τους μπάτσους... τρεις εκπαιδευτικοί... κι ο D_I κατά πάσα πιθανότητα μπάτσος!

Τον DI μόνο για μπάτσο δεν μπορώ να τον φανταστώ....εκτός κι αν είναι ο μπάτσος με την χρυσή καρδιά!

quote:
σωστά το έθεσες, αν και λίγο βλάχικα!

Η λέξη ρούγκαβλος είναι από το χωριό μου. Εν τω μεταξύ, έχουμε τέτοιο λεξιλόγιο που αν το χρησιμοποιήσω δεν θα βγάζει νόημα. Γι αυτό το φυλάω για σπέσιαλ περιπτώσεις.

quote:
άσ'τα αυτά. από παραγωγή τι λέει; ακούγεται, ή είναι κι αυτό ηχογραφημένο σε καμιά υπόγα;

Η παραγωγή είναι μια χαρά, όλα τα όργανα ακούγονται καθαρά και με balance. Στο δεύτερο τους όμως, Walpurgisnacht, η παραγωγή έχει χάσει.

quote:
Και εγώ είμαι πράκτορας μυστικών υπηρεσιών...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 07:41:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τον DI μόνο για μπάτσο δεν μπορώ να τον φανταστώ....εκτός κι αν είναι ο μπάτσος με την χρυσή καρδιά!

quote:
Η λέξη ρούγκαβλος είναι από το χωριό μου. Εν τω μεταξύ, έχουμε τέτοιο λεξιλόγιο που αν το χρησιμοποιήσω δεν θα βγάζει νόημα. Γι αυτό το φυλάω για σπέσιαλ περιπτώσεις.

Για να πω την αλήθεια, κάτι πιάνω από τη λέξη αλλά κωλύομαι να το πω δημόσια!
Χαχα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 16:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τον DI μόνο για μπάτσο δεν μπορώ να τον φανταστώ....εκτός κι αν είναι ο μπάτσος με την χρυσή καρδιά!

ή το χρυσό περίστροφο...

quote:
Εν τω μεταξύ, έχουμε τέτοιο λεξιλόγιο που αν το χρησιμοποιήσω δεν θα βγάζει νόημα.

για πες καμιά άλλη λέξη! συλλέγω εκφράσεις από διάφορες περιοχές, όπως και προφορές, διαλέκτους κλπ. τελευταία π.χ. μαθαίνω κυπριακά, από ένα συμφοιτητή μου!

quote:
Η παραγωγή είναι μια χαρά, όλα τα όργανα ακούγονται καθαρά και με balance.

να τους ψάξω τότε! κι έχω κι εγώ ένα συγκρότημα να παρουσιάσω. dalriada. τους ξέρει κανείς; η μάνα τους πάντως όχι!

quote:
Για να πω την αλήθεια, κάτι πιάνω από τη λέξη αλλά κωλύομαι να το πω δημόσια!

πονηρούληηηηη !!!

--θέλω τη γνώμη σας σε κάτι: αύριο είναι η κηδεία της μητέρας ενός συμφοιτητή μου. τήθεται το εξής θέμα. ξέρω ότι οι μη συγγενής δε χρειάζεται να φοράνε μαύρα, για να ξέρουν και οι παρευρισκόμενοι ποιούς να συλληπηθούν... πολύ περισότερο οι άντρες. αλλά σκέφτομαι, αν σκάσω με μαύρο πουκάμισο που πίσω γράφει με μεγάλα άσπρα γράμματα DIMMU BORGIR [χωρίς πεντάλφες κλπ] θα είναι τρελή καφρίλα; πάντως δε νομίζω να τους ξέρει κανείς εκεί...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 18/06/2007 16:20:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/06/2007, 17:22:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
για πες καμιά άλλη λέξη! συλλέγω εκφράσεις από διάφορες περιοχές, όπως και προφορές, διαλέκτους κλπ. τελευταία π.χ. μαθαίνω κυπριακά, από ένα συμφοιτητή μου!

Τα κυπριακά τα έμαθα και εγώ εδώ στην Αμερική από συμφοιτητές!
Ενδιαφέρουσες κυπριακές λέξεις: ο βίλος, το σσσχίστο, ο κελές, η κλάτσα etc.

Λέξεις και εκφράσεις από το χωριό μου τώρα (στην Αρκαδία).

"Σιοκαλεύομαι"=καλωπίζομαι για να βγω έξω
"Απρελόιτος"=κάτι σαν απροσάρμοστος και λίγο τρελός
"Έκοψε καπίστρι"=ξέφυγε από τα καθιερωμένα, αφηνίασε σαν το γαιδούρι
"Μπήτι όρνιο"=τελείως ζώο
"Κρυφογαμίστρα"=μικρά παράθυρα στο σπίτι που επιτρέπουν την τέλεση της σεξουαλικής πράξης χωρίς να ελκύουν την προσοχή των περαστικών και γειτόνων (χρησιμοποιείται στην φράση---Ωραίο το σπίτι σου αλλά εκείνες τις κρυφογαμίστρες τί τις ήθελες, χάθηκε να τα κάνεις πιό μεγάλα τα παράθυρα;)


και άλλα πολλά.........

quote:
dalriada. τους ξέρει κανείς; η μάνα τους πάντως όχι!

Ούτε η μάνα τους ούτε και εγώ!

Για το άλλο τώρα.

Αν δεν έχεις τίποτα άλλο να βάλεις, κανά σκούρο ας πούμε, βάλτο το. Πάντως δεν χρειάζεται να φοράς μαύρα. Αν δεν έχει πεντάλφες και άλλα σατανικά δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα ούτε θα σου πει κανένας τίποτα. Στις κηδείες δεν τα κοιτάνε αυτά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 07:39:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
"Μπήτι όρνιο"=τελείως ζώο
"Κρυφογαμίστρα"=μικρά παράθυρα στο σπίτι που επιτρέπουν την τέλεση της σεξουαλικής πράξης χωρίς να ελκύουν την προσοχή των περαστικών και γειτόνων (χρησιμοποιείται στην φράση---Ωραίο το σπίτι σου αλλά εκείνες τις κρυφογαμίστρες τί τις ήθελες, χάθηκε να τα κάνεις πιό μεγάλα τα παράθυρα;)

Αυτά τα ήξερα!
Όχι επειδή μου τα είπε κάποιος που κατάγεται από την Αρκαδία αλλά τυχαίνει να τα έχω ακούσει.
Ειδικά το τελευταίο...

Κυπριακά δεν έχω μάθει αλλά θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής ήταν στο εξάμηνο μου κάποιοι Κύπριοι.
Όταν μιλούσα με κάποιον από αυτούς απλά είχε μια προφορά.
Όταν όμως μιλούσαν μεταξύ τους, μιλούσαν τόσο γρήγορα και με ένα λεξιλόγιο που τους κοιτούσα σαν χάνος!

Πιο γρήγορα ακόμα μιλάνε οι Ιταλοί και παρόλο που ξέρω σε κάποιο βαθμό την γλώσσα, καταλαβαίνω ελάχιστα γιατί δεν τους προλαβαίνω.
Πολλές φορές έχω πετύχει σε παραλίες της Κρήτης οικογένειες Ιταλών και στην πλειοψηφία τους συναντώ το ίδιο μοτίβο:
Τα παιδάκια παίζουν με κουβαδάκια ή πλατσουρίζουν, η μητέρα μιλάει ακατάπαυστα στον σύζυγο κι αυτός δεν βγάζει άχνα.
Ήρωες...

quote:
Αν δεν έχεις τίποτα άλλο να βάλεις, κανά σκούρο ας πούμε, βάλτο το. Πάντως δεν χρειάζεται να φοράς μαύρα. Αν δεν έχει πεντάλφες και άλλα σατανικά δεν νομίζω πως θα υπάρχει πρόβλημα ούτε θα σου πει κανένας τίποτα. Στις κηδείες δεν τα κοιτάνε αυτά.

Φίλε, επέτρεψε μου μια διόρθωση.
Στις κηδείες δεν θα πρέπει να τα κοιτάνε αυτά.
Δεν φαντάζεσαι τι συζητιέται σε πηγαδάκια και πως οι παρευρισκόμενοι ξεχνούν την περίσταση για την οποία είναι εκεί και σε τι θέματα αναλώνονται.
crucifire, θα συμφωνήσω στο ότι δεν χρειάζεται να φορέσεις μαύρα.
Το πένθος άλλωστε δεν φαίνεται από κει.
Μην σταθείς τόσο στο χρώμα όσο δίπλα στον συμμαθητή σου που λογικά θα χρειάζεται κάποια άτομα δίπλα του.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 15:02:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Αχ, καιρό έχουμε να τα πούμε

Ελπίζω από δω και πέρα να βρίσκω χρόνο να συμμετέχω στο φόρουμ.

Σε αυτό το σημείο απλά θα παραθέσω μερικούς σημαντικοτατους μέταλ δίσκους που σίγουρα οι πιο παλιοί θα θυμούνται

EXODUS - FABULOUS DISASTER

Ο δίσκος είναι απλά...a thrash masterpiece!!!Η δεκαετία του 80 κλείνει με εντυπωσιακό τρόπο για τους αμερικάνους thrashers Exodus! Με ένα δίσκο δυναμίτη, κάνουν τα κεφάλια μας και τους σβέρκους μας να κουνιούνται ακατάπαυστα πάνω κάτω!
Κομμάτια όπως το ομότιτλο, τα "The last act of defiance", "Like father like son" και ο κλασσικός thrash ύμνος "Toxic Waltz" πιστοποιούν την αξία του δίσκου και με το παραπάνω!!!

SUICIDAL TENDENCIES - LIGHTS,CAMERA,REVOLUTION

Στην αυγή των 90's οι Suicidal Tendencies προσφέρουν έναν κορυφαίο δίσκο που συνδυάζει κλασσικό μέταλ με speed ρυθμούς!!Ο δίσκος θεωρείται κλασσικός και κομματάρες όπως τα "You can't bring me down", "Alone", "Get Whacked" και "Emotion No 13" το επιβεβαιώνουν!

MORGANA LEFAY - SANCTIFIED

Στα μέσα των 90's, οι μυστηριώδεις Morgana Lefay κυκλοφορούν έναν ευρηματικό δίσκο που θεωρείται ο καλύτερός τους! Είναι ένας συνδυασμός κλασσικού μέταλ και του ήχου των Nevermore! Οπως και να'χει ο δίσκος είναι μαγευτικός και περιέχει κομματάρες όπως τα "Out in the silence", "To Isengard", "Mad Messiah" και "Where insanity rules"! Οσοι δεν τον έχετε ακουσει και σας αρέσει το κλασσικό μέταλ με πιο σύγχρονο όμως ήχο, σίγουρα θα ικανοποιηθείτε!
.
.
.
.
.
Και έρχομαι τώρα σε έναν κορυφαίο δίσκο όχι όμως γνωστό στον πολύ κόσμο. Είναι του 1981 και εντάσσεται στο κύμα του NWOBHM. Για να δω...οι πιο παλιοί εδώ μέσα τον έχουν ακούσει ή θα τους βάλω τα γυαλιά εγώ στα 26 μου??

PRAYING MANTIS - TIME TELLS NO LIES

Η δισκάρα αυτή είναι ένα εξαιρετικό δείγμα μελωδικού NWOBHM που σε καθηλώνει!! Απλά ακούστε τα κομμάτια "Cheated", "Rich City Kids", "Lovers to the Grave" και "Children of the Earth" για να διαπιστώσετε για τι μαγεία μιλάμε!!! Εκπληκτικές μελωδίες, ευρηματική μουσική, απόλυτο συναίσθημα! Δισκάρα!Την πήρα πριν 5 περίπου μήνες από το No Remorse!

.
.
.
.
ΥΓ. WAshington is Next, Sleepwalker, United Abominations, Burnt Ice κτλ....ο Mustaine δείχνει στους Metallica πώς πρέπει να παίζεται το μέταλ στο 2007!!!


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 17:01:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Αχ, καιρό έχουμε να τα πούμε

Καλώς τον Agnostic! Όντως, που χάθηκες εσύ βρε ψυχή;

quote:
Ελπίζω από δω και πέρα να βρίσκω χρόνο να συμμετέχω στο φόρουμ.

Οπωσδήποτε!!!

quote:
Για να δω...οι πιο παλιοί εδώ μέσα τον έχουν ακούσει ή θα τους βάλω τα γυαλιά εγώ στα 26 μου??

Ναι τους ξέρω τους Praying Mantis, αν και συνδέθηκαν με το NWOBHM παίζουν στην ουσία μελωδικό AOR. Το TIME TELLS NO LIES το είχα ακούσει αρκετά παλιά δεν θυμάμαι πολλά πράγματα όμως

quote:
Φίλε, επέτρεψε μου μια διόρθωση.
Στις κηδείες δεν θα πρέπει να τα κοιτάνε αυτά.

Ναι έχεις δίκιο, είχα και γω ανάλογες εμπειρίες στο παρελθόν.

quote:
Όχι επειδή μου τα είπε κάποιος που κατάγεται από την Αρκαδία αλλά τυχαίνει να τα έχω ακούσει.
Ειδικά το τελευταίο...

Και εγώ που νόμιζα ότι ήταν underground...βασικά το τελευταίο το είχα ακούσει από την γιαγιά μου στην πρόταση που ανέφερα!

Dying σχετικά με την παρουσίαση των Impression of Winter που έλεγες εψαξα και βρήκα κάποιες αναφορές για αυτούς και μου φάνηκαν πολύ καλοί. Οπότε αναμένουμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SPARTAKOS20
Νέο Μέλος

Algeria
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 19:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SPARTAKOS20
Γειά σας παίδες.

Μετά μια γ@@@μημένη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό, πάλι εδώ κοντά σας, αλλά χωρίς αμυγδαλές.

Τί νέα μάγκες κατά τα άλλα;

Απ΄ότι βλέπω προχωρήσατε το θέμα μπόλικες σελίδες. Πρέπει να πάρω το mp3 κανένα απόγεματάκι, να στρωθώ στο Νετ Καφέ με φραπεδιά, να κάτσω κανα τρίορο να ξεκοκαλίσω τις προτάσεις που κάνετε.

GRETEL σου πάει το γαλάζιο, πάει με τις ΜΑΤΑΡΕΣ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 19:56:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Λέξεις και εκφράσεις από το χωριό μου τώρα (στην Αρκαδία).

άψογες! ειδικά οι κρυφο...

quote:
Πάντως δεν χρειάζεται να φοράς μαύρα.

ναι μωρέ, πλάκα έκανα. είχα μαύρα, αλλά προτίμησα χακί, καθώς ούτε ο άντρας της δεν ήθελα να βάλει μαύρα... δε βαριέσαι, και να την έβαζα δε θα πρόσεχε κανείς. ό,τι μπορεί να πάει στραβά σε μια τέτοια φάση πήγε! αποκορύφομα, η μητέρα της συγχωρεμένης, τύπου θεοπούλα, να ουρλιάζει "πως θα κοιμηθεί το παιδί εκεί κάτω, που φοβάτε το σκοτάδι;!" doom καταστάσεις!

quote:
Δεν φαντάζεσαι τι συζητιέται σε πηγαδάκια και πως οι παρευρισκόμενοι ξεχνούν την περίσταση για την οποία είναι εκεί και σε τι θέματα αναλώνονται.

πραγματικά... αηδία...

quote:
Όταν μιλούσα με κάποιον από αυτούς απλά είχε μια προφορά.
Όταν όμως μιλούσαν μεταξύ τους, μιλούσαν τόσο γρήγορα και με ένα λεξιλόγιο που τους κοιτούσα σαν χάνος!

εμένα που μου τα λένε επείτηδες στα κυπριακά; να στρίβω τσιγάρο και να έρχεται ο άλλος και να μου λέει:
ες εναβλτρούι;
ματάφραση: έχεις ένα φιλτρούι; κοινώς φιλτράκι...
ΕΣΕΞΙΞΙ !!!

καλώς τους agnostic και σπάρτακο!

λιοόν, ετοιμάζω κάτι αρκετά ενδιαφέρον για το τόπικ. πως σας φέναιτε μια συνέντευξη με τον κιθαρίστα του συγκροτήματος "πλοκάμι του καρχαρία" ;;;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 23:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Μετά μια γ@@@μημένη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό, πάλι εδώ κοντά σας, αλλά χωρίς αμυγδαλές.

Καλώς τον Σπάρτακο

quote:
λιοόν, ετοιμάζω κάτι αρκετά ενδιαφέρον για το τόπικ. πως σας φέναιτε μια συνέντευξη με τον κιθαρίστα του συγκροτήματος "πλοκάμι του καρχαρία" ;;;

Ρίχτη άφοβα!!!!

http://www.plokami.tk/


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 23:01:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
ες εναβλτρούι;

για να είμαι ακριβής: "εϊζενάβλ τρούι;"

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2007, 23:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μέσα είσαι τέτοια ώρα;

Άντε τα λέμε!

A....τώρα που το θυμήθηκα. Η κατάληξη -ουι είναι στάνταρντ στα κυπριακά και πάει με όλα. -ουες είναι ο πλυθηντικός. (Πισινούες)


Edited by - A. Kircher on 19/06/2007 23:07:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 08:09:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Dying σχετικά με την παρουσίαση των Impression of Winter που έλεγες εψαξα και βρήκα κάποιες αναφορές για αυτούς και μου φάνηκαν πολύ καλοί. Οπότε αναμένουμε!

Φίλε μου, είναι όντως ενδιαφέρον συγκρότημα!
Θα τους παρουσιάσω όταν βρω λίγο χρόνο για να συλλέξω τα στοιχεία.

quote:
Μετά μια γ@@@μημένη αμυγδαλίτιδα με 40 πυρετό, πάλι εδώ κοντά σας, αλλά χωρίς αμυγδαλές.

Περαστικά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 13:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING
quote:
λιοόν, ετοιμάζω κάτι αρκετά ενδιαφέρον για το τόπικ. πως σας φέναιτε μια συνέντευξη με τον κιθαρίστα του συγκροτήματος "πλοκάμι του καρχαρία" ;;;

ΧΑΛΟΧΑ !!!

Πιάσανε γερά οι ζέστες....

Λοιπόν crucifire να την ρίξεις την συνέντευξη και πλάκα πλάκα η atlantis records έχει αρκετά ενδιαφέροντα ελληνικά Metal συγκροτήματα (βλέπε A.T.M. ).

Ίσως με αφορμή τον φίλο μας SAVAOTH να έπρεπε να ρίχνουμε πιό συχνές ματιές και στην ελληνική σκηνή.

'Ενα teaser που άκουσα από τον παρακάτω δίσκο, μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις

http://www.musical.gr/cddetails.scr?gui_language=1&CD_code=5203037015329Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/06/2007, 19:45:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
(Πισινούες)

αυτό το συγκεκριμένο μου διέφευγε!

λοιπόν, σχετικά με το πλοκάμι, επειδή είναι η πρώτη φορά που παίρνω συνέντευξη από μέλος συγκροτήματος, και μου φαίνεται λίγο κάπως [σε αντίθεση με τους πολιτικούς, που απλά τους αφήνεις και μιλάνε και να χαίρονται, και γεμίζεις άνετα τρίστηλο] μπορείτε να ρίξετε καμιά ιδέα σχετικά τι να ρωτήσω; στο μέιλ μου αν θέλετε...
η συνέντευξη, διός θέλοντος, θα γίνει το σάββατο...

λοιπόν, κοιτάξτε τι ανακάλυψα:
http://www.youtube.com/watch?v=bpV5InLw52U&mode=related&search=

είμαι βέβαια σίγουρος ότι οι υπόοιποι τους ξέρετε, καθώς είναι της εποχής σας, αλλά εμένα μου έκαναν τρελή εντύπωση. ζήτω η παράνοια των '70s!!!

quote:
πλάκα πλάκα η atlantis records έχει αρκετά ενδιαφέροντα ελληνικά Metal συγκροτήματα

ομολογουμένως, τα συγκροτήματα του atlantis μου είχαν κάνει τρομερή εντύπωση, σε βαθμό, εγώ που δεν ακούω ραδιόφωνο ούτε με σφαίρες, να διαβάζω για πανελλήνιες ακούγοντας "αλταντίχ"!!! και φυσικά να γνωρίσω όσο περισσότερους απ'το σταθμό, και τα συγκροτήματά του μπορούσα...

αλήθεια, μιας και στρεφόμεθα στα εγχώρια προϊόντα, POEM έχω παρουσιάσει;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 01:56:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
είμαι βέβαια σίγουρος ότι οι υπόοιποι τους ξέρετε, καθώς είναι της εποχής σας, αλλά εμένα μου έκαναν τρελή εντύπωση. ζήτω η παράνοια των '70s!!!

Τι θα πει της εποχής σας ρε κουμπάρε! (καλό το Κυπριακό;)

Εγώ τότε ήμουνα στον παιδικό σταθμό και άκουγα το "Μια ωραία πεταλούδα"

Πάντως οι Focus είναι από τα πολύ καλά Ολλανδικά progressive του 70. Hocus Pocus ήτανε το μεγάλο τους σουξέ.

Εύγε μικρέ!!!

quote:
στο μέιλ μου αν θέλετε...

Ναι, θα σκεφτώ και θα σου πω....

quote:
Ίσως με αφορμή τον φίλο μας SAVAOTH να έπρεπε να ρίχνουμε πιό συχνές ματιές και στην ελληνική σκηνή.

Όποιος δεν το έχει αγοράσει ακόμα να το κάνει αμέσως και να πάρετε το limited edition έχει και DVD. Παρουσίαση είχαμε κάνει με τον crucifire στο 2.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 09:38:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εγώ τότε ήμουνα στον παιδικό σταθμό και άκουγα το "Μια ωραία πεταλούδα"

δέχονταν και εικοσάρηδες τότε στον παιδικό σταθμό; ή ως εκπαιδευτικός;

quote:
Όποιος δεν το έχει αγοράσει ακόμα να το κάνει αμέσως και να πάρετε το limited edition έχει και DVD.

από αυτούς γιατί δεν πήρα συνένταυξη γαμώτο... δύο ώρες τους είχα δίπλα μου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2007, 19:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
δέχονταν και εικοσάρηδες τότε στον παιδικό σταθμό; ή ως εκπαιδευτικός;

Δεν θα κατέβω καμιά φορά Ελλάδα; Τα λέμε τότε μικρέ!

quote:
από αυτούς γιατί δεν πήρα συνένταυξη γαμώτο... δύο ώρες τους είχα δίπλα μου...

Έλα μου ντε!

Να σας πω τώρα. Αν γίνει η συνέντευξη και πάει καλά τι λέτε να το συνεχίσουμε; Για τους Rotting Christ δεν ξέρω, μπορεί να είναι μούρες, αλλά υπάρχουν πολλά καλά Ελληνικά συγκροτήματα που μπορούμε να βάλουμε συνεντεύξεις. Έτσι για να δώσουμε και νόημα στην άχαρη ζωή μας.

Έχω υπόψη μου πολλά ονόματα.

Μπορούμε επίσης να φτιάξουμε και ένα ξεχωριστό θέμα με συνεντεύξεις. Δεν ξέρω όμως πως θα κολλάει με την γενική θεματολογία του esoterica.

Απλά σκέφτομαι και γράφω, όπως λένε σκέφτομαι φωναχτά.

ΥΓ. Ο υπολογιστής μου είναι ετοιμοθάνατος, αν με δείτε να εξαφανίζομαι για μερικές μέρες σημαίνει πως πέθανε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 06:48:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μερικές νέες προτάσεις από το χώρο του progressive metal για τον οποίο έχω ιδιαίτερη συμπάθεια αν και δεν ακούω το είδος συστηματικά.

Threshold - Dead Reckoning

O ένατος δίσκος των καταπληκτικών Threshold από την Αγγλία. Υψηλού επιπέδου progressive με πολύ τραβηχτικές μελωδίες και στίχους γραμμένους με αμεσότητα.

Dream Theater - Systematic Chaos

Για τους Dream Theater δεν χρειάζεται να πω τίποτα περισσότερο. Πρόκειται για ένα από τα πιο παλιά και αξιόλογα progressive metal συγκροτήματα. Στον τελευταίο δίσκο τους συνεχίζουν με αρκετή ενέργεια την στροφή προς πιο μοντέρνο progressive που άρχισε με το Octavarium αν και το Systematic Chaos πάει περισσότερο προς το Images and Words. Δεν με εντυπωσίασε ιδιαίτερα αλλά φαντάζομαι ότι οι οπαδοί τους θα είναι περισσότερο από ευχαριστημένοι.

Porcupine Tree - Fear of a Blank Planet

Όχι ακριβώς metal αλλά το απόλυτο progressive rock συγκρότημα της εποχής μας επέστρεψε με μια καταπληκτική δουλειά. Ο τίτλος παίζει με το Fear of a Black Planet των Public Enemy μόνο που αναφέρεται σε ένα κόσμο άδειο μέσα από τον τεχνοκρατισμό και την τεχνολογία. Με σπέσιαλ καλεσμένους τον Alex Lifeson των Rush και τον επι γης θεό της progressive κιθάρας Robert Fripp (King Crimson) o δίσκος αποτελεί ένα από τα καλύτερα δείγματα του σύγχρονου progressive.

Rush - Snakes & Arrows

Για τους Rush τώρα τι να πω; Οι Καναδοί πατέρες του progressive metal συνεχίζουν τα 39 χρόνια καριέρας με μια σημαντική και αξιόλογη δουλειά με αναφορές στο metal, folk, led zeppelin-rock. To τρίο των Lee, Lifeson, Pearl βρίσκεται σε τρομερή φόρμα και η δημιουργικότητα δεν σταματάει να ρέει στα 62 λεπτά του cd.
Αξιοθαύμαστοι!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2007, 07:52:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παιδιά, δεν σας προλαβαίνω με τις παρουσιάσεις!

Φίλε A. Kircher, τα συγκροτήματα των οποίων προτείνεις κάποια albums τα γνωρίζω ονομαστικά μόνο αλλά δε νομίζω να είναι για μένα, ε?
Τίποτα για μας δεν έχει?

quote:
Μπορούμε επίσης να φτιάξουμε και ένα ξεχωριστό θέμα με συνεντεύξεις. Δεν ξέρω όμως πως θα κολλάει με την γενική θεματολογία του esoterica.

Θα μπορούσαμε επίσης να κάνουμε ακριβώς το ίδιο πράγμα με αυτό που κάναμε στο 2ο μέρος του θέματος στις clickable παρουσιάσεις συγκροτημάτων κι albums.
Δεν ξέρω, let me think!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy