ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2008, 21:22:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ουπς...

Άντε θα προτείνει κανένας τίποτα;

Εγώ σήμερα πήρα το καινούριο σιντί των ΑΑνόριμων (επιτέλους) και θα ποστάρω review σύντομα. Καλά, αυτό το σιντί αξίζει και μονο για το κρυφό του κομμάτι!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 03:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Έχω καιρό να ακούσω κάτι καλό από νέες κυκλοφορίες.

Τώρα ακούω Jethro Tull. Τους ξέρετε εσείς οι μικροί;

Ιδικά εσύ crucifire που σου αρέσει το folk πρέπει να τους ακούσεις οπωσδήποτε. Και του Dying Incubus θα του αρέσουν.

Αν ενδιαφέρεστε, μπορώ να σας πω με ποιά κομμάτια να ξεκινήσετε γιατί η δισκογραφία τους έχει πολλά διαμάντια.

http://www.youtube.com/watch?v=toHlMD50eYY


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 11:45:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε μου, από Jethro Tull δεν έχω ακούσει ποτέ κάτι ώστε να έχω άποψη.
Γνωρίζω μόνο το όνομα αλλά ποτέ δεν έψαξα να δω το στυλ μουσικής κλπ.

Για πες πάντως μερικά κομμάτια.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angellore
Νέο Μέλος

Greece
6 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2008, 16:48:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angellore
Από Jethro Tull έχω μόνο το Aqualung, έναν υπέρτατο κατά την άποψή μου δίσκο..Πέρα από τις κέλτικες επιρροές υπάρχουν και πολλά blues στοιχεία στο συγκεκριμένο δίσκο.Η υπόλοιπη δισκογραφία τους έχει να δείξει κάτι εφάμιλλο του Aqualung?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 03:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher

Edited by - A. Kircher on 24/03/2008 03:41:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 03:36:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Angellore έχεις απόλυτο δίκιο για το Aqualung, πραγματικά υπέρτατο άλμπουμ. Και αν σκεφτεί κανείς ότι όταν κυκλοφόρησε το 1971 ήταν στο Νο 7 της Αμερικής και στο Νο 4 της Αγγλίας....εμένα με πιάνει κατάθλιψη με τις προτιμήσεις του σύγχρονου κοινού.

Επίσης το μήνυμα του δίσκου είναι καταπληκτικό.

1: In the beginning Man created God; and in the image of Man created he him.

2: And Man gave unto God a multitude of names, that he might be Lord over all the earth when it was suited to Man.

3: And on the seven millionth day Man rested and did lean heavily on his God and saw that it was good.

4: And Man formed Aqualung of the dust of the ground, and a host of others likened unto his kind.

5: And these lesser men Man did cast into the void. And some were burned;and some were put apart from their kind.

6: And Man became the God that he had created and with his miracles did rule over all the earth.

7: But as all these things did come to pass, the Spirit that did cause man to create his God lived on within all men: even within Aqualung.

8: And man saw it not.

9: But for Christ's sake he better start looking.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 04:14:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Παιδιά η δισκογραφία των Jethro Tull από το 1968 μέχρι το 2003 είναι αρκετά εκτεταμένη. Μιλάμε για 25 άλμπουμ.

Το συγκρότημα πέρασε διάφορες μουσικές φάσεις.

1) Από το 1967 μέχρι το 1971 προσπαθούν να αναπτύξουν το στυλ τους που είναι ροκ με ξεχωριστό στοιχείο το καταπληκτικό φλάουτο του Ian Anderson. O κύκλος αυτός ολοκληρώθηκε με το Aqualung (1971).

2) Περίοδος Progressive Rock από το 1972 μέχρι το 1976. Το αριστούργημα αυτής της περιόδου είναι το Thick As a Brick (1972). Αρκετά δύσκολο έργο με μόνο δύο κομμάτια "Thick as a Brick" (part one)και (part two) που κρατάνε 20+ λεπτά το καθένα. Σημαντικοί δίσκοι αυτής της εποχής είναι επίσης τα A Passion Play (1973) με "μετά θάνατον θεματολογία" και Minstrel in the Gallery (1975).

3) Folk περίοδος από το 1977-9. Οι Jethro Tull πάντα είχανε στοιχεία αγγλικού φολκ αλλα από το 1977 οι δίσκοι τους επικεντρώνονται στον φόλκ ήχο. Τρία άλμπουμ από αυτήν την περίοδο και τα τρία πολύ καλά.
Songs from the Wood, Heavy Horses, και Stormwatch.

4)Από το 1980 μέχρι το 1984 ο ήχος τους έχει πολλά συνθεσάιζερ και γίνεται πιο εμπορικός. Αυτή η συγκεκριμένη περίοδος δεν με ενθουσιάζει ιδιαίτερα. Ξεχωρίζω το Broadsword and the Beast (1982) αν και δεν συκγρίνεται με τις προηγούμενες δουλειές τους.

5) Περίοδος Hard Rock από το 1987 μέχρι το 1994. Το 1989 κερδίζουν Grammy για την Καλύτερη Μέταλ Performance, παίρνοντας τα πρωτεία από τους Metallica.

"THE FLUTE IS A HEAVY METAL INSTRUMENT." λέει ο Ian Anderson αναφερόμενος φυσικά στο γεγονός ότι το υλικό των σύχρονων φλάουτων είναι μεταλικό.
Ξανά

Τα καλύτερα αυτής της περιόδου είναι τα Crest of a Knave (1987) που πήρε και το Grammy και το Rock Island (1989)

6) Από το 1995 μέχρι σήμερα οι Jethro Tull συνεχίζουν με επιρροές από World Music και Ορχηστρική Μουσική.

Αυτά με μεγάλη συντομία γιατί πραγματικά κανείς χρειάζεται σελίδες επί σελίδων για να περιγράψει το έργο και την σημασία αυτού του συγκροτήματος.

Και για να τελειώσω οι καταπληκτικοί στίχοι του My God από το Aqualung.

People -- what have you done --
locked Him in His golden cage.
Made Him bend to your religion --
Him resurrected from the grave.
He is the god of nothing --
if that's all that you can see.
You are the god of everything --
He's inside you and me.
So lean upon Him gently
and don't call on Him to save you
from your social graces
and the sins you used to waive.
The bloody Church of England --
in chains of history --
requests your earthly presence at
the vicarage for tea.
And the graven image you-know-who --
with His plastic crucifix --
he's got him fixed --
confuses me as to who and where and why --
as to how he gets his kicks.
Confessing to the endless sin --
the endless whining sounds.
You'll be praying till next Thursday to
all the gods that you can count.

Πέστα Μεγάλεεεεεε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 12:05:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Μόνο το (τραγούδι) Aqualung έχω ακούσει, και δε μου έκαναν εντύπωση. Φταίει μάλλον που δε βρήκα το φολκ στοιχείο. Νομίζω ότι για να αρχίσω να τους ακούω, πρέπει να ξεκινήσω από το πιο φολκ κομμάτι και να work my way προς τα υπόλοιπα.

Any suggestions?

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 16:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τον Μάιο κατά πάσα πιθανότητα κατεβαίνω Ελλάδα, θα σε βάλω κάτω και θα ακούσεις το Aqualung 100 φορές μέχρι να αναγνωρίσεις το μεγαλείο των Tull!

¶κου δεν σου έκανε εντύπωση! Ιερόσυλε! Α...τώρα που το θυμήθηκα...δεν έχεις ακούσει το cover του Cross-Eyed Mary (από το Aqualung) από τους Iron Maiden?

http://youtube.com/watch?v=Qjfkh7s7rGk&feature=related

Για folk προτείνω ολόκληρο το ;άλμπουμ Songs from the Woods

http://youtube.com/watch?v=KgUw6t3b6oE

Πρόσεξε σχόλιο που έκανε ο τυπάς στο youtube

"Holy **** they sound just as good as their cd"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2008, 16:22:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Δύο ακόμα τραγούδια.

Το Jack-In-The-Green και το ***** Willow.

Phil Collins στα drums.

http://youtube.com/watch?v=QJAqGHuaJAY&feature=related

Τρια....

Heavy Horses

http://youtube.com/watch?v=2ntI4TkOvEU&feature=related

Τέσσερα....

Minstrel in the Gallery
http://youtube.com/watch?v=Q1TDN67ibdo&feature=related


Edited by - A. Kircher on 24/03/2008 16:35:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 13:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Καλά ρε, έλα εσύ το Μάιο, που όλο το αναβάλεις, και θα σου πω ότι και οι Pink Floyd ξέραν από μουσική...

Δυστυχώς είμαι στο γραφείο και δε μπορώ να ακούσω, αλλά σε λίγο πάω σπίτι και θα σου πω.

Δες κι εσύ αυτό:

Πλην του Άντερσον, η μπάντα δεν παίζει, αλλά δες ποιος κρατάει την κιθάρα!

http://www.youtube.com/watch?v=qdXRu6Y6e_k

Το έλαβα το πρωί κατά διαβολική σύμπτωση!

Later!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2008, 16:29:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
χε χε...ξέρεις γιατί.

Ο Iommi έπαιξε με τους Jethro Tull στις αρχές μετά το πρώτο τους άλμπουμ για λίγο πριν φτιάξει τους Sabbath.

To κλιπάκι είναι από το The Rolling Stones Rock and Roll Circus.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/03/2008, 08:03:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τον Μάιο κατά πάσα πιθανότητα κατεβαίνω Ελλάδα

Άντε, με το καλό!
Ελπίζω να καταφέρεις να μας έρθεις αυτή την φορά...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/03/2008, 16:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ελπίζω να καταφέρεις να μας έρθεις αυτή την φορά...

Θα τα πούμε και μέσω μέιλ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/03/2008, 13:24:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Υπαρχουν συγκροτηματα που δεν διαθετουν δεκαδες εκατομμυρια οπαδων.
Υπαρχουν συγκροτηματα που δεν εχουν κανει 100.000 εξωφυλλα.
Υπαρχουν συγκροτηματα που δεν εξαντλουν την θεματολογια των στιχων τους στο τριπτυχο sex,drugs and rock 'n roll.
Υπαρχουν συγκροτηματα που δεν βγαζουν δισκο απλα για να μην χαθουν απο το προσκηνιο.
Αυτα ομως τα συγκροτηματα διαθετουν κατι πολυ περισσοτερο.Σου δινουν τροφη για σκεψη,σε ταξιδευουν μουσικα περα απο τα γνωστα ηχοτοπια.Σε διασκεδαζουν αλλα συγχρονως σε προβληματιζουν.Δεν ειναι "ευκολα" συγκροτηματα που απλα σε ενθουσιαζουν μεχρι το επομενο hitάκι τους.Μιλανε (με τους δισκους τους) μονο οταν εχουν κατι να πουν ! Θελει πολλη δουλεια μεχρι να μπεις στην ουσια τους,στον κοσμο τους.Οταν ομως το καταφερεις θα εισαι ο πιο ευτυχισμενος,ο πιο γεματος ακροατης !!!

PINK FLOYD,RUSH,BATHORY,ANATHEMA,B.O.C.,CANDLEMASS,HEAVEN'S CRY,CORONER,CRIMSON GLORY,JETHRO TULL,THERION,HAGGARD,FATES WARNING,ELOY,SKYCLAD,UFO,THE BLACK LEAGUE,URIAH HEEP και λιγοι ακομη.....


Edited by - Masvidal on 29/03/2008 13:28:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 01:39:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Masvidal,
πολύ καλό πόστ.

Απλά να προσθέσω ότι κάποια από τα group στο μύνημα σου έχουν δεκάδες εκατομμύρια οπαδούς (Pink Floyd, Jethro Tull) αλλά αυτό δεν αλλάζει την τεράστια προσφορά τους στην μουσική. Ειδικά στην μουσική του 60 και του 70 οι μεγάλες πωλήσεις δεν είναι απαραίτητα δείγμα κακής μουσικής, όπως συμβαίνει κατά κόρον στο 80, στο 90 και στο 2000.

Για παράδειγμα

Pink Floyd - Dark Side of the Moon (1973) 40 εκατ. πωλήσεις
Pink Floyd - The Wall (1979) 30 εκατ. πωλήσεις
Συνολικά 200 με 500 εκατ. πωλήσεις.

Jethro Tull 50 με 75 εκατ. συνολικά.

Από την λίστα δεν γνωρίζω τους HEAVEN'S CRY και τους THE BLACK LEAGUE.

Κατά τα άλλα έχουμε παρόμοια γούστα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2008, 11:29:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Θα τα πούμε και μέσω μέιλ.

Όποτε θες!

Συμφωνώ κι εγώ με τις θέσεις που εκφράζει ο Masvidal απόλυτα.
Υπάρχουν συγκροτήματα που τυχαίνει να τα ακούς πρώτη φορά και μαγεύεσαι με τη μουσική, τη μελωδία των τραγουδιών, τα φωνητικά και τα συναισθήματα κι οι σκέψεις σου είναι σε έξαρση.
Και παρατηρείς ότι το όνομα του συγκροτήματος ούτε που το γνώριζες.
ύστερα βλέπεις ότι δεν το γνωρίζουν κι εκείνοι οι οποίοι ασχολούνται με το συγκεκριμένο είδος μουσικής και το χειρότερο είναι πως δε μπορείς να βρεις ούτε ένα album τους.
Τρελαίνεσαι μετά ή όχι;

Την καλημέρα μου με Visions Of Atlantis!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 12:57:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Φιλτατε A.Kircher.
Εννοειται οτι οι μεγαλες πωλησεις δεν ειναι δειγμα κακης μουσικης.Και αντιστροφως,οι μεγαλες πωλησεις δεν σημαινουν και καλη,ποιοτικη (αντικειμενικα) μουσικη.
Απλα πολλες φορες συμβαινει να βλεπεις συγκροτηματα που δεν τους αξιζει η τοσο μεγαλη προβολη και προωθηση.Τους προωθουν και ο (πολυς) κοσμος απλα ακολουθει.
Και δυστυχως οι νεοτεροι φιλοι του rock και metal (οχι ολοι βεβαια) δεν κανουν καν τον κοπο να πανε λιγο πισω στις ριζες.Ξερουν 5-6 συγκροτηματα που τυγχανει να ειναι αυτην την εποχη στη μοδα.Και οταν τους λες π.χ. Jethro Tull και Ufo σε κοιτανε εσενα σαν...ufo.Δεν ειναι βεβαια υποχρεωμενος ο καθενας να ξερει τα παλιοτερα συγκροτηματα που αποτελεσαν πηγη εμπνευσης για τα νεοτερα,αλλα εαν τα νεοτερα παιδια ασχοληθουν και λιγο με το παρελθον μονο σε καλο θα τους βγει και σιγουρα μελετωντας το παρελθον μπορεις να κατα-νοησεις καλυτερα το παρον.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2008, 17:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε Masvidal
έχεις απόλυτο δίκιο. Η ιστορία έχει μεγάλη σημασία, ακόμα και στην μουσική.
Σου δίνει μια διαφορετική προοπτική στα πράγματα και ένα μέτρο σύγκρισης που σε κάνει να κατανοείς καλύτερα τα τεκμαινόμενα, μουσικά και μη.
Εδώ στο τόπικ προσπαθώ πολλές φορές να αναφέρομαι σε παλιότερα σχήματα με αυτό το συγκεκριμένο σκοπό.

Α...ας μη χαθούμε, να σε βλέπουμε πιο συχνά εδώ στο τόπικ.

Dying Incubus, τι είναι αυτό με το google?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 07:39:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εγώ πάλι θα συμφωνήσω και με τους δύο όσον αφορά τα παλιότερα συγκροτήματα αλλά και τις πωλήσεις.
Οι καλές πωλήσεις όντως δεν είναι συνυφασμένες με μια πολύ καλή ποιότητα, εξάλλου το πιο σημαντικό στις μέρες μας είναι το promotion που γίνεται σε ένα album ή σε ένα συγκρότημα.
Υπάρχουν πολύ καλά συγκροτήματα - τουλάχιστον στο είδος που ακούω - τα οποία κάνουν μια αξιόλογη προσπάθεια, βγάζουν πολύ καλές δουλειές αλλά δεν τυγχάνει να τα ακούσεις σχεδόν ποτέ.
Και δεν εννοώ μόνο στην Ελλάδα, εδώ είναι δύσκολο να βρω αρκετά συγκροτήματα.
Και στο Διαδίκτυο είναι δύσκολη η εξεύρεση πληροφοριών για αυτά.

quote:
Dying Incubus, τι είναι αυτό με το google?

Καλή Πρωταπριλιά, φίλε μου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Masvidal
Πλήρες Μέλος

Greece
973 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2008, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Masvidal
Δυστυχως λογω εργασιας δεν εχω πολυ χρονο και διαθεση για να καθησω στον υπολογιστη.Το προσπαθω ομως.Μου αρεσει αφανταστα να μιλαω για μουσικη κυριως με ατομα ψαγμενα και με γνωσεις.Σας ευχαριστω γι'αυτο.
Απο το 1989 που αρχισα να ακουω rock,metal παρακολουθουσα μονο την επικαιροτητα της μουσικης.Προσπαθουσα να βρω καινουργια συγκροτηματα και κυκλοφοριες και δεν ειχα στην κατοχη μου σχεδον κανενα παλαιοτερο δισκο απο τα γνωστα συγκροτηματα.Για παραδειγμα,οταν το 1991 αγορασα το "Black Album" των Metallica,δεν ειχα καμμια προηγουμενη δουλεια τους.Αποκτουσα μονο τις καινουργιες δουλειες των συγκροτηματων,αγνοωντας το παρελθον τους.Αυτο ηταν λαθος.
Γι'αυτο και τα τελευταια 3-4 χρονια (εστω και αργα) κανω εναν αγωνα δρομου για να επανακτησω την...χαμενη γνωση.Πηρα τα 3 πρωτα albums των Β.Ο.C. , RAINBOW ,DIO δεκαετιας ογδοντα κλπ
Ενω λοιπον ημουν πληρως ενημερωμενος για τις τελευταιες κυκλοφοριες και τασεις της μουσικης μας,ξαφνικα ενοιωσα ενα κενο (τεραααστιο οπως αποδειχθηκε).Και φυσικα τωρα ειμαι σε θεση,ακουγοντας ενα συγκροτημα της δεκαετιας '90 ή 2000 να εντοπισω αμεσως τις επιρροες του.Μεγαλη υποθεση πιστευω...
Με την ευκαιρια να αναφερθω σε δυο συγκροτηματα με τα οποια εχω "κολλησει" τα τελευταια 2-3 χρονια και οποτε τους ακουω μου μεταδιδουν μια "φρεσκαδα" μεσω της μουσικης τους.System of a down-Slipknot.Με ενδιαφερει πολυ η γνωμη σας.Βεβαια ξερω....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα.Παντως ασχετα αν τους συμπαθειτε ή οχι θα ηθελα να ακουσω κατι απο εσας.
Φευγω για δουλεια...σας ευχαριστω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 06:16:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φίλε Masvidal.
από system of a down έχω ακούσει κάποια τραγούδια τα οποία μου άρεσαν αρκετά. Φαίνονται να έχουν ενδιαφέροντα πολιτικά μυνήματα στους στίχους τους γιαυτό και τους συμπαθώ. Τους slipknot τους ξέρω μόνο σαν όνομα, αν και είμαι σίγουρος πως τους θα τους έχω ακούσει στο ραδιόφωνο.

Πάντως αν θέλεις τίποτα προτάσεις για παλιά συγκροτήματα μην διστάσεις.

quote:
Καλή Πρωταπριλιά, φίλε μου!

Χα χα χα...καλό! Αυτό με το μετοχικό κεφάλαιο ήταν που με μπέρδεψε. Καλή ιδέα να γίνεται αναζήτηση μέσω του google. Υπάρχει πολύ υλικό που ήταν χαμένο γιατί η αναζήτηση μέσω του φόρουμ ήταν δύσκολη.
Τώρα όμως με το google πετάει.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2008, 23:58:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Πωπω, ποτέ δεν περίμενα ότι θα το πω ΕΓΩ αυτό, καθώς πάντα βρίσκω χρόνο να κωλοβαρέσω, αλλά λόγω εργασίας, δεν προλαβαίνω ούτε καν να ανοίξω το φόρουμ να διαβάσω τι παίζει!

Τέλος πάντων, επιγραμματικά:

Καλό μήνα (άργησα αλλά δε σας ξεχνάω)

Masdival: σωστόοοοος!

D_I: Η ιδέα της αναζήτησης ήταν πανηλίθια και δε θα δουλέψει ποτέ!

...πλάκα κάνω! Ελπίζω Σ/Κ να ξεκλέψω λίγο χρόνο. Αν και εκεί είναι που υποτείθεται ότι θα πήξω, αλλά για να δούμε!

Α, και κάτι που δεν έχω χρόνο να περιγράψω, αλλά ελπίζω να σας δω εκεί:

http://www.myspace.com/kabeiros " target="_blank"> http://www.myspace.com/kabeiros

Upcoming Shows:
20 Apr 2008 20:00 Στο Πολιτιστικό Πάρκο Χρυσαλίδα Κερατέα(Μεσόγεια Αττικής)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2008, 07:32:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε Masvidal, προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με τους System Of A Down και τους Slipknot αν κι έχω ακούσει θετικά σχόλια από όσους ακούνε.

quote:
Χα χα χα...καλό! Αυτό με το μετοχικό κεφάλαιο ήταν που με μπέρδεψε. Καλή ιδέα να γίνεται αναζήτηση μέσω του google. Υπάρχει πολύ υλικό που ήταν χαμένο γιατί η αναζήτηση μέσω του φόρουμ ήταν δύσκολη.
Τώρα όμως με το google πετάει.


Αναζήτηση μέσω google μπορούσε να κάνει κάποιος ούτως ή άλλως απλά έπρεπε να γνωρίζει το κόλπο.
Αν κοιτάξεις λίγο το θέμα:

Ας γνωρίσουμε λίγο καλύτερα τη λειτουργία της Αναζήτησης...

θα βρεις κάποιες χρήσιμες πληροφορίες που είχαμε παραθέσει ο jejeje κι εγώ.
Ειδικά στο μήνυμα του, δίνονται tips για την αναζήτηση τίτλων θεμάτων μέσω του google.

Πάντως κι ο δικός μου ελεύθερος χρόνος είναι πολύ λιγότερος σε σύγκριση με παλιότερα.
Όλους μαζί μας έπιασε;

Υ.Γ. Καλό μήνα και σε σένα crucifire.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 11:31:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:

Πωπω, ποτέ δεν περίμενα ότι θα το πω ΕΓΩ αυτό, καθώς πάντα βρίσκω χρόνο να κωλοβαρέσω, αλλά λόγω εργασίας, δεν προλαβαίνω ούτε καν να ανοίξω το φόρουμ να διαβάσω τι παίζει!

Τέλος πάντων, επιγραμματικά:

Καλό μήνα (άργησα αλλά δε σας ξεχνάω)

Masdival: σωστόοοοος!

D_I: Η ιδέα της αναζήτησης ήταν πανηλίθια και δε θα δουλέψει ποτέ!

...πλάκα κάνω! Ελπίζω Σ/Κ να ξεκλέψω λίγο χρόνο. Αν και εκεί είναι που υποτείθεται ότι θα πήξω, αλλά για να δούμε!

Α, και κάτι που δεν έχω χρόνο να περιγράψω, αλλά ελπίζω να σας δω εκεί:

http://www.myspace.com/kabeiros " target="_blank"> http://www.myspace.com/kabeiros

Upcoming Shows:
20 Apr 2008 20:00 Στο Πολιτιστικό Πάρκο Χρυσαλίδα Κερατέα(Μεσόγεια Αττικής)

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


Δεν έρχεστε στην έκθεση Οικοδομή 2008, που θα είμαι απ' το πρωϊ 16-20 Απριλίου και θα θέλω να κόψω φλέβες? Επειδή δεν θα

μπορέσω να έρθω λόγω δουλειάς όπως κατάλαβες, ελπίζω να δούμε κάπου κάποιο βιντεάκι από την εκδήλωση ώστε να δούμε τι χάσαμε.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 11:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε seirios12a, η έκθεση που αναφέρεις θα είναι στο πρώην Ανατολικό Αεροδρόμιο Ελληνικού;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 13:03:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
D.I

quote:
Φίλε seirios12a, η έκθεση που αναφέρεις θα είναι στο πρώην Ανατολικό Αεροδρόμιο Ελληνικού;


Ναι, γι' αυτήν την ρημαδοέκθεση μιλάω. Απίστευτη κούραση και πήξιμο χοντρό. Δεν περνάνε οι ώρες με τίποτα, είναι

ατελειώτες. Εδώ επεμβαίνει ο νόμος της σχετικότητας του χρόνου.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2008, 20:32:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Είδε κανένας σας το control? Αναφέρεται στην ζωή του Ian Curtis των joy division.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 07:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ναι, γι' αυτήν την ρημαδοέκθεση μιλάω. Απίστευτη κούραση και πήξιμο χοντρό. Δεν περνάνε οι ώρες με τίποτα, είναι

ατελειώτες. Εδώ επεμβαίνει ο νόμος της σχετικότητας του χρόνου.


Χμμμ!
Ίσως να είμαστε πολύ κοντά εκείνες τις ημέρες!

Όσον αφορά το control, όχι.
Δεν το έχω δει.
Οι εντυπώσεις σου ποιές είναι;



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/04/2008, 20:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:
Χμμμ!
Ίσως να είμαστε πολύ κοντά εκείνες τις ημέρες!

Δεν πιστεύω να είσαι σε τίποτε ανταγωνιστές


quote:
Όσον αφορά το control, όχι.
Δεν το έχω δει.
Οι εντυπώσεις σου ποιές είναι;

Το είδα χθές, τρελλό ψυχοπλάκωμα. Ουσιαστικά αναφέρεται στην προσωπική ιστορία του Ian και όχι ουσιαστικά στους J.D.

Δηλαδή την όποια πορεία τους την βλέπεις μέσα απ' την ζωή του και την σκοπιά που έβλεπε τα πράγματα. Κάτι επίσης που δεν ήξερα, είχε

κρίσεις επιληψίας και δεδομένου ότι τότε δεν ήξεραν τα φάρμακα, του έδιναν διάφορα κοκτέϊλ πειραματικά και αυτό τον είχε τρελλάνει

και τον βασάνιζε ασταμάτητα. Ήταν γενικά και σκεπτικιστής και ουσιαστικά έδειξε πως δεν απόλαυσε τίποτα από την φήμη

του γκρουπ. Χώρισε και με την γυναίκα την οποία αγαπούσε πολύ, παρ' όλο που είχε και την γκόμενα βέβαια ο τύπος.

Γενικά πάντως χαλάστηκα, στεναχωρήθηκα θα έλεγα. Ήταν η ιστορία ενός βασανισμένου και ταλαιπωρημένου ανθρώπου που μέσα απ' την

μουσική του προσπαθούσε να ξεπεράσει τα όποια χίλια μύρια τον βασάνιζαν.

Πάντως την μουσική του μπορώ να πω , πως ακόμη και σήμερα την ακούω με μια γλυκειά μελαγχολία.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy