ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 07:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Πάντως δεν θέλω να ακούσω τίποτα για αυτομπαναρισμούς και χαζομάρες! Εκτός αν είναι για να διαβάσεις...

Να μην αυτομπαναριστεί βέβαια αλλά να διαβάσει λίγο.
Είναι δύσκολες οι Χημείες είπαμε...

Παιδιά, ξέρει κανένας αν οι Elexorien έχουν βγάλει μόνο 1 demo ή περισσότερα albums?
Πάντως, μου αρέσει πολύ ακουστικά το όνομα τους...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 16:23:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Πως γίνεται να μην ξέρω τους Friends και τον Joey??

οι μεταλάδες δεν βλέπουν sitcoms! [εγώ είμαι η εξείρεση!]

αυτομπανάρομαι για δέκα λεπτά!

quote:
Εκτός αν είναι για να διαβάσεις...

quote:
Να μην αυτομπαναριστεί βέβαια αλλά να διαβάσει λίγο.
Είναι δύσκολες οι Χημείες είπαμε...

με κάνατε και γέλασα πάλι βρε! καλά, από τον kircher το περίμενα, γιατί είναι η μόνιμη διαταγή που δίνει, και όπως ολοι οι καθηγητές αγνοούν παντελώς την ύπαρξη άλλων μαθημάτων, και ασχολιών στη ζωή του φοιτητή!

αλλά εσύ D_I που το παίζεις και νέος με πιανού το μέρος είσαι;!

quote:
Λέω να της στείλω κανά ε-μέιλ. Πού ξέρεις;

κάν'το κι άμα δε σου αμολύσω τα σκυλιά, να με λένε... ζήκο!
η meiju θα αναλάβει τα πλήκτρα στο συγκρότημά μου, όπως πληροφορήθηκα από έγκυρες πηγές!

quote:
Πάντως, μου αρέσει πολύ ακουστικά το όνομα τους...

tolkien-ιά αλλά σου γεμίζει το στόμα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 05:44:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
οι μεταλάδες δεν βλέπουν sitcoms!

Έχω πολύπλευρη προσωπικότητα!

Δύο πολύ καλά συγκρότηματα που ανακάλυψα πρόσφατα είναι οι Galadriel, Symphonic metal από Σλοβακία με ανδρικά/γυναικεία φωνητικά και οι Fairyland από Γαλλία, το ίδιο στύλ.

Θα κάνω παρουσίαση σύντομα, Ίνκουμπε ψάξτους Galadriel.

quote:
κάν'το κι άμα δε σου αμολύσω τα σκυλιά, να με λένε... ζήκο!η meiju θα αναλάβει τα πλήκτρα στο συγκρότημά μου, όπως πληροφορήθηκα από έγκυρες πηγές!

Εγώ ρε συ, δεν την ήθελα για κανά συγκρότημα, για άλλο την ήθελα.

quote:
Παιδιά, ξέρει κανένας αν οι Elexorien έχουν βγάλει μόνο 1 demo ή περισσότερα albums?

Έβγαλαν το πρώτο τους τον Απρίλιο. Elexorien λέγεται. Μπορείς να το βρεις εύκολα, αν όχι πες μου, κάπου το έχω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 07:51:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
αλλά εσύ D_I που το παίζεις και νέος με πιανού το μέρος είσαι;!

Χμμμ!
Μονομαχία έχουμε?
Αν είναι, να βάλω στοίχημα!

Φίλε A. Kircher, έχω ένα album από κάποιο συγκρότημα Galadriel αλλά δεν θυμάμαι να ήταν Symphonic Metal ούτε να είχε και γυναικεία φωνητικά.
Αν μπορείς, ανέφερε μου κάποιο album τους ώστε να ξέρω αν είναι οι ίδιοι ή όχι.
Θα τους ψάξω κι αυτούς πάντως και τους Fairyland γιατί το συγκεκριμένο είδος Metal μου αρέσει αρκετά!

Βρήκα το album των Elexorien εχθές αλλά δεν κατάφερα να το ακούσω ακόμα.
Θα το ακούσω σήμερα μάλλον και θα σας πω εντυπώσεις!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 11:44:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εγώ ρε συ, δεν την ήθελα για κανά συγκρότημα, για άλλο την ήθελα.

που νομίζεις ότι θα κάθετε όταν θα παίζει πλήκτρα;! ε... ντροπή...

quote:
Μονομαχία έχουμε?

φυσικά. φοιτητές εναντίων καθηγητών! διάβασμα εναντίων φραπέ!

δύο εκδόσεις του never enough των epica, η πρώτη πιο σκοτεινή, η δεύτερη πιο εφετζίδικη:

http://www.youtube.com/watch?v=MQKzMy_-CwA
http://www.youtube.com/watch?v=FfLtA8SkmVw

το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα για να κατεβάζω βιντεάκια απ'το youtube τα ΄φτυσε, οπότε, μπορείτε να με βοηθήσετε να τα κατεβάσω από 'κει ή από κάπου αλλού;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 16:45:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Φίλε A. Kircher, έχω ένα album από κάποιο συγκρότημα Galadriel αλλά δεν θυμάμαι να ήταν Symphonic Metal ούτε να είχε και γυναικεία φωνητικά.

Ναι, αυτό που ακούω εγώ τώρα είναι το Renascence Of Ancient Spirit του 2007 το οποίο έχει καταπληκτικά γυναικεία φωνητικά και ανδρικά. Εναλλάσονται βέβαια. Το metal archives τους έχει ως Dark Doom Metal αλλά μόνο doom metal δεν είναι. Εγώ τους κόβω για symphonic. Αν δεν το βρεις, να στο στείλω. Τα παλιά τους δεν τα έχω ακούσει, οπότε δεν ξέρω.

quote:
το πρόγραμμα που χρησιμοποιούσα για να κατεβάζω βιντεάκια απ'το youtube τα ΄φτυσε, οπότε, μπορείτε να με βοηθήσετε να τα κατεβάσω από 'κει ή από κάπου αλλού;

Να το κοιτάξω και θα σου πω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 07:46:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Παίδες, τώρα που έχω την ευκαιρία να ψάχνω για συγκροτήματα κλπ δεν έχω βρει ευκαιρία να ακούσω αυτά που βρήκα!
Ακόμα δεν έχω ακούσει τους Elexorien & Galadriel.
Από τους δεύτερους βρήκα εχθές το album που συνέστησες, φίλε A. Kircher.

Τον όρο "dark doom metal" τον ακούω πρώτη φορά!
Τι έγινε, τώρα ξεφύτρωσε κι αυτός?
Μέχρι το "pop doom metal" έχουμε καιρό...

quote:
φυσικά. φοιτητές εναντίων καθηγητών! διάβασμα εναντίων φραπέ!

Εάν δεν δω κανένα πλακάτ, δεν πιστεύω τίποτα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 16:34:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εάν δεν δω κανένα πλακάτ, δεν πιστεύω τίποτα!

είναι On hold, μέχρι τα αποτελέσματα των εκλογών!

[κοινωνικό σχόλιο:] καλά ρε παιδιά, είπα να πάω μια βόλτα στην ακρόπλη μετά τη σημερινή εξέταση [μαθηματικά ΙΙ, ο δίας να σας φυλάει], και ενώ ο δρόμος από το θησείο μέχι τους πρόποδες ήταν έρημος ήσυχος και ωραίος [λες και ήμουν στο βουνό να 'ουμ] με το που πατάω το πόσι μου στο βράχο βλέπω εκατοντάδες τουρίστες να τριγυρνάνε και να κάνουν τα πιο ηλίθια σχόλια [μα καλά, γιατί έβαλαν τόσο φαγωμένα μάρμαρα, το ηρώδιο χτίστηκε για τους ολυμπιακούς; κλπ] και να λέω, "καλά, από πότε έουν ξεμείνει εδώ; αν είναι δυνατόν, σεπτέμβρη μήνα, ουστ άπιστοι ιερόσυλοι! [τέλος κοινωνικού σχολιασμού]

και ιδού το καινούργιο, και φοβερό βίντεο των therion! το αγαπημένο μου τραγούδι απ'το δίσκο παρεπιπτόντως:

son of the staves of time

http://www.myspace.com/therion

φοβερό! πρέπει να το βρω σε καλή ανάλυση!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2007, 19:26:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Τον όρο "dark doom metal" τον ακούω πρώτη φορά!
Τι έγινε, τώρα ξεφύτρωσε κι αυτός?
Μέχρι το "pop doom metal" έχουμε καιρό...

χα χα! To πιστεύεις ότι για κάμποσες μέρες τώρα προσπαθώ να ορίσω το είδος που παίζουν; Όχι ότι είναι τίποτα πρωτοπόροι, αλλά τους έχω δει και ως gothic, τους έχω δει και ως dark doom metal, εγώ λέω πως παίζουν μελωδικό μέταλ με λίγο σκοτεινή ατμόσφαιρα, στην αρχή τους είχα κόψει για symphonic όπως μου είχε πει και αυτός που μου τους συνέστησε, τέλος πάντων.

Η κοπέλα που τραγουδάει πάντως έχει απο τις καλύτερες φωνές, μακάρι να τραγουδούσε περισσότερο. Πες μου τι νομίζεις όταν τους ακούσεις.

quote:
καλά ρε παιδιά, είπα να πάω μια βόλτα στην ακρόπλη μετά τη σημερινή εξέταση

Με αυτό που έγραψες (ότι πας βόλτες στην Ακρόπολη) έχεις ανέβη στην κλίμακα εκτίμησης από το 1000 στο 2000. Παιδιά η Ακρόπολη είναι η πνευματική μπαταρία της Ελλάδας. Όσες φορές ήμουνα Αθήνα πήγαινα και εγώ βόλτες σε Ακρόπολη, Θησείο, Πλάκα και ένοιωθα άλλος άνθρωπος. Πνεύμονας δύναμης η περιοχή.

Τώρα για τους ξένους τι να πω; Συνήθως αυτοί τα ξέρουν καλύτερα από εμάς. Μάλλον έπεσες σε ξέμπαρκους η σε ηλίθιους!

Έχω βρει κάτι λινκς για βίντεο σε υψηλή σχετικά ανάλυση θα σας τα στείλω από εβδομάδα, γιατί μέχρι την κυριακή θα υπάρχει πήξημο.

quote:
son of the staves of time

Το αγαπημένο μου απο το Gothic Kabbalah. Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά ο τύπος που τραγουδάει ποιός είναι;;


Iced Earth Rule!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2007, 07:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε crucifire, ο Σεπτέμβρης είναι μήνας που ακόμα έρχονται τουρίστες στην Ελλάδα.
Όχι τόσο πολλοί όσο τους καλοκαιρινούς μήνες αλλά έρχονται.

Φίλε A. Kircher, στο Metal Storm οι Galadriel χαρακτηρίζονται ως "Symphonic doom metal" και συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό.
Είναι το ίδιο συγκρότημα μ' αυτό που έλεγα εγώ μόνο που στο πρώτο τους album (το μόνο που είχα έως τώρα) πρέπει να έλειπαν τα γυναικεία φωνητικά.
Δεν θυμάμαι κιόλας.

Ωραίο πάντως το Renascence of ancient spirit!
Θα τους ψάξω πιο πολύ γιατί έχουν βγάλει αρκετά albums.

Μου άρεσαν επίσης κι οι Elexorien!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2007, 17:44:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Με αυτό που έγραψες (ότι πας βόλτες στην Ακρόπολη) έχεις ανέβη στην κλίμακα εκτίμησης από το 1000 στο 2000.

χαχα, πρέπει να δεις τις εκφράσεις που έχουν οι κοπέλες στα ταμία, όταν τους δείχνω το πάσο μου, και βλέπουν ότι είμαι φοιτητής! μάλιστα χθες είπα να δοκιμάσω ένα νέο δρόμο, και ρώτησα μια κοπελιά σε ένα κιόσκι αν απ'τον τάδε δρόμο φτάνω στο βράχο, και μου λέει "ναι. γιατί; θα πας;" "ναι λέω να πάω μια βόλτα"... μούγκα! με κοίταζε σα χαμένη!

quote:
η Ακρόπολη είναι η πνευματική μπαταρία της Ελλάδας

ναι, όσο λείπουν οι κινέζοι με τις κάμερες!

quote:
Έχω βρει κάτι λινκς για βίντεο σε υψηλή σχετικά ανάλυση θα σας τα στείλω από εβδομάδα, γιατί μέχρι την κυριακή θα υπάρχει πήξημο.

συντόμευε! και τους στίχους πλιζ! και έχεις μέιλ!

quote:
Το αγαπημένο μου απο το Gothic Kabbalah. Μάλλον χαζή ερώτηση αλλά ο τύπος που τραγουδάει ποιός είναι;;

δεν είναι χαζή η ερώτηση. τραγουδάνε ο τρελάρας ο Snowy Shaw [ο ξανθός με την κουκούλα, έτσι είχε βγει και στο Gagarin] και ο Mats Leven, φωνάρα [ακόμα θυμάμαι που τους είχα μπερδέψει αυτούς τους δύο στο review της συναυλείας].

στο κλιπάκι παίζει ο Snowy [τσεκάρετε τα ντραμς και την ερμηνεία του στο book of heavy metal] αν και δε φαίνεται να τραγουδαει, και ο Mats ειναι αυτός που βλέπεις να τραγουδάει. περίεργο, αφού έπρεπε να φύγει απ'τους Therion λόγω υποχρεώσεων [και καλά] και τη θέση του πήρε ο Thomas Vikström... anyway.

πάντως, αν και δεν έχω ακούσει τον Βικστρομ [νομίζω είχε τραγουδήσει στου candlemass ένα φεγγάρι] μου την έσπασε που έφυγε ο Ματς. μιλάμε, όταν βγήκε μόνος του με μια ακουστική κιθάρα και ξεκίνησε το Lemuria, όλο το Gagarin έπαθε εγκεφαλικό!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2007, 10:18:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Απλά μια καλημέρα με Siebenburgen και A dream of scarlet nights.

Ξέρω ότι δεν πηγαίνει με την ώρα αλλά εγώ με αυτό σας καλημερίζω!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2007, 16:58:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
A ρε Ίνκουμπε, σε ξεχάσαμε μόνο σου εδώ.

Εγώ είχα κάτι τρεχάματα, ο crucifire διαβάζει, οι άλλοι πήγαν για να ψηφίσουν....ερήμωσε το θέμα

Με έπιασες αδιάβαστο με τους Siebenburgen. Υποθέτω ότι γκοθάρουν αλλά για ρίξε περισσότερα.

quote:
Φίλε A. Kircher, στο Metal Storm οι Galadriel χαρακτηρίζονται ως "Symphonic doom metal" και συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό.

Ναι, νομίζω και εγώ ότι αυτό παίζουν. Καλοί είναι!
Επιστρέφω το βράδυ με παρουσίαση, πήρα κάτι καινούργια cd χτες...

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 06:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Ποιός ακούει thrash εδώ;;

Σας έχω κάτι πολύ καλό και αρκετά cult για την ώρα. Λίγοι τους ξέρουνε αλλά αρχίζουνε να βγαίνουνε πιο έξω από το underground. Πρόκειται για τους The Absence από την Τάμπα που κυκλοφόρησαν τον δεύτερο δίσκο τους με τίτλο Riders Of The Plague πρίν από κανα μήνα.

Μελωδικό death με thrash....θα κάνω παρουσίαση σύντομα.

Για την ώρα κόφτε φάτσες.

Old school, baby, all the way!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2007, 07:34:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Όντως!
Πάνω που μπήκε το τηλέφωνο σπίτι μου και μπορώ να είμαι εδώ και Σαββατοκύριακα με αφήσατε σαν την καλαμιά στον κάμπο!
Ελπίζω πάντως τα τρεχάματα που είχες να μην ήταν τίποτα σοβαρό και να τελείωσαν, ε?

Για τους Siebenburgen σε πιάνω όντως αδιάβαστο γιατί έχω κάνει ήδη παρουσίαση τους στο δεύτερο μέρος του θέματος!
Γρήγορα στις δισκογραφίες να κοιτάξεις!

Τους έχω παρουσιάσει μαζί με τους Rajna, ένα πολύ διαφορετικό συγκρότημα από αυτούς αλλά που αξίζει να τους ακούσεις επίσης.

Οι Siebenburgen ήταν ένα συγκρότημα που έπαιζε vampyric metal.
Όταν ακούς "Vampyric metal" ο νους σου μπορεί να πάει στους Theatres Des Vampires.
Μου αρέσουν πολύ αλλά θεωρώ τους Siebenburgen αρκετά ανώτερους!
Το τραγούδι τους με το οποίο σας καλημέρισα είναι για μένα από τα καλύτερα τους οπότε ψάξε το να πάρεις μια πρώτη εικόνα για αυτούς.

Για το συγκρότημα που παρουσίασες, ο δεύτερος (ο ξανθός με τα γένια) είναι κλασσικός Viking!

Υ.Γ. Δεν έχω ξεχάσει την παρουσίαση που έχω υποσχεθεί να κάνω...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 09:38:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
γαμώτο, ξέχασα να ποστάρω χθες.

ήταν τα 47 χρόνια απ'το θάνατο του μεγάλου...

http://www.youtube.com/watch?v=QJ6B8bKKTS4

κοίτα όμως ρε γαμώτο πόσο απλό είαι αυτό το σόλο, κι όμως κανείς δε μπορεί να το παίξει...


R.I.P.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2007, 17:03:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Έχω γνωρίσει αρκετούς κιθαρίστες που μπορεί να μιμηθούν το στύλ πολλών από Randy Rhoads, Blackmore μέχρι και Van Halen, αλλά κανένας δεν μπορεί να μιμηθεί Hendrix.

O τύπος ήταν φαινόμενο! Και φυσικά, όπως τόσα Αμερικάνικα ονόματα έγινε γνωστός πρώτα στην Αγγλία και στην Ευρώπη, ενώ στην Αμερική όσο ζούσε δεν απέκτησε την σημασία που του άρμοζε.

Αυτό λέει πολλά για την μουσική σκηνή της Αμερικής.

ΘΕΟΣ με κεφαλαία!

Iced Earth rules (Θα το γράφω μἐχρι να το βαρεθήτε).

ΥΓ. Dying Incubus, ευχαριστώ για τους Siebenburgen θα τους κοιτάξω σύντομα. Χτες πήρα ένα CD για 2$, το είχανε σε ένα καλάθι με μεταχειρισμένα. Πρόκειται για τους Nosferatu και το Prince of Darkness. Δεν χρειάζεται να ρωτήσω αν τους ξέρεις. Είναι τρομερό cd.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 08:05:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Αυτό λέει πολλά για την μουσική σκηνή της Αμερικής.

Μπα, συμβαίνει κι αλλού!

Οι Nosferatu είναι από τα καλύτερα συγκροτήματα κατά την γνώμη μου στον χώρο του gothic.
Ψάξε να βρεις και το Rise, είναι επίσης πολύ καλό album!
Έχω την δισκογραφία τους οπότε αν σε ενδιαφέρει πες μου!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 13:50:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Iced Earth rules

ή Iced Earth rule θα πεις, ή iced earth rules! είσαι και φιλόλογος!

quote:
Μπα, συμβαίνει κι αλλού!

εγώ ας πούμε στη γερμανία είμαι διάσημος! σοβαρά!

quote:
Χτες πήρα ένα CD για 2$, το είχανε σε ένα καλάθι με μεταχειρισμένα.

χμμ, πλάκα θα είχε να είχαμε κι εδώ τέτοια! είναι εύκολο να βρεις νέα ονόματα, και κοστίζει όσο μισός καφές πλάκα πλάκα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/09/2007, 17:15:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
ή Iced Earth rule θα πεις, ή iced earth rules! είσαι και φιλόλογος!

Iced Earth rule!

quote:
εγώ ας πούμε στη γερμανία είμαι διάσημος! σοβαρά!

Μπορεί όμως να γίνεις. Στην Ελλάδα όμως;;

quote:
Οι Nosferatu είναι από τα καλύτερα συγκροτήματα κατά την γνώμη μου στον χώρο του gothic.

Όντως, αν κρίνω από αυτό το CD που πήρα είναι πολύ καλοί! Τους είχα ακούσει μόνο σαν όνομα αλλά τώρα θα τους ψάξω.

quote:
χμμ, πλάκα θα είχε να είχαμε κι εδώ τέτοια! είναι εύκολο να βρεις νέα ονόματα, και κοστίζει όσο μισός καφές πλάκα πλάκα!

Ναι εδώ υπάρχει πολύ μεταχειρισμένο πράγμα. Ο αμερικάνος δεν κρατάει τίποτα άχρηστο στο σπίτι του. Τα πουλάει όλα είτε σε μαγαζιά είτε στο e-bay. Επίσης έχουνε αυτό που λένε garage sale. Βγάζει δηλαδή ο καθένας ότι δεν χρειάζεται στο σπίτι του και τα πουλάει για να φύγουνε από την μέση. ’μα ψάξεις μπορείς να βρεις τρομερά πράγματα. Τα μεταχειρισμένα cd έχουν από 2 μέχρι και 6 δολλάρια τα καινουργια από 10 μέχρι και 14.

Iced Earth rule!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 01:50:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
The Absence - Riders Of The Plague (2007)


Πρόκειται για την δεύτερη ολοκληρωμένη δουλειά των The Absence που ιδρύθηκαν στην Τάμπα της Φλόριντας το 2002. Ο ήχος τους είναι ένα μείγμα μελωδικού death της σχολής του Gothenburg με πολλά στοιχεία thrash. Αυτό σημαίνει πως έχουμε πολλά κιθαριστικά σόλο, κυρίως μελωδικά, πολύπλοκες δομές στα τραγούδια και έντεχνα ριφφς.

Πολύ θεωρούν τους The Absence ως τους νέους Testament, και οι ίδιοι δεν κάνουν τίποτα άλλο παρά να μας το θυμίζουν αφού ο δίσκος περιέχει και μία διασκευή του “Into The Pit” των προαναφερόμενων καθώς και guest appearance του ΜΕΓΑΛΟΥ James Murphy

Οι δύο κιθαρίστες του συγκροτήματος Peter Joseph και Patrick Pintaville έχουν τρομερές ικανότητες και κυριολεκτικά οι κιθάρες σε αυτό το άλμπουμ ξερνάνε φωτιές. Η παραγωγή είναι εξαιρετική, ισορροπημένη και πεντακάθαρη χωρίς να έχει προβλήματα από over-producing.

Όλα τα κομμάτια στέκονται σε υψηλά επίπεδα, απλά να ξεχωρίσω το “Dead And Gone” με ένα κορυφαίο μελωδικό chorus

I am now dead and gone
deep into your soul
you may live on as nothing
I am now dead and gone

καθώς επίσης και τα "Echos" (το πιάσατε;ήχος και όχι ηχώ), “Merciless"
και το τρομερό 7λεπτο instrumental Outro.

Γενικά πρόκειται για ένα από τους καλύτερους δίσκους του 2007 από ένα νέο συγκρότημα που υπόσχεται πολλά.

Οι The Absence δεν έχουν website αλλά πηγαίνετε στην σελίδα τους στο myspace για να ακούσετε τουλάχιστον το Dead and Gone.

http://www.myspace.com/theabsence



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 05:20:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΙΝΤΕΟ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ!!!!!!

Twisted Sister - We're Not Gonna Take It (Full)

http://www.youtube.com/watch?v=Gs37NSLy3z4

Για να θυμόνται οι παλιοί (εγώ και ο Kerry δηλ.) και να μαθαίνουν οι νεώτεροι (όλοι οι άλλοι δηλ.)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 08:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
εγώ ας πούμε στη γερμανία είμαι διάσημος! σοβαρά!

Κι εγώ!
Αφού δε μπορώ να πάω incognito στην Γερμανία!

Φίλε A. Kircher, οι Nosferatu υφίστανται ως συγκρότημα από τις αρχές της δεκαετίας του '90.
Θεωρούνται - και κατά την γνώμη μου πολύ σωστά - ως ένα από τα καλύτερα gothi συγκροτήματα της περασμένης δεκαετίας.
Οπότε αξίζουν το ψάξιμο!

Όσον αφορά τους The Absence, έχω μια ελαφρά υποψία ότι λόγω μουσικού στυλ δεν θα μου κινήσουν ιδιαίτερα το ενδιαφέρον...
Τι λες?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 12:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Για να θυμόνται οι παλιοί (εγώ και ο Kerry δηλ.)

ψιτ, παλιέ, αν είναι να κάνεις κάτι, κάν'το σωστά! το βίντεο αυτό είναι σίκουελ του επίσης φοβερού βίντο I wanna rock [χρειάζεται λινκ;] στο οποίο παίζει πάλι αυτός ο douglas [πολύ θα ήθελα να ξέρω το όνομα του τύπου αυτού, είναι φοβερός] ο οποίος είναι καθηγητής, και του κάνουν ό,τι κάνουν και στον kircher όταν δεν αφήνει τα παιδιά να εκφραστούν!

quote:
Επίσης έχουνε αυτό που λένε garage sale.

δε νομίζω ότι θα το 'κανα, ακόμα και στην αμερική...

quote:
Αφού δε μπορώ να πάω incognito στην Γερμανία!

εσύ αγόρι μου δε μπορείς να πας πουθενά incognito, είσαι παγκόσμια φίρμα! αφού θα έπρεπε να βάλεις κι ένα The μπροστά στο D_I ...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 12:47:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
και, ναι! επιτέλους στο youtube!

http://www.youtube.com/watch?v=cdkBs0VCSX0

damn those russians!

απόδειξη πως ό,τι κι αν κάνουν οι καρεκλάδες, εμείς το κάνουμε καλύτερα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2007, 13:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
εσύ αγόρι μου δε μπορείς να πας πουθενά incognito, είσαι παγκόσμια φίρμα! αφού θα έπρεπε να βάλεις κι ένα The μπροστά στο D_I ...

I know, that's the curse of being famous...

Καλημέρα σε όλους με Dark Sanctuary και Dein kalter stein...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2007, 21:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλημέρα, Dying Incubus πολύ καλή επιλογή!

Καλά το raspoutin με πέθανε στο γέλιο! Οι αρχικές σκηνές από την ντίσκο του 70 είναι άπαιχτες!

Άσχετο.. The D_I θα μπορούσε να είναι καλό όνομα για ράπερ
Ειδικά γιατί το κενό στην μέση θα μπορούσε να συμπληρωθεί με το U (DUI=Driving Under Influence)

To Ι wanna Rock που έλεγε ο crucifire..

http://www.youtube.com/watch?v=cPgE4FAXKIM

"Twister Sister"...what kind of man desecrates a defenseless textbook...you are destroying your life with that...that garbage...tell the class what do you want to do with your life...

O ηθοποιός λέγεται Mark Metcalf. Έπαιζε στο Animal House και στο Buffy.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 07:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Ναι, το συγκεκριμένο το θεωρώ από τα καλύτερα τραγούδια των Dark Sanctuary.
Είπαμε, συμπάθειες είναι αυτές!

Από εχθές το βράδυ μου έχει κολλήσει ένα τραγούδι των Penumbra, το A torrent of fears.
Ίσως να σας το έχω αφιερώσει κιόλας!

Το "The DUI" το θέλεις με τον τόνο στο "U"?
Γιατί αν το βάλεις στο "I" παραπέμπει σε λάμπες κλπ!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 14:29:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
O ηθοποιός λέγεται Mark Metcalf.

έγραψες! με βάζουν συνέχεια οι φίλοι μου να τον μιμηθώ, κι εγώ δεν ξέρω ποιός είναι. πάντως είναι απ'τους μονολόγους που απολαμβάνεις να μαθαίνεις απ'έξω. αυτού, και του V στο V for Vendetta. [...and has vowed to vanquish these venal and virulent vermin van-guarding vice and vouchsafing the violently vicious and voracious violation of volition. κλπ κλπ]

εν τω μεταξύ ο τύπος επαναλαμβάνει το ρόλο που είχε στο National Lampoon's Animal House [το τρελό θυριτροφείο στα ελληνικά νομίζω]

anyway... θεός.

ρε παιδιά, έχω κολλήσει. ψάχνω κάτι καινούργιο να μου κάνει κούκου και βλέπω παντού μετριότητες. αφού άρχισα να κατεβάζω αλμπουμ των metallica, εγώ που είχα πει ότι άλμπουμ τους δε θα μπει ποτέ σπίτι μου!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 19:13:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Ναι, το συγκεκριμένο το θεωρώ από τα καλύτερα τραγούδια των Dark Sanctuary.

Εμένα το αγαπημένο μου είναι το Le Reve De La Nymphe από το Royaume Melancolique. Αλλά πραγματικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τραγούδια από τους Dark Sanctuary. Απλά βυθίζομαι στην μουσική.

quote:
Από εχθές το βράδυ μου έχει κολλήσει ένα τραγούδι των Penumbra, το A torrent of fears.

Και αυτούς πρώτη φορά τους ακούω. Είδα όμως ότι είναι από Γαλλία και θεωρούνται καλοί οπότε θα τους ψάξω.

quote:
αφού άρχισα να κατεβάζω αλμπουμ των metallica, εγώ που είχα πει ότι άλμπουμ τους δε θα μπει ποτέ σπίτι μου!

Ωχ, σοβαρή κατάσταση! Το παθαίνω και εγώ όλο και περισσότερο όσο μεγαλώνω. Όταν είμουνα στην ηλικία σας, νέοι μου, μου συνέβαινε σπάνια. Τώρα όμως....
Πάντως να το προσέξεις, γιατί δεν ξέρεις καμιά φορά τι γίνεται. Κάτι παλιοί φίλοι μου τους άφησα πίσω με Slayer και Venom και τους ξαναβρήκα αγκαλιά με τις Έφες (Σαρή και Θώδη that is).

Γι αυτό λέω ότι χρειάζεται προσοχή....

Λοιπόν πέρα από τα αστεία, προτείνω να ακούσεις τους Fairyland από Γαλλία. Παίζουν epic, symphonic metal κατά Rhapsody, Blind Guardian, και Luca Turilli. Έχουν βγάλει δύο δίσκους, ο δεύτερος The Fall of an Empire βγήκε πέρσι και μου άρεσε πολύ. Τους είχα αναφέρει και πιο πάνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy