ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 20:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
τους ξαναβρήκα αγκαλιά με τις Έφες

γιατί ρε, μια χαρά old school thrashιές παίζουν οι κοπέλες! είναι και στο άνθος της ηλικίας τους!

quote:
Παίζουν epic, symphonic metal κατά Rhapsody, Blind Guardian, και Luca Turilli.

guardian και turilli άκουσα και κάτι σκήρτισε μέσα μου! μπας και έχουν όμως τίποτα φλωροπροφορές; μισό τόσο στα γαλλικά, που μια φορά στο παρίσι έψαχνα να βρω οτοασπίδες για να μην τους ακούω! άντε να απολαύσεις ξένη χώρα άμα μιλάνε έτσι! είχα φρικάρει! πόσο μάλλον στη μέταλ!

πάντως θα τους τσεκάρω αύριο, γιατί σήμερα θα είμαι έξω μέχρι αργά [αν είναι δυνατόν, μέσα στην εξεταστική και τρέχει στα βουνά για αστρονομικές παρατηρήσεις!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 08:02:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ρε παιδιά, έχω κολλήσει. ψάχνω κάτι καινούργιο να μου κάνει κούκου και βλέπω παντού μετριότητες. αφού άρχισα να κατεβάζω αλμπουμ των metallica, εγώ που είχα πει ότι άλμπουμ τους δε θα μπει ποτέ σπίτι μου!

Ψάξε τους Fairyland που σου λέει κι ο A. Kircher.
Ε όχι να γίνεσαι κι επίορκος για χάρη των Metallica!

Φίλε A. Kircher, αν καθόμουν να γράψω αγαπημένα μου τραγούδια από τους Dark Sanctuary θα γέμιζα ένα ολόκληρο μήνυμα...

Οι Penumbra είναι συγκρότημα που παίζει symphonic/gothic metal.
Είχα κάνει παρουσίαση για αυτούς στο δεύτερο μέρος του θέματος.
Σε πιάνω αδιάβαστο!

Υ.Γ. Ελπίζω να μην καταλήξω σαν τους φίλους σου που έπεσαν στις Έφες!
Μέχρι τώρα το έχω αποφύγει...



In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 11:43:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
μετά από μερικές αποτυχημένες προσπάθιε με τους γάλλους [αν και μόλις βρήκα κάτι] έβαλα να κατεβεί το rise of the tyrant των arch enemy. σκεφτόμουν ότι είχα κάνει με αυτούς σχεδόν το ίδιο με τους metallica, αλλά είπα να δώσω μια ευκαιρία στον ammott...

θα του ρίξω μερικές αυτιές και θα σας πω γνώμη.

εν τω μεταξύ ας βάλουμε και τους γάλλους να έρχονται...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 16:36:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τους Γάλλους θα στους στείλω εγώ μην ανησυχείς, και καμία σχέση με Γαλλικές προφορές και τα σχετικά, όλα τα κομμάτια είναι στα αγγλικά.

quote:
πάντως θα τους τσεκάρω αύριο, γιατί σήμερα θα είμαι έξω μέχρι αργά [αν είναι δυνατόν, μέσα στην εξεταστική και τρέχει στα βουνά για αστρονομικές παρατηρήσεις!]

Τι ακούω;; Αστρονομικές παρατηρήσεις;; Δηλαδή;;

quote:
Είχα κάνει παρουσίαση για αυτούς στο δεύτερο μέρος του θέματος.
Σε πιάνω αδιάβαστο!

Ωχ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 20:54:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Τους Γάλλους θα στους στείλω εγώ

ωραίος, πάλι με υποχρέωσες!

quote:
Τι ακούω;; Αστρονομικές παρατηρήσεις;; Δηλαδή;;

η ομάδα αστρονομίας του φυσικού [όπου σπουδάζει ένας φίλος μου] είχε χθες παρατήρηση αστέρων στο λυκαβητό. όταν όμος ο φίλος σου που είναι φυσικός επιμένει ότι αυτός ο όγκος που εσύ ονομάζεις τουρκοβούνια είναι ο λυκαβητός, και συνηδειτοποιεί τη βλακεία του όταν έχει ήδη φτάσει στο ζεπελιν [ξέρουν οι αθηναίοι], και μετά όλη η παρέα χάνει το κέφι της γιατί χάνεστε 20 φορές μέχρι να φτάσετε στο λυκαβητό [στη ΛΑΘΟΣ μεριά του]... ε, καταλήγεις 3 το βράδυ να γυρνάς στους δρόμους με μια μπύρα στο χέρι και να τραγουδάς ensiferum [ευτυχώς ακόμα με την παρέα σου]... είναι να μη σου λάχει!

παιδιά, οι arch enemy έσπειραν τελικά! δυστυχώς δεν ειμαι σπίτι τώρα για να κάνω παρουσίαση, αλλά έρχεται κι αυτή κάποια στιγμή. να το ακούσω καλά το δίσκο, γιατί θα γράψω πάλι αρνητική κριτική άδικα.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 05:23:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Φαίνεται πως πέρασες καλά!

Πάντως η αστρονομία μου αρέσει και μένα σαν ερασιτέχνης.

Κάλα και εγώ που δεν είμαι Αθηναίος ξέρω ότι άλλο ο Λυκαβητός και άλλο τα Τουρκοβούνια. Το ζέπελιν τι είναι;;

Οι Arch Enemy από ότι είδα πήραν γενικά καλές κριτικές για το τελευταίο τους. Για ρίξε κριτική.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 07:43:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Εμένα πάλι αν και δε μου αρέσουν τα Γαλλικά ως γλώσσα, στα τραγούδια μου αρέσουν.
Κι οι Γάλλοι έχουν βγάλει κάποια πολύ καλά συγκροτήματα, τουλάχιστον στην gothic σκηνή.

Η Αστρονομία μου αρέσει κι εμένα...

quote:
Κάλα και εγώ που δεν είμαι Αθηναίος ξέρω ότι άλλο ο Λυκαβητός και άλλο τα Τουρκοβούνια. Το ζέπελιν τι είναι;;

Για αυτό το γνωρίζεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 14:24:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Φαίνεται πως πέρασες καλά!

ου, αφού δεν έπεσε και ξύλο!

quote:
Για αυτό το γνωρίζεις...

ακριβώς!

quote:
Το ζέπελιν τι είναι;;

φοβερό μεγάλο καφέ-μπαρ πάνω στην πλαγιά, που έχει από κάτω πιάτο την αθήνα. για όταν έρθεις είναι καλή επιλογή!

λοιπόν οι fairyland μου ακούγονται πολύ καλοί, αν και σε κάποιες μελωδίες διφωνώ ως μουσικός [τα κλασσικά, αυτό μέτρο δεν έπρεπε να το πας εκεί, αυτό το τελείωμα δεν έπρεπε να κρταήσει τόσο κλπ], αλλά με είχαν απ'το booklet! ακόμα δεν το άκουσα όλο, αλλά ως εδώ καλά πάμε. έχουν και καλή και πολυεπίπεδη παραγωή, χωρίς να σε κουράζουν. στάνταρ ακούμε rhapsody τα παιδιά. και κάτι από angra έχει νομίζω.

http://www.myspace.com/metaliraband

τσεκάρετε το νέο τραγούδι των μετάλιρα! μόνο για αγοράκια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 19:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
λοιπόν οι fairyland μου ακούγονται πολύ καλοί, αν και σε κάποιες μελωδίες διφωνώ ως μουσικός [τα κλασσικά, αυτό μέτρο δεν έπρεπε να το πας εκεί, αυτό το τελείωμα δεν έπρεπε να κρταήσει τόσο κλπ], αλλά με είχαν απ'το booklet! ακόμα δεν το άκουσα όλο, αλλά ως εδώ καλά πάμε. έχουν και καλή και πολυεπίπεδη παραγωή, χωρίς να σε κουράζουν. στάνταρ ακούμε rhapsody τα παιδιά. και κάτι από angra έχει νομίζω.

Ναι είναι τρομερά επιρρεασμένοι από τους Rhapsody. Καλοί είναι πάντως τους ακούω συνέχεια τις τελευταίες μέρες.

quote:
Κι οι Γάλλοι έχουν βγάλει κάποια πολύ καλά συγκροτήματα, τουλάχιστον στην gothic σκηνή.

Σωστά και όχι μόνο στην Gothic. H Γαλλική Black metal σκηνή είναι από τις κορυφαίες στον κόσμο και υπερέχει πολλών άλλων χωρών ακόμα και της Νορβηγίας. Ονόματα όπως Mutiilation, Vlad Tepes, Gestapo666, Belketre, Deathspell Omega κ.α. είναι από τα αγαπημένα μου αν και δεν τα έχω αναφέρει μέχρι τώρα για να μην με πάρετε στο ψιλό....(άκου gestapo666)

Πάντως οι Fairyland είναι το μόνο γαλλικό συγκρότημα από το χώρο του "νορμάλ" μέταλ που στέκεται σε υψηλά επίπεδα. Κάτι άλλα συγκροτήματα που είχα ακούσει παλιά ήταν χάλια κυρίως λόγω προφοράς και φωνητικών.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 07:37:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
ου, αφού δεν έπεσε και ξύλο!

Αν θέλεις, μπορώ να φροντίσω για αυτό...

Οι Metalira τι είναι πάλι?
Θα δω την σελίδα τους το μεσημέρι από το σπίτι...

Φίλε A. Kircher, δεν ξέρω κανένα από τα συγκροτήματα που ανέφερες.
Κι εμένα πάντως οι Fairyland μου ακούστηκαν μια χαρά.
Δεν παρατήρησα το σπαστικό - για μένα - φαινόμενο να ακούω Αγγλικά με Γαλλική προφορά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 12:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Αν θέλεις, μπορώ να φροντίσω για αυτό...

δε με πείθεις! εσύ είσαι άνθρωπος του πνεύματος! Πεφωτισμένος! you know?

quote:
Δεν παρατήρησα το σπαστικό - για μένα - φαινόμενο να ακούω Αγγλικά με Γαλλική προφορά!

πιο σπαστικό κι από αγγλικά με ιταλική προφορά! speaking of which, δε θα ήταν γαμάτο ένα μέταλ συγκρότημα... τζαμαϊκανών;! E mon! fee' o di da'k! ressspct! [kircher, μετάφρασε!]

quote:
Οι Metalira τι είναι πάλι?

ααααααα! δεν έχεις ακούσει το " Μήτσο μ' " ;;;!!!

γρρρρήγορα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2007, 20:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
άρτεια αφηχθέν!

NIGHTWISH - BYE BYE BEAUTIFUL
http://www.youtube.com/watch?v=hTdhXxxWREo

η αρχή... awkwaaaaaard!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 07:43:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
δε με πείθεις! εσύ είσαι άνθρωπος του πνεύματος! Πεφωτισμένος! you know?

You know Δαλάι Λάμα...?

quote:

ααααααα! δεν έχεις ακούσει το " Μήτσο μ' " ;;;!!!

γρρρρήγορα!


Λέω να μην διευρύνω τόσο τους μουσικούς μου ορίζοντες!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 14:44:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
You know Δαλάι Λάμα...?

έχω την εντύπωση ότι προσπέρασες πολύ γρήγορα μια μικρή λεπτομέρια του μυνήματός μου! ξαναδες το!

quote:
Λέω να μην διευρύνω τόσο τους μουσικούς μου ορίζοντες!

ξενέρωτε, στενόμυαλε κλπ

παίδες νέα φουρνιά!

SOILWORK - EXILE
http://www.youtube.com/watch?v=x60DdKy1GuY

KAI TO BINTEO ΤΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ!!!

http://myspacetv.com/index.cfm?fuseaction=vids.individual&videoid=18949645

δεν πίστευα στα μάτια μου, παρόλο που είχα λαβει ειδοποίηση απ'τη nuclear blast ότι με περιμένει μια έκπληξη!

βέβαια σε μερικούς όπως ο D_I δε θα αρέσει [είπαμε στενόμυαλοι, ξενέρωτοι κλπ], σε άλλους θα φανεί όχι αρκετά μπλακ, αλλά προσπαθήστε να διαβάσετε ανάμεσα στις γραμμές [ποιός είσαι;!]

επείσης έχετε λάβει λινκ για το bye bye beautiful των nightwish σε καλύτερη ανάλυση... αλλά δεν άκουσα γνώμες από κανένα...

D_I ?? εδώ δε μπορείς να είσαι στενόμυαλος, ξενέρωτος κλπ!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 01:26:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Λέω να μην διευρύνω τόσο τους μουσικούς μου ορίζοντες!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
ΚΟΡΥΦΑΙΟ

Crucifire, το βίντεο της χρονιάς το κάνανε delete, οπότε δεν το πρόλαβα.

Τι ήταν??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 11:23:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ!!!!!
ΚΟΡΥΦΑΙΟ

Χμμμ!
Γιατί, βρε?
Την αλήθεια είπα...

Φίλε crucifire, δε νομίζω να μου ξέφυγε κάτι από το μήνυμα που μου λες.
Θα κοιτάξω τα links που μας έστειλες, κάνε λίγη υπομονή!
Δεν θα φύγουν, εκεί θα είναι!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 12:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Crucifire, το βίντεο της χρονιάς το κάνανε delete, οπότε δεν το πρόλαβα.

όχι ρε γαμώτο! ψάξε το THE SACRILEGIOUS SCORN των borgir... κάπου στο myspace θα κυκλοφορεί... μιλαμε για το πιο κουφό βίντεο των τελευταίων μηνών. άλλοι το λένε κιτς, άλλοι το λένε υπερβολή, εγώ το λέω εικαστική μεγαλοφυήα! ουγκ!

quote:
Γιατί, βρε?
Την αλήθεια είπα...

καλά, εγώ πιστεύω ότι δεν το ακούς γιατί φοβάσαι ότι θα απομακρυνθείς απ'τη γκόθικ! σου λέω, άκου τους, θα κλ*** στο γέλιο! σκέψου ότι ακούς χάρυ κλυνν!

quote:
δε νομίζω να μου ξέφυγε κάτι από το μήνυμα που μου λες.

έγραψα Πεφωτισμένος, κι όχι πεφωτισμένος!!!

quote:
Δεν θα φύγουν, εκεί θα είναι!

όπως είδες, ήδη εξαφανίζονται σιγά σιγά! καλά, εσένα οι nightwish μονο σε ενδιαφέρουν μάλλον, και υπάρχει παντού πλέον... αν και δε λέει μία...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2007, 13:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
καλά, εγώ πιστεύω ότι δεν το ακούς γιατί φοβάσαι ότι θα απομακρυνθείς απ'τη γκόθικ! σου λέω, άκου τους, θα κλ*** στο γέλιο! σκέψου ότι ακούς χάρυ κλυνν!

Μπα, δεν το νομίζω.
Αρκετές φορές έχω ασχοληθεί με συγκροτήματα που παίζουν epic, viking, doom metal.

quote:
όπως είδες, ήδη εξαφανίζονται σιγά σιγά! καλά, εσένα οι nightwish μονο σε ενδιαφέρουν μάλλον, και υπάρχει παντού πλέον... αν και δε λέει μία...

Θα το δω πιο μετά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 20:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
τα κατάφερα πάλι, την άρπαξα [είπαμε, θερμοκρασία μικρότερη των 35'C για ένα ειναι παγωνιά] οπότε, άρχισα την έρευνα.

αφ'ενός βρήκα το sacrilegious scorn που σας έλεγα σε υψηλή ανάλυση [οποία συγκίνηση!!!] στο ρώσικο mediaportal. δυστυχώς δεν κατάφερα να σώσω λινκ, ίσως ο kircher μπορέσει, για όσους ενδιαφέρονται.

αφ'εταίρου, ένας φίλος μου πρότεινε τους mithotyn. viking-folk-epic-etc με μπόλικα ντέμο, και τρία άλμπουμ στο ενεργητικό τους πριν διαλυθούν το '99. την προσοχή μου τρ΄βηξε το τελευταίο, το Gathered Around the Oaken Table, μιας και το εξώφυλλό του απεικονίζει την ιδανική, για μένα, βίκινγκ σκηνή!

άκουσα κάποια δείγματα, και για την εποχή του είναι πολύ καλό. μελωδικό και όχι κουραστικό. ελπίζω τα δείγματα να μην είναι οι εξαιρέσεις. αν θέλετε τσεκάρετέ τους. σημειωτέον, δύο απ'τα μέλη τους είναι τώρα στους falconer.

για τους arch enemy, έχω ψιλοκολλήσει, με την έννοια ότι δεν ξέρω τι να γράψω. τα περισσότερα κομμάτια είναι ίδια, και ψιλοεπαναλμβάνονται, με την ιδια σταθερή ποιότητα, και εξαίρετη ισορροποία ανάμεσα σε φως και σκοτάδι. δε μπορώ όμως να αναλύσω ένα ένα τα κομμάτια, γιατί όπως είπα... δε διαφέρουν και πολύ. αν σου αρέσει ένα, σου αρέσουν όλα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 07:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Περαστικά σου με το κρύωμα!
Πρόσεξε το πάντως γιατί αυτοί που κρυώνουν εύκολα είναι οι ηλικιωμένοι και τα μωρά κι εσύ ηλικιωμένος δεν είσαι!

Από τα συγκροτήματα που ανέφερες, δεν γνωρίζω ούτε ένα.
Μόνο τους Arch Enemy ονομαστικά.
Τι μουσική παίζουν αυτοί?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 12:37:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
αυτοί που κρυώνουν εύκολα είναι οι ηλικιωμένοι και τα μωρά

η αλήθεια ειναι ότι όλες όσες δε με ξέρουν "ψιτ, μωρό" με φωνάζουν! [ουστ ψωνάρα!]
πάντως πέρα απ'την πλάκα, είναι απόλυτα λογικό να είμαι κολλημένος στις ψηλές θερμοκρασιες... ως πλάσμα της κόλλασης.

τι μουσική παίζουν οι arch enemy? απ'αυτή που καλό θα ήταν να ρίξεις αρκετή κόλλα στιγμης στο κρανίο σου, για να μη χάσεις τα μαλιά σου μόλις την ακούσεις! ειδικά τη γλυκήτατη φωνή της αντζελα!

νομίζω, ο καλύτερος τρόπος να σου τους περιγράψω είναι με ένα δείγμα!

http://www.youtube.com/watch?v=4axfQBo5P3E

ναι, ναι, η πρώτη φωνή που ακούς είναι της αντζελα! θα 'θελα να δω το ύφος σου μόλις ακούσεις τη θεά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 18:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Όντως η Άντζελα είναι προικισμένη κοπέλα από όλες τις απόψεις.

Τους arch enemy τους είχα για melodic death αν και δεν έχω ακούσει πολλά κομμάτια τους. Το τελευταί CD to έχω δει να κυκλοφορεί αρκετά στα δισκάδικα εδώ και μάλιστα σκεφτόμουν να το πάρω για να δω τι λένε. Έχουν πάρει σχετικά καλές κριτικές.

Τους Μithotyn τους είχα ακούσει παλιά, τους θυμάμαι σαν όνομα, αλλά τα άλλα έχουν σβηστεί από την μνήμη μου. Θα τους ξαναψάξω.

Οι hammerfall έχουν ένα καινούργιο βίντεο στο youtube (Last Man Standing), το είδα μέχρι τη μέση και μετά βαρέθηκα, αν θέλετε από περιέργεια να το δείτε...

http://www.youtube.com/watch?v=IOmMZBZGBps&eurl

Για του πολύ πορωμένους με την Tarja έχει μια audio interview εδώ.
http://www.metalhead.ro/Interviews-Audio_interview_with_Tarja_Turunen-228.html

Το ξεκατίνιασμα συνεχίζεται με τον γνωστό ευγενικό ευρωπαικό τρόπο

"I was with NIGHTWISH for such a long time that I still feel the band as a part of myself," she says. "I was one of the most important elements in NIGHTWISH for nine years, and the band was an essential part of myself too."

Μπορεί κάποιος από αυτούς που ακούνε Nightwish να μου πει γιατί έφυγε;;

Παρεπιπτόντως είδα ότι στο metal archives υπάρχουν 4 reviews του καινούργιου δίσκου τους σύνολικά έχουμε 48%. Φαίνεται πως ο κόσμος είναι διχασμένος.

Εν τω μεταξύ, το passion play έρχεται και σε special edition με δεύτερο cd που έχει το όλο άλμπουμ instrumental


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 22:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μπορεί κάποιος από αυτούς που ακούνε Nightwish να μου πει γιατί έφυγε;;

γιατί η... κυρία [ο οντιν να την κάνει] τάργια, πήγε και παντρεύτικε τον μανατζέρ της, ο οποίος την έκανε ντίβα ολκής... πήγαινε στα λάιβ μόνη της με ιδιωτικό τζετ, δεν πήγαινε στις πρόβες κλπ...

δες εδώ
http://nightwish.com/en/article/6

Open letter to Tarja απ'τη μπάντα...

damn you Marcelo

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 08:25:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
η αλήθεια ειναι ότι όλες όσες δε με ξέρουν "ψιτ, μωρό" με φωνάζουν! [ουστ ψωνάρα!]
πάντως πέρα απ'την πλάκα, είναι απόλυτα λογικό να είμαι κολλημένος στις ψηλές θερμοκρασιες... ως πλάσμα της κόλλασης.

Αφήνοντας ασχολίαστο το πρώτο (), θα πρέπει να σου πω ότι εγώ είμαι δαίμονας κι Ίνκουμπος.
Wanna test my power?

Δυστυχώς εχθές δεν είδα από το σπίτι μου το video με την Angela αλλά για να λέτε ότι είναι τόσο προικισμένη, πρέπει να την δω το συντομότερο το απόγευμα!

Για την Tarja ποτέ δεν πορωνόμουν κιόλας για αυτό κι υποστήριζα ότι οι Nightwish μπορούν φυσικά να επιβιώσουν και χωρίς αυτήν.
Ακόμη κι αν η "νότα" τους θα είναι διαφορετική.
Αν λοιπόν η Tarja κάνει κάτι αξιόλογο, θα την τιμήσω.
Αν δεν κάνει κάτι, δεν θα τρελαθώ να ακούω ό,τι βγάζει επειδή έχει γίνει cult μούρη...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2007, 14:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Wanna test my power?

do I? well... I DO! I challenge you in a loser-dies combat, in the deepest dungeons of hell! choose your weapon! may the best... infernal... creature... thingy... win!

quote:
πρέπει να την δω το συντομότερο το απόγευμα!

δε θα σου μείνει τρίχα σου λέω! και φαντάσου ότι το λινκ που σου έδωσα περιέχει μόνο audio και δυο φωτογραφίες! που να δεις και κανά βίντεο κλιπ τους! αλλά σιγά-σιγά οι συγκινήσεις!

quote:
οι Nightwish μπορούν φυσικά να επιβιώσουν και χωρίς αυτήν.

παρ' όλο που μου άρεσε αρχικά το dark passion play, σιγά σιγά έχω αρχίσει κι έχω τις αμφιβολίες μου... γιατί; γιατί έκατσα χθες και είδα το end of an era dvd, και συνειδητοποίησα ότι όλα τα τραγούδια μου άρεσαν, και τα σιγοτραγουδούσα, και μπορούσα να επιλέξω ένα μεμονομένο για να δω/ακούσω, ενώ με το dpp δε μπορώ να το κάνω αυτό. δε μπορώ δηλαδή να πω, ωραία, τώα θέλω να ακούσω το τάδε κομμάτι. ενώ στο once, από το πρώτο κιόλλας κομμάτι είχα πάθει την πλάκα μου, το dpp μπορώ να το δω μόνο ως ένα σύνολο, που το ακούς ολόκληρο, σαν μια ταινία, χωρίς να έχεις ένα [καλά, ενα ίσως...] αγαπημένο κομμάτι, όπως και σε μια ταινία δεν έχεις μια αγαπημένη σκηνή [είπαμε, άντε μια...].

όσο καλοφτιαγμένα κι αν είναι τα κομμάτια, μετά από λίγο δεν καταφέρνουν να κρατήσουν την προσοχή μου, οπότε ή θα ασχολούμε παράλληλα με κάτι άλλο, ή θα προτιμήσω ensiferum [χεχε!]

επίσης, η φωνή της tarja, είχα μια φοβερή ροή, έδενε τρομερά με τη μουσική, ενώ η φωνή της ανέτ ακούγεται βεβιασμένη (ακούστε την τσιρίδα όταν λέει THE CA[dence of her last breath])... αυτό, σε συνδιασμό με το look κολάν-all star-16χρονη 40άρα με ξενίζει. δε λέω ότι δενέχει φωνή... αλλά δεν είναι μέρος των nightwish ακόμα....

[κοινωνικός προβληματισμός Νο. 667]: και τι θα γινει επιτέλους με αυτά τα all star? στο χόρο της μουσικής τα εβαλε ο bruce dickinson. πως τολμάνε αυτά τα 15 ζαβά μονόφθαλμα [λόγω φράτζας] emo να τα βάζουν στα πόδια τους, και μάλιστα σε αποχρώσεις του ροζ, με σβαρόφσκι πάνω;! φταίω εγώ να πάρω ένα machete [πως λέγεται ελληνιστί] και μια μάσκα και να αρχίσω να τους κόβω τα πόδια από το γόνατο; Then up comes Ted without any legs
And in their place are two wooden pegs

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 07:58:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
do I? well... I DO! I challenge you in a loser-dies combat, in the deepest dungeons of hell! choose your weapon! may the best... infernal... creature... thingy... win!

Θέλεις να σε "πενθήσουμε" μετά κιόλας?

Σχετικά με την Angela, ήταν όντως μια πολύ συγκινητική εμπειρία!

Το Dark passion play δε με ξετρέλανε ούτε εμένα αλλά δε με χάλασε.
Σε γενικές γραμμές μου άρεσε αρκετά.
Η Ανέτ πάντως - και διαφωνώ με το "40άρα που το παίζει 16άρα" - είναι λογικό να μην έχει ενταχθεί ακόμα στους Nightwish ολοκληρωτικά.
Όταν ο περισσότερος κόσμος είχε συνδέσει το συγκρότημα με την Tarja και το συγκρότημα πρέπει να συνεχίσει χωρίς αυτήν, η κοπέλα πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί κι εκείνη να σταθεί καλά στο ρόλο της.
Ίσως να βλέπει τον εαυτό της ως "υποκατάστατο", ίσως να είναι αγχωμένη, ίσως 1002 πράγματα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/10/2007, 12:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Θέλεις να σε "πενθήσουμε" μετά κιόλας?

χαίρομαι που είσαι αισιόδοξος! may the force be with you [καλά, αυτό είναι απ'άλλο ανέκδοτο]

quote:
Σχετικά με την Angela, ήταν όντως μια πολύ συγκινητική εμπειρία!

φαντάσου τώρα να σε ξυπνάει κάθε πρωί με ένα τραγούδι! δε λέω, τυχερός ο άμοττ, αλλά αν την είχα εγώ, θα της απαγόρευα να τραγουδάει μεσ'το σπίτι!

quote:
και διαφωνώ με το "40άρα που το παίζει 16άρα"

δηλαδή η εμφάνιση ή το στυλ της πιστεύεις ότι ταιριάζει σε 40άρα; είναι πιο μεγάλη απ'την τάργια, κι όμως, η τάργια, όσο ήταν ανύπαντρη, ήταν κυρία...

quote:
η κοπέλα πρέπει να αποδείξει ότι μπορεί κι εκείνη να σταθεί καλά στο ρόλο της.

ναι αλλά ο ρολος της είναι να τραγουδάει στους nightwish, όχι να κάνει την avril lavigne!

quote:
Ίσως να βλέπει τον εαυτό της ως "υποκατάστατο", ίσως να είναι αγχωμένη, ίσως 1002 πράγματα.

καλά, θα τη δούμε και στα λάιβ, και στον επόμενο δίσκο. ελπίζω να βάλει μυαλό!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 03:36:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Σε όσους δεν αρέσει η νέα τραγουδίστρια, οι Nightwish προσφέρουν την ακόλουθη λύση:

Αγοράζετε το limited edition, πετάτε το πρώτο cd και ακούτε μόνο το δεύτερο που είναι ορχηστρικό και στο οποίο μπορείτε να τραγουδήσετε τα κομμάτια μόνοι σας. Κάτι σαν μέταλ καραόκι ας πούμε...

.......................................................................
Τα αμερικανάκια αρχίζουν να αναρώνουν από τον ιό του metacore και στρέφονται προς το melodeath swedish style. Χαρακτηριστικό παράδειγμα οι Devildriver που κυκλοφόρησαν πρόσφατα το The Last Kind Words. Αν και ντρέπομαι να το γράψω το άλμπουμ πραγματικά έχει κερδίσει την εκτίμηση μου

CLOUDS OVER CALIFORNIA ΒΑΒΥ!!!!!!

.........................................................................
Το καινούργιο των Arch Enemy έχει πουλήσει 8,900 την πρώτη βδομάδα εδώ στην Αμερική περίπου 25% λιγότερα από το προηγούμενο. Το 25% είναι αυτοί που το κατέβασαν μάλλον από το ίντερνετ.

..........................................................................
Για τον Kerry King που ξέρω πως του αρέσουν...Negura Bunket live από το bestial metal festival.
Τι σημαίνει να είσαι διαφορετικός.
Οι άνθρωποι προσπαθούν να κάνουν τέχνη αλλά οι κάφροι από κάτω έχουν διαφορετική άποψη.

Να το δείτε όλοι πάντως FOLK EXPERIMENTAL και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!

http://www.metalheadtv.com/TV19/28.php
...........................................................................

Επιτέλους συμβόλαιο (αφού η black lotus μας άφησε χρόνους) για τους έλληνες Manowar δηλαδή Βattleroar στην πολύ γνωστή εταιρία Cruz Del Sur. Τι;;Δεν την ξέρετε;;Ούτε και εγω. Πάντως οι Battleroar είναι πολύ καλοί!

...........................................................................

Τελευταίες ανακαλύψεις από το χώρο του ελληνικού black. Gaunlet's Sword και KAMPF (το ντέμο είναι στο ταχυδρομείο). Οι Gaunlet's Sword παίζουν εθνικοσοσιαλιστικό black και είναι πολύ καλοί, οι Kampf είναι side project του Wrath (Dodsferd, Nadiwrath) που είχα παρουσιάσει στην προηγούμενη σελίδα με τον τραγουδιστή των The Shadow Order (Hail Hitler και τα σχετικά)...

Το ξέρω έχω ξεφύγει τελείως.

Να με επαναφέρει κάποιος στην τάξη παρακαλώ σύντομα




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 08:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
δηλαδή η εμφάνιση ή το στυλ της πιστεύεις ότι ταιριάζει σε 40άρα; είναι πιο μεγάλη απ'την τάργια, κι όμως, η τάργια, όσο ήταν ανύπαντρη, ήταν κυρία...

Εγώ μαζί της είμαι!
Ας κάνει η γυναίκα ό,τι γουστάρει.
Στο κάτω - κάτω αυτό που μετράει περισσότερο είναι να έχει καλή φωνή για να είναι τραγουδίστρια, όχι τι φοράει...

Βρε A. Kircher, τίποτα να προτείνεις και για εμένα δεν υπάρχει?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 12:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Κάτι σαν μέταλ καραόκι ας πούμε...

α, με έχεις ακούσει εμένα να μιμούμαι την τάργια;! σπάνε τζάμια!

quote:
εθνικοσοσιαλιστικό black

βλακείες, το εθνικοσοσιαλιστικό θα έπρπε να είναι έπικ! να ακούς το marching των ναζί με τις vermacht! sieg heil!

η αλήθεια είναι ότι έχεις ξεφύγι λίγο ως προς τα ακούσματά σου [δηλαδή τα μπερδεύεις λίγο] αλλά δεν είναι κακό. εγώ ας πούμε έχω τις φάσεις μου [τώρα ασχολούμαι με το τάδε είδος, αύριο θα ασχολήθώ με το άλλο] που δεν είναι απαραίτητα καλό πράγμα.

π.χ. αυτές τις μέρες έχω διαγράψει από το κινητό μου όλα τα mp3 σιγά μην πάρω το mp3 στη σχολή] κι έχω αφήσει μέσα μόνο τη δισκογραφία των ensiferum [έλα λιγότερο από δυο μήνες έμειναν!]...

αν όμως, πάνω στον τσακωμό μου με έναν τρεντά θελήσω να του βάλω κάτι κλασσικό, για να νιώσει τη ζωή του [που λέμε οι νέοι] δε θα έχω!

σήμερα εν τω μεταξύ, στο σταθμό του μετρό, καθώς ακούω το treacherous gods στο τέρμα, μου κλείνει το δρόμο ένας σεκιουριτάς για να με ελέγξει [μπορούν κι αυτοί να το κάνουν;]. έλα όμως που το τραγούδι ήταν στο "behold [behooold] the face of thunder", το αγαπημένο μου σημείο. αποτέλεσμα; τον είχα να στέκεται μπροστά μου με ένα τρελό μίσος στο βλέμα του, μέχρι να τελειώσει το σημείο!

ε, μα, να με κόψει πάνω στο καλό ο στόκος!

Watching through the falling snow
there's no sign of life
The fire has gone out in the whirl of time
Behold the face of thunder
the storm is getting near
When the sky calls my name, I have no fear

μάλλον κι εγώ έχω ξεφύγει λίγο...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy