ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/10/2007, 16:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Βρε A. Kircher, τίποτα να προτείνεις και για εμένα δεν υπάρχει?

Φίλε μου Dying Incubus, εσύ θα πρέπει να μου προτείνεις κάτι
μιας και είσαι ο αρχηγός στο gothic.
Αν το αφήσεις σε μένα δεν θα δεις φως δυστυχώς!

quote:
βλακείες, το εθνικοσοσιαλιστικό θα έπρπε να είναι έπικ! να ακούς το marching των ναζί με τις vermacht! sieg heil!

Διαφωνώ! Δεν υπάρχει τίποτα επικό στον εθνικοσοσιαλισμό. Μόνο μαυρίλα, πόνος, μίσος, σαπίλα, διαστροφή και απόστροφή για το ανθρώπινο είδος.

Γι αυτό μόνο το black metal του πάει.

Άσχετο! Να θυμηθώ να κάνω παρουσίαση σύντομα για τους Kawir ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΟ BLACK METAL (ύμνοι στον Δία και τα σχετικά).

quote:
σήμερα εν τω μεταξύ, στο σταθμό του μετρό, καθώς ακούω το treacherous gods στο τέρμα, μου κλείνει το δρόμο ένας σεκιουριτάς για να με ελέγξει [μπορούν κι αυτοί να το κάνουν;].

Ρε συ, τι θα πει να σε ελέγξει;; Ξαναβγήκε ο Παπαδόπουλος με τον Πατακό και δεν το πήρα χαμπάρι;

Αυτά εδώ στην Αμερική δεν γίνονται.

EDIT Εκτός αν τύχει και είσαι Μαύρος, Μεξικάνος, Άραβας etc.


Edited by - A. Kircher on 04/10/2007 17:09:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 03:16:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μιας και πιάσαμε τους Arch Enemy και την κουκλάρα την Angela διαβάστε την παρακάτω συνέντευξη που έδωσε στο Kerrang πρόσφατα.

"I've never had plastic surgery," says Gossow. "For one thing, where would I get the money from? I don't make any money from being in a metal band. ARCH ENEMY sells 200,000 copies [of each album] worldwide. I can hardly pay my rent from that.

"If I was Sharon Osbourne it would be pretty obvious that I would have enough money [to have cosmetic surgery], but I can't even afford a car. I've just spent six months in the studio making an album and so I made no money at all. We make a living from this, but only just. We're five people trying to live off the band. Every month I make 800 euros, which isn't very much. This is why I live in a part of Sweden where my flat costs only 300 euros per month. I make half of what a normal person in London would make, probably less."

800 ευρώπουλα το μήνα!!!!!!ΝΤΡΟΠΗ!!!!

Αν αγαπάτε τα συγκροτήματα που ακούτε αγοράστε τα ρημάδια τα CD!!!
Δεν λέω και πάλι κλοπή είναι, οι εταιρίες θα τα πάρουνε, αλλά κάτι θα πάει και σε αυτούς τους ανθρώπους.

Δεν ξέρω...κάτι με χάλασε όταν το διάβασα.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 04:53:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τελευταίο και τυχερό για απόψε....

ΟΙ CHRISTIAN DEATH (χωρίς τον Williams φυσικά) ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙΝΟΎΡΓΙΟ ΔΙΣΚΟ στις 15 οκτώβρη στην Ευρώπη, 23 οκτώβρη στην Αμερική.

Από την Γαλλική Seasons of Mist, εκεί που είναι και οι σάπιοι.

Κομμάτι από το CD στο myspace εδώ

http://www.myspace.com/official_christian_death

Ίνκουμπε, περιμένω εντυπώσεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 16:22:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Αυτά εδώ στην Αμερική δεν γίνονται.

ναι, το είπα λάθος... εννούσα να δει αν έχω επικυρωμένο εισητήριο

quote:
Δεν υπάρχει τίποτα επικό στον εθνικοσοσιαλισμό.

τι λες ρε τρελέ! φαντάσου ένα 40λεπτο επικό τραγούδι για την εισβολή τον ναζί στη ρωσία και τις σφαγές και τα λοιπά! έχεις δει το enemy at the gates με τον εντ χάρις [και τον τζουντ λο, αλλά ποιός τον ...] ;;;

μη μου πεις ότι ήσουν με τους ρώσους;!

quote:
Να θυμηθώ να κάνω παρουσίαση σύντομα για τους Kawir

δεν ξέρω, μου τη δίνουν τα παλικάρια... το έχουν δει εντελώς λάθος...

καλά, οι arch enemy δε βγάζουν τίποτα απ'τα λάιβ...; πάντως μου άρεσε που την είπε στη μέγαιρα! και εκτιμώ το ότι ακολουθούν το όνειρό τους ακόμα κι αν χρειάζεται τόσες θυσίες...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 16:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Φίλε μου Dying Incubus, εσύ θα πρέπει να μου προτείνεις κάτι
μιας και είσαι ο αρχηγός στο gothic.
Αν το αφήσεις σε μένα δεν θα δεις φως δυστυχώς!

Το ξέρω...
Το θέμα είναι όμως ότι θέλω να παρουσιάσω κάποια συγκροτήματα αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο που θέλω για να βρω το υλικό που θέλω και να γράψω μια παρουσίαση της προκοπής.

Το τραγούδι των Christian Death μου αρέσει αρκετά!
Το συγκρότημα έχει μπει προφανώς σε άλλη φάση και το συγκεκριμένο τραγούδι μου άφησε μια αίσθηση ρομαντισμού κι ωριμότητας.
Θα δούμε τι θα ακούσουμε κι από το υπόλοιπο album...

quote:
Αν αγαπάτε τα συγκροτήματα που ακούτε αγοράστε τα ρημάδια τα CD!!!
Δεν λέω και πάλι κλοπή είναι, οι εταιρίες θα τα πάρουνε, αλλά κάτι θα πάει και σε αυτούς τους ανθρώπους.

Σ' αυτό έχεις δίκιο.
Μου έχουν φύγει τρελά λεφτά σε albums εδώ κι ολόκληρα χρόνια.
Από την άλλη όμως πόσες φορές θέλεις να ψάξεις να βρεις albums ενός συγκροτήματος και δε μπορείς να τα βρεις με τίποτα στο εμπόριο?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 19:06:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
Nightwish Tour Info
03/08/2008 Olympic Fencing Arena Athens Greece

δεν ξέρω, να ετοιμάσω ντομάτες, ή απλά δύο μαχαίρια για τους emo που θα μαζευτούν...;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/10/2007, 22:01:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Πιστεύω ότι η Αντζελα είναι υπερβολική για τα 800 ευρω το μήνα, και στα φεστιβάλ με τι πληρώνονται με φυστίκια.

Φίλος μου σε εταιρία που φέρνει μπάντες είπε ότι θέλανε να τους φέρουν πέρυσι αλλά το κασέ τους ήταν απαγορευτικό!!!!

Μόνο ο Λέμμυ είναι φτωχοδιάβολος χεχε τα τρώει στα στριπτιζάδικα.

Δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να κάνει μια μπάντα τα λεφτά που κάνανε οι Μετάλλικα π.χ. ή οι iron maiden αλλά δεν πεινάνε κιόλας μην τρελλαθούμε.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 00:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Gretel, και μένα μου φάνηκε υπερβολικό, πιστεύω όμως πως λέει αλήθεια.

Στην ουσία από κάθε CD το συγκρότημα βγάζει πάνω κάτω ένα δολλάριο. Τα υπόλοιπα πάνε στην εταιρία. Αυτός είναι και ο λόγος που έχω αποφασίσει να μην αγοράζω τίποτα από μεγάλες εταιρίες, εκτός από κάποια συγκεκριμένα συγκροτήματα όπως Iced Earth, Therion, Blind Guardian, και αυτά πολύ επιλεκτικά.

Από την άλλη μικρά συγκροτήματα κυρίως από black metal etc. τα παίρνω όλα σε cd γιατί αυτοί οι ταλαίπωροι δεν κάνουν ούτε συναυλίες.

Τώρα για τις συναυλίες έχεις δίκιο, Ωστόσο έχουν και πολλά έξοδα. Αεροπορικά εισητήρια, μεταφορά οργάνων, ηχολήπτες, roadie, και δεν συμαζεύεται. Από όσες συναυλίες έχω κάνει, Ελλάδα και Αμερική ποτέ δεν έβγαλα δραχμή, εκτός από κάτι γάμους και κάτι πανυγύρια (ουπς αυτό μου ξέφυγε )! Δεν είμαι βέβαια και οι Arc Enemy οπότε δεν ξέρω.

Πάντως συμφωνώ απόλυτα ότι από εκεί βγάζουν λεφτά και από τα merchantise.

Τώρα εγώ κατεβάζω υλικό σαν mother****er, δεν υπάρχει λόγος. Το τελευταίο διάστημα όμως προσπαθώ να το κόψω για τους εξής λόγους (και συγχωρέστε με για το κατεβατό, αλλά Παρασκευή σήμερα, μοναξιές και τα λοιπά).

Α) Είχα φτάσει σε σημείο να κατεβάζω δέκα+ συγκροτήματα την εβδομάδα. Τα άκουγα μια φορά το ένα και μετά το άλλο και μετά το άλλο. Δεν συνδεόμουν με αυτό που άκουγα. Η ποσότητα δεν σε αφήνει να βιώσεις την ποιότητα. Παλιά που υπήρχαν μόνο οι δίσκοι και στο χωριό που να τους βρεις και αυτούς έπαιρνα τρεις δίσκους το πολύ το μήνα και τους έλυωνα στο πικάπ. Ακόμα και τώρα θυμάμαι τι άκουγα πότε το άκουγα και γιατί. Θα μου πεις να κατεβάζεις πιο λίγα. Πως όμως να αντισταθείς όταν τα έχεις μπροστά σου, ε;

Οπότε σκέφτομαι

Β) Όταν πληρώνεις το CD το εκτιμάς διαφορετικά. Γίνεσαι πιο επιλεκτικός σε αυτά που αγοράζεις, τα ψάχνεις, τα κυνηγάς και όταν το έχεις το CD στα χέρια σου έχει νόημα. Είναι ένα αντικείμενο που μπαίνει στην ζωή σου. Θα το βάλεις κάπου, θα το δείς, θα το πιάσεις. Στο κομπιούτερ μου φαίνονται όλα τα ίδια, files, files, files. Και σου πετάει και μια μπλε οθόνη στο τέλος (παθών και μη μαθών) και τα χάνεις όλα.

Γ) Η ποιότητα του ήχου δεν συγκρίνεται, Μόνο το FLAC φτάνει κοντά γιατί είναι lossless αλλά και πάλι. Δεν υπάρχουν πολλά Flac στο ίντερνετ και ακόμα και τα 320 εμπιθρι δεν μπορούν να σου δώσουν την πραγματική αίσθηση του ήχου.

Δ) Lyrics και Artwork. Αυτά πολλές φορές σου δίνουν διαφορετική αίσθηση για το τι ακούς, σε βάζουν στο πνεύμα και βιώνεις την μουσική διαφορετικά.

Συν ότι στέλνεις και ένα ε-μαιλ στο συγκρότημα και τους λες πόσο κορυφαίοι είναι και πόσο έχουν αλλάξει την ζωή σου (σνιφ!σνιφ!). Ναι το έχω κάνει και αυτό! Οι περισσότεροι απαντάνε.

Σταματάω γιατί με πήρε ο κατήφορος.

Τα παραπάνω είναι κάποιες σκέψεις, όπως είπα και πριν κατεβάζω αβέρτα αλλά προσπαθώ να το κόψω όχι για λόγους ηθικής, αυτά που λένε στον κόσμο οι εταιρίες είναι μαλακίες, αλλά γιατί μου φαίνεται πως τα cd έχουν άλλη χάρη.

Ουφ...

Χειροκροτήματα....κερδίζει βραβείο για το μακρύτερο ποστ στο Μέταλ και Γκόθικ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 03:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
A. Kircherσυμφωνώ σχεδόν σε όλα μαζί σου.


Αλλα ωστόσο θα διαφωνήσω σε κάτι στις συναυλιες -το ξέρω από μέσα στην ελλαδα έτσι γίνεται- τα έξοδα μεταφοράς βαρύνουν την διοργανότρια εταιρία.

Για τον λόγο αυτο ποτέ μα ποτέ δεν έχουμε δει ολοκληρωμένη συναυλία μέιντεν και μετάλλικα με όλα τα εφε που το έχει πει και το συγκρότημα το ίδιο



"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 11:44:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φυσικά θα πρέπει να δούμε και την αποδοχή ενός συγκροτήματος από τον κόσμο και το πόσο γνωστοί είναι.

Οι Metallica, Iron Maiden ήταν από τα κορυφαία συγκροτήματα στην σκηνή τους οπότε ένα συγκρότημα σχετικά νέο που έχει βγάλει 1 - 2 albums δεν θα βγάζει πολλά χρήματα.
Αντίστοιχα οι Sisters Of Mercy με ένα νέο gothic συγκρότημα.

Συμφωνώ πάντως με τον A. Kircher και το υπερβολικό downloading.
Είναι πιθανόν να μην θυμάσαι καν τι άκουσες την προηγούμενη ημέρα κι ειδικά όσο αυτά που ανακαλύπτεις είναι ανόμοια μεταξύ τους.
Για να μην πω κι εγώ για τη μπλε οθόνη (κι εγώ παθών κι ευτυχώς μαθών! )...
Και πράγματι το artwork, τα lyrics σου δίνουν άλλη αίσθηση κι εκτιμάς περισσότερο αυτό που απέκτησες.
Αλλά δεν βρίσκονται όλα τα albums κι από όλα τα συγκροτήματα εύκολα, βρε παιδιά!

quote:
Συν ότι στέλνεις και ένα ε-μαιλ στο συγκρότημα και τους λες πόσο κορυφαίοι είναι και πόσο έχουν αλλάξει την ζωή σου (σνιφ!σνιφ!). Ναι το έχω κάνει και αυτό! Οι περισσότεροι απαντάνε.

Το ξέρω ότι οι περισσότεροι απαντάνε αλλά αν κατεβάσεις ένα album από το Διαδίκτυο και βρεις το site τους δε μπορείς να στείλεις e-mail και πάλι?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 13:54:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
quote:
gretel

Πιστεύω ότι η Αντζελα είναι υπερβολική για τα 800 ευρω το μήνα, και στα φεστιβάλ με τι πληρώνονται με φυστίκια.


Ε τότε μπορεί να έρθει στην Ελλάδα να δουλέψει σε σκυλάδικο τραγουδίστρια. Σίγουρα θα βγάζει περισσότερα χωρίς κοπιαστικά και χρονοβόρα ταξίδια περιοδίας στην υφήλιο

http://aklafton.blogspot.com/

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 14:39:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
α, η γκρέτελ! [συναρπαστική ανακάλυψη...!]

λοιπόν, όντως, κι εγώ έτσι ξέρω, ότι απ'τα cd μεν δεν παίρνουν και τίποτα, αλλά απ'τα λάιβ ξεσκίζονται!

αυτός είναι νομίζω κι ένας απ'τους λόγους που η πειρατεία δικαιολογεί την ύπαρξή της [πόλεμος στις εταιρίες and stuff]

και ο χετφιλντ [τραγουδοκιθαρίστας των μετάλικα D_I!] είχε πει ότι τα σιντί υπάρχουν απλώς για να μαθαίνουν οι οπαδοί τα τραγούδια και να τα τραγουδάνε στις συναυλείες.

άσε που ισχύει κι αυτό που λέει ο kircher. αφού τα έχεις μπροστά σου. σε κοιτάνε. τα κοιτάς. σου λένε "κατέβασέ με". ε, τι να κάνεις...

άλλωστε σε όποιον πεις ότι εδώ τα αγοράζουμε 20 και 25 ευρώ τα σιντί, σου λέει να στον πιάσω κι εγώ λίγο;!

ε... ντροπή

πλυν όμως, ισχύει δυστυχώς αυτό πυ λέει κι ο kircher. πήγαινες στο δισκοπωλείο, ανακάλυπτες ένα cd που έψαχνες μέχρι και στην αλάσκα, έσκιζες και τη φόδρα απ' την τσέπη σου να βρεις ό,τι μπρίκι μπορεί να έχει παραπέσει, να συγκεντώσεις το ποσό, να προσπ[εράσεις όλους τους ηλίθιους που περιμένουν στην ουρά [the greek way σου λέω!], να ξεχάσεις λιγο το cd ταξιδεύοντας στο grand canyon [μα που τις βρίσκουν αυτές τις κοπέλες στα ταμεία!], να ξεσκίσεις τη συσκευασία πριν καν βγεις απ'το δισκοπωλείο... and the rest is history. αν ήσουν κι λίγο προνόας [οι παλιοί λένε προνοητικός] είχες και cd player μαζί σου, για να ξεχαστείς στο τρένο και να κατέβεις 5 στάσεις πιο μετά!

ακόμα θυμάμαι το shok του booklet τους sirius b των therion...


καταραμένη τεχνολογία...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/10/2007, 17:40:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητέ Dying_Incubus θα απευθυνθώ σε σένα πρώτα μια και είναι το είδος που προτιμάς Temujinέχεις ακούσει.

Γυναικεία ονειρικά φωνητικά δηλ. όχι οπερετικά, είναι μπάντα από την Αυστραλία που ΜΕ ανακάκυψε στο MY SPACE και μου έκανε FRIEND REQUEST και ομολογώ ότι δύο κομμάτια που άκουσα μου άρεσαν πολύ.

http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendid=136932441

το 1000 tears είναι το ντεμπούτο τους.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/10/2007, 11:40:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
gretel μου, δυστυχώς η έρευνα μου δεν απέδωσε πολλά για το συγκρότημα...

Πάντως το τραγούδι All of you μου ακούγεται μια χαρά!
Ενδιαφέρον που είναι κι από την Αυστραλία, δεν ήξερα ποτέ κάποιο συγκρότημα που να είναι από κει.
Καλή αρχή στα παιδιά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 04:34:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Καλώς τον Agnostic, κορυφαίο το ΑΚΛΑΥΤΟΝ! Τώρα που το βρήκα θα το τσεκάρω συχνα.

Τον temujin τον ξέρω από το Naruto (όποιος κατάλαβε κατάλαβε!)

To 1000 Tears δεν υπάρχει ακόμα στο διαδύκτιο....

Ο crucifire περιέγραψε την κατάσταση σε όλο της το μεγαλείο.

Ποιός δέχεται να του τον πιάσω και εγώ λίγο;;

¶κου 25 ευρώ. Highway robbery που λένε.

Διαγωνισμός....

Όποιος αναγνωρίσει τον παρακάτω κύριο χωρίς να κλέψει θα του στείλω δώρο ένα CD. Το καινούργιο των Obituary ή το περσινό των Kataklysm.

Όλοι το ξέρετε αλλά θα μετρήσει ποιός θα το γράψει πρώτος.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 07:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Matt Barlow

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 14:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ε, ε, δεν παίζω, το ίδιο quiz είχε βάλει και η γκρέτελ πριν λίγο καιρό, με τον κοκκινοτρίχη ως γουρούνι!

agnostic δεν είδ το ποστ σου της προάλλες, σόρρυ! και welcome back!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 23:30:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Yep, we got a winner!

Ο κος Agnostic παρακαλείται, αν θέλει, να μου στείλει τα στοιχεία του για να του στείλω το δώρο του. Obituary ή Kataklysm; Τα cd τα έχω διπλά οπότε σκέφτηκα αυτόν τον τρόπο για να τα χαρίσω σε κάποιον.

Είχε πλάκα όμως. Θα σκεφτώ κάτι πιο δύσκολο και να το ξανακάνουμε.

Κατά τα άλλα, λέω να απέχω για λίγο από τις παρουσιάσεις black metal και σκέφτομαι να παρουσιάσω τους Symphony X. Βγάλανε φέτος ένα καταπληκτικό CD αλλά έχουνε μεγάλη ιστορία στον χώρο.

crucifire τους έχεις ακούσει;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 01:04:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
είναι από τα συγκροτήματα που μου αφήνουν ένα "ποιά από τις 3 δισ. νότες που άκουσα το προηγούμενο δευτερόλεπτο είχε κάτι να μου πει;"... δε λέω, ταλεντάρες, αλλά θα πάω πάσο. α, και επειδή η έρευνά μου δεν απέδωσε καρπούς [αλλά δεν το βάζω κάτω] μπας και ξέρει κανείς που μπορώ να βρω το άλμπουμ to kawirs από kawir? το ίδιο το cd, όχι σε ηλακτρονική μορφή;

και χρωστάω μια ανταπόκριση από σαβαώθ, και μια παρουσίαση του καινούριου των Elvenking... αύριο με το καλό.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 02:36:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xmmmm!! Σκονάκι? ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ? Το κουίζ το είχα βάλει στο προηγουμενο θέμα!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 07:32:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Τους Symphony X τους ξέρω κι εγώ, βρε παιδιά!
Έχω κι ένα album τους στο σπίτι μου!
Μη ρωτήσετε πως έγινε και το απέκτησα, ούτε που θυμάμαι πότε το αγόρασα και γιατί!

Τους Kawir δεν τους έχω ακούσει ούτε σαν όνομα.
Σα μετάφραση μου φέρνει λίγο σε Κάβειρους, Καβείρια κλπ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 13:14:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Μη ρωτήσετε πως έγινε και το απέκτησα

κλεμμένο είναι!

quote:
Σα μετάφραση μου φέρνει λίγο σε Κάβειρους, Καβείρια κλπ...

γάτος! έλληνες μπλακστερς που πάνε να μας φάνε τη δουλειά αλλά τελικά suckάρουν. από όσους τους έχουν γνωρίσει μαθαίνω ότι πρόκειται για μέγιστα ποζέρια... πρόβλημά τους.

το λάιβ των σαβαώθ είναι έτοιμο ως παρουσιαση αλλά περιμενω μερικές φωτο. τελείωνε δανάη!!!

ακολουθεί παρουσίαση του scythe των elvenking

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 18:24:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω, έλεος, ξεκιναω να γράψω παρουσίαση δίσκου και εμπνέομαι τραγούδι...

α, ρε kircher, τι μας κάνεις με τους στίχους σου!

αργοπορημένα λοιπόν:

Elvenking - The Scythe

το πήρα με αμφιβολία, καθώς η προηγούμενη επαφή μου με τους Ιταλούς ήταν το μάλλον μέτριο heathenreel... μέγα λάθος!

μιλάμε για ένα πραγματικά πολυεπίπεδο άλμπουμ, που παίζει μπάλα με διάφορα ήδη [κυρίως βέβαια power] αλλά δε φοβάται να κάνει αναφορές σε φολκ, ντεθ, μέχρι και μπαρόκ για τον Σαβαώθ που του αρέσει!

ακούγοντας τα πρώτα τραγούδια, σκεφτόμουν ήδη τι θα γράψω "ευχάριστος δίσκος, χωρίς να σε πιάνει στον ύπνο, με συμπαγείς και προβλέψιμες μελωδίες..." ώσπου ξαφνικά φτάνω στο 4ο κομμάτι.

ας πούμε ότι τους βλέπεις λάιβ και ξεκινλανε να παίξουν το poison tears. κάπου εκεί στο 2ο λεπτό σου έρχεται ένα κύμα φοκίλας, κι εκεί που ψάχνεις να βρεις γιατι και από που σου ήρθε, ένα χέρι σε βουτάει και σε βάζει σε ένα ανελέητο πιτ! όσπου σε καποια φάση συνειδητοποιείς ότι το μόνο που ακούγεται είναι μια ακουστική κιθάρα... σταματάς, ξεροβήχεις με σοβαροφάνεια, και ανάβεις τον αναπτήρα να βρεις τα δόντια σου στο έδαφος. και ξαφνικά τρως μια κλωτσιά και φτάνεις 10 μετρα μπροστά, και φτου κι απ'την αρχή.

συμπέρασμα: συγκεντρώσου. οι elvenking εδώ δεν αστειεύονται. διόρθωσαν απίστευτα τα φωνητικά τους, μελέτησαν πολύ τις μελωδίες τους. έχουν χώσει κι ένα φοβερό βιολί που ανεβάζει την αδρεναλίνη, χωρίς να υπερβάλει [όπως κάνω εγώ που γράφω μια μελωδία για κιθάρα και δύο για βιολί!], έχουν φέρει χωροδίες, σοπράνο κι ό,τι τραβάει η ψυχή σου, ακούσαν και 50 γκόθικ δίσκους, έπιασαν το νόημα δυνατή thrash κιθάρα και power ταχύτητα [αυτο που ήθελε να κάνει ο σέιφερ στος demons & wizards αλλά δεν του βγήκε] και σπέρνουν.

είναι επικοί, πολεμικοί, ρομαντικοί, σκληροί ποιητικοί, λευκένουν τα δόντια και χαρίζουν δροσερή αναπνοή!

ο ήχος τυς δεν είναι καλογυαλισμένος, αλλά τον προτιμώ έτσι. καταλαβαίνω άλλωστε "τι ήθελαν να κάνουν εδώ" σε αντίθεση με το περισσοτερο υλικό που ακούω τελευταία, όπου ούτε οι ίδιοι οι καλλιτέχνες ήξεραν τι ήθελαν να κάνουν!

πολύ καλή επιλογή για να κάνεις τη διαδρομή ως το γουισκόνσιν, ή έστω ως τη σχολή όπως εγώ. δε συμφέρει όμως τους επιβάτες του μετρό. κινδυνεύει η σωματικη τους ακεραιώτητα!

α, ναι, το clue της υπόθεσης. το πρώτο κομμάτι ξεκινάει με ένα ποιηματάκι, και από κει και πέρα, στο τέλος καθε τραγουδιού υπάρχει πάλι ένα ποιηματάκι που σε προετοιμάζει για την επερχόμενη σφαλιάρα... αυτά είναι... προσοχή στη λεπτομέρια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 18:32:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Gretel, το quiz ήταν επαναληπτικό για να δούμε αν το μάθαμε!

Λοιπόν ως θεματοθέτης του No3 έχω την εξής ιδέα....

Λέω να καθιερώσω ένα μουσικό quiz μιά φορά το μήνα/δίμηνο εξαρτάται (μια φορά το μήνα καλά είναι). Όποιος το βρίσκει θα του στέλνω ένα CD της αρεσκείας μου. Τα CD εδώ είναι φθηνά, 10-14 $. Έτσι για να αποκτήσει ενδιαφέρον και το θέμα. Περισσότερα προσεχώς....

Dying Incubus με κούφανες! Symphony X!!!!

quote:
είναι από τα συγκροτήματα που μου αφήνουν ένα "ποιά από τις 3 δισ. νότες που άκουσα το προηγούμενο δευτερόλεπτο είχε κάτι να μου πει;"... δε λέω, ταλεντάρες, αλλά θα πάω πάσο.

χα χα χα! Όντως! Πάντως το προτελευταίο άλμπουμ είχε θέμα την Οδύσσεια και το τελευταίο που είναι και αυτό πολύ καλό έχει θέμα τον Χαμένο Παράδεισο του Milton.

Περιμένω να διαβάσω παρουσίαση για τους Elvenking γιατί άκουσα πολλά άσχημα για το τελευταίο άλμπουμ. Άτομα που ακούγανε τους Elvenking φανατικά μου λέγανε ότι δεν πιστεύανε τα αυτιά τους. Προσωπικά δεν έχω ακούσει οπότε δεν έχω γνώμη αλλά μου έκανε εντύπωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/10/2007, 23:57:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Xαιρετώ την παρέα.

A. Kircher φτηνά τα σιντι στο Αμέρικα αλλά υπερβολικό σε βρίσκω φίλε crucifire.

Κατα μέσο όρο 15-16 ευρώ έχουν τα σιντι εκτός από τους έλληνες Θεούς -φτου φτου μαγαρίστηκα- στυλ Ρέμου και Πλούταρχου που πραγματικά στοιχίζουν πάνω από τόσο.

Στην αμερική υπάρχει ένα άτομο από το christianville (!!!) τον οποίο ευχαριστώ αφάνταστα που είχε διαμάντια της δεκαετίας του 80 που επειδή δεν είχα γεννηθεί τότε (χεχε πες την την κακία σου τώρα Θανο) δεν τα είχα και τα απέκτησα με αντιστοιχία δολλαρίου που με συνέφερε τελικά ακόμα και από το αμερικάνικο αμαζον να αγοράζω παρά από δω.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 04:25:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Deathspell Omega-Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum (2007)

Οι Deathspell Omega είναι ίσως το πιο σημαντικό συγκρότημα του τρίτου ρεύματος του black metal. Ιδρύθηκαν στην Γαλλία το 1998 από μέλη που παραμένουν ανώνυμα καθώς το συγκρότημα δεν έχει website και δεν έχει ποτέ δώσει πληροφορίες σχετικά με την σύνθεση του. Έχουν μέχρι στιγμής κυκλοφορήσει 4 full length άλμπουμς, εκ των οποίων, τα δύο πρώτα είναι στο κλασικό στυλ των Darkthrone ενώ τα δύο τελευταία έχουν πολύ διαφορετικό ήχο, αρκετά πιο πειραματικό και avant-garde με πολύ καλή παραγωγή. Επίσης έχουν κυκλοφορήσει διάφορα split, demos και ένα EP.

Με το άλμπουμ Si Monumentum Reguires, Circumspice (Αν αναζητάς αυτό το Μνημείο, κοίτα γύρω σου (το προηγούμενο από αυτό που παρουσιάζω εδώ) ξεκινάει μια τριλογία με κύριο θέμα τον Λόγο ο οποίος με την παρουσία του παρέχει τα μεταφυσικά κλειδιά για τις διάφορες προσεγγίσεις της πραγματικότητας. Πρόκειται για μία εμπειρία που μπορεί να βιώσει κάθε ανθρώπινο πλάσμα. Εδώ να αναφέρω πως αυτή η συγκεκριμένη διαδικασία θέλει ιδιαίτερη επίγνωση και αυτογνωσία πριν βιωθεί στην ολότητα της, καθώς "το ίδιο το φως που μας φωτίζει είναι αυτό που μας τυφλώνει".

Σχετικά με την υφή του Λόγου το συγκρότημα δηλώνει χαρακτηριστικά σε μία από τις ελάχιστες συνεντεύξεις του.

The first words, granted unspoken, that open the album are a statement on the status of language (the Verb), more specifically on human expression and it's origin, its inherent limits when man tries to understand or to address himself to the deus ignotus.

Once underlined what our amibitions realistically can be, we indeed, although remaining very humble, address ourselves to Satan. Satan as a metaphysical entity, this can not be said loud enough. All other interpretations of Satan are intellectually invalid, for people need to realise that mere etymological arguments or, worse, small-minded rationality can not be considered as a finality, but merely minuscule fragments of a metaphysical phenomenon, of the most dangerous thing among all: Truth.

Τα παραπάνω τα γράφω όχι με σκοπό να προπαγανδίσω την συγκεκριμένη μεταφυσική κοσμοθεωρία αλλά για τον λόγο ότι η μουσική των Deathspell Omega δεν μπορεί να κατανοηθεί παρά μόνω κάτω από το παραπάνω πρίσμα.

Το Fas - Ite, Maledicti, in Ignem Aeternum (Με τον Νόμο του Θεού-Πηγαίνετε, καταραμένοι, στην Αιώνια Πυρά) είναι το δεύτερο μέρος της τριλογίας. Πρόκειται για ένα εντυπωσιακό έργο στο χώρο της metal μουσικής. Υπάρχουν στοιχεία progressive rock (α λα Pink Floyd), ψυχεδέλειας, φυσικά ο ήχος παραμένει Black αλλά θα τον ονόμαζα technical black. Ίσως πρόκειται για το πιο τεχνικό συγκρότημα στο χώρο του black metal. Μου είναι δύσκολο να περιγράψω τα κομμάτια γιατί αντιλαμβάνομαι την μουσική των Deathspell Omega ως μία εμπειρία αρκετά διαφορετική από τα πλαίσια αυτού που ονομάζουμε σύγχονη μουσική.

Η ατμόσφαιρα είναι αυτή του σκοταδιού, των μυστικών κρυπτών που φωτίζονται μόνο από το φως των κεριών, των ακραίων συναισθημάτων, της διαφορετικότητας, και της μουσικής και συναισθηματικής ατονικότητας.

θα πρότεινα να τον ακούσετε μόνο και μόνο για να δείτε την κατεύθυνση που παίρνει το black metal αυτήν την εποχή.

Bread of Bitterness
From a supplication without response, the essence of man, his ground
giving way, comes illumination by a sun of great evil that sets aflame the
inner core and enthrones suffocation and the intolerable without respite as
the joyful reward for a million aborted truths, this silence that among all
man has charged with sacred horror, it becomes sovereign, in repugnant
nativity, and detaches itself from the bonds which paralyze a vertiginous
movement towards the void. Breathless ecstatic experience, it opens the
horizon a bit more, this wound of God; it is the assassination of the abyss of
possibilities, the depths of being left to holy vultures.

Such monstrous impurity, and this incessant piety, no less revolting, cried
out to heaven and they bore an affinity to God, inasmuch as only utter
darkness can be likened to light.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 08:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μου αρέσει πάρα πολύ το εξώφυλλο του album των Elvenking!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα τολμήσω να τους ακούσω, αυτό που ανέφερε ο crucifire για "σφαλιάρα" με έκανε να θυμηθώ τις αυτοάμυνες μου!
Τους Deathspell Omega πάλι, παίζει να τους ψάξω.
Ελπίζω μόνο να μην είναι κανένα τρελό black metal άκουσμα και μου φύγει το τσερβέλο!

Η αναφορά τους όμως στο Λόγο και το γεγονός ότι παραμένουν αφανείς είναι ελκυστικά στοιχεία...
Ειδικά το τελευταίο μου θυμίζει τους ES Posthumus, οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με gothic, metal κλπ αλλά παίζουν πολύ καλή "κινηματογραφική μουσική".
Να τους ψάξετε!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/10/2007, 15:00:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
υπερβολικό σε βρίσκω φίλε crucifire.

ναι, καλα, κι εγώ εννοούσα τα διπλά-τριπλά cd σε digipak με gatefold και dvd μέσα και αποκλειστικό patch και κουπόνι για παραγγελεία αποκλιστικής μπλούζας και δώρο ένα περικάρπιο, ένα ξηροκάρπιο και ένα ατμοσίδερο!!!

δε φταίω εγώ που τα underground παγκοσμίως άγνωστα συγκροτήματα που ακούτε εσείς [βλ. Deathspell Omega] δε βγάζουν τέτοια μπιχλιμπίδια! εγώ με τα cd που έχω επιπλώνω γκαρσονιέρα... μη σου πω και βίλλα!

quote:
χεχε πες την την κακία σου τώρα Θανο

ε, εδώ τι να πω, αφού είσαι μετά του 80 δαγκώνω την... γλώσσα μου ρε, τι καταλάβατε;! το μόνο που έχω να σχολιάσω τώρα είναι... οι ΜΑΤΑΡΕΣ μουχαχαχαχα [σατανικό γέλιο με πνίξιμο από τσιγαρόβηχα το τέλος ]

quote:
Άτομα που ακούγανε τους Elvenking φανατικά μου λέγανε ότι δεν πιστεύανε τα αυτιά τους.

χμμμ, να σου πω την αλήθεια τομ, κι εγώ τώρα που τους ακούω μου αμερικανιάζουν λιγάκι άθελα τους, και έχουνκαι κανά δυο αρκετά συναισθηματικά τραγούδια... η αλήθεια είναι ότι έχω ανάμεικτα συναισθήματα... για τσέκαρέ το κι εσύ αν δε βαριέσαι και πες μου... την εντύπωση της πρώτης αυτιάς θέλω...

quote:
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι θα τολμήσω να τους ακούσω, αυτό που ανέφερε ο crucifire για "σφαλιάρα" με έκανε να θυμηθώ τις αυτοάμυνες μου!

χαχα, σοβαρά, είναι πολύ πιθανο να σου αρέσουν κι εσένα. η δφαλιάρα δεν υποννοεί κανά ξέσπασμα από blastbeats και βορβορώδη [τι;] φωνητικά... είναι καθαρά συναισθηματική σφαλιάρα, και ευχάριστη.

quote:
Λέω να καθιερώσω ένα μουσικό quiz μιά φορά το μήνα/δίμηνο εξαρτάται (μια φορά το μήνα καλά είναι). Όποιος το βρίσκει θα του στέλνω ένα CD της αρεσκείας μου. Τα CD εδώ είναι φθηνά, 10-14 $. Έτσι για να αποκτήσει ενδιαφέρον και το θέμα. Περισσότερα προσεχώς....

και από που θα τα βγάζεις τα λεφτά των cd? από διαφιμήσεις; ό,τι πεις, τι να σου πω! ανέβηκες στον Νο. 1 της κλίμακας εκτίμισής σου σε μέλη! ο D_I πέφτει στο 2! [γλύψιμο στην εξουσία!]

quote:
Πάντως το προτελευταίο άλμπουμ είχε θέμα την Οδύσσεια και το τελευταίο που είναι και αυτό πολύ καλό έχει θέμα τον Χαμένο Παράδεισο του Milton.

α, οκ, εδώ αλλάζει...

quote:
Ειδικά το τελευταίο μου θυμίζει τους ES Posthumus, οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με gothic, metal κλπ αλλά παίζουν πολύ καλή "κινηματογραφική μουσική".

όταν λες κινηματογραφική, για τι είδους ταινία; στο στυλ του john williams δλδ? [που τέτοια τύχη!]

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 03:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
χμμμ, να σου πω την αλήθεια τομ, κι εγώ τώρα που τους ακούω μου αμερικανιάζουν λιγάκι άθελα τους, και έχουνκαι κανά δυο αρκετά συναισθηματικά τραγούδια... η αλήθεια είναι ότι έχω ανάμεικτα συναισθήματα... για τσέκαρέ το κι εσύ αν δε βαριέσαι και πες μου... την εντύπωση της πρώτης αυτιάς θέλω...

Θα τους κατεβάσω να δω τι λένε αν και δεν έχω ακούσει τα προηγούμενα. Απλά μου έκανε εντύπωση η αντίδραση κάποιων παλιών.

quote:
δε φταίω εγώ που τα underground παγκοσμίως άγνωστα συγκροτήματα που ακούτε εσείς [βλ. Deathspell Omega] δε βγάζουν τέτοια μπιχλιμπίδια!

χα χα! Σε πληροφορώ πως το τελευταίο των Deathspell έχει βγει μόνο σε digipack με βιβλιαράκι 20 σελίδων! Αμ πως, που έλεγε και ο Χατζηχρήστος.

quote:
και από που θα τα βγάζεις τα λεφτά των cd? από διαφιμήσεις; ό,τι πεις, τι να σου πω! ανέβηκες στον Νο. 1 της κλίμακας εκτίμισής σου σε μέλη! ο D_I πέφτει στο 2! [γλύψιμο στην εξουσία!]

Word up, bro! Έχω φυτέψει ένα dollar tree στην αυλή και μου πανε πως κάθε μήνα, αν θυμάμαι και το ποτίζω ταχτικά, θέλει και κλάδεμα βέβαια, θα μου κάνει δολλάρια.

Σοβαρά τώρα. Έχω δύο cd που τα έχω διπλά (Obituary - Xecutioner's Return (2007) [γαμάτο death old style] και Kataklysm - In The Arms of Devastation (2006) [επίσης γαμάτο death metal]. Ο λόγος που τα έχω διπλά είναι επειδή πήρα μετά τα limited edition.

Μπάς και τα θέλει κανένας;; Τον Agnostic δεν τον είδα να ενδιαφέρεται.
Αλλιώς να πάω να τα πουλήσω σε ένα μαγαζί εδώ δίπλα να μην πιάνουν και χώρο. Κρίμα είναι όμως.

quote:
Τους Deathspell Omega πάλι, παίζει να τους ψάξω.

Dying Incubus, ψάχτο, δεν θα χάσεις. Δεν νομίζω να σου αρέσει αλλά ρίχτου μια αυτιά.

quote:
Ειδικά το τελευταίο μου θυμίζει τους ES Posthumus, οι οποίοι δεν έχουν καμία σχέση με gothic, metal κλπ αλλά παίζουν πολύ καλή "κινηματογραφική μουσική".

Δεν τους ήξερα. Διάβασα το άρθρο στο wikipedia εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/E.S._Posthumus
και μου τράβηξαν την προσοχή. Θα τους ψάξω. Φαίνεται πάντως ότι πρέπει για τον cricifire.

Για το τελευταίο των Symphony X θα κάνω παρουσίαση σύντομα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2007, 07:33:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
χαχα, σοβαρά, είναι πολύ πιθανο να σου αρέσουν κι εσένα. η δφαλιάρα δεν υποννοεί κανά ξέσπασμα από blastbeats και βορβορώδη [τι;] φωνητικά... είναι καθαρά συναισθηματική σφαλιάρα, και ευχάριστη.

Καλά, λες ότι μπορεί να μου αρέσουν ενώ αναφέρεις ότι αμερικανίζουν λίγο κι είναι κι αρκετά συναισθηματικά?
Εσύ σε λίγο θα τα βγάλεις κι emo τα τραγούδια!

quote:
όταν λες κινηματογραφική, για τι είδους ταινία; στο στυλ του john williams δλδ? [που τέτοια τύχη!]

Για το κοροϊδάκι της δεσποινίδος!
Τι με ρωτάς, βρε?
Ένα album έχουν όλο κι όλο οι άνθρωποι - αν και θα βγάλουν σύντομα δεύτερο, αν δεν έχουν ήδη βγάλει - οπότε θα το βρεις εύκολα.
Δεν ξέρω πως να προσδιορίσω το είδος, είναι κάτι σαν επική κινηματογραφική μουσική.

quote:
Δεν τους ήξερα. Διάβασα το άρθρο στο wikipedia εδώ
http://en.wikipedia.org/wiki/E.S._Posthumus
και μου τράβηξαν την προσοχή. Θα τους ψάξω. Φαίνεται πάντως ότι πρέπει για τον cricifire.

Φίλε μου, πιστεύω ότι όντως αξίζουν!
Εν τω μεταξύ, κάθε τραγούδι τους έχει ως τίτλο το όνομα κάποιας αρχαίας πόλης και προσπαθεί να μεταφέρει στη μουσική διάφορα στοιχεία της κάθε μίας.
Πομπηία, Τικάλ, Άντισσα κλπ.

Εν τω μεταξύ, η μουσική τους είναι εμπνευσμένη από το Πυθαγόρειο σύστημα.

Θυμάμαι ότι έχω ξαναμιλήσει για αυτούς στα Forums αλλά δεν θυμάμαι το πότε και το που!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy