ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 09:56:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
http://www.youtube.com/watch?v=A30jJ_dngvI

http://www.youtube.com/watch?v=gKDbmBu2hmQ


Να δούμε και λίγο Ελληνικά γκρουπ να κάνουν ένα βήμα μπροστά. Περιμένω εντυπώσεις.
ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ΒΑΚΧΙΚΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ, ΧΑΜΟΣ

luvian_elf, καλώς ήρθες στην παρέα μας. Βρήκε ταίρι ο crucifire στ'ακούσματά του ή μου φαίνεται? Την κάτσαμε την βάρκα. Πάει λέει σε σχολή ακόμη. Ωχ κι άλλο βρέφος. Παιδιά μας πήρανε αμπάριζα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
χεχεχε...... Τι νομίζεις ότι κάνουμε κάθε μέρα στη σχολή? Με τον Τσακ ασχολούμαστε...

να μαντέψω; φυσικό;

quote:
Μόλις έκλεισα εισιτήρια για το BANG YOUR HEAD BALLINGEN STUTTGARD

σε μισώ. δε φαντάζεσαι πόσο! λίγο λιγότερο απ' όσο θα σε μισούσα αν έκλεινες για κάποιο Paganfest...

quote:
Ρε crucifire αμάν με τις ηλικίες εσύ η Βάσια Λόη και εκείνη η χαριτωμένη-ος δημοσιογράφα-ος που ψάχνει στα δημοτολόγια ασχολείται με τέτοια.

εγώ φταίω που γεννήθηκα νέος; να μη γεννιόσασταν εσείς γέροι!

quote:
Αναρωτιέμαι θα γυρίσω ΜΕ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΜΟΥ από το 2 ήμερο φεστιβάλ του Μπάλλιγκεν ή θα το αφήσω το καημένο σε καμια γωνιά της γερμανίας!!!

το εύχομαι... πραγματικά σε μισώ αυτή τη στιγμή. ελπίζω να καταφέρω να πάω Wacken το καλοκαίρι, και κυρίως να παίξουν οι eluveitie, ensiferum, [γιατί μια φορά δε φτάνει. ούτε 50!], turisas, finntroll, manegarm, svartsot, tyr, cruachan, korpiklaani, moonsorrow... the list goes on and on...

και το κωλοpaganfest στην αυστρία γίνεται ακριβώς μια βδομάδα πριν πάω εγώ...

ΘΕΛΟΥΜΕ PAGANFEST ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!

θα μαζέψω υπογραφές, δεν παίζει...

D_I πρέπει να βγούμε για μπύρες το συντομότερο. πρέπει να σου κάνω πλύση εγκεφάλου!

seirios, είσαι ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ αδερφέ μου! και στην ηλικία το ίδιο!

και να σου εξηγήσω γιατί, μιας και δεν είσαι αρκετά παλιός για να το ξέρεις. εγώ, με ένα μέλος π[ου κάποτε έγραφε εδώ μέσα, και περιμένει την dsl για να ξαναγράψει [ναι, καλά νταβέλη, περίμενε!] έχουμε φτιάξει ένα πρότζεκτ το οποίο [προσπαθούμε να] συνδυάζει αρχαία ελληνική μουσική και στίχο [του κυρίου kircher παρακαλώ!] με μέταλ, κάτι σαν hellenofolk metal. οπότε όπως καταλαβαίνεις, πρότεινες μία από της αγαπημένες μου μπάντες!

quote:
Βρήκε ταίρι ο crucifire στ'ακούσματά του ή μου φαίνεται?

ναι ρε! επιτέλους κάποιος που ξέρει να ακούει μουσική!

quote:
Ωχ κι άλλο βρέφος. Παιδιά μας πήρανε αμπάριζα.

τα καημένα τα νιάτα τι γρήγορα που περνούούούν... κάθε φορά που θα αναφέρετε ηλικίες θα σας πετάω κι ένα στίχο!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 06/02/2008 10:59:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 10:29:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Για ανέβασε κανένα στίχο μπας και βοηθήσουμε την κατάσταση. Και τα πνευματικά δικαιώματα δικά σας βέβαια.

Τους Δαιμόνια Νύμφη , τους ανακάλυψα πριν από λίγο καιρό, τους πρότεινε μια φίλη από κάποιο άλλο φόρουμ. Φέρνουν πολύ σε DEAD CAN DANCE , γι' αυτό και μου αρέσουν τελικά.

Εκεί που είσαι ήμουν και εδώ που είμαι θα' ρθεις, και τότε να δούμε τι θα λες. Αφού θέλεις στίχους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 11:01:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
κοίτα, να τους ανεβάσω δε μπορώ. μπορώ αν θες, με την άδεια του kircher, να σου τους στείλω.

και, τα 'χουμε πει. εγώ δε θα περάσω τα 30. σκέφτομαι μάλιστα να βρω ένα τρόπο να φαίνομαι κάθε χρόνο 19.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 11:18:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Κάποτε έγραφα και ποιήματα, τώρα τα παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου. Πρέπει κάποιος ν' ανακαλύψει το πάγωμα του χρόνου ρε γαμώτο. Πάντως εάν θέλει και ο Κίρχερ (βαριέμαι ν ' αλλάζω σε Αγγλικά), στείλε προσωπικό μήνυμα με τους στίχους ή που προσανατολίζεστε για να πάρω κι εγώ μέρος αν θέλετε.

Ρε συ , μήπως βλέπεις πολύ νιπ τακ, πως την λένε αυτήν την μ... την σειρά τέλως πάντων με τους πλαστικούς χειρουργούς? Γιατί άλλον τρόπο δεν βλέπω να μην περνάς τα 30, εκτός και αν φουντάρεις πουθενά , τότε θα μείνεις για πάντα 30, χα χα χα.

Πάντως χωρίς πλάκα, απ' τα 28 έως και τα 35 περίπου, εάν δεν έχεις κάνει παιδιά είναι η καλύτερη φάση(μετά το σχολείο), κάνεις ότι γουστάρεις, δεν περιμένεις χαρτζιλίκι απ' τους γονείς(το κάνεις ότι γουστάρεις ισχύει μόνο όταν λείπει η γυναίκα εννοείται)....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 12:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
βλέπω όντως νιπ/τακ! τη σχολή δεν τη βλέπω να τελειώνει σύντομα. αλλά ρε φίλε, στα 30 αρχίζουν και πέφτουν μαλλιά, αρχίζουν οι ευθύνες, λίγο πριν έχει και στρατό... άσε με ήσυχο.

ποίηση σχετικά με τι; emo;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 06/02/2008 12:38:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 16:16:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
Αγαπητή luvian_elf, αν θέλεις ανέφερε μας μερικά συγκροτήματα που σου αρέσουν.

Δύσκολα μου βάζεις! I'll try though... Anathema, Battlelore, Blind Guardian, Dargaard, Eluveitie, Gothica, Haggard, Korpiklaani, Omnia, Placebo (sorry, αυτό μου ξέφυγε... ), Primordial, Rivendell, Sephiroth, Tuatha De Danann... Εντάξει, βραχυκύκλωσα
quote:
να μαντέψω; φυσικό;

Wrong...
quote:
ΘΕΛΟΥΜΕ PAGANFEST ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ !!!

θα μαζέψω υπογραφές, δεν παίζει...



Κι εγώ μέσα!!!

Και μιας και μιλάμε και για ελληνικά συγκροτήματα take a look at this
http://www.myspace.com/revoltingbreed
Revolting Breed
Πατρινοί, και γαμώ τις μουσικές, και γαμώ τα live, και γαμώ τα παιδιά! m/>.<m/

Edited by - luvian_elf on 06/02/2008 16:28:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 17:00:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
εντάξη... κουφάθηκα... omnia...

πρέπει να το έχω παραθέσει ξανά μια-δυο σελίδες πριν, αλλά αξίζει επανάληψη!

http://www.youtube.com/watch?v=q4Nr3ZAhrsU

θέλω να βρω κανα ψευτο-editing software να του περάσω κιθάρες από πάνω ρε γαμώτο. θα έκανε φοβερή μεταλιά. αλλά είπαμε. οι αρχαίοι ήταν οι μεγαλύτεροι μεταλάδες...

quote:
Wrong...

τι διάολο, εκεί ασχολούνται συνέχεια με τον τσακ νόρρις... εκεί, και κάποιοι καμμένοι στη φιλοσοφική, αλλά δε σε κόβω... τεσ'πα

ensiferum δεν είδα στη λίστα σου. κακώς! να τους τσεκάρεις! και μακριά από placebo! είναι του σατανά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 17:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
Τρελό κόλλημα η Morrigan!
Αν σου αρέσουν οι Omnia τσέκαρε και τους Faun...
Όσο για τους Ensiferum γαμούν! Απλά αν έγραφα ΌΛΑ τα συγκροτήματα που ακούω θα είχαμε πρόβλημα... Προσπάθησα να αναφέρω τα πιο αντιπροσωπευτικά. Και οι Placebo είναι κατάλοιπο μιας άλλης εποχής, δεν τους αφήνω. Εξάλλου όλοι έχουμε τα ελαττώματά μας!

Α! Και για να μην παιδεύεσαι είμαι στον Akto.

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....

Edited by - luvian_elf on 06/02/2008 17:45:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 18:57:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Α! Και για να μην παιδεύεσαι είμαι στον Akto.

μου τη δίνει όταν το παίρνει το ποτάμι...

επίσης θα σου πρότεινα να μη δίνεις πολλές προσωπικές πληροφορίες εδώ μέσα, γιατί υπάρχουν άτομα που με συγκεκριμένες πληροφορίες μπορούν να σου κάνουν βουντού. ο D_I για παράδειγμα!

quote:
Όσο για τους Ensiferum γαμούν!

...και δέρνουν! είχες πάει στο λάιβ; [παρεπιπτόντως, μέχρι και το metal hammer έγραψε για το σπαθί και το τσεκούρι! πάλι ρεζίλι μας έκανε ο νταβέλης!]

by the way, μας διαβάζουν και παιδιά! βάζε και κανα αστεράκι να μας βρίσκεται για καλό και για κακό!

quote:
Αν σου αρέσουν οι Omnia τσέκαρε και τους Faun...

will do.

και μιας και το ξεφτιλίσαμε το θέμα, επιτέλους βρήκα μια αξιοπρεπή ηχογράφιση του song of exile, από την ταινία αρθούρος [τι ταινιάρα κι αυτή για το φολκά!]

http://www.youtube.com/watch?v=j-KETsNetKg

δυστυχώς δεν υπάρχει πουθενά σαν ολόκληρο κομμάτι, και χωρίς τη lisa gerard από πίσω, αλλά αν το έψαχνε κανείς άλλος [ναι καλά] τσεκάρετε.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 19:35:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
...και δέρνουν! είχες πάει στο λάιβ; [παρεπιπτόντως, μέχρι και το metal hammer έγραψε για το σπαθί και το τσεκούρι! πάλι ρεζίλι μας έκανε ο νταβέλης!]

Xα χα το διάβασα!!

quote:
σε μισώ. δε φαντάζεσαι πόσο! λίγο λιγότερο απ' όσο θα σε μισούσα αν έκλεινες για κάποιο Paganfest...

Μου είναι ήδη γνωστά τα συναισθήματα που τρέφεις για μένα.

Το μέχρι στιγμής line up του BANG YOUR HEAD:

JUDAS PRIEST
QUEENSRYCHE
SAXON
TRAMP'S WHITE LION
GREAT WHITE
RAGE
GRAVE DIGGER
AGENT STEEL
TANKARD
OBITUARY
ONSLAUGHT
ENSIFERUM
KORPIKLAANI
FORBIDDEN
AGENT STEEL
LIZZY BORDEN
SECRECY
BREAKER
TYR
AGE OF EVIL
CONTRACRASH

2 more to follow!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 19:37:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
http://www.youtube.com/watch?v=XOKbhQbvpPA

Xεχε θα το δω λάιβ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2008, 19:55:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
luvian_elf γραφιστική σπουδάζεις?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 01:38:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
gretel είμαι του πιο καλλιτεχνικού, comics

Sorry crucifire, μόλις έφαγα μία κουταλιά ψιλοκομμένα χαλαπένιος και ήπια κι ένα μπουκαλάκι ταμπάσκο για τις κακές λέξεις που είπα. Απλά είναι δύσκολο να κρύψω την πραγματική μου ταυτότητα, αυτή του νταλικέρη...

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 08:01:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τους Δαιμόνια Νύμφη , τους ανακάλυψα πριν από λίγο καιρό, τους πρότεινε μια φίλη από κάποιο άλλο φόρουμ. Φέρνουν πολύ σε DEAD CAN DANCE , γι' αυτό και μου αρέσουν τελικά.

Όντως, μου θυμίζουν κι εμένα σε αρκετά σημεία Dead Can Dance, αν κι έχω να βάλω να τους ακούσω καιρό.
Η προσπάθεια τους πάντως είναι αρκετά αξιόλογη και χαίρομαι που τα πηγαίνουν καλά.

quote:
Κάποτε έγραφα και ποιήματα, τώρα τα παράτησα λόγω έλλειψης χρόνου. Πρέπει κάποιος ν' ανακαλύψει το πάγωμα του χρόνου ρε γαμώτο.

Κάποτε έγραφα κι εγώ ποιήματα αλλά έχω καιρό να γράψω, όχι λόγω έλλειψης χρόνου αλλά λόγω του ότι έχω βγει από αυτό το τριπάκι.
Για χρόνια έγραφα συνέχεια, τώρα είμαι σε άλλη φάση.

quote:
Δύσκολα μου βάζεις! I'll try though... Anathema, Battlelore, Blind Guardian, Dargaard, Eluveitie, Gothica, Haggard, Korpiklaani, Omnia, Placebo (sorry, αυτό μου ξέφυγε... ), Primordial, Rivendell, Sephiroth, Tuatha De Danann... Εντάξει, βραχυκύκλωσα

Δεν έχουμε πολλά κοινά ακούσματα, χαίρομαι όμως που συναντώ κάποιο άτομο να ακούει δύο πολύ καλά συγκροτήματα όπως τους Gothica και τους Dargaard.
Ξέρεις αν έχουν βγάλει νέα albums;
Ειδικά οι δεύτεροι, μετά το Rise and fall (2004) - πολύ καλό album και καταπληκτικό το ομώνυμο τραγούδι - έχουν χαθεί.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 08:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Μια παρουσίαση έτσι γιατί χαθήκαμε....

Τα λέμε σύντομα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 09:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Με ελάχιστες εξαιρέσεις, το τελευταίο διάστημα που έλειπα από το φόρουμ δεν άκουγα καθόλου μέταλ. Το παρακάτω σχήμα είναι μία από αυτές τις εξαιρέσεις.

Οι Peordh είναι από την Virginia των ΗΠΑ και έχουν ως μοναδικό μέλος τον Dreogan που μερικοί (βλέπε crucifire) μπορεί να τον ξέρουν από την συμμετοχή του στους Folkearth. Οι Peordh παίζουν ατμοσφαιρικό black με folk και παγανιστικά στοιχεία. Για την μουσική του Dreogan ας τον αφήσουμε να μιλήσει ο ίδιος:

The purpose of my music and writing is to display the truth as I see it for you to use it positively. My ideals are not fueled by mindless hate, nor do I follow the teachings of a particular individual. I have no interest in petty political and religious conflict of today.

Πραγματικά η μουσική του Dreogan σου δημιουργεί ένα παράξενο συναίσθημα που συνδυάζει την ένταση της επαφής της ανθρώπινης ψυχής με την φύση και ταυτόχρονο την μοναδική ηρεμία που μια τέτοια επαφή μπορεί να φέρει. Ηχητικά ο Dreogan ακολουθεί τα μονοπάτια των Burzum με περισσότερο έντονα όμως τα ambient στοιχεία καθώς και κάποια folk.

Μην φανταστείτε πως πρόκειται για κάτι το ιδιαίτερα πρωτοποριακό αφού αυτά τα ηχητικά μονοπάτια έχουν ήδη περπατηθεί και τα ιδεολογικά μηνύματα που μεταφέρουν οι στίχοι έχουν ακουστεί και στο παρελθόν.

Ωστόσο μέσα στην αχανή εμπορευματοποίηση και χειραγώγηση της μουσικής που βιώνουμε καθημερινά ακούσματα σαν τους Peordh αποτελούν μια όαση αναζήτησης και επιβεβαίωσης των αρχών και της ιδεολογίας του underground metal. Και γι αυτό και μόνο τέτοιες προσπάθειες έχουν ανάγκη την προσοχή και τον σεβασμό μας.

Οι Peordh έχουν κυκλοφορήσει μέχρι στιγμής τα παρακάτω άλμπουμ.

An Obscure Forgotten Path (2006)

Glaring From Spacious Woods and Mountains of Eternal Frost (2007)

Και κάποιοι χαρακτηριστικοί στίχοι από το I Freely Roam στο δεύτερο δίσκο.

Ever feel the need to run through the trees
To gather the whispers of breeze upon breeze
Searching for the perfect ledge
To stalk thy enemies heads

Exploration and freewill
Uncharted territories unknown
Revealed to the persistent
Wayward spirit

Freely floating
Without pointless disturbance
Without all work in vain
For the life has meaning
A substance truer than material

The trees
The blades of grass
Grazing over the feet
Of a rested soul

And so I roam
In my life
Not the life of all
Who plague the Spiritless Realm

For what I find
Never touched by those common hands
Excels even the greatest imaginations

This is the life
The fullest of all
The greatest
One never falls!



Edited by - A. Kircher on 07/02/2008 09:32:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:00:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Xεχε θα το δω λάιβ.

σε μισώώώώώώώώώώώώώώώώώώώ

quote:
gretel είμαι του πιο καλλιτεχνικού, comics

ωχ, εδώ θα τα χαλάσουμε. όσοι φίλοι μου σπουδάζουν κομιξ στον άκτο, είναι ή manga kids ή marvel geeks (εγώ είμαι dc freak!!!)

...τι είναι τα χαλαπένιος;

quote:
Όντως, μου θυμίζουν κι εμένα σε αρκετά σημεία Dead Can Dance, αν κι έχω να βάλω να τους ακούσω καιρό.

το είδα μία, δε μιλάω. το ξαναβλέπω, θα μιλήσω. ξεκολλάτε ρε! δε σας θυμίζουν οι ΔΝ τους dcd. το ανάποδο γίνεται! η μουσική που ερμηνεύουν οι ΔΝ προϋπήρχε! κατά κάτι χιλιάδες χρόνια!!! λίγο σεβασμό!

quote:
...που μερικοί (βλέπε crucifire) μπορεί να τον ξέρουν από την συμμετοχή του στους Folkearth.

ου ρε! βασικά, θα το ψάξω. ως σόλο δεν τον ξέρω. τελικά να στείλω τους στίχους στον ποιητή μας, ή να περιμένω μήπως γίνουν τροποποιήσεις;

και δε μου είπατε, την hildr valkyrie (folkearth, solo) την έχει ακούσει κανείς; μπα ε; να κάνω παρουσίαση;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλά, πραγματικά κάτι δεν πάει καλά με τους korpiklaani...

πες ότι μαζεύουν μαζεύουν υλικό, και βγάζουν ένα δίσκο το 2005 και στα καπάκια ένα το 2006. πες ότι παίρνουν μανιτάρια και βγάζουν και έναν ακόμα το 2007. αλλά τι σκατά πήρανε και βγάζουν το 2008 ένα τέτοιο πράγμα;! αυτά τα τραγούδια δεν είναι άντε πετάμε μια humppa και δυο ακόρντα και βγάλαμε δίσκο.

ακούστε το πρώτο meddley κομμάτι που δώσανε στο κοινό, από το δίσκο Korven Kuningas (2008) και πείτε μου εσείς... δεν ξέρω... έχω χάσει πάσα ιδέα. με την κακή έννοια. κάτι δεν πάει καλά...

http://rapidshare.com/files/89815689/Korpiklaani_Korven_Kuningas-kirampdayiniz.rar

[για να το κατεβάσετε. αν θέλετε απλά να το ακούσετε, πηγαίνετε στο myspace προφίλ τους.

κάτι έχουν τα νερά εκεί πάνω... ή η μπύρα

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 07/02/2008 10:31:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 10:56:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ένα ένα τα βρίσκω:

http://www.nuclearblast-musicshop.de/various_info.php?album_id=66528&band_id=802&page=2

αν βρήκατε κανα ευρώ σε κανα παλιό παντελόνι και δεν έχετε τι να το κάνετε, αγοράστε το κομμάτι keep on galloping, να μου το στείλετε κι εμένα!

δεν τσιγκουνεύομαι το ευρώ, προφανώς. αλλά είμαι περήφανος που μια ζωή δεν έχω δώσει πιστωτική ούτε καν στο amazon. είμαι οπισθοδρομικός ίσως, αλλά υπάρχουν χάκερς και χάκερς, κι εγώ από προπληρωμένες και τέτοια βαριέμαι να μάθω...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 12:28:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
αυτά τα τραγούδια δεν είναι άντε πετάμε μια humppa και δυο ακόρντα και βγάλαμε δίσκο.

αναθεωρώ, έτσι είναι, αλλά εδώ μιλάμε για παραγωγή!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 13:24:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
Ξέρεις αν έχουν βγάλει νέα albums;

Δυστυχώς κανείς απ' τους 2 δεν έχει βγάλει κάτι καινούργιο... Αν και το δίδυμο των Gothica έχει κάνει 3 projects (1 η Santovito και 2 ο Del Vecchio). Ρίξε μια ματιά στο site τους: http://www.geocities.com/gothicahomepage/, τα βρήκα σχετικά ενδιαφέροντα... Προσωπικά από Dargaard προτιμώ το In Nomine Aeternitatis και πιο συγκεκριμένα το Underworld Domain.
quote:
ωχ, εδώ θα τα χαλάσουμε. όσοι φίλοι μου σπουδάζουν κομιξ στον άκτο, είναι ή manga kids ή marvel geeks (εγώ είμαι dc freak!!!)

...τι είναι τα χαλαπένιος;



Κι εγώ dc freak είμαι (αν και τον Superman τον θεωρώ τον μεγαλύτερο φλώρο που έχει περάσει ποτέ από καρέ...) και κυρίως fan του Batman (σιγά μη σκέφτονταν στη Marvel να βγάλουν GOTHam City... ) και των εκδόσεων της Vertigo!
Τα χαλαπένιος είναι πολύ καφτερές πιπερίτσες. Κάτι σαν τα δικά μας "τουρκάκια"...

quote:
και δε μου είπατε, την hildr valkyrie (folkearth, solo) την έχει ακούσει κανείς; μπα ε; να κάνω παρουσίαση;

Κάνε κάνε! Να δούμε αν θα έχω να συμπληρώσω τίποτα...
quote:
κάτι έχουν τα νερά εκεί πάνω... ή η μπύρα

Η μπύρα... η μπύρα...

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....

Edited by - luvian_elf on 07/02/2008 13:33:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 13:47:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Κι εγώ dc freak είμαι (αν και τον Superman τον θεωρώ τον μεγαλύτερο φλώρο που έχει περάσει ποτέ από καρέ...) και κυρίως fan του Batman (σιγά μη σκέφτονταν στη Marvel να βγάλουν GOTHam City... ) και των εκδόσεων της Vertigo!

έχω να πω ότι κάποιο βλαμμένο από δω μέσα έχει φτιάξει αυτό το προφίλ για να μου κάνει πλάκα...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 17:22:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a

γκουχου, γκουχου, ωπ , ούτε ο βήχας κρύβεται..


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 17:38:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Ωπ, που πήγε ο Σείριός μου?

http://www.youtube.com/watch?v=8uu4SRvJbD0

DEAD KENNEDY'S


Θυμήθηκα τις εποχές που ήμουν μοϊκάνι τώρα. Σημειωτέον πως ο Jellow Biafra (γ...ο είναι Εβραίος), πήγε φυλακή για την ιδεολογία του , τους στίχους στα τραγούδια του και την αφίσα που είχε μέσα ο δίσκος (ναι cruci τότε είχαμε το βινύλιο) grankenchrist . Είχε μια αφίσα με γεννητικά όργανα σε περίπτυξη , βουτηγμένα στα σκατά και σαν ντεκόρ της αφίσας γύρω-γύρω είχε την αστερόεσσα.

Για να δούμε, θ'ανατείλλει πάλι ο Σείριος ή θα βγούνε καρδούλες και τέτοια και θα ξεφτιλιστούμε πάλι.


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2008, 22:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:
Σημειωτέον πως ο Jellow Biafra (γ...ο είναι Εβραίος), πήγε φυλακή για την ιδεολογία του , τους στίχους στα τραγούδια του και την αφίσα που είχε μέσα ο δίσκος (ναι cruci τότε είχαμε το βινύλιο) grankenchrist . Είχε μια αφίσα με γεννητικά όργανα σε περίπτυξη , βουτηγμένα στα σκατά και σαν ντεκόρ της αφίσας γύρω-γύρω είχε την αστερόεσσα.

Εμένα μου την έσπασε απίστευτα όταν έμαθα ότι τραβολογάει στα δικαστήρια τους DEAD KENNEDY'S για κάποια ηλίθια δικαιώματα.

Γι΄αυτό βέβαια κατηγορήθηκε απίστευτα από όλους γιατί απ΄ότι φάνηκε όταν μπήκαν τα φράγκα στη μέση η αναρχία και το αντί πήγανε περίπατο.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 07:42:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, ενδιαφέρουσα η παρουσίαση των Peordh αν και δεν τους ξέρω.
Λες να εντάσσονται στα γούστα μου ή όχι;

quote:
το είδα μία, δε μιλάω. το ξαναβλέπω, θα μιλήσω. ξεκολλάτε ρε! δε σας θυμίζουν οι ΔΝ τους dcd. το ανάποδο γίνεται! η μουσική που ερμηνεύουν οι ΔΝ προϋπήρχε! κατά κάτι χιλιάδες χρόνια!!! λίγο σεβασμό!

Το στυλ των Daemonia Nymphe μου θυμίζει το στυλ των Dead Can Dance.
Αυτό και μόνο αυτό.
Δε νομίζω να έκανα ανάλυση στη μουσική καθεαυτή αλλά ανέφερα την ομοιότητα ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 15:12:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
γκουχου, γκουχου, ωπ , ούτε ο βήχας κρύβεται..

πράγμα που με κάνει να φαντάζομαι ότι το έκανες εσύ! βλέπεις, βάσει επιστημονικών μελετών, ο αριθμός ελληνίδων που ακούνε φολκ και είναι dc freaks, είναι ακριβώς 0. καλά, ίσως με απόκλιση ...0.

quote:
Το στυλ των Daemonia Nymphe μου θυμίζει το στυλ των Dead Can Dance.
Αυτό και μόνο αυτό.
Δε νομίζω να έκανα ανάλυση στη μουσική καθεαυτή αλλά ανέφερα την ομοιότητα ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα.

απλά θέλω να πω ότι είναι σα να λες, ο χριστοφορος κολόμβος μου μοιάζει. λάθος. εσύ του μοιάζεις. όπως για παράδειγμα, ο χέρμαν λι των dragonforce, παίζει σαν εμένα, όχι εγώ σαν αυτόν!

...με αντιγράφει.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2008, 19:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
crucifire, δεν μπορώ να σε κάνω quote αλλά εκεί που λες για το mp3 με το ένα ευρώπουλο.
Μην πέφτετε στην παγίδα των μεγάλων εταιριών που πουλάνε φύκια=mp3 για μεταξωτές κορδέλες=cd

καλά κάνεις και δεν το δίνεις το ευρώ και εγώ δεν το δίνω όχι για ένα mp3 αλλά ούτε για εκατό.

Mp3=10% της ηχητικής πληροφορίας που περιέχει ένα audio file.

quote:
Φίλε A. Kircher, ενδιαφέρουσα η παρουσίαση των Peordh αν και δεν τους ξέρω.
Λες να εντάσσονται στα γούστα μου ή όχι;

Dying Incubus, δεν νομίζω πως εντάσσονται στα γούστα σου, πάντως αν ποτέ τους συναντήσεις, ρίξτους μια αυτιά.

quote:
Κι εγώ dc freak είμαι (αν και τον Superman τον θεωρώ τον μεγαλύτερο φλώρο που έχει περάσει ποτέ από καρέ...) και κυρίως fan του Batman (σιγά μη σκέφτονταν στη Marvel να βγάλουν GOTHam City... ) και των εκδόσεων της Vertigo!

http://www.youtube.com/watch?v=av6fWfmugds


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 09:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
lmfao!!!
"Well... Everybody loves Batman..." But OF COURSE they do!!! Ακριβώς γι' ΑΥΤΌ δεν τον πάω! Αλλά το video ήταν uber...

Και πάλι στα μουσικά...
http://www.youtube.com/watch?v=_u6JC4NCb9Q
Emma Russack, μέλος των Lola Flash (http://profile.myspace.com/index.cfm?fuseaction=user.viewprofile&friendID=192923919) και το τραγούδι της "Swimming"
ΔΕΝ είναι metal, ΔΕΝ είναι κάτι τρελό από άποψη σύνθεσης, ΔΕΝ έχει ιδιαίτερο στίχο! Αλλά κατάφερε να με κερδίσει παρόλα αυτά...
PS: Αν δείτε το videάκι προσπαθήστε να μη γελάσετε στο ρεφρέν από τη φάτσα της, θα σας χαλάσει όλο το feeling...
PS2:

quote:
ο αριθμός ελληνίδων που ακούνε φολκ και είναι dc freaks, είναι ακριβώς 0. καλά, ίσως με απόκλιση ...0.

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....

Edited by - luvian_elf on 09/02/2008 09:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy