ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 10:16:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
A. Kircher

Καλημέρα. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή εξωφύλλου, μιας και το συγκεκριμένο σε δύο φύλλα(είναι ανοιγόμενο διπλο), συνοψίζει όλη την ηλιθιότητα και την κενότητα της ιδεολογικής κουλτούρας της Αμερικής.

RAMBOZO THE CLOWN, πυρηνικά, σκάνδαλα, Βιετνάμ, εξουσία,ναρκωτικά, η υποδούλωση της πραγματικής ελευθερίας ιδεών και απόψεων, όλα αυτά σε ένα μοναδικό εξώφυλλο.

crucifire
πίστεψέ με δεν είμαι εγώ, από τα γκρουπ που αναφέρει, δεν ξέρω ούτε ένα απ' αυτά. Είδα κάτι βιντεάκια όμως και μπορώ να πω, πως υπάρχει θέμα.

CRASS
τι να πω τώρα γι' αυτούς. Στα εξώφυλλά τους, που ήταν ουσιαστικά φύλλο εφημερίδας, έγραφαν ξεκάθαρα πάνω, ΜΗΝ ΑΓΟΡΑΣΕΤΕ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΔΙΣΚΟ ΑΝ ΤΟΝ ΒΡΕΙΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΛΙΡΕΣ.
Αυτή ήταν η πανκ ιδεολογία, βγαίνω και λέω αυτά που έχω να πω σε μορφή διαμαρτυρίας και δεν το κάνω για δόξα και χρήμα (βλ. SEX PISTOLS, CLASH) και όλοι βάλθηκαν να τους φάνε, και δη όταν έβγαλαν την διαμαρτυρία-τραγούδι PUNK IS DEAD.

http://www.youtube.com/watch?v=xGjk1Y_j8QE

http://www.youtube.com/watch?v=NMTIFbUXx7c

http://www.youtube.com/watch?v=c3-ZiNc8UZY


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Punks.jpg

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Punk_Red_Mohawk_Morecambe_2003.jpeg



για να θυμηθώ τις παλιές καλές ημέρες, πάνε 19 χρόνια που είχα μοϊκάνι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 14:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
πωπω, από πανκ είμαι άσχετος. μόνο bad religion. η πρώτη μου επαφή με το σκληρό ήχο. μαζί με το ram it down των priest.

kircher το βιντεάκι, παλιό αλλά καλό! όπως είπα και στο τόπικ για τις sci-fi ταινίες, τι να σου αρέσει σε ένα σχεδόν άτρωτο [χαίρε doomsday] αμερικανάκι;

luvian, σε περίπτωση [ναι, καλά, ε;] που δεν το έχεις, δει, τσέκαρε αμέσως το myspace των eluveitie. όλο το άλμπουμ είναι εκεί! μέχρι και instrumental διασκευή του αγαπημένου μου ιρλανδέζικου τραγουδιού, star of the county down (anagantios) έκαναν οι θεοί!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2008, 18:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Καλημέρα. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή εξωφύλλου, μιας και το συγκεκριμένο σε δύο φύλλα(είναι ανοιγόμενο διπλο), συνοψίζει όλη την ηλιθιότητα και την κενότητα της ιδεολογικής κουλτούρας της Αμερικής.

Γειά σου seirios12a,
ναι έτσι είναι.
Αν έχεις το original Lp, θα θυμάσαι την εφημερίδα που είχε μέσα ο δίσκος. Δυστυχώς όλα τα Lp μου είναι στο χωριό, ακόμα όμως θυμάμαι το μεγαλείο του εξώφυλου όταν το άνοιγες σε όλη του την δόξα!

quote:
πωπω, από πανκ είμαι άσχετος. μόνο bad religion. η πρώτη μου επαφή με το σκληρό ήχο. μαζί με το ram it down των priest.

Γιατί δεν κάνεις μια αρχή με το κορυφαίο "Never Mind the Bollocks"; Και μετά να δεις το "Sid and Nancy" για να μπεις στο πνεύμα.

Τα λέμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 01:27:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
quote:

quote:
γκουχου, γκουχου, ωπ , ούτε ο βήχας κρύβεται..

πράγμα που με κάνει να φαντάζομαι ότι το έκανες εσύ! βλέπεις, βάσει επιστημονικών μελετών, ο αριθμός ελληνίδων που ακούνε φολκ και είναι dc freaks, είναι ακριβώς 0. καλά, ίσως με απόκλιση ...0.

quote:
Το στυλ των Daemonia Nymphe μου θυμίζει το στυλ των Dead Can Dance.
Αυτό και μόνο αυτό.
Δε νομίζω να έκανα ανάλυση στη μουσική καθεαυτή αλλά ανέφερα την ομοιότητα ανάμεσα στα δύο συγκροτήματα.

απλά θέλω να πω ότι είναι σα να λες, ο χριστοφορος κολόμβος μου μοιάζει. λάθος. εσύ του μοιάζεις. όπως για παράδειγμα, ο χέρμαν λι των dragonforce, παίζει σαν εμένα, όχι εγώ σαν αυτόν!

...με αντιγράφει.

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...


Οπότε δεν ανήκουμε στο γυναικείο φύλλο εμείς που ακούμε φολκ και ανακαλύψαμε τους ενσιφέρουμ το 1997?????????????

Τί είμαστε καρέτα-καρέτα?

Αμάν μην τα πετάς έτσι θα σπάσεις κανένα κεφάλι.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 10:08:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:

quote:
Καλημέρα. Πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή εξωφύλλου, μιας και το συγκεκριμένο σε δύο φύλλα(είναι ανοιγόμενο διπλο), συνοψίζει όλη την ηλιθιότητα και την κενότητα της ιδεολογικής κουλτούρας της Αμερικής.

Γειά σου seirios12a,
ναι έτσι είναι.
Αν έχεις το original Lp, θα θυμάσαι την εφημερίδα που είχε μέσα ο δίσκος. Δυστυχώς όλα τα Lp μου είναι στο χωριό, ακόμα όμως θυμάμαι το μεγαλείο του εξώφυλου όταν το άνοιγες σε όλη του την δόξα!

quote:
πωπω, από πανκ είμαι άσχετος. μόνο bad religion. η πρώτη μου επαφή με το σκληρό ήχο. μαζί με το ram it down των priest.

Γιατί δεν κάνεις μια αρχή με το κορυφαίο "Never Mind the Bollocks"; Και μετά να δεις το "Sid and Nancy" για να μπεις στο πνεύμα.

Τα λέμε!



Μπορεί ακόμη καλύτερα να διαβάσει το βιβλίο "Η πολιτιστική τρομοκρατία των DEAD KENNEDY'S"


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 12:22:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Οπότε δεν ανήκουμε στο γυναικείο φύλλο εμείς που ακούμε φολκ και ανακαλύψαμε τους ενσιφέρουμ το 1997?????????????

α. δεν είσαι dc freak όμως και β. μην προβάλεις το '97 ως επιχείρημα, γιατί θα αναφέρω πόσων ετών ήσουν εσύ τότε, και πόσων εγω, και δε σε συμφέρει!

quote:
Γιατί δεν κάνεις μια αρχή με το κορυφαίο "Never Mind the Bollocks"; Και μετά να δεις το "Sid and Nancy" για να μπεις στο πνεύμα.

οκ, μετάφραση. τι είναι το ένα, και τι το άλλο; και ποιού καλλιτέχνη;

quote:
Μπορεί ακόμη καλύτερα να διαβάσει το βιβλίο "Η πολιτιστική τρομοκρατία των DEAD KENNEDY'S"

εγώ λέω να κάτσω να διαβάσω καμιά οργανική χημεία μπας και περάσω κανα εργαστήριο! γενικά, με τα βιβλία δεν τα παώ πια πολύ καλά! και έχω πάψει να πιστεύω στο συσχετισμό μουσικής και πολιτικής, αφού αυτό δεν υπάρχει πια. απλό πείραμα: ρωτήστε τις τιμές για τα "δομημένα βρομόλογα" του πανούση. σκυφτό στο πατάρι να σε βάλουν, με μια γκαζόζα, τα κέρατά σου θα πληρώσεις!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 12:25:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
απλά θέλω να πω ότι είναι σα να λες, ο χριστοφορος κολόμβος μου μοιάζει. λάθος. εσύ του μοιάζεις. όπως για παράδειγμα, ο χέρμαν λι των dragonforce, παίζει σαν εμένα, όχι εγώ σαν αυτόν!

Μα, αυτό προσπαθώ να σου πω.
Ότι οι μεταγενέστεροι Daemonia Nymphe μου θυμίζουν τους προγενέστερους Dead Can Dance.

quote:
Dying Incubus, δεν νομίζω πως εντάσσονται στα γούστα σου, πάντως αν ποτέ τους συναντήσεις, ρίξτους μια αυτιά.

Αφού το λες αυτό, τότε θα τους βάλω στη λίστα αναμονής!

Πάντως από punk είμαι κι εγώ άσχετος καθώς γνωρίζω ελάχιστα πράγματα...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 15:58:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
luvian, σε περίπτωση [ναι, καλά, ε;] που δεν το έχεις, δει, τσέκαρε αμέσως το myspace των eluveitie. όλο το άλμπουμ είναι εκεί!

Κι όμως, είχα 2 μέρες να το τσεκάρω... Θα τ' ακούσω αργότερα γιατί τώρα ο υπολογιστής μου τρώει κάτι ελεϊνά σκαλώματα... Τουλάχιστον αναμονή τέλος!!!
quote:
Οπότε δεν ανήκουμε στο γυναικείο φύλλο εμείς που ακούμε φολκ και ανακαλύψαμε τους ενσιφέρουμ το 1997?????????????

Πες τα! (μόνο που εγώ τους ανακάλυψα το 2007... *whistle*)
quote:
Πάντως από punk είμαι κι εγώ άσχετος καθώς γνωρίζω ελάχιστα πράγματα...

Παρομοίως...

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2008, 18:17:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Κι όμως, είχα 2 μέρες να το τσεκάρω... Θα τ' ακούσω αργότερα γιατί τώρα ο υπολογιστής μου τρώει κάτι ελεϊνά σκαλώματα... Τουλάχιστον αναμονή τέλος!!!

αν θες να σου στείλω ένα λινκ για να το κατεβάσεις. το βρήκα σε σχετικά χαμηλή ποιότητα, αλλά ακούγεται.

quote:
Μα, αυτό προσπαθώ να σου πω.
Ότι οι μεταγενέστεροι Daemonia Nymphe μου θυμίζουν τους προγενέστερους Dead Can Dance.

α, κατάλαβα που το χάσαμε, ρε φίλε! στο ότι εγώ αναφέρομαι στη μουσική [η μία είναι κατευθείαν απ'το πρωτότυπο] ενώ εσύ μιλάς για τις μπάτες [οι dkd είναι όντως παλιότεροι]... anyway.

περνάω μερικές αυτιές το slania, και μετά θα πέσω στα πανκ!

luvian θα κάνεις εσύ παρουσίαση ή να κάνω εγώ;

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 10/02/2008 18:18:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 08:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:

α, κατάλαβα που το χάσαμε, ρε φίλε! στο ότι εγώ αναφέρομαι στη μουσική [η μία είναι κατευθείαν απ'το πρωτότυπο] ενώ εσύ μιλάς για τις μπάτες [οι dkd είναι όντως παλιότεροι]... anyway.

περνάω μερικές αυτιές το slania, και μετά θα πέσω στα πανκ!


Είδες λοιπόν που το βρήκαμε;

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως να ασχοληθείς με το punk!
Αν και θα μπορούσε να μου καθίσει πολύ καλά στο αυτί, δεν αποφασίζω να ασχοληθώ αρκετά με αυτό.
Ίσως κάποια άλλη στιγμή, προς το παρόν λέω να περάσω σε ακούσματα πιο dark.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 13:48:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
αν θες να σου στείλω ένα λινκ για να το κατεβάσεις. το βρήκα σε σχετικά χαμηλή ποιότητα, αλλά ακούγεται.

Για πες...
quote:
luvian θα κάνεις εσύ παρουσίαση ή να κάνω εγώ;

Κάνε εσύ, εγώ δεν έχω καταφέρει να το ακούσω ακόμα...
quote:
Αν και θα μπορούσε να μου καθίσει πολύ καλά στο αυτί, δεν αποφασίζω να ασχοληθώ αρκετά με αυτό.
Ίσως κάποια άλλη στιγμή, προς το παρόν λέω να περάσω σε ακούσματα πιο dark.

Same here.
Πιο dark, αλλά και πιο folk!

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 15:02:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Χαρά στο κουράγιο σου πάντως να ασχοληθείς με το punk!

μπα, δεν έχω πρόβλημα. είναι σχετικά απλός ήχος, και ασχολούμαι και με την πολιτική, οπότε o problem.

quote:
Για πες...

έχεις μέιλ

quote:
Κάνε εσύ, εγώ δεν έχω καταφέρει να το ακούσω ακόμα...

καλά, εγώ θέλω πολλές αυτιές ακόμα για να κάνω παρουσίαση, οπότε, όποτε θες, κάνε αν δεν έχω κάνει.

quote:
Same here.
Πιο dark, αλλά και πιο folk!

ε, σε συνδυασμό punk-dark-folk έχουμε τους cruachan! καθώς και μια ακόμα μπάντα που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αλλά θα τη θυμηθώ. τους in extremo πρέπει να έχω στο μυαλό μου...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

luvian_elf
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 17:10:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους luvian_elf
quote:
ε, σε συνδυασμό punk-dark-folk έχουμε τους cruachan! καθώς και μια ακόμα μπάντα που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή αλλά θα τη θυμηθώ. τους in extremo πρέπει να έχω στο μυαλό μου...

Δεν ήξερα ότι οι Cruachan και οι In Extremo θεωρούνται και punk...

Farewell sweet Earth and northern Sky,
for ever blest, since here did lie
and here with lissom limbs did run
beneath the Moon, beneath the Sun,

Lúthien....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2008, 18:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ε, με την πολύ ευρεία έννοια του πανκ. εννοώ, τον ξερό σκαστό ήχο των ντραμς και των κιθαρών. κάπως σαν ακατέργαστοι vicious crusade του let it burn...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 07:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Από εχθές έχω προσπαθήσει να βρω το νέο album των Narsilion και δεν τα έχω καταφέρει ακόμα.
Το έχει ακούσει κανένας να μου πει την γνώμη του κι αν αξίζει το ψάξιμο μου;
Η έως τώρα πορεία τους μου έχει αφήσει τις καλύτερες των εντυπώσεων οπότε πιστεύω ότι κι η καινούρια τους δουλειά θα κινείται στα ίδια επίπεδα.

quote:
ε, με την πολύ ευρεία έννοια του πανκ. εννοώ, τον ξερό σκαστό ήχο των ντραμς και των κιθαρών. κάπως σαν ακατέργαστοι vicious crusade του let it burn...

Με την πολύ πολύ πολύ ευρεία του όρου, ίσως και να μπορεί κάποιος να πει ότι έχουν στοιχεία punk.

Siouxsie & The Banshees έχει ακούσει κανένας σας;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 12:56:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ναι, βασικά αναφερόμουν πιο πολύ στον ήχο των μέταλ οργάνων, παρά στην ίδια τη μουσική, και φυσικά όχι στη θεματολογία!

πωπω, το κεφάλι μου είναι καζάνι γιατί προσπαθώ να φτιάξω ένα πολύωρο playlist για ένα φεστιβάλ που ούτε καν θα πάω! το Feast of Vali στο Αμέρικα!

luvian, έχεις στο μυαλό σου κανένα φολκ κομμάτι που να μην είναι πολύ [ή και καθόλου αν γίνεται] μέταλ; αλλά βίκινγκ, όχι κέλτικο!

έβαλα κομμάτια απ'το forest sessions των manegarm, έχωσα κάτι ψιλά από korpiklaani και finntroll για την ώρα που θα είναι όλοι πιωμένοι, κάτι ψιλά από glasshammer που να μην κάνει πολύ μπαμ ο τόλκιν, πρότεινα και κάποια instrumental cruachan και omnia, αλλά πρέπει να κάτσω να ξανακούσω ό,τι φολκ έχω και δεν έχω, γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις, τα τραγούδια που έχω όχι απλώς ακουστικά δεν είναι, αλλά είναι και υπερβολικά heavy.

any ideas?

D_I απευθύνσου στον κέρρυ για ναρσίλιον. και πες του να περάσει να πει κι ένα γειά που έχουμε αιώνες να τον δούμε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2008, 19:23:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
Siouxsie & The Banshees έχει ακούσει κανένας σας;

Ναι φυσικά. Πρόκειται για κορυφαίο σχήμα και η Siouxsie είναι καταπληκτική τραγουδίστρια και performer. Δεν ξέρω που να κατατάξω την μουσική τους.

Όπως λένε:

"(In 1981), the press began to describe them as a goth band. I never thought of them as goth. Goth has never been particularly angry, just a little dismayed. It had a weak, submissive side to it. Siouxsie & The Banshees always had a real edge to what they did. There was so much articulated spite, humour, politics with a small 'p' there that I never felt they went down that simple, gloomy path. People try to pass them off as a goth band because they find them dangerous and don't understand them. Today, I can see and hear the Banshee'influence all over the place."

Για όσους δεν τους ξέρουν προτείνω τα:

Join Hands (1979)
Kaleidoscope (1980)
JuJu (1981)
Tinderbox (1986)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2008, 14:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
έλαβα το εξής τραγελαφικό bulletin από τους turisas!

quote:
We hereby announce that we have been forced to hire a step-in accordion player to replace Lisko on all announced upcoming tourdates. We have an important show this Friday at Finnish Metal Expo (FIN) and two lengthy tours in UK/Europe and USA just around the corner - but no accordion player.

The thing is, we played a cool show in Groningen, Netherlands on 11th January and everything was cool. Then the next day, before the flight, some of us decided to check out Amsterdam really quickly, by train. Lisko had behaved in a bit hazy way during the trip, but it was nothing that weird (considering he is Lisko); however, he never showed up back at the airport. We got an interesting phone call, where he told that due to "special" reasons he wouldn't fly in the same plane with us. This alone was pissing us off a bit, but we decided he could do it on his own expense. However, after returning to Finland, despite our attempts, there has been practically no communication with the guy, apart from a couple of interesting SMS's (so apparently he's alive): no rehearsals, nothing. We don't even know if he's back in Finland at the moment.

This puts us in a difficult situation: with a lot of pre-arrangements like flights and visas to be done, and with all our upcoming responsibilities we have no other option than to release Lisko from his duties for an undetermined time period, starting from today. Luckily for us, we already managed to get a replacement for him on such a short warning time: the step-in accordionist for Spring 2008 will be Netta Skog, who also helped us out with the latest European tour in October-November. No permanent accordion player will be added to the current line-up at this point. TURISAS also wants to point out that NO shows will be affected by the small change in the line-up.


τον πρεζάκια!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/02/2008, 16:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Οι Siouxsie And The Banshees δεν είναι gothic αλλά έχουν κάποια - λίγα ομολογουμένως - gothic στοιχεία.
Έχουν στοιχεία punk & rock αλλά σίγουρα δε μπορώ να τους κατατάξω σε κάποιο μουσικό ρεύμα.

Ίσως βέβαια δεν έχει και τόση σημασία να καταταχθούν κάπου, σημασία έχει το να συγκινούν ακουστικά τον ακροατή.

Τώρα ακούω το Spellbound, ελπίζω να το ξέρεις.
Το συγκεκριμένο τραγούδι σε βάζει σε μια πολύ ωραία trance.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 02:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
τον πρεζάκια!

χα χα χα! Κάθε Παρασκευή έξω από το σουπερ μάρκετ της γειτονιάς μου παίζει ένας τυφλός ακορντεόν και είναι και κορυφαίος. Άμα είναι να πάρω στοιχεία και τηλέφωνο.....

quote:
Τώρα ακούω το Spellbound, ελπίζω να το ξέρεις.

Πολύ καλό! Από το JuJu.

http://www.youtube.com/watch?v=w7RWb-8Izv0


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/02/2008, 07:49:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
"From the cradle little bars
comes a beckoning voice
it sends you spinning
you have no choice..."

Το αγαπημένο μου τραγούδι από Siouxsie And The Banshees.
Ακολουθεί το Israel.

Εχθές το βράδυ έβαλα να τους ακούσω μετά από πολύυυυ καιρό...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 11:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Καλημέρα σας Κύριοι.

Με κεφαλαίο Κ, έτσι?

Σχετικά με την siouxsie, προσωπικά θα την έβαζα δίπλα στον iggy pop και στους Xmal Deutscland.

Είναι μια πανκροκγκοθικονιοθγουέϊβ κατάσταση. Είμαι και λεξιπλάστης τελικά.

http://www.youtube.com/watch?v=KiTYvcms-Og

και το κορυφαίο

http://www.youtube.com/watch?v=aHs9NBxH7F8


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 11:04:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Περί των xmal deutschland,δείτε βιντεάκι για όσους δεν τους ξέρουν.

http://www.youtube.com/watch?v=XFVXTUni3Eg

http://www.youtube.com/watch?v=7ymZ12525jo


έν οίδα ότι ουδέν οίδαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 12:14:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε

τι είναι αυτά τα ομοφυλοφιλικά ρε;! σοβαρευτείτε!

δε θέλω να είμαι, ούτε να φανώ, στενόμυαλος, αλλά δε νοίζω ότι μια μπάντα που θα νόμιζε κανείς ότι αποτελείται από γκέυ ιρλανδούς [άκου banshees] δεν κολλάει ούτε στο γκόθικ, ούτε στο μέταλ, όσο κι αν προσπαθείτε να τεντώσετε τους όρους. όχι μόνο από το όνομα, αλλά και από τα δείγματα που δώσατε!

σείριε, είναι δυνατόν να τους βάζεις δίπλα στον iggy pop; υπάρχει καλύτερο passenger απ' το ορίτζιναλ; ακόμα και αυτό που χρησιμοποίησα στο τρέιλερ μου [για εσας που ρωτάγατε] είναι αυτό, του hutchence:
http://www.youtube.com/watch?v=4q22TybQb1o
[sorry, δεν έχει δικό του βίντεο] και είναι απλά διαφορετικό, σε καμία περίπτωση καλύτερο, πόσο μάλλον αυτό των banshees που είναι μια φθηνή διασκευή...

τώρα για τους xmal deutschland, αν προσπεράσεις τη φωνή και κάνεις ότι δεν την ακούς, δε βλέπω κάτι πρωτότυπο, ή περίεργο, αλλά αν σου αρέσουν, δεκτό. αλλά μη μου πεις ότι η τύπισσα δεν είναι -έστω και εσκεμένα- παράφωνη...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2008, 20:52:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
θύελα αντιδράσεων αναμένεται για το τελευταίο μύνημα του Crucifire.

εν τω μεταξύ, κυκλοφορεί ονλάιν το πρώτο σίνγκλ απ'την καινούρια δουλειά των Korpiklaani. δηλώνω ασθενής [ξανά] οπότε δεν έχει παρουσιάσεις, αλλα ετοιμάζω γερό πακέτο [σώπα ρε λιακόπουλα!]

δικό σας!

http://item.slide.com/r/1/92/i/y0rgCY4Uq94-z7PsD2_3Z3nCsrrBDUBH/

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 10:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Θα σε μαλώσω μικρέ.

Έχουν μεγάλη ιστορία στην ροκ σκηνή και προσωπικά μ´ αρέσει πολύ το passenger. Και στο βιντεάκι καλό είναι, αλλά διαφορετικό στυλ.

Πάρε τώρα και κάτι αντρικό λοιπόν

http://www.youtube.com/watch?v=E6E3COLCtfk

το ξαναλέω, είναι οι πρώτοι διδάξαντες του είδους.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 11:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
ναι... του είδους bluegrass metal... έλεος. ****ing hell yeeeaaaahhhh

yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhh

yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahhhhhhhhh

γεννάωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

lay down your soul to the gods rock n' roll... ξέρω και συντακτικόοοοο, yeeeeaaaaaaaaaah

αν ήθελες να με πείσεις, έπρεπε να μου δώσεις το καλύτερό τους δείγμα. κι αν αυτό ήταν... καήκαμε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 13:43:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Ρε συ, μιλάμε για 22 χρόνια πριν. Ήταν οι πρώτοι του black metal.

’ν κι εγώ προτιμούσα ν' ακούω metallica τότε.


Στο Βασίλειο Των Τυφλών, Ο Μονόφθαλμος ΒασιλεύειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 16:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε seirios12a, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με Iggy Pop ούτε με Xmal Deutscland, οπότε δε μπορώ να τους συγκρίνω με τους Siouxsie And The Banshees.

Οι τελευταίοι έχουν σίγουρα πάρα πολλά στοιχεία από διάφορα μουσικά ρεύματα και δε μπορώ να τους κατατάξω πουθενά.

Επίσης, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με black metal.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2008, 23:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Ρε συ, μιλάμε για 22 χρόνια πριν. Ήταν οι πρώτοι του black metal.

δεν ξέρω... δε μπορώ να καταλάβω, γιατί μπλακ μέταλ. θέλω να πω, δε μου φαίνεται διαφορετικό απ'ό,τι άλλο έπαιζε εκείνη την εποχή. ακόμα και η θεματολογία. απλά έτσι βγάλανε το δίσκο και το τραγούδι. εγώ ξέρω ότι το μπλακ ξεκίνησε στη νορβηγία, απ'τους κατεστραμένους της γενιάς του βίκερνες [ανέκδοτο έχει καταντήσει αυτός ο άνθρωπος! "το άλλο με το βίκερνες πο αποφυλακίστηκε το άκουσες;"]

quote:
Φίλε seirios12a, δεν έχω ασχοληθεί ούτε με Iggy Pop ούτε με Xmal Deutscland, οπότε δε μπορώ να τους συγκρίνω με τους Siouxsie And The Banshees.

ναι, αλλά το passenger το ξέρεις. δε μπορεί! ιερόσυλε!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy