ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 "Μεταξύ τυρού και αχλαδιού"
 Metal, Gothic (και άλλα...) Νο 3
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 08:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βρε A. Kircher, να σε χαιρόμαστε!!!
Πολύχρονος να 'σαι!
Εγώ το θυμήθηκα στη 1 περίπου το βράδυ οπότε...
Εν πάσει περιπτώσει, θα τα πούμε έτσι κι αλλιώς!

Αγαπητέ seirios12a καλώς ήλθες κατά δω!
Βλέποντας τα εξώφυλλα που παρέθεσες, να υποθέσω ότι ακούς gothic, σωστά;
Άντε, να μη νιώθω το μαύρο πρόβατο σε αυτό το θέμα!
Μου αρέσουν κάποιες επιλογές σου όπως από Dead Can Dance & Christian Death!

Για γράψε λίγο τι συγκροτήματα ακούς...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 12:58:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Ρε συ, των Rhapsody πρώτη φορά το βλέπω, και νόμιζα ότι τα έχω τα άλμπουμ τους...ο βασιλιάς πρέπει πάντως να είναι ο Christopher
Lee. Τι σχέση έχει με τον δίσκο, μπας και ξέρεις;

εγώ έχω αλτσχάιμερ και διακιολογούμαι που δε σε θυμήθηκα. εσύ δε θυμ,άσαι τι χαμός είχε γίνει όταν είχε κυκλοφορίσει αυτό; ήταν το πρώτο σινγκλ του νέου saga, με τη φάτσα του lee μπροστά! όλοι ξέρανε ότι θα συμμετείχε, αλλά εγώ δεν είχα δει το εξώφυλλο, κι έτσι όπως μπαίνω στο δισκοπωλείο, τον βλέπω δεξιά μου, κι αρχίζω και ουρλιάζω! εν τω μεταξύ, γυρνούσα απ'το σχολείο, και δεν είχα προγραμματίσει να πάρω κάτι, οπότε να έχω βάλει τους φίλους μου να στραγγίσουν τις τσέπες τους μέχρι τελευταίου cent. χαχα!

seirios12a... δώσε!!!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 19:48:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Αγαπητέ Dyinq Incubus,
το κακοποιό πνεύμα το πονηρό το βρήκαμε, το dyinq τι σημαίνει?

Κατ΄ αρχάς είμαι 35χρονών. Από που να ξεκινήσω τώρα για τα συγκροτήματα που ακούω.. Έτσι γενικά πάντως ξεκίνησα με ΜΕΤΑΛ, στα 16 έγινα μοϊκάνι, 3 παρακαλώ και πράσινα μάλιστα, αυτό μέχρι που πήγα φαντάρος. Κλάφτα ΕΛΔΥΚ πήγα. Σιγά-σιγά άλλαξαν τα γούστα με τα χρόνια και έχω καταλήξει σε πιο "μαλακά" ακούσματα.
Η κορυφή όλων είναι οι DEAD CAN DANCE. Μετά έχουμε COCTEAU TWINS, CURE, U2, METALLICA, CRANBERRIES, TRISTANIA, SIRENIA, SISTERS OF MERCY, LACUNA COIL, MOONSPELL, FAITH AND THE MUSE, DARKWELL, PINK FLOYD.
Ελληνικά φυσικά όπως ΜΠΛΕ, ΞΥΛΙΝΑ ΣΠΑΘΙΑ, ΤΡΥΠΕΣΚ κλπ.
Γενικά έχω μεγάλη γκάμα από ακούσματα, αλλά γενικά αυτά είναι από τα πιο αγαπημένα. Φυσικά δεν αναφέρω τα παλιά ροκ συγκροτήματα διότι δεν θα χώραγαν ούτε σε 5 σελίδες τα ονόματα. Η μουσική βιβλιοθήκη μου περιλαμβάνει γύρω στις 5.500 τραγούδια. Τρέχα γύρευε.


Πρέπει να βρούμε και κανένα νέο θέμα, διότι απ΄ ότι βλέπω τα πιο πολλά τα έχουν εξαντλήσει με αναλύσεις και αναλύσεις. Άργησα λίγο να μπω στα φόρουμ τελικά απ΄ ότι φαίνεται. Κάτι θα βρω νέο, αναζήτηση, αναζήτηση, κολλάει το άτιμο, αναζήτηση, αναζήτηση...κάτι θα βρω που θα μου πάει.


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 20:02:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
...Και αν κάποιο βράδυ ξεχαστείτε και περνάτε έξω από κάποιο εγκαταλελειμένο νεκροταφείο, ένα πράγμα να θυμάστε...
DEAD CAN DANCE


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 20:24:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
...and Gothic..is good..


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 21:47:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Οι δικές μου προτιμήσεις - όχι με σειρά προτεραιότητας:













Παιδιά, δεν είναι μόνο αυτά.
Αυτή την στιγμή όμως αυτά τα 5 μπόρεσα να διαλέξω.

Αγαπητέ seirios12a, το "Dying" σημαίνει το τέλος της δαιμονοληψίας, προϊόν της οποίας ήταν ο Ίνκουμπος στο Μεσαίωνα.

Καταρχάς, να σου πω ότι χαίρομαι που ακούς Darkwell!
Είναι ένα πολύ καλό συγκρότημα το οποίο νιώθω ότι δεν έχει πολύ μεγάλη απήχηση στο ελληνικό κοινό.

Γενικότερα ακούω gothic/dark/atmospheric εδώ κι 11 χρόνια κι είμαι σταθερός στα ακούσματα αυτά.
Στο metal (thrash, death, black, heavy) δεν το έριξα ποτέ μου.
Οι Dead Can Dance είναι απλά κορυφαίοι!
Νομίζω πως δεν χρειάζονται συστάσεις, σωστά;
Από τα συγκροτήματα που ανέφερες τα ακούω όλα πλην των Cranberries, U2, Metallica, Cocteau Twins & Pink Floyd.

Αν αναφέρω δικά μου αγαπημένα συγκροτήματα θα γεμίσω όλη την σελίδα!
Ενδεικτικά, κορυφαές θεωρώ τους Inkubus Sukkubus, Dark Sanctuary, Dargaard, The Sins Of Thy Beloved, Bauhaus, Christian Death, Sisters Of Mercy, Sopor Aeternus, Dreadful Shadows, Die Verbannten Kinder Evas κ.α..

Η μουσική μου συλλογή κοντεύει αισίως τα 10.000 τραγούδια οπότε καταλαβαίνεις ότι η μουσική έχει μεγάλη σημασία για μένα.

quote:
Άργησα λίγο να μπω στα φόρουμ τελικά απ΄ ότι φαίνεται. Κάτι θα βρω νέο, αναζήτηση, αναζήτηση, κολλάει το άτιμο, αναζήτηση, αναζήτηση...κάτι θα βρω που θα μου πάει.

Μπα, δεν άργησες!
Αν οι Συζητήσεις ήταν κάτι το "στατικό", τότε ίσως να είχες αργήσει.
Επειδή όμως εμπλουτίζονται συνεχώς κι έχουν την δική τους κινητική, μια χαρά είσαι.
Διάβασε μερικά θέματα που σε ενδιαφέρουν - έστω και παλιά - κι αν επιθυμείς να ανοίξεις κάποιο παρεμφερές εξετάζοντας το μέσα από μια άλλη σκοπιά, εδώ είμαστε!

quote:
...Και αν κάποιο βράδυ ξεχαστείτε και περνάτε έξω από κάποιο εγκαταλελειμένο νεκροταφείο, ένα πράγμα να θυμάστε...
DEAD CAN DANCE

Αυτό δεν το έχω κάνει!
Έχω διασχίσει όμως μια αυγουστιάτικη νύχτα με καθαρό ουρανό και φεγγάρι στο πιάτο, τα βουνά από τη νότια πλευρά του νομού Χανίων προς τα Χανιά έχοντας το συγκρότημα αυτό στα αυτιά μου!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 23:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
Αγαπητέ seirios12a καλωσορισες.

Μια ερώτηση κρίσεωs!!!

Η Sharon den Adel στην τελευταία φωτογραφία που ακριβώς είναι φυτρωμένα τα φτερά της? Όχι γιατί εγώ νόμιζα στην πλάτη φυτρώνουν


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 07:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χαχα!
Για να πω την αλήθεια, το παρατήρησα κι εγώ εχθές αυτό με τα φτερά και σκέφθηκα 2 ενδεχόμενα:

1) Βρίσκεται κάτι άλλο πίσω από την - ομολογουμένως γλυκύτατη - Shanon den Adel που δεν το νομίζω.

2) Τη μπέρδεψαν την άμοιρη και στήριξε τα φτερά σε λάθος σημείο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 11:00:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Παιδιά, παίζει αγαλματάκι πίσω ζωγραφισμένο στο πανί, εκεί είναι τα φτερά. Εκτός και αν ο πισινός της είναι αγγελικά φτιαγμένος που έβγαλε φτερά. Αρχίσαμε τα σόκιν πρωί-πρωί.

Λοιπόν φίλε μου, Incubus, πολύ ενδιαφέρον τα ακούσματά σου. Μου κάνει εντύπωση πο δεν ακούς cocteau twins, φαντάσου πως εγώ τα έχω όλα. Άλμπουμ και σινγκλς.

Inkubus Sukkubus, Dark Sanctuary,Bauhaus, αυτούς τους ακούω κι εγώ. Είπαμε που να χωρέσουν όλα, για τα άλλα θ΄ ακούσω στο διαδύκτιο και θα σου πω..

Τώρα για τα Χανιά που λές, γύριζες από Παλαιόχωρα ή Σούγια φαντάζομαι. Είναι καταπληκτική διαδρομή, πολύ δύσκολη βέβαια, αλλά ιδανική για τέτοια ακούσματα.
Αυτό το έχω κάνει κατεβαίνοντας από Καρπενήσι βράδυ με ομίχλη, χάσιμο....


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 11:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
Παιδιά, παίζει αγαλματάκι πίσω ζωγραφισμένο στο πανί, εκεί είναι τα φτερά. Εκτός και αν ο πισινός της είναι αγγελικά φτιαγμένος που έβγαλε φτερά. Αρχίσαμε τα σόκιν πρωί-πρωί.

Λοιπόν φίλε μου, Incubus, πολύ ενδιαφέρον τα ακούσματά σου. Μου κάνει εντύπωση πο δεν ακούς cocteau twins, φαντάσου πως εγώ τα έχω όλα. Άλμπουμ και σινγκλς.

Inkubus Sukkubus, Dark Sanctuary,Bauhaus, αυτούς τους ακούω κι εγώ. Είπαμε που να χωρέσουν όλα, για τα άλλα θ΄ ακούσω στο διαδύκτιο και θα σου πω..

Τώρα για τα Χανιά που λές, γύριζες από Παλαιόχωρα ή Σούγια φαντάζομαι. Είναι καταπληκτική διαδρομή, πολύ δύσκολη βέβαια, αλλά ιδανική για τέτοια ακούσματα.
Αυτό το έχω κάνει κατεβαίνοντας από Καρπενήσι βράδυ με ομίχλη, χάσιμο....


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 13:42:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Έχω διασχίσει όμως μια αυγουστιάτικη νύχτα με καθαρό ουρανό και φεγγάρι στο πιάτο, τα βουνά από τη νότια πλευρά του νομού Χανίων προς τα Χανιά

πάλι φούντα μάζευες ρε πρεζάκια!

quote:
Κατ΄ αρχάς είμαι 35χρονών

ανέφερα ότι αρέσκομι να τη λέω στα υπόλοιπα μέλη για την ηλικία τους, πιτσιρικάς ων; καλοπροέρετα βέβαια! αν έχεις πρόβλημα πες το μου.

quote:
Σιγά-σιγά άλλαξαν τα γούστα με τα χρόνια και έχω καταλήξει σε πιο "μαλακά" ακούσματα.

προδότηηηη!

quote:
Εκτός και αν ο πισινός της είναι αγγελικά φτιαγμένος που έβγαλε φτερά.

είναι, είναι... και όχι μόνο πισινός της [βλ. λίγο πιο πάνω απ'τα φτερά!]. σόρρυ γκρέτελ δε μπορούσα να κρατηθώ!

quote:
ομολογουμένως γλυκύτατη

έτσι λένε οι γέροι το υπέρ*****

quote:
Είναι καταπληκτική διαδρομή, πολύ δύσκολη βέβαια, αλλά ιδανική για τέτοια ακούσματα.

και για συλλογή "βοτάνων" συμπληρώνω εγώ...

λοιπόν, λογικά εγώ χρωστάω μια ανταπόκριση απ'το λάιβ των arch enemy, αλλά δεν έχει νόημα καθώς τα μισά και πλέον κομμάτια δεν τα ήξερα [όλα τα παλιά παίζαν τα κωλόπαιδα] και δεν έβλεπα κι όλας, γιατί είχαν μπαστακωθεί μπροστά δυο ηλίθιες emo [οι οποίες συνόδευαν τους μεταλαδες γκόμενούς τους, επείσης πανηλίθιοι αφού τα φτιάξανε με emo], και με τα ξασμένα μαλλιά-κατσαριδοφωλιές τους, μου έκοβαν τη θέα της θεάς... με λίγα λόγια, τσάμπα τα 27 ευρά. αν και είχε μυστικούς guests τους kinetic που με εντυπωσίασαν με την παρουσία τους [αν και νόμιζα ότι έπαιζαν mnemic-ό μέταλ], αν και η κοπελιά θέλει μερικά μαθήματα ορθοφωνίας.

ακόμα, για όσους θα έρθουν ensiferum [gretel, crucifire, crucifire, gretel, κι αν έρθει, η gretel...] ορίστε το σετλιστ [σε λινκ, γιατί είναι και spoiler... λείπει το πρώτο κομμάτι που άκουσα ρε γαμώτο... και ήμουν δεμένος συναισθηματικά με αυτό... [gretel ποιό πιστεύεις ότι είναι; έτσι για πλάκα]

http://img.photobucket.com/albums/v243/ThoNohT/Concert%20Ensiferum%20Zaandam/DSC00786.jpg

περισσότερες πληροφορίες, και στατιστικές για το τι θα παίξουν στο ελλαδιστάν, εδώ:

http://www.ensiferum.de/forum/thread.php?postid=16315#post16315

α, και κάτι τελευταίο:

ΡΕ ΜΕΤΑΛΑΔΕΣ ΠΟΥ ΧΑΘΗΚΑΤΕ;! Η "ΦΥΛΗ ΠΟΥ ΔΑΓΚΩΝΕΙ" ΚΕΡΔΙΖΕΙ ΕΔΑΦΟΣ

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 19:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
και για συλλογή "βοτάνων" συμπληρώνω εγώ...

χα χα χα!

Μάγισσες φέρτε βότανα
τον πόνο μου να γιάνω
την έπαθα κι αγάπησα
μα δεν το ξανακάνω.

Από παλιό καλό ελληνικό stoner!

quote:
Μου κάνει εντύπωση πο δεν ακούς cocteau twins,

Ναι οι Cocteau Twins έχουν ενδιαφέρον. Καθώς επίσης και όλος ο κατάλoγος της 4AD μέχρι το 1987.

@crucifire

χαίρομαι για τους kinetic γιατί νομίζω ότι έχουν ταλέντο, αν και όντως τα γυναικεία φωνητικά κάπου τους κατεβάζουν στην μετριότητα.

quote:
περισσότερες πληροφορίες, και στατιστικές για το τι θα παίξουν στο ελλαδιστάν, εδώ:

Ποιός ανοίγει για τους Ensiferum;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 19:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel
"Into Battle"

Treacherous Gods

Δεν τα βλέπω πουθενά και ανησυχώ βαθύτατα. Θα στείλω μέιλ να τα ΑΠΑΙΤΗΣΩ.


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 19:58:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a
quote:


ανέφερα ότι αρέσκομι να τη λέω στα υπόλοιπα μέλη για την ηλικία τους, πιτσιρικάς ων; καλοπροέρετα βέβαια! αν έχεις πρόβλημα πες το μου.


έτσι λένε οι γέροι το υπέρ*****


Πω πω , λες και ακούω την ανηψιά μου να με κράζει. Είναι 16 τώρα και μας θεωρεί γέρους, κατάλαβες το κωλόπαιδο. Αχ αχ..
A. Kircher , την καλησπέρα μου.


Λοιπόν junior crucifire, δεν τραβάω κανένα απολύτως ζόρι με την ηλικία μου. Κράξε όσο γουστάρεις, μικρό και άμαθο ποντίκι.
Μιλάει η πείρα τώρα.

Για να μην στείλω καμιά φωτό και την δουν οι γκόμενές σου τώρα και σε παρατήσουν. Κρίμα είναι βρε παιδάκι μου.


seirios12a
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 23:17:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic
Πάρτε και τα 5 δικά μου αγαπημένα εξώφυλλα(πολύ γουστάρω αυτά τα quiz)

MEGADETH - YOUTHANASIA

Ακρως ευρηματικό(ταιριάζει με τον τίτλο-λογοπαίγνιο) και συνάμα παρανοϊκό εξώφυλλο. Στην θρυλική εκπομπή της ΕΤ3 "Jammin" είχαν πει ότι στις ΗΠΑ υπήρξαν μερικοί χάχες, που νόμιζαν ότι για το εξώφυλλο της φωτογραφίας κρέμασαν αληθινά μωρά σε κάποιο χώρο για τις ανάγκες του εξωφύλλου.

OBITUARY - CAUSE OF DEATH

Ο ορισμός του εξωφύλλου-ΤΡΟΜΟΥ!!!

NEVERMORE - THIS GODDLESS ENDEAVOR

Το σκοτεινό, αινιγματικό και πιθανόν απειλητικό βλέμμα του κοριτσιού με φόντο τα παλουκωμένα κρανία δημιουργεί μια ανάλογη ατμόσφαιρα. Ενα εκπληκτικό εξώφυλλο ενός δίσκου που δυστυχώς απεδείχθη κατώτερος απ'ότι αναμέναμε εκείνη τη χρονική στιγμή από την ταλαντούχα μπάντα του Σιάτλ.

SEPULTURA - BENEATH THE REMAINS

Αν και σχετικά απλό, εντούτοις αποτελεί το κλασσικό dark/evil εξώφυλλο για μέταλ δίσκο των 80's και σίγουρα από τα καλύτερα εξώφυλλα με νεκροκεφαλή. Τα ρόδα που την στεφανώνουν, το καταχθόνιο φίδι που βρίσκεται μέσα στο κούτελο και αυτή η μυστηριώδης αύρα που αναδύεται από αυτό, καθιστούν το εξώφυλλο all-time classic για ένα δίσκο επίσης all0time classic στο χώρο του thrash των 80's

IRON MAIDEN - SEVENTH SON OF A SEVENTH SON

Αν και πολλοί θα διαφωνήσουν θεωρόντας άλλα εξώφυλλα των maiden καλύτερα από το seventh...εμένα για κάποιο περίεργο λόγο με "γοητεύει" πολύ. Ισως ο ξεχαρβαλωμένο Eddie που κρατά την καρδιά του σε συνδυασμό με το γαλάλιο των παγωμένων νερών(το γαλάζιο είναι ένα από τα αγαπημένα μου χρώματα) και τους λαμπτήρες, συνιστούν ένα αρκετά phsycho αποτέλεσμα.

.
.
.
.
Ας είμαι όμως και λίγο cheater προσθέτοντας ένα ακόμη εξώφυλλο αρκετά φρικιαστικό απλά και μόνο επειδή με "τρόμαζε" όντας πιτσιρικάς όταν το έβλεπα σε κασσέτα του ξάδερφού μου το 89.

DEATH - LEPROSY

Αν το δείξεις σε ένα πιτσιρίκι μπορεί και να νομίσει ότι αυτή η τρομακτική λεπρή φιγούρα που δεσπόζει σε πρώτο φόντο...μπορεί να ανοίξει τα χέρια της και να το πάρει στην ανατριχιαστική αγκαλιά της!!!

http://aklafton.blogspot.com/


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 08:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε seirios12a, έχω λίγα κομμάτια από Cocteau Twins αλλά δεν ασχολήθηκα μαζί τους ιδιαίτερα, οπότε και δεν τους έχω ψάξει.
Εκείνο το βράδυ επέστρεφα στα Χανιά από την Παλαιόχωρα.
Να περνάς συχνά από το θέμα γιατί έχω πήξει στο metal!

Φίλε Agnostic, το εξώφυλλο των Nevermore το θεωρώ μακράν το καλύτερο!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 10:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Λοιπόν junior crucifire, δεν τραβάω κανένα απολύτως ζόρι με την ηλικία μου. Κράξε όσο γουστάρεις, μικρό και άμαθο ποντίκι.
Μιλάει η πείρα τώρα.

γουάααχαχα!

quote:
Για να μην στείλω καμιά φωτό και την δουν οι γκόμενές σου τώρα και σε παρατήσουν.

να τος! εκδηλώθηκε ο παιδόφιλος πορνόγερος!

quote:
"Into Battle"

αυτό άκουσα πρώτο, αλλά ξέχασα ότι το είχα γράψει. όσο για το treacherous gods, ας μας πούνε τα υπόλοιπα γερόντια που είναι:

quote:
Ποιός ανοίγει για τους Ensiferum;;

οι insidead, που κέρδισαν το battle of the bands του an club. κοινώς, κάτι μηδενικά!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...

Edited by - crucifire on 16/11/2007 12:12:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 10:50:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Σήμερα σηκώθηκα από νωρίς, ήπια καφεδάκι κι είπα να ακούσω μουσική.
Για κάποιο λόγο ήθελα να ακούσω Love Like Blood.
Τους ξέρετε, σωστά;
Gothic rock - αν κι είχε και στοιχεία gothic metal - συγκρότημα που ήταν ενεργό από το 1989 έως το 2001.
Είχα να τους ακούσω πάνω από 1 χρόνο και παλιά είχα τρελαθεί με αυτούς!
Σας αφιερώνω το Feedback.

Ίσως ακολουθήσει παρουσίαση σύντομα για το πολύ καλό αυτό συγκρότημα.

Σκέφτομαι επίσης κάποια στιγμή να παρουσιάσω τους Madder Mortem.
Έχει ακούσει κάποιος κάτι από αυτό το συγκρότημα;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 20:15:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Σήμερα σηκώθηκα από νωρίς, ήπια καφεδάκι κι είπα να ακούσω μουσική.

...να πας στην πορεία για το πολυτεχνείο ούτε που σου πέρασε απ'το μυαλό ας πούμε...

quote:
Τους ξέρετε, σωστά;

nnnnnope...

quote:
Έχει ακούσει κάποιος κάτι από αυτό το συγκρότημα;

yyyyyyup...

αλλά νόμιζα ότι παίζανε μπλακ...

ρε 'σεις, τι άκουσα χθες;! στο δικό μου χωριό [στη μακρινή αθήνα] μια ζωή όταν λέγαμε πριόνια εννοούσαμε τρανς-τεκνο-ebm-ηλεκτρο-house-μπιτάκια... ο kircher μπορεί να το επιβεβαιώσει π.χ. εκτός αν το άστρος ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του [o kerry άκουγε πριόνια, οπότε σιγά μην τα αποκαλούσε έτσι]...

the point is ότι τελευταία, οι γκοθάδες ονομάζουν πριόνια τη death, επειδή τώρα άρχισαν να ακούνε κι αυτοί μπιτάκια! τους βαράς [τους συγκεκριμένους] ή δεν τους βαράς;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 12:11:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
..να πας στην πορεία για το πολυτεχνείο ούτε που σου πέρασε απ'το μυαλό ας πούμε...

Πήγαινα στα νιάτα μου αλλά αυτό είναι από άλλο έργο, άσε.
Εσύ, παιδί μου, πήγες;

Όσον αφορά το "πριόνι", δεν έχει τύχει ποτέ να ακούσω τον ορισμό αυτόν για beat-άκια, για thrash, για ebm κλπ κλπ.
Υπάρχουν περιπτώσεις που την έχω ακούσει αρκετές φορές αλλά δεν έχει να κάνει με μουσική...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 18:54:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
Τι;;; Δεν πήγατε στο Πολυτεχνείο να διαδηλώσετε;;; ΝΤΡΟΠΗ!!!!!

Καλημέρα με Van Halen και Hot for Teacher!

quote:
οι insidead, που κέρδισαν το battle of the bands του an club. κοινώς, κάτι μηδενικά!

χμ...

quote:
Σκέφτομαι επίσης κάποια στιγμή να παρουσιάσω τους Madder Mortem.
Έχει ακούσει κάποιος κάτι από αυτό το συγκρότημα;

Τους ξέρω σαν όνομα, είναι αρκετά γνωστοί κάτι ανάμεσα σε gothic και dark metal τους έχω, δεν έχω ακούσει τίποτα όμως.

quote:
the point is ότι τελευταία, οι γκοθάδες ονομάζουν πριόνια τη death, επειδή τώρα άρχισαν να ακούνε κι αυτοί μπιτάκια! τους βαράς [τους συγκεκριμένους] ή δεν τους βαράς;!

Τους βαράς με την λάμα του Εξκάλιμπουρ του βασιλιά Αρθούροντα ή με το σφυρί του Θωρ καθώς παίζει το I Drink the Blood of my Enemies ενώ ταυτόχρονα κραυγάζεις την πολεμική ιαχή Death to Posers!

Για όσους ακόμα αγαπάνε το metal αναφέρω το εξής όνομα:

CRYSTAL VIPER - The Curse Of Crystal Viper

http://www.crystalviper.com/

Ο καλύτερος δίσκος της χρονιάς!!!!!

Το διαβάσατε από τον Kircher εδω για πρώτη φορά, ακόμα δεν τους ξέρει κανένας, θυμηθήτε το γιατί πρόκειται για μεγαλείο!

Πριν κάνω εκτενή παρουσίαση δείτε τους εδώ

Crystal Viper - Sleeping Swords

http://www.youtube.com/watch?v=S6uAGoRMdMg

Και παρεπιπτόντως, έτσι θα πρέπει να είναι τα γυναικεία φωνητικά στο μέταλ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 21:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Τους ξέρω σαν όνομα, είναι αρκετά γνωστοί κάτι ανάμεσα σε gothic και dark metal τους έχω, δεν έχω ακούσει τίποτα όμως.

Προσπάθησε να βρεις υλικό τους, είναι ένα από τα πολύ καλά συγκροτήματα στον χώρο του gothic/dark metal - όπως πολύ σωστά είπες!
Από Crystal Viper πάντως δεν έχω ακούσει κάτι...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 00:29:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Εσύ, παιδί μου, πήγες;

εγώ πήγα [κι ευχαριστώ το δία που πρώτη φορά σε πορεία δεν έφαγα 10 τόνοπυς δακρυγόνα ή ξύλο] αλλά της δικής σου εποχής είναι το πολυτεχνείο! εσύ ήσουν τότε μέσα, εσύ έπρεπε να πας! [σιγά μην ήσουν χουντικέ!]

quote:
Τους βαράς με την λάμα του Εξκάλιμπουρ του βασιλιά Αρθούροντα ή με το σφυρί του Θωρ καθώς παίζει το I Drink the Blood of my Enemies

quote:
ενώ ταυτόχρονα κραυγάζεις την πολεμική ιαχή Death to Posers!

ιστορική αναδρομή: η πρώτη αττάκα που έφυγε απ'τον έρικ άνταμς, την τελευταία φορά που είχαν έρθει οι manowar αθήνα [το ενενήντατρέχα] ήταν "are there any posers in here?!" με ένα καταχθόνιο χαμόγελο!

σφάξτε τα ποζέρια!

ωραίοι οι crystal viper ρε! αλλά μπορείς να μου πεις από που είναι κλεμένο το εναρκτήριο μπασοριφ στο βιντεάκι που παραθέτεις;!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 00:35:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
καλά, φοβεροί τελικά [τώρα τελέιωσε το κλιπ!]

για στείλε κανα λινκ για κατέβασμα πλιζ!

αλλά έχουν έλλειψη όγκου ρε γαμώτο, ας βρεθεί κάποιος να τους κάνει μια γερή παραγωγή, να δεις τι θα κάνουν εκεί! πόσο μάλλον, τι θα έκαναν αν είχαν φράγκα για ορχήστρα!

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A. Kircher
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

USA
1626 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 03:19:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A. Kircher
quote:
για στείλε κανα λινκ για κατέβασμα πλιζ!

Θα το ανεβάσω στην λίστα αύριο το απόγευμα. To CD το πήρα την Πέμπτη και από τότε το ακούω τρεις τέσσερις φορές κάθε μέρα. Όντως η παραγωγή δεν είναι και η καλύτερη, αλλά είναι ακόμα στο underground και στην Πολωνία. Για μένα πάντως είναι από τα καλύτερα ντεμπούτα που έχω ακούσει ποτέ.

Incubus, θα τους κοιτάξω τους Madden Mortem, συνέχεια βλέπω τα CD τους στα online stores και ποτέ δεν αξιώθηκα να το πάρω. Ίσως ήρθε η ώρα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 13:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε A. Kircher, κατά "μαγικό τρόπο" απέκτησα το album των Crystal Viper.
Δεν το άκουσα ακόμη αλλά άκουσ από περιέργεια το τραγούδι Sleeping swords κι ομολογώ ότι το βρήκα πολύ καλό.
Θα ακούσω και το album κάποια στιγμή γιατί τώρα το έριξα στους Flowing Tears!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
w_o_m
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 00:55:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους w_o_m
ευχαριστώ τους crucifire, gretel, Dying_Incubus, A. Kircher (και τους υπόλοιπους ε) για το καλοσώρισμα.

Γενικά έχω ένα ψιλοπροβληματάκι με το forum διότι τις περισσότερες φορές που προσπαθώ να γράψω καταλήγει σε timeout. Σήμερα όμως κάτι γίνεται οπότε ας κάνω ένα γενναίο post.

Σε προηγούμενη ερώτηση σας: ακούω γενικά τα πάντα στο ευρύτερο φάσμα του metal εδώ και πολύ καιρό. Τα τελευταία χρόνια όμως (ενώ συνήθως κάποιος σταθεροποιείται στις κλασσικές μπάντες ή ανακαλύπτει ambient/darkwave πράγματα), εγώ κινούμαι κυρίως στο black metal και δη underground.

@A. Kircher
Για το "The Sound of Lucifer Storming Heaven" των Necromantia μιλούσα άκουσα το Promo και αρχικά δεν μου άρεσε, πολύ κινηματογραφικό και χωρίς δύναμη μου φάνηκε.

Κάποια πράγματα που πρόσεξα φέτος, ίσως και να έχετε αναφέρει οπότε ..

1) Wolves in the Throne Room

εξ Αμερικής, ηδη με τον πρώτο τους δίσκο έγιναν γνωστοί παντού (για τα μέτρα του Underground πάντα ε). Παίζουν Metal / Black Metal / Folk με 10 λέπτα κομμάτια, μελωδικές κιθάρες, απίστευτα harsh vocals (και γυναικεία καθαρά) ΑΛΛΑ δεν ακούγονται καθόλου συνηθισμένοι έχουν πολλά προοδευτικά στοιχεία και από το 2008 θα προκύψουν πολλά αντίγραφα τους. Εαν κάποιος ασχολείται με black metal, να μην σταθεί στα samples του myspace (που τους αδικούν) να ακούσει τους δίσκους!

Myspace: http://www.myspace.com/wolvesinthethroneroom

Δισκογραφία
Diadem of 12 Stars (2006)
Two Hunters (2007)

2) Atlantean Kodex

Γερμανοί και το καλοκαίρι κυκλοφόρησαν το 1ο τους miniCD με τίτλο "Pnakotik Demos". Έδω και χρόνια ακούω για groups που έχουν επιρροές από παλιούς Manowar (Into glory ride/Hail to england) και τα epic κομμάτια των Bathory. Αλλά όλα μετριότητες για το γούστο μου. Αυτό εδώ από τα samples του myspace με εντυπωσίασε και ουσιαστικά ίσως και να είναι το μοναδικό νέο power/epic που αγόρασα αυτή την δεκαετία.

Myspace: http://www.myspace.com/atlanteankodex

3) Από σχετικά γνωστά groups πολύ ενδιαφέρον βρήκα το νέο (αυτό το μήνα κυκλοφορεί!) των ιρλανδών rock/folk/metal Primordial με τίτλο "To the Nameless Dead". Συνεχίζουν το ύφος του G. Wilderness με πολύ προσωπικό ύφος και ατμόσφαιρα όπως πάντα.

Myspace: http://www.myspace.com/fallentoruin

4) Will-O-The Wisp

Έλληνες αν και υπάρχουν 10 χρόνια με τον 4ο δίσκο τους (A gift for your dreams - 2007) από ότι έχω καταλάβει δεν ασχολούνται με την εγχώρια αγορά. Περιορισμένα αντίτυπα τα οποία στο εξωτερικό τα ψάχνουν αρκετοί. Παίζουν πρώτης κατηγορίας progressive/psychedelic/art rock με διαφορα πνευστά και έγχορδα. Όμορφη μουσική δηλαδή, καμία σχέση με metal. Και τα προηγούμενα albums τους μου άρεσαν αλλά το τελευταίο είναι άψογο! Μέχρι και το artwork είναι υπεράνω κριτικής.

Site: http://www.will-o-thewisp.gr/


Edited by - w_o_m on 20/11/2007 01:40:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 08:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ w_o_m, μπορείς να αποθηκεύσεις τα links των επιμέρους Κατηγοριών Συζητήσεων για να μπαίνεις κατευθείαν από εκεί κι όχι από την Κεντρική Σελίδα των Forums.
Θα σε βοηθήσει αρκετά.

Είσαι κι εσύ του metal, ε;
Τελικά μόνο η Brie Boy κι ο seirios12a θα με σώσουν!
Νιώθω μειονότητα!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 13:40:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire
quote:
Θα σε βοηθήσει αρκετά.

συμφωνώ... βλέπεις ενώ οι συντονηστάδες ξέρουν το πρόβλημα, δεν κάνουν τίποτα γι'αυτό!

quote:
Νιώθω μειονότητα!

είστε μειωνότητα, και σύντομα θα αφανηστείτε!

[βλέπω τον D_I να βγάζει κυνόδοντες και να με κυνηγάει στο δρόμο!]

quote:
που τους αδικούν

ευτυχώς που τελευταία στιγμή είδα την παρένθεσή σου, γιατίτα samples που άκουσα εκεί, έχουν αυτό ακριβως που μου τη δίνει στο μπλακ μέταλ. κακή παραγωή και κουραστικά τέμπο... ελπίζω να κάνω λάθος. θα τους τσεκάρω εκτενέστερα, αν και, είναι αμερικανοί... την τελευταία φορά που κάποιος αμερικάνος επιχείρησε να μπει σε τέτοια μυθολογικά μονοπάτια [ΜanowaR] τα σκάτωσε μεγαλειωδώς...

για να δούμε...

οι kodex πάλι, πάσχουν ακριβώς εκεί που έπασχαν και οι bathory. ενώ έχουν φοβερές ιδέες, ηχογραφούν μέσα σε ντουλάπες. δηλαδή, στο μανώλη, στο προβαδικο της γειτονιάς μου να ηχογραφήσω, αποκλύεται να ακούγομαι τόσο χάλια... γιατί ρε γαμώτο; εδώ τα κατάφεραν οι aryan path...

______________________________________________
ΕΣ ΕΔΑΦΟΣ ΦΕΡΕΙΝ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 16:44:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
συμφωνώ... βλέπεις ενώ οι συντονηστάδες ξέρουν το πρόβλημα, δεν κάνουν τίποτα γι'αυτό!

Οι "συντονιστάδες" από ποιό ουσιαστικό προκύπτει;
Όσον αφορά τις καθυστερήσεις, τόσες φορές έχουν γραφτεί κάποια πράγματα...

quote:
[βλέπω τον D_I να βγάζει κυνόδοντες και να με κυνηγάει στο δρόμο!]

Αν και κάτι μου λέει ότι θα το ήθελες κατά βάθος, δεν έχω τέτοιο σκοπό.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy