ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 02:43:17  Εμφάνιση Προφίλ
Φαντάζομαι ότι σ' αυτά που δεν παραθέτεις συμφωνείς...

Οκ λοιπόν, αφού κατάφερες να δείς πού παρερμήνευσες την π. διαθήκη σε σχέση με τη δήθεν τιμωρία των ισραηλιτών, ας προχωρήσει ο διάλογος προς το... παρελθόν.

Τι θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα;

Τι σημαίνει το ρήμα κατακυριεύω ( να ανοίξουμε πάλι τα λεξικά);

Τι νόημα αποδίδω εγω, στη φράση του Γιαχβέ και πώς ερμηνεύω αυτήν την παρότρυνση;


Θέλεις να ξεκινήσουμε απ' την έξοδο, που έδωσε τα πρώτα μαθήματα ο ίδιος ο Γιαχβέ στους υπηκόους του, περί του τι εννοούσε όταν έλεγε "κατακυριεύσατε";

Τι τραβάει η ψυχή σου;

ΥΓ. Μ' αρέσει που δεν κρατιέσαι να προχωρήσει ο διάλογος...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 06:09:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
dimitris2
Εσύ μίλησες και έγραψες τα εξής.

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η διαστρέβλωση σε όλο της το μεγαλείο . Έτσι σου είπανε ότι γράφει dimitris2 ;;;;

Λοιπόν για να μην αρλουμπολογούμε . Στο «Ψαλτήριον» εκδ. Ζωή 1955 σε μετάφραση και ερμηνεία Π.Ν. Τρεμπελά στην σελίδα 449 (ψαλμ. 105.28) γράφει επί λέξει .

«Και έλαβον μέρος εις τας αισχράς και οργιώδεις τελετάς του θεού των Μωαβιτών Βεελφεγώρ και έφαγον θυσίας , αι οποίαι είχον προσφερθή εις θεούς νεκρούς και εις είδωλα άψυχα .»



Την αναφορά αυτή δεν την έκανα για να αναφερθώ στους Μωαβίτες , απλώς αντέγραψα ολόκληρο το κείμενο του ψαλμού που σκόπιμα διαστρέβλωσες γράφοντας :
quote:
dimitris2
Οι Αμωνίτες ήσαν απόγονοι του Λωτ. Ζούσαν ανατολικά του Ιορδάνου. Είχαν θεό το Χεμώς και το άγαλμα του βεελφεγωρ που λάτρευαν με ανθρωποθυσίες.

"Και ετελέσθησαν τω βεελφεγωρ και έφαγον θυσίας νεκρών" γράφει ο Δαυίδ που σαν βασιλιάς ήξερε τους γειτονικούς λαούς και τις θρησκείες των. (ψαλμ. 105.28)


Άρα αυτοί που προσπαθούν να εκτρέψουν το θέμα επειδή έχουν βρεθεί σε αδιέξοδο είσαστε εσείς . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 10:43:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Εσύ, απ’ όλο αυτό «είδες» τιμωρία των ισραηλιτών, κάτι που ο ίδιος ο Γιαχβέ, είπε ότι τελικά, δεν θα κάνει, καθώς το διπλό φονικό το Φινέες, τον κατεύνασε σε βαθμό μάλιστα, να του υποσχεθεί ότι στο εξής θα ήταν «κολλητός» του.
Αυτό που εσύ βλέπεις (ή ισχυρίζεσαι ότι βλέπεις) τιμωρία, πιο πολύ μοιάζει με διαδικασία απόδειξης, για το ποιος είναι τ’ αφεντικό.
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς. Και προφανώς αυτοί ήταν τόσοι πολλοί που αν δεν υπήρχε η αντίδραση του Φινεες ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ Αυτό που εσύ αποκαλέσεις ως μη τιμωρία ήταν ο θάνατος 24000 συγγενών από συγγενείς !!!!!!!!!! Μεταμελήθηκαν οι Ισραηλίτες και έπαψε η πληγή, το γεγονός ότι οι Ισραηλίτες μεταμελήθηκαν και τελικά δεν έγινε μεγαλύτερο το κακό αυτό δεν σημαίνει ότι ο θάνατος 24000 συγγενών μέσα σε μια μέρα είναι τιμωρία που δεν έγινε !!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! Επίσης ο θεός δεν είπε ότι δεν θα πληγούν οι Ισραηλίτες εξαιτίας του Φινεες όπως λανθασμένα γράφεις αλλά ότι τελικά σταμάτησε η πληγή και το κακό δεν ήταν μεγαλύτερο (εξολοθρευση του Ισραήλ).


quote:
γιαπετ
Φαντάζομαι ότι σ' αυτά που δεν παραθέτεις συμφωνείς...
Να μην φαντάζεσαι τίποτα αγαπητέ εκτός εάν συνηθίζεις να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα.
Άλλωστε έχω πει ότι θα πω την γνώμη μου για όλα. Άλλοι είναι αυτοί που δεν έχουν άποψη και δεν την καταθέτουν αλλα πηδανε απο το ένα θεμα στο άλλο.
Αλλά ας αφήσουμε τους άλλους και ας έρθουμε σε εσένα Θα μας πεις την άποψη σου σχετικά με την φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» ;;;;;;;;;



Edited by - GreenLantern on 10/07/2007 10:46:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 13:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
maraki8

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι υπεκφεύγεις.Γιατί δεν απαντάς;



Μαράκι μην τον πιέζεις.

Ξεκαθάρισε γιατί δεν απαντάει σε ερωτήσεις ο el.elyon.

Οι μισές είναι ηλίθιες και οι άλλες μισές, έξυπνες...

Πώς να απαντήσει;

Εξ' άλλου έχεις μετρήσει πόσες φορές έχει ρωτήσει: "Τι θέλει να πεί ο ποιητής;"

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Κοίταξε γιαπετ εδώ μέσα κανένας δεν μπορεί να με πιέζει, πόσο μάλλον εσύ με την Θρησκεία σου και την αλήθεια που δεν έχεις! Ούτε η προπαγάνδα σου και η διαστρέβλωση στα όσα λέω δεν μπορούν. Γιατί πολύ απλά ξεχνάς ότι τα όσα γράφεις και τα όσα γράφω παραμένουν!

Όσο για την Μαρία νομίζω ότι δεν διάβαζε καν ποιες είναι αυτές οι περίφημες ερωτήσεις και τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις και τέλος σε ποιον απευθυνθήκαν! Για αυτό και ρώτησα: Άραγε είδε κάποιος από σας τις ερωτήσεις? Τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις? Που απευθυνθήκαν αυτές οι ερωτήσεις?


Εσύ γιαπετ επιμένεις στη προπαγάνδα σου! Ξανά διαστρεβλώνεις τα λόγια μου!
Δεν έχω πει πουθενά για μισές ηλίθιες και μισές έξυπνες ερωτήσεις! Είπα ότι δεν απαντώ σε ηλίθιες ερωτήσεις, τις όποιες ήθελες να μου κάνεις. Αν δεν κάνω λάθος σου έδωσα τα συγχαρητήρια μου επειδή μπορείς να κάνεις ηλίθιες ερωτήσεις! Μπράβο σου! Επίσης είπα, μια φόρα και μόνο, για 5 πετυχημένες ερωτήσεις! Άραγε που είναι οι μισές ηλίθιες και οι μισές έξυπνες ερωτήσεις?

Και αφού λες ότι έχω ξεκαθαρίσει γιατί δεν απαντώ, ξαναρωτάς πώς να απαντήσω?
Πως μπορώ να μην ρωτήσω τι θέλει να πει ο ποιητής όταν έχω να κάνω με ποιητές σαν και σένα που γραφούν ποίηση για την ποίηση?

Γιαπετ μπορείς να κάνεις τον ηλίθιο και να παίζεις κοροΐδο, είναι δικαίωμα σου, αλλά δεν μπορείς να διαστρεβλώσεις τα λόγια μου!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 10/07/2007 13:09:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 19:39:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Τι θέλεις να μάθεις συγκεκριμένα;
Τι σημαίνει το ρήμα κατακυριεύω ( να ανοίξουμε πάλι τα λεξικά);
Τι νόημα αποδίδω εγω, στη φράση του Γιαχβέ και πώς ερμηνεύω αυτήν την παρότρυνση;

Θέλεις να ξεκινήσουμε απ' την έξοδο, που έδωσε τα πρώτα μαθήματα ο ίδιος ο Γιαχβέ στους υπηκόους του, περί του τι εννοούσε όταν έλεγε "κατακυριεύσατε";
Τι τραβάει η ψυχή σου;




Αν χρειάζεσαι να ανοίξεις λεξικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αυτό που θαήθελα είναι η ερμηνεία της φράσης. Η φράση για την οποία ζητώ να μου υπενθυμίσεις την γνώση είναι στην Γέννηση η οποία είναι πριν από την Έξοδο. θα μας πεις ή αν μας έχεις πει θα μας υπενθυμίσεις την γνώμη σου ;

quote:
γιαπετ
Οκ λοιπόν, αφού κατάφερες να δείς πού παρερμήνευσες την π. διαθήκη σε σχέση με τη δήθεν τιμωρία των ισραηλιτών,

2 παρατηρήσεις:

1ον
Το γεγονός ότι πολλές φορες δεν σχολιάζω λανθασμένες σε σχέση με την Αγία Γραφή ερμηνείες καθώς και αθεολόγιτους και εκτός Αγίας Γραφής χαρακτηρισμούς περί Θεού δεν σημαίνει ότι τους αποδέχομαι διότι απλούστατα πρόκειται για λανθασμένες ερμηνείες οι οποίες είναι εντελώς εκτός του πνεύματος της Αγίας Γραφής. Μάλιστα πολλές από αυτές της ερμηνείες καταλήγουν σε συκοφαντίες και βρισιές κατά του θεού αφού τις περισσότερες φορές πρόκειται για διαστροφή του νοήματος του κειμένου της Αγίας Γραφής ( η οποία παρερμηνεία οφείλεται σε απλό λάθος ; σε άγνοια; σε ελλιπή μελέτη των περιστατικών που περιγράφονται; σε παραπληροφόρηση αυτού που εκφράζει την λανθασμένη κρίση; δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα φταίει).

2ον
Τελικά χαρακτηρίζεις τον θάνατο 24000 εικοσιτεσσαρων χιλιάδων συγγενών ως δήθεν τιμωρία; (ερώτηση κανω)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 22:21:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon

Κοίταξε γιαπετ εδώ μέσα κανένας δεν μπορεί να με πιέζει, πόσο μάλλον εσύ με την Θρησκεία σου και την αλήθεια που δεν έχεις! Ούτε η προπαγάνδα σου και η διαστρέβλωση στα όσα λέω δεν μπορούν. Γιατί πολύ απλά ξεχνάς ότι τα όσα γράφεις και τα όσα γράφω παραμένουν!


Φίλε μου δεν είμαι οπαδός κανενός θρησκευτικού δόγματος, αυτό είναι άλλο ένα αυθαίρετο συμπέρασμά σου.

Ηρέμησε, κανείς δε θέλει να σε πιέσει.


quote:
el.elyon

Όσο για την Μαρία νομίζω ότι δεν διάβαζε καν ποιες είναι αυτές οι περίφημες ερωτήσεις και τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις και τέλος σε ποιον απευθυνθήκαν! Για αυτό και ρώτησα: Άραγε είδε κάποιος από σας τις ερωτήσεις? Τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις? Που απευθυνθήκαν αυτές οι ερωτήσεις?


Εξακολουθείς να βομβαρδίζεις με ερωτήσεις…

quote:
el.elyon

Εσύ γιαπετ επιμένεις στη προπαγάνδα σου! Ξανά διαστρεβλώνεις τα λόγια μου!
Δεν έχω πει πουθενά για μισές ηλίθιες και μισές έξυπνες ερωτήσεις! Είπα ότι δεν απαντώ σε ηλίθιες ερωτήσεις, τις όποιες ήθελες να μου κάνεις. Αν δεν κάνω λάθος σου έδωσα τα συγχαρητήρια μου επειδή μπορείς να κάνεις ηλίθιες ερωτήσεις! Μπράβο σου! Επίσης είπα, μια φόρα και μόνο, για 5 πετυχημένες ερωτήσεις! Άραγε που είναι οι μισές ηλίθιες και οι μισές έξυπνες ερωτήσεις?



Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι είπες εσύ για μισές μισές ερωτήσεις. Απλά απευθύνθηκα στο Μαράκι σχολιάζοντας την απάντησή της σ' ένα μήνυμά σου.

Δεν έχεις απαντήσεις διότι δεν έχεις μάθει να απαντάς.

Έχεις μάθει να ερωτάς και να δέχεσαι τις απαντήσεις των φαιοφόρων καθοδηγητών σου.

Εξ’ άλλου στο δόγμα, μόνο μια κατηγορία ερωτήσεων επιτρέπεται. Γι’ αυτόν το λόγο οποιαδήποτε άλλη ερώτηση, την μετατρέπεις σε ερώτηση, προς αποφυγήν απάντησης ή διατυπώνεις τη φράση «πασπαρτού» ότι ο χριστός είναι η σωτηρία (χωρίς να διευκρινίζεις τι εννοείς), ο χριστός ήλθε να μας σώσει (χωρίς να μας λες από τι), σταυρώθηκε για εμάς (λες και του το ζητήσαμε σα χάρη) και ότι ΠΡΕΠΕΙ (άρα εσύ προσπαθείς να επιβάλλεις την πίστη σου), να τον πιστέψουμε όλοι, διότι θα ξανάρθει και θα μας κρίνει (εκφράζοντας καθαρά τον προσωπικό σου φόβο που σου έχουν εμφυσήσει, οι αυτόκλητοι αντιπρόσωποι, περί κολάσεως) για τις αμαρτίες μας.

Αμαρτίες που ακόμη κι αν δεν κάνουμε κατά τη διάρκεια του βίου μας, έχουν φροντίσει να γεννιόμαστε αμαρτωλοί, για να είναι σίγουροι ότι θα έχουν φοβισμένους υπηκόους, από γέννα, επομένως και σίγουρους πελάτες.

quote:
el.elyon

Και αφού λες ότι έχω ξεκαθαρίσει γιατί δεν απαντώ, ξαναρωτάς πώς να απαντήσω?
Πως μπορώ να μην ρωτήσω τι θέλει να πει ο ποιητής όταν έχω να κάνω με ποιητές σαν και σένα που γραφούν ποίηση για την ποίηση?


Ακριβώς, πώς να απαντήσεις αφού οι απαντήσεις δεν είναι δυνατό σου σημείο;

quote:
el.elyon

Γιαπετ μπορείς να κάνεις τον ηλίθιο και να παίζεις κοροΐδο, είναι δικαίωμα σου, αλλά δεν μπορείς να διαστρεβλώσεις τα λόγια μο


Επειδή αυτό είναι από άλλο θέμα θα σου απαντήσω εκεί…

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 22:43:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Αν χρειάζεσαι να ανοίξεις λεξικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Αυτό που θαήθελα είναι η ερμηνεία της φράσης. Η φράση για την οποία ζητώ να μου υπενθυμίσεις την γνώση είναι στην Γέννηση η οποία είναι πριν από την Έξοδο. θα μας πεις ή αν μας έχεις πει θα μας υπενθυμίσεις την γνώμη σου ;


Φίλε μου, αν θέλεις να ξαναθυμηθείς την άποψή μου, γύρνα πίσω στο θέμα και διάβασε ότι έχω γράψει σχετικά.
Μην τα θες όλα έτοιμα, την κολοκυθιά θα παίζουμε;

Αν θέλεις εσύ να ξαναδείς το έργο, τι σου φταίνε οι άλλοι;
Δες το μόνος σου.

quote:
GreenLantern

2 παρατηρήσεις:

1ον
Το γεγονός ότι πολλές φορες δεν σχολιάζω λανθασμένες σε σχέση με την Αγία Γραφή ερμηνείες καθώς και αθεολόγιτους και εκτός Αγίας Γραφής χαρακτηρισμούς περί Θεού δεν σημαίνει ότι τους αποδέχομαι διότι απλούστατα πρόκειται για λανθασμένες ερμηνείες οι οποίες είναι εντελώς εκτός του πνεύματος της Αγίας Γραφής. Μάλιστα πολλές από αυτές της ερμηνείες καταλήγουν σε συκοφαντίες και βρισιές κατά του θεού αφού τις περισσότερες φορές πρόκειται για διαστροφή του νοήματος του κειμένου της Αγίας Γραφής ( η οποία παρερμηνεία οφείλεται σε απλό λάθος ; σε άγνοια; σε ελλιπή μελέτη των περιστατικών που περιγράφονται; σε παραπληροφόρηση αυτού που εκφράζει την λανθασμένη κρίση; δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα φταίει).


Αυτό μοιάζει με ηρωϊκή και τιμημένη παραδοχή.

quote:
GreenLantern

2ον
Τελικά χαρακτηρίζεις τον θάνατο 24000 εικοσιτεσσαρων χιλιάδων συγγενών ως δήθεν τιμωρία; (ερώτηση κανω)


Πρώτον, επαναλμβάνω τι λόγια του ίδιου του Γιαχβέ και δεύτερον,ναι, μπροστά στην εξαφάνιση ολόκληρου του γένους, αυτό μοιάζει "προς γνώσιν και συμμόρφωσιν".

quote:
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς. Και προφανώς αυτοί ήταν τόσοι πολλοί που αν δεν υπήρχε η αντίδραση του Φινεες ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ Αυτό που εσύ αποκαλέσεις ως μη τιμωρία ήταν ο θάνατος 24000 συγγενών από συγγενείς !!!!!!!!!! Μεταμελήθηκαν οι Ισραηλίτες και έπαψε η πληγή, το γεγονός ότι οι Ισραηλίτες μεταμελήθηκαν και τελικά δεν έγινε μεγαλύτερο το κακό αυτό δεν σημαίνει ότι ο θάνατος 24000 συγγενών μέσα σε μια μέρα είναι τιμωρία που δεν έγινε !!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! Επίσης ο θεός δεν είπε ότι δεν θα πληγούν οι Ισραηλίτες εξαιτίας του Φινεες όπως λανθασμένα γράφεις αλλά ότι τελικά σταμάτησε η πληγή και το κακό δεν ήταν μεγαλύτερο (εξολοθρευση του Ισραήλ).

Πες μου σε ποιό απ' τα δυό καταλήγεις για να καταλάβω τι εννοείς...

Επίσης αυτό το:

quote:
να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ

που λες δεν καταλαβαίνω το πρώτο πληθυντικό.Μου το εξηγείς αν θέλεις;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 12:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: Φίλε μου δεν είμαι οπαδός κανενός θρησκευτικού δόγματος, αυτό είναι άλλο ένα αυθαίρετο συμπέρασμά σου.


Αυτό το θυμάσαι? "Αγαπητέ ψηλέ
Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...Άρα δεν διάβασες βουλωμένο γράμμα!!
Το θέμα που άνοιξα, εξ' άλλου το δήλωνε ευθαρσώς..." Το μήνυμα σου απεστάλη 07/05/2007 03:29:08!

Απόλαυσε το μήνυμα σου και την θρησκευτική σου ταυτότητα! Ποια είναι η θρησκευτική σου ταυτότητα?


quote:
γιαπετ: Ηρέμησε, κανείς δε θέλει να σε πιέσει.


Και αυτό είναι ένα άλλο μήνυμα σου που δείχνει πόσο ήρεμος είσαι! "Εγώ, φίλοι μου, εβραιολάγνοι, ξέρω γιατί δεν είμαι χριστιανός, εσείς ξέρετε γιατί είστε;;; "

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Όσο για την Μαρία νομίζω ότι δεν διάβαζε καν ποιες είναι αυτές οι περίφημες ερωτήσεις και τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις και τέλος σε ποιον απευθυνθήκαν! Για αυτό και ρώτησα: Άραγε είδε κάποιος από σας τις ερωτήσεις? Τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις? Που απευθυνθήκαν αυτές οι ερωτήσεις?
________________________________________
Εξακολουθείς να βομβαρδίζεις με ερωτήσεις…

Εξακολουθώ να κάνω αυτό που είναι σωστό για μένα αλλά και για όλους! Κανένας δεν μπορεί να διαστρεβλώσει τα λόγια μου!


quote:
γιαπετ:
Πουθενά δεν ισχυρίστηκα ότι είπες εσύ για μισές μισές ερωτήσεις. Απλά απευθύνθηκα στο Μαράκι σχολιάζοντας την απάντησή της σ' ένα μήνυμά σου.


Απλά το έγραψες στο Μαράκι, δεν ισχυρίστηκες! Ο τι πεις!


quote:
γιαπετ: Δεν έχεις απαντήσεις διότι δεν έχεις μάθει να απαντάς. Έχεις μάθει να ερωτάς και να δέχεσαι τις απαντήσεις των φαιοφόρων καθοδηγητών σου.


Τώρα πες μου συνεχίζεις να κάνεις τον ηλίθιο?

quote:
γιαπετ: Εξ’ άλλου στο δόγμα, μόνο μια κατηγορία ερωτήσεων επιτρέπεται. Γι’ αυτόν το λόγο οποιαδήποτε άλλη ερώτηση, την μετατρέπεις σε ερώτηση, προς αποφυγήν απάντησης ή διατυπώνεις τη φράση «πασπαρτού» ότι ο χριστός είναι η σωτηρία (χωρίς να διευκρινίζεις τι εννοείς), ο χριστός ήλθε να μας σώσει (χωρίς να μας λες από τι), σταυρώθηκε για εμάς (λες και του το ζητήσαμε σα χάρη) και ότι ΠΡΕΠΕΙ (άρα εσύ προσπαθείς να επιβάλλεις την πίστη σου), να τον πιστέψουμε όλοι, διότι θα ξανάρθει και θα μας κρίνει (εκφράζοντας καθαρά τον προσωπικό σου φόβο που σου έχουν εμφυσήσει, οι αυτόκλητοι αντιπρόσωποι, περί κολάσεως) για τις αμαρτίες μας.


Δεν θυμάμαι να με ρώτησες κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να απαντήσω στις παραπάνω ερωτήσεις σου αλλά και σε άλλες παρόμοιες, μπορείς να τις παρουσιάζεις και να μου πεις σε ποιο topic θα πρέπει να σου απαντήσω!

Καλημέρα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 20:30:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Αν θέλεις εσύ να ξαναδείς το έργο, τι σου φταίνε οι άλλοι;
Δες το μόνος σου.
Αγαπητέ εσύ πρώτος γύρισες την κουβέντα στο παρελθόν (ενώ εξελισσόταν ομαλά) λέγοντας ότι παρερμήνευσα κάποιο τρίτο μέλος. Την ίδια συζήτηση είχαμε κάνει και σε προηγούμενη σελίδα πάλι με δική σου πρωτοβουλία.
Έτσι πρότεινα πως αντί να αναλωνόμαστε σε τριτεύουσας σημασίας θέματα περί του τι κατάλαβα εγώ μα και άλλοι (μιας και δεν ήμουν ο μόνος που κατάβαλε τα ίδια) σχετικά με το τι είπε ένα τρίτο μέλος προτιμότερο θα ήταν να πεις την γνώμη σου για το θέμα το οποίο συζητάμε εδώ και κάποιες σελίδες και αν την έχεις εκφράσει να μας την υπενθύμιζες αν σου ήταν εύκολο. Αυτό που ζήτησα είναι η ερμηνεία που δίνεις στην φράση: «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» άλλωστε εδώ και κάποιες σελίδες αυτό δεν είναι το θέμα το οποίο συζητάμε ;;;;;

Η απάντηση σου για την ώρα είναι μια απροθυμία η οποία εκφράζεται με το παρακάτω ποστ:

quote:
γιαπετ
Φίλε μου, αν θέλεις να ξαναθυμηθείς την άποψή μου, γύρνα πίσω στο θέμα και διάβασε ότι έχω γράψει σχετικά.
Μην τα θες όλα έτοιμα, την κολοκυθιά θα παίζουμε;
Δεκτή η απροθυμία αλλά επειδή δεν μου είναι εύκολο να ψάχνω στις τελευταίες περίπου 9 σελίδες σε ένα τοπικ 24ων σελίδων και επειδή δεν θυμάμαι (ανθρώπινο είναι) να είδα την ερμηνεία που δίνεις στην φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» ζήτησα απλώς αν ήδη έχεις πει την ερμηνεία σου για την φράση να μας την υπενθυμίσεις και αυτό επειδή και την προηγούμενη φορά που μιλήσαμε αναλωθήκαμε στο τριτευουσης σημασίας θέμα του τι καταλαβαίναμε κάποιοι από αυτό που είπε ένα άλλο μέλος το με το οποίο σημειωτέων είχαμε διάλογο και υποστήριζε την άποψη του.


Όπως είπα ο κάθε ένας δικαιούται να μιλά μόνο για τον εαυτό του ζήτησα λοιπόν αν σου είναι εύκολο να πας υπενθυμίσεις τι έγραψες, αν δεν θες είναι απόλυτα σεβαστό και δεκτό αλλά ας μην παρεκτρέπουμε (και οι δύο) την κουβέντα σχετικά με το αν εγώ και άλλοι (μιας και δεν ήμουν ο μόνος που κατάλαβε τα ίδια) παρερμηνεύσαμε κάποιο τρίτο μέλος την στιγμή μάλιστα που το τρίτο μέλος έχει εκφράσει την άποψη του και έχει μια χαρά διάλογο τόσο με εμένα όσο και με άλλους.


Edited by - GreenLantern on 11/07/2007 21:03:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/07/2007, 21:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
quote:
GreenLantern
2ον
Τελικά χαρακτηρίζεις τον θάνατο 24000 εικοσιτεσσάρων χιλιάδων συγγενών ως δήθεν τιμωρία; (ερώτηση κάνω)
Πρώτον, επαναλμβάνω τι λόγια του ίδιου του Γιαχβέ ……
Και τι λόγια είπε ο θεός γίαπετ τα οποία εσύ επανελαβες ;;;;; !!! είπε ο θεός ότι δεν τιμωρήθηκαν ή δεν θα τιμωρηθούν οι Ισραηλίτες (από την ενεργό συμμετοχή τους στις ειδωλολατρικές τελετές) ;;;;;;;; !!!!!

Μήπως τελικά ο θεός είπε στην ουσία ότι αποτράπηκε η εξολόθρευση εξαιτίας του ζήλου του Φινέες (Αριθμοί: στοίχος 10) ;;; Αφού το περιστατικό με τον Φινέες δεν είναι τίποτα άλλο παρά η λήξη της τιμωρίας κατά την οποία είχαν πεθάνει ήδη 24000 άτομα πως εσύ μιλάς για μη τιμωρία (Αριθμοί: στοίχοι 8 και 9);;;;;; Διάβασε προσεκτικότερα το κείμενο και θα δεις.

quote:
γιαπετ

quote:
GreenLantern
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς. Και προφανώς αυτοί ήταν τόσοι πολλοί που αν δεν υπήρχε η αντίδραση του Φινεες ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ Αυτό που εσύ αποκαλέσεις ως μη τιμωρία ήταν ο θάνατος 24000 συγγενών από συγγενείς !!!!!!!!!! Μεταμελήθηκαν οι Ισραηλίτες και έπαψε η πληγή, το γεγονός ότι οι Ισραηλίτες μεταμελήθηκαν και τελικά δεν έγινε μεγαλύτερο το κακό αυτό δεν σημαίνει ότι ο θάνατος 24000 συγγενών μέσα σε μια μέρα είναι τιμωρία που δεν έγινε !!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! Επίσης ο θεός δεν είπε ότι δεν θα πληγούν οι Ισραηλίτες εξαιτίας του Φινεες όπως λανθασμένα γράφεις αλλά ότι τελικά σταμάτησε η πληγή και το κακό δεν ήταν μεγαλύτερο (εξολοθρευση του Ισραήλ).
Πες μου σε ποιό απ' τα δυό καταλήγεις για να καταλάβω τι εννοείς...
Πιστεύω ότι η απορία σου προέρχεται από την λάθος υπογράμμιση που έκανες, για δες εδώ :
quote:
GreenLantern
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς. Και προφανώς αυτοί ήταν τόσοι πολλοί που αν δεν υπήρχε η αντίδραση του Φινεες ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ Αυτό που εσύ αποκαλέσεις ως μη τιμωρία ήταν ο θάνατος 24000 συγγενών από συγγενείς !!!!!!!!!! Μεταμελήθηκαν οι Ισραηλίτες και έπαψε η πληγή, το γεγονός ότι οι Ισραηλίτες μεταμελήθηκαν και τελικά δεν έγινε μεγαλύτερο το κακό αυτό δεν σημαίνει ότι ο θάνατος 24000 συγγενών μέσα σε μια μέρα είναι τιμωρία που δεν έγινε !!!!!!!!!!!!!! !!!!!!! Επίσης ο θεός δεν είπε ότι δεν θα πληγούν οι Ισραηλίτες εξαιτίας του Φινεες όπως λανθασμένα γράφεις αλλά ότι τελικά σταμάτησε η πληγή και το κακό δεν ήταν μεγαλύτερο (εξολοθρευση του Ισραήλ).
Δεν λέω 2 διαφορετικά συμπεράσματα αλλά στην ουσία περιγράφω το ίδιο πράμα . Άλλωστε το περιστατικό με τον Φινέες δεν είναι τίποτα άλλο παρά η λήξη της τιμωρίας κατά την οποία είχαν πεθάνει ήδη 24000 άτομα (Αριθμοί: στοίχοι 8 και 9);;;;;;


Edited by - GreenLantern on 11/07/2007 21:20:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 00:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν , «λάβε όλους τους δημεγέρτας του λαού και εκτέλεσε αυτούς χάριν του Κυρίου εν πλήρει μεσημβρία , ώστε να αποτραπή ο άγριος θυμός του Κυρίου από τον Ισραήλ» .

Στα Ελληνικά τόσο τα αρχαία , όσο και τα νεότερα , η λέξη αποτρέπω , σημαίνει οτι εμποδίζω να γίνη κάτι , ή πείθω κάποιον να μην κάνη κάτι . Που σημαίνει οτι ο Γιαχβέ πρόσταξε τον Μωυσή να εκτελέση αυτούς που αποστάτησαν για να μην τιμωρήση ο ίδιος όλους τους Ισραηλίτες . Το συμπέραρασμα λοιπόν είναι ότι οι 24000 νεκροί Ισραηλίτες ήταν οι εκτελεσθέντες που αποσκίρτησαν από την λατρεία του Γιαχβέ από τους οικείους τους , και κατόπιν εντολής του προς το Μωυσή .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 00:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
Το συμπέραρασμα λοιπόν είναι ότι οι 24000 νεκροί Ισραηλίτες ήταν οι εκτελεσθέντες που αποσκίρτησαν από την λατρεία του Γιαχβέ από τους οικείους τους , και κατόπιν εντολής του προς το Μωυσή .
Ναι, όπως έχω γράψει
quote:
GreenLantern
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 01:32:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon

Αυτό το θυμάσαι? "Αγαπητέ ψηλέ
Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...Άρα δεν διάβασες βουλωμένο γράμμα!!
Το θέμα που άνοιξα, εξ' άλλου το δήλωνε ευθαρσώς..." Το μήνυμα σου απεστάλη 07/05/2007 03:29:08!
Απόλαυσε το μήνυμα σου και την θρησκευτική σου ταυτότητα! Ποια είναι η θρησκευτική σου ταυτότητα?


Το μήνυμα αυτό είναι απάντηση σε προηγούμενο του ψηλού και είναι συγκεκριμένη απάντηση σε συγκεκριμένη τοποθέτηση.

Αφού αρέσκεσαι στο σκάψιμο, μπορείς να το βρεις και να δεις τις λεπτομέρειες.

Ο Ελληνισμός, ο Ελληνικός τρόπος σκέψης, είναι η «θρησκεία» μου. Τα εισαγωγικά, επειδή η αρχαία Ελληνική κοσμοθέαση δεν είναι θρησκεία. Είναι οργανωμένο και ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα.


quote:
el.elyon

Και αυτό είναι ένα άλλο μήνυμα σου που δείχνει πόσο ήρεμος είσαι! "Εγώ, φίλοι μου, εβραιολάγνοι, ξέρω γιατί δεν είμαι χριστιανός, εσείς ξέρετε γιατί είστε;;; "


Όλοι έχουν τις κακές τους στιγμές.

Αλήθεια εσύ ξέρεις γιατί είσαι χριστιανός;

Αφού το επανέφερες, δε μου απαντάς τώρα, αφού τότε δεν απάντησε κανείς;

Ούτε εσύ…


quote:
el.elyon

Εξακολουθώ να κάνω αυτό που είναι σωστό για μένα αλλά και για όλους! Κανένας δεν μπορεί να διαστρεβλώσει τα λόγια μου!


Τα λόγια σου, απ’ την πηγή τους, δεν παίρνουν άλλη διαστρέβλωση.


quote:
el.elyon

Απλά το έγραψες στο Μαράκι, δεν ισχυρίστηκες! Ο τι πεις!


Το επικοινωνιακό σου πρόβλημα πηγαίνει απ’ το κακό στο χειρότερο. Παραπάνω σου γράφω ότι δεν ισχυρίστηκα ότι είναι δικά σου λόγια.

Φαίνεται εξ’ άλλου αυτό.

Προσπάθησε να διαβάσεις…


quote:
el.elyon

Τώρα πες μου συνεχίζεις να κάνεις τον ηλίθιο?



Για να επικοινωνήσω με κάποιους πρέπει να είμαι...καθρέπτης.

quote:
el.elyon

Δεν θυμάμαι να με ρώτησες κάτι τέτοιο. Αν θέλεις να απαντήσω στις παραπάνω ερωτήσεις σου αλλά και σε άλλες παρόμοιες, μπορείς να τις παρουσιάζεις και να μου πεις σε ποιο topic θα πρέπει να σου απαντήσω!


Όπως νομίζεις…

Σε ρωτάω τώρα.

Εδώ…


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 02:02:36  Εμφάνιση Προφίλ
Μπορεί να σου φανεί περίεργο, αλλά η απορία μου ισχύει, παρ' όλην τη νέα υπογράμμιση που έκανες.

Τί άλλαξε;

Πες μου τι καταλαβαίνεις εσύ;
Ο Φινέες, με το διπλό φονικό που έκανε, έπαιξε ρόλο στη λήξη της πληγής ή όχι;

Επίσης επέλεξες τη μισή μου φράση προς απάντηση.
Εγώ έγραψα:

quote:
Πρώτον, επαναλμβάνω τι λόγια του ίδιου του Γιαχβέ και δεύτερον,ναι, μπροστά στην εξαφάνιση ολόκληρου του γένους, αυτό μοιάζει "προς γνώσιν και συμμόρφωσιν".

Για την επιλογή σου πήρες απάντηση απ' το φίλο Sesostris, για το υπόλοιπο κομμάτι, διαφωνείς ή συμφωνείς;

Ξέχασες να μου απαντήσεις.


Επίσης σου ζήτησα να μου εξηγήσεις, αν θέλεις, αυτό το...

quote:
GreenLantern

να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ


...που λες, δεν καταλαβαίνω το πρώτο πληθυντικό. Μου το εξηγείς αν θέλεις;

Δε θέλεις να μου πεις κάτι παραπάνω γι' αυτό ή σου διέφυγε;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 02:23:17  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

Η απάντησή σου στο μήνυμα του Sesostris, είναι ο ορισμός της υποκρισίας ή της στενοκεφαλιάς.

Είναι δυνατόν να σου γράφει:

quote:
Sesostris

Και είπεν ο Κύριος προς τον Μωυσήν , «λάβε όλους τους δημεγέρτας του λαού και εκτέλεσε αυτούς χάριν του Κυρίου εν πλήρει μεσημβρία , ώστε να αποτραπή ο άγριος θυμός του Κυρίου από τον Ισραήλ» .

Στα Ελληνικά τόσο τα αρχαία , όσο και τα νεότερα , η λέξη αποτρέπω , σημαίνει οτι εμποδίζω να γίνη κάτι , ή πείθω κάποιον να μην κάνη κάτι . Που σημαίνει οτι ο Γιαχβέ πρόσταξε τον Μωυσή να εκτελέση αυτούς που αποστάτησαν για να μην τιμωρήση ο ίδιος όλους τους Ισραηλίτες . Το συμπέραρασμα λοιπόν είναι ότι οι 24000 νεκροί Ισραηλίτες ήταν οι εκτελεσθέντες που αποσκίρτησαν από την λατρεία του Γιαχβέ από τους οικείους τους , και κατόπιν εντολής του προς το Μωυσή .


...απαντώντας στην ερώτησή σου, προς εμένα:

quote:
GreenLantern

Και τι λόγια είπε ο θεός γίαπετ τα οποία εσύ επανελαβες ;;;;; !!! είπε ο θεός ότι δεν τιμωρήθηκαν ή δεν θα τιμωρηθούν οι Ισραηλίτες (από την ενεργό συμμετοχή τους στις ειδωλολατρικές τελετές) ;;;;;;;; !!!!!



Και να του απαντάς...

quote:
GreenLantern

Ναι, όπως έχω γράψει

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
GreenLantern
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς.


Και τη λέξη "αποτραπή", στην είχε κοκκινήσει κιόλας!!!

Να υποθέσω ότι διάβασες το μήνυμα, βιαστικά;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 11:31:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.

quote:
γιαπετ: Ο Ελληνισμός, ο Ελληνικός τρόπος σκέψης, είναι η «θρησκεία» μου. Τα εισαγωγικά, επειδή η αρχαία Ελληνική κοσμοθέαση δεν είναι θρησκεία. Είναι οργανωμένο και ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα.

Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?

Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?

Μάλιστα, είναι οργανωμένο και ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα και όχι θρησκεία! Ο Θεός του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη δεν είναι μέρος του φιλοσοφικού συστήματος?


Εσύ δεν είπες ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?
Η Θρησκεία σου λέει ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?


quote:
γιαπετ: Αλήθεια εσύ ξέρεις γιατί είσαι χριστιανός;
Αφού το επανέφερες, δε μου απαντάς τώρα, αφού τότε δεν απάντησε κανείς;
Ούτε εσύ…

Γιατί ο Ιησούς Χριστός πέθανε από αγάπη για μένα και πλήρωσε για τις αμαρτίες μου! Γιατί πριν πολλά χρόνια μετάνιωσα για τις αμαρτίες μου και ζήτησα συγχώρεση την οποία έλαβα. Γιατί ο Ιησούς Χριστός είναι η Δικαιοσύνη μου και μπροστά στον Θεό είμαι Δίκαιος επειδή πιστεύω στον όνομα του Ιησού Χριστού! Γιατί έχω κοινωνία με τον Θεό! Γιατί η Αγια Γραφή είναι ο γραπτός λόγος του Θεού!
Γιατί ο Θεός είναι Αγάπη και Δικαιοσύνη!


quote:
γιαπετ: Το επικοινωνιακό σου πρόβλημα πηγαίνει απ’ το κακό στο χειρότερο. Παραπάνω σου γράφω ότι δεν ισχυρίστηκα ότι είναι δικά σου λόγια.
Φαίνεται εξ’ άλλου αυτό.
Προσπάθησε να διαβάσεις…

Γιαπετ μην πιαστείς από τα μαλλιά σου αλλά μάθε να κολυμπάς!


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Τώρα πες μου συνεχίζεις να κάνεις τον ηλίθιο?
________________________________________

Για να επικοινωνήσω με κάποιους πρέπει να είμαι...καθρέπτης.


Για να επικοινωνήσεις θα πρέπει να απαντήσεις!

Καθρέπτης μου είναι μόνο η Αγια Γραφή γιατί εκεί είναι η Αλήθεια.

quote:
γιαπετ: Σε ρωτάω τώρα.
Εδώ…


Θα σου απαντήσω στο επόμενο μήνυμα μου!


quote:
γιαπετ: Όλοι έχουν τις κακές τους στιγμές.

Ναι αλλά ένα συγνώμη θα επιβεβαίωνε ότι πράγματι ήταν κακή στιγμή!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 12/07/2007 11:34:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 13:07:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έγραψε ο sesostris στα συμπεράσματα του και τι απάντησα:
quote:
sesostris
Που σημαίνει οτι ο Γιαχβέ πρόσταξε τον Μωυσή να εκτελέση αυτούς που αποστάτησαν για να μην τιμωρήση ο ίδιος όλους τους Ισραηλίτες . Το συμπέραρασμα λοιπόν είναι ότι οι 24000 νεκροί Ισραηλίτες ήταν οι εκτελεσθέντες που αποσκίρτησαν από την λατρεία του Γιαχβέ από τους οικείους τους , και κατόπιν εντολής του προς το Μωυσή .

ο sesostris στα συμπεράσματα του γράφει :

quote:
sesostris
Που σημαίνει οτι ο Γιαχβέ πρόσταξε τον Μωυσή να εκτελέση αυτούς που αποστάτησαν (τιμωρία στους Ισραηλίτες που αποστάτησαν) για να μην τιμωρήση ο ίδιος όλους τους Ισραηλίτες (εξολόθρευση). Το συμπέραρασμα λοιπόν είναι ότι οι 24000 νεκροί Ισραηλίτες ήταν οι εκτελεσθέντες που αποσκίρτησαν (απολογισμός τιμωρίας) από την λατρεία του Γιαχβέ από τους οικείους τους , και κατόπιν εντολής του προς το Μωυσή (ποιος έδωσε την εντολή για την τιμωρία στον Μωυσή ;;) .


Και η απάντηση μου ήταν:
Ναι, όπως έχω ήδη γράψει

quote:
GreenLantern
Η τιμωρία αφορούσε αυτούς οι οποίοι είχαν λατρέψει τους ειδωλολατρικούς θεούς.

Κατάλαβες γιαπετ οτι τελικα δεν επανελαβες αυτο που γράφεται στην Αγία Γραφή ;;;;;


Υγ. Θα ήταν προτιμότερο να μιλάς για δικά σου ποστ και όχι άλλων
εκτός αν δεν έχεις κάτι σημαντικότερο να πεις !!!

Edited by - GreenLantern on 12/07/2007 14:33:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 14:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Αυτό μοιάζει με ηρωική και τιμημένη παραδοχή.
Αγαπητέ τι είναι αυτό που είπες ;;;

Λοιπόν, για να μην μπερδεύεσαι:

quote:
GreenLantern
Το γεγονός ότι πολλές φορές δεν σχολιάζω λανθασμένες σε σχέση με την Αγία Γραφή ερμηνείες καθώς και αθεολόγητους και εκτός Αγίας Γραφής χαρακτηρισμούς περί Θεού δεν σημαίνει ότι τους αποδέχομαι διότι απλούστατα πρόκειται για λανθασμένες ερμηνείες οι οποίες είναι εντελώς εκτός του πνεύματος της Αγίας Γραφής. Μάλιστα πολλές από αυτές της ερμηνείες καταλήγουν σε συκοφαντίες και βρισιές κατά του θεού αφού τις περισσότερες φορές πρόκειται για διαστροφή του νοήματος του κειμένου της Αγίας Γραφής ( η οποία παρερμηνεία οφείλεται σε απλό λάθος ; σε άγνοια; σε ελλιπή μελέτη των περιστατικών που περιγράφονται; σε παραπληροφόρηση αυτού που εκφράζει την λανθασμένη κρίση; δεν μπορώ να ξέρω τι από όλα φταίει).

Το παραπάνω το έγραψα για να μην οδηγείσαι σε αυθαίρετα συμπεράσματα όπως το παρακάτω:

quote:
γιαπετ
Φαντάζομαι ότι σ' αυτά που δεν παραθέτεις συμφωνείς...
Το ότι δεν έχω σχολιάσει κάποιες εντελώς αθεολόγητες απόψεις οι οποίες δεν έχουν σχέση με το νόημα και το περιεχόμενο της Αγίας Γραφής (αυτή είναι το σημείο αναφοράς - για αυτήν μιλάμε) αυτό δεν σημαίνει ότι τις αποδέχομαι ή ότι δεν θα τις σχολιάσω. Θεωρώ σημαντική αυτή τη διευκρίνηση προς αποφυγή παρερμηνειών. Δεν είναι ούτε ηρωική ούτε τιμημένη (δεν κάνουμε πόλεμο άλλωστε ) παραδοχή αθεολόγητων και εντελως εκτός πνεύματος Αγίας Γραφής ερμηνειών.


Κατά αυτό τον τρόπο σύμφωνα με την δική σου λογική θα έπρεπε και εγώ να θεωρήσω ότι εσύ συμφωνείς με αυτά που γράφω (ή ότι τα αποδέχεσαι) επειδή δεν τα σχολιάζεις. Δεν έχω τέτοια ψευδαίσθηση αγαπητέ γιατί απλούστατα βλέπω ότι συνεχίζεις να παρερμηνεύεις την Αγία Γραφή και να οδηγείσαι σε κρίσεις και θεολογικά συμπεράσματα τα οποία δεν έχουν σχέση με το περιεχόμενο και το πνεύμα της Αγίας Γραφής.


Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να μην βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα σχετικά με το τι συμφωνώ ή δεν συμφωνώ όπως και εγώ δεν κάνω το ίδιο για εσένα.


Edited by - GreenLantern on 12/07/2007 15:07:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 16:43:48  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon

Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?
Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?


Α… καλά…

quote:
el.elyon

Μάλιστα, είναι οργανωμένο και ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα και όχι θρησκεία! Ο Θεός του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη δεν είναι μέρος του φιλοσοφικού συστήματος?


ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΕΟΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛ’ ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙΝ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΕΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ.

Ηράκλειτος.

quote:
el.elyon

Εσύ δεν είπες ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?
Η Θρησκεία σου λέει ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?


Για τους θεούς δε μπορώ να γνωρίζω τίποτε.
Ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν.
Διότι είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε.
Απ’ τη μια το άδηλο του ζητήματος κι απ’ την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής.

Πρωταγόρας.


quote:
el.elyon

Γιατί ο Ιησούς Χριστός πέθανε από αγάπη για μένα και πλήρωσε για τις αμαρτίες μου! Γιατί πριν πολλά χρόνια μετάνιωσα για τις αμαρτίες μου και ζήτησα συγχώρεση την οποία έλαβα. Γιατί ο Ιησούς Χριστός είναι η Δικαιοσύνη μου και μπροστά στον Θεό είμαι Δίκαιος επειδή πιστεύω στον όνομα του Ιησού Χριστού! Γιατί έχω κοινωνία με τον Θεό! Γιατί η Αγια Γραφή είναι ο γραπτός λόγος του Θεού!
Γιατί ο Θεός είναι Αγάπη και Δικαιοσύνη!


Γι αυτά περιμένω τις εξηγήσεις σου. Ας μην τασχολιάσω ακόμη...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 16:55:39  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ξαναδιάβασε προσεκτικά τι έγραψε ο sesostris στα συμπεράσματα του

Πριν το συμπέρασμά του έγραψε κι’ άλλα που κάνεις ότι δεν τα καταλαβαίνεις. Σ’ αυτά αναφέρομαι.

Για σένα η τιμωρία είναι ο θάνατος των 24.000 αρνητών ή η εξαφάνιση ολόκληρου του έθνους των ισραηλιτών;

Άσχετα με το τι ισχυρίζεσαι εσύ, ο γιαχβέ είπε στον αρχηγό, να ξεκάνει αυτούς, για να μην τιμωρηθεί ολόκληρο το έθνος του, πράγμα που το διακρίνεις κι εσύ, αφού λες:

"GreenLantern
…να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ "


quote:
Κατάλαβες γιαπετ οτι τελικα δεν επανελαβες αυτο που γράφεται στην Αγία Γραφή ;;;;;

Όχι…

quote:

Υγ. Θα ήταν προτιμότερο να μιλάς για δικά σου ποστ και όχι άλλων
εκτός αν δεν έχεις κάτι σημαντικότερο να πεις !!!

Το μήνυμα του φίλου, ήταν απαντητικό σε ερώτησή σου προς εμένα και φυσικά είχε κάθε δικαίωμα να απαντήσει σε όποιο και όποιου, μήνυμα θέλει, διότι ο διάλογος εδώ, είναι δημόσιος.


Το ίδιο ισχύει και για τους υπόλοιπους συνομιλητές. Και για σένα που το έχεις κάνει πολλές φορές.


Όσον αφορά αυτά τα περί αθεολόγητων χαρακτηρισμών και παρερμηνειών, είναι δική σου κρίση και φυσικά έχεις κάθε δικαίωμα να βλέπεις τα πράγματα όπως θέλεις εσύ.

Η αντίθετη άποψη δεν είναι ντε και καλά, παρερμηνεία της δικής σου, φίλε μου.

Και με την ευκαιρία, για τρίτη φορά σου ζητώ να εξηγήσεις αυτό που έγραψες:

"GreenLantern
…να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ

...που λες, δεν καταλαβαίνω το πρώτο πληθυντικό. Μου το εξηγείς αν θέλεις;"

…είναι αθεολόγητος χαρακτηρισμός και δεν το εξηγείς ή είναι… δύσκολη η απάντηση;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 23:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Πριν το συμπέρασμά του έγραψε κι’ άλλα που κάνεις ότι δεν τα καταλαβαίνεις. Σ’ αυτά αναφέρομαι.
Αγαπητέ να μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια !!!!!
Αυτά στα οποία εσύ λες τάχα ότι δεν αναφέρομαι, θέλοντας και μη αναφέρομαι διότι συμπεριλαμβάνονται στα συμπεράσματα. Διάβαζε τα ποστ προσεκτικότερα.

quote:
γιαπετ
Άσχετα με το τι ισχυρίζεσαι εσύ, ο γιαχβέ είπε στον αρχηγό, να ξεκάνει αυτούς, για να μην τιμωρηθεί ολόκληρο το έθνος του, πράγμα που το διακρίνεις κι εσύ, αφού λες
Το θέμα δεν είναι τι εγώ διακρίνω άλλα τι δεν διακρίνεις εσύ.

quote:
γιαπετ
Για σένα η τιμωρία είναι ο θάνατος των 24.000 αρνητών ή η εξαφάνιση ολόκληρου του έθνους των ισραηλιτών;
Ώρα ήταν να το ακούσουμε και αυτό !!!!!!!!! Για εσένα οι 24000 δεν είναι τιμωρία ;;;;; !!!!!!!!!!! Τι δηλαδή τι έπαθαν αυτοί οι 24000 δεν τιμωρήθηκαν ;;;;;; !!!!!!!!!! Αυτή η πληγή δεν έπεσε στο Ισαραλ ;;;;;;;;; !!!!!!!!!!!!(καὶ ἐγένοντο οἱ τεθνηκότες ἐν τῇ πληγῇ τέσσαρες καὶ εἴκοσι χιλιάδες. ) Σημειωτέων 24000 λόγο της αντίδρασης του Φινέες διαφορετικά η τιμωρία θα συνεχιζόταν και θα ήταν μεγαλύτερη και ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ.


quote:
γιαπετ
Η αντίθετη άποψη δεν είναι ντε και καλά, παρερμηνεία της δικής σου, φίλε μου.
Εγώ δεν μίλησα για παρερμηνεία της δικής μου άποψης αλλά για παρερμηνείας της Αγίας Γραφής.

quote:
γιαπετ
"GreenLantern
…να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ
...που λες, δεν καταλαβαίνω το πρώτο πληθυντικό. Μου το εξηγείς αν θέλεις;"
…είναι αθεολόγητος χαρακτηρισμός και δεν το εξηγείς ή είναι… δύσκολη η απάντηση;

Τι είναι αυτά που λες αγαπητέ ;;;;;;; !!!!!!! Ποια δύσκολη ερώτηση και ιστορίες ;;;;;; !!!!!!!!!!!!!! Κατ αρχήν δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνεις από αυτό που γράφω. Τι το τόσο δυσνόητο έγραψα που ρωτάς τρεις φόρες και νομίζεις πως είναι και δύσκολη ερώτηση ;;;;; !!!!!!!!!

Αν δεν υπήρχε η αντίδραση του Φινέες (Φινεὲς υἱὸς Ἐλεάζαρ υἱοῦ Ἀαρὼν τοῦ ἱερέως κατέπαυσε τὸν θυμόν μου ἀπὸ υἱῶν Ἰσραὴλ ἐν τῷ ζηλῶσαί μου τὸν ζῆλον ἐν αὐτοῖς, καὶ οὐκ ἐξανήλωσα τοὺς υἱοὺς Ἰσραὴλ ἐν τῷ ζήλῳ μου. ) θα οδηγόμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ.



Edited by - GreenLantern on 12/07/2007 23:39:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 23:49:57  Εμφάνιση Προφίλ
Κοιτάξτε τώρα για να καταλάβετε φίλοι μου καλοί…


Όταν κάποιος υποβάλλει μια ερώτηση, σημαίνει, μεταξύ άλλων, ότι θα πρέπει ο αποδέκτης της συγκεκριμένης ερώτησης ή οποιοσδήποτε άλλος την κατανοήσει, να απαντήσει προς τον ερωτώντα.

Η κατάσταση αυτή, (διάλογος με ερωτήσεις απαντήσεις) χρειάζεται δύο, τουλάχιστον, άτομα τα οποία, ανάλογα με την πορεία του διαλόγου, χρίζονται ερωτώντες και απαντώντες, ταυτόχρονα ή εκ περιτροπής.

Όταν ο ένας ερωτά (ρωτάει), εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, καλείται ερωτών ( αυτός που κάνει την ερώτηση), ο άλλος απαντά και καλείται απαντών (αυτός που απαντάει στην ερώτηση που έκανε ο πρώτος).


Στην περίπτωση όμως, που η απάντηση εμπεριέχει απαντητικές ερωτήσεις, ο δεύτερος γίνεται απαντών και ερωτών ταυτόχρονα και είναι πολύ δύσκολο να ξεκαθαριστεί αν απάντησε ή αν ερώτησε.

Ο πρώτος, που είχε κάνει την ερώτηση, δέχεται απάντηση και ερώτηση ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διακρίνει τον ρόλο του, την συγκεκριμένη στιγμή του διαλόγου.

Αναρωτιέται δηλαδή, αν είναι ερωτών ή απαντών.

Και στη περίπτωση που θεωρήσει ότι είναι ερωτών δίνει μεγαλύτερο βάρος στο κομμάτι της απάντησης που δέχτηκε, το οποίο έχει απαντήσεις, αν όμως θεωρήσει ότι είναι ερωτώμενος, προσέχει πιο πολύ το κομμάτι με τις ερωτήσεις, με αποτέλεσμα να του διαφεύγουν οι απαντήσεις, που έλαβε στο πρώτο κομμάτι της ερωταπάντησης το οποίο περιείχε τις απαντήσεις.

Η λύση σ’ αυτό, για όποιον το θεωρεί πρόβλημα είναι να τα κάνουμε όλα, αλλά ένα – ένα, διότι υπάρχει ο κίνδυνος να «μπουκώσει» κάποιος και να… ρετάρει…

Και σαν αποτέλεσμα, όλο αυτό, έχει να μην ερωτά (ρωτάει) αλλά να κάνει έρωτα (……….) στη συζήτηση.

Καταλάβατε φίλοι μου el.elyon και GreenLantern;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 23:53:00  Εμφάνιση Προφίλ
Στράτο μη γελάς...

Είναι σοβαρά τα πράγματα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/07/2007, 23:59:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Ώρα ήταν να το ακούσουμε και αυτό !!!!!!!!! Για εσένα οι 24000 δεν είναι τιμωρία ;;;;; !!!!!!!!!!! Τι δηλαδή τι έπαθαν αυτοί οι 24000 δεν τιμωρήθηκαν ;;;;;; !!!!!!!!!! Αυτή η πληγή δεν έπεσε στο Ισαραλ ;;;;;;;;; !!!!!!!!!!!!(καὶ ἐγένοντο οἱ τεθνηκότες ἐν τῇ πληγῇ τέσσαρες καὶ εἴκοσι χιλιάδες. ) Σημειωτέων 24000 λόγο της αντίδρασης του Φινέες διαφορετικά η τιμωρία θα συνεχιζόταν και θα ήταν μεγαλύτερη και ίσως να οδηγούμασταν σε καταστροφή του Ισραήλ.

Τι να πη κανείς σε τέτοιου είδους απαντήσεις ; που είναι για γέλια και για κλάματα ;
Οι 24000 δεν ήταν αυτοί που θανατώθηκαν από τον Γιαχβέ για να τιμωρήση τους Ισραηλίτες , αλλά αυτοί που δολοφονήθηκαν κατ' εντολή του από τους ίδιους τους Ισραηλίτες , για να μην την πληρώσουν όλοι .
Και ενώ βρισκόμαστε μπροστά σε έναν εμφύλιο και μία εθνοκάθαρση μεταξύ των Ισραηλιτών με 24000 θύματα , κατ' εντολή του θεού τους , στο τέλος επιτίθενται και εξολοθρεύουν έναν ολόκληρο γειτονικό λαό ο οποίος όχι μόνο δεν τους έβλαψε , αλλά διακείμενος φιλικά συνήψε και σχέσεις μαζί τους , με μοναδική αιτία το ότι ελάτρευε άλλους θεούς και όχι τον Γιαχβέ .
Και οι (χριστιανοί ;;;) , έχουν τέτοιες παρωπίδες θρησκοληψίας που δεν βλέπουν καν την γενοκτονία των Μαδιανιτών , και μιλάνε για καταστροφή του Ισραήλ . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 00:48:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Αυτό που θα έπρεπε να δεις sesostri γιατι δεν το βλέπεις ;;;;

Γιατί δεν βλέπεις ότι και οι Εβραίοι που παρασύρθηκαν στις ανίερες πράξεις με τους Μαδιανίτες τιμωρήθηκαν ;;;;

Η τιμωρία κατά των διαφθορέων Μαδιανιτών δεν είναι επειδή είναι Μαδιανίτες άλλα επειδή έκαναν συγκεκριμένες ανίερες πράξεις.

Η τιμωρία των Ισραηλιτών δεν είναι επειδή είναι Ισραηλίτες αλλά επειδή παρασύρθηκαν από τους Μαδιανίτες και έκαναν ανίερες πράξεις .


Τιμωρήθηκαν για τις πράξεις τους τόσο οι Εβραίοι που παρασύρθηκαν όσο και οι διαφθορείς (Αριθμοί κεφ 31 στοίχος 16) Μαδιανίτες. Δηλαδή εσύ τι νόμιζεις πως το δίκαιο είναι η τιμωρία να απευθύνεται μόνο στον παρασυρόμενο στην δολοφονική λατρεία του Βάαλ Εβραίο και όχι στον διαφθορέα Μαδιανίτη ;;;

Edited by - GreenLantern on 13/07/2007 01:47:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 02:40:39  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

μπορείς να αναφέρεις ποιές ήταν οι ανίερες πράξεις των Μαδιανιτών;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 10:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?
Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?
________________________________________
Α… καλά…

Τι έπαθες, δάγκωσες τη γλώσσα σου?

quote:
γιαπετ: ΚΟΣΜΟΝ ΤΟΝΔΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΝ ΑΠΑΝΤΩΝ ΟΥΤΕ ΤΙΣ ΘΕΟΝ ΟΥΤΕ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΕΠΟΙΗΣΕΝ ΑΛΛ’ ΗΝ ΑΕΙ ΚΑΙ ΕΣΤΙΝ ΚΑΙ ΕΣΤΑΙ ΠΥΡ ΑΕΙΖΩΟΝ ΑΠΤΟΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΣΒΕΝΝΥΜΕΝΟΝ ΜΕΤΡΑ.
Ηράκλειτος.
Για τους θεούς δε μπορώ να γνωρίζω τίποτε.
Ούτε ότι υπάρχουν, ούτε ότι δεν υπάρχουν, ούτε τι λογής μορφή έχουν.
Διότι είναι πολλά τα όσα εμποδίζουν να γνωρίζουμε.
Απ’ τη μια το άδηλο του ζητήματος κι απ’ την άλλη η συντομία της ανθρώπινης ζωής.
Πρωταγόρας.

Τι έπαθες γιαπετ, μπέρδεψες τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Σωκράτη με τους Ηράκλειτο και Πρωταγόρα? Θες να ξαναδούμε τι ρώτησα, «Μάλιστα, είναι οργανωμένο και ολοκληρωμένο φιλοσοφικό σύστημα και όχι θρησκεία! Ο Θεός του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη δεν είναι μέρος του φιλοσοφικού συστήματος?»


Πάμε να δούμε και τι άλλο ρώτησα αλλά δεν απάντησες! «Εσύ δεν είπες ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?
Η Θρησκεία σου λέει ότι η Αλήθεια είναι Άγνωστη και ο Θεός είναι Άγνωστος?»


Θες να τα πούμε για τον Πρωταγόρα, είσαι σίγουρος? Γιατί δεν αναφέρεις τι πίστευε ο Πρωταγόρας για την Αλήθεια? Γιατί δεν αναφέρεις ποια ήταν η Αλήθεια του Πρωταγόρα?

Γιαπετ άσε το χιούμορ και απάντησε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 10:51:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:

Στράτο μη γελάς...

Είναι σοβαρά τα πράγματα.


Πω πω φίλε μου, πολλά ζητάς καλοκαιριάτικο...

Πάντως η ανάλυση σου ήταν...

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 13:13:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: ότι ο χριστός είναι η σωτηρία (χωρίς να διευκρινίζεις τι εννοείς), ο χριστός ήλθε να μας σώσει (χωρίς να μας λες από τι), σταυρώθηκε για εμάς (λες και του το ζητήσαμε σα χάρη)

Γιαπετ, για μένα, υπάρχει Θεός και αυτός ο Θεός φανερώνει τον εαυτό Του στην Άγια Γραφή. Στην Άγια Γραφή διαβάζουμε ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Ο άνθρωπος αμάρτησε και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Έτσι ήλθε ο θάνατος στο κόσμο. Αμαρτία είναι να κάνω αυτό που είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού. Για να φανεί η αμαρτία δόθηκε ο νόμος. Επειδή όλοι οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί θα έπρεπε όλοι να πεθάνουν. Άρα κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να πληρώσει για τις αμαρτίες του! Αλλά επειδή ο Θεός αγάπησε και αγαπάει όλους τους ανθρώπους έστειλε τον Υιό Του για να πληρώσει για τις αμαρτίες όλων.
Άρα ο Ιησούς Χριστός ήλθε να μας σώσει από το μισθό της αμαρτίας, από το θάνατο, και να μας χαρίσει την αιώνια ζωή!

quote:
γιαπετ: και ότι ΠΡΕΠΕΙ (άρα εσύ προσπαθείς να επιβάλλεις την πίστη σου), να τον πιστέψουμε όλοι, διότι θα ξανάρθει και θα μας κρίνει (εκφράζοντας καθαρά τον προσωπικό σου φόβο που σου έχουν εμφυσήσει, οι αυτόκλητοι αντιπρόσωποι, περί κολάσεως) για τις αμαρτίες μας. Αμαρτίες που ακόμη κι αν δεν κάνουμε κατά τη διάρκεια του βίου μας, έχουν φροντίσει να γεννιόμαστε αμαρτωλοί, για να είναι σίγουροι ότι θα έχουν φοβισμένους υπηκόους, από γέννα, επομένως και σίγουρους πελάτες.

Το αν πρέπει ή δεν πρέπει να πιστέψεις αυτό είναι δικό σου θέμα! Ποτέ δεν προσπάθησα και ούτε προσπαθώ και ούτε θα προσπαθήσω να επιβάλλω την πίστη μου σε κανέναν. Λυπάμαι που η προπαγάνδα σου δεν έχει όρια!

Το να λέω την Αλήθεια μου είναι χρέος μου προς όλους!
Γιαπετ αν πράγματι θέλεις διάλογο και όχι προπαγάνδα θα πρέπει να αλλάξεις το ύφος σου. Τουλάχιστον αυτά που διδάσκεις στους άλλους να τα πράττεις εσύ πρώτος!

quote:
γιαπετ: Κοιτάξτε τώρα για να καταλάβετε φίλοι μου καλοί…

Όταν κάποιος υποβάλλει μια ερώτηση, σημαίνει, μεταξύ άλλων, ότι θα πρέπει ο αποδέκτης της συγκεκριμένης ερώτησης ή οποιοσδήποτε άλλος την κατανοήσει, να απαντήσει προς τον ερωτώντα.
Η κατάσταση αυτή, (διάλογος με ερωτήσεις απαντήσεις) χρειάζεται δύο, τουλάχιστον, άτομα τα οποία, ανάλογα με την πορεία του διαλόγου, χρίζονται ερωτώντες και απαντώντες, ταυτόχρονα ή εκ περιτροπής.
Όταν ο ένας ερωτά (ρωτάει), εκείνη τη συγκεκριμένη στιγμή, καλείται ερωτών ( αυτός που κάνει την ερώτηση), ο άλλος απαντά και καλείται απαντών (αυτός που απαντάει στην ερώτηση που έκανε ο πρώτος).

Στην περίπτωση όμως, που η απάντηση εμπεριέχει απαντητικές ερωτήσεις, ο δεύτερος γίνεται απαντών και ερωτών ταυτόχρονα και είναι πολύ δύσκολο να ξεκαθαριστεί αν απάντησε ή αν ερώτησε.
Ο πρώτος, που είχε κάνει την ερώτηση, δέχεται απάντηση και ερώτηση ταυτόχρονα, με αποτέλεσμα να μη μπορεί να διακρίνει τον ρόλο του, την συγκεκριμένη στιγμή του διαλόγου.
Αναρωτιέται δηλαδή, αν είναι ερωτών ή απαντών.



Για αυτό στο επόμενο μήνυμα σου διάλεξε ποιος θες να είσαι, ερωτών ή απαντών…….

«quote:
________________________________________
γιαπετ: Όλοι έχουν τις κακές τους στιγμές.
________________________________________
Ναι αλλά ένα συγνώμη θα επιβεβαίωνε ότι πράγματι ήταν κακή στιγμή!»


Μάλλον δεν θέλεις να επιβεβαιώσεις και να ζητήσεις συγνώμη από τους Χριστιανούς!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 13/07/2007 13:25:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 15:44:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

el-elyon :

quote:
Γιαπετ, για μένα, υπάρχει Θεός και αυτός ο Θεός φανερώνει τον εαυτό Του στην Άγια Γραφή. Στην Άγια Γραφή διαβάζουμε ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Ο άνθρωπος αμάρτησε και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Έτσι ήλθε ο θάνατος στο κόσμο. Αμαρτία είναι να κάνω αυτό που είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού. Για να φανεί η αμαρτία δόθηκε ο νόμος. Επειδή όλοι οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί θα έπρεπε όλοι να πεθάνουν. Άρα κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να πληρώσει για τις αμαρτίες του! Αλλά επειδή ο Θεός αγάπησε και αγαπάει όλους τους ανθρώπους έστειλε τον Υιό Του για να πληρώσει για τις αμαρτίες όλων.
Άρα ο Ιησούς Χριστός ήλθε να μας σώσει από το μισθό της αμαρτίας, από το θάνατο, και να μας χαρίσει την αιώνια ζωή!

Ασυναρτησίες της Χριστιανικής "Θεολογίας" :

1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .

2)Στην Καινή διαθήκη κάνει τον κόπο να ασχοληθεί και με τους υπόλοιπους ( μετά απο 2000 χρόνια !) , αλλά πάλι δια μέσου των Εβραίων ενω γενιέται και ως Εβραίος . Πολύ λογικό επίσης .

3)Επίσης ο Θεός δημιουργησε τα πάντα , άλλα δεν μας μαρτυράει το γιατί . Μάλλον Βαριόταν μόνος του και είπε να έχει κάτι να ασχολείται. Πολύ λογικό και αυτό.

4)Ως αποτέλεσμα της ασχολίας του αυτής , που δήθεν έγινε για λόγους αγάπης , ορισμένα δημιουργήματα του για τα οποία ο ίδιος ευθύνεται και τα υπεραγαπά , θα καίγονται στο αιώνιο πύρ ενώ θα ήταν προτιμότερο να μην είχαν υπάρξει ποτέ. Λογικότατο.

5)Για να φαίνεται η αμαρτία και να ξέρουμε ποιός θα καεί , έδωσε τον νόμο .
Βέβαια δεν εξήγησε τι θα γίνει με όλους αυτούς που δεν έλαβαν γνώση του νόμου , είτε γιατί δεν ήταν Εβραίοι την εποχή που τον έδωσε , είτε γεννήθηκαν πριν υπάρξουν καν οι Εβραίοι . Ατύχησαν θα μου πείτε. Λογικο , λογικό ...

6) Επειδή τώρα όλοι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί απο γεννησιμιού τους , θα έπρεπε να πεθάνουν όλοι.
Γιαυτό 3000 χρόνια αργότερα απο το προπατορικό αμάρτημα ( ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνονται αυτά ) έστειλε τον εαυτό του στην γή για να διορθώσει τα κακώς κείμενα .
Οσοι πέθαναν στο μεσοδιάστημα ατύχησαν επίσης . Λογικοοοο...

7) Για να μπορέσει λοιπόν , σύμφωνα με τον el-elyon , να τιμωρήσει όσους το αξίζουν (!), και όχι για να μας σώσει απο κάτι , Ο ίδιος ο Θεός Αυτοτιμωρείται (!) πάνω στο σταυρό για να αναιρέσει το προπατορικό αμάρτημα και να πληρώσει ο ίδιος για τις αμαρτίες μας .
Λογικό θα πεί κάποιος απο την μιά , γιατί αυτός ευθύνεται .
Ετσι έφτιαξε τον κόσμο .
Απο την άλλη βεβαια ουδείς μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει όλους αυτούς τους θεατρινισμούς του Θεού , ούτε το κατα πόσον αρμόζουν σε ένα Θεό .
Αρκεί που ταιριάζουν με το story ...

8)Επίσης δεν μας εξηγεί κανείς τι έγινε με αυτούς που ειχαν είδη πεθάνει πριν έρθει ο Χριστός και καίγονταν στην κόλαση .
Συγχωρέθηκαν και σε εαυτούς οι αμαρτίες και γύρισαν στον παράδεισο ή όχι ?
Ποιές αμαρτίες και ποιανών συγχωρέθηκαν τελικά ?

9)Με την έλευση του Χριστού συγχωρέθηκαν και οι αμαρτίες των αλλόθρησκων ή και αυτοί είναι μέσα στους ατυχήσαντες ?
Πως κρίνονται απο τον Θεό σας αυτοί που ποτέ δεν ενημερώθηκαν για την ύπαρξή του ??

ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του Θεού και άγνωστες οι βουλές του θα μου πείτε .
Αλλα ακομη μεγαλύτερη ΑΒΥΣΣΟΣ είναι η ψυχή αυτών που κατασκεύασαν όλα τα παραπάνω , αλλά και αυτών που τα πιστεύουν ...

Θερμή παράκληση : Αν μπορεί κάποιος να δώσει ΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις στα παραπάνω ας απαντήσει .
Απαντήσεις του στύλ " Ετσι είναι γιατί έτσι πιστεύω " , η του στύλ : " δεν γίνεται Θεολογία με τέτοιους όρους " , (επειδή δεν μας συμφέρει ), δεν έχω σκοπό να τις συζητήσω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy