ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 16:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde

Ο Dying Incubus, σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί, είναι συντονιστής του χώρου που σε φιλοξενεί και το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να τον σέβεσαι για την ώρα που διαθέτει για να διαβάσει την κάθε σοβαρότητα ή αρλούμπα του κάθε ένα από εμάς εδώ μέσα, με στόχο να διατηρήσει υγιές το περιβάλλον των συζητήσεων.
Σε διαβεβαιώνω ότι η συγκεκριμένη εργασία είναι εξαιρετικά δύσκολη και καλό είναι να μην την δυσκολεύουμε περισσότερο.

Σε παρακαλώ μην το συνεχίσεις, ας μην φτάσουμε σε άκρα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 17:12:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde

Ο Dying Incubus, σε περίπτωση που δεν το έχεις αντιληφθεί, είναι συντονιστής του χώρου που σε φιλοξενεί και το λιγότερο που πρέπει να κάνεις είναι να τον σέβεσαι για την ώρα που διαθέτει για να διαβάσει την κάθε σοβαρότητα ή αρλούμπα του κάθε ένα από εμάς εδώ μέσα, με στόχο να διατηρήσει υγιές το περιβάλλον των συζητήσεων.
Σε διαβεβαιώνω ότι η συγκεκριμένη εργασία είναι εξαιρετικά δύσκολη και καλό είναι να μην την δυσκολεύουμε περισσότερο.

Σε παρακαλώ μην το συνεχίσεις, ας μην φτάσουμε σε άκρα.


Καλά σου λέει Dr Jekyll Mr Hyde!!

Μην τους πας και πολύ κοντρα, γιατί ο Trainman είπε ένα: "σιχαίνομαι τους επαίνους που προέρχονται απο μέρους σας" απευθυνόμενος στους συντονιστές, και τον διαγράψανε.

Η amalia επειδή άνοιξα θέμα που "έθιξε" τους νεοπαγανιστές, επέτρεψε σε κάθε απροσάρμοστο να με αποκαλεί χριστιανό κανίβαλο.

When in Rome, do as the Romans do!



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 17:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Η amalia επειδή άνοιξα θέμα που "έθιξε" τους νεοπαγανιστές, επέτρεψε σε κάθε απροσάρμοστο να με αποκαλεί χριστιανό κανίβαλο.

απροσάρμοστος είσαι εσύ σαμουήλ γιατί μόνο ένας απροσάρμοστος και με βλάβη στον εγκέφαλο δεν μπορεί να καταλάβει ότι η βρώση ανθρώπινης σάρκας και η πόση ανθρωπίνου αίματος(σύμφωνα πάντα με την δίκη του παραδοχή) τον κατατάσσει σε κανίβαλο

από την στιγμή που παραδέχεσαι ότι τρως τις σάρκες και πίνεις το αίμα του χριστού τότε κατατάσσεσαι στους κανιβάλους

αν δυσκολεύεσαι να το χωνέψεις τότε μια σόδα θα σου κάνει καλόΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 17:26:55  Εμφάνιση Προφίλ
Υπαρχει μια ουσιαστικη διαφορα μεταξυ σεβασμου και ειλικρινιας. Η ειλικρινια σου μαθαινει, ενω ο απλά σεβασμος σε ικανοποιει.
Η ειλικρινια σαφως υπερεχει του σεβασμου και σαφώς οπως εχει φανει πιστευω απο τα γραπτα μου ειναι και η πρωτη μου επιλογη. Σε αντιθεση με τον σεβασμο που ειναι συνηθως τριτη.

Οσον αφορα την κουραση εχεις δικαιο.Αν βεβαια ως συντονιστης πληρωνετε για να κανει αυτη τη δουλεια τοτε δεν εχεις δικαιο. Αλλα γενικα κ παλι εχεις δικαιο με την χριστιανικη εννοια πια οτι δλδ αφου μπορουμε να μη βαζουμε τον αλλο σε κοπο γιατι να τον βαλουμε?

Απ την αλλη το θεμα της "ταμπελοποιησης" εχει θικτει αρκετες φορες απο διαφορους συντονιστες. Δε θα μεινω στο αν αυτο ειναι σωστο ή λαθος αλλα θα μεινω σε 2ο γεγονοτα:Οτι οσες προσφατες παρατηρησεις εχω δει εχουν γινει σε χριστιανους, και οτι κανενα μελος δε φανηκε να "ενοχλειτε" απο το "φαινομενο" της "ταμπελοποιησης"(κατι ελεγε για προβολη πριν ο φιλτατος...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 19:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Ένα ολόκληρο χρόνο που είμαι στο forum......... παρατηρώ λοιπόν ότι η ταμπελοποίηση όχι μόνο υπάρχει, αλλά και βγάζει μάτι.

'Ετσι υπάρχουν οι φίλοι του Χριστιανισμού αλλά υπάρχουν και οι εχθροί του. Φυσικά υπάρχουν και οι ουδέτεροι, που μετριούνται αυστηρά στα δάχτυλα του ενός χεριού.
Για ποιο λοιπόν λόγο να κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας?
Παρατηρώ όμως ότι η προτροπή από τους συντονιστές για άρση του εμείς-εσείς είναι σχεδόν αν όχι πάντα μονόπλευρη!.......ίσως είναι και αυτό μέρος του παιχνιδιού.......

Από κει και έπειτα όμως είναι κουραστική αυτή η συνεχής όχληση.
Να το πω αλλιώς? Τι τον νοιάζει τον Dying Incubus εάν χρησιμοποιούμε το εμείς ή το εσείς?
Εάν παρεξηγηθώ εγώ ή ο γιαπετ για παράδειγμα λόγω ταμπελοποίσησης, θα ζητήσουμε εξηγήσεις ο ένας από τον άλλον......

Να σου πω και κάτι άλλο? αγαπητή pyramid?
Δυσκολεύουμε το έργο του συντονιστή?........υπερβάλεις!!........αυτό γίνεται όταν η κουβέντα ξεφεύγει από τα όρια και χρησιμοποιούνται ύβρεις ή προσβολές σε σημείο ύβρης....... Όταν όμως συμβαίνει αυτό........δε βλέπω να ιδρώνουν και πολύ τα αυτιά του συντονιστή!!!!..........

Ο ρόλος του συντονιστή θα πρέπει να είναι διακριτικός αλλά κυρίως ωφέλιμος.

Δε μπορεί όταν ο τρέχαγύρευε βάζει ταμπέλες να γίνεται θέμα, αλλά όταν βάζει για παράδειγμα ο άθεος ή ο γιαπετ να μην τρέχει κάστανο..... Όπως δεν μπορεί όταν υβρίζεται και εμπαίζεται το ιερότερο πράγμα της θρησκείας μας που είναι η Θεία Κοινωνία, πάλι ο συντονιστής να σφυρίζει αδιάφορα...........γιατί ο ρόλος του τότε γίνεται μονόπλευρος και επικίνδυνος........που σημαίνει ότι η ταμπελοποίηση ήδη έχει γίνει από τον Συντονιστή......

Εμένα πάντως με αφήνει αδιάφορο........και απλά θα πω, αυτό που και ο Κύριός μας είπε:"οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δέ κάμηλον καταπίνοντες."

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 20:50:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η amalia επειδή άνοιξα θέμα που "έθιξε" τους νεοπαγανιστές, επέτρεψε σε κάθε απροσάρμοστο να με αποκαλεί χριστιανό κανίβαλο.

samuel1974

Δεν είδα από κανέναν να σε ''βάζει'' στη θέση σου όταν ξεφτέλισες και γελοιοποίησες τα ιερά και τα όσια των αρχαιολατρών, γράφοντας:

''όπως φυσικά και ένας αρχαιολάτρης γονιός πρέπει να καθίσει να ερμηνεύσει σωστά στο παιδί του το μύθο της αποπλάνησης του Γανυμήδη, και να του εξηγήσει και το πως ανυψώνεται η ανθρώπινη διανόηση στο αντίκρυσμα του ερεθισμένου πέους του Πάνα.'' στις 13/11/2008, 16:14:28, σε άλλο θέμα...

Το αντίθετο μάλιστα είδα...επίπληξη στον zip όταν άλλοι αντιστοίχισαν την Ακρόπολη με τα πανηγύρια...!!!

Θα προσπαθήσω λοιπόν να εξισορροπήσω τα πράγματα με μερικά κείμενα:

ΠΑΝΟΣ

Πάνα καλώ κρατερόν, νόμιον, κόσμοιο το σύμπαν,
ουρανόν ηδέ θάλασσαν ιδέ χθόνα παμβασίλειαν και πυρ αθάνατον.
Τάδε γαρ μέλη εστί τα Πανός.
Ελθέ, μάκαρ. σκιρτητά, περίδρομε, σύνθρονε Ώραις,
αιγομελές, βακχευτά, φιλένθεε, αστροδίαιτε,
αρμονίαν κόσμοιο κρέκων φιλοπαίγμονι μολπήι,
φαντασιών επαρωγέ, φόβων έκπλαγε βροτείων,
αιγονόμοις χαίρων ανά πίδακας ηδέ τε βούταις,
εύσκοπε, θηρητήρ, Ηχούς φίλε, σύγχορε νυμφών,
παντοφυής, γενέτωρ πάντων, πολυώνυμε δαίμον,
κοσμοκράτωρ, αυξητά, φαεσφόρε, κάρπιμε Παιάν,
αντροχαρές, βαρύμηνις, αληθής Ζεύς ο κεράστης.
Σοι γαρ απειρέσιον γαίης πέδον εστήρικται,
είκει δ’ ακαμάτου πόντου το βαθύρροιον ύδωρ
Ωκεανός τε πέριξ εν ύδασι γαίαν ελίσσων,
αέριόν τε μέρισμα τροφής, ζωοίσιν έναυσμα,
και κορυφής εφύπερθεν ελαφροτάτου πυρός όμμα.
Βαίνει γαρ τάδε θεία πολύκριτα σαίσιν εφετμαίς.
Αλλάσσεις δε φύσεις πάντων ταις σαίσι προνοίαις
βόσκων ανθρώπων γενεήν κατ’ απείρονα κόσμον.
Αλλά, μάκαρ, βακχευτά, φιλένθεε, βαίν’ επί λοιβαίς
ευιέροις, αγαθήν δ’ όπασον βιότοιο τελευτήν
Πανικόν εκπέμπων οίστρον επί τέρματα γαίης.

Και η μετάφραση:

ΤΟΥ ΠΑΝΟΣ

Προσκαλώ τον ρωμαλέο Πάνα, τον ποιμενικό, το σύμπαν του κόσμου,
τον ουρανό και τη θάλασσα και την παμβασίλισσα γη και το πυρ το αθάνατο.
Γιατί αυτά είναι τα μέλη του Πανός.
Έλα μακάριε, χορευτή, περιφερόμενε, ομόθρονε με τις Ώρες,
τραγοπόδαρε, βακχευτή, ενθουσιαστικέ, υπαίθριε,
που αυλοπαίζεις την αρμονία του κόσμου με παιχνιδιάρικο τραγούδι,
ω βοηθέ των φαντασιώσεων, υποκινητή των ανθρώπινων φόβων
που χαίρεσαι με τους γιδοβοσκούς και τους βουκόλους στις πηγές,
οξυδερκή, κυνηγέ, φίλε της Ηχούς, συγχορευτή των νυμφών,
συ ο παντογόνος, ο γεννήτωρ όλων, πολυώνυμη θεότητα,
κοσμοκράτορα, αυξητή, φωτοφόρε, γόνιμε Παιάν,
σπηλαιόφιλε, εξοργισμένε, ο αληθινός εσύ Ζεύς ο κερασφόρος.
Γιατί σε σένα έχει στηριχθεί το απέραντο έδαφος της γης,
και υπακούει το βαθύρροο νερό του ακαταπόνητου πόντου
κι ο Ωκεανός που περιελίσσει μέσα σε ύδατα τη γη,
και το αέριο μέρος της τροφής, το έναυσμα στα ζωντανά,
και πάνω απ’ την κορφή ο οφθαλμός της ελαφρότατης φωτιάς,
γιατί αυτά τ’ ανόμοια θεία βαίνουν με τις δικές σου εντολές.
Την φύση των πάντων αλλάζεις με τις δικές σου προβλέψεις
το γένος των ανθρώπων τρέφοντας στον απέραντο κόσμο.
Αλλά, μακάριε, βακχευτή, ενθουσιαστικέ, πρόσελθε στις σπονδές
τις πανίερες, και δώσε τέλος καλό του βίου
διώχνοντας τη μανία του Πανικού στα πέρατα της γης.

Απ'τον παραπάνω ύμνο έχουν εμπνευστεί και οι Daemonia Nymphe (Δαιμόνια Νύμφη) και έφτιαξαν ένα υπέροχο τραγούδι το ''Summoning Pan'' (''Καλώντας τον Πάνα'') που εμπεριέχεται στο δίσκο ''The bacchic Dance of the Nymphes- Tyrvasia''(Ο βακχικός χορός των Νυμφών-Τυρβασία) και του οποίου τους στίχους παραθέτω μιας και δεν κατάφερα να βρώ λίνκ για να το ακούσετε...

Καλούμε τον Πάνα, τον μεγαλοδύναμο θεό.
Τον βουκολικό Πάνα, που είναι το σύμπαν του κόσμου.
Ουρανός, θάλασσα, κυρίαρχη Γη και αθάνατη φωτιά.
Έλα μακάριε, χορευτή, περιφερόμενε, ομόθρονε με τις Ώρες,
τραγοπόδαρε, βακχευτή,
που αυλοπαίζεις την αρμονία του κόσμου σαν παιχνιδιάρικο τραγούδι.
Πάνα παίξε μουσική για μας,
και μεις θα χορέψουμε κάτω απο τις μελωδίες της φλογέρας σου.
Ω βοηθέ των φαντασιώσεων, υποκινητή των ανθρώπινων φόβων,
Οξυδερκή, κυνηγέ, φίλε της Ηχούς,
συγχορευτή των Νυμφών, σύ ο παντογόνος, ο γεννήτωρ όλων.
Εσύ που ξυπνάς όλα τα στοιχεία της φύσης, τα μαγεύεις με τις γλυκές σου αρμονίες,
εσύ που καλείς τις Νύμφες σε έναν τελετουργικό χορό.
Ω κερασφόρε άρχοντα,
αιώνιε βακχευτή, Πάνα.

Η μελωδία που ντύνει το συγκεκριμένο τραγούδι είναι απλά εκπληκτική!
Απλά ακούστε το αν το βρείτε πουθενά-αξίζει!

Και κλείνω αυτήν την παρένθεση που έκανα (επαναλαμβάνω) για εξισορροπιστικούς λόγους, αφήνοντας τους ανοιχτόμυαλους αναγνώστες να βγάλουν τα δικά τους συμπεράσματα ως πρός το ερεθισμένο πέος του Πάνα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
trexagireve -Φιλε μου elo, όλοι έχουν άποψη, αλλά άλλο η άποψη
κι άλλο η κριτική... Νομίζω οτι διαρρυγνίεις αρκετά ιμμάτια
κάθε φορά που λέμε κάτι, εμείς οι χριστιανοί( ώρε περηφάνια, σαν τον
γέρο του Μοριά μου βγαίνει...)ενώ όταν γελάτε (πλειστάκις) με διάφορα περί
χριστιανισμού και δή περί χριστιανών συνελλήνων σας,τους οποίους κοροιδεύετε,
τότε είναι θέμα καλλιτεχνικής απόδοσης... Όχι ρε φίλε, μην κάνεις
διακρίσεις..Όλοι τα ίδια κάνουμε, απλά των άλλων είναι άσχημα και
τα δικά μας ρόιδι...

Μετά την τροπή που έχει πάρει όλο αυτό το θέμα πιστεύω ότι πρέπει να τοποθετηθώ παρόλο που δεν ήθελα να ξεφύγουμε από το συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ.

Καταρχήν το πρώτο λάθος που κάνεις φίλε trexagireve είναι ο διαχωρισμός που κάνεις σε χριστιανούς και μη χριστιανούς .

Ποτέ μέσα σε έναν διάλογο που θα έχω με ένα μέλος δεν κοιτάω το ποιο είναι το πιστεύω του και ούτε περνάει καν από το μυαλό μου να μπω στην διαδικασία αυτήν, για αυτό και θα δεις ότι μέσα σε έναν διάλογο, τα μηνύματα μου είναι αποκλειστικά στο μέλος που συνομιλώ και όχι γενικά και αόριστα πχ .. «Νομίζω οτι διαρρυγνίεις αρκετά ιμμάτια κάθε φορά που λέμε κάτι, εμείς οι χριστιανοί»…

Μέσα σε έναν διάλογο το σωστό είναι να μην υπάρχει ούτε διαχωρισμός αλλά και ούτε η παραμικρή προκατάληψη και αυτό γιατί πάντα πίστευα, αλλά και πιστεύω, ότι ανεξάρτητα το αν εγώ και εσύ έχουμε διαφορετικές απόψεις και πιστεύω, σκοπός μου δεν είναι το να υποβιβάσω (προσβάλω) τα πιστεύω σου, ακόμα και αν βλέπεις εντελώς διαφορετικές τοποθετήσεις που «εναντιώνονται» και δεν συμφωνούν στα προσωπικά σου πιστεύω.
Και αυτό γιατί ήμουν πάντα της άποψης, πως όταν η προσωπική μας «πίστη» είναι βαθιά και αληθινή μέσα μας (όποια και αν είναι αυτή) δεν υπάρχει περίπτωση να την αγγίξει τίποτα εξωτερικό..

quote:
trexagireve -Έσύ δεν είπες στον elo join the club, όταν
εμείς οι χριστιανοί μαντρωνόμαστε; Εσείς στο κλάμπ, πως λέγεται;

Το join the club έχει να κάνει με την συνεχόμενη εμμονή το να ομαδοποιείς τα πάντα και τους πάντες, ενώ επανειλημμένα μέσα από τα μηνύματα μου προσπαθώ να σου δείξω ότι δεν ξεχωρίζω τους ανθρώπους βάση το πιστεύω τους … «elo -Πάντως αν πρόσεξες το τόνισα, ότι κάθε τι που λέγεται «θρησκεία» ή οποιοδήποτε ρεύμα που άλλα εκφράζει και άλλα δείχνει»…

quote:
Dr Jekyll Mr Hyde -Οσον αφορα την κουραση εχεις δικαιο.Αν βεβαια ως συντονιστης πληρωνετε για να κανει αυτη τη δουλεια τοτε δεν εχεις δικαιο

Να είσαι σίγουρος Dr Jekyll ότι κανείς συντονιστής και διαχειριστής δεν πληρώνεται, αλλά αυτό που κάνει το αγαπάει και για αυτό το κάνει .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:16:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που πρέπει να ειπωθεί εδώ μέσα είναι οτι
κάποιοι έχουν τον ενθουσιασμό τυ νέου, κατά το Νέα Εποχη
και γι αυτό είναι τόσο παρορμητικοί... Κι επειδή ο χριστιανισμός
έχει κάτι χιλιάδες χρόνια, αυτο μάλλον τους νεοπαγανιστές
αφορά και γι αυτό πολλάκις είπα περί νεαρού της ηλικίας,εννοωντας
σε κάποιες απο αυτές , το νέον της θρησκείας των νεοπαγανιστών..
Απλά τότε δεν ήθελα να το βάλω σε τέτοια βάση.
Το θέμα είναι όμως, ότι ο ενθουσιασμός αυτός φέρνει εντάσεις και αυτό
ακολούθως, ακραίες θέσεις... Ας το προσεξουν οι έχοντες το πρόβλημα, γιατί
το να αναγνωρίζεις πότε τον Ιησού ότι υπήρξε, για να πεις ότι δεν αναστήθηκε
και πολύ άνετα, μετά απο κάποιες σελίδες, ότι δεν υπήρξε...
Κοινώς, αρνούνται μια κοινή βάση συζήτησης. Αυτό δείχνει και το πόσο σίγουροι
είναι για ότι πιστεύουν.....Δικό μου συμπέρασμα, απο απλά μαθηματικά....
Μπορούμε, όμως και τώρα, να κάνουμε τον διάλογο για τον οποίο είμαστε εδώ
κι ας κερδίσουμε όλοι απο την αλήθεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 22:27:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
helios2012:
Θα προσπαθήσω λοιπόν να εξισορροπήσω τα πράγματα με μερικά κείμενα:

ΠΑΝΟΣ

Πάνα καλώ κρατερόν, νόμιον, κόσμοιο το σύμπαν,
ουρανόν ηδέ θάλασσαν ιδέ χθόνα παμβασίλειαν και πυρ αθάνατον.
Τάδε γαρ μέλη εστί τα Πανός...............



Ωραίο το ποιηματάκι. Πότε γράφτηκε? Θέλω να το διαβάσω. Σε ποιον αρχαίο συγγραφέα-έργο θα το βρω?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:08:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
Ωραίο το ποιηματάκι. Πότε γράφτηκε? Θέλω να το διαβάσω. Σε ποιον αρχαίο συγγραφέα-έργο θα το βρω?

Τα Ορφικά «Ιωάννου Δ. Πασσά»

Δεν ξέρω αν ο helios το έχει από άλλες εκδόσεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:11:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ωραίο το ποιηματάκι. Πότε γράφτηκε? Θέλω να το διαβάσω. Σε ποιον αρχαίο συγγραφέα-έργο θα το βρω?

Europaie, εγώ λέω να βρείς το τραγουδάκι...
Είναι πιό δύσκολο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2008, 23:24:45  Εμφάνιση Προφίλ
Μα αγαπητέ elo δε βλέπεις τι προσπαθεί να κάνει ο europaios?
Λες και δεν ξέρουμε τα τερτίπια του...!

Ο Πασσάς δεν είναι αρχαίος!

Αυτό θα σου πεί...

Επειδή εγώ δε θα μπώ σ'αυτό το τριπάκι, και επειδή βαριέμαι ν'αναλύσω το ιστορικό των Ορφικών ύμνων θα περιοριστώ μόνο σε μια λέξη: TLGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:13:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:

euroapaios2:
Ωραίο το ποιηματάκι. Πότε γράφτηκε? Θέλω να το διαβάσω. Σε ποιον αρχαίο συγγραφέα-έργο θα το βρω?

elo:
Τα Ορφικά «Ιωάννου Δ. Πασσά»

Δεν ξέρω αν ο helios το έχει από άλλες εκδόσεις .

helios:
Μα αγαπητέ elo δε βλέπεις τι προσπαθεί να κάνει ο europaios?
Λες και δεν ξέρουμε τα τερτίπια του...!

Ο Πασσάς δεν είναι αρχαίος!

Αυτό θα σου πεί...

Επειδή εγώ δε θα μπώ σ'αυτό το τριπάκι, και επειδή βαριέμαι ν'αναλύσω το ιστορικό των Ορφικών ύμνων θα περιοριστώ μόνο σε μια λέξη: TLG



Eγώ ήμουν σαφής.........θέλω τον αρχαίο συγγραφέα που το έγραψε....και πότε γράφτηκε? πότε υπάρχει η αρχαιότερη μαρτυρία για αυτό? Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.....ή ξέρετε ή δεν ξέρετε..... τι εννοείς αγαπητέ helios, γράφοντας TLG?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:28:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

quote:
samuel1974

Δεν είδα από κανέναν να σε ''βάζει'' στη θέση σου όταν ξεφτέλισες και γελοιοποίησες τα ιερά και τα όσια των αρχαιολατρών, γράφοντας:

''όπως φυσικά και ένας αρχαιολάτρης γονιός πρέπει να καθίσει να ερμηνεύσει σωστά στο παιδί του το μύθο της αποπλάνησης του Γανυμήδη, και να του εξηγήσει και το πως ανυψώνεται η ανθρώπινη διανόηση στο αντίκρυσμα του ερεθισμένου πέους του Πάνα.'' στις 13/11/2008, 16:14:28, σε άλλο θέμα...


Τα παράπονα στους αρχαίους Έλληνες, που φτιάχνανε κάτι τέτοια.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 00:32:26Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 00:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
...και κάτι τέτοια!

Εδώ βλέπουμε τον Πρίαπο, γιό του Διόνυσου και της Αφροδίτης.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 00:57:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 01:03:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
..και τέτοια


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 01:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
...και τέτοια


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:01:06  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Εδώ βλέπουμε τον Πρίαπο, γιό του Διόνυσου και της Αφροδίτης.

Προφανώς ο Πρίαπος, έπασχε από... πριαπισμό!!!

Πώς μπορείς να κατανοήσεις το συμβολισμό αυτών που ο μισανθρωπισμός του χριστιανισμού, κατηγόρησε και έκανε τον άνθρωπο να νοιώθει ντροπή για το σώμα του;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλε samuel1974 σε περίμενα για πιό σοβαρό συζητητή . Τόσο μεγάλη ένδεια επιχειρημάτων υπάρχει λοιπόν και ακολούθησες την πεπατημένη των χριστιανών συκοφαντών λασπολόγων της αρχαίας Ελλάδας και της θρησκείας των Ελλήνων αντί διαλόγου ;

Αν είχες ίχνος αυτοσεβασμού δεν θα έπεφτες τόσο χαμηλά και να παραθέσης την εξόφθαλμα πλαστή απεικόνηση του δήθεν αρχαίου μελανόμορφου πινακίου , σαν αυτά που πουλάνε στο Μοναστηράκι σε ανίδεους τουρίστες , υποτιμώντας τη νοημοσύνη και τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις .
Ο αγράμματος (καλλιτέχνης) που ίσως κατά παραγγελία κάποιων απολογητών φιλοτέχνησε την παράσταση αυτή , θα έπρεπε να γνωρίζει όπως όφειλες να γνωρίζεις και εσύ , ότι αν η παράσταση ήταν αυθεντική δεν θα έγραφε Διας αλλά Ζευς , για να μην αναφερθώ και στα άλλα σημειολογικά λάθη .

Όσο για τον φαλλό που απεικονίζεται στη δεύτερη φωτογραφία , είναι πράγματι το σύμβολο της γονιμότητας , όχι μόνο για τους ανθρώπους αλλά για όλη τη φύση . Βλέπεις οι αρχαίοι μέσα στην άγνοιά τους όπως θα έλεγε και ο trexagireve δεν γνώριζαν ότι τα παιδιά μπορούν να γεννηθούν και από παρθένες που μυρίζουν κρίνους .

Ειλικρινά λυπάμαι για το πού καταντά η θρησκοληψία τους ανθρώπους .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Στην πρώτη φωτογραφία έχω εξήγηση. Η κυρία ήταν βοσκός, φαίνεται εξάλλου και από το ραβδί. Ήταν δε τόσο όμορφη που θέλοντας ο καλλιτέχνης να απεικονίσει την ομορφιά της......έδωσε στον τράγο και επικεφαλή του κοπαδιού ανθρώπινη μορφή.....και κοινώς την έστρωσε στο κυνήγι......θέλει να μας πει ο καλλιτέχνης ότι ήταν τόσο όμορφη που δεν πέρασε απαρατήρητη ούτε και από τα ζώα......ενδεχομένως να ήταν συγγενής της Αφροδίτης.....ίσως ετεροθαλής αδελφή.

Στη δεύτερη φωτογραφία ο άνθρωπος είχε ατύχημα. Μια σφίγκα τρύπωσε κάτω από τη χλαμύδα και του τσίμπησε το "όργανο"......αυτό πρήστηκε.
Ο δε καλλιτέχνης ήταν φίλος του. Ο ασθενής άνδρας είχε τρομερή αδυναμία στα φρούτα. Τώρα όμως στην κατάσταση που βρισκόταν του ήταν αδύνατο να βγει να πάει να τα συλλέξει. Έτσι προσφέρθηκε ο φίλος του να το κάνει για αυτόν με αντάλλαγμα την αποθανάτισή του.

Μάλιστα για να σταθεί όρθιο το όργανο και δεδομένου ότι δε βρισκόταν σε στύση το έδεσαν επιμελώς με τρεις σπάγκους σε ένα ξύλο και αυτό το στήριξαν σε ένα βράχο. Αυτό είναι ένα άλλο στοιχείο του ατυχήματος με τη σφήγκα.

Στην τρίτη εικόνα διακρίνω μια ζήλια, που φανερώνει ότι ποτέ σου δεν έχεις κάνει παρτούζα...

Στην τέταρτη εικόνα παρατηρούμε ότι το χρώμα του υλικού από το οποίο είναι φτιαχμένο το επίμαχο θέμα διαφέρει από το λοιπό περιβάλλον.....

Στο βάθος διακρίνω σύγχρονα σπίτια.......στο κάτω κάτω τι δουλειά έχει ένα πέος σε μια κολώνα? που είναι το σώμα?....αλλά κάτι δε μου κολλάει με το κέντρο βάρους.....πως στέκεται? γιατί δεν έχει πέσει..... κάτι μου λέει ότι είναι φτιαχτό........σκηνοθετημένο.......και κακόγουστα μάλιστα...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:18:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Αν είχες ίχνος αυτοσεβασμού δεν θα έπεφτες τόσο χαμηλά και να παραθέσης την εξόφθαλμα πλαστή απεικόνηση του δήθεν αρχαίου μελανόμορφου πινακίου , σαν αυτά που πουλάνε στο Μοναστηράκι σε ανίδεους τουρίστες , υποτιμώντας τη νοημοσύνη και τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις .

Έλα καημένε Sesostis.......έτρεξες για τις κορώνες!!.........

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:21:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

europaios2:
τι εννοείς αγαπητέ helios, γράφοντας TLG?

Βρε ευρωπαίε, να γκουγκλάρεις για να βρείς emoticons και εικόνες του Αρκά μπορείς...να βρείς ένα τραγουδάκι και μια λεξούλα δε μπορείς?
Σου ζήτησα πολλά?

Άντε θα σε βοηθήσω...αν και περίμενα πως το ξερες!

Ορίστε λοιπόν:http://web.itc.auth.gr/portal/content/view/124/

Όσον αφορά τις εικόνες που παρέθεσε ο samuel1974, έχω να πώ πως αν σε χίλια χρόνια από τώρα οι απόγονοί μας, κάνουν ανασκαφές και ανακαλύψουν κανά θαμμένο sex shop ή απομεινάρια από κανά μαγαζί με αστεία είδη δώρων θα τρίζουν τα κόκκαλά μας απ'αυτά που θα μας σούρουν και τις εντυπώσεις που θα σχηματίσουν...
Εκτός αυτού, οι αρχαίοι ημών πρόγονοι είχαν αστείρευτο χιούμορ και το αντανακλούσαν και στους θεούς τους...
Δεν επεκτείνομαι σε αναλύσεις περί φαλλού και της σημασίας αυτού για τη διαιώνιση του ανθρωπίνου είδους, όπως και των θεών...
Δεν είμαι φαλλοκράτης!!!

Αλήθεια σαμουήλ, η τελευταία φοτό είναι απ'τη Δήλο?
(Ξέρεις, αυτό το νησάκι που βρίσκεται κοντά στην Τήνο και στη Μύκονο...)
Αν είναι από κεί, έχεις πάει ποτέ ή μέχρι τη Μύκονο έχεις φτάσει?

Τεσπά, για να μην ξεχνιόμαστε,το παρόν θέμα άλλα πραγματεύεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:22:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Αν είχες ίχνος αυτοσεβασμού δεν θα έπεφτες τόσο χαμηλά και να παραθέσης την εξόφθαλμα πλαστή απεικόνηση του δήθεν αρχαίου μελανόμορφου πινακίου , σαν αυτά που πουλάνε στο Μοναστηράκι σε ανίδεους τουρίστες , υποτιμώντας τη νοημοσύνη και τις εγκυκλοπαιδικές μας γνώσεις .

Κι εγώ νόμιζα ότι θα σου φαινότανε ύποπτα τα αυγουλωτά μαξιλαράκια...

Τα άλλα όμως είναι αυθεντικά έργα τέχνης.


@ Γιάπετ

Ο Πρίαπος είχε πρόβλημα.
Απο εκεί θα βγήκε το σύνθημα των γηπέδων:
Βαριά, βαριά
η π...α του τσολιά


Αλλά μεταξύ μας τώρα. Ο ήλιος2012 με προκάλεσε και παρέθεσε και ένα πλαστό ποίημα, τάχα αρχαίο.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 02:32:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

quote:
Αλήθεια σαμουήλ, η τελευταία φοτό είναι απ'τη Δήλο?
(Ξέρεις, αυτό το νησάκι που βρίσκεται κοντά στην Τήνο και στη Μύκονο...)
Αν είναι από κεί, έχεις πάει ποτέ ή μέχρι τη Μύκονο έχεις φτάσει?

Είπα κάτι και γύρισες και μου είπες ότι θίγω τα ιερά και τα όσια.

Αυτά όμως θεωρούντανε ιερά και όσια.

Εάν εσύ αναθρεμμένος σαν Χριστιανός, σου φαίνονται αυτά σαν πορνογραφία, τότε πρέπει να εργαστείς λίγο στην αποχριστιανοποίηση σου για να μπορέσεις να τα βλέπεις και να σου προκαλλούνε κατάνυξη.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 03:21:22  Εμφάνιση Προφίλ
Samuel1974:
quote:
Είπα κάτι και γύρισες και μου είπες ότι θίγω τα ιερά και τα όσια.

Δεν είπα αυτό...ήμουν σαφής πως κανείς δεν σου είπε κάτι, ακόμα και αν έβρισες τα θεία τους, γι'αυτό δεν θα πρεπε να σε χαλάει αν ο κάθε απροσάρμοστος (ούτε εδώ επεμβαίνει κανείς εναντίον σου παρότι παρεκτρέπεσαι χρησιμοποιώντας τέτοιους χαρακτηρισμούς) σε αποκαλεί χριστιανό κανίβαλλο.

quote:
Αυτά όμως θεωρούντανε ιερά και όσια.

Το αφήνω ασχολίαστο...Ας το σχολιάσουν οι υπόλοιποι...

quote:
Εάν εσύ αναθρεμμένος σαν Χριστιανός, σου φαίνονται αυτά σαν πορνογραφία,

Από που κατάλαβες ρε τσάκαλε πώς έχω ανατραφεί?
Και από που φάνηκε στα λεγόμενά μου πως τα βλέπω όλα αυτά σαν πορνογραφία??????

quote:
τότε πρέπει να εργαστείς λίγο στην αποχριστιανοποίηση σου για να μπορέσεις να τα βλέπεις και να σου προκαλλούνε κατάνυξη.

Να σου πώ, πρέπει να διαλέξω, ντέ και καλά, ανάμεσα στην πορνογραφία ή την κατάνυξη?
Τίποτε άλλο δεν παίζει?
Κανένα απ'τα δύο δε μου κάνει...
Τίποτε σε γέλωτα παίζει?

Βρέ μπας και με μπέρδεψες με κανάν άλλο?

Μια ερώτηση σου'κανα για το αν πήγες στη Δήλο και τι απάντησες?
Απ'την πόλη έρχομαι και στην κορφή καν'έλα!

Πρός άπαντες:
Το κείμενο που παρέθεσα με την ονομασία ''Πανός'' δεν είναι πλαστό!
Εγώ το'γραψα!!!!
Ναι, είναι δικό μου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 03:45:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

quote:
Από που κατάλαβες ρε τσάκαλε πώς έχω ανατραφεί?
Και από που φάνηκε στα λεγόμενά μου πως τα βλέπω όλα αυτά σαν πορνογραφία??????

Εσύ είπες ότι θίγω τα ιερά και τα όσια, επειδή ανέφερα για την εξήγηση που πρέπει να κάνει ο αρχαιολάτρης γονιός μπροστά στη θέα του πέους του Πανός.

Τώρα άμα και γιατί ανασκευάζεις, μη το ρωτάς σε εμένα.

quote:
Να σου πώ, πρέπει να διαλέξω, ντέ και καλά, ανάμεσα στην πορνογραφία ή την κατάνυξη?
Τίποτε άλλο δεν παίζει?
Κανένα απ'τα δύο δε μου κάνει...
Τίποτε σε γέλωτα παίζει?

Την κατάνυξη τη νιώθεις, το πως αντιμετωπίζεις την πορνογραφία... μπορεί και με γέλιο. Δεν είπα το τι αισθάνεσαι, το σαν τι τα βλέπεις αυτά είπα.

quote:
Μια ερώτηση σου'κανα για το αν πήγες στη Δήλο και τι απάντησες?
Απ'την πόλη έρχομαι και στην κορφή καν'έλα!

Όχι στη Δήλο δεν έχω πάει, τι σημαίνει αυτό, ότι άμα δω απο κοντά αυτές τις πέτρες θα τις δω αλλιώς;;

quote:
Πρός άπαντες:
Το κείμενο που παρέθεσα με την ονομασία ''Πανός'' δεν είναι πλαστό!
Εγώ το'γραψα!!!!
Ναι, είναι δικό μου!

Μπράβο σου!
Αλλά εσύ, ο Παλαμάς, ο Σικελιανός τον εξωραϊζουνε τον Πάνα, και δεν μπορούνε να τον δούνε όπως κάποιοι άνθρωποι πριν απο 2000 χρόνια. Γιατί κάτι έχει μεσολαβήσει. Μάλλον πολλά έχουνε μεσολαβήσει. Για αυτό και είπα ότι είναι "τάχα αρχαίο".


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 03:47:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Τι να παρεξηγήσεις απο ένα τραγοπόδαρο κτήνος,
προφανώς δείγμα τερατογέννηση, που έτρεχε με κατσίκες και
σάτυρους στα βουνά καιτα λαγκάδια, φίλε Σαμουήλ;
Ξέρουμε και σήμερα ποιοί τρέχουν σε βουνά και για ποιούς
λόγους. Το ίδιο ίσχυε και τότε... Σεξ, σεξ, με ότι νάναι,
απο ακατάσχετη σεξομανία... Απο χρόνια λιγούρα.... Αυτά τα
έχον πει οι ίδιοι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, οι οποίοι,
καταπιεζόμενοι απο τα τότε ιερατεία, υπέφεραν κάτω απο τον
ζυγό τέτοιων τεράτων και των οπαδών τους.
Με τον χριστιανισμό, ξαναγιναν πάλι άνθρωποι.Μόνο παράλογο
θα ήταν να λέγαμε ότι η 12θειστική αρχαία θρησκεία, ήταν λαοπρόβλητη...
Ιερατοπρόβλητη ήταν για να ελέγχουν τον κόσμο.. Μέχρι βασιλιάδες
γίνονταν για δείξουν ότι ο πραγματικός τους στόχος είναι η εξουσία κι
όχι δήθεν η θρησκεία, που, οπως όλοι οι αγύρτες, υπόσχονται σε θεούς
και δαίμονες, για να πάρουν την εξουσία και τίποτε άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:13:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
europaios2 -Eγώ ήμουν σαφής.........θέλω τον αρχαίο συγγραφέα που το έγραψε....και πότε γράφτηκε? πότε υπάρχει η αρχαιότερη μαρτυρία για αυτό? Τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο.....ή ξέρετε ή δεν ξέρετε.....

Μα αγαπητέ ευρωπαίε για αυτό σου δίνω τον τίτλο και τον συγγραφέα …

Για να ψάξεις να βρεις και να λύσεις την κάθε απορία, μόνος σου, εκτός και αν υπάρχει άλλο λόγος που ρωτάς…

Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ, δυστυχώς για άλλη μια φορά βλέπω ότι καταλήγει πάλι σε μια «κόντρα» που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάθε φορά να συμβαίνει αυτό ….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου elo, αλήθεια είναι αυτό που λές,μαντριά
πάλι υπάρχουν και όχι διάλογος... Αν και το θέμα ...
μαντρωνει μόνο του, αφού πάλι οι κακοί χριστιανοί, που
έκαναν τόσο κακό στον.. εαυτό τους, Έλληνες όντες...
Εσύ πότε ακριβώς το κατάλαβες,αυτό περί μαντριών που μπήκαν,
πριν την αναφορά σου σε μαντριά χριστιανών, ή μετά;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 10:51:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Αν νοιώθεις την ανάγκη να βάλεις τον εαυτό σου σε ένα «υποθετικό» μαντρί, είσαι ελεύθερος να το κανείς φίλε μου trexagireve, αλλά να μου επιτρέψεις να απέχω από αυτήν την διαδικασία καθώς δεν μπορώ να δω (υποβιβάσω) κανέναν εδώ μέσα ως πρόβατο που κλείνεται σε ένα μαντρί…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy