ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 03:41:38  Εμφάνιση Προφίλ
Μια και ξαναήλθε στην επιφάνεια ο όρος "Έλλην":

Για να δούμε αν τελικά, Έλληνας σήμαινε οτιδήποτε άλλο εκτός των Ελλήνων, όπως λένε οι φίλοι μας οι χριστιανοί, απο το στόμα του Ιωάννη του χρυσόστομου!!!

«Και ο μεν πολλά ληρήσας Πλάτων σεσίγηκεν· ούτος δε φθέγγεται... πανταχού γης και εις τα πέρατα της οικουμένης. Πού νυν της Ελλάδος ο τύφος; Πού τών Αθηνών το όνομα; Πού τών φιλοσόφων ο λήρος;... Τι ουν ουκ εις Πλάτωνα ενήργησεν ο Χριστός, ουδέ εις Πυθαγόραν, φησίν; Ότι πολλώ φιλοσοφωτέρα ην η Πέτρου ψυχή τών ψυχών εκείνων."

«Ουτε γαρ περί Θεού ουτε περί κτίσεως υγιές τι ευρείν ηδυνήθησαν εκείνοι ἀλλ’ άπερ η παρ’ ημίν χήρα επίσταται, ταύτα Πυθαγόρας ουδέποτε είδει.»


«...τους βαρβάρους και Έλληνας και κάθε άλλο έθνος κατετρόπωσαν.
Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι...»

Ο (τέλος πάντων) χρυσόστομος εννοεί τους ειδωλολάτρες, όταν εδώ αναφέρεται σε Έλληνες;;;

Αφήστε τα πεισματάκια και εκφράστε την κρίση σας...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 11:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: Αλλά...

Μπορεί να έχεις μνήμη χρυσόψαρου και γι' αυτό θα σου θυμίσω (αν αυτό είναι δυνατόν), ότι όχι μόνο απαντήθηκε αλλά, όπως συνηθίζεις, άρχισες τις ανούσιες ερωτήσεις και γι' αυτό ο Μακεδών αναγκάστηκε να σου απαντήσει:
quote:
________________________________________
To τι ορίζει ένα έθνος το ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου και επίσης το αναφέρει και ο γιάπετ.
________________________________________

Όλ' αυτά είναι στην προηγούμενη σελίδα.
ΕΛΑ, ΡΩΤΑ...ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΘΕΪΚΑ ΟΝΤΑ, ΤΩΡΑ...


Πάμε στην προηγουμένη σελίδα και να δούμε την απάντηση του φίλου σου macedon:
"quote:
________________________________________
el.elyon
Ωραία, ποιο είναι αυτό το συγκεκριμένο και ορισμένο Ελληνικό έθνος?
________________________________________
Macedon: Ανοιξε το βιβλίο της ΣΤ΄ τάξης "Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή" και δες το μόνος σου. Μην τα περιμένεις όλα έτοιμα.
Το ελληνικό έθνος είναι απλή έννοια και σαφώς ορισμένη.


quote:
________________________________________
el.elyon
Aρα δεν θέλεις να απαντήσεις!
________________________________________
Macedon: To τι ορίζει ένα έθνος το ανάφερα σε προηγούμενο μήνυμά μου και επίσης το αναφέρει και ο γιάπετ."


Να ανοίξω το βιβλίο, αυτή είναι η απάντηση του φίλου σου!

Θα σε παρακαλέσω να αποφεύγεις τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς, αν δεν θέλεις να απαντήσεις είναι δικαίωμα σου αλλά σε παρακαλώ πάψε να με προσβάλεις και τις συμβουλές σου αλλού, όχι σε μένα!

Είναι λογικό να μην θέλετε να απαντήσετε και να θεωρείτε τις ερωτήσεις ανούσιες γιατί εκεί είναι η ουσία για το θέμα!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 11:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Αγαπητέ μου ελ.ελυον,βλέπεις πως χάνεται η ψυχραιμία;δεν νομίζω ότι σε προσέβαλλε ο Μακεδών λέγοντας σου να κοιτάξεις το συγκεκριμένο βιβλίο.Ούτε είδα να σε χαρακτηρίζει κάποιος από εδώ,ούτε να σε υποτιμάει,ούτε να σε προσβάλλει.Αντίθετα,βλέπω ότι καταιγίζεις όλους με ερωτήσεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Μιλάς με ερωτήσεις,απαντάς με ερωτήσεις...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 11:46:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Trainman: Για το ζήτημα αυτό, ο El.elyon δεν απάντησε τίποτα.

Γιατί ο El.elyon επαινεί τον Trainman αλλά δεν απαντά στον Trainman.


Γιατί ο el.elyon δεν είναι εκπρόσωπος της Ορθόδοξης Εκκλησίας! Ο el.elyon ρώτησε: τι λέει η Βουλή των Ελλήνων για το θέμα? Η ελληνική κυβέρνηση?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΑΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 11:51:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Ο γιαπετ θεωρεί ως Ελληνικό Έθνος αυτό που υπήρχε πριν το χριστιανισμό.


quote:
γιαπετ: Στα εκκλησιαστικά βιβλία, υπάρχουν πολλές υβριστικές, προσβλητικές φράσεις, καθώς και αναθεματισμοί, κατά των Ελλήνων και κυρίως κατά του πνεύματος και του ιδεώδους του έθνους μας.

Άρα τα Εκκλησιαστικά βιβλία για τον γιαπετ δεν είναι στο πνεύμα και του ιδεώδους του έθνους μας!


quote:
________________________________________γιαπετ: Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;
________________________________________
Vasiliscm: Το αιώνιο μίσος του χριστιανισμού προς τον Ελληνικό Πολιτισμό. Κόμπλεξ κατωτερώτητος ονομάζεται στην ψυχολογία.
γιαπετ: Συμφωνώ σ' αυτά που λες,


Τότε γιατί παρουσιάζει τους Ιερείς, τους χριστιανούς Ορθοδόξους ως Έλληνες ?

quote:
γιαπετ: γιαπετ: Ο πάπας, ( για μένα είναι κι αυτός χριστιανός) και η εκκλησία του, μόλις τον 16ο αιώνα ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΌΤΙ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΊΚΑ ΈΧΕΙ... ΨΥΧΗ.
Αλήθεια, οι ορθόδοξοι τι λένε; Εχω κενό σ' αυτό.
Με την ευκαιρία να πώ ότι οι Έλληνες ακόμη και σαν κατακτητές, σεβάστηκαν τα ήθη και τις θρησκείες των λαών (αυτό είναι ιδεώδες)
και δεν έφτιαξαν ούτε άγιες γραφές, ούτε παλαιές διαθήκες για να έχουν δικαιολογία να σφάζουν και να βασανίζουν
ούτε για να αυτοδηλωθούν περιούσιος λαός του θεού.
Ξέρεις γιατι αγαπητέ μου;
Διότι δεν τα είχαν ανάγκη.
Διότι είχαν παρελθόν, παρόν και κυρίως μέλλον.
Διότι υπήρχαν...

Άλλο οι Έλληνες για τον γιαπετ και άλλο οι χριστιανοί ορθόδοξοι!
Για αυτό και αποφεύγει να ορίσει ποιος είναι ο Έλληνας και ποιο είναι το Ελληνικό Έθνος……


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 12:01:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Αγαπητέ μου ελ.ελυον,βλέπεις πως χάνεται η ψυχραιμία;δεν νομίζω ότι σε προσέβαλλε ο Μακεδών λέγοντας σου να κοιτάξεις το συγκεκριμένο βιβλίο.Ούτε είδα να σε χαρακτηρίζει κάποιος από εδώ,ούτε να σε υποτιμάει,ούτε να σε προσβάλλει.Αντίθετα,βλέπω ότι καταιγίζεις όλους με ερωτήσεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Μιλάς με ερωτήσεις,απαντάς με ερωτήσεις...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη


Μαράκι μου καλημέρα.

Η γιαγιά μου έλεγε καλυτερα να σου βγει το μάτι παρα το όνομα….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fertis
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 12:38:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fertis
νομιζω οτι οι ιστορικοι αποφασισαν να οναμαζουν ελληνες του ειδωλολατρες και ρωμιους εμας τους χριστιανους ελληνες αλλα αυτη η κινηση υπονοει οτι δεν ειμαστε απογονοι τους αλλα απογονοι των βυζαντινων που ειναι ρωμαιοι.και απο αυτο βγαινει οτι το βυζαντιο δεν ειναι(που δεν ειναι) ελληνικο και ο ελληνικος πολιτισμος σταματησε απο τους χριστιανους στους διωγμους που διεπραξαν επι κωνσταντινου,θεοδοσιου κλπΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 12:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
maraki8
Αντίθετα,βλέπω ότι καταιγίζεις όλους με ερωτήσεις ΣΥΝΕΧΕΙΑ.Μιλάς με ερωτήσεις,απαντάς με ερωτήσεις...

Είναι ερωτιάρης σκακιστής.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 13:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
γιαπετ: Εγώ, φίλοι μου, εβραιολάγνοι, ξέρω γιατί δεν είμαι χριστιανός, εσείς ξέρετε γιατί είστε;;;

quote:
γιαπετ: Αγαπητέ ψηλέ
Δεν νομίζω να έκρυψα την θρησκευτική μου ταυτότητα...Άρα δεν διάβασες βουλωμένο γράμμα!!
Το θέμα που άνοιξα, εξ' άλλου το δήλωνε ευθαρσώς...

Ο Αδαμάντιος Κοραής το ήξερε γιατί ήταν Χριστιανός και γιατί είπε ότι μόνο το Ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώζει την Ελλάδα?
Γιατί αν ήταν να περιμένει από τη Θρησκεία σου και τους Ανυπάρκτους Θεούς σου, σήμερα δεν θα υπήρχε Ελλάδα!

Στο θέμα που άνοιξες σαφώς και δηλώνεις αντί – χριστιανός!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 13:49:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Η γιαγιά μου έλεγε καλυτερα να σου βγει το μάτι παρα το όνομα….

Δεν κατανοώ τον λόγο που το αναφέρεις.Σε ποιόν έχει βγεί το όνομα;

quote:
Γιατί αν ήταν να περιμένει από τη Θρησκεία σου και τους Ανυπάρκτους Θεούς σου, σήμερα δεν θα υπήρχε Ελλάδα!

Εδώ νομίζω ότι κάνεις λάθος.

quote:
Ο Αδαμάντιος Κοραής το ήξερε γιατί ήταν Χριστιανός και γιατί είπε ότι μόνο το Ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώζει την Ελλάδα?

Καλέ μου ελ.ελυον,έχεις πάρει μια φράση του Κοραή και την έχεις επαναλάβει τόσες φορές.Έχεις κατανοήσει άραγε τι εννοεί ο Κοραής;πως με την ορθοδοξία θα έσωζε την Ελλάδα;εγώ πάλι νομίζω ότι εννοεί την θρησκευτική σύμπνοια και ομόνοια.Μίλησε για Ευαγγέλιο απλά επειδή οι Έλληνες ήταν χριστιανοί.Ανάλογα την περίπτωση,θα μιλούσε και για μουσουλμάνους,βουδιστές και γιατί όχι,δωδεκαθεϊστές.
Αυτό που θέλω να σου πω,είναι να μην βαζίζεσαι σε αυτή την φράση μόνο..Για την ίδια φράση μπορώ να σου δώσω και άλλες ερμηνείες...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 14:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
el.elyon
Γιατί αν ήταν να περιμένει από τη Θρησκεία σου και τους Ανυπάρκτους Θεούς σου, σήμερα δεν θα υπήρχε Ελλάδα!

Πες τα ρε φίλε... αν δεν ήταν ο χριστιανισμός, ακόμα στις σπηλιές θα ήταν οι αχάριστοι.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 14:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Καλέ μου ελ.ελυον,έχεις πάρει μια φράση του Κοραή και την έχεις επαναλάβει τόσες φορές.Έχεις κατανοήσει άραγε τι εννοεί ο Κοραής;

Ναι ότι το ευαγγέλιο έχει την δύναμη να σώζει τον Άνθρωπο άρα και την Ελλάδα! Ποιο είναι το ευαγγέλιο Μαράκι?

quote:
maraki8: εγώ πάλι νομίζω ότι εννοεί την θρησκευτική σύμπνοια και ομόνοια.Μίλησε για Ευαγγέλιο απλά επειδή οι Έλληνες ήταν χριστιανοί.Ανάλογα την περίπτωση,θα μιλούσε και για μουσουλμάνους,βουδιστές και γιατί όχι,δωδεκαθεϊστές.
Αυτό που θέλω να σου πω,είναι να μην βαζίζεσαι σε αυτή την φράση μόνο..Για την ίδια φράση μπορώ να σου δώσω και άλλες ερμηνείες...

Μαράκι μου, μαθε πρωτα ποιος ηταν ο Αδαμάντιος Κοραής και μετά πες τις ερμηνείες σου…


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 15:06:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
Θα σου απαντήσω ακριβώς με τον τρόπο σου και τα λόγια σου ελ.ελυον:
quote:
τις συμβουλές σου αλλού, όχι σε μένα

Γνωρίζω πολύ καλά ποιός ήταν ο Κοραής.Εσύ άραγε,γνωρίζεις;
Όσο για τις "ερμηνείες" αυτό κάνουμε εδώ μέσα αγαπητέ.Κουβεντιάζουμε και ερμηνεύουμε.Αν δεν σου αρέσουν οι ερμηνείες μας,δικαίωμά σου.Και δικό μας δικαίωμα να ερμηνεύουμε και να συζητάμε.


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 15:12:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Θα ήθελα να πω ότι διαφωνώ με τα “Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία” αλλά επίσης διαφωνώ και με τα Υβρεις κατά των Ελλήνων Χριστιανών!

Αν ο γιαπετ θέλει ένα Ελληνικό Έθνος χωρίς τους χριστιανούς ας το πει για να το ξέρουμε! Τι θέλει ο γιαπετ???????


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 15:28:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Θα σου απαντήσω ακριβώς με τον τρόπο σου και τα λόγια σου ελ.ελυον

Δεν ήξερα ότι σε λένε και γιαπετ. Τώρα το γνωρίζω. Ευχαριστώ!

quote:
maraki8: Όσο για τις "ερμηνείες" αυτό κάνουμε εδώ μέσα αγαπητέ.Κουβεντιάζουμε και ερμηνεύουμε.Αν δεν σου αρέσουν οι ερμηνείες μας,δικαίωμά σου.Και δικό μας δικαίωμα να ερμηνεύουμε και να συζητάμε.

Σαν να μου πεις σπίτι σας είναι ότι θέλετε κάνετε! Έχεις δίκαιο, σπίτι σας είναι και αν δεν μου αρέσουν οι ερμηνείες σας δεν μπορώ να κάνω κάτι. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, έχετε πολλά να ερμηνεύσετε…….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 15:42:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Δεν ήξερα ότι σε λένε και γιαπετ. Τώρα το γνωρίζω. Ευχαριστώ!

Μαρία με λένε αγαπητέ.Όμως δεν μπορείς να απαιτείς από τους άλλους να σε σέβονται και να σου μιλάνε όπως πρέπει,από την στιγμή που ο ίδιος δεν το τηρείς.Για αυτό και σου απάντησα με τα δικά σου λόγια...

quote:
Σαν να μου πεις σπίτι σας είναι ότι θέλετε κάνετε! Έχεις δίκαιο, σπίτι σας είναι και αν δεν μου αρέσουν οι ερμηνείες σας δεν μπορώ να κάνω κάτι. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, έχετε πολλά να ερμηνεύσετε…….

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Αν δεν σου αρέσουν οι εκάστοτε ερμηνείες,μπορείς να αντιπαραθέσεις την δικιά σου,χωρίς να θεωρείς τους συνομιλητές σου αδιάβαστους κλπ...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 15:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
Δεν ήξερα ότι σε λένε και γιαπετ. Τώρα το γνωρίζω. Ευχαριστώ!

Μαρία με λένε αγαπητέ.Όμως δεν μπορείς να απαιτείς από τους άλλους να σε σέβονται και να σου μιλάνε όπως πρέπει,από την στιγμή που ο ίδιος δεν το τηρείς.Για αυτό και σου απάντησα με τα δικά σου λόγια...

quote:
Σαν να μου πεις σπίτι σας είναι ότι θέλετε κάνετε! Έχεις δίκαιο, σπίτι σας είναι και αν δεν μου αρέσουν οι ερμηνείες σας δεν μπορώ να κάνω κάτι. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, έχετε πολλά να ερμηνεύσετε…….

Κανείς δεν είπε κάτι τέτοιο.Αν δεν σου αρέσουν οι εκάστοτε ερμηνείες,μπορείς να αντιπαραθέσεις την δικιά σου,χωρίς να θεωρείς τους συνομιλητές σου αδιάβαστους κλπ...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη


Για σου Μαρία.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 16:10:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
el.elyon
Τι θέλει ο γιαπετ???????

Οεεεοοοο

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 16:36:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon
Ο γιαπετ θεωρεί ως Ελληνικό Έθνος αυτό που υπήρχε πριν το χριστιανισμό.



quote:
el.elyon

Άρα τα Εκκλησιαστικά βιβλία για τον γιαπετ δεν είναι στο πνεύμα και του ιδεώδους του έθνους μας!



Τρομερή διαπίστωση…


quote:
el.elyon

Τότε γιατί παρουσιάζει τους Ιερείς, τους χριστιανούς Ορθοδόξους ως Έλληνες ?



Μένω άφωνος (;)

Διότι εθνοφυλετικά είναι Έλληνες, άλλο αν αυτό, αυτοβούλως ή όχι, έχει καπελωθεί στη συνείδησή τους.

quote:
el.elyon

Άλλο οι Έλληνες για τον γιαπετ και άλλο οι χριστιανοί ορθόδοξοι!



Ο διαχωρισμός δεν είναι δικός μου, τον έχει κάνει ο Γεννάδιος, ο χρυσόστομος και τόσοι άλλοι «πατέρες» σας, που έλεγαν ότι δεν είναι Έλληνες αλλά χριστιανοί. Μη ζητάς από εμένα να απολογηθώ γι’ αυτό. Στους «πατέρες», τα παράπονα.


quote:
el.elyon

Για αυτό και αποφεύγει να ορίσει ποιος είναι ο Έλληνας και ποιο είναι το Ελληνικό Έθνος……



Ανάτρεξε λίγο πιο πίσω. Για να σε διευκολύνω, εκεί που άρχισε ο σύντομος διάλογος με το φίλο Trainman.
Μπορεί εσύ να αρέσκεσαι στις κατά ριπάς επαναλαμβανόμενες ερωτήσεις, όμως δε σημαίνει ότι πρέπει να παίρνεις και συνεχώς τις ίδιες απαντήσεις.

quote:
el.elyon

Γιατί αν ήταν να περιμένει από τη Θρησκεία σου και τους Ανυπάρκτους Θεούς σου, σήμερα δεν θα υπήρχε Ελλάδα!


Σ’ αυτό απαντάει πολλαπλώς, η ιστορία…


quote:
el.elyon

Αν ο γιαπετ θέλει ένα Ελληνικό Έθνος χωρίς τους χριστιανούς ας το πει για να το ξέρουμε! Τι θέλει ο γιαπετ???????




quote:
el.elyonΣαν να μου πεις σπίτι σας είναι ότι θέλετε κάνετε! Έχεις δίκαιο, σπίτι σας είναι και αν δεν μου αρέσουν οι ερμηνείες σας δεν μπορώ να κάνω κάτι. ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ, έχετε πολλά να ερμηνεύσετε…….


ΚΑΙ ΜΈΣΑ Σ' ΌΛΑ ΜΗΠΩς ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΑ;;;

«Και ο μεν πολλά ληρήσας Πλάτων σεσίγηκεν· ούτος δε φθέγγεται... πανταχού γης και εις τα πέρατα της οικουμένης. Πού νυν της Ελλάδος ο τύφος; Πού τών Αθηνών το όνομα; Πού τών φιλοσόφων ο λήρος;... Τι ουν ουκ εις Πλάτωνα ενήργησεν ο Χριστός, ουδέ εις Πυθαγόραν, φησίν; Ότι πολλώ φιλοσοφωτέρα ην η Πέτρου ψυχή τών ψυχών εκείνων."
«Ουτε γαρ περί Θεού ουτε περί κτίσεως υγιές τι ευρείν ηδυνήθησαν εκείνοι ἀλλ’ άπερ η παρ’ ημίν χήρα επίσταται, ταύτα Πυθαγόρας ουδέποτε είδει.»

«...τους βαρβάρους και Έλληνας και κάθε άλλο έθνος κατετρόπωσαν.
Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι...»


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 22:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
«Και ο μεν πολλά ληρήσας Πλάτων σεσίγηκεν· ούτος δε φθέγγεται... πανταχού γης και εις τα πέρατα της οικουμένης. Πού νυν της Ελλάδος ο τύφος; Πού τών Αθηνών το όνομα; Πού τών φιλοσόφων ο λήρος;... Τι ουν ουκ εις Πλάτωνα ενήργησεν ο Χριστός, ουδέ εις Πυθαγόραν, φησίν; Ότι πολλώ φιλοσοφωτέρα ην η Πέτρου ψυχή τών ψυχών εκείνων."
«Ουτε γαρ περί Θεού ουτε περί κτίσεως υγιές τι ευρείν ηδυνήθησαν εκείνοι ἀλλ’ άπερ η παρ’ ημίν χήρα επίσταται, ταύτα Πυθαγόρας ουδέποτε είδει.»

Μπράβο βρε γιαπετ. Ωραίο εδάφιο έφερες. Ας το επεκτείνουμε.
Που είναι τα πορνεία της Αφροδίτης που ο άνδρας έκανε το κέφι του σε δούλες και φτωχιές χωρίς μοίρα?
Που είναι οι γυναικωνίτες στα σημερινά δυάρια των πολυκατοικιών?
Που ξεφανιστήκανε οι μάντεις και αστρολόγοι να μας πουν τη μοίρα μας?
Που είναι τα νεκρομαντεία και οι αναδεύοντες άντερα?
Που είναι οι φιλοσοφίες για μετεμψύχωση?
Που είναι οι θεοί οι γεννηθέντες με κτηνοβασία?

Τα κατέστρεψε ο χριστιανισμός, ή μόνοι τους οι άνθρωποι ξέρασαν από όλα αυτά και ακολούθησαν τον χριστιανισμό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2007, 23:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ dimitris2, να υποθέσω πως ορισμένοι Βυζαντινοί Αυτοκράτορες (Ιουστινιανός, Μέγας Θεοδόσιος, Μέγας Κωνσταντίνος) συνετέλεσαν στην ομαλή μετάπτωση της ελληνικής θρησκείας στην χριστιανική?
Νομίζω πως έγιναν κάποιοι διωγμοί, κάποιες φιλοσοφικές σχολές έκλεισαν, κάποιοι Ολυμπιακοί Αγώνες σταμάτησαν κτλ...

Ας μην πιάσουμε φυσικά την υπόλοιπη Ευρώπη κι εξετάσουμε τον τρόπο με τον οποίο μεταδόθηκε η Χριστιανική θρησκεία και πως κάποιες άλλες θρησκείες άρχισαν να "σβήνονται από τον χάρτη"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 01:40:25  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε μου Δημήτρη δεν έχω καμμια αντίρρηση να επεκτείνουμε ότι θέλεις.
Πρίν όμως πείσε με ότι αντιλαμβάνεσαι τι γράφω και γιατί...

Παρέθεσα αυτό για να μου πείτε, εάν εδώ Έλλην σημαίνει οτιδήποτε άλλο εκτός του Έλληνα στο γένος, στην πατρίδα, στο έθνος κλπ.

Ο "πατέρας" σας μέχρι και την Αθήνα αναφέρει, εκτός των ονομάτων, για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις περί τους ποιούς εννοεί.

Μου δίνεις την εντύπωση ότι όλα τα έχεις επιλεκτικά.
Μνήμη, όραση, αντίληψη και προπαντώς ότι απαντάς σε ερωτήσεις που δεν τίθενται.

Τι απάντηση είναι αυτή;

Εγώ αυτό έβαλα, για το συγκεκριμένο λόγο που αναφέρω πιο πάνω.
Εσύ μου λες τι παρέλειψα;

Δεν σε αντιλαμβάνομαι και ίσως φταίω εγώ βέβαια. Αυτό μόνο οι συμμετέχοντες μπορούν να το απαντήσουν και τους παρακαλώ γι' αυτό.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 01:59:15  Εμφάνιση Προφίλ
Άντε και για να μη σε αφήσω παραπονεμένο, πάμε:

quote:
Που είναι τα πορνεία της Αφροδίτης που ο άνδρας έκανε το κέφι του σε δούλες και φτωχιές χωρίς μοίρα?

Νομίζω στην οδό φυλής.( συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος,αλλά η ηλικία μου ειναι απαγορευτική για τέτοιου είδους επισκέψεις, διότι δεν έχω ελλείψεις.

quote:
Που είναι οι γυναικωνίτες στα σημερινά δυάρια των πολυκατοικιών?

Στον επάνω όροφο κάθε ορθόδοξου ναού...

quote:
Που ξεφανιστήκανε οι μάντεις και αστρολόγοι να μας πουν τη μοίρα μας?

Δεν εξαφανίστηκαν, βρωμάει ο τόπος, άνοιξε ένα περιοδικό ή την τηλεόρασή σου και θα δείς...

quote:
Που είναι τα νεκρομαντεία και οι αναδεύοντες άντερα?

Σε κάθε χωριό σχεδόν, τώρα κοιτάνε και την πλάτη του αρνιού...

quote:
Που είναι οι φιλοσοφίες για μετεμψύχωση

Σε κάθε αναφορά στη δεύτερη παρουσία και μάλιστα με το σώμα που έχει λειώσει ή βρίσκεται σε 4.000 μέτρα βάθος στους ωκεανούς ή έχει διαμελιστεί ή έχει καεί ή ή ή ... μη με κάνεις μακάβριο να χαρείς...

quote:
Που είναι οι θεοί οι γεννηθέντες με κτηνοβασία?

Είναι θέμα γούστου φίλε μου, άλλοι διαλέγουν λουλούδια...

Η τελευταία σου ερώτηση μπορεί να απαντηθεί ή με χιούμορ ή με ένα ολόκληρο θέμα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 08:50:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αγαπητέ dimitris2, να υποθέσω πως ορισμένοι Βυζαντινοί Αυτοκράτορες (Ιουστινιανός, Μέγας Θεοδόσιος, Μέγας Κωνσταντίνος) συνετέλεσαν στην ομαλή μετάπτωση της ελληνικής θρησκείας στην χριστιανική?
Νομίζω πως έγιναν κάποιοι διωγμοί, κάποιες φιλοσοφικές σχολές έκλεισαν, κάποιοι Ολυμπιακοί Αγώνες σταμάτησαν κτλ...

Νομίζεις;.Ειδικά για τον Θεοδόσιο..Κι εγω νομίζω...

Dimitris2,με πρόλαβε ο αγαπητός γιαπετ και σου απάντησε σε όλα αυτά που είπες,οπότε..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 13:41:02  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Μια και ξαναήλθε στην επιφάνεια ο όρος "Έλλην":

Για να δούμε αν τελικά, Έλληνας σήμαινε οτιδήποτε άλλο εκτός των Ελλήνων, όπως λένε οι φίλοι μας οι χριστιανοί, απο το στόμα του Ιωάννη του χρυσόστομου!!!


Βλέπω τις κουβέντες αυτές να μην έχουν τέλος και είπα να πως τη γνώμη μου.
Νομίζω πως από αυτά που παραθέτεις και από τα όσα είναι γνωστά από την ιστορία δεν μπορεί να βγει το συμπάρασμα ότι ο όρος Έλλην χρησιμοποιείται με την γνωστή μας έννοια του έθνους (Γένους που λέγανε αργότερα), και που δηλώνει το έθνος-λαό. Δεν εννοεί το λαό των Ελλήνων δηλαδή, αλλά κάτι άλλο, την (τότε) εννοούμενη "Ελληνική" - εθνική πολιτισμική έκφραση η οποία στην εποχή του είχε πάρει τη θέση του "αντίθετου" πόλου με τον Χριστιανισμό.
Το να υποθέσουμε ότι μιλά για το λαό δεν στέκει ούτε λογικά, ούτε κυριολεκτικά, ούτε και ιστορικά.
Λογικά δεν στέκει γιατί αν μιλά για "Έλληνες και βάρβαρους" με εθνική-φυλετική έννοια, ο ίδιος που ανήκει; Ποια γλώσσα χρησιμοποιεί και ποια παιδεία είχε; Βαρβαρική; Αν όμως είχε Ελληνική, τότε δεν μπορεί να κατηγορεί τον εαυτό του. Κι αν κατηγορεί "Έλληνες" κατηγορεί κάτι που δεν τον εκφράζει κι όχι αυτά που έχει δεχθεί (γλώσσα, γραφή, παιδεία).
Περισσότερο όμως, ούτε κυριολεκτικά στέκουν τα αποσπάσματα που παρατίθονται:
quote:
... «Και ο μεν πολλά ληρήσας Πλάτων σεσίγηκεν· ούτος δε φθέγγεται... πανταχού γης και εις τα πέρατα της οικουμένης. Πού νυν της Ελλάδος ο τύφος; Πού τών Αθηνών το όνομα; Πού τών φιλοσόφων ο λήρος;... Τι ουν ουκ εις Πλάτωνα ενήργησεν ο Χριστός, ουδέ εις Πυθαγόραν, φησίν; Ότι πολλώ φιλοσοφωτέρα ην η Πέτρου ψυχή τών ψυχών εκείνων."
Το πιο πάνω απόσπασμα μάλλον αυτό μας δείχνει. Ο "τύφος" της Ελλάδος εδώ, είναι φανερό από τη διατύπωση, δεν είναι ο λαός των Ελλήνων αλλά η αποτυχία (στα μάτια του συγγραφέα) της Ελληνικής φιλοσοφίας να βρει το Θεό (με τον τρόπο που εννοεί ο συγγραφέας φυσικά). Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι πρωτοφανές για την εποχή του ή τις παλιότερες εποχές της Ελληνικής φιλοσοφίας. Ήταν δηλαδή συνηθισμένη η χρήση "κοφτερής" γλώσσας στις φιλοσοφικές αντιπαλότητες. Έχει "ακόυσει" ο Πλάτωνας πολύ χειρότερα από άλλους φιλοσόφους (κι έχει πει κι εκείνος).
quote:
«Ουτε γαρ περί Θεού ουτε περί κτίσεως υγιές τι ευρείν ηδυνήθησαν εκείνοι ἀλλ’ άπερ η παρ’ ημίν χήρα επίσταται, ταύτα Πυθαγόρας ουδέποτε είδει.»
Εδώ μάλλον συμφωνεί με τον Ηράκλειτο που είχε κι αυτός ένα-δυο "φωνήνετα" να πει για τον Πυθαγόρα.
[quote]«...τους βαρβάρους και Έλληνας και κάθε άλλο έθνος κατετρόπωσαν.
Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι...»[/b]
...
Εδώ κάπου μπερδεύτηκα. Ποιοι "κατετρόπωσαν"; Και που λέει ο Χρυσόστ. ότι οι Έλληνες είναι μιαροί και παμμίαροι;
Για το αντίθετο λέει. Ότι δηλαδή ο Απ. Παύλος στην Αθήνα δεν τους είπε "μιαρούς και παμμίαρους" αλλά "Ω άνδρες Αθηναίοι...κτλ." (τόμος 62, σελ. 377, σειρά 14 και εξής). Αλλου λέει "μιαροί και παμμίαροι" αναφερόμενος σε εκείνους που σταύρωσαν τον Ιησού (και πάλι φανερά όχι το λαό των Εβραίων - απ' όπου προερχόταν και ο Ιησούς - αλλά το Ιουδαϊκό καταστημένο και τους Ρωμαίους. Αλλού χρησιμοποιεί την ίδια έκφραση για εκείνους που "νομίζουν" για "Θείον" τα χρυσά και αρχυρά ομοιώματα.
Ιστορικά τώρα το βέβαιο είναι ότι το Έλλην ως όνομα εθνικής οντότητας ήταν ήδη φθαρμένο από 400+ χρόνια Ρωμαϊκής κυριαρχίας, γι' αυτό και χάθηκε - χωρίς όμως να χαθεί η εθνική συνείδηση του "Γένους" - το όνομα χάθηκε καθώς δεν εξέφραζε πια μόνο το λαό.
Είναι τελικά απίθανο η χρήση του όρου Έλληνες να αναφέρεται στον λαό καθ' αυτόν, και σίγουρα τα αποσπάσματα αυτά δεν αποδεικνύουν κάτι τέτοιο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 16:05:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
panpam

Βλέπω τις κουβέντες αυτές να μην έχουν τέλος και είπα να πως τη γνώμη μου.
Νομίζω πως από αυτά που παραθέτεις και από τα όσα είναι γνωστά από την ιστορία δεν μπορεί να βγει το συμπάρασμα ότι ο όρος Έλλην χρησιμοποιείται με την γνωστή μας έννοια του έθνους (Γένους που λέγανε αργότερα), και που δηλώνει το έθνος-λαό. Δεν εννοεί το λαό των Ελλήνων δηλαδή, αλλά κάτι άλλο, την (τότε) εννοούμενη "Ελληνική" - εθνική πολιτισμική έκφραση η οποία στην εποχή του είχε πάρει τη θέση του "αντίθετου" πόλου με τον Χριστιανισμό.
Το να υποθέσουμε ότι μιλά για το λαό δεν στέκει ούτε λογικά, ούτε κυριολεκτικά, ούτε και ιστορικά.
Λογικά δεν στέκει γιατί αν μιλά για "Έλληνες και βάρβαρους" με εθνική-φυλετική έννοια, ο ίδιος που ανήκει; Ποια γλώσσα χρησιμοποιεί και ποια παιδεία είχε; Βαρβαρική; Αν όμως είχε Ελληνική, τότε δεν μπορεί να κατηγορεί τον εαυτό του. Κι αν κατηγορεί "Έλληνες" κατηγορεί κάτι που δεν τον εκφράζει κι όχι αυτά που έχει δεχθεί (γλώσσα, γραφή, παιδεία).
Περισσότερο όμως, ούτε κυριολεκτικά στέκουν τα αποσπάσματα που παρατίθονται:


Φίλε μου, αφού παρακολουθείς, τις χωρίς τέλος κουβέντες, θα γνωρίζεις οτι αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή, όλα ερμηνεύονται με τον τρόπο που τα ερμηνεύεις κι εσύ.

Ότι δηλαδή Έλληνες δεν είναι Έλληνες και είναι αυτό και το άλλο κλπ.

Εδώ όμως είναι ξεκάθαρο ότι συγκεκριμενοποιεί σε ποιούς αναφέρεται και απορώ πώς δεν το βλέπεις...
Δεν καταλαβαίνω επίσης το επιχείρημα "λογικά δε στέκει". Με βάση ποιά λογική δε στέκει, όταν ο ίδιος λέι ότι οι απόστολοι κατετρόπωσαν τους βαρβάρους, τους Έλληνες ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣ.

Τι άλλο πρέπει να πεί δηλαδή για να στέκει λογικά;


quote:
Το πιο πάνω απόσπασμα μάλλον αυτό μας δείχνει. Ο "τύφος" της Ελλάδος εδώ, είναι φανερό από τη διατύπωση, δεν είναι ο λαός των Ελλήνων αλλά η αποτυχία (στα μάτια του συγγραφέα) της Ελληνικής φιλοσοφίας να βρει το Θεό (με τον τρόπο που εννοεί ο συγγραφέας φυσικά). Πέρα από αυτό δεν υπάρχει κάτι πρωτοφανές για την εποχή του ή τις παλιότερες εποχές της Ελληνικής φιλοσοφίας. Ήταν δηλαδή συνηθισμένη η χρήση "κοφτερής" γλώσσας στις φιλοσοφικές αντιπαλότητες. Έχει "ακόυσει" ο Πλάτωνας πολύ χειρότερα από άλλους φιλοσόφους (κι έχει πει κι εκείνος).

Ο τύφος είναι η αλαζονεία. Και λέει, της ΕΛΛΑΔΟΣ όχι των Ελλήνων.
Μήπως όλες τις χώρες που κατοικούνταν από ειδωλολάτρες τις ονόμαζαν Ελλάδα;
Αυτό δεν το έχουμε ακούσει ακόμη, αλλά ποτέ δεν είναι αργά...


quote:
Εδώ κάπου μπερδεύτηκα. Ποιοι "κατετρόπωσαν"; Και που λέει ο Χρυσόστ. ότι οι Έλληνες είναι μιαροί και παμμίαροι;


Οι απόστολοι κατετρόπωσαν...
Και αυτά τα λέει στον μακάριον Βαβύλαν λόγος Β' παράγραφος α'.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 20:49:36  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Φίλε μου, αφού παρακολουθείς, τις χωρίς τέλος κουβέντες, θα γνωρίζεις οτι αυτό συμβαίνει ακριβώς επειδή, όλα ερμηνεύονται με τον τρόπο που τα ερμηνεύεις κι εσύ.
Εννοείς ότι ο καθένας μας τα ερνημεύει διαφορετικά.
Τουλάχιστον για σήμερα περι "Ελλήνων" δεν τίθεται θέμα. Αλλά και τότε νομίζω φαίνεται ότι δεν μπορεί να έχουν "φυλετική" έννοια όλα αυτά. Αφού η "κατατρόπωση" όλων, έστω από τους αποστόλους, δείχνει σκέψη σε παγκόσμιο επίπεδο πέρα από εθνικότητες.
quote:
Ότι δηλαδή Έλληνες δεν είναι Έλληνες και είναι αυτό και το άλλο κλπ.
Εδώ όμως είναι ξεκάθαρο ότι συγκεκριμενοποιεί σε ποιούς αναφέρεται και απορώ πώς δεν το βλέπεις...
Δεν καταλαβαίνω επίσης το επιχείρημα "λογικά δε στέκει". Με βάση ποιά λογική δε στέκει, όταν ο ίδιος λέι ότι οι απόστολοι κατετρόπωσαν τους βαρβάρους, τους Έλληνες ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣ.

Μα αφού το Έλληνες και βάρβαροι καλύπτει όλα τα έθνη. Οι απόστολοι "δεν κατετρόπωσαν" έθνη. Μου φαίνεται μεταφορική η έκφραση.
quote:
Οι απόστολοι κατετρόπωσαν...
Και αυτά τα λέει στον μακάριον Βαβύλαν λόγος Β' παράγραφος α'.

Το κοίταξα. Τέτοια έκφραση όπως παρατίθεται δεν υπάρχει και το Έλληνες δείχνει να ταυτίζεται σε κάθε σημείο με το "Ειδωλολάτρες". Όπως είναι λογικό, γιατί οι Έλληνες που είχαν γίνει Χριστιανοί τι ήταν; Ο ίδιος ποια γλώσσα χρησιμοποιεί;
Η ιδέα ότι υπάρχει στο Χριστιανισμό κάποια εγγενής "ανθελληνικότητα" (ως προς τον λαό) δεν μπορεί να στηριχθεί.
Εντύπωση όμως μου κάνει η προσπάθεια να στηριχθεί κάτι τέτοιο. Ποιο να είναι το συμπέρασμα αν υποθέσουμε ότι ίσχύουν;

Από αυτά που βρήκα:
Αντίθετα σε διάφορα άλλα σημεία των κειμένων του μιλά για ποιους εννοεί «Έλληνες» όταν κάνει χρήση του όρου ο Απ. Παύλος:
1ον Τους Ειδωλολάτρες
2ον Εκείνους που γενικότερα που δεν τηρούν το Ιουδαϊκό νόμο, από άγνοια, ή άλλο τι
(Προς Αντιοχείς ομιλίες 1-21, τόμος 49, σελ. 133, σειρά 60 και εξής)

Σημ. Δεν ξέρω που βρίσκονται οι παραπομπές που παραθέτεις. Έτσι όπως δίνεις δείχνουν ανύπαρκτες (απ' όσο τις έψαξα). Οταν δεν είναι ανύπαρκτες, δεν είναι η διατύπωση όπως τις παραθέτεις. Αν διαβάσει κανείς λίγο πιο πάνω ή πιο κάτω βλέπει ότι δεν μιλούν για το λαό των Ελλήνων, και σε μερικές περιπτώσεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2007, 22:41:25  Εμφάνιση Προφίλ
Τελικά είναι όντως περίεργο!!!

Θα δούμε...

Γι' αυτό δεν μου είπες. Περιμένω την εξήγησή σου.

"Και λέει, της ΕΛΛΑΔΟΣ όχι των Ελλήνων.
Μήπως όλες τις χώρες που κατοικούνταν από ειδωλολάτρες τις ονόμαζαν Ελλάδα;
Αυτό δεν το έχουμε ακούσει ακόμη, αλλά ποτέ δεν είναι αργά..."


Σ' αυτό:

quote:
τους βαρβάρους, τους Έλληνες ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣ.

μου απάντησες έτσι:

quote:
panpam
Μα αφού το Έλληνες και βάρβαροι καλύπτει όλα τα έθνη. Οι απόστολοι "δεν κατετρόπωσαν" έθνη. Μου φαίνεται μεταφορική η έκφραση.

Είδες, αντανακλαστικά σου δημιουργεί την εντύπωση αυτού που λες, ότι εννοεί έθνη και μάλιστα ξεχωρίζει τους Έλληνες απ' τους βαρβάρους.

Το και κάθε άλλο έθνος, που κολλάει;;;;;

Τώρα τι έκαναν οι απόστολοι είναι άλλο θέμα, δεν κατετρόπωσαν, ισοπέδωσαν.

Απάντησέ μου, σε παρακαλώ για να είναι ολοκληρωμένη η απάντησή σου και
συνεχίζουμε, αν το θέλεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 00:57:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Μου δίνεις την εντύπωση ότι όλα τα έχεις επιλεκτικά.
Μνήμη, όραση, αντίληψη και προπαντώς ότι απαντάς σε ερωτήσεις που δεν τίθενται.

Τι απάντηση είναι αυτή;



Δεν είναι απάντηση είναι επέκταση. Εγραψα ας επεκτείνουμε τα λόγια του αγνώστου συγγραφέως που παρέθεσες.
Οχι το ακριβές εδάφιο δεν παρέθεσες αλλά ούτε τον ίδιο συγγραφέα.
Δεν πειράζει. Ολοι το παθαίνουμε.

quote:
quote: Που είναι τα πορνεία της Αφροδίτης που ο άνδρας έκανε το κέφι του σε δούλες και φτωχιές χωρίς μοίρα?

Νομίζω στην οδό φυλής.( συγχώρεσέ με αν κάνω λάθος,αλλά η ηλικία μου ειναι απαγορευτική για τέτοιου είδους επισκέψεις, διότι δεν έχω ελλείψεις.



Αυτό είναι ευχάριστο γιατί σημαίνει ψυχική και σωματική υγεία.
quote:
quote:Που είναι οι γυναικωνίτες στα σημερινά δυάρια των πολυκατοικιών?

Στον επάνω όροφο κάθε ορθόδοξου ναού...



Α! ατην αρχαιότητα ήταν μέσα στα σπίτια. Αν το έκαναν από ζήλια οι άνδρες χαλάλι τους, σημαίνει ότι ήταν καψούρηδες.
quote:
quote:Που ξεφανιστήκανε οι μάντεις και αστρολόγοι να μας πουν τη μοίρα μας?

Δεν εξαφανίστηκαν, βρωμάει ο τόπος, άνοιξε ένα περιοδικό ή την τηλεόρασή σου και θα δείς...



Είδες αγαπητέ? Κι ενώ η εκκλησία είναι αυστηρότατη σε αυτά, άντε να κάνεις λάθος να κλείσεις την τηλεόραση στην ελληνίδα νοικοκυρά τη στιγμή που μιλά η αστρολόγος.
Εντάξει όλοι κάνουν το κέφι τους και η εκκλησία ανέχεται κατ οικονομία.
quote:
quote: Που είναι τα νεκρομαντεία και οι αναδεύοντες άντερα?

Σε κάθε χωριό σχεδόν, τώρα κοιτάνε και την πλάτη του αρνιού...



Κι εγώ κοιτάω την πλάτη του αρνιού και ανάθεμα αν καταλαβαίνω και τίποτα. Για πλάκα γίνονται.
Οταν όμως παλαιότερα ο μάντης κοιτούσε την πλάτη και ανακάτευε άντερα για να δώσει το χρησμό σε μια κοινωνία που είχε ανάγκη την γνώμη του για να κάνει πόλεμο, το πράγμα αλλάζει.
Να το μεταφέρουμε στη σημερινή εποχή.
Υπάρχει κρίση στο Αιγαίο και οι πολιτικοί και στρατηγοί θα συμβουλευτούν κάποιον νεκρομάντη ή άγιο ιερέα για το αν θα κάνουν πόλεμο.
quote:
quote:Που είναι οι φιλοσοφίες για μετεμψύχωση

Σε κάθε αναφορά στη δεύτερη παρουσία και μάλιστα με το σώμα που έχει λειώσει ή βρίσκεται σε 4.000 μέτρα βάθος στους ωκεανούς ή έχει διαμελιστεί ή έχει καεί ή ή ή ... μη με κάνεις μακάβριο να χαρείς...



Εντάξει είναι θέμα φιλοσοφίας.
Οσο παράξενο σου φαίνεται πως τα μόρια του σώματος θα επανέλθουν σε προτέρα κατάσταση, άλλο τόσο παράξενο μου φαίνεται πώς ο άνθρωπος θα γίνει βατραχάκι.
quote:
quote: Που είναι οι θεοί οι γεννηθέντες με κτηνοβασία?

Είναι θέμα γούστου φίλε μου, άλλοι διαλέγουν λουλούδια...



Σωστά το είπες είναι θέμα γούστου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 01:22:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2
Δεν είναι απάντηση είναι επέκταση. Εγραψα ας επεκτείνουμε τα λόγια του αγνώστου συγγραφέως που παρέθεσες.

Πες το ντε... Γιατί δεν υπάρχει απάντηση φίλε μου;

Νομίζω ότι πρώτα απαντάμε και μετά επεκτείνουμε.

Πριν απ' την επέκταση, ας προηγηθεί μια απάντηση, επιτέλους.


Τα είπε ή όχι ο χρυσόστομος αυτά; Αυτό είναι το δικό μου ζητούμενο...


Συγκεκριμένα εδώ όταν λέει Έλληνες σε ποιούς αναφέρεται;

Όταν λέει Ελλάδα, σε τι... αναφέρεται;

Μονο αυτά και μετά ότι θέλεις το συζητάμε.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy