ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 16:04:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:


el-elyon :

quote:
Γιαπετ, για μένα, υπάρχει Θεός και αυτός ο Θεός φανερώνει τον εαυτό Του στην Άγια Γραφή. Στην Άγια Γραφή διαβάζουμε ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Ο άνθρωπος αμάρτησε και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Έτσι ήλθε ο θάνατος στο κόσμο. Αμαρτία είναι να κάνω αυτό που είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού. Για να φανεί η αμαρτία δόθηκε ο νόμος. Επειδή όλοι οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί θα έπρεπε όλοι να πεθάνουν. Άρα κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να πληρώσει για τις αμαρτίες του! Αλλά επειδή ο Θεός αγάπησε και αγαπάει όλους τους ανθρώπους έστειλε τον Υιό Του για να πληρώσει για τις αμαρτίες όλων.
Άρα ο Ιησούς Χριστός ήλθε να μας σώσει από το μισθό της αμαρτίας, από το θάνατο, και να μας χαρίσει την αιώνια ζωή!

Ασυναρτησίες της Χριστιανικής "Θεολογίας" :

1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .

2)Στην Καινή διαθήκη κάνει τον κόπο να ασχοληθεί και με τους υπόλοιπους ( μετά απο 2000 χρόνια !) , αλλά πάλι δια μέσου των Εβραίων ενω γενιέται και ως Εβραίος . Πολύ λογικό επίσης .

3)Επίσης ο Θεός δημιουργησε τα πάντα , άλλα δεν μας μαρτυράει το γιατί . Μάλλον Βαριόταν μόνος του και είπε να έχει κάτι να ασχολείται. Πολύ λογικό και αυτό.

4)Ως αποτέλεσμα της ασχολίας του αυτής , που δήθεν έγινε για λόγους αγάπης , ορισμένα δημιουργήματα του για τα οποία ο ίδιος ευθύνεται και τα υπεραγαπά , θα καίγονται στο αιώνιο πύρ ενώ θα ήταν προτιμότερο να μην είχαν υπάρξει ποτέ. Λογικότατο.

5)Για να φαίνεται η αμαρτία και να ξέρουμε ποιός θα καεί , έδωσε τον νόμο .
Βέβαια δεν εξήγησε τι θα γίνει με όλους αυτούς που δεν έλαβαν γνώση του νόμου , είτε γιατί δεν ήταν Εβραίοι την εποχή που τον έδωσε , είτε γεννήθηκαν πριν υπάρξουν καν οι Εβραίοι . Ατύχησαν θα μου πείτε. Λογικο , λογικό ...

6) Επειδή τώρα όλοι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί απο γεννησιμιού τους , θα έπρεπε να πεθάνουν όλοι.
Γιαυτό 3000 χρόνια αργότερα απο το προπατορικό αμάρτημα ( ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνονται αυτά ) έστειλε τον εαυτό του στην γή για να διορθώσει τα κακώς κείμενα .
Οσοι πέθαναν στο μεσοδιάστημα ατύχησαν επίσης . Λογικοοοο...

7) Για να μπορέσει λοιπόν , σύμφωνα με τον el-elyon , να τιμωρήσει όσους το αξίζουν (!), και όχι για να μας σώσει απο κάτι , Ο ίδιος ο Θεός Αυτοτιμωρείται (!) πάνω στο σταυρό για να αναιρέσει το προπατορικό αμάρτημα και να πληρώσει ο ίδιος για τις αμαρτίες μας .
Λογικό θα πεί κάποιος απο την μιά , γιατί αυτός ευθύνεται .
Ετσι έφτιαξε τον κόσμο .
Απο την άλλη βεβαια ουδείς μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει όλους αυτούς τους θεατρινισμούς του Θεού , ούτε το κατα πόσον αρμόζουν σε ένα Θεό .
Αρκεί που ταιριάζουν με το story ...

8)Επίσης δεν μας εξηγεί κανείς τι έγινε με αυτούς που ειχαν είδη πεθάνει πριν έρθει ο Χριστός και καίγονταν στην κόλαση .
Συγχωρέθηκαν και σε εαυτούς οι αμαρτίες και γύρισαν στον παράδεισο ή όχι ?
Ποιές αμαρτίες και ποιανών συγχωρέθηκαν τελικά ?

9)Με την έλευση του Χριστού συγχωρέθηκαν και οι αμαρτίες των αλλόθρησκων ή και αυτοί είναι μέσα στους ατυχήσαντες ?
Πως κρίνονται απο τον Θεό σας αυτοί που ποτέ δεν ενημερώθηκαν για την ύπαρξή του ??

ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του Θεού και άγνωστες οι βουλές του θα μου πείτε .
Αλλα ακομη μεγαλύτερη ΑΒΥΣΣΟΣ είναι η ψυχή αυτών που κατασκεύασαν όλα τα παραπάνω , αλλά και αυτών που τα πιστεύουν ...

Θερμή παράκληση : Αν μπορεί κάποιος να δώσει ΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις στα παραπάνω ας απαντήσει .
Απαντήσεις του στύλ " Ετσι είναι γιατί έτσι πιστεύω " , η του στύλ : " δεν γίνεται Θεολογία με τέτοιους όρους " , (επειδή δεν μας συμφέρει ), δεν έχω σκοπό να τις συζητήσω .



Καλησπέρα.

Think Math αν θες να συζητήσουμε και να καταλάβεις τι εννοώ τότε με μεγάλη μου χαρά να απαντήσω! Αν θέλεις απλά να κάνεις επίθεση στο πρόσωπο μου τότε δεν θα με χρειαστείς! Άραγε τι θέλεις Think Math?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 21:34:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Που την είδες την επίθεση ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 22:37:58  Εμφάνιση Προφίλ
Όταν σου λέω ότι η θρησκεία μου είναι η Ελληνική κοσμοθέαση κι απ’ αυτό βγάζεις...

quote:
el.elyon
Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?
Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?

...και με ρωτάς...

quote:
el.elyon

Τι έπαθες, δάγκωσες τη γλώσσα σου?


...τι να δαγκώσω; Το πληκτρολόγιο;


quote:
el.elyon

Τι έπαθες γιαπετ, μπέρδεψες τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Σωκράτη με τους Ηράκλειτο και Πρωταγόρα?


Δεν μπέρδεψα τίποτε.

Απλά σου δείχνω την ελευθερία σκέψης των προγόνων μου.

Βλέπεις δεν υπήρχε κεντρικός μηχανισμός παραγωγής ή έγκρισης δογματικών αληθειών «εξ’ αποκαλύψεως».


quote:
el.elyon

Γιαπετ, για μένα, υπάρχει Θεός και αυτός ο Θεός φανερώνει τον εαυτό Του στην Άγια Γραφή.
Στην Άγια Γραφή διαβάζουμε ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Ο άνθρωπος αμάρτησε και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Έτσι ήλθε ο θάνατος στο κόσμο. Αμαρτία είναι να κάνω αυτό που είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού. Για να φανεί η αμαρτία δόθηκε ο νόμος. Επειδή όλοι οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί θα έπρεπε όλοι να πεθάνουν. Άρα κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να πληρώσει για τις αμαρτίες του! Αλλά επειδή ο Θεός αγάπησε και αγαπάει όλους τους ανθρώπους έστειλε τον Υιό Του για να πληρώσει για τις αμαρτίες όλων.
Άρα ο Ιησούς Χριστός ήλθε να μας σώσει από το μισθό της αμαρτίας, από το θάνατο, και να μας χαρίσει την αιώνια ζωή!


Ο Think_Math παραπάνω κάνει κάποια σχόλια πάνω σ’ αυτά που μου έγραψες.

Επειδή όμως ο Think_Math είναι κακός άνθρωπος και βγάζει αυθαίρετα συμπεράσματα και σκοπό έχει να σας παρασύρει σε ανόσιες τοποθετήσεις, σας στερεί τα βασικά σας λογικά επιχειρήματα.

" Ετσι είναι γιατί έτσι πιστεύω "
" δεν γίνεται Θεολογία με τέτοιους όρους "

Εγώ όμως που είμαι καλός και δε θέλω να σας βάζω δύσκολα, θα σε ρωτήσω μόνο μερικά εύκολα πραγματάκια.

Ο γιαχβέ γιατί άφησε τον άνθρωπο να αμαρτήσει;

Άντε και αμάρτησε και έχασε την αθανασία του, εγώ τι φταίω να είμαι αμαρτωλός από κούνια;
Ούτε η χούντα δεν πήγαινε τόσο μακρυά στο παρελθόν για να κρίνει αν είσαι «αμαρτωλός». Έψαχνε πατέρα, παππού άντε και πατέρα του παππού, αλλά μέχρι εκεί.

Η αγάπη του θεού σου προς τον άνθρωπο, είναι περίεργη καθώς ισορροπεί ανάμεσα στο να τον ξεκάνει ή να τον σώσει.

Μια φορά αποφάσισε το πρώτο και μια φορά το δεύτερο.

Ήλθε λοιπόν, ο υιός και θυσιάστηκε για όλους…

Πού είναι το αποτέλεσμα;

Εξακολουθούμε να γεννιόμαστε αμαρτωλοί και να πεθαίνουμε ή όχι;;

Η αιώνια ζωή, πού είναι;;
Την είδες εσύ κάπου;

quote:
el.elyon

Το αν πρέπει ή δεν πρέπει να πιστέψεις αυτό είναι δικό σου θέμα! Ποτέ δεν προσπάθησα και ούτε προσπαθώ και ούτε θα προσπαθήσω να επιβάλλω την πίστη μου σε κανέναν. Λυπάμαι που η προπαγάνδα σου δεν έχει όρια!


Κινδυνολογείς πολλές φορές φίλε μου. Μεταφέρεις, ίσως άθελά σου, τις απειλές για τρομερές τιμωρίες, βιβλικές όπως λέγονται. () Αυτή είναι προπαγάνδα.

quote:
el.elyon

Το να λέω την Αλήθεια μου είναι χρέος μου προς όλους!


Το ίδιο ισχύει και για τους άλλους…

quote:
el.elyon

Γιαπετ αν πράγματι θέλεις διάλογο και όχι προπαγάνδα θα πρέπει να αλλάξεις το ύφος σου. Τουλάχιστον αυτά που διδάσκεις στους άλλους να τα πράττεις εσύ πρώτος!


Δηλαδή;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/07/2007, 22:51:07  Εμφάνιση Προφίλ
Έγραψα:

"γιαπετ: Όλοι έχουν τις κακές τους στιγμές."


Μου έγραψες:

"Ναι αλλά ένα συγνώμη θα επιβεβαίωνε ότι πράγματι ήταν κακή στιγμή!»

Μάλλον δεν θέλεις να επιβεβαιώσεις και να ζητήσεις συγνώμη από τους Χριστιανούς! "


Δηλαδή η δήλωση δε σου φτάνει; Θέλεις επιβεβαίωση από εμένα της δήλωσης που έκανα εγώ κι αυτό γίνεται με τη συγγνώμη, κατά τη γνώμη σου;;

Εντάξει λοιπόν, την επιβεβαιώνω:


ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΗΛΩΣΗ.

Τώρα είναι βέβαιο και επιβεβαιωμένο!!!

Η συγγνώμη και το έλεος είναι καθημερινή δική σας πρακτική στην «επικοινωνία» με το θεό σας, που τη βρίσκει να τον παρακαλούν γονυπετείς και να εκλιπαρούν τη συγχώρεση και το έλεός του.

quote:
el.elyon

Για αυτό στο επόμενο μήνυμα σου διάλεξε ποιος θες να είσαι, ερωτών ή απαντών…….


Δεν μπορώ να διαλέγω κατά περίστασιν;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 00:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Αυτό που θα έπρεπε να δεις sesostri γιατι δεν το βλέπεις ;;;;
Γιατί δεν βλέπεις ότι και οι Εβραίοι που παρασύρθηκαν στις ανίερες πράξεις με τους Μαδιανίτες τιμωρήθηκαν ;;;;
Οι Εβραίοι εκτελέστηκαν από τους ίδιους τους συμπατριώτες τους κατ ΄εντολή του Γιαχβέ και όχι από τους Μαδιανίτες .
quote:
GreenLantern Η τιμωρία κατά των διαφθορέων Μαδιανιτών δεν είναι επειδή είναι Μαδιανίτες άλλα επειδή έκαναν συγκεκριμένες ανίερες πράξεις.

Οι Μαδιανίτες όχι μόνο δεν πείραξαν τους εισβολείς Ισραηλίτες στον τόπο τους , αλλά τους δέχθηκαν με φιλικά αισθήματα σε σημείο που να έλθουν και σε επιμειξία μαζί τους Σύμφωνα λοιπόν με την δική σου λογική που λίγο απέχει από αυτή των Ταλιμπάν κατά τον ίδιο τρόπο θα πρέπη να υποστής κι εσύ την τιμωρία των Μουσουλμάνων κατ ΄εντολή του Αλλάχ , επειδή προβαίνεις σύμφωνα με την δική τους λογική καθημερινά σε ένα σωρό ανίερες πράξεις , όπως η βρώση χοιρινού κρέατος , η κατανάλωση κρασιού , το προσκύνημα ειδώλων (εικόνες , λείψανα αγίων , ιερά κειμήλια κλπ) .
quote:
GreenLantern
Η τιμωρία των Ισραηλιτών δεν είναι επειδή είναι Ισραηλίτες αλλά επειδή παρασύρθηκαν από τους Μαδιανίτες και έκαναν ανίερες πράξεις .

Με αυτή τη λογική οι ομόθρησκοί σου ξεθεμελίωσαν όλα τα ιερά των Ελλήνων και όχι μόνο , έκλεισαν τις φιλοσοφικές σχολές και κυνήγησαν τις επιστήμες και τα γράμματα με αποτέλεσμα το πισωγύρισμα του πολιτισμού κατά χίλια χρόνια και το μαύρο σκοτάδι του Μεσαίωνα και της δεισιδαιμονίας . Και εξακολουθεί αυτό το μίσος για κάθε τι το Ελληνικό μέχρι σήμερα μέσα από τις καθημερινές κατάρες των ιερέων σας κατά των Ελλήνων .
quote:
GreenLantern
Τιμωρήθηκαν για τις πράξεις τους τόσο οι Εβραίοι που παρασύρθηκαν όσο και οι διαφθορείς (Αριθμοί κεφ 31 στοίχος 16) Μαδιανίτες. Δηλαδή εσύ τι νόμιζεις πως το δίκαιο είναι η τιμωρία να απευθύνεται μόνο στον παρασυρόμενο στην δολοφονική λατρεία του Βάαλ Εβραίο και όχι στον διαφθορέα Μαδιανίτη ;;;

Δηλαδή εσύ τι νομίζεις , θα έχουν άδικο (σύμφωνα με την δική σου πάντοτε λογική) , να σε παλουκώσουν οι φανατικοί Ισλαμιστές , και εσένα και τους Εβραίους , που σε παρέσυραν στην διαφθορά (σύμφωνα με την δική τους λογική) και σε προσηλυτισαν σε μιά θρησκεία βασισμένη στην θρησκεία τους ;;;;;;;
Με άλλα λόγια «Ο μη μεθ’ υμών φωτιά και τσεκούρι» , όπως είχε πολύ σωστά γράψει παλιότερα ένα μέλος των Forums . Κατά τα άλλα υποτίθεται ότι πρεσβέυετε την θρησκεία της αγάπης . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 10:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.

quote:
γιαπετ: Όταν σου λέω ότι η θρησκεία μου είναι η Ελληνική κοσμοθέαση κι απ’ αυτό βγάζεις...
quote:
________________________________________
el.elyon
Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?
Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?
________________________________________
...και με ρωτάς...
quote:
________________________________________
el.elyon
Τι έπαθες, δάγκωσες τη γλώσσα σου?
________________________________________
...τι να δαγκώσω; Το πληκτρολόγιο;

quote:
________________________________________
el.elyon
Τι έπαθες γιαπετ, μπέρδεψες τον Πλάτωνα, τον Αριστοτέλη, τον Σωκράτη με τους Ηράκλειτο και Πρωταγόρα?
________________________________________
Δεν μπέρδεψα τίποτε.
Απλά σου δείχνω την ελευθερία σκέψης των προγόνων μου.
Βλέπεις δεν υπήρχε κεντρικός μηχανισμός παραγωγής ή έγκρισης δογματικών αληθειών «εξ’ αποκαλύψεως».


Αυτό που βλέπω είναι ότι αποφεύγεις να απαντήσεις στις ερωτήσεις μου!


quote:
γιαπετ: Ο γιαχβέ γιατί άφησε τον άνθρωπο να αμαρτήσει;

Ο Θεός έδωσε την ελευθέρια στον άνθρωπο να υπακούει ή να μην υπακούει!

quote:
γιαπετ: Άντε και αμάρτησε και έχασε την αθανασία του, εγώ τι φταίω να είμαι αμαρτωλός από κούνια;

Γιαπετ, ο Αδάμ ήταν ο εκπρόσωπος της ανθρωπότητας! Εσύ και εγώ δεν υπήρχαμε!

quote:
γιαπετ: Η αγάπη του θεού σου προς τον άνθρωπο, είναι περίεργη καθώς ισορροπεί ανάμεσα στο να τον ξεκάνει ή να τον σώσει.
Μια φορά αποφάσισε το πρώτο και μια φορά το δεύτερο.
Ήλθε λοιπόν, ο υιός και θυσιάστηκε για όλους…
Πού είναι το αποτέλεσμα;

Το αποτέλεσμα θα φανεί στο τέλος!


quote:
γιαπετ: Εξακολουθούμε να γεννιόμαστε αμαρτωλοί και να πεθαίνουμε ή όχι;;

Όλοι, αλλά μετά το θάνατο έρχεται η Κρίση!

quote:
γιαπετ: Η αιώνια ζωή, πού είναι;;
Την είδες εσύ κάπου;


Μπορείς να δεις τον αέρα που φυσάει?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 10:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:


el-elyon :

quote:
Γιαπετ, για μένα, υπάρχει Θεός και αυτός ο Θεός φανερώνει τον εαυτό Του στην Άγια Γραφή. Στην Άγια Γραφή διαβάζουμε ότι ο Θεός δημιούργησε τα πάντα. Ο άνθρωπος αμάρτησε και ο μισθός της αμαρτίας είναι ο θάνατος. Έτσι ήλθε ο θάνατος στο κόσμο. Αμαρτία είναι να κάνω αυτό που είναι ενάντια στο θέλημα του Θεού. Για να φανεί η αμαρτία δόθηκε ο νόμος. Επειδή όλοι οι άνθρωποι είναι αμαρτωλοί θα έπρεπε όλοι να πεθάνουν. Άρα κανένας άνθρωπος δεν μπορούσε να πληρώσει για τις αμαρτίες του! Αλλά επειδή ο Θεός αγάπησε και αγαπάει όλους τους ανθρώπους έστειλε τον Υιό Του για να πληρώσει για τις αμαρτίες όλων.
Άρα ο Ιησούς Χριστός ήλθε να μας σώσει από το μισθό της αμαρτίας, από το θάνατο, και να μας χαρίσει την αιώνια ζωή!

Ασυναρτησίες της Χριστιανικής "Θεολογίας" :

1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .

2)Στην Καινή διαθήκη κάνει τον κόπο να ασχοληθεί και με τους υπόλοιπους ( μετά απο 2000 χρόνια !) , αλλά πάλι δια μέσου των Εβραίων ενω γενιέται και ως Εβραίος . Πολύ λογικό επίσης .

3)Επίσης ο Θεός δημιουργησε τα πάντα , άλλα δεν μας μαρτυράει το γιατί . Μάλλον Βαριόταν μόνος του και είπε να έχει κάτι να ασχολείται. Πολύ λογικό και αυτό.

4)Ως αποτέλεσμα της ασχολίας του αυτής , που δήθεν έγινε για λόγους αγάπης , ορισμένα δημιουργήματα του για τα οποία ο ίδιος ευθύνεται και τα υπεραγαπά , θα καίγονται στο αιώνιο πύρ ενώ θα ήταν προτιμότερο να μην είχαν υπάρξει ποτέ. Λογικότατο.

5)Για να φαίνεται η αμαρτία και να ξέρουμε ποιός θα καεί , έδωσε τον νόμο .
Βέβαια δεν εξήγησε τι θα γίνει με όλους αυτούς που δεν έλαβαν γνώση του νόμου , είτε γιατί δεν ήταν Εβραίοι την εποχή που τον έδωσε , είτε γεννήθηκαν πριν υπάρξουν καν οι Εβραίοι . Ατύχησαν θα μου πείτε. Λογικο , λογικό ...

6) Επειδή τώρα όλοι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί απο γεννησιμιού τους , θα έπρεπε να πεθάνουν όλοι.
Γιαυτό 3000 χρόνια αργότερα απο το προπατορικό αμάρτημα ( ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνονται αυτά ) έστειλε τον εαυτό του στην γή για να διορθώσει τα κακώς κείμενα .
Οσοι πέθαναν στο μεσοδιάστημα ατύχησαν επίσης . Λογικοοοο...

7) Για να μπορέσει λοιπόν , σύμφωνα με τον el-elyon , να τιμωρήσει όσους το αξίζουν (!), και όχι για να μας σώσει απο κάτι , Ο ίδιος ο Θεός Αυτοτιμωρείται (!) πάνω στο σταυρό για να αναιρέσει το προπατορικό αμάρτημα και να πληρώσει ο ίδιος για τις αμαρτίες μας .
Λογικό θα πεί κάποιος απο την μιά , γιατί αυτός ευθύνεται .
Ετσι έφτιαξε τον κόσμο .
Απο την άλλη βεβαια ουδείς μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει όλους αυτούς τους θεατρινισμούς του Θεού , ούτε το κατα πόσον αρμόζουν σε ένα Θεό .
Αρκεί που ταιριάζουν με το story ...

8)Επίσης δεν μας εξηγεί κανείς τι έγινε με αυτούς που ειχαν είδη πεθάνει πριν έρθει ο Χριστός και καίγονταν στην κόλαση .
Συγχωρέθηκαν και σε εαυτούς οι αμαρτίες και γύρισαν στον παράδεισο ή όχι ?
Ποιές αμαρτίες και ποιανών συγχωρέθηκαν τελικά ?

9)Με την έλευση του Χριστού συγχωρέθηκαν και οι αμαρτίες των αλλόθρησκων ή και αυτοί είναι μέσα στους ατυχήσαντες ?
Πως κρίνονται απο τον Θεό σας αυτοί που ποτέ δεν ενημερώθηκαν για την ύπαρξή του ??

ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του Θεού και άγνωστες οι βουλές του θα μου πείτε .
Αλλα ακομη μεγαλύτερη ΑΒΥΣΣΟΣ είναι η ψυχή αυτών που κατασκεύασαν όλα τα παραπάνω , αλλά και αυτών που τα πιστεύουν ...

Θερμή παράκληση : Αν μπορεί κάποιος να δώσει ΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις στα παραπάνω ας απαντήσει .
Απαντήσεις του στύλ " Ετσι είναι γιατί έτσι πιστεύω " , η του στύλ : " δεν γίνεται Θεολογία με τέτοιους όρους " , (επειδή δεν μας συμφέρει ), δεν έχω σκοπό να τις συζητήσω .



Think Math θα μπορούσες όλα αυτά που λες να τα αποδείξεις από την Άγια Γραφή? Αποδείξεις, στοιχεία, από την Άγια Γραφή για αυτά που λες έχεις?

Σε έναν διάλογο τα συμπεράσματα βγαίνουν στο τέλος. Για αυτό αν θέλεις διάλογο ας αφήσουμε τα συμπεράσματα για το τέλος.

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 16:05:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε el-elyon γειά σου.

el-elyon :

quote:
Think Math θα μπορούσες όλα αυτά που λες να τα αποδείξεις από την Άγια Γραφή? Αποδείξεις, στοιχεία, από την Άγια Γραφή για αυτά που λες έχεις?

Τελικά νομίζω οτι ή μας δουλεύεις , ή μας κάνεις πλάκα .

Θες να σου φέρω απόδειξη για το ότι ο Χριστός γεννήθηκε Εβραίος !

Θες να σου φέρω απόδειξη για το ότι στους εβραίους προτοπαρουσιάστηκε ο Θεός !

θέλεις επίσης να σου αποδείξω και αυτά που έγραψες εσύ !!
Αυτά που έγραψες σχολίασα .

Και έθεσα και ερωτήσεις .
Μηπως ... θέλεις να σου αποδείξω και τις ερωτήσεις ???

Μου φαίνεται οτι αρχίζουμε πάλι την ίδια κουραστική διαδικασία, δηλαδή : " Αλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε ..." που λέει και ο σοφός λαός .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/07/2007, 19:26:34  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου el.elyon

Λες ότι δεν απαντάω στις ερωτήσεις σου, σε ποιά δεν απάντησα;

quote:
el.elyon

Ο Θεός έδωσε την ελευθέρια στον άνθρωπο να υπακούει ή να μην υπακούει!


Δηλαδή του έδωσε αυτήν την ελευθερία, που λες, για να του τη φέρει μετά;
Εξακολουθεί να στήνει παγίδες στο δημιούργημά του;

Και για να το δούμε λογικά, τον έφτιαξε τον άνθρωπο για ποιό λόγο;

Για να δει τι θα γίνει παρακάτω;

Δεν είχε άλλον, υψηλότερο στόχο, απ' το να δεί ποιοί θα του βγούν σκάρτοι και ποιοί όχι;

Και για κάθε ελαττωματικό δημιούργημα el.elyon, υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής.

Ή ΟΧΙ;;;

quote:
el.elyon

Γιαπετ, ο Αδάμ ήταν ο εκπρόσωπος της ανθρωπότητας! Εσύ και εγώ δεν υπήρχαμε!


Δεν ήταν εκπρόσωπος, φίλε μου, διότι αφού ήταν ο πρώτος άνθρωπος, δεν υπήρχε κάτι να εκπροσωπήσει.

ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙ, ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ Η ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Ο ΔΟΛΟΦΟΝΟΣ Ο ΚΑΪΝ.

[(άσχετο αλλά επίκαιρο) μέσω του οποίου, ο θεός σου, έδειξε τη βιασύνη του για αίμα, αφού ούτε καν περίμενε να γίνουν περισσότεροι για να αρχίσουν τα φονικά).]

Πότε πρόλαβε να γίνει κακός και ζηλιάρης ο Κάιν; Έτσι τον έφτιαξε, ο "μεγάλος".

quote:
el.elyon

Το αποτέλεσμα θα φανεί στο τέλος!


Ποιό απ' όλα τα "τέλη" εννοείς;
Το προσωπικό του καθενός ή της ανθρωπότητας;

quote:
el.elyon

αλλά μετά το θάνατο έρχεται η Κρίση!


Δηλαδή αν δεν ερχόταν ο υιός και δε μας "έσωνε" τι παραπάνω θα παθαίναμε;

Με το "μας έσωσε", εσείς οι χριστιανοί, εννοείτε ότι θεσπίστηκε η ... μετά θάνατον κρίση;


quote:
γιαπετ: Η αιώνια ζωή, πού είναι;;
Την είδες εσύ κάπου;

--------------------------------------------------------------------------------

el.elyon

Μπορείς να δεις τον αέρα που φυσάει?


Όχι. Εσύ μπορείς;
Την αιώνια ζωή που έταξε ο Γιαχβέ όμως, αν υπήρχε, θα την βλέπαμε όλοι διότι θα τη ζούσαμε.

Εκτός αν εννοείς, ότι μετά την κρίση θα "σηκωθούμε΄" και θα ζήσουμε όλα τα ζόμπι μαζί, για πάντα...

Περιμένω τις απαντήσεις, δικές ή οποιουδήποτε άλλου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 13:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Thin_Math: 1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .

Που στην Άγια Γραφή?


quote:
Think_Math: 1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .
2)Στην Καινή διαθήκη κάνει τον κόπο να ασχοληθεί και με τους υπόλοιπους ( μετά απο 2000 χρόνια !) , αλλά πάλι δια μέσου των Εβραίων ενω γενιέται και ως Εβραίος . Πολύ λογικό επίσης .
3)Επίσης ο Θεός δημιουργησε τα πάντα , άλλα δεν μας μαρτυράει το γιατί . Μάλλον Βαριόταν μόνος του και είπε να έχει κάτι να ασχολείται. Πολύ λογικό και αυτό.
4)Ως αποτέλεσμα της ασχολίας του αυτής , που δήθεν έγινε για λόγους αγάπης , ορισμένα δημιουργήματα του για τα οποία ο ίδιος ευθύνεται και τα υπεραγαπά , θα καίγονται στο αιώνιο πύρ ενώ θα ήταν προτιμότερο να μην είχαν υπάρξει ποτέ. Λογικότατο.
5)Για να φαίνεται η αμαρτία και να ξέρουμε ποιός θα καεί , έδωσε τον νόμο .
Βέβαια δεν εξήγησε τι θα γίνει με όλους αυτούς που δεν έλαβαν γνώση του νόμου , είτε γιατί δεν ήταν Εβραίοι την εποχή που τον έδωσε , είτε γεννήθηκαν πριν υπάρξουν καν οι Εβραίοι . Ατύχησαν θα μου πείτε. Λογικο , λογικό ...
6) Επειδή τώρα όλοι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί απο γεννησιμιού τους , θα έπρεπε να πεθάνουν όλοι.
Γιαυτό 3000 χρόνια αργότερα απο το προπατορικό αμάρτημα ( ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνονται αυτά ) έστειλε τον εαυτό του στην γή για να διορθώσει τα κακώς κείμενα .
Οσοι πέθαναν στο μεσοδιάστημα ατύχησαν επίσης . Λογικοοοο...
7) Για να μπορέσει λοιπόν , σύμφωνα με τον el-elyon , να τιμωρήσει όσους το αξίζουν (!), και όχι για να μας σώσει απο κάτι , Ο ίδιος ο Θεός Αυτοτιμωρείται (!) πάνω στο σταυρό για να αναιρέσει το προπατορικό αμάρτημα και να πληρώσει ο ίδιος για τις αμαρτίες μας .
Λογικό θα πεί κάποιος απο την μιά , γιατί αυτός ευθύνεται .
Ετσι έφτιαξε τον κόσμο .
Απο την άλλη βεβαια ουδείς μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει όλους αυτούς τους θεατρινισμούς του Θεού , ούτε το κατα πόσον αρμόζουν σε ένα Θεό .
Αρκεί που ταιριάζουν με το story ...

Υπάρχουν πουθενά ερωτήσεις στα παραπάνω?

quote:
Think_Math: 8)Επίσης δεν μας εξηγεί κανείς τι έγινε με αυτούς που ειχαν είδη πεθάνει πριν έρθει ο Χριστός και καίγονταν στην κόλαση .
Συγχωρέθηκαν και σε εαυτούς οι αμαρτίες και γύρισαν στον παράδεισο ή όχι ?
Ποιές αμαρτίες και ποιανών συγχωρέθηκαν τελικά ?
9)Με την έλευση του Χριστού συγχωρέθηκαν και οι αμαρτίες των αλλόθρησκων ή και αυτοί είναι μέσα στους ατυχήσαντες ?
Πως κρίνονται απο τον Θεό σας αυτοί που ποτέ δεν ενημερώθηκαν για την ύπαρξή του ??

Εδώ υπάρχουν ερωτήσεις τις όποιες έχω απαντήσει στο παρελθόν! Και δεν έχω κανένα πρόβλημα να απαντήσω ξανά και θα απαντήσω!

quote:
Think_Math: ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του Θεού και άγνωστες οι βουλές του θα μου πείτε .
Αλλα ακομη μεγαλύτερη ΑΒΥΣΣΟΣ είναι η ψυχή αυτών που κατασκεύασαν όλα τα παραπάνω , αλλά και αυτών που τα πιστεύουν ...

Αυτό τι είναι, διάλογος?

Think_ Math δεν μπορεί να υπάρχει διάλογο όταν έχεις βγάλει πριν από αυτό, συμπεράσματα! Για αυτό αν θέλεις διάλογο θα πρέπει να συμφωνήσουμε πως θα γίνει ο διάλογος! Για αυτό αποφάσισε τι θες διάλογο ή κάτι άλλο?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 13:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλησπέρα γιαπετ.


quote:
γιαπετ: Λες ότι δεν απαντάω στις ερωτήσεις σου, σε ποιά δεν απάντησα;

Θα σου πω κάποιες από αυτές.

Ο Θεός του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη δεν είναι μέρος του φιλοσοφικού συστήματος?

Άρα απορρίπτεις την Ελληνική Θρησκεία?

Άρα απορρίπτεις τους Θεούς των Ελλήνων ?

quote:
γιαπετ: Δηλαδή του έδωσε αυτήν την ελευθερία, που λες, για να του τη φέρει μετά;
Εξακολουθεί να στήνει παγίδες στο δημιούργημά του;
Και για να το δούμε λογικά, τον έφτιαξε τον άνθρωπο για ποιό λόγο;
Για να δει τι θα γίνει παρακάτω;
Δεν είχε άλλον, υψηλότερο στόχο, απ' το να δεί ποιοί θα του βγούν σκάρτοι και ποιοί όχι;
Και για κάθε ελαττωματικό δημιούργημα el.elyon, υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής.
Ή ΟΧΙ;;;

Μάλιστα, η ελευθερία είναι ελάττωμα του δημιουργού…….

Γιαπετ με την ελευθερία που σου έχει δοθεί μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τις συνέπειες!

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Γιαπετ, ο Αδάμ ήταν ο εκπρόσωπος της ανθρωπότητας! Εσύ και εγώ δεν υπήρχαμε!
________________________________________
Δεν ήταν εκπρόσωπος, φίλε μου, διότι αφού ήταν ο πρώτος άνθρωπος, δεν υπήρχε κάτι να εκπροσωπήσει.

Επειδή ήταν ο πρώτος, ήταν ο εκπρόσωπος της ανθρωπότητας!

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Το αποτέλεσμα θα φανεί στο τέλος!
________________________________________
Ποιό απ' όλα τα "τέλη" εννοείς;
Το προσωπικό του καθενός ή της ανθρωπότητας;

Εννοώ την μέρα που ο Θεός θα κρίνει τους πάντες και τα πάντα.


quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
γιαπετ: Η αιώνια ζωή, πού είναι;;
Την είδες εσύ κάπου;
--------------------------------------------------------------------------------
el.elyon
Μπορείς να δεις τον αέρα που φυσάει?
________________________________________
Όχι. Εσύ μπορείς;
Την αιώνια ζωή που έταξε ο Γιαχβέ όμως, αν υπήρχε, θα την βλέπαμε όλοι διότι θα τη ζούσαμε.
Εκτός αν εννοείς, ότι μετά την κρίση θα "σηκωθούμε΄" και θα ζήσουμε όλα τα ζόμπι μαζί, για πάντα...

Ούτε εγώ μπορώ να δω τον αέρα που φυσάει αλλά αυτό δεν θα πει ότι δεν υπάρχει! Και οι δυο δεν βλέπουμε τον αέρα που φυσάει αλλά γνωρίζουμε ότι υπάρχει αέρας! Η αιώνια ζωή είναι δώρο του Θεού και ένα δώρο για να γίνει δικό σου θα πρέπει να το δεχθείς και να πεις ευχαριστώ. Όσοι έχουν δεχθεί το δώρο του Θεού γνωρίζουν ότι υπάρχει αιώνια ζωή!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 16:51:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε el-elyon οτι βλέπω είσαι καλός στην "κολοκυθιά" .
Αντε βρές κάποιον άλλο να την παίξετε μαζί .

Θες να σου αποδείξω ότι ο Γιαχβέ προτοεμφανίστηκε στους Εβραίους .

Σαλαμοποιείς το κείμενο μου , στο ένα κομμάτι δεν βλέπεις ερωτήσεις αλλά σχόλια ,( Φυσικά αφου μόνο σχόλια έχει ) και αναρωτιέσαι : "Που είναι οι ερωτήσεις ??? "

Μετά στο επόμενο κομμάτι βρίσκεις επιτέλους ερωτήσεις τις οποίες έχεις δήθεν ξανα-απαντήσει .
Αλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε δηλαδή .

Και στο τέλος ξαναγράφεις το τελικό μου σχόλιο και λές :
"Αυτό είναι διάλογος ?"

Λιγότερη υποκρισία δεν βλάπτει .
Πρέπει να ξέρεις οτι όταν κάποιος σχολιάζει κάτι , εκθέτει την προσωπική του άποψη . Δεν κάνει διάλογο .
Αν θέλεις να κάνεις διάλογο πρέπει να μου δείξεις που κάνω λάθος στην εκτίμηση αυτή , με λογικά επιχειρήματα , και να το συζητήσουμε .
Δεν θα μου υποδείξεις ποιά άποψη θα εκφέρω και πως θα την εκφέρω . Κατάλαβες ?

quote:
Think_ Math δεν μπορεί να υπάρχει διάλογο όταν έχεις βγάλει πριν από αυτό, συμπεράσματα! Για αυτό αν θέλεις διάλογο θα πρέπει να συμφωνήσουμε πως θα γίνει ο διάλογος! Για αυτό αποφάσισε τι θες διάλογο ή κάτι άλλο?

Τι σαχλαμάρες είναι αυτές που γράφεις ?
Οταν δύο άνθρωποι συζητούν ένα θέμα που έχουν προηγουμένως μελετήσει , ασφαλώς και έχει βγάλει ο καθένας κάποια συμπεράσματα και ο διάλογος γίνεται για να τεθούν τα συμπεράσματα αυτά σε έλεγχο και ενδεχομένως να προκύψουν καινούρια .

Δηλαδή τι θέλεις ? Να μην γράφουμε την γνώμη μας σε ένα θέμα παρα μόνο αφού μας έχει κάνει κατήχηση ο el-elyon ?

Μήπως με πέρασες για παιδάκι του κατηχητικου ??

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 18:11:19  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon

Δε φτάνει που δεν αντιλαμβάνεσαι τις απαντήσεις, καταλαβαίνεις κι ότι θέλεις απ' αυτά που γράφει κάποιος.
Και θέλεις και διάλογο...

Έγραψα:

quote:
γιαπετ:
Δηλαδή του έδωσε αυτήν την ελευθερία, που λες, για να του τη φέρει μετά;
Εξακολουθεί να στήνει παγίδες στο δημιούργημά του;
Και για να το δούμε λογικά, τον έφτιαξε τον άνθρωπο για ποιό λόγο;
Για να δει τι θα γίνει παρακάτω;
Δεν είχε άλλον, υψηλότερο στόχο, απ' το να δεί ποιοί θα του βγούν σκάρτοι και ποιοί όχι;
Και για κάθε ελαττωματικό δημιούργημα el.elyon, υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής.
Ή ΟΧΙ;;;

Και απάντησες:

quote:
el.elyon

Μάλιστα, η ελευθερία είναι ελάττωμα του δημιουργού…….

Γιαπετ με την ελευθερία που σου έχει δοθεί μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τις συνέπειες!


Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή... ο el.elyon...

Μέχρι και τον αδάμ τον έχρισες εκπρόσωπο μιας ανύπαρκτης ανθρωπότητας, διότι αυτό είδες απ' αυτά που έγραψα και όχι το τι φταίμε εμείς να πληρώνουμε τις "ματσολιές" που έκανε (τέλος πάντων) ο πρωτόπλαστος.

Και στη συνέχεια επαναλαμβάνεις τα γνωστά στοιχεία απ' το παραμυθάκι που σε έμαθαν να πιπιλάς...

Ημέρα κρίσης, αιώνια ζωή που τη γνωρίζουν οι παραμυθολάτρες
και άλλα τέτοια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

andronick
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 20:52:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους andronick
quote:

quote:


Ασυναρτησίες της Χριστιανικής "Θεολογίας" :

1) Ο Θεός φανερώνει τον εαυτό του στην Αγία γραφή , αλλά κατα προτίμηση αρχικά μόνο στους εβραίους .
Είναι Θεός Ι.Χ. Πολύ λογικό .

2)Στην Καινή διαθήκη κάνει τον κόπο να ασχοληθεί και με τους υπόλοιπους ( μετά απο 2000 χρόνια !) , αλλά πάλι δια μέσου των Εβραίων ενω γενιέται και ως Εβραίος . Πολύ λογικό επίσης .

3)Επίσης ο Θεός δημιουργησε τα πάντα , άλλα δεν μας μαρτυράει το γιατί . Μάλλον Βαριόταν μόνος του και είπε να έχει κάτι να ασχολείται. Πολύ λογικό και αυτό.

4)Ως αποτέλεσμα της ασχολίας του αυτής , που δήθεν έγινε για λόγους αγάπης , ορισμένα δημιουργήματα του για τα οποία ο ίδιος ευθύνεται και τα υπεραγαπά , θα καίγονται στο αιώνιο πύρ ενώ θα ήταν προτιμότερο να μην είχαν υπάρξει ποτέ. Λογικότατο.

5)Για να φαίνεται η αμαρτία και να ξέρουμε ποιός θα καεί , έδωσε τον νόμο .
Βέβαια δεν εξήγησε τι θα γίνει με όλους αυτούς που δεν έλαβαν γνώση του νόμου , είτε γιατί δεν ήταν Εβραίοι την εποχή που τον έδωσε , είτε γεννήθηκαν πριν υπάρξουν καν οι Εβραίοι . Ατύχησαν θα μου πείτε. Λογικο , λογικό ...

6) Επειδή τώρα όλοι οι άνθρωποι ήταν αμαρτωλοί απο γεννησιμιού τους , θα έπρεπε να πεθάνουν όλοι.
Γιαυτό 3000 χρόνια αργότερα απο το προπατορικό αμάρτημα ( ούτε στο ελληνικό δημόσιο δεν γίνονται αυτά ) έστειλε τον εαυτό του στην γή για να διορθώσει τα κακώς κείμενα .
Οσοι πέθαναν στο μεσοδιάστημα ατύχησαν επίσης . Λογικοοοο...

7) Για να μπορέσει λοιπόν , σύμφωνα με τον el-elyon , να τιμωρήσει όσους το αξίζουν (!), και όχι για να μας σώσει απο κάτι , Ο ίδιος ο Θεός Αυτοτιμωρείται (!) πάνω στο σταυρό για να αναιρέσει το προπατορικό αμάρτημα και να πληρώσει ο ίδιος για τις αμαρτίες μας .
Λογικό θα πεί κάποιος απο την μιά , γιατί αυτός ευθύνεται .
Ετσι έφτιαξε τον κόσμο .
Απο την άλλη βεβαια ουδείς μπαίνει στον κόπο να εξηγήσει όλους αυτούς τους θεατρινισμούς του Θεού , ούτε το κατα πόσον αρμόζουν σε ένα Θεό .
Αρκεί που ταιριάζουν με το story ...

8)Επίσης δεν μας εξηγεί κανείς τι έγινε με αυτούς που ειχαν είδη πεθάνει πριν έρθει ο Χριστός και καίγονταν στην κόλαση .
Συγχωρέθηκαν και σε εαυτούς οι αμαρτίες και γύρισαν στον παράδεισο ή όχι ?
Ποιές αμαρτίες και ποιανών συγχωρέθηκαν τελικά ?

9)Με την έλευση του Χριστού συγχωρέθηκαν και οι αμαρτίες των αλλόθρησκων ή και αυτοί είναι μέσα στους ατυχήσαντες ?
Πως κρίνονται απο τον Θεό σας αυτοί που ποτέ δεν ενημερώθηκαν για την ύπαρξή του ??

ΑΒΥΣΣΟΣ η ψυχή του Θεού και άγνωστες οι βουλές του θα μου πείτε .
Αλλα ακομη μεγαλύτερη ΑΒΥΣΣΟΣ είναι η ψυχή αυτών που κατασκεύασαν όλα τα παραπάνω , αλλά και αυτών που τα πιστεύουν ...

Θερμή παράκληση : [/b] Αν μπορεί κάποιος να δώσει ΛΟΓΙΚΕΣ εξηγήσεις στα παραπάνω ας απαντήσει .
Απαντήσεις του στύλ " Ετσι είναι γιατί έτσι πιστεύω " , η του στύλ : " δεν γίνεται Θεολογία με τέτοιους όρους " , (επειδή δεν μας συμφέρει ), δεν έχω σκοπό να τις συζητήσω .



Καλησπέρα.

Think Math αν θες να συζητήσουμε και να καταλάβεις τι εννοώ τότε με μεγάλη μου χαρά να απαντήσω! Αν θέλεις απλά να κάνεις επίθεση στο πρόσωπο μου τότε δεν θα με χρειαστείς! Άραγε τι θέλεις Think Math?


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!



Οι Νεοπαγανιστές κατηγορούν τη Χριστιανική πίστη ως ένα Εβραϊκό παρακλάδι, που εξυπηρετεί τα συμφέροντα του Σιωνισμού, εναντίον του Ελληνικού πνεύματος, και την Αγία Γραφή ως μέσο προπαγάνδας των Εβραίων, για προώθηση των εθνικών τους συμφερόντων, και υποσκέλιση του Ελληνικού πολιτισμού. Κατηγορούν την Εκκλησία, για δήθεν αντιελληνική συμπεριφορά, με αναθεματισμούς εναντίον των Ελλήνων, τόσο μέσα από την Αγία Γραφή, όσο και μέσα από την υμνολογία της.

Στη μελέτη αυτή, θα προσπαθήσουμε να αμβλύνουμε αυτή τη φαινομενική αντίθεση μεταξύ του Εβραϊσμού και του Ελληνισμού, και να δείξουμε τη φυσική συνοχή και αλληλοσυμπλήρωσή τους στη διάρκεια της ιστορίας, κατά το σχέδιο του Θεού. Θα γίνει έτσι κατανοητό, πώς αυτοί οι δύο λαοί (ο καθένας με τον τρόπο του), έγιναν ευλογία για όλους τους άλλους λαούς της γης.

Έλληνες και Εβραίοι στην ιστορία

Οι Έλληνες, είναι αρχαιότατος λαός. Συνεχόμενες αρχαιολογικές ανακαλύψεις, φέρνουν στο φως στοιχεία, για την παρουσία τους σε κάθε περιοχή του κόσμου. Εκπληκτικός είναι και ο αριθμός των ανακαλύψεών τους, όπως και η τεχνολογία που ανέπτυξαν, και καταντάει μονότονη η αναφορά αρχαίων Ελληνικών ονομάτων πίσω από κάθε σχεδόν ανακάλυψη της επιστήμης ή της φιλοσοφίας. Πρόκειται λοιπόν για πολυμήχανο και ερευνητικότατο λαό. Μόνο στη σχετικά σύγχρονη εποχή οι Έλληνες δείχνουν μια κάμψη των επιτευγμάτων τους, καθώς (εδώ και λίγους αιώνες), οι διεθνείς περιστάσεις δεν τους επιτρέπουν να αξιοποιήσουν το δυναμικό τους.

Οι Ισραηλίτες αντιθέτως, είναι ένας νεώτερος λαός, που στην προ Χριστού αρχαιότητα δεν είχε να επιδείξει επιστημονικές ή φιλοσοφικές ανακαλύψεις. Μόνο στη σύγχρονη εποχή άρχισαν να διαπρέπουν ως έθνος, με κορυφαίες προσωπικότητες όπως ο Αϊνστάιν ή ο Μαρξ.

Η Αγία Γραφή, περιγράφει περιεκτικότατα τη διαφορά των δύο λαών, στην εποχή του Ιησού Χριστού: ΄΄Επειδή και Ιουδαίοι σημεία αιτούσιν και Έλληνες σοφίαν ζητούσιν΄΄. (Α΄ Κορινθίους 1/α΄ 22).

Στη φράση αυτή του αποστόλου Παύλου, (γνώστη τόσο των Ελλήνων όσο και των Ισραηλιτών), περιέχεται η διαφορά των δύο λαών της εποχής του: Οι μεν Έλληνες, ζητούσαν τη σοφία, και η λέξη ΄΄ζητώ΄΄, σημαίνει την ενεργητική τους προσπάθεια προς το σκοπό αυτό. Οι Εβραίοι όμως ΄΄αιτούσαν΄΄, δηλαδή περίμεναν παθητικά κάποιο σημείο από το Θεό, ώστε να πεισθούν για το θέλημά του.

Τα διαφορετικά χαρακτηριστικά των δύο αυτών λαών, είναι που συνετέλεσαν στο διαφορετικό, αλλά αλληλοσυμπληρούμενο ρόλο που έπαιξαν στην ιστορία της ανθρωπότητας.

Εβραίοι και Παλαιά Διαθήκη

Στην Παλαιά Διαθήκη της Αγίας Γραφής, αναφέρεται το ξεκίνημα της ιστορίας των Εβραίων. Αυτό όμως, γίνεται αιτία για κάποιους, να κατηγορούν την Αγία Γραφή για Σιωνιστική προπαγάνδα. Μια σοβαρότερη ματιά όμως στο Θεόπνευστο αυτό σύγγραμμα, δείχνει κάτι διαφορετικό.

Κατ' αρχήν, παρατηρούμε ότι τα πρώτα κεφάλαια της Γενέσεως, δεν μιλούν για τους Εβραίους, αλλά για τους Σουμέριους, που ήταν οι αρχαίοι κάτοικοι της Μεσοποταμίας. Η αφήγηση τής Παλαιάς Διαθήκης λοιπόν, δεν είναι η ιστορία των Εβραίων, αλλά η ιστορία της γενεαλογικής γραμμής του Ιησού Χριστού, από τον Αδάμ ως τη γέννησή Του.

Παρατηρούμε αρχικά την ιστορία του Αδάμ, 3.500 χρόνια πριν από τη δημιουργία του Ισραήλ, κατόπιν του Σουμερίου Νώε, και μετά του Συρίου Αβραάμ, καθώς διαχωρίστηκε από το έθνος του. Και μόνο 1.500 χρόνια πριν από τον Χριστό, περνάμε στο Εβραϊκό έθνος. Η Παλαιά Διαθήκη λοιπόν, δεν είναι η ιστορία του Εβραϊκού έθνους, αλλά αναφέρεται σ' αυτό, μόνο επειδή το έθνος αυτό συνέβαλε στη γενεαλογική γραμμή του Ιησού Χριστού.

Μήπως όμως και έτσι ακόμα, αποτελεί η Παλαιά Διαθήκη μια προπαγάνδα υπέρ των Ισραηλιτών;

Μια προπαγάνδα υπέρ κάποιου έθνους, πρέπει να έχει κάποια χαρακτηριστικά: Να ωραιοποιεί τα γεγονότα, να το εξυψώνει, και να τονίζει μόνο τα υπέρ του. Με την Αγία Γραφή όμως, δεν συμβαίνει έτσι. Το αντίθετο μάλιστα:

Από την αρχή των δώδεκα φυλών, αναφέρεται το πώς οι προπάτορές τους, πούλησαν τον ίδιο τον αδελφό τους τον Ιωσήφ, και πώς δολοφόνησαν τον άνδρα της αδελφής τους της Δείνας μαζί με όλο του το σόι, αφού πρώτα τους έκαναν περιτομή, καθιστώντας τους ανίκανους να αμυνθούν.

Μετά, αναφέρεται η εξοργιστική απιστία των απογόνων τους, καθώς μετά από τόσα θαύματα που είδαν, κάθε τόσο λάτρευαν είδωλα, παρά το Θεό που τους ελευθέρωσε από την Αίγυπτο.

Έκτοτε, η ιστορία τους περιγράφεται, όχι ως μια ιστορία πίστης και επιτυχιών, αλλά ως μια ιστορία απιστίας και σκληροκαρδίας, που συχνότατα επέφερε πάνω τους την οργή του Θεού.

Εάν η Αγία Γραφή και η Εκκλησία αναφέρουν κάποια πράγματα εναντίον των Ελλήνων, (εννοώντας την αρχαία Ελληνική ειδωλολατρική πίστη και όχι το έθνος των Ελλήνων), γράφει πολύ περισσότερα εναντίον των Εβραίων, χαρακτηρίζοντάς τους ως σκληροτράχηλους, γενεά άπιστη και διεστραμμένη, χειρότερους από τα βόδια, τυφλούς και κουφούς, σκληροκάρδιους, γυναίκα πόρνη και μοιχαλίδα, φονιάδες των προφητών, και ακόμα φονιάδες του ιδίου του Υιού του Θεού! Διευκρινίζει μάλιστα, ότι ο Θεός τους επέλεξε ως προπάτορες του Κυρίου Ιησού, ΄΄όχι επειδή ήταν καλύτεροι από τους άλλους λαούς΄΄, αλλά επειδή αγαπούσε τον προπάτορά τους τον Αβραάμ.

Έτσι, όλοι οι ισχυρισμοί των Ελληνολατρών, για δήθεν προπαγάνδα της Αγίας Γραφής, αποδεικνύονται παρατραβηγμένοι.

Η επιτυχία των Ελλήνων

Οι Έλληνες αναζητούσαν την αλήθεια πολύ πριν οι Εβραίοι εμφανιστούν στην ιστορία. Οι φιλοσοφικές τους κατανοήσεις για το σύμπαν είναι εκπληκτικές, ακόμα και για τη σημερινή επιστήμη. Όμως οι αρχαίοι Έλληνες είχαν κάποιο όριο. Η έρευνά τους μπορούσε να φτάσει ως τα όρια του κτιστού κόσμου, ως τα όρια της λογικής και της εμπειρίας. Για τον ίδιο το Δημιουργό τους όμως, δεν ήταν δυνατόν να γνωρίσουν τίποτα, αν πρώτα Αυτός ο ίδιος δεν τους το αποκάλυπτε!

Οι ίδιοι οι αρχαίοι Έλληνες, αφού διατύπωναν με λογικά επιχειρήματα τα συμπεράσματά τους για το πώς δημιουργήθηκε ο κόσμος, κατέληγαν σε κάτι ΄΄Απερίγραπτο΄΄ ως Πρώτη αιτία, το οποίο ταύτιζαν με τον Αϊδιο (άναρχο) Χρόνο. Και ήταν φυσικό αυτό, καθώς η λογική του ανθρώπου φτάνει ως εκεί.

Οι Εβραίοι αντιθέτως, χωρίς καν να προσπαθήσουν, έλαβαν εξ' αποκαλύψεως περισσότερες πληροφορίες γι' αυτή την Απερίγραπη Πρώτη Αιτία, καθώς έμαθαν από τον ίδιο, ότι δεν ήταν κάτι αόριστο, αλλά ένα Νοήμον Ον, ο Θεός, και πως στην πραγματικότητα, Αυτός ήταν ο Αϊδιος Δημιουργός του Χρόνου. Οι Έλληνες είχαν εξαντλήσει τις δυνατότητες της εποχής τους στην έρευνα της αλήθειας και της Σοφίας. Οι Εβραίοι όμως, περιμένοντας παθητικά, τα βρήκαν έτοιμα. Και απ' αυτούς τους τελευταίους, γεννήθηκε ο ίδιος ο Δημιουργός με ανθρώπινη φύση, δίνοντας νέα τροπή στην ανθρώπινη ιστορία, και προετοιμάζοντας τον ουρανό να δεχθεί τον άνθρωπο.

Οι Εβραίοι απέτυχαν ως λαός. Μόνο ένα μικρό υπόλοιπο αποδείχθηκε άξιο των θεϊκών αποκαλύψεων για το Χριστιανικό Ευαγγέλιο. Οι Έλληνες όμως, για μία φορά ακόμα αξιοποίησαν την ευκαιρία για την κατάκτηση της αλήθειας. Και αντιλήφθηκαν σύντομα, πως η Αλήθεια που αναζητούσαν στη φιλοσοφία, δεν ήταν ένα σύνολο ιδεών, δεν ήταν ένα δογματικό πακέτο, αλλά ένα πρόσωπο: Ο Ιησούς Χριστός.

Οι Εβραίοι απέτυχαν να αναγνωρίσουν Αυτόν που περίμεναν τόσους αιώνες. Οι Έλληνες όμως αναγνώρισαν στο πρόσωπό Του, το Δημιουργό τους. Η εκπαιδευμένη τους διάνοια, κατάλαβε, και συμπλήρωσε τα κενά της όντως προχωρημένης φιλοσοφίας τους. Έτσι οι αρχαίοι Έλληνες, επέλεξαν τη Χριστιανική πίστη, ως την κορωνίδα και το τέλος των αναζητήσεών τους για την Πρώτη Αιτία της ύπαρξής τους. Η σοφία τόσων χιλιετιών, βρήκε το ποθούμενο Πρόσωπο, τον Ιησού Χριστό.

Ο ίδιος ο Θεός τίμησε το γένος των Ελλήνων, χρησιμοποιώντας το για δύο χιλιετηρίδες, στην επίτευξη του σκοπού Του: Να εκχριστιανισθούν τα έθνη. Αυτό ήταν ένα έργο, που στην πραγματικότητα προορίζετο για τον Ισραήλ. Όμως οι Έλληνες άδραξαν την ευκαιρία. Η ακριβέστατη γλώσσα τους, η εκλεπτυσμένη από τη φιλοσοφία χιλιετηρίδων, έγινε το μέσο διάδοσης της Αγίας Γραφής, σε όλη την Ελληνική πλέον Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία.

Έγινε η γλώσσα των Ελλήνων Χριστιανών Πατέρων, που έδωσαν στους αρχαιοελληνικούς όρους, ένα νέο περιεχόμενο, σύμφωνο με τη Θεία Αποκάλυψη. Και ακόμα και μετά από την απόσχιση του αιρετικού πλέον Παπισμού, ακόμα και μετά τις Μεταρρυθμιστικές προσπάθειες της Δύσης, οι Έλληνες ήταν μεταξύ αυτών των λίγων που κράτησαν ως σήμερα την ανόθευτη Ορθόδοξη πίστη.

Μια ξενόφερτη προπαγάνδα

Μετά απ' όλα αυτά, κάνει εντύπωση σε κάθε πληροφορημένο Έλληνα, πώς είναι δυνατόν μερικοί συμπατριώτες μας, να παρουσιάζουν μία στάση τόσο αντιφατική προς τα ιδανικά της φυλής μας. Εάν οι πρόγονοί μας (που ήταν οι φορείς και οι γνήσιοι εκπρόσωποι των Αρχαιοελληνικών ιδεών), επέλεξαν τη Χριστιανική ολοκλήρωση των ιδεών τους, ποιοι είναι αυτοί μετά από 20 αιώνες, που θεωρούν τους εαυτούς τους ως γνησιότερους εκπροσώπους του Αρχαιοελληνικού ιδεώδους;

Το σόφισμα ότι δήθεν οι τελευταίοι ειδωλολάτρες εξαφανίστηκαν επειδή διώχθηκαν από το Χριστιανισμό, μόνο μειδίαμα μπορεί να επιφέρει σε κάθε λογικό άνθρωπο. Το ότι υπήρξαν σποραδικά κάποιες φανατισμένες ομάδες που δίωξαν ειδωλολάτρες, δεν σημαίνει ότι ήταν η αιτία τής εξαφάνισής τους! Εάν τέτοιοι σποραδικοί διωγμοί ήταν ικανοί να εξαφανίσουν μια θρησκεία χιλιετηρίδων, πώς άραγε οι συνεχείς διωγμοί τών ειδωλολατρών εναντίον τού Χριστιανισμού δεν κατάφεραν να τον εξαφανίσουν όταν ήταν ακόμα μειονότητα; Πώς ο Χριστιανισμός μετά από τρεις αιώνες συστηματικών διωγμών κατάφερε να διαδοθεί και να επικρατήσει, ενώ οι ειδωλολάτρες όχι;

Είναι σαφές ότι ο Χριστιανισμός επικράτησε όχι με διωγμούς, αλλά επειδή τον επέλεξαν οι σοφοί μας πρόγονοι. Και μόνο λίγοι ανόητοι απ' αυτούς θέλησαν να διατηρήσουν την ειδωλολατρική θρησκεία, (εξ' ίσου ανόητοι με τους λίγους ψευτοχριστιανούς που τους δίωξαν).

Στην πραγματικότητα, οι σύγχρονοι ειδωλολάτρες τής Ελλάδος, είναι θύματα της Δυτικής Παπικής προπαγάνδας, που στην προσπάθειά της να παρουσιάσει το Δυτικό Χριστιανισμό ως το γνήσιο Χριστιανισμό, δημιούργησε το παραμύθι της ανύπαρκτης Βυζαντινής Αυτοκρατορίας, υποτιμώντας την Ορθοδοξία, και διαχωρίζοντας τη Ρωμιοσύνη από τον Ελληνισμό, του οποίου αποτελεί αυτή άρρηκτο κομμάτι.

Έτσι, τα θύματα αυτά, κατάντησαν να απρρίψουν την Ορθοδοξία, και μαζί της τις επιλογές των αρχαίων προγόνων μας, αναζητώντας την αλήθεια σε κάτι άλλο, απ' αυτό που οι αρχαίοι Έλληνες επέλεξαν και ενστερνίστηκαν, και πέθαναν γι' αυτό από τους αρχαίους ειδωλολάτρες: Τον Ιησού Χριστό.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 22:05:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε andronick γειά σου και καλως ήρθες αλλά ...

Ωχ, Ωχ... . Αρχισε πάλι η αρλουμπολογία με copy-paste απο την γνωστή απολογητική ιστοσελίδα .
Ελεος ρε παλικάρια . μπορείτε αντί να κατεβάζετε σεντόνια , να μας δίνετε το link .
Ιδού : http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/isrellin1.htm

Τώρα αν αυτά τα αντέγραψες για να απαντήσεις αυτά που ρώτησα , απλά είσαι εκτός θέματος .

Εχετε βαφτίσει όσους σκεφτονται νεοπαγανιστές , και τους στέλνετε στο πυρ το εξώτερον χωρίς μάλιστα να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε και να σκεφτείτε αυτά που γράφουν .

Το μόνο που κάνετε είναι να παπαγαλίζετε τις ίδιες μπούρδες των απολογητικών ιστοσελίδων χωρίς φυσικά αποδείξεις , αλλα με μόνο όπλο την τυφλή πίστη.

Στο θέμα τώρα :
Εμένα φίλε δεν με ενδιαφέρει αν οι Ελληνες αποδέχτηκαν τον Χριστιανισμό ή αν τους επιβλήθηκε . Δεν γνωρίζω σε βάθος το θέμα και δεν με ενδιαφέρει .
Τα σχόλια μου έχουν να κάνουν με τις ασυναρτησίες που η χριστοιανική πίστη διδάσκει ώς "Θεικό λόγο".

Η δε αναφορά που έκανα στους Εβραίους δεν έγινε επειδή πιστεύω σε κάποια θεωρία συνομωσίας , αλλά γιατί δεν είναι λογικό ένας θεός να επιλέγει κάποιο λαό ως "περιούσιο" , οποιος και αν είναι αυτός .
Αυτή η εμμονή με τους Εβραίους δεν δείχνει Θεική συμπεριφορά .
Δεν δείχνει αγάπη προς όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους , δεν δείχνει δικαιοσύνη .
Αρα πρόκειται απλά για ανθρώπινο δημιούργημα . Ετσι απλά .

Και κάτι τελευταίο :
Ο χώρος αυτός εχει νόημα ύπαρξης μονο αν οι συμμετέχοντες έχουν άποψη για τα θέματα που συζητάμε .
Διαφορετικά μετατρέπεται σε χώρο που προάγει την φτηνή προπαγάνδα . Ελπίζω να μην έχεις τέτοια διάθεση .

Προσωπική άποψη έχεις φίλε για αυτά που ρώτησα ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 22:39:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

el.elyon

Δε φτάνει που δεν αντιλαμβάνεσαι τις απαντήσεις, καταλαβαίνεις κι ότι θέλεις απ' αυτά που γράφει κάποιος.
Και θέλεις και διάλογο...

Έγραψα:

quote:
γιαπετ:
Δηλαδή του έδωσε αυτήν την ελευθερία, που λες, για να του τη φέρει μετά;
Εξακολουθεί να στήνει παγίδες στο δημιούργημά του;
Και για να το δούμε λογικά, τον έφτιαξε τον άνθρωπο για ποιό λόγο;
Για να δει τι θα γίνει παρακάτω;
Δεν είχε άλλον, υψηλότερο στόχο, απ' το να δεί ποιοί θα του βγούν σκάρτοι και ποιοί όχι;
Και για κάθε ελαττωματικό δημιούργημα el.elyon, υπεύθυνος είναι ο κατασκευαστής.
Ή ΟΧΙ;;;

Και απάντησες:

quote:
el.elyon

Μάλιστα, η ελευθερία είναι ελάττωμα του δημιουργού…….

Γιαπετ με την ελευθερία που σου έχει δοθεί μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τις συνέπειες!


Από την πόλη έρχομαι και στην κορφή... ο el.elyon...

Μέχρι και τον αδάμ τον έχρισες εκπρόσωπο μιας ανύπαρκτης ανθρωπότητας, διότι αυτό είδες απ' αυτά που έγραψα και όχι το τι φταίμε εμείς να πληρώνουμε τις "ματσολιές" που έκανε (τέλος πάντων) ο πρωτόπλαστος.

Και στη συνέχεια επαναλαμβάνεις τα γνωστά στοιχεία απ' το παραμυθάκι που σε έμαθαν να πιπιλάς...

Ημέρα κρίσης, αιώνια ζωή που τη γνωρίζουν οι παραμυθολάτρες
και άλλα τέτοια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Γιαπετ δεν έχει νόημα να επαναλάβω τα ίδια και τα ίδια. Για αυτό δεν θα απαντήσω στο μήνυμα σου. Να είσαι καλά!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2007, 22:42:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

Φίλε andronick γειά σου και καλως ήρθες αλλά ...

Ωχ, Ωχ... . Αρχισε πάλι η αρλουμπολογία με copy-paste απο την γνωστή απολογητική ιστοσελίδα .
Ελεος ρε παλικάρια . μπορείτε αντί να κατεβάζετε σεντόνια , να μας δίνετε το link .
Ιδού : http://www.oodegr.com/neopaganismos/ellinikotita/isrellin1.htm

Τώρα αν αυτά τα αντέγραψες για να απαντήσεις αυτά που ρώτησα , απλά είσαι εκτός θέματος .

Εχετε βαφτίσει όσους σκεφτονται νεοπαγανιστές , και τους στέλνετε στο πυρ το εξώτερον χωρίς μάλιστα να μπείτε στον κόπο να διαβάσετε και να σκεφτείτε αυτά που γράφουν .

Το μόνο που κάνετε είναι να παπαγαλίζετε τις ίδιες μπούρδες των απολογητικών ιστοσελίδων χωρίς φυσικά αποδείξεις , αλλα με μόνο όπλο την τυφλή πίστη.

Στο θέμα τώρα :
Εμένα φίλε δεν με ενδιαφέρει αν οι Ελληνες αποδέχτηκαν τον Χριστιανισμό ή αν τους επιβλήθηκε . Δεν γνωρίζω σε βάθος το θέμα και δεν με ενδιαφέρει .
Τα σχόλια μου έχουν να κάνουν με τις ασυναρτησίες που η χριστοιανική πίστη διδάσκει ώς "Θεικό λόγο".

Η δε αναφορά που έκανα στους Εβραίους δεν έγινε επειδή πιστεύω σε κάποια θεωρία συνομωσίας , αλλά γιατί δεν είναι λογικό ένας θεός να επιλέγει κάποιο λαό ως "περιούσιο" , οποιος και αν είναι αυτός .
Αυτή η εμμονή με τους Εβραίους δεν δείχνει Θεική συμπεριφορά .
Δεν δείχνει αγάπη προς όλους ανεξαιρέτως τους ανθρώπους , δεν δείχνει δικαιοσύνη .
Αρα πρόκειται απλά για ανθρώπινο δημιούργημα . Ετσι απλά .

Και κάτι τελευταίο :
Ο χώρος αυτός εχει νόημα ύπαρξης μονο αν οι συμμετέχοντες έχουν άποψη για τα θέματα που συζητάμε .
Διαφορετικά μετατρέπεται σε χώρο που προάγει την φτηνή προπαγάνδα . Ελπίζω να μην έχεις τέτοια διάθεση .

Προσωπική άποψη έχεις φίλε για αυτά που ρώτησα ??



Μάλιστα, ρώτησες? Τι ρώτησες? Ποιες είναι οι ερωτήσεις σου Think Math?


Και ποιο είναι το καλωσόρισμα στο νέο μέλος, αυτό: “Το μόνο που κάνετε είναι να παπαγαλίζετε τις ίδιες μπούρδες των απολογητικών ιστοσελίδων χωρίς φυσικά αποδείξεις , αλλα με μόνο όπλο την τυφλή πίστη.”

Οι ασυναρτησίες είναι δικες σου κατασκεύασμα, Think Math!

Think Math δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και πόσο μάλλον να μιλήσεις για την Άγια Γραφή που δεν έχεις ιδέα για το περιεχόμενο της! Πόσο ποιο απλά και ωραία ο φίλος andronick σου απέδειξε ότι το συμπέρασμα σου, ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα στους Εβραίους, είναι λάθος. Και εσύ επιμένεις για αυτά που ρώτησες! Αφού δεν θέλεις διάλογο να είσαι σίγουρος ότι θα θερίζεις αυτό που σπέρνεις!

Τα ξαναλέμε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 00:58:06  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Όταν η συζήτηση γίνεται συγκεκριμένη, τι να πεις;

Πώς να δικαιολογήσεις το παραλήρημα;

Με τοποθετήσεις τύπου:

quote:
Η αιώνια ζωή είναι δώρο του Θεού και ένα δώρο για να γίνει δικό σου θα πρέπει να το δεχθείς και να πεις ευχαριστώ. Όσοι έχουν δεχθεί το δώρο του Θεού γνωρίζουν ότι υπάρχει αιώνια ζωή!


...για να μην πάω σε παλαιότερα μηνύματα και φανταστικές κινδυνολοδίες και απειλές που εκτοξεύουν καθημερινά οι μαυροφορεμένοι ψυχοσώστες, τύπου:

quote:
Γιαπετ με την ελευθερία που σου έχει δοθεί μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τις συνέπειες!


...και:

quote:
Εννοώ την μέρα που ο Θεός θα κρίνει τους πάντες και τα πάντα.


...διαπιστώνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με δική σου γνώμη και άποψη, διότι η πλύση εγκεφάλου, δεν αφήνει περιθώρια ελεύθερης σκέψης.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 01:18:08  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε andronick, αν είσαι νέο πρόσωπο στη συζήτηση σε χαιρετώ και σε καλοσορίζω...

Αν είσαι νέο ψευδώνυμο, σε ξανακαλοσωρίζω και έτσι...

Αυτό το μήνυμά μου το βάζω σαν απάντηση στο δικό σου, για να κρίνεις αν μπορεί, με τέτοιον τρόπο να γίνει "συζήτηση"... περί "αποδοχής" του χριστιανισμού απ' τους Έλληνες.

314. Αμέσως μετά την νομιμοποίησή της από τον ηλιολάτρη Ρωμαίο αυτοκράτορα Φλάβιο Βαλέριο Κωνσταντίνο, η χριστιανική εκκλησία αρχίζει την επίθεσή της κατά των θρησκειών των Εθνικών. Η Σύνοδος της Αγκύρας ταυτίζει πτυχές της λατρείας της Θεάς Αρτέμιδος (Diana) με ... μαγεία και ... λατρεία του Σατανά των χριστιανών.

315. Στις 13 Αυγούστου (Ζωναράς Annales, Bibliotheca Hagiographica Graeca 365 και Χρονικό Γεωργίου Μοναχού ΧΙ, 1) γίνεται διαγωνισμός ανάμεσα σε δώδεκα εβραίους ραββίνους και τον εκ Ρώμης γνωστό «εξορκιστή» επίσκοπο Συλβέστρο για το αν ο αυτοκράτωρ και η μητέρα του Ελένη θα ασπασθούν την ιουδαϊκή ορθοδοξία ή τον σχισματικό χριστιανισμό. Η θαυματοποιΐα του Συλβέστρου αποδεικνύεται πιό δυνατή και εντυπωσιάσας την Ελένη γίνεται ο προσωπικός της «πνευματικός».

319. Ο Κωνσταντίνος εκδίδει διάταγμα με το οποίο απαλλάσσει πλήρως την χριστιανική εκκλησία από φόρους και τους χριστιανούς κληρικούς από στρατιωτικές υποχρεώσεις.

324. Ο Κωνσταντίνος ανακηρύσσει τον χριστιανισμό μόνη επίσημη λατρεία της Αυτοκρατορίας. Λεηλατεί το Μαντείο του Διδυμαίου Απόλλωνος και θανατώνει με βασανιστήρια όλους τους Ιερείς του με την κατηγορία της εσχάτης προδοσίας. Στο Ιερό Όρος Άθως εξαπολύεται μέγας διωγμός κατά των Εθνικών και καταστρέφονται όλα τα εκεί Ελληνικά Ιερά.

326. Με προτροπή της μητέρας του Ελένης, ο Κωνσταντίνος δολοφονεί την σύζυγό του Φαύστα. Η Ελένη φεύγει με τους «πνευματικούς» της για την Ιερουσαλήμ, όπου, παρά το ότι οι νόμοι των ιουδαίων προέβλεπαν την καύση όλων ανεξαιρέτως των σταυρών μετά τις θανατώσεις, η Ελένη, και όπως βεβαίως θα ισχυρισθεί η χριστιανική γραμματεία 114 χρόνια αργότερα, «ανακάλυψε» (με τη βοήθεια φυσικά... εβραίων ραβίνων!!) άθικτο τον λεγόμενο «Τίμιο Σταυρό» που πάνω του είχε σταυρωθεί σύμφωνα με την χριστιανική παράδοση ο ραβί Τζεσουά. Με προτροπή της Ελένης, ο υιός της εκθεμελιώνει το Ιερό του Θεού Ασκληπιού στις Αιγές της Κιλικίας και χρησιμοποιεί τους κίονές του για κατασκευή εκκλησιών. Επίσης, καταστρέφει τον Ναό της Θεάς Αφροδίτης πάνω στον υποτιθέμενο τάφο του ραβί Τζεσουά, αλλά και άλλους της ιδίας Θεάς όπως λ.χ. στην Αφάκα Λιβάνου, τη Μάμβρη, την Φοινίκη και τη Βααλβέκ (Ηλιόπολη).

330. Οι χριστιανοί λεηλατούν και πυρπολούν στο Bayeux το Ιερό του κελτορωμαϊκού Θεού Βελένου Απόλλωνος και λυντσάρουν τους Ιερείς του. Ο Κωνσταντίνος, σε ημερομηνία που του υπέδειξαν οι αστρολόγοι (11 Μαΐου, «Ήλιος στον Τοξότη με επιρροές Καρκίνου, άρα μία πόλη θρησκευτική») μεταφέρει την πρωτεύουσα της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας ανατολικά, στην ιδρυθείσα από αυτόν Κωνσταντινούπολη, την οποία διακοσμεί λεηλατώντας τα Ιερά των Εθνικών.

331. Ο Κωνσταντίνος συνεχίζει την καταλήστευση των Ιερών των Εθνικών σε ολόκληρη την αυτοκρατορία. Παραβιάζονται τα θησαυροφυλάκια όλων ανεξαιρέτως των «ειδωλολατρικών» Ναών.

335. Εγκαίνια της εκκλησίας του ... «Αγίου Τάφου», ο οποίος κτίσθηκε στη θέση του Ναού της Θεάς Αφροδίτης που ο Κωνσταντίνος κατέστρεψε το 326-327. Για τον διάκοσμό του λεηλατούνται όλα τα Εθνικά Ιερά της Παλαιστίνης και της Μικράς Ασίας. Με ειδικό αυτοκρατορικό διάταγμα σταυρώνονται ως ...υπαίτιοι της κακής συγκομιδής εκείνου του έτους (..) όλοι οι «μάγοι και μάντεις», και ανάμεσά τους μαρτυρεί ο νεοπλατωνικός φιλόσοφος Σώπατρος που είχε προσωπικά επιχειρήσει να επαναφέρει τον Κωνσταντίνο στον Εθνισμό μέσω της φιλοσοφίας και είχε συγκεντρώσει πάνω του το μίσος των χριστιανών αυλικών.

337. Ο ετοιμοθάνατος Κωνσταντίνος βαπτίζεται από τον αρειανό επίσκοπο Ευσέβιο Νικομηδείας.

341. Ο αυτοκράτωρ Φλάβιος Ιούλιος Κωνστάντιος κηρύσσει διωγμό «κατά των μάντεων και των ελληνιζόντων». Πολλοί Εθνικοί φυλακίζονται ή εκτελούνται.

346. Μέγας διωγμός στην Κωνσταντινούπολη κατά των Εθνικών. Ο ρήτωρ Λιβάνιος εξορίζεται με την κατηγορία της «γοητείας»(μαγείας).

353. Έδικτο του Κωνσταντίου απαγορεύει επί ποινή θανάτου την λατρεία δια θυσιών και αγαλμάτων.

354. Νέο έδικτο του Κωνσταντίου επαναλαμβάνει την απαγόρευση επί ποινή θανάτου της λατρείας δια θυσιών και αγαλμάτων και διατάσσει το σφράγισμα όλων των Εθνικών Ιερών ή την βεβήλωσή τους με παράδοσή τους σε χαρτοπαίκτες και πόρνες για κυβευτήρια ή πορνοστάσια. Ο επίσκοπος Ρώμης Λιβέριος (Liberius) ορίζει τον εορτασμό της γεννήσεως του ραβί Τζεσουά στις 25 Δεκεμβρίου, ημέρα κατά την οποία οι Εθνικοί εώρταζαν παλαιότερα τη γέννηση του Θεού Ανικήτου Ηλίου (Sol Invictus).

355. Χορηγείται από τον αυτοκράτορα Φλάβιο Ιούλιο Κωνστάντιο πλήρης ασυλία των χριστιανών επισκόπων απέναντι στα όποια δικαστήρια.

354. Νέο έδικτο του Κωνσταντίου με το οποίο «επιβάλλει αύθις την ποινήν του θανάτου εις τους θύοντας... και τα Ιερά και τους Ναούς τους μέν έκλεισε τους δε κατέσκαψε» όπως γράφει ο Λιβάνιος. Σε όλη την αυτοκρατορία στήνονται ασβεστοκάμινα δίπλα στα Εθνικά Ιερά όπου μετατρέπεται σε ασβέστη η γλυπτική και αρχιτεκτονική των «ειδωλολατρών». Αρχίζουν οι πρώτες πυρπολήσεις μεγάλων βιβλιοθηκών.

357. O Κωνστάντιος θέτει εκτός νόμου επί ποινή θανάτου όλες τις μαντικές μεθόδους, συμπεριλαμβανομένης και της Αστρολογίας. Σε επίσκεψή του στη Ρώμη σφραγίζει τον Ναό του Θεού Απόλλωνος, φυλακίζει τους Ιερείς και αφαιρεί τον βωμό της Νίκης από την αίθουσα συνεδριάσεων της Συγκλήτου. Η Θεά Νίκη (Βικτόρια) αποτελούσε από την εποχή του Διοκλητιανού (284-305) τμήμα της ανωτάτης Τριάδος (Jupiter, Hercules, Victoria) του Πανθέου των Εθνικών.

359. Η λατρεία των Διοσκούρων κηρύσσεται εκτός νόμου ως ...«μαγική», θανατώνονται οι Ιερείς της και κλείνονται τα Ιερά της. Στη Σκυθόπολη της Συρίας στήνονται τα πρώτα «στρατόπεδα θανάτου», οργανωμένα δηλαδή κέντρα βασανισμού και θανατώσεως των Εθνικών.

360. Στο Παρίσι, τον Φεβρουάριο του 360, ο 28χρονος Καίσαρ και Ύπατος Φλάβιος Κλαύδιος Ιουλιανός, σπουδαγμένος στις φιλοσοφικές σχολές των Αθηνών (355) νικητής των Αλαμανών, των Σαλίων Φράγκων και των Χαμαβών στις τέσσαρες «Γαλατικές Εκστρατείες» του (356-359), στέφεται Αυτοκράτωρ από τις ρωμαϊκές λεγεώνες.

361-363. Κήρυξη πλήρους ανεξιθρησκείας από τον αυτοκράτορα Ιουλιανό που μπαίνει στην Κωνσταντινούπολη στις 11 Δεκεμβρίου του 361. Ο Γρηγόριος Ναζιανζηνός (Invective versus Julianus, I 58-61) διαμαρτύρεται ότι στέρησε τους χριστιανούς της πόλεως από την ...χαρά του μαρτυρίου(..)

363. Ο Ιουλιανός διατάσσει την απομάκρυνση από τον Ναό του Απόλλωνος στη Δάφνη της Αντιοχείας του μιάσματος των λειψάνων του αγίου Βαβύλα (επισκόπου Αντιοχείας που υποτίθεται ότι είχε μαρτυρήσει επί Δεκίου, αλλά στην πραγματικότητα είχε εκτελεσθεί από τον χριστιανό αυτοκράτορα Φίλιππο τον Άραβα επειδή, ως επιτίμιο για τη δολοφονία του Γορδιανού, του είχε αρνηθεί την «θεία κοινωνία», Lieu, 1989, σελ. 48). Χριστιανοί εμπρηστές πυρπολούν τον Ναό μετά την απομάκρυνση των λειψάνων. Στις 26 Ιουνίου, ο Ιουλιανός δολοφονείται άνανδρα από χριστιανό ακόλουθό του, ενώ πολεμά κατά των Περσών.

364. Ο νέος αυτοκράτορας Φλάβιος Ιοβιανός διατάσσει την πυρπόληση της Βιβλιοθήκης της Αντιοχείας.

364. Στις 11 Σεπτεμβρίου εκδίδεται έδικτο με το οποίο απαγορεύεται η Εθνική Λατρεία επί ποινή θανάτου. Στα χρησιμοποιούμενα βασανιστήρια κατά των Εθνικών προστίθεται ο κατακομματιασμός των πλευρών με σιδερένια άγκιστρα. Με θάνατο τιμωρούνται και οι σπλαχνοσκοπήσεις: sileat omnibus perpetuo divinandi curiositas («για να πάψει διαπαντός η μαντική περιέργεια»). Με τρία διατάγματα (της 4ης Φεβρουαρίου, 9ης Σεπτεμβρίου και 23ης Δεκεμβρίου) ξανακατάσχονται οι περιουσίες των Εθνικών Ιερών που είχαν επιστραφεί από τον Ιουλιανό και απαγορεύονται ακόμη και οι ιδιωτικές σπονδές, θυσίες και επωδές. Η Σύνοδος της Λαοδικείας εισηγείται την ποινή του θανάτου για τους αστρολόγους και τους χριστιανούς που εορτάζουν τα Σάββατα.

365. Έδικτο της 17ης Νοεμβρίου απαγορεύει στους Εθνικούς αξιωματικούς να διατάσσουν χριστιανούς στρατιώτες.

367. Ο Εθνικός Βέττιος Αγόριος Πραιτεξτάτος αναστηλώνει στη Ρώμη, με δικά του έξοδα και παρά τις διαμαρτυρίες του Πάπα, το Ιερό των Δώδεκα Ολυμπίων Θεών.

370. Ο αυτοκράτωρ Βάλης εξαπολύει μεγάλο διωγμό κατά των Εθνικών σε ολόκληρη την ανατολική αυτοκρατορία με κέντρο την Αντιόχεια (όπου μαρτυρούν ο πρώην κυβερνήτης Φιδούστιος, οι Ιερείς Ιλάριος και Πατρίκιος κ.ά.). Σωροί βιβλίων καίγονται στις πλατείες και θανατώνονται ή βασανίζονται χιλιάδες αθώοι άνθρωποι που απλώς αρνούνται να προδώσουν την Λατρεία των Προγόνων τους. Στα θύματα του διωγμού συμπεριλαμβάνονται και όλοι οι επιφανείς συνεργάτες του Ιουλιανού (Ορειβάσιος, Σαλλούστιος, Πηγάσιος, κ.ά). Μετά από φρικτά βασανιστήρια καίγεται ζωντανός ο φιλόσοφος Σιμωνίδης και αποκεφαλίζεται, στις 12 Μαρτίου, ο φιλόσοφος Μάξιμος.

370-371. Ο αυτοκράτωρ της Δύσεως Βαλεντινιανός που «μισούσε τους καλοντυμένους, τους μορφωμένους, τους πλούσιους και τους ευγενείς» (όπως υπογραμμίζει ο ιστορικός Αμμιανός Μαρκελλίνος), εξαπολύει μεγάλο διωγμό κατά των Ρωμαίων Εθνικών. Χιλιάδες εξορίζονται, βασανίζονται ή θανατώνονται και όλων η περιουσία κατάσχεται και αποδίδεται στην χριστιανική εκκλησία.

372. Ο κατεχόμενος από υστερικό φόβο προς την μαγεία αυτοκράτωρ Βάλης, εξουσιοδοτεί τον ανθύπατο Ασίας Φήστο να αφανίσει όλους τους Εθνικούς και τα έργα τους. Έντρομοι οι άνθρωποι αρχίζουν και καίνε μόνοι τους τις βιβλιοθήκες τους για να γλυτώσουν. Οι υπόλοιποι παραδίδονται στους δήμιους.

373. Επαναλαμβάνεται η απαγόρευση των μαντικών πρακτικών και της Αστρολογίας. Πρωτοχρησιμοποιείται ο όρος pagani (παγανιστές, άνθρωποι της υπαίθρου) για μείωση των Εθνικών.

375. Ο «άγιος» Μαρτίνος ολοκληρώνει την καταστροφή των Εθνικών Ιερών της Γαλατίας και κτίζει πάνω στα ερείπια μοναστήρια. Οι χριστιανοί της ανατολικής αυτοκρατορίας κλείνουν το Ασκληπιείο της Επιδαύρου και ποινικοποιούν ακόμη και τις παράλληλες εκδηλώσεις της εκεί λατρείας, συμπεριλαμβανομένων των θεατρικών παραστάσεων.

376. Ο άβουλος αυτοκράτωρ της Δύσεως Γρατιανός επιτρέπει στην χριστιανική κοινότητα της Ρώμης να καταστρέψει πολλά Μιθραία και Ιερά των παραδοσιακών Εθνικών λατρειών μέσα στην «Αιωνία Πόλη», καταργεί το αφορολόγητο των κτημάτων που ανήκουν στα «ειδωλολατρικά» Ιερατεία, απαγορεύει την κληροδότηση νέων περιουσιών σε αυτά και κατάσχει όλη την κινητή τους περιουσία. Επίσης, υπό την καθοδήγηση των επισκόπων Αμβροσίου και Δαμάσου, διατάσσει τη νέα απομάκρυνση του Βωμού της Νίκης από την αίθουσα συνεδριάσεων της Συγκλήτου όπου τον είχε επανατοποθετήσει ο Ιουλιανός. Επίσης απαρνείται δημοσίως τον τίτλο του Pontifex Maximus, ως αξίωμα των «ειδωλολατρών». Το αποκηρυχθέν αξίωμα ωστόσο ιδιοποιείται αμέσως ο επίσκοπος Δάμασος και από εκεί περνά έκτοτε στην Παποσύνη της Ρώμης.

378. Με νόμο του χριστιανού επάρχου του Πραιτωρίου Γράκχου και προγραφή όλων των Ιερέων του Θεού Μίθρα, τα ανά την Αυτοκρατορία «Μιθραία» κατεστρέφονται από τους χριστιανούς με φωτιά και παραχώνονται.

379. Η χριστιανική εκκλησία της Κωνσταντινουπόλεως υιοθετεί την 25η Δεκεμβρίου του επισκόπου Ρώμης Λιβερίου (354) για τον εορτασμό της γεννήσεως του ραβί Τζεσουά στις 25 Δεκεμβρίου.

384. Οι Eθνικοί Βέτιος Αγόριος Πραιτεξτάτος (έπαρχος Πραιτωρίου) και Αυρήλιος Σύμμαχος (έπαρχος άστεως), εξουσιοδοτημένοι από την Σύγκλητο, κάνουν έκκληση στον διάδοχο του Γρατιανού, Βαλεντινιανό Β, να παλινορθώσει τον Βωμό της Νίκης. Ο επίσκοπος Αμβρόσιος απειλεί με αφορισμό τον νεαρό αυτοκράτορα και το αίτημα απορρίπτεται. Ο φωτισμένος Πραιτεξτάτος πεθαίνει από την θλίψη του λίγους μήνες αργότερα. Ο Θεοδόσιος διορίζει ύπαρχο Ανατολής τον φανατικό Μάτερνο Κυνήγιο που επιστρατεύει, σε συνεργασία με τους ανά τόπους επισκόπους, στρατιές μοναχών και λαϊκών για την καταστροφή των Eθνικών Ναών της βορείου Ελλάδος και της Μικράς Ασίας.

385-388. Οι Μάτερνος Κυνήγιος και επίσκοπος «άγιος» Μάρκελλος, καταστρέφουν αμέτρητα μικρασιατικά Ιερά. Ανάμεσά τους και ο Ναός της Εδέσσης, τα Καβείρεια Ίμβρου, ο Ναός του Απαμείου Διός, το Διδυμαίο Ιερό, όλα τα Ιερά της Παλμύρας, κ.ά. Στα στρατόπεδα θανάτου της Σκυθοπόλεως μαρτυρούν μυριάδες αθώοι άνθρωποι: «Και από τα πιό απομακρυσμένα σημεία της Αυτοκρατορίας σέρνονταν δεμένοι με αλυσίδες αμέτρητοι πολίτες κάθε ηλικίας και κάθε κοινωνικής τάξεως. Και από αυτούς πολλοί πέθαιναν στη διαδρομή ή στις ανά τόπους φυλακές. Και όσοι κατόρθωναν να επιζήσουν, κατέληγαν στη Σκυθόπολη, μία απόκεντρη πόλη της Παλαιστίνης, όπου είχαν στηθεί τα όργανα των βασανιστηρίων και των εκτελέσεων», γράφει ο Αμμιανός Μαρκελλίνος.

386. Νόμος της 16ης Ιουνίου απαγορεύει κάθε φροντίδα των έρημων Εθνικών Ιερών. Νέες συλλήψεις Εθνικών και πυρπολήσεις ιδιωτικών βιβλιοθηκών.

387. Απαγορεύονται από τον αυτοκράτορα της Δύσεως Βαλεντινιανό οι τελευταίες Εθνικές εορτές των Ρωμαίων. Ο επίσκοπος Μεδιολάνων (Μιλάνου) Αμβρόσιος αποκτά πλήρη πνευματικό έλεγχο πάνω στον αυτοκράτορα της Ανατολής Θεοδόσιο.

388. Απαγορεύονται από τον αυτοκράτορα Θεοδόσιο όλες οι δημόσιες συζητήσεις για θρησκευτικά ζητήματα. Ο γηραιός ρήτωρ Λιβάνιος δικάζεται μαζί με άλλους Εθνικούς για ...«μαγεία» αλλά αθωώνεται από τον Εθνικό δικαστή Τατιανό. Μετά την αθώωσή του στέλνει στον Θεοδόσιο την έκκληση «Υπέρ των Ιερών» με την οποία τον παρακαλεί να σταματήσει την καταστροφή των Εθνικών Ναών.

389. Κηρύσσεται εκτός νόμου κάθε μη χριστιανική μέθοδος χρονολογήσεως. Πλήθη μοναχών της ερήμου εισβάλουν στις πόλεις της Μέσης Ανατολής και καταστρέφουν με μανία αγάλματα, βωμούς και Ιερά, λυντσάρουν Εθνικούς και καίνε Βιβλιοθήκες. Ο πατριάρχης Αλεξανδρείας Θεόφιλος κινητοποιεί τον φανατισμένο χριστιανικό όχλο για να κάνει μεγάλους διωγμούς κατά των Εθνικών. Μετατρέπει σε εκκλησία τον Ναό του Θεού Διονύσου, πυρπολεί το Μιθραίο και καταστρέφει τον Ναό του Διός. Ο Ιερεύς του Διός, Ελλάδιος, γλυτώνει το λυντσάρισμα σκοτώνοντας 9 οχλοκράτες. Ο όχλος διαπομπεύει ανά ομάδες τους Εθνικούς Ιερείς σκοτώνοντάς τους στη συνέχεια με λιθοβολισμό. Τα Ιερά Σύμβολα και αγάλματα παραδίδονται στη χλεύη των χριστιανών περιφερόμενα πάνω σε γαϊδούρια προτού καταστραφούν.

390. Οι μισάνθρωποι μοναχοί παραμένουν στις πόλεις και τρώνε τις περιουσίες των θυμάτων τους Εθνικών, αλλά επεκτείνουν την κακοποιό δράση τους και στους μη Εθνικούς. Στις 2 Σεπτεμβρίου επιχειρείται ανεπιτυχώς με διάταγμα του Θεοδοσίου η εκδίωξή τους από τις πόλεις της Μέσης Ανατολής.

391. Στις 24 Φεβρουαρίου έδικτο του Θεοδοσίου απαγορεύει κάθε επίσκεψη στους Εθνικούς Ναούς αλλά και το απλό ακόμη ...κοίταγμα των αγαλμάτων. Νέος μεγάλος διωγμός σε ολόκληρη την Αυτοκρατορία. Στην Αλεξάνδρεια, οι ελάχιστοι Εθνικοί εξεγείρονται με επικεφαλής τον φιλόσοφο Ολύμπιο και κλείνονται στο Ιερό του Σεράπιδος. Οι χριστιανοί το καταλαμβάνουν με δόλο, το ισοπεδώνουν και πυρπολούν την ονομαστή Βιβλιοθήκη του που φιλοξενούσε τμήμα της θρυλικής συλλογής της Βιβλιοθήκης της Αλεξανδρείας. Τα Ιερά Σκεύη του Σεραπείου διαπομπεύονται στους δρόμους της Αλεξανδρείας.


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ "ΣΕΝΤΟΝΙΑ" (ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΤΩ-ΚΑΤΩ ΕΙΝΑΙ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ), ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΔΕ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Όπως λέει ο φίλος Think_Math και συμφωνώ απόλυτα,εδώ με αφορμή όλ' αυτά, συζητάμε προσωπικές απόψεις, δεν αντιγράφουμε καταβατά.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 07:52:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

El-elyon καλημέρα .
quote:
Μάλιστα, ρώτησες? Τι ρώτησες? Ποιες είναι οι ερωτήσεις σου Think Math?

Ωχ , ωχ ! Στο προηγούμενο μύνημα σου τις είχες δεί.
Τώρα τις ξέχασες ??
Εσύ , η έχεις αμνησία , η επιλεκτική μνήμη , ή μας κάνεις πλάκα .
Δίαλεξε τι απο τα τρία προτιμάς .

quote:
Και ποιο είναι το καλωσόρισμα στο νέο μέλος, αυτό: “Το μόνο που κάνετε είναι να παπαγαλίζετε τις ίδιες μπούρδες των απολογητικών ιστοσελίδων χωρίς φυσικά αποδείξεις , αλλα με μόνο όπλο την τυφλή πίστη.”

Δηλαδή αυτό πάλι δεν το καταλαβα .
Επειδή καλοσωρίζω ένα νέο μέλος , πρέπει να αποδεχτώ και αυτά που ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ και δεν είναι καν προιόν δικής του σκέψης ?

quote:
Οι ασυναρτησίες είναι δικες σου κατασκεύασμα, Think Math!

Μάλιστα . Εσεις τις λέτε , δικό μου κατασκεύασμα είναι .

quote:
Think Math δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις και πόσο μάλλον να μιλήσεις για την Άγια Γραφή που δεν έχεις ιδέα για το περιεχόμενο της! Πόσο ποιο απλά και ωραία ο φίλος andronick σου απέδειξε ότι το συμπέρασμα σου, ότι ο Θεός φανερώθηκε πρώτα στους Εβραίους, είναι λάθος. Και εσύ επιμένεις για αυτά που ρώτησες! Αφού δεν θέλεις διάλογο να είσαι σίγουρος ότι θα θερίζεις αυτό που σπέρνεις!

Εκτός απο την κολοκυθιά βλέπω πως είσαι καλός και στο κρυφτούλι .
Αφού λοιπόν εσύ είσαι γνώστης της Αγίας γραφής μπορείς να μου υποδείξεις που γίνεται αναφορά σε αυτήν για την εθνικότητα του Νώε και του Αβρααμ ?

Και πέρα απο αυτό οι Σημίτες ώς εθνότητα προέκυψαν από επιμειξία Ακκαδίων και Σουμερίων και οι Εβραίοι είναι Σημιτικό φύλο .
Οι ίδιοι δε οι Εβραίοι θεωρούν προπατωρά τους τον Αβρααμ και κατ επέκταση και τον Νώε .
Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε με όλες αυτές τις απολογητικές ανοησίες .

Ο ίδιος ο Θεός δεν φανερώνεται στον Μωυσή ?
Τι ήταν ο Μωυσής ? Ινδιάνος ?
Ο ίδιος Ο Θεός δεν αναφέρει ώς "περιούσιο" λάο του τον Εβραικό λαό ?

Και επιτέλους απο όλες τις ερωτήσεις που έθεσα ( και επιμελώς ξέχασες ) μόνο η προτίμηση του Θεού στους Εβραίους είναι το προβλημά σου ??

Ε ρε υποκρισία ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 09:47:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

el.elyon

Σε καταλαβαίνω απόλυτα.
Όταν η συζήτηση γίνεται συγκεκριμένη, τι να πεις;

Πώς να δικαιολογήσεις το παραλήρημα;

Με τοποθετήσεις τύπου:

quote:
Η αιώνια ζωή είναι δώρο του Θεού και ένα δώρο για να γίνει δικό σου θα πρέπει να το δεχθείς και να πεις ευχαριστώ. Όσοι έχουν δεχθεί το δώρο του Θεού γνωρίζουν ότι υπάρχει αιώνια ζωή!


...για να μην πάω σε παλαιότερα μηνύματα και φανταστικές κινδυνολοδίες και απειλές που εκτοξεύουν καθημερινά οι μαυροφορεμένοι ψυχοσώστες, τύπου:

quote:
Γιαπετ με την ελευθερία που σου έχει δοθεί μπορείς να διαλέξεις ότι θέλεις αλλά δεν μπορείς να αποφύγεις τις συνέπειες!


...και:

quote:
Εννοώ την μέρα που ο Θεός θα κρίνει τους πάντες και τα πάντα.


...διαπιστώνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με δική σου γνώμη και άποψη, διότι η πλύση εγκεφάλου, δεν αφήνει περιθώρια ελεύθερης σκέψης.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Γιαπετ όταν εσύ απαντάς άλλα από αυτά που σε ρωτάνε για ποιο διάλογο μιλάς?

Όταν εσύ κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου πως μπορεί να γίνει διάλογος?

Όταν δεν έχεις καμία αλήθεια μα καμία να παρουσιάζεις, για ποια δική σου γνώμη και άποψη μιλάς?

Πετάς από δέντρο σε δέντρο και κλαδί σε κλαδί για να αποφύγεις την γύμνια σου!

Γιατί δεν απαντάς για τον Θεό του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη?

Γιατί δεν λες αν απορρίπτεις τους Έλληνες Θεούς?

Τι είναι αυτό που προσφέρεις στην κοινωνία, η Άγνωστη Αλήθεια και ο Άγνωστος Θεός?

Γιαπετ πάψε να λες ψέματα και να με προσβάλεις γιατί δεν με γνωρίζεις. Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 12:19:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα φίλε Think Math.


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Και ποιο είναι το καλωσόρισμα στο νέο μέλος, αυτό: “Το μόνο που κάνετε είναι να παπαγαλίζετε τις ίδιες μπούρδες των απολογητικών ιστοσελίδων χωρίς φυσικά αποδείξεις , αλλα με μόνο όπλο την τυφλή πίστη.”
________________________________________
Δηλαδή αυτό πάλι δεν το καταλαβα .
Επειδή καλοσωρίζω ένα νέο μέλος , πρέπει να αποδεχτώ και αυτά που ΑΝΤΕΓΡΑΨΕ και δεν είναι καν προιόν δικής του σκέψης ?

Φίλε Think Math δεν εννοώ ότι πρέπει να αποδεχτείς κάτι αλλά να είσαι λίγο ποιο προσεκτικός όταν εκφράζεσαι!


quote:
Think Math: Εκτός απο την κολοκυθιά βλέπω πως είσαι καλός και στο κρυφτούλι .
Αφού λοιπόν εσύ είσαι γνώστης της Αγίας γραφής μπορείς να μου υποδείξεις που γίνεται αναφορά σε αυτήν για την εθνικότητα του Νώε και του Αβρααμ ?

Φίλε Think Math όταν θες να μάθεις για την εθνικότητα του Νώε είναι σαν θες να μάθεις την εθνικότητα του Αδάμ. Η Αγία Γραφή αναφέρει ότι όλοι προερχόμαστε από τα παιδιά του Νώε.

Γένεση 10,
«1 Και αύται είναι αι γενεαλογίαι των υιών του Νώε, Σημ, Χαμ και Ιάφεθ• και εγεννήθησαν εις αυτούς υιοί μετά τον κατακλυσμόν.
2 Οι υιοί του Ιάφεθ ήσαν Γομέρ, και Μαγώγ, και Μαδαΐ, και Ιαυάν, και Θουβάλ, και Μεσέχ, και Θειράς.
3 Και οι υιοί του Γομέρ, Ασχενάζ, και Ριφάθ, και Θωγαρμά.
4 Και οι υιοί του Ιαυάν, Ελεισά, και Θαρσείς, Κιττείμ, και Δωδανείμ.
5 Εκ τούτων εμοιράσθησαν αι νήσοι των εθνών εις τους τόπους αυτών• εκάστου κατά την γλώσσαν αυτού, κατά τας φυλάς αυτών, εις τα έθνη αυτών.
6 Και οι υιοί του Χαμ, Χούς, και Μισραΐμ, και Φούθ, και Χαναάν.
7 Και οι υιοί του Χούς, Σεβά, και Αβιλά, και Σαβθά, και Ρααμά, και Σαβθεκά• και οι υιοί του Ρααμά, Σεβά, και Δαιδάν.
8 Και ο Χούς εγέννησε τον Νεβρώδ• ούτος ήρχισε να ήναι ισχυρός επί της γής•
9 αυτός ήτο ισχυρός κυνηγός ενώπιον του Κυρίου• διά τούτο λέγεται, Ως Νεβρώδ, ισχυρός κυνηγός ενώπιον του Κυρίου•
10 και η αρχή της βασιλείας αυτού εστάθη Βαβυλών, και Ερέχ, και Αχάδ, και Χαλνέ, εν τη γη Σενναάρ.
11 Εκ της γης εκείνης εξήλθεν ο Ασσούρ, και ωκοδόμησε την Νινευή, και την πόλιν Ρεχωβώθ, και την Χαλάχ,
12 και την Ρεσέν μεταξύ της Νινευή και της Χαλάχ• αύτη είναι η πόλις η μεγάλη.
13 Και ο Μισραΐμ εγέννησε τους Λουδείμ, και τους Αναμείμ, και τους Λεαβείμ, και τους Ναφθουχείμ,
14 και τους Πατρουσείμ, και τους Χασλουχείμ, εκ των οποίων εξήλθον οι Φιλισταίοι, και τους Χαφθορείμ.
15 Και ο Χαναάν εγέννησε τον Σιδώνα, πρωτότοκον αυτού, και τον Χετταίον,
16 και τον Ιεβουσαίον, και τον Αμορραίον, και τον Γεργεσαίον,
17 και τον Ευαίον, και τον Αρουχαίον, και τον Ασενναίον,
18 και τον Αρβάδιον, και τον Σαμαραίον, και τον Αμαθαίον. Και μετά τούτο διεσπάρησαν αι φυλαί των Χαναναίων.
19 Και ήσαν τα όρια των Χαναναίων από Σιδώνος, καθώς υπάγει τις εις Γέραρα, έως Γάζης, και καθώς υπάγει τις εις Σόδομα και Γόμορρα, και Αδαμά, και Σεβωείμ, έως Λασά.
20 Ούτοι είναι οι υιοί του Χαμ, κατά τας φυλάς αυτών, κατά τας γλώσσας αυτών, εις τους τόπους αυτών, εις τα έθνη αυτών.
21 Και εις τον Σημ, τον πατέρα πάντων των υιών του Έβερ, τον αδελφόν Ιάφεθ του μεγαλητέρου, εγεννήθησαν και εις αυτόν υιοί.
22 Υιοί του Σημ ήσαν Ελάμ, και Ασσούρ, και Αρφαξάδ, και Λούδ, και Αράμ.
23 Και οι υιοί του Αράμ, Ουζ, και Ουλ, και Γεθέρ, και Μας.
24 Και ο Αρφαξάδ εγέννησε τον Σαλά• και ο Σαλά εγέννησε τον Έβερ.
25 Και εις τον Έβερ εγεννήθησαν δύο υιοί• το όνομα του ενός, Φαλέγ• διότι εν ταις ημέραις αυτού διεμερίσθη η γή• και το όνομα του αδελφού αυτού, Ιοκτάν.
26 Και ο Ιοκτάν εγέννησε τον Αλμωδάδ, και τον Σαλέφ, και τον Ασαρμαβέθ, και τον Ιαράχ,
27 και τον Αδωράμ, και τον Ουζάλ, και τον Δικλά,
28 και τον Οβάλ, και τον Αβιμαήλ, και τον Σεβά,
29 και τον Οφείρ, και τον Αβιλά, και τον Ιωβάβ• πάντες ούτοι ήσαν υιοί του Ιοκτάν.
30 Και η κατοικία αυτών ήτο από Μησά, καθώς υπάγει τις εις Σεφαρά, όρος της Ανατολής.
31 Ούτοι είναι οι υιοί του Σημ, κατά τας φυλάς αυτών, κατά τας γλώσσας αυτών, εις τους τόπους αυτών, κατά τα έθνη αυτών.
32 Αύται είναι αι φυλαί των υιών του Νώε, κατά τας γενεάς αυτών, εις τα έθνη αυτών• και εκ τούτων διεσπάρησαν τα έθνη επί της γης μετά τον κατακλυσμόν.»


Όσο για τον Αβραάμ η Άγια Γραφή αναφέρει ότι ζούσε στην Ουρ των Χαλδαίων.


Γένεση 11,

«1 Και ήτο πάσα η γη μιας γλώσσης και μιας φωνής.
2 Και ότε εκίνησαν από της ανατολής, εύρον πεδιάδα εν τη γη Σενναάρ• και κατώκησαν εκεί.
3 Και είπεν ο εις προς τον άλλον, Έλθετε, ας κάμωμεν πλίνθους, και ας ψήσωμεν αυτάς εν πυρί• και εχρησίμευσεν εις αυτούς η μεν πλίνθος αντί πέτρας, η δε άσφαλτος εχρησίμευσεν εις αυτούς αντί πηλού.
4 Και είπον, Έλθετε, ας οικοδομήσωμεν εις εαυτούς πόλιν και πύργον, του οποίου η κορυφή να φθάνη έως του ουρανού• και ας αποκτήσωμεν εις εαυτούς όνομα, μήπως διασπαρώμεν επί του προσώπου πάσης της γης.
5 Κατέβη δε ο Κύριος διά να ίδη την πόλιν και τον πύργον, τον οποίον ωκοδόμησαν οι υιοί των ανθρώπων.
6 Και είπεν ο Κύριος, Ιδού, εις λαός, και πάντες έχουσι μίαν γλώσσαν, και ήρχισαν να κάμνωσι τούτο• και τώρα δεν θέλει εμποδισθή εις αυτούς παν ο, τι σκοπεύουσι να κάμωσιν•
7 έλθετε, ας καταβώμεν και ας συγχύσωμεν εκεί την γλώσσαν αυτών, διά να μη εννοή ο εις του άλλου την γλώσσαν.
8 Και διεσκόρπισεν αυτούς ο Κύριος εκείθεν επί του προσώπου πάσης της γής• και έπαυσαν να οικοδομώσι την πόλιν.
9 Διά τούτο ωνομάσθη το όνομα αυτής Βαβέλ• διότι εκεί συνέχεεν ο Κύριος την γλώσσαν πάσης της γής• και εκείθεν διεσκόρπισεν αυτούς ο Κύριος επί το πρόσωπον πάσης της γης.
10 Αύτη είναι η γενεαλογία του Σημ. Ο Σημ ήτο ετών εκατόν, ότε εγέννησε τον Αρφαξάδ δύο έτη μετά τον κατακλυσμόν•
11 και έζησεν ο Σημ, αφού εγέννησε τον Αρφαξάδ, πεντακόσια έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
12 Και ο Αρφαξάδ έζησε τριάκοντα πέντε έτη, και εγέννησε τον Σαλά•
13 και έζησεν ο Αρφαξάδ, αφού εγέννησε τον Σαλά, τετρακόσια τρία έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
14 Και ο Σαλά έζησε τριάκοντα έτη, και εγέννησε τον Εβερ•
15 και έζησεν ο Σαλά, αφού εγέννησε τον Έβερ, τετρακόσια τρία έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
16 Και έζησεν ο Έβερ τριάκοντα τέσσαρα έτη, και εγέννησε τον Φαλέγ•
17 και έζησεν ο Έβερ, αφού εγέννησε τον Φαλέγ, τετρακόσια τριάκοντα έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
18 Και έζησεν ο Φαλέγ τριάκοντα έτη, και εγέννησε τον Ραγαύ•
19 και έζησεν ο Φαλέγ, αφού εγέννησε τον Ραγαύ, διακόσια εννέα έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
20 Και έζησεν ο Ραγαύ τριάκοντα δύο έτη, και εγέννησε τον Σερούχ•
21 και έζησεν ο Ραγαύ, αφού εγέννησε τον Σερούχ, διακόσια επτά έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
22 Και έζησεν ο Σερούχ τριάκοντα έτη, και εγέννησε τον Ναχώρ•
23 και έζησεν ο Σερούχ, αφού εγέννησε τον Ναχώρ, διακόσια έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
24 Και έζησεν ο Ναχώρ εικοσιεννέα έτη, και εγέννησε τον Θάρα•
25 και έζησεν ο Ναχώρ, αφού εγέννησε τον Θάρα, εκατόν δεκαεννέα έτη, και εγέννησεν υιούς και θυγατέρας.
26 Και έζησεν ο Θάρα εβδομήκοντα έτη, και εγέννησε τον Άβραμ, τον Ναχώρ, και τον Αρράν.
27 Και αύτη είναι η γενεαλογία του Θάρα• ο Θάρα εγέννησε τον Άβραμ, τον Ναχώρ, και τον Αρράν• και ο Αρράν εγέννησε τον Λωτ.
28 Και απέθανεν ο Αρράν ενώπιον Θάρα του πατρός αυτού εν τω τόπω της γεννήσεως αυτού, εν Ουρ των Χαλδαίων.
29 Και έλαβον ο Άβραμ και ο Ναχώρ εις εαυτούς γυναίκας• το όνομα της γυναικός του Άβραμ ήτο Σάρα• και το όνομα της γυναικός του Ναχώρ, Μελχά, θυγάτηρ του Αρράν, πατρός Μελχά, και πατρός Ιεσχά.
30 Η δε Σάρα ήτο στείρα, δεν είχε τέκνον.
31 Και έλαβεν ο Θάρα Άβραμ τον υιόν αυτού και Λωτ τον υιόν του Αρράν εγγονόν εαυτού, και Σάραν την εαυτού νύμφην, την γυναίκα Άβραμ του υιού αυτού• και εξήλθον ομού από της Ουρ των Χαλδαίων, διά να υπάγωσιν εις την γην Χαναάν• και ήλθον έως Χαρράν και κατώκησαν εκεί.
32 Και έγειναν αι ημέραι του Θάρα διακόσια πέντε έτη• και απέθανεν ο Θάρα εν Χαρράν.»

quote:
Think Math: Και πέρα απο αυτό οι Σημίτες ώς εθνότητα προέκυψαν από επιμειξία Ακκαδίων και Σουμερίων και οι Εβραίοι είναι Σημιτικό φύλο .
Οι ίδιοι δε οι Εβραίοι θεωρούν προπατωρά τους τον Αβρααμ και κατ επέκταση και τον Νώε .
Δεν καταλαβαίνω τι θέλετε να πείτε με όλες αυτές τις απολογητικές ανοησίες .

Φίλε Think Math το να προσβάλεις δεν βοηθα σε τίποτα. Θα σε παρακαλούσα όταν μιλάς μαζί μου να αφήσεις το πληθυντικό αριθμό. Ευχαριστώ!

Η λέξη ''Εβραίοι'', πιθανόν να προέρχεται από τον πρόγονο του Αβραάμ, Έβερ. Στην Άγια Γραφή ο Αβραάμ είναι ο πρώτος που ονομάζεται Εβραίος αλλά όχι ως Αβραάμ αλλά ως Αβράμ!

Γένεση 14:13,
«13 Υπήγε δε τις εκ των διασωθέντων και απήγγειλε τούτο προς τον Άβραμ τον Εβραίον, όστις κατώκει πλησίον των δρυών Μαμβρή του Αμορραίου, αδελφού του Εσχώλ, και αδελφού του Ανήρ, οίτινες ήσαν σύμμαχοι του Άβραμ.»


Ο Αβραάμ ονομάζεται Εβραίος όχι από τον Θεό αλλά από τους ανθρώπους γύρω του! Ο Αβραάμ δεν γέννησε μόνο τον Ισαάκ και εκτος του Ισμαήλ είχε και άλλους υιούς :
Γένεση 25,
«1 Έλαβε δε ο Αβραάμ και άλλην γυναίκα, ονομαζομένην Χεττούραν.
2 Και αύτη εγέννησεν εις αυτόν τον Ζεμβράν και τον Ιοξάν και τον Μαδάν και τον Μαδιάμ και τον Ιεσβώκ και τον Σουά.
3 και ο Ιοξάν εγέννησε τον Σεβά και τον Δαιδάν• οι δε υιοί του Δαιδάν ήσαν Ασσουρείμ και Λετουσιείμ και Λαωμείμ.
4 Οι υιοί δε του Μαδιάμ ήσαν Γεφά και Εφέρ και Ανώχ και Αβειδά και Ελδαγά• πάντες ούτοι υιοί της Χεττούρας.
5 Έδωκε δε ο Αβραάμ πάντα τα υπάρχοντα αυτού εις τον Ισαάκ.
6 Εις δε τους υιούς των παλλακών αυτού έδωκεν ο Αβραάμ χαρίσματα, και εξαπέστειλεν αυτούς, έτι ζων, μακράν από του υιού αυτού Ισαάκ προς ανατολάς, εις την γην της Ανατολής.»

Και ο Ισαάκ δεν γέννησε μόνο τον Ιακώβ! Άρα γιατί να λέμε Εβραίους μόνο τους απογόνους του Ιακώβ? Οι άλλοι δεν είναι απόγονοι του Αβραάμ?


Φίλε Think Math στην Π. Διαθήκη ο λαός του Θεού είναι ο Ισραήλ, όνομα που δόθηκε στον Ιακώβ! Άρα οι πατριάρχες είναι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, και το έθνος του Ισραήλ ξεκινάει στην πραγματικότητα από τον Ιακώβ. Ο Θεός ποτέ δεν μιλάει στους Εβραίους αλλά στον Ισραήλ!

quote:
Think Math: Ο ίδιος ο Θεός δεν φανερώνεται στον Μωυσή ?
Τι ήταν ο Μωυσής ? Ινδιάνος ?
Ο ίδιος Ο Θεός δεν αναφέρει ώς "περιούσιο" λάο του τον Εβραικό λαό ?

Φίλε Think Math στην Άγια Γραφή υπάρχει ο λαός Ισραήλ! Θα μιλήσω για τον λαό Ισραήλ κάποια άλλη στιγμή!

quote:
Think Math: Και επιτέλους απο όλες τις ερωτήσεις που έθεσα ( και επιμελώς ξέχασες ) μόνο η προτίμηση του Θεού στους Εβραίους είναι το προβλημά σου ??
Ε ρε υποκρισία ....

Φίλε Think Math δεν έχω ξεχάσει τίποτα και κάποια στιγμή θα απαντήσω σε όποιες ερωτήσεις έκανες. Απλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα όταν μιλάμε για την Άγια Γραφή. Για αυτό θα πρέπει να έχω το απαραίτητο χρόνο!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 14:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε el-elyon :

quote:
Φίλε Think Math δεν εννοώ ότι πρέπει να αποδεχτείς κάτι αλλά να είσαι λίγο ποιο προσεκτικός όταν εκφράζεσαι!

Φίλε μου οταν συζητάω , δεν μου αρέσει να χαιδεύω τα αυτιά του συνομιλητή μου , ούτε εκείνος τα δικά μου .
Οταν κάτι είναι ανιστόριτο και αναπόδεικτο είναι μπούρδα είτε σου αρέσει είτε όχι .

Οπως μπούρδα είναι και το επόμενο :

quote:
Φίλε Think Math όταν θες να μάθεις για την εθνικότητα του Νώε είναι σαν θες να μάθεις την εθνικότητα του Αδάμ. Η Αγία Γραφή αναφέρει ότι όλοι προερχόμαστε από τα παιδιά του Νώε.

Δηλαδή οι μαύροι της Αφρικής και οι ερυθρόδερμοι της Αμερικής είναι απόγονοι του Νώε ?
Πότε πρόλαβαν και άλλαξαν τόσο , μέσα σε 5000 χρόνια ?
Μήπως είναι απογονοί του και οι ... Λάπωνες της γροιλανδίας ??

Οι απόγονοι του υποτιθέμενου Νώε φίλε μου είναι οι λαοί της μεσοποταμίας γιατί μόνο αυτοί τον γνωρίζουν .
Ο Νώε δεν έχει καμμία σχέση ούτε με τους Ελληνες ούτε με τους μαύρους ούτε με τους ερυθρόδερμους .

quote:
Φίλε Think Math στην Π. Διαθήκη ο λαός του Θεού είναι ο Ισραήλ, όνομα που δόθηκε στον Ιακώβ! Άρα οι πατριάρχες είναι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, και το έθνος του Ισραήλ ξεκινάει στην πραγματικότητα από τον Ιακώβ. Ο Θεός ποτέ δεν μιλάει στους Εβραίους αλλά στον Ισραήλ!

Τώρα παίζεις με τις λέξεις .
Ο θεός δεν έχει περιούσιο λάο τους Εβραίους αλλά το έθνος Ισραήλ ...
Αλλάζει αυτό τίποτα στην ουσία της ερωτησής μου ??

quote:
Όσο για τον Αβραάμ η Άγια Γραφή αναφέρει ότι ζούσε στην Ουρ των Χαλδαίων.

Τι σημασία έχει που ζούσε ?
Απο την στιγμή που οι Εβραίοι τον θεωρούν γενάρχη τους είναι ο πρώτος Εβραίος .

quote:
Φίλε Think Math δεν έχω ξεχάσει τίποτα και κάποια στιγμή θα απαντήσω σε όποιες ερωτήσεις έκανες. Απλά θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα όταν μιλάμε για την Άγια Γραφή. Για αυτό θα πρέπει να έχω το απαραίτητο χρόνο!

Α ! Θυμήθηκες τις ερωτήσεις !
Ελπίζω να απαντήσεις , αλλά δεν το βλέπω .
Το μόνο που βλέπω στα γραπτά σου είναι μία προσπάθεια αποπροσανατολισμού της συζήτησης . Δυστυχώς .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/07/2007, 20:52:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
el.elyon

Γιαπετ όταν εσύ απαντάς άλλα από αυτά που σε ρωτάνε για ποιο διάλογο μιλάς?

Όταν εσύ κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου πως μπορεί να γίνει διάλογος?

Όταν δεν έχεις καμία αλήθεια μα καμία να παρουσιάζεις, για ποια δική σου γνώμη και άποψη μιλάς?

Πετάς από δέντρο σε δέντρο και κλαδί σε κλαδί για να αποφύγεις την γύμνια σου!


Θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς, διότι δεν αντιλαμβάνομαι;;;

quote:
el.elyon

Γιατί δεν απαντάς για τον Θεό του Πλάτωνα, του Αριστοτέλη, του Σωκράτη?

Γιατί δεν λες αν απορρίπτεις τους Έλληνες Θεούς?


Χρειάζεται πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι όταν μιλάω για την Ελληνική κοσμοθέαση, μιλάω και για τους θεούς των Ελλήνων;

quote:
el.elyon

Τι είναι αυτό που προσφέρεις στην κοινωνία, η Άγνωστη Αλήθεια και ο Άγνωστος Θεός?


Επειδή εσύ προτιμάς ένα φανταστικό θεό, όποιος κι αν είναι, ότι κι αν είναι, απ’ το να προσπαθείς να κατανοήσεις και να εξηγήσεις, τι είσαι εσύ ή ποιος είναι ο σκοπός σου, δε σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι που δεν το κάνουν είναι λάθος.

Να καταλάβεις τη δημιουργία είναι δύσκολο, αλλά μπορείς να προσπαθείς…

quote:
el.elyon

Γιαπετ πάψε να λες ψέματα και να με προσβάλεις γιατί δεν με γνωρίζεις. Αυτό που διαπιστώνω είναι ότι κρύβεσαι πίσω από το δάχτυλο σου!


Τα ψέματα ποια είναι;

Δεν είναι δυνατόν να σε προσβάλλω διότι, όπως σωστά λες, δε σε ξέρω.

Η συμμετοχή σου σε ένα δημόσιο διάλογο δίνει το δικαίωμα στον καθένα να κρίνει αυτά που γράφεις. Αν θεωρείς προσβολή, την κριτική στα γραφόμενά σου είναι δικαίωμά σου, αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις, όσο συμμετέχεις.

Και πώς λες ότι κρύβομαι πίσω απ’ το δάχτυλό μου;

Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 11:17:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα φίλε Think Math.


Φίλε Think Math ρώτησες για την εθνικότητα του Νώε στην Άγια Γραφή και σου απάντησα από την Άγια Γραφή!

quote:
Think Math: Δηλαδή οι μαύροι της Αφρικής και οι ερυθρόδερμοι της Αμερικής είναι απόγονοι του Νώε ?
Πότε πρόλαβαν και άλλαξαν τόσο , μέσα σε 5000 χρόνια ?
Μήπως είναι απογονοί του και οι ... Λάπωνες της γροιλανδίας ??

Γένεση 11,
«1 Και ήτο πάσα η γη μιας γλώσσης και μιας φωνής.
2 Και ότε εκίνησαν από της ανατολής, εύρον πεδιάδα εν τη γη Σενναάρ• και κατώκησαν εκεί.
3 Και είπεν ο εις προς τον άλλον, Έλθετε, ας κάμωμεν πλίνθους, και ας ψήσωμεν αυτάς εν πυρί• και εχρησίμευσεν εις αυτούς η μεν πλίνθος αντί πέτρας, η δε άσφαλτος εχρησίμευσεν εις αυτούς αντί πηλού.
4 Και είπον, Έλθετε, ας οικοδομήσωμεν εις εαυτούς πόλιν και πύργον, του οποίου η κορυφή να φθάνη έως του ουρανού• και ας αποκτήσωμεν εις εαυτούς όνομα, μήπως διασπαρώμεν επί του προσώπου πάσης της γης.
5 Κατέβη δε ο Κύριος διά να ίδη την πόλιν και τον πύργον, τον οποίον ωκοδόμησαν οι υιοί των ανθρώπων.
6 Και είπεν ο Κύριος, Ιδού, εις λαός, και πάντες έχουσι μίαν γλώσσαν, και ήρχισαν να κάμνωσι τούτο• και τώρα δεν θέλει εμποδισθή εις αυτούς παν ο, τι σκοπεύουσι να κάμωσιν•
7 έλθετε, ας καταβώμεν και ας συγχύσωμεν εκεί την γλώσσαν αυτών, διά να μη εννοή ο εις του άλλου την γλώσσαν.
8 Και διεσκόρπισεν αυτούς ο Κύριος εκείθεν επί του προσώπου πάσης της γής• και έπαυσαν να οικοδομώσι την πόλιν.
9 Διά τούτο ωνομάσθη το όνομα αυτής Βαβέλ• διότι εκεί συνέχεεν ο Κύριος την γλώσσαν πάσης της γής• και εκείθεν διεσκόρπισεν αυτούς ο Κύριος επί το πρόσωπον πάσης της γης.


quote:
Think Math: Οι απόγονοι του υποτιθέμενου Νώε φίλε μου είναι οι λαοί της μεσοποταμίας γιατί μόνο αυτοί τον γνωρίζουν .
Ο Νώε δεν έχει καμμία σχέση ούτε με τους Ελληνες ούτε με τους μαύρους ούτε με τους ερυθρόδερμους .

2 Οι υιοί του Ιάφεθ ήσαν Γομέρ, και Μαγώγ, και Μαδαΐ, και Ιαυάν, και Θουβάλ, και Μεσέχ, και Θειράς.
3 Και οι υιοί του Γομέρ, Ασχενάζ, και Ριφάθ, και Θωγαρμά.
4 Και οι υιοί του Ιαυάν, Ελεισά, και Θαρσείς, Κιττείμ, και Δωδανείμ.


quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Φίλε Think Math στην Π. Διαθήκη ο λαός του Θεού είναι ο Ισραήλ, όνομα που δόθηκε στον Ιακώβ! Άρα οι πατριάρχες είναι ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, και το έθνος του Ισραήλ ξεκινάει στην πραγματικότητα από τον Ιακώβ. Ο Θεός ποτέ δεν μιλάει στους Εβραίους αλλά στον Ισραήλ!
________________________________________
Τώρα παίζεις με τις λέξεις .
Ο θεός δεν έχει περιούσιο λάο τους Εβραίους αλλά το έθνος Ισραήλ ...
Αλλάζει αυτό τίποτα στην ουσία της ερωτησής μου ??


Όχι, δεν παίζω αλλά ξεχωρίζω τις λέξεις!

Όσο για το Ισραήλ θα σου απαντήσω σύντομα.

quote:
Think Math: quote:
________________________________________
Όσο για τον Αβραάμ η Άγια Γραφή αναφέρει ότι ζούσε στην Ουρ των Χαλδαίων.
________________________________________
Τι σημασία έχει που ζούσε ?
Απο την στιγμή που οι Εβραίοι τον θεωρούν γενάρχη τους είναι ο πρώτος Εβραίος


Φίλε Think Math τα όσα εδάφια από την Άγια Γραφή σου παρουσίασα, τα διάβαζες?

Πόσα παιδία είχε ο Αβραάμ? Πόσοι άλλοι εκτος από το Ισραήλ είναι Εβραίοι?

Ο πατέρας του Αβραάμ τι ήταν? O παππούς του Αβραάμ τι ήταν?

Ποια ήταν η Ουρ εκείνη την εποχή?

Και τι θα πει, τι σημασία έχει που ζούσε ο Αβραάμ? Φίλε Think Math ρώτησες τι λέει η Άγια Γραφή για την εθνικότητα του Αβραάμ και σου απάντησα. Ο Αβραάμ γεννήθηκε και έζησε για πολλά χρόνια στην Ουρ των Χαλδαίων και το έθνος του Ισραήλ δεν υπήρχε!

quote:
Think Math: Α ! Θυμήθηκες τις ερωτήσεις !
Ελπίζω να απαντήσεις , αλλά δεν το βλέπω .
Το μόνο που βλέπω στα γραπτά σου είναι μία προσπάθεια αποπροσανατολισμού της συζήτησης . Δυστυχώς .


Τι έγινε, μήπως το ESOTERICA έχει ημερομηνία λήξεως?
Αν εσύ δεν βλέπεις τις απαντήσεις μου αυτό είναι δικό σου πρόβλημα και δεν μπορώ να σε βοηθήσω! Επειδή εσύ όχι μόνο δεν έχεις ιδέα το τι λέει η Άγια Γραφή αλλά δεν θέλεις να μάθεις και να δεις τι λέει η Άγια Γραφή, είναι λογικό όταν σου απαντώ από την Άγια Γραφή να μου πεις ότι τα γραπτά μου είναι μια προσπάθεια αποπροσανατολισμού της συζήτησης. Ρώτησες για τον Νώε και τον Αβραάμ και σου απάντησα! Ρώτησες για τους λαούς και ξανά μέσα από την Άγια Γραφή σου απάντησα!
Φίλε Think Math επειδή το Esoterica δεν έχει ημερομηνία λήξεως θα λάβεις απαντήσεις για τις ερωτήσεις σου! Κάθε πράγμα στο καιρό του!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 12:08:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα γιαπετ.

quote:
γιαπετ: Θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς, διότι δεν αντιλαμβάνομαι;;;
Και πώς λες ότι κρύβομαι πίσω απ’ το δάχτυλό μου;
Μπορείς να το εξηγήσεις αυτό;

Το εξήγησες εσύ ο ίδιος στο μήνυμα σου: “Χρειάζεται πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι όταν μιλάω για την Ελληνική κοσμοθέαση, μιλάω και για τους θεούς των Ελλήνων;”

quote:
γιαπετ: quote:
________________________________________
el.elyon
Τι είναι αυτό που προσφέρεις στην κοινωνία, η Άγνωστη Αλήθεια και ο Άγνωστος Θεός?
________________________________________

Επειδή εσύ προτιμάς ένα φανταστικό θεό, όποιος κι αν είναι, ότι κι αν είναι, απ’ το να προσπαθείς να κατανοήσεις και να εξηγήσεις, τι είσαι εσύ ή ποιος είναι ο σκοπός σου, δε σημαίνει ότι κάποιοι άλλοι που δεν το κάνουν είναι λάθος.


Γιαπετ εγώ σε ρώτησα τι προσφέρεις και όχι τι είναι σωστό και λάθος! Άρα να λάβω την απάντηση σου ότι δεν έχεις τίποτα να προσφέρεις?

quote:
γιαπετ: Να καταλάβεις τη δημιουργία είναι δύσκολο, αλλά μπορείς να προσπαθείς…

Καλή επιτυχία!

quote:
γιαπετ: Τα ψέματα ποια είναι;

«...διαπιστώνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με δική σου γνώμη και άποψη, διότι η πλύση εγκεφάλου, δεν αφήνει περιθώρια ελεύθερης σκέψης.»


quote:
γιαπετ: Δεν είναι δυνατόν να σε προσβάλλω διότι, όπως σωστά λες, δε σε ξέρω.
Η συμμετοχή σου σε ένα δημόσιο διάλογο δίνει το δικαίωμα στον καθένα να κρίνει αυτά που γράφεις. Αν θεωρείς προσβολή, την κριτική στα γραφόμενά σου είναι δικαίωμά σου, αλλά δεν μπορείς να το αποφύγεις, όσο συμμετέχεις.

Δεν αποφεύγω την κριτική αλλά λέω τι είδος είναι η κριτική!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/07/2007, 19:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

Φίλε el-elyon καλησπέρα .

Οσο και αν προσπαθήσεις να με πείσεις οτι ο Νώε είναι προγονός μου δεν θα το καταφέρεις γιατί απλά δεν στέκει .
Το πρόβλημα σου βρίσκεται στο γεγονός οτι εκλαμβάνεις την Αγία γραφή ως εγχειρίδιο μαθηματικών ενώ δεν είναι κάτι τέτοιο .

Ο συγκεκριμένος ισχυρισμός είναι άτοπος για τους παρακάτω αδιαμφισβήτητους λόγους :

1)Κατα την Αγια γραφή και μετρώντας τις γενεές προς τα πίσω η δημιουργία του κόσμου έχει γίνει περίπου το 4000 π.χ.
( Ατοπο και αυτό γιατί αποδεδειγμένα ο πλανήτης μας έχει ηλικία 4,5 δίς χρόνια περίπου αλλα τέλος πάντων. )
Σε αυτό το χρονικό περιθώριο είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ ( και αυτό αποδεικνύεται ευκολα γονιδιακά και ρώτα όποιον βιολόγο θές ) να έχει προκύψει τόσο μεγάλη διαφοροποίηση στις ανθρώπινες φυλές .
Πόσο μάλλον δε μετά τον κατακλυσμό , όπου τα χρονικά περιθώρια είναι ακόμα πιο στενά .

2) Ουδείς πέραν των Σημιτικών λαών γνωρίζει τον κύριο Νώε .

3) Είναι πολύ ευκολο επίσης να αποδειχθεί οτι δεν μπορεί να είμαστε όλοι απόγονοι 2 ανθρώπων που έζησαν τόσο πρόσφατα στην κλίμακα του γεωλογικού χρόνου , γιατί θα παρουσιάζαμε όλοι τεράστια γενετική ομοιομορφία , κάτι που δεν παρατηρείται στις ανθρώπινες φυλές , παρα μόνο σε απομονωμένες ομάδες όπως π.χ. οι πυγμαίοι .

Αρα συμβαίνει ένα απο τα παρακάτω :

α)Η Αγία γραφή αναφέρει γεγονότα και χρονολογίες με συμβολικό τρόπο , άρα αυτά δεν μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να αποδείξουμε πρακτικά τίποτα που αφορά τον πραγματικό κόσμο .
Απλά είναι μία συραφή μύθων με κάποια ψήγματα αλήθειας . (π.χ. η αναφορά στον κατακλυσμό )

β) Η Αγία γραφή λέει ασυναρτησίες και πράγματα που έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αποδεδειγμένα επιστημονικά ευρήματα .
Αρα δεν αξίζει να ασχοληθεί κάποιος μάζι της διότι έρχεται σε σύγκρουση με την πραγματικότητα .

Και στις δύο περιπτώσεις ΔΕΝ μπορεί να χρησιμοποιηθει ούτε ώς ιστορικό Βιβλίο ούτε ώς βιβλίο κοσμολογίας ούτε ώς αξιοπιστη πηγή για να συμπεράνουμε αν ο Νώε είναι προγονός μας .
Νομίζω το αντιλαμβάνεσαι .

quote:
quote:Think Math: Οι απόγονοι του υποτιθέμενου Νώε φίλε μου είναι οι λαοί της μεσοποταμίας γιατί μόνο αυτοί τον γνωρίζουν .
Ο Νώε δεν έχει καμμία σχέση ούτε με τους Ελληνες ούτε με τους μαύρους ούτε με τους ερυθρόδερμους .

2 Οι υιοί του Ιάφεθ ήσαν Γομέρ, και Μαγώγ, και Μαδαΐ, και Ιαυάν, και Θουβάλ, και Μεσέχ, και Θειράς.
3 Και οι υιοί του Γομέρ, Ασχενάζ, και Ριφάθ, και Θωγαρμά.
4 Και οι υιοί του Ιαυάν, Ελεισά, και Θαρσείς, Κιττείμ, και Δωδανείμ.


Οπως σου εξήγησα παραπάνω άλλα σε ρωτάω και άλλα απαντάς .

quote:
Φίλε Think Math τα όσα εδάφια από την Άγια Γραφή σου παρουσίασα, τα διάβαζες?

Πόσα παιδία είχε ο Αβραάμ? Πόσοι άλλοι εκτος από το Ισραήλ είναι Εβραίοι?

Ο πατέρας του Αβραάμ τι ήταν? O παππούς του Αβραάμ τι ήταν?

Ποια ήταν η Ουρ εκείνη την εποχή?

Και τι θα πει, τι σημασία έχει που ζούσε ο Αβραάμ? Φίλε Think Math ρώτησες τι λέει η Άγια Γραφή για την εθνικότητα του Αβραάμ και σου απάντησα. Ο Αβραάμ γεννήθηκε και έζησε για πολλά χρόνια στην Ουρ των Χαλδαίων και το έθνος του Ισραήλ δεν υπήρχε!


Απλά πράγματα : Είναι ο Αβρααμ προπάτωρας των Εβραίων ή όχι ?
Ποια Ουρ των Χαλδαίων και πράσινα άλογα ?
Είναι σα να μου λές οτι ο Μέγας Αλεξανδρος δεν είναι Ελληνας γιατί καταγόταν απο την Πέλλα των Μακεδόνων .
Με δουλεύεις τώρα ??


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/07/2007, 01:50:12  Εμφάνιση Προφίλ
Γειά σου el.elyon


quote:
el.elyon

«...διαπιστώνεις ότι δεν μπορείς να κάνεις διάλογο με δική σου γνώμη και άποψη, διότι η πλύση εγκεφάλου, δεν αφήνει περιθώρια ελεύθερης σκέψης.»


Αυτό είναι συμπέρασμά μου και ένα συμπέρασμα δεν χαρακτηρίζεται σαν ψέματα ή αλήθεια, αλλά σαν σωστό ή λάθος.

Το βρίσκεις λάθος;;

quote:
el.elyon

Το εξήγησες εσύ ο ίδιος στο μήνυμα σου: “Χρειάζεται πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι όταν μιλάω για την Ελληνική κοσμοθέαση, μιλάω και για τους θεούς των Ελλήνων;”


Δεν αντιλαμβάνομαι τις περίεργες απαντήσεις σου.
Αυτό είναι απάντηση, για σένα;

Τι μου απάντησες τώρα δηλαδή;

quote:
Γιαπετ εγώ σε ρώτησα τι προσφέρεις και όχι τι είναι σωστό και λάθος! Άρα να λάβω την απάντηση σου ότι δεν έχεις τίποτα να προσφέρεις?

Η άγνωστη αλήθεια κι ο άγνωστος θεός (που και σε σένα είναι άγνωστος) προσφέρει κάτι που αγνοείς.

Την αναζήτηση και ότι προϋποθέτει αυτή...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 12:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΤΟΤΕ & ΔΗΘΕΝ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΑΝ ΤΑ ΙΕΡΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΗΜΕΙΛΕΙΑ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΜΑΣ ΔΕ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΜΦΙΒΟΛΙΑ. ΤΟ ΟΤΙ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΘΕΟΙ ΜΟΝΟ ΘΕΟΙ ΔΕΝ ΗΣΑΝ ΕΠΙΣΗΣ.
ΤΟ ΟΤΙ Η ΠΑΛΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΣΤΕΙ ΣΕΙΡΑ ΑΛΛΗΩΣΕΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ.
ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΕΙΝΑΙ Η ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΚΑΠΟΙΟΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΤΑ ΕΞΣΗ:
1). Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΙ ΠΡΟ ΧΡΗΣΤΟΥ ΠΡΟΦΗΤΕΣ & ΟΙ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΑΓΙΟΙ ΑΠΕΥΘΗΝΟΝΤΟΥΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΤΕ ΓΝΩΣΕΙΣ & ΝΟΟΤΡΟΠΕΙΕΣ. ΟΠΟΤΕ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΦΥΣΙΚΟ ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ
ΣΚΕΦΤΗΤΕ ΟΤΙ Ο ΓΑΛΙΛΑΙΟΣ ΕΙΠΕ ΤΟΝ 16ο ΑΙΩΝΑ ΟΤΙ Η ΓΗ ΓΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΟΥΝ.
ΑΝΤΕ ΤΩΡΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΟΥΣΑΝ ΓΙΑ ΠΙΘΑΝΗ ΥΠΑΡΞΗ ΕΞΩΓΗΙΝΩΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ ΝΕΑΤΕΡΤΑΛΝΤ ΓΙΑ ΠΤΩΣΗ ΜΕΤΕΩΡΗΤΗ ΚΑΙ ΓΙΑ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ.
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ. ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΦΛΟΓΑ? ΟΙ ΕΒΡΑΙΑΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΝ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΘΕΙΚΟ ΤΟΤΕ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? Ο ΔΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΕΡΑΥΝΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ ΓΚΟΜΕΝΑΚΙΑ?
2ον ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΚΡΑΤΑΜΕ ΜΟΝΟ ΤΑ ΚΑΛΑ, ΤΑ ΚΑΚΑ ΤΑ ΑΠΟΡΙΠΤΟΥΜΕ. ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ? ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΛΥΤΟΙ?
Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΟΤΕ ΣΚΟΤΩΣΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ ΕΙΠΕ ΑΓΑΠΑΤΕ ΑΛΛΗΛΟΥΣ. ΚΑΙ Ο ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΜΕ ΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ ΗΔΗ ΗΤΑΝ ΟΠΑΔΟΣ ΤΟΥ ΜΟΝΟΘΕΙΣΜΟΥ.
Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΠΑΠΑΔΕΣ ΟΥΤΕ ΟΙ ΔΕΣΠΟΤΑΔΕΣ. ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ & ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΟΥ.
ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΘΑΥΜΑΤΑ ΤΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΔΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΤΑ ΠΡΩΤΥΠΑ
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2007, 15:06:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
europaios2
ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΦΩΣ ΤΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΕΩΣ. ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΦΛΟΓΑ? ΟΙ ΕΒΡΑΙΑΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΑΛΥΨΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ

To υποτιθέμενο φως της ανάστασης δεν είναι τίποτε άλλο παρά μια καλοστημένη απάτη που εφηύραν οι καθολικοί, την παραδόσανε στους ορθόδοξους και οι Εβραίοι τη στηρίζουν για τουριστικούς λόγους. Απλές γνώσεις χημείας μπορούν να εξηγήσουν τον τρόπο αφής των κεριών.

Οσο γι'αυτούς που πιστεύουν σε τέτοιου είδους θαύματα, εμπίμπτουν στη σχετική παροιμία που λέει: "Κάθε λεπτό γεννιέται κι ένα κορόιδο στον κόσμο".

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy