ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 16:57:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Eγώ πραγματκά όσες ερμηνείες και να δώσετε για το "υποτάσσω" ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να πηγαίνει και να έρχεται η λέξη "υποτάσσω" να μην πηγαίνει και να έρχεται απλά η λέξη "Αγάπη".
Γιατί αντί να με διατάζει να κάνω κάτι, απλά να μην με συμβουλεύει πχ.
Από την μία μας δίνει την ελεύθερη βούληση και από την άλλη μας διατάζει?
Ναι, δεν έχω καμία αντίρηση να υποταχθώ σε έναν άνδρα αλλά να το κάνω επειδή το θέλω εγώ και μόνο εγώ.Όχι για τα κέφια του κάθε θεού ή του κάθε μισογύνη που τα έγραψε όλα αυτά!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 18:11:06  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Eγώ πραγματκά όσες ερμηνείες και να δώσετε για το "υποτάσσω" ειλικρινά δεν μπορώ να το κατανοήσω!!
Δεν καταλαβαίνω γιατί αντί να πηγαίνει και να έρχεται η λέξη "υποτάσσω" να μην πηγαίνει και να έρχεται απλά η λέξη "Αγάπη".
Γιατί αντί να με διατάζει να κάνω κάτι, απλά να μην με συμβουλεύει πχ.
Από την μία μας δίνει την ελεύθερη βούληση και από την άλλη μας διατάζει?
Ναι, δεν έχω καμία αντίρηση να υποταχθώ σε έναν άνδρα αλλά να το κάνω επειδή το θέλω εγώ και μόνο εγώ.Όχι για τα κέφια του κάθε θεού ή του κάθε μισογύνη που τα έγραψε όλα αυτά!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!



Γιατί κόλλησε σε αυτή τη λέξη;
Δεν τίθεται θέμα ερμηνείας της λέξης αυτής καθεαυτής, αλλά τι νόημα βγαίνει και ποιο μήνυμα στέλνεται στους δυο αποδέκτες, τη γυναίκα και τον άνδρα, διαβάζοντας αυτό που παράθεσα στο σύνολό του.

Τη λέξη "αγάπη" δεν την διάβασες πουθενά στο "προς Εφεσίους" απόσπασμα; Πόσες φορές περιέχεται η λέξη "υποτάσσεται" και πόσες η λέξη "αγαπά";
Για ξαναδιάβασέ το ακόμη μια φορά.

Κανείς δεν σε διατάζει να κάνεις κάτι. Απλά προτρέπει τη γυναίκα, όπως και τον άνδρα.
Όταν ο γονιός συμβουλεύει και προτρέπει τα παιδιά του να αγαπούν ή/και να σέβονται τους συντρόφους, τους φίλους, τους συγγενείς, τους μεταλύτερους ...... είναι άραγε διαταγή αυτό;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 18:43:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου άθεε, που έισαι εσύ; Χάθηκες... Το κατάλαβα
διαβάζοντας το μήνυμα σου...Γιατί ρε φίλε το παιδεύεις; Λέμε για
σεβασμό των χριστιανών στο σώμα και αίμα Κυρίου, τώρα για κενώσεις και
κενά, εσύ σαν άθεος, πρέπει να ξέρεις περισσότερα....
Όσο για φανταστικούς εχθρούς φίλε μου, εξαρτάται πως το βλέπεις... Πολλοί
θεωρούν πολιτισμό τα πισωγλέντια..Λένε ότι είσαι οπισθοδρομικός, αν δε σου αρέσουν..
Τι να κάνουμε, σε κάποιους δεν αρέσουν,αλλά και σε κάποιους αρέσουν...
Είναι θέμα γούστου και διαστροφής...
Όπως αυτο που ειπες για τον πάπα..Πιστεύω ότι θα ήταν εντελώς διαφορετική η
ελληνική ιστορία, αν οι Έλληνες δεν ήταν Έλληνες... Αν δεν κρατούσαν με ευλάβεια
τα ιερά και τα όσια τους... Απλά πολλοί, συμβατικά, αυτό το λένε προδοσία...

Φίλη ar_ia γιατί οδύρεσαι; Απόλαυσε τη θέση της γυναίκας που κατέχεις...Έχει
πολλά πλεονεκτήματα. Το να εξισωθείτε, πλήρως, με τους άνδρες, μάλλον εσάς
τις γυναίκες δεν συμφέρει...
Αν το θέλεις κι αλλοιώς, όταν αγαπάς.. υποτάσσεσαι, σαν έκφραση αγάπης...Και
φυσικά, ο άνδρας, ξέρει να εκτιμά τέτοιες κινήσεις.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 21:31:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Αχ βρε trexagireve... γιατί μου τα κάνεις αυτά;

Φίλε Ψηλέ

quote:
Το να κάνω τη θέλησή σου, θέλησή μου, δεν σημαίνει επίσης ότι συστρατεύομαι στο πλάι σου; Δεν σημαίνει ότι "ενσωματώνω" τη δική μου θέληση στη δική σου; Γιατί όχι.

Σημαίνει όταν γίνεται κατ' επιλογήν, όχι κατ' εντολήν. Δηλαδή το αποτέλεσμα είναι το ίδιο, η αιτία αλλάζει.

quote:
Είναι αν η επίμαχη φράση "η γυναίκα να υποτάσσεται στον άνδρα", στο συγκεκριμένο εδάφιο της Κ.Δ., δηλώνει ή αφήνει να εννοηθεί ή/και προωθείται κάποια κατωτερότητα της γυναίκας σε σχέση με τον άνδρα.
Για μένα, διαβάζοντας όλη την παράγραφο (που παρέπεμψα), αλλά και έχοντας γνώση της Γραφής στο σύνολό της, δεν βλέπω να δηλώνεται το παραπάνω.

Για σένα;


Αντί άμεσης απάντησης, θα αναλύσω το εδάφιο, όπως μου βγαίνει...
"22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω," πάμε στο επόμενο και θα επιστρέψω.
"23 ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός, ως και ο Χριστός κεφαλή της εκκλησίας, και αυτός εστι σωτήρ του σώματος." = Ο άντρας είναι κεφαλή της γυναίκα, επι-κεφαλής, άρα ΑΝΩΤΕΡΟΣ, όπως και ο Χριστός είναι επι-κεφαλής της Εκκλησίας, άρα πρώτος μεταξύ ίσων, άρα ΑΝΩΤΕΡΟΣ και ο άντρας (γιατί το "αυτός" είναι με μικρά, άρα δεν εννοεί το Χριστό) είναι σωτήρας του σώματος. Άρα ο άντρας είναι και επικεφαλής και σωτήρας, η γυναίκα τι είναι;
"24 αλλ' ωσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τω Χριστω, ούτω και αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν εν παντί." = Αλλά όπως η Εκκλησία υποτάσσεται (το αφήνω προς το παρόν ως έχει) στο Χριστό, έτσι και οι γυναίκες να υποτάσσονται στους άνδρες τους για το κάθε τι!!! Ακόμα και αν δεχτώ τη μετάφραση "συστράτευση" που λέτε εσύ και ο Σαμουήλ, ε, το βρίσκω παράλογο να απαιτείς από τον ένα να αποδέχεται ως δικό του, κάθε τι δικό σου, χωρίς ένσταση. Όλο και κάποιο λάθος θα κάνεις ή έστω μία ιδέα θα έχει να προτείνει. Αυτό, αγαπητοί μου είναι χούντα, χωρίς μάλιστα να χρησιμοποιήσω την έννοια της υποταγής.
"25 οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκεν υπέρ αυτής," = Οκ, εδώ οι άντρες υποχρεούνται να αγαπούν τις γυναίκες τους. Εδώ τι να σχολιάσω; αν δηλαδή δεν τις αγαπούν, για ποιο λόγο είναι μαζί τους; χώρια που αγάπη με το στανιό δε γίνεται... αλήθεια, για το αντίστοιχο δικαίωμα της γυναίκας στο προαιώνιο συναίσθημα της αγάπης; λόγος ουδείς.
"26 ίνα αυτήν αγιάση καθαρίσας τω λουτρω του ύδατος εν ρήματι, 27 ίνα παραστήση αυτήν εαυτω ένδοξον την εκκλησίαν, μη έχουσαν σπίλον ή ρυτίδα ή τι των τοιούτων, αλλ' ίνα ή αγία και άμωμος." = Αγαπητικές θυσίες του Χριστού, που σίγουρα αγάπησε την Εκκλησία περισσότερο απ'ότι θα αγαπήσει ένας άντρας τη γυναίκα του με βάση τις ανωτέρω προϋποθέσεις.
"28 ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά" = Είναι πάντως εύκολο να αγαπήσεις μία γυναίκα που κάθε σκέψη σου τη δέχεται αδιαμαρτύρητα. Βέβαια δεν αγαπάς άνθρωπο σε αυτή την περίπτωση, αλλά κουρδισμένο ρομπότ, αλλά πάντως την αγαπάς.
"29 ουδείς γαρ ποτε την εαυτού σάρκα εμίσησεν, αλλ' εκτρέφει και θάλπει αυτήν, καθώς και ο Κύριος την εκκλησίαν• 30 ότι μέλη εσμέν του σώματος αυτού, εκ της σαρκός αυτού και εκ των οστέων αυτού•" = πάμε παρακάτω...
"31 αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. 32 το μυστήριον τούτο μέγα εστίν, εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την εκκλησίαν." = Ο σκοπός της ζωής, βάσει της εκκλησιαστικής αγωγής είναι αυτός. Τίποτα καινό.
"33 πλήν και υμείς οι καθ' ένα έκαστος την εαυτού γυναίκα ούτως αγαπάτω ως εαυτόν, η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα." = Παλιότερα είχα παραθέσει ερμηνείες για το φοβήται και έμειναν αναπάντητες. Καμία εξ αυτών δε δικαιολογεί το σέβεται που είχε τότε αναφερθεί, αλλά ακόμα και έτσι, το να απαιτείς από τον άντρα να αγαπά ένα ον, που απλά τον σέβεται και τον ακολουθεί σε όλα (δηλαδή το σκύλο του και μάλιστα εκπαιδευμένο), ΥΠΟΒΙΒΑΖΕΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΑΓΑΠΗ και ξεφτιλίζει φυσικά τη γυναικεία ύπαρξη.
Κι επιστρέφω στο αρχικό "22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω," = Η κεντρική ιδέα είναι ότι πρέπει να είστε "υπό" αγαπητές μου : είτε αυτό σημαίνει απλή συμμόρφωση και συστράτευση, είτε απόλυτη αποδοχή κάποιας ανώτερης ύπαρξης, είτε οτιδήποτε άλλο, ο άντρας σας υποχρεούται να σας αγαπάει ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ δεν του λέτε ποτέ όχι (κάτι σαν τον τρόφιμο του τρελογιατρού), αποδέχεστε ΑΔΙΑΜΑΡΤΥΡΗΤΑ κάθε σκέψη του και τον φοβάστε (ή έστω τον σέβεστε), ενώ εκείνος δεν έχει τέτοια υποχρέωση. Δικαίωμα στην αγάπη και στο συναίσθημα γενικά δε σας αναγνωρίζεται, δικαίωμα έκφρασης λόγου δε σας αναγνωρίζεται, δικαίωμα κρίσης δε σας αναγνωρίζεται, αλλά γενικά η θέση σας σε μία σχέση είναι τιμητική και σημαντική, καθώς είστε οι χειροκροτητές της αντρικής πρωτοβουλίας.
Φίλε Ψηλέ... άστο καλύτερα. Ελληνικά ξέρω καλά, μη με αναγκάζεις να μπαίνω σε τέτοιες διαδικασίες.

quote:
Τη λέξη "αγάπη" δεν την διάβασες πουθενά στο "προς Εφεσίους" απόσπασμα; Πόσες φορές περιέχεται η λέξη "υποτάσσεται" και πόσες η λέξη "αγαπά"; Για ξαναδιάβασέ το ακόμη μια φορά.

Τι σημασία έχει ο αριθμός των επαναλήψεων αγαπητέ μου; η λέξη υποτάσσεται αφορά ΜΟΝΟ στη γυναίκα και αναφέρεται 2 φορές (+1 η λέξη φοβήται) και αφορά εκδηλώσεις συμμετοχής, αλλά όχι πρωτοβουλίας στην καλύτερη των περιπτώσεων (για να μην πω εκδηλώσεις απόλυτης υποδούλωσης και αποδοχής του ανώτερου). Η λέξη αγαπά αφορά ΜΟΝΟ στον άντρα, εκφέρεται 5 φορές στο απόσπασμα και αποτελεί ρήμα συναισθήματος, εντελώς απεξαρτημένο από σχέσεις εξουσίας.
ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΛΙΑΝΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ;

quote:
Όταν ο γονιός συμβουλεύει και προτρέπει τα παιδιά του να αγαπούν ή/και να σέβονται τους συντρόφους, τους φίλους, τους συγγενείς, τους μεταλύτερους ...... είναι άραγε διαταγή αυτό;

Η απάντηση δίνεται από την αντίδραση του γονιού σε κάθε "παράβαση" του παιδιού. Αυτό το σκέφτηκες; αν λ.χ. το παιδί δε σεβαστεί το χ γνωστό του πατέρα και τον πει "βλαμένο", πόσες θα είναι οι φορές που ο πατέρας θα χαμογελάσει με συγκατάβαση και πόσες θα είναι οι φορές της "αγίας ράβδου";

Φίλε trexagireve, γιατί με καταδιώκεις;

quote:
τώρα για κενώσεις και κενά, εσύ σαν άθεος, πρέπει να ξέρεις περισσότερα....

Πόσες φορές πρέπει να σου πω ότι, όταν απευθύνεσαι σε ένα συνομιλητή σου, δεν τον ταυτίζεις με όλη την ομάδα, "κοινότητα" ή κοινή ιδεολογική παρέα στην οποία τείνει να ανήκει, γιατί τότε αδικείς όλους τους υπόλοιπους; έστω ότι το μέλος "άθεος" (ΚΑΤ' ΕΣΕ ΠΑΝΤΑ) είναι άξιος μόνο για συζητήσεις επί κενώσεων : αυτό σημαίνει ότι όλοι οι άθεοι έχουν την αυτή αξία; αν δηλαδή εγώ ως άθεος συναντήσω μία ελαφρόμυαλη ορθόδοξη θεούσα, θα πρέπει να πω ότι ΟΛΟΙ οι ορθόδοξοι είστε ελαφρόμυαλοι;
(Αυτό είναι φίλε μου, η επιβεβαίωση σε κάτι που σου έγραψα χτες : "Ερωτήσεις σαφώς και θα κάνω, προκειμένου να αποφύγω παρερμηνείες. Κατηγορίες σπανίως και μόνο όταν θίγεται βάναυσα κάποιο δικό μου πιστεύω από κάποια τοποθέτηση." Εδώ εμμέσως με έθιξες βάναυσα, τι θα έπρεπε να κάνω;)

quote:
Και φυσικά, ο άνδρας, ξέρει να εκτιμά τέτοιες κινήσεις.....

Δε θα στοιχημάτιζα σε αυτό, τουλάχιστον για μία μεγάλη πλειοψηφία αντρών. Ασφαλώς, υπάρχουν και οι θετικές εξαιρέσεις... που ακριβώς είναι εξαιρέσεις σε ένα κανόνα!

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Επειδή στο τέλος θα καούσω και κάνα "περίεργο", είμαι κανονικός άντρας, όχι γυναίκα κρυμμένη σε κωδικό άντρα!!!!

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 22:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κωστάκη, καλησπέρα, με σκεφτόσουν όλη
μέρα, μου φαίνεται... Γιατί με μπερδεύεις με τον Ψηλό; Μήπως
επειδή είμαστε κι οι δυο απο την...Λάρισα;
Εκτός αν είναι το φανερό του κρυφού, τραβάτε με κι ας κλαίω....
Για τα κενά που λέω στον φίλο άθεο, είναι γιατί αυτός τα έθεσε,
αλλά και γιατί σαν άθεος, πιστεύει στο πνευματικό κενό, στη θέση του
Θεού... Αλλοιώς θα ήταν ένθεος....απλό, nes pas;
και τώρα ας κάνουμε μερικά μαθήματα απλής αριθμητικής κιόχι μαθηματικών...
Αν έχουμε δυο άτομα σε μια επιχείρηση,με μια ανάγκη όπυ θα υπάρχει ένα θέμα
όπου χρήζει άμεσης απόφασης, πρέπει σαφώς
να παρθεί αυτή και με δυο άτομα, μάλλον θα καθυστερήσει η κοινή απόφαση, για
να μην μπούμε στο κόστος της διαφωνίας και συγκερασμού απόψεων...
Απο την άλλη, σε μια οικογένεια, όλοι έχουμε ένα ρόλο και όσο πιο
ειδικοί γινόμαστε στο ρόλο αυτό, έχουμε μια σχετική επιτυχία και βοηθάμε
καλύτερα το σύνολο, δλδ την οικογένεια...
Αυτό πιστεύω ότι μπορεί να καταδείξει, σε γενικές γραμμές, την διαφορά
επιχείρησης κι οικογένειας, η οποία, ευτυχώς, υπάρχει...
Περί ύβρεων,όμως, στα εκκλησιαστικά βιβλία,δεν ακούω, ή μάλλον,διαβάζω
τίποτε...
Οπότε, αν το θέμα
δεν έχει αντικείμενο, μήπως πρέπει να απενεργοποιηθεί,ώστε να
υπάρχει καλύτερος διάλογος σε άλλα,συναφή,οπου μπορούμε να συζητάμε
πάντα για τη διαφορά του χριστιανισμού, με το ολο των άλλων θρησκειών,
αφού αυτό γίνεται σε καμιά δεκαριά θέματα και μάλον επμοδίζει κάτι τέτοιο
παρά βοηθά..Άποψη μου πάντα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 22:35:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

Χωρίς ειρωνική διάθεση, θα σε ρωτήσω κάτι, μιας και ερμηνεύεις εδάφια.
Τη σχέση κεφαλής και σώματος εσύ την αντιλαμβάνεσαι σαν σχέση υποταγής;;
Πως αντιλαμβάνεσαι δλδ τη λειτουργία του δικού σου οργανισμού;;;
Δεν ξέρω δλδ κατα πόσο είσαι Master of Zen, αλλά σε τέτοιους μάλλον δεν απευθύνεται το εδάφιο...

Ας αρχίσουμε πρώτα με αυτή σου την ερμηνεία και θα τις δούμε μετά όλες μία μια.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 23:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve

quote:
Αγαπητέ μου Κωστάκη, καλησπέρα, με σκεφτόσουν όλη
μέρα, μου φαίνεται...

Θέλεις να το ακούς, ε;

quote:
Γιατί με μπερδεύεις με τον Ψηλό;

Δε σε μπέρδεψα, απλά είπα πρώτα τον πόνο μου για σένα και μετά ξεκίνησα από τα παλιότερα posts του ψηλού.

quote:
αλλά και γιατί σαν άθεος, πιστεύει στο πνευματικό κενό, στη θέση του Θεού... Αλλοιώς θα ήταν ένθεος....απλό, nes pas;

Αφού μου επιτρέψεις να διορθώσω το γαλλικό, που είναι "n'est-ce pas?", θα σου πω πως διαφωνώ. Το να μην πιστεύεις στο Θεό, δεν έχει καμία σχέση με πνευματικό κενό, έχει σχέση με αναζήτηση άλλων καταστάσεων, διαφορετικής υφής. Μην υποβιβάζεις τα άλλα πιστεύω. Απ' όλους έχουμε να μάθουμε κάτι.

quote:
Αν έχουμε δυο άτομα σε μια επιχείρηση,με μια ανάγκη όπυ θα υπάρχει ένα θέμα όπου χρήζει άμεσης απόφασης, πρέπει σαφώς να παρθεί αυτή και με δυο άτομα, μάλλον θα καθυστερήσει η κοινή απόφαση, για
να μην μπούμε στο κόστος της διαφωνίας και συγκερασμού απόψεων...

Εξαρτάται το είδος της επιχείρησης και τη σχέση των ατόμων με αυτή.

quote:
Απο την άλλη, σε μια οικογένεια, όλοι έχουμε ένα ρόλο και όσο πιο ειδικοί γινόμαστε στο ρόλο αυτό, έχουμε μια σχετική επιτυχία και βοηθάμε καλύτερα το σύνολο, δλδ την οικογένεια...

Ναι, αρκεί οι ρόλοι να είναι τίμια διαχωρισμένοι, όχι με τη μορφή δουλοπαροικίας.

quote:
Περί ύβρεων,όμως, στα εκκλησιαστικά βιβλία,δεν ακούω, ή μάλλον,διαβάζω τίποτε... Οπότε, αν το θέμα δεν έχει αντικείμενο, μήπως πρέπει να απενεργοποιηθεί,ώστε να υπάρχει καλύτερος διάλογος σε άλλα,συναφή,οπου μπορούμε να συζητάμε πάντα για τη διαφορά του χριστιανισμού, με το ολο των άλλων θρησκειών, αφού αυτό γίνεται σε καμιά δεκαριά θέματα και μάλον επμοδίζει κάτι τέτοιο παρά βοηθά..Άποψη μου πάντα...

Συμφωνώ μαζί σου. Αν είμαι υπαίτιος της εκτροπής του θέματος, σε παρακαλώ να ανοίξεις κάποιο άλλο και να συνεχίσουμε εκεί.

samuel1974

quote:
Χωρίς ειρωνική διάθεση,

Δε σου καταλογίζω κάτι τέτοιο, οπότε προχώρα ακαθεκτος.

quote:
Τη σχέση κεφαλής και σώματος εσύ την αντιλαμβάνεσαι σαν σχέση υποταγής;;
Πως αντιλαμβάνεσαι δλδ τη λειτουργία του δικού σου οργανισμού;;;

Σαν πυραμίδα σχηματική ναι. Βιολογικά - ανθρωπολογικά ίσως όχι απόλυτα, αν και θεωρώ ότι οι βασικότερες λειτουργίες βρίσκονται στο κεφάλι. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές, η καρδιά υποβοηθά ΄'αλλες λειτουργίες, ενώ τα υπολοιπα όργανα έχουν διακριτούς ρόλους. Όλα όμως ξεκινούν από τον εγκέφαλο... εξού και ο "εγκέφαλος" σε κάθε περίπτωση.

quote:
Δεν ξέρω δλδ κατα πόσο είσαι Master of Zen,

Τι είναι αυτό καλέ;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 23:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτό που λές με το σώμα είναι καλό παράδειγμα,
φίλε Κωστάκη... Σε ένα σώμα,λοιπόν, αποφασίζει ο εγκέφαλος κι
ενίοτε η καρδία... Αλλά κατά βάση, ο εγκέφαλος.
Αυτό μπορούμε να πούμε ότι δειχνει
και τη διαφορά του ρολου του καθένα στο ίδιο σώμα, οπότε,
δεν πρέπει να τίθεται θέμα, αφού υπάρχει αρμονία και δεν νοείται διαφωνία
στο ίδιο σώμα... Έχουμε,. είπαμε, ένα σώμα με πολλά κομμάτια,
αλλά που λειτουργούν για το κοινό καλό και πρέπει να το αποδείξουν
συνεργαζόμενοι, κάτω απο κεντρική διοίκηση..
Πράγμα που είναι πολύ σημαντικό, θέλω να πιστεύω,
για την σωστή λειτουργία του σώματος. Πόσο μάλλον, όταν έχουμε να
κάνουμε με ένα σώμα σε δυο που μοιράστηκε και ξαναενώθηκε,
όπως το ανδρόγυνο...
Είναι μυστηριακό το ζήτημα, μπορώ να πω κι όχι εταιρικού δικαίου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 23:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Κάνοντας ένα μικρό διάλειμμα.......

-Να παραθέσω και πάλι τι γνώμη είχε ο αρχηγός της Εκκλησίας μας Ιησούς Χριστός για τους Έλληνες......
Κατά Ιωάννη κεφ.ιβ’ στοιχ.20-23<< Ήσαν δε τινες Έλληνες εκ των αναβαινόντων ίνα προσκυνησωσιν εν τη εορτή.
Ούτοι ουν προσήλθον Φιλίππω τω από Βιθσαιδά της Γαλιλαίας, και ηρώτων αυτόν λέγοντες, κύριε, θέλομεν τον Ιησούν ιδείν . Έρχεται Φίλιππος και λέγει τω Ανδρέα, και πάλιν Ανρδρεάς και Φίλιππος λέγουσι τω Ιησού, ο δε Ιησούς απεκρινάτο αυτοίς λέγων, ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθή ο Υιός του ανθρώπου.>>

Εμείς οι Έλληνες ανταποδώσαμε την αγάπη του και τον τιμήσαμε δεόντως. Από εμάς μεταδόθηκε ο Χριστιανισμός σε όλη την Ευρώπη.

ΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ κεφ.ιη' στοιχ. 12... Γαλλίωνος δε ανθυπατεύοντος της Αχαΐας κατεπέστησαν ομοθυμαδόν Ιουδαίοι τω Παύλο και ήγαγον αυτόν επί το βήμα. λέγοντες δε ότι παρά τον νόμον ούτος αναπείθει τους ανθρώπους σεέβεσθαι τον Θεόν.
Ο Γαλλίων ανθύπατος της Αχαΐας αρνήθηκε να τον δικάση......στοιχ.16 και απήλασεν αυτούς (Ιουδαίους) από του βήματος.στιχ. 17 επιλαβόμενοι δε πάντες οι Έλληνες Σωσθένη τον αρχισυναγωγόν έτυπτον (εκτύπων) έμπροσθεν του βήματος και ουδέν τούτων τω Γαλλιώνι έμελεν.

Και υπερασπίστηκαν οι προγονοί μας τον Παύλο, όταν τον έσυραν στα δικαστήρια της Κορίνθου οι Ιουδαίοι.

Όσο για το σεβασμό στη γυναίκα..............τι να πω?

-Έχουμε πληθώρες αναφορές και του Παύλου που επιβεβαιώνουν την εκτίμηση προς τη γυναίκα!
Μερικές.....Για να δούμε:.......στοιχ.28 κεφ.ε' προς Εφεσίους ....."ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. Ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά."
......στοιχ.31 ίδιο κεφάλαιο ........."αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν."
..στοιχ.32 ............."Το μυστήριον τούτο μέγα εστίν εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την εκκλησίαν."
Και ερχόμαστε αμέσως στο επίμαχο σημείο:......στον ίδιο στοίχο συνεχίζει αμέσως μετά..."στοχι.33 πλην και υμείς οι καθ' ένα έκαστος την εαυτού γυναίκα ούτως αγαπάτω ως εαυτόν, η δε γηνή ίνα φοβήται τον άνδρα."
-Τώρα πως αγαπητέ Κωστάκη αντιλαμάνεσαι το φόβο με την υποτέλεια......δε μπορώ να καταλάβω.

-Αλήθεια στην Ελλάδα πότε επετράπη η ψήφος των γυναικών? Νομίζω με το σύνταγμα του 1952!..............

-κατά Λουκά στοιχ. 1-2 κεφ.η' ...."και εγένετο εν τω αυτό καθεξής και αυτός διώδευε κατά πόλιν.....και οι δώδεκα συν αυτώ, και γυναίκες τενες ........και Ιωάννα γυνή Χουζά....και έταιρε πολλαί...."
-Εάν ο Ιησούς κήρυττε την υποτέλεια της γυναίκας, αυτές δε θα είχαν λόγω να τον ακολουθούν. Και εάν ο Παύλος είχε αντίθετη άποψη με τον Ιησού δε θα ήταν Απόστολός του...........αυτά τουλάχιστον λέει η κοινή λογική.

Όταν κάποιες θρησκείες τις γυναίκες τις είχαν και τις έχουν ως υποζύγια στο Χριστιανισμό η γυναίκα απολαμβάνει την ισότητα εδώ και 2.000 χρόνια.

κατά Μάρκου....κεφ.ι6-7 ... "από δε αρχής κτίσεως άρσεν και θύλη εποίησεν αυτούς ο Θεός, ένεκεν τούτου καταλήψει άνθρωπον τον πατέρα αυτού και την μητέρα, και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μία. ώστε εισί δύο αλλά μία σαρξ."

Λίγο πιο μπροστά στοιχ. 27 "Ηκούσατε ότι ερρέθη τοις αρχαίοις, ου μοιχεύσεις . 28 Εγώ δε λέγω υμίν ότι πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού."
Τόσο υποτελής ήταν η γυναίκα στον άνδρα!!!!!!!!!


Ά προς Κορινθίους κεφ.Ζ. στοιχ.3-4 τη γυναική ο ανήρ την οφειλομένην εύνοιαν αποδιδότω, ομίως δε και η γυνή τω ανδρί.Η γυνή του ιδίου σώματατος ουκ εξουσιάζει, αλλ' ο ανήρ, ομοίως δε και ο ανήρ του ιδίου σώματος ουκ εξουσιάζει, αλλ' η γυνή.

Οπότε εδώ αφιερώνω σε όσους υποστηρίζουν διαβάλλοντας το Ευαγγέλιο ότι ο Χριστιανισμός θεωρεί τη γυναίκα υποδεέστερο πλάσαμα.....το γνωστό ρητό του Ιησού: <<οδηγοί τυφλοί, οι διυλίζοντες τον κώνωπα, την δέ κάμηλον καταπίνοντες>>

Παραθέτω το πιο κάτω μέρος της Γένεσης, όπου φαίνεται ολοκάθαρα ότι για το Θεό των Χριστιανών, άνδρας και γυναίκα είναι μια σάρκα, ένα σώμα και όχι δύο διαφορετικά, άνισα και ανόμοια πράγματα, όπως κάποιοι ισχυρίζονται ότι διδάσκει ο Χριστιανισμός:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2 « στοιχ.21 "και επέβαλεν ο Θεός έκστασιν επί τον Αδάμ, και ύπνωσε και έλαβε μίαν των πλευρών αυτού και ανεπλήρωσε σάρκα αντ' αυτής."
22 "και ωκοδόμησεν ο Θεός την πλευράν, ην έλαβεν από του Αδάμ, εις γυναίκα και ήγαγεν αυτήν προς τον Αδάμ."
23 "και είπεν Αδάμ τούτο νυν οστούν εκ των οστέων μου και σάρξ εκ της σαρκός μου, αύτη κληθήσεται γυνή, ότι εκ του ανδρός αυτής ελήφθη αύτη,"
24 "ένεκεν τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν."»

«Όσοι γαρ εις Χριστόν εβαπιτσθήτε, Χριστόν ενεδύσασθε. Ουκ ένι Ιουδαίος ουδέ Έλλην, ουκ ένι δούλος ουδέ ελεύθερος, ουκ ένι άρσεν καί θήλυ, πάντες γάρ υμείς είς εστε εν Χριστώ Ιησού.» (Πρός Γαλάτας Επιστολή, γ' 28)
Όλοι ίσοι απέναντι στο Θεό αγαπητοί μου αναγνώστες...........

"51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς. και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής. 52 Και Ιησούς προέκοπτε σοφία και ηλικία και χάριτι παρά Θεω και ανθρώποις". (Λουκάς κεφ. Β').

Τι βλέπουμε εδώ; Ο Θεός των Χριστιανών, ο Χριστός, ΥΠΟΤΑΣΣΟΤΑΝ όχι μόνο στην φυσική του μητέρα, αλλά και στον πατριό του τον Ιωσήφ!(αναφέρει και τους δύο λίγο ποιο μπροστά).
Ο Πλάστης υποτάχθηκε στο πλάσμα Του! Και μάλιστα η μητέρα του ήταν φυσικά ΓΥΝΑΙΚΑ!

Εάν αυτό δε σήμαινε ήταν σεβασμός τότε τι σήμαινε?...

.....

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 24/11/2008 23:58:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 00:42:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ar_ia
Γιατί δεν μπορούμε να πάμε στο άγιο όρος?

samuel1974
Γιατί εκεί μόνο μια γυναίκα τιμάται, η Παναγία.



Ποιος είπε φίλη ar_ia ότι δεν πάνε γυναίκες στο Άγιο Όρος ; Αυτό ισχύει επίσημα και κατά την διάρκεια της ημέρας για τα μάτια του κόσμου , γιατί τη νύχτα τις κουβαλάνε με καΐκια για να συντροφέψουν ελάχιστους , για να λέμε την αλήθεια , από τους καημένους τους αναχωρητές που αρνηθήκανε τις απολαύσεις των εγκοσμίων , και πριν ξημερώσει επιστρέφουν με το ίδιο καΐκι στη βάση τους με πλούσια δώρα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 00:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι (τελευταία μου για σήμερα)

Φίλε trexagireve, εγώ δε διαφωνώ στο να υπάρχουν διακριτοί ρόλοι μέσα σε άνα ανδρόγυνο ή, έτι περαιτέρω, σε οποιοδήποτε πυρήνα οικογένειας. Εκείνο το οποίο με κάνει έξαλλο είναι να διαπιστώνω ότι η σχέση μεταξύ των δύο φύλων ενώ άμεσα παρουσιάζεται ως "έσονται οι δύο εις σάρκα μία.", έμμεσα να οριοθετείται από συγκεκριμένες αφετηρίες, οι οποίες για μένα δεν είναι τίμιες και νομίζω ότι έδειξα το γιατί το πιστεύω αυτό.

Φίλε europaios2

quote:
-Τώρα πως αγαπητέ Κωστάκη αντιλαμάνεσαι το φόβο με την υποτέλεια......δε μπορώ να καταλάβω.

Δε μου λες, αγαπητέ μου. Ο φόβος δεν προέρχεται από την επιβολή της εξουσίας; το να είσαι υποτελής δε σημαίνει να υπόκεισαι σε εξουσία; μη μου πεις ότι μου κάνεις πλάκα και είναι και μεσάνυχτα...

quote:
Αλήθεια στην Ελλάδα πότε επετράπη η ψήφος των γυναικών? Νομίζω με το σύνταγμα του 1952!..............

Αν η συζήτηση αφορά το συνταγματικό πλαίσιο στην Ελλάδα του παρελθόντος, είμαι μαζί σου. Ανδροκρατούμενη κοινωνί ήμασταν, ε, αργήσαμε να αραχωρήσουμε αυτό το (αναφαίρετο κατ' εμέ) δικαίωμα. Αυτό σημαίνει ότι ορθώς πράξαμε;
(Αλήθεια, που είστε στο θέμα για το Σύνταγμα; δε σας αρέσουν τέτοια θέματα, έχω διαπιστώσει και ειλικρινά στενοχωριέμαι...)

Πάμε τώρα στα όσα παραθέτεις ή σε μερικά από αυτά...

quote:
"ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. Ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά."

Πάλι τα ίδια; να το επαναλάβω; Άλλο το συναίσθημα της αγάπης, άλλο η υποταγή. Να το θέσω όμως και αλλιώς, για να δεις πως το εννοώ : ο Ιησούς όταν ήθελε να τονίσει την ανθρώπινη συντροφικότητα και συνεργασία είπε "Αγαπάτε αλλήλους" δεν είπε "Υποτάσσετε αλλήλους". Κατανοητή η διαφορά; η αγάπη είναι συναίσθημα, η υποταγή κάτεργο.

quote:
Εάν ο Ιησούς κήρυττε την υποτέλεια της γυναίκας, αυτές δε θα είχαν λόγω να τον ακολουθούν.

Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Όπως και τότε, έτσι και τώρα, πολλοί και πολλές μπορεί να μην καταλαβαίνουν το τι ακούν και το τι διαβάζουν. Και δε βάζω τη διχαστική λογική στη διδασκαλία του Ιησού, περισσότερο πιστεύω ότι είναι μεταγενέστερα πρόσθετα. Αν ο Χριστός κάπου (φαίνεται να) διαχωρίζει τη γυναίκα ως μη ισότιμη, ίσως το κάνει επηρεασμένος από την κοινωνία της εποχής, αλλά δε νομίζω ότι το κάνει. Οι διάφοροι "ερμηνευτές" του όμως στη συνέχεια, τσαλάκωσαν τη Διδασκαλία....

quote:
Όταν κάποιες θρησκείες τις γυναίκες τις είχαν και τις έχουν ως υποζύγια στο Χριστιανισμό η γυναίκα απολαμβάνει την ισότητα εδώ και 2.000 χρόνια.

Αν θες να μιλήσουμε για άλλες θρησκείες, θα σου πω ότι συμφωνώ στη θέση που εκφράζεις στο πρώτο μέρος της πρότασής σου. Σε άλλες θρησκείες τα πράγματα είναι χειρότερα, αυτό βέβαια σχετίζεται και με την πορεία των σχετικών κοινωνιών.

quote:
"Ηκούσατε ότι ερρέθη τοις αρχαίοις, ου μοιχεύσεις . 28 Εγώ δε λέγω υμίν ότι πας ο βλέπων γυναίκα προς το επιθυμήσαι αυτήν ήδη εμοίχευσεν αυτήν εν τη καρδία αυτού."
Τόσο υποτελής ήταν η γυναίκα στον άνδρα!!!!!!!!!

Μετάφραση : ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους, μη μοιχεύσεις. Εγώ σας λέω ότι κάθε ένας που βλέπει γυναίκα με (ερωτική) επιθυμία, ήδη μοίχευσε μαζί της στην καρδιά του.
Τώρα τι αποδεικτικό στοιχείο μη υποτέλειας είναι αυτό, φίλε europaios2, θα το εκτιμούσα να μου το αναλύσεις.

quote:
Παραθέτω το πιο κάτω μέρος της Γένεσης, όπου φαίνεται ολοκάθαρα ότι για το Θεό των Χριστιανών, άνδρας και γυναίκα είναι μια σάρκα, ένα σώμα και όχι δύο διαφορετικά, άνισα και ανόμοια πράγματα, όπως κάποιοι ισχυρίζονται ότι διδάσκει ο Χριστιανισμός:
ΚΕΦΑΛΑΙΟ 2 « στοιχ.21 "και επέβαλεν ο Θεός έκστασιν επί τον Αδάμ, και ύπνωσε και έλαβε μίαν των πλευρών αυτού και ανεπλήρωσε σάρκα αντ' αυτής."
22 "και ωκοδόμησεν ο Θεός την πλευράν, ην έλαβεν από του Αδάμ, εις γυναίκα και ήγαγεν αυτήν προς τον Αδάμ."
23 "και είπεν Αδάμ τούτο νυν οστούν εκ των οστέων μου και σάρξ εκ της σαρκός μου, αύτη κληθήσεται γυνή, ότι εκ του ανδρός αυτής ελήφθη αύτη,"
24 "ένεκεν τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν."»

Να το μεταφράσω και αυτό τώρα; λες να μη γνωρίζω καποια βασικά αρχαία Ελληνικά; μία σάρκα είναι, με τη λογική ότι προήλθαν από πηλό, αλλά δε φτιάχτηκαν ταυτόχρονα, αλλά η γυναίκα είναι μέρος του άντρα, "αφαίρεση" εξ αυτού. Αυτό θα μπορούσε να εκληφθεί ως δείγμα ανισότητας, αν και για μένα δεν επαρκεί. Σίγουρα όμως, άλλη αξία το πρωτότυπο και άλλο η κόπια, σωστά;

quote:
Τι βλέπουμε εδώ; Ο Θεός των Χριστιανών, ο Χριστός, ΥΠΟΤΑΣΣΟΤΑΝ όχι μόνο στην φυσική του μητέρα, αλλά και στον πατριό του τον Ιωσήφ!(αναφέρει και τους δύο λίγο ποιο μπροστά).

Εάν αυτό δε σήμαινε ήταν σεβασμός τότε τι σήμαινε?...


Σήμαινε σεβασμό απέναντι στο θεσμό της οικογένειας ως κοινότητα, όχι ως άτομα ξεχωριστά απαραιτήτως.

Και κάτι τελευταίο, γιατί προσπαθώντας να αναλύσουμε κάποια θέματα, μοιράζουμε ταμπέλες, χωρίς να χρειάζεται : όταν μέσα σε μία κοινωνία, κάποια στοιχεία, πρόσωπα ή καταστάσεις, αρχές, ιδεολογίες είναι επικρατώντα σε σχέση με τα ομοειδή τους, είναι λογικό να αντιμετωπίζουν και την αντιπαράθεση των υπολοίπων, ειδικά όταν αφορούν ιδεολογικές προσεγγίσεις. Εδώ, ακόμα και στην πολιτική, η συντριπτική πλειοψηφία των αντιδράσεων αφορά την Κυβέρνηση, στον αθλητισμό όλοι "τα βάζουν" με τον ισχυρότερο (ειδικά αν είναι και άδικα πρώτος), σε κάθε περίπτωση οι λιγότεροι ή οι πιο ανίσχυροι αντιπαρέρχονται το επικρατών, το κατεστημένο. Σε άλλες περιπτώσεις, αυτή η αντίδραση υποδαυλίζεται και από την επιβολή του κατεστημένου, βλέπε π.χ. ολοκληρωτικά καθεστώτα ή κάποιες αθλητικές ομάδες του στρατού στην πρώην Ε.Σ.Σ.Δ., που είχαν γίνει καθεστώς. Αν το υπέχον θέση κρατούντος στοιχείο, ιδεολογία, κόμμα, ομάδα αρχή δε δύναται να επιβεβαιώνει στην πράξη την ανωτερότητα του και κάθε αντίθετη κίνηση το ταρακουνάει, σημαίνει ότι η ηγεσία του δεν είναι αποτελεσματική, πειστική και συνεπώς αξιοκρατική. Αν, αντίθετα, μπορεί να δίνει πειστικές απαντήσεις στους αντιπάλους του κάθε φορά, χωρίς να απαιτεί την "υποταγή" τους, αλλά μόνο την αξιολόγηση των θέσεών του, τότε σημαίνει ότι έχει βάσεις στέρεες και αρχές πραγματικά θεμελιωμένες. Σε αυτή την περίπτωση δε φοβάται τον αντίλογο, τον επιδιώκει. Δεν κατατρέχεται από ανησυχία υπόσκαψης, γιατί τα θεμέλιά του είναι βαθιά, δε φοβάται το πριόνισμα γιατί είναι ατσάλινο. Φίλοι Χριστιανοί... αν σας κάνει καλό η διαφωνία μας, είναι προς όφελός σας, αν τη θεωρείτε επικίνδυνη ή ανθελληνική, είναι γιατί δεν είστε σίγουροι για την ισχύ του οικοδομήματος. Η επιλογή είναι δική σας, όχι δική μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 00:50:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ar_ia
Γιατί στα μοναστήρια δεν μπορούμε να μπούμε με παντελόνια?

samuel1974
Για να ξεχωρίζουνε οι γυναίκες στην εμφάνιση απο τους άντρες. Και γιατί αν και σε μερικούς άντρες αρέσουνε οι γυναικείες μεταμφιέσεις, ένας άντρας δεν μπορεί να μπει με τσόκαρο και ταγιέρ μέσα στην Εκκλησία.



Αυτή η απάντηση του samuel1974 φίλη ar_ia , μου θύμισε ένα παλιό περιστατικό στα Μετέωρα .
Ένα καλοκαίρι λοιπόν , πριν από είκοσι χρόνια περίπου έκανα με τη γυναίκα μου τον γύρο της Θεσσαλίας και της Ηπείρου . Έτσι λοιπόν μετά από διανυκτέρευση στην Καλαμπάκα , ξεκινήσαμε για να επισκεφθούμε τα μοναστήρια των Μετεώρων . Η ζέστη ήταν αφόρητη και το θερμόμετρο πάνω από 40ο υπό σκιά . Εγώ φορούσα μια μπλούζα δίχως μανίκια , ένα σορτσάκι , και πέδιλα .

Σε όλα τα μοναστήρια , αυτά τουλάχιστον που επισκεφθήκαμε , δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την αμφίεσή μας , εκτός από ένα γυναικείο μοναστήρι που δεν μας άφηναν να μπούμε λόγω (απρεπούς) περιβολής . Ακόμα γελάω με τη λύση που έδιναν οι μοναχές στις περιπτώσεις σαν τη δική μας . Μου έδωσαν και φόρεσα μια μακριά σαν τις τσιγγάνικες φούστα με λάστιχο πάνω από το σορτς , και ένα σάλι που έριξα στους ώμους , και έτσι ευπρεπώς ενδεδυμένος σαν τραβεστί καρνάβαλος , μου επετράπη να επισκεφθώ το μοναστήρι . Βλέπεις οι μοναχές αυτές θεωρούσαν ευπρεπέστερη και καταλληλότερη για τον ιερό χώρο τους αυτή την (μετ)αμφίεση .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 00:53:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Ποιος είπε φίλη ar_ia ότι δεν πάνε γυναίκες στο Άγιο Όρος ; Αυτό ισχύει επίσημα και κατά την διάρκεια της ημέρας για τα μάτια του κόσμου , γιατί τη νύχτα τις κουβαλάνε με καΐκια για να συντροφέψουν ελάχιστους , για να λέμε την αλήθεια , από τους καημένους τους αναχωρητές που αρνηθήκανε τις απολαύσεις των εγκοσμίων , και πριν ξημερώσει επιστρέφουν με το ίδιο καΐκι στη βάση τους με πλούσια δώρα .

Έχει "ένα μάτι" ο Sesostris.......εδώ είδε τον "Ερμή τον Τρισμέγιστο" πριν περίπου 25.000 χρόνια π.Χ., ως αντιβασιλέα του Κρόνου στην Αίγυπτο.....θα του ξέφευγε ένα καΐκι με γυαναίκες να μπαινοβγαίνει στο Άγιο Όρος? .........και μάλιστα τη σήμερον εποχή?

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 00:53:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αν πέσει
στο πάτωμα, κατα τη διάρκεια της θείας οκινωνίας, κανένας θείος
μαργαρίτης, όπως λεγεται η σταγόνα του ποτηρίου, τότε ο ιερέας
πρέπει να σκύψει και να το γλύψει...

Φίλε trexagireve , μη μου βάζεις ιδέες και πειρασμούς με αυτά που γράφεις .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 01:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Ξαναρωτάω:
Γιατί ο, κατ εσέ, ανώτατος αρχαιοεληνικός πολιτισμός αυτών των κρατών, δεν επιβίωσε και έσβησε, παρά το ότι σε αυτά το Ισλάμ έφτασε το 700 μ.Χ.;;;;
Τι έχει αναδείξει ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός στις περιοχές αυτές, απο το 33 μ.Χ. μέχρι το 700 μ.Χ. που δεν πάτησε ρωμαϊκό πόδι, το οποίο θα μπορούσε να επιβάλλει εκεί, όπως ισχυρίζεσαι, τον Χριστιανισμό, ο οποίος κατέστρεψε, κατ εσέ, τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό;;;
Που είναι τα 700 χρόνια της παρουσίας Ελλήνων που ζούσανε ανάμεσα απο "ελεύθερα πνεύματα", κατ εσέ, δηλαδή ειδωλολάτρες;;;;;
Πόσους ακόμα αιώνες, κατ εσέ, έπρεπε να μην έχουνε σε εκέινα τα μέρη μονοθεϊστική θρησκεία, για να αναδείξουνε οι εκεί Έλληνες, όπως π.χ. εκείνοι της Βακτριανής, πολιτισμό;;;

Αν εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία διάβαζες και λίγο ιστορία , δεν θα έκανες τέτοια φαιδρή ερώτηση , γιατί θα ήξερες ότι οι Έλληνες , όπως και οι Ρωμαίοι πριν ενσκήψει η λαίλαπα του χριστιανισμού ,
δεν επέβαλαν την θρησκεία τους στους λαούς που κατέκτησαν , αλλά σεβάστηκαν τις δικές τους θρησκείες . Για παράδειγμα οι μεγαλοπρεπείς Αιγυπτιακοί ναοί στην Esna , στο Edfou , στο Komombo , στο Carnac στο Luxor και αλλού ανεγέρθηκαν από τους διαδόχους του Μ. Αλεξάνδρου , και αποπερατώθηκαν ορισμένοι που ήταν ημιτελείς , από τους Ρωμαίους . Το ίδιο έγινε και στις άλλες περιοχές που είχε κατακτήσει ο Μ. Αλέξανδρος , τις οποίες το 324 μαχχ δεν έλεγχαν πια οι Ρωμαίοι και έτσι δεν μπόρεσαν οι αυτοκράτορες να τους επιβάλλουν τη θρησκεία της αγάπης .

Έτσι λοιπόν περιοχές της σημερινής Αραβίας , της Περσίας , του Αυγανιστάν , του Πακιστάν κλπ , διατήρησαν τη θρησκεία τους μέχρι που οι εξισλαμισμένοι Άραβες με πόλεμο και σφαγές επέβαλλαν τον Μωαμεθανισμό όχι μόνο σ΄ αυτές τις περιοχές , αλλά και σε εκχριστιανισμένες περιοχές όπως την Αίγυπτο , το Λίβανο , τη Συρία , την Παλαιστίνη , τα παράλια της Αφρικής , ακόμα και μέχρι την Ιβηρική χερσόνησο .
Ελπίζω να έγινα κατανοητός , για τα υπόλοιπα αγόρασε και κανένα βιβλίο ιστορίας για να μην εκτίθεσαι με τέτοιου είδους ερωτήσεις .

quote:
samuel1974 Το πόσο αντιφατικό είναι να λες ότι ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε απο τους αυτοκράτορες και χρειάστηκε 300 χρόνια για να καταφέρει αυτή η επιβολή να εκχριστιανίσει μόνο το 10% των υπηκόων της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, το αντιλαμβάνεσαι;;;;

Πας καλά άνθρωπέ μου , για ποιο 10% μιλάς ;; Για το 100% πρόκειται . Ο Edward Gibbon από ότι θυμάμαι υπολογίζει τα θύματα της επιβολής του χριστιανισμού των Εθνικών , μαζί και με αυτά των Παυλικιανών , των Βογομίλων , των Γνωστικών , των Μονοφυσιτών , των Σαμαρειτών , των Μοντανιστών , των Ωριγενιστών , των Αρειανών , των Μανιχαίων κλπ , σε πάνω από εκατό εκατομμύρια .
quote:
samuel1974
Ενώ απο το 146 π.Χ. (κατάκτηση της Ελλάδας απο Ρωμαίους) μέχρι το 324 μ.Χ. (ίδρυση Κωνσταντινούπολης απο αυτοκράτορα Κωνσταντίνο), δηλαδή 500 χρόνια σχεδόν οι παγανιστές Έλληνες δεν είχανε αφήσει σε χλωρό κλαρί τους Ρωμαίους με τις αλλεπάληλες επαναστάσεις τους ε;;;

Έγραψα εγώ πουθενά κάτι τέτοιο ;;
quote:
samuel1974
Οι Ρωμαίοι ήτανε οι βελούδινοι κατακτητές, ούτε σκοτώσανε, ούτε βιάσανε, ούτε πουλήσανε τους ηττημένους για σκλάβους, ούτε ξαφρίσανε τους θησαυρούς των πόλεων, ούτε παραβιάσανε τους νόμους των ολυμπιακών αγώνων, ούτε εμφύλιους πολέμους κάνανε επι ελληνικού εδάφους.

Αυτά είναι διαχρονικά επακόλουθα όλων των πολέμων . Όσο για τους Ολυμπιακούς αγώνες , τους κατάργησε ο Θεοδόσιος ο Α' το 394 μ.Χ. μαζί και με τις γιορτές της αρχαίας θρησκείας .
quote:
samuel1974
Ζούσανε, σαν πολυθεϊστές και οι δύο, κατακτητές και κατεκτημένοι ειρηνικά και αρμονικά με τους Έλληνες, τους οποίους θεωρούσανε και ανώτερούς τους πολιτιστικά. Κάποια μέρα απόλυτης ειρήνης και αρμονίας του ήρθε ενός αυτοκράτορα να τους κάνει Χριστιανούς, γιατί ..δεν τους ήτανε αρκετά υποταγμένοι;;; Μα αφού τους ήτανε, επαναστικά κινήματα δεν είχανε γίνει γιατί ζούσανε σαν πολυθεϊστές και οι δύο αρμονικά (15 έγιναν επι Τουρκοκρατίας). Θέλανε να επιβάλλουνε τη ρωμαϊκή γλώσσα μέσω του Χριστιανισμού;; ...Μα αφού ο Χριστιανισμός στα ελληνικά διαδίδονταν, αυτό θα έβλαπτε τους ίδιους. Θέλανε να να κάνουνε τι;;

Η Ελλάδα ήταν από τις επαρχίες της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας που είχαν προνομιακή μεταχείριση . Κανένας Ρωμαίος δεν θεωρούταν μορφωμένος αν εκτός από τα Λατινικά δεν εγνώριζε και Ελληνικά . Οι πλούσιοι Ρωμαίοι είχαν Έλληνες δασκάλους για τα παιδιά τους , και τα έστελναν να φοιτήσουν στις φιλοσοφικές σχολές της Ελλάδας , μέχρι που τις έκλεισε ο (φιλέλληνας) άγιός σου Ιουστινιανός με την αγία πόρνη αυτοκράτειρα Θεοδώρα . Και οι δύο γιορτάζουν στις 2 Αυγούστου , για να πας να τους ανάψης κάνα κερί . Τα υπόλοιπα είναι δυσνόητες ασυναρτησίες στις οποίες αδυνατώ να απαντήσω .
Αν θέλεις απάντηση γίνε πιο σαφής !
quote:
samuel1974
Αντιλαμβάνεσαι πόσα λογικά κενά αναδύονται όσο ανακατέυει κάποιος αυτή την εκδοχή που ισχυρίζεσαι, η οποία ξεπερνάει κατα πολύ το όριο της συνομωσιολογίας;;;

Το κενό λογικής από ότι έχω καταλάβει , παρεπιδημεί μέσα στον εγκέφαλο των φανατικών χριστιανών και των απολογητών τους που βλέπουν παντού συνωμοσίες .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 01:55:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
kostakis:
Δε μου λες, αγαπητέ μου. Ο φόβος δεν προέρχεται από την επιβολή της εξουσίας; το να είσαι υποτελής δε σημαίνει να υπόκεισαι σε εξουσία; μη μου πεις ότι μου κάνεις πλάκα και είναι και μεσάνυχτα...


Θες να πεις ότι ο Ιησούς φοβόταν τον Ιησού και τη μητέρα του? Ήταν υποτελής τους? Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα.......ξαναδιάβασε:
"51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς . και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής. 52 Και Ιησούς προέκοπτε σοφία και ηλικία και χάριτι παρά Θεω και ανθρώποις". (Λουκάς κεφ. Β').

Τι βλέπουμε εδώ; Ο Θεός των Χριστιανών, ο Χριστός, ΥΠΟΤΑΣΣΟΤΑΝ όχι μόνο στην φυσική του μητέρα, αλλά και στον πατριό του τον Ιωσήφ!(αναφέρει και τους δύο λίγο ποιο μπροστά).
Ο Πλάστης υποτάχθηκε στο πλάσμα Του! Και μάλιστα η μητέρα του ήταν φυσικά ΓΥΝΑΙΚΑ!

Εάν αυτό δε σήμαινε σεβασμό τότε τι σήμαινε?...


quote:
kostakis:
Αν η συζήτηση αφορά το συνταγματικό πλαίσιο στην Ελλάδα του παρελθόντος, είμαι μαζί σου. Ανδροκρατούμενη κοινωνί ήμασταν, ε, αργήσαμε να αραχωρήσουμε αυτό το (αναφαίρετο κατ' εμέ) δικαίωμα. Αυτό σημαίνει ότι ορθώς πράξαμε;
(Αλήθεια, που είστε στο θέμα για το Σύνταγμα; δε σας αρέσουν τέτοια θέματα, έχω διαπιστώσει και ειλικρινά στενοχωριέμαι...)

Πάμε τώρα στα όσα παραθέτεις ή σε μερικά από αυτά...



Σε ποιο θέμα για το Σύνταγμα?
quote:
kostakis:
Πάλι τα ίδια; να το επαναλάβω; Άλλο το συναίσθημα της αγάπης, άλλο η υποταγή. Να το θέσω όμως και αλλιώς, για να δεις πως το εννοώ : ο Ιησούς όταν ήθελε να τονίσει την ανθρώπινη συντροφικότητα και συνεργασία είπε "Αγαπάτε αλλήλους" δεν είπε "Υποτάσσετε αλλήλους". Κατανοητή η διαφορά; η αγάπη είναι συναίσθημα, η υποταγή κάτεργο.

Τότε για εξήγησέ μου αυτό ......" ευχαριστούντες πάντοτε υπέρ πάντων εν ονόματι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού τω Θεώ και πατρί, υποτασσόμενοι αλλήλοις εν φόβω Χριστού ". (Εφεσίους κεφ.5' στοιχ.20- 21).
Άρα ΟΛΟΙ οι Χριστιανοί οφείλουν να υποτάσσονται ο ένας στον άλλον. Δεν είναι θέμα "ταξικών διακρίσεων".
Μήπως διαφωνείς αγαπητέ Κωστάκη?

quote:
kostakis:
Αυτό δεν είναι επιχείρημα. Όπως και τότε, έτσι και τώρα, πολλοί και πολλές μπορεί να μην καταλαβαίνουν το τι ακούν και το τι διαβάζουν. Και δε βάζω τη διχαστική λογική στη διδασκαλία του Ιησού, περισσότερο πιστεύω ότι είναι μεταγενέστερα πρόσθετα. Αν ο Χριστός κάπου (φαίνεται να) διαχωρίζει τη γυναίκα ως μη ισότιμη, ίσως το κάνει επηρεασμένος από την κοινωνία της εποχής, αλλά δε νομίζω ότι το κάνει. Οι διάφοροι "ερμηνευτές" του όμως στη συνέχεια, τσαλάκωσαν τη Διδασκαλία....

Απαντάς με εικασίες.......εγώ με εδάφια......αυτή είναι η διαφορά μας.......
quote:
kostakis:
Μετάφραση : ακούσατε ότι ειπώθηκε στους αρχαίους, μη μοιχεύσεις. Εγώ σας λέω ότι κάθε ένας που βλέπει γυναίκα με (ερωτική) επιθυμία, ήδη μοίχευσε μαζί της στην καρδιά του.
Τώρα τι αποδεικτικό στοιχείο μη υποτέλειας είναι αυτό, φίλε europaios2, θα το εκτιμούσα να μου το αναλύσεις.

?
Πως είναι δυνατόν κάποιος που δε σέβεται τη γυναίκα (αφού τη θεωρεί υποδεέστερη) να προτρέπει τον άνδρα να μην απατήσει τη σύζηγό του?........Πολύ απλά θα έλεγε να πηγαίνει το κέρατο σύννεφο και όχι να μην ξενοκοιτάνε......Εάν αυτό δεν είναι σεβασμός τότε τι είναι?

quote:
kostakis:
Να το μεταφράσω και αυτό τώρα; λες να μη γνωρίζω καποια βασικά αρχαία Ελληνικά; μία σάρκα είναι, με τη λογική ότι προήλθαν από πηλό, αλλά δε φτιάχτηκαν ταυτόχρονα, αλλά η γυναίκα είναι μέρος του άντρα, "αφαίρεση" εξ αυτού. Αυτό θα μπορούσε να εκληφθεί ως δείγμα ανισότητας, αν και για μένα δεν επαρκεί. Σίγουρα όμως, άλλη αξία το πρωτότυπο και άλλο η κόπια, σωστά;

Αγαπητέ Κωστάκη εάν υποτιμούσε τι γυναίκα δε θα την ανέφερε καθόλου. Δε θα έλεγε ότι είναι μέρος του σώματος του Αδάμ ....."και είπεν Αδάμ τούτο νυν οστούν εκ των οστέων μου και σάρξ εκ της σαρκός μου, αύτη κληθήσεται γυνή, ότι εκ του ανδρός αυτής ελήφθη αύτη,"
Όταν όμως είσαι κακοπροαίρετος.........και στην πηγή να πας.........νερό δε θα βρεις.

quote:
europaios2:
Τι βλέπουμε εδώ; Ο Θεός των Χριστιανών, ο Χριστός, ΥΠΟΤΑΣΣΟΤΑΝ όχι μόνο στην φυσική του μητέρα, αλλά και στον πατριό του τον Ιωσήφ!(αναφέρει και τους δύο λίγο ποιο μπροστά).

Εάν αυτό δε σήμαινε σεβασμό τότε τι σήμαινε?...

kostakis:
Σήμαινε σεβασμό απέναντι στο θεσμό της οικογένειας ως κοινότητα, όχι ως άτομα ξεχωριστά απαραιτήτως.



Aπό που το τεκμαίρεις αυτό? Για εξήγησέ το συντακτικά......γιατί έτσι έκανες σε άλλο σου μήνυμα καταπίνοντας την κάμηλον αγαπητέ Κωστάκη........γράφει λοιπόν..."51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς . και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής. 52 Και Ιησούς προέκοπτε σοφία και ηλικία και χάριτι παρά Θεω και ανθρώποις". (Λουκάς κεφ. Β').

Eπειδή όμως δεν έχω το χρόνο που θα ήθελα για την πορεία της κουβέντας και επειδή εγώ δεν έχω διαβάσει μόνο μερικά κείμενα από την Καινή Διαθήκη που "προσφέρονται" από το Διαδύκτιο, αλλά ολόκληρη την Καινή Διαθήκη, αν πας λίγο ποιο πάνω στο στοίχο 49 λέει ο Ιησούς απευθυνόμενος στην Παναγία και τον Ιωσήφ "...και είπε προς αυτούς, τι ότι εζητείτε με? ουκ ήδειτε ότι εν τοις του πατρός μου δει είναι με?"
-Καταλαβαίνεις λοιπόν ποια ήταν η οικογένεια του Ιησού?

-Λες ότι ο Ιησούς έδειχνε σεβασμό απέναντι στο θεσμό της οικογένειας ως κοινότητα και όχι ως άτομα ξεχωριστά, απαραιτήτως.
Να φανταστώ ότι έστω και έτσι συνδέεις το υποτάσσομαι με το σέβομαι?


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 25/11/2008 02:08:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 02:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:

quote:
samuel1974
Ξαναρωτάω:
Γιατί ο, κατ εσέ, ανώτατος αρχαιοεληνικός πολιτισμός αυτών των κρατών, δεν επιβίωσε και έσβησε, παρά το ότι σε αυτά το Ισλάμ έφτασε το 700 μ.Χ.;;;;
Τι έχει αναδείξει ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός στις περιοχές αυτές, απο το 33 μ.Χ. μέχρι το 700 μ.Χ. που δεν πάτησε ρωμαϊκό πόδι, το οποίο θα μπορούσε να επιβάλλει εκεί, όπως ισχυρίζεσαι, τον Χριστιανισμό, ο οποίος κατέστρεψε, κατ εσέ, τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό;;;
Που είναι τα 700 χρόνια της παρουσίας Ελλήνων που ζούσανε ανάμεσα απο "ελεύθερα πνεύματα", κατ εσέ, δηλαδή ειδωλολάτρες;;;;;
Πόσους ακόμα αιώνες, κατ εσέ, έπρεπε να μην έχουνε σε εκέινα τα μέρη μονοθεϊστική θρησκεία, για να αναδείξουνε οι εκεί Έλληνες, όπως π.χ. εκείνοι της Βακτριανής, πολιτισμό;;;

Αν εκτός από τα θρησκευτικά βιβλία διάβαζες και λίγο ιστορία , δεν θα έκανες τέτοια φαιδρή ερώτηση , γιατί θα ήξερες ότι οι Έλληνες , όπως και οι Ρωμαίοι πριν ενσκήψει η λαίλαπα του χριστιανισμού ,
δεν επέβαλαν την θρησκεία τους στους λαούς που κατέκτησαν , αλλά σεβάστηκαν τις δικές τους θρησκείες . Για παράδειγμα οι μεγαλοπρεπείς Αιγυπτιακοί ναοί στην Esna , στο Edfou , στο Komombo , στο Carnac στο Luxor και αλλού ανεγέρθηκαν από τους διαδόχους του Μ. Αλεξάνδρου , και αποπερατώθηκαν ορισμένοι που ήταν ημιτελείς , από τους Ρωμαίους . Το ίδιο έγινε και στις άλλες περιοχές που είχε κατακτήσει ο Μ. Αλέξανδρος , τις οποίες το 324 μαχχ δεν έλεγχαν πια οι Ρωμαίοι και έτσι δεν μπόρεσαν οι αυτοκράτορες να τους επιβάλλουν τη θρησκεία της αγάπης .

Έτσι λοιπόν περιοχές της σημερινής Αραβίας , της Περσίας , του Αυγανιστάν , του Πακιστάν κλπ , διατήρησαν τη θρησκεία τους μέχρι που οι εξισλαμισμένοι Άραβες με πόλεμο και σφαγές επέβαλλαν τον Μωαμεθανισμό όχι μόνο σ΄ αυτές τις περιοχές , αλλά και σε εκχριστιανισμένες περιοχές όπως την Αίγυπτο , το Λίβανο , τη Συρία , την Παλαιστίνη , τα παράλια της Αφρικής , ακόμα και μέχρι την Ιβηρική χερσόνησο .
Ελπίζω να έγινα κατανοητός , για τα υπόλοιπα αγόρασε και κανένα βιβλίο ιστορίας για να μην εκτίθεσαι με τέτοιου είδους ερωτήσεις .


Εύχομαι η αόριστη σου απάντηση να οφείλεται στο ότι δεν έγινα σαφής. Στο ρωτάω για τρίτη φορά λοιπόν. Μιλάω για τα ελληνιστικά κράτη και τους Έλληνες που βρισκότανε ΑΝΑΤΟΛΙΚΑ της ρωμαϊκής επικράτειας. Γιατί δεν αναδείξανε πολιτισμό που να ξεπεράσει αυτόν των Ρωμαίων τα κράτη τα ευρισκόμενα ανατολικά των ρωμαϊκών συνόρων της Παλαιστίνης;;;;


quote:
quote:
samuel1974 Το πόσο αντιφατικό είναι να λες ότι ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε απο τους αυτοκράτορες και χρειάστηκε 300 χρόνια για να καταφέρει αυτή η επιβολή να εκχριστιανίσει μόνο το 10% των υπηκόων της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, το αντιλαμβάνεσαι;;;;

Πας καλά άνθρωπέ μου , για ποιο 10% μιλάς ;; Για το 100% πρόκειται . Ο Edward Gibbon από ότι θυμάμαι υπολογίζει τα θύματα της επιβολής του χριστιανισμού των Εθνικών , μαζί και με αυτά των Παυλικιανών , των Βογομίλων , των Γνωστικών , των Μονοφυσιτών , των Σαμαρειτών , των Μοντανιστών , των Ωριγενιστών , των Αρειανών , των Μανιχαίων κλπ , σε πάνω από εκατό εκατομμύρια .

Απαντάς άλλα αντι άλλων έτσι;;

Μιλάμε για τα 10% των Χριστιανών που υπήρχανε, όπως έχεις υποστηρίξει, την εποχή του Μ.Κωνσταντίνου. Αυτό σε ρώτησα.

quote:
quote:
samuel1974
Ενώ απο το 146 π.Χ. (κατάκτηση της Ελλάδας απο Ρωμαίους) μέχρι το 324 μ.Χ. (ίδρυση Κωνσταντινούπολης απο αυτοκράτορα Κωνσταντίνο), δηλαδή 500 χρόνια σχεδόν οι παγανιστές Έλληνες δεν είχανε αφήσει σε χλωρό κλαρί τους Ρωμαίους με τις αλλεπάληλες επαναστάσεις τους ε;;;

Έγραψα εγώ πουθενά κάτι τέτοιο ;;

Άρα συμφωνούμε ότι οι αρχαίοι Έλληνες κάνανε την πάπια στη ρωμαϊκή κατάκτηση.

quote:
quote:
samuel1974
Οι Ρωμαίοι ήτανε οι βελούδινοι κατακτητές, ούτε σκοτώσανε, ούτε βιάσανε, ούτε πουλήσανε τους ηττημένους για σκλάβους, ούτε ξαφρίσανε τους θησαυρούς των πόλεων, ούτε παραβιάσανε τους νόμους των ολυμπιακών αγώνων, ούτε εμφύλιους πολέμους κάνανε επι ελληνικού εδάφους.

Αυτά είναι διαχρονικά επακόλουθα όλων των πολέμων . Όσο για τους Ολυμπιακούς αγώνες , τους κατάργησε ο Θεοδόσιος ο Α' το 394 μ.Χ. μαζί και με τις γιορτές της αρχαίας θρησκείας .

Άρα συμφωνούμε και για τα αίσχη των Ρωμαίων.

Μιλάμε για το τι έκανε ο Νέρωνας και κάτι άλλοι, που είχανε ξεφτιλίσει τους ολυμπιακούς αγώνες. Θυμάσαι να μας πεις για το τι είχε κάνει ο Νέρωνας;;

quote:
quote:
samuel1974
Ζούσανε, σαν πολυθεϊστές και οι δύο, κατακτητές και κατεκτημένοι ειρηνικά και αρμονικά με τους Έλληνες, τους οποίους θεωρούσανε και ανώτερούς τους πολιτιστικά. Κάποια μέρα απόλυτης ειρήνης και αρμονίας του ήρθε ενός αυτοκράτορα να τους κάνει Χριστιανούς, γιατί ..δεν τους ήτανε αρκετά υποταγμένοι;;; Μα αφού τους ήτανε, επαναστικά κινήματα δεν είχανε γίνει γιατί ζούσανε σαν πολυθεϊστές και οι δύο αρμονικά (15 έγιναν επι Τουρκοκρατίας). Θέλανε να επιβάλλουνε τη ρωμαϊκή γλώσσα μέσω του Χριστιανισμού;; ...Μα αφού ο Χριστιανισμός στα ελληνικά διαδίδονταν, αυτό θα έβλαπτε τους ίδιους. Θέλανε να να κάνουνε τι;;

Η Ελλάδα ήταν από τις επαρχίες της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας που είχαν προνομιακή μεταχείριση . Κανένας Ρωμαίος δεν θεωρούταν μορφωμένος αν εκτός από τα Λατινικά δεν εγνώριζε και Ελληνικά . Οι πλούσιοι Ρωμαίοι είχαν Έλληνες δασκάλους για τα παιδιά τους , και τα έστελναν να φοιτήσουν στις φιλοσοφικές σχολές της Ελλάδας , μέχρι που τις έκλεισε ο (φιλέλληνας) άγιός σου Ιουστινιανός με την αγία πόρνη αυτοκράτειρα Θεοδώρα . Και οι δύο γιορτάζουν στις 2 Αυγούστου , για να πας να τους ανάψης κάνα κερί . Τα υπόλοιπα είναι δυσνόητες ασυναρτησίες στις οποίες αδυνατώ να απαντήσω .
Αν θέλεις απάντηση γίνε πιο σαφής !

Μην ξεχνάς ότι συμφωνήσαμε για τα αίσχη των Ρωμαίων εις βάρος των Ελλήνων...

quote:
quote:
samuel1974
Αντιλαμβάνεσαι πόσα λογικά κενά αναδύονται όσο ανακατέυει κάποιος αυτή την εκδοχή που ισχυρίζεσαι, η οποία ξεπερνάει κατα πολύ το όριο της συνομωσιολογίας;;;

Το κενό λογικής από ότι έχω καταλάβει , παρεπιδημεί μέσα στον εγκέφαλο των φανατικών χριστιανών και των απολογητών τους που βλέπουν παντού συνωμοσίες .

Εγώ προσωπικά δε βλέπω κάποια συνομωσία που να έγιεν ώστε να σβήσει τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό. Πιστέυω ότι είχε προ Χριστού συμπληρώσει τον ιστορικό του κύκλο. Συνομωσίες άλλοι βλέπουνε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 08:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Φίλε europaios2

quote:
Θες να πεις ότι ο Ιησούς φοβόταν τον Ιησού και τη μητέρα του? Ήταν υποτελής τους? Μάλλον εσύ μας κάνεις πλάκα.......ξαναδιάβασε:
"51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς . και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής. 52 Και Ιησούς προέκοπτε σοφία και ηλικία και χάριτι παρά Θεω και ανθρώποις". (Λουκάς κεφ. Β').

Όταν θα μου βρεις που αναφέρεται η ερμηνεία του "υποτάσσω" την οποία υποστηρίζεις, θα συζητήσουμε βάσει αυτής το συγκεκριμένο εδάφιο. Μέχρι τότε δυστυχώς για σένα η λέξη "υποτάσσω" σημαίνει πάντα το ίδιο πράγμα (http://el.thefreedictionary.com/%CF%85%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%83%CF%89) : γίνομαι κύριος κάποιου, σκλαβώνω.
Περιμένω να μου βρεις τον ετυμολογικό αντίλογο. Διαφορετικά, δεν μπορώ να κάνω συζήτηση επί εδαφίων με υποθέσεις για το (δεδομένο, βάσει λεξικών) νόημα των λέξεων.

quote:
Σε ποιο θέμα για το Σύνταγμα?

Κατηγορία συζήτησης "απόψεις- προτάσεις κ.α.", θέμα "Ελληνικό Σύνταγμα : κατ' άρθρο ανάλυση και προτάσεις", συγγραφέας (άκου συγγραφέας...χαχαχα) η αφεντομουτσουνάρα μου.

quote:
Τότε για εξήγησέ μου αυτό ......" ευχαριστούντες πάντοτε υπέρ πάντων εν ονόματι του Κυρίου ημών Ιησού Χριστού τω Θεώ και πατρί, υποτασσόμενοι αλλήλοις εν φόβω Χριστού ". (Εφεσίους κεφ.5' στοιχ.20- 21).
Άρα ΟΛΟΙ οι Χριστιανοί οφείλουν να υποτάσσονται ο ένας στον άλλον. Δεν είναι θέμα "ταξικών διακρίσεων".
Μήπως διαφωνείς αγαπητέ Κωστάκη?

Λες να είναι θέμα κοινονόησης; βρες μου επιτέλους ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ που να αναφέρει διαφορετική ερμηνεία στην υποταγή και θα συζητήσουμε στη δική σου βάση. Επ' ευκαιρίας, βρες μου και μία διαφορετική ερμηνεία για το φόβο. Αλλιώς, μην κάνεις την αρχαία Ελληνική κουλουβάχατο, επειδή εσένα σε βολεύει.
Όχι, δεν είναι θέμα ταξικών διακρίσεων, όπως παρουσιάζεται σε αυτό το σημείο. Βέβαια δεν έκανες καμία ιδιαίτερη προσπάθεια για τη συνέχεια του κειμένου, τη δική μου ερμηνεία της οποίας έχω δώσει, αλλά ας είναι...

quote:
Απαντάς με εικασίες.......εγώ με εδάφια......αυτή είναι η διαφορά μας.......

Απαντάς με εδάφια με δική σου ερμηνεία, εγώ με τη λεξιλογική μετάφρασή τους. Αυτή είναι η διαφορά μας.

quote:
Πως είναι δυνατόν κάποιος που δε σέβεται τη γυναίκα (αφού τη θεωρεί υποδεέστερη) να προτρέπει τον άνδρα να μην απατήσει τη σύζηγό του?........Πολύ απλά θα έλεγε να πηγαίνει το κέρατο σύννεφο και όχι να μην ξενοκοιτάνε......Εάν αυτό δεν είναι σεβασμός τότε τι είναι?

Αλήθεια, για σένα το μη άσπρο είναι μαύρο; τι λογική είναι αυτή, φίλε μου; το ότι θεωρώ τη γυναίκα κατώτερο ον, δε σημαίνει ότι θα προτρέψω το ανώτερο ον σε δράσεις και ενέργειες που υποτιμούν την αξία του, γιατί τότε θα το υποβιβάσω σε κατώτερο επίπεδο. Ο άντρας, σύμφωνα με τα συγκεκριμένα εδάφια είναι κεφαλή, άρα είναι και υπόδειγμα : αν τον προέτρεπε σε ακολασίες, θα τον υποβίβαζε (και καλά) στο επίπεδο του "ειδωλολάτρη" (κάτι σαν το σημερινό "τρομοκράτη"). Η ουσία σε αυτό που λες δεν είναι στα δύο φύλα, αλλά είναι στο πως οφείλει να είναι ο άντρας - άνθρωπος, σε αντιπαραβολή με τους "μιαρούς" κατά τον συγγραφέα.

quote:
Αγαπητέ Κωστάκη εάν υποτιμούσε τι γυναίκα δε θα την ανέφερε καθόλου. Δε θα έλεγε ότι είναι μέρος του σώματος του Αδάμ ....."και είπεν Αδάμ τούτο νυν οστούν εκ των οστέων μου και σάρξ εκ της σαρκός μου, αύτη κληθήσεται γυνή, ότι εκ του ανδρός αυτής ελήφθη αύτη,"
Όταν όμως είσαι κακοπροαίρετος.........και στην πηγή να πας.........νερό δε θα βρεις.

Μα το γράφει το εδάφιο, αγαπητέ μου... "ότι εκ του ανδρός αυτής ελήφθη αύτη,", άρα είναι απλή κόπια, δεύτερο χέρι, πως να στο πω; Δεν πήρε ο Θεός δύο κομμάτια πηλό να φτιάξει δύο όντα και να τα ονομάσει άντρα και γυναίκα : πήρε ένα, έφτιαξε τον "αρχηγό", τον "πρωτότοκο" κι από κει πήρε ένα μέρος (τόση η συμβολική αξία της γυναίκας) και έφτιαξε το αντίγραφο. Αν εσύ σε αυτό βλέπεις ισότητα, δεν το συνεχίζω, δικαίωμά σου.
Κι αυτά τα κακοπροαίρετος, άστα για αλλού... δεν αρμόζουν στο διάλογο που κάνουμε, μπορώ και εγώ να υποτιμήσω το συνομιλητή μου, αλλά θα ρίξω το δικό μου επίπεδο και "δε λέει".
Εγώ, φίλε μου, την πηγή μου την έχω βρει. Αν και εσύ έχεις βρει τη δική σου, είμαι πραγματικά ευτυχής. Το μόνο που θέλω είναι να αφήνεις να πίνω από την πηγή μου, χωρίς να κλείνεις τη βάνα.

quote:
51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς . και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής. 52 Και Ιησούς προέκοπτε σοφία και ηλικία και χάριτι παρά Θεω και ανθρώποις

Πάμε λοιπόν : και πήγε μαζί τους (το κατέβη μάλλον έχει γεωγραφική έννοια) και ήρθε στη Ναζαρέτ και ήταν υπάκουος σε αυτούς (σου κάνει το υπάκουος; μα είναι δυνατόν να δείχνει η Καινή Διαθήκη ως προστάτη της οικογέναις, κάποιον, που ένεκα Θεϊκής φύσης, έχει τους γονείς του παραπεταμένους; ακριβώς αυτή είναι και η ερμηνεία : ακόμα και ο Θεάνθρωπος υπακούει στην οικογένεια με την ανθρώπινη φύση του, για να την τιμήσει με τη θεϊκή του). Και η μητέρα του (κάνει ειδική αναφορά σε εκείνη, γιατί εκείνη του είχε πει προηγουμένως "τέκνον, τι εποίησας ημίν ούτως; ιδού ο πατήρ σου καγώ οδυνώμενοι εζητούμέν σε", άρα είναι καθαρά συγγραφική συνέχεια) διατηρούσε όλα όσα έλεγε στην καρδιά της. Και ο Ιησούς πρόκοβε πνευματικά και ηλικιακά και στις χάρες, (μπροστά στο) Θεό και τους ανθρώπους.
Για δώσε μου την ερμηνεία της Εκκλησίας να δούμε πόσο απέχουμε...

quote:
Eπειδή όμως δεν έχω το χρόνο που θα ήθελα για την πορεία της κουβέντας και επειδή εγώ δεν έχω διαβάσει μόνο μερικά κείμενα από την Καινή Διαθήκη που "προσφέρονται" από το Διαδύκτιο, αλλά ολόκληρη την Καινή Διαθήκη,

Αυτή η "επίδειξη" γνώσης, με ταυτόχρονη άρνηση στοιχείων αυτής (ερμηνείες λεξικών συγκεκριμένες και δεδομένες), μάλλον δε σε τιμά. Το τι έχει διαβάσει ο καθείς και το τι μπορεί να ερμηνεύσει, δεν το γνωρίζεις. Φέρε μου εσύ αυτό που σου ζήτησα από τα λεξικά (δηλαδή την ερμηνεία του υποτάσσομαι ως συναινετικού και όχι υποχρεωτικού και του φόβου ως δυνητικού και όχι ως ρήματος πάθους) και τα ξαναλέμε. Το να το κάνω αν έχεις διαβάσει και όλη την προσωκρατική φιλοσοφία, αν την ερμηνεύεις όπως σε βολεύει και όχι όπως οι λέξεις ορίζουν;

quote:
-Καταλαβαίνεις λοιπόν ποια ήταν η οικογένεια του Ιησού?

Η οικογένεια του Ιησού, ως κοινωνική ομάδα, σε επίπεδο ανθρώπινης φύσεως, ήταν ο πατέρας και η μητέρα του. Η οικογένεια του Ιησού, ως πνευματική ομάδα (θεϊκή φύση) ήταν η Εκκλησία, μην τα μπερδεύεις.

quote:
-Λες ότι ο Ιησούς έδειχνε σεβασμό απέναντι στο θεσμό της οικογένειας ως κοινότητα και όχι ως άτομα ξεχωριστά, απαραιτήτως.
Να φανταστώ ότι έστω και έτσι συνδέεις το υποτάσσομαι με το σέβομαι?

Σέβομαι το θεσμό της οικογένειας και υποτάσσομαι στα θελήματα των "ιεραρχικά" ανώτερων αυτής. Έτσι το καταλαβαίνω εγώ, εσύ;
Αν δεν υποτασσόταν στα θελήματα των γονέων του, θα είχε επαναστατήσει σε βάρος της οικογένειας. Τι σόι υπόδειγμα θα έδινε για την έννοια της οικογένειας εις τους αιώνας των αιώνων; γιατί η οικογένεια σήμερα φθείρεται; γιατί τα παιδιά μαθαίνουν να μη σέβονται αυτή την κοινότητα και είναι ανυπότακτα στις εντολές των γονέων τους.

Κάτι άλλο;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 09:04:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητοί μου φίλοι, το θέμα είναι οι υποτιθέμενες ύβρεις που
χάθηκαν κατά των Ελλήνων και τωρα συζητάμε για την ισότητα και τη
θέση της γυναικας σε ένα σώμα. το ανδρόγυνο...
Καλά θα ήταν να βλέπαμε τι γίνεται
σε άλλες θρησκείες, αλλά και τι είναι λογικό...Για να έχουμε σύγκριση
κι όχι μονοκριτική...

Σε καμία επιχείρηση, φίλε μου Κωστάκη, δεν αμελούν τη θέση προιστάμενος
και υπεύθυνος... Εκεί, δεν μιλάνε για ισότητα, αλλά για αποτελεσματικότητα
και δράση...Αυτό είναι το ζητούμενο και γι αυτό υπάρχει κεφαλή και υπόλοιπο
σώμα...Έτσι και στις οικογένειες.. Η αρμονία δε που μπορει να υπάρξει είναι
τέτοια και σε τονώνει τόσο, αφού βλέπεις τη λειτουργικότητα του,
που ο καθένας κατανοεί σήμερα τι ρόλο έχουμε και τι ζητάμε...
Αποτελεσματικά..
Αγαπητέ μου Sesostris, καλό το χιούμορ, αλλά σίγουρα κατάλαβες ότι η ένδυση
στην εκκλησία έχει να κάνει με τον σεβασμό προς τον χώρο και τυπικά αιώνων..
Όπως ότι ακόμη κι η τσιγγάνικη φούστα απο τη γύμνια, είναι προτιμητέα...
Περί τυπικών και ΄νομων, αρμόδιοι είναι όσοι ανήκουν σε ένα χώρο, όχι οι
υπόλοιποι άλλων πεποιθήσεων.. Γι αυτο και δεν καταλαβαίνω τους σχολιασμούς περί
θείας κοινωνίας κλπ...Παιδιά είστε όλοι χριστιανοί, νομίζω και όλοι θέλετε
να βελτιωθεί η θρησκεία μας, οπότε καλά κάνετε και μλάτε για τέτοιες λεπτομέρειες
πυ αφορούν στην πίστη των Ελλήνων, σε Ιησού Χριστό Λυτρωτή...
Αλλοιώς, δεν μπορεί να εξηγείτε εσείς τα της πίστεως άλλων...
Νομίζω δλδ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 09:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Στέκομαι στην τελευταία πράγραφο του trexagireve, όπου γράφει δύο πολύ ορθές (με μία μικρή αίρεση για τη δεύτερη) θέσεις και θα τιμήσω τις θέσεις αυτές :

quote:
Περί τυπικών και ΄νομων, αρμόδιοι είναι όσοι ανήκουν σε ένα χώρο, όχι οι υπόλοιποι άλλων πεποιθήσεων..

Συμφωνώ και επαυξάνω, το είχα αναφέρει άλλωστε και σε άλλο θέμα ότι τελικά τα της Εκκλησίας είναι "τα της Εκκλησίας". Αρκεί βέβαια να μη γίνονται "τα της Εκκλησίας" και θέματα εκτός των της Εκκλησίας.

quote:
Αλλοιώς, δεν μπορεί να εξηγείτε εσείς τα της πίστεως άλλων...

Συμφωνώντας απολύτως σε αυτή την τοποθέτηση, αποσύρομαι οριστικά από την παρούσα συζήτηση, όπως και την αντίστοιχη στο topic "ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ΦΙΜΩΣΑΝ ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟ-ΚΟΙΛΙΟ-ΔΟΥΛΟΙ", ΕΚΤΟΣ ΑΝ υπάρξει γενικευμένη προσβλητική τοποθέτηση απέναντι στην αθεϊα ή τους άθεους, οπότε θα προβώ σε υποστήριξη της ιδεολογίας μου.
Φίλε trexagireve, αφού σε ευχαριστήσω για το διάλογο που είχαμε, θα σε περιμένω σε θέματα που προσωπικά με ενδιαφέρουν περισσότερο. Να είσαι καλά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 11:01:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
ψηλός
quote:

Γιατί κόλλησε σε αυτή τη λέξη;

Τη λέξη "αγάπη" δεν την διάβασες πουθενά στο "προς Εφεσίους" απόσπασμα; Πόσες φορές περιέχεται η λέξη "υποτάσσεται" και πόσες η λέξη "αγαπά";


Παράδειγμα, τραβηγμένο βέβαια αλλά παράδειγμα: Είσαι ο άνδρας μου και σου λέω συνέχεια ότι σε αγαπάω, και μια φορά σου πω ότι είσαι μ@λ@@@ς, εσύ ποιό από τα δύο θα κρατήσεις μετά???
Τ ι θέλω να πω με αυτό.....θέλω να πω ότι η λεπτομέρεια κάνει την διαφορά αγαπητέ μου!
Σε μία θρησκεία που διατυμπανίζει ότι διδάσκει την αγάπη έχω την απαίτηση να μιλά ΜΟΝΟ για ΑΓΑΠΗ και τίποτα περισσότερο!
Δεν μπορεί να φτιάχνει κανόνες και να μου λέει τι πρέπει να κάνω, αυτό μου φέρνει λίγο από κοράνι , που ότι ήθελαν να τους περάσουν το έκαναν μέσω της θρησκείας τους.

trexagireve

quote:

Παιδιά είστε όλοι χριστιανοί, νομίζω και όλοι θέλετε
να βελτιωθεί η θρησκεία μας


Λάθος,εγώ χριστιανή είμαι, ναι, άλλα μόνο επειδή με βάφτισαν.Δεν έχουν τα μωρά ξέρεις περιθώρια επιλογής....
Τώρα τι θρησκεία είναι αυτή που έχει ανάγκη βελτίωσης?????
Εσείς δεν λέτε ότι είναι τέλεια και η καλύτερη απ' όλες τις άλλες??????
Άρα δεν είσαι κι εσύ σίγουρος για την τελειότητά της....!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 11:34:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή ar_ia, τα μωρά πρέπει κανείς να τα προστατεύει,
εξ άλλου και σε άλλες θρησκείες γίνεται νηπιοβαπτισμός κι έχει
ελεγχθεί ώς ορθόν...Αυτά τα περί επιλογής, κάλιστα θα μπορούσε να
είναι για πολλά άλλα, να μην πουμε τιποτε συγκεκριμένο,αλλά είναι
πάγια,οπως δικαιούται να είναι τους χριστιανύς,την χριστιανική οικογένεια
εννοώ κι ο νηπιοβαπτισμός.... Τελευταία, γίνετια μια πολύ έντονη προσπάθεια
να διαλυθεί η οικογένεια κι έτσι τονίζονται αμφιλεγόμενα σημεία μεταξύ των
μελών τηςοικογενείας, με αποτέλεσμα την δημιουργία συγκατοίκων, αντί γονιών,
συζύγων, παιδιών...
Δεν πιστεύω ότι κάτι τετοιο κολακεύει τον άνθρωπο ...Χρειάζεται να σκεφτόμαστε
και που το πάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 12:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Αγαπητή ar_ia, τα μωρά πρέπει κανείς να τα προστατεύει,

Να τα προστατεύει από τι???????

quote:

εξ άλλου και σε άλλες θρησκείες γίνεται νηπιοβαπτισμός κι έχει
ελεγχθεί ώς ορθόν..

Ως ορθόν από ποιούς και με τι κριτήρια???

quote:

Τελευταία, γίνετια μια πολύ έντονη προσπάθεια
να διαλυθεί η οικογένεια κι έτσι τονίζονται αμφιλεγόμενα σημεία μεταξύ των
μελών τηςοικογενείας, με αποτέλεσμα την δημιουργία συγκατοίκων, αντί γονιών,
συζύγων, παιδιών...
Δεν πιστεύω ότι κάτι τετοιο κολακεύει τον άνθρωπο ...Χρειάζεται να σκεφτόμαστε
και που το πάμε...

Εδώ είναι η πρώτη φορά που θα συμφωνήσω μαζί σου, κι εμένα δεν μου αρέσει αυτό, αλλά δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η οικογένεια με την θρησκεία.......Ένας άθεος δλδ δεν μπορεί να πιστεύει στον θεσμό της οικογένειας?????

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 13:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:

samuel1974

quote:
Χωρίς ειρωνική διάθεση,

Δε σου καταλογίζω κάτι τέτοιο, οπότε προχώρα ακαθεκτος.

quote:
Τη σχέση κεφαλής και σώματος εσύ την αντιλαμβάνεσαι σαν σχέση υποταγής;;
Πως αντιλαμβάνεσαι δλδ τη λειτουργία του δικού σου οργανισμού;;;

Σαν πυραμίδα σχηματική ναι. Βιολογικά - ανθρωπολογικά ίσως όχι απόλυτα, αν και θεωρώ ότι οι βασικότερες λειτουργίες βρίσκονται στο κεφάλι. Ο εγκέφαλος δίνει τις εντολές, η καρδιά υποβοηθά ΄'αλλες λειτουργίες, ενώ τα υπολοιπα όργανα έχουν διακριτούς ρόλους. Όλα όμως ξεκινούν από τον εγκέφαλο... εξού και ο "εγκέφαλος" σε κάθε περίπτωση.

quote:
Δεν ξέρω δλδ κατα πόσο είσαι Master of Zen,

Τι είναι αυτό καλέ;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Master of Zen προέχεται απο ανατολίτικη διδασκαλία και υποτίθεται ότι είναι κάποιος που έχει υποτάξει (με την έννοια που αντιλαμβάνεσαι την υποταγή απο αυτά που λες) όλες τις σωματικές του λειτουργίες στην σκέψη του. Δηλαδή είναι σε θέση να σταματάει τους χτύπους της καρδιάς του, να μην νιώθει καθόλου πόνο και τέτοια. Εγώ αμφιβάλλω ότι κάτι τέτοιο γίνεται, αλλά έστω και σαν υπαρκτός υποθετικός αντίποδας, σε έναν φυσιολογικό άνθρωπο η σκέψη και η θέληση δεν ακολουθεί εγκεφαλικές λειτουργίες, αλλά περισσότερο το τι θέλει το σώμα. Θέλεις να εργαστείς να κερδίσεις χρήματα κ.λ.π. αλλά το κάνεις αυτό για να ικανοποιήσεις ανάγκες του σώματος. Αυτό ισχύει εάν το δούμε βιολογικά. Εάν το δεις φροϋδικά, ψυχιατρικά, η κάθε σου πράξη, σκέψη, ακολουθεί το γενετήσιο ένστικτο. Θέλεις να κάνεις έρωτα, αλλά δεν ακολουθείς εγκεφαλικές λειτουργίες, αλλά το ένστικτο της αναπαραγωγής, που υποκινείται απο ορμόνες που εκκρίνονται σε αδένες μακριά ευρισκόμενους απο τον εγκέφαλο.

Και βιολογικά λοιπόν να το δεις, το κεφάλι είναι απλά ένας διαχειριστής της εξουσίας.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 14:17:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Ένα καλοκαίρι λοιπόν , πριν από είκοσι χρόνια περίπου έκανα με τη γυναίκα μου τον γύρο της Θεσσαλίας και της Ηπείρου . Έτσι λοιπόν μετά από διανυκτέρευση στην Καλαμπάκα , ξεκινήσαμε για να επισκεφθούμε τα μοναστήρια των Μετεώρων . Η ζέστη ήταν αφόρητη και το θερμόμετρο πάνω από 40ο υπό σκιά . Εγώ φορούσα μια μπλούζα δίχως μανίκια , ένα σορτσάκι , και πέδιλα .

Σε όλα τα μοναστήρια , αυτά τουλάχιστον που επισκεφθήκαμε , δεν αντιμετωπίσαμε κανένα πρόβλημα με την αμφίεσή μας , εκτός από ένα γυναικείο μοναστήρι που δεν μας άφηναν να μπούμε λόγω (απρεπούς) περιβολής . Ακόμα γελάω με τη λύση που έδιναν οι μοναχές στις περιπτώσεις σαν τη δική μας . Μου έδωσαν και φόρεσα μια μακριά σαν τις τσιγγάνικες φούστα με λάστιχο πάνω από το σορτς , και ένα σάλι που έριξα στους ώμους , και έτσι ευπρεπώς ενδεδυμένος σαν τραβεστί καρνάβαλος , μου επετράπη να επισκεφθώ το μοναστήρι . Βλέπεις οι μοναχές αυτές θεωρούσαν ευπρεπέστερη και καταλληλότερη για τον ιερό χώρο τους αυτή την (μετ)αμφίεση .



αχαχαχχαχαχαχαχαχχ
ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!!!!!!
Εγώ όλο αυτό μόνο κόμπλεξ θα το χαρακτήριζα!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 15:36:00  Εμφάνιση Προφίλ
Πρώτα από όλα θα ήθελα να πω πως χαίρομαι που η συζήτηση διεξάγεται όμορφα και χάρη στις διαφορετικές μας θέσεις και αντιλήψεις, έρχονται στην επιφάνεια ενδιαφέροντα θέματα.
Αγαπητοί Κωστάκη και ar_ia, αν και οι απόψεις μας είναι διαφορετικές σχετικά με το πώς αντιλαμβανόμαστε το επίμαχο εδάφιο, πρέπει να πω πώς με ευχαριστεί να συζητώ μαζί σας και μου δίνεται η ευκαιρία, χάρη στην ανάγνωση των δικών σας διαφορετικών απόψεων και στη δική μου επιμονή να ερευνήσω περισσότερο τη Γραφή, να ανακαλύπτω πράγματα που μέχρι πρότινος τα αγνοούσα ή νόμιζα πως τα ήξερα.

Όλα όσα περιέχονται στην παραπομπή της προς Εφεσίους επιστολής (και όχι μόνο), έχουν τη μορφή της προτροπής/συμβουλής και όχι της αυστηρής εντολής.
Πρέπει, επίσης, να λάβουμε υπόψη μας πώς τα όσα περιέχονται στις επιστολές απευθύνονταν σε κοινωνίες ανθρώπων όπου η γυναίκα δεν αντιμετωπιζόταν ισάξια με τον άνδρα. Έπρεπε λοιπόν να διατυπωθούν με τέτοιο τρόπο ώστε να μην προκαλέσουν τις έως εκείνη τη στιγμή αντιλήψεις για τη σχέσεις μεταξύ των δύο φύλλων, αλλά προοδευτικά να εισάγουν τους ανθρώπους στον καινούργιο τρόπο σκέψης.
Η θεώρηση, λοιπόν, των επιστολών, θα πρέπει να γίνει υπό το πρίσμα του γενικότερου πνεύματος και όχι απομονώνοντας κάποια λέξη ή πρόταση.

Διαβάζοντας πάλι ολόκληρο το κεφάλαιο Ε' ανακάλυψα πως ξεκινά με το:

"1 ΓΙΝΕΣΘΕ ουν μιμηταί του Θεού ως τέκνα αγαπητά, ... "

Πηγαίνοντας λίγο πιο πίσω, είδα πως το κεφάλαιο Δ' ξεκινά με το:

"1 ΠΑΡΑΚΑΛΩ ουν υμάς ... "

Εγώ, τουλάχιστον, βλέποντας πώς ξεκινούν αυτά τα δύο κεφάλαια, με τις λέξεις που τόνισα και υπογράμμισα, καταλαβαίνω πως αυτά που θα πει ο Απόστολος Παύλος θα είναι προτροπές/συμβουλές/παρακλήσεις …… και όχι η διατύπωση κάποιας ρητής εντολής, η παραβίαση της οποίας θα επιφέρει την επιβολή αυστηρής τιμωρίας που προβλέπει ο Νόμος.


Edited by - Ψηλός on 25/11/2008 15:40:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 15:50:20  Εμφάνιση Προφίλ
..... και εφόσον ο άνδρας και η γυναίκα "έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν", δεν αφήνεται πλέον κανένα περιθώριο, κατά τη γνώμη μου, να υποθέσουμε πως μεταξύ ανδρός και γυναικός θα υπάρξει "ανώτερος και κατώτερος", σύμφωνα πάντα με αυτά που λέει ο Απόστολος, διότι μιλά για μία σάρκα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 19:18:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Ψηλέ, μπορώ να διαφωνήσω λίγο μαζί σου;
Η ερμήνεια του έσσονται οι δυοεις σάρκαν μίαν, έχει να κάνει
με την ένωση, όχι με την διαχείρηση αυτής της μίας... Και λέει
συγκεκριμένα ότι ο άνδρας είναι κεφαλή της γυναικός, ενώ η γυναίκα
στέκεται δίπλα του... Η κεφαλή δίνει κατευθύνσεις κι αυτό δεν το λέω
εγώ... Δεν μπορεί να δώσει κατεύθυνση το πόδι, π.χ.....
Αυτά πάντα στα πλαίσια του διαλόγου, αλλά και της αλήθειας κι όχι του
δήθεν προοδευτισμού....
H προστασία απο πνεύματα αγαπητή ar_ia και η φώτιση του Αγίου Πνεύματος,
έχει σημασία, όπως κι ότι απο μικρά τα φέρνουμε κοντά στον Χριστό, ώστε να
έχουν ένα πρότυπο και να μην παρασύρονται απο την εκάστοτε ηθική πραγματικότητα...
Η έννοια οικογένεια της αντίστοιχης λέξης, έχει μια απόδοση, αλλά, με
συμβόλαια συμβίωσης καιάλλες τελετές, ο γάμος γίνεται φολκλόρ και τα
ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα... Να σκεφτόμαστε τι λέμε και ποσο εφαρμόσιμο και
καλό είναι για την κοινωνία μας, ότι μοιάζει προοδευτικό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2008, 22:37:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Αγαπητέ μου Ψηλέ, μπορώ να διαφωνήσω λίγο μαζί σου;
Η ερμήνεια του έσσονται οι δυοεις σάρκαν μίαν, έχει να κάνει
με την ένωση, όχι με την διαχείρηση αυτής της μίας... Και λέει
συγκεκριμένα ότι ο άνδρας είναι κεφαλή της γυναικός, ενώ η γυναίκα
στέκεται δίπλα του... Η κεφαλή δίνει κατευθύνσεις κι αυτό δεν το λέω
εγώ... Δεν μπορεί να δώσει κατεύθυνση το πόδι, π.χ.....

Δλδ από εκεί βγήκε και η παροιμία "σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι" ε??
Αυτό κατ΄εμέ είναι τουλάχιστον αστείο....Αν ο θεός κρίνει ότι υπάρχει κεφαλή και αυτός είναι ο άνδρας τότε είναι ένας θεός τουλάχιστον ρατσιστής!!!! Και βέβαια μου επιβεβαιώνεις ότι θεωρείται η γυναίκα για τον χριστιανισμό κατώτερη.

quote:

Αυτά πάντα στα πλαίσια του διαλόγου, αλλά και της αλήθειας κι όχι του
δήθεν προοδευτισμού....

Της αλήθειας των μη προοδευτικών θα έλεγα εγώ που έκοψαν και έραψαν κατά πόσο τους βόλευε!


quote:

H προστασία απο πνεύματα αγαπητή ar_ia και η φώτιση του Αγίου Πνεύματος,
έχει σημασία, όπως κι ότι απο μικρά τα φέρνουμε κοντά στον Χριστό, ώστε να
έχουν ένα πρότυπο και να μην παρασύρονται απο την εκάστοτε ηθική
πραγματικότητα...

Το πρότυπο που σας βολεύει!
Αν ήταν δίκαιος ο χριστιανισμός θα άφηνε τα παιδιά να μεγαλώσουν και να αποφασίσουν μόνα τους την θρησκεία που θα ακολουθήσουν. Αυτό είναι επιβολή με πλάγια μέσα.

quote:

Η έννοια οικογένεια της αντίστοιχης λέξης, έχει μια απόδοση, αλλά, με
συμβόλαια συμβίωσης καιάλλες τελετές, ο γάμος γίνεται φολκλόρ και τα
ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα... Να σκεφτόμαστε τι λέμε και ποσο εφαρμόσιμο και
καλό είναι για την κοινωνία μας, ότι μοιάζει προοδευτικό...

Και ποιός σας δίνει το δικαίωμα να κρίνετε τις τελετές των άλλων θρησκειών ως μη καλές??
Εγώ ξέρω από στατιστικές που βγαίνουν κατά καιρούς, ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό διαζυγίων και όπως ξέρουμε όλοι ένα μεγάλο ποσοστό είναι από γάμους ορθοδόξων,οπότε κατά τα λεγόμενα σου,μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την ορθόδοξη συνταγή γάμου......
Κι εγώ πιστεύω στον θεσμό της οικογένειας και αν παντρευόμουν θα το έκανα σε ένα δημαρχείο, αυτό τι σημαίνει δλδ, ότι θα ήταν με ημερομηνία λήξης ο γάμος μου επειδή θα το έκανα εκεί??? Ε μην τρελαθούμε και εντελώς!!!!!!!
Το πρόβλημα των διαζυγίων δεν έχει να κάνει με τις θρησκείες αλλά αυτό είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα.

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 01:36:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Αγαπητέ μου Ψηλέ, μπορώ να διαφωνήσω λίγο μαζί σου;
Η ερμήνεια του έσσονται οι δυοεις σάρκαν μίαν, έχει να κάνει
με την ένωση, όχι με την διαχείρηση αυτής της μίας... Και λέει
συγκεκριμένα ότι ο άνδρας είναι κεφαλή της γυναικός, ενώ η γυναίκα
στέκεται δίπλα του... Η κεφαλή δίνει κατευθύνσεις κι αυτό δεν το λέω
εγώ... Δεν μπορεί να δώσει κατεύθυνση το πόδι, π.χ.....
Αυτά πάντα στα πλαίσια του διαλόγου, αλλά και της αλήθειας κι όχι του
δήθεν προοδευτισμού....
H προστασία απο πνεύματα αγαπητή ar_ia και η φώτιση του Αγίου Πνεύματος,
έχει σημασία, όπως κι ότι απο μικρά τα φέρνουμε κοντά στον Χριστό, ώστε να
έχουν ένα πρότυπο και να μην παρασύρονται απο την εκάστοτε ηθική πραγματικότητα...
Η έννοια οικογένεια της αντίστοιχης λέξης, έχει μια απόδοση, αλλά, με
συμβόλαια συμβίωσης καιάλλες τελετές, ο γάμος γίνεται φολκλόρ και τα
ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα... Να σκεφτόμαστε τι λέμε και ποσο εφαρμόσιμο και
καλό είναι για την κοινωνία μας, ότι μοιάζει προοδευτικό...


Εγώ δεν θα διαφωνήσω μαζί σου. Όπως σωστά λες, το κάθε μέλος του σώματος έχει και τη λειτουργία του, κινεί ή κατευθύνει κάποιο άλλο, αλλά κανένα μέλος δεν θεωρείται κατώτερο λόγω του ότι κατευθύνεται ή κινείται από κάποιο άλλο, γιατί όλα μαζί συμβάλλουν στο να υπάρχει ένα ισορροπημένο σώμα (στην περίπτωση τη δική μας το ισορροπημένο σώμα είναι η οικογένεια).

Δηλαδή, το ότι η κεφαλή έχει "οριστεί" να κατευθύνει το σώμα, δεν καθιστά αυτομάτως υποδεέστερο σε σημασία, για το σώμα, το πόδι που εκτελεί, έτσι δεν είναι;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy