ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Αφού λοιπόν εμάς τις γυναίκες μας βλέπετε ισότιμα γιατί δεν μπορούμε να μπούμε στο ιερό μιας εκκλησίας? Γιατί δεν μπορούμε να πάμε στο άγιο όρος? γιατί δεν μπορούμε να κοινωνήσουμε όταν είμαστε αδιάθετες? Γιατί μας λέτε στην τελετή του γάμου ότι πρέπει να σας φοβόμαστε? Γιατί στα μοναστήρια δεν μπορούμε να μπούμε με παντελόνια? Γιατί μία γυναίκα δεν μπορεί να γίνει ιερέας? Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα....Αν αυτό δεν είναι μισογυνισμός τότε τι είναι??? Αγάπη πάντως δεν τη λες...


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:40:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ar_ia

quote:

quote:

quote:
Γιατί εσείς μας μαρκάρετε απ΄όταν γεννιόμαστε με την βάπτιση ενώ οι δωδεκαθειστές δεν βαπτίζονται

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το τυπικό της ονοματοδοσίας:
http://paganproud1.blogspot.com/2008/06/blog-post_26.html
Κι όποιος αργότερα θα γυρνάει με το φανταχτερό όνομα: Απολλώνιος Ελευσίνιος Προμήθειος Καραμπελόπουλος, θα ξέρουνε όλοι τι ψώνια ήτανε οι γονείς του.



Τότε η μισή ελλάδα είναι ψώνια κατά την αποψή σου γιατί αν το πρόσεξες αρχίζουν και μπαίνουν στο περιθώριο τα βυζαντινά ονόματα και τα αντικαθιστούν με αρχαία!Βέβαια εδώ, έχει κάνει μια άλλη πονηριά η εκκλησία, βλέποντας ότι αρχίζει και χάνει τον έλεγχο....σου λένε ότι δεν σου βγάζουν όνομα που δεν έχει γιορτή,άσχετα αν έχουν αγ. πάντες που μέχρι χτες γιόρταζαν εκεί (άκου αγ.πάντες...τεσπα) ή κάνουν το άλλο, πρώτα δίνουν το βυζαντινό και μετά το αρχαίο, αυτό έγινε και όταν η αδελφή μου βάφτισε τον γιό της, πρώτα τον έβγαλαν Γιώργο(παππούς) και μετά Αία (ψώνιο της αδελφής μου ευτυχώς).Και επίσης στον παιδικό που πάει ο Αίας το 70% των παιδιών έχον αρχαία ονόματα.
Και σου ξαναλέω, μην βασίζεσαι στις βαπτίσεις ή σε γάμους γιατί τώρα πιά γίνονται μόνο για το θεαθήναι, αυτό δεν σου λέει κάτι???
Εμένα μου λέει ότι αργά και σταθερά αρχίζετε να χάνετε την μπάλα

Δεν ήξερα ότι τα βυζαντινά ονόματα δεν είναι ελληνικά ονόματα, όπως δεν ήξερα και ότι τα χριστιανικά ονόματα δεν είναι ελληνικά ονόματα. Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Και ότι το όνομα Γεώργιος δεν είναι ελληνικό και αυτό πρώτη φορά το ακούω. Μάλλον οι Έλληνες δεν υπήρχανε για 2000 χρόνια, και κάποιοι είχαν διατηρήσει τόσους αιώνες το σπέρμα τους σε κάποιο ψυγείο κάπου στην Αλάσκα, για να το μεταφέρουνε έτσι ανόθευτο απο ρωμαϊκές και απο άλλες κατακτήσεις στους σύγχρονους νεοπαγανιστές, και να αποτελέσουνε αυτοί τον πυρήνα του νεκραναστημένου "ελληνικού" έθνους. Για 2000 μέλη όμως, που αναφέρει το State Department είναι μικρός αυτός ο πυρήνας, δε νομίζεις;; Μάλλον το ψυγείο δεν είχε πολύ χώρο.

@ kostakis

Για το τι ακριβώς είναι το σερκας, μπορείς να ρωτήσεις αυτούς που το ψηφίσανε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

samuel1974, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να μου το απαντήσεις εσύ, άπαξ και το έθεσες εσύ, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορώ να ξέρω ποιοι το ψήφισαν κι αν ξέρω κάποιον εξ' αυτών για να ρωτήσω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ar_ia

quote:
γιατί δεν μπορούμε να μπούμε στο ιερό μιας εκκλησίας?

Γιατί και ένας άντρας, μόνο με ειδική ευχή μπορεί να μπει. Έτσι και αλλιώς αυτό είναι έθιμο, μιας και στο Βυζάντιο υπήρχανε και γυναίκες διάκοι.

quote:
Γιατί δεν μπορούμε να πάμε στο άγιο όρος?

Γιατί εκεί μόνο μια γυναίκα τιμάται, η Παναγία.

quote:
γιατί δεν μπορούμε να κοινωνήσουμε όταν είμαστε αδιάθετες?

Γιατί και ένας άντρας όταν αιμορραγεί, δεν έχει δικαίωμα να κοινωνήσει.

quote:
Γιατί μας λέτε στην τελετή του γάμου ότι πρέπει να σας φοβόμαστε?

Για να τον σέβονται.

quote:
Γιατί στα μοναστήρια δεν μπορούμε να μπούμε με παντελόνια?

Για να ξεχωρίζουνε οι γυναίκες στην εμφάνιση απο τους άντρες. Και γιατί αν και σε μερικούς άντρες αρέσουνε οι γυναικείες μεταμφιέσεις, ένας άντρας δεν μπορεί να μπει με τσόκαρο και ταγιέρ μέσα στην Εκκλησία.

quote:
Γιατί μία γυναίκα δεν μπορεί να γίνει ιερέας?

Γιατί ο ιερέας ολοκληρώνει το μυστήριο της Θείας Κοινωνίας, ενώ η γυναίκα το μυστήριο της ζωής.

quote:
Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα....Αν αυτό δεν είναι μισογυνισμός τότε τι είναι???

Κακώς! Να σου έρθουνε όλα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 17:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

Χαιρετώ και πάλι

samuel1974, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως να μου το απαντήσεις εσύ, άπαξ και το έθεσες εσύ, ενώ ταυτόχρονα δεν μπορώ να ξέρω ποιοι το ψήφισαν κι αν ξέρω κάποιον εξ' αυτών για να ρωτήσω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



http://europa.eu/scadplus/leg/el/cha/c10418.htm

Εγώ όμως ξέρω ποιά κόμματα το ψήφισαν.

Θες να στα αναφέρω;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 17:32:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

samuel1974

Αφού σε ευχαριστήσω για την ιστοσελίδα (παρότι δε βρήκα τι ακριβώς είναι το σερκάς), θα ήθελα να με ενημερώσεις τι σχέση αυτή η λέξη, τα κόμματα που την ψηφίσανε, αυτοί που μίλησαν για σάπια και τα "στατιστικά" του state department.
Ναι, ανέφρε τα κόμματα, να δω που θες να καταλήξεις, αν και βγαίνουμε από το θέμα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 17:48:31  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...

quote:
...για να μην δείχνεις...ανθέλλην, εξ ορισμού...

quote:
Δεν υπήρξε χριστιανός που να κατηγόρησε αρχαιολάτρη για έλελιψη ελληνικότητας,

Δύο σχόλια, μέσα στο ίδιο μήνυμα, ενός... συνομιλητή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 17:54:32  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Κι όποιος αργότερα θα γυρνάει με το φανταχτερό όνομα: Απολλώνιος Ελευσίνιος Προμήθειος Καραμπελόπουλος, θα ξέρουνε όλοι τι ψώνια ήτανε οι γονείς του.

Δηλαδή, ακριβώς σαν να κυκλοφορεί κ'αποιος με το όνομα, Σαμουήλ ή ακόμη χειρότερα;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 18:00:15  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλη ar_ia, ναι, η απάντηση στο τι είναι μια γυναίκα, ανάμεσα σε δύο Άγγλους, είναι ΕΜΠΟΔΙΟ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 18:53:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πιστεύω ότι μπορεί να γίνει κατανοητό πότε κάποιος αναφέρεται
στην ελληνική φυλή και πότε σε επίκτητες, οπισθοδρομικές και
αντικείμενες στο ελληνικό πνεύμα ιδέες και ήθη...
Το καλό είναι καλό και αν και στην αρχαία Ελλάδα, πολλές φορές
τιμωρήθηκαν και διώχθηκαν άδικα τόσοι φιλόσοφοι και μεγάλοι
άνδρες, υπήρχε,δλδ, αυτή η μωρία του συρμού,ωστόσο το ελληνικό
πνεύμα έφτασε κορυφές που άλλοι δεν μπόρεσαν ούτε να σκεφτούν..
Δεν σημαίνει αυτο όμως,ότι δεν υπήρχαν και λάθη... Οι εμφύλιοι
σπαραγμοί και οι αδικίες μεταξύ πόλεων-κρατών, ήταν χειρότερες απο ότι
με τους βαρβάρους... Τα άσχημα πρέπει να λέγονται και να διορθώνονται...
Αλλοιώ θα χανόμασταν σαν την αρχαία θρησκεία...
Ότι λοιπόν γράφτηκε, δεν αφορούσε στην φυλή που αντιθέτως εξυμνήθηκε και
τιμήθηκε με εκατομ. μαρτύρων, αλλά σε πάθη που μας κάνουν ζημιά σαν
χώρα.Κι αυτά πρέπει να λέγονται... Δεν έχει ανάγκη η Ελλάδα και το ελληνικό
πνεύμα απο ψέματα και συγκαλύψεις...Ουδείς τέλειος ή μη ο Θεός,των χριστιανών,
αποδεδειγμένα και δίχως ανθρώπινα πάθη κι αδυναμίες σαν το 12θεο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 19:28:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia

quote:

Δεν ήξερα ότι τα βυζαντινά ονόματα δεν είναι ελληνικά ονόματα, όπως δεν ήξερα και ότι τα χριστιανικά ονόματα δεν είναι ελληνικά ονόματα. Πολύ ενδιαφέρουσα τοποθέτηση. Και ότι το όνομα Γεώργιος δεν είναι ελληνικό και αυτό πρώτη φορά το ακούω. Μάλλον οι Έλληνες δεν υπήρχανε για 2000 χρόνια, και κάποιοι είχαν διατηρήσει τόσους αιώνες το σπέρμα τους σε κάποιο ψυγείο κάπου στην Αλάσκα, για να το μεταφέρουνε έτσι ανόθευτο απο ρωμαϊκές και απο άλλες κατακτήσεις στους σύγχρονους νεοπαγανιστές, και να αποτελέσουνε αυτοί τον πυρήνα του νεκραναστημένου "ελληνικού" έθνους. Για 2000 μέλη όμως, που αναφέρει το State Department είναι μικρός αυτός ο πυρήνας, δε νομίζεις;; Μάλλον το ψυγείο δεν είχε πολύ χώρο.

Ξαναδιάβασε τι είπα και τι απάντησες, οι απαντήσεις επιλεκτικές και κατά πόσο σε βολεύουν!


ar_ia

quote:

γιατί δεν μπορούμε να μπούμε στο ιερό μιας εκκλησίας?

samuel

quote:

Γιατί και ένας άντρας, μόνο με ειδική ευχή μπορεί να μπει. Έτσι και αλλιώς αυτό είναι έθιμο, μιας και στο Βυζάντιο υπήρχανε και γυναίκες διάκοι.

Και αν κάνουμε κι εμείς αυτήν την ευχή γιατί δεν μπορούμε και πάλι? ένα έθιμο απλά είναι.....εκτός αν είναι κανόνας για συγκεκριμένους λόγους.....


ar_ia

quote:

Γιατί δεν μπορούμε να πάμε στο άγιο όρος?



samuel

quote:

Γιατί εκεί μόνο μια γυναίκα τιμάται, η Παναγία.

Γιατί με τις άλλες γυναίκες τσακωθήκανε ή έχουνε συμβόλαιο που τους δεσμεύει??

ar_ia

quote:


γιατί δεν μπορούμε να κοινωνήσουμε όταν είμαστε αδιάθετες?


samuel

quote:

Γιατί και ένας άντρας όταν αιμορραγεί, δεν έχει δικαίωμα να κοινωνήσει.

Όποιος αιμορραγεί είναι λεπρός και φοβούνται μήπως κολλήσουν??
Τουλάχιστον αστείο είναι.....


ar_ia

quote:


Γιατί μας λέτε στην τελετή του γάμου ότι πρέπει να σας φοβόμαστε?


samuel

quote:

Για να τον σέβονται.

Άλλο σέβομαι, άλλο φοβάμαι! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Άνοιξε και κάνα λεξικό!!
Ο σεβασμός αγαπητέ μου κερδίζετε!!!!!!!!!!!!!!


ar_ia

quote:


Γιατί μία γυναίκα δεν μπορεί να γίνει ιερέας?


samuel

quote:

Γιατί ο ιερέας ολοκληρώνει το μυστήριο της Θείας Κοινωνίας, ενώ η γυναίκα το μυστήριο της ζωής.



Αυτό σας το είπε ο θεός σας? Το γράφουν τα βιβλία σας?
Όπως και τα υπόλοιπα δλδ.....


ar_ia

quote:


Γιατί στα μοναστήρια δεν μπορούμε να μπούμε με παντελόνια?




samuel

quote:

Για να ξεχωρίζουνε οι γυναίκες στην εμφάνιση απο τους άντρες. Και γιατί αν και σε μερικούς άντρες αρέσουνε οι γυναικείες μεταμφιέσεις, ένας άντρας δεν μπορεί να μπει με τσόκαρο και ταγιέρ μέσα στην Εκκλησία.

Α, δλδ αν μπει μια γυναίκα με παντελόνι υπάρχει η πιθανότητα να πείτε, κοίτα ένας άντρας βαμμένος? Έχεις δίκιο, πολύ δύσκολα ξεχωρίζουν οι γυναίκες από τους άντρες έτσι.
Α, και κάτι άλλο, αν μπει ένας άντρας που του αρέσει να "μεταμφιέζεται" σε γυναίκα δλδ και τι έγινε? Ο άνθρωπος μετράει για εσάς ή η εμφάνιση?? Να τα κάνουν οι παπάδες τους αρέσει αλλά τους χαλάει όταν βλέπουν κάποιον που δεν το κρύβει ε??
Αλλά να μου πεις σε τόσα είναι υποκριτές οι χριστιανοί δεν θα ήταν σε αυτό....?


ar_ia

quote:


Και άλλα πολλά που δεν μου έρχονται τώρα....Αν αυτό δεν είναι μισογυνισμός τότε τι είναι???



samuel

quote:

Κακώς! Να σου έρθουνε όλα.



Μάλιστα Αφέντη!!!!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 19:39:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Γιατί και ένας άντρας, μόνο με ειδική ευχή μπορεί να μπει.

Να κανει και η γυναικα "ειδικη" ευχη .
quote:
Γιατί εκεί μόνο μια γυναίκα τιμάται, η Παναγία.

Να τιμαται και ενας ανδρας , ο Ιησους .
quote:
Γιατί και ένας άντρας όταν αιμορραγεί, δεν έχει δικαίωμα να κοινωνήσει.

Δεν ξερω κανεναν ανδρα με περιοδο ... εκτος και αν κοβει την τσουτσου καθε μηνα με ξυραφακι ...
quote:
Για να τον σέβονται.

Το ιδιο πρεπει να κανει και ο ανδρας .
quote:
Για να ξεχωρίζουνε οι γυναίκες στην εμφάνιση απο τους άντρες. Και γιατί αν και σε μερικούς άντρες αρέσουνε οι γυναικείες μεταμφιέσεις, ένας άντρας δεν μπορεί να μπει με τσόκαρο και ταγιέρ μέσα στην Εκκλησία.
Ο ανδρας ξεχωριζει απο δυο πραγματα , το ενα ειναι η κολωνια !!!
quote:
Γιατί ο ιερέας ολοκληρώνει το μυστήριο της Θείας Κοινωνίας, ενώ η γυναίκα το μυστήριο της ζωής.
Θα χαιρομουνα πολυ αν μου ανεφερες τα ορθοδοξα μυστηρια ... το μυστηριο της ζωης εκτος του εχει παψει να ειναι μυστηριο ,το ολοκληρωνουν απο κοινου ανδρας και γυναικα ...χωρια δεν γινετε , απλα βλεπουμε τον ... μοχθο μας !!!
quote:
Κακώς! Να σου έρθουνε όλα.
Ναι ναι ar_ia, δωστου κι αλλα ... μπορει μετα απ΄ολα αυτα και αφου σου λυθουν ολες οι αποριες , να κανεις κανενα ταξιδακι στο εξωτερικο για μια προσθετικη ... ξερεις .. ... το κακο ειναι οτι θα ακους στο ονομα παπαρια αλλα μικρο το κακο ... αφου θα εχεις ηδη μπει στο αγιο ορος ,στα μοναστηρια , στα ιερα κλπ κλπ .... εεεε!
Βρε ποσα θελετε να μας τρελανετε ...

=========================================

quote:
Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το τυπικό της ονοματοδοσίας:

Απολυτως καμια σχεση .Η αγνοια σου ακομα και για το ορθοδοξο μυστηριο ειναι εμφανης .


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 19:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή ar_ia,αν δεν ξέρεις κάτι ρώτα, δεν είναι κακό,
αλλά μην βγάζεις δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, που σε
εκθέτουν στη συνέχεια...
Όποιος αιμμοραγεί, μπορεί να χάσει έτσι την θεία κοινωνία, απο την
πηγή του αίματος και επειδή είναι πολύτιμη,κατά την θρησκεία μας,
είτε ως γυναίκα αιμμοραούσα, είτε ώς τραυματίας, μπορείτε να περιμένετε
να περάσουν λίγες μέρες....
Αυτο το άνδρα θέλω, τώρα τον θέλω, δείχνει ύποπτα ανόητο... Δεν παθάινεις
τίποτε λίγες μέρες μετά...

Αλλά όχι τώρα να λέμε κι ότι η γυναικα αδικείται στον χριστιανισμό...
Αυτά είναι παιδικές κουβέντες... Να πούμε στον μουσουλμανισμό, να πούμε
στον βουδισμό,να πούμε σε άλλες ινδουιστικές θρησκείες, κλπ, ναι, αλλά ο
χριστιανισμός, εξύψωσε την γυναίκα σε ένα ιδεατό ρόλο, που κανείς πριν
δεν ειχε πράξει...
Μέχρι τον χριστιανισμό, η γυναίκα αντιμετωπίζοντας, λίγο πιο κατω απο τους
δούλους..Να μην λέμε ότι νάναι... εκτιθέμεθα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 20:03:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Αδράττω μία φράση του τrexagireve και ρωτάω

quote:
Όποιος αιμμοραγεί, μπορεί να χάσει έτσι την θεία κοινωνία, απο την πηγή του αίματος

Τι ακριβώς αντιπροσωπεύει η θεία κοινωνία για το χριστιανό; πως αντιλαμβάνεσθε το μυστήριο και γιατί να υπάρχει κίνδυνος απώλειας αυτής;
Η ερώτηση είναι καθαρά γνωσιολογική και δεν πρόκειται να σχολιάσω, απλά θέλω να δω πως το προσεγγίζει ο εκάστοτε χριστιανός, και εν προκειμένω οι παρόντες του forum.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 20:16:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

Αγαπητή ar_ia,αν δεν ξέρεις κάτι ρώτα, δεν είναι κακό,
αλλά μην βγάζεις δικά σου αυθαίρετα συμπεράσματα, που σε
εκθέτουν στη συνέχεια...


Ξέρω ένα πολύ καλό οφθαλμίατρο, με μεγάλη μου ευχαρίστηση να σας τον συστήσω γιατί μάλλον υπάρχει πρόβλημα μεγάλο εδώ μέσα....

Άνθρωπέ μου, αυτό δεν έκανα??????
Ρώτησα!!!
Και το μόνο που πήρα ήταν γελοίες απαντήσεις!!!!!!
Να δες την δική σου....δλδ, τώρα με αναγκάζεις να πάω να ρωτήσω κάνα γιατρό να μου το εξηγήσει επιστημονικά αυτό που λες, γιατί στο τέλος με βλέπω να αρχίζω τα ναρκωτικά εδώ μέσα!!!!
Εκθέτομαι λοιπόν εγώ που ρωτάω και όχι εσείς με τις απαντήσεις που δίνετε??


ΥΓ είδες όμως...δεν άντεξες και μου ξαναμίλησες


ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ να σαι καλά, αχαχαχχαχαχχαχα με έκανες και γέλασα!!!!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 20:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Η θεία κοινωνία, αντιπροσωπεύει τον Χριστό μέσα μας
και αν βγει απο την πηγή του αίματος, φεύγει απο τον άνθρωπο,
φίλε μου Κωστάκη και φυσικά τελείται αμάρτημα μέγα... Αν πέσει
στο πάτωμα, κατα τη διάρκεια της θείας οκινωνίας, κανένας θείος
μαργαρίτης, όπως λεγεται η σταγόνα του ποτηρίου, τότε ο ιερέας
πρέπει να σκύψει και να το γλύψει... Αν μπορείς να καταλάβεις,πόσο
πολύτιμος θεωρείται...
Αγαπητη ar_ia, μη χαλιέσαι, διάλογο κάνουμε...Δεν ρωτούσες, όπως το
έλεγες, αλλα , μην βγεις και λάθος...κλισέ πια, ο εγωισμός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 21:58:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
ar_ia

Στα άλλα δεν απαντώ, γιατί είναι πεζά σόκιν, και με μ@λ@@ιες δε χάνω το χρόνο μου.

quote:
Άλλο σέβομαι, άλλο φοβάμαι! Έχει πολύ μεγάλη διαφορά. Άνοιξε και κάνα λεξικό!!
Ο σεβασμός αγαπητέ μου κερδίζετε!!!!!!!!!!!!!!

Άνοιξε και εσύ ένα βιβλίο αρχαίας ελληνικής γραμματικής να δεις τι έγκλιση είναι το "να φοβήται" ευκτική, προστακτική, υποτακτική ή οριστική.


@ ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ

quote:
Δεν ξερω κανεναν ανδρα με περιοδο ... εκτος και αν κοβει την τσουτσου καθε μηνα με ξυραφακι ...

Άνδρας που αιμορράγησε στο πεδίο της μάχης δεν είσαι, επομένως δικαιολογείσαι για αυτήν σου την "έξυπνη" απάντηση.

quote:
Θα χαιρομουνα πολυ αν μου ανεφερες τα ορθοδοξα μυστηρια ... το μυστηριο της ζωης εκτος του εχει παψει να ειναι μυστηριο ,το ολοκληρωνουν απο κοινου ανδρας και γυναικα ...χωρια δεν γινετε , απλα βλεπουμε τον ... μοχθο μας !!!

Η κλωνοποίηση αυτό ακριβώς απέδειξε, ότι και χωρίς άντρα, μπορεί να τεκνοποιήσει μια γυναίκα.

quote:
Απολυτως καμια σχεση .Η αγνοια σου ακομα και για το ορθοδοξο μυστηριο ειναι εμφανης .

Το μέλος ar_ia, ανέφερε για μαρκάρισμα. Δεν νομίζω ότι εννοούσε ότι υπάρχει κάποιο πνευματικό μυστήριο, εκτός απο το ότι κάποιος παίρνει ένα έγγραφο με αναγραφή θρησκεύματος.

Επομένως, άστο καλύτερα.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 23:14:29  Εμφάνιση Προφίλ
samuel1974

quote:
Η κλωνοποίηση αυτό ακριβώς απέδειξε, ότι και χωρίς άντρα, μπορεί να τεκνοποιήσει μια γυναίκα.


Η κλωνοποίηση δεν είναι γέννηση, διότι αν είναι, πάει ο θεός σου και οι... ρυθμίσεις του, ξεπεράστηκε από κάτι ανώτερο, τον άνθρωπο...

Υ.Γ. Δεν μου είπες, είναι ψώνια οι γονείς που δίνουν Ελληνικά ονόματα στα παιδιά τους;;;

Ή έτσι το είπες, για το θεαθήναι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 23:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Άνδρας που αιμορράγησε στο πεδίο της μάχης δεν είσαι, επομένως δικαιολογείσαι για αυτήν σου την "έξυπνη" απάντηση.


Η δικη σου εξυπναδα ομως δεν δικαιολογειται ... το να αιμοραγει ενας ανδρας απο αφυσικα αιτια ειναι διαφορο απο την τακτικη εμμηνο ρηση της γυναικας .
quote:
Η κλωνοποίηση αυτό ακριβώς απέδειξε, ότι και χωρίς άντρα, μπορεί να τεκνοποιήσει μια γυναίκα
Αρα δεν το υπαρχει μυστηριο ζωης που επικαλεισαι...
quote:

Το μέλος ar_ia, ανέφερε για μαρκάρισμα. Δεν νομίζω ότι εννοούσε ότι υπάρχει κάποιο πνευματικό μυστήριο, εκτός απο το ότι κάποιος παίρνει ένα έγγραφο με αναγραφή θρησκεύματος.

Επομένως, άστο καλύτερα.


Και ειχε δικιο , εσυ που βλεπεις το πνευματικο μυστηριο ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 01:17:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
"ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ" , εκδ. οικος "Γρηγοριος Παλαμας" , ετος εκδ. 1980 .
Ιωαννης Χρυσοστομος , εις τον μακαριον Βαβυλαν , λογος Β΄, παρ. α΄

quote:
Αν θέλεις πραγματικά να βρεις τη συγκεκριμένη αναφορά, μπορείς να δεις και στα "Απαντα Ιωάννου του Χρυσοστόμου", Παρίσι 1836, τόμος 2, σελ. 642.

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Ψηλε θα το σκεφτω πολυ να ξαναασχοληθω μαζι σου .
Δεν εδωσα ουτε μια φορα το δικαιωμα , απο την πρωτη μερα που μπηκα στο φορουμ , σε κανεναν να αμφισβητηση την ειλικρινεια μου και να με κατηγορηση για "φανταστικα" κειμενα και ιστοριες , φαινομενο που κατα κορον εχεις εσυ πραξει (να θυμισω το βιντεο του Καλοπουλου;). Σου εδωσα την πληρη παραπομπη και μου ζητας και σελιδα ; Το εκανε ο macedon αλλα δεχθηκε και αυτος τις ιδιες κατηγοριες απο την αφεντια σου . Η αξιοπιστια Ψηλε δεν ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που σε διακρινουν . Ολοι μας κρινομαστε απο αυτους που μας διαβαζουν .


Τώρα τι θες και το χειροτερεύεις;;

Πρώτα από όλα δεν κατηγόρησα κανέναν. Είπα πως αυτό που παράθεσες κατ' εμέ, δεν υπάρχει και ο μόνος τόπος που υπάρχει είναι στο μυαλό το δικό σου και του macedon.
Αν κάνω λάθος, δεν έχεις παρά να παραθέσεις εδώ την επίμαχη φράση, έτσι ώστε να τη δούμε όλοι μας.
Αν όμως δεν υπάρχει, που μάλλον αυτό συμβαίνει, τότε θα πρέπει να ζητήσεις συγνώμη και να επανορθώσεις για τη συκοφαντία.

Καθότι, επίσης, μου την είπες κιόλας πως αυτό δεν μπορώ να το βρώ στο Διαδίκτυο, ορίστε λοιπόν μάγκα, για να σε δούμε!!


Άντε λοιπόν. Άσε τις ψευτοευαισθησίες και προχώρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 09:53:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Τώρα τι θες και το χειροτερεύεις;;

Πρώτα από όλα δεν κατηγόρησα κανέναν. Είπα πως αυτό που παράθεσες κατ' εμέ, δεν υπάρχει και ο μόνος τόπος που υπάρχει είναι στο μυαλό το δικό σου και του macedon.
Αν κάνω λάθος, δεν έχεις παρά να παραθέσεις εδώ την επίμαχη φράση, έτσι ώστε να τη δούμε όλοι μας.
Αν όμως δεν υπάρχει, που μάλλον αυτό συμβαίνει, τότε θα πρέπει να ζητήσεις συγνώμη και να επανορθώσεις για τη συκοφαντία.

Καθότι, επίσης, μου την είπες κιόλας πως αυτό δεν μπορώ να το βρώ στο Διαδίκτυο, ορίστε λοιπόν μάγκα, για να σε δούμε!!


Άντε λοιπόν. Άσε τις ψευτοευαισθησίες και προχώρα.


Αν θελεις να αποδειξης οτι λεω ψεματα (αρα εχεις αποδεικτικα στοιχεια-συνεπως το κειμενο) να τα καταθεσεις στο φορουμ και εγω θα ζητησω συγνωμη ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 11:07:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Η δικη σου εξυπναδα ομως δεν δικαιολογειται ... το να αιμοραγει ενας ανδρας απο αφυσικα αιτια ειναι διαφορο απο την τακτικη εμμηνο ρηση της γυναικας .

Και ξανααα
"Η θεία κοινωνία, αντιπροσωπεύει τον Χριστό μέσα μας
και αν βγει απο την πηγή του αίματος, φεύγει απο τον άνθρωπο,
φίλε μου Κωστάκη και φυσικά τελείται αμάρτημα μέγα.."
quote:
Αρα δεν το υπαρχει μυστηριο ζωης που επικαλεισαι...

η κλονοποιη αναιρει το οτι η γυναικα μπορει να τεκνοποιησει?

quote:
Αν θελεις να αποδειξης οτι λεω ψεματα (αρα εχεις αποδεικτικα στοιχεια-συνεπως το κειμενο) να τα καταθεσεις στο φορουμ και εγω θα ζητησω συγνωμη ...


Θες να μας στηριξεις την κατηγορια σου(γιατι εσυ εισαι ο κατήγορος αν το ξεχασαμε..)?
Εγω σου λεω οτι δεν υπαρχει καν το βιβλιο που αναφερεις..
Μπορεις να με αποδειξεις το αντιθετο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 11:12:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Τώρα τι θες και το χειροτερεύεις;;

Πρώτα από όλα δεν κατηγόρησα κανέναν. Είπα πως αυτό που παράθεσες κατ' εμέ, δεν υπάρχει και ο μόνος τόπος που υπάρχει είναι στο μυαλό το δικό σου και του macedon.
Αν κάνω λάθος, δεν έχεις παρά να παραθέσεις εδώ την επίμαχη φράση, έτσι ώστε να τη δούμε όλοι μας.
Αν όμως δεν υπάρχει, που μάλλον αυτό συμβαίνει, τότε θα πρέπει να ζητήσεις συγνώμη και να επανορθώσεις για τη συκοφαντία.

Καθότι, επίσης, μου την είπες κιόλας πως αυτό δεν μπορώ να το βρώ στο Διαδίκτυο, ορίστε λοιπόν μάγκα, για να σε δούμε!!


Άντε λοιπόν. Άσε τις ψευτοευαισθησίες και προχώρα.


Αν θελεις να αποδειξης οτι λεω ψεματα (αρα εχεις αποδεικτικα στοιχεια-συνεπως το κειμενο) να τα καταθεσεις στο φορουμ και εγω θα ζητησω συγνωμη ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ




Σου είπα πως δεν βρίσκω πουθενά τη φράση που ανέφερες, την οποία θεωρώ κατασκευασμένη και εσύ απλά τη μετέφερες εδώ χωρίς να ελέγξεις αν υπάρχει όντως.

Αντί να το ψάξεις, με ειρωνεύτηκες και από πάνω.
Γνωστή η τακτική σου αλλά είναι χαρακτηριστική πολλών χριστιανομάχων και δεν με παραξενεύει πλέον.

Λοιπόν, περιμένω να μας παραθέσεις τη φράση όπως ακριβώς έχει (ακριβή τίτλο βιβλίου, έκδοση και σελίδα), γιατί διαφορετικά δεν θα διαφέρεις σε τίποτα από έναν κοινό ΣΥΚΟΦΑΝΤΗ!!!

Καλή Κυριακή,
***Σήμερα είναι κλειστές οι βιβλιοθήκες. Θα περιμένω για αύριο ή και μεθαύριο, δεν βιάζομαι .....

Edited by - Ψηλός on 23/11/2008 11:14:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 12:26:52  Εμφάνιση Προφίλ

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 13:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για να δούμε λοιπόν το κείμενο που παραθέτει ο φίλος μας
Μακεδον: Αν και επιθυμείτε τις ελληνικές ασχημοσύνες, στο εκπομπεύειν,
βλέπουμε ότι αυτό εννοεί και αυτό παλι λέει ότι δεν είναι καλό παράδειγμα
να ακολουθείτε τον ελληνικό τρόπο ντροπής στην ασχημοσύνη, με την
γνωστή ειδωλολατρική τότε νοοτροπία. ζητούσε μια αξιοπρέπεια απο τον
άνθρωπο, να μην λατρεύει δέντρα και πέτρες...
Ελλήνων αισχύνη,σημαίνει την ντροπή των Ελλήνων,όχι τους ΄Ελληνες τους
ίδιους...
Στο μιαροί και παμμίαροι, πάει το και εκείνα εργαζόμενοι, όπου φυσικά πρέπει
να αναφέρεις και ποιά λέει ότι εργάζονται, ώστε να δούμε ποιούς αφορα...
Καλά ελληνικά θα κάνουμε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 13:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και περί της Α' επιστολής προς Κορινθίους, που λέγαμε,
ολόκληρο τι κείμενο είναι αρκούντως κατατοπιστικό, αφού
δείχνει τι πραγματικά πιστεύει ο Παύλος για τους Έλληνες..

«22 ἐπειδὴ καὶ Ἰουδαῖοι σημεῖον αἰτοῦσι καὶ Ἕλληνες σοφίαν ζητοῦσιν,
23 ἡμεῖς δὲ κηρύσσομεν Χριστὸν ἐσταυρωμένον, Ἰουδαίοις μὲν σκάνδαλον,
Ἕλλησι δὲ μωρίαν, 24 αὐτοῖς δὲ τοῖς κλητοῖς, Ἰουδαίοις τε καὶ Ἕλλησι,
Χριστὸν Θεοῦ δύναμιν καὶ Θεοῦ σοφίαν· 25 ὅτι τὸ μωρὸν τοῦ Θεοῦ σοφώτερον
τῶν ἀνθρώπων ἐστί, καὶ τὸ ἀσθενὲς τοῦ Θεοῦ ἰσχυρότερον τῶν ἀνθρώπων ἐστί.»

Α΄ Προς Κορινθίους, Κεφ. Α΄

Γι’ αυτό και συνεχίζει η Αγία Γραφή:

« 24 αὐτοῖς δὲ τοῖς κλητοῖς, Ἰουδαίοις τε καὶ Ἕλλησι, Χριστὸν Θεοῦ
δύναμιν καὶ Θεοῦ σοφίαν· 25 ὅτι τὸ μωρὸν τοῦ Θεοῦ σοφώτερον τῶν
ἀνθρώπων ἐστί, καὶ τὸ ἀσθενὲς τοῦ Θεοῦ ἰσχυρότερον τῶν ἀνθρώπων
ἐστί.»

Για να μην ξεχνιόμαστε για απομονώσεις φράσεων και νοημάτων, φίλε Μακεδον...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 14:00:06  Εμφάνιση Προφίλ
Είπε ο ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:

Απεστάλη: 19/11/2008, 21:43:41

Αφου βαριεται ο Γιαπετ θα αναφερω εγω ενα δυο ... παραδειγματικα :
- Ιωαννης Χρυσοστομος , εις τον μακαριον Βαβυλαν , λογος Β΄, παρ. α΄ :
Οι Ελληνες ειναι βρωμεροι και παναθλιοι , μιαροι και παμιαροι ...


Και ο macedon υποτίθεται ότι παραθέτει, αντί για τον ΑΔΙΑΒΑΣΤΟ τη φράση όπως είναι στο πρωτότυπο:

quote:

macedon


Ορίστε πως επιχειρηματολογούν οι γιαλατζί υπερασπιστές του αρχαίου ελληνικού πολιτισμού.
Αφού δεν ντρέπονται να συκοφαντούν κατασκευάζοντας κατηγορίες και πλάθοντας κείμενα που μόνο στο μυαλό τους υπάρχουν .... τι να πω;
Φαίνεται πως σε ορισμένους τους αρέσει να τους δουλεύουν οι παραχαράκτες!!!!

Αναρωτιέμαι πώς είναι δυνατόν να κοροϊδεύουν ακόμη και τον εαυτό τους;;;;
Άραγε πληρώνονται γι’ αυτό που κάνουν;;

Ας κρίνουν όσοι τους διαβάζουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 14:17:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Στο μιαροί και παμμίαροι, πάει το και εκείνα εργαζόμενοι,

To "μιαροί και παμμίαροι" πηγαίνει στους Ελληνες που κατονομάζει στην αρχή της παραγράφου.

quote:
Ψηλός
Αφού δεν ντρέπονται να συκοφαντούν κατασκευάζοντας κατηγορίες και πλάθοντας κείμενα που μόνο στο μυαλό τους υπάρχουν .... τι να πω;

Κατανοώ και δικαιολογώ τη σύγχισή σου (άλλωστε δήλωσες ότι είσαι χριστιανός, που αυτόματα σημαίνει μη Ελλην, σύμφωνα με τα λεγόμενα των χριστιανών πατέρων) αλλά, όπως σου είπα, τα καλύτερα έρχονται. Λίγη υπομονή κάνε μόνο γιατί είμαι πολύ φορτωμένος και δεν έχω όλο το χρόνο που χρειάζομαι για την εργασία αυτή.

Εχω ήδη γύρω στις 30 σελίδες σημειώσεις από τον ανθελληνισμό των χριστιανών και το μόνο που απομένει είναι να μπουν οι πηγές σε μια σειρά. Οι πρωτότυπες πηγές Ψηλέ, όχι αυτές που διαβάζεις στις σκουπιδοσελίδες των χριστιανών.

Οπως σου είπα, όρεξη να έχεις να επαληθεύεις...

ΥΓ. Την πηγή που σου παράθεσα παραπάνω την έλεγξες;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 14:39:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Το κείμενο λέει ξεκάθαρα ότι:

"Όσοι κάνουνε τις μ@λ@κιες που κάνανε οι αρχαίοι Έλληνες είναι μ@λ@κες"

Αυτό δεν χρειάζεται να το επισημάνει ο τάδε ή ο δείνα, κι ένας λογικά σκεπτόμενος άνθρωπος το ξέρει.

Η προσπάθεια κάποιων όμως είναι να αποδείξουνε ότι η αρχαία Ελλάδα ήτανε "Όµορφος κόσµος, ηθικός, αγγελικά πλασµένος!", έτσι θα αποδείξουνε ότι οι αρχαίοι Έλληνες δεν κάνανε ΚΑΜΙΑ μ@λ@κια.

Μετά θα έχουνε έτσι αποδείξει ότι οι "κακοί" Πατέρες του Χριστιανισμού είναι συκοφάντες, γιατί τολμήσανε να πούνε κάτι άσχημο για τον τέλειο και ιδεατό κόσμο των αρχαίων Ελλήνων.

Κατάλαβα.

Άμα ξυπνήσετε, γυρίστε πλευρό, βοηθάει και στην κυκλοφορία του αίματος.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”


Edited by - samuel1974 on 23/11/2008 14:41:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 15:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
αγαπητή ar_ia αν υπηρχε θεός τότε θα έλεγε

το νου σας ρεμάλια μην αρχίσετε τις βλακείες περί διαφοράς των δυο φύλλων αλλά κοιτάχτε ο κάθε ιερέας(άντρας ή γυναίκα) να ζει σύμφωνα με τις προσταγές μου
ώστε να είναι παράδειγμα προς μίμηση
αν τώρα είστε ζώα και ο κάθε ιερέας σας τα τρώει κανονικά καλά να πάθετε ρεμάλια

οι λοιπές βλακείες λέγονται απλά και μόνο γιατί προσπαθούν να καλύψουν την άγνοια τους και τις ρεμούλες που κάνουν

ερώτηση από την πληγή λέτε ότι μπορεί να φύγει ο χριστός που έχετε μολις καταβροχθίσει αν πάτε στην τουαλέτα τότε υπάρχει περίπτωση πάλι να την κάνει;
αν είναι έτσι τότε να δίνετε στους πιστούς και φελλούςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy