ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 15:54:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
snoopy
Ο Κρόνος συμβόλιζε το κακό για τους αρχαίους Έλληνες, λάτρευαν τον Δία που συμβόλιζε το καλό.
Σύμφωνα με την Θεογονία του Ησιόδου είχε κατανικηθεί απο τον Δία που τον έριξε στα Τάρταρα.

Δεν ειναι τοσο απλα τα πραματα. Ο Κρονος στην γνωστη τιτανομαχια και την αντιπαραθεση με τον Δια και την πτωση του στα Ταρταρα, πραγματι παρουσιαζεται ως κακος. Ομως επισης θεωρειται ο βασιλιας στην εποχη του περιβοητου "χρυσου γενους", φερεται να συμφιλιωνεται με τον Δια και να εχει μετα "ηγετικη" θεση στα Νησια των Μακαρων (περιπου ο "παραδεισος" της αρχαιοτητας)
Γενικως η ελληνικη μυθολογια και οι συμβολισμοι της ειναι ενα πολυ περιπλοκο ζητημα.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 16:13:31  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
SperanS

Γενικως η ελληνικη μυθολογια και οι συμβολισμοι της ειναι ενα πολυ περιπλοκο ζητημα.


Συμφωνώ, φίλε μου και μάλιστα, ίσως, οι συμβολισμοί της "μυθολογίας" μας,να οδηγούν στο παρόν και πιο πολύ στο μέλλον...


Όμως αν κάνουμε τέτοια συζήτηση,εδώ,θα είμαστε εκτός θέματος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 16:30:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
γιαπετ...
quote:
Ρε φίλε δεν κάνεις λάθος. Όντως μας βρίζουν επί 1700 χρόνια.
Εσύ γιατί δυσκολεύεσαι να τοποθετηθείς πάνω σ' αυτά;.

Κάνω ότι έκαναν και οι πρόγονοι μας 1700 χρόνια – τίποτα. Αφού μας πήρε 1700 χρόνια να καταλάβουμε ότι μας βρίζουν σημαίνει πως τα θέλει ο «κώλος» μας. Αλλά ούτε εσύ απαντάς, γιατί αυτή η καθυστέρηση?
quote:
Μ' αρέσει που κατηγορείς άλλους ότι μαζεύουν αποσπάσματα και γράφουν χαζομάρες!!!!
Είδες που δεν βγαίνει άκρη με τα αποσπάσματα. Όπως και δεν έχει νόημα να μετράμε τα μειονεκτήματα θρησκειών. Δεν έχουν ανάγκη από οπαδούς και υποστηρικτές οι πρόγονοι μας ή οι διάφοροι Θεοί, άσε που αυτός ο πόλεμος των «και καλά πραγματικών Ελλήνων, απογόνων των αρχαίων φιλοσόφων» δεν τιμά καθόλου τους προγόνους μας. Δεν νομίζω πως οι φιλόσοφοι μας διάβαζαν τα ιερά βιβλία των άλλων λαών ψάχνοντας επίμονα για ατέλειες και λάθη.

SperanS...

quote:
Δεν ξερω. Ισως καποιον εβραιο φιλοσοφο, επιστημονα, μαθηματικο, αστρονομο, ποιητη, καλλιτεχνη και θα μπορουσα να συνεχισω για πολυ ακομα. Καθε πολιτισμος δεν εχει επιτευματα και προσφορα στην ανθρωποτητα;;; Μηπως μπορει να συγκριθει η προσφορα του εβραικου αυτη του ελληνικου πολιτισμου;;;

Το θέμα είναι τι προσφέρεις εσύ στην ανθρωπότητα.
quote:
Πρωτον οι Λιακοπουλος,Βελοπουλος και Γεωργιαδης που ανεφερες ειναι χριστιανοι ως το κοκκαλο. Δεν εισαι καλα ενημερωμενος. Ελληνοορθοδοξια κυρησσουν. Δικοι σας ειναι.

Ως το κόκαλο, όχι ως το μεδούλι. Το ξέρω ότι είναι χριστιανοί αλλά κηρύσσουν και τα αρχαιοελληνικά ιδεώδη. Τίγκα με σχετικά βιβλία.
quote:
Διαβαστε την αγια σας γραφη με καθαρη ματια, σαν να ειναι ενα απλο βιβλιο, για να δειτε το ποσο "θεοπνευστη" ειναι.

Δηλαδή οι άλλες θρησκείες είναι θεόπνευστες και δεν είναι ο Χριστιανισμός?
quote:
Ο χριστιανισμος επιβαλλεται σε νηπια και παιδακια και αυτο ειναι ο μονος λογος που επιβιωνει μεχρι σημερα

Συμφωνώ απόλυτα.
quote:
Στα πρωτα του χρονια επεβληθη με την βια και αυτοκρατορικα διαταγματα και αυτο ειναι ιστορικη πραγματικοτητα.

Από ποιους επιβλήθηκε? Από τους αποστόλους?

maraki8...

quote:
(είναι ο παπάς που έρχεται κι αγιάζει την εταιρεία κάθε μήνα).

Κάθε μήνα? Καλά ρε τι εταιρία είναι αυτή. Έτσι εξηγείται η απέχθεια σου προς το ιερατείο. Έλεος!!
SperanS...
quote:
Γενικως η ελληνικη μυθολογια και οι συμβολισμοι της ειναι ενα πολυ περιπλοκο ζητημα
Ενώ η Αγία Γραφή είναι εντελώς ξεκάθαρη και καθόλου περίπλοκη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2007, 22:07:54  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
libero

Κάνω ότι έκαναν και οι πρόγονοι μας 1700 χρόνια – τίποτα. Αφού μας πήρε 1700 χρόνια να καταλάβουμε ότι μας βρίζουν σημαίνει πως τα θέλει ο «κώλος» μας.


Να δω τι άλλη χαζομάρα θα βρείτε να πείτε, προκειμένου να μην απαντήσετε, ευθέως.

Σας καταλαβαίνω, βέβαια, αλλά προσπαθείστε να βρείτε το θάρρος...

quote:
Αλλά ούτε εσύ απαντάς, γιατί αυτή η καθυστέρηση?

Αυτό δεν το κατάλαβα, θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς;;;;;

quote:
libero

Δεν έχουν ανάγκη από οπαδούς και υποστηρικτές οι πρόγονοι μας ή οι διάφοροι Θεοί, άσε που αυτός ο πόλεμος των «και καλά πραγματικών Ελλήνων, απογόνων των αρχαίων φιλοσόφων» δεν τιμά καθόλου τους προγόνους μας. Δεν νομίζω πως οι φιλόσοφοι μας διάβαζαν τα ιερά βιβλία των άλλων λαών ψάχνοντας επίμονα για ατέλειες και λάθη.


Σαφώς και δεν έχουν ανάγκη από υποστηρικτές οι πρόγονοί μας, έχουν ολόκληρο το σκεπτόμενο κόσμο, θαυμαστές.

Αυτό το "και καλά" το απευθύνεις στον εαυτό σου, φαντάζομαι.

Δε χρειάζεται να ψάχνουμε, επίμονα, φίλε μου, οι ατέλειες, τα λάθη και οι αντιφάσεις είναι εξόφθαλμες.

Εσείς τις έχετε βαφτίσει "αλήθεια εξ' αποκαλύψεως" και ενώ ισχυρίζεστε ότι τις έχετε κανόνα ζωής, τις εφαρμόζετε κατ' επιλογήν και όπως βολεύει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 08:35:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Κάθε μήνα? Καλά ρε τι εταιρία είναι αυτή. Έτσι εξηγείται η απέχθεια σου προς το ιερατείο. Έλεος!!

Χεχε!!Πολλές γύρω εταιρείες το κάνουν αυτό το πράγμα.Είναι το policy των ιδιοκτητών:"σε πληρώνω τρείς κι εξήντα,σε έχω κάνει είλωτα,μιας και οι υπερωρίες δεν υπάρχουν,αλλά από την άλλη φέρνω τον παπά να μου ευλογήσει το εργοστάσιο,για να πάνε καλά οι δουλειές μέσω του καλού Θεούλη!!!"

quote:
Το θέμα είναι τι προσφέρεις εσύ στην ανθρωπότητα.

Αυτό είναι προσωπικό δεδομένο αγαπητέ μου,το οποίο δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.
Το θέμα λοιπόν,είναι όντως τι προσέφερε ο εβραϊκός πολιτισμός στην ανθρωπότητα...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 12:14:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:

SperanS...
quote:
Δεν ξερω. Ισως καποιον εβραιο φιλοσοφο, επιστημονα, μαθηματικο, αστρονομο, ποιητη, καλλιτεχνη και θα μπορουσα να συνεχισω για πολυ ακομα. Καθε πολιτισμος δεν εχει επιτευματα και προσφορα στην ανθρωποτητα;;; Μηπως μπορει να συγκριθει η προσφορα του εβραικου αυτη του ελληνικου πολιτισμου;;;

libero
Το θέμα είναι τι προσφέρεις εσύ στην ανθρωπότητα.

Καλα ενταξει απο οτι βλεπουμε δεν μπορεις να απαντησεις. Φυσικο ειναι. Γιατι καποιος να ασχοληθει με την θεολογια ενος εντελως αμορφωτου λαου;;; Ενος λαου που ηταν μετριος ακομα και στο ψαρεμα και την κτηνοτροφια;;;

quote:

quote:
Διαβαστε την αγια σας γραφη με καθαρη ματια, σαν να ειναι ενα απλο βιβλιο, για να δειτε το ποσο "θεοπνευστη" ειναι.


libero
Δηλαδή οι άλλες θρησκείες είναι θεόπνευστες και δεν είναι ο Χριστιανισμός?

Αυτο παλι πως προκυπτει απο τα λεγομενα μου;; Περιεργη λογικη εχεις.

quote:

quote:
Ο χριστιανισμος επιβαλλεται σε νηπια και παιδακια και αυτο ειναι ο μονος λογος που επιβιωνει μεχρι σημερα

libero
Συμφωνώ απόλυτα.

Η αληθεια ειναι. Γιατι να μη συμφωνησεις;;;

quote:

quote:
Στα πρωτα του χρονια επεβληθη με την βια και αυτοκρατορικα διαταγματα και αυτο ειναι ιστορικη πραγματικοτητα.


libero
Από ποιους επιβλήθηκε? Από τους αποστόλους?

Απο αυτοκρατορες που προτιμουσαν να εξουσιαζουν προσευχομενα και δεομενα προβατα (ποιμνιο) παρα ανθρωπους με κριση.

quote:

quote:
Γενικως η ελληνικη μυθολογια και οι συμβολισμοι της ειναι ενα πολυ περιπλοκο ζητημα

libero
Ενώ η Αγία Γραφή είναι εντελώς ξεκάθαρη και καθόλου περίπλοκη.

Δεν τιθεται συγκριση.
Η μυθολογια δεν χαρακτηριστηκε ποτε θεοπνευστη, ουτε στηριχτηκε σε αυτη καμια πιστη και κανενα δογμα. Μιλαμε προφανως για εξωπραγματικους μυθους και εχει διαπιστωθει οτι εχουν, δυσκολονοητο μερικες φορες, συμβολικο χαρακτηρα. Κατι που εχει επισημανθει και απο αρχαιους φιλοσοφους.
Αντιθετα η αγια γραφη θεωρειται απο τους χριστιανους πραγματικη ιστορια, εκτος απο συγκεκριμενα σημεια οπως οι παραβολες και οι προφητειες. Θεωρειται αλαθητη και θεοπνευστη, γεγονος βεβαια που προκαλει το γελιο σε οποιον την διαβασει αδογματιστα, οπως οποιοδηποτε βιβλιο.
Ενας απλος λογικος ελεγχος χρειαζεται.
Αν, λοιπον θεωρησει καποιος την αγια γραφη θεοπνευστη και αλαθητη, ευκολα αποδεικνυει κανεις οτι δεν ξερει τι του γινεται, ενω αν παραδεχθει οτι ειναι απλα ενα ανθρωπινο δημιουργημα, τοτε ολος ο χριστιανισμος ειναι στον αερα.
Χαμενος ετσι κι αλλιως.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 16:00:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
γιαπετ...
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Αλλά ούτε εσύ απαντάς, γιατί αυτή η καθυστέρηση?

--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό δεν το κατάλαβα, θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς;;;;;


Εννοώ αυτό που είχα πει και πριν, ότι 1700 χρόνια πήρε τους έλληνες να καταλάβουν ότι τους βρίζουν. Βέβαια τότε είχαμε δύσκολες εποχές και δεν ασχολιόμασταν με αυτά τώρα όμως, που έχουμε ειρήνη άρχισαν να βρίσκουν κενά στην γραφή, χωρίζουν τους έλληνες σε δικούς μας και δικούς τους κτλ.

quote:
Αυτό το "και καλά" το απευθύνεις στον εαυτό σου, φαντάζομαι.

Όχι, σε ‘σένα.

maraki8...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Το θέμα είναι τι προσφέρεις εσύ στην ανθρωπότητα.
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτό είναι προσωπικό δεδομένο αγαπητέ μου,το οποίο δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις.



Αυτό εννοείται maraki8, κι ούτε θέλω να μάθω. Γενικά μιλούσα το «εσύ» ως σημερινός Έλληνας, ως έθνος, τι προσφέρει σήμερα.

quote:
Το θέμα λοιπόν,είναι όντως τι προσέφερε ο εβραϊκός πολιτισμός στην ανθρωπότητα...

Πάλι τα ίδια θα λέμε τώρα. Πρόσφερε μια θρησκεία και αυτό γιατί έτυχε ο γιος του θεού να γεννηθεί εκεί, δεν έχει καμία σχέση Αυτός με τον εβραϊκό πολιτισμό. Αλλά ούτε ο χριστιανισμός έχει σχέση με τον εβραϊκό πολιτισμό. Ο Χριστός δεν είναι δημιούργημα του πολιτισμού τους, ούτε δημιούργημα της φαντασίας τους, αλλά ένα ιστορικό πρόσωπο.

Δεν καταλαβαίνω γιατί μπερδεύετε την θρησκεία με τον πολιτισμό.

Άντε ας πούμε ότι δεν πρόσφερε τίποτα ο πολιτισμός τους στην ανθρωπότητα, πρόσφερε όμως μια θρησκεία.
Τι όλα χάλια θα τα είχε. Να, ορίστε, στις θρησκείες είναι καλοί.

SperanS...

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Διαβαστε την αγια σας γραφη με καθαρη ματια, σαν να ειναι ενα απλο βιβλιο, για να δειτε το ποσο "θεοπνευστη" ειναι.

--------------------------------------------------------------------------------


libero
Δηλαδή οι άλλες θρησκείες είναι θεόπνευστες και δεν είναι ο Χριστιανισμός?
--------------------------------------------------------------------------------


Αυτο παλι πως προκυπτει απο τα λεγομενα μου;; Περιεργη λογικη εχεις.


Δεν προκύπτει από τα λεγόμενά σου, το προκύπτω όμως εγώ. Θέλω να καταλάβω αν «τα έχεις» γενικά, με τις θρησκείες ή ειδικά, με τους εβραίους του σήμερα.
quote:
Δεν τιθεται συγκριση.
Η μυθολογια δεν χαρακτηριστηκε ποτε θεοπνευστη, ουτε στηριχτηκε σε αυτη καμια πιστη και κανενα δογμα
Την κάνατε όμως, δόγμα εσείς (οι φορείς τις λογικής ), συγκρίνοντας την και «πολεμώντας» τον χριστιανισμό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/05/2007, 20:24:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

--------------------------------------------------------------------------------

Αυτό το "και καλά" το απευθύνεις στον εαυτό σου, φαντάζομαι.
--------------------------------------------------------------------------------
libero

Όχι, σε ‘σένα.



libero νομίζω ότι τα γραπτά μου, εδώ μέσα ( που είναι και ο μοναδικός τρόπος που έχεις επαφή μαζί μου), δεν σου δίνουν το δικαίωμα, ούτε καν την αφορμή, να αμφισβητείς την Ελληνικότητά μου ή οτιδήποτε άλλο σου επιβάλλει το περίεργο μυαλό σου...


quote:
...
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
libero

Αλλά ούτε εσύ απαντάς, γιατί αυτή η καθυστέρηση?

--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ

Αυτό δεν το κατάλαβα, θέλεις να μου εξηγήσεις τι εννοείς;;;;;

--------------------------------------------------------------------------------
libero

Εννοώ αυτό που είχα πει και πριν, ότι 1700 χρόνια πήρε τους έλληνες να καταλάβουν ότι τους βρίζουν.


Σου ζητώ συγγνώμη που δεν αντέδρασα πριν... 1700 χρόνια!!!

Κάλλιο αργά, όμως παρά ποτέ...


Εδώ οφείλω να σε συγχαρώ...

Με μια σου λέξη, ξεσκέπασες, σκευωρία αιώνων.

Είπες, πολύ σωστά:

quote:
libero
Πρόσφερε μια θρησκεία και αυτό γιατί ο γιος του θεού έτυχε να γεννηθεί εκεί

Μ' αυτό το "έτυχε" έστειλες ΚΙ ΕΣΥ περίπατο, τη γενιά του Δαυίδ, τις προφητείες και ολόκληρο το παραμυθάκι...
Διότι,ως γνωστόν,


ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΥΧΕΙ...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 00:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Από αυτά βγαίνει το συμπέρασμα ότι δεν έχω διαβάσει βιβλία που διάβασες εσύ και «άνοιξαν τα μάτια σου». Αν δεν υπήρχε αντίλογος από τον Ψηλό δεν νομίζω πως θα προχώραγε το θέμα τόσο πολύ. Βλέπεις, οι χριστιανοί ή οι «χριστιανοί» δεν έχουν όρεξη να αντικρούουν τις επιθέσεις και τα ψευτοεπιχειρήματά των δήθεν αυθεντικών Ελλήνων.
Το έχετε κάνει επάγγελμα πια. Γράφετε και βιβλία.

Μαζεύουν διάφορα αποσπάσματα από την καινή και παλιά διαθήκη και βούρρρρ, γράφουν ένα σορό χαζομάρες για να πουλήσουν μετά ως «αποκάλυψη». Όταν μπαίνω σε ένα φόρουμ θα ΄θελα να συζητάω με τα μέλη του φόρουμ αυτού και όχι με βιβλία κάποιων φανατικών, που ξαφνικά άρχισαν να ξεφυτρώνουν ο ένας μετά τον άλλον. (Ο μεν Λιακόπουλος πουλάει 5 ευρώ το βιβλίο. Δεν προβληματίστηκες ποτέ ποιος τον χρηματοδοτεί? Για ποιο λόγο?) Δικιά σας γνώμη δεν έχετε? Πρέπει δηλαδή να πιστέψετε ότι γράφει ο κάθε πικραμένος?
libero


Φίλε libero , εκτός από τα βιβλία του Λιακόπουλου και του Γεωργιάδη , οι οποίοι προσπαθούν να πατήσουν σε δύο βάρκες και πάνε να μας πείσουν οτι υπάρχειο "Ελληνοχριστιανικός πολιτισμός" δηλαδή κάτι σαν.. ελαφοκάμηλος , υπάρχουν πολλά αξιόλογα βιβλία μέσα στην Ελλήνική γραμματεία (Εκδόσεις "ΕΣΤΙΑΣ") και μάλιστα σε νεοελλήνική μετάφραση δίπλα στο αρχαίο κείμενο , από τα οποία έχεις να ωφεληθής σε πολλά πράγματα , και κυρίως στον τρόπο του σκέπτεσθαι.
quote:
Τουλάχιστον των χριστιανών τα βιβλία είναι θεόπνευστα και αποδεκτά από τον περισσότερο κόσμο, όπως τα αποδέχτηκαν και οι πρόγονοι μας με τον πολύ καλύτερο πολιτισμό από τους εβραίους
libero
Φίλτατε εδώ κάνεις μεγάλο λάθος , οι πρόγονοί μας δεν τα αποδέχτηκαν , τους επιβλήθηκαν από τους Ρωμαίους κατακτητες με διώξεις και ποταμούς αίματος , και έτσι έσβυσε ο λαμπορότερος ίσως πολιτισμός . Ο "Μεσαίωνας" δεν ήταν τυχαίος !
quote:
Sesostris…


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Όσο για την χρηματοδότηση της εκκλησίας , δεν θα με ενοχλόύσε καθόλου αν από την καταβολή φόρων , εσάς των ορθοδόξων χριστιανών , παρεκρατείτο κατ' έτος ένα ποσοστό φόρου υπέρ της εκκλησίας .
Οι υπόλοιποι , άθρησκοι , άθεοι , μουσουλμάνοι , καθολικοί , προτεστάντες κλπ Έλληνες γιατί να τους εκτρέφουν από το υστέρημά τους δίχως κανένα όφελος ;
--------------------------------------------------------------------------------
Λογικό αυτό που λες αλλά μάλλον δεν είναι εφικτό. Με αυτήν την λογική γιατί εγώ να πληρώνω τους δημόσιους γιατρούς γυναικολόγους αφού μου είναι άχρηστοι. Η γιατί να πληρώνω την ΕΡΤ αν δεν έχω τηλεόραση και γενικά γιατί να πληρώνω δημοσίους υπαλλήλους που τα ξύνουν όλη μέρα?
Απ’ ότι βλέπω διαθέτεις και εσύ τετράγωνη λογική..
libero


Βεβαίως η λογική μου δεν μπορεί να συγκριθή με την δική σου διάνοια , όμως σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη , ίσως θα έπρεπε να πάψουμε να είμαστε το μοναδικό κράτος του κόσμου , όπου οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι . Είτε τα ξύνουν κατά την έκφρασή σου , είτε όχι .
quote:
macedon...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Η συμμετοχή σε κωμωδίες, σε θεατρικές παραστάσεις, το πάτημα των σταφυλιών με τραγούδια και χορούς, το γέλιο, το μασκάρεμα, (κανόνας ΞΑ), το να ανάβουν φωτιές και να πηδάνε από πάνω, (κανόνας ΞΓ), τα σουτζουκάκια(!) (κανόνας ΞΖ), τις θεατρομαχίες (τις οποίες, "οι αφρονέστεροι από τους σοφούς των Αθηναίων εσυνήθιζον") (κανόνας ΟΑ), τα μικτά μπάνια (άλλες παραλίες για τους άντρες άλλες για τις γυναίκες) (Κανόνας ΟΖ) και πολλά άλλα.
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδή οι παπάδες δεν πάνε θέατρο , δεν γελάνε (για ποιο λόγο τότε, τα ανέκδοτα του Χριστόδουλου ). Που τα βρίσκεις αυτά ρε macedon .
libero


Οι παπάδες γελάνε και με το παραπάνω με την αφέλεια των πιστών τους , γιατί στην συντριπτική πλειοψηφία τους , δεν πιστεύουν λέξη από αυτά που διδάσκουν .
Όμως ο macedon εχει δίκιο γιατί οι κανόνες υπάρχουν , αλλά τους προορίζουν για τους κατηχούμενους . Προσωπικά είδα το αποτέλεσμα , όταν ένας συνάδελφος στην δουλειά έμπλεξε στα δύχτια μίας παραχριστιανικής οργάνωσης με έδρα την Νέα Σμύρνη , και από τότε έχασε το γέλιο και την διασκέδασή του . Πολεμούν το γέλιο γιατί σκοτώνει τον φόβο , και οι πιστοί πρέπει να φοβούνται .
Με βάση αυτήν την πραγματικότητα ο Ουμπέρτο Έκο έγραψε το μυθιστόρημά του "Το Όνομα του Ρόδου" .
quote:
Διαφθορά της πλειοψηφίας των Ελλήνων. Γιατί ο ίδιος κωλοέλληνας που κλέβει στο δημόσιο ή ιδιωτικό τομέα, ο ίδιος κωλοέλληνας πάει και για παπάς, ως δημόσιος υπάλληλος, να εξασφαλίσει το μέλλον του. Οι παπάδες δεν είναι επιλεγμένοι από τον θεό απλά μαθαίνουν εκεί 5-10 προσευχές για να κάνουν την δουλειά τους. Τι να κάνουμε, κάποιος πρέπει να κάνει αυτήν την αγκαρία .
libero
Το τελευταίο ελπίζω να το έγραψες σαν αστείο .
quote:

Και ο Εφιάλτης ρίζα μας ήταν. Για ποιο λόγο πρέπει να θεοποιούμε τις ρίζες μας δεν κατάλαβα .
libero
Λάθος , ο Εφιάλτης ήταν "Γεφυραίος"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 14:41:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Όμως ο macedon εχει δίκιο γιατί οι κανόνες υπάρχουν , αλλά τους προορίζουν για τους κατηχούμενους . Προσωπικά είδα το αποτέλεσμα , όταν ένας συνάδελφος στην δουλειά έμπλεξε στα δύχτια μίας παραχριστιανικής οργάνωσης με έδρα την Νέα Σμύρνη , και από τότε έχασε το γέλιο και την διασκέδασή του . Πολεμούν το γέλιο γιατί σκοτώνει τον φόβο , και οι πιστοί πρέπει να φοβούνται .
Με βάση αυτήν την πραγματικότητα ο Ουμπέρτο Έκο έγραψε το μυθιστόρημά του "Το Όνομα του Ρόδου" .

Οι παραχριστιανικές οργανώσεις ήσαν επηρεασμένες από τη δυτική θεολογία που και αυτή με τη σειρά της ακολουθούσε τη δυτική κουλτούρα σε ορισμένες θέσεις.

Ο χριστιανισμός κηρύττει "να χαιρόσαστε και πάλι το τονίζω να χαίρεσθε" λέει ο Παύλος
και αλλού
"προσπαθείτε να μη θλίβεσθε γιατί όταν θλίβεται ο άνθρωπος θλίβεται και ο Θεός"

Υπάρχει και ανάλυση στα πρωτοχριστιανικά κείμενα πως η θλίψη γεννά όλες τις αμαρτίες.

Χαίρετε
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 15:52:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Οι παπάδες γελάνε και με το παραπάνω με την αφέλεια των πιστών τους , γιατί στην συντριπτική πλειοψηφία τους , δεν πιστεύουν λέξη από αυτά που διδάσκουν .

Άν γελάνε λέει!!!
Μπορεί να μήν πιστεύουν λέξη απο αυτά που διδάσκουν πιστεύουν στον μοναδικό ανθρώπινο αληθινό θεό το χρήμα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 16:08:42  Εμφάνιση Προφίλ
Σε ποιους κανόνες αναφέρεσαι macedon;
Υπάρχουν οι Κανόνες των Αγίων Αποστόλων, οι Κανόνες των Οικουμενικών συνόδων, οι Κανόνες των Τοπικών Συνόδων και οι κανόνες των Κατά Μέρος Πατέρων.

??????

Edited by - Ψηλός on 26/05/2007 16:09:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 17:49:27  Εμφάνιση Προφίλ
Οι συγκεκριμένοι κανόνες είναι της ΣΤ Οικουμενικής Συνόδου. Αν ανοίξεις στη σελίδα που σου υπέδειξα θα το δεις και μόνος σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/05/2007, 22:55:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
γιαπετ...
quote:

Μ' αυτό το "έτυχε" έστειλες ΚΙ ΕΣΥ περίπατο, τη γενιά του Δαυίδ, τις προφητείες και ολόκληρο το παραμυθάκι...
Διότι,ως γνωστόν,


ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΘΑ ΤΥΧΕΙ...



…και ακόμα περιμένουν

Το τι περίμεναν Π.Χ. οι Εβραίοι, οι Έλληνες και ο υπόλοιπος κόσμος μη πω τώρα που το είχαν γραμμένο. Οι "υποψήφιοι" χριστιανοί δεν περίμεναν τίποτα. Σε εμάς ήρθαν οι απόστολοι από το Ισραήλ, θα μπορούσαν να έρθουν και από την Κίνα. Έτυχε για μας. Το είπα για να ξεχωρίσω τον πολιτισμό (με την μέτρια κτηνοτροφία και τους ψαράδες) από την θρησκεία. Αλλά απ’ ότι φαίνεται έχεις συνηθίσει να κολλάς σε λέξεις, για να αναιρείς ολόκληρα κείμενα.

Α, και να σε πληροφορήσω, πως τα λόγια μου δεν είναι θεόπνευστα.

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Αυτό το "και καλά" το απευθύνεις στον εαυτό σου, φαντάζομαι.
--------------------------------------------------------------------------------
libero

Όχι, σε ‘σένα.


--------------------------------------------------------------------------------

libero νομίζω ότι τα γραπτά μου, εδώ μέσα ( που είναι και ο μοναδικός τρόπος που έχεις επαφή μαζί μου), δεν σου δίνουν το δικαίωμα, ούτε καν την αφορμή, να αμφισβητείς την Ελληνικότητά μου ή οτιδήποτε άλλο σου επιβάλλει το περίεργο μυαλό σου...



Δεν ήθελα να σε θίξω γιαπετ, έβαλα και smile για να δείξω πως το έλεγα αστειευόμενος. Απλά το περίεργο μυαλό μου διαβάζοντας τα όσα γράφονται σε αυτό το θέμα, νόμισε πως όποιος είναι χριστιανός, δεν είναι και τόσο Έλληνας, σε αντίθεση με τους άθεους, που είναι οι πραγματικοί Έλληνες. Λυπάμαι…

Sesostris...

quote:
Φίλτατε εδώ κάνεις μεγάλο λάθος , οι πρόγονοί μας δεν τα αποδέχτηκαν , τους επιβλήθηκαν από τους Ρωμαίους κατακτητες με διώξεις και ποταμούς αίματος , και έτσι έσβυσε ο λαμπορότερος ίσως πολιτισμός . Ο "Μεσαίωνας" δεν ήταν τυχαίος !


Και οι τούρκοι μας επιβλήθηκαν αλλά δεν μας άρεσε και αντιδράσαμε όλοι μαζί. Για να μην αντιδράμε στον χριστιανισμό 2 χιλιετίες σημαίνει ότι δεν μας ενοχλεί και τόσο.
quote:
Βεβαίως η λογική μου δεν μπορεί να συγκριθή με την δική σου διάνοια , όμως σύμφωνα με την ταπεινή μου γνώμη , ίσως θα έπρεπε να πάψουμε να είμαστε το μοναδικό κράτος του κόσμου , όπου οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι . Είτε τα ξύνουν κατά την έκφρασή σου , είτε όχι
Είπαμεεεε, εδώ το πρόβλημα είναι πολιτικό...Tα παράπονα στην κυβέρνηση

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 00:18:56  Εμφάνιση Προφίλ

libero


quote:
Δεν ήθελα να σε θίξω γιαπετ, έβαλα και smile για να δείξω πως το έλεγα αστειευόμενος.

Όλα καλά...


quote:
Απλά το περίεργο μυαλό μου διαβάζοντας τα όσα γράφονται σε αυτό το θέμα, νόμισε πως όποιος είναι χριστιανός, δεν είναι και τόσο Έλληνας, σε αντίθεση με τους άθεους, που είναι οι πραγματικοί Έλληνες.


Εγώ δεν ισχυρίζομαι κάτι τέτοιο, αλλά πώς εξηγείς την επιμονή των χριστιανών, να μην καταδικάζουν αυτές τις φράσεις;

Δεν απαντούν ευθέως, ούτε στο αν, στην ψυχή τους, προηγείται η πατρίδα τους.

Ούτε εσύ έχεις απάντήσει ακόμη.

Επομένως μας οδηγείτε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Δεν είναι αυθαίρετα.

Δεν αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία να πει κάποιος ότι δεν συμφωνεί μ' αυτά και ότι είναι, σήμερα, τουλάχιστον άστοχα.

Κι εσύ προκειμένου να μην απαντήσεις, αναφέρθηκες στην καθυστέρηση των 1700 χρόνων, σα να μή γνωρίζεις τι γινόταν έως, ακόμη και πριν 200 χρόνια.

Γι' αυτό λέω πως μου φαίνεται, σα να δίνουν εξετάσεις και όχι να λένε αυτά που πραγματικά πιστέύουν.

Εσύ πάντως, απ' αυτά που γράφεις, βέβαια, δεν μου φαίνεσαι για ορθόδοξος.

Κάπου αλλού παίζεις.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 00:54:09  Εμφάνιση Προφίλ
Οι Κανόνες της ΣΤ΄ Οικουμενικής Συνόδου

Κανόνας ΞΑ΄


Οι μάντεσιν, αυτούς εκδιδόντες, η τοις λεγομένοις εκατοντάρχαις, η τισι τοιούτοις, ως αν παρ’ εκείνων μάθοιεν, ότι αν αυτοίς εκκαλύπτεσθαι βούλοιντο, κατά τα πρώην υπό των Πατέρων περί αυτών ορισθέντα, υπό τον Κανόνα πιπτέτωσαν της εξαετίας• τω αυτώ δε τούτω επιτιμίω καθυποβάλλεσθαι δει και τους τας άρκτους επισυρομένους, ή τοιαύτα ζώα προς παίγνιον, και βλάβην των απλουστέρων, και τύχην, και ειμαρμένην, και γενεαλογίαν, και τοιούτων τινών ρημάτων όχλον, κατά τους της πλάνης λήρους, φωνούντας. Τους τε λεγομένους νεφοδιώκτας, και γητευτάς, και φυλακτηρίους, και μάντεις, επιμένοντας δε τούτοις, και μη μετατιθεμένους, και αποφεύγοντας τα ολέθρια ταύτα, και ελληνικά επιτηδεύματα, πανπάπασιν απορρίπτεσθαι της Εκκλησιάς ορίζομεν. Κοθά και οι ιεροί κανόνες διαγορεύουσι.
«Τίς γαρ κοινωνία φωτί προς σκότος, ως φησιν ο Απόστολος;
ή τίς συγκατάθεσις ναώ Θεού μετά ειδώλων;
ή τίς μερίς πιστώ μετά απίστου;
τίς δε συμφωνία Χριστώ προς βελιάρ;»

Ερμηνεία

Οι Χριστιανοί δεν πρέπει να μεταχειρίζονται κανένα πράγμα από εκείνα, όπου οι Έλληνες εμεταχειρίζοντο, μαντείας δηλ. και γοητείας, και άλλα όμοια .......


Πιστεύω πως με τον όρο Έλληνας, και στον παρόν κανόνα, φαίνεται, για μια ακόμη φορά, πως εννοείται ο ειδωλολάτρης.
Σε γενικές γραμμές, καταδικάζει τις πρακτικές που στόχο έχουν την εκμετάλλευση των ανθρώπων από τον άνθρωπο με τα διάφορα κόλπα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 01:31:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Δεν απαντούν ευθέως, ούτε στο αν, στην ψυχή τους, προηγείται η πατρίδα τους.

Ούτε εσύ έχεις απάντήσει ακόμη.

Επομένως μας οδηγείτε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Δεν είναι αυθαίρετα.

Δεν αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία να πει κάποιος ότι δεν συμφωνεί μ' αυτά και ότι είναι, σήμερα, τουλάχιστον άστοχα.

Κάπου αλλού παίζεις



Γιατί τι είναι η ψυχή?
Μήπως πρέπει να μπούν και φανάρια για να ξέρουμε ποιος προηγείται?
Πρόσφατα οι πατέρες μας έχυσαν το αίμα τους στον Αλβανικό πόλεμο για να υψώσουν τη σημαία του έθνους που φέρει το σύμβολο του σταυρού.
Για την ορθοδοξία το έκαναν? Οχι φυσικά.
Μην μπλέκουμε τα πράγματα.

Αλλά σύμφωνα με το ερώτημά σου μου φαίνεται ότι αμφισβητείς ότι ήσαν έλληνες όσοι έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα γιατί απλά ήσαν χριστιανοί.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 01:38:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Πιστεύω πως με τον όρο Έλληνας, και στον παρόν κανόνα, φαίνεται, για μια ακόμη φορά, πως εννοείται ο ειδωλολάτρης.

Για σας "Ελληνας" μπορεί να σημαίνει οτιδήποτε σας εξυπηρετεί, ανεξάρτητα αν αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Με τον ίδιο τρόπο άλλωστε εγώ χρησιμοποιώ τον όρο "χριστιανός" αντί του όρου "ανθέλληνας" και ενίοτε του όρου "αφελής".

Αλλωστε, στις ερμηνευτικές σημειώσεις του Πηδαλίου, στο τέλος κάθε σελίδας, θα δεις πως αναφέρεται στις συνήθειες των αρχαίων Ελλήνων και όχι των αρχαίων Αρμενίων ή των Κελτών.

Από κει και πέρα όμως η πραγματικότητα είναι πως στα ιερά βιβλία τόσο των χριστιανών όσο και των Εβραίων, καταδικάζεται πάμπολλες φορές ο Ελληνισμός, για ευνόητους λόγους. Η πραγματικότητα επίσης είναι πως ακολουθείτε ένα δόγμα που απέδειξε την ανθελληνικοτητά του και την αποδεικνύει σε κάθε ευκαιρία. Το ότι οι ερασιτέχνες απολογητές προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα, το μόνο που προκαλούν είναι το γέλιο για την προσπάθειά τους και τη συμπόνοια για το κατάντημά τους.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 02:26:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2

Γιατί τι είναι η ψυχή?
Μήπως πρέπει να μπούν και φανάρια για να ξέρουμε ποιος προηγείται?


Εσύ αυτό θα καταλάβαινες, απ' αυτό που είπα.

Ήμουν σίγουρος...


quote:
dimitris2

Πρόσφατα οι πατέρες μας έχυσαν το αίμα τους στον Αλβανικό πόλεμο για να υψώσουν τη σημαία του έθνους που φέρει το σύμβολο του σταυρού.
Για την ορθοδοξία το έκαναν? Οχι φυσικά.
Μην μπλέκουμε τα πράγματα.



Ο καθένας πολεμάει για τα ιδανικά του και τις πεποιθήσεις του και προ παντός για την ελευθερία του.

Οι πατέρες μας πολέμησαν για να απωθήσουν τον κατακτητή.

Αυτό η ορθοδοξία ( μέσω των εκπροσώπων της), έσπευσε να το εκμεταλευτεί, όπως και όλα τ' άλλα.

quote:
dimitris2

Αλλά σύμφωνα με το ερώτημά σου μου φαίνεται ότι αμφισβητείς ότι ήσαν έλληνες όσοι έχυσαν το αίμα τους για την πατρίδα γιατί απλά ήσαν χριστιανοί.


Αυτό είναι είναι περίεργος συνειρμός δικός σου.

Απ' αυτά που ρωτάω εγώ ( και απάντηση δεν παίρνω ) δεν προκύπτει κάτι τέτοιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 12:54:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
libero
Σε εμάς ήρθαν οι απόστολοι από το Ισραήλ, θα μπορούσαν να έρθουν και από την Κίνα.

Τον εβραιο θεο διαφημιζαν εβραιοι ηταν. Αν ηταν απο την Κινα αλλη θεολογια θα διαφημιζαν. Αλλα πραγματικα χιλιες φορες να ηταν απο την Κινα ξερεις. Γιατι ο αρχαιος Κινεζικος πολιτισμος εχει να επιδειξει σημαντικα πνευματικα επιτευματα και στη φιλοσοφια και στην επιστημη. Ειναι ενας πολιτισμος με τον οποιο αξιζει να ασχοληθει κανεις. Αντιθετα οι αρχαιοι εβραιοι το μονο που εδωσαν στην ανθρωποτητα ηταν η ακραια μισαλλοδοξια τους. Κατα τα αλλα ενας απολυτως απαιδευτος και αμορφωτος λαος.
quote:
libero
Έτυχε για μας. Το είπα για να ξεχωρίσω τον πολιτισμό (με την μέτρια κτηνοτροφία και τους ψαράδες) από την θρησκεία.

Η θεολογια ξερεις ειναι προιον πνευματικου πολιτισμου. Μπορει να μη σας βολευει αλλα ετσι ειναι. Και οι εβραιοι δημιουργοι του χριστιανισμου ηταν απαιδευτοι και αμορφωτοι. Και η θεολογια τους ειναι προιον απαιδευσιας και αμαθειας. Αυτο μπορουσαν αυτο εκαναν. Γι' αυτο ο χριστιανισμος επιβαλεται σε νηπιακη ηλικια γιατι μονο νηπια μπορει να πεισει.

quote:
libero
Α, και να σε πληροφορήσω, πως τα λόγια μου δεν είναι θεόπνευστα.

Ευχαριστω κι εγω για την πληροφορηση. Ομως γιατι ρε παιδι μου;;. Σου κοψανε την συνδεση απο την εταιρια παροχης αγιου πνευματος;;;
Ομως μεινε ησυχος, γιατι οι κοιλαραδες αρχιεπισκοποι και μητροπολιτες ειναι συνεχως online.


----- --- -------

Edited by - SperanS on 27/05/2007 12:56:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 21:16:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Αλλωστε, στις ερμηνευτικές σημειώσεις του Πηδαλίου, στο τέλος κάθε σελίδας, θα δεις πως αναφέρεται στις συνήθειες των αρχαίων Ελλήνων και όχι των αρχαίων Αρμενίων ή των Κελτών.

Δηλαδή θες να πεις πως οι συνήθειες των αρχαίων Ελλήνων ήταν να ξεγελούν και να εκμεταλλεύονται τους άλλους;
Αν ήταν έτσι, τότε καλά κάνουν και τις καυτηριάζουν!


quote:
macedon
Από κει και πέρα όμως η πραγματικότητα είναι πως στα ιερά βιβλία τόσο των χριστιανών όσο και των Εβραίων, καταδικάζεται πάμπολλες φορές ο Ελληνισμός, για ευνόητους λόγους.

Αν υπονοείς πως ο Ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τις μαγγανείες, τη δεισιδαιμονία και τη εκμετάλλευση (με τις μαγείες και άλλα κόλπα), τα οποία και καταδικάζονται από κάθε λογικό και σύγχρονο, ΕΛΕΥΘΕΡΟ άνθρωπο, τότε δεν βλέπω το γιατί να μην καταδικάζεται;


Από το κείμενο του εν λόγω κανόνα, φαίνεται καθαρά τι καταδικάζεται.
Τώρα, το τι προσπαθείς εσύ ή και οι άλλοι, ντε και καλά, να αποδώσετε, τουλάχιστον, στον εν λόγω κανόνα, ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 21:45:11  Εμφάνιση Προφίλ
Το να μην καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και να βγάζεις συμπεράσματα που σε εξυπηρετούν, είναι και αποδεκτό αλλά στα πλαίσια της χριστιανικής τυφλότητας είναι και επιβεβλημένο.

Το να μην μπορείς όμως να διαβάσεις ελληνικά θεωρώ πως είναι ανεπίτρεπτο.

quote:
Ψηλός
Αν υπονοείς πως ο Ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τις μαγγανείες, τη δεισιδαιμονία και τη εκμετάλλευση (με τις μαγείες και άλλα κόλπα), τα οποία και καταδικάζονται από κάθε λογικό και σύγχρονο, ΕΛΕΥΘΕΡΟ άνθρωπο, τότε δεν βλέπω το γιατί να μην καταδικάζεται;

Δεν υπονοώ τίποτε και μάθε να διαβάζεις. Οταν έχω να πω κάτι, το λέω ευθέως. Δυστυχώς ξεχνάω πως απευθύνομαι σε ανθρώπους που έχουν αντικαταστήσει τη λογική με κάτι άλλο.

Αν ο ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τη μαγγανεία, τότε δεν θα χρειαζόταν αιματοχυσία 6 αιώνων για να γίνουν χριστιανοί. Θα αποδεχόταν τους μάστορες της μαγγανείας χριστιανούς αμέσως σαν δασκάλους τους.

Ο ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τον ορθολογισμό, την επιστήμη, την τέχνη. Ολα αυτά που οι πτωματολάγνοι ειδωλολάτρες χριστιανοί, οι λατρευτές κομμένων αυτιών και χεριών, θεωρούν του διαβόλου. Για να επικρατήσει ο παραλογισμός έπρεπε να χτυπηθεί ο ορθός λόγος. Αυτός είναι και ο λόγος που καταδικάζεται κάθε τι ελληνικό στα "ιερά" κείμενα των αιρετικών Ιουδαίων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 22:33:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
macedon
Το να μην μπορείς όμως να διαβάσεις ελληνικά θεωρώ πως είναι ανεπίτρεπτο.

Ε καλά τώρα, μην έχεις και μεγάλη ιδέα για τον εαυτό σου!

quote:

quote:
Ψηλός
Αν υπονοείς πως ο Ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τις μαγγανείες, τη δεισιδαιμονία και τη εκμετάλλευση (με τις μαγείες και άλλα κόλπα), τα οποία και καταδικάζονται από κάθε λογικό και σύγχρονο, ΕΛΕΥΘΕΡΟ άνθρωπο, τότε δεν βλέπω το γιατί να μην καταδικάζεται;


macedon
Δεν υπονοώ τίποτε και μάθε να διαβάζεις. Οταν έχω να πω κάτι, το λέω ευθέως. Δυστυχώς ξεχνάω πως απευθύνομαι σε ανθρώπους που έχουν αντικαταστήσει τη λογική με κάτι άλλο.

Πολύ καλά διαβάζω και καταλαβαίνω.
Το πρόβλημα βρίσκεται σε σένα που θέλεις να καταλαβαίνεις ότι συμφέρει στην τακτική σου.
Εσύ μίλησες για Ελληνισμό που καταδικάζεται. Σου ζητώ, λοιπόν, να μου εξηγήσεις, βασιζόμενος στον κανόνα που ανέφερες, πού και τί καταδικάζεται από τον Ελληνισμό, πέρα από τις μαγγανείες, τη δεισιδαιμονία και την εκμετάλλευση.

Εξήγησέ μου, σε ποιο σημείο του εν λόγω κανόνα καταδικάζονται ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη.


****Και αν κρίνω από το γεγονός ότι εσύ τις μαγγανείες, τη δεισιδαιμονία και την εκμετάλλευση, τις κατατάσσεις στα "χαρακτηριστικά" του Ελληνισμού για τα οποία θα πρέπει να αισθανόμαστε υπερήφανοι, συμπεραίνω πως, από λογική, τα πας θαυμάσια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 23:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Sesostris...


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλτατε εδώ κάνεις μεγάλο λάθος , οι πρόγονοί μας δεν τα αποδέχτηκαν , τους επιβλήθηκαν από τους Ρωμαίους κατακτητες με διώξεις και ποταμούς αίματος , και έτσι έσβυσε ο λαμπορότερος ίσως πολιτισμός . Ο "Μεσαίωνας" δεν ήταν τυχαίος !

--------------------------------------------------------------------------------


Και οι τούρκοι μας επιβλήθηκαν αλλά δεν μας άρεσε και αντιδράσαμε όλοι μαζί. Για να μην αντιδράμε στον χριστιανισμό 2 χιλιετίες σημαίνει ότι δεν μας ενοχλεί και τόσο.
libero


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 23:34:31  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλέ, επειδή, όπως φαίνεται, όλοι πίνετε νερό απ' την ίδια πηγή (δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που έχετε πάθει), δεν οφελεί η επιμονή, για διάλογο...

Και αφού βγάζετε συμπεράσματα φανταστικά και απαντάτε σε ερωτήσεις φανταστικές μήπως, κάνοντας ένα διάλειμμα,


ΛΕΩ, ΜΗΠΩΣ

μπορείς να απαντήσεις, ποιό απ' αυτά τα τρία έχει ο χριστιανισμός


quote:
ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη.

που, αφού λες ότι δεν καταδικάζονται, συμφωνείς ότι κυριαρχούν στον Ελληνισμό.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/05/2007, 23:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Ο καθένας πολεμάει για τα ιδανικά του και τις πεποιθήσεις του και προ παντός για την ελευθερία του.

Οι πατέρες μας πολέμησαν για να απωθήσουν τον κατακτητή.

Αυτό η ορθοδοξία ( μέσω των εκπροσώπων της), έσπευσε να το εκμεταλευτεί, όπως και όλα τ' άλλα.



Μάλλον λέγοντας ορθοδοξία εννοείς την εκκλησία και δη τους επισκόπους, γιατί ορθοδοξία είναι διάφορες ιδέες ενώ εκκλησία είναι ο λαός.
Ο λαός (η εκκλησία δηλαδή) είναι αυτός που πολέμησε στον αλβανικό πόλεμο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 08:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Τον εβραιο θεο διαφημιζαν εβραιοι ηταν. Αν ηταν απο την Κινα αλλη θεολογια θα διαφημιζαν. Αλλα πραγματικα χιλιες φορες να ηταν απο την Κινα ξερεις. Γιατι ο αρχαιος Κινεζικος πολιτισμος εχει να επιδειξει σημαντικα πνευματικα επιτευματα και στη φιλοσοφια και στην επιστημη. Ειναι ενας πολιτισμος με τον οποιο αξιζει να ασχοληθει κανεις. Αντιθετα οι αρχαιοι εβραιοι το μονο που εδωσαν στην ανθρωποτητα ηταν η ακραια μισαλλοδοξια τους. Κατα τα αλλα ενας απολυτως απαιδευτος και αμορφωτος λαος.

Έχουν δώσει και άλλα καλά ντε..Τον ρατσισμό τους,τον πουριτανισμό τους...Είναι πολλά...

quote:
Μάλλον λέγοντας ορθοδοξία εννοείς την εκκλησία και δη τους επισκόπους, γιατί ορθοδοξία είναι διάφορες ιδέες ενώ εκκλησία είναι ο λαός.
Ο λαός (η εκκλησία δηλαδή) είναι αυτός που πολέμησε στον αλβανικό πόλεμο.

Ε,ναί,νομίζω πως το ιερατείο τότε και τώρα είναι αυτό που ευθύνεται,όχι καθεαυτού η ορθοδοξία και η κάθε ορθοδοξία δηλαδή...

quote:
Και οι τούρκοι μας επιβλήθηκαν αλλά δεν μας άρεσε και αντιδράσαμε όλοι μαζί. Για να μην αντιδράμε στον χριστιανισμό 2 χιλιετίες σημαίνει ότι δεν μας ενοχλεί και τόσο.

Άτοπο το παραδειγματάκι αγαπητέ μου libero...Θα σου υποδείξω όμως τα λεγόμενα του Μακεδόνα."Αν ο ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τη μαγγανεία, τότε δεν θα χρειαζόταν αιματοχυσία 6 αιώνων για να γίνουν χριστιανοί. Θα αποδεχόταν τους μάστορες της μαγγανείας χριστιανούς αμέσως σαν δασκάλους τους.
Ο ελληνισμός ήταν συνυφασμένος με τον ορθολογισμό, την επιστήμη, την τέχνη. Ολα αυτά που οι πτωματολάγνοι ειδωλολάτρες χριστιανοί, οι λατρευτές κομμένων αυτιών και χεριών, θεωρούν του διαβόλου. Για να επικρατήσει ο παραλογισμός έπρεπε να χτυπηθεί ο ορθός λόγος. Αυτός είναι και ο λόγος που καταδικάζεται κάθε τι ελληνικό στα "ιερά" κείμενα των αιρετικών Ιουδαίων."


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 13:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
Τον εβραιο θεο διαφημιζαν εβραιοι ηταν. Αν ηταν απο την Κινα αλλη θεολογια θα διαφημιζαν. Αλλα πραγματικα χιλιες φορες να ηταν απο την Κινα ξερεις. Γιατι ο αρχαιος Κινεζικος πολιτισμος εχει να επιδειξει σημαντικα πνευματικα επιτευματα και στη φιλοσοφια και στην επιστημη. Ειναι ενας πολιτισμος με τον οποιο αξιζει να ασχοληθει κανεις. Αντιθετα οι αρχαιοι εβραιοι το μονο που εδωσαν στην ανθρωποτητα ηταν η ακραια μισαλλοδοξια τους. Κατα τα αλλα ενας απολυτως απαιδευτος και αμορφωτος λαος.

Έχουν δώσει και άλλα καλά ντε..Τον ρατσισμό τους,τον πουριτανισμό τους...Είναι πολλά...



καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη


Ένας Εβραίος έδωσε πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό και σαν αμοιβή τον διώξανε!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 14:03:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
el.elyon
Ένας Εβραίος έδωσε πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό και σαν αμοιβή τον διώξανε!

Και ένας Εβραίος, κοντεύει να διαλύσει τον Ολυμπιακό και τα νεύρα μας και τον κρατάμε.

Τι σημαίνει αυτό ;


Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 14:56:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ευστράτιος
Και ένας Εβραίος, κοντεύει να διαλύσει τον Ολυμπιακό και τα νεύρα μας και τον κρατάμε.

Τι σημαίνει αυτό ;


Οτι αν τα καταφέρει θα είναι σίγουρα προφήτης και θα τον πιστέψω αμέσως.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy