ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 21:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
quote:
el.elyon
Αχ βρε γιαπετ, όταν υπάρχει πετυχημένη ερώτηση δεν μπορεί να υπάρχει πετυχημένη απάντηση!

quote:
el.elyon
εγώ δεν μπορώ να απαντήσω σε ηλίθιες ερωτήσεις γιατί δεν έχω ηλίθιες απαντήσεις!

στην πετυχημενη ερωτηση δεν μπορεις να απαντησεις στην αποτυχημενη (ηλιθια)παλι δεν μπορεις
για ψαχτο λιγακι αυτο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 22:49:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
sesostri το κεφάλαιο 25 των αριθμών δεν περιγράφει τίποτα άλλο παρά την τιμωρία των Ισραηλιτών επειδη παρασύρθηκαν στην ειδολολατρία και συγκεκριμένα στον Βααλ. Η πληγή ήταν να θανατοθούν όσοι πήραν μέρος στην ειδολολατρια (στοιχος 5). Ο στοίχος 9 είναι σαφέστατος η τιμωρία λήγει με την καταδίωξη και των θάνατο του Ζιμβρή και της Καζβί από τον Φινέες και μέχρι αυτή τη στιγμή είχαν πεθάνει 24000 άτομα. Ο ίδιος ο θεός ειπε στον Μωηση ότι ο Φινεες κατέπαυσε τον θυμό του και έτσι δεν εξολόθρέυτηκαν οι Ισραηλίτες από την οργή του θεού (στοιχος 11). Από την πληγή αυτή έπεσαν – φονευθησαν 24000 άτομα.
Φίλε GreenLantern , είχα την ελπίδα οτι με σένα τουλάχιστον θα μπορούσα να κάνω κάποιο λογικό διάλογο , έστω και από διαφορετικές θέσεις .
Δυστυχώς οι ελπίδες μου διαψεύστηκαν οικτρά . Γιατί όταν βλέπεις μόνο τα θύματα των Ισραηλιτών , τους οποίους εξόντωσε ο ίδιος εκδικητικός και ζηλότυπος , όπως ομολογεί , θεός τους και δεν βλεπεις την γενοκτονία ενός ολοκλήρου λαού ,...φονεύσατε παν άρρεν μεταξύ των παιδιών και φονεύσατε πάσαν γυναίκα , η οποία εκοιμήθη με άρρενα και συνευρέθη με αυτόν . Κρατήσατε όμως δια τον εαυτόν σας όλας τας κόρας , αι οποίαι δεν συνευρέθησαν κοιμηθείσαι με άνδρα . , που το μόνο φταίξιμό του ήταν ότι λάτρευε άλλους θεούς , και είχε ωραίες γυναίκες , τότε τι να σου πω , και τι διάλογος μπορεί να γίνη μαζί σου . Λυπάμαι .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/07/2007, 23:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
Δυστυχώς οι ελπίδες μου διαψεύστηκαν οικτρά . Γιατί όταν βλέπεις μόνο τα θύματα των Ισραηλιτών , τους οποίους εξόντωσε ο ίδιος εκδικητικός και ζηλότυπος , όπως ομολογεί , θεός τους και δεν βλεπεις την γενοκτονία ενός ολοκλήρου λαού ,...φονεύσατε παν άρρεν μεταξύ των παιδιών και φονεύσατε πάσαν γυναίκα , η οποία εκοιμήθη με άρρενα και συνευρέθη με αυτόν . Κρατήσατε όμως δια τον εαυτόν σας όλας τας κόρας , αι οποίαι δεν συνευρέθησαν κοιμηθείσαι με άνδρα . , που το μόνο φταίξιμό του ήταν ότι λάτρευε άλλους θεούς , και είχε ωραίες γυναίκες , τότε τι να σου πω , και τι διάλογος μπορεί να γίνη μαζί σου . Λυπάμαι .
sesostri είχες μια ερώτηση και στην απάντησα:


quote:
sesostris
Βέβαια στο κεφ. 25 αναφέρει «Αλλ’ οι αποθανόντες από την πληγήν ανήρχοντο εις είκοσι τέσσαρας χιλιάδας .» αλλά δεν διευκρινίζει τι είδους πληγή ήταν αυτή , και αν αυτοί ήταν θύματα κάποιου θανατικού ή οι εκτελεσθέντες από τους ίδιους όπως αναφέρει πιο πάνω «λάβε όλους τους δημεγέρτας του λαού και εκτέλεσε αυτούς χάριν του Κυρίου εν πλήρει μεσημβρία , ώστε να αποτραπή ο άγριος θυμός του Κυρίου από τον Ισραήλ» .
Αν το βρής εσύ πουθενά , γράψε το μου για να το δω κι εγώ , για να μην ψάχνω πάλι την Παλαιά Διαθήκη .

GreenLantern
Θα σου απαντησω αλλά ποιο το νόηματης ερώτησης ;
sesostri το κεφάλαιο 25 των αριθμών δεν περιγράφει τίποτα άλλο παρά την τιμωρία των Ισραηλιτών επειδη παρασύρθηκαν στην ειδολολατρία και συγκεκριμένα στον Βααλ. Η πληγή ήταν να θανατοθούν όσοι πήραν μέρος στην ειδολολατρια (στοιχος 5). Ο στοίχος 9 είναι σαφέστατος η τιμωρία λήγει με την καταδίωξη και των θάνατο του Ζιμβρή και της Καζβί από τον Φινέες και μέχρι αυτή τη στιγμή είχαν πεθάνει 24000 άτομα. Ο ίδιος ο θεός ειπε στον Μωηση ότι ο Φινεες κατέπαυσε τον θυμό του και έτσι δεν εξολόθρέυτηκαν οι Ισραηλίτες από την οργή του θεού (στοιχος 11). Από την πληγή αυτή έπεσαν – φονευθησαν 2400 άτομα.


Το θέμα δεν είναι αν εγώ είμαι έτοιμος να συζητήσω αλλά αν εσύ είσαι έτοιμος να συζητήσεις. Το γεγονός ότι έχεις κάνει παρερμηνείες στην βίβλο αλλά και η φύση των παρερμηνειών αυτών δυστυχώς δεν αφήνει πολλά περιθώρια αισιοδοξίας για την όποια έκβαση της συζήτησης.

quote:
sesostris
Η αλήθεια είναι ότι απάντησα σε έντονο ύφος , όμως πάντησα έτσι γιατί μερικά από τα μέλη αυτά που γνωρίζουν την Βίβλο μέσα από τα σχολικά βιβλία και μόνο , με ειρωνεύτηκαν ότι δεν την έχω διαβάσει .
sesostri αυτοι τους οποιους κατηγορεις για γνωσεις δημοτικου πάνω στην Αγία Γραφή δεν έκαναν ούτε παρερμηνείες ούτε λάθη και αυτά που σου είπαν ήταν σύμφωνα με την Αγία Γραφή.


Edited by - GreenLantern on 07/07/2007 23:41:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 02:12:57  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

Οι μόνες παρερμηνείες που έγιναν, έγιναν από εσένα και άλλους οπαδούς του Γιαχβέ, για να αποφύγετε την τοποθέτηση επί της ουσίας των πραγμάτων.

Υπάρχει άλλος λόγος για τα θεαματικά μηνύματα με τα πολλά χρώματα και τα δεκάδες ερωτοθαυμαστικά, που συνόδευαν αυθαίρετα συμπεράσματα;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 03:00:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Οι μόνες παρερμηνείες που έγιναν, έγιναν από εσένα και άλλους οπαδούς του Γιαχβέ, για να αποφύγετε την τοποθέτηση επί της ουσίας των πραγμάτων.

Υπάρχει άλλος λόγος για τα θεαματικά μηνύματα με τα πολλά χρώματα και τα δεκάδες ερωτοθαυμαστικά, που συνόδευαν αυθαίρετα συμπεράσματα;



Αυτά κι αν είναι αυθαίρετα συμπέρασματα !!!!!!!!

Μπορείς να μου υποδείξεις πιο συμπέρασμα μου ήταν αυθαίρετο σε σχέση με α λεγόμενα της Αγίας Γραφής;;;;; Έτσι για να μην λέμε λόγια του αέρα.


Edited by - GreenLantern on 08/07/2007 03:11:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 03:58:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Αυτά κι αν είναι αυθαίρετα συμπέρασματα !!!!!!!!

Μπορείς να μου υποδείξεις πιο συμπέρασμα μου ήταν αυθαίρετο σε σχέση με α λεγόμενα της Αγίας Γραφής;;;;; Έτσι για να μην λέμε λόγια του αέρα.


Ευχαρίστως.

Έγραψε ο Sesostris τη φράση με το "κατακυριεύσατε" και τη συνόδεψε από δικά του σχόλια.

Την άλλαξες και στη θέση του "κατακυριεύσατε" έβαλες το "καταστρέψατε" εντελώς αυθαίρετα, έγραψες αμέτρητες φορές την ίδια φράση με αλλαγμένο το ρήμα, όπως εσύ ήθελες και από πάνω τον ρωτούσες επίμονα να σου πει που ακριβώς γράφει η π. διαθήκη τη φράση που ΕΣΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ.

Το ίδιο έκανες και με τη "ιερή" σφαγή των Μαδιανιτών, που απ' όλο το μακελειό εσύ είδες τιμωρία των ισραηλιτών.


ΥΓ. Πολύ καλλίτερα τώρα χωρίς αράδες από (;) και (!) και χρώματα αλά μπάρμπι.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 04:39:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Δεν εχω τίποτα να πω, απλά για να αλλάξω τον μετρητή των μηνυμάτων στο, 667.
χε, χε,

...perche io sono libero
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 09:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
sesostris
Βέβαια στο κεφ. 25 αναφέρει «Αλλ’ οι αποθανόντες από την πληγήν ανήρχοντο εις είκοσι τέσσαρας χιλιάδας .» αλλά δεν διευκρινίζει τι είδους πληγή ήταν αυτή , και αν αυτοί ήταν θύματα κάποιου θανατικού ή οι εκτελεσθέντες από τους ίδιους όπως αναφέρει πιο πάνω «λάβε όλους τους δημεγέρτας του λαού και εκτέλεσε αυτούς χάριν του Κυρίου εν πλήρει μεσημβρία , ώστε να αποτραπή ο άγριος θυμός του Κυρίου από τον Ισραήλ» .
Αν το βρής εσύ πουθενά , γράψε το μου για να το δω κι εγώ , για να μην ψάχνω πάλι την Παλαιά Διαθήκη .

GreenLantern
Θα σου απαντησω αλλά ποιο το νόηματης ερώτησης ;
sesostri το κεφάλαιο 25 των αριθμών δεν περιγράφει τίποτα άλλο παρά την τιμωρία των Ισραηλιτών επειδη παρασύρθηκαν στην ειδολολατρία και συγκεκριμένα στον Βααλ. Η πληγή ήταν να θανατοθούν όσοι πήραν μέρος στην ειδολολατρια (στοιχος 5). Ο στοίχος 9 είναι σαφέστατος η τιμωρία λήγει με την καταδίωξη και των θάνατο του Ζιμβρή και της Καζβί από τον Φινέες και μέχρι αυτή τη στιγμή είχαν πεθάνει 24000 άτομα. Ο ίδιος ο θεός ειπε στον Μωηση ότι ο Φινεες κατέπαυσε τον θυμό του και έτσι δεν εξολόθρέυτηκαν οι Ισραηλίτες από την οργή του θεού (στοιχος 11). Από την πληγή αυτή έπεσαν – φονευθησαν 2400 άτομα.


Άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε (ούτε λέξη για τους Μαδιανίτες) .
Για άλλη μία φορά επιβεβαιώνεται ότι η θεολογική τύφλωση , όταν συνδυάζεται και με ιστορική άγνοια , εναι ο χειρότερος εχθρός της νοημοσύνης .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 11:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
γιαπετ διάβασε προσεκτικότερα τι σε ρωτάνε για να μην απαντάς άλλα αντί άλλων:

quote:
GreenLantern
Μπορείς να μου υποδείξεις πιο συμπέρασμα μου ήταν αυθαίρετο σε σχέση με τα λεγόμενα της Αγίας Γραφής;;;;; Έτσι για να μην λέμε λόγια του αέρα.

Γιαπετ
Ευχαρίστως.
Έγραψε ο Sesostris τη φράση με το "κατακυριεύσατε" και τη συνόδεψε από δικά του σχόλια.
Την άλλαξες και στη θέση του "κατακυριεύσατε" έβαλες το "καταστρέψατε" εντελώς αυθαίρετα, έγραψες αμέτρητες φορές την ίδια φράση με αλλαγμένο το ρήμα, όπως εσύ ήθελες και από πάνω τον ρωτούσες επίμονα να σου πει που ακριβώς γράφει η π. διαθήκη τη φράση που ΕΣΥ ΕΦΤΙΑΞΕΣ.
Το ίδιο έκανες και με τη "ιερή" σφαγή των Μαδιανιτών, που απ' όλο το μακελειό εσύ είδες τιμωρία των ισραηλιτών



Εγώ αν πρόσεξες καλά σε ρώτησα στο που παρερμήνευσα αυθαίρετα την Αγία Γραφή και εσύ μου αναφέρεις στο τι κατάλαβα εγώ από τα λόγια του sesostri δηλαδή άλλα αντί άλλων !!!!!!!

Αγαπητέ ο διάλογος που έχω κάνει με τον sesostri είναι πάνω σε ερμηνείες που ο ίδιος έγραψε για την Αγία Γραφή. Το τι κατάλαβα εγώ από τα λόγια του σεσοστρι καθώς και το ποια θέση υποστηρίζει ο sesostris είναι δεδομένα αν θες να στα ξανάεξηγήσω.



Edited by - GreenLantern on 08/07/2007 11:32:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:17:25  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

Παρερμηνεία δεν είναι να αλλάζεις τις λέξεις σε κάτι που παραθέτεις, αυτό είναι παραχάραξη ή αλλοίωση ή διαστρέβλωση ή νόθευση ή παραποίηση ή κακοποίηση κλπ.

Παρερμηνεία είναι να διαβάζεις κάτι συγκεκριμένο και να καταλαβαίνεις ότι εσύ θέλεις, κάτι που κάνεις εδώ μέσα είτε πρόκειται για την αγ. γραφή είτε για μηνύματα συνομιλητών.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 12:58:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
Mιά παρέμβαση μόνο σχετικά με τους Μαδιανίτες.
1. ΗΤΑΝ ΑΠΟΓΟΝΟΙ ΤΟΥ ΜΑΔΙΑΜ ΓΙΟΥ ΤΟΥ ΑΒΡΑΑΜ ... δηλαδή ήταν και αυτοί Εβραίοι
http://www.jesuslovesyou.gr/Bible_club/Encyclopedia/Nation/Nation_LM.htm
2. Ο ΙΔΙΟΣ Ο ΘΕΟΣ ΔΙΕΤΑΞΕ ΤΗΝ ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ ΤΩΝ ΙΣΡΑΗΛΙΤΩΝ ΣΤΟΥΣ ΜΑΔΙΑΝΙΤΕΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΑΝΥΠΑΚΟΗΣ ΤΟΥΣ.
Το αποτέλεσμα ήταν να υποφέρουν πολύ για επτά χρόνια οι Ισραηλίτες απο τους Μαδιανίτες, αφού τους καταδίωξαν σκληρά σε βαθμό μέχρι να κινδυνέψουν με αφανισμό.

Κριτές 6/ς/1-6
"και επραξαν οι υιοι Ισραήλ πονηρα ενωπιον του κυριου. Και παρέδωκεν αυτούς ο Κύριος εις την χείρα του Μαδιάμ επτά έτη. Kαι κατίσχυσεν η χειρ του Μαδιάμ επί τον Ισραήλ. εξ αιτίας των Μαδιανιτών έκαμον εις εαυτούς οι υιοί Ισραήλ τας φωλέας εκείνας, τας επί των ορέων, και τα σπήλαια, και τα οχυρώματα. Και ότε έσπερνεν ο Ισραήλ, ανέβαινον οι Μαδιανίται, και οι Αμαληκίται, και οι κάτοικοι της ανατολής, και ήρχοντο εναντίον αυτού. και στρατοπεδεύοντες εναντίον αυτών, διέφθειρον τα γεννήματα της γης, έως της εισόδου Γάζης, και δεν άφινον ζωοτροφίαν εις τον Ισραήλ, ούτε πρόβατον, ούτε βούν, ούτε όνον. Διότι ανέβαινον αυτοί και τα ποίμνια αυτών, και ήρχοντο μετά των σκηνών αυτών, πολυάριθμοι ως ακρίδες. αναρίθμητοι ήσαν και αυτοί και αι κάμηλοι αυτών. και εισήρχοντο εις την γην διά να φθείρωσιν αυτήν. και επτωΧευσε σφοδρα ο Ισραηλ εξ αιτιας των Μαδιανιτών."

Η συνέχεια ... ο λαός του Ισραήλ μετάνιωσε για τις ειδωλολατρικές πράξεις που έκανε πρίν και ζήτησε την βοήθεια του Θεού να τον απαλλάξει απο τον ζυγό των Μαδιανιτών.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 13:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ

Παρερμηνεία είναι να διαβάζεις κάτι συγκεκριμένο και να καταλαβαίνεις ότι εσύ θέλεις, κάτι που κάνεις εδώ μέσα είτε πρόκειται για την αγ. γραφή είτε για μηνύματα συνομιλητών.



Γιαπετ για να μην επαναλαμβανόμαστε και λέμε λόγια του αέρα σε ρώτησα συγκεκριμένα: Μπορείς να μου υποδείξεις πιο συμπέρασμα μου ήταν αυθαίρετο σε σχέση με τα λεγόμενα της Αγίας Γραφής;;;;;

Από κει και πέρα το τι κατάλαβα εγώ από αυτά που είπε ο sesostris φαίνεται από τον διάλογο που είχα με τον sesostri όχι μόνο εγώ άλλα και άλλοι εδώ μέσα οι οποίοι κατάλαβαν το ίδιο με εμένα, αλλά και από τον ίδιο τον sesostri ο οποίος δεν μας είπε ότι τον ερμηνεύσαμε λάθος αλλά αντίθετα υπερασπιζόταν την θέση του (περί οικολογικής αναισθησίας του θεού – «προτροπής» προς τον άνθρωπο να καταστρέψει ή διαλύσει την φύση κατά βούληση !!!!!!!!!).

Το τι αντιλήφθηκες εσύ περί του τι εγώ και άλλοι καταλαβαμε από αυτά που είπε ο sesostris, αν και δεν πολυενδιαφέρει τόσο εμένα όσο και τους υπολοιπους που διαβαζουν αυτο τον διάλογο, αν θες να το ξανασυζητήσουμε το ξανασυζητάμε (μιας και το έχουμε ήδη !!! συζητήσει) .

Από το να επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια και για να προχωρήσει η κουβέντα:
είπες ότι παρερμήνευσα την Αγία Γραφή θα ήθελα να μου δείξεις σε ποιο σημείο την παρερμήνευσα, αυτό σε ρώτησα (αυτό με ενδιαφέρει).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 21:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
gigenis: στην πετυχημενη ερωτηση δεν μπορεις να απαντησεις στην αποτυχημενη (ηλιθια)παλι δεν μπορεις
για ψαχτο λιγακι αυτο

Φίλε gigenis δεν υπάρχει κάτι για να ψάξω γιατί το συμπέρασμα σου αυτό είναι λάθος. Δεν είπα ότι δεν μπορώ να απαντήσω σε πετυχημένη ερώτηση αλλά είπα αυτό: Αχ βρε γιαπετ, όταν υπάρχει πετυχημένη ερώτηση δεν μπορεί να υπάρχει πετυχημένη απάντηση! Κανένας δεν θα μπορούσε να μου θέσει αυτές τις ερωτήσεις γιατί κανένας δεν θα είχε την ανάγκη να μου κάνει αυτές τις ερωτήσεις!


Άρα φίλε gigenis δεν είναι ότι εγώ δεν μπορώ να απαντήσω σε μια πετυχημένη ερώτηση αλλά στο ότι: Κανένας δεν θα μπορούσε να μου θέσει αυτές τις ερωτήσεις γιατί κανένας δεν θα είχε την ανάγκη να μου κάνει αυτές τις ερωτήσεις!

Φίλε gigenis για μένα η αποτυχία δεν είναι ηλιθιότητα!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/07/2007, 22:15:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
τι λες βρε el.elyon;
ανατριχιασα

απο αυτα που γραφεις τοσο καιρο εδω περα σε εχω κοψει η για πολιτικο η για κυρηκα
γιατι και οι δυο μιλανε και δεν λενε τιποτα ουσιαστικο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 03:12:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Άλλα λόγια ν' αγαπιώμαστε (ούτε λέξη για τους Μαδιανίτες) .
Για άλλη μία φορά επιβεβαιώνεται ότι η θεολογική τύφλωση , όταν συνδυάζεται και με ιστορική άγνοια , εναι ο χειρότερος εχθρός της νοημοσύνης .

Και ενώ μιλούσαμε μια χαρά για τους Μωαβίτες, και απάντηση δεν πήραμε ξαφνικά μιλάμε για Μαδιανίτες.
Μη νομίζετε ότι θα πάρετε απάντηση κι από δω γιατί υπήρχαν καμιά 50ρια τέτοιες φυλές εθνικών στην Παλαιστίνη και θα μας τρέχουν από τη μια φυλή στην άλλη όταν δεν έχουν να απαντήσουν.

Φυσικά δεν απαντούν σε ερωτήσεις σχετικές με ανθρωποθυσίες εθνικών.
Αν έκαναν και οι ορθόδοξοι ανθρωποθυσίες η απάντηση θα ήταν στο πιάτο.

Κάτι θέλουν να πουν μερικοί περί ιεράς εξετάσεως αλλά τα μασάνε.
Μάσατο αν δεν κολλάει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 07:03:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
dimitris2
Και ενώ μιλούσαμε μια χαρά για τους Μωαβίτες, και απάντηση δεν πήραμε ξαφνικά μιλάμε για Μαδιανίτες.
Μη νομίζετε ότι θα πάρετε απάντηση κι από δω γιατί υπήρχαν καμιά 50ρια τέτοιες φυλές εθνικών στην Παλαιστίνη και θα μας τρέχουν από τη μια φυλή στην άλλη όταν δεν έχουν να απαντήσουν.
Κανένας δεν μίλησε για τους Μωαβίτες . Εγώ έθεσα από την αρχή την γενοκτονία τωμ Μαδιανιτών , σαν απτή απόδειξη της εφαρμογής του κατακυριεύσατε , κατ' εντολήν του εκδικητικού και ζηλότυπου Γιαχβέ .
Και εσείς αντί να δείτε την γενοκτονία και έστω να την αποδοκιμάσετε , αρχίσατε τα ψεύδη και τις διαστρεβλώσεις , μιλώντας για βρώση νεκρών ανθρώπων , για τιμωρία των Ισραηλιτών , και άλλες τέτοιες αθλιότητες , και επι πλέον κάποιοι έχουν το θράσος να ομιλούν για παρερμηνία των κειμένων , γιατί όπως φαινεται θεωρούν σωστή ερμηνεία την δική τους διαστρεβλωση , την στιγμή που αυτό το στίγμα της πρώτης ίσως καταγεγραμμένης γενοκτονίας ενός ολοκλήρου λαού έμεινε παροιμιώδες και συνηθίζουμε να λέμε "Έγιναν όλα γης Μαδιάν" όταν θέλουμε να περιγράψουμε την ολοκληρωτική καταστροφή '
Αιδώς ΑργείοιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 07:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Αχ βρε γιαπετ, όταν υπάρχει πετυχημένη ερώτηση δεν μπορεί να υπάρχει πετυχημένη απάντηση! Κανένας δεν θα μπορούσε να μου θέσει αυτές τις ερωτήσεις γιατί κανένας δεν θα είχε την ανάγκη να μου κάνει αυτές τις ερωτήσεις!

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι υπεκφεύγεις.Γιατί δεν απαντάς;

quote:
απο αυτα που γραφεις τοσο καιρο εδω περα σε εχω κοψει η για πολιτικο η για κυρηκα

Εγώ για κήρυκα σκέτο.Ή για δημοσιογράφο!!Πολλές ερωτήσεις μωρέ αδερφέ μου!!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 09:41:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

τι λες βρε el.elyon;
ανατριχιασα

απο αυτα που γραφεις τοσο καιρο εδω περα σε εχω κοψει η για πολιτικο η για κυρηκα
γιατι και οι δυο μιλανε και δεν λενε τιποτα ουσιαστικο

Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβoλωντας το κεφαλι του


gigenis δεν χρειάζεται να ανατριχιάζεις και να ανησυχείς, γιατί κανένας δεν μπορεί να μάθει σκοποβολή πυροβολώντας το κεφάλι σου, γιατί αυτό το κάνεις εσύ! Καλή συνεχεία!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 09:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: quote:
________________________________________
Αχ βρε γιαπετ, όταν υπάρχει πετυχημένη ερώτηση δεν μπορεί να υπάρχει πετυχημένη απάντηση! Κανένας δεν θα μπορούσε να μου θέσει αυτές τις ερωτήσεις γιατί κανένας δεν θα είχε την ανάγκη να μου κάνει αυτές τις ερωτήσεις!
________________________________________

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι υπεκφεύγεις.Γιατί δεν απαντάς;


Άραγε είδε κάποιος από σας τις ερωτήσεις? Τι προκάλεσε αυτές τις ερωτήσεις?

Που απευθυνθήκαν αυτές οι ερωτήσεις?


quote:
maraki8: quote:
________________________________________
απο αυτα που γραφεις τοσο καιρο εδω περα σε εχω κοψει η για πολιτικο η για κυρηκα
________________________________________

Εγώ για κήρυκα σκέτο.Ή για δημοσιογράφο!!Πολλές ερωτήσεις μωρέ αδερφέ μου!!!


Είμαι μέλος του ESOTERICA.......


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 12:47:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
Εγώ έθεσα από την αρχή την γενοκτονία τωμ Μαδιανιτών , σαν απτή απόδειξη της εφαρμογής του κατακυριεύσατε
sesostri αν μιλάς (λέω αν) για το κατακυριεύσατε του στοίχου «αὐξάνεσθε καὶ πληθύνεσθε καὶ πληρώσατε τὴν γῆν καὶ κατακυριεύσατε αὐτῆς καὶ ἄρχετε τῶν ἰχθύων τῆς θαλάσσης καὶ τῶν πετεινῶν τοῦ οὐρανοῦ καὶ πάντων τῶν κτηνῶν καὶ πάσης τῆς γῆς καὶ πάντων τῶν ἑρπετῶν τῶν ἑρπόντων ἐπὶ τῆς γῆς.»


3εις παρατηρήσεις:

1ον:
Ο θεός σε αυτή τη φράση απευθύνεται στον Άνθρωπο και όχι σε κάποιον Εβραίο ή Κινέζο ή Έλληνα. Άρα όποιος νομίζει ότι μιλούσε σε Εβραίο ή Ελληνα ή Ρώσο είναι από την αρχή λάθος και προφανώς ότι ερμηνεύει είναι άσχετο με το περιεχόμενο του κειμένου.

2ον:
Μην ξεχνάς είμαστε στην δημιουργία του ανθρώπου. Τον Αδάμ έχει απέναντι του ο θεός και όχι κάποιον Κινέζο ή Τούρκο ή Αμερικάνο.

3ον:
Αν προσέξεις ο στοίχος αναφέρεται σε κυριαρχία του ανθρώπου επι της δημιουργίας και όχι σε κυριαρχία ανθρώπου σε άνθρωπο.


Συνεπώς αν (λέω αν) συνδυάζεις τον παραπάνω στοίχο της Γέννησης με τους πολέμους των Ισραηλιτών με τους γύρω λαούς θεωρώ ότι η παραπάνω θέση την οποία εκφράζεις είναι εξ ορισμού λάθος διότι απλούστατα δεν έχει σχέση με το νόημα και το περιεχόμενο του κειμένου της Γέννησης οπότε και οι όποιες υποθέσεις οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 14:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
και επι πλέον κάποιοι έχουν το θράσος να ομιλούν για παρερμηνία των κειμένων , γιατί όπως φαινεται θεωρούν σωστή ερμηνεία την δική τους διαστρεβλωση

Μιλάω γενικά :
Αγαπητέ μη ξεχνάς ότι όταν απευθύνεται κάποιος και σε χριστιανούς πολλοί χριστιανοί δεν είμαστε άσχετοι περί του περιεχομένου της Αγία Γραφής (Παλαιάς και Καινής Διαθήκης)

• Δηλαδή να ερμηνεύει ο καθένας την Αγία Γραφή όπως θέλει και να λέμε οτι έχει δίκιο;;;;;
• Να εξάγονται συμπεράσματα άσχετα με το περιεχόμενο του κειμένου και να λέμε καλά τα λεει ;;;;;
• Να γίνονται καραμπινάτες παρερμηνείες και να λέμε ότι έχει δίκιο ;;; ;;
• Να δίνονται ερμηνείες μη λαμβάνοντας υπόψη την Ιστορική πραγματικότητα της εποχής και να λέμε ότι η ερμηνεία είναι σωστή ;; ;;;
• Να κριτικάρεται ο τρόπος επικοινωνίας και διαπαιδαγώγησης του θεού σε προϊστορικές κοινωνίες με κανόνες επικοινωνίας και διαπαιδαγώγησης του 2000 και να λέμε ότι η ερμηνεία είναι σωστή ;; ;;;;;
• Να συνδέονται άσχετοι μεταξύ τους στοίχοι και περιστατικά της βίβλου και να εξάγονται λανθασμένα συμπεράσματα και λέμε ότι η ερμηνεία είναι σωστή ;;; ;;
• Στο κάτω κάτω αν κάποιος όχι από πρόθεση αλλά από λάθος ή από παραπληροφόρηση (στην οποία έχει πέσει θύμα) κάνει αυτές τις παρερμηνείες γιατί να μην του υποδείξουμε το λάθος του ;;; ;;;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 15:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
Για άλλη μία φορά επιβεβαιώνεται ότι η θεολογική τύφλωση , όταν συνδυάζεται και με ιστορική άγνοια , εναι ο χειρότερος εχθρός της νοημοσύνης .


Γενικά μιλώντας
Το ποιοι έχουν θεολογική άγνοια φαίνεται από τις παρερμηνείες στην Αγία Γραφή.

Φαίνεται και η ιστορική άγνοια από το γεγονός ότι κρίνονται γεγονότα της προϊστορίας με κώδικες του 2007. Δεν λαμβάνεται υπόψη ούτε η χρονική περίοδος στην οποία συνέβησαν τα γεγονότα ούτε τα ήθη και έθιμα των λαών τότε. Ούτε και σε τελευταία ανάλυση ποια ήταν η ποιότητα των λαών που πήραν μέρος στην αντιπαράθεση.


Edited by - GreenLantern on 09/07/2007 15:49:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 16:38:11  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

Το τι αντιλαμβάνεσαι εσύ σαν παρερμηνεία και γιατί σε μια συζήτηση προσπαθείς να απομονώσεις λέξεις και να τις ακτινογραφήσεις, είναι κάτι που σε αφορά και προφανώς έχεις τους λόγους σου, για να το κάνεις.

Το γεγονός πως καταλαβαίνεις ότι θέλεις, από ένα διάλογο, είναι επίσης δικό σου θέμα.

Επομένως μπορείς να επιλέξεις τι θα αντιληφθείς και απ’ την π. διαθήκη ή από οποιοδήποτε άλλο παραμύθι και να βγάλεις τα συμπεράσματα που σε βολεύουν.


Για παράδειγμα, μπορείς να θεωρείς τιμωρία των ισραηλιτών, την προειδοποίηση του Γιαχβέ, ότι αν δεν σκοτώσουν τους αντιρρησίες, θα τους εξολοθρεύσει όλους,πράγμα που δεν έγινε, αφού έσπευσαν να εκτελέσουν τη «θεϊκή εντολή» με αποτέλεσμα να του «περάσει» ο θυμός και να κορεσθεί, προσωρινά, η δίψα του για αίμα, ενώ ταυτόχρονα, να διαπιστώσει ότι οι μαριονέτες του λειτουργούν μια χαρά, αφού ακόμη και δικούς τους φονεύουν, κατ’ εντολήν του.

Το ότι μετά έδωσε εντολή για γενοκτονία των Μαδιανιτών, είναι άλλο θέμα διότι καλύπτει άλλες διαστροφές του.

Εσύ, απ’ όλο αυτό «είδες» τιμωρία των ισραηλιτών, κάτι που ο ίδιος ο Γιαχβέ, είπε ότι τελικά, δεν θα κάνει, καθώς το διπλό φονικό το Φινέες, τον κατεύνασε σε βαθμό μάλιστα, να του υποσχεθεί ότι στο εξής θα ήταν «κολλητός» του.

Αυτό που εσύ βλέπεις (ή ισχυρίζεσαι ότι βλέπεις) τιμωρία, πιο πολύ μοιάζει με διαδικασία απόδειξης, για το ποιος είναι τ’ αφεντικό.

Αν δεν είναι παρερμηνεία αυτό, όπως λες, τότε είναι δυσκολία αντίληψης του νοήματος.

Άλλωστε γι’ αυτόν το λόγο σου γράφουν μερικοί ότι επιμένεις να κοιτάζεις το δάχτυλο που σου δείχνει τον Ήλιο.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 16:53:07  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

αλλά και από τον ίδιο τον sesostri ο οποίος δεν μας είπε ότι τον ερμηνεύσαμε λάθος αλλά αντίθετα υπερασπιζόταν την θέση του (περί οικολογικής αναισθησίας του θεού – «προτροπής» προς τον άνθρωπο να καταστρέψει ή διαλύσει την φύση κατά βούληση !!!!!!!!!).


Άραγε συμφωνεί ο φίλος sesostris μ' αυτά τα λόγια που βάζεις στο στόμα του;;

Τα είπε;

Αν ναι, ζητώ συγγνώμη, διότι δε θα πρόσεξα το συγκεκριμένο μήνυμά του.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 17:02:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
maraki8

Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι υπεκφεύγεις.Γιατί δεν απαντάς;



Μαράκι μην τον πιέζεις.

Ξεκαθάρισε γιατί δεν απαντάει σε ερωτήσεις ο el.elyon.

Οι μισές είναι ηλίθιες και οι άλλες μισές, έξυπνες...

Πώς να απαντήσει;

Εξ' άλλου έχεις μετρήσει πόσες φορές έχει ρωτήσει: "Τι θέλει να πεί ο ποιητής;"

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 18:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Το γεγονός πως καταλαβαίνεις ότι θέλεις, από ένα διάλογο, είναι επίσης δικό σου θέμα.
Επομένως μπορείς να επιλέξεις τι θα αντιληφθείς και απ’ την π. διαθήκη ή από οποιοδήποτε άλλο παραμύθι και να βγάλεις τα συμπεράσματα που σε βολεύουν.
Το τι αντιλαμβάνεσαι εσύ σαν παρερμηνεία και γιατί σε μια συζήτηση προσπαθείς να απομονώσεις λέξεις και να τις ακτινογραφήσεις, είναι κάτι που σε αφορά και προφανώς έχεις τους λόγους σου, για να το κάνεις.


Αγαπητέ μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
Και μόνο ο τρόπος με τον οποίο αντιμετωπιζεις την Αγία Γραφή δεν αφήνει πολλά περιθώρια αμφιβολιών περί του ότι:
δεν έχεις κατανοήσει την Αγία Γραφή,
δεν έχεις ασχοληθεί σοβαρά με την Αγιά Γραφή.

Για τις προθεσεις ας μην σχολιασω καλυτερα !!!!!!!


quote:
γιαπετ
Το τι αντιλαμβάνεσαι εσύ σαν παρερμηνεία και γιατί σε μια συζήτηση προσπαθείς να απομονώσεις λέξεις και να τις ακτινογραφήσεις, είναι κάτι που σε αφορά και προφανώς έχεις τους λόγους σου, για να το κάνεις.
Άλλοι απομονώνουν λέξεις και φράσεις από διαλόγους γενικότερα αλλά και από την
Αγία Γραφή ειδικότερα.

Ξαναδιάβασε τους διαλόγους στις προηγούμενες σελίδες και ότι απορία έχεις να στην εξηγήσω. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι εσύ αντιλήφθηκες σχετικά με το τι εγώ και άλλοι καταλάβαμε. Το να γράφεις τα ίδια και τα ίδια αναλωνόμενος σε μια ιδιότυπη αντιπαράθεση περί του τι εγώ και κάποιοι άλλοι καταλάβαμε σχετικά με αυτό που είπε ένας τρίτος προσωπικά δεν με ενδιαφέρει άσε που τα έχουμε ξανασυζητήσει !!!!!!!!! .

Το να επιμένουμε σε μια ιδιότυπη αντιπαράθεση χωρίς στην ουσία να λεμε τίποτα δεν έχει νόημα και δεν πιστεύω πως είναι εποικοδομητικό για την κουβέντα.


Υγ.

quote:
γιαπετ
Αν ναι, ζητώ συγγνώμη, διότι δε θα πρόσεξα το συγκεκριμένο μήνυμά του.

Καταρχήν δεν είναι ανάγκη να ζητήσεις συγνώμη διότι δεν είμαι κανένας πάπας .
Κατά δεύτερον οι παρερμηνείες σε έναν διάλογο διαδικτυακού τύπου όπου δεν υπάρχει η δυνατότητα της άμεσης διόρθωσης και επίλυσης αποριών περί του τι θέλουν να πουν οι ποιητές (φορουμιτες) είναι κάτι το φυσιολογικό.
Κατά τριτον γιαπετ αναφέρομαι στα παρακάτω:

quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση ."Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.

quote:
Sesostris
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω .


γιαπετ ποια είναι για εσένα η έννοια της φράσης «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» ;;;;;;; γιατί όλη η κουβέντα για αυτό γίνεται. Για απάντησε μας για να προχωρήσει η κουβέντα.

Στο που παρερμήνευσα εγώ και άλλοι τον sesostri ο sesostris είναι ικανός να μας το πει και δεν χρειάζεται βοήθειες. Αλλωστε μια χαρα διάλογο κάνει ως τωρα. Επίσης δεν έχω κανένα πρόβλημα να αποδεχτω ότι τον παρερμήνευσα και πως κακώς θεώρησα τόσο εγώ όσο και οι άλλοι (δεν είμαι ο μόνος που συζητά επι του θέματος με τον sesostri) τα περί οικολογικής αναισθησίας του θεού – έμεσης προτροπής; - «προτροπής» προς τον άνθρωπο να καταστρέψει ή διαλύσει την φύση κατά βούληση ("Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην").


γιαπετ εσύ μόνο για τον εαυτό σου μπορείς να μιλάς και θα ήθελα την γνώμη σου για την φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην». Για πες μας γιαπετ την γνώμη σου για να προχωρήσει η κουβέντα γιατί ο sesostris έχει άποψη την έχει εκφράσει και έχουμε διάλογο. Πες μας και εσύ την άποψη σου για να προχωρήσει ο διάλογος και να μην αναλωνόμαστε και οι δυο σε ποστ που δεν λένε τίποτα επί της ουσίας της συζήτησης.

Edited by - GreenLantern on 09/07/2007 21:02:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2007, 23:43:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φαίνεται ότι μάλλον έχω παρερμηνεύσει τα γραφόμενα της Παλαιάς Διαθήκης και ότι τελικά η λαϊκή έκφραση "Εγιναν όλα γης Μαδιάν" , σημαίνει οτι αναπλάστηκαν τα πάντα οικολογικά και καλωπίστηκαν . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 00:10:28  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern

Όχι και πολύ έξυπνη η επιλογή των παραθέσεων, για να με βγάλεις... τρελό.
Έγραψα, (πλην των όσων παρέθεσες):

quote:
Για παράδειγμα, μπορείς να θεωρείς τιμωρία των ισραηλιτών, την προειδοποίηση του Γιαχβέ, ότι αν δεν σκοτώσουν τους αντιρρησίες, θα τους εξολοθρεύσει όλους,πράγμα που δεν έγινε, αφού έσπευσαν να εκτελέσουν τη «θεϊκή εντολή»
με αποτέλεσμα να του «περάσει» ο θυμός και να κορεσθεί, προσωρινά, η δίψα του για αίμα, ενώ ταυτόχρονα, να διαπιστώσει ότι οι μαριονέτες του λειτουργούν μια χαρά, αφού ακόμη και δικούς τους φονεύουν, κατ’ εντολήν του.

...και αυτό:

quote:
Εσύ, απ’ όλο αυτό «είδες» τιμωρία των ισραηλιτών, κάτι που ο ίδιος ο Γιαχβέ, είπε ότι τελικά, δεν θα κάνει, καθώς το διπλό φονικό το Φινέες, τον κατεύνασε σε βαθμό μάλιστα, να του υποσχεθεί ότι στο εξής θα ήταν «κολλητός» του.

Αυτό που εσύ βλέπεις (ή ισχυρίζεσαι ότι βλέπεις) τιμωρία, πιο πολύ μοιάζει με διαδικασία απόδειξης, για το ποιος είναι τ’ αφεντικό.


...και καταλήγω:

quote:
Αν δεν είναι παρερμηνεία αυτό, όπως λες, τότε είναι δυσκολία αντίληψης του νοήματος.

Άλλωστε γι’ αυτόν το λόγο σου γράφουν μερικοί ότι επιμένεις να κοιτάζεις το δάχτυλο που σου δείχνει τον Ήλιο.


Καλή η προσπάθεια να γυρίσεις πίσω το θέμα, μ' αυτό:

quote:
GreenLantern

γιαπετ εσύ μόνο για τον εαυτό σου μπορείς να μιλάς και θα ήθελα την γνώμη σου για την φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην». Για πες μας γιαπετ την γνώμη σου για να προχωρήσει η κουβέντα γιατί ο sesostris έχει άποψη την έχει εκφράσει και έχουμε διάλογο. Πες μας και εσύ την άποψη σου για να προχωρήσει ο διάλογος και να μην αναλωνόμαστε και οι δυο σε ποστ που δεν λένε τίποτα επί της ουσίας της συζήτησης.


...και μ' αυτό:

quote:
GreenLantern

γιαπετ ποια είναι για εσένα η έννοια της φράσης «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» ;;;;;;; γιατί όλη η κουβέντα για αυτό γίνεται. Για απάντησε μας για να προχωρήσει η κουβέντα.


...αλλά λίγο πριν, είχες γράψει:

quote:
GreenLantern

άσε που τα έχουμε ξανασυζητήσει !!!!!!!!! .


Λοιπόν, φίλε μου;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 01:09:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Κανένας δεν μίλησε για τους Μωαβίτες . Εγώ έθεσα από την αρχή την γενοκτονία τωμ Μαδιανιτών , σαν απτή απόδειξη της εφαρμογής του κατακυριεύσατε , κατ' εντολήν του εκδικητικού και ζηλότυπου Γιαχβέ .

Εσύ μίλησες και έγραψες τα εξής.
quote:
Η διαστρέβλωση σε όλο της το μεγαλείο . Έτσι σου είπανε ότι γράφει dimitris2 ;;;;

Λοιπόν για να μην αρλουμπολογούμε . Στο «Ψαλτήριον» εκδ. Ζωή 1955 σε μετάφραση και ερμηνεία Π.Ν. Τρεμπελά στην σελίδα 449 (ψαλμ. 105.28) γράφει επί λέξει .

«Και έλαβον μέρος εις τας αισχράς και οργιώδεις τελετάς του θεού των Μωαβιτών Βεελφεγώρ και έφαγον θυσίας , αι οποίαι είχον προσφερθή εις θεούς νεκρούς και εις είδωλα άψυχα .»


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2007, 01:53:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Όχι και πολύ έξυπνη η επιλογή των παραθέσεων, για να με βγάλεις... τρελό.
Έγραψα, (πλην των όσων παρέθεσες):
……
…….
…….
Γιαπετ προς το παρόν 3εις παρατηρήσεις:

1ον
Δεν έχω καμία διάθεση να βγάλω κανέναν τρελό. Επειδη καπου προβληματιστηκα για ποιες ακριβώς παραθέσεις μιλάς;

2ον
Είναι προφανές ότι δεν έχω απαντήσει στο σύνολο των όσων έγραψες αλλά κυρίως σε αυτά που παρέθεσα.

3ον
Σε παρακαλώ διάβασε προσεκτικότερα τα ποστ που στέλνω για να υπάρχουν λιγότερες παρερμηνείες αυτό θα είναι καλό τόσο στο να αποφορτιστεί το κλίμα όσο και στο να μην ξαναγράφουμε τα ίδια.
Αν δεν καταλαβαίνεις κάτι καλύτερο είναι να ρωτάς παρά να βγάζεις συμπεράσματα.


quote:
γιαπετ
...αλλά λίγο πριν, είχες γράψει:

quote:
GreenLantern
άσε που τα έχουμε ξανασυζητήσει !!!!!!!!! .

Η φράση τα έχουμε ξανασυζητησει την αναφέρω εδώ:

Ξαναδιάβασε τους διαλόγους στις προηγούμενες σελίδες και ότι απορία έχεις να στην εξηγήσω. Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το τι εσύ αντιλήφθηκες σχετικά με το τι εγώ και άλλοι καταλάβαμε. Το να γράφεις τα ίδια και τα ίδια αναλωνόμενος σε μια ιδιότυπη αντιπαράθεση περί του τι εγώ και κάποιοι άλλοι καταλάβαμε σχετικά με αυτό που είπε ένας τρίτος προσωπικά δεν με ενδιαφέρει άσε που τα έχουμε ξανασυζητήσει !!!!!!!!! . Το να επιμένεις σε μια ιδιότυπη αντιπαράθεση χωρίς στην ουσία να λες τίποτα δεν έχει νόημα και δεν πιστεύω πως είναι εποικοδομητικό για την κουβέντα.

Δεν τα έχουμε ξανασυζητήσει αυτά γιαπετ ;;;;;; Νομίζεις ότι ενδιαφέρει κανέναν εδώ μέσα το τι αντιλήφθηκες εσύ σχετικά με αυτό που εγώ και άλλοι αντιληφθήκαμε από τα λεγόμενα ενός άλλου συνομιλητή ώστε να θεωρείς σκόπιμο να αρχίσει και 2ος γύρος συνομιλιών πάνω στο ίδιο θέμα ;;;;;;;;;


Την ερμηνεια σου όμως στην φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην» μπορείς να μου την υπενθυμίσεις ;;;;;; Νομίζω ότι αυτό είναι περισσότερο ενδιαφέρον από το να ξανασυζητάμε τα ιδία και τα ίδια σχετικά με το αν παρερμηνεύσαμε εγώ και άλλοι τον sesostri μιας και καταναλώσαμε ήδη πάνω από μια σελίδα την πρώτη φορά που συζητήσαμε αυτό το θέμα με δική σου πάλι πρωτοβουλία.



Edited by - GreenLantern on 10/07/2007 02:06:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy