ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 16:19:02  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ πάλι, σπάω το κεφάλι μου να βρώ ένα λόγο που θα μπορούσαν να έχουν Έλληνες, για να πάνε να "δούν" το χριστό....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 16:51:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
...Μήπως γιατί ήταν οι φήμες που άκουσαν και
ηθελαν να Τον δουν οι ίδιοι;
Φίλε μου helios2012, ξεκίνησες με το που το γράφει. Πήγες
στο υιός του ανθρώπου, τώρα για τα κεφαλαίο Α...έ, δεν παιζεσαι!!
Απλά κόντρα για την κόντρα ρε φίλε...Επειδή δεν σού κατσε αυτό
που ήθελες να πεις,μάθε ότι δεν επιβεβαιώνεσαι με ότι νάναι...
Ο Θεός δεν είναι άνθρωπος,όπως το εννοείς εσύ, άλλά ο άνθρωπος γίνεται
θεός και ο Υιός του Θεού, ήρθε ως Υιός του ανθρώπου, με το κατ εικόνα
και καθ ομοίωσην...Το θέλεις σε ψιλά;
Το Υιός Θεού και Υιός του ανθρώπου, γράφονται και τα δυο στις γραφές,
αυτο για σενα εκτός απο λάθος δεν σημαίνει ότι ίσως είναι το ίδιο; Θέλει
λογική, είπαμε, όχι φαντασία...
Φίλε μου Γιάπετ, θα μας κουφανεις.. Να διαβάσω όλα τα βιβλία, για να βρω
αυτά που υποθέτεις εσύ; Με υπερεκτιμάς μου φαινεται... Εσύ μια ύβρις,
που σου ζητάω εδώ και 15 μηνύματα, γιατί δεν την γράφεις; Να υποθέσω ότι
δεν ξέρεις,αλλά έτσι σου είπανε, έτσι λές;
Δεν είναι σοβαρά αυτα. Αν έχεις κάτι γράψτο, αλλοιώς παραδέξου ότι κάνεις λάθος,
ή μεταφέρες λάθη που σου λένε άλλοι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 17:10:22  Εμφάνιση Προφίλ
ξεμειναμε απο αποριες κιολας?? Μολις 44 σελιδες πηρε... Αντε μονο μια εμεινε.. Ας την απαντησω εγω να δοσω κ λιγο "σασπενς"..

Πρωτα απ'ολα θα σου απαντησω γιατι απο ο,τι φαινεται εσυ απο μονος σου δεν μπορεσες να σκεφτεις καποια απαντηση σε αυτο.. γιατι αν ειχες θα την ειχες γραψει σωστα?? Ωραια.. Η απαντηση μου λοιπον ειναι οτι πηγαν να τον ακριβώς επειδη ηταν ανοιχτομυαλοι κ περιεργοι φυσικα.. και εσυ το ιδιο θα εκανες στη θεση τους.. ελπιζω τουλαχιστον..

Απο εκει και περα.. προφανως οταν εγραφες το θεμα δεν ειχες στο νου σου καποια υβρη κατα του ελληνισμου.. ισως κατι ακουσες απλα.. κ ειπες να "take the shot" μημπως βγει κατι απο αυτο.. αλλα θα μου πεις ο σκοπος δεν ειναι να βγει κατι.. ο σκοπος ειναι απλα να "μπουν ψίλοι στα αυτια" του κοσμακη.. να τους κανεις να αμφισβητουν ακομα περισσοτερο το χριαστιανισμο απ ο,τι τους εκαναν οι αμαρτολοι της εκκλησιας.. για καλο σκοπο φυσικα.. ετσι δεν ειναι?? Πιστευεις οτι ο Χριστος δεν υπαρχει, οποτε θες να τους "μεταδοσεις την <<αληθεια>>".
Γιατι φυσικα αν παυαν να πιστευουν στον Χριστο κ με λιγη βοηθεια απο τρτους και στον θεο γενικά, τοτε ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος.. ολοι θα καναν αμαρτιες κ δε θα χρειαζοταν να σκεφτουνε οτι ισως ετσι να καταδικαζουν την ψυχη τους σε μια επιγεια και "ανωθεν" δυστυχια..
Οτι υποβιβαζουν τη θεϊκη φυση τους..
Ειναι που ειναι αμαρτολοι οι ανθρωποι..(ηδίως οι φτωχοι τω πνευματι..) και τα λιγα πραματα που τους τραβουσαν πισω απ το να κανουν τους αδελφους τους δυστυχισμενους(εστω κ η απειλη μιας κολασης)
τα καταργεις και τους βαζεις να τα αμφισβητισουν..


Αυτοι φιλε που ειναι αρκετα σοφοι ωστε να κανουν το καλο
χωρις να παρακινουνται απο μια απειλη ή μια πιστη, δεν χρειαζονται το "φως" σου.. να εισαι σιγουρος για αυτο..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 17:29:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Φίλε μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, λέει τοσα πολλά η προς Κορινθίους Α΄;
Λέει για τον Χρυσόστομο, αιώνες μετά; Προφητικό κείμενο η προς Κορινθίους
Α¨ ....

???
quote:
Όσο για την έννοια Έλλην, γράφω αλλού ένα ένα κειμενο απο το Κατά Ιωάννην
ευαγγέλιο,΄οπου οι εβραίοι κατηγορούν και διερωτώνται για τον Χριστό,αν θα πάει να
διδάξει στους Έλληνες..Ποιούς Έλληνες εννοεί, ρώτησα τον Γιάπετ, τους κατοίκους της Ελλάδας ή της Ρωμαικής αυτοκρατορίας του ελληνίζοντες, ειδωλολάτρες ;
Εσύ τι λές;

Ηταν περιπαιχτικο το σχολιο φιλτατε ... δεν μπορειτε οπου και οταν σας βολευει , να ερμηνευετε (κατα το δοκουν) τον ορο "Ελλην" αλλοτε σαν ειδωλολατρης και αλλοτε σαν Ελληνας .
Αν μου πεις για ποιο κειμενο μιλας θα σου απαντησω .
quote:
Παραθέτεις ένα κείμενο όπου ο Χριστός είπε ότι ειπε περί δόξας του απο τους
Έλληνες και το αφήνεις ασχολίαστο,
??? Ποιο κειμενο αγαπητε φιλε ???
quote:
παρουσιάζοντας άλλα,
κατά το δοκούν ζητούμενα...
Μα εσυ δεν ζητησες απο τον γιαπετ : να αναφέρεις συγκεκριμένη ρήση, ή κείμενο, που αναφέρεται στους
Έλληνες ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε επ αυτού
? Ε λοιπον το εκανα εγω αντι για τον γιαπετ και περιμενω τον αντιλογο σου επ΄αυτου !
quote:
Αυτο λέγεται διάλογος;...
Νομιζω ναι .

===================================================================

quote:
Στρατηγέ μου, πού λέει τέτοιο πράμα; Θα σου ήμουν υπόχρεος αν παράθετες ακριβώς το κείμενο.

Σαν στρατηγος σου δινω εντολη να πας σε μια δανειστικη βιβλιοθηκη και να κανεις την ερευνα σου ... εχω δωσει παραπομπη ... ασε τα κολπακια σε μενα ...
quote:
Πρόσεξε μόνο, γιατί αν δεν υπάρχει η εν λόγω φράση, θα χρεωθείς για ακόμη μια φορά με συκοφαντία.

??? Θα μου θυμισεις την προηγουμενη φορα ;
quote:
Θα περιμένω να μου παραθέσεις αυτό, και στη συνέχεια θα πάμε και στα υπόλοιπα που παράθεσες, ε .... αφού βαριόταν ο γιαπετ και είπες να του δώσεις ένα χεράκι
Οπως κανεις εσυ τωρα για λογαριασμο του τρεχαγυρευε ;


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 18:21:02  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:

quote:
Στρατηγέ μου, πού λέει τέτοιο πράμα; Θα σου ήμουν υπόχρεος αν παράθετες ακριβώς το κείμενο.

Σαν στρατηγος σου δινω εντολη να πας σε μια δανειστικη βιβλιοθηκη και να κανεις την ερευνα σου ... εχω δωσει παραπομπη ... ασε τα κολπακια σε μενα ...


Ναι στρατηγέ μου το έκανα, αλλά δεν το ήβρα ο έρμος. Γι' αυτό σε ρωτώ μπας και έχεις κάνα άλλο βιβλίο εσύ ... ξέρεις από εκείνα τα ... ειδικά!

***Αυτό που παραπέμπεις δεν έχει τον τίτλο του του βιβλίου, αν δε κάνω λάθος βεβαίως-βεβαίως.


quote:

quote:
Πρόσεξε μόνο, γιατί αν δεν υπάρχει η εν λόγω φράση, θα χρεωθείς για ακόμη μια φορά με συκοφαντία.

??? Θα μου θυμισεις την προηγουμενη φορα ;

Σάμπως είναι μια και δυο μωρέ Στρατηγέ μου;


quote:

quote:
Θα περιμένω να μου παραθέσεις αυτό, και στη συνέχεια θα πάμε και στα υπόλοιπα που παράθεσες, ε .... αφού βαριόταν ο γιαπετ και είπες να του δώσεις ένα χεράκι
Οπως κανεις εσυ τωρα για λογαριασμο του τρεχαγυρευε ;


Εγώ δεν το κάνω για λογαριασμό του τρεχαγύρευε, άλλωστε, κάθε άλλο παρά βαριέται ο άνθρωπος.
Το κάνω απλά γιατί γνωρίζω την τακτική σου και καθώς δεν είναι η πρώτη φορά και λόγω του ότι πιστεύω πως όσο κι αν δεν συμφωνείς με κάτι, έχεις την υποχρέωση, τουλάχιστον όταν παραπέμπεις σε κάτι, να είσαι προσεκτικός και να παραθέτεις το κείμενο ως έχει, σωστά;

Επειδή, λοιπόν, εγώ δεν την ήβρα αυτή τη δόλια την πρόταση, όπως την παραθέτεις εσύ, είπα να σε ρωτήσω, έκανα κακά;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 18:25:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε dr jekyll

quote:
Γιατι φυσικα αν παυαν να πιστευουν στον Χριστο κ με λιγη βοηθεια απο τρτους και στον θεο γενικά, τοτε ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος.. ολοι θα καναν αμαρτιες κ δε θα χρειαζοταν να σκεφτουνε οτι ισως ετσι να καταδικαζουν την ψυχη τους σε μια επιγεια και "ανωθεν" δυστυχια..
Οτι υποβιβαζουν τη θεϊκη φυση τους..

Καλό είναι να μη γενικεύουμε. Ο δρόμος της αρετής δεν είναι απαραίτητα ο δρόμος του χριστιανισμού, ούτε οποιασδήποτε άλλης θρησκείας. Ας σοβαρευτούμε λίγο, η αρετή δε μονοπωλείται.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 18:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ, καλησπέρα.Η αναφορά μου ένα αστείο ήταν
ρε φίλε, γιατί ανέφερες τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, ενώ μιλούσαμε
για την προς Κορινθίους Α΄... Μην χαλιέσαι...
Αυτό που λέω λέει το Ευαγγέλιο του Ιωάννη, λίγο πιο πάνω απο το
κείμενο που παρέθεσες και σου έγραψα ότι ενώ το αναφέρεις, δεν το
σχολιάζεις... Εκείνο το " ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθεί ο Υιός του
ανθρώπου..." όταν πήγαν να τον επισκεφτούν Έλληνες. Αυτοί ήταν Έλληνες, γιατί
στο άλλο κείμενο, μιλάνε οι εβραίοι φαρισσαίοι, που γνωρίζοντας απο θρησκείες
και κατατάσσοντας όλους τους ειδωλολάτρες, ονόμαζαν τους ειδωλολάτρες "Ελληνες"
αφού εννοούσαν ότι θα πάει να μιλήσει στα έθνη...
Πιστεύω ότι είμαι σαφής, τώρα...
Η φράση που αναφέρεις, σε ποιό βιβλίο και παράγραφο αναφέρεται, όπως πολύ
σωστά σε ρωτάει ο πατριώτης μου, Ψηλός. Για να μιλάμε συγκεκριμένα κι όχι
αόριστα.. Εμάς μας ζητάτε πιστοποιητικό γνησιότητας για βιβλία που κανείς
πλήν ελαχίστων, δεν αμφισβητεί και συ πετάς μια φράση στο ξεκάρφωτο και πρέπει
να ψάξουε εμείς που είναι; Κάνε σοβαρή δουλειά. Περιμένουμε....( Εγώ κι ο
Ψηλός εννοώ, μην παρεξηγηθούμε πάλι...)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 19:40:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Καλό είναι να μη γενικεύουμε. Ο δρόμος της αρετής δεν είναι απαραίτητα ο δρόμος του χριστιανισμού, ούτε οποιασδήποτε άλλης θρησκείας. Ας σοβαρευτούμε λίγο, η αρετή δε μονοπωλείται.

Πιο ευκολο ειναι για τιυς ανθρωπους να διαγραφουν παρα να αλλαζουν.
Ενας ανθρωπος αδιαφορος που θα ακουγε ολα τα σκανδαλα του χριστιανισμου θα εχανε τη πιστη του, και θα ξεκινουσε να αμφισβητουσε το "θείο" γενικοτερα. Οταν λεω τριτους εννοω τους πολλους αθεους επιστημονες, φιλοσοφους, ανθρωπους μορφωμενους κλπ. Ενα ανθρωπος φτωχος σε πνευματικοτητα, ακουγοντας όσα ακουγονται για τους δήθεν ανθρωπους του θεου κ μετα ακουγοντας τους διαφορους επιστημονες, δημοσιαγρους κ.α. να λενε "τις αθεϊες" τους, πιστευεις οτι η αποφαση που θα έπερνε θα ηταν.. είμαι αθρησκος? Τι του ειναι πιο ευκολο? Και μιλαμε μαλιστα για μια αποφαση που θα την επαιρνε μεσα σε 2σεκοντ αφου ο μεσος ανθρωπος απλα αρνειτε να βαλει το μυαλο του να δουλεψει.

Αν θελεις τη γνωμη μου ι χριστιανισμος ειναι η σωστοτερη θρησκεια, εξου κ γιατι ειναι η πιο διαδεδομενη. Αν βεβαια διαφωνεις σε αυτο θα θελα να μου υποδειξεις καποια αλλα θρησκεια που θεωρεις ισαξια ή καλυτερη και βεβαια να μου πεις με βαση ποια κριτιρια εκανες την επιλογη αυτη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 21:24:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα και πάλι

Φίλε dr jekyll

quote:
Πιο ευκολο ειναι για τιυς ανθρωπους να διαγραφουν παρα να αλλαζουν.

Σωστό αυτό, αλλά γιατί το λες;

quote:
Ενα ανθρωπος φτωχος σε πνευματικοτητα, ακουγοντας όσα ακουγονται για τους δήθεν ανθρωπους του θεου κ μετα ακουγοντας τους διαφορους επιστημονες, δημοσιαγρους κ.α. να λενε "τις αθεϊες" τους, πιστευεις οτι η αποφαση που θα έπερνε θα ηταν.. είμαι αθρησκος?

Συνήθως, οι φτωχοί σε πνευματικότητα(;) άνθρωποι είναι πολύ επιρρεπείς σε πειστικές θέσεις, ανεξαρτήτως της αλήθειας αυτών. Εύκολα υποτάσσονται λ.χ. στο φόβο τους. Άρα δεν μπορώ να οσυ πω με βεβαιότητα τι θα επέλγε (ή τι θα του επέβαλαν) ο συγκεκριμένος άνθρωπος.

quote:
Αν θελεις τη γνωμη μου ι χριστιανισμος ειναι η σωστοτερη θρησκεια, εξου κ γιατι ειναι η πιο διαδεδομενη. Αν βεβαια διαφωνεις σε αυτο θα θελα να μου υποδειξεις καποια αλλα θρησκεια που θεωρεις ισαξια ή καλυτερη και βεβαια να μου πεις με βαση ποια κριτιρια εκανες την επιλογη αυτη.

Σεβαστή η γνώμη σου και πάντα με ενδιαφέρει να ακούω τις γνώμες των άλλων, ειδικά όταν είναι προσωπικές και όχι μέσω ιστοσελίδων κλπ. κλπ. Ένας λόγος ακόμα παραπάνω να τη σεβαστώ, το λοιπόν. Ασχέτως αν διαφωνώ...
Εγώ δεν έχω να υποδείξω κάποια άλλη θρησκεία, γιατί απλά είμαι άθεος (ήτοι και άθρησκος). Θεωρώ ότι η αναζήτηση του Θεού και η θρησκεία κατά συνεπαγωγή είναι μεν έμφυτες ανάγκες των ανθρώπων και συνεπώς καλώς υπάρχουν σε αυτό τον κόσμο (όταν βέβαια οι θρησκείες δε λειτουργούν διχαστικά), αλλά για μένα προσωπικά αυτή η ανάγκη δε βρίσκεται στην κοσμοθεωρία μου, οπότε απέχω. Τα κριτήρια αυτής μου της αποχής από τη θρησκεία θα έλεγα ότι είναι μία διαφορετική προσέγγιση του κόσμου γενικότερα, μία ανάγκη να βιώσω τον άνθρωπο, τη φύση, το κάθε τι έμβιο και απτό γύρω μου, η χαρά και η ενέργεια που η δράση αυτή μου αφήνει, σε βαθμό τέτοιο που δε βρίσκω λόγο να αναζητήσω κάτι υπέρτερο πνευματικά, τηστιγμή που βρίσκομαι σε ακρκετά καλή κατάσταση ισορροπίας και αρμονίας, τόσο με εμένα, όσο και με το γύρω περιβάλλον. Με αυτά που λέω, δεν ισχυρίζομαι ότι όσοι εντάσσονται σε μία θρησκεία ή αναηζτούν το θεό είναι ανισόρροποι ή δυσαρμονικοί : ίσως έτσι βρίσκουν την ισορροπία και την αρμονία τους και αυτό είναι θετι΄κο, σε μένα παλά αυτή η ανάγκη δεν υπεισέρχεται.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 23:29:44  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde


quote:
ξεμειναμε απο αποριες κιολας?? Μολις 44 σελιδες πηρε... Αντε μονο μια εμεινε.. Ας την απαντησω εγω να δοσω κ λιγο "σασπενς"..

Πρωτα απ'ολα θα σου απαντησω γιατι απο ο,τι φαινεται εσυ απο μονος σου δεν μπορεσες να σκεφτεις καποια απαντηση σε αυτο.. γιατι αν ειχες θα την ειχες γραψει σωστα?? Ωραια.. Η απαντηση μου λοιπον ειναι οτι πηγαν να τον ακριβώς επειδη ηταν ανοιχτομυαλοι κ περιεργοι φυσικα.. και εσυ το ιδιο θα εκανες στη θεση τους.. ελπιζω τουλαχιστον..

Απο εκει και περα.. προφανως οταν εγραφες το θεμα δεν ειχες στο νου σου καποια υβρη κατα του ελληνισμου.. ισως κατι ακουσες απλα.. κ ειπες να "take the shot" μημπως βγει κατι απο αυτο.. αλλα θα μου πεις ο σκοπος δεν ειναι να βγει κατι.. ο σκοπος ειναι απλα να "μπουν ψίλοι στα αυτια" του κοσμακη.. να τους κανεις να αμφισβητουν ακομα περισσοτερο το χριαστιανισμο απ ο,τι τους εκαναν οι αμαρτολοι της εκκλησιας.. για καλο σκοπο φυσικα.. ετσι δεν ειναι?? Πιστευεις οτι ο Χριστος δεν υπαρχει, οποτε θες να τους "μεταδοσεις την <<αληθεια>>".
Γιατι φυσικα αν παυαν να πιστευουν στον Χριστο κ με λιγη βοηθεια απο τρτους και στον θεο γενικά, τοτε ο κοσμος θα ηταν πολυ καλυτερος.. ολοι θα καναν αμαρτιες κ δε θα χρειαζοταν να σκεφτουνε οτι ισως ετσι να καταδικαζουν την ψυχη τους σε μια επιγεια και "ανωθεν" δυστυχια..
Οτι υποβιβαζουν τη θεϊκη φυση τους..
Ειναι που ειναι αμαρτολοι οι ανθρωποι..(ηδίως οι φτωχοι τω πνευματι..) και τα λιγα πραματα που τους τραβουσαν πισω απ το να κανουν τους αδελφους τους δυστυχισμενους(εστω κ η απειλη μιας κολασης)
τα καταργεις και τους βαζεις να τα αμφισβητισουν..


Αυτοι φιλε που ειναι αρκετα σοφοι ωστε να κανουν το καλο
χωρις να παρακινουνται απο μια απειλη ή μια πιστη, δεν χρειαζονται το "φως" σου.. να εισαι σιγουρος για αυτο..


Αυτό απευθύνεται σε εμένα;

Σε ρωτάω γιατί δεν έχεις ονομάσει τον αποδέκτη και αν αυτός είμαι εγώ, οφείλω απάντηση!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2008, 23:52:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
amalia
Αν βέβαια κάποια από τις παραστάσεις αυτές αποτελεί μια μεταγενέστερη παραποίηση για διάφορους λόγους (π.χ. τουριστικούς για συγκεκριμένα "γούστα"), καλό θα ήταν να αναφερθεί αυτό, με πηγές που να στοιχειοθετούν τον σχετικό ισχυρισμό/ένσταση

Φίλη amalia , απαντώ με κάποια καθυστέρηση στο μήνυμά σου , γιατί έλειπα για λίγες ημέρες από την βάση μου , και δεν είχα πρόσβαση στο internet .
H αναφορά μου περί πλαστότητας , αφορά την δήθεν αρχαία παράσταση του συμπλέγματος Διός και Γανυμήδη . Τη πλαστότητα του έργου αυτού την αποδεικνύει περίτρανα η επιγραφή άνω αριστερά πίσω από τον Δία .
Και ο πλέον αμελής μαθητής της στοιχειώδους εκπαιδεύσεως , γνωρίζει ότι οι πρόγονοί μας δεν θα έγραφαν ποτέ Δίας , αλλά Ζευς γιατί στην ονομαστική είναι ο Ζευς γενική του Διός ή του Ζηνός και η αιτιατική τον Δία , η οποία και επεκράτησε και σαν ονομαστική στην νεοελληνική .
Ε ! Δεν νομίζεις ότι είναι εντελώς παράλογο ο αρχαίος καλλιτέχνης να χρησιμοποιή την γραμματική Τριανταφυλλίδη για να τιτλοφορήση το έργο του ;


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 00:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Aγαπητή ar_ia,....... καλή συνέχεια...... Το ότι όπως γράφεις σε περνάνε για άντρα στα διάφορα forum, φταίει το ότι σκέφτεσαι σαν άντρας...και μιλάς σαν άντρας.......ίσως εάν μπορούσες να το αλλάξεις αυτό!!!!!

Υ.Γ......

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 00:14:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
ar_ia

ουπς Συγνώμη, τώρα είδα ότι ο sesostris είχε ήδη ποστάρει σχετική φώτο.
42 σελίδες διάβασα και δεν άντεξα να πάω παρακάτω πριν ποστάρω το link. Δεν πειράζει όμως, έχει και άλλες φώτο μέσα να τις θαυμάσετε!!!!

Αυτό το ποστ έπρεπε να ειναι πριν το άλλο αλλά τα έκανα μπάχαλο
Τεσπά, έλεγα λοιπόν ότι προσπαθούσα να θυμηθώ που είδα τώρα τελευταία τέτοια και εντελώς ξαφνικά θυμήθηκα......
Τα είδα κάπου στο (Άγιο Όρος)!!!!!
http://ethnikoi.org/tsimpoukia2.html
Α και κάτι άλλο, αν και είμαι γραφίστρια, θέλω να πιστέψετε ότι δεν έκανα κανένα μοντάζ!



Φίλη ar_ia , λόγω του ότι έλειπα μερικές ημέρες από την βάση μου , είχα βλεπεις καιρό να επισκεφθώ τα εγγόνια μου , μόλις τώρα είδα τα μηνύματά σου . Σε καλωσορίζω λοιπόν κι εγώ με τη σειρά μου και σου εύχομαι καλή παραμονή και καλή δύναμη για να αντέξης την θρησκευτική παραφροσύνη .

Οι φανατικοί χριστιανοί φίλη μου , είναι πρώτα χριστιανοί και ύστερα οτιδήποτε άλλο . Για τους φανατικούς χριστιανούς φίλη ar_ia η μόνη πραγματική θρησκεία είναι η δική τους και μάλιστα το δικό τους δόγμα . Οι υπόλοιποι χριστιανοί των άλλων δογμάτων είναι κατάπτυστοι αιρετικοί .
Ο φανατισμός τους φίλη μου είναι τόσος , που δεν τους αφήνει να κατανοήσουν ότι εκτός από τον δικό τους τρόπο επικοινωνίας με το Θείο υπάρχουν και άλλοι τρόποι που διαμορφώθηκαν από την κουλτούρα και την ιστορία των άλλων λαών , και θεωρούν τις άλλες θρησκείες Σατανικά δημιουργήματα . Ο χειρότερος όμως εχθρός για τη θρησκεία τους και γι’ αυτούς φυσικά είναι η αρχαία Ελληνική φιλοσοφία και ο πολιτισμός , και γι’ αυτόν τον λόγο στην προσπάθειά τους κατά το παρελθόν να τον εξαφανίσουν κατέστρεψαν το 90% της ελληνικής γραμματείας καίγοντας βιβλιοθήκες και τους συγγραφείς στη πυρά των συγγραμμάτων τους .

Όμως και με το 1% που απέμεινε φίλη ar_ia , το φως του Ελληνικού πολιτισμού ήταν αρκετό για να διαλύση τα σκοτάδια της ασιατικής αυτής θεομηνίας , και να αποτελέση την βάση για την αναγέννηση του πολιτισμού . Όντας λοιπόν αδύναμοι να συγκρουστούν με την Ελληνική σκέψη γιατί δεν μπορούν να ανέβουν στο επίπεδό της , προσπαθούν με διάφορους τρόπους να την πλήξουν κατεβάζοντάς την στο δικό τους επίπεδο . Όμως για να κάνη κάποιος αντιπαράθεση με την ιστορία αν μη τι άλλο θα πρέπη να διαβάση αρκετά , και αυτοί σαν unius libri hominem (άνθρωποι του ενός βιβλίου) όπως είχα γράψει παλαιότερα , γιατί οι φανατικοί χριστιανοί τα μόνα βιβλία που διαβάζουν είναι τα θρησκευτικά και όσα τους επιτρέπει ο πνευματικός τους , δεν έχουν στη πλειοψηφία τους τις απαιτούμενες γνώσεις και δεν μπορούν να αντιπαρατεθούν με σοβαρά επιχειρήματα .

Για να λύσουν το πρόβλημα αυτό οι καθοδηγητές της εκκλησίας και συνάμα να αποτρέψουν τον κίνδυνο να διαβάσουν οι πιστοί άλλα βιβλία και ξυπνώντας να τους φύγουν , συνέστησαν ομάδες ειδικών απολογητών , που μέλημά τους είναι να ερευνούν τα ιστορικά βιβλία , να απομονώνουν μεμονωμένα περιστατικά , και διαστρεβλώνοντας την ιστορία με αναφορές σε αναξιόπιστους ιστορικούς που αντάλλαξαν την πλαστή ιστορία που έγραψαν κατά παραγγελία με χρήμα και έδρες σε πανεπιστήμια , να τα παρουσιάζουν σαν κανόνα , δίνοντάς τους μασημένη τροφή αντιπαράθεσης την οποία αναδημοσιεύουν παπαγαλίζοντας δίχως να γνωρίζουν γιατί είναι έτσι .
Επίσης συνέστησαν για τον σκοπό αυτό και ομάδες οι οποίες κρυμμένες πίσω από ένα nic name απαντούν σαν ένα άτομο .

Έτσι λοιπόν και ο Σαμουήλ , χριστιανικά σκεπτόμενος , πίστεψε ότι με το να παραθέση στο forum τις αρχαίες ερωτικές παραστάσεις , θα μπορούσε να πλήξη τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων παρουσιάζοντάς τον σαν πολιτισμό διαφθοράς , αχαλίνωτου σεξισμού και ακολασίας . Ο Σαμουήλ όμως , ο οποίος σημειωτέον κατά το παρελθόν σε ένα post του είχε απειλήσει τα οπίσθιά μας με τις ερωτικές του προτιμήσεις , σίγουρα δεν γνωρίζει ότι υπάρχει κάποιο βιβλίο που λέγεται «Το Συμπόσιο» του Πλάτωνος ούτε καν σαν τίτλο όχι να το διαβάση , διαφορετικά αν το είχε διαβάσει , δεν θα αποτολμούσε κάτι τέτοιο γιατί θα γνώριζε το μέγεθος της γελοιοποίησής του .
Όπως επίσης δεν σκέφθηκε και το ότι αν ύστερα από 2500 χρόνια ανακαλύψει κάποιος σε ανασκαφές τις εκατοντάδες φωτογραφίες με τα όργια μεταξύ μοναχών του (Αγίου) Όρους , θα συμπεράνη αναλόγως σκεπτόμενος ότι οι αλαξο..λίες μεταξύ των ρασοφόρων συμπεριλαμβάνονται στη θρησκεία τους και είναι μέρος του εκκλησιαστικού τελετουργικού .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 00:45:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Μπορεί για σένα αρχαία θρησκεία να σημαίνει Ελλάδα και κατ αποκλειστικότητα,
αλλά, κι οι υπόλοιποι 10 εκατμ, και λοιπά, Έλληνες, έχουμε το δικαίωμα του
αυτοπροσδιορισμού και της αντίληψης της λέξης Έλληνας...

Για τον εαυτό σου φίλε trexagireve , έχεις το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού , δεν μπορείς όμως να έχεις άποψη και για τους υπόλοιπους Έλληνες τους οποίους ανεβάζεις μάλιστα στα 10 εκατομμύρια , και να τους κατατάσσης στους φανατικούς χριστιανούς . Εξ άλλου το δημοψήφισμα για τις ταυτότητες παρ’ όλη την κινητοποίηση , τις φιλότιμες προσπάθειες του αλήστου μνήμης αρχιεπισκόπου , και τα διπλοψηφίσματα , έδειξε άλλα ποσοστά και δεν προσφέρεται για τέτοιου είδους επηρμούς . Και κάτι ακόμα , η ελληνικότητα και ο πατριωτισμός δεν είναι μονοπώλιο των χριστιανών , αλλά όλων των ελλήνων !
quote:
trexagireve
Δίκαια πράγματα, δεν μπορώ να πω...
Για την υπογραφή σου, που λές, θέλω να πιστεύω ότι αντιλαμβάνεσαι
τι λέει κι εφόσον το κυκλοφοράς, πρέπει να δέχεσαι και την ανάλογη
με αυτο ερώτηση... Κάπως με κείνη την αρχαία εληνική σχολή που είχε
στην προμετωπίδα της το εξής; " απαγορεύεται η είσοδος σε αδαείς και
ανόητους..." Για να εισπράξει το ανάλογο: " Και ο ιδρυτής, απο ποια εισοδο
θα μπαίνει;"

Για τη ιστορική ακρίβεια φίλε trexagireve , τέτοια επιγραφή δεν υπήρξε ποτέ σε καμία αρχαία ελληνική σχολή . Αν γνωρίζεις εσύ κάτι διαφορετικό περιμένω να με πληροφορήσης πότε και σε ποια .
Το σχόλιο αυτό το έκανε ο κυνικός φιλόσοφος Διογένης για κάποιον πλούσιο Αθηναίο που είχε βάλει μια πινακίδα στην πόρτα του σπιτιού του, που έγραφε «Μηδέν εισίτω κακόν» , και ο Διογένης σχολίασε , «Ο ουν κύριος της οικίας πού εισέλθη ?»


*

Edited by - Sesostris on 21/11/2008 01:21:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 01:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Βλέπεις φίλε μου εγώ ξέρω το "Έλλην και φιλοσοφία εισί δύο
τινά αναπόσπαστα"· μαρτυρεί δε και ο Απόστολος των εθνών
Παύλος λέγων:" Έλληνες σοφίαν ζητούσιν."

Οι έλληνες φίλε trexagireve , δεν ζητούσαν αλλά έδιναν σοφία ! Εκτός τούτου εκ του πονηρού δεν παραθέτεις ολόκληρο το κείμενο που γράφει .

…επειδή και Ιουδαίοι σημείον αιτούσι και Έλληνες σοφίαν ζητούσιν , ημείς δε κηρύσσομεν Χριστόν εσταυρωμένον , Ιουδαίοις μεν σκάνδαλον , Έλλησι δε μωρίαν …

Οπότε το νόημα είναι εντελώς διαφορετικό από αυτό που πας να παρουσιάσης επειδή δεν σημαίνει ότι οι Έλληνες ζητούν σοφία , αλλά ότι ενώ οι Ιουδαίοι για να πιστέψουν σε κάτι θέλουν Θεϊκό σημάδι , οι Έλληνες αρνούνται να πιστέψουν κάτι αν δεν περιέχει σοφία, και αυτά που εμείς κηρύσσουμε για το Χριστό για μεν τους Ιουδαίους είναι σκανδαλώδη , για δε τους Έλληνες βλακείες . Και το πλήρωσαν ακριβά .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 01:17:58  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Sesostris, εγώ περίμενα να βρεί το θάρρος να το γράψει μόνος του, μέχρι και πού θα το βρεί του έγραψα.

Δεν υπήρχε πιθανότητα, ε;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 01:37:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Αγαπητέ Sesostris κατ΄αρχάς σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα.

Σε ευχαριστώ πολύ επίσης και για την ενημέρωση, αν και κάποια πράγματα τα υποψιαζόμουν, από τον τρόπο που απαντούν και φυσικά μου έκανε εντύπωση ότι όταν τους ρωτάς να θυμηθούν τι έχουν πει σε άλλο ποστ που έχουν κάνει απλά δεν θυμούνται, πως είναι δυνατόν....! Διάβασα βέβαια και κάποιες μπηχτές πάνω σε αυτό από κάποια μέλη, απλά εσύ μου τα επιβεβαίωσες!!
Δυστυχώς οι σκοτεινές εποχές του μεσαίωνα υπάρχουν ακόμη απ΄ότι βλέπω αλλά με ποιό εξελιγμένο τρόπο!
Με όλα αυτά που έχω διαβάσει έως τώρα και τον φανατισμό που επικρατεί και χριστιανή να ήμουν θα είχα αλλαξοπιστήσει, αυτό είναι το μόνο σίγουρο! Δεν βλέπω καμία διαφορά με τους φανατικούς μουσουλμάνους, μα καμία!!!!!

europaios2

quote:

Aγαπητή ar_ia,....... καλή συνέχεια...... Το ότι όπως γράφεις σε περνάνε για άντρα στα διάφορα forum, φταίει το ότι σκέφτεσαι σαν άντρας...και μιλάς σαν άντρας.......ίσως εάν μπορούσες να το αλλάξεις αυτό!!!!!

Υ.Γ......


xmmmm..... Συνήθως με αποκαλούν γατούλα, αλλά τέσπα, λογικό είναι είναι να μην μπορείς να ξεχωρίσεις μία ΓΥΝΑΙΚΑ όταν συναναστρέφεσαι μόνο με θεούσες! Να το κοιτάξεις αυτό.....
Αν και από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι...είναι λογικό να αντιδράς έτσι, γυναίκα τώρα εγώ και να την λέω σε άντρες??? Ευτυχώς που πέρασε η αρχική μορφή του μεσαίωνα (να, αυτό είναι θαύμα όντως) γιατί με έβλεπα κρεμασμένη!

Μήπως μπορεί κάποιος από τους διαχειριστές να μου πει γιατί αργεί τόσο πολύ εδώ όταν φορτώνω σελίδες?
Ευχαριστώ!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 02:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Έτσι λοιπόν και ο Σαμουήλ , χριστιανικά σκεπτόμενος , πίστεψε ότι με το να παραθέση στο forum τις αρχαίες ερωτικές παραστάσεις , θα μπορούσε να πλήξη τον πολιτισμό των αρχαίων Ελλήνων παρουσιάζοντάς τον σαν πολιτισμό διαφθοράς , αχαλίνωτου σεξισμού και ακολασίας

Αυτά τα οποία παρέθεσα βρίσκονται στα μεγαλύτερα μουσεία του κόσμου. Το ότι δεν τα ζητάμε πίσω, για προφανείς λόγους, δε σημαίνει ότι δεν είναι αρχαία ελληνικά δημιουργήματα. Τα έχουνε εξετάσει αρχαιολόγοι και ιστορικοί και πρόκειται για αττικά αγγεία του 5ου π.Χ. αιώνα.

quote:
Ο Σαμουήλ όμως , ο οποίος σημειωτέον κατά το παρελθόν σε ένα post του είχε απειλήσει τα οπίσθιά μας με τις ερωτικές του προτιμήσεις

Ο Σαμουήλ αναφερόμενος στο μέλος "άθεος", που είχε υποννοήσει ότι όλοι οι παπάδες είναι ομοφυλόφιλοι-παθητικοί, του είχε πει κατα λέξη ότι:

"Εάν ήμουνα παπάς, και με τον χαρακτήρα που έχω καλά κάνω και δεν είμαι, θα σου πρότεινα να έρθεις μαζί με όλη σου την παρέα και να δούμε μετά ποιός θα φύγει με τσούξιμο"

Δεν απείλησα κανέναν.

quote:
σίγουρα δεν γνωρίζει ότι υπάρχει κάποιο βιβλίο που λέγεται «Το Συμπόσιο» του Πλάτωνος ούτε καν σαν τίτλο όχι να το διαβάση , διαφορετικά αν το είχε διαβάσει , δεν θα αποτολμούσε κάτι τέτοιο γιατί θα γνώριζε το μέγεθος της γελοιοποίησής του.

Το βιβλίο το έχω στη βιβλιοθήκη μου, εδώ και πολλά χρόνια.

quote:
Όπως επίσης δεν σκέφθηκε και το ότι αν ύστερα από 2500 χρόνια ανακαλύψει κάποιος σε ανασκαφές τις εκατοντάδες φωτογραφίες με τα όργια μεταξύ μοναχών του (Αγίου) Όρους , θα συμπεράνη αναλόγως σκεπτόμενος ότι οι αλαξο..λίες μεταξύ των ρασοφόρων συμπεριλαμβάνονται στη θρησκεία τους και είναι μέρος του εκκλησιαστικού τελετουργικού.

Μετά απο 2500 χρόνια, όπου τα φύλλα της κάθε κίτρινης φυλλάδας σαν την Espresso θα έχουνε λιώσει, οι τοιχογραφίες των εκκλησιών και των μοναστηριών θα απεικονίζουνε αγίους και όχι όργια, μιας και η Εκκλησία δεν αποθανατίζει σε αγγεία και δεν επικροττεί σαν "θείο" ή σαν "άρμα που οδηγεί στον ουρανό" τον ομοφυλοφιλικό έρωτα, αλλά τον καταδικάζει. Εάν βγαίνουνε μερικοί ομοφυλόφιλοι ανάμεσα στους μοναχούς και εσύ συμπεραίνεις ότι αυτός είναι κανόνας και όχι η εξαίρεση, σου προτείνω να διαβάσεις το "Γεροντικόν" να δεις τι ακριβώς αναφέρει για τους κίναιδους.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 02:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ar_ia

quote:
xmmmm..... Συνήθως με αποκαλούν γατούλα, αλλά τέσπα, λογικό είναι είναι να μην μπορείς να ξεχωρίσεις μία ΓΥΝΑΙΚΑ όταν συναναστρέφεσαι μόνο με θεούσες! Να το κοιτάξεις αυτό.....

Έχουνε γίνει πειράματα σε πανεπιστήμια για να δούνε εάν μπορεί μια ομάδα ατόμων να ξεχωρίσει απο το γραπτό λόγο, εάν ο συγγραφέας είναι γυναίκα ή άντρας και τα περισσότερα καταλήγουνε ότι κάτι τέτοιο είναι σχεδόν αδύνατον.

Οι μόνοι που ίσως μπορούνε να το καταλάβουνε κάτι είναι οι ειδικοί της υπηρεσίας πληροφοριών της Αμερικής, της ΣΙΑ, όπου είχανε έρθει για να διαπιστώσουνε το ποιός είναι ο συγγραφέας των προκυρήξεων της τρομοκρατικής οργάνωσης 17 Νοέμβρη. Αλλά ακόμα και αυτοί δεν ήτανε σίγουροι εάν ανάμεσα στους συγγραφείς των προκυρήξεων βρίσκεται και μια γυναίκα ή όχι. Την έρευνα την είχε δημοσιεύσει Το Ποντίκι πριν απο πολλά χρόνια.

Επομένως το να λές "είμαι γατούλα" και "Είμαι πραγματική γυναίκα και όχι θεούσα" εκλαμβάνονται σαν απολογία. Μια γυναίκα θα έλεγε ένα "χέστηκα για το τι πιστεύεις", και δε θα έκανε τέτοια "κουνήματα".

Έχω υποψίες ότι είσαι ένα γνωστό μέλος αρσενικού γένους απο εδω μέσα, που συνηθίζει να στέλνει και προσωπικά μειλ, προσποιούμενος τη γυναίκα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 21/11/2008 02:35:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 09:29:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:


Οι μόνοι που ίσως μπορούνε να το καταλάβουνε κάτι είναι οι ειδικοί της υπηρεσίας πληροφοριών της Αμερικής, της ΣΙΑ, όπου είχανε έρθει για να διαπιστώσουνε το ποιός είναι ο συγγραφέας των προκυρήξεων της τρομοκρατικής οργάνωσης 17 Νοέμβρη. Αλλά ακόμα και αυτοί δεν ήτανε σίγουροι εάν ανάμεσα στους συγγραφείς των προκυρήξεων βρίσκεται και μια γυναίκα ή όχι. Την έρευνα την είχε δημοσιεύσει Το Ποντίκι πριν απο πολλά χρόνια.

Επομένως το να λές "είμαι γατούλα" και "Είμαι πραγματική γυναίκα και όχι θεούσα" εκλαμβάνονται σαν απολογία. Μια γυναίκα θα έλεγε ένα "χέστηκα για το τι πιστεύεις", και δε θα έκανε τέτοια "κουνήματα".


Ναι, έχεις απόλυτο δίκιο, δεν το σκέφτηκα....

quote:

Έχω υποψίες ότι είσαι ένα γνωστό μέλος αρσενικού γένους απο εδω μέσα, που συνηθίζει να στέλνει και προσωπικά μειλ, προσποιούμενος τη γυναίκα.



Ας υιοθετήσω λοιπόν αυτό που μου προτείνεις.... Χέστηκα για το τι πιστεύεις!!!!!

[/quote]


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 10:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αλήθεια είναι τελικά ότι η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας...
Αγαπητέ μου sesostris, ξεκινώ επίτηδες απο τη μέση των θέσεων σου στα μηνύματα
σου, επειδή το θεμα ανάγνωσης είναι πολύ σημαντικό, αφου΄είναι γραπτό
και ΄μενει και το ξαναβλέπεις και δεν μπορει να μη δεις το λάθος σου...
Φίλε μου, η εθελούσια σταύρωση του Κυρίου ήταν μωρία για τους Έλληνες
που πίστευαν στη γενναιότητα που πήγαινε με εκείνη την εποχή και δεν μπορούσαν
να δουν στην άμεση εφαρμογή, μια τέτοια θυσία Θεού...Αυτό δεν έρχεται σε
αντιδειαστολή με το πιο πάνω "Έλληνες σοφίαν ζητούσιν..." Άλλο η αναζήτηση
της σο΄φίας κι άλλο η εφαρμογή μιας τέτοιας αλτρουιστικής πράξης, απο πλευράς Θεού,
που, βάση των δικών τους θεών, δεν τον είχαν για τόσο συμπονετικό προς τον άνθρωπο... Πιστεύω είναι εύκολο να το καταλάβεις, αν το διαβάσεις κάποιες φορές...
Εννοιολογικά είναι πολύ εύκολο...
Το πόσο, πάλι χριστιανοί σε ποσοστά είναι οι 10 εκατομ. Έλληνες, θα σε γελάσω, αλλά
μετά θα πάμε στο πόσο ειδωλολατρες είναι το 0,1% των αρχαιολατρών και θα μπλέξουμε...
Καλύτερα ας μείνουμε σε χοντρές γραμμές,ποιοί είναι συντριπτική πλειψηφία
ώστε να ξέρουμε τι λέμε, για να μην εκφυλίζουμε την συζήτηση...
Αυτά τα 10 εκατομ. φίλε μου, έχουν δικαιώματα που κι εσύ πιστεύεις ότι έχεις..
Αλλά σίγουρα ότι,π.χ. δεν πρέπει να υπάρχει χριστιανικός ναός σε ακτίνα 10 χλμ,
που έχω διαβάσει κάπου,είναι υπερβολή αρχαιολατρών και δείχνει ότι όσοι λένε τέτοια, πιστεύουν ότι είναι περισσότεροι...
Εσείς φίλε μου,εσύ, ο Γιάπετ,ο Μακεδόν, κλπ, μιλάτε για αποκλειστικά δικαιώματα
στην ελληνικότητα, όχι εμείς...
Εσείς συκοφαντείτε και υβρίζετε την πλειοψηφία του ελληνικού λαού, όχι εμείς...
Περί της αρχαίας ρήσης οικίας ή ακαδημίας, επίτηδες δεν θα σε διαψεύσω για να
δεις πόσα λάθη κάνεις, αλλά το νόημα του έδωσες καμιά σημασία ή κοιτούσες το
δάχτυλο;Φίλε μου, με αφορισμούς και κατηγορίες, δείχνεις στριμωγμένος που κινείται
νευρικά,δεν χρειάζεται, δεν μοιράζουμε ή χωρίζουμε τιποτα...
Απλά συζητάμε για την αλήθεια των συκοφαντιών που θέτει ο Γιάπετ, περί ύβρεων,
όταν συμβαίνει ακριβώς το αντίθετο και δεν μπορεί να διαφωνούμε σε κάτι τόσο έντονα
εμφανές.....
Αυτά για τώρα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 14:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
Ναι στρατηγέ μου το έκανα, αλλά δεν το ήβρα ο έρμος. Γι' αυτό σε ρωτώ μπας και έχεις κάνα άλλο βιβλίο εσύ ... ξέρεις από εκείνα τα ... ειδικά!
"ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ" , εκδ. οικος "Γρηγοριος Παλαμας" , ετος εκδ. 1980 .

Στο διαδυκτιο (που εψαξες) δε κυκλοφορει ...

quote:
Σάμπως είναι μια και δυο μωρέ Στρατηγέ μου;
Ενωπιον ολων σε προκαλω να αναφερεις εστω μια ...
quote:
Εγώ δεν το κάνω για λογαριασμό του τρεχαγύρευε, άλλωστε, κάθε άλλο παρά βαριέται ο άνθρωπος.
Το κάνω απλά γιατί γνωρίζω την τακτική σου και καθώς δεν είναι η πρώτη φορά και λόγω του ότι πιστεύω πως όσο κι αν δεν συμφωνείς με κάτι, έχεις την υποχρέωση, τουλάχιστον όταν παραπέμπεις σε κάτι, να είσαι προσεκτικός και να παραθέτεις το κείμενο ως έχει, σωστά;

Επειδή, λοιπόν, εγώ δεν την ήβρα αυτή τη δόλια την πρόταση, όπως την παραθέτεις εσύ, είπα να σε ρωτήσω, έκανα κακά;


Εκανες κακα!

=================================================


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 15:29:39  Εμφάνιση Προφίλ
Γιαπετ:
quote:
Αυτό απευθύνεται σε εμένα;

Σε ρωτάω γιατί δεν έχεις ονομάσει τον αποδέκτη και αν αυτός είμαι εγώ, οφείλω απάντηση!!


Εγω:

quote:
Απο εκει και περα.. προφανως οταν εγραφες το θεμα δεν ειχες στο νου σου καποια υβρη κατα του ελληνισμου.

Γραφεις ενα θεμα κατηγορώντας χωρίς αποδείξεις.
Απ τη στιγμη που δεν δινεις αποδειξεις το θεμα ειναι απ την αρχη ανυποστατο. Το να κανεις το κοπο να υποστηριξεις τα λεγομενα σου μετα απο 6 μηνες απ τον αρχικο μηνυμα ειναι λυπιρο και ευπροσδεκτο για τωρα. Και λεω για τωρα γιατι εχω βαρεθει να απανταω σε "επιχειρηματα" που δεν εχουν αιτιολογιση. Οι διευκρινισεις είναι βεβαια πάντα ευπροσδεκτες.

Πρωτα απο όλα επαναεξετασα το μηνυμα που εβαλες σε παραθεση για να δω
γιατι δεν μου απαντησες αμεσα αλλα ρωτησες πρωτα "αν απευθυνεται σε εμενα". Μια ερωτηση "παγιδα" που απο μονη της να με καθοδηγησει σε κάποια τουλαχιστον απ τα γραφομενα μου που θες να θιξεις. Γι αυτο κ θα τα θιξω εγω προκαταβολικά για να σε βγάλω απ τον κόπο κ ετσι να μεινουν μονο τα ουσιωδη που αφορουν το θεμα αυτο στο επομενο μηνυμα σου(πιστευω θα υπαρχει επομενο..).

λοιπον, ειπα

quote:
ισως κατι ακουσες απλα.. κ ειπες να "take the shot" μημπως βγει κατι απο αυτο..

Αυτο ειναι μια πολυ καλη υποθεση δεδομενου οτι στο 1ο σου μηνυμα δεν παραθετεις επιχειρηματα.. αυθαιρετη υποθεση.. αλλα βάσιμη


quote:
αλλα θα μου πεις ο σκοπος δεν ειναι να βγει κατι..

Εδω θα μου λεγες "και πού ξερεις τι θελω εγω?".Ξερω οτι οι πεποιθησεις σου ειναι αντιχριστιανικες. Και οτι αυτο που γινεται στο φόρουμ γένικα κ το οποιο κανεις φανερά κ εσύ λέγετε "ρητορία". Η τεχνη του να πειθεις δηλαδη. Τωρα γιατι να θελει καποιος να πεισει.. εχει ψυχολογικα αιτια οπως εχω προαναφερει- κατι βεβαια που ειναι πασιφανεστατο απ το συναισθημα που μεταφερεται στον αναγνωστη διαβάζοντας τα μηνυματα. Στη περιπτωση αυτου θεματος ειναι τα συναισθηματα της αμφιβολίας και του θυμού. Τα οποια οπως απεδειξα στο μηνυμα που παραθετεις Γιαπετ, κακο προκαλεί παρά καλό.

Edited by - Dr Jekyll Mr Hyde on 21/11/2008 15:58:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 16:00:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλός:
Φίλε helios2012,
Θα σου πω πώς το καταλαβαίνω εγώ.
Ο Ιησούς δεν είπε ψέματα. Σύμφωνα με τη Χριστιανική Πίστη ο Ιησούς, κατά την επίγεια ζωή του, ήταν και υιός ανθρώπου.
Ο υιός του Θεού, όντας θεός και ως Θεός, δεν έχει ανάγκη να δοξασθεί, έτσι δεν είναι;

Ναι, ο υιός του ανθρώπου, ένας όπως εσύ και εγώ, θα δοξασθεί.
αλλά
Δεν δοξάζεται ο Ιησούς ως άνθρωπος αλλά ως Θεός. Διαμέσου του ανθρώπου Ιησού θα δοξασθεί ο Θεός.


Φίλε Ψηλέ,

Επίτρεψέ μου να μην απαντήσω στα λόγια σου, για τον απλούστατο λόγο ότι οφείλω να σεβαστώ τη φιλοξενία που μου παρέχει το παρόν θέμα, καθώς και την επιθυμία του θεματοθέτη, να περιοριστούμε σε σχόλια όσον αφορά το ''ύβρεις κατα των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία''.
Ήδη, μερικές σελίδες παραπάνω, συμμετείχα σε κάτι παρόμοιο...
Κρατώ βέβαια το δεδομένο ότι σου οφείλω μιαν απάντηση, αλλά αυτό όπως αντιλαμβάνεσαι, δεν μπορεί να γίνει στο παρόν θέμα, γιατί θα παρεκτραπούμε ή πιό απλά, θα βγούμε εκτός θέματος και είναι κάτι που σε μένα δεν αρμόζει ή τουλάχιστον το προσπαθώ, έστω και αν αρκετές φορές αποτυγχάνω.
Θα φροντίσω λοιπόν είτε να βρώ κάποιο θέμα στο οποίο να συζητήσουμε απ'αυτού, είτε να φτιάξω ένα καινούργιο θέμα, όπου θα συμπεριλαμβάνεται και ο στοχασμός σου.

Προς το παρόν και μέχρι να γίνει αυτό, θα περιμένω να μου απαντήσεις σε ένα άλλο θέμα,(''ερμηνείες για έναν κόσμο χωρίς θεό/θρησκείες'') στο οποίο μου έθεσες κάποια ερωτήματα και στα οποία προσπάθησα να σου απαντήσω...
Δεν συμφωνείς πως, μες στα πλαίσια που καθορίζουν έναν υγιή και εποικοδομητικό διάλογο, ''οφείλεις'' σαν αντάξιος συνομιλητής να κάνεις, με τη σειρά σου,ένα σχόλιο, πάνω στα λεγόμενά μου και τα οποία ανέπτυξα πάνω σε ερωτήσεις που μου έθεσες?
Περιμένω λοιπόν να τα πούμε αλλού και φυσικά δεν ξεχνώ τι σου οφείλω, αν θέλω φυσικά να θεωρώ εαυτόν συνομιλητή και όχι μονολογητή!

Σας ευχαριστώ όλους για την κατανόησή σας...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 17:01:55  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde, στο μήνυμα που έστειλες μόλις, πάνω - πάνω προσδιορίζεις ότι απευθύνεται σε μένα, γράφωντας το ψευδώνυμό μου.

Σ' εκείνο για το οποίο σε ρώτησα αν απευθύνεται σε μένα, δεν έκανες το ίδιο, επομένως σωστά σε ρώτησα, αν ήταν για μένα.

Θα μπορούσες να το είχες κάνει και να έχεις αποφύγει αυτό το παραμιλητό και τη μεταφυσική ερμηνεία των προθέσεών μου.

Φαντάζομαι να κατανοείς ότι δεν με αφορούν οι υποθέσεις που κάνεις, προσπαθώντας να απαντήσεις ο ίδιος, σε ερωτήσεις που υποβάλλεις σε μένα.

Μπορεί να είσαι καλλίτερος στη συζήτηση με τον εαυτό σου, αλλά εδώ μιλάς με... άλλους, οπότε θα πρέπει να περιμένεις τις απαντήσεις τους, εφόσον ρωτάς κάτι, με τρόπο που να γίνεται αντιληπτό.

Μου επιτρέπεις λοιπόν, να τοποθετηθώ ΚΙ ΕΓΩ, στις παρατηρήσεις σου.

Το εισαγωγικό μήνυμα του θέματος αναφέρει γενικά την κατεύθυνση της συζήτησης και οριοθετεί το αντικείμενό το.

Στην πορεία και κατά την ανάπτυξη, αν είχες διαβάσει και τα υπόλοιπα μηνύματα, θα έβλεπες ότι οι ύβρεις που υπάρχουν στα εκκλησιαστικά βιβλία, αναφέρθηκαν και από εμένα, αλλά και από άλλους συνομιλητές.

Αν εσύ θεωρείς ότι μετά από 6 μήνες, υποστηρίζω αυτά που φαντάζεσαι και το βρήσκεις λυπηρό, είναι κάτι που δείχνει τη σοβαρότητα που αντιμετωπίζεις ένα διάλογο η οποία, κατά τη γνώμη μου, δείχνει ότι ευκαιριακά πετάγεσαι σ' ένα θέμα για να "γράψεις"...

Τέλος το τι θα σου έλεγα, αν μου έλεγες και θα σου έλεγα ότι μου έλεγες, είναι μια αποτυχημένη προσπάθεια να δημιουργήσεις εντυπώσεις και να πέισεις (όπως κατηγορείς εμένα ότι κάνω), δεν ξέρω ποιούς και γιατί...

Αντιδράσεις επί του θέματος, περίμενα και εκφράστηκαν κατά καιρούς, όμως αυτό είναι απέλπιδα προσπάθεια αποφυγής συγκεκριμένης θέσης, σε συγκεκριμένο θέμα.
Παράδειγμα εσύ που κάνεις ότι αγνοείς την ουσία του θέματος και το αντικείμενό του, εκτός αν πράγματι αγνοείς τις ύβρεις που περιέχουν τα "ιερά" βιβλία.
Άλλο παράδειγμα ο φίλτατος τρεχα...., που επίσης προσπαθεί να αποφύγει σχολιασμό των ύβρεων, έχοντας επιλέξει να με "ρωτάει" συνεχώς, κάτι που στην πρώτη σελίδα του παρόντος είναι φαρδύ πλατύ, απλωμένο στα... μάτια του.

Θα μπορούσα λοιπόν, να ξαναπαραθέσω τα επίμαχα σημεία, αλλά δεν το κάνω, όχι για να μην επαναληφθούν μηνύματα που υπάρχουν ήδη στο θέμα, αλλά επειδή με διασκεδάζει η αφέλεια που έχετε κάποιοι και θέλω να δω, έως πού μπορεί να φθάσει.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 17:53:26  Εμφάνιση Προφίλ
Δηλαδή ΑΔΙΑΒΑΣΤΕ η πλήρης αναφορά είναι η παρακάτω;


"ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ" , εκδ. οικος "Γρηγοριος Παλαμας" , ετος εκδ. 1980 .
Ιωαννης Χρυσοστομος , εις τον μακαριον Βαβυλαν , λογος Β΄, παρ. α΄ :

Μπορείς να μου αναφέρεις και τη σελίδα;;

- - - - - - - - - - - -
Ναι φίλε helios2012, έχεις δίκαιο. Θα σου απαντήσω και σε αυτό που με ρώτησες και ας συνεχίσουμε την παρούσα συζήτηση σε κάποιο άλλο θέμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 22:06:50  Εμφάνιση Προφίλ
Προσεξε, λεω
quote:
ξεμειναμε απο αποριες κιολας?? Μολις 44 σελιδες πηρε... Αντε μονο μια εμεινε.. Ας την απαντησω εγω να δοσω κ λιγο "σασπενς"..
Ποιά μια μπορει να εννούσα? Μημπως αυτη δυο μηνυματα πίσω?

quote:
δεν έκανες το ίδιο, επομένως σωστά σε ρώτησα, αν ήταν για μένα.

Και γιατι δεν απαντουσες έτσι κι αλλιως? Αν μου απαντουσες θα σου ελεγα "Το μηνυμα δεν πηγαινε σε σενα".. βεβαια σε ποιον αλλον θα μπορουσε να πηγαινε?

quote:
Στην πορεία και κατά την ανάπτυξη, αν είχες διαβάσει και τα υπόλοιπα μηνύματα, θα έβλεπες ότι οι ύβρεις που υπάρχουν στα εκκλησιαστικά βιβλία, αναφέρθηκαν και από εμένα, αλλά και από άλλους συνομιλητές.

Υβρης ηταν? Κοιτα ξανα. "Των Ελληνων αυτο.. των Ελληνων εκεινο.."
Δεν ειναι παρα αναφορες στην πλανη της παλαιας θρησκειας και των όσων φανατισμενων με αυτη. Βεβαια αυτο ειναι καταφανερο. Αυτο που δεν ειναι καταφανερο ειναι η υβρης. Γιατι βεβαια δεν λεει "Οι χαζοι οι ελληνες..", "Οι παλιανθρωποι οι ελληνες" και οτιδηποτε που θα μπορουσε να θεωρηθει υβρης γενικά. Θα μου πεις τωρα αν υπηρχε καποια καταφάνερη υβρης στις γραφες ειτε θα ειχε παραπονεθε πολύς ο κοσμος για αυτη. Αλλα φυσικα εμεις επειδη δε παμε το χριστιανισμο θα πρεπει να βρουμε κάτι στις γραφες που να δινει εστω κ μια υπονοια ύβρης προς τους έλληνες.. γιατι βεβαια οι ευαγγελιστες ειχαν προσωπικη βεντετα με τους ελληνες.. δεν τους πηγαιναν ρε παιδι μου..

και φυσικα αυτο στο οποιο δε δοθηκε σημασια παρα συνεχισε η μάταια συζητηση(γιατι αν ειχε δοθει σημασια η συζητηση θα ειχε ληξη)
ει το εξης που ειπωθηκε:
"

quote:
Βέβαια θα πρέπει να επισημάνουμε ότι όλοι αυτοί είναι κατά δήλωσιν τους χριστιανοί, για εμένα δεν είναι, είναι πιστοί της δικής τους θρησκείας, της "εκκλησιαστικής", της "ιεραρχικής" ή όπως θέλεις τη λες.

Θέλω να πω ότι οι αντιφάσεις είναι μάλλον της "εκκλησίας" (άλλη μια λέξη που άλλαξε νόημα ή μάλλον διαστρεβλώθηκε από αυτούς) και όχι του χριστιανισμού
"

λες

quote:
Φαντάζομαι να κατανοείς ότι δεν με αφορούν οι υποθέσεις που κάνεις, προσπαθώντας να απαντήσεις ο ίδιος, σε ερωτήσεις που υποβάλλεις σε μένα.

Αφορουν εμενα, γιατι θα μπορουσες να μου πεις κατι σαν αυτο
quote:
προσπάθεια να δημιουργήσεις εντυπώσεις και να πέισεις (όπως κατηγορείς εμένα ότι κάνω)

Αν και δε θεωρω το να "ρητορευει" καποιος κατι αρνητικο, ειναι αληθεια οτι σου αποδιδω προσωπικά αυτο τον χαρακτηρισμο, ενω ηθελα να το κρατησω περισσοτερο σε ενα γενικο επιπεδο, γιατι απλά ειναι κατι που γινεται γεκικως κ που το κανω ΚΑΙ εγω.
Ειχα πει.

quote:
Εδω θα μου λεγες "και πού ξερεις τι θελω εγω?".Ξερω οτι οι πεποιθησεις σου ειναι αντιχριστιανικες. Και οτι αυτο που γινεται στο φόρουμ γένικα κ το οποιο κανεις φανερά κ εσύ λέγετε "ρητορία". Η τεχνη του να πειθεις δηλαδη. Τωρα γιατι να θελει καποιος να πεισει.. εχει ψυχολογικα αιτια οπως εχω προαναφερει- κατι βεβαια που ειναι πασιφανεστατο απ το συναισθημα που μεταφερεται στον αναγνωστη διαβάζοντας τα μηνυματα(εννοώντας τα μηνυματα του φόρουμ γενικά)*.

*Πριν κανω εντιτ το μηνυμα και για περιπου 40 λεπτα ειχα γραψει μετα απο αυτη τη προταση "Πραμα το οποιο αναγνωριζω και σε δικα μου μηνυματα". Πιστευω καποιος συντονιστης ή καποιος που ειχε μπει εκεινα τα 40 λεπτα μπορει να στο επαληθευσει αυτο(θα ηταν καλυτερο μαλιστα να μπει κ ολοκληρο το προ-εντιταρισμενο μηνυμα). Δηλαδη δε σε κατηγορουσα, παρα εκανα αναφορα ενος(αρνητικου ή όχι) φαινομενου που περιλαμβανε και εμενα. Επειδη ειμουνα όμως σχετικα βιαστικος προφανως θεωρησα εκεινη τη στιγμη οτι ειχα κανει ξεκαθαρο τι ηθελα να πω. Κοιτα, αν μπορεις να πεισεις-ρητορεψεις καλο για σενα, και για τον καθενα προσωπικα.. τωρα το πόσο ηθικα σωστο ειναι, ειναι ενα αλλο θεμα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 22:57:46  Εμφάνιση Προφίλ
Dr Jekyll Mr Hyde

quote:
Ποιά μια μπορει να εννούσα? Μημπως αυτη δυο μηνυματα πίσω?

Δεν μπαίνω στη διαδικασία να φαντάζομαι, διότι θεωρώ ότι συζητώ με ανθρώπους που μπορούν να είναι συγκεκριμένοι (όχι όλοι βέβαια, δυστυχώς).

quote:
Και γιατι δεν απαντουσες έτσι κι αλλιως? Αν μου απαντουσες θα σου ελεγα "Το μηνυμα δεν πηγαινε σε σενα".. βεβαια σε ποιον αλλον θα μπορουσε να πηγαινε?

Δηλαδή για να δικαιολογηθεί η παράλειψή σου, πρέπει εγώ να είμαι λάθος που δεν κατάλαβα;

Κανένα πρόβλημα, το χρεώνομαι, όμως συνήθως, πριν τοποθετηθώ σε οτιδήποτε, επιδιώκω να είναι σαφές και αν δεν είναι, προσπαθώ να το διευκρινήσω.


quote:
Υβρης ηταν? Κοιτα ξανα. "Των Ελληνων αυτο.. των Ελληνων εκεινο.."
Δεν ειναι παρα αναφορες στην πλανη της παλαιας θρησκειας και των όσων φανατισμενων με αυτη. Βεβαια αυτο ειναι καταφανερο. Αυτο που δεν ειναι καταφανερο ειναι η υβρης. Γιατι βεβαια δεν λεει "Οι χαζοι οι ελληνες..", "Οι παλιανθρωποι οι ελληνες"

Αν για σένα η αναφορά στων «Ελλήνων τη μωρίαν», δεν είναι ταυτόσημο με το «οι ΄Ελληνες είναι χαζοί», για μερικούς, όπως εγώ, είναι.

Αν το «Έρρει των Ελλήνων τα σαθρά πλάνης σεβάσματα» δεν είναι προσβλητικό για σένα, για κάποιους, όπως εγώ, είναι.

Όπως και το «ότι πάσαν Ελλήνων απετέφρωσεν μανίαν», επίσης.

Ή αν δεν σε πειράζει να λέγεται στους ναούς των χριστιανών, μέσα στη χώρα μας τα:


"1. ... και την Ελληνικήν μυθολογίαν, και των κτισμάτων λατρείαν τη καθαρά και αμώμω των Χριστιανών Πίστει προστριβομένοις, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
2. Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων και τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
3. Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ
4. Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και Ελληνικά ρήματα ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
5. Τοις ευσεβείν μεν επαγγελομένοις, τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη και Καθολική Εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γής, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς, ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
6. Τοις την μωράν των έξωθεν (=Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
7. Τοις λέγουσιν, ότι οι των Ελλήνων σοφοί κρείττονες εισί κατά πολύ, και ενταύθα, και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ."

εμένα με πειράζουν...


quote:
και οτιδηποτε που θα μπορουσε να θεωρηθει υβρης γενικά. Θα μου πεις τωρα αν υπηρχε καποια καταφάνερη υβρης στις γραφες ειτε θα ειχε παραπονεθε πολύς ο κοσμος για αυτη.

Παραπονέθηκε μέχρι και ο πρώην πρόεδρος, Κωστής Στεφανόπουλος, αν θυμάσαι...

Αλλά το παπαδαριό....

quote:
Αλλα φυσικα εμεις επειδη δε παμε το χριστιανισμο θα πρεπει να βρουμε κάτι στις γραφες που να δινει εστω κ μια υπονοια ύβρης προς τους έλληνες.. γιατι βεβαια οι ευαγγελιστες ειχαν προσωπικη βεντετα με τους ελληνες.. δεν τους πηγαιναν ρε παιδι μου..

Πάλι προδικάζεις....

quote:
*Πριν κανω εντιτ το μηνυμα και για περιπου 40 λεπτα ειχα γραψει μετα απο αυτη τη προταση "Πραμα το οποιο αναγνωριζω και σε δικα μου μηνυματα". Πιστευω καποιος συντονιστης ή καποιος που ειχε μπει εκεινα τα 40 λεπτα μπορει να στο επαληθευσει αυτο(θα ηταν καλυτερο μαλιστα να μπει κ ολοκληρο το προ-εντιταρισμενο μηνυμα). Δηλαδη δε σε κατηγορουσα, παρα εκανα αναφορα ενος(αρνητικου ή όχι) φαινομενου που περιλαμβανε και εμενα. Επειδη ειμουνα όμως σχετικα βιαστικος προφανως θεωρησα εκεινη τη στιγμη οτι ειχα κανει ξεκαθαρο τι ηθελα να πω. Κοιτα, αν μπορεις να πεισεις-ρητορεψεις καλο για σενα, και για τον καθενα προσωπικα.. τωρα το πόσο ηθικα σωστο ειναι, ειναι ενα αλλο θεμα..

Δεν αμφιβάλλω ότι είναι έτσι, αλλά εγώ σχολίασα αυτό που είδα...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 23:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro
γιαπετ
quote:
εμένα με πειράζουν...

Γειά σας.

Αυτό δεν σε πείραξε?

http://www.greekalert.com/2008/11/blog-post_12.html

Kόψτε φάτσα και βγάλτε συμπέρασμα

Πως τον είπαμε Jeremy Clarcson??
Αρε Ιερεμία..

Edited by - allzzaro on 21/11/2008 23:26:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 23:32:39  Εμφάνιση Προφίλ
Πρωτα απ ολα να πω οτι το προηγουμενο μου μηνυμα το εστηλα καταλαθος και χρειαζεται πολλες διορθωσεις τις οποιες δεν μπορεσα να κανω επειδη οταν μπαινω ως μελος ειναι απλά αδυνατο να συνδεθω με οπιαδηποτε σελιδα του σάιτ, λογω της αργης ταχυτητας. Το ειχα 1 ωρα κ βαλε 1 ΩΡΑ να φορτωνει για νε βαλει στη διορθωση.. και ούτε με εβαλε! αααααααααααααα!!
Τεσπα, η ουσια δεν αλλαζει, το νοημα δίνετε.

quote:
Παραπονέθηκε μέχρι και ο πρώην πρόεδρος, Κωστής Στεφανόπουλος, αν θυμάσαι...

Ναι, γιατι βασικα δεν ηταν οι ευαγγελιστες που γραφαν τις υβρεις αλλα αυτοι της εκκλησιας.. αμαν δλδ αυτη η εκκλησια.. τεσπα, απ ο,τι φαινεται αυτοι που γραψαν τα κειμενα ήταν σε ενα βαθμο φανατισμενοι με τη "νεα θρησκεια" και ετσι γραψαν ο,τι ανοησια μπορεί ενας φανατικος να γραψει. Παρ'ολα αυτα δεν ειναι ολα τα αποσπασματα που αναφερθηκαν ανθελληνικα, αλλα κυρίως ανθ-ειδολολατρικα.. Δεν ηταν δηλαδη και ολοι φανατισμενοι, ή ανθελληνες κοκ

quote:
Δεν αμφιβάλλω ότι είναι έτσι, αλλά εγώ σχολίασα αυτό που είδα...

Καλα ναι.. κ γω σημερα δεν τα πηγαινα καλά.. άλλα διαβαζα άλλα καταλαβαινα, άλλα εγραφα, άλλα ηθελα να γραψω ασ'τα να πανε. Η δε συνδεση μου εν τω μεταξυ να πηγαινει με ταχυτητα χελωνας κ εγω να βιάζομαι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2028809
Maintained by Digital Alchemy