ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 12:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Παίζουμε το παιχνίδι των λέξεων φίλε μου elo...
Βλέπεις αυτό που λέω εδώ και λίγα ποστ είναι ότι δεν
φτάνει που δεν καταλαβαίνουμε ποιός και τι είναι σε μαντρί και ποιοί
άνθρωποι μαντρώνουν,μάντρωμα απο μάντρωμα που έχει διαφορά, πιάσαμε τώρα
και τη διάκριση μαντριού απο μαντρί..
Δηλαδή το παλιό κλασσικό χρυσό κλουβί, είναι καλύτερο απο τα άλλα γιατί
είναι χρυσό, παύει να είναι κλουβί, ρε δικέ μου;
Κάπου να καταλαβαίνουμε όταν δεν στέκουν αυτά που λέμε...
Το κλάμπ σας φίλε μου στα ελληνικά λέγεται κι αυτό μαντρί, ή στην αργκό,
αν θέλεις.. Αλλά είναι κι αυτό μαντρί... Εγώ ήθελα να μιλάμε άνθρωποι
με ανθρώπους κιόχι το μαντρί μας και το μαντρί σας... Κατινιές, νοικοκυρών,
μου θυμίζει...
Μπορούμε, αν πάψουν οι υποκρισίες κι οι διαχωρισμοί... θέμα αποφάσεων
είναι αν τελικά εξυπηρετείται με την ύπαρξη μιας τέτοιας πλατφόρμας επικοινωνίας,
όπως το εδώ φόρουμ, η επικοινωνία, ή δεν άντεξε την πρόκληση το πάθος
των ανθρώπων...Και εννοώ όλους μας...
Κάποια στιγμή, επαναλαμβάνω, πρέπει να δοθεί προσοχή στο τι χάνουμε, για
το όποιο όφελος, που νομίζουμε ότι έχουμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 13:14:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ trexagireve, η έκφραση που απηύθυνα στον elo "Join the club" είχε να κάνει με αυτό που σου ανέφερε κι ο ίδιος:

quote:
Το join the club έχει να κάνει με την συνεχόμενη εμμονή το να ομαδοποιείς τα πάντα και τους πάντες

Σου έχω αναφέρει δεκάδες φορές σε μηνύματα μου να σταματήσεις να υποθέτεις για τους συνανθρώπους σου και να αφήσεις τον εαυτό σου να ακούσει αυτά που έχει να σου πει ο άλλος.
Όταν τον ομαδοποιείς και του κολλάς ταμπέλες με τόσο αυθαίρετο τρόπο, αποκλείεις αυτομάτως τον εαυτό σου από την διαδικασία να γνωρίσει τα όσα πρεσβεύει ο συνομιλητής σου αλλά και να λάβει αυτά που έχει να σου δώσει.

Ως εκ τούτου λοιπόν, δεν αναφέρομαι σε κανένα ιδεολογικό "μαντρί", σε καμία "συνάθροιση" και σε κανένα σταύλο.
Θα ήθελα όμως να μου εξηγήσεις κάτι από τα γραφόμενα σου:

quote:
Ο πληθυντικος, όπως πολύ σωσ΄τα κατάλαβες, αφορά το σύνολο
που ανήκει ο φίλος μας, όπου ισχύουν τα ίδια

Επειδή δεν έχω δει καμία δήλωση του elo ότι ανήκει σε κάποιο συγκεκριμένο σύνολο, υπέδειξε μου σε παρακαλώ το σημείο που βρίσκεται μια τέτοια δήλωση του.
Διότι εάν δεν υπάρχει μια τέτοια δήλωση, θα θεωρήσω τουλάχιστον ότι προσπαθείς να δημιουργήσεις λανθασμένες εντυπώσεις κι ότι προσπαθείς να ταμπελοποιήσεις αδίκως έναν συνομιλητή σου.

Αγαπητέ Dr Jekyll Mr Hyde αναφέρεις:

quote:
Απο εκει και περα.. εσυ φιλε Dying_Incubus γιατι εχεις βαλει ταμπελα "κακο" πανω απ την εννοια "ταμπελωποιηση"?
Θελετε να μιλισουμε ουσιαστικα? Ας μιλησουμε ουσιαστικα λοιπον. Υπαρχουν αυτοι που αντιμαχονται τον χριστιανισμο και αυτοι που τον υποστηριζουν. Οι πρωτοι ειναι "εμεις" και οι δευτεροι ειναι "εσεις".

Πρώτα απ' όλα, δεν έχω αναφέρει τη λέξη "κακό" όσον αφορά την ταμπελοποίηση, είναι μια λέξη γενικότερα που αποφεύγω για να προσδιορίσω κάτι.
Αυτό που έχει αναφερθεί για την ταμπελοποίηση και την αυθαίρετη ομαδοποίηση ανθρώπων για την δημιουργία "στρατοπέδων" είναι ότι είναι υποτιμητική για ένα συνομιλητή μας και παραβιάζει τα όρια της προσωπικότητας του.
Στον παρόντα Χώρο Συζητήσεων λοιπόν όπου - ανάμεσα στ' άλλα - προωθείται η ελευθερία του νου, η κατάργηση των νοητικών δεσμών και καλουπιών που μπορεί να έχει δημιουργήσει ένας άνθρωπος συνειδητά ή ασυνείδητα κι η ελευθερία του Λόγου, η ταμπελοποίηση κι η τσουβαλοποίηση ανθρώπων και συνειδήσεων δεν είναι αποδεκτές.

Όπως έχει ξαναγραφτεί επίσης πολλάκις - κι ειδικά στην Κατηγορία .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-. - η δημιουργία στρατοπέδων κι η κατάταξη συνομιλητών μας σε κάποιο από αυτά, επίσης δεν είναι αποδεκτά.

quote:
Οσον αφορα την κουραση εχεις δικαιο.Αν βεβαια ως συντονιστης πληρωνετε για να κανει αυτη τη δουλεια τοτε δεν εχεις δικαιο.

Όπως έχει γραφτεί εδώ και χρόνια στις Συζητήσεις, ο Συντονιστής/Διαχειριστής δεν πληρώνεται για το συντονιστικό του έργο.
Για κάποιες επιλογές που κάνουμε οι άνθρωποι, για κάποιες ευθύνες που επωμιζόμαστε συνειδητά και για ένα έργο που αποφασίζουμε να αναλάβουμε, ο γνώμονας δεν είναι πάντα το χρήμα ή κάποιο υλικό όφελος.
Μπορεί να είναι αξίες πολύ ανώτερες από το χρήμα όπως η αγάπη για κάτι, η φροντίδα με την οποία θέλει να περιβάλλει αυτό που τον εκφράζει, η διάθεση του να προσφέρει κάτι σ' αυτό ώστε να το βοηθήσει - στο μέτρο που μπορεί - να αναπτυχθεί κι η εσωτερική χαρά που βιώνει μέσω αυτής της προσφοράς.

Όσον αφορά το απόσπασμα από το μήνυμα που απέστειλες στις 14/11/2008, 16:05:33:

quote:
Ειναι μια εξωμολογιση αυτη απο μερος σου.. αλλα εν ταξει εμεις σε καταλαβαινουμε γιατι και εμεις δεν ειμασταν παντα λογικοι, ξερεις, ολοι μας εχουμε υπαρξει παιδια, οποτε και φυσικα αναγνωριζουμε τις "κουτσουκελες" των αλλων, αφου τις εχουμε κανει και οι ιδιοι σε καποια φαση της ζωης μας. Ειναι πραματα που τα εχουμε βιωσει. Δεν ειμαστε και αφελεις δα. Επισης, αυτη τη πληροφορια τη γραφεις ως μια αποψη που εχεις ακουσει ή ως ενα κανονα? Υποθετω το 1ο
Γιατι φυσικα οτιδηποτε ειναι ανθρωπινο ειναι και αμφισβητισιμο
Αν ειναι απ τον φρόιντ τοτε ειναι σιγουρα και σεξουαλικο

θα πρέπει να ομολογήσω πως μου επιβεβαιώνει το ρητό:

"Όλοι μας κρύβουμε μέσα μας ένα παιδί"

Φαίνεται λοιπόν πως σε κάποιους το παιδί αυτό εμφανίζεται πολύ πιο συχνά από το αναμενόμενο.
Όταν "αποσυρθεί" λοιπόν, θα μπορέσουμε να συνεχίσουμε τον διάλογο μας.

Αγαπητέ europaios2 αναφέρεις:

quote:
Δε μπορεί όταν ο τρέχαγύρευε βάζει ταμπέλες να γίνεται θέμα, αλλά όταν βάζει για παράδειγμα ο άθεος ή ο γιαπετ να μην τρέχει κάστανο..... Όπως δεν μπορεί όταν υβρίζεται και εμπαίζεται το ιερότερο πράγμα της θρησκείας μας που είναι η Θεία Κοινωνία, πάλι ο συντονιστής να σφυρίζει αδιάφορα...........γιατί ο ρόλος του τότε γίνεται μονόπλευρος και επικίνδυνος........που σημαίνει ότι η ταμπελοποίηση ήδη έχει γίνει από τον Συντονιστή......

Παραβλέποντας την επιλεκτική κρίση που κάνεις, θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής.
Θέλεις ο Χώρος όπου συμμετέχεις να έχει Συντονιστή ή κάποιον Συντονιστή ο οποίος θα είναι σύμφωνος με τις δικές σου πεποιθήσεις και δεν θα επιτρέπει σε κανέναν άνθρωπο στα πλαίσια της αναζήτησης κι έρευνας του να θέτει υπό έλεγχο και διερεύνηση τα δόγματα και τις αρχές κάθε θρησκείας - συμπεριλαμβανομένης και της δικής σου;

Εάν θέλεις το δεύτερο, λυπάμαι αλλά μάλλον ατύχησες...
Εάν θέλεις το πρώτο, υποθέτω πως θα συμφωνήσεις μαζί μου πχ ότι τα λεγόμενα του trexagireve:

quote:
Τι να παρεξηγήσεις απο ένα τραγοπόδαρο κτήνος,
προφανώς δείγμα τερατογέννηση, που έτρεχε με κατσίκες και
σάτυρους στα βουνά καιτα λαγκάδια, φίλε Σαμουήλ;
Ξέρουμε και σήμερα ποιοί τρέχουν σε βουνά και για ποιούς
λόγους. Το ίδιο ίσχυε και τότε... Σεξ, σεξ, με ότι νάναι,
απο ακατάσχετη σεξομανία... Απο χρόνια λιγούρα.... Αυτά τα
έχον πει οι ίδιοι οι αρχαίοι ημών πρόγονοι, οι οποίοι,
καταπιεζόμενοι απο τα τότε ιερατεία, υπέφεραν κάτω απο τον
ζυγό τέτοιων τεράτων και των οπαδών τους.

είναι υβριστικά και εμπαικτικά για την θρησκεία κάποιων συνανθρώπων σου, σωστά;




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 13:38:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Απο πότε, φίλε μου D Incubus, είναι ύβρεις οι
θέσεις των αρχαίων προγόνων μας περί του Πάνα; Πολλοί έχουν
χαρακτηρίσει έτσι τον Πάνα κι..αυτό ήταν.. Μήπως έχεις άλλη γνώμη;
Δεν ήταν ένας σάτυρος που γυρνούσε στα βουνά και εκμαύλιζε παιδιά
άνδρες, γυναίκες και ζώα; Δεν είναι αυτά αποδεκτά, απο όσους ασχολούνται,
είπα τίποτε καινούργιο, που φέρει διαφωνία;Ή πρέπει να
τα βλέπουμε όλα συμβολικά, ακόμη και τα αίσχη, για να κρύβουμε την αλήθεια;
Φίλε μου περι ομαδοποιήσεων καλά θα ήταν να άκουγες και κανέναν άλλο για το
πως δείχνουν εδώ τα πράγματα...Να έβλεπες καθαρά κι όχι υπο γωνία...
Γιατί ο κόσμος τόχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι...
Έχουμε δρόμο για τον αληθινό και ειλικρινή, ελεύθερο διάλογο, φίλε.. Μπορούμε,
όμως, αν γίνουμε ειλικρινείς και συνειδητοποιήσουμε αυτό που ζητάμε...
Ρε φίλε μας δουλεύεις; εσύ και άλλοι μας βάζετε σε "κλάμπ", αλλά κι εσας, ως αναξιοπαθούντων(!!!) απο μας,πράγμα που αυτόματα κάνει κι εσάς... σύλλογο,
πάλι εμείς τις κατηγορίες;
Πάλι εσείς οι ωραίοι;Αυτοπροσδιορισμό, μπορούμε να κάνουμε όλοι, αλλά διάλογο,
λίγοι...
Έλα ρε σύ,μπορείς καλύτερα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 14:49:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Απο πότε, φίλε μου D Incubus, είναι ύβρεις οι
θέσεις των αρχαίων προγόνων μας περί του Πάνα; Πολλοί έχουν
χαρακτηρίσει έτσι τον Πάνα κι..αυτό ήταν.. Μήπως έχεις άλλη γνώμη;
Δεν ήταν ένας σάτυρος που γυρνούσε στα βουνά και εκμαύλιζε παιδιά
άνδρες, γυναίκες και ζώα; Δεν είναι αυτά αποδεκτά, απο όσους ασχολούνται,
είπα τίποτε καινούργιο, που φέρει διαφωνία;Ή πρέπει να
τα βλέπουμε όλα συμβολικά, ακόμη και τα αίσχη, για να κρύβουμε την αλήθεια;

εσύ πιστεύεις ότι ο πάνας κόβει βόλτες στην ύπαιθρο και το κάνει με ότι βρει;

άρα δεν είναι παράξενο που πιστεύεις και στην εγκυμοσύνη από τον κρίνο και τα άλλα ευτράπελα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 15:27:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

quote:
Απο πότε, φίλε μου D Incubus, είναι ύβρεις οι
θέσεις των αρχαίων προγόνων μας περί του Πάνα; Πολλοί έχουν
χαρακτηρίσει έτσι τον Πάνα κι..αυτό ήταν.. Μήπως έχεις άλλη γνώμη;
Δεν ήταν ένας σάτυρος που γυρνούσε στα βουνά και εκμαύλιζε παιδιά
άνδρες, γυναίκες και ζώα; Δεν είναι αυτά αποδεκτά, απο όσους ασχολούνται,
είπα τίποτε καινούργιο, που φέρει διαφωνία;Ή πρέπει να
τα βλέπουμε όλα συμβολικά, ακόμη και τα αίσχη, για να κρύβουμε την αλήθεια;

εσύ πιστεύεις ότι ο πάνας κόβει βόλτες στην ύπαιθρο και το κάνει με ότι βρει;

άρα δεν είναι παράξενο που πιστεύεις και στην εγκυμοσύνη από τον κρίνο και τα άλλα ευτράπελα


Δεν το πιστεύει ο Τρεχαγύρευε. Οι αρχαίοι Έλληνες το πίστευαν. Εδώ τον βλέπουμε σε τρυφερές στιγμές με την Ασπρούλα.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:09:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Μία μικρή παρέμβαση και θα την κάνω από αυτό το θέμα, γιατί δε με ενδιαφέρει, απλά κάπου έπρεπε να θέσω το ερώτημα :
Φίλε europaios2 στην ψηφιακή σου υπογραφή γράφεις τη ρήση του Ηράκλειτου "Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοεί ο Ηράκλειτος όταν αναφέρεται στην ομορφιά του Θεού;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:41:21  Εμφάνιση Προφίλ
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν σήμερα, άνθρωποι που πιστεύουν σε παρθενογεννήσεις, κρίνους, εγκληματίες "άγιους", "θαυματουργές" εικόνες, "θαυματουργά" οστά, παπούτσια που λειώνουν οι πεθαμένοι απ' τις βόλτες που κόβουν και τόσες άλλες ανησίες, να θεωρούν προσβλητικό τον πνευματικό αποκλεισμό απ' την πνευματικότητα (πνευματικό μαντρί), όταν αυτός επισημαίνεται από κάποιους οι οποίοι διαβάζουν τις "απόψεις" τους;;;

Ιδιαίτερα, όταν έχουν φθάσει σε σημείο να χλευάζουν, κάτι που δεν μπορούν να αντιληφθούν, όπως το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα και γνώση...

Το λυπηρό είναι ότι ΚΑΙ αυτοί (οι περισσότεροι) είναι απόγονοι αυτών των Ελλήνων!!

Πώς γίνεται να παραθέτει κάποιος φωτογραφία του Πάνα με μια κατσίκα και να το θεωρεί εξωφρενικό, αφού αυτό "βλέπει" σ' αυτήν και ταυτόχρονα να θεωρεί θεϊκό το τσατσιλίκι της Σάρας ή την αιμμομειξία του Λωτ ή ότι ο χριστός μάζευε τις πόρνες, που τον ζούσαν, για να τις φέρει στον... ίσιο δρόμο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Edited by - γιαπετ on 15/11/2008 16:43:19Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:44:11  Εμφάνιση Προφίλ
Ας ρίξουμε και μια ματιά σε μερικά τρυφερά ζευγάρια...

Δαβίδ και Ιωνάθαν

Ιησούς και Ιωάννης

Πόσο ταιριαστά...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ macedon

Να αρχίσουμε να λέμε για τα ζευγάρια της αρχαίας Ελλάδας, που δεν ήτανε απλά φίλοι, αλλά αλλαξοκώληδες;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 16:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Φίλοι Γιάπετ και Μακεδόν, καλα τα αισθηματικά έργα,
αλλά ο κόσμος θέλει τσόντα και ξέρει που να τη βρεί...
Καλά για ύβρεις σε εκκλησιαστικά βιβλία ούτε λόγος.. Δείξτε λοιπόν,
θέαμα στο λαό... Φίλε Σαμουήλ, για δείξε μερικά πιο πιπεράτα
μελανόμορφα αγγεία...Να ζεσταθούμε λίγο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:04:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Έφτασεεεε

Himerus, θεός του έρωτα μεταξύ ανδρών.

Στην ελληνική μυθολογία, ο Himerus ήταν η προσωποποίηση της σφοδρής λαγνείας και της σεξουαλικής επιθυμίας, γιος της Αφροδίτης και του Άρη. Ήταν ο αδελφός του Έρωτα, ο προστάτης της αγάπης μεταξύ ανδρών, και ο Αντέρως ήταν η ενσωμάτωση της αγάπης με ανταπόκριση. Διέθετε, σαν τους δύο αδελφούς του (Έρωτας και Αντέρως), ένα τόξο και βέλη, και με αυτά δημιουργούσε την ερωτική επιθυμία και τη σφοδρή λαγνεία στους άνδρες.

Πηγή: βικιπέδια

Μάλλον το Αντέρως έρχεται απο το Κωλάντερος...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”


Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 17:05:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:07:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
O Πάν και ο Δάφνης.

Στην ελληνική μυθολογία, ο Δάφνης ήταν γιος του Ερμή και μιας νύμφης από τη Σικελία. Ποιμένας και φλαουτίστας, ήταν ο εφευρέτης της ποιμενικής ποίησης. Μία ναϊάδα (ενδεχομένως η Εχεναείς ή η Νόμια) τον ερωτεύθηκε, αλλά δεν της ήταν πιστός. Για να τον εκδίκηθεί, είτε τον τύφλωσε είτε τον μεταμόρφωσε σε πέτρα. Ο Πάν τον ερωτεύθηκε επίσης και τον δίδαξε να παίζει με το φλάουτο του Πάν.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Daphnis



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 17:08:11Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:09:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Ηρακλής και Ιόλαος.

Ως γιος του Ιφικλή, ο Ιόλαος ήταν ανιψιός του Ηρακλή. Ενεργούσε συχνά ως ηνίοχος και σύντροφος του Ηρακλή. Σύμφωνα με τον Πλούταρχο στο έργο «Η ζωή του Πελοπίδα», ο Ιόλαος αναφέρεται επίσης ως ο αγαπημένος του Ηρακλή, και στην εποχή του Αριστοτέλη, στον τάφος του στη Θήβα υπήρχε μια θέση όπου οι δύο εραστές ορκίσθηκαν αμοιβαία πίστη. Βρέθηκε σε έναν τάφο κοντά στη αρχαία Praeneste, μια αναπαράσταση του 4ου αιώνα π.Χ., όπου ο θεός έρωτας βρίσκεται ανάμεσα στον Ιόλαο και τον Ηρακλή.

Ο Ιόλαος παρείχε την ουσιαστική βοήθεια στον Ηρακλή στη μάχη του ενάντια στη Λερναία Ύδρα, στον δεύτερο του άθλο. Βλέποντας ότι ο Ηρακλής έχανε από το πολυκέφαλο τέρας, το οποίο έβγαζε δύο κεφάλια για κάθε ένα που κοβόταν, ο Ιόλαος έτρεξε για να βοηθήσει, καυτηριάζοντας κάθε λαιμό που ο Ηρακλής αποκεφάλιζε. Ο Ηρακλής έδωσε στη σύζυγό του, Μεγάρα, ηλικίας τριάντα τρίων ετών, στον Ιόλαο, μετά από δεκαέξι χρόνια - φαινομενικά επειδή η θέα της του υπενθύμιζε τη δολοφονία των τριών παιδιών τους. Είχαν μια κόρη, τη Λειπεφιλήυη. Όταν πέθανε ο Ηρακλής, ο Ιόλαος άναψε τη νεκρική πυρά.

Πηγή: http://en.wikipedia.org/wiki/Iolaus


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:11:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
samuel1974
Να αρχίσουμε να λέμε για τα ζευγάρια της αρχαίας Ελλάδας, που δεν ήτανε απλά φίλοι, αλλά αλλαξοκώληδες;;

Εννοείς ότι τα παραπάνω ζευγάρια που παράθεσα δεν ήταν; Γιατί εμένα τέτοιοι μου φαίνονται... πώς το είπες... "αλλαξοκώληδες". Είναι και κείνος ο ξεβράκωτος με το σεντόνι κοντά στον Ιησού... ξέρεις... ενισχύει αυτές τις απόψεις.

Α, για ενημέρωσή σου... Αυτά που παραθέτεις είναι μυθολογικά πρόσωπα. Χαίρομαι πάντως που τα συγκρίνεις με τα πρόσωπα του χριστιανισμού, καθώς, όπως γνωρίζουμε από τα μαθηματικά της Α΄ Δημοτικού, μόνον όμοια πράγματα συγκρίνονται.

Μυθολογικά και τα χριστιανικά πρόσωπα. Μάλιστα. Δεν το περίμενα αυτό από σένα. Ομολογώ πως με εξέπληξες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:18:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Εδώ βλέπουμε έναν άντρα να δαχτυλίζει ένα αγοράκι.

Εδώ βλέπουμε έναν άντρα να φιλάει "φιλικά" ένα αγόρι.

Εδώ βλέπουμε έναν άντρα να πιάνει έναν άλλον.

Κι εδώ βλέπουμε μια ερωτική περίπτυξη ανδρών σε συμπόσιο.


Λεπτομέρεια απο το αγγείο.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 15/11/2008 17:24:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:29:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Πιστεύω ότι πλέον χρειάζεται και μια συνειδητοποίηση
ότι ο κόσμος δεν τρώει κουτόχορτο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 17:39:48  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....


quote:
Καλά για ύβρεις σε εκκλησιαστικά βιβλία ούτε λόγος..


για να σταματήσει η κρίση του samuel1974, μήπως μπορείς να μου πεις, τι σημαίνει αυτό που έγραψες;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 18:57:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εννοώ ότιαυτά που έλεγε το θέμα περί ύβρεων των
εκκλησιαστικών βιβλίων ενάντια στους Έλληνες,φίλε γιάπετ,
έγιναν καπνός κι απλά για μια ακόμη φορά, βγάζεις χολή
ενάντια στον χριστιανισμό... Ή δεν είναι έτσι;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 19:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
O samuel1974, αγαπητέ helios2012 σας έβαλε Ναααα!!! κάτι ματομπούκαλα......

quote:
elo:
Μα αγαπητέ ευρωπαίε για αυτό σου δίνω τον τίτλο και τον συγγραφέα …

Για να ψάξεις να βρεις και να λύσεις την κάθε απορία, μόνος σου, εκτός και αν υπάρχει άλλο λόγος που ρωτάς…

Τώρα για το συγκεκριμένο θέμα του φόρουμ, δυστυχώς για άλλη μια φορά βλέπω ότι καταλήγει πάλι σε μια «κόντρα» που δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει κάθε φορά να συμβαίνει αυτό.



Eγώ όταν μου ζητάνε κάτι τους το δίνω εάν το έχω. Εάν δεν το έχω απλά λέω ότι δε γνωρίζω.......εσύ γιατί θέλεις να με στείλεις Αθήνα μέσω Αμερικής? Αφού έχεις το βιβλίο γιατί δεν απαντάς στην ερώτηση?

quote:
kostakis:
Φίλε europaios2 στην ψηφιακή σου υπογραφή γράφεις τη ρήση του Ηράκλειτου "Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."
Μπορείς να μου εξηγήσεις τι εννοεί ο Ηράκλειτος όταν αναφέρεται στην ομορφιά του Θεού;

Ότι περικλείει η έννοια της λέξεως ομορφιά!

quote:
γιαπετ:
Πώς είναι δυνατόν να υπάρχουν σήμερα, άνθρωποι που πιστεύουν σε παρθενογεννήσεις, κρίνους, εγκληματίες "άγιους", "θαυματουργές" εικόνες, "θαυματουργά" οστά, παπούτσια που λειώνουν οι πεθαμένοι απ' τις βόλτες που κόβουν και τόσες άλλες ανησίες, να θεωρούν προσβλητικό τον πνευματικό αποκλεισμό απ' την πνευματικότητα (πνευματικό μαντρί), όταν αυτός επισημαίνεται από κάποιους οι οποίοι διαβάζουν τις "απόψεις" τους;;;

Ιδιαίτερα, όταν έχουν φθάσει σε σημείο να χλευάζουν, κάτι που δεν μπορούν να αντιληφθούν, όπως το αρχαίο Ελληνικό πνεύμα και γνώση...

Το λυπηρό είναι ότι ΚΑΙ αυτοί (οι περισσότεροι) είναι απόγονοι αυτών των Ελλήνων!!

Πώς γίνεται να παραθέτει κάποιος φωτογραφία του Πάνα με μια κατσίκα και να το θεωρεί εξωφρενικό, αφού αυτό "βλέπει" σ' αυτήν και ταυτόχρονα να θεωρεί θεϊκό το τσατσιλίκι της Σάρας ή την αιμμομειξία του Λωτ ή ότι ο χριστός μάζευε τις πόρνες, που τον ζούσαν, για να τις φέρει στον... ίσιο δρόμο;;;


quote:
macedon:
Ας ρίξουμε και μια ματιά σε μερικά τρυφερά ζευγάρια...

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:19:08  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίοι, δεν... αντιλαμβάνεστε, ε;;;

Τι να κάνουμε υπάρχουν οι διαφορές μεταξύ των ανθρώπων, όπως τις έχει ορίσει ο θεός.

Βάλτε τα μ' αυτόν, αφού τα λέτε και συχνά!!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:21:26  Εμφάνιση Προφίλ
Αφήστε τον samuel1974 να παραληρεί και να βγαίνει τελείως εκτός θέματος...(Το οποίο είναι ''Ύβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...'')

Το μόνο που καταφέρνει είναι να διασκεδάζει τον κάθε αναγνώστη που έχει μελετήσει την ελληνική μυθολογία!

Και μόνο η πηγή(wikipedia) απ'την οποία παραθέτει τα όσα έχει ποστάρει, προκαλεί άφθονο γέλιο σε όσους τυγχάνει να έχουν στη βιβλιοθήκη τους, την ''Μυθολογία των Ελλήνων'' απ'τον Κ.Κερένυϊ (εκδ.οίκος Βιβλιοπωλείον της Εστίας, Ι.Δ. Κολλάρου & ΣΙΑ Α.Ε.)

Αλλά φυσικά η wikipedia είναι τζάμπα ενώ το βιβλίο κοστίζει 30 ευρώ!

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

Δε μου λές samuel1974 σε ποια ελληνική μυθολογία αναφέρονται τα αποσπάσματα της wikipedia που μας ανέφερες?
Ή μήπως δε γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλές?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:23:22  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Εννοώ ότιαυτά που έλεγε το θέμα περί ύβρεων των
εκκλησιαστικών βιβλίων ενάντια στους Έλληνες,φίλε γιάπετ,
έγιναν καπνός

Έγιναν καπνός;

Πότε;

Αν εσένα δεν σου καίγεται καρφί όταν βρίζουν ασύστολα το έθνος σου, δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται αυτό, εκεί που πας και σταυροκοπιέσαι.

Εσύ δεν το παίρνεις χαμπάρι!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:28:06  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε helios2012, μην τον πεισμώνεις γιατί θ' ανοίξει την εγκυκλοπαίδεια "για σας παιδιά" και θα σε κάνει σκόνη.

Δεν γνωρίζω αν την διαθέτει, αλλά αν όχι, θα ζητήσει αποσπάσματα απ' τους ευρωπαίους που την χρησιμοποιούν σε... σοβαρές περιπτώσεις!!


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:28:16  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ μου ευρωπαίε, έμαθες τελικά τι σημαίνει η λέξη TLG?
Σε βοήθησα καθόλου?
Θα χαρώ πολύ αν μου πείς πως αντιλήφθηκες περί τίνος πρόκειται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:33:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Φίλε helios2012, μην τον πεισμώνεις γιατί θ' ανοίξει την εγκυκλοπαίδεια "για σας παιδιά" και θα σε κάνει σκόνη.

Δεν γνωρίζω αν την διαθέτει, αλλά αν όχι, θα ζητήσει αποσπάσματα απ' τους ευρωπαίους που την χρησιμοποιούν σε... σοβαρές περιπτώσεις!!


Καλέ μου γιαπετ....

Ή αλλιώς L-O-L!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:43:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου helios2012, θα ήθελα να είχα την
ευτυχία σου!!! Δείχνεις τόσο χαρούμενος, που μάλλον
περνάς καλά κει πανω...
Φίλε Γιάπετ, συνεχίζεις να εκτίθεσαι,εσύ λέω,αφού δεν γράφεις τίποτε
ούτε παρέχεις στοιχεία για τίποτε στο θέμα που εσύ άνοιξες...
Για το θέμα κανείς; Ή το άνοιξες έτσι για πλάκα,΄οπως τόσα άλλα;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

quote:

Αφήστε τον samuel1974 να παραληρεί και να βγαίνει τελείως εκτός θέματος...(Το οποίο είναι ''Ύβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...'')

Το μόνο που καταφέρνει είναι να διασκεδάζει τον κάθε αναγνώστη που έχει μελετήσει την ελληνική μυθολογία!

Και μόνο η πηγή(wikipedia) απ'την οποία παραθέτει τα όσα έχει ποστάρει, προκαλεί άφθονο γέλιο σε όσους τυγχάνει να έχουν στη βιβλιοθήκη τους, την ''Μυθολογία των Ελλήνων'' απ'τον Κ.Κερένυϊ (εκδ.οίκος Βιβλιοπωλείον της Εστίας, Ι.Δ. Κολλάρου & ΣΙΑ Α.Ε.)

Αλλά φυσικά η wikipedia είναι τζάμπα ενώ το βιβλίο κοστίζει 30 ευρώ!

Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!

Δε μου λές samuel1974 σε ποια ελληνική μυθολογία αναφέρονται τα αποσπάσματα της wikipedia που μας ανέφερες?
Ή μήπως δε γνωρίζεις ότι υπάρχουν πολλές?


Το βιβλίο "Απολλοδώρου βιβλιοθήκη", το είχα διαβάσει πριν απο 20 χρόνια. Το έτος 1988 μ.Χ.

Αλλά δεν είσαι ο πρώτος εδω μέσα που με αποκαλλεί άσχετο και ημιμαθή. Τα αμερικάνικα έργα με δικαστικές υποθέσεις, όπου ο εισαγγελέας προσπαθεί να θίξει την εγκυρότητα του μάρτυρα υπεράσπισης, έχουνε επηρεάσει φαίνεται πολύ τον τρόπο σκέψης ορισμένων Ελλήνων. Για αυτό και οι Έλληνες είναι απο τους πρώτους στον κόσμο στην κατανάλωση του ξενόφερτου Ουϊσκυ...

Εάν εσύ διασκεδάζεις με τα ξεσαλώματα των νέων της αρχαιότητας, εγώ δεν το βρίσκω διασκεδαστικό, να τους έχω για πρότυπα σε τέτοια ζητήματα. "Σαν τις μέλισσες" έλεγε ο Μέγας Βασίλειος, "σαν τις μέλισσες που πέρνουνε μόνο το νέκταρ απο τα λουλούδια, πρέπει κάποιος να σκύβει επάνω στην αρχαία ελληνική γραμματεία." Εάν τώρα κάποιοι τρώνε όλο το λουλούδι μαζί με το κοτσάνι, είναι φυσικό να φτύνουνε μετά ξινίλες...


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Σαμουήλ, μην τους λές τόση αλήθεια,
δεν ξέρεις αν την αντέχουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:07:30  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Φίλε Γιάπετ, συνεχίζεις να εκτίθεσαι,εσύ λέω,αφού δεν γράφεις τίποτε
ούτε παρέχεις στοιχεία για τίποτε στο θέμα που εσύ άνοιξες...
Για το θέμα κανείς; Ή το άνοιξες έτσι για πλάκα,΄οπως τόσα άλλα;

Αγαπητέ, ίσως σου διαφεύγουν καμμιά... τριανταπενταριά σελίδες, απ' το θέμα ή έχεις άλλο πρόβλημα...

Πόσα άλλα θέματα, έχω ανοίξει, κατά τη γνώμη σου;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:17:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φίλε μου λέω για το τι κάνεις εδώ και αρκετά
μηνύματα σου.. Εσύ θυμήσου την αρχική σελίδα και
τοποθέτηση σου.. Μείνε εκεί...
Έχεις ανοίξει πολλά θέματα, αλλά δεν τα έχεις ακολουθήσει..
Και δεν εννοω στο φόρουμ, αλλά σε θέματα του φόρουμ, ανοίγεις υποσύνολα και
δν τα ακολουθείς...
Λέω ψέμματα, ή κάνω λάθος, μήπως; Λέω μήπως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy