ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 21:18:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αλλά δεν είσαι ο πρώτος εδω μέσα που με αποκαλλεί άσχετο και ημιμαθή.

samuel1974 δεν σε αποκάλεσα άσχετο και ημιμαθή!

Μίλησα γενικότερα και είπα:''Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!''

Και ίσως αναφερόμουν στη wikipedia και τις πληροφορίες που παρέχει σε σύγκριση με αξιόλογα βιβλία!

Τώρα γιατί θεώρησες πως απευθύνθηκα σε σένα, δεν το καταλαβαίνω...
Ίσως γιατί όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται?!
Όπως και να'χει, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά!


Y.Γ.

quote:
Το βιβλίο "Απολλοδώρου βιβλιοθήκη", το είχα διαβάσει πριν απο 20 χρόνια

Και να'ταν μόνο αυτό...καλά θα'ταν!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 22:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
helios2012:
samuel1974 δεν σε αποκάλεσα άσχετο και ημιμαθή!

Μίλησα γενικότερα και είπα:''Η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας!''

Και ίσως αναφερόμουν στη wikipedia και τις πληροφορίες που παρέχει σε σύγκριση με αξιόλογα βιβλία!

Τώρα γιατί θεώρησες πως απευθύνθηκα σε σένα, δεν το καταλαβαίνω...
Ίσως γιατί όποιος έχει τη μύγα, μυγιάζεται?!
Όπως και να'χει, όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά!




Αγαπητέ helios2012 ο samuel1974, είναι άπαιχτος......οι συνεχείς τάπες που ρίχνει είναι η απόδειξη!.......τα στοιχεία που συνεχώς εμφανίζει δεν αφήνουν καμία αμφιβολία για το δίκιο του και έχει συγχαρητήρια για την άμεση και εύστοχη ανταπόκρισή του.

Ενώ αντιθέτως η συνεχής και άστοχη προσπάθεια συκοφαντίας του, μαρτυρά την απέλπιδα προσπάθεια που γίνεται από όσους κάνουν τον αντίλογο......αφού ως γνωστών ελλείψει στοιχείων δε μένει παρά η συκοφαντία.......γιατί το να λες ημιμαθή τον samuel1974, εσύ που ποτέ δεν παραθέτεις στοιχεία παρά μόνο κάτι ποιήματα, ενώ αντιθέτως ο samuel1974 είναι μια αστείρευτοι πηγή πληροφοριών...........είναι τουλάχιστον απεχθές...
..

"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2008, 23:22:20  Εμφάνιση Προφίλ
ευρωπαίε ας ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα ένα-ένα.
Ξανατονίζω πως δεν είπα τον σαμουήλ ημιμαθή!
Ξανατονίζω πως στο μήνυμά μου(αυτό με το ποίημα), το επανέλαβα και κει 2 φορές, το επαναλαμβάνω και εδώ, προσπάθησα να πετύχω μια ''εξισσορρόπηση'' που δεν αφορά ούτε εσένα, ούτε τον σαμουήλ ούτε τους υπόλοιπους αναγνώστες, ούτε βασίζεται στη λογική οπότε μιας και είναι το μοναδικό που χρησιμοποιείς, ούτε καν μπορείς να διανοηθείς τί έκανα...

Αν ήθελα να ''ταπώσω'' τον σαμουήλ θα μπορούσα να αναλύσω μία-μία τις εικόνες που μας παρέθεσε και τα κείμενα αυτών, και τότε θα τον ξεφτέλιζα...Αλλά αυτό είναι δική σας πρακτική (και λέω δική σας γιατί παρατήρησα πως οποτεδήποτε απευθύνθηκα στον σαμουήλ, πρόλαβες και απάντησες εσύ για την πάρτη του...) και γώ σε τόσο χαμηλό επίπεδο δεν πέφτω!
Ούτε θα κάτσω να σας ξεστραβώσω, σκανάρωντας βιβλία!
Σας λέω ποιά είναι, και πάτε και αγοράστε τα!

Και φαίνεται η έλλειψη σεβασμού όταν 1ον δεν διαβάζετε προσεχτικά τα όσα γράφουν οι συνομιλητές σας, 2ον όταν γράφετε για να ταπώσετε,3ον όταν δεν απαντάτε σ'αυτά που σας ρωτούν (π.χ. σε ρώτησα αν έμαθες τι σημαίνει TLG, απαντώντας σε δική σου ερώτηση, και ακόμη να μου απαντήσεις...), 3ον όταν ξεφεύγετε απ'το θέμα και περνάτε σε άλλα δίχως καν να ζητάτε συγνώμη, 4ον όταν ζητάτε τα ρέστα απ'τους άλλους ενώ εσείς οι ίδιοι καταφέρεστε εναντίον συνομιλητών με προσωπικούς σχολιασμούς, 5ον όταν το μόνο που σας ενδιαφέρει είναι να βγάλετε τ'απωθημένα σας,στοχεύοντας στα τυχόν λάθη, που μπορεί να υποπέσει ο κάθε συνομιλητής, ενώ θα'πρεπε να σας ενδιαφέρει ο διάλογος...

ευρωπαίε, αν ήθελα να λασπολογήσω και να πέσω στο επίπεδό σου, θα μπορούσα, μιας και μας έχεις πεί πολλά απ'την προσωπική σου ζωή, να πιαστώ απ'αυτά και να σε θάψω, αλλά επειδή αυτό θα ήταν ενάντια στα προσωπικά μου ιδανικά και αξίες, απλά δεν θα το κάνω...

Τέλος θα πώ κάτι που εσύ και ο σαμουήλ δεν θα το καταλάβετε προς το παρόν!

Απλά θα ξανάρθετε....
Ξανά και ξανά και ξανά...
(Συμπαντική νομοτέλεια)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 07:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
europaios2
Στην τρίτη εικόνα διακρίνω μια ζήλια, που φανερώνει ότι ποτέ σου δεν έχεις κάνει παρτούζα...

Αυτή είναι η αγαπημένη ενασχόληση των χριστιανών μοναχών του Αγίου Όρους όπως φαίνεται από τις αυθεντικές φωτογραφίες στο παρακάτω δημοσίευμα . Εγώ ούτε χριστιανός έχω δηλώσει , ούτε το Άγιο Όρος έχω επισκεφτεί ποτέ μου .

quote:
europaios2
Έλα καημένε Sesostis.......έτρεξες για τις κορώνες!!.........

samuel1974
Κι εγώ νόμιζα ότι θα σου φαινότανε ύποπτα τα αυγουλωτά μαξιλαράκια...

Τα άλλα όμως είναι αυθεντικά έργα τέχνης.



Από φαιδρότητες καλά τα πηγαίνετε europaioi και samuel1974 αλλά από επιχειρήματα είσαστε κυριολεκτικά στεγνοί . Ίσως επειδή ο δογματισμός , η θρησκοληψία και η μασημένη τροφή των απολογητών είναι ο τυφλοσούρτης και η μόνη πηγή γνώσεως για σας , και γι αυτό δεν μπορείτε να κατανοήσετε την φαιδρότητα των επιχειρημάτων σας .

Από τις τέσσερις εικόνες που παρέθεσε ο samuel1974 , η πρώτη και η δεύτερη δεν είναι Ελληνικές . Η τρίτη που απεικονίζει το σύμπλεγμα Διός και Γανυμήδη , είναι σύγχρονη πλαστή απομίμηση αρχαίας παραστάσεως , σαν αυτές που πουλιούνται στους άσχετους τουρίστες στο μοναστηράκι , και μόνο η τέταρτη που απεικονίζει τον φαλλό και μάλλον προέρχεται από την Δήλο είναι αυθεντική Ελληνική .

Αν δεν έχετε να γράψετε τίποτα καλύτερο , καλύτερο είναι να μη γράψετε τίποτα ! Τουλάχιστο έτσι θα γλιτώσετε την γελοιοποίησή σας .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 10:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλημέρα σε όλους

Επειδή και ο ανθελληνισμός έχει τα όρια του...
Επειδή είναι τουλάχιστον εμετικό να αυτοαποκαλείσαι "Έλληνας" και να προσβάλλεις το όποιο παρελθόν σου για το χατήρι μίας προσωπικής σου ιδεολογίας...
Επειδή η ανωνυμία του διαδικτύου ευνοεί την αθλιότητα και την επίδειξη "μαγκιάς" πίσω από ένα πληκτρολόγιο...
Επειδή εντέλει υπάρχει και η λέξη αξιοπρέπεια και φιλότιμο...
Θα δηλώσω τον αποτροπιασμό μου για την τροπή που πήρε το συγκεκριμένο topic και θα ζητήσω από τους συντονιστές να αφαιρέσουν ΟΛΕΣ τις παραθέσεις "φωτογραφιών" ή "εικόνων" που αναρτήθηκαν στην προηγούμενη σελίδα...
Και θα ζητήσω από τους όποιους ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ του esoterica (και αποδεικνύεται ότι υπάρχουν και τέτοιοι) να το δηλώσουν τουλάχιστον με θάρρος και παρρησία και να μην καλύπτουν μέσω της χριστιανικής πίστης την πραγματική ταυτότητα και τους σκοπούς τους.
Ο νοών νοείτο...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 13:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Και καλά ρε φίλε sesostris, το να κάνουν κάποιοι
καλόγεροι τα των αρχαίων, με τους ίδιους τους θεούς του τότε
συν μεγάλου τμήματος των τότε 12θειστών, αφού ηταν καμώματα
των θεών τους, είναι ποτέ συγκρίσιμα;
Αλλά πές, είνα δυνατόν να μην πούμε κι εμείς την κακία μας;
Περί ύβρεων στα εκκλησιαστικά βιβλία, άκρα του τάφου
σιωπή, λαλεί πουλί παίρνει σπυρί κι η μάνα το ζηλεύει...
Είδες τι μπορεί να κάνει η εποχή της παρακμής;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 13:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ φίλε Κωστάκη έχω να πω ότι καλά θα ήταν να μην
βγάζεις τόσο εύκολα το μίσος σου για τον χριστιανισμό γιατί δεν μπαίνουμε
εδώ για να το δούμε... Βλέπεις, η αλήθεια δεν είναι ποτέ σόκιν...
Αλλά το πίστευε και μη ερεύνα σου, έρχεται σε αντίθεση με το δικό μου
πίστευε και μη, ερεύνα,γι αυτο θα σε πρακαλούσα να προσπαθήσεις να μείνεις
στο διάλογο και να φυγεις απο τον μονισμό και τα προσωπικά σου συναισθήματα,
όπως κάνουμε κάποιοι εξ ημών...
Εσύ παντως, αν δεν έχεις άποψη εδώ, μην μας κρίνεις, δεν
υπάρχει κανένας τέτοιος ρόλος...Πρέπει να το καταλάβεις κάποτε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 13:56:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Από τις τέσσερις εικόνες που παρέθεσε ο samuel1974 , η πρώτη και η δεύτερη δεν είναι Ελληνικές . Η τρίτη που απεικονίζει το σύμπλεγμα Διός και Γανυμήδη , είναι σύγχρονη πλαστή απομίμηση αρχαίας παραστάσεως , σαν αυτές που πουλιούνται στους άσχετους τουρίστες στο μοναστηράκι , και μόνο η τέταρτη που απεικονίζει τον φαλλό και μάλλον προέρχεται από την Δήλο είναι αυθεντική Ελληνική .

Απο τις τέσσερις καινούριες φωτογραφίες που παρέθεσε ο samuel1974, και οι τέσσερις είναι ελληνικότατες και δεν πρόκειται για πλαστογραφίες.


@ kostakis

quote:
Θα δηλώσω τον αποτροπιασμό μου για την τροπή που πήρε το συγκεκριμένο topic και θα ζητήσω από τους συντονιστές να αφαιρέσουν ΟΛΕΣ τις παραθέσεις "φωτογραφιών" ή "εικόνων" που αναρτήθηκαν στην προηγούμενη σελίδα...
Και θα ζητήσω από τους όποιους ΑΝΘΕΛΛΗΝΕΣ του esoterica (και αποδεικνύεται ότι υπάρχουν και τέτοιοι) να το δηλώσουν τουλάχιστον με θάρρος και παρρησία και να μην καλύπτουν μέσω της χριστιανικής πίστης την πραγματική ταυτότητα και τους σκοπούς τους.
Ο νοών νοείτο...

Η διαταγή του Τρίτου Ραϊχ για το κάψιμο των βιβλίων με αντιγερμανικό πνεύμα

Το κάψιμο των βιβλίων


Όταν διαταγή έβγαλε το καθεστώς να καούνε
σε δημόσιες πλατείες τα βιβλία που
περικλείνουν ιδέες ανατρεπτικές,
κι από παντού κεντρίζανε τα βόδια
να σέρνουν κάρα ολόκληρα
με βιβλία για την πυρά, ένας εξορισμένος
ποιητής, ένας απ’ τους καλύτερους,
διαβάζοντας των βιβλίων τον κατάλογο,
με φρίκη του είδε πως τα δικά του
τα είχανε ξεχάσει. Χίμηξε στο γραφείο του
με τις φτερούγες της οργής, κι έγραψε στους τυράννους ένα γράμμα:
«Κάψτε με!» έγραψε με πένα ακράτητη, «κάψτε με!
Μ’ αφήσατε έξω! Δεν μπορείτε να μου το κάνετε αυτό, εμένα!
Την αλήθεια δεν έγραφα πάντα στα βιβλία μου; Και τώρα
μου φερνόσαστε σαν να ’μια ψεύτης! Σας διατάζω:
Κάψτε με!


ΜΠΕΡΤΟΛΝΤ ΜΠΡΕΧΤ Μετάφραση Μ. Πλωρίτη


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 16/11/2008 14:01:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 14:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ samuel1974, με το να μου δείχνεις εντολές του Τρίτου Ράιχ περί καψίματος βιβλίων, δύο πράγματα αφήνεις να εννοηθούν :
1) Το ανθελληνικό μίσος το οποίο οι φωτογραφίες που παρέθεσες (δε με ενδιαφέρει αν είναι γνήσιες, δεν έχω λόγο να σε βγάλω πλαστογράφο) υποκινούν, αποτελεί μάλλον τη στόχευση της εν λόγω επιλογής σου. Ελπίζω να κάνω λάθος.
2) Το ότι δεν κατάλαβες ότι θεωρώ τη σύνδεση, είτε των αρχαίων Ελλήνων, είτε των Χριστιανών (γι' αυτό ζήτησα να βγουν ΟΛΕΣ οι φωτογραφίες) ως προσβλητική και υποτιμητική γενίκευση απέναντι και στις δύο κατηγορίες ανθρώπων, μάλλον συνιστά συγκεκριμένη αντιμετώπιση εκ μέρους σου της αρχαίας Ελλάδας, αλλά και της ορθοδοξίας. Ελπίζω και πάλι να κάνω λάθος.
3) Το ότι δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ρήμα "ζητάω" από το ρήμα "διατάσσω", νομίζω ότι εντάσσεται απλά σε μία απόπειρα να δικαιολογήσεις την αδικαιολόγητη προσβολή της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας, την οποία αναίτια και βάναυσα μεταχειρίστηκες, επιχειρώντας την ταύτιση της απέχθειάς μου προς αυτή με φασίζουσες νοοτροπίες επιβολής ιδεολογιών. Αν εσένα σου αρέσει το οχετολόγιο που παρουσιάτσηκε στην προηγούμενη σελίδα του topic, με προβληματίζει πολύ το σκαμπανέβασμα που επιτρέπεις στο επίπεδό σου, καθώς είμαι από αυτούς που έχω εκφράσει στο παρελθόν (και εμμένω στη θέση αυτή) το θαυμασμό για το διάλογό σου. Ελπίζω εκ νέου να κάνω λάθος.

Φίλε trexagireve, θα κάνω μία απέλπιδα προσπάθεια να σου εξηγήσω τα βασικά...

quote:
Εγώ φίλε Κωστάκη έχω να πω ότι καλά θα ήταν να μην
βγάζεις τόσο εύκολα το μίσος σου για τον χριστιανισμό γιατί δεν μπαίνουμε εδώ για να το δούμε...

Αν μισούσα το χριστιανισμό :
α) δε θα αιτούμουν την αφαίρεση όλων των φωτογραφιών, αλλά θα έκανα επιλεκτική τοποθέτηση
β) δε θα έλεγα ότι οι όποιοι ανθέλληνες καλύπτουν μέσω της χριστιανικής πίστης (να στο εξηγήσω και πιο καθαρά, με το πρόσχημα του χριστιανισμού, χρησιμοποιώντας δηλαδή κακοπροαίρετα το χριστιανισμό) τις ανθελληνικές θέσεις τους. Ούτε υπστήριξα ότι χριστιανοί είναι ανθέλληνες, ούτε ότι οι ανθέλληνες είναι χριστιανοί. Είπα απλά ότι χρησιμοποιείται (ουσιαστικά θίγεται) ο χριστιανισμός από κάποιους, στο σκοπό άλλων επιδιώξεων. Ήλπιζα να γίνει κατανοητό.
Μου κάνει εντύπωση πάντως που έσπευσες να τοποθετηθείς. Θίχτηκες με το χαρακτηρισμό ανθέλληνας; έγραψα εγώ πουθενά ποιον εννοώ;

quote:
Αλλά το πίστευε και μη ερεύνα σου,

Κι η φαιδρότητα έχει τα όρια της... πολλά ξέρεις για μένα και (ευτυχώς) δεν ξέρεις τίποτα.

quote:
γι αυτο θα σε πρακαλούσα να προσπαθήσεις να μείνεις
στο διάλογο

Όταν ο διάλογος με προσβάλλει ως Έλληνα (είδες που δεν αναφέρθηκα στα εκκλησιαστικά βιβλία, καθόλη τη διάρκεια του topic, αλλά φαίνεται ότι το να δηλώνεις Έλληνας έχει περίεργη χροιά, δεκτό και αυτό) θα επιχειρήσω το παν για να προστατέψω το έθνος μου και την ιστορία του.

quote:
Εσύ παντως, αν δεν έχεις άποψη εδώ, μην μας κρίνεις, δεν
υπάρχει κανένας τέτοιος ρόλος...

Μην ανησυχείς, σου κάνω παρέα στη "δουλειά" που και που. Απλά εσύ ως επαγγελματίας, καλό είναι να δίνεις οδηγίες σε μας τις "δευτεράτζες".

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 14:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αφου δεν καταλαβαίνεις τι σου λέει ο άλλος ρε φίλε
Κωστάκη, γιατί δεν αποφεύγεις να εκτίθεσαι έτσι αβίαστα;...
Φίλε μου, τα περι "κάψτε τα βιβλία" στα έδειξε ο Σαμουήλ για
να καταλάβεις το απαγορευτικό
του κειμένου σου, που θύμιζε αναλογα....
Η ...δημοκρατικότητα σου, στο θέμα ποιές φωτό να βγούν,
λές να έχει σχέση με το ποιά θρησκεία θίγεται άμεσσα
και ποιά καθόλου;Λέω μήπως...Η αλήθεια δεν κρύβεται, ότι στα σκοτεινά,
είναι τουλάχιστον ύποπτο... Τόσο καιρό έχουν φαγωθεί κάποιοι να συκοφαντήσουν
την θρησκεία του χριστιανισμού,δεν το πετυχαίνουν, ότι άτιμο κι αν δείχνουν και
δεν πρόκειται να το πετύχουν, κι όταν
δείχνουμε τα των ειδωλολατρών, τότε μπαίνει η ...ηθική; Ποιός κοροιδεύει ποιόν;...
Δεν ξερω για σένα παραπάνω απο όσα μόνος σου λές και εκτίθεσαι.. Εσύ ζητας
αυταρχικά κάτι, έτσι ξεκάρφωτος... Απλά για εντυπώσεις...
Όσο για το Έλληνες, είναι αυτοί που ξέρουν τι είναι Έλληνας, όχι αυτοί που
θαυμάζουν τυφλά.... Αυτοί λέγονται οπαδοί.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 15:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:
Χαιρετώ και πάλι
Αγαπητέ samuel1974, με το να μου δείχνεις εντολές του Τρίτου Ράιχ περί καψίματος βιβλίων, δύο πράγματα αφήνεις να εννοηθούν :
1) Το ανθελληνικό μίσος το οποίο οι φωτογραφίες που παρέθεσες (δε με ενδιαφέρει αν είναι γνήσιες, δεν έχω λόγο να σε βγάλω πλαστογράφο) υποκινούν, αποτελεί μάλλον τη στόχευση της εν λόγω επιλογής σου. Ελπίζω να κάνω λάθος.

Οι φωτογραφίες είναι αληθινές, μη πλαστές, και είναι απο έργα τέχνης των αρχαίων Ελλήνων. Τις ξέρει όλος ο κόσμος, απλά στην Ελλάδα δε θέλουμε να τις βλέπουμε, γιατί μερικοί δεν μπορούνε να συνδυάσουνε την αρχαιοφιλία τους με την ομοφοβία τους.

quote:
2) Το ότι δεν κατάλαβες ότι θεωρώ τη σύνδεση, είτε των αρχαίων Ελλήνων, είτε των Χριστιανών (γι' αυτό ζήτησα να βγουν ΟΛΕΣ οι φωτογραφίες) ως προσβλητική και υποτιμητική γενίκευση απέναντι και στις δύο κατηγορίες ανθρώπων, μάλλον συνιστά συγκεκριμένη αντιμετώπιση εκ μέρους σου της αρχαίας Ελλάδας, αλλά και της ορθοδοξίας. Ελπίζω και πάλι να κάνω λάθος.

Εγώ αντίθετα απο σένα και κάποιους άλλους, δεν έχω ζητήσει ποτέ απο συντονιστές να βγάλουνε φωτογραφίες ή κείμενα κάποιων, όσο προσβλητικά και αν ήτανε. Τον αριστερό τον χαρακτηρίζει η ιδεολογία, τον δεξιό η νοοτροπία...

quote:
3) Το ότι δεν μπορείς να διαχωρίσεις το ρήμα "ζητάω" από το ρήμα "διατάσσω", νομίζω ότι εντάσσεται απλά σε μία απόπειρα να δικαιολογήσεις την αδικαιολόγητη προσβολή της Αρχαίας Ελληνικής Ιστορίας, την οποία αναίτια και βάναυσα μεταχειρίστηκες, επιχειρώντας την ταύτιση της απέχθειάς μου προς αυτή με φασίζουσες νοοτροπίες επιβολής ιδεολογιών. Αν εσένα σου αρέσει το οχετολόγιο που παρουσιάτσηκε στην προηγούμενη σελίδα του topic, με προβληματίζει πολύ το σκαμπανέβασμα που επιτρέπεις στο επίπεδό σου, καθώς είμαι από αυτούς που έχω εκφράσει στο παρελθόν (και εμμένω στη θέση αυτή) το θαυμασμό για το διάλογό σου. Ελπίζω εκ νέου να κάνω λάθος.

Κοίτα πως εξελίχτηκε η κουβέντα.
Η παράθεση στοιχείων άρχισε με την άρνηση του helios2012 ότι ο Πάνας κτηνοβατούσε, και πήγε να βγάλει τον Τρεχαγύρευε τρελλό που το ανέφερε. Παρέθεσα αγαλμα του Πάνα. Ο macedon, ένιωσε προφανώς προσβεβλημένος και παρέθεσε άγαλματίδιο του Χριστού. Εάν το έκανε για πλάκα, κι εγώ για πλάκα το έκανα. Εάν όμως κάποιοι έχουνε τοποθετήσει τον Πάνα τόσο ψηλά όσο και οι Χριστιανοί τον Χριστό, τότε να μας το πούνε να το ξέρουμε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 16:11:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε trexagireve το τι καταλαβαίνω ή όχι φαίνεται από τις απαντήσεις σου. Όσο για το απαγορευτικό του κειμένου, ήταν απολύτως αιτιολογημένο και κυρίως ήταν ΑΙΤΗΜΑ, όχι ΑΠΑΙΤΗΣΗ. Ψιλά γράμματα, θα πεις...
Η δημοκρατικότητά μου στο ποιες φωτό εισηγήθηκα να αφαιρεθούν, μάλλον υπερβαίνει την αντιληπτικότητά σου επί του προκειμένου. Το ΟΛΕΣ συνήθως σημαίνει όλες, δεν ξέρω τι κατάλαβες εσύ. Για μένα προσβλητικό είναι να ταυτίζεις έθνη και ιδεολογίες με νοοτροπίες ανηθικότητας με σκοπό τον υποβιβασμό των επιτευγμάτων εκάστου. Και όσο και να μη σου αρέσει, δυστυχώς για σένα, οι Αρχαίοι Έλληνες στον τομέα του πνεύματος, ΚΑΤΙ είχαν να επιδείξουν, καλό είναι να σεβαστούμε έστω αυτό.
Το ποιος κοροϊδεύει ποιον, δυστυχώς είναι πασιφανές. Δυστυχώς...
Αλήθεια, για σένα η έννοια του "αυταρχικά" που εντελώς άσχετα αναφέρεις, ποια είναι; μήπως χρειάζεσαι λεξικό της νεοελληνικής;
Όσο για το

quote:
Όσο για το Έλληνες, είναι αυτοί που ξέρουν τι είναι Έλληνας, όχι αυτοί που θαυμάζουν τυφλά.... Αυτοί λέγονται οπαδοί.....

χαίρομαι που το ανέφερες. Δείχνει στοιχεία αυτογνωσίας.

Φίλε samuel1974

quote:
Οι φωτογραφίες είναι αληθινές, μη πλαστές, και είναι απο έργα τέχνης των αρχαίων Ελλήνων. Τις ξέρει όλος ο κόσμος, απλά στην Ελλάδα δε θέλουμε να τις βλέπουμε, γιατί μερικοί δεν μπορούνε να συνδυάσουνε την αρχαιοφιλία τους με την ομοφοβία τους.

Δε διαφώνησα (εγώ προσωπικά, λόγω μη γνώσης του αντικειμένου) με τη γνησιότητά τους. Το ίδιο μπορεί να σου πει και η άλλη πλευρά. Σου αρέσει αυτό το πλαίσιο διαλόγου; αυτό ήταν το δικό μου θέμα.

quote:
Εγώ αντίθετα απο σένα και κάποιους άλλους, δεν έχω ζητήσει ποτέ απο συντονιστές να βγάλουνε φωτογραφίες ή κείμενα κάποιων, όσο προσβλητικά και αν ήτανε. Τον αριστερό τον χαρακτηρίζει η ιδεολογία, τον δεξιό η νοοτροπία...

Μα τι να ζητήσεις αγαπητέ μου; όταν κάτι το ξεκινάς εσύ, δεν μπορείς να αιτηθείς την αφαίρεσή του. Όσο για το αν εσύ είσαι αριστερός και εγώ δεξιός, σε αφήνω στη μακαριότητά σου. Όταν ξυπνήσεις, σε περιμένω για κοινωνικοοικονομικοπολιτική συζήτηση και όχι για θρησκευτική.

quote:
Εάν το έκανε για πλάκα, κι εγώ για πλάκα το έκανα.

Εδώ το συζητάμε. Αν και βέβαια ο πρώτος το λίθο βαλλέτω αποφασίζει την ουσία και το επίπεδο της συζήτησης.

quote:
Εάν όμως κάποιοι έχουνε τοποθετήσει τον Πάνα τόσο ψηλά όσο και οι Χριστιανοί τον Χριστό, τότε να μας το πούνε να το ξέρουμε.

Έστω ότι ίσχυε. Θα σου το πουν οι συνομιλητές που αναφέρθηκαν στον Πάνα. Το θέμα είναι ποιος ο λόγος να προσβάλλεις την άποψή τους και κυρίως να προσβάλλεις τον αρχαίο ελληνισμό κατ' αυτόν τον τρόπο. Μήπως είσαι εκ των "μη θαυμαστών" του;
Συμπερασματικά : αυτό που με ανησυχεί είναι ότι και οι δύο πλευρές, παρασυρμένες από την αντιπαλότητα του θέματος, υποβιβάσατε το επίπεδό τόσο του topic, όσο και του esoterica σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα. Το ότι το επεσήμανα, ξεσήκωσε διαμαρτυρίες μόνο από τη μία πλευρά μέχρι τώρα. Το γιατί το ξέρει μόνο εκείνη η πλευρά...

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Ξαναδιαβάστε καλά τον ορισμό της λέξης αυταρχισμός. Θα σας χρειαστεί...

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 16:22:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:
Συμπερασματικά : αυτό που με ανησυχεί είναι ότι και οι δύο πλευρές, παρασυρμένες από την αντιπαλότητα του θέματος, υποβιβάσατε το επίπεδό τόσο του topic, όσο και του esoterica σε απίστευτα χαμηλά επίπεδα. Το ότι το επεσήμανα, ξεσήκωσε διαμαρτυρίες μόνο από τη μία πλευρά μέχρι τώρα. Το γιατί το ξέρει μόνο εκείνη η πλευρά...

Μα η "αλλη" πλευρά απλά "ανεβάζει" τη κουβέντα της συζήτησης. Άκου τι είχε γράψει για αυτό το "ανέβασμα" ένα διαγραμμένο μέλος πριν απο ένα χρόνο περίπου:


Sensum2:

"Στο ομακοείον του esoterica οι "ιερές σταυροφορίες" είναι κατά κόρον και κανόνα νεοπαγανιστικής προέλευσης και αντιχριστιανικής στόχευσης.

Σταχυολογώ μερικές προσάπτοντας επιγραμματικά σχόλια:

1. Στο Άγιο Όρος παίρνουν ψυχοφάρμακα
( Θα 'ναι λαθραναγνώστες των θεόσοφων δοξασιών του esoterica. Αντίδοτο; Τα σπαρταριστά κουφά των αρχαιοβαρεμένων του esoterica...)

2. Τι ειναι αιρεση κατα την ορθοδοξη εκκλησια
( Ένα γιώτα στο "ομοούσιος". Η υποταγή στον Παντεπόπτη Οφθαλμό (Μ.Α.Τ.Σ.) που ευνοεί τα εγχειρήματα της Νέας Παγκόσμιας Τάξης. Το Σκότος που προσποιείται το Φως, το ημίφως. )

3. Κώδικας Da Vinci: Ήταν ο Ιησούς παντρεμένος με τη Μαρία Μαγδαληνή;
( Ποιος κώδικας! Μούφα Ονομασίας Προέλευσης Δαν Βράουν - μέχρι και το "Τρίτο Μάτι" τον έσπασε! )

4. ΣΑΤΑΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΜΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΥ;
(O Σατανάς το ξέρει; Αρχαίες περσικές θρησκείες, Βάαλ, Μίθρας, Αστάρτη και Μυστηριακή Αίγυπτος τον διεκδικούν με (διαβολικές) αξιώσεις... )

5. Η ΑΛΛΗ ΟΨΗ ΤΗΣ ΣΤΑΥΡΩΣΗΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
( Μην πιστεύετε τον θεματοθέτη. Ήταν μεν παρών στη Σταύρωση αλλά εμπρός απ' το Σταυρό... )

6. Ποιός ήταν ο πατέρας του Χριστού?
( Έλα ντε, ο νομιζόμενος ή ο Άλλος;... Εμ, άμα ου Μάντιδα δάφνην, ου παγάν λαλέουσα, απέσβετο και λάλον ύδωρ, να μείνετε τότε με την απορία σας. )

7. ΤΡΟΠΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΠΙΣΤΕΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ
( Η πρωτοτυπία κατοχυρώθηκε στην Άρτεμη: μαστίγωμα ανηλίκων με βούνευρα μέχρι να χορτάσει αίμα η θεά! Ας μη θυμηθούμε τις "ιερές εκδηλώσεις" στην Αφροδίτη: της Πόπης... το κάγκελο ! )

8. Σε τι γλώσσα μίλησε ο Θεός στην Γένεση και άλλες πολλές απορίες!
( Θέλει κι ερώτημα; Στα αρχαία ελληνικά, βεβαίως βεβαίως! )

9. ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ " Ο τελευταίος των χριστιανών "
( Ναι μεν «έσονται οι έσχατοι πρώτοι, και οι πρώτοι έσχατοι» αλλά και «ον γαρ αγαπά Κύριος παιδεύει, μαστιγοί δε πάντα υιόν ον παραδέχεται» )

10. Ο Πατριάρχης Γρηγόριος ο 5ος κι η Ελληνική Επανάσταση
( Νεοπαγανός που εθεάθη στο τρένο του τρόμου, ουπς του Trainman, τα κακάρωσε. Αιωνία η μνήμη του Trainman... και του Πατριάρχη! )

11. ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΙΕΡΟΣΟΛΥΜΩΝ: η πύλη του τέλους δικαίωση?
( Δεν μασάει ούτε από πύλη, ούτε από Βαβύλη: και Πύλαι Άδου ου κατισχύσουσι αυτού! )

12. Πότε τιμωρούνται οι αμαρτωλοί......
( Μάλλον, όταν παραμένουν αγύριστα κεφάλια. Οσονούπω θα το διαπιστώσουμε ιδίοις όμμασι απαξάπαντες οι στρεψαύχενοι... )

13. Τι πιστεύετε οτι θα έπρεπε να πράξει η Ορθόδοξη Εκλησία προς εξιλέωση?
( Να διεκδικήσει πνευματικά δικαιώματα για τα κείμενα της αρχαιοελληνικής γραμματείας, χε χε...)

14. Γιατί οι Χριστιανοί δεν πάνε στο τοίχος των δακρύων να κλάψουν;
(Γιατί, λένε οι φήμες, κατουράνε εκεί κάτι νεοναζί φασιστοπαγανοί. Μαγαρίσαν και το τοίχος τα ντουβάρια... )

15. ΝΑ ΜΕΡΙΜΝΟΥΜΕ Η ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΡΙΜΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΡΙΟ;;
( Βρε εσύ κοιμάσαι όρθιος κι η ειμαρμένη σου δουλεύει! Τι σε μέλλει για το αύριο;)

16. ΣΧΕΣΗ ΧΟΥΝΤΑΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ: Γουστάρει αυταρχισμό το χριστεπώνυμο πλήθος;
( Ελλάς Ελλήνων Αυταρχικών, να 'ούμε, που καταπιέζουν τα παγανά. Να δεις που το προφήτεψε κι ο Πλάτωνας στην Πολιτεία του! )

17. Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
( Ο θιγόμενος δικαιούται να προσφύγει στα ευρωπαϊκά δικαστήρια. Στα ελληνικά δεν έχει καμία τύχη... )

18. ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ΣΗΜΕΡΑ;
( Ο... ο... ο Γερμανός ! )

19. Με κοινώνησε παιδεραστής με τάνγκα. Ισχύει το μυστήριο;
( Καταζητείται ιεροφάντης του Διός που τελούσε "θυρανοίξια" στον Γανυμήδη... Εθεάθη με τάνγκα, ο ασεβέστατος!)

20. ΕΧΕΙ ΟΡΙΑ Η ΠΑΝΤΟΔΥΝΑΜΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ;
( Ασφαλώς και έχει όρια η Παντοδυναμία του Θεού: τη νεοπαγανιστική βλακεία που είναι ακαταμάχητη! )

Ξ ο υ, Α ρ χ α ι ο π λ η ξ ί α α ν ά β α θ η π ο υ ρ έ β ε σ α ι σ α π ί λ α(*)

(*)(Η φρασεολογία έχει την έγκριση της Ελεγκτικής Επιτροπής Συντονιστών, Διαχειριστών, Τοποτηρητών και λοιπών Λογοκριτικών Οργάνων από 30/09/2006 και ώρα 03:15:36 - © Copyright macedon)

quote:
Φαίνεται μάλλον, πως κάνεις κάποιου είδους προβολή δικών σου ανεξέλεγκτων παθών σε άλλους ανθρώπους...

Ακόμα, σε κάποια μηνύματά σου παίζεις ένα ύπουλο "παιχνίδι" [...]



Αγαπητή madam, ως αντίδωρον στις εκ μέρους σας ψυχολογικές βυθομετρήσεις της γραφής μου και του χαρακτήρα μου καταθέτω κι εγώ με τη σειρά μου το αντίστοιχον τοιούτον μικρόν ψυχογράφημα, το οποίον ταπεινά σας ζητώ να λάβετε σοβαρά υπόψη σας:

Διακρίνω να σας διακατέχει ένα σύντονο σύνδρομο εξουσιομανίας, το οποίο χρήζει οπωσδήποτε άμεσης ψυχοθεραπευτικής αντιμετώπισης, στην ανάγκη και με ψυχιατρική υποστήριξη με οπτικοακουστικά προκλητά δυναμικά του στελέχους του εγκεφάλου και του εγκεφαλικού φλοιού. Οι αιτιολογικοί παράγοντες της νεύρωσής σας πιθανότατα εντοπίζονται στα βάθη της παιδικής ηλικίας σας και αφορούν σε ψυχοκοινωνική αποστέρηση, κατάθλιψη, κακοποίηση - σεξουαλική ενδεχομένως - με πιο καθοριστικό ωστόσο τον παράγοντα της σχολικής βίας που ασκήθηκε πάνω σας περί τα τέλη της δεκαετίας του '60, κυρίως από την αδιάκριτη, διαρκή και εκτεταμένη επέμβαση των διδασκάλων σας με ΚΟΚΚΙΝΟ μελάνι κατά τη διόρθωση των γραπτών εργασιών σας. Η δε επιτυχής έκβαση της θεραπευτικής παρέμβασης θα εξαρτηθεί, ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, από την απόφασή σας να επανορθώσετε τοιαύτη κατάφωρη αδικία κατά του μέλους Trainman επαναφέροντας σε ισχύ το λογαριασμό του και επιφέροντας έτσι καίριο πλήγμα στο παθογόνον κέντρον του ψυχογενούς εγωισμού σας, την αιτία πάντων των κακών, Υμών τε και ημών...

Εν τέλει, μαντάμ, μάλλον δεν σας διαβάζω σαν εφημερίδα αλλά σαν φωτεινή μαρκίζα...

--------------
Υ.Γ. Οίδα ότι ουκ ευ πάρειμι ενθάδε...

Για την μικρόκαρδη, εκδικητική και κατάφωρα άδικη αποπομπή του Trainman (όχι τη δική μου):


S - P - A - M
"


Το μέλος αυτό το διαγράψανε.

Άλλο μέλος αναφέρθηκε σε αυτό το "ανέβασμα":

ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ:

"Δεν είχα σκοπό να συνεχίσω μια στείρα αντιπαράθεση επειδή όμως κάποιοι έχουν μάθει να ζουν δημιουργώντας εντυπώσεις και μάλιστα επί προσωπικού, και όταν επί μονίμου βάσεως ο λύκος θέλει και επιζητεί να παρουσιάζεται σαν πρόβατο, πρέπει κάποιες αλήθειες να ακουστούν:

quote:
Schwabe
Κοίτα να δεις Αναστημένε, θα μπορούσα πολύ εύκολα να σε «στολίσω»

Χαρακτηριστικό γνώρισμα αυτού που δεν έχει επιχειρήματα αλλά και ούτε βάθος ψυχής είναι να απειλεί και να χυδαιολογεί. Ξέρεις καλά να απειλείς και σε κάθε ευκαιρία το κάνεις.
Αλήθεια ποιος σου είπε φίλτατε ότι σε φοβάται κανείς. Μήπως μέσα στην αλαζονεία των «γνώσεων» που «κατέχεις» πίστεψες ότι με τον κάθε βρυχηθμό σου θα τρομάξεις τον «εχθρό»???
Άσε που έχεις μπερδέψει το βρυχηθμό με την πορδίτσα......
quote:
Schwabe
αλλά θαρρώ ότι απλά θα κάνω το πονηρό και σκοταδιστικό σου παιχνίδι.

Επίσης χαρακτηριστικό γνώρισμα κάθε εμπαθούς είναι να βλέπει στους άλλους σκοτάδια και πονηριές χωρίς να σκέφτεσαι ότι τα αντλεί από μέσα του.
quote:
Schwabe
Επιθυμείς μοναχά πόλωση και τίποτα περισσότερο.

Πόλωση επιθυμεί αυτός που αποκαλεί τους Αγίους που πιστεύουν οι συνάνθρωποι του «ανώμαλους, ρεμάλια, αγάμητους, λούγκρες κ.λ.π». Μόνο που οι συντονιστές αυτούς τους χαρακτηρισμούς ΣΟΥ τους «κοκκινίζουν» στα μηνύματα των καταγγελόντων και όχι στα δικά σου. Τι περίεργο ε!!
quote:
Schwabe
Αυτός ήταν εξάλλου ο σκοπός σου ανέκαθεν. Η προϊστορία σου είναι χαρακτηριστική του ήθους σου…

Σε μένα μιλάς ή κοιτάς τον εαυτό σου στο καθρέπτη?
quote:
Schwabe
Εφόσον ΕΣΥ αποδέχεσαι ως «Αγιο» ένα Φλάβιο Βαλέριο, ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΟΥ

Το τι αποδέχομαι εγώ είναι δική μου δουλειά. Το ότι εσύ έχεις υποχρέωση να σεβαστείς την πίστη του καθενός είναι υποχρέωση σου, όσο αφ΄ υψηλού και υποτιμητικά να τη βλέπεις.

Άκου να δεις Schwabe, για να ζητάς συζήτηση για την ταμπακέρα (κάτι που έχω κάνει με πολλά και αξιόλογα μέλη του φόρουμ χωρίς τα προβλήματα που εσύ δημιουργείς) πρέπει να είσαι άξιος για αυτή.

Θα πρέπει πρώτα να μάθεις μιλάς με σεβασμό και ευγένεια για τις πεποιθήσεις των άλλων. Καταλαβαίνω ότι για κάποιον που τον έμαθαν ότι είναι το κέντρο του κόσμου είναι δύσκολο αλλά είναι βασικός κανόνας για διάλογο.

Η αλαζονεία σου και ο άκρατος εγωισμός σου δεν σε αφήνουν να δεις ότι προσβάλεις το συνομιλητή σου.

Χρησιμοποιώντας συνεχώς εκφράσεις του στυλ «άντε να διαβάσεις», «θέλεις δεν θέλεις θα τα ακούσεις», «αμόρφωτε», «αδαή» «οπαδοί τσοπαναραίων», και χίλιες δυο ακόμα προσβλητικές και απαξιωτικές εκφράσεις (δεν τις επαναλαμβάνω γιατί θα τις κοκκινίσουν) για πρόσωπα και πράγματα που κάποιοι συνομιλητές σου τιμούν, ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ δημιουργείς ψυχολογικές φορτίσεις, καυγάδες, και ουκ ολίγες φορές έχεις κάνει χάλια το φόρουμ.

Αυτή είναι η ιστορία σου και το ποιόν σου. Βέβαια για όλα αυτά φταίνε οι άλλοι, οι αγράμματοι.

Πρώτα συμμορφώσου με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες σεβασμού και μετά μίλα για «ταμπακιέρες». Συμμετέχεις σε δημόσιο διάλογο (όπως τόσες φορές έχεις τονίσει) και οφείλεις να σεβαστείς τους κανόνες, ότι και αν λέει ο κάθε Μητροπολίτης, ή όπως «βαριά» και αν αντιλαμβάνεσαι την αλήθεια σου.

Η εμπάθεια σου με τη Χριστιανική θρησκεία σε οδηγεί σε ψύχωση ώστε να μη βλέπεις τι γίνεται γύρω σου. Βαπτίζεις ξεδιάντροπα «καυστικό» τον προσβλητικό και απαξιωτικό λόγο γιατί η αλαζονεία σε έχει τυφλώσει. ΔΕΝ ΠΑΡΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΒΑΣΙΚΗ ΣΟΥ ΠΕΠΟΙΘΗΣΗ.

Συμμετέχεις 3 χρόνια σε φόρουμ εσωτερισμού και δεν πιστεύεις καν ότι ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ. Συμμετέχεις μόνο και μόνο για να αντιπαλέψεις σαν αρρωστημένος εκδικητής το «χριστιανικό κατεστημένο». Η ψυχωτική κατάσταση που ζεις σε έχει μετατρέψει σε ένα ασήμαντο ανθρωπάκι, το οποίο προσπαθεί να μεταλλάξει μια άχαρη ζωή, στην εικονική πραγματικότητα του «εκδικητή» του Χριστιανισμού.

Νομίζω ότι είναι κάτι που δεν σου αξίζει αλλά η απόφαση είναι δική σου. Κανένας όμως δεν είναι υποχρεωμένος να την υποστεί. Αυτό ήταν ότι μπορούσα να κάνω για σένα Schwabe. Κοίταξε τα, ίσως ωφεληθείς και ξεκαβαλήσεις το καλάμι που καβαλάς.

Σε καμιά περίπτωση δεν θα εμπλακώ ξανά σε «διάλογο» μαζί σου, γιατί ήδη σπατάλησα περισσότερο χρόνο από ότι τα πρόσωπα και τα πράγματα αξίζουν.

Φίλτατε μου Schwabe συγχώρεσε με, δεν νομίζω ότι έχουμε κάτι άλλο να πούμε.

Άλλωστε το ερώτημα δεν είναι γιατί τα κάνεις όλα αυτά ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΊ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΝ να τα κάνεις.



Α Ν Α Σ Τ Η Μ Ε Ν Ο Σ

Edited by - ΑΝΑΣΤΗΜΕΝΟΣ on 30/08/2006 11:12:03

_________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΩΝ
ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΩΝ ΚΙ ΕΚΦΡΑΣΕΩΝ
_________________________________________________________
"


Αυτά τα λίγα ενδεικτικά για το "ανέβασμα" που επισημάνανε κάποια μέλη.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 16/11/2008 16:32:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 17:25:01  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

samuel1974:
Η παράθεση στοιχείων άρχισε με την άρνηση του helios2012 ότι ο Πάνας κτηνοβατούσε

Ας αναλύσουμε την παραπάνω φράση του Σαμουήλ!

Ας δεχτώ (αν και δεν έγραψα κάτι τέτοιο) πως αρνήθηκα ότι ο Πάνας κτηνοβατούσε...
Εδώ θέτω το εξής ερώτημα:Ποιός Πάνας απ'όλους?
*Ο φαλλικός θεός των κατοίκων της Αρκαδίας που είχε κέρατα και πόδια τράγου και προερχόταν απ'την ένωση του Ερμή με τη Νύμφη του Δρύοπος και προκύπτει απ'τους Ομηρικούς Υμνους?
*Ο Πάνας που βρισκόταν στο σπήλαιο που γεννήθηκε ο Δίας, γιός της αίγας,που ανατράφηκε μαζί με το Δία και τον βοήθησε εναντίον των Τιτάνων στέλνοντας τον Πανικό τρόμο και προκύπτει απ'τους ''Καταστερισμούς'' του Ερατοσθένους?
*Ο Πάνας που ήταν αδερφός του Αρκάδα και γιός του Δία και της Καλλιστούς και προκύπτει απ'την ''Ηλέκτρα'' του Σοφοκλή?
*Ο ίδιος ο Αισχύλος διακρίνει δύο Πάνες, έναν γιό του Διός και έναν γιό του Κρόνου και γενικότερα η κάθε γενιά θεών έχει και από έναν Πάνα, εξού και τα Τιτανοπάν, Διοπάν, Ερμοπάν, Αιγιπάν, κ.ο.κ.
Να μην μακρυγορήσω περισσότερο αναφέροντας τους διαφορετικούς Πανίσκους ή μικρούς Πάνες....

Απ'τα παραπάνω σου αποδεικνύω πως δεν θα μπορούσα να μιλήσω για κτηνοβασία του Πάνα καθότι απλά δεν ξέρω σε ποιόν απ'όλους αναφέρεσαι!

Και στην τελική, αυτό που κατάλαβα απ'όσα μας παρέθεσες είναι πως μας αποδεικνύεις περίτρανα και συ και ο τρέχα πως αποδέχεστε την ύπαρξη του Πάνα, οποιαδήποτε μορφή και αν του προσδίδετε!

Σας ευχαριστώ λοιπόν για την καταφενέστατη αποδοχή!

Υπάρχει λοιπόν ο Πάνας και μας το πιστοποιεί και o trexagireve και ο samuel1974!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 17:59:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

Σημείωσε ότι έκανα λάθος.

Δεν ήσουνα εσύ που το είπες αλλά το μέλος "άθεος".

Σου ζητάω συγγνώμη.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 18:14:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
@ helios2012

Σημείωσε ότι έκανα λάθος.

Δεν ήσουνα εσύ που το είπες αλλά το μέλος "άθεος".

Σου ζητάω συγγνώμη.


βρε χριστιανέ έχει τζαζεψει ο εγκέφαλος σου από το λιβάνι
το μόνο που είπα εγώ ήταν αυτό

quote:
εσύ πιστεύεις ότι ο πάνας κόβει βόλτες στην ύπαιθρο και το κάνει με ότι βρει;

άρα δεν είναι παράξενο που πιστεύεις και στην εγκυμοσύνη από τον κρίνο και τα άλλα ευτράπελα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 18:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ άθεος

quote:

quote:
@ helios2012

Σημείωσε ότι έκανα λάθος.

Δεν ήσουνα εσύ που το είπες αλλά το μέλος "άθεος".

Σου ζητάω συγγνώμη.


βρε χριστιανέ έχει τζαζεψει ο εγκέφαλος σου από το λιβάνι
το μόνο που είπα εγώ ήταν αυτό

quote:
εσύ πιστεύεις ότι ο πάνας κόβει βόλτες στην ύπαιθρο και το κάνει με ότι βρει;

άρα δεν είναι παράξενο που πιστεύεις και στην εγκυμοσύνη από τον κρίνο και τα άλλα ευτράπελα




Είσαι τουλάχιστον ένας απλός υβριστής και όχι ένας συνομωσιολόγος.

Αυτό σε τιμά!


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 18:46:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Είσαι τουλάχιστον ένας απλός υβριστής και όχι ένας συνομωσιολόγος.

Αυτό σε τιμά!


αυτό που με τιμά είναι το ότι δεν είμαι χριστιανός
και αυτό συμβαίνει γιατί έτσι αποφεύγω το να γελοιοποιούμε κάθε δευτερόλεπτο βλέποντας παντού συνωμότες που προσπαθούν να βάλουν την θρησκεία μου
τελικά για εσάς ο πάνας υπάρχει η όχι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 19:04:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ άθεος

quote:

quote:
Είσαι τουλάχιστον ένας απλός υβριστής και όχι ένας συνομωσιολόγος.

Αυτό σε τιμά!


αυτό που με τιμά είναι το ότι δεν είμαι χριστιανός
και αυτό συμβαίνει γιατί έτσι αποφεύγω το να γελοιοποιούμε κάθε δευτερόλεπτο βλέποντας παντού συνωμότες που προσπαθούν να βάλουν την θρησκεία μου
τελικά για εσάς ο πάνας υπάρχει η όχι;


Τα αγαλματίδια, τα οποία ανεβάζουνε σε ουρανομηκή πνευματικά ύψη μερικούς, φυσικά και υπάρχουνε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”


Edited by - samuel1974 on 16/11/2008 19:10:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 19:13:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
προσπαθώντας να αποφύγεις να δώσεις μια σαφή απάντηση στην ερώτηση μου από φόβο μην γελοιοποιηθείς το μόνο που καταφέρνεις είναι να γελοιοποίησε περισσότεροΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 20:25:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
Θα παρακαλέσω πολύ ΟΛΟΥΣ να μειώσετε λίγο τα ποσοστά της αντρικής σας τεστοστερόνης …

Αν δεν σέβεστε τον χαμένο χρόνο που καταναλώνετε σε ανώφελες κόντρες, σεβαστείτε τουλάχιστον τα υπόλοιπα μέλη, ενεργά και μη…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 21:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ elo

Έχω μια απορία.

Έχεις γίνει συντονιστής του φόρουμ;;

Γιατί δίπλα απο το νικ σου δε γράφει τίποτα σχετικό;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 21:38:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Κωστάκη, θα συμφωνήσω ότι το πόσο καταλαβαίνεις,
Φαίνεται από τις απαντήσεις μου… Από κει κι έπειτα το …αίτημα σου, έτσι μετα
Από την ανάλογη χρονική απουσία σου, ήταν μάλλον έξαφνο… Αν με καταλαβαίνεις…Καλά για τη δημοκρατικότητα σου, μιλά η γραφή σου κι οι θέσεις σου, …συμπτωματικά, μόνιμα κατά του χριστιανισμου, ενώ δεν σε επηρεάζει η όποια χαζομάρα του όποιου ανα τον κόσμο βαρεμένο…
Αυτο λέμε δημοκρατικότητα…Για την αυτογνωσία του Έλληνα, εύχομαι να την αποκτήσεις κι εσύ….Το τι είχες να επιδείξει η αρχαία Ελλάδα, επέτρεψε με να ξέρω,
Απλά δεν χάνονται έτσι και τα άσχημα… Αυτό το λένε νηφαλιότητα κι είναι, εν προκειμένω το αντίθετο του φανατισμού…
Για το ποιος κοροιδεύει, εντάξει μωρέ, δεν πειράζει…το συνήθισα να επιχειρεί κανείς
κάτι έχοντας μια δυσανάλογη για τον εαυτο του και τις ικανότητες του εικόνα…
Όντως, καλά κάνεις και προσέχεις τον αυταρχισμό, μπορει να του ξεφύγεις…

Φίλε helios2012, αλλίμονο , κάποιος πρέπει να σου πει λότι ο Πάνας ήταν …..ένας.
Τα …προσόντα του, ομολογώ πολλά, αν και δεν είμαι φαν του σκληρού σεξ… Προτιμώ ρομαντικές και λεπτές καταστάσεις… Περί ορέξεως, όμως, κολοκυθόπιτα….Πληροφοριακά,. τον πάνα , τον λέμε και διάβολο… δεν σου κοστίζει τίποτε η πληροφορία…απλά έλεγα να σε ενημερώσω…
Φίλε elo, ανέλαβε…
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 21:54:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
samuel1974 -elo
Έχω μια απορία.
Έχεις γίνει συντονιστής του φόρουμ;;
Γιατί δίπλα απο το νικ σου δε γράφει τίποτα σχετικό;;

Αλήθεια samuel1974 έχω και εγώ μια απορία ;

Σε κάθε τι στην ζωή σου, είτε είναι πράξεις, είτε είναι νοητές εκδηλώσεις (σκέψης), χρειάζεσαι να έχεις κάτι ή κάποιον που να σε ελέγχει ;

Το μέτρο μέσα σου δεν το έχεις ή μήπως έχεις ξεχάσει πως δουλεύει ;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 22:06:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε elo

quote:
Θα παρακαλέσω πολύ ΟΛΟΥΣ να μειώσετε λίγο τα ποσοστά της αντρικής σας τεστοστερόνης …

Αν δεν σέβεστε τον χαμένο χρόνο που καταναλώνετε σε ανώφελες κόντρες, σεβαστείτε τουλάχιστον τα υπόλοιπα μέλη, ενεργά και μη…


Επειδή αισθάνομαι ότι αυτό αφορά κι εμένα, θα φροντίσω να αποσυρθώ άμεσα.

Φίλε trexagireve

quote:
Καλά για τη δημοκρατικότητα σου, μιλά η γραφή σου κι οι θέσεις σου,

Το γνωρίζω και σε ευχαριστώ για την αναγνώριση

quote:
Για την αυτογνωσία του Έλληνα, εύχομαι να την αποκτήσεις κι εσύ

Τα αυτά καθ' υμάς, αγαπητέ

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 22:10:19  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

trexagireve:
κάποιος πρέπει να σου πει λότι ο Πάνας ήταν …..ένας.
Τα …προσόντα του, ομολογώ πολλά,

Άρα και συ φίλε τρέχα, όπως προείπα, αποδέχεσαι πως ο Πάνας ΥΠΑΡΧΕΙ!

Ευχαριστώ πολύ...!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 22:11:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

quote:
samuel1974 -elo
Έχω μια απορία.
Έχεις γίνει συντονιστής του φόρουμ;;
Γιατί δίπλα απο το νικ σου δε γράφει τίποτα σχετικό;;

Αλήθεια samuel1974 έχω και εγώ μια απορία ;

Σε κάθε τι στην ζωή σου, είτε είναι πράξεις, είτε είναι νοητές εκδηλώσεις (σκέψης), χρειάζεσαι να έχεις κάτι ή κάποιον που να σε ελέγχει ;

Το μέτρο μέσα σου δεν το έχεις ή μήπως έχεις ξεχάσει πως δουλεύει ;


Εξέφρασα μια απορία. Δεν το εννοούσα ειρωνικά.

Αλλά μιας και το πήγες ειρωνικά, ξέρω κι εγώ να γίνω δηκτικός:

-Μαμά! Μαμά σβήσε τα ποστ του Σαμουήλ, γιατι μας πειράζουνε!!!

-Τι σας λέει παιδάκια μου.

-Μας λέει ότι οι αρχαίοι τον παίρνανε για τα νεφρά. Μας βγάζει και φώτογραφίες που δείχνουνε πως οι αρχαίοι τη φορμάρανε ο ένας στον άλλον. ..Αυτοί ήτανε φίλοι ρε μαμά, μόνο φίλοι. ΟΥΑΑΑΑΑ!!

-Έλα μη κλαις παιδάκι μου.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 22:38:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Ναι καλέ μου φίλε helios2012 και τον λέμε διάβολο...
Αλλά αυτο δεν είναι καινούργιο...
Σαμουήλ,λέγεται κι αλλοιώς όταν επικαλούμαστε
ανάγκη συμμόρφωσης, έτσι έκανε κι η χούντα του '67...
Κι αυτοί αποκατάσταση της ομαλότητας θέλανε....
Χωρίς παρεξήγηση, φίλε elo...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 23:00:16  Εμφάνιση Προφίλ
Παρακαλώ όλους τους συμμετέχοντες να επανέλθουν στο θέμα, διότι δεν έχουμε διαβάσει την άποψη κάποιων ακόμη ή μπορεί να έχει διαφοροποιηθεί, μετά από τόσον καιρό.

samuel1974, ελπίζω να μου επιτρέπεις την παραπάνω παρέμβαση, ως θεματοθέτη...

Ο τρεχα...., έχει την άποψη ότι για το θέμα δεν γράφει κανείς τίποτε και θα είχε δίκαιο, αν δεν είχε κι ο ίδιος συμμετοχή σ' αυτό. όταν βρισκόταν εντός πλαισίων.

Πιστεύω ότι πρέπει να υπάρχει και ένα μέτρο στην ανοησία συγκεκριμένων "συνομιλητών" ώστε να πάψουν να προσβάλλουν τους ίδιους τους εαυτούς τους, για χάρη της όποιας πίστης σε οτιδήποτε.
Δεν αναδεικνύει την αλήθεια της πίστης τους ή εκμετάλευση οποιουδήποτε μέσου, παρά μόνο η ανάλυση των κειμένων της και η πρακτική εφαρμογή τους.
Αν σ' αυτόν τον τομέα δεν υπάρχουν θέσεις μπορούν να επιλέξουν την ανάγνωση των σχολίων, όσων έχουν άποψη επ' αυτού, με την ελπίδα ότι θα μάθουν κάτι.

samuel1974, ελπίζω να εκτονώθηκες αρκετά, με τις φωτογραφίες των προγόνων σου (οι οποίες όντως είναι επινοήσεις των εχθρών του Ελληνισμού) και να τροφοδότησες αρκετά το θρησκευτικό σου συναίσθημα.

Τώρα περιμένω τις απόψεις σου και τη γνώμη σου για τις ύβρεις προς το έθνος σου, τις οποίες περιέχουν τα θρησκευτικά βιβλία αλλά και τα λόγια των "πατέρων" της θρησκείας σου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2008, 23:33:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θα ήταν υπερβολή να συ ζητούσα να αναφέρεις
που αναφέρεται η θρησκεία μας με ύβρεις ενάντια στο έθνος μας;
γιατι τέτοιες αυτοκαταστροφικές τάσεις, δεν πυάρχουν στον
χρστιανισμο... Αντιθέτως, τίμησε την αρχαία ελληνική φιλοσοφία
αναφερόμενη συχνά σε αυτήν και κάνοντας αγίους ΄Ελληνες φιλοσόφους...
Για σένα, ώς αρχαιολάτρη, αυτο δύναται να είναι ύβρις...Για μας ΑΛΉΘΕΙΑ και
δικαίωση του ελληνικού πνεύματος...
Το λιγότερο καλά θα κανεις να σκεφτείς ποιός προσβάλλει το έθνος μας...
Ο χριστιανισμός που το τίμησε με εκατομμύρια μρτύρων και χρήση της γλώσσας
μας ως γλώσσα του ευαγγελίου ή οι πιθηκίζοντες 12θειστές, που κλέβουν θεούς
πρωτόγονων, τους εξωραίζουν κι ας είναι για τα πανηγύρια και τους
υπερασπίζονται;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2028809
Maintained by Digital Alchemy