ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2008, 23:43:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Φίλη μου pyramid, ελπίζω να μη χρεώσεις σε εμένα, κάποιον πιθανό... διάλογο με τους ευρωπαίους...

Δεν φταίω εγώ, ένα σχόλιο έκανα



Πικρόχολο!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 12:14:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
europaios σε πειράζει ο γιαπετ, μην στενοχωριέσαι.

Για τιμωρία γιαπετ θα λάβεις και εσύ μέρος στον διάλογο αλλιώς θα σε στείλω στο πυρ το εξώτερο.

europaios σχετικά με την ερώτησή σου.
Ένα παράδειγμα είναι η κόλαση. Οι περισσότεροι φαντάζονται καζάνια που βράζουν, να καίγονται τα σώματά τους μέσα στις φωτιές, να ουρλιάζουν, να τρέχουν αίματα, κ.λ.π.
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι, που δεν είναι αλλά λέμε, σε τι θα διευκολύνει τον άνθρωπο η συγκεκριμένη γνώση? Θα φοβάται και δεν θα αμαρτήσει? Μα το θέμα δεν είναι να φοβάται και έτσι να κρατηθεί αγνός, το θέμα είναι να επιλέξει να βαδίσει αρμονικά.

Επίσης κάτι που θεωρώ βασικό είναι το ζήτημα της Ανάστασης.
Ο Χριστιανισμός μιλάει για ανάσταση νεκρών και οι περισσότεροι ιερωμένοι εξηγούν ότι θα σηκωθούν οι άνθρωποι με το σώμα που είχαν όταν πέθαναν, εκατοντάδες χρόνια μετά!!!
Και άντε το λες, σκέψου τι προεκτάσεις έχει αυτό.

Θα σου πω ένα παράδειγμα από την οικογένειά μου. Το καλοκαίρι πέθανε ο πεθερός μου και η πεθερά μου αγωνίζεται να τα βγάλει πέρα με την μοναξιά και την απώλεια. Όμως δεν έχει μόνο αυτό, έχει και τις ενοχές όταν δεν καταφέρνει να πάει στο νεκροταφείο γιατί τι θα λέει ο σύντροφός της? ότι δεν πάει να τον δει? να του περιποιηθεί τον τάφο???
Καταλαβαίνεις ότι βασανίζεται? Γιατί να συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην λένε ότι ο άνθρωπος μένει ζωντανός στην μνήμη μας και όταν θα έρθει η ώρα για όσα λένε οι γραφές βλέπουμε, τώρα ασχολούμαστε με την ζωή γιατί έχουμε ευθύνη για τον εαυτό μας και τους αγαπημένους μας ανθρώπους, ή ότι άλλο με βάση αυτή την λογική?

Άλλο βασικό, το μυστήριο της εξομολόγησης.
Το ξέρεις ότι είναι απαραίτητο να γίνεται κάθε μέρα αυτή η διαδικασία? Ο άνθρωπος καθημερινά κάνει ατέλειωτες δυσαρμονικές σκέψεις και πράξεις, όταν λοιπόν κάθεται το βράδυ π.χ. μπροστά σε μια εικόνα και μιλάει ας πούμε στον Θεό, στην ουσία ξαναφέρνει στην μνήμη του την καθημερινότητα και την εξετάζει αποστασιοποιημένα, και έτσι διευκολύνεται στην αναγνώριση των συμπεριφορών που τον τάραξαν.
Δεν χρειάζεται να πηγαίνει κάποιος όλη μέρα στην εκκλησία, ας το κάνει σπίτι του αλλά να το κάνει. Ας δώσει κάποιος μια προσέγγιση λιγότερο καταπιεστική και ας φωτίσει τα οφέλη που θα προκύψουν από την διαδικασία.

Νομίζω πήρες μια ιδέα του τι έχω κατά νου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 14:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή pyramid, αναφέρεσαι σε ένα πρόβλημα που
αντιμετωπίζουν όλα τα δόγματα και αποδείξεις δεν υπάρχουν,
γιατί τοτε όλοι θα ξέραν άλλα δεν θα ήθελαν, αντίστοιχα,τι να
κάνουν..
Αν η πρόοδος αντί να λύσει προβλήματα που η προτέρα κατάσταση δεν
μπορουσε, ακυρώνει τα θέματα που προβληματίζουν, τότε δεν πετυχαίνουμε παρά
μια οπισθοδρόμηση, καθώς χωρίς ηθική,ή θρησκευτικό συναίσθημα
και ΄μονο με την λογική, πάμε σε μια παλή ζωώδη κοινωνία.. Καλή για
θέαμα, αλλά όχι θεατής... η πόρωση σε κάνει μετά να μην βλέπεις τι
κάνεις...
Τι λές;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 16:57:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
pyramid:
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι, που δεν είναι αλλά λέμε, σε τι θα διευκολύνει τον άνθρωπο η συγκεκριμένη γνώση? Θα φοβάται και δεν θα αμαρτήσει? Μα το θέμα δεν είναι να φοβάται και έτσι να κρατηθεί αγνός, το θέμα είναι να επιλέξει να βαδίσει αρμονικά.

Κανείς μέχρι στιγμής απ’ ότι θυμάμαι δεν έχει ισχυριστεί ότι η κόλαση είναι καζάνια και αίματα. Το θέμα δεν είναι «ο φόβος», το θέμα είναι «η γνώση». Και έχοντας τη γνώση ο καθένας βαδίζει όπως αντιλαμβάνεται αυτή τη γνώση. Ένα παράδειγμα πιστεύεις εσύ ότι ο Πάσαρης πιστεύει σε Θεό και μεταθανάτιο ζωή?
Η ζωή και η δράση φανερώνουν πως όχι. Άρα δε γνωρίζει ότι δεν είναι καλό-σωστό, να αφαιρείς μια ανθρώπινη ζωή? Σίγουρα το γνωρίζει, τότε?
-Τότε πολύ απλά αγαπητή μου φίλη τη γνώση ο συγκεκριμένος άνθρωπος την αντιλαμβάνεται διαφορετικά απ’ ότι εγώ ή εσή.

quote:
pyramid:
Επίσης κάτι που θεωρώ βασικό είναι το ζήτημα της Ανάστασης.
Ο Χριστιανισμός μιλάει για ανάσταση νεκρών και οι περισσότεροι ιερωμένοι εξηγούν ότι θα σηκωθούν οι άνθρωποι με το σώμα που είχαν όταν πέθαναν, εκατοντάδες χρόνια μετά!!!
Και άντε το λες, σκέψου τι προεκτάσεις έχει αυτό.

Eγώ πάλι δεν έχει τύχει να ακούσω κανέναν. Όλοι μιλάνε για Ανάσταση του πνεύματος, της ψυχής ενδυμένης με ένα άυλο σώμα.

quote:
pyramid:
Θα σου πω ένα παράδειγμα από την οικογένειά μου. Το καλοκαίρι πέθανε ο πεθερός μου και η πεθερά μου αγωνίζεται να τα βγάλει πέρα με την μοναξιά και την απώλεια. Όμως δεν έχει μόνο αυτό, έχει και τις ενοχές όταν δεν καταφέρνει να πάει στο νεκροταφείο γιατί τι θα λέει ο σύντροφός της? ότι δεν πάει να τον δει? να του περιποιηθεί τον τάφο???
Καταλαβαίνεις ότι βασανίζεται? Γιατί να συμβαίνει αυτό? Γιατί να μην λένε ότι ο άνθρωπος μένει ζωντανός στην μνήμη μας και όταν θα έρθει η ώρα για όσα λένε οι γραφές βλέπουμε, τώρα ασχολούμαστε με την ζωή γιατί έχουμε ευθύνη για τον εαυτό μας και τους αγαπημένους μας ανθρώπους, ή ότι άλλο με βάση αυτή την λογική?

Κακώς βασανίζεται, ο πεθερός σου χρειαζόταν τη φροντίδα της πεθεράς σου εν ζωή. Εδώ βλέπω μια σύγχυση. Ο άνθρωπος όταν πεθαίνει η ψυχή του απελευθερώνεται και ως τέτοια μπορεί να πάει παντού, στο νεκροταφείο στον Κρόνο στο γήπεδο στη ζούγκλα σε άλλες διαστάσεις σε άλλα πλανητικά συστήματα κ.ο.κ. ότι δηλαδή περικλείει η έννοια της ελευθερίας και του ουράνιου παράδεισου. Εάν τώρα ο πεθερός σου έχει πάει στην κόλαση σίγουρα τα πράγματα θα είναι διαφορετικά, φαντάζομαι ότι θα τον απασχολούν άλλα πράγματα και το λιγότερο που θα σκέφτεται θα είναι εάν η σύζυγος του έβαλε λουλούδια στο βάζο ή όχι.
Θέλω να πω το εξής. Στο νεκροταφείο βρίσκεται απλά ότι έμεινε από τη γήινη επίσκεψη του ανθρώπου εδώ. Το μόνο που έμεινε είναι τα κόκαλα τίποτα άλλο. Η ψυχή του μπορεί να βλέπει τα λουλούδια στο βάζο όχι μόνο του νεκροταφείου αλλά και του σπιτιού, έτσι για παράδειγμα τι να το κάνει να βλέπει τα λουλούδια στο βάζο του νεκροταφείου, ενώ εσύ τρώγεσαι με την πεθερά σου.
Κι εγώ όταν αποβιώσουν οι γονείς μου, θα πηγαίνω στο νεκροταφείο και μάλιστα θα τους μιλάω (εφόσον βέβαια είμαι μόνος, κάτι που κάνω και με τον παππού μου), αυτό όμως δε σημαίνει ότι περιμένω απάντηση! Ή ότι μόνο εκεί μπορώ να νιώσω την παρουσία τους.
Απλά το ότι εκεί βρίσκονται τα κόκαλα είναι κάτι πώς να στο πω? Κάτι που σε συγκινεί ποιο πολύ απ’ ότι να δεις απλά τη φωτογραφία του. Αν και δε θα πρεπε αλλά έτσι είναι.
Από κει και έπειτα είναι και θέμα χαρακτήρα του ανθρώπου αλλά δεν μπορείς σε καμία περίπτωση να λες ότι κάποιοι κάτι κρύβουν εσκεμμένα γιατί εγώ αυτό καταλαβαίνω από τα γραφόμενά σου........αυτό το:" γιατί να μη λένε ότι ο άνθρωπος.....!!!!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 06/11/2008 17:02:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:31:25  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

quote:
Για τιμωρία γιαπετ θα λάβεις και εσύ μέρος στον διάλογο αλλιώς θα σε στείλω στο πυρ το εξώτερο.

Δεν έχω επιλογή κι έτσι θα υποκύψω στον εκβιασμό σου...

Πολύ θα ήθελα να υπάρξει τέτοιος διάλογος, αλλά δεν νομίζω να καταφέρει ένας άνθρωπος ο οποίος τοποθετεί την πίστη του σε πραγματικά πλαίσια (όπως εσύ), προσπαθώντας να τη δεί ως δρόμο ή συνειδησιακή υποστήριξη για να ανεβάσει τον εαυτό του και να τον γνωρίσει, με κάποιους που δεν μπορούν να ξεχωρίσουν την αλληγορία απ’ την ευθεία αναφορά και τα παραμύθια απ’ την αλήθεια.

Όπως βλέπεις, οι ευρωπαίοι δεν γνωρίζουν για τα «καζάνια» που βράζουν και τα αίμματα απ’ την τιμωρία της κόλασης, ούτε για την ανάσταση όλων των ανθρώπων, με τη μορφή που έζησαν.

Απλά μιλάνε για κάτι που δεν έχουν κατανοήσει και θεωρούν εαυτούς οπαδούς του χριστιανισμού, στον οποίο δεν βλέπουν κάτι άσχημο, ούτε στη θεωρία ούτε στην πράξη.

Τρέχουν πίσω από «θαυματουργές» εικόνες, χωρίς να σκέπτονται ότι έτσι υποστηρίζουν την ίδια την εικόνα και όχι την αναπαράσταση, αφού αυτό που παριστάνει το έχουν, πιθανά και στο σπίτι τους και απ’ την άλλη, σε δεδομένες στιγμές υποστηρίζουν ότι γι’ αυτούς μετράει το πρόσωπο που απεικονίζεται και όχι η εικόνα σαν αντικείμενο.

Οι τοποθετήσεις κάποιων φίλων χριστιανών, πολλές φορές με κάνουν να σκέπτομαι, γιατί, αφού ο σκοπός του θεού είναι η σωτηρία του ανθρώπου και όχι η τιμωρία, τα πράγματα γίνονται ανάποδα...

Σε όλα τα πράγματα προηγείται η ενημέρωση και μετά έρχεται η πρακτική εφαρμογή και η τιμωρία, αν δεν εφαρμόστηκαν αυτά που γνώριζε κανείς ότι έπρεπε να πράξει.

Θεωρώ ότι οι θρησκείες είναι ανθρώπινες προσπάθειες κατανόησης του εαυτού μας, επειδή πιστεύουμε (χωρίς να γνωρίζουμε γιατί) ότι όλα κρύβονται μέσα μας και όλες οι απαντήσεις στα αρχέγονα ερωτηματικά, εμπεριέχονται στον άνθρωπο, αφού αυτός είναι μέρος της δημιουργίας και παίζει σημαντικό ρόλο σ’ αυτήν.

Πολύ σωστά λοιπόν, αναρωτιέσαι τι νόημα έχει η τιμωρία σε κάποιον που προσπαθεί να κατανοήσει το ρόλο του, όταν η «γνώση» δεν του δίνεται με τρόπο αδιαμφισβήτητο...

Διότι την όποια γνώση, σε σχέση μ’ αυτό που συζητούμε, ο άνθρωπος την αποκτά, μετά θάνατον, όταν πια τον περιμένει η τιμωρία. Τιμωρείται λοιπόν, για κάτι που αγνοούσε και αυτό δεν είναι θεία δικαιοσύνη, είναι ανθρώπινη.

Θα μου πούν ίσως τώρα ο τρεχα.... ή οι ευρωπαίοι και οι άλλοι, ότι ήρθε ο χριστός και μας ενημέρωσε, αλλά προτιμώ να συζητώ σοβαρά...

Πολύ σωστά επίσης, αναρωτιέσαι τι νόημα έχει να εξομολογείσαι σε κάποιον παπά τις αμαρτίες σου και γιατί να μη γίνεται αυτό ανα πάσα ώρα και στιγμή, όπου κι αν βρίσκεται κανείς, αφού η επικοινωνία με το θείο δεν καθορίζεται από τόπο ή μέσον.

Τα οφέλη που θα προκύψουν απ’ αυτήν τη διαδικασία, που προσωπικά θεωρώ ότι είναι ειλικρινής συνομιλία με τον εαυτό μας, ούτως ή άλλως αφορούν μόνο τον καθένα που το κάνει και η διαχείρηση των αποτελεσμάτων, είναι καθαρά προσωπικό ζήτημα και επιλογή.

Αυτά προς το παρόν, για να γλυτώσω το πυρ το εξώτερον...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:32:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
pyramid
europaios σχετικά με την ερώτησή σου.
Ένα παράδειγμα είναι η κόλαση. Οι περισσότεροι φαντάζονται καζάνια που βράζουν, να καίγονται τα σώματά τους μέσα στις φωτιές, να ουρλιάζουν, να τρέχουν αίματα, κ.λ.π.
Ας υποθέσουμε ότι είναι έτσι, που δεν είναι αλλά λέμε, σε τι θα διευκολύνει τον άνθρωπο η συγκεκριμένη γνώση? Θα φοβάται και δεν θα αμαρτήσει? Μα το θέμα δεν είναι να φοβάται και έτσι να κρατηθεί αγνός, το θέμα είναι να επιλέξει να βαδίσει αρμονικά.

Φίλη pyramid , αν η κόλαση ήταν όπως μας την περιγράφει ο Dante Aligieri και το ιερατείο , τότε οι πιο ενάρετοι θα έπρεπε να ήταν οι ρασοφόροι που την χρησιμοποιούν σαν μπαμπούλα για να κρατήσουν το ποίμνιο στο μαντρί τους .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 14:16:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Trexagireve δεν αναφέρομαι σε αποδείξεις, εννοείται ότι δεν υπάρχουν, αλλά σε τρόπο διαχείρισης θεμάτων. Αυτό με τα προβλήματα που αναφέρεις δεν το κατάλαβα καλά εάν έχεις χρόνο μου το εξηγείς κάπως περισσότερο?


Europaios ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων, η λέξη κόλαση, ο σατανάς, οι δαίμονες, οι συζητήσεις στις αυλές και τις γειτονιές από τα παλιά τα χρόνια που η τρίχα γινόταν τριχιά και η απροθυμία κάποιων ιερωμένων να εργαστούν για την ορθή δηλ. ανθρωπιστική ερμηνεία έχουν φέρει αυτά τα αποτελέσματα.

Όχι, η πλειοψηφία δεν εξηγεί τίποτα για άυλο σώμα, μιλάνε για ένωση ψυχής και σώματος.

Στο θέμα του νεκροταφείου μίλησα για τις ενοχές που έχει η πεθερά μου ως προέκταση της πίστης «Ανάσταση με το σώμα που έχουμε όταν πεθαίνουμε».

Καλό θα ήταν να μην το πάμε σε αυθαίρετες ερμηνείες των λεγομένων μου. Εάν διαβάσεις ξανά την συγκεκριμένη πρόταση θα καταλάβεις ότι ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι κάτι κρύβουν, υποστηρίζω ότι δεν διαχειρίζονται ανθρωπιστικά τα θέματα.

Αυτό που έχει την μέγιστη σημασία είναι ο άνθρωπος, η θρησκεία δημιουργήθηκε για να βοηθήσει τον άνθρωπο να διαχειριστεί την μοναδική σίγουρη γνώση του, τον θάνατο, και πρέπει να μην το ξεχνάει ποτέ.


Γιαπετ μου ναι το παραδέχομαι, εκβιάζω

Σχετικά με τις θαυματουργές εικόνες
βεβαίως και υπάρχουν άνθρωποι που καταφεύγουν σε αυτές και στο τέλος άθελά τους ρέπουν στην ειδωλολατρία αλλά θα πρέπει να πούμε ότι όντως υπάρχουν θαυματουργές εικόνες και είναι λογικό εάν σκεφτούμε πόσοι άνθρωποι τις επένδυσαν με τις σκέψεις τους και τις προσευχές τους κατά την διάρκεια των ετών.


Σχετικά με την εξομολόγηση θα ήθελα να γίνω πιο σαφής γιατί τα έγραψα κάπως γρήγορα και απρόσεκτα.
Θεωρώ ότι κάθε κίνηση έχει το νόημά της και την χρησιμότητά της και αναφέρομαι στην εξομολόγηση στον ιερωμένο μέσα στην εκκλησία. Το περιβάλλον είναι αγνότερο και πιο προστατευμένο, ο νους μας ηρεμεί και συγκεντρώνεται ευκολότερα και κατ΄επέκταση ανυψωνόμαστε ευκολότερα και ασφαλέστερα. Επίσης διευκολυνόμαστε από την παρουσία ενός ατόμου που λογικά έχει δουλέψει με τον εαυτό του περισσότερο από εμάς άρα η επίδρασή του μας συντονίζει με κάτι ανώτερο.

Όμως από ολότελα ας κάνουμε κάτι έστω και στο σπίτι, δεν πειράζει. Δεν έχει νόημα το να σκεφτόμαστε πότε θα μπορέσουμε να πάμε στην εκκλησία, είναι σίγουρο ότι δεν θα μπορέσουμε σύντομα ίσως και καθόλου, ας κινηθούμε μόνοι μας.


Sesostris έχω την γνώμη ότι δεν την χρησιμοποιούν, όσοι την χρησιμοποιούν, ως φόβητρο για να κρατήσουν ανθρώπους εντός θρησκείας αλλά γιατί αυτό μόνο γνωρίζουν. Το να μπορείς να θέσεις τόσο σοβαρά θέματα στην σωστή τους διάσταση εκτιμώντας τι ακριβώς χρειάζεται να πεις ώστε να φωτιστεί η ζωή όσων σε ακούν δεν είναι και τόσο απλό πράγμα.
Θα μου πεις ίσως, ας μην ακολουθούσαν την ιεροσύνη, και θα έχεις δίκιο αλλά ποιος είναι παντογνώστης και αλάνθαστος? Κανείς. Ας προσπαθήσουμε να δούμε τους ανθρώπους με μια διαλλακτικότητα, από ότι έχω δει μάλλον φέρνει καλύτερα αποτελέσματα κάποιες φορές. Βεβαίως αυτό δεν σημαίνει ότι είναι άμοιροι ευθυνών, ας προσπαθήσουν και αυτοί να διευκολύνουν τον άνθρωπο και ας μην βλέπουν την ιεροσύνη ως πρόσφορο έδαφος για να καλύψουν τα πάθη τους και να κάνουν περιουσίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 20:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Όπως βλέπεις, οι ευρωπαίοι δεν γνωρίζουν για τα «καζάνια» που βράζουν και τα αίμματα απ’ την τιμωρία της κόλασης, ούτε για την ανάσταση όλων των ανθρώπων, με τη μορφή που έζησαν.

Απλά μιλάνε για κάτι που δεν έχουν κατανοήσει και θεωρούν εαυτούς οπαδούς του χριστιανισμού, στον οποίο δεν βλέπουν κάτι άσχημο, ούτε στη θεωρία ούτε στην πράξη.

Τρέχουν πίσω από «θαυματουργές» εικόνες, χωρίς να σκέπτονται ότι έτσι υποστηρίζουν την ίδια την εικόνα και όχι την αναπαράσταση, αφού αυτό που παριστάνει το έχουν, πιθανά και στο σπίτι τους και απ’ την άλλη, σε δεδομένες στιγμές υποστηρίζουν ότι γι’ αυτούς μετράει το πρόσωπο που απεικονίζεται και όχι η εικόνα σαν αντικείμενο.



Γεια σου γιαπετ......ψυχολόγε!!!
quote:
γιαπετ:
Θα μου πούν ίσως τώρα ο τρεχα.... ή οι ευρωπαίοι και οι άλλοι, ότι ήρθε ο χριστός και μας ενημέρωσε, αλλά προτιμώ να συζητώ σοβαρά...

Ναι πολύ σοβαρά!!!

quote:
pyramid:
Europaios ο κλαυθμός και ο βρυγμός των οδόντων, η λέξη κόλαση, ο σατανάς, οι δαίμονες, οι συζητήσεις στις αυλές και τις γειτονιές από τα παλιά τα χρόνια που η τρίχα γινόταν τριχιά και η απροθυμία κάποιων ιερωμένων να εργαστούν για την ορθή δηλ. ανθρωπιστική ερμηνεία έχουν φέρει αυτά τα αποτελέσματα.


Εγώ δε βλέπω κανά περίεργο αποτέλεσμα. Η μάνα μου είναι 65 ετών και δεν βλέπει την κόλαση σαν καζάνι με φωτιά και τα διαβολάκια να κουβαλάνε ξύλα. Τώρα το άν στο περιβάλλον σου αυτό πιστεύουν τι να πω? Εσύ θα ξέρεις και το λόγο.
quote:
pyramid:
Όχι, η πλειοψηφία δεν εξηγεί τίποτα για άυλο σώμα, μιλάνε για ένωση ψυχής και σώματος.

Εγώ πάλι πρώτη φορά το ακούω.
quote:
pyramid:
Εάν διαβάσεις ξανά την συγκεκριμένη πρόταση θα καταλάβεις ότι ουδέποτε ισχυρίστηκα ότι κάτι κρύβουν, υποστηρίζω ότι δεν διαχειρίζονται ανθρωπιστικά τα θέματα.

Το ίδιο κάνει.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2008, 16:56:43  Εμφάνιση Προφίλ
Καλή μου φίλη pyramid, ίσως αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σγμαίνει φανατισμός.
Άλλο να παρακολουθείς τους διαλόγους και άλλο να συνομιλείς με τέτοιου είδους άτομα, που σε φέρνουν σε σημείο να προσπαθείς να εξηγήσεις το αυτονόητο.

Είμαι περίεργος να δω, με ποιόν τρόπο μπορεί μια χριστιανή που γνωρίζει τι πιστεύει, να επικοινωνήσει με φανατικούς.

Εύχομαι να βρείς το κουράγιο να συνεχίσεις το "διάλογο", όπως επίσης και ατραπό συνεννόησης, με ανθρώπους που έχουν θεοποιήσει τη... θρησκεία και έχουν χάσει το νόημα της δύναμης του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 16:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
γιαπετ:
Καλή μου φίλη pyramid, ίσως αρχίζεις να καταλαβαίνεις τι σγμαίνει φανατισμός.
Άλλο να παρακολουθείς τους διαλόγους και άλλο να συνομιλείς με τέτοιου είδους άτομα, που σε φέρνουν σε σημείο να προσπαθείς να εξηγήσεις το αυτονόητο.


Είμαι περίεργος να δω, με ποιόν τρόπο μπορεί μια χριστιανή που γνωρίζει τι πιστεύει, να επικοινωνήσει με φανατικούς.

Εύχομαι να βρείς το κουράγιο να συνεχίσεις το "διάλογο", όπως επίσης και ατραπό συνεννόησης, με ανθρώπους που έχουν θεοποιήσει τη... θρησκεία και έχουν χάσει το νόημα της δύναμης του ΑΝΘΡΩΠΟΥ.



Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 09/11/2008 16:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 20:09:26  Εμφάνιση Προφίλ
Άγριο, ιερό ξύλο στη Ιερουσαλήμ.

Τελικά ποιός νίκησε;;;

Ο θεός;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 21:57:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητή φίλη Pyramid, το πρόβλημα που λέω έχει να κάνει με
το επίπεδο αντίληψης της εποχής και μεταφοράς αυτών που έχεις
αντιληφθεί… Σε αυτό υστερούν όλα τα αρχαία κείμενα της γνώσης…
Από κει κι έπειτα όμως, πιστεύω ότι είναι θέμα συμπεράσματος διαλόγου.
Να δούμε την ουσία, την ποιότητα και την αλήθεια του κάθε δόγματος,
ώστε να βρούμε την αλήθεια προς το Θεό.
Αυτόν τον δρόμο πρέπει να ακολουθήσουμε….
Φίλε μου Γιάπετ, αυτό με τον φανατισμό, πολύ μου άρεσε…
Ήταν αυτοβιογραφικό;Λές να δούμε και καμιά μεταμέλεια;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 23:36:19  Εμφάνιση Προφίλ
Για όποιον παραξένεψε το προηγούμενο μήνυμά μου, λέω ότι απόψε στις ειδήσεις άκουσα (και είδα) ότι έπεσε πολύ ξύλο, μεταξύ Αρμενίων ορθοδόξων χριστιανών και Ελλήνων ορθοδόξων χριστιανών, για την... κατάκτηση του "πανάγιου τάφου".

Σχόλια δεν είναι ανάγκη να γίνουν, εκτός αν κάποιοι θεωρούν ότι ΠΡΕΠΕΙ να το σχολιάσουν...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 23:38:25  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αγαπητή φίλη Pyramid, το πρόβλημα που λέω έχει να κάνει με
το επίπεδο αντίληψης της εποχής και μεταφοράς αυτών που έχεις
αντιληφθεί… Σε αυτό υστερούν όλα τα αρχαία κείμενα της γνώσης…
Από κει κι έπειτα όμως, πιστεύω ότι είναι θέμα συμπεράσματος διαλόγου.
Να δούμε την ουσία, την ποιότητα και την αλήθεια του κάθε δόγματος,
ώστε να βρούμε την αλήθεια προς το Θεό.

Τι λές;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 23:42:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Θές να το ξαναγράψω; In case you missed it...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2008, 23:52:24  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι να το ξαναγράψεις, τι θ' αλλάξει;;;

Να το αποκωδικοποιήσεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 09:58:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
....Άντε να σου το κάνω λιανά... νιανιά το θές, αλλά
τέλος πάντων, φίλε Γιάπετ....
Οι πρόγονοι μας δεν είχαν το νού να κατανοήσυν αυτά που μπορεί να
καταλάβει ο σημερινός, ας πούμε άνθρωπος...΄'Ηταν ακόμη ζωώδης
και με λιγότερη αντίληψη. Οπότε, ελλειπή είναι και όσα μεταφέρουν
ιστορικά, φιλοσοφικά και άλλα κείμενα... Αυτό εμποδίζει εμάς να
κατανοήσουμε καλύτερα, το τι έγινε τότε και πόσο σημαντικό ήταν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 12:46:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
γιαπετ -Άγριο, ιερό ξύλο στη Ιερουσαλήμ.
Τελικά ποιός νίκησε;;;

Χα, Χα, πάντως το δεξί κροσέ που έκατσε ο αρμένιος ιερέας με τα κόκκινα, στο ορθόδοξο ιερέα ήταν τέλειο…

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 13:55:25  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Οι πρόγονοι μας δεν είχαν το νού να κατανοήσυν αυτά που μπορεί να
καταλάβει ο σημερινός, ας πούμε άνθρωπος...΄'Ηταν ακόμη ζωώδης
και με λιγότερη αντίληψη.


Αναφέρεσαι στον Πλάτωνα, στον Αριστοτέλη, στο Σωκράτη, στον Πυθαγόρα, στον Αρίσταρχο, στον Εμπεδοκλή, στον Θαλή, στον Χίλωνα, στον Δημόκριτο, στον Επίκουρο, στον Ζήνωνα, στον Φιλόλαο, στον Επιμενίδη, στον Πιττακό, στον Σόλωνα, στον Ευκλείδη, σε ποιούς αναφέρεσαι;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 15:48:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ europaios ο κάθε άνθρωπος έχει την δυνατότητα και το δικαίωμα να διαμορφώνει την πραγματικότητά του άρα δεν έχω κάτι να σχολιάσω.


Γιαπετ μου ένα έχω να πω
Hasta la vista baby


Φίλε μου trexagireve, κατά την άποψή μου, η κάθε θρησκεία είναι μια μέθοδος και ως τέτοια θα πρέπει να αναγνωρίζεται. Επίσης, πάλι κατά την άποψή μου, δεν υπάρχει αλήθεια προς τον Θεό γιατί ο Θεός είναι η αλήθεια. Και όπως λέει και ο Ερρίκος Κούνρατ (Ροδόσταυρος) στο βιβλίο του «Αμφιθέατρο της Αιώνιας Σοφίας» μιλώντας για το θέμα της Φιλοσοφικής Λίθου
«πόσο κόπο, μάταιες προσπάθειες, ανησυχία, έξοδα, άσκοπα ταξίδια θα είχα γλυτώσει εάν το γνώριζα νωρίτερα. Η διαδικασία είναι εύκολη και απλή»
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 16:47:34  Εμφάνιση Προφίλ
pyramid

quote:
Γιαπετ μου ένα έχω να πω
Hasta la vista baby

Δεν συμφωνώ, αλλά καταλαβαίνω...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 18:26:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Δείγμα θρησκευτικού μένους: Χτυπούσαν Έλληνες χριστιανούς
οι Αρμένιοι, χάρηκες φίλε elo;Ή ήταν απλά διασκεδαστικό;
Φίλη pyramid,η καθε θρησκεία δεν είναι μια μέθοδος, αλλά όλες
είναι ΜΙΑ μέθοδος προσέγγισης του θείου, μέσα στο τυφλό ζώο των
αισθήσεων και των παραισθήσεων, ου παρασέρνουν τα συναιθήματα
και τα ένστικτα... Απο αυτα έχει βγει ο άνθρωπος της εποχής μας,
κινείται σε άλλες ατραπούς, σαν νέο όν, γι αυτό και είναι ευαίσθητος,
σαν χωρίς προστασία της βίωσης του επόμενου σταδίου που δεν έχει έρθει...
Ωστόσο προχωράει, έστω κι αν δεν φαίνεται η πρόοδος αυτή. Όποιος θέλει να
δει, βλέπει...
Φίλε Γιάπετ, δεν είχαν το επίπεδο αντίληψης που έχουμε τώρα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 19:27:53  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα...

quote:
Δείγμα θρησκευτικού μένους: Χτυπούσαν Έλληνες χριστιανούς
οι Αρμένιοι, χάρηκες φίλε elo;

Σου διαφεύγει ότι και οι Αρμένιοι είναι ορθόδοξοι χριστιανοί;;;

quote:
Φίλε Γιάπετ, δεν είχαν το επίπεδο αντίληψης που έχουμε τώρα....

Μόνο γέλιο και λύπηση μπορεί να προκαλέσει αυτό που έγραψες.

Νοιώθεις να βρίσκεσαι σε ανώτερο επίπεδο αντίληψης απ' τους αρχαίους φιλόσοφους;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 20:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Κάποια στιγμή, πρέπει να ...ξετυφλώνεσαι
και να βλέπεις αυτα που γράφεις, φίλε μου Γιάπετ...
Οι Αρμένιοι είναι μονοφυσίτες και αιώνες επίδοξοι
σφετεριστές του Παναγίου Τάφου, αυτο που κολλάει
με το "χριστιανοί ορθόδοξοι", που γράφεις;
Όσο για τους αρχαίους, ξέρεις καλά τι λέω, αλλά δεν
σε αφήνει η διπλωματία σου να το παραδεχτείς...
Είχαν σκλάβους κι άλλα αναχρονιστικά, αλλά πρώτα απο όλα,
μιλάμε για την κοινωνία της εποχής, τα σύνολα, το επίπεδο του λαού.
Αλλά κι οι σεβαστοί φιλόσοφοι που λές εσύ, ήταν ακόμη ...υποανάπτυκτοι,
πως να το κάνουμε...Υπάρχει μια πρόοδος που έχει να κάνει με την ενηλικίωση
του ανθρώπινου είδους και αυτό δεν φτάνεται με την φιλοσοφία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 22:03:20  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
Όσο για τους αρχαίους, ξέρεις καλά τι λέω (...)
Είχαν σκλάβους κι άλλα αναχρονιστικά

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι ο χριστιανισμός κατάργησε τους σκλάβους;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 22:52:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
Oι Αρμένιοι ανέκαθεν δημιουργούσαν προβλήματα. Βέβαια κάποιοι δεν μπορούν να χωνέψουν ότι την πρωτοκαθεδρία στον Πανάγιο τάφο την έχουν οι Έλληνες και ότι η Ελληνική σημαία δεσπόζει στους Αγίους τόπους.

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 23:24:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Αγαπητή φίλη Pyramid, το πρόβλημα που λέω έχει να κάνει με
το επίπεδο αντίληψης της εποχής και μεταφοράς αυτών που έχεις
αντιληφθεί… Σε αυτό υστερούν όλα τα αρχαία κείμενα της γνώσης…


....Άντε να σου το κάνω λιανά... νιανιά το θές, αλλά
τέλος πάντων, φίλε Γιάπετ....
Οι πρόγονοι μας δεν είχαν το νού να κατανοήσυν αυτά που μπορεί να
καταλάβει ο σημερινός, ας πούμε άνθρωπος...΄'Ηταν ακόμη ζωώδης
και με λιγότερη αντίληψη. Οπότε, ελλειπή είναι και όσα μεταφέρουν
ιστορικά, φιλοσοφικά και άλλα κείμενα... Αυτό εμποδίζει εμάς να
κατανοήσουμε καλύτερα, το τι έγινε τότε και πόσο σημαντικό ήταν...



Φίλε trexagireve με τις απαντήσεις σου αυτές με αφήνεις έκπληκτο . Μέσα στα τόσα βιβλία που λές ότι έχεις διαβάσει , δεν υπήρχαν καν βιβλία της Ελληνικής Γραμματείας ; Οι πρωτοπόροι της φιλοσοφίας , των τεχνών και των επιστημών είχαν για σένα ζωώδεις αντιλήψεις , και η θρησκεία των γιδοβοσκών της ερήμου που στην αίρεσή της πιστεύεις , έχει όλη τη γνώση ;;; Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2008, 23:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Όσο για τους αρχαίους, ξέρεις καλά τι λέω, αλλά δεν
σε αφήνει η διπλωματία σου να το παραδεχτείς...
Είχαν σκλάβους κι άλλα αναχρονιστικά, αλλά πρώτα απο όλα,
μιλάμε για την κοινωνία της εποχής, τα σύνολα, το επίπεδο του λαού.


Φίλε trexagireve , όταν στο προηγούμενο post μου έγραψα ότι κάτι δεν πάει καλά δεν φαντάστηκα ότι θα ήταν τόσο άμεση η επιβεβαίωση .
Έ ! λοιπόν ή έχεις πρώιμα συμπτώματα αλτσχάϊμερ ή η μνήμη σου είναι άκρως επιλεκτική . Γιατί όταν λες τέτοιες ιστορικές ανακρίβειες σημαίνει ότι ξεχνάς ή κάνεις πως ξεχνάς τόσο τους δούλους και μάλιστα ευνούχους όχι μόνο στα ανάκτορα αλλά και στα σπίτια των ευπόρων του Βυζαντίου , καθώς και τους λεγόμενους αγιόδουλους των ναών και των μοναστηριών , που η αξία τους ήταν αυτή των κατοικιδίων .
Και αναφέρομαι στο Βυζάντιο που το έχουν καύχημα και σημαία οι χριστιανοί , για να μην αναφερθώ και στους χριστιανούς δουλέμπορους του περασμένου αιώνα και μου απαντήσεις ότι αυτοί δεν ήταν Ορθόδοξοι .
quote:
trexagireve
Αλλά κι οι σεβαστοί φιλόσοφοι που λές εσύ, ήταν ακόμη ...υποανάπτυκτοι,
πως να το κάνουμε...

Ε! Όχι και υπανάπτυκτοι !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 00:24:06  Εμφάνιση Προφίλ
τρεχα....

quote:
Αλλά κι οι σεβαστοί φιλόσοφοι που λές εσύ, ήταν ακόμη ...υποανάπτυκτοι,
πως να το κάνουμε..

Να μην ξαναδιαβάσεις το "MALLEUS MALEFICARUM" για τουλάχιστον, τρία χρόνια.

Σε επηρεάζει άσχημα...

Αλήθεια στην αρχαιότητα οι Έλληνες, πίστευαν ότι υπήρχε αλοιφή από κόκκαλα νεογέννητων, κατ' εντολήν του σατανά, με την οποία άλοιφαν τα... σκουπόξυλα, για να... πετάνε;

Αν ναι, ήταν όντως υπανάπτυκτοι...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/11/2008, 09:38:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2
quote:
Sesostris:
Φίλε trexagireve με τις απαντήσεις σου αυτές με αφήνεις έκπληκτο . Μέσα στα τόσα βιβλία που λές ότι έχεις διαβάσει , δεν υπήρχαν καν βιβλία της Ελληνικής Γραμματείας ; Οι πρωτοπόροι της φιλοσοφίας , των τεχνών και των επιστημών είχαν για σένα ζωώδεις αντιλήψεις , και η θρησκεία των γιδοβοσκών της ερήμου που στην αίρεσή της πιστεύεις , έχει όλη τη γνώση ;;; Σίγουρα κάτι δεν πάει καλά !

Οι πρωτοπόροι της φιλοσοφίας , των τεχνών και των επιστημών ήσαν μονοθεϊστές, κατά του δωδεκάθεου και κυνηγημένοι από αυτό, (να σου θυμίσω μερικούς: Ο Διαγόρας ο άθεος ο Μήλιος, o Σωκράτης, o Φειδίας,
ο Ανάξαρχος, ο Ζήνωνας ο Ελεάτης, ο νεοπλατωνιστής Κλήμης ο Αλεξανδρεύς οι Επίκουροι κ.ο.κ.)

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy