ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 19:04:53  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Ψηλέ, επειδή, όπως φαίνεται, όλοι πίνετε νερό απ' την ίδια πηγή (δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που έχετε πάθει), δεν οφελεί η επιμονή, για διάλογο...

Εμείς, φίλε γιαπετ, που πίνουμε νερό από την ίδια βρύση, από τη βρύση της Αλήθειας, από την οποία και αντλούμε τα στοιχεία, που είναι πραγματικά και ο καθένας μπορεί να τα δει, και σας τα παραθέτουμε.
Εσείς, πέρα από αστήρικτες κατηγορίες και το αντιχριστιανικό σας μένος, τι άλλο έχετε να επιδείξετε;
Ο διάλογος γίνεται όταν όσοι συμμετέχουν, μιλάνε βασιζόμενοι σε στοιχεία.
Εμείς, μπαίνουμε και στον κόπο και σας παραθέτουμε τα χωρία, τα εδάφια, τα αποσπάσματα που εσείς επικαλείστε, και μας λέτε ότι τάχα προσβάλλουν τον Έλληνα, τη στιγμή που όσα εσείς πρεσβεύετε είναι προσβλητικά για την ανθρώπινη αξιοπρέπεια, είναι αναχρονιστικά και αντιεπιστημονικά.

Ορίστε, λοιπόν, αναφέρατε έναν συγκεκριμένο κανόνα.
Καλώ και εσένα να μου υποδείξεις σε ποιο σημείο, στον εν λόγω κανόνα, καταδικάζονται ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη;


quote:

Και αφού βγάζετε συμπεράσματα φανταστικά και απαντάτε σε ερωτήσεις φανταστικές μήπως, κάνοντας ένα διάλειμμα,

ΛΕΩ, ΜΗΠΩΣ

μπορείς να απαντήσεις, ποιό απ' αυτά τα τρία έχει ο χριστιανισμός

quote:
ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη.

που, αφού λες ότι δεν καταδικάζονται, συμφωνείς ότι κυριαρχούν στον Ελληνισμό.


Τα δικά μας συμπεράσματα βασίζονται σε όσα εσείς αναφέρετε και επικαλείστε.
Απαντούν στις ανυπόστατες κατηγορίες σας.

Τα δικά σας που βασίζονται; ΠΟΥΘΕΝΑ απολύτως.
Αν έχετε να προσφέρετε κάτι στην ανθρωπότητα και στον Ελληνισμό, ορίστε, παρουσιάστε το και μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας μαχόμενοι το Χριστιανισμό.
Δεν είδαμε πουθενά την συνεισφορά σας στα καθημερινά προβλήματα του Έλληνα πολίτη. Υπάρχετε; Που; Πώς;
Ανύπαρκτοι και επιζήμιοι ήσασταν και τότε, το ίδιο είστε και σήμερα.
Ποια είναι η θέση σας και η στάση σας στην καθημερινή εκμετάλλευση και τον εξευτελισμό των συνανθρώπων μας;;


Edited by - Ψηλός on 28/05/2007 19:17:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 20:00:24  Εμφάνιση Προφίλ
Εγώ έγραψα:


quote:
γιαπετ

μπορείς να απαντήσεις, ποιό απ' αυτά τα τρία έχει ο χριστιανισμός


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη.

---------------------------------------------------------------
που, αφού λες ότι δεν καταδικάζονται, συμφωνείς ότι κυριαρχούν στον Ελληνισμό.


Κι εσύ μου απάντησες με το παρακάτω παραλήρημα:

quote:

Τα δικά μας συμπεράσματα βασίζονται σε όσα εσείς αναφέρετε και επικαλείστε.
Απαντούν στις ανυπόστατες κατηγορίες σας.

Τα δικά σας που βασίζονται; ΠΟΥΘΕΝΑ απολύτως.
Αν έχετε να προσφέρετε κάτι στην ανθρωπότητα και στον Ελληνισμό, ορίστε, παρουσιάστε το και μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας μαχόμενοι το Χριστιανισμό.
Δεν είδαμε πουθενά την συνεισφορά σας στα καθημερινά προβλήματα του Έλληνα πολίτη. Υπάρχετε; Που; Πώς;
Ανύπαρκτοι και επιζήμιοι ήσασταν και τότε, το ίδιο είστε και σήμερα.
Ποια είναι η θέση σας και η στάση σας στην καθημερινή εκμετάλλευση και τον εξευτελισμό των συνανθρώπων μας;;



Βλέπεις κάποια επικοινωνία σ' αυτό;;;

Εγώ απλά ζήτησα να μου πεις ποιό απ' τα τρια έχει ο χριστιανισμός...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 20:07:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2

Μάλλον λέγοντας ορθοδοξία εννοείς την εκκλησία και δη τους επισκόπους, γιατί ορθοδοξία είναι διάφορες ιδέες ενώ εκκλησία είναι ο λαός.


Φίλε μου, όταν, εγώ, λέω ορθοδοξία εννοώ, όλους όσους παίζουν αυτό το παιχνίδι συνειδητά,από οποιοδήποτς μετερίζι, εξ’ αιτίας οποιουδήποτε συμφέροντος.

quote:
dimitris2

Ο λαός (η εκκλησία δηλαδή) είναι αυτός που πολέμησε στον αλβανικό πόλεμο.


Εξαιρώ αυτούς τους πεπλανημένους, αγαθούς πιστούς, που είναι και τα θύματα της υπόθεσης.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 21:54:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ έγραψα:


quote:
γιαπετ

μπορείς να απαντήσεις, ποιό απ' αυτά τα τρία έχει ο χριστιανισμός


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ο ορθολογισμός, η επιστήμη και η τέχνη.

---------------------------------------------------------------
που, αφού λες ότι δεν καταδικάζονται, συμφωνείς ότι κυριαρχούν στον Ελληνισμό.


Κι εσύ μου απάντησες με το παρακάτω παραλήρημα:

quote:

Τα δικά μας συμπεράσματα βασίζονται σε όσα εσείς αναφέρετε και επικαλείστε.
Απαντούν στις ανυπόστατες κατηγορίες σας.

Τα δικά σας που βασίζονται; ΠΟΥΘΕΝΑ απολύτως.
Αν έχετε να προσφέρετε κάτι στην ανθρωπότητα και στον Ελληνισμό, ορίστε, παρουσιάστε το και μην προσπαθείτε να δικαιολογήσετε την ύπαρξή σας μαχόμενοι το Χριστιανισμό.
Δεν είδαμε πουθενά την συνεισφορά σας στα καθημερινά προβλήματα του Έλληνα πολίτη. Υπάρχετε; Που; Πώς;
Ανύπαρκτοι και επιζήμιοι ήσασταν και τότε, το ίδιο είστε και σήμερα.
Ποια είναι η θέση σας και η στάση σας στην καθημερινή εκμετάλλευση και τον εξευτελισμό των συνανθρώπων μας;;



Βλέπεις κάποια επικοινωνία σ' αυτό;;;

Εγώ απλά ζήτησα να μου πεις ποιό απ' τα τρια έχει ο χριστιανισμός...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Φυσικά και δεν υπάρχει επικοινωνία, γιατί, όπως φαίνεται, δεν επιδιώκεις κάτι τέτοιο.
Αν ήθελες, πράγματι, κάτι τέτοιο, θα είχες αναφερθεί σε αυτό που εγώ ρώτησα πριν από εσένα, το οποίο έκανες πώς δεν το είδες και για δεύτερη φορά τώρα, αλλά βασίστηκες για να θέσεις την ερώτησή σου.

Ξέρεις, το να πεις πως ο παρών κανόνας δεν καταδικάζει τίποτα από όσα και εσύ αναφέρεις, δεν είναι κακό.
Θέλει λίγο ανδρισμό και πολύ ειλικρίνεια.

Απλά τα πράγματα φίλε γιαπετ.
Τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς και δεν είναι απαραίτητο να έχουνε το ίδιο θρησκευτικό πιστεύω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/05/2007, 22:59:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Φυσικά και δεν υπάρχει επικοινωνία, γιατί, όπως φαίνεται, δεν επιδιώκεις κάτι τέτοιο.
Αν ήθελες, πράγματι, κάτι τέτοιο, θα είχες αναφερθεί σε αυτό που εγώ ρώτησα πριν από εσένα, το οποίο έκανες πώς δεν το είδες και για δεύτερη φορά τώρα, αλλά βασίστηκες για να θέσεις την ερώτησή σου.


Είναι σαν παιδικό παιχνιδάκι...

(θα μπορούσα να σου θυμίσω πόσες ερωτήσεις αιωρούνται μέχρι να βρείτε, εσείς, τον αντρισμό και την ειλικρίνεια να τις απαντήσετε, αλλά δεν το κάνω)

...αυτό το εγώ σε ρώτησα πρώτος και δεν ισχύει κιόλας, διότι ο Μεκεδών παρέθεσε αυτόν τον κανόνα και η ανάγνωση της στιχομυθίας σας, μου γέννησε το ερώτημα που σου έκανα, το οποίο είναι άσχετο απ' την συζήτηση που έχεις με τον Μακεδόνα για τον συγκεκριμένο κανόνα.

Και φυσικά αν θέλεις απαντάς...

quote:
Ψηλός

Ξέρεις, το να πεις πως ο παρών κανόνας δεν καταδικάζει τίποτα από όσα και εσύ αναφέρεις, δεν είναι κακό.
Θέλει λίγο ανδρισμό και πολύ ειλικρίνεια.

Απλά τα πράγματα φίλε γιαπετ.
Τουλάχιστον ας είμαστε ειλικρινείς και δεν είναι απαραίτητο να έχουνε το ίδιο θρησκευτικό πιστεύω.



Δάσκαλε που δίδασκες....

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 00:05:17  Εμφάνιση Προφίλ
Εντάξει βρε γιαπετ,
θα σου πω ένα πράγμα.

Η Χριστιανική θεώρηση για το σύμπαν είναι πιο κοντά, αν όχι ίδια, με την επιστημονική εκδοχή, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος.

Η δική σας θεώρηση, τι λέει για το σύμπαν;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rasputin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 00:46:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rasputin
Η κλασικη (δογματικη) χριστιανικη θεωρηση περιλαμβανει καποιον «κατασκευαστη» , καποιον «αρχιτεκτονα» του ολου συστηματος, ο οποιος διαθετει και καποια συγκεκριμενα χαρ/κα (παναγαθος ,ευσπλαχνος, δικαιος κλπ).

Η επιστημονική θεωρηση απ’οσο ξερω πλησιαζει περισσοτερο τη πανθεϊστική κοσμοθεωρια:
Το συμπαν προ-υπηρχε σε διαφορες μορφες (και μη μου πειτε για Big Bang γιατι θ’ανοιξουμε συζητηση ασχετη και χωρις τελος) και θα συνεχισει να υπαρχει χωρις να εχει βαλει το χερακι καποια συγκεκριμενη Oντοτητα με συγκεκριμενα χαρ/κα όπως πρεσβευει ο δογματικος χριστιανισμος.

Η προσωπικη μου αποψη λοιπον (χωρις να θελω να πεισω κανενα) είναι ότι ο κλασικος χριστιανισμος διαχωριζει κατασκευαστη (Θεο) από κατασκεύασμα (συμπαν-δημιουργια), ενώ η κλασικη επιστημονικη θεωρηση όχι(κατασκευαστης και κατασκευασμα συνυπαρχουν στον ιδιο χωρο…)

Το θεμα παντως επιδεχεται πολύ κουβεντα γιατι υπαρχουν, ακομα και μεσα στο χριστιανισμο, ποικιλες θεωρησεις πολλες απ’τις οποιες συμφωνουν περισσοτερο μ’ένα πανθεϊστικο μοτιβο παρα με το κλασικο εκκλησιαστικο (βλεπε γνωστικους αλλα και πολλους αλλους)…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 05:23:43  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Η Χριστιανική θεώρηση για το σύμπαν είναι πιο κοντά, αν όχι ίδια, με την επιστημονική εκδοχή, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος.

Το παραπάνω θα μπορούσε να αποτελεί πρωταπριλιάτικο αστείο αλλά επειδή είμαστε στο τέλος Μαϊου μάλλον το λες σοβαρά...

Ας δούμε τη χριστιανική θεώρηση για το σύμπαν.

Η χριστιανική θεώρηση λέει λοιπόν τα εξής επιστημονικά:

Πρώτα έγινε η γη αλλά ήταν αόρατη (μάλλον θα την είχε σχεδιάσει ο θεός σε ριζόχαρτο). Η επιστήμη τοποθετεί τη γη πολύ μετά τη δημιουργία του σύμπαντος και συγκεκριμένα περίπου 7 δις χρόνια.

Δημιουργείται πρώτα το φως και μετά η πηγή του. Η επιστήμη και η κοινή λογική δέχονται πως πρώτα δημιουργείται η πηγή του φωτός και μετά το φως.

(Σημείωση: Για όσους υποστηρίζουν πως η δημιουργία του πρώτου φωτός αναφέρεται στο big bang, να σημειώσουμε πως ο χριστιανισμός μιλάει καθαρά για νύχτα και μέρα, που προϋποθέτει την περιστροφή της γης γύρω από τον ήλιο. Δυστυχώς δεν υπάρχει ήλιος ακόμη και η γη είναι αόρατη).

Η εναλλαγή μέρας και νύχτας συνεχίζεται για μεγάλο χρονικό διάστημα χωρίς ακόμη να έχουμε ήλιο, που δημιουργείται την τέταρτη μέρα.

Ο χριστιανισμός λέει πως πρώτα δημιουργήθηκαν τα πτηνά και μετά τα ερπετα, η επιστήμη έχει αποδείξει το αντίθετο.

Ο χριστιανισμός θεωρεί πως ο ανθρωπος έγινε από χώμα (καστανόχωμα; κοκκινόχωμα; δεν διευκρινίζει) και σάλια. Η επιστήμη το αμφισβητεί σφόδρα αυτό.

Η επιστήμη ψάχνει ακόμη να βρεί πού διάολο γνώρισε τη γυναίκα του ο Κάιν, αφού ο Κάιν ήταν ο μοναδικός απόγονος των πρωτοπλάστων. Η γυναίκα του από πού ήρθε; Παιδί του σωλήνα ήταν;

Ο Ι. Χρυσόστομος θεωρεί πως ο ουρανός έχει σχήμα σκηνής και τα αστέρια είναι κολλημένα στην οροφή της σκηνής αυτής. Η επιστήμη εδώ έπεσε από το τραπέζι από τα γέλια.

Στη "Χριστιανική τοπογραφία" ο Κοσμάς ο Ινδοπλεύστης υποστηρίζει πως η γη είναι επίπεδη και περικλείεται από ένα ποτάμι και ο ήλιος κρύβεται πίσω από ένα βουνό όταν δύει. Η επιστήμη εδώ έχει πέσει σε κώμα από τα γέλια.

Τώρα Ψηλέ, ταύτιση επιστήμης και χριστιανισμού πού ακριβώς βλέπεις;

Οσο για τους κανόνες, κάνε υπομονή, σου ετοιμάζω κάτι καλό...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 07:58:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Ένας Εβραίος έδωσε πρωτάθλημα στον Παναθηναϊκό και σαν αμοιβή τον διώξανε!

Καλημέρα Ελ.Ελυον.Εγώ δεν μίλησα για τον Παναθηναϊκό,αλλά για τον ρατσισμό και τον πουριτανισμό που μας έφεραν οι Εβραίοι.Άρα άτοπος...

quote:
Η Χριστιανική θεώρηση για το σύμπαν είναι πιο κοντά, αν όχι ίδια, με την επιστημονική εκδοχή, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος.

Το έχεις ξαναπεί αυτό το αστείο και γελάσαμε τότε.Ε,δεύτερη φορά δεν λέει...Πως το λέμε αυτό το γνωμικό.."το πολύ το κυρ ελέησον το βαριέται κι ο παπάς.."


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 08:03:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Η Χριστιανική θεώρηση για το σύμπαν είναι πιο κοντά, αν όχι ίδια, με την επιστημονική εκδοχή, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος.

Αγαπητέ Ψηλέ, να υποθέσω πως η επιστημονική εκδοχή αποδέχεται ότι η δημιουργία του σύμπαντος συνέβη πριν 7500 περίπου χρόνια ή ότι η Χριστιανική θεώρηση αναπροσαρμόζει το μύθο της δημιουργίας?

quote:
Η επιστήμη ψάχνει ακόμη να βρεί πού διάολο γνώρισε τη γυναίκα του ο Κάιν, αφού ο Κάιν ήταν ο μοναδικός απόγονος των πρωτοπλάστων. Η γυναίκα του από πού ήρθε; Παιδί του σωλήνα ήταν;

Έγραψες, βρε macedon!!!
Την απορία αυτή πάντως την έχω κι εγώ.
Το πιστεύεις ότι όποτε ρωτούσα κάποιον καθηγητή στα Θρησκευτικά ποτέ δεν έλαβα κάποια συγκεκριμένη απάντηση?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 09:09:25  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
να υποθέσω πως η επιστημονική εκδοχή αποδέχεται ότι η δημιουργία του σύμπαντος συνέβη πριν 7500 περίπου χρόνια

Ναι, αυτό μου ξέφυγε Ο αρχάθρωπος των Πετραλώνων υπήρξε 350.000 χρόνια πριν δημιουργηθεί ο κόσμος. Οι δεινόσαυροι εξαφανιστηκαν 65.000.000 χρόνια πριν δημιουργηθεί το σύμπαν.

Λες να ήταν προ-συμπαντικοί;

quote:
Dying_Incubus
Την απορία αυτή πάντως την έχω κι εγώ.
Το πιστεύεις ότι όποτε ρωτούσα κάποιον καθηγητή στα Θρησκευτικά ποτέ δεν έλαβα κάποια συγκεκριμένη απάντηση?

Ούτε εγώ έλαβα ποτέ απάντηση . Και φυσικά ούτε περιμένω να λάβω απάντηση ποτέ.

Πάντως είμαι περίεργος να ακούσω την "επιστημονική" ή έστω τη "λογική" ερμηνεία του θέματος

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 09:40:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Λες να ήταν προ-συμπαντικοί;

Γιατί όχι?

Εκτός κι αν δεχθούμε ότι η δημιουργία του κόσμου σε 7 ημέρες είναι συμβολική κι η ημέρα αποκτά τον χαρακτήρα εκατομμυρίων χρόνων κτλ...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 10:29:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Ο χριστιανισμός θεωρεί πως ο ανθρωπος έγινε από χώμα (καστανόχωμα κοκκινόχωμα; δεν διευκρινίζει) και σάλια. Η επιστήμη το αμφισβητεί σφόδρα αυτό.
macedon

Άρα έχει βάση αυτά που λένε για ανθρώπους (γυναίκες κυρίως)- γλάστρες ! Αποδεικνύεται λοιπόν η ορθότητα των απόψεων του χριστιανισμού .
Και ποιά είναι αυτή η κυρία Επιστήμη ; Που μένει να πάω να της πω ότι δεν πιάνει μπάζα μπροστά στην κυρία Πίστη ;
Y.Γ. Άκου ..."και σάλια" . Μπλιάχ ..αηδίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 13:08:59  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε ψηλέ, λές:


quote:
Η δική σας θεώρηση, τι λέει για το σύμπαν;

Κατ' αρχήν, μια διευκρίνηση,πάνω σ' αυτό και θα συνεχίσουμε...

Μιλάς σε μένα, στο δεύτερο πληθυντικό και είναι λάθος, διότι:

Εγώ, όπως και άλλοι φίλοι, εδώ μέσα, έχω προσωπική άποψη, όπου έχω, η οποία αφορά μόνο σ' εμένα και είναι διαμοφωμένη, απ' την όποια αντίληψη, γνώση, πληροφόριση έχω, καθώς και απ' την όποια αντίληψη,κρίση και συμπερασματική ικαμότητα διαθέτω.

Επομένως, φίλε μου, η ομαδοποίηση (αγελοποίηση) που υπαινίσεσσσαι, ανθρώπων εκτός στάνης, είναι τουλάχιστον ατυχής.

Μην κρίνεις εξ' ιδίων τα αλλότρια...

Συνεπώς, η ερώτηση σου, έτσι όπως διατυπώνεται, δεν με αφορά.

Ευχαρίστως να σου πω την άποψή μου, μετά τους προλαλήσαντες που με κάλυψαν,εάν αυτή συνεχίζει να σε ενδιαφέρει...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 13:14:04  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Η κλασικη (δογματικη) χριστιανικη θεωρηση περιλαμβανει καποιον «κατασκευαστη» , καποιον «αρχιτεκτονα» του ολου συστηματος, ο οποιος διαθετει και καποια συγκεκριμενα χαρ/κα (παναγαθος ,ευσπλαχνος, δικαιος κλπ).

Η επιστημονική θεωρηση απ’οσο ξερω πλησιαζει περισσοτερο τη πανθεϊστική κοσμοθεωρια:
Το συμπαν προ-υπηρχε σε διαφορες μορφες (και μη μου πειτε για Big Bang γιατι θ’ανοιξουμε συζητηση ασχετη και χωρις τελος) και θα συνεχισει να υπαρχει χωρις να εχει βαλει το χερακι καποια συγκεκριμενη Oντοτητα με συγκεκριμενα χαρ/κα όπως πρεσβευει ο δογματικος χριστιανισμος.

Η προσωπικη μου αποψη λοιπον (χωρις να θελω να πεισω κανενα) είναι ότι ο κλασικος χριστιανισμος διαχωριζει κατασκευαστη (Θεο) από κατασκεύασμα (συμπαν-δημιουργια), ενώ η κλασικη επιστημονικη θεωρηση όχι(κατασκευαστης και κατασκευασμα συνυπαρχουν στον ιδιο χωρο…)

Το θεμα παντως επιδεχεται πολύ κουβεντα γιατι υπαρχουν, ακομα και μεσα στο χριστιανισμο, ποικιλες θεωρησεις πολλες απ’τις οποιες συμφωνουν περισσοτερο μ’ένα πανθεϊστικο μοτιβο παρα με το κλασικο εκκλησιαστικο (βλεπε γνωστικους αλλα και πολλους αλλους)…



Τόνισα μόνο το ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε (από κάποιον ή από κάτι, από μια δύναμη όπως κι αν την ονομάσεις) και δεν προϋπήρχε, με τη μορφή όπως το αντιλαμβάνεται σήμερα ο άνθρωπος.
Για να υπάρξει δημιουργία, δημιούργημα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να υπάρξει πάντα Ένας Δημιουργός ή αν αυτό σε ξενίζει, μια δημιουργός δύναμη, έτσι δεν είναι.
Από το τίποτα ποτέ δεν δημιουργείται κάτι, σωστά;
Τα διάφορα υποθετικά σενάρια δεν νομίζω πως αποτελούν επίσημες και ευρέως αποδεκτές θέσεις της επιστήμης.

Εφόσον προβάλλεται συνεχώς η επιστήμη ως επιχείρημα εκ μέρους των αρνητών του Χριστιανισμού, βλέπουμε πως η "άποψη" του Χριστιανισμού με αυτή της επιστήμης, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος, συμπίπτουν.

Θα ήθελα να μου υποδείξεις την πανθεϊστική κοσμοθεωρία (αλήθεια, υπάρχει μόνο μία;) και σε ποια επιστημονική θεώρηση πλησιάζει περισσότερο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 13:25:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
macedon:Ο χριστιανισμός θεωρεί πως ο ανθρωπος έγινε από χώμα (καστανόχωμα; κοκκινόχωμα; δεν διευκρινίζει) και σάλια. Η επιστήμη το αμφισβητεί σφόδρα αυτό.

Δέν εννοεί αυτό ο χριστιανισμός.
Το χώμα συμβολίζει οτι βιολογικά κατάγεται κατα κάποιον τρόπο απο τα υπόλοιπα ζωικά είδη. Το φύσημα είναι η διαφορά ... το πνεύμα που δέν το έχουν τα υπόλοιπα ζωικά είδη

quote:
macedon: Η επιστήμη ψάχνει ακόμη να βρεί πού διάολο γνώρισε τη γυναίκα του ο Κάιν, αφού ο Κάιν ήταν ο μοναδικός απόγονος των πρωτοπλάστων. Η γυναίκα του από πού ήρθε; Παιδί του σωλήνα ήταν;

Την απάντηση δίνει η ίδια η Βίβλος:

15 και είπεν αυτό κύριος ο θεός ούχ ούτως πως ο ἀποκτείνας Καιν ἑπτὰ ἐκδικούμενα παραλύσει καὶ ἔθετο κύριος ὁ θεὸς σημεῖον τῷ Καιν τοῦ μὴ ἀνελεῖν αὐτὸν πάντα τὸν εὑρίσκοντα αὐτόν

16 ἐξῆλθεν δὲ Καιν ἀπὸ προσώπου τοῦ θεοῦ καὶ ᾤκησεν ἐν γῇ Ναιδ κατέναντι Εδεμ

17 καὶ ἔγνω Καιν τὴν γυναῖκα αὐτοῦ καὶ συλλαβοῦσα ἔτεκεν τὸν Ενωχ καὶ ἦν οἰκοδομῶν πόλιν καὶ ἐπωνόμασεν τὴν πόλιν ἐπὶ τῷ ὀνόματι τοῦ υἱοῦ αὐτοῦ Ενωχ

18 ἐγενήθη δὲ τῷ Ενωχ Γαιδαδ καὶ Γαιδαδ ἐγέννησεν τὸν Μαιηλ καὶ Μαιηλ ἐγέννησεν τὸν Μαθουσαλα καὶ Μαθουσαλα ἐγέννησεν τὸν Λαμεχ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 14:41:27  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
snoopy
Το χώμα συμβολίζει οτι βιολογικά κατάγεται κατα κάποιον τρόπο απο τα υπόλοιπα ζωικά είδη. Το φύσημα είναι η διαφορά ... το πνεύμα που δέν το έχουν τα υπόλοιπα ζωικά είδη

Αν μιλάμε για μια μυθολογία με συμβολισμούς, τότε σαφώς μπορεί να λέει ό,τι θέλει. Ελα όμως που οι χριστιανοί δέχονται την ΠΔ κυριολεκτικά... Προφανώς προς αυτούς απευθύνομαι...

quote:
snoopy
Την απάντηση δίνει η ίδια η Βίβλος:

Αμ δε που τη δίνει... Η Βίβλος λέει:

Ο Θεός έκανε τον Αδάμ και την Εύα και αυτοί έκαναν δύο αγόρια, τον Κάιν και τον Αβελ. Βγάλε τον Αβελ που μας τελείωσε, μένει ο Κάιν. Στο στίχο 17 που παραθέτεις, ο Κάιν γνωρίζει τη γυναίκα του. Από πού προήλθε η γυναίκα αυτή; Πού βρέθηκε ξαφνικά, αφού δεν τη δημιούργησε ο θεός;

Χώρια που έχει και κάτι άλλες ψιλοανοησίες, όπως για παράδειγμα ότι ο θεός δε δημιουργεί μόνο τα μέρη, αλλά τα ονοματίζει κιόλας, κάτι που συνήθως αποτελεί δουλειά των ανθρώπων. Ετσι θα λέγεται η περιοχή αυτή, έτσι η άλλη... βλέπουμε δηλαδή το θεό σε ρόλο αγρονόμου-τοπογράφου. Οχι, στην ΠΔ δεν αναφέρεται αν έβαλε και πασσαλάκια στα όρια των οικοπέδων...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 20:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
γιαπετ...
quote:
Εσύ πάντως, απ' αυτά που γράφεις, βέβαια, δεν μου φαίνεσαι για ορθόδοξος.

Πρέπει δηλαδή να μου βάλεις μια ταμπέλα για να μην μπερδεύεσαι. Δεν είναι όλοι ή γιαπετ ή αντιγιαπετ, ξέρεις.


quote:
γιαπετ:Μιλάς σε μένα, στο δεύτερο πληθυντικό και είναι λάθος, διότι:




quote:
γιαπετ προς libero:
Απεστάλη: 24/05/2007, 22:07:54

"Να δω τι άλλη χαζομάρα θα βρείτε να πείτε
Σας καταλαβαίνω, βέβαια, αλλά προσπαθείστε να βρείτε το θάρρος..."

"Εσείς τις έχετε βαφτίσει "αλήθεια εξ' αποκαλύψεως" και ενώ ισχυρίζεστε ότι τις έχετε κανόνα ζωής, τις εφαρμόζετεκατ' επιλογήν και όπως βολεύει..."

Απεστάλη: 27/05/2007, 00:18:56

"Επομένως μας οδηγείτε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Δεν είναι αυθαίρετα."


γιαπετ προς ψηλό:
Απεστάλη: 27/05/2007, 23:34:31

"Ψηλέ, επειδή, όπως φαίνεται, όλοι πίνετε νερό απ' την ίδια πηγή (δεν εξηγείται αλλιώς αυτό που έχετε πάθει), δεν οφελεί η επιμονή, για διάλογο...

Και αφού βγάζετε συμπεράσματα φανταστικά και απαντάτε σε ερωτήσεις φανταστικές μήπως, κάνοντας ένα διάλειμμα, "


Απεστάλη: 19/05/2007, 16:43:07
Γιατί τέτοια ανάγκη να λατρεύετε κάτι;;

Σας έχουν πείσει ότι είσαστε δούλοι και το δέχεστε ευχαρίστως.


maraki8...

quote:
Πως το λέμε αυτό το γνωμικό.."το πολύ το κυρ ελέησον το βαριέται κι ο παπάς.."
. ...εκτός αν τον πληρώνουν διάφορες εταιρίες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
rasputin
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/05/2007, 23:42:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rasputin
quote:

Τόνισα μόνο το ότι το σύμπαν δημιουργήθηκε (από κάποιον ή από κάτι, από μια δύναμη όπως κι αν την ονομάσεις) και δεν προϋπήρχε, με τη μορφή όπως το αντιλαμβάνεται σήμερα ο άνθρωπος.
Για να υπάρξει δημιουργία, δημιούργημα, αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να υπάρξει πάντα Ένας Δημιουργός ή αν αυτό σε ξενίζει, μια δημιουργός δύναμη, έτσι δεν είναι.
Όχι απαραιτητα! Κι αυτό είναι το δυσκολο, που δεν μπορει να συλλαβει ευκολα ο ανθρωπινος νους.. Η πεπερασμενη αντιληψη μας δεν μπορει να κατανοησει ότι κατι, ΕΙΝΑΙ δυνατον να προϋπαρχει και στην ουσια να είναι αδημιουργητο (απ’την αποψη ότι δεν δημιουργηθηκε μια δεδομενη στιγμη..)


quote:
Από το τίποτα ποτέ δεν δημιουργείται κάτι, σωστά;
Δεν δημιουργειται γιατι ΔΕΝ επαψε ΠΟΤΕ να υπαρχει.


quote:
Θα ήθελα να μου υποδείξεις την πανθεϊστική κοσμοθεωρία

Παλι? τελος παντων, παμε ξανα…

Ο πανθεϊσμος δεν διαχωριζει δημιουργο από δημιουργημα. Τα παντα αποτελουν Μια Ενοτητα. Ο ‘κατασκευαστης’ αν το θες, συνυπαρχει με το κατασκευασμα (κοσμος ανθρωποι κλπ).
Με λιγα λογια και πολύ απλα:

Θεος είναι τα Παντα (...Εν το Παν). Περιεχει τα παντα και Εμπεριέχεται στα παντα.

Δεν υπαρχει διαχωριστικη γραμμη αναμεσα στο Θεο και στο δημιουργημα του.
Τα παντα λοιπον είναι Θεος. Ότι θα μπορουσε να σκεφτει ο νους σου, από ανθρωπους μεχρι φυτα, ζωα, πετρες, πλανητες και ότι άλλο γνωστο και αγνωστο υπαρχει στο συμπαν, είναι Θεός.
Η ιδια η ετυμολογια της λεξης ΠανΘεϊσμος σημαινει ακριβως αυτό. Ότι τα παντα είναι Θεος. Είναι το Ολον στο οποιο Υπαρχουν τα Παντα.

...Αυτη ειναι λοιπον η πανθεϊστικη κοσμοθεωρία. Ελπιζω να βοηθησα… και εχε υποψη ότι ο πανθεϊσμος είναι δυσκολη στη σύλληψη εννοια…

Θα’ θελα τωρα να σου κανω μια ερωτηση.

ΕΣΥ πιστευεις ότι Ο Θεος μπορει να βρισκεται ΚΑΙ μεσα στους ανθρωπους?
Ή οτι βρισκεται μονο καπου μακρια, απομερα και εκτος γης?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 00:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

quote:
Εφόσον προβάλλεται συνεχώς η επιστήμη ως επιχείρημα εκ μέρους των αρνητών του Χριστιανισμού, βλέπουμε πως η "άποψη" του Χριστιανισμού με αυτή της επιστήμης, όσον αφορά τη δημιουργία του σύμπαντος, συμπίπτουν.

Αμάν πιά βρε ψηλέ ...
Η σχέση που υπάρχει ανάμεσα στις επιστημονικές απόψεις για την "δημιουργία" (?) του κόσμου , και τις χριστιανικές απόψεις είναι ή ίδια σχέση που έχει ο... γάιδαρος με το αεροπλάνο .

Βέβαια εσύ συνεχίζεις να ισχυρίζεσαι οτι και ο γάιδαρος πετάει .
Οκ. Δεν θέλω να σε στεναχωρήσω . Αν έχει μεγάλα αυτιά όλα γίνονται ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 01:14:43  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε γιαπετ,
τη δουλειά που θα έπρεπε να την κάνω εγώ την έκανε ο Libero.

Μόνος σου μας χώρισες και έβαλες τον εαυτό σου με τους άλλους.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα να με κατατάσσεις με τους Χριστιανούς, αντιθέτως, μεγάλη τιμή μου κάνεις αν και δεν το αξίζω.

Στις "κόντρες" μας εσείς παίρνετε το μέρος των υποστηρικτών της θρησκείας των αρχαίων προγόνων μας.
Άρα πώς θέλεις να σε χαρακτηρίσω;;
Μην αρχίσεις να μου λες τώρα για δικές σου προσωπικές πεποιθήσεις και τα λοιπά όπως σε βολεύουν για να μην μπορεί να σε πιάσει κανείς πουθενά!
Ενώ τους άλλους τους κολλάς ταμπέλα, εσύ δεν θες να σε ταμπελώνει κανείς.
Εγώ θα σου πω κάτι και είναι αλήθεια. Δεν είμαι Χριστιανός. Άσε το τι μου αρέσει και τι βρίσκω σωστό. Απέχω πολύ από το να λέγομαι Χριστιανός.
Εσύ όμως με αντιμετωπίζεις ως Χριστιανό για να μπορείς να με πολεμάς.
Λατρεύω το Χριστιανισμό και το Χριστό.
Εσύ, τι λατρεύεις ή δεν λατρεύεις; Πες μου τι αντιπροτείνεις στον τεράστιο θρησκευτικό πνευματικό πλούτο και κληρονομιά του Χριστιανισμού, εφόσον αυτό είναι το ζητούμενο;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 02:39:22  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ libero (το πρώτο σκέλος του παρόντος μηνύματος αφορά και στον ψηλό, διότι είπε ότι τον κάλυψες).

Δείχνεις με τις παραθέσεις, ότι εγώ αναφέρομαι πότε πότε, σε εσάς, στο δεύτερο πληθυντικό, όπως τώρα, καλή ώρα.

Πιστεύω ότι έχω δικαίωμα να το κάνω αυτό και μου το έχετε δώσει ΕΣΕΙΣ.

Με τις τοποθετήσεις ΣΑΣ, πιστεύετε σε ένα δόγμα, που δε δέχεται την παραμικρή απόκλιση ( να η στάνη), έχετε ένα θεό που είναι πανάκεια,μαζί με το γιό του ( να ο τσοπάνης) και έχετε και πατέρες, αγίους, οσίους, οσιομάρτυρες, μάρτυρες σκέτο, κλπ. για να σας λύνουν κάθε πρόβλημα για να μην αποσπάσθε και ψάχνετε μόνοι σας (να και τα τσοπανόσκυλα).

Πώς να σας ξεχωρίσω;


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ

Εσύ πάντως, απ' αυτά που γράφεις, βέβαια, δεν μου φαίνεσαι για ορθόδοξος.

--------------------------------------------------------------------------------
libero

Πρέπει δηλαδή να μου βάλεις μια ταμπέλα για να μην μπερδεύεσαι. Δεν είναι όλοι ή γιαπετ ή αντιγιαπετ, ξέρεις.


Καλά ντε... μην κάνεις έτσι. Δεν είναι υποχρεωτικό.

Ο καθένας μας έχει την ταμπέλα του, φίλε μου, απλά έλεγα μήπως θάθελες να την γυρίσεις προς τα έξω, για να φαίνεται...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 03:19:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Στις "κόντρες" μας εσείς παίρνετε το μέρος των υποστηρικτών της θρησκείας των αρχαίων προγόνων μας.
Άρα πώς θέλεις να σε χαρακτηρίσω;;
Μην αρχίσεις να μου λες τώρα για δικές σου προσωπικές πεποιθήσεις και τα λοιπά όπως σε βολεύουν για να μην μπορεί να σε πιάσει κανείς πουθενά!
Ενώ τους άλλους τους κολλάς ταμπέλα, εσύ δεν θες να σε ταμπελώνει κανείς.
Εγώ θα σου πω κάτι και είναι αλήθεια. Δεν είμαι Χριστιανός. Άσε το τι μου αρέσει και τι βρίσκω σωστό. Απέχω πολύ από το να λέγομαι Χριστιανός.
Εσύ όμως με αντιμετωπίζεις ως Χριστιανό για να μπορείς να με πολεμάς.
Λατρεύω το Χριστιανισμό και το Χριστό.
Εσύ, τι λατρεύεις ή δεν λατρεύεις; Πες μου τι αντιπροτείνεις στον τεράστιο θρησκευτικό πνευματικό πλούτο και κληρονομιά του Χριστιανισμού, εφόσον αυτό είναι το ζητούμενο;


Κατανοώ την έκρηξη του αμαρτωλού, αλλά μη στενοχωριέσαι, κανείς δεν είναι χριστιανός με την ένοια που υπαινίσσεσαι, αλλά τι εννοείς;

Ότι διάλεξα κάποιον, τον βάφτισα χριστιανό κι αυτός είσαι εσύ;;


Θάθελα να σου απαντήσω, φίλε ψηλέ, άλλά, αυτό το τελευταίο για την πνευματική κληρονομιά και πλούτο που μας κληροδότησε ο χριστιανισμός, με κάνει να αναφέρω κάτι σχετικά με αυτόν που άφησε την κληρονομιά, μέσα απ' το μοναδικό έπος που αφηγείται όλο το πάρε δώσε με τούς εκλεκτούς.

Δώστε (δεύτερο πληθυντικό) προσοχή.

Ο Γιαχβέ,ο δημιουργός των πάντων, κατά και μέσα στην π. διαθήκη:

Αλλάζει γνώμη και μετανοιώνει 18 φορές

συναλλάσεται και τάζει 11 φορές. (δεν θα σας πω ψέμματα, θα σας δώσω θησαυρούς,ΑΝ ΜΕ ΔΕΧΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΘΕΟ ΣΑΣ)

υποσχεται 52 φορές

ευλογει την ομοφυλοφιλία, μέσω του "κουνιστού" Δαυίδ που τα είχε με τον Ιωνάθαν το γιό! του Σαούλ.

Απειλεί με εκδίκηση 179 φορές

ΖΗΛΕΥΕΙ!! 16 φορές ( Είμαι θεός ζηλότυπος. Παρόξυναν τον κύριο σε ζηλοτυπία).

ΟΡΚΙΖΕΤΑΙ!!! 26 φορές ( ορκίζομαι στην πανίσχυρη δεξιά μου)

Θέλεις κι άλλα γιατί είναι πολλά...
Τέτοιο θεό έχετε (κι εδώ δεύτερο πληθυντικό) τέτοια κληρονομιά σας άφησε.
Να τον χαίρεστε...

Υ.Γ. Μη με ρωτήσεις κεφάλαια και τέτοια, ψάξε να τα βρείς. Εγώ δεν το ξανανοίγω αυτό το πράμα...

Α... το ρήμα "λατρέυω' αυτομάτως σε τοποθετεί σε μειονεκτική θέση, σε οποιοδήποτε, σχεδόν, είδος σχέσης.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

quote:
Η επιστήμη ψάχνει ακόμη να βρεί πού διάολο γνώρισε τη γυναίκα του ο Κάιν, αφού ο Κάιν ήταν ο μοναδικός απόγονος των πρωτοπλάστων. Η γυναίκα του από πού ήρθε; Παιδί του σωλήνα ήταν;

Έγραψες, βρε macedon!!!
Την απορία αυτή πάντως την έχω κι εγώ.
Το πιστεύεις ότι όποτε ρωτούσα κάποιον καθηγητή στα Θρησκευτικά ποτέ δεν έλαβα κάποια συγκεκριμένη απάντηση?


Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ μιλάμε αλληγορικά ; έ ;
(Μην με ρωτήσετε ποιό το νόημα της αλληγορίας γιατι θα τα χαλάσουμε)
Πάντως σε παρόμοιες ερωτήσεις σε καθηγητές θεολόγους στα χρόνια μου , μας έβγαζαν έξω από το μάθημα το λιγότερο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 10:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Πάντως σε παρόμοιες ερωτήσεις σε καθηγητές θεολόγους στα χρόνια μου , μας έβγαζαν έξω από το μάθημα το λιγότερο....

Λες σε ακόμη παλιότερες εποχές να τους τουφέκιζαν κιόλας?

Μην ανησυχείς, κι εμένα επειδή δε με άντεχαν με έλεγαν Σατανιστή κτλ κτλ!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 14:22:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
D.P.J. 10: Δηλαδή δεν έχετε καταλάβει ότι εδώ μιλάμε αλληγορικά ; έ ;
(Μην με ρωτήσετε ποιό το νόημα της αλληγορίας γιατι θα τα χαλάσουμε)
Πάντως σε παρόμοιες ερωτήσεις σε καθηγητές θεολόγους στα χρόνια μου , μας έβγαζαν έξω από το μάθημα το λιγότερο....

Και η δική μου γνώμη όπως ξαναέγραψα πολλές φορές είναι οτι πρόκειται για αλληγορικά κείμενα.
Δέν με ενδιαφέρει καθόλου τί λένε άλλοι χριστιανοί που ισχυρίζονται το αντίθετο, ή οι καθηγητές θεολογίας του παλιού καιρού.
Και δέν είναι μόνο η Βίβλος αλληγορικό κείμενο.
ΚΑΘΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΟ. ΚΑΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥΣ ... ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.
Η χρονολόγηση της Βίβλου έγινε τον 4ο αι. για πρώτη φορά απο τον Ευσέβιο επίσκοπο Καισάρειας, πολλούς αιώνς τόσο μετά την συγγραφή, όσο και μετά την μετάφραση της.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 15:11:46  Εμφάνιση Προφίλ
Γιαπετ,
Δεν πρόκειται για έκρηξη αλλά για απλές διαπιστώσεις φίλε μου.
Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πάσχεις από κάποιο είδος "τύφλωσης", επιλεκτικού χαρακτήρα, και δεν τα βλέπεις όλα όσα γράφουν, αλλά μάλλον, δεν βλέπεις ή δεν κατανοείς και τα όσα γράφεις και εσύ ο ίδιος.

Έγραψες λοιπόν:

Γιαπετ
Απεστάλη: 27/05/2007, 00:18:56
"Επομένως μας οδηγείτε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα. Δεν είναι αυθαίρετα."

Μήπως το παραπάνω σου ξέφυγε και ξεσκεπάστηκες;
Ποιοι είστε εσείς που σας οδηγούμε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα, τα οποία διαφέρουν από τα δικά μας και πιθανώς και από πολλών άλλων ανθρώπων;

Μην σε απασχολεί η ταμπέλα, που με τόση ευκολία την κολλάς εσύ, έτσι ώστε να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις.
Μπορεί να είμαι και μωαμεθανός στο θρήσκευμα, αλλά αν αναγνωρίζω κάτι θετικό στο Χριστιανισμό, δεν θα πρέπει να γίνω Χριστιανός, να έχω το ταμπελάκι, για να υπερασπιστώ την ορθότητά του.
Εσύ, όμως, βιάστηκες να μας τοποθετήσεις σε μαντριά για να κάνεις τη δουλειά σου, έτσι; Για να ξέρεις τι σου γίνεται και να αμολάς τις πεπαλαιωμένες ατάκες σου που θυμίζουν ιστοσελίδες τύπου Ρασιά.
Θαρρώ πως εσείς έχετε ανάγκη να μας μαντρώνετε για να μπορείτε να μας τη λέτε βάση των στερεότυπων κατηγοριών σας, φοβούμενοι να βάλετε το μυαλό σας να δουλέψει και να πάει και λίγο παραπέρα, μυν και τυχόν δείτε το πόσο πλαστές είναι οι κατηγορίες σας.

Άσε που και τα όσα στατιστικά αναφέρεις για την Παλαιά Διαθήκη, κάνει μπαμ από μακριά, ότι τα αντέγραψες από κάποιες από τις γνωστές νεοπαγανιστικές ιστοσελίδες.

Σιγά μην έκατσες εσύ και έκανες αυτή τη δουλειά!!!!!

Σου το ξαναείπα γιαπετ, λίγη ειλικρίνεια ρε μαμώτο και ας μην γίνεις ποτέ Χριστιανός. Δικαίωμά σου να πιστεύεις όπου θες.

****Περιμένω ακόμη να μου πεις που στην ευχή, ο κανόνας που αναφέρατε, καθώς και όσα παρουσιάζεις εσύ ως ύβρεις, καταδικάζουν τον ορθολογισμό, τις επιστήμες και την τέχνη;;;

****Πάνω στις δικές σου ερωτήσεις/παρατηρήσεις στηρίζομαι και σε ρωτώ τα παραπάνω.
Ορίστε, λοιπόν, εσύ δεν είσαι αυτός που αναρωτιέται; Απάντησέ μου σε αυτά που σε ρωτώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 21:43:40  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός

quote:
Αρχίζω να υποψιάζομαι ότι πάσχεις από κάποιο είδος "τύφλωσης", επιλεκτικού χαρακτήρα, και δεν τα βλέπεις όλα όσα γράφουν, αλλά μάλλον, δεν βλέπεις ή δεν κατανοείς και τα όσα γράφεις και εσύ ο ίδιος.

Καλό!!!


quote:
Μήπως το παραπάνω σου ξέφυγε και ξεσκεπάστηκες;
Ποιοι είστε εσείς που σας οδηγούμε σε τέτοιου είδους συμπεράσματα, τα οποία διαφέρουν από τα δικά μας και πιθανώς και από πολλών άλλων ανθρώπων;


Ωχ... λες; Αμάν την πάτησα...

Εμείς είμαστε, εμείς κι εσείς είστε οι άλλοι!!! Εκτός κι αν είμαστε εμείς οι... άλλοι...


quote:
Μην σε απασχολεί η ταμπέλα, που με τόση ευκολία την κολλάς εσύ, έτσι ώστε να ξέρεις με ποιον έχεις να κάνεις.
Μπορεί να είμαι και μωαμεθανός στο θρήσκευμα, αλλά αν αναγνωρίζω κάτι θετικό στο Χριστιανισμό, δεν θα πρέπει να γίνω Χριστιανός, να έχω το ταμπελάκι, για να υπερασπιστώ την ορθότητά του.
Εσύ, όμως, βιάστηκες να μας τοποθετήσεις σε μαντριά για να κάνεις τη δουλειά σου, έτσι; Για να ξέρεις τι σου γίνεται και να αμολάς τις πεπαλαιωμένες ατάκες σου που θυμίζουν ιστοσελίδες τύπου Ρασιά.

Όπως είπα πρίν, όλοι έχουμε ταμπέλα. Ταυτότητα εννοώ.
Βρε δεν πα νάσαι και Μιθραίστής, εγώ τα γραφόμενά σου κρίνω. Μόνο απ' αυτά σε ξέρω.
Πού θες να ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και αν άλλα γράφεις, άλλα εννοείς και άλλα σκεπτεσαι;;;
Δεν σ' έβαλα εγώ σε μαντρί, έχεις μπει μόνος σου, τώρα, αν είναι χριστιανικό ή μουσουλμανικό ή κάτι άλλο, τί αλλάζει;

quote:
Άσε που και τα όσα στατιστικά αναφέρεις για την Παλαιά Διαθήκη, κάνει μπαμ από μακριά, ότι τα αντέγραψες από κάποιες από τις γνωστές νεοπαγανιστικές ιστοσελίδες.

Σιγά μην έκατσες εσύ και έκανες αυτή τη δουλειά!!!!!

Σου το ξαναείπα γιαπετ, λίγη ειλικρίνεια ρε μαμώτο και ας μην γίνεις ποτέ Χριστιανός. Δικαίωμά σου να πιστεύεις όπου θες.


Σημασία για σένα έχει αν το έκανα μόνος μου ή αν είναι αλήθεια;;
Δεν είπα ότι το έκανα μόνος μου, άρα δεν είπα ψέμματα, διότι, όπως λες πολύ σωστά, σιγά μην καθόμουνα να κάνω αυτήν τη δουλειά,
Δεν αξίζει ο χρόνος...

quote:
****Περιμένω ακόμη να μου πεις που στην ευχή, ο κανόνας που αναφέρατε, καθώς και όσα παρουσιάζεις εσύ ως ύβρεις, καταδικάζουν τον ορθολογισμό, τις επιστήμες και την τέχνη;;;

****Πάνω στις δικές σου ερωτήσεις/παρατηρήσεις στηρίζομαι και σε ρωτώ τα παραπάνω.
Ορίστε, λοιπόν, εσύ δεν είσαι αυτός που αναρωτιέται; Απάντησέ μου σε αυτά που σε ρωτώ.


Για το πρώτο, πήγαινε 23 μηνύματα πριν και δες τι σου λέω. Ισχύει το ίδιο...
Για το δεύτερο, πήγαινε στα αρχικά 4-5 μηνύματα και ξαναδές για να κάνεις ανανέωση.

Υ.Γ. ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΜΕ ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΜΙΑ ΟΡΕΞΗ.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/05/2007, 23:17:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Όπως είπα πρίν, όλοι έχουμε ταμπέλα. Ταυτότητα εννοώ.
Βρε δεν πα νάσαι και Μιθραίστής, εγώ τα γραφόμενά σου κρίνω. Μόνο απ' αυτά σε ξέρω.
Πού θες να ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου και αν άλλα γράφεις, άλλα εννοείς και άλλα σκεπτεσαι;;;
Δεν σ' έβαλα εγώ σε μαντρί, έχεις μπει μόνος σου, τώρα, αν είναι χριστιανικό ή μουσουλμανικό ή κάτι άλλο, τί αλλάζει;

Καλά βρε γιάπετ τι το πέρασες εδω μέσα? Η σιωπή των αμνών?
Δηλαδή όλοι είναι στο μαντρί κι εσύ απ' έξω να φωνασκείς ηλιθιότητες του τύπου , τζέσουα, εβραιοέλληνες κτλ?
Συμβουλή. Βγάλε την ταμπέλα από το μέτωπο και κόλλα τη στην μπλούζα όπως κάνουν όλοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/05/2007, 08:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Και η δική μου γνώμη όπως ξαναέγραψα πολλές φορές είναι οτι πρόκειται για αλληγορικά κείμενα.
Δέν με ενδιαφέρει καθόλου τί λένε άλλοι χριστιανοί που ισχυρίζονται το αντίθετο, ή οι καθηγητές θεολογίας του παλιού καιρού.
Και δέν είναι μόνο η Βίβλος αλληγορικό κείμενο.
ΚΑΘΕ ΚΕΙΜΕΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΓΟΡΙΚΟ. ΚΑΙ Η ΒΙΒΛΟΣ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΙ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΡΟΝΟΛΟΓΗΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΟΥΣ ... ΑΡΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΘΕΩΡΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΚΕΙΜΕΝΑ.
Η χρονολόγηση της Βίβλου έγινε τον 4ο αι. για πρώτη φορά απο τον Ευσέβιο επίσκοπο Καισάρειας, πολλούς αιώνς τόσο μετά την συγγραφή, όσο και μετά την μετάφραση της.


Kαι που αρχίζει η αλληγορία και τελειώνει η πραγματικότητα ή το αντίθετο ; Τα όσα αναφέρονται στα εκκλησιαστικά βιβλία ΑΣΧΕΤΑ άν σήμερα εκφωνούνται ή όχι είναι αλληγορικά και αυτά , ή κυριολεκτούν; Η "ανάσταση" του Ιησού γιατί να μην είναι αλληγορική , να εννοεί δηλ. "ανάσταση" του πνεύματος (που είδε την αλήθεια κ.λ.π.)ή κάτι ανάλογο ;
Μήπως και κάποια άν όχι όλα τα "θαύματα" είναι αλληγορικά ; Ο "κρίνος" μήπως; Καταλαβαίνεις τι θα γίνει ΑΝ αρχίσουν να διερωτώνται ΚΑΙ οι τυφλά πιστεύοντες ;
Διότι αλληγορικά μπορώ να μιλήσω και να γράψω και εγώ.....
Θαύματα όμως μην περιμένετε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy