ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 01:06:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Τα δικά μου νεύρα δε σπάνε φίλε.
Εγώ σου ζήτησα συγκεκριμένο μήνυμα.
ΥΠΑΡΧΕΙ;;;;

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ, ΚΑΝΕ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΤΟΥ sesostris.


Στο μήνυμα που σε παρέθεσα υπάρχουν τα λόγια του sesostri σε quotes.

quote:
γιαπετ
ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΗΝΥΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ, ΠΕΡΙΕΡΓΟΥΣ, ΣΥΝΕΙΡΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο SESOSTRIS.
Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ευχαρίστως να σου εξηγήσω.


quote:
γιαπετ
Απόδειξε ότι ο σκοπός αυτής της ανοησίας δεν είναι να κολλήσεις την συζήτηση, για να μην απαντήσετε στις ερωτήσεις πού πρέπει.
Όχι φίλτατε δεν θα πετάγεται λάσπη και από την μια λάσπη θα πηγαίνουμε στην άλλη και πάει λέγοντας. Θα ξεκαθαρίσουμε αυτό και μετά θα τα πούμε και τα υπόλοιπα. Όπως το έχω πει στο μήνημα που σε παρέθεσα
quote:
GreenLantern
Επαναλαμβάνω τον διάλογο για να μην ξεχνιόμαστε γιατί βλέπω μία τάση να πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Θα τα πούμε όλα και θα σου πω την γνώμη μου για όλα.


Υγ. Πίστεψε με δεν έχω διάθεση και πρόθεση να σπάσω τα νεύρα κανενός. Αν νομίζεις ότι έχεις νεύρα αστο για άλλη φορά.


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 01:20:52Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 01:33:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Επαναλαμβάνω τον διάλογο για να μην ξεχνιόμαστε γιατί βλέπω μία τάση να πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Θα τα πούμε όλα και θα σου πω την γνώμη μου για όλα. Αλλα τώρα το θέμα μας είναι ότι ισχυρίζεσαι πως ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη» (βέβαια στην αρχή το αρνήθηκες λέγοντας να διαβάζουμε καλύτερα αυτά που γράφεις αλλά τελικά παραδέχτηκες ότι το είπες).
Θα απαντήσουμε ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟ και μετά θα πηδήξουμε σε άλλα θέματα.
Το θέμα είναι ενιαίο , και η ερώτησή μου σχετική .
Δεν με πειράζει όμως , έχω την υπομονή να περιμένω μέχρι να αγοράσετε την Π.Δ. και να μου απαντήσετε .
Εν τω μεταξύ μπορείτε να αναλωθείτε απερίσπαστα στην ερμηνεία της λέξεως κατακυριεύω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 01:36:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Αν δεν καταλαβαίνεις τι γράφω ευχαρίστως να σου εξηγήσω.


ΟΧΙ, ΟΧΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΓΑΠΑΣ. ΑΣΤΟ. ΚΑΤΑΛΑΒΑ...


quote:
GreenLantern

Υγ. Πίστεψε με δεν έχω διάθεση και πρόθεση να σπάσω τα νεύρα κανενός. Αν νομίζεις ότι έχεις νεύρα αστο για άλλη φορά.


Όλοι έχουν νεύρα φίλε μου, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι εκνευρισμένοι.


Παραθέτω εγώ το μήνυμα του φίλου Sesostris, διότι εσύ δεν πρόκειται να το κάνεις.


Sesostris
"Στό Ελληνικό ιδεώδες υπάρχει η διαρκής αναζήτηση της τελειότητας (εχθρός του καλού το καλύτερο) , μηδέ του ιδίου του ανθρώπου εξαιρουμένου , ο οποίος θεωρείται σαν μέρος του ενιαίου οργανισμού που είναι η Γαία . Αντίθετα στον Γιαχβισμό ο Θεός είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα , και ο άνθρωπος είναι το τελευταίο και τελειότερο δημιούργημά του . Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας ."

Βλέπεις κάπου αυτό το " αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψατε την γην;;;;;;;;;;;;;;;

Υπογράμμισέ το να το δούμε όλοι.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 02:05:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Γιάπετ το υστερόγραφο σου ήταν ενδιαφέρον.

quote:
γιαπετ
ΥΓ. Πώς περιμένετε να σας πάρει κάποιος σοβαρά;
Ποιοι περιμένουμε;;;;;;

quote:
γιαπετ
Αν δεν έχεις κάτι να πείς δεν είναι απαραίτητο να γράφεις.
Αυτό πιστεύω ισχύει για όλους.

quote:
γιαπετ
Μπορείς να παρακολουθείς, χωρίς να προσπαθείς μάταια, να κάνεις, έστω και έναν από εδώ μέσα, να βλέπει άλλα και να διαβάζει άλλα,
Και αυτό ισχύει για όλους.

quote:
γιαπετ
όπως εσύ και οι φίλοι σου.
ποιοι είναι οι φίλοι μου;;;;

quote:
γιαπετ
Δεν είσαι στον άμβωνα
Υπονοείς ότι είμαι παπάς;

Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 02:06:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 02:09:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
και δεν έχεις προβατάκια από κάτω, να τα χάφτουνε όλα.
Είπα εγώ ότι έχω προβατάκια;;; Πάντως γενικά μιλώντας τολμώ να πω ότι τα πρόβατα χάφτουν λιγότερα από τους ανθρώπους. Το τι καταπίνουν οι άνθρωποι είναι απιστευτο!!!!!!! Ένα πρόβατο καταπίνει πολύ λιγότερα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 02:17:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Γιαπετ το ποστ που σε παρέθεσα το διάβασες;;;;;
Αντιγράφεις πράγματα που τα έχω γράψει πάνω από δύο φορές.

1. Ξαναγράφω αυτό που έχω γράψει εδώ και τρεις σελίδες,
2. το έχω ξαναγράψει πάνω από 2 φορες και
3. σε έχω παραθέσει άλλες 2 φορές αν δεν κάνω λάθος.

Το ξαναπαραθέτω για να το δεις με υπογραμμίσεις και σημειώσεις βοηθητικές

quote:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?

Και στην συνέχεια Sesostri συμπληρώνεις

quote:
Sesostri
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω.
Σημείωση: στο σημείο αυτό επαυξάνει

Άρα sesostri για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!

Αφού τα λες μονός σου αγαπητέ sesostri τι διαφωνείς με αυτό που σου λεμέ εγώ και ο dimitris και στην συνέχεια λες τα ίδια πάλι;;;;;;; Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».

Είσαι σίγουρος sesostri ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανοήσh ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα sesostri;;;;;;;

και συνεχίζεις sesostris και λες

quote:
sesostris
Για του λόγου το ασφαλές , δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσης (αν την έχεις διαβάσει) την "Βίβλο" .
Και για να σε διευκολύνω "ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1
Καλύτερα αγαπητέ sesostri να μην ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που εσύ είσαι αυτός που κάνει παρερμηνείες. Σε ποιο σημείο από το κεφάλαιο που μου έστειλες υπάρχει η προτροπή του θεού «καταστρέψατε την γη»;;;;;;;;;;;;Αυτό δεν συζητάμε;;;;;; μήπως θες να πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;

Και για να τελειώνουμε δεν έχει παρά να μας πει ο sesostris αν τελικά υπάρχει ή δεν υπάρχει στην παλαιά διαθήκη προτροπή του θεού προς τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση. Και για του λόγου το αληθές γιαπετ δεν έχεις παρά να δεις και το προηγούμενο ποστ του sesostri και να τον ρωτήσεις.


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 02:45:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 02:26:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostris
Εν τω μεταξύ μπορείτε να αναλωθείτε απερίσπαστα στην ερμηνεία της λέξεως κατακυριεύω
Αγαπητέ αν δεν κάνω λάθος εσύ ήσουν πρώτος που έδωσες την ερμηνεία σου στην λέξη κατακυριευσατε. Και είπες σχετικά με την φράση «Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην»

quote:
Sesostris
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω.

Υγ. γιάπετ


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 02:29:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 11:43:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
--------------------------------------------------------------------------------


Εκτός απ' τα κοκκινισμένα, όλα είναι σχόλιά του.

Πιο πάνω υπάρχει ότι ακριβώς λες κι εσύ, ότι δεν γράφει "καταστρέψατε". Δικό σου κείμενο είναι αυτό που έχω μαυρίσει.
Έτσι δεν είναι;

Μπορείς να πείς ότι ο ίδιος ερμηνεύει την φράση που παρέθεσε και υπάρχει στην π. διαθήκη, με όποιον τρόπο θέλει, αποδίδοντας στο "κατακυριεύω" την αρμόζουσα έννοια.

Αφού λοιπόν, όπως λες κι εσύ, συμπερασματικά καταλήγεις στο "καταστρέψατε", ερμηνεύοντας την όλη τοποθέτηση του Sesostris, γιατί επιμένεις να σου πεί που το γράφει η π. διαθήκη;

Θέλει πολύ μυαλό να καταλάβεις ότι το εν λόγω βιβλίο δεν γράφει λόγια του Sesostris ή δικά μου ή δικά σου ή οποιουδήποτε;

Δεν είναι κουτό να ζητάς να σου παραθέσει, μέσα απ' την π. διαθήκη, λόγια και σχόλια δικά του;

Επομένως αν δεν είναι πονηρή η επιμονή σου να το ζητάς, τι είναι ;

ΥΓ. Όπως και να το κάνουμε η λέξη κυριεύω έχει τη συγκεκριμένη έννοια, είτε σου αρέσει είτε όχι, άσχετα αν τον πειράζει το χριστιανισμό η λογική ερμηνεία.


Ανοίγει τρύπες βλέπεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 11:46:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Είπα εγώ ότι έχω προβατάκια;;; Πάντως γενικά μιλώντας τολμώ να πω ότι τα πρόβατα χάφτουν λιγότερα από τους ανθρώπους. Το τι καταπίνουν οι άνθρωποι είναι απιστευτο!!!!!!! Ένα πρόβατο καταπίνει πολύ λιγότερα.


Σ' αυτό έχεις δίκαιο.

ΤΟ ΒΛΕΠΩ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 12:36:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
Αφού λοιπόν, όπως λες κι εσύ, συμπερασματικά καταλήγεις στο "καταστρέψατε", ερμηνεύοντας την όλη τοποθέτηση του Sesostris, γιατί επιμένεις να σου πεί που το γράφει η π. διαθήκη;

Επομένως αν δεν είναι πονηρή η επιμονή σου να το ζητάς, τι είναι ;


Για να φανεί το μέγεθος της παρερμηνείας.
Το να λες ότι διαβάζεις την Γέννηση και καταλήγεις στο ότι τελικά υπάρχει προτροπή του θεού προς τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση είναι αν μη τι άλλο σημαντικό στο να καταλάβουμε σε τι επίπεδο θα κινηθεί η όποια κουβέντα.

Εκτός αυτού το γεγονός ότι κάποιος λέει ότι στην Γέννηση υπάρχει προτροπή του θεού προς τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση είναι και αρκετά ισχυρή ένδειξη του ότι αυτός που το ισχυρίζεται δεν έχει καν διαβάσει την γέννηση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 12:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
ΥΓ. Όπως και να το κάνουμε η λέξη κυριεύω έχει τη συγκεκριμένη έννοια, είτε σου αρέσει είτε όχι, άσχετα αν τον πειράζει το χριστιανισμό η λογική ερμηνεία.
Μήπως και εσύ υποστηρίζεις ότι στο σημείο αυτό ο θεός λέει στον άνθρωπο «αυξάνεσθε πληθύνεσθε και καταστρέψατε την Γην»;;;;!!!!!!
Δηλαδή κυρίαρχος του εαυτού του είναι ο αυτοκατασστροφέας;;;;;;;;;;
Κύριος του οίκου του είναι αυτός που καταστρέφει τον οίκο του;;;;;;;;
Από αυτή την φράση κατέπληξες πως η Αγία Γραφή προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την γη;;;;;;;;;;



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 14:23:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Αλλά εσένα γιαπετ το πρόβλημα σου ήταν άλλο: Εσύ ήθελες ντε και καλά να σου πω που ο sesostris λέει πως ο θεός προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση.
quote:
giapet
Μπορείς να πείς ότι ο ίδιος ερμηνεύει την φράση που παρέθεσε
Από την παραπάνω δήλωση σου υποθέτω ότι τελικά συμπέρανες και εσύ πως ο sesostris υποστηρίζει πως στην Παλαιά Διαθήκη ο θεός προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση. Προς τι λοιπόν όλη η φασαρία να σου αποδείξω σε ποιο σημείο ο sesostris υποστηρίζει ότι ο θεός είπε να καταστρέψουμε την φύση;;;;;;;;;;

quote:
γιαπετ
Νομίζω κατάντησε γελοία η επιμονή σας, ότι ο sesostris έγραψε αυτό που ισχυρίζεστε, ενώ το βγάλατε εσείς ερμηνεύοντας, αυθαίρετα όπως πάντα, ένα μήνυμά του.
Πιστεύω ότι σου έδειξα το γεγονός πως ο sesostris υποστηρίζει ότι ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη και δεν παρερμηνεύσαμε αυθαίρετα κανένα μήνυμα του sesostri


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 16:36:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 18:16:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Βλέπω ότι τις τελευταίες ημέρες έχει ξεκινήσει μια εκτενής συζήτηση σχετικά με ένα συγκεκριμένο εδάφιο από την Χριστιανική Αγία Γραφή.
Κι αναφέρομαι στο "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" όπου γίνεται μια ανάλυση του ρήματος "κατακυριεύω".

Για κάποιους υποδηλώνει μια προτροπή του Χριαστιανικού Θεού προς τον Εβραϊκό λαό προς μια επιθετικού τύπου επικράτηση τους στην γη ενώ για κάποιους άλλους υποδηλώνει μια εξάπλωση τους και διάδοση εκ μέρους τους του λόγου του.
Μιας και δε μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την ακριβή αιτία όπου επιλέχθηκε αυτή η συγκεκριμένη λέξη αλλά και για το ακριβές νόημα της, αμφιβάλλω για το κατά πόσο θα μπορούσε να υπάρξει μια ομοφωνία απόψεων.
Αυτός ο οποίος είναι πεπεισμένος ότι η λέξη αυτή έχει έναν επιθετικό χαρακτήρα, νομίζω πως θα εμμείνει στην δική του άποψη και το αντίθετο.
Άλλωστε, δε νομίζω πως η ανάλυση αυτή γίνεται για αυτόν τον σκοπό και μόνο...

Αν κάποιος λοιπόν ερμηνεύει την συγκεκριμένη λέξη με τον Α ή τον Β τρόπο κι έχει δομήσει ήδη τις απόψεις του είτε για αυτό το θέμα είτε γενικότερα για ζητήματα θρησκευτικού περιεχομένου, πολύ δύσκολα θα μετατοπιστεί πέρα από το σημείο που βρίσκεται ήδη.
Δεδομένου λοιπόν ότι η προσέγγιση του Θεού, της Θείας Ενέργειας κτλ είναι μια υπόθεση βιωματική κι υποκειμενική, ας το κάνουμε όλοι μας με τον τρόπο που το αντιλαμβανόμαστε καλύτερα και μας καλύπτει περισσότερο, απαντώντας στα προσωπικά μας ερωτήματα.
Σ' αυτό φυσικά έχει πολύ μεγάλη σημασία να κατανοήσουμε και τον βαθμό ελευθερίας που διέπει την παρόμοια προσπάθεια του διπλανού μας...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 19:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
dying
Σ' αυτό φυσικά έχει πολύ μεγάλη σημασία να κατανοήσουμε και τον βαθμό ελευθερίας που διέπει την παρόμοια προσπάθεια του διπλανού μας...
Αρκεί να μην κάνει καραμπινάτες παρερμηνείες με στόχο να θίξει την θρησκεία του άλλου. Αν δεν γνωρίζει να ρωτήσει και αν ξέρει κάποιος θα απαντήσει.

quote:
dying
Για κάποιους υποδηλώνει μια προτροπή του Χριαστιανικού Θεού προς τον Εβραϊκό λαό προς μια επιθετικού τύπου επικράτηση τους στην γη ενώ για κάποιους άλλους υποδηλώνει μια εξάπλωση τους και διάδοση εκ μέρους τους του λόγου του.
2 παρατηρήσεις:

1ον: Ο θεός σε αυτή τη φράση απευθύνεται στον Άνθρωπο και όχι σε κάποιον Εβραίο ή Κινέζο ή Έλληνα. Άρα όποιος νομίζει ότι μιλούσε σε Εβραίο ή Ελληνα ή Ρώσο είναι από την αρχή λάθος και προφανώς ότι καταλαβαίνει είναι άσχετο με το περιεχόμενο του κειμένου.

2ον: Μιλάς για επικράτηση επιθετική ή πνευματική. Καμία απολύτως σχέση!!!!!!!!!! Να επικρατήσει επιθετικά ή πνευματικά ο άνθρωπος στα ζώα ή τα δέντρα;;;
Μην μπερδεύεσαι είμαστε στην δημιουργία του ανθρώπου. Τον Αδάμ έχει απέναντι του ο θεός και όχι κάποιον Κινέζο ή Τούρκο ή Αμερικάνο.


Συνεπώς θεωρώ ότι η παραπάνω θέση την οποία εκφράζεις είναι εξ ορισμού λάθος διότι απλούστατα δεν έχει σχέση με το νόημα και το περιεχόμενο του κειμένου οπότε και οι όποιες υποθέσεις οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα


Edited by - GreenLantern on 24/06/2007 19:19:49Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 19:51:42  Εμφάνιση Προφίλ
GreenLantern:
«1ον: Ο θεός σε αυτή τη φράση απευθύνεται στον Άνθρωπο και όχι σε κάποιον Εβραίο ή Κινέζο ή Έλληνα. Άρα όποιος νομίζει ότι μιλούσε σε Εβραίο ή Ελληνα ή Ρώσο είναι από την αρχή λάθος και προφανώς ότι καταλαβαίνει είναι άσχετο με το περιεχόμενο του κειμένου.»

Παραβλέπεις φίλτατε πολλά πράγματα.

Πηγαίνοντας πίσω, δηλαδή στο επίμαχο σημείο της Πεντατεύχου, διαπιστώνουμε ότι πρόκειται για τις απαρχές αφήγησης ΤΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟΥ ΕΒΡΑΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ, και όχι της ανθρωπότητας, όπως αιώνες μετά οι χριστιανοί προσπαθούν να πείσουνε το ακροατήριο τους.

Την στιγμή που γράφονται αυτές οι αφηγήσεις από Εβραίους Ραβίνους (στην ουσία πρόκειται για αντιγραφή προϋπαρχόντων Αιγυπτιακών μύθων..), ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ Ο ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΗΣ ΑΙΡΕΣΗΣ, και φυσικά ο Θεός της Γέννησης απευθύνεται στους μετέπειτα γνωστούς Εβραίους, κάτι που είναι ηλίου φαεινότερο τόσο από το οικογενειακό δέντρο του Αβραάμ (και του Ιησού..) όσο και από την ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΦΙΕΡΩΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ «ΘΕΟΥ» ΣΤΑ ΕΡΓΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΤΩΝ ΝΟΜΑΔΩΝ-ΕΒΡΑΙΩΝ.

Συνεπώς, η τοποθέτηση του συντονιστή είναι 100% ορθή, καθώς εστιάζει στην απαρχή και όχι στην μετέπειτα διαστρέβλωση των διαφόρων αιρέσεων που ξεπήδησαν.

GreenLantern:
«2ον: Μιλάς για επικράτηση επιθετική ή πνευματική. Καμία απολύτως σχέση!!!»

Η επικράτηση, είναι ο βασικός πυρήνας αυτής της σχέσης μεταξύ του «θεού» Γιαχβέ και τους Εβραίους. Με υποσχέσεις μάλιστα ξεκινά η «επί γης» συμπόρευση αυτού του «θεού» με τους ανθρώπους, καθώς γεμίζοντας υποσχέσεις για γη, δύναμη και επικράτηση επί των άλλων κερδίζει ο Γιαχβέ πιστούς και ακολούθους.

Κάτι πέραν από επικράτηση, δεν υφίσταται καν στην Πεντάτευχο θα λέγαμε!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 20:53:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητέ GreenLantern, νομίζω πως αν είχες διαβάσει καλύτερα το μήνυμα μου δεν θα είχες παρανοήσει αυτό το οποίο έγραψα.

quote:
Αρκεί να μην κάνει καραμπινάτες παρερμηνείες με στόχο να θίξει την θρησκεία του άλλου. Αν δεν γνωρίζει να ρωτήσει και αν ξέρει κάποιος θα απαντήσει.

Καταρχάς, σ' αυτό συμφωνούμε και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω.
Αν εγώ πχ έχω παρερμηνεύσει κάποιο συγκεκριμένο σημείο από ένα θρησκευτικό δόγμα θα απευθύνω την ερώτηση μου σε κάποιον που το γνωρίζει.
Αν λάβω όμως την ορθή απάντηση κι εγώ είμαι αρνητικά διακείμενος προς την θρησκεία αυτή, δεν πρόκειται να συμφωνήσω εις τον αιώνα τον άπαντα αλλά θα συνεχίσω να προβάλλω τις αντιρρήσεις μου.
Εάν έχω θετική διάθεση και θέλω πραγματικά να μάθω, θα καταβάλλω μια προσπάθεια να κατανοήσω αυτό που άκουσα.
Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ούτε ότι θα αποδεχθώ την άποψη αυτή ούτε ότι θα την απορρίψω.
Απλά θα έχω κατανοήσει.
Ένα άλλο σημείο στο οποίο θέλω να εστιαστώ είναι το γεγονός ότι λόγω του γεγονότος πως η πίστη είναι μια υπόθεση βιωματική κι υποκειμενική, κανείς δε μου εγγυάται ότι θα λάβω και την σωστή απάντηση.
Θα λάβω μια υποκειμενική απάντηση που είναι το αποτέλεσμα του τρόπου σκέψης του ανθρώπου που ρωτάω ή μια αντίληψη που σχημάτισε σύμφωνα με τα όσα άκουσε κι εκείνος κι όχι μια αντικειμενική θέση.
Ίσως όμως να μην έχει και τόσο μεγάλη σημασία η αντικειμενικότητα ή η υποκειμενικότητα της απάντησης αλλά το πως με βοηθάει αυτή η πίστη μου να εξελιχθώ.

quote:
2 παρατηρήσεις:

1ον: Ο θεός σε αυτή τη φράση απευθύνεται στον Άνθρωπο και όχι σε κάποιον Εβραίο ή Κινέζο ή Έλληνα. Άρα όποιος νομίζει ότι μιλούσε σε Εβραίο ή Ελληνα ή Ρώσο είναι από την αρχή λάθος και προφανώς ότι καταλαβαίνει είναι άσχετο με το περιεχόμενο του κειμένου.
2ον: Μιλάς για επικράτηση επιθετική ή πνευματική. Καμία απολύτως σχέση!!!!!!!!!! Να επικρατήσει επιθετικά ή πνευματικά ο άνθρωπος στα ζώα ή τα δέντρα;;;
Μην μπερδεύεσαι είμαστε στην δημιουργία του ανθρώπου. Τον Αδάμ έχει απέναντι του ο θεός και όχι κάποιον Κινέζο ή Τούρκο ή Αμερικάνο.


Αν παρατήρησες στο μήνυμα μου γράφω:

quote:
Για κάποιους υποδηλώνει μια προτροπή του Χριαστιανικού Θεού προς τον Εβραϊκό λαό προς μια επιθετικού τύπου επικράτηση τους στην γη ενώ για κάποιους άλλους υποδηλώνει μια εξάπλωση τους και διάδοση εκ μέρους τους του λόγου του.

Νομίζω ότι είναι σαφές πως δεν κατέθεσα την προσωπική μου άποψη αλλά 2 τάσεις σκέψης όσον αφορά το συγκεκριμένο ζήτημα - πάντα κατά την δική μου αντίληψη.
Αναφέρω απλά αυτό που παρατηρώ να συμβαίνει σε μια μερίδα ανθρώπων που προσπαθούν να εξετάσουν το επίμαχο σημείο της Χριστιανικής Αγίας Γραφής.

quote:
Συνεπώς θεωρώ ότι η παραπάνω θέση την οποία εκφράζεις είναι εξ ορισμού λάθος διότι απλούστατα δεν έχει σχέση με το νόημα και το περιεχόμενο του κειμένου οπότε και οι όποιες υποθέσεις οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα

Συνεπώς θεωρώ ότι υπέθεσες εσφαλμένα πως καταθέτω μια προσωπική μου θέση κι οδηγήθηκες σε λάθος συμπεράσματα που δεν είχαν μεγάλη σχέση με αυτό το οποίο έγραψα εγώ.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 21:12:46  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Πιστεύω ότι σου έδειξα το γεγονός πως ο sesostris υποστηρίζει ότι ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη και δεν παρερμηνεύσαμε αυθαίρετα κανένα μήνυμα του sesostri


Φίλε μου, απόλυτα, τώρα που μου το εξήγησες το κατάλαβα.
Απολογούμε που δεν το είχα καταλάβει νωρίτερα...αλλά μάλλον δεν είχα αντιληφθεί το πνεύμα σου και σε είχα παρεξηγήσει.


quote:
GreenLantern

Από την παραπάνω δήλωση σου υποθέτω ότι τελικά συμπέρανες και εσύ πως ο sesostris υποστηρίζει πως στην Παλαιά Διαθήκη ο θεός προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση.


Όχι πλέον, δεν το είχα καταλάβει πριν από την εμπεριστατωμένη, αναλυτική και διαφωτιστική ανάλυση που έκανες με αφορμή τα μηνύματα που αναλλάξαμε, επ' αυτού, αλλά τώρα όχι, δεν το πιστεύω πλέον.

quote:
GreenLantern

Αλλά εσένα γιαπετ το πρόβλημα σου ήταν άλλο: Εσύ ήθελες ντε και καλά να σου πω που ο sesostris λέει πως ο θεός προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση.


Έχεις δίκαιο, αλλά τώρα λύθηκε. κακιά στιγμή.

βλέπεις τι παθαίνει κανείς αν χαλαρωσει λίγο και τον κυριεύσει ο σατανάς;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/06/2007, 22:15:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Dying έγραψα αυτό:
quote:
GreenLantern
Συνεπώς θεωρώ ότι η παραπάνω θέση την οποία εκφράζεις είναι εξ ορισμού λάθος διότι απλούστατα δεν έχει σχέση με το νόημα και το περιεχόμενο του κειμένου οπότε και οι όποιες υποθέσεις οδηγούν σε λάθος συμπεράσματα
Άσχετα το αν συμφωνείς ή όχι με την θέση την οποία εξέφρασες αυτήν την θέση σχολίασα η οποία ήταν γραμμένη στο ποστ που έστειλες. Την θέση που παρουσίασες σχολίασα και όχι εσένα ή την προσωπική σου άποψη.

Ίσως φταίει η χρήση 2ου ενικου που μπερδεύει.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 12:00:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
GreenLantern
quote:
Μήπως και εσύ υποστηρίζεις ότι στο σημείο αυτό ο θεός λέει στον άνθρωπο «αυξάνεσθε πληθύνεσθε και καταστρέψατε την Γην»;;;;!!!!!!
Δηλαδή κυρίαρχος του εαυτού του είναι ο αυτοκατασστροφέας;;;;;;;;;;
Κύριος του οίκου του είναι αυτός που καταστρέφει τον οίκο του;;;;;;;;
Από αυτή την φράση κατέπληξες πως η Αγία Γραφή προτρέπει τον άνθρωπο να καταστρέψει την γη;;;;;;;;;;

To "κατακυριεύσατε" με το "καταστρέψατε" δέν απέχουν και πολύ μεταξύ τους. Το ένα φέρνει το άλλο, ειδικά όσον αφορά τη σχέση του ανθρώπου με την γή. Η αλόγιστη εκμετάλευση της γής απο τον άνθρωπο χωρίς κανένα μέτρο όπως ήδη κάνει με το παραπάνω εδώ και καιρό με την καθοδήγηση των χριστιανών ηγητόρων, που ακολουθούν πιστά την προτροπή της βίβλου οδηγεί αργά ή γρήγορα στην καταστροφή.
Τα αποτελέσματα με την αλλαγή των κλιματολογικών συνθηκών προς το θερμότερο είναι ορατά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/06/2007, 13:39:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ Sperans εξακολουθεί να ισχύει η απάντηση που σου είχα δώσει στην προηγούμενη συζήτησή μας, είναι περιττό να επαναλαμβάνομαι.

Αγαπητέ GreenLantern τα έχω δει, οι λόγοι δεν είναι πάντα οι προφανείς και δεν εννοώ σενάρια συνωμοσιολογίας.

Αγαπητέ Sesostris εάν τα άρθρα που παρέθεσες είναι μια απάντηση σε μένα αφού σε ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να τα βρεις θέλω να σου πω ότι τα link που έδωσα δεν ήταν για να περάσω ένα οικολογικό μήνυμα αλλά για την έννοια της επίμαχης λέξης και φράσης. Εάν η εκκλησία καταστρέφει την φύση, καταπατά ή οτιδήποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει επί του παρόντος, η συζήτηση ήταν για την λέξη κατακυριεύω και εκεί περιορίστηκα.
Επιπλέον θα ήθελα να σου πω ότι οι άνθρωποι που μελετούν τα κείμενα της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης δεν είναι και τόσο αδιάβαστοι οπότε ας είσαι φειδωλός στις δηλώσεις τέτοιου είδους. Όλα όσα έχουν γραφτεί απαντώνται αλλά ποιός θα μπει στην διαδικασία να εξηγεί συνεχόμενα όταν διακρίνει έντονη διάθεση για αντιπαράθεση? Κανείς, γιατί κανένας δεν έχει χρόνο για χάσιμο (εννοώ για την αντιπαράθεση).

Αγαπητέ Schwabe εγώ θα συμφωνήσω ότι δεν πρόκειται για τον Θεό της ανθρωπότητας αλλά για έναν προσωπικό Θεό του εβραϊκού έθνους, τότε γιατί στην Γένεση κεφ.3, 20 (από ιστοσελίδα αποστολικής διακονίας) αναφέρει
«και εκάλεσεν Αδάμ το όνομα της γυναικός αυτού Ζωή, ότι αύτη μήτηρ πάντων των ζώντων» ονομάστηκε Εύα μετά την έξοδο από τον Παράδεισο.

Μπορούμε να θεωρήσουμε ότι είναι παραποίηση και μπήκε για συγκεκριμένο σκοπό, σε κάθε περίπτωση όμως υπάρχει και όλοι στηρίζονται στα ίδια κείμενα για να συζητήσουν άρα πρέπει να το δεχτούμε.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 01:26:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
pyramid
Αγαπητέ Sesostris εάν τα άρθρα που παρέθεσες είναι μια απάντηση σε μένα αφού σε ευχαριστήσω για τον κόπο που έκανες να τα βρεις θέλω να σου πω ότι τα link που έδωσα δεν ήταν για να περάσω ένα οικολογικό μήνυμα αλλά για την έννοια της επίμαχης λέξης και φράσης. Εάν η εκκλησία καταστρέφει την φύση, καταπατά ή οτιδήποτε άλλο δεν με ενδιαφέρει επί του παρόντος, η συζήτηση ήταν για την λέξη κατακυριεύω και εκεί περιορίστηκα.
Φίλη pyramid , κατ αρχήν θέλω να σου διευκρινίσω οτι είμαι μεν ένθεος , πλην όμως δεν ανήκω σε καμία θρησκεία .
Η συμπάθειά μου στους πολυθεϊστές συμπατριώτες μας , δεν πηγάζει από την αποδοχή της θρησκείας τους , αλλά άπό την υποστήριξή μου στο δικαίωμά τους να λατρεύουν το θείο όπως αυτοί το αντιλαμβάνονται ελεύθερα και χωρίς τα προβλήματα που τους δημιουργεί το ντόπιο ιερατείο , με τις παραχριστιανικές οργανώσεις του , και τα πλοκάμια του στον κρατικό μηχανισμό .

Και τώρα στο προκείμενο . Όλες οι (παγανιστικές) θρησκείες θεωρούν την Γη σαν ενιαίο οργανισμό και είναι εναρμονισμένες με την ισορροπία της φύσεως .
Αυτοί που δημιούργησαν τα προβλήματα και απειλούν την ζωή πάνω στον πλανήτη είναι κατά κύριο λόγο οι οπαδοί του Γιαχβισμού σε όλο του το φάσμα (ορθόδοξο και αιρέσεις)

Για παράδειγμα σου θυμίζω για να , μην πιάσουμε τα δικά μας , τις γενοκτονίες των (παγανιστών) ιθαγενών σε νότια και βόρεια Αμερική από τους καθολικούς Κονκισταδόρες , και τους κατά πλειοψηφία προτεστάντες Πιονιέρους αντίστοιχα .

quote:
pyramid
Επιπλέον θα ήθελα να σου πω ότι οι άνθρωποι που μελετούν τα κείμενα της Παλαιάς και Καινής Διαθήκης δεν είναι και τόσο αδιάβαστοι οπότε ας είσαι φειδωλός στις δηλώσεις τέτοιου είδους. Όλα όσα έχουν γραφτεί απαντώνται αλλά ποιός θα μπει στην διαδικασία να εξηγεί συνεχόμενα όταν διακρίνει έντονη διάθεση για αντιπαράθεση?

Πρωτίστως την αντιπαράθεση για την λέξη «κατακυριεύω» δεν την ξεκίνησα εγώ , αλλά οι μελετητές της Βίβλου που όταν τους δείχνουν το φεγγάρι , αυτοί κοιτάζουν το δάχτυλο , και αποφεύγουν την συζήτηση επάνω στο"ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1" της Βίβλου , το οποίο και τεκμηριώνει και το «κατακυριεύσατε»

Και μια και μιλάμε για την Βίβλο φίλη pyramid , μπορείς να μου υπενθυμίσης ένα κεφάλαιό της που να περιέχη οικολογικά στοιχεία ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 09:45:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
EPAITHS
To "κατακυριεύσατε" με το "καταστρέψατε" δέν απέχουν και πολύ μεταξύ τους. Το ένα φέρνει το άλλο

Για εσένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη;;;;;;!!!!!!!!!!!!
Όταν ακούς την λέξη αυτοκυριαρχία θα καταλάβεις αυτοκαταστροφή;;;;;
Όταν ακούς για κάποιον ότι είναι κύριος του εαυτού του καταλαβαίνεις ότι καταστρέφεται ;;;;;;
Όταν είσαι κύριος του οίκου σου σημαίνει ότι καταστρέφεις το σπίτι σου;;;;;;;

Οι λέξεις κυριαρχώ και καταστρέφω έχουν εντελώς διαφορετικό νόημα.
Αν δεις την λέξη στρίψετε θα την μεταφράσεις σε σκύψετε;;;;;;; Όχι βέβαια εκτός αν το κάνεις ή επίτηδες ή από υπερβολική παραπληροφόρηση ή από εμπάθεια ή από άγνοια ή από λάθος και αυτο θα εχει ως αποτελεσμα να ισχυριστείς άλλα αντί άλλων πάνω στην λανθασμένη μετάφραση της λέξης στρίψετε σε σκύψετε.

Edited by - GreenLantern on 26/06/2007 11:12:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 11:14:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
GreenLantern
Για εσένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη;;;;;;!!!!!!!!!!!!
Όταν ακούς την λέξη αυτοκυριαρχία θα καταλάβεις αυτοκαταστροφή;;;;;
Όταν ακούς για κάποιον ότι είναι κύριος του εαυτού του καταλαβαίνεις ότι καταστρέφεται ;;;;;;
Όταν είσαι κύριος του οίκου σου σημαίνει ότι καταστρέφεις το σπίτι σου;;;;;;;

Οι λέξεις κυριαρχώ και καταστρέφω έχουν εντελώς διαφορετικό νόημα.
Αν δεις την λέξη στρίψετε θα την μεταφράσεις σε σκύψετε;;;;;;; Όχι βέβαια εκτός αν το κάνεις επίτηδες ή από υπερβολική παραπληροφόρηση ή από εμπάθεια ή από άγνοια ή από λάθος για να ισχυριστείς μετά άλλα αντί άλλων πάνω στην λανθασμένη μετάφραση της λέξης στρίψετε σε σκύψετε.


Διαβαζοντας την συζητηση αυτη εχω κουφαθει λιγάκι.

Η περιβοητη λεξη ειναι το ρημα "κατακυριευω" καμια σχεση με τα "κυριαρχω", "αυτοκυριαρχια" οπως προσπαθει ατυχως ο GreenLantern να διαστρεβλωσει. Η εννοια του δεν ειναι καθολου αμφιλεγομενη αλλα πολυ συγκεκριμενη.

Εχουμε κατα + κυριευω.
"Κυριευω" = Ειμαι κυριος καποιου, εχω εξουσια, κυριοτητα, καταλαμβανω (Λεξικο ρηματων αρχαιας Ελληνικης εκδ. Πατακη)
Η προθεση "κατα" οποιο συντακτικο της αρχαιας ελληνικης και να ανοιξετε θα δειτε οτι προκειται για την κατεξοχην προθεση της εντονης εχθρικης διαθεσης/κατευθυνσης (πχ. αγορευω - κατηγορω) και ενεχει την εννοια της βιας (πχ. στρεφω - καταστρεφω, δυναστευω - καταδυναστευω, κατατροπωνω κ.α.)

Επομενως κυριευω = εξουσιαζω, κατακυριευω = εξουσιαζω με την βια.

Επομενως το κατακυριευω δεν σημαινει καταστρεφω. Σημαινει την βιαιη κυριαρχια. Το "κατακυριευσατε την γην" σημαινει "Εξουσιαστε (κυριευσατε) με την βια (κατα) την γη".
Εκφραζεται και εδω η γνωστη επιθυμια των εβραιων να κυριαρχησουν στον πλανητη.
Προτροπη του εβραικου θεου που εκφραζει τους διαχρονικους ασεβεις ποθους των εβραιων. Τετοιο ειναι το προφιλ του Ιεχωβα σε ολη την π. διαθηκη επομενως δεν νομιζω οτι ξενιζει κανεναν αυτη η φραση.

----- --- -------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
symbol
Μέλος 2ης Βαθμίδας


263 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 12:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους symbol
Στο βιβλίο των Ψαλμών αναφέρεται: Του Κυρίου είναι η γη και το πλήρωμα αυτής (24:1). Στον θεό ανήκει η Γη και το πλήρωμά της.
Στο Βιβλίο της Γέννησης εκεί που περιγράφεται η δημιουργία αναφέρεται: είδε ο Θεός όλα όσα δημιούργησε, και όλα ήταν λίαν καλά.(1:31)
Και αλλού διαπιστώνεται: είδε ο Θεός ότι ήταν καλά.

Για τον πραγματικά πιστό λοιπόν, δεν είναι ύψιστη αμαρτία,το να καταστρέφει την τέλεια δημιουργία του Θεού;

Πόσο μάλλον όταν συγχρόνως με το "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έδωσε την εντολή: Μη μολύνετε λοιπόν την Γην, εις την οποίαν θέλετε κατοικήσει, εν μέσω της οποίας εγώ κατοικώ. (Αριθμοί 35:34)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 13:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Αγαπητέ sesostris ευχαριστώ για την απάντησή σου και το ύφος που διατήρησες σε αυτήν.

Εάν με την λέξη ένθεος εννοείς ότι πιστεύεις στον Θεό συμφωνώ, εάν μιλάς για την πρωταρχική κατάσταση του ανθρώπου πριν την πτώση συμφωνώ, εάν όμως μιλάς για την τωρινή κατάσταση δυστυχώς εγώ δεν έχω φτάσει ακόμα σε τέτοιο σημείο αλλά χαίρομαι για σένα.

Αντιλαμβάνομαι πως εννοείς το ανήκω σε μια θρησκεία και γενικώς συμφωνώ μαζί σου.
Δεν είχα καταλάβει ότι το συγκεκριμένο θέμα ήταν ένα είδος διαμάχης ανάμεσα σε Χριστιανούς και πολυθεϊστές, δεν έχω κάποιο πρόβλημα με τους ανθρώπους και βεβαίως έχουν κάθε δικαίωμα να λατρεύουν το Θεό όπως τον αντιλαμβάνονται.
Τώρα το γιατί η εκκλησία θέτει κάποια ζητήματα για την συγκεκριμένη θρησκεία αυτή το ξέρει.

Τα όποια προβλήματα πάνω στον πλανήτη δημιουργούνται από ανθρώπους όλων των θρησκειών.
Εσύ δεν ανήκεις σε καμία θρησκεία όμως όταν πας στο super market παίρνεις πλαστικές σακούλες, έχεις αυτοκίνητο ή μηχανάκι ή κινείσαι με μέσα μαζικής μεταφοράς που καταναλώνουν μη οικολογικά καύσιμα, αγοράζεις μη οικολογικά τζην και t-shirt, έχεις απορρυπαντικά στο σπίτι σου, φοράς δερμάτινα ρούχα, χρησιμοποιείς χαρτί και το πετάς, αγοράζεις τρόφιμα σε μη ανακυκλώσιμες συσκευασίες ..... και τόσα άλλα.

Εννοείται ότι απλώς έφερα παράδειγμα εσένα και δεν θα ήθελα να παρεξηγηθείς αλλά ήταν το πιό προφανές για να τοποθετηθώ επί των οικολογικών αναφορών σου.

Πρόσεξα την φράση «κατά κύριο λόγο» που συμπεριέλαβες στην τοποθέτησή σου όπως και την φράση «σε όλο του το φάσμα».
Εάν όλοι αυτοί που αναφέρεις είναι η πλειοψηφία στον πλανήτη δεν θεωρείς ότι είναι απόλυτα λογικό το «κατά κύριο λόγο» που έγραψες? Εάν δεν θεωρείς ότι είναι η πλειοψηφία αλλά ότι απλώς η συμπεριφορά της μη φροντίδας του περιβάλλοντος εμφανίζεται περισσότερο σε αυτούς θα σου απαντήσω ότι δεν γνωρίζω καμία τέτοια έρευνα και εάν υπάρχει θα ήθελα να μου την παραθέσεις να την μελετήσω.

Ειλικρινά, δεν έχω μελετήσει τους ΑΡΙΘΜΟΥΣ και δεν μπορώ να σου απαντήσω για την τεκμηρίωση που λες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 13:36:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
sesostrtis
Πρωτίστως την αντιπαράθεση για την λέξη «κατακυριεύω» δεν την ξεκίνησα εγώ , αλλά οι μελετητές της Βίβλου που όταν τους δείχνουν το φεγγάρι , αυτοί κοιτάζουν το δάχτυλο , και αποφεύγουν την συζήτηση επάνω στο"ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1" της Βίβλου , το οποίο και τεκμηριώνει και το «κατακυριεύσατε»

Tην αντιπαράθεση για την λέξη «κατακυριεύω» την άρχισες εσύ με το παρακάτω που έγραψες:

quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
Αγαπητέ εσύ διέστρεψες το νόημα της φράσης σε καταστρέψατε κατά βούληση. Αυτό βέβαια το έκανες εντελώς λανθασμένα και αυθαίρετα διότι οι λέξεις δεν έχουν το ίδιο νόημα. Για να σου δώσω να καταλάβεις το λάθος που έκανες είναι σαν να μεταφράζεις την λέξη στρίψτε σε σκύψτε. Και μετά αφού έκανες αυτή την αυθαίρετη και λανθασμένη μετάφραση (εντελώς αντίθετα με το νόημα της Γέννησης) άρχισες να ισχυρίζεσαι πράγματα αντίθετα με το περιεχόμενο του κειμένου.

Επίσης sesostri δεν αποφεύγει κανείς καμιά κουβέντα απλώς προσπαθώ να προσδιορίσω το επίπεδο όποιας κουβέντας από τη στιγμή που στη Γέννηση γίνεται μια τόσο καραμπινάτη και υβριστική παρερμηνεία. Όταν γίνεται μια τέτοιου είδους και μεγέθους παρερμηνεία και μιλάς για προτροπή του θεού προς τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση νομίζεις ότι είμαστε σε θέση να συζητήσουμε το ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31. ;;;;;;;;;; Άσε που το κεφάλαιο που προτείνεις δεν έχει καμία σχέση με περιβάλλον.


Edited by - GreenLantern on 26/06/2007 15:52:35Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EPAITHS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
244 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 13:59:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EPAITHS
quote:
Για εσένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη;;;;;;!!!!!!!!!!!!
Όταν ακούς την λέξη αυτοκυριαρχία θα καταλάβεις αυτοκαταστροφή;;;;;
Όταν ακούς για κάποιον ότι είναι κύριος του εαυτού του καταλαβαίνεις ότι καταστρέφεται ;;;;;;
Όταν είσαι κύριος του οίκου σου σημαίνει ότι καταστρέφεις το σπίτι σου;;;;;;;

Οι λέξεις κυριαρχώ και καταστρέφω έχουν εντελώς διαφορετικό νόημα.
Αν δεις την λέξη στρίψετε θα την μεταφράσεις σε σκύψετε;;;;;;; Όχι βέβαια εκτός αν το κάνεις ή επίτηδες ή από υπερβολική παραπληροφόρηση ή από εμπάθεια ή από άγνοια ή από λάθος και αυτο θα εχει ως αποτελεσμα να ισχυριστείς άλλα αντί άλλων πάνω στην λανθασμένη μετάφραση της λέξης στρίψετε σε σκύψετε.


Τώρα καταλαβαίνω γιατί έχεις πρόβλημα συνενοήσεως με όλους εδώ μέσα.
Εγώ αγαπητέ μου δέν έγραψα οτι σώνει και καλά η κατακυριαρχία συνεπάγεται πάντοτε την καταστροφή, είναι δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα και εξαρτάται μονάχα απο την πρόθεση που έχεις απέναντι σε αυτό που θέλεις να κυριαρχήσεις.
Άν θέλεις να κυριαρχήσεις στον εαυτό σου που τον αγαπάς ασφαλώς και θα φροντίσεις η αυτοκυριαρχία να μήν οδηγήσει στην καταστροφή, άν θέλεις να κυριαρχήσεις στο σπίτι ή στα παιδιά που τα αγαπάς περισσότερο απο τον εαυτό σου καμιά καταστροφή δέν πρόκειται να έρθει γιατί θα συνδυάσεις την κυριαρχία με την αγάπη.
Άν θέλεις να κυριαρχήσεις όμως βίαια σε μιά χούφτα σκλάβων και έχεις τα μέσα να τους καταστρέψεις αφού η κυριαρχία συνδιάζεται με το μίσος κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις. Και οι Ευρωπαίοι ιεραπόστολοι επιχείρησαν με άσχημο τρόπο να κυριαρχήσουν στους Αμερικάνους ιθαγενείς και τους εξαφάνισαν απο τον χάρτη.
Κάτι αντίστοιχο γίνεται με την σχέση του ανθρώπου με την γή, αδιαφορεί απέναντι της δέν την αγαπά θέλοντας με την καταστροφή της να οφελήσει τον εαυτό του, οπότε κάποια στιγμή αυτή θα έρθει.
Αλήθεια ο Ιεχωβάς με τί κίνητρα εξώθησε τον άνθρωπο στην συγκεκριμένη προτροπή να κυριαρχήσει πάνω στην γή και να την φροντίσει ζώντας αρμονικά μαζί της, ή να την εκμεταλλευτεί με τον χειρότερο τρόπο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 14:45:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Sperans για εσένα τι σημαίνουν τα παρακάτω;
Όταν ακούς την λέξη αυτοκυριαρχία θα καταλάβεις αυτοκαταστροφή;;;;;
Όταν ακούς για κάποιον ότι είναι κύριος του εαυτού του καταλαβαίνεις ότι καταστρέφεται ;;;;;;
Όταν είσαι κύριος του οίκου σου σημαίνει ότι καταστρέφεις το σπίτι σου;;;;;;;

quote:
sperans
Διαβαζοντας την συζητηση αυτη εχω κουφαθει λιγάκι.
Λογικό είναι. Αλλά όταν νομίζεις ότι ο θεός έδωσε εντολή να καταστραφεί η γη να μην σου φταίει η συζήτηση.

quote:
EPAITHS
Εγώ αγαπητέ μου δέν έγραψα οτι σώνει και καλά η κατακυριαρχία συνεπάγεται πάντοτε την καταστροφή,

Άν θέλεις να κυριαρχήσεις στον εαυτό σου που τον αγαπάς ασφαλώς και θα φροντίσεις η αυτοκυριαρχία να μήν οδηγήσει στην καταστροφή, άν θέλεις να κυριαρχήσεις στο σπίτι ή στα παιδιά που τα αγαπάς περισσότερο απο τον εαυτό σου καμιά καταστροφή δέν πρόκειται να έρθει γιατί θα συνδυάσεις την κυριαρχία με την αγάπη.


Α μπράβο ! Τώρα που μιλάς σωστά γιατί να υπάρχει πρόβλημα συνεννόησης;;;
Αλλά όταν γίνονται από κάποιους συγκεκριμένες μονόπλευρες και λανθασμένες (ως επί το πλείστον)παρερμηνείες λέξεων και φράσεων άσχετες με την όλη φιλοσοφία ενός κειμένου τότε λογικό δεν είναι να τους πεις το λάθος τους ή και το πονηρό των λόγων τους (δηλαδή τις προσπαθειες συκοφαντησης μιας συγκεκριμενης θρησκειας);;;;


Edited by - GreenLantern on 26/06/2007 15:10:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 23:06:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Όταν γίνεται μια τέτοιου είδους και μεγέθους παρερμηνεία και μιλάς για προτροπή του θεού προς τον άνθρωπο να καταστρέψει την φύση νομίζεις ότι είμαστε σε θέση να συζητήσουμε το ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31. ;;;;;;;;;; Άσε που το κεφάλαιο που προτείνεις δεν έχει καμία σχέση με περιβάλλον.
Έχει και παραέχει σχέση με το πως εφαρμόστηκε η προτροπή του Γιαχβέ , από τους πιστούς του , και στη συνέχεια από τους επιγόνους τους χριστιανούς με το "Ες έδαφος φέρειν" .
Άν το βρήκες τελικά και το διάβασες , και θέλεις , ευχαρίστως το συζητάμε . Αν και από ότι κατάλαβα δύο τινά δύνανται να συμβαίνουν , ή ότι δεν το έχετε διαβάσει , και επομένως δεν μπορείτε να συζητήσετε επ'αυτού , ή οτι το διαβάσατε και γι αυτό αποφεύγετε την συζήτηση όπως ο διάολος το λιβάνι . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2007, 23:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
pyramid
Εσύ δεν ανήκεις σε καμία θρησκεία όμως όταν πας στο super market παίρνεις πλαστικές σακούλες, έχεις αυτοκίνητο ή μηχανάκι ή κινείσαι με μέσα μαζικής μεταφοράς που καταναλώνουν μη οικολογικά καύσιμα, αγοράζεις μη οικολογικά τζην και t-shirt, έχεις απορρυπαντικά στο σπίτι σου, φοράς δερμάτινα ρούχα, χρησιμοποιείς χαρτί και το πετάς, αγοράζεις τρόφιμα σε μη ανακυκλώσιμες συσκευασίες ..... και τόσα άλλα.
Φίλη pyramid , δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι κυκλοφορώ με χλαμύδα επί πόλου όνου , όμως εδώ και μία δεκαετία μένω σε ένα ψαροχώρι του Κορινθιακού , και το αυτοκίνητό μου το κυκλοφορώ σχεδόν μία φορά την εβδομάδα . Τα τζην μου είναι τα κλασικά βαμβακερά , όσο για τα t-shirt , δεν έναι ότι το καλύτερο για την ηλικία μου . Κατά τα άλλα ότι ανακυκλώσιμο χρησιμοπόιώ , από κουτιά κονσέρβας του σκύλου μου , έως εφημερίδες και πλαστικά μπουκάλια , τα μαζεύω σε σακούλες και τα ρίχνω στούς μπλέ κάδους του πλησιέστερου χωριού . Παλαιότερα τα κουβάλαγα κάθε μήνα στην Αθήνα .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy