ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 11:50:55  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
..."Και λέει, της ΕΛΛΑΔΟΣ όχι των Ελλήνων.
Μήπως όλες τις χώρες που κατοικούνταν από ειδωλολάτρες τις ονόμαζαν Ελλάδα;Αυτό δεν το έχουμε ακούσει ακόμη, αλλά ποτέ δεν είναι αργά..."
...
Δεν βλέπω σε τι αλλάζει το νόημα. Τι του προσδίδεις;
Αφού για τις φιλοσοφικές-αναζητητικές προσπάθειες που γινόταν με επίκεντρο την Ελλάδα (βασικά Αθήνα) μιλά. Τι άλλο σημαίνει αυτό;
quote:

quote:
τους βαρβάρους, τους Έλληνες ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΑΛΛΟ ΕΘΝΟΣ.

μου απάντησες έτσι:
...


Βασικά απάντησα ότι το κείμενο αυτό δεν φαίνεται να υπάρχει ούτε στον μακάριο Βαβύλα. Αν δεν μπορώ να το δω στα αρχαία και στο γενικότερο πλαίσιό του, τι να πω; Από ποια έκδοση του Χρυσοστ. το βρήκες, και γιατί είναι στα νέα Ελληνικά;
quote:

...
Τώρα τι έκαναν οι απόστολοι είναι άλλο θέμα, δεν κατετρόπωσαν, ισοπέδωσαν.

Απάντησέ μου, σε παρακαλώ για να είναι ολοκληρωμένη η απάντησή σου και
συνεχίζουμε, αν το θέλεις...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ


Πρέπει να μπορώ να βρω τα αποσπάσματα που παραθέτεις. Έτσι όπως τα βάζεις δεν έχει νόημα.
Αντίθετα είναι ξεκάθαρο από όσα λέει στους Αντιοχείς ότι (για τους αναγνώστες του) Έλληνες εννούνται οι "ειδωλολάτρες" και (για τον απ. Παύλο) γενικά όσοι δεν έχουν τον Ιουδαϊκό νόμο.
Έπειτα σε άλλο σημείο (οι παραπομπές είναι στα δυο προηγούμενα μου ποστ) αναφέρει επι λέξη ότι ο απ. Παύλος δεν αποκάλεσε μιαρους και παμμίαρους τους Αθηναίους.
Δεν στέκει λοιπόν τόσο αβίαστα η ερμηνεία που δίνεις (και ίσως και να μην στέκει καθόλου, ειδικά αν είναι ανύπαρτκες οι παραπομπές που έδωσες όπως τις έδωσες).
Τελικά κι εσύ δεν μου έδωσες απάντηση στο "και τί μ' αυτό;"
Δηλαδή ποιο βλέπεις να είναι το νόημα κάποιων πραγμάτων (στο βαθμό που ισχύουν, όποιος και να είναι) που είπε κάποιος πριν 1600 χρόνια, για πράγματα που δεν καταλαβαίνουμε απόλυτα. Γιατί κυρίως σε σχέση με την εποχή του μπορούμε να τα αξιολογήσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 22:13:26  Εμφάνιση Προφίλ
Όσον αφορά την Ελλάδα, νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο ότι αναφέρεται στη χώρα. Αυτό θέλω να πω.
Εσύ έχεις τη δική σου άποψη σε σχέση με την ερμηνεία και είναι σεβαστή.

Όσον αφορά την προέλευση του κειμένου, έχω μερικά τέτοια αποσπάσματα από ένα φίλο με τα στοιχεία που παρέςθεσα και δε νομίζω ότι είναι ανύπαρκτα.

θα το κοιτάξω όμως και θα επανέλθω, εάν υπάρχει λόγος.

Τώρα σ' αυτό που λες "και τι έγινε", από μία οπτική έχεις δίκαιο.


Όμως προσπαθώ να καταλάβω το νόημα που έχουν όλες αυτές οι υβριστικές φράσεις, ακόμη κι αν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσύ και κάποιοι άλλοι φίλοι, που σε ανάλογες περιπτώσεις πρεσβεύουν, ότι δεν είναι σωστό να βρίζεις, να καταριέσαι και να απαξιώνεις κάποιον μόνο επειδή έχει διαφορετική άποψη απ τη δική σου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2007, 23:59:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Φίλοι μου , αν δει κανείς το ζήτημα , της (εχθρότητας) για κάθε τι το Ελληνικό από μιά τρίτη οπτική γωνία , νομίζω ότι θα κατανοήση και ίσως δικαιολογήση το γιατί οι Γιαχβικές θρησκείες και φυσικά μέσα σ' αυτές και η χριστιανική , στρέφονται με τόσο μίσος κατά των Ελλήνων , και γενικότερα κατά του Ελληνικού τρόπου σκέψης .

Και είναι φυσικό , αφού ο Ελληνικός τρόπος σκέψης είναι ακριβώς το αντίθετο του Γιαχβικού για τους εξής λόγους .

Στό Ελληνικό ιδεώδες υπάρχει η διαρκής αναζήτηση της τελειότητας (εχθρός του καλού το καλύτερο) , μηδέ του ιδίου του ανθρώπου εξαιρουμένου , ο οποίος θεωρείται σαν μέρος του ενιαίου οργανισμού που είναι η Γαία . Αντίθετα στον Γιαχβισμό ο Θεός είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα , και ο άνθρωπος είναι το τελευταίο και τελειότερο δημιούργημά του . Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας .

Στην Ελλήνική μυθολογία , που αντανακλά και τον Ελληνικό τρόπο σκέψης , εκθειάζονται οι τέχνες και οι εφευρέσεις (Ήφαιστος , Απόλλων , Δαίδαλος , Τροφώνιος) κλπ .

Αντίθετα στην Εβραϊκή μυθολογία , αναφέρεται μόνο η κατασκευή της "Κιβωτού" από τον Νώε (ο ορεσίβιος βοσκός ναυπήγησε πλοίο) , και αυτό είναι όπως φαινεται καθαρά αντιγραφή του κατά πολύ παλαιότερου μύθου του Δευκαλίωνα , ο οποίος στο κάτω κάτω σαν γόνος ναυτικής φυλής , γνώριζε την ναυπηγική τέχνη .

Ας μη ξεχνάμε οτι εφευρέτες της τροπίδας στα πλοία ήταν οι Έλληνες .

Οι Έλληνες ποτέ δεν διακήρυξαν οτι είναι ο εκλεκτός λαός των Θεών τους , και στην μυθολογία τους φαινονται να έρχονται πολές φορές αντιμέτωποι με αυτούς (Ηρακλής , Ιάσονας , Οδυσσέας) κλπ .
Αντίθετα στον Γιαχβισμό οι Εβραίοι είναι ο εκλεκτός λαός του Θεού , που προορίζεται να κυριαρχήση στην Γή .

Στό Ελληνικό τρόπο σκέψης υπάρχει ο σεβασμός και όχι ο φόβος για τούς θεούς , ούτε θεωρούν οτι οι Θεοί ασχολούνται ιδιαίτερα μαζί τους , αλλά προσπαθούν να πάρουν την μοίρα στα χέρια τους και να είναι αυτοί οι ρυθμιστές . "Συν Αθηνά και χείρα κίνει" .
Αντίθετα στον Γιαχβικό τρόπο σκέψης ο Θεός είναι κυρίαρχος , οι Εβραίοι πειθήνια όργανά του , τρέμουν κυριολεκτικά την οργή του , και περιμένουν από αυτόν να τους συμβουλέψη για το πώς θα εξολοθρέυσουν τους γύρω λαούς , και να τους βοηθήση να κατακτήσουν τη γη τους , όπως τους την υποσχέθηκε .

Φυσικά δεν είναι αυτές οι μοναδικές αντιθέσεις μεταξύ του Ελλήνικού και του Γιαχβικού τρόπου σκέψης .
Πως είναι λοιπόν δυνατόν να μή μισούν τον Ελληνικό τρόπο σκέψης , όπως αυτός αναπτύχθηκε από τους φιλοσόφους , και τους χαλάει την συνταγή ? Πως είναι δυνατόν να μη βρίζουν και να μη καταριώνται τους Έλληνες φιλοσόφους που με τα διδάγματά τους προωθούν την κριτική σκέψη και την αναζήτηση , απέναντι στο "Πίστευε και μή ερεύνα" και το "Μακάριοι οι πτωχοί το πνεύματι" των Γιαχβιστών ?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 00:18:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Πες το ντε... Γιατί δεν υπάρχει απάντηση φίλε μου;

Νομίζω ότι πρώτα απαντάμε και μετά επεκτείνουμε.

Πριν απ' την επέκταση, ας προηγηθεί μια απάντηση, επιτέλους.


Τα είπε ή όχι ο χρυσόστομος αυτά; Αυτό είναι το δικό μου ζητούμενο...


Συγκεκριμένα εδώ όταν λέει Έλληνες σε ποιούς αναφέρεται;

Όταν λέει Ελλάδα, σε τι... αναφέρεται;



Μα που τα είπε ο Χρυσόστομος αντιχριστιανέ μου?
Αυτό ρώτησα και σε προηγούμενο ποστ.
Δεν αμφιβάλλω ότι τα είπε αλλά φέρε τα εδάφια να δούμε τι γίνεται.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 00:32:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Στό Ελληνικό ιδεώδες υπάρχει η διαρκής αναζήτηση της τελειότητας (εχθρός του καλού το καλύτερο) , μηδέ του ιδίου του ανθρώπου εξαιρουμένου , ο οποίος θεωρείται σαν μέρος του ενιαίου οργανισμού που είναι η Γαία . Αντίθετα στον Γιαχβισμό ο Θεός είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα , και ο άνθρωπος είναι το τελευταίο και τελειότερο δημιούργημά του . Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας .

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρχαίους και ειδικά νεοπλατωνικούς.
Αλλά ούτε και π. διαθήκη.
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 00:40:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Στό Ελληνικό ιδεώδες υπάρχει η διαρκής αναζήτηση της τελειότητας (εχθρός του καλού το καλύτερο) , μηδέ του ιδίου του ανθρώπου εξαιρουμένου , ο οποίος θεωρείται σαν μέρος του ενιαίου οργανισμού που είναι η Γαία . Αντίθετα στον Γιαχβισμό ο Θεός είναι αυτός που δημιούργησε τα πάντα , και ο άνθρωπος είναι το τελευταίο και τελειότερο δημιούργημά του . Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας .

Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρχαίους και ειδικά νεοπλατωνικούς.
Αλλά ούτε και π. διαθήκη.
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?



Δημήτρη,
Μα αν διαβάσεις Ρασιά ή επισκεφθείς τους hellenicreligion, δεν χρειάζεται να διαβάσεις τίποτα άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 01:08:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
dimitris
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρχαίους και ειδικά νεοπλατωνικούς.
Αλλά ούτε και π. διαθήκη.
Πιστεύω πως ούτε Καινή Διαθήκη έχει διαβάσει.

Edited by - GreenLantern on 10/06/2007 01:11:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 01:15:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
[/quote]
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρχαίους και ειδικά νεοπλατωνικούς.
Αλλά ούτε και π. διαθήκη.
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?

ΦΙΛΕ ΨΗΛΕ ΑΦΗΣΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΤΕ
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.
δΕΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ....
ΤΡΕΙΣ ΚΑΙ Ο ΚΟΥΚΟΣ ΕΙΣΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ.
ΤΕΡΜΑ ΨΗΛΕ ,ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ.
ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΣ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΣΕ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ.
ΕΑΝ ΗΤΑΝ ΓΙΟΣ ΘΕΟΥ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ, ΘΑ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΑΝ Μ....Σ ΝΑ ΤΟΝ
ΣΤΑΥΡΩΣΟΥΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΙ?
ΑΠΟ ΤΙ ΜΑΣ ΕΣΩΣΕ ΡΕ ΨΗΛΕ?
ΕΙΣΤΕ ΣΧΙΖΟΦΡΕΝΙΚΟΙ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΛΕΞΕΩΣ.
ΕΥΛΟΓΑΤΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΣΤΑΥΡΩΣΑΝ ΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΣ!!!!!
ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟ ΣΑΣ!!!
ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΕ ΨΗΛΕ Ο ΑΒΡΑΑΜ?
ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟΥ ΛΕΤΕ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΘΕΙ
ΕΝ ΑΓΚΑΛΗΣ ΑΒΡΑΑΑΜ?
ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΘΕΟΣ ΣΑΣ?
ΤΕΛΕΙΩΣΑΤΕ ΦΙΛΕ.
ΤΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΕΤΕ.
ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΕΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ,ΟΥΤΕ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ.
ΑΠΛΩΣ ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΙΜΑΣΤΕ,ΕΛΛΗΝΕΣ ΨΗΛΕ.
Μην με ρωτησεις ,το τι εισαι εσυ,σε παρακαλω...
Ψαξε να δεις τι εισαι.....
ΑΥΤΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 01:24:23  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2

Μα που τα είπε ο Χρυσόστομος αντιχριστιανέ μου?
Αυτό ρώτησα και σε προηγούμενο ποστ.
Δεν αμφιβάλλω ότι τα είπε αλλά φέρε τα εδάφια να δούμε τι γίνεται.


Φίλε μου σχετικά με την προέλευση αυτών των κειμένων, απάντησα στον panpam.

το ίδιο λέω και σ' εσένα.

Είμαι σίγουρος, ότι εσύ θα μπορείς να βρείς εύκολα τι είπε και πού αναφέρεται. Αν θέλεις κάνε το.
Σου έχω εμπιστοσύνη και πιστεύω πως ότι βρείς θα το αναφέρεις στο θέμα.

Σημασία έχει να δούμε αν εννοεί την Ελλάδα όταν αναφέρεται σ' αυτήν ονομαστικά ή όχι.
Αν μου πείς ότι δεν έχει αναφερθεί ποτέ, σε τίποτε απ' αυτά ο χρυσόστομος, θα σε πιστέψω.

Επίσης λέω κι αυτό, στην προηγούμενη απάντησή μου...

"Όμως προσπαθώ να καταλάβω το νόημα που έχουν όλες αυτές οι υβριστικές φράσεις, ακόμη κι αν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσύ και κάποιοι άλλοι φίλοι, που σε ανάλογες περιπτώσεις πρεσβεύουν, ότι δεν είναι σωστό να βρίζεις, να καταριέσαι και να απαξιώνεις κάποιον μόνο επειδή έχει διαφορετική άποψη απ τη δική σου."

Εννοώ, γιατί τέτοιο μίσος (γενικότερα) προς κάθε τι διαφορετικό;
Ακόμη και αν δεν νοούνται Έλληνες οι Έλληνες, όπως ισχυρίζεστε εσείς.

Θεωρείς απίθανο να δείχνει "φόβο"; Ή να είναι ταμπούρωμα;
Σου φαίνεται θεϊκό;

Δεν σου "μυρίζει" κάτι πολύ...ανθρώπινο;
Κάτι καθόλου υπεβατικό;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 01:54:04  Εμφάνιση Προφίλ
Κύριοι...

Αστειεύεστε φαντάζομαι, διότι,

δεν υπάρχει Έλληνας που να έχει πάει σχολείο και να μην έχει "διαβάσει" τις διαθήκες.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 02:21:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
γιαπετ
δεν υπάρχει Έλληνας που να έχει πάει σχολείο και να μην έχει "διαβάσει" τις διαθήκες.
Ευτυχώς αγαπητέ έχεις βάλει το ρήμα και εσύ ο ίδιος εντός εισαγωγικών και γράφεις: "διαβάσει". Γιατί αν έχουμε «διαβάσει» τις διαθήκες από το σχολείο μόνο εντός εισαγωγικών δικαιούμαστε να λέμε ότι έχουμε διαβάσει.


Edited by - GreenLantern on 10/06/2007 02:51:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 02:42:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΤΕ
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.


Εμ, αφού είστε τόσο κορόιδα, καλά να πάθετε.

Αφού σας αρέσουν τα παραμύθια, έτσι θα σας αφήσουμε;;

****Αν ήταν οι αρχαίοι μας σαν κι εσάς, ούτε στην τρίτη ερασιτεχνική δεν θα παίζαμε σήμερα μπάλα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilios35
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 02:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilios35
quote:

quote:

ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΣΧΟΛΗΣΟΥ ΜΕ ΤΑ ΕΒΡΑΙΚΑ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΕΧΕΤΕ
ΠΑΡΑΜΥΘΙΑΣΕΙ 2000 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ.


Εμ, αφού είστε τόσο κορόιδα, καλά να πάθετε.

Αφού σας αρέσουν τα παραμύθια, έτσι θα σας αφήσουμε;;

****Αν ήταν οι αρχαίοι μας σαν κι εσάς, ούτε στην τρίτη ερασιτεχνική δεν θα παίζαμε σήμερα μπάλα.

ΤΑ ΚΟΡΟΙΔΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΨΗΛΕ.....ΑΛΛΑ..
ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ....ΣΥΝΕΧΙΣΕ....
ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΙΟ ΚΑΤΩ....
ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΨΗΛΕ.....
ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ....



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 03:31:32  Εμφάνιση Προφίλ
Οι απόψεις του Χρυσόστομου, για τους Ελληνες (και όχι μόνο) είναι σαφείς.

Κατ'αρχήν θεωρεί ζώα όσους δεν είναι χριστιανοί (υποψιάζομαι πως αυτό είναι και το "πανανθρώπινο μήνυμα του χριστιανισμού).

Ζώα επίσης χαρακτηρίζει χωρίς περιστροφές και τους Ελληνες φιλοσόφους, όπως ο Πλάτωνας και ο Πυθαγόρας.

Ζώο ο Πλάτωνας που διδάσκεται σε όλα τα πανεπιστήμια του πολιτισμένου κόσμου. Ζώο και ο Πυθαγόρας, σε αντίθεση με τους "ανθρώπους", τους λεχρίτες σκηνίτες και τους άπλυτους καλόγερους και φυσικά τους ανθέλληνες οπαδούς τους... Ολοι χριστιανοί... Ολοι ανθέλληνες...

Τα συγχαρητήριά μου για τις επιλογές σας!

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 12:17:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
....Όμως προσπαθώ να καταλάβω το νόημα που έχουν όλες αυτές οι υβριστικές φράσεις, ακόμη κι αν είναι έτσι όπως ισχυρίζεσαι εσύ και κάποιοι άλλοι φίλοι, που σε ανάλογες περιπτώσεις πρεσβεύουν, ότι δεν είναι σωστό να βρίζεις, να καταριέσαι και να απαξιώνεις κάποιον μόνο επειδή έχει διαφορετική άποψη απ τη δική σου.
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ
Σ' αυτό συμφωνούμε. Δες όμως τα εξής:
1ον Λογάριασε τα σε σχέση με την γενικότερη εποχή τους. Και γλωσσικά και νοηματικά, δεν έχουν την οξεία σημερινή έννοια που γίνεται προσπάθεια να τους αποδοθεί.
Προσωπικά δεν με προβληματίζουν γιατί έχω δει παρόμοια πράγματα και χειρότερα να λέγονται από φιλοσόφους προς άλλους φιλοσόφους ή ποιητές(από Ηράκλειτο προς Πυθαγόρα, Όμηρο, από Αντισθένη προς Πλάτωνα (βλέπε τι θα πει "Σάθων") από Πλάτωνα προς Δημόκριτο, από Επικούριους προς Στωικούς και τούμπαλιν. Και στη Ρωμαϊκή εποχή δεν ήταν καλύτερα.
Η όποια τέτοια χρήση - έτσι - δεν δείχνει τίποτα το εξαιρετικό.Το πολύ πολύ να δείχνει ότι και οι Χριστιανοί μπορούσαν να μην είναι καλύτεροι - κάτι που, μια και το έφερε η κουβέντα, το έλεγε κι ο Χριστός!
2ον Το θέμα - για μένα είναι να το ξεπεράσουμε. Δες τα πόστ που στάλθηκαν ανάμεσα στο δικό σου και αυτό. Δεν ξέρω - ίσως - για τις ύβρεις του Χρυσόστ. πριν 1600. Ξέρω όμως και βλέπω, ύβρεις, και μίσος να ξεχειλίζει σήμερα, εδώ, και δεν είναι από την πλευρά του Χρυσοστ. (δε Ilion35, Sesostris)
Βρίσκω πολύ σοβαρότερα αυτά που είναι σήμερα μαζί μας, παρά τα αρχαία -που κι αν έκφραζαν κάποιους, τώρα δεν εκφράζουν κανένα.
Επίσης σοβαρό βρήκα ότι τα αποσπάσματα που παρέθεσες μοιάζουν ανύπρακτα.

ΥΓ. Μπήκα στον κόπο να ψάξω τα αποσπάσματα που αποδίδεις στον Χρυσόστ. Δεν υπάρχουν, με τον τρόπο που αποδόθηκαν ή και καθόλου.
Αντίθετα τα όσα βρήκα ψάχνοντας μάλλον στηρίζουν τη θέση ότι λέγοντας "Έλληνες" εκείνη την εποχή δεν εννοούσαν το λαό των Ελλήνων.
Οπότε "ύβρεις" κατά των Ελλήνων πρακτικά δεν υπάρχουν. Υπάρχει η οξεία γλώσσα της αντιπαράθεσης που βλέπουμε και σε χειρότερη μορφή σήμερα, μπροστά μας, από την πλευρά εδώ στο τοπικ που είμαστε, που υποστηρίζει ότι υπήρχαν "ύβρεις".

Τι να πούμε λοιπόν. Ποιά η πρόοδος, και τί καλύτερο θα μας έρθει; Αφού η ίδια η πλευρά που "κόπτεται" για "ύβρεις" κατά των Ελλήνων, δεν αποφεύγει τις ύβρεις. Ποιο νέο ήθος φέρνει;
Πως να δώσω σημασία σε κάποιο "αρχαίο μίσος" - όταν το σημερινό που βλέπω "ενάντια σε κάθε τι" χριστιανικό (από ορισμένους, που διακηρύτουν το - υποτιθέμενο - αρχαίο μίσος των χριστιανών) δεν είναι καλύτερο;

Edited by - panpam on 10/06/2007 12:20:16Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 12:29:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει αρχαίους και ειδικά νεοπλατωνικούς.
Αλλά ούτε και π. διαθήκη.
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? dimitris2
quote:
Πιστεύω πως ούτε Καινή Διαθήκη έχει διαβάσει.
GreenLantern

Μη κρίνετε εξ' ιδίων τα αλλότρια , εγώ δεν συμβουλεύομαι τον πνευματικό μου , για το ποιό βιβλίο μου επιτρέπεται να διαβάσω .
Άλλωστε είμαι της άποψης οτι αυτά που πρεσβεύω εγώ τα γνωρίζω , και πάντοτε φροντίζω να μαθαίνω το τι πιστεύουν οι άλλοι .
Όσο για την "Βίβλο" (Παλαιά και Καινή διαθήκη) εκδ. "Αθανάσιος Φιλιόπουλος" , μολονότι για μένα έχουν την ίδια αξία που έχουν τα παραμύθια του Άντερσεν , σας πληροφορώ οτι τα έχω στην βιλιοθήκη μου , και τα έχω διαβάσει περισσότερο από μία φορά και όχι παπαγαλιστί , στό πρωτότυπο αριστερό κείμενο , επειδή στην μετάφραση καμιά φορά γίνονται λαθροχειρίες . Κάποτε αντέγραψα μερικά αποσπάσματα της Π.Δ. για την εκμετάλλευση του εβραϊκού λαού από το ιερατείο , που έκαναν τονΨηλό να σαλτάρη . Μη με προκαλείτε λοιπόν και φροντίστε να την ξαναδιαβάσετε ολόκληρη και όχι επιλεκτικά .
quote:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?
dimitris2
Διάβασε προσεκτικότερα τι γράφω , ή διόρθωσε τους βαθμούς των γυαλιών σου .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 13:04:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Ξέρω όμως και βλέπω, ύβρεις, και μίσος να ξεχειλίζει σήμερα, εδώ, και δεν είναι από την πλευρά του Χρυσοστ. (δε Ilion35, Sesostris)
panpam
Όσο αφορά το πρόσωπό μου , υπόδειξέ μου φίλε panpam ποιά από τα γραφόμενά μου αποτελουν για σένα ύβρη .

Εκτός και αν θεωρείς ύβρεις όσες ιστορικές αναφορές δεν αποδέχεσαι . Και αυτό ισχύει για σένα επιλεκτικά γιατί δεν θεωρείς αντίστοιχα ή και επιθετικότερα δημοσιεύματα αυτών που υποστηρεις ως ύβρεις .
Βάζοντας θύτες (της Ιστορίας) και θύματα στο ίδιο τσουβάλι , λες περίπου "ό γέγονε , γέγονε" , και από ότι είδα μέχρι σήμερα τουλάχιστον στις τοποθετήσεις σου , συντάσσεσαι με την άποψη να παραμείνουν οι ύβρεις κατά της Ελληνικής φυλής και των φιλοσόφων ως έχουν .

Ειληκρινά έχω μια απορία . Πως θα σας φαινότανε , αν οι Έλληνες Εθνικοί έκαναν ένα συνέδριο στο οποίο θα αποφάσιζαν κάθε φορά στις εκάστοτε Ιεροπραξίες τους , να αναθεματίζουν όλους τους αυτοκράτορες και τους επισκόπους συλλήβδην (αγιασθέντες ή μή) , και μαζί μ' αυτούς τον χριστιανικό όχλο της εποχής , που γκρέμισε και λεηλάτησε τα ιερά τους και κατέσφαξε χιλιάδες από αυτούς .

Τι λες θα σου άρεσε ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 13:12:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
quote:
Sesostris
quote:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?
dimitris2
Διάβασε προσεκτικότερα τι γράφω , ή διόρθωσε τους βαθμούς των γυαλιών σου .

Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:

quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.

Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?


Edited by - GreenLantern on 10/06/2007 13:16:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 15:15:50  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
...Όσο αφορά το πρόσωπό μου , υπόδειξέ μου φίλε panpam ποιά από τα γραφόμενά μου αποτελουν για σένα ύβρη .

Εκτός και αν θεωρείς ύβρεις όσες ιστορικές αναφορές δεν αποδέχεσαι ......


Δεν έχεις παρά να διαβάσεις τα όσα γράφεις. Στάζουν μίσος. Οι "ιστορικές αναφορές" όταν χρησιμοποιούνται έξω από το χωροχρονικό τους πλαίσιο για να στηρίξουν μίσος σήμερα, δεν σχετίζονται με "αποδοχές".
quote:
...Εκτός και αν θεωρείς ύβρεις όσες ιστορικές αναφορές δεν αποδέχεσαι . Και αυτό ισχύει για σένα επιλεκτικά γιατί δεν θεωρείς αντίστοιχα ή και επιθετικότερα δημοσιεύματα αυτών που υποστηρεις ως ύβρεις ....
Αν εννοείς το αν τα επικροτώ. Όχι δεν τα επικροτώ. Αντιλαμβάνομαι ότι στο πλαίσιό τους δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό, γιατί τέτοιες "ύβρεις" αντάλλασσαν μεταξύ τους και φιλοσοφικές σχολές.
Σήμερα όμως είμαστε αλλιώς. Αν τα χρησιμοποιείς για να υποδαυλήσεις μίσος προς σημερινούς Έλληνες που απλά δεν μοιράζονται την άποψή σου, δεν βλέπω να είσαι καλύτερος από εκείνους που κατηγορείς.
quote:
....Ειληκρινά έχω μια απορία . Πως θα σας φαινότανε , αν οι Έλληνες Εθνικοί έκαναν ένα συνέδριο στο οποίο θα αποφάσιζαν κάθε φορά στις εκάστοτε Ιεροπραξίες τους , να αναθεματίζουν όλους τους αυτοκράτορες και τους επισκόπους συλλήβδην (αγιασθέντες ή μή) , και μαζί μ' αυτούς τον χριστιανικό όχλο της εποχής , που γκρέμισε και λεηλάτησε τα ιερά τους και κατέσφαξε χιλιάδες από αυτούς .

Τι λες θα σου άρεσε ?


Δεν θα με έννοιαζε. Προσωπικά δεν βρίζω κανέναν, και προσέχω να μιλώ καλά και για τις θεότητες των άλλων (πράγμα που δεν βλέπω από την πλευρά σου επίσης).
Οι σημερινές αναφορές σε τέτοια "αναθέματα" ούτε τη σημασία που τις δίνεις έχουν, ούτε θεωρούνται σημαντικές. Δεν υποδαυλίζουν λοιπόν μίσος σήμερα προς εσένα. Τί πρόβλημα να έχω με κάποια αντίστοιχη πρακτική;
Αν όμως το δικό σου "κήρυγμα" φανατίζει προς σημερινό μίσος. Τότε και ανακόλουθο είναι αυτό με τα ίδια σου τα λεγόμενα, και δημιουργεί πρόβλημα στις ζωντανές σχέσεις των ανθρώπων.
Αν πράγματι ενοχλούν τα παλιά αναθέματα (που μου φαίνονται από απομεινάρια που δεν τα προσέχει κανείς) αλλά αν ενοχλούν, υπάρχουν δικαστήρια και δικαστές. Μήνυσε όσους τα εκφέρουν, με το σκεπτικό ότι σε προσβάλλουν. Μπορεί και να κερδίσεις. Αυτό θα ήταν το σωστό, παρά να μιλάς προσβλητικά για άλλους και για την πίστη άλλων, με πεθαμένα επιχειρήματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/06/2007, 15:16:24  Εμφάνιση Προφίλ
Το βλέπεις συμψηφιστικά και τα εξωραϊζεις, παίρνοντας υπ' όψιν διαφορετικά πράγματα.

Άλλο αυτό που λές για τους φιλοσόφους και τις αντιπαραθέσεις που ενδεχομένως, είχαν και άλλο η προτροπή κάποιου ταγού, με στόχο να διαμορφώσει και να κατευθύνει την άποψη του όχλου.

Οι ανταλλαγές αιχμηρών απόψεων σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με τη δημιουργία μίσους σε ανθρώπους που δεν είχαν και τόσο
ικανό κριτήριο.

Όσο για τον χρυσόστομο, με την οπτική γωνία που βλέπεις τα λόγια του, είναι σίγουρο πως δε θα βρείς κάτι επιλήψιμο.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 08:29:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Οι ανταλλαγές αιχμηρών απόψεων σε καμμία περίπτωση δε μπορεί να συγκριθεί με τη δημιουργία μίσους σε ανθρώπους που δεν είχαν και τόσο ικανό κριτήριο.

Ναι μωρέ τώρα,η καινούρια καραμέλα!Διαφωνείς με τις ταγές του χριστιανισμού;καταδεικνύεις άστοχα γραφόμενα κλπ;ε τότε είσαι αντιχριστιανός,γράφεις με μίσος κι ένα σωρό ακόμα.Φτάνει πια δηλαδή...

quote:
Ειληκρινά έχω μια απορία . Πως θα σας φαινότανε , αν οι Έλληνες Εθνικοί έκαναν ένα συνέδριο στο οποίο θα αποφάσιζαν κάθε φορά στις εκάστοτε Ιεροπραξίες τους , να αναθεματίζουν όλους τους αυτοκράτορες και τους επισκόπους συλλήβδην (αγιασθέντες ή μή) , και μαζί μ' αυτούς τον χριστιανικό όχλο της εποχής , που γκρέμισε και λεηλάτησε τα ιερά τους και κατέσφαξε χιλιάδες από αυτούς .

Με αρχηγούς τον χριστόδουλο και την Λουκά,Θα πηγαίνανε έξω από τα μέρη που γίνονται τα συμβούλια και θα βάζανε φωτιά,θα λυντσάριζαν τους μετέχοντες κλπ.
Μήπως πήγε κανείς στο θέατρο Badminton,στην παράσταση Jesus Christ Super Star;αγνοούν μάλλον κάποιοι εδώ μέσα ότι υπήρχε αστυνομία και προστάτευε τον κόσμο από τα χριστιανικά/ειρηνικά άτομα(τι ειρωνεία όμως) που έβριζαν με τα χειρότερα λόγια και απειλούσαν τους παρευρισκόμενους με λυντσάρισμα.Κι αυτό γινόταν σε κάθε παράσταση..
Είναι λοιπόν να αναρωτιέσαι,φίλε μου Σέσωστρη,τι θα γινόταν;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 20:31:10  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιαπετ
δεν υπάρχει Έλληνας που να έχει πάει σχολείο και να μην έχει "διαβάσει" τις διαθήκες.


GreenLantern
Ευτυχώς αγαπητέ έχεις βάλει το ρήμα και εσύ ο ίδιος εντός εισαγωγικών και γράφεις: "διαβάσει". Γιατί αν έχουμε «διαβάσει» τις διαθήκες από το σχολείο μόνο εντός εισαγωγικών δικαιούμαστε να λέμε ότι έχουμε διαβάσει.



Το κακό είναι, πως την διαβάσαμε με το ζόρι (είχα 4 ώρες θρησκευτικά στο σχολείο και μια - δυο μόνο, ιστορία, δυστυχώς).

Μετά που την διάβασα στα σοβαρά, κατάλαβα τι παραμυθάκι είναι και τι σκοπό έχει, φίλε μου.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2007, 23:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Είμαι σίγουρος, ότι εσύ θα μπορείς να βρείς εύκολα τι είπε και πού αναφέρεται. Αν θέλεις κάνε το.
Σου έχω εμπιστοσύνη και πιστεύω πως ότι βρείς θα το αναφέρεις στο θέμα.

Δεν είναι απάντηση αυτή. Οποιος προσκομίζει εδάφιο αναφέρει και τις συντεταγμένες για να μην κάνει τη ζωή του άλλου δύσκολη.

Εγώ έψαξα και βρήκα το απόσπασμα του Χρυσοστόμου όπως μου είπες και συμφωνώ μαζί του γιατί μιλάει για τις μετεμψυχώσεις ανθρώπου σε μύγα κ.α.
Διαφωνώ με θεωρίες αρχαίων περί μετεμψύχωσης. Διαφωνώ και μέ νεκρομαντείες και άλλα που δεν έχει γράψει ο Χρυσόστομος γιαυτό είπα συμφωνώ και το επεκτείνω.

Διαφωνώ και με την απάτη.

ΠΡΟΣΠΑΘΏΝΤΑΣ ΝΑ ΕΞΑΠΑΤΗΣΕΤΕ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΕΣ. ΓΡΑΨΑΤΕ.
Οτι ο Χρυσόστομος είπε:
Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι

Το να βάζεις λόγια στο στόμα κάποιου που δεν το είπε δεν είναι ηθικό.
Είναι αποτρόπαιο. Αηδιαστικό και κατινίστικο.

Καταλαβαίνω γιατί δεν έφερες το εδάφιο του Χρυσοστόμου.

Τι εδάφια να φέρει κάποιος όταν προσπαθεί με αθέμιτα μέσα να κατασκευάσει την αποπλάνηση της κοινής γνώμης?
Σας δουλεύουν χριστιανοί.
Πουθενά δεν είπε ο Χρισόστομος ότι οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι

Μόνοι τους βγάζουν εδάφια για να το παίξουν και επιστήμονες.

Edited by - dimitris2 on 11/06/2007 23:50:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 03:02:32  Εμφάνιση Προφίλ

Ψυχραιμία dimitris2 θα πάθεις τίποτα και θα χρειαστούμε όλες τις δεκαοχτούρες του Συντάγματος για να γίνεις καλά.
Δεν σε παρεξηγώ όμως γιατί στην προσπάθειά σου να επιπλεύσεις ή να πάρεις καλό βαθμό κραυγάζεις απελπισμένα.


quote:
quote:
________________________________________
dimitris2
Μα που τα είπε ο Χρυσόστομος αντιχριστιανέ μου?
Αυτό ρώτησα και σε προηγούμενο ποστ.
Δεν αμφιβάλλω ότι τα είπε αλλά φέρε τα εδάφια να δούμε τι γίνεται.
________________________________________

γιαπετ
Φίλε μου σχετικά με την προέλευση αυτών των κειμένων, απάντησα στον panpam.
το ίδιο λέω και σ' εσένα.

Είμαι σίγουρος, ότι εσύ θα μπορείς να βρείς εύκολα τι είπε και πού αναφέρεται. Αν θέλεις κάνε το.



Αυτός ο διάλογος έγινε μεταξύ μας.


Είχα απαντήσει στον φίλο panpam ότι αυτά υπάρχουν εις τον μακάριον Βαβύλαν (λόγος Β' παράγφραφος α') και αντί να παραληρείς σαν καλός χριστιανός, θα ήταν προτιμότερο να σκεφθείς σαν άνθρωπος και να δείς ότι κάποιος που εφαρμόζει την τακτική που μου χρεώνεις, κρίνοντας εξ' ιδίων και από κεκτημένη ταχύτητα, δεν θα ζητούσε κάτι τέτοιο.

Βέβαια έγραψα κι αυτό...

quote:
γιαπετ
Σου έχω εμπιστοσύνη και πιστεύω πως ότι βρείς θα το αναφέρεις στο θέμα.

...αλλά όλοι κάνουμε λάθη.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 08:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Το κακό είναι, πως την διαβάσαμε με το ζόρι (είχα 4 ώρες θρησκευτικά στο σχολείο και μια - δυο μόνο, ιστορία, δυστυχώς).

Φίλε γιαπετ, δεν θυμάμαι πόσες ώρες διδασκόμασταν τα διάφορα μαθήματα.
Θυμάμαι όμως ότι σχεδόν πάντα ήμουν στη μπούκα στα Θρησκευτικά γιατί ρωτούσα διάφορα που μου έκαναν εντύπωση.
Στην Γ' Λυκείου από τις πρώτες ημέρες ρώτησα στο μάθημα τι ήθελε να πει ο Ζαχαρίας όταν έλεγε "Και εξεγείρω τα τέκνα σου Σιών κατά των Ελλήνων"...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:03:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus
Στην Γ' Λυκείου από τις πρώτες ημέρες ρώτησα στο μάθημα τι ήθελε να πει ο Ζαχαρίας όταν έλεγε "Και εξεγείρω τα τέκνα σου Σιών κατά των Ελλήνων"...



Για πες και τι απαντήσεις έπαιρνες, φίλε μου....

Κυκλοφορούσε τότε, η σημερινή βερσιόν;
Ή σου απαντούσε:

Γκα γκα ου γκα γκα γκα γκα ου γκα γκα;;;;;

Εγώ που είμαι, μάλλον, παλαιότερο μοντέλο, από σένα, έτρωγα χαστούκι κάθε φορά που έκανα συγκρίσεις μεταξύ βιολογίας και θρησκευτικών.
Κατά την άποψη του θεολόγου, και ακολουθώντας πολυετή και δοκιμασμένη τακτική, ήταν ο μόνος τρόπος να δω την αλήθεια...

Όσο για το τελευταίο, που λες για τον Ζαχαρία, απόδειξε ότι δεν το έφτιαξες μόνος σου, ότι δεν είναι μια ανίερη τακτική να παραποιήσεις την αλήθεια, βγάζοντας το αντιχριστιανικό σου μένος.

ΠΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ ΑΥΤΟ Ο ΖΑΧΑΡΙΑΣ;;;;;

ΗΣΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ;;;;
ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Edited by - γιαπετ on 12/06/2007 15:12:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ευστράτιος
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
785 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/06/2007, 15:14:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ευστράτιος
quote:
γιαπετ
Εγώ που είμαι, μάλλον, παλαιότερο μοντέλο, από σένα, έτρωγα χαστούκι κάθε φορά που έκανα συγκρίσεις μεταξύ βιολογίας και θρησκευτικών.

Γι’ αυτό έγινες και άνθρωπος.

Εγώ πάντως έσκυβα, γι’ αυτό και καθυστέρησα λίγο.

Στράτος


μέτρον άριστον
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 01:02:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
GreenLantern
quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.

Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? GreenLantern

Το επαναλαμβάνω με έντονα γράμματα , μπάς και το διαβάσετε αυτή τη φορά σωστά .
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω .
Αυτό έγινε και στην πράξη . Άπειρα τα παραδείγματα στην Π.Δ. σφαγών λεηλασιών και άλλων θεαρέστων πράξεων , κατ εντολήν του Γιαχβέ πάντοτε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 01:12:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
γιαπετ
Εγώ που είμαι, μάλλον, παλαιότερο μοντέλο, από σένα, έτρωγα χαστούκι κάθε φορά που έκανα συγκρίσεις μεταξύ βιολογίας και θρησκευτικών.
--------------------------------------------------------------------------------


Γι’ αυτό έγινες και άνθρωπος.

Εγώ πάντως έσκυβα, γι’ αυτό και καθυστέρησα λίγο.

Στράτος




Σωστά, άλλωστε το ξύλο δεν βγήκε απ' τον παράδεισο;

Θεϊκά, παραδεισένια χαστούκια...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 01:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Δεν έχεις παρά να διαβάσεις τα όσα γράφεις. Στάζουν μίσος. Οι "ιστορικές αναφορές" όταν χρησιμοποιούνται έξω από το χωροχρονικό τους πλαίσιο για να στηρίξουν μίσος σήμερα, δεν σχετίζονται με "αποδοχές".
panpam

Τότε φρόντισε να καταδικάσης και τις ύβρεις του ιερατείου εναντίον των Ελλήνων αφού και αυτές χρησιμοποιούνται έξω από το χωροχρονικό τους πλαίσιο .
Στο κάτω κάτω της γραφής δεν φταίω εγώ για τα εγκλήματα που περιγράφω .
Δηλαδή τι θα θελες να γράψω για να μην είναι ύβρις , οτι οι Έλληνες μετά το κήρυγμα του Σαούλ στον "Άρειο Πάγο" , έπαθαν ομαδική παράκρουση , γκρέμισαν τους ναούς τους και έτρεξαν στον Ιλισό για να βαφτιστούν ομαδικά ? Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy