ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 08:16:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Φίλε γιαπετ, δεν έπαιρνα σαφείς απαντήσεις.
Είτε θα άκουγα ότι έγιναν κάποιες τροποποιήσεις στα κείμενα, είτε ότι κάποιες έννοιες είχαν εντελώς διαφορετικό νόημα στην τότε εποχή από ό,τι έχουν σήμερα.
Από κάποια στιγμή κι έπειτα - το είχα παρακάνει κι εγώ με κάποιες "δύσκολες" ερωτήσεις - δεν έπαιρνα απαντήσεις!

quote:
Εγώ που είμαι, μάλλον, παλαιότερο μοντέλο, από σένα, έτρωγα χαστούκι κάθε φορά που έκανα συγκρίσεις μεταξύ βιολογίας και θρησκευτικών.

Το μοναδικό χαστούκι που έφαγα στο σχολείο από δάσκαλο ήταν στην Ά Δημοτικού κι αυτό άδικα.
Μια άλλη φορά στην Έ Δημοτικού ένας δάσκαλος με προσέβαλε και με σκούντηξε κι ακόμα θυμάται την αντίδραση μου...

Από κει κι έπειτα αν έτρωγα χαστούκι κτλ ο καθηγητής θα έμενε με ένα χέρι.

quote:
Όσο για το τελευταίο, που λες για τον Ζαχαρία, απόδειξε ότι δεν το έφτιαξες μόνος σου, ότι δεν είναι μια ανίερη τακτική να παραποιήσεις την αλήθεια, βγάζοντας το αντιχριστιανικό σου μένος.

Λες?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 16:24:05  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Φίλε γιαπετ, δεν έπαιρνα σαφείς απαντήσεις.



Σώπα... δεν το πιστεύω.

quote:
Dying_Incubus

Το μοναδικό χαστούκι που έφαγα στο σχολείο από δάσκαλο ήταν στην Ά Δημοτικού κι αυτό άδικα.
Μια άλλη φορά στην Έ Δημοτικού ένας δάσκαλος με προσέβαλε και με σκούντηξε κι ακόμα θυμάται την αντίδραση μου...



Ήσουν στο σχολείο μετά τον "εκδημοκρατισμό" του, γι' αυτό.


quote:
Dying_Incubus
Από κει κι έπειτα αν έτρωγα χαστούκι κτλ ο καθηγητής θα έμενε με ένα χέρι.



Εγώ το έκανα φίλε μου, με αποτέλεσμα να σταματήσω το γυμνάσιο στην τετάρτη ταξη.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/06/2007, 23:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Είχα απαντήσει στον φίλο panpam ότι αυτά υπάρχουν εις τον μακάριον Βαβύλαν (λόγος Β' παράγφραφος α') και αντί να παραληρείς σαν καλός χριστιανός, θα ήταν προτιμότερο να σκεφθείς σαν άνθρωπος και να δείς ότι κάποιος που εφαρμόζει την τακτική που μου χρεώνεις, κρίνοντας εξ' ιδίων και από κεκτημένη ταχύτητα, δεν θα ζητούσε κάτι τέτοιο.

Δυστυχώς αγαπητέ,
συνεχίζεις να λαοπλανάς. δεν υπάρχει τίποτα στις επιστολές του Χρυσοστόμου προς Βαβύλα που να λέει "Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 01:04:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2

Δυστυχώς αγαπητέ,
συνεχίζεις να λαοπλανάς. δεν υπάρχει τίποτα στις επιστολές του Χρυσοστόμου προς Βαβύλα που να λέει "Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι"


Συνήθως οι λαοπλάνοι γίνονται πρωθυπουργοί αυτός είναι και ο δικός μου στόχος.

Πρθυπουργός του "esoterica", πσσσσσσσσ.....


ΤΩΡΑ είμαι σίγουρος πως δεν μπορείς να το δεις γραμμένο, ούτε σε... μάντρα.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 07:55:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Ήσουν στο σχολείο μετά τον "εκδημοκρατισμό" του, γι' αυτό.

Μπα, δεν είναι αυτό.
Απλά δεν ήμουν τόσο ήρεμος όσο είμαι τώρα...

Υ.Γ. Να ορίσουμε κι Αξιωματική Αντιπολίτευση?


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 10:45:33  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Είχα απαντήσει στον φίλο panpam ότι αυτά υπάρχουν εις τον μακάριον Βαβύλαν (λόγος Β' παράγφραφος α') και αντί να παραληρείς σαν καλός χριστιανός, θα ήταν προτιμότερο να σκεφθείς σαν άνθρωπος και να δείς ότι κάποιος που εφαρμόζει την τακτική που μου χρεώνεις, κρίνοντας εξ' ιδίων και από κεκτημένη ταχύτητα, δεν θα ζητούσε κάτι τέτοιο.

Δυστυχώς αγαπητέ,
συνεχίζεις να λαοπλανάς. δεν υπάρχει τίποτα στις επιστολές του Χρυσοστόμου προς Βαβύλα που να λέει "Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι"


Δημήτρη,
μήπως νομίζεις πως μόνο ο γιαπετ κάνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα;
Όταν τους ζητάς να αναφέρουν τις πηγές τους αρχίζουν να την "κάνουν με ελαφρά πδηματάκια",


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 14:27:28  Εμφάνιση Προφίλ
Ψηλός:
«Δημήτρη, μήπως νομίζεις πως μόνο ο γιαπετ κάνει κάτι τέτοιο εδώ μέσα;
Όταν τους ζητάς να αναφέρουν τις πηγές τους αρχίζουν να την "κάνουν με ελαφρά πδηματάκια"»

Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να υπεκφεύγει κανείς επί του θέματος, καθώς είναι άπειρα τα «δώρα τιμής και αγάπης» του ιουδαιοχριστιανισμού για τον ελληνισμό.

Ο Αθανάσιος κατακεραύνωνε τους «μιαρούς» Ελληνες, ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός στηλίτευσε την «κίβδηλον ποίησιν» των αρχαίων, και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος θεωρούσε πως Χριστιανισμός και Ελληνισμός είναι ασυμβίβαστοι,διαφωνώντας με τους νυν νέο-ελληνοχριστιανούς κήρυκες….

«Το όνομα Ελλην κατήντησε θρησκευτικόν και ελέγετο περί μη χριστιανών και αν ακόμη ούτοι ήσαν Σαρακηνοί», λέει ο ιστορικός Κ. Αμαντος. Και, αυτό, όχι μόνο από τους τότε ζηλωτές και «θεούσες». Ακόμα και κορυφαίοι διανοητές, όπως ο πατριάρχης Φώτιος (9ος αιώνας) έγραφε πως οι Ρώσοι, προτού εκχριστιανισθούν, είχαν «ελληνικήν και άθεον δόξαν», ενώ ο «πλατωνιστής» Μιχαήλ Ψελλός (11ος αιώνας) έλεγε πως οι Κινέζοι ήταν.......«Ελληνες το δόγμα«!!

Και ο ιστορικός Παύλος Καλλιγάς επιλέγει: «Αυτούς τους διώκοντας τον Χριστιανισμόν Τούρκους, αποκαλεί η Εκκλησία "νέους Ελληνας", διότι το όνομα Ελλην ήτο τότε συνώνυμον τω αντιχρίστω... Οι περισωθέντες επίσημοι αναθεματισμοί του ελληνικού ονόματος, αποδεικνύουν ότι οι ακαταλόγιστοι εκείνοι άνθρωποι ενόσουν (έπασχαν από) αληθή ελληνοφοβίαν».

Τι να πει κανείς για την αμετροέπεια και υποκρισία του ράσου πια……
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 21:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? GreenLantern

Και στην συνέχεια Sesostri συμπληρώνεις

quote:
Sesostri
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω .

Άρα για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!

Αφού τα λες μονός σου αγαπητέ τι διαφωνείς με αυτό που σου λεμέ εγώ και ο dimitris και στην συνέχεια λες τα ίδια πάλι;;;;;;; Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».

Είσαι σίγουρος ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανόηση ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα;;;;;;;


Edited by - GreenLantern on 14/06/2007 21:14:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 22:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να υπεκφεύγει κανείς επί του θέματος, καθώς είναι άπειρα τα «δώρα τιμής και αγάπης» του ιουδαιοχριστιανισμού για τον ελληνισμό.

Συμφωνώ γιαυτό και περιμένω απάντηση για το εν λόγω χωρίο προς Βαβύλαν.

Οχι άλλα χωρία. Ένα ένα.

Εφαγα μια μέρα να ψάχνω τον Βαβύλα και τον Βαbίλη.
Έλεος. Δεν έχω σκοπό να κοιτάξω τα επόμενα χωρία που παραθέτετε.
Αν δεν δικαιολογήσετε ότι έλεγαν οι πατέρες ότι "Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2007, 23:11:21  Εμφάνιση Προφίλ
Ο Αθανάσιος κατακεραύνωνε τους «μιαρούς» Ελληνες, ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός στηλίτευσε την «κίβδηλον ποίησιν» των αρχαίων, και ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος θεωρούσε πως Χριστιανισμός και Ελληνισμός είναι ασυμβίβαστοι,διαφωνώντας με τους νυν νέο-ελληνοχριστιανούς κήρυκες….

«Το όνομα Ελλην κατήντησε θρησκευτικόν και ελέγετο περί μη χριστιανών και αν ακόμη ούτοι ήσαν Σαρακηνοί», λέει ο ιστορικός Κ. Αμαντος. Και, αυτό, όχι μόνο από τους τότε ζηλωτές και «θεούσες». Ακόμα και κορυφαίοι διανοητές, όπως ο πατριάρχης Φώτιος (9ος αιώνας) έγραφε πως οι Ρώσοι, προτού εκχριστιανισθούν, είχαν «ελληνικήν και άθεον δόξαν», ενώ ο «πλατωνιστής» Μιχαήλ Ψελλός (11ος αιώνας) έλεγε πως οι Κινέζοι ήταν.......«Ελληνες το δόγμα«!!

Και ο ιστορικός Παύλος Καλλιγάς επιλέγει: «Αυτούς τους διώκοντας τον Χριστιανισμόν Τούρκους, αποκαλεί η Εκκλησία "νέους Ελληνας", διότι το όνομα Ελλην ήτο τότε συνώνυμον τω αντιχρίστω... Οι περισωθέντες επίσημοι αναθεματισμοί του ελληνικού ονόματος, αποδεικνύουν ότι οι ακαταλόγιστοι εκείνοι άνθρωποι ενόσουν (έπασχαν από) αληθή ελληνοφοβίαν».

Θέλεις και άλλα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 00:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Με βαβύλα τι θα γίνει???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 00:40:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Είσαι σίγουρος ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανόηση ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα;;;;;;;

Για του λόγου το ασφαλές , δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσης (αν την έχεις διαβάσει) την "Βίβλο" .
Επειδή εγώ δεν έχω καμία πρόθεση να το ξενυχτάω αντιγράφοντας κείμενα από δικά σας υποτίθεται ιερά βιβλία , που πρέπει να τα γνωρίζετε .
Και για να σε διευκολύνω "ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1" .
Καλή ανάγνωση .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 01:05:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Και μιά και ο λόγος για εκκλησιαστικά βιβλία , δείτε πιο κάτω τι μου έστειλε ένας φίλος , που το ψάρεψε στο Internet .


ΜΗ ΧΕΙΡΟΤΕΡΑ
ΕΠΙΣΗΜΟΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΦΟΡΕΑΣ ΓΡΑΦΕΙ ΣΕ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ:

ΟΡΘΟΔΟΞΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΑΓΙΟΣ ΔΟΛΟΦΟΝΗΣΕ ΤΟΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑ ΙΟΥΛΙΑΝΟ.

Εκδόσεις: Ορθόδoξον Ίδρυμα
<<Ο ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΑΡΝΑΒΑΣ>> 37 Τσιμισκή - 114 72 Αθήνα Τηλ. 362.2529 ή 981.7445

Εβδομαδιαία έκδοσις
ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ : Ορθ. Ίδρ. Ο Απ. Βαρνάβας
ΕΚΔΟΤΗΣ : Ορθ. Ίδρ. Ο Απ. Βαρνάβας
Δ/ΝΤΗΣ : Μαρία Καραγιάννη
ΤΥΠΟΓΡΑΦΟΣ : Ευθύμιος Σουλδάτος
Συγκεκριμένα στο μικρού μεγέθους, αχρονολόγητο & χωρίς να αναφέρεται το όνομα του συγγραφέως βιβλιαράκι ΒΙΟΙ ΑΓΙΩΝ: Ο ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ στις σελίδες 8,9,10 & 11 σε ολόκληρο κεφάλαιο με τίτλο:
Η συνάντησή του με τον Ιουλιανό Παραβάτη γράφει:

Εκείνο, τον καιρό μαθαίνοντας ότι ο Ιουλιανός ο Παραβάτης ξεκίνησε για πόλεμο εναντίον των Περσών κι ότι επρόκειτο να διαβεί από τα μέρη της Καισαρείας, βγήκε από την πόλη μαζί με τον λαό να τον προϋπαντήσει και σαν βασιλιά και σαν παλιό γνώριμό του, από την εποχή που εσπουδαζαν μαζί στην Αθήνα. Ο Ιουλιανός εζήτησε από τον Άγιο να του προσφέρει κάποιο δώρο από ό,τι συνήθως έτρωγε. Αυτός δε του πρόσφερε τρία κριθαρένια ψωμιά. Ο βασιλιάς δέχθηκε το δώρο και διέταξε τους ανθρώπους του να κόψουν από τα χωράφια και να προσφέρουν στον Άγιο για ανταμοιβή δήθεν ένα μάτσο γρασίδι.

Τότε ο Άγιος στράφηκε σε αυτόν και του είπε: <<Εγώ, βασιλιά, σας πρόσφερα, σύμφωνα με ότι μου ζητήσατε, από ό,τι αληθινά τρώγω. Η δε μεγαλειότητά σας ευαρεστήθηκε να με ανταμείψει όμοια με την τροφή, που φαίνεται ό,τι συνηθίζετε να τρώγετε>>. Ο βασιλέας, εξαγριώθηκε από την ανέλπιστη και τολμηρή αυτή απάντηση του Άγιου στην υβριστική εκείνη προσφορά του.

Λάβε - του είπε - προς το παρόν αυτό το δώρο, και όταν νικητής επιστρέψω από την Περσία, θα δώσω την πρέπουσα αμοιβή και σε σένα και στον καθυστερημένο αυτό λαό, που διδάσκεις να περιφρονεί και ατιμάζει τους θεούς, που εγώ προσκυνώ και σέβομαι>>.
Με τέτοια πρόθεση ο Ιουλιανός αναχώρησε, αλλά δεν αξιώθηκε να πραγματοποιήσει την απειλή του. Ο δε Άγιος, αφού εισήλθε στην πόλη, και αφού κάλεσε όλο το πλήθος του λαού, πρώτα μεν ανέφερε σε αυτούς τις απειλές του βασιλέα, έπειτα δε τους συμβούλευσε λέγοντας: <<Μη λυπηθείτε, αδελφοί μου Χριστιανοί, τα χρήματά σας, μόνο φροντίστε για τη ζωή σας.

Πηγαίνετε λοιπόν, και φέρετε τα χρήματά σας για να τα συνάξουμε σ' ένα τόπο, και όταν ακούσουμε ότι επιστρέφει ο βασιλέας, να τα βάλουμε σωρούς στο δρόμο. Τότε αυτός αφού τα δει, σαν φιλοχρήματος που είναι, ίσως ημερωθεί, και δεν κάνει εναντίον μας ότι σκέπτεται>>. Οι δε Χριστιανοί απήλθαν και έκαναν όπως παράγγειλε σε αυτούς ο Άγιος, φέρνοντας αμέτρητα είδη από χρυσάφι, ασήμι, και λίθους.

Ο δε Άγιος αφού δέχθηκε την προαίρεσή τους, τα έβαλε στο σκευοφυλάκιο, επιγράφοντας και το όνομα του καθένα, για να φυλάττονται, μέχρι που θ΄ ακούσουν για την επιστροφή του βασιλέα.
Όταν δε έμαθε ο Άγιος, ότι επιστρέφει ο βασιλέας, αφού εμάζεψε το πλήθος των Χριστιανών μαζί με τις γυναίκες και τα παιδιά, τους πρόσταξε να νηστεύσουν τρεις μέρες.

΄Έπειτα αφού τους παρέλαβε ανέβηκε στο όρος της Καισαρείας, που μέχρι σήμερα ονομάζεται του Διδύμου, διότι έχει δυο κορυφές, στις οποίες υπήρχε και ναός της Υπεραγίας Θεοτόκου. Στο ναό αυτό, ενώ οι Χριστιανοί προσεύχονταν με συντριμμένες τις καρδιές στην Υπεραγία Θεοτόκο να διασκορπίσει τη βουλή του ασεβέστατου βασιλέα, είδε ο Άγιος πλήθος στρατιές ουράνιες που εκύκλωναν το όρος και στο μέσο αυτών κάποια γυναίκα που καθόταν σε θρόνο με δόξα πολλή, να λέει στους Αγγέλους που στέκονταν γύρω της:

<<Να μου καλέσετε τον Μερκούριο, ο οποίος αφού φύγει θα φονεύσει τον εχθρό του υιού μου, τον Ιουλιανό>>. Εφάνηκε δε στον Άγιο Βασίλειο, ότι ήλθε και ο μάρτυρας Μερκούριος ντυμένος τ΄ άρματά του και αφού έλαβε διαταγή από τη γυναίκα εκείνη, που ήταν η Υπεραγία Θεοτόκος, απήλθε γρήγορα.

Μετά δε που απήλθε ο μάρτυρας Μερκούριος, προσκάλεσε η Παναγία τον Άγιο Βασίλειο και του έδωσε Βιβλίο, που είχε γραμμένη όλη τη δημιουργία της κτίσης, ως και τον άνθρωπο που ήταν πλασμένος από τον Θεό. Και στη μεν αρχή του Βιβλίου ήταν επιγραφή που έλεγε <<πες>>, στο τέλος δε του Βιβλίου, εκεί που έγραφε για την πλάση του ανθρώπου, έγραφε <<σώσει>>.

Αυτή την οπτασία βλέποντας ο Άγιος αμέσως ξύπνησε. Αλλά για να μην υπάρξει αμφιβολία ποιο ήταν το νόημα της οπτασίας για το βιβλίο, ας το κάνουμε καθαρό. Ο Άγιος έγραψε ερμηνεία στην Εξαήμερο του Μωϋσή, που διηγείται, πως, έκανε ο Θεός τον ουρανό και τη γη, τον Ήλιο, τη Σελήνη, τις θάλασσες, τα ζώα και όλα τα αισθητά κτίσματα.

Όταν δε επρόκειτο να γράψει και για την έκτη μέρα, δηλαδή, πως έπλασε ο Θεός τον Αδάμ και την Εύα, τότε σ΄ εκείνες τις ημέρες απέθανε ο Άγιος και άφησε το βιβλίο ατελείωτο. Ύστερα δε ο αδελφός του Γρηγόριος, που εχρημάτισε, Αρχιεπίσκοπος Νύσσης έγραψε για την πλάση του ανθρώπου, και το ετελείωσε.

Αλλά ας έλθουμε πάλι στη διήγησή μας. Όταν είδε ο Άγιος την οπτασία, αμέσως πήρε μερικούς από τους κληρικούς και κατέβηκε στην πόλη. Ήταν δε εκεί ναός του Αγίου Μερκουρίου, στον οποίο βρισκότανε το λείψανό του, και τα άρματά του, που ετιμώνταν από τους χριστιανούς, διότι ο Άγιος Μερκούριος εκεί στην Καισάρεια εμαρτύρησε πριν 100 χρόνια επί της βασιλείας Βαλεριανού και Βαλερίου.

Στο ναό αυτό εισερχόμενος ο Άγιος, και μη βρίσκοντας το λείψανο και τα άρματα, ερωτούσε τον σκευοφύλακα της εκκλησίας, τι έγιναν. Εκείνος δε μη ξέροντας την υπόθεση, έκανε φοβερούς όρκους ότι δεν γνώριζε την αιτία. Τότε αντελήφθη ο Άγιος, ότι το όραμα ήταν αληθινό, και ότι τη νύκτα εκείνη εφονεύθηκε ο ασεβέστατος βασιλέας.

Και αμέσως έτρεξε στο όρος, και λέγει στους Χριστιανούς: <<Να χαίρεσθε και να αγαλλιάσθε σήμερα, αδελφοί. Εισακούσθηκε η δέησή μας, διότι ο στυγερός βασιλέας επήρε την πρέπουσα τιμωρία. Δι΄ αυτό, ευχαριστώντας το Θεό, ας πάμε στην πόλη, για να λάβει ο καθένας μας τα χρήματά του>>.

Αυτά ακούοντας οι Χριστιανοί εβόησαν ομόφωνα: <<Αν θελήσαμε να τα δώσουμε στον ασεβή βασιλέα, τώρα να μη τα χαρίσουμε στο Βασιλέα του ουρανού και της γης που μας εχάρισε τη ζωή; Ο δε Άγιος αφού επαίνεσε την προθυμία τους όρισε να λάβουν το τρίτο, από ό,τι έδωσε ο καθένας και με τα υπόλοιπα να κτίσουν πτωχοκομεία, ξενοδοχεία, νοσοκομεία, γηροτροφεία και ορφανοτροφεία.

Με τον τρόπο αυτό εφονεύθηκε ο ασεβέστατος βασιλέας Ιουλιανός στην Περσία σε κάποια μάχη από τον Άγιο Μερκούριο, με την προσευχή του Αγίου Βασιλείου .

Και έχεις μερικούς να θεωρούν σαν τον μεγαλύτερο παραμυθά τον Μυνγχάουζεν !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 01:11:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
dimitris2

Οχι άλλα χωρία. Ένα ένα.



Γιατί;;;

Μπερδεύεσαι;;;

quote:
dimitris2
Εφαγα μια μέρα να ψάχνω τον Βαβύλα και τον Βαbίλη.


Μην τον ψάχνεις βρε, έχει πεθάνει χρόόόόνια τώρα.

Καλό σου κάνει όμως, μπορεί να βρείς κι άλλα, που δεν τα ξέρουν οι υπόλοιποι.


quote:
dimitris2

Έλεος. Δεν έχω σκοπό να κοιτάξω τα επόμενα χωρία που παραθέτετε.



Για ψάξε και γι' αυτό. Μόλις το επινόησα, ποιά είναι η γνώμη σου;

"""Στήν "Εις την Α΄ Κορινθίους Δ΄ Ὁμιλίαν" του, τόμος 18, σελ. 92:

"πόσον εκοπίασεν ο Πλάτων με τους μαθητάς του, με το να μας συζητή περὶ γραμμής και γωνίας και σημείου και περί αριθμών αρτίων και περιττών και ίσων μεταξύ των και ανίσων, και διά τέτοια θέματα λεπτεπίλεπτα ως ο ιστός της αράχνης διότι αυτά είναι διά την ζωήν περισσότερον άχρηστα απὸ εκείνα τα υφάσματα και χωρίς να ωφελήσῃ πολύ ή ολίγον με τας συζητήσεις αυτάς εγκατέλειψεν έτσι την ζωήν;...""".

Δείχνει το ... εύρος της ...φιλοσοφίας των "μπαμπάδων" σας.

Καλό;;

Αλλά, ασε μην κάνεις τον...κόπο.

Έτσι κι αλλιώς, δε θα το δείς...


quote:
dimitris2

Αν δεν δικαιολογήσετε ότι έλεγαν οι πατέρες ότι "Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι".


Γιατί άφησες μισή τη φράση σου;;

Τι θα γίνει θα μας αφορίσετε ή θα μας χαρακτηρίσετε μάγους και θα μας κάψετε;

Νοσταλγίες...

Πώς μούρθε ένα παλιό τραγούδι τώρα...

Μου ξανάρχονται ένα ένα, χρόνια δοξασμένα....


quote:
dimitris2

Με βαβύλα τι θα γίνει???



Περίμενε. Σιγά σιγά...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 02:07:34  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Dying_Incubus

Υ.Γ. Να ορίσουμε κι Αξιωματική Αντιπολίτευση?



Άσε φίλε μου το ξανασκέφτηκα.

Όχι πρωθυπουργός, α πα πα... η δημοκρατία τελικά δεν αντέχεται.
Έχει ερωτήσεις, κρίσεις, σχόλια, απόψεις, πρέπει να δικαιολογείς τις αποφάσεις σου, ελέγχους.

Έτσι λοιπόν, τέρμα οι κοινοβουλευτισμοί και οι αξιωματικές αντιπολιτεύσεις...

ΘΑ ΓΙΝΩ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΑΣ.

ΣΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΟΔΟΣΙΟ...

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 02:27:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? GreenLantern

Και στην συνέχεια Sesostri συμπληρώνεις

quote:
Sesostri
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω .

Άρα sesostri για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!

Αφού τα λες μονός σου αγαπητέ sesostri τι διαφωνείς με αυτό που σου λεμέ εγώ και ο dimitris και στην συνέχεια λες τα ίδια πάλι;;;;;;; Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».

Είσαι σίγουρος sesostri ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανοήσh ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα sesostri;;;;;;;

και συνεχίζεις sesostris και λες

quote:
sesostris
Για του λόγου το ασφαλές , δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσης (αν την έχεις διαβάσει) την "Βίβλο" .
Και για να σε διευκολύνω "ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1
Καλύτερα αγαπητέ sesostri να μην ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που εσύ είσαι αυτός που κάνει παρερμηνείες. Σε ποιο σημείο από το κεφάλαιο που μου έστειλες υπάρχει η προτροπή του θεού «καταστρέψατε την γη»;;;;;;;;;;;;Αυτό δεν συζητάμε;;;;;; μήπως θες να πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Bartimaeus
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Turks and Caicos Isl
172 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 03:00:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bartimaeus
quote:
γιαπετ:
«[...] Οι Έλληνες είναι βρωμεροί και πανάθλιοι, μιαροί και παμμίαροι...»

Ο (τέλος πάντων) χρυσόστομος εννοεί τους ειδωλολάτρες, όταν εδώ αναφέρεται σε Έλληνες;;;

Αφήστε τα πεισματάκια και εκφράστε την κρίση σας...


quote:
γιαπετ:
Και αυτά τα λέει στον μακάριον Βαβύλαν λόγος Β' παράγραφος α'.
Φίλε γιαπετ, γεια σου

Κι όμως εξαιτίας ενός πείσματος είπα ν' αλλάξω στέκι... Είδα «φως» λοιπόν στο θέμα σου και μπήκα.

Προτού εκφράσω κι εγώ τη δική μου κρίση, όπως άλλωστε ζητάς από τους «φίλους σου χριστιανούς», θα ήθελα σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά ξανά στο κείμενο, όπου βρήκες την παραπάνω φράση. Είσαι σίγουρος για το υποκείμενο της πρότασης; Ένα το κρατούμενο.

Και δεύτερο: ακόμα κι αν υποτεθεί πως το υποκείμενο των τεσσάρων κατηγορουμένων είναι οι «'Ελληνες», διερωτώμαι σε ποιους άραγε Έλληνες αναφέρεται, στους εκχριστιανισμένους ή στους ειδωλολάτρες; Ή μήπως και στους δύο αδιακρίτως; Πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ;

Μια επιβεβαίωση λοιπόν σου ζητώ και μια απάντηση, προκειμένου να εκφέρω κρίση. Αν δεν σου είναι κόπος...

© unregistered essenceΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 16:45:12  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Bartimaeus

Φίλε γιαπετ, γεια σου


Γειά και σε σένα, φίλε μου και καλώς όρισες στο θέμα.

quote:
Bartimaeus

Κι όμως εξαιτίας ενός πείσματος είπα ν' αλλάξω στέκι...


Ίσως έχω χάσει κάτι, αλλά δεν το κατανοώ αυτό.


quote:
Bartimaeus

Προτού εκφράσω κι εγώ τη δική μου κρίση, όπως άλλωστε ζητάς από τους «φίλους σου χριστιανούς», θα ήθελα σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά ξανά στο κείμενο, όπου βρήκες την παραπάνω φράση. Είσαι σίγουρος για το υποκείμενο της πρότασης; Ένα το κρατούμενο.



Φίλε μου εξήγησα, σε προηγούμενο μήνυμά μου, όσο πιο καθαρά μπορώ, ότι όλ' αυτά τα κείμενα τα έχει ένας φίλος μου, ( χωρίς εισαγωγικά ) χριστιανός και ως εκ τούτου, δεν έχω πρόσβαση όποτε θέλω.

Τα έχω δει αλλά δεν έχω φωτογραφική μνήμη.

Μάλιστα ζήτησα, καλοπροαιρετα, όποιος έχει κάτι να το πεί και θα το δεχθώ, με βάση τα παραπάνω.

Κανείς δεν έδωσε σημασία σ' αυτό.

Κανείς δεν μπήκε στον κόπο να το ερμηνεύσει...

Αντιθέτως προσπαθούν να το εκμεταλευτούν, σαν γεγονός, για να μου προσάψουν φανταστικές και γελοίες κατηγορίες τις οποίες δε μπορώ να αντιμετωπίσω, παρά μόνο σαρκαστικά.

Εξ' άλλου υπάρχουν τόσα που δεν επιδέχονται αμφισβήτησης και αυτό είναι ένα απ' τα πολλά.

quote:
Bartimaeus

θα ήθελα σε παρακαλώ να ρίξεις μια ματιά ξανά στο κείμενο, όπου βρήκες την παραπάνω φράση.



Το ίδιο ζητάω κι από σένα, ελπίζοντας σε διαφορετική τακτική εκ μέρους σου.
Το λέω αυτό διότι αρχικά, κάποιοι έγραψαν ότι αυτά αναφέρονται, αλλά απευθύνονται γενικώς και δεν αφορούν τους Έλληνες, φυλετικά, ενώ κατόπιν, τα έβγαλαν ανύπαρκτα.

Βέβαια τα βιβλία του χρυσόστομου είναι 32 και για να τα αγοράσω προς 26 ευρω το ένα, χρειάζεται ένα ποσό, το οποίο θεωρώ ότι δεν αξίζει να το διαθέσω, γι' αυτόν το σκοπό.

quote:
Bartimaeus

Και δεύτερο: ακόμα κι αν υποτεθεί πως το υποκείμενο των τεσσάρων κατηγορουμένων είναι οι «'Ελληνες», διερωτώμαι σε ποιους άραγε Έλληνες αναφέρεται, στους εκχριστιανισμένους ή στους ειδωλολάτρες; Ή μήπως και στους δύο αδιακρίτως;



Για μένα, φίλε μου, είναι Έλληνες και οι μεν και οι δε.

Ακόμη κι αυτοί που τα λένε κι αυτοί που τ' ακούνε, άσχετα αν θυσιάζουν οι ίδιοι, την εθνική τους ταυτότητα προς χάριν της θρησκευτικής.
Δεν τους μισώ γι' αυτό, είναι όμως δικαίωμά μου να τους θεωρώ παραπλανημένους και να το λέω.


quote:
Bartimaeus

Πώς το αντιλαμβάνεσαι εσύ;


Η θέση μου συμπεραίνεται απ' τις τοποθετήσεις μου, σ' αυτό και σε άλλα σχετικά θέματα.

Συνοψίζοντας μπορώ να σου πω ότι κατά τη γνώμη μου, ισχύει το "μ' ένα σμπάρο δυό τρυγόνια" δεδομένου ότι ο Ελληνικός τρόπος σκέψης είναι αγκάθι στην επιβολή κάθα δόγματος.

Για ποιόν άλλο λόγο να χαρακτήριζαν ως Έλληνες, όλους τους άλλους, άσχετα με την εθνικότητά τους;

Για οικονομία λόγου;


Ελπίζω να έγινα κατανοητός και να θεωρήσεις ότι αξίζει τον κόπο να εκφράσεις την κρίση σου.

Όποια κι αν είναι εμένα μ' ενδιαφέρει.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 19:22:34  Εμφάνιση Προφίλ
Γιαπετ,
Πώς είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο θολή γνώση για τα κείμενα (απαντάς στον Bartimaeus και λες πως τα έχεις δει αλλά δεν έχεις φωτογραφική μνήμη για να θυμάσαι ακριβώς τι λένε), αλλά να είσαι τόσο σίγουρος για το τι εννοούν και σε ποιους απευθύνονται;

Και όχι μόνο δεν αφήνεις κανένα παράθυρο αμφιβολίας για το αν τα έχεις κατανοήσει σωστά, αλλά δεν δέχεσαι και τίποτα όταν κάποιος σου παραθέτει εμπρός σου, ορισμένα, και σου ζητά να του πεις πού στην ευχή αναφέρονται τα όσα εσύ ισχυρίζεσαι;;;;

Θεωρώ πως η "ουδέτερη" στάση που επιχειρείς δήθεν να λάβεις, περισσότερο υποκριτική είναι παρά αληθινή.
Μακάρι να κάνω λάθος, αλλά από τους ισχυρισμούς σου εγώ αυτό καταλαβαίνω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2007, 20:36:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Γιαπετ,
Πώς είναι δυνατόν να έχεις μια τόσο θολή γνώση για τα κείμενα (απαντάς στον Bartimaeus και λες πως τα έχεις δει αλλά δεν έχεις φωτογραφική μνήμη για να θυμάσαι ακριβώς τι λένε), αλλά να είσαι τόσο σίγουρος για το τι εννοούν και σε ποιους απευθύνονται;


Ψηλέ ανάτρεξε στις απαντήσεις που έδωσα και ίσως (;) αποφασίσεις να καταλάβεις τι είπα...

Οι περισσότεροι άνθρωποι, μπορούν να θυμούνται τι γνώμη απεκόμισαν από ένα ανάγνωσμα, χωρίς να θυμούνται αυτολεξί τι έλεγε... Σ' αυτό αναφέρεται η απάντησή μου.

Έχω εξηγήσει πώς το κείμενο είναι στα χέρια μου, σε βαθμό κατανοητό για έναν άνθρωπο με στοιχειώδη νου...

Αν εσύ δεν είσαι σ' αυτήν την κατηγορία ή προτιμάς να βλέπεις ότι θέλεις, για να προκαλέσεις λανθασμένες εντυπώσεις (σε ποιόν άραγε;), είναι δικαίωμά σου...

Παρέθεσα και κάτι άλλο (με τόμο και σελίδα) αλλά δεν ασχοληθήκατε, ούτε καν για να το βγάλετε κι αυτό ανύπαρκτο...

Προφανώς προσπαθείτε να το... σκεφθείτε!!
Άλλωστε, για όλα έχετε "προτηγανισμένες" απαντήσεις, που απλώς τις ζεσταίνετε και τις σερβίρετε:

Ότι καλό (αν) έχει ο χριστιανισμός, σε θεωρητικό επίπεδο, είναι απόδειξη πως είναι μια θρησκεία αγάπης, ελέους και φιλανθρωπίας.
Οι οπαδοί οι οποίοι στα πρώτα χρόνια διώχθησαν, είναι μάρτυρες...


Οι τρόποι επιβολής, εφαρμογής και εξάπλωσής του, είναι είτε φαντασιώσεις μας είτε, όταν η ασχήμια τους είναι πασιφανής, "γίνονται" πάθη, μίση και ενέργειες ανθρώπινες που δεν έχουν καμμία σχέση με το πνεύμα, την ουσία και την χριστιανική διδασκαλία.
Το γεγονός ότι αυτοί οι τρόποι εφαρμόστηκαν για την επιβολή αυτού του πνεύματος και είναι, ακόμη, οι βάσεις της ύπαρξής του, δεν σας απασχολεί καθόλου.

Το γεγονός ότι σ' αυτά τα θεμέλια στηρίζεται όλο το οικοδόμημα ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ για εσάς είναι λεπτομέρεια.

Το μόνο που κάνετε είναι να αντιπαρατίθεστε συμψηφιστικά, ενάντια σε κάτι, που στο κάτω κάτω, δεν επιρρεάζει άμεσα την ζωή μας σήμερα, επιβάλλοντας διάφορα σε πιστούς και μη, όπως κάνει το δόγμα σας.

Το ιερατείο προτρέπει δήθεν, τους πιστούς του, να απαρνιούνται τα εγκόσμια, να μην έχουν καμμία σημασία τα υλικά αγαθά γι' αυτούς, ενώ για την επίσημη διοίκηση της εκκλησίας σας, έχουν τεράστια, αφού συσσωρεύει πλούτο και περιουσίες, προβαίνει σε διεκδικήσεις ακόμη και με ένδικα μέσα (τι πιο εγκόσμιο;) και εκφράζει γελοίες απαιτήσεις, όπως το μισό... Περιστέρι!!!

Και ενώ όλ' αυτά τα βλέπετε, αντί να πάρετε βρεγμένες σανίδες, ψελίζετε, ότι κι αυτοί άνθρωποι είναι, ότι θα κριθούν και τέτοιες αηδίες, προσπαθώντας να πείσετε, ποιόν, αν όχι τον εαυτό σας;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 00:14:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
GreenLantern
Άρα sesostri για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!
Όταν αποδέχεσαι την Π.Δ. σαν ιερό βιβλίο , σημαίνει ότι αποδέχεσαι και τις πράξεις που περιγράφονται μέσα σ" αυτό σαν θεόπνευστες και εν πολλοίς τις δικαιολογείς .
Και μπορεί τις συγκεκριμένες πράξεις να μην τις έκαναν χριστιανοί , διαπράχθηκαν όμως κατ εντολή του Γιαχβέ , τον οποίο δοξάζετε καθημερινά (αλληλούια) στις εκκλησίες , από τους (αγίους , ενδόξους) , όπως τους μνημονεύετε εβραίους προπάτορές σας .
quote:
GreenLantern
Καλύτερα αγαπητέ sesostri να μην ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που εσύ είσαι αυτός που κάνει παρερμηνείες. Σε ποιο σημείο από το κεφάλαιο που μου έστειλες υπάρχει η προτροπή του θεού «καταστρέψατε την γη»;;;;;;;;;;;;Αυτό δεν συζητάμε;;;;;; μήπως θες να πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;
Ούτε ειρωνεύομαι , ούτε παρερμηνεύω , το θέμα είναι σχετικό , και θα ακολουθήσουν και άλλα .
Και επί τη ευκαιρεία , θα ήθελα μιά σαφή απάντηση αν επιδοκιμάζεις ή αποδοκιμάζεις τα διαπραχθέντα , κατ εντολή του Γιαχβέ πάντοτε !
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GreenLantern
Μέλος 2ης Βαθμίδας


195 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 00:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GreenLantern
Επαναλαμβάνω τον διάλογο για να μην ξεχνιόμαστε γιατί βλέπω μία τάση να πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο. Θα τα πούμε όλα και θα σου πω την γνώμη μου για όλα. Αλλα τώρα το θέμα μας είναι ότι ισχυρίζεσαι πως ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη» (βέβαια στην αρχή το αρνήθηκες λέγοντας να διαβάζουμε καλύτερα αυτά που γράφεις αλλά τελικά παραδέχτηκες ότι το είπες).
Θα απαντήσουμε ΠΡΩΤΑ ΑΥΤΟ sesostri και μετά θα πηδήξουμε σε άλλα θέματα.

Εμφανίζω τον προηγούμενο διάλογο σε quotes

quote:

Η αλήθεια είναι ότι δεν έγραψες επί λέξει "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" έγραψες το εξής:
quote:
Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας.
Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? GreenLantern

Και στην συνέχεια Sesostri συμπληρώνεις

quote:
Sesostri
Πέρα από αυτό όμως η λέξη κατακυριεύω στα Ελληνικά έχει την σημασία του καταλαμβάνω δια της βίας , υποδουλώνω .

Άρα sesostri για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!

Αφού τα λες μονός σου αγαπητέ sesostri τι διαφωνείς με αυτό που σου λεμέ εγώ και ο dimitris και στην συνέχεια λες τα ίδια πάλι;;;;;;; Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».

Είσαι σίγουρος sesostri ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανοήσh ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα sesostri;;;;;;;

και συνεχίζεις sesostris και λες

quote:
sesostris
Για του λόγου το ασφαλές , δεν έχεις παρά να ξαναδιαβάσης (αν την έχεις διαβάσει) την "Βίβλο" .
Και για να σε διευκολύνω "ΑΡΙΘΜΟΙ .Κεφ.31-1
Καλύτερα αγαπητέ sesostri να μην ειρωνεύεσαι από τη στιγμή που εσύ είσαι αυτός που κάνει παρερμηνείες. Σε ποιο σημείο από το κεφάλαιο που μου έστειλες υπάρχει η προτροπή του θεού «καταστρέψατε την γη»;;;;;;;;;;;;Αυτό δεν συζητάμε;;;;;; μήπως θες να πηδάμε από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;


Το ερώτημα που σου απευθύνω sesostri είναι συγκεκριμένο: Ισχυρίστηκες ότι ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φέρε το εδάφιο που να υποστηρίζει αυτό που λες. Μέχρι τώρα έχεις προτείνει ένα εδάφιο στο οποίο δεν υπάρχει τέτοια προτροπή του θεού.
θα εξακολουθήσεις να φέρνεις εδάφια άσχετα με αυτό που συζητάμε;;;;;
Θα εξακολουθήσεις να πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;;;

Edited by - GreenLantern on 16/06/2007 00:55:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 01:44:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
ο ερώτημα που σου απευθύνω sesostri είναι συγκεκριμένο: Ισχυρίστηκες ότι ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!!!!!!!! Φέρε το εδάφιο που να υποστηρίζει αυτό που λες. Μέχρι τώρα έχεις προτείνει ένα εδάφιο στο οποίο δεν υπάρχει τέτοια προτροπή του θεού.
θα εξακολουθήσεις να φέρνεις εδάφια άσχετα με αυτό που συζητάμε;;;;;
Θα εξακολουθήσεις να πηδάς από το ένα θέμα στο άλλο;;;;;;;

Μην ασχολείσαι αγαπητέ GreenLantern ,
Αν δε έχουν βιβλιογραφία την κατασκευάζουν.
Γιατί όπως λένε παραπάνω
quote:
Βέβαια τα βιβλία του χρυσόστομου είναι 32 και για να τα αγοράσω προς 26 ευρω το ένα, χρειάζεται ένα ποσό, το οποίο θεωρώ ότι δεν αξίζει να το διαθέσω, γι' αυτόν το σκοπό.

Και αν ρωτήσεις σε ποιο βιβλίο προς Βαβύλα το βρήκαν θα σου απαντήσουν

quote:
Μην τον ψάχνεις βρε, έχει πεθάνει χρόόόόνια τώρα.

Καλό σου κάνει όμως, μπορεί να βρείς κι άλλα, που δεν τα ξέρουν οι υπόλοιποι.



ως παραπάνω.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 02:45:35  Εμφάνιση Προφίλ

quote:
dimitris2

Μην ασχολείσαι αγαπητέ GreenLantern ,
Αν δε έχουν βιβλιογραφία την κατασκευάζουν.



Το καινούριο που κατασκεύασα το διάβασες;

Συμφωνείς με το "μπαμπά" σου για τον Πλάτωνα;

quote:
Γιατί όπως λένε παραπάνω

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Βέβαια τα βιβλία του χρυσόστομου είναι 32 και για να τα αγοράσω προς 26 ευρω το ένα, χρειάζεται ένα ποσό, το οποίο θεωρώ ότι δεν αξίζει να το διαθέσω, γι' αυτόν το σκοπό.
--------------------------------------------------------------------------------



Δεν αξίζει ούτε ένα λεπτό το παραλήρημα ενός Παυλόπληκτου που βρίζει μέχρι και τον Λιβάνιο τον οποίο είχε δάσκαλο...


quote:
Και αν ρωτήσεις σε ποιο βιβλίο προς Βαβύλα το βρήκαν θα σου απαντήσουν


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Μην τον ψάχνεις βρε, έχει πεθάνει χρόόόόνια τώρα.


Α... για το βιβλίο έψαχνες;;

Τότε γιατί έγραψες...


dimitris2

quote:
Εφαγα μια μέρα να ψάχνω τον Βαβύλα και τον Βαbίλη.


...και με μπέρδεψες;;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero
Διεγραμμένος Λογαριασμός

Greece
282 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 15:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero
Dying Incubus...
quote:
Το μοναδικό χαστούκι που έφαγα στο σχολείο από δάσκαλο ήταν στην Ά Δημοτικού κι αυτό άδικα.
Μια άλλη φορά στην Έ Δημοτικού ένας δάσκαλος με προσέβαλε και με σκούντηξε κι ακόμα θυμάται την αντίδραση μου...

Από κει κι έπειτα αν έτρωγα χαστούκι κτλ ο καθηγητής θα έμενε με ένα χέρι.



και για του λόγου το αληθές, να πως κατέληξαν δυο καθηγητές του Dying Incubus...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/06/2007, 18:49:45  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
GreenLantern

Είσαι σίγουρος sesostri ότι τα είπε ο θεός αυτά;;;; Γιατί μπορεί να είναι και της φαντασίας σου ή παρανοήσh ή να έχεις πέσει θύμα παραπληροφόρησης. Έχεις σκεφτεί αυτά τα ενδεχόμενα sesostri;;;;;;;



Υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα κατά τη γνώμη μου, εξ' ίσου πιθανά, κρίνοντας εκ του αποτελέσματος, βέβαια.

Να παρανόησαν αυτοί που τον "άκουσαν" να το λέει, να παρεξήγησαν τις αγαθές του προθέσεις (άνθρωποι ήταν) ή να τους το είπε στην "ειδωλολατρική" γλώσσα και δεν μετέφρασε σωστά ο Μωϋσής, με αποτέλεσμα να κάνουν τα πάντα μπάχαλο.

Το μόνο σίγουρο είναι φίλε μου, ότι όντως κάποιοι παρανόησαν.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 00:13:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
dimitris2
Μην ασχολείσαι αγαπητέ GreenLantern ,
Αν δε έχουν βιβλιογραφία την κατασκευάζουν.

Διάβασε την "Παλαιά Διαθήκη"

Ερευνάτε τας (δικάς σας) γραφάς ! Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 01:37:51  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλοι μου, αρχίζω κι εγώ, να πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα επικοινωνίας.

Αν είναι επειδή είστε σε μειονεκτική θέση προκειμένου να δικαιολογήσετε τα αδικαιολόγητα, "θεϊκά" και ανθρώπινα, αντιλαμβάνομαι τη δυσκολία σας.

Αν είναι όμως τακτική αποφυγής της συνέχειας μιας συζήτησης είναι... δεν ξέρω, ας το χαρακτηρίσει ο καθένας όπως νομίζει.

Ερωτώ, πώς είναι δυνατόν να χρειαζόμαστε 7 ημέρες, επαναλαμβανόμενων ερωτήσεων του ίδιου περιεχομένου, επί του ίδιου αντικειμένου ή μάλλον, μιας λεπτομέρειας, για να γίνει κάτι κατανοητό και μάλιστα χώρίς αποτέλεσμα.

Από τις 10 τρέχοντος ρωτάτε, πού είπε ο θεός «καταστρέψατε την γη».

Επιμένετε να ρωτάτε και να ξαναρωτάτε...

Μπορείτε τουλάχιστον να εξηγήσετε γιατί ρωτάτε κάτι, τόσο επίμονα, κάποιον, τη στιγμή που δεν είπε κάτι τέτοιο;

Ο φίλος Sesostris έγραψε:

""Sesostris
Μετά από αυτό τέρμα , τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση. "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας. ""

Εσείς γιατί επιμένετε, επί τόσες μέρες, να ρωτάτε:

""dimitris2
Πλήρες Μέλος 991 Μηνύματα Απεστάλη: 10/06/2007, 00:32:29

Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?

GreenLantern
Μέλος 1ης Βαθμίδας 90 Μηνύματα Απεστάλη: 10/06/2007, 13:12:

Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη?

GreenLantern
Μέλος 1ης Βαθμίδας 90 Μηνύματα Απεστάλη: 14/06/2007, 21:05:04

Άρα δεν έχει και τόσο άδικο ο dimitris που σε ρωτά:
Που είπε η π. διαθήκη, αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και καταστρέψτε τη γη? GreenLantern

Άρα για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!


GreenLantern
Μέλος 1ης Βαθμίδας 90 Μηνύματα Απεστάλη: 15/06/2007, 02:27:51

Άρα sesostri για σένα ο θεός είπε να καταστρέψουμε την γη!!!!!!!!!!!


Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».

Σε ποιο σημείο από το κεφάλαιο που μου έστειλες υπάρχει η προτροπή του θεού «καταστρέψατε την γη»;;;;;;;;;;;;

GreenLantern
Μέλος 1ης Βαθμίδας 90 Μηνύματα Απεστάλη: 16/06/2007, 00:48:06

Αφού τα λες μονός σου αγαπητέ sesostri τι διαφωνείς με αυτό που σου λεμέ εγώ και ο dimitris και στην συνέχεια λες τα ίδια πάλι;;;;;;; Είσαι σαφέστατος, για εσένα ο θεός είπε «καταστρέψατε την γη».


Δηλαδή αν ο Sesostris είχε γράψει, όντως "καταστρέψατε" τι θα γινόταν;;

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 03:17:10  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ γιαπετ,
θαρρώ πως σε δύσκολη και μειονεκτική θέση βρίσκεται αυτός που κατασκευάζει λέξεις και επικαλείται ανύπαρκτα εδάφια.

Το ποιος προσπαθεί να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα, έχει γίνει γνωστό σε όσους διαβάζουν το παρόν θέμα.

Αν σας είναι τόσο δύσκολο να διακρίνετε τη διαφορά μεταξύ της λέξης «κατακυριεύσατε» και της λέξης «καταστρέψτε», τότε μάλλον χάνουμε το χρόνο μας και θα πρέπει πρώτα να κάνετε κάποια μαθήματα ελληνικής γλώσσας για αρχάριους, και στη συνέχεια να ασχοληθείτε με πράγματα πιο δύσκολα.
Ίσως ο macedon, δεχόταν να σας κάνει κάποια δωρεάν φροντιστήρια, ως τέλειος γνώστης της ελληνικής που - όπως ισχυρίζεται – είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/06/2007, 03:39:59  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός

Αγαπητέ γιαπετ,
θαρρώ πως σε δύσκολη και μειονεκτική θέση βρίσκεται αυτός που κατασκευάζει λέξεις και επικαλείται ανύπαρκτα εδάφια.


Αφού ξεκινήσαμε μαθήματα Ελληνικής μου επιτρέπεις να σου πω ότι άλλο είναι η ανυπαρξία και άλλο η μη παραδοχή ύπαρξης.


quote:
Ψηλός

Αν σας είναι τόσο δύσκολο να διακρίνετε τη διαφορά μεταξύ της λέξης «κατακυριεύσατε» και της λέξης «καταστρέψτε», τότε μάλλον χάνουμε το χρόνο μας και θα πρέπει πρώτα να κάνετε κάποια μαθήματα ελληνικής γλώσσας για αρχάριους, και στη συνέχεια να ασχοληθείτε με πράγματα πιο δύσκολα.


Σωστό, αλλά σε ποιούς απευθύνεσαι;

Μάλλον μπερδεύτηκες πάλι...

Ξαναδιάβασε και ίσως καταλάβεις ποιός δυσκολεύεται να διακρίνει τη διαφορά.

Ή νυστάζεις, λόγω προχωρημένης ώρας ή κάνεις αίτηση για εγγραφή στα μαθήματα που αναφέρεις.

ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1865234
Maintained by Digital Alchemy