ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 15:43:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

Αγαπητη ar_ia, μη χαλιέσαι, διάλογο κάνουμε...Δεν ρωτούσες, όπως το
έλεγες, αλλα , μην βγεις και λάθος...κλισέ πια, ο εγωισμός...


Το θέμα είναι ο δικός μου ή ο δικός σου ή του δίπλα ο εγωισμός, ή να μου απαντήσεις????
Μάλλον εσύ χαλιέσαι περισσότερο με τις ερωτήσεις και ξεφεύγεις με σλάλομ πετώντας και μια ειρωνία έτσι....για να υπάρχει.....
Ξέρεις? Απάντα. Αλλά με απαντήσεις που να στέκουν και όχι του τύπου "δεν κάνει γιατί είναι αμαρτία" τι αμαρτία??? Αμαρτία είναι να αφαιρέσεις μια ζωή πχ, αν μου πετάς απλά "είναι αμαρτία" τότε δεν χρειαζόταν να γράψω εδώ, ρωτούσα και την μάνα μου, την ίδια απάντηση θα έπαιρνα!

Αγαπητέ samuel1974 αφού τα άλλα τα θεωρείς μ@λ@@ιες και δεν απαντάς, οκ, ας επικεντρωθούμε σε αυτό που σε βολεύει να απαντάς.
Όχι, δεν έχω τέτοια γραμματική, αλλά ναι, θα το ψάξω.
Μέχρι όμως να το ψάξω, εγώ θα δεχτώ την απάντησή σου ότι σημαίνει να σας σεβόμαστε. Πες όμως κάτι, για πιο λόγο να σας σεβόμαστε μόνο εμείς και δεν λένε ταυτόχρονα ότι και ο άνδρας να σέβεται την γυναίκα???? δλδ, η γυνή να φοβήται τον άνδρα και ο άνδρας να φοβήται την γυνή. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν γίνεται αυτό η το λένε και δεν το έχω ακούσει?


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 15:55:09  Εμφάνιση Προφίλ
Αναρωτιέμαι αν η φαιδρότητα και η αθλιότητα έχουν όρια ή θα πρέπει να τα ανακαλύψουμε στις συκοφαντίες των διάφορων χριστιανομάχων.

Πες μου κάτι βρε macedon,
Οι ιστοσελίδες ανθελληνικής προπαγάνδας των Βουλγάρων και των Σκοπιανών είναι τα πρότυπα σας ή βαλθήκατε να τις ξεπεράσετε;;

- - - - - - - - - - - - - - -
Και για του λόγου του αληθές (τα περί αθλιότητας που λέω), νάσου ο "αθεος" που έσπευσε να επιβεβαιώσει τα λόγια μου:

quote:
ερώτηση από την πληγή λέτε ότι μπορεί να φύγει ο χριστός που έχετε μολις καταβροχθίσει αν πάτε στην τουαλέτα τότε υπάρχει περίπτωση πάλι να την κάνει;
αν είναι έτσι τότε να δίνετε στους πιστούς και φελλούς

***Θα ήθελα να ξέρω, εσένα που σε ανακάλυψαν βρε "αθεε";

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 16:00:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Α, και κάτι πολύ σημαντικό....
Έκανα βέβαια αναφορά αρκετά ποστ πιο πίσω αλλά κανείς δεν πήρε θέση και να δώσει μια απάντηση.
Γιατί όλα αυτά που ψέλνει ο παπάς στην εκκλησία δεν τα ψέλνει σε απλή δημοτική να τα καταλαβαίνει ο κόσμος????
Και μην μου πείτε ότι τα καταλαβαίνουν γιατί θα είναι ανέκδοτο βέβαια!!!!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 16:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Αναρωτιέμαι αν η φαιδρότητα και η αθλιότητα έχουν όρια ή θα πρέπει να τα ανακαλύψουμε στις συκοφαντίες των διάφορων χριστιανομάχων.

Πες μου κάτι βρε macedon,
Οι ιστοσελίδες ανθελληνικής προπαγάνδας των Βουλγάρων και των Σκοπιανών είναι τα πρότυπα σας ή βαλθήκατε να τις ξεπεράσετε;;

- - - - - - - - - - - - - - -
Και για του λόγου του αληθές (τα περί αθλιότητας που λέω), νάσου ο "αθεος" που έσπευσε να επιβεβαιώσει τα λόγια μου:

quote:ερώτηση από την πληγή λέτε ότι μπορεί να φύγει ο χριστός που έχετε μολις καταβροχθίσει αν πάτε στην τουαλέτα τότε υπάρχει περίπτωση πάλι να την κάνει;
αν είναι έτσι τότε να δίνετε στους πιστούς και φελλούς

***Θα ήθελα να ξέρω, εσένα που σε ανακάλυψαν βρε "αθεε";


συγνώμη για να καταλάβω το ερώτημα μου υπάρχει σε βουλγάρικη/σκοπιανή ανθελληνική ιστοσελίδα;

και θα ήθελα να μου πεις πως το ερώτημα μου που είναι καθαρά θρησκευτικό είναι ανθελληνικό
μην μπερδεύεις την θρησκεία με το έθνος κατάλαβε το χριστιανέ άλλο έθνος άλλο θρησκείαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 16:26:49  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ar_ia

Αγαπητέ samuel1974 αφού τα άλλα τα θεωρείς μ@λ@@ιες και δεν απαντάς, οκ, ας επικεντρωθούμε σε αυτό που σε βολεύει να απαντάς.
Όχι, δεν έχω τέτοια γραμματική, αλλά ναι, θα το ψάξω.
Μέχρι όμως να το ψάξω, εγώ θα δεχτώ την απάντησή σου ότι σημαίνει να σας σεβόμαστε. Πες όμως κάτι, για πιο λόγο να σας σεβόμαστε μόνο εμείς και δεν λένε ταυτόχρονα ότι και ο άνδρας να σέβεται την γυναίκα???? δλδ, η γυνή να φοβήται τον άνδρα και ο άνδρας να φοβήται την γυνή. Υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος που δεν γίνεται αυτό η το λένε και δεν το έχω ακούσει?

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!



Αν είχες τουλάχιστον διαβάσει το εδάφιο για το οποίο συζητάς, ίσως να καταλάβαινες κάτι παραπάνω.

Δεν φταις εσύ. Φταίει το γεγονός πως έχεις αφήσει τυφλούς να σε οδηγούνε.

Λοιπόν, για παράδειγμα, στο ΠΡΟΣ ΕΦΕΣΙΟΥΣ κεφ. Ε΄ της Καινής Διαθήκης αναφέρει:

« 22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω, 23 ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός, ως και ο Χριστός κεφαλή της εκκλησίας, και αυτός εστι σωτήρ του σώματος. 24 αλλ' ωσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τω Χριστω, ούτω και αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν εν παντί. 25 οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκεν υπέρ αυτής, 26 ίνα αυτήν αγιάση καθαρίσας τω λουτρω του ύδατος εν ρήματι, 27 ίνα παραστήση αυτήν εαυτω ένδοξον την εκκλησίαν, μη έχουσαν σπίλον ή ρυτίδα ή τι των τοιούτων, αλλ' ίνα ή αγία και άμωμος. 28 ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά• 29 ουδείς γαρ ποτε την εαυτού σάρκα εμίσησεν, αλλ' εκτρέφει και θάλπει αυτήν, καθώς και ο Κύριος την εκκλησίαν• 30 ότι μέλη εσμέν του σώματος αυτού, εκ της σαρκός αυτού και εκ των οστέων αυτού• 31 αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. 32 το μυστήριον τούτο μέγα εστίν, εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την εκκλησίαν. 33 πλήν και υμείς οι καθ' ένα έκαστος την εαυτού γυναίκα ούτως αγαπάτω ως εαυτόν, η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα.»

Μας μιλά για το πώς θα πρέπει να είναι δομημένη μια οικογένεια που ξεκινά με την ένωση ενός άνδρα και μιας γυναίκας. Τη γυναίκα την παρομοιάζει με την εκκλησία και τον άνδρα με το Χριστό. Όπως και η εκκλησία υποτάσσεται στο Χριστό έτσι και η γυναίκα καλό είναι να υποτάσσεται στον άνδρα. Όπως ο Χριστός που τόσο αγάπησε την εκκλησία, έδωσε και τη ζωή του γι’ αυτή, έτσι και ο άνδρας θα πρέπει να μιμηθεί το Χριστό και να αγαπά τη γυναίκα του όπως και τον εαυτό του. Τι μεγαλύτερη αγάπη άραγε από αυτή;

Σου προτείνω, λοιπόν, να διαβάσεις προσεκτικά το παραπάνω απόσπασμα, όπου και θα διαπιστώσεις πως κάθε άλλο παρά άδικος είναι ο Χριστός απέναντι στη γυναίκα.

Ας τολμήσεις να δεις με ειλικρίνεια το πώς αντιμετωπίζονταν η γυναίκα στην προ της έλευσης του Χριστιανισμού εποχή, τότε θα καταλάβεις γιατί οι Έλληνες αγκάλιασαν το Χριστιανισμό!!

***Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σωστό νόημα της λέξης "υποτάσσεται" στην προκειμένη περίπτωση, έτσι;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 16:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
***Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σωστό νόημα της λέξης "υποτάσσεται" στην προκειμένη περίπτωση, έτσι;

Επειδή η ar_ia έχει το μυαλό θα το καταλάβει, για μένα το φτωχό το πνεύματι μπορείς να δώσεις την ορθόδοξη ερμηνεία; τι σημαίνει "υποτάσσεται" σε αυτό το κείμενο;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 17:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

Καλησπέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
***Ελπίζω να καταλαβαίνεις το σωστό νόημα της λέξης "υποτάσσεται" στην προκειμένη περίπτωση, έτσι;

Επειδή η ar_ia έχει το μυαλό θα το καταλάβει, για μένα το φτωχό το πνεύματι μπορείς να δώσεις την ορθόδοξη ερμηνεία; τι σημαίνει "υποτάσσεται" σε αυτό το κείμενο;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Θα στο εξηγησω εγω το νόημα φίλε Κωστάκη.

Το "υποτάσσεται" σημαίνει γίνεσαι ένα σώμα, στρατεύεσαι στο πλευρό του άλλου.

Θα σου πω ένα απλό παράδειγμα.

Είναι όπως τον Σύριζα που στρατεύτηκε ψυχή και σώμα στο πλευρό του νεοφιλελευθερισμού και ψήφισε το σερκας για το 65ωρο των εργατών. Ο νεοφιλελευθερισμός αντιμετωπίζει τον Σύριζα σα γυναίκα και ο Σύριζα τον νεοφιλελευθερισμό σαν τον άντρα. Μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση η σχεση περιορίζεται στην παρα φύση ερωτική συνεύρεση των δύο πλευρών.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 17:57:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε samuel1974, αφού επισημάνω τη "συμπάθεια" που τρέφεις απέναντι στο Συνασπισμό (να τον θεωρείς και γλυκιά ερωμένη...χαχαχα), θα εφεσιβάλλω την ερμηνεία σου :
Δεν ξέρω βάσει ποιου λεξικού το υπο-τάσσω (υπο-τάσσομαι) ερμηνεύται ως συν-στρατεύομαι, ενώνομαι, αλλά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το πρόθεμα υπό- χρησιμοποιείται ως δηλωτικό εξουσίας ή, αντίστροφα, αποδοχής αυτής. Το τάσσω σημαίνει τοποθετώ, όπως σωστά ερμηνεύεις, αλλά άλλο το συν+στρατεύομαι και άλλο το "υπο"+τοποθετούμαι.
Βέβαια, αν έχεις κάποιο λεξικό που να αποδεικνύει την προηγούμενη ερμηνεία σου, αποσύρω τη σκέψη μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 17:59:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι (γιατί δεν υφίσταται το edit για να προσθέσω στο προηγούμενο μήνυμά μου;)

Παραθέτω επίσης και το κάτωθι

http://www.gospel.gr/lexicon.php?l_id=20

Σύμφωνα με το λεξικό της καινής διαθήκης "Υποτάσσω" σημαίνει "Θέτω υπό την εξουσία μου".
Αυτά...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

Χαιρετώ και πάλι

Φίλε samuel1974, αφού επισημάνω τη "συμπάθεια" που τρέφεις απέναντι στο Συνασπισμό (να τον θεωρείς και γλυκιά ερωμένη...χαχαχα), θα εφεσιβάλλω την ερμηνεία σου :
Δεν ξέρω βάσει ποιου λεξικού το υπο-τάσσω (υπο-τάσσομαι) ερμηνεύται ως συν-στρατεύομαι, ενώνομαι, αλλά εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι το πρόθεμα υπό- χρησιμοποιείται ως δηλωτικό εξουσίας ή, αντίστροφα, αποδοχής αυτής. Το τάσσω σημαίνει τοποθετώ, όπως σωστά ερμηνεύεις, αλλά άλλο το συν+στρατεύομαι και άλλο το "υπο"+τοποθετούμαι.
Βέβαια, αν έχεις κάποιο λεξικό που να αποδεικνύει την προηγούμενη ερμηνεία σου, αποσύρω τη σκέψη μου.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Δεν τρέφω κάποια ιδιαίτερη συμπάθεια ή αντιπάθεια με τον Σύριζα. Τον αντιμετωπίζω όπως αντιμετωπίζω όλα τα εργαλεία που χρησιμοποιούνε οι άνθρωποι. Και έτσι τον αντιμετωπίζω κι εγώ σαν αυτο που πραγματικά είναι, το δεκανίκι του δικομματισμού.

Σου παρέθεσε ο Ψηλός όλο το εδάφιο. Μάλλον κόλλησες στη λέξη και πρέπει σώνει και καλά να σου βγει η υποταγή.

Την υποταγή με την έννοια της υποδούλωσης πρέπει να την αναζητήσεις σε υποδουλικές σχέσεις, όπως π.χ. του Σύριζα με τον νεοφιλελευθερισμό. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν θα έδινε και τη ζωή του για τον Σύριζα, αλλά ο Χριστός την έδωσε για την Εκκλησία. Με τέτοια αυταπάρνηση πρέπει να αγαπάει κι ένας Χριστιανός άντρας τη γυναίκα του.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:15:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Αναρωτιέμαι αν η φαιδρότητα και η αθλιότητα έχουν όρια

Κρίνοντας από σένα, μάλλον τείνω προς την άποψη πως δεν εχουν.

quote:
Ψηλός
Πες μου κάτι βρε macedon,
Οι ιστοσελίδες ανθελληνικής προπαγάνδας των Βουλγάρων και των Σκοπιανών είναι τα πρότυπα σας ή βαλθήκατε να τις ξεπεράσετε;;

Οι πηγές μου είναι βιβλιογραφικές και πρωτότυπες και τις παραθέτω. Από ιστοσελίδες δεν αλιεύω υλικό και αν το κάνω φροντίζω να το παραθέτω.


quote:
samuel1974
Το "υποτάσσεται" σημαίνει γίνεσαι ένα σώμα, στρατεύεσαι στο πλευρό του άλλου.

Δηλαδή υποταγή σημαίνει "συστράτευση;"

Τι άλλη γελοιότητα θα ακούσουμε από τους χριστιανούς εδώ μέσα...

υποταγή η [ipotají]: το αποτέλεσμα του υποτάσσω: H ~ των Ελλήνων στους Tούρκους, υποδούλωση. Δεν είναι δεδομένη η ~ των γυναικών στη θέληση των ανδρών. Δηλώνω ~ (σε κπ.). (Λεξικό Τριανταφυλλίδη)

Ελεγα και γω, το 1941 είχαμε συστρατευθεί με τους Γερμανούς, μια και είχαμε "υποταχθεί";

Αλήθεια, αυτήν την έννοια της... συστράτευσης, την εφηύρες εσύ ή τη διάβασες πουθενά; Γιατί αν την είδες σε κανένα λεξικό, πολύ θα με ενδιέφερε να παρουσιάσεις την πηγή σου.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Είναι πολύ απλό να καταλάβει κανείς που κολλάει
η λέξη υποτάσεται η γυναίκα στον άνδρα, αφού λέει πιο πρίν ότι έσσονται
οι δυο εις σάρκαν μία. Απο αυτο εννοείται πως η γυναίκα αποτελούσα τμήμα
σώματος, υπακούει στη μία θέληση και υποτάσεται το ανδρί αυτής. Αυτή
την υποταγή, σε σχέση, επαναλαμβάνω, με άλλες θρησκείες, είναι τουλάχιστον
καλύτερη, όπως την θέτετε... Να μην μιλήσουμε για μουσουλμανισμό, ανατολικές
θρησκείες,κλπ... Τι ψάχνετε; Δεν βλέπετε ότι απλά αρνείστε πως ο χριστιανισμός
είναι η καλύτερη θρησκεία, για να πάμε προς τον κόσμο του αύριο;
Δεν μπορείτε να δείτε ότι ο άνθρωπος είναι ελεύθερος απο την ύλη, πνευματικά
και πάνε να μας κάνουν πάλι, με τον υπερκαταναλωτισμό, αλλά και υλιστικές
θρησκείες,΄οπως το 12θεο, δούλους πάλι στους παραλογισμούς τους;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:30:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ macedon

Δεν ξέρω εάν το αντιλήφτηκες, αλλά εκτός απο την πώρωση ορισμένων για την αναβίωση της αρχαίας παπαρολογίας, υπάρχουνε και πιο σημαντικά ζητήματα, τα οποία συζητούνται παράλληλα.

Και όσο θα δίνανε οι Γερμανοί και τη ζωή τους ακόμα για την "αγάπη" τους προς την Ελλάδα, τόσο θα βγει και αυτή η εξίσωση που επιχειρούνε ορισμένοι.

Εάν εσύ επέλεξες να γίνεις ο κήνσορας της σχολαστικότητας του φόρουμ, είναι δικαίωμα σου.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 18:33:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Samuel1974

quote:
Μάλλον κόλλησες στη λέξη και πρέπει σώνει και καλά να σου βγει η υποταγή.

Μα επειδή το διάβασα ολόκληρο το εδάφιο, έχω την απορία : το ίδιο πράγμα σημαίνει να αγαπάς μέχρι αυτοθυσίας και το ίδιο πράγμα να υποτάσσεσαι; άλλο η αγάπη, που όντως την αναγνωρίζω στο εδάφιο κι άλλο η υποταγή, τουλάχιστον με την ερμηνεία που εγώ γνωρίζω. Αν βέβαια μου βρεις που ακριβώς αναφέρεται η δική σου ερμηνεία, όντως υπάρχει αντιστοιχία, ανάμεσα στην αγαπη μέχρι αυτοθυσίας και στη συστράτευση.

quote:
Την υποταγή με την έννοια της υποδούλωσης πρέπει να την αναζητήσεις σε υποδουλικές σχέσεις, όπως π.χ. του Σύριζα με τον νεοφιλελευθερισμό. Ο νεοφιλελευθερισμός δεν θα έδινε και τη ζωή του για τον Σύριζα,

Μπορεί, δε διαφωνώ, όμως δεν μπορώ να καταλάβω πως σε ένα θρησκευτικό θέμα παρεμβάλλεται ο ΣΥΡΙΖΑ. Σαφώς βέβαια τον συνέδεσες με το σερκάς, αλλά και πάλι δεν μπορώ να καταλάβω προς τι η συνεχής αναφορά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 19:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:
Μα επειδή το διάβασα ολόκληρο το εδάφιο, έχω την απορία : το ίδιο πράγμα σημαίνει να αγαπάς μέχρι αυτοθυσίας και το ίδιο πράγμα να υποτάσσεσαι; άλλο η αγάπη, που όντως την αναγνωρίζω στο εδάφιο κι άλλο η υποταγή, τουλάχιστον με την ερμηνεία που εγώ γνωρίζω. Αν βέβαια μου βρεις που ακριβώς αναφέρεται η δική σου ερμηνεία, όντως υπάρχει αντιστοιχία, ανάμεσα στην αγαπη μέχρι αυτοθυσίας και στη συστράτευση.

Θα σου πω την προσωπική μου άποψη.
Επειδή το εδάφιο απευθύνεται σε δύο διαφορετικά φύλα, μιλάει και σε δυο διαφορετικές γλώσσες, καθότι η γλώσσα δεν διακρίνεται μόνο σε ελληνική και αγγλική, αλλά και σε γυναικεία και αντρική. Για αυτό πρέπει μάλλον να ανοίξουμε άλλο θέμα. Όσο βαρύ μας φαίνεται εμάς τους άντρες να δώσουμε τη ζωή μας για τη γυναίκα, τόσο βαρύ φαίνεται και σε μια γυναίκα να υποταχτεί στον άντρα. Αλλά απο την άλλη όσο καλά μας έρχεται εμάς τους άντρες να ακούμε αυτό το "υποταγή", τόσο καλά φαίνεται και σε μια γυναίκα να ακούει αυτό το "αυτοθυσία".

Για τον Τσίριζα, θα τα πούμε κάπου αλλού.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 19:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

samuel1974, θα δεχτώ την ερμηνεία σου και δε θα το συνεχίσω, περιμένοντας ίσως την αντίστοιχη ερμηνεία και από τον Ψηλό (εκτός αν είναι η ίδια βέβαια). Στο μόνο που ενίσταμαι είναι στο

quote:
Όσο βαρύ μας φαίνεται εμάς τους άντρες να δώσουμε τη ζωή μας για τη γυναίκα, τόσο βαρύ φαίνεται και σε μια γυναίκα να υποταχτεί στον άντρα.

γιατί προσωπικά πιστεύω ότι άλλο η υποταγή σε καθημερινή βάση (άρα κάτι a priori δεσμευτικό και δεδομένο για μία ζωή κι άλλο η διάθεση αυτοθυσίας, που μπορεί απλά να προκύψει σε κάποια περίπτωση και πάντως δε δημιουργεί διακριτούς ρόλους μεταξύ των φύλων.
Τέλος πάντων, γενικά από τη δική σου τοποθέτηση είμαι καλυμμένος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 20:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Λοιπόν, για παράδειγμα, στο ΠΡΟΣ ΕΦΕΣΙΟΥΣ κεφ. Ε΄ της Καινής Διαθήκης αναφέρει:

« 22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω, 23 ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός, ως και ο Χριστός κεφαλή της εκκλησίας, και αυτός εστι σωτήρ του σώματος. 24 αλλ' ωσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τω Χριστω, ούτω και αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν εν παντί. 25 οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκεν υπέρ αυτής, 26 ίνα αυτήν αγιάση καθαρίσας τω λουτρω του ύδατος εν ρήματι, 27 ίνα παραστήση αυτήν εαυτω ένδοξον την εκκλησίαν, μη έχουσαν σπίλον ή ρυτίδα ή τι των τοιούτων, αλλ' ίνα ή αγία και άμωμος. 28 ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά• 29 ουδείς γαρ ποτε την εαυτού σάρκα εμίσησεν, αλλ' εκτρέφει και θάλπει αυτήν, καθώς και ο Κύριος την εκκλησίαν• 30 ότι μέλη εσμέν του σώματος αυτού, εκ της σαρκός αυτού και εκ των οστέων αυτού• 31 αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. 32 το μυστήριον τούτο μέγα εστίν, εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την εκκλησίαν. 33 πλήν και υμείς οι καθ' ένα έκαστος την εαυτού γυναίκα ούτως αγαπάτω ως εαυτόν, η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα.»

Μας μιλά για το πώς θα πρέπει να είναι δομημένη μια οικογένεια που ξεκινά με την ένωση ενός άνδρα και μιας γυναίκας. Τη γυναίκα την παρομοιάζει με την εκκλησία και τον άνδρα με το Χριστό. Όπως και η εκκλησία υποτάσσεται στο Χριστό έτσι και η γυναίκα καλό είναι να υποτάσσεται στον άνδρα. Όπως ο Χριστός που τόσο αγάπησε την εκκλησία, έδωσε και τη ζωή του γι’ αυτή, έτσι και ο άνδρας θα πρέπει να μιμηθεί το Χριστό και να αγαπά τη γυναίκα του όπως και τον εαυτό του. Τι μεγαλύτερη αγάπη άραγε από αυτή;

Σου προτείνω, λοιπόν, να διαβάσεις προσεκτικά το παραπάνω απόσπασμα, όπου και θα διαπιστώσεις πως κάθε άλλο παρά άδικος είναι ο Χριστός απέναντι στη γυναίκα.



Εμένα γιατί κάτι δεν μου πάει καλά σε όλο αυτό και δεν με πείθει??
Γιατί να γράφει ο άνδρας να αγαπά την γυναίκα του όπως τον εαυτό του και όχι το αντίθετο?
Θα μπορούσε να γράφει, να αγαπά ο ένας τον άλλο γιατί είστε αδελφές ψυχές!
Είναι ένας σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στα δύο φύλα ενώ δεν θα έπρεπε γιατί η ψυχή δεν έχει φύλο.


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 23:24:29  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Κωστάκη,

«22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω

Η γυναίκα κάνει το θέλημα του άνδρα της δικό της θέλημα.

Η υποταγή στην προκειμένη περίπτωση δεν σημαίνει υποταγή ενός ανθρώπου κατώτερου στην εξουσία ενός ανώτερου ή που τον θεωρεί ο υποτασσόμενος ως ανώτερο.

Κοίτα για παράδειγμα:

ΚΑΤΑ ΛΟΥΚΑΝ Β΄
«51 και κατέβη μετ’ αυτών και ήλθεν εις Ναζαρέτ, και ην υποτασσόμενος αυτοίς. και η μήτηρ αυτού διετήρει πάντα τα ρήματα ταύτα εν τη καρδία αυτής.»

Ο Ιησούς υποτάσεται σε ποιούς; Μήπως στην εξουσία κάποιου ανώτερου; Όχι βέβαια.

Για την υποταγή η Ορθόδοξη Χριστιανική Παράδοση έχει να υποδείξει πλήθος βιβλίων από Πατέρες που έχουν εκφραστεί σχετικά.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 23:45:11  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Λοιπόν, για παράδειγμα, στο ΠΡΟΣ ΕΦΕΣΙΟΥΣ κεφ. Ε΄ της Καινής Διαθήκης αναφέρει:

« 22 Αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν υποτάσσεσθε ως τω Κυρίω, 23 ότι ο ανήρ εστι κεφαλή της γυναικός, ως και ο Χριστός κεφαλή της εκκλησίας, και αυτός εστι σωτήρ του σώματος. 24 αλλ' ωσπερ η εκκλησία υποτάσσεται τω Χριστω, ούτω και αι γυναίκες τοις ιδίοις ανδράσιν εν παντί. 25 οι άνδρες αγαπάτε τας γυναίκας εαυτών, καθώς και ο Χριστός ηγάπησε την εκκλησίαν και εαυτόν παρέδωκεν υπέρ αυτής, 26 ίνα αυτήν αγιάση καθαρίσας τω λουτρω του ύδατος εν ρήματι, 27 ίνα παραστήση αυτήν εαυτω ένδοξον την εκκλησίαν, μη έχουσαν σπίλον ή ρυτίδα ή τι των τοιούτων, αλλ' ίνα ή αγία και άμωμος. 28 ούτως οφείλουσιν οι άνδρες αγαπάν τας εαυτών γυναίκας ως τα εαυτών σώματα. ο αγαπών την εαυτού γυναίκα εαυτόν αγαπά• 29 ουδείς γαρ ποτε την εαυτού σάρκα εμίσησεν, αλλ' εκτρέφει και θάλπει αυτήν, καθώς και ο Κύριος την εκκλησίαν• 30 ότι μέλη εσμέν του σώματος αυτού, εκ της σαρκός αυτού και εκ των οστέων αυτού• 31 αντί τούτου καταλείψει άνθρωπος τον πατέρα αυτού και την μητέρα και προσκολληθήσεται προς την γυναίκα αυτού, και έσονται οι δύο εις σάρκα μίαν. 32 το μυστήριον τούτο μέγα εστίν, εγώ δε λέγω εις Χριστόν και εις την εκκλησίαν. 33 πλήν και υμείς οι καθ' ένα έκαστος την εαυτού γυναίκα ούτως αγαπάτω ως εαυτόν, η δε γυνή ίνα φοβήται τον άνδρα.»

Μας μιλά για το πώς θα πρέπει να είναι δομημένη μια οικογένεια που ξεκινά με την ένωση ενός άνδρα και μιας γυναίκας. Τη γυναίκα την παρομοιάζει με την εκκλησία και τον άνδρα με το Χριστό. Όπως και η εκκλησία υποτάσσεται στο Χριστό έτσι και η γυναίκα καλό είναι να υποτάσσεται στον άνδρα. Όπως ο Χριστός που τόσο αγάπησε την εκκλησία, έδωσε και τη ζωή του γι’ αυτή, έτσι και ο άνδρας θα πρέπει να μιμηθεί το Χριστό και να αγαπά τη γυναίκα του όπως και τον εαυτό του. Τι μεγαλύτερη αγάπη άραγε από αυτή;

Σου προτείνω, λοιπόν, να διαβάσεις προσεκτικά το παραπάνω απόσπασμα, όπου και θα διαπιστώσεις πως κάθε άλλο παρά άδικος είναι ο Χριστός απέναντι στη γυναίκα.



Εμένα γιατί κάτι δεν μου πάει καλά σε όλο αυτό και δεν με πείθει??
Γιατί να γράφει ο άνδρας να αγαπά την γυναίκα του όπως τον εαυτό του και όχι το αντίθετο?
Θα μπορούσε να γράφει, να αγαπά ο ένας τον άλλο γιατί είστε αδελφές ψυχές!
Είναι ένας σαφής διαχωρισμός ανάμεσα στα δύο φύλα ενώ δεν θα έπρεπε γιατί η ψυχή δεν έχει φύλο.


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!



Αυτό το λέει ως συνέχεια/αντιπροτροπή στην προτροπή προς τη γυναίκα να υποτάσσεται στον άνδρα. Δηλαδή η γυναίκα να υποτάσσεται αλλά και άνδρας να την αγαπά όπως και τον εαυτό του. Έτσι και οι δύο καθίστανται εξίσου σημαντικοί ο ένας για τον άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2008, 23:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε Ψηλέ

quote:
Η υποταγή στην προκειμένη περίπτωση δεν σημαίνει υποταγή ενός ανθρώπου κατώτερου στην εξουσία ενός ανώτερου ή που τον θεωρεί ο υποτασσόμενος ως ανώτερο.

Ο Ιησούς υποτάσεται σε ποιούς; Μήπως στην εξουσία κάποιου ανώτερου; Όχι βέβαια.


Άρα η "δική σου" ερμηνεία για το "υποτάσσεται" δεν είναι το συστρατεύεται, αλλά ακολουθεί, αποδέχεται. Όμως...

quote:
Η γυναίκα κάνει το θέλημα του άνδρα της δικό της θέλημα.

Να σου αντιθετοαντιστρέψω το ερώτημα... εσύ θα δεχόσουν να κάνεις το θέλημα της γυναίκας σου, αν αυτό απαιτούσε το δόγμα σου; δε θα σκεφτόσουν κάποιες φορές ότι είναι παράλογο να αποδέχεσαι το θέλημα της συντρόφου σου, ειδικά στις περιπτώσεις που κρίνεις ότι έχει κάποιο λάθος; και εν τέλει, αν όντως τα δύο φύλα είναι ίσα, δε θα πρεπε στο "τραπέζι των διαπραγματεύσεων" να έχουν 50-50 λόγο για όλα και ανάλογα την επιχειρηματολογία τους να λαμβάνονται (ή να μη λαμβάνονται) οι όποιες κοινές αποφάσεις; για να στο κανω πιο λιανά με ένα πιο καθημερινό παράδειγμα : εσύ δέχεσαι ως λογικό το ότι ο παρών εκλογικός νόμος επιβάλλει κυβέρνηση πλειοψηφίας, ακόμα και σε περιπτώσεις που η λαϊκή εντολή είναι μειοψηφική; ήτοι, σου αρέσει να αποδέχεσαι το θέλημα του άλλου, ακόμα και αν δεν είναι "σωστό" (σε αυτή την περίπτωση αριθμητικά, στην άλλη περίπτωση μπορεί και ως θέση); εμένα προσωπικά ούτε το ένα μου αρέσει, ούτε το άλλο.
Μπορεί να έχω ιδιόμορφη αντίληψη περί ελευθερίας και ισότητας, αλλά διάλογο κάνουμε. Θέλω να δω τις δικές σας τοποθετήσεις.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 00:33:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Με αυτά που παρέθεσα ήθελα να δείξω ότι ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε και πτυχές που μερικοί μέσα στην παράφορη λατρεία τους, δε θέλουνε να τα δούνε. Όπως επίσης δε θέλουνε να καταλάβουνε ότι ακριβώς επειδή ήτανε ένας πολιτισμός, ακολούθησε τον δρόμο που ακολουθούνε όλοι οι ανθρώπινοι πολιτισμοί στην ιστορία, την ανατολή, την ακμή και την παρακμή. Και ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε δύσει αιώνες πριν έρθει στην Ελλάδα ο Χριστιανισμός.

Αν νομίζεις ότι επαναλαμβάνοντας τις φαιδρότητες των απολογητών απαντάς , είσαι βαθειά νυχτωμένος . Οι Έλληνες φίλτατε δεν τρέμανε τους θεούς τους , όπως τρέμανε τον φοβερό και εκδικητικό Γιαχβέ οι Ιουδαίοι και κατ’ επέκταση οι Χριστιανοί . Οι Έλληνες τιμούσαν τους θεούς τους μεν , αλλά παράλληλα δεν έπαυαν να αναζητούν την προσέγγιση του Θείου , αλλά μέσω της σοφίας . Η καλύτερη απόδειξη για το πώς αντιμετώπιζαν την ξενόφερτη αίρεση του Ιουδαϊσμού οι Έλληνες βρίσκεται στην πρώτη επιστολή που έστειλε ο Παύλος στην Εβραϊκή κοινότητα της Κορίνθου .

1,22 επειδή και Ιουδαίοι σημείον αιτούσι και Έλληνες σοφίαν ζητούσιν ,23 ημείς δε κηρύσσομεν Χριστόν εσταυρωμένον , Ιουδαίοις μεν σκάνδαλον , Έλλησι δε μωρίαν

Βλακείες λοιπόν ήταν για τους Έλληνες τα κηρύγματα του Παύλου , και καταρρίπτεται έτσι το παραμύθι με την ομιλία του στον Άρειο Πάγο , και το ότι ύστερα από αυτή οι Αθηναίοι στηθήκανε στην ουρά για να τους βαφτίση .

quote:
samuel1974
Υπάρχουνε αδιάψευστα ιστορικά τεκμήρια, και το πιό χονδροειδές απο αυτά είναι ότι οι Έλληνες είχανε ήδη 200 χρόνια που είχανε κυριευτεί απο τη Ρώμη. Το επιχείρημα ότι με τη βοήθεια των Ρωμαίων εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός ακριβώς για να διαβρωθεί ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός απέχει τόσο μακριά απο την αλήθεια, όση είναι και η χιλιομετρική απόσταση που χωρίζει τα ανατολικά ρωμαϊκά σύνορα στην Παλαιστίνη απο την Ινδία, και το λέω αυτό γιατί και εκεί υπήρξανε ελληνικά κράτη των επιγόνων του Μεγάλου Αλεξάνδρου και σε αυτά δεν πάτησε ρωμαϊκό πόδι, κι ωστόσο σβήσανε μέσα στην ιστορία. Μη μου πεις ότι τα έσβησε το Ισλάμ, γιατί αυτό ήρθε 700 χρόνια αργότερα.

Τα αδιάψευστα στοιχεία που επικαλείσαι , είναι τα ψεύδη των απολογητών , από τα οποία παίρνεις και τις απαντήσεις σου , γιατί τα κείμενα των αρχαίων συγγραφέων λένε άλλα πράγματα . Το πρώτο μέλημα των επισκόπων της νέας θρησκείας μόλις τους επετράπη να την ασκούν ελεύθερα , ήταν να πείσουν τους Ρωμαίους αυτοκράτορες ότι τους συνέφερε μια ενιαία θρησκεία για το κράτος τους , η οποία διακήρυττε την τυφλή υπακοή στο κράτος , όπως διαμόρφωσε ο Παύλος τον Χριστιανισμό και από κίνημα αμφισβήτησης της Ρωμαϊκής κυριαρχίας τον μετέτρεψε σε πειθήνιο όργανο της εξουσίας .Ας δούμε όμως τι λέει ίδιος στη επιστολή του προς τους Εβραίους της Ρώμης .

13,1.Πάσα ψυχή εξουσίαις υπερεχούσαις υποτασσέσθω. ου γαρ έστιν εξουσία ει μη από Θεού· αι δε ούσαι εξουσίαι υπό του Θεού τεταγμέναι εισίν. 2.ώστε ο αντιτασσόμενος τη εξουσία τη του Θεού διαταγή ανθέστηκεν· οι δε ανθεστηκότες εαυτοίς κρίμα λήψονται. 3.οι γαρ άρχοντες ουκ εισί φόβος των αγαθών έργων, αλλά των κακών. θέλεις δε μη φοβείσθαι την εξουσίαν; το αγαθόν ποίει, και έξεις έπαινον εξ αυτής· 4.Θεού γαρ διάκονός εστί σοι εις το αγαθόν. εάν δε το κακόν ποιής, φοβού· ου γαρ εική την μάχαιραν φορεί· Θεού γαρ διάκονός εστίν εις οργήν, έκδικος τω το κακόν πράσσοντι. 5.διό ανάγκη υποτάσσεσθαι ου μόνον διά την οργήν, αλλά και διά την συνείδησιν. 6.δια τούτο γαρ και φόρους τελείτε· λειτουργοί γαρ Θεού εισίν εις αυτό τούτο προσκαρτερούντες. 7.απόδοτε ουν πάσι τας οφειλάς, τω τον φόρον τον φόρον, τω το τέλος το τέλος, τω τον φόβον τον φόβον, τω την τιμήν την τιμήν.

Με την ελπίδα ότι τα Ελληνικά σου , σου επιτρέπουν την ερμηνεία του αρχαίου κειμένου συνεχίζω .

Ποιός αυτοκράτορας φίλε Σαμουήλ θα έλεγε όχι σε μια τέτοια πρόταση να έχη μια θρησκεία που συμβουλεύει να υποτασσόμαστε σε όλες τις εξουσίες , γιατί δεν υπάρχει εξουσία που να μην έχει τεθεί από... το Θεό! Όποιος πάλι φέρνει αντιρρήσεις, εναντιώνεται στο ίδιο το θέλημα του Θεού!!
Ο άρχοντας είναι στην υπηρεσία του Θεού για το καλό σου (!), αν όμως φέρεσαι άσχημα (δεν είσαι πολύ δουλοπρεπής), να έχης υπ' όψιν σου ότι δεν φοράει το σπαθί χωρίς λόγο, αλλά για να εκτελή την οργή του Θεού απέναντι σε κάτι τέτοιους κακούς (ανυπάκουους) , και θα μετέτρεπε κατ’ εντολή του Θεού πάντα τους υπηκόους του σε πειθήνια όργανα ;

Αλλά και οι πλουτοκρατία της Ρώμης με τις εκατοντάδες χιλιάδες δούλους έτριβε τα χέρια της . Την απάντηση στο γιατί μας την δίνει και πάλι ο Παύλος στην επιστολή του προς τους Εβραίους της Εφέσου .

6,5.Οι δούλοι υπακούετε τοις κυρίοις κατά σάρκα μετά φόβου και τρόμου εν απλότητι της καρδίας υμών ως τω Χριστώ, 6.μη κατ΄ οφθαλμοδουλίαν ως ανθρωπάρεσκοι, αλλ΄ ως δούλοι του Χριστού, ποιούντες το θέλημα του Θεού εκ ψυχής, 7.μετ΄ ευνοίας δουλεύοντες ως τω Κυρίω και ουκ ανθρώποις, 8.ειδότες ότι ο εάν τι έκαστος ποιήση αγαθόν, τούτο κομιείται παρά του Κυρίου, είτε δούλος είτε ελεύθερος.

Οι δούλοι πρέπει να υπακούουν και να φοβούνται τους αφέντες τους , όπως υπακούουν στον Χριστό , γιατί είναι θέλημα θεού να είναι δούλοι , και θα αμειφθούν γι’ αυτό στην μέλλουσα ζωή ! Πώς να μην επικροτήσουν λοιπόν και οι άρχοντες μια τέτοια θρησκεία που προστάζει τους δούλους να είναι πειθήνιοι γιατί έτσι θέλει ο θεός ;

Έλα όμως που σε όλα αυτά τα θεάρεστα , χάλαγε την σούπα η Ελληνική κοσμοαντίληψη και φιλοσοφία ; Έπρεπε λοιπόν πάση θυσία να ξεριζωθή και αυτή και οι πιστοί της παλαιάς θρησκείας . Και ούτω και έγένετο , μπήκαν μπροστά τα διατάγματα των Ρωμαίων αυτοκρατόρων όπως του Γιουπράβδα (Ιουστινιανού) και του Θεοδόσιου ! Εκατοντάδες χιλιάδες οι νεκροί , γκρεμισμένα τα ιερά , καμμένες οι βιβλιοθήκες και τα συγγράμματα ενίοτε μαζί με τους συγγραφείς τους από τον όχλο , και όλα αυτά υπό την καθοδήγηση και την επιστασία των επισκόπων . Και έτσι έπεσε για 1100 περίπου χρόνια βαθύ το σκοτάδι του Μεσαίωνα , και θριάμβευσε ο Χριστός και η θρησκεία της αγάπης .

Μέχρι που εμφανίστηκαν οι εξισλαμισμένοι Άραβες , που δεν ήταν Χριστιανοί και τα εδάφη τους δεν ήταν υπό τον έλεγχο των Ρωμαίων , και διέδωσαν με τον ίδιο τρόπο το Ισλάμ στις ανατολικές επαρχίες της τέως Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας στις οποίες επεκτάθηκαν .

quote:
samuel1974
Εάν πρόσεχες τι είχα γράψει θα είχες δει ότι κάτι φράσεις όπως "άρμα που πηγαίνει στον ουρανό" προέρχονται μέσα απο αυτό το βιβλίο, στο οποίο όχι μόνο δείχνει την μη καταδίκη της ομοφυλοφιλίας, αλλά εκθειάζει τον ομοφυλοφιλικό έρωτα. Δε θέλω να αναφέρω τις αναφορές που κάνουνε μπαμ.

Τότε ισχύει το δεύτερο σκέλος της υπόθεσής μου , ότι ο φανατισμός σου σε εμπόδισε να το καταλάβης .
quote:
samuel1974
Εάν έβλεπες μέσα σε εκκλησίες ανάγλυφα γεννητικών οργάνων και σκηνές απο όργια, όπως μπορούσες να βρεις μέσα στους χώρους τους οποίους θεωρούσανε ιερούς οι αρχαίοι Έλληνες, τότε θα σου έβγαινε αυτή η εξίσωση που επιχειρείς. Το ότι βάζανε όλην τους την δεξιοτεχνία για να αναπαραστήσουνε τον ομοφυλοφιλικό έρωτα, όχι σαν πορνογραφία (έχει σημασία αυτό) αλλά σαν τέχνη, και το ότι λατρέυανε θεότητες με παιδεραστικές, κτηνοβατικές και ομοφυλοφιλικές τάσεις δείχνει ότι όχι μόνο τα καταδικάζανε, αλλά πλάθανε θεότητες που ενσαρκώνανε τα πάθη τους.

Αυτά είναι αποκυήματα της αρρωστημένης σου φαντασίας και των απολογητών . Πράγματι σε ορισμένους ναούς θεοτήτων της γονιμότητας , υπήρχαν μαρμάρινα ομοιώματα φαλλών (ακατάλληλα λόγω μεγέθους προς χρήσιν) , καθώς και ιθύφαλλα ξόανα ή αγάλματα , όμως παραστάσεις σαν αυτές που περιγράφεις δεν υπήρχαν . Οι παραστάσεις στα αγγεία έχουν την ίδια αξία με το πορνογραφικό υλικό που κυκλοφορεί σήμερα στο εμπόριο . Τίποτα περισσότερο .
quote:
samuel1974
Το ότι μερικοί εκτός απο "ιστορικές" γνώσεις διαθέτουνε και κωλοβυθόμετρα με τα οποία μετρήσανε δείγμα 1000 μοναχών και διαπιστώσανε έτσι με στατιστική μελέτη ότι η συντριπτική πλειοψηφία των καλόγερων είναι παθητικοί ομοφυλόφιλοι, δεν το ήξερα. Όπως δεν ξέρω και ότι σου ορμάνε να σε βιάσουνε ομάδικά όταν πας σε μοναστήρι. Άμα είναι έτσι, να πάω σε κανένα γυναικείο, για να με βιάσουνε ομαδικά οι καλόγριες.

1ον Από ότι βλέπω έκανες την πάπια , και πως δεν λες τίποτα γι’ αυτά που έγραψα σχετικά με τις θεάρεστες επιδόσεις των παιδεραστών ιερέων εδώ και στην Αμερική .

2ον Προσωπικά δεν διαθέτω το όργανο μετρήσεως που αναφέρεις , και δεν γνωρίζω αν το διαθέτουν οι δημοσιογράφοι που έχουν γράψει κατά καιρούς τα άρθρα αυτά , δίχως να διαψευστούν , ή να τους υποβληθούν μηνύσεις από τους ενδιαψερομένους .

3ον Η Μονή Πετράκη δεν είναι μοναστήρι αλλά κτιριακό συγκρότημα στο Κολωνάκι κοντά στο νοσοκομείο «Ευαγγελισμός» και στεγάζει τις υπηρεσίες της ιεραρχίας .

4ον Δεν εξομοίωσα όπως είδες όλους τους ιερωμένους . Υπάρχουν και άλλοι , ελάχιστοι , κυριολεκτικά διαμάντια θαμμένα στην κοπριά που επιτελούν τεράστιο κοινωνικό έργο , και μάλιστα δίχως καμία βοήθεια από την τεράστια εκκλησιαστική περιουσία , με μόνη την βοήθεια ιδιωτών .
Γνώριζα για παράδειγμα πριν χρόνια μία συνάδελφο στη δουλειά από την Κοκκινιά , που αν και άθεη η ίδια , εντούτοις εκτιμούσε τον εφημέριο του ναού της ενορίας της και ενίσχυε με τρόφιμα το συσσίτιό του για τους απόρους .



*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 00:39:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
trexagireve
Σου ξαναθυμίζω, αν και πρέπει να σε ενοχλεί, ότι το 98% του ελληνικού
πληθυσμού, ελληνικού, επαναλαμβάνω( εσύ μπορείς να μετράς και τους
...τουρίστες) είναι χριστιανοί, αλλά πόσο φανατικοί, θα σε γελάσω...
Αυτό το ποσοστό, επιβάλλει δεν του επιβάλλονται... Κι όταν λέω επιβάλλει,
εννοώ ότι μετράει η δική του ηθική και αντίληψη του ορθού για την κοινωνία
που ζει...

Αντιπαρέρχομαι τα ποσοστά των δημοσκοπήσεών σου , για να σου υπενθυμίσω ότι σε μια δημοκρατική κοινωνία φίλτατε trexagireve , κανένα ποσοστό όσο υψηλό και αν είναι δεν έχει το δικαίωμα βάσει της ισονομίας , να επιβάλλη στις μειοψηφίες να ζουν σύμφωνα με τις δικές του αντιλήψεις περί ορθού , εφ όσον δεν παραβαίνουν τους νόμους του κράτους .
Αυτές οι αντιλήψεις που όπως φαίνεται σε εκφράζουν , ανήκουν σε απολυταρχικά ανελεύθερα καθεστώτα , ή σε θεοκρατικά ισλαμικής δημοκρατίας τύπου Χομεϊνί .
Και ευτυχώς για ‘μας δεν έχουμε αρχιεπίσκοπο για πρόεδρο της δημοκρατίας .
quote:
trexagireve
Άρα, σεβάσου τους λίγο, για να μην δείχνεις...ανθέλλην, εξ ορισμού

Ώπα ! Να την πάλι η ατάκα , «Πας μη χριστιανός εξ’ ορισμού ανθέλλην» . Κατά τα άλλα δεν μονοπωλείς τον πατριωτισμό για τους χριστιανούς .
quote:
trexagireve
Συμφωνούμε στα περι ελευθερίας θρησκειών και άσκησης λατρείας, οπότε δεν
χρειάζονται οι υπερβολές και διακρίσεις, για τους χριστιανούς κατοίκους αυτης
της χώρας...Είναι οξύμωρον...

Το οξύμωρο φίλε μου είναι να μιλάς για διακρίσεις εις βάρος των χριστιανών , όταν ως γνωστόν η χώρα μας έχει κατηγορηθεί και διασυρθεί διεθνώς για τις διακρίσεις που γίνονται , μετά από εκκλησιαστικές παρεμβάσεις στην πολιτική εξουσία , εις βάρος των θρησκευτικών μειονοτήτων . Είμαστε το μόνο ευρωπαϊκό κράτος , που οι ιερείς είναι δημόσιοι υπάλληλοι , και η εκκλησία χρηματοδοτείται από τον κρατικό προϋπολογισμό .
quote:
trexagireve
Δεν υπήρξε χριστιανός που να κατηγόρησε αρχαιολάτρη για έλελιψη ελληνικότητας,

Το κάνεις εσύ λίγο παρακάτω με αυτά που γράφεις .
quote:
trexagireve
….αλλά για το πόσο εξυπηρετούν τα σχέδια άλλων, απο την πόρωση που βαράνε με
την αρχαιολατρεία, κάνοντας κακό στη χώρα, όπως η Προμηθέα,αλλά και άλλοι
πολλοί νεοπαγανιστές..

Δεν κατάλαβα ! Σαν τι κακό δηλαδή μπορεί να κάνη μια μειοψηφία του 0,01 % όπως υποστήριζες πιο πάνω στη συντριπτική πλειοψηφία του 98% ; Και γιατί πανικοβάλλονται οι χριστιανοί στο άκουσμα μόνο αυτής της συγκεκριμένης μειοψηφίας ; Και γιατί δαπανούν τεράστια ποσά στήνοντας ιστοσελίδες απολογητών στο internet , διαστρεβλώνουν την ιστορία , και ρίχνουν τόνους λάσπης εναντίον της τόσο μικρής μειοψηφίας ; Μήπως δεν έχουν έτσι τα πράγματα , και βλέπουν ότι δεν περνούν πια τα παραμύθια και την κατρακύλα που έχει πάρει η θρησκεία τους , και τρέμουν κυριολεκτικά μήπως φύγουν οι πιστοί προς την μειοψηφία αυτή ;
quote:
trexagireve
Πιστεύω ότι το να μοιράζεται μια γυναίκα με ένα άντρα το ένα σώμα, έξω ο άντρας και
μέσα η γυναίκα,οπως έσσονται εις σάρκαν μίαν, είναι καλύτερα απο το να γίνονται ιερόδουλες οι γυναίκες και παρθένες, σε κάποιο ναό, ή να θυσιάζονται σε ιτιές και φτέρες....
Δεν θέλω να το συνεχίσουμε περί γυναικείας αξίας στην αρχαία ελληνική θρησκεία...
Ούτε ονόματα δε δίναν στις ιέρειες ... Μην μπούμε πάλι να συζητάμε για ζωάκια, κλπ...

Αυτές τις ανιστόρητές υπερβολές και διαστρεβλώσεις των απολογητών τις αντιπαρέρχομαι γιατί είναι ανάξιες οποιουδήποτε σχολιασμού , όπως κάποιος ανεκδιήγητος χριστιανός πριν μερικά χρόνια στο forum , υποστήριζε ότι οι αρχαιόθρησκοι συμπολίτες μας θα εκπορνεύουν τις κόρες τους .

ΥΓ. Περιμένω να μου απαντήσης φίλε trexagireve επί της ουσίας και επί των συγκεκριμένων θεμάτων . Αν έχεις πρόθεση να μου κάνης πάλι κήρυγμα , προτιμώ να μείνω αναπάντητος .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 00:50:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Επειδή το εδάφιο απευθύνεται σε δύο διαφορετικά φύλα, μιλάει και σε δυο διαφορετικές γλώσσες, καθότι η γλώσσα δεν διακρίνεται μόνο σε ελληνική και αγγλική, αλλά και σε γυναικεία και αντρική.

Και βοδινή , και αρνίσια , και αηδονόγλωσσες .
Αναρωτιέμαι τι έχουμε ακόμα να ακούσωμε εδώ μέσα από τους χριστιανούς .
Προσοχή φίλοι χριστιανοί ! Γιατί από ότι διάβασα κάποτε το λιβάνι έχει τις ίδιες ιδιότητες με το χασίς . Μαστουρώνει τον άνθρωπο .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 01:50:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Αν νομίζεις ότι επαναλαμβάνοντας τις φαιδρότητες των απολογητών απαντάς , είσαι βαθειά νυχτωμένος . Οι Έλληνες φίλτατε δεν τρέμανε τους θεούς τους , όπως τρέμανε τον φοβερό και εκδικητικό Γιαχβέ οι Ιουδαίοι και κατ’ επέκταση οι Χριστιανοί . Οι Έλληνες τιμούσαν τους θεούς τους μεν , αλλά παράλληλα δεν έπαυαν να αναζητούν την προσέγγιση του Θείου , αλλά μέσω της σοφίας . Η καλύτερη απόδειξη για το πώς αντιμετώπιζαν την ξενόφερτη αίρεση του Ιουδαϊσμού οι Έλληνες βρίσκεται στην πρώτη επιστολή που έστειλε ο Παύλος στην Εβραϊκή κοινότητα της Κορίνθου .

Ερώτηση 1000 δολαρίων.

Sesostris, Schwabe ή κάποια από τις γνωστές ιστοσελίδες χριστιανομάχων;
Το φαγητό είναι έτοιμο στο τραπέζει ..... ποιος θα το σερβίρει;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 04:22:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Μέχρι που εμφανίστηκαν οι εξισλαμισμένοι Άραβες , που δεν ήταν Χριστιανοί και τα εδάφη τους δεν ήταν υπό τον έλεγχο των Ρωμαίων , και διέδωσαν με τον ίδιο τρόπο το Ισλάμ στις ανατολικές επαρχίες της τέως Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας στις οποίες επεκτάθηκαν .

Ξαναρωτάω:
Γιατί ο, κατ εσέ, ανώτατος αρχαιοεληνικός πολιτισμός αυτών των κρατών, δεν επιβίωσε και έσβησε, παρά το ότι σε αυτά το Ισλάμ έφτασε το 700 μ.Χ.;;;;

Τι έχει αναδείξει ο αρχαιοελληνικός πολιτισμός στις περιοχές αυτές, απο το 33 μ.Χ. μέχρι το 700 μ.Χ. που δεν πάτησε ρωμαϊκό πόδι, το οποίο θα μπορούσε να επιβάλλει εκεί, όπως ισχυρίζεσαι, τον Χριστιανισμό, ο οποίος κατέστρεψε, κατ εσέ, τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό;;;

Που είναι τα 700 χρόνια της παρουσίας Ελλήνων που ζούσανε ανάμεσα απο "ελεύθερα πνεύματα", κατ εσέ, δηλαδή ειδωλολάτρες;;;;;

Πόσους ακόμα αιώνες, κατ εσέ, έπρεπε να μην έχουνε σε εκέινα τα μέρη μονοθεϊστική θρησκεία, για να αναδείξουνε οι εκεί Έλληνες, όπως π.χ. εκείνοι της Βακτριανής, πολιτισμό;;;

quote:
Ποιός αυτοκράτορας φίλε Σαμουήλ θα έλεγε όχι σε μια τέτοια πρόταση να έχη μια θρησκεία που συμβουλεύει να υποτασσόμαστε σε όλες τις εξουσίες , γιατί δεν υπάρχει εξουσία που να μην έχει τεθεί από... το Θεό! Όποιος πάλι φέρνει αντιρρήσεις, εναντιώνεται στο ίδιο το θέλημα του Θεού!!

Το πόσο αντιφατικό είναι να λες ότι ο Χριστιανισμός επιβλήθηκε απο τους αυτοκράτορες και χρειάστηκε 300 χρόνια για να καταφέρει αυτή η επιβολή να εκχριστιανίσει μόνο το 10% των υπηκόων της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας, το αντιλαμβάνεσαι;;;;

quote:
Έλα όμως που σε όλα αυτά τα θεάρεστα , χάλαγε την σούπα η Ελληνική κοσμοαντίληψη και φιλοσοφία ; Έπρεπε λοιπόν πάση θυσία να ξεριζωθή και αυτή και οι πιστοί της παλαιάς θρησκείας . Και ούτω και έγένετο , μπήκαν μπροστά τα διατάγματα των Ρωμαίων αυτοκρατόρων όπως του Γιουπράβδα (Ιουστινιανού) και του Θεοδόσιου ! Εκατοντάδες χιλιάδες οι νεκροί , γκρεμισμένα τα ιερά , καμμένες οι βιβλιοθήκες και τα συγγράμματα ενίοτε μαζί με τους συγγραφείς τους από τον όχλο , και όλα αυτά υπό την καθοδήγηση και την επιστασία των επισκόπων . Και έτσι έπεσε για 1100 περίπου χρόνια βαθύ το σκοτάδι του Μεσαίωνα , και θριάμβευσε ο Χριστός και η θρησκεία της αγάπης .

Ενώ απο το 146 π.Χ. (κατάκτηση της Ελλάδας απο Ρωμαίους) μέχρι το 324 μ.Χ. (ίδρυση Κωνσταντινούπολης απο αυτοκράτορα Κωνσταντίνο), δηλαδή 500 χρόνια σχεδόν οι παγανιστές Έλληνες δεν είχανε αφήσει σε χλωρό κλαρί τους Ρωμαίους με τις αλλεπάληλες επαναστάσεις τους ε;;;

Οι Ρωμαίοι ήτανε οι βελούδινοι κατακτητές, ούτε σκοτώσανε, ούτε βιάσανε, ούτε πουλήσανε τους ηττημένους για σκλάβους, ούτε ξαφρίσανε τους θησαυρούς των πόλεων, ούτε παραβιάσανε τους νόμους των ολυμπιακών αγώνων, ούτε εμφύλιους πολέμους κάνανε επι ελληνικού εδάφους. Ζούσανε, σαν πολυθεϊστές και οι δύο, κατακτητές και κατεκτημένοι ειρηνικά και αρμονικά με τους Έλληνες, τους οποίους θεωρούσανε και ανώτερούς τους πολιτιστικά. Κάποια μέρα απόλυτης ειρήνης και αρμονίας του ήρθε ενός αυτοκράτορα να τους κάνει Χριστιανούς, γιατί ..δεν τους ήτανε αρκετά υποταγμένοι;;; Μα αφού τους ήτανε, επαναστικά κινήματα δεν είχανε γίνει γιατί ζούσανε σαν πολυθεϊστές και οι δύο αρμονικά (15 έγιναν επι Τουρκοκρατίας). Θέλανε να επιβάλλουνε τη ρωμαϊκή γλώσσα μέσω του Χριστιανισμού;; ...Μα αφού ο Χριστιανισμός στα ελληνικά διαδίδονταν, αυτό θα έβλαπτε τους ίδιους. Θέλανε να να κάνουνε τι;;

Αντιλαμβάνεσαι πόσα λογικά κενά αναδύονται όσο ανακατέυει κάποιος αυτή την εκδοχή που ισχυρίζεσαι, η οποία ξεπερνάει κατα πολύ το όριο της συνομωσιολογίας;;;


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 09:46:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Βασικά, βροχερή καλημέρα σας απο Λάρισα και φίλτατε μου sesostris,
γιατί παραποιείς τα λεγόμενα μου; Εγώ εία, σεβάσου το μεγάλο ποσοστό
των χριστιανών, γιατί έτδι εκτιθέμεθαστους εχθρούς μας και με αυτή την
έννοια, να μην δείχνεις όχι είσαι, ανθέλλην....
Δεν πιστεύεις ότι πρέπει να προσέχουμε τι λέμε και ειδικά σε τέτοια σοβαρά
για την εθνική υπόσταση μας ζητήματα;Δεν μπορεί να κατηγορούμε τον
χριστιανισμό για επιβολή πλειοψηφίας, όταν η μικροτέρα μειοψηφία, ζητά
ενέργειες κατά του χριστιανικού φρονήματος των Ελλήνων πολιτών...
Περί δημοκρατίας, δεν υπάρχει θέμα, ζούμε σε χώρα δημοκρατίας,
πρόεδρο αρχιεπίσκοπο, είχε η Κύπρος, έκανε λάθος εννοείς; Πρόσεχε
φίλε μου, μη προτρεχέτω η γλώττα τη διανοία...
Περί φόβου κι αναταραχής, προφανώς ήθελες να με κάνεις να γελάσω, πρωί πρωί...
Τι αν φοβηθούμε απο γραφικές κινήσεις; Αυτό που φοβόμαστε, αλλά ελπίζουμε στο
Θεό ότι θαμας βοηθήσει, είναι το τι μπορούν να κάνουν οι ανθελληνικές και
αντιχριστιανικές δυναμεις, μέσω της κερκόπορτας που αφήνουν μερικοί...
Και ο νοών, νοήτω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 14:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος
quote:
Αυτό που φοβόμαστε, αλλά ελπίζουμε στο
Θεό ότι θαμας βοηθήσει, είναι το τι μπορούν να κάνουν οι ανθελληνικές και
αντιχριστιανικές δυναμεις, μέσω της κερκόπορτας που αφήνουν μερικοί...
Και ο νοών, νοήτω...

το μόνο που καταλαβαίνει οποίος έχει νου είναι ότι οι χριστιανοί βλέπουν παντού φανταστικούς εχθρούς και ότι έχουν μπερδέψει την θρησκεία με τον πατριωτισμό
και το καλύτερο μιλάς τρεχα... για κερκόπορτα την στιγμή που όλοι ξέρουν ότι την κερκόπορτα την άφησαν ανοιχτή κάποιοι φανατικοί χριστιανοί που δεν θέλανε την ένωση με τον πάπα να μην πω για τους χιλιάδες μοναχούς που κοιτούσαν τον αφαλό τους αντί να πιάσουν κανένα όπλο για να αποτρέψουν τους τούρκους από το να πάρουν την πόλη

τελικά δεν μου είπατε κατά την κένωση ο χριστός φεύγει από το σώμα η φεύγει μόνο με το αίμα; και αν φεύγει με το αίμα σάμπως τότε θα ήταν καλό να μην δίνουμε αίμα και αν αφήνουμε τους συνανθρώπους μας να πεθαίνουν;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 14:59:08  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:

Χαιρετώ και πάλι

Φίλε Ψηλέ

[quote] Η υποταγή στην προκειμένη περίπτωση δεν σημαίνει υποταγή ενός ανθρώπου κατώτερου στην εξουσία ενός ανώτερου ή που τον θεωρεί ο υποτασσόμενος ως ανώτερο.

Ο Ιησούς υποτάσεται σε ποιούς; Μήπως στην εξουσία κάποιου ανώτερου; Όχι βέβαια.


Άρα η "δική σου" ερμηνεία για το "υποτάσσεται" δεν είναι το συστρατεύεται, αλλά ακολουθεί, αποδέχεται. Όμως...



Φίλε Κωστάκη,
Όχι, η δική μου ερμηνεία δεν διαφέρει από εκείνη του Σαμουήλ, απλά τη διατύπωσα με άλλα λόγια. Το να κάνω τη θέλησή σου, θέλησή μου, δεν σημαίνει επίσης ότι συστρατεύομαι στο πλάι σου; Δεν σημαίνει ότι "ενσωματώνω" τη δική μου θέληση στη δική σου; Γιατί όχι.
Γιατί το "ακολουθώ" ή το "αποδέχομαι" να μην σημαίνει και "συστράτευση" για σένα;

Την παραπομπή του μηνύματός μου που επέλεξες και αναφέρεται σε ένα άλλο παράδειγμα της Γραφής, σου την παράθεσα για να σου δείξω πως το υποτάσσομαι και στις δύο περιπτώσεις δεν δηλώνει υποταγή κατώτερου προς ανώτερο.
Ούτως ή άλλως, το ότι δεν πρόκειται για κάτι τέτοιο, φαίνεται και στη συνέχεια του αποσπάσματος προς Εφεσίους που παράθεσα.

Αν επιμείνουμε, το ξέρω πως μπορούμε να πούμε πολλά διότι μια λέξη μπορεί να επιδέχεται πολλές και διάφορες ερμηνείες πέρα ακόμη και από την ετυμολογία της.

Αυτό, όμως που μας ενδιαφέρει και το οποίο έγινε και το σημείο "τριβής" ποιο είναι;
Είναι αν η επίμαχη φράση "η γυναίκα να υποτάσσεται στον άνδρα", στο συγκεκριμένο εδάφιο της Κ.Δ., δηλώνει ή αφήνει να εννοηθεί ή/και προωθείται κάποια κατωτερότητα της γυναίκας σε σχέση με τον άνδρα.
Για μένα, διαβάζοντας όλη την παράγραφο (που παρέπεμψα), αλλά και έχοντας γνώση της Γραφής στο σύνολό της, δεν βλέπω να δηλώνεται το παραπάνω.

Για σένα;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 16:00:17  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Όχι, η δική μου ερμηνεία δεν διαφέρει από εκείνη του Σαμουήλ, απλά τη διατύπωσα με άλλα λόγια.

Αγαπητοί Ψηλέ και Σαμουήλ. Ως εκπαιδευτικός σας προτείνω την παρακολούθηση ενός ελληνικού σχολείου στο οποίο μπορείτε να μάθετε την ελληνική γλώσσα. Εκεί θα διαπιστώσετε πόσο όμορφη είναι η γλώσσα αυτή και σε πόσες περιπτώσεις μπορεί να σας φανεί πολλαπλά χρήσιμη (π.χ. για να αποφεύγετε τη γελοιοποίηση).

Στο απώτερο μέλλον δε, μετά την αποφοίτησή σας, ίσως γράψετε ομού και ένα "Σύγχρονο Λεξικό Χριστιανικών Όρων" όπου θα δίνετε τα φώτα σας σχετικά με λέξεις που όλος ο κόσμος (των λεξικογράφων συμπεριλαμβανομένων) γνωρίζει τι σημαίνουν εκτός από σας που τις ερμηνεύετε διαφορετικά. Μπορώ μάλιστα να σας δώσω και μια ιδέα να ξεκινήσετε...

υποτάσσω: 1. Συστρατεύομαι (όταν δεν μου βγαίνει η θεωρία). 2. Μένω κάτω από τον Τάσο (αν π.χ. αυτός μένει στο 2ο και γω στον 1ο). 3. (χώρος κενός να συμπληρώσει ο αναγνώστης τη δική του ερμηνεία).

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/11/2008, 16:50:17  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ macedon,
Όταν αρχίσεις να χρησιμοποιείς όλες τις ικανότητες που σου προσφέρουν τα μάτια σου για να διαβάζεις και να κατανοείς αυτό που διαβάζεις, τότε θα δεχθώ να συζητήσω τις προτροπές σου.

Να είσαι καλά.

****Μη νομίσεις πως έχω διανοηθεί ποτέ να κοντράρω εσένα στη γλώσσα, κοτζάμ εκπαιδευτικό. Α πα πα πα πα πα .....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy