ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 13:39:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
libero
Δεν είναι υποχρεωτικό να μαθαίνεις πόσο μάλλον να θεωρείς, που είναι προσωπικό σου θέμα. Δεν σε αναγκάζει κανείς να το λατρεύεις.

Θεωρητικο ειναι αυτο που λες και μονο. Στην πραξη η συγκεκριμενη θρησκεια επιβαλλεται ως αληθεια σε ευαισθητη ηλικια και απο το περιβαλλον και απο το σχολειο. Το ερωτημα ειναι γιατι.
quote:
libero
Προσωπικά δεν νομίζω ότι είναι σωστό να εξεταζόμαστε στα θρησκευτικά. αλλά να έχουμε μαθήματα και για άλλες θρησκείες αλλά και φιλοσοφίας. Όπως η γυμναστική στα σχολεία ως μάθημα για την άσκηση του σώματος ναι μεν υποχρεωτικό αλλά δεν εξετάζεται έτσι και τα θρησκευτικά ως μάθημα για την άσκηση του πνεύματος στα πλαίσια της παιδείας.

Συμφωνω με αυτα που λες. Ετσι θα επρεπε να ειναι. Ομως παλι στην πραξη δεν συμβαινει αυτο. Δεν υπαρχει ιση μεταχειρηση των διαφορων θεολογικων και φιλοσοφικων ιδεων. Το ερωτημα ειναι γιατι.

quote:

quote:
να λατρευω ως θεο εναν εβραιο (αν υποθεσουμε οτι υπηρξε) που ελεγε οτι ηταν η ενσαρκωση ενος θεου εβραικης εμπνευσης.

libero
Σε ενοχλεί μάλλον που ο γιος του θεού κατέβηκε στο Ισραήλ και όχι στην Ελλάδα. Κάπου θα έπρεπε να κατέβει, πώς να το κάνουμε. Ακόμα και οι φιλόσοφοι μιλούσαν για θεό, τι θα πει εβραϊκός και ξε-εβραϊκός θεός. Κάθε λαός προσεγγίζει διαφορετικά το ερώτημα της δημιουργίας του κόσμου. Για κάποιο λόγο υπάρχουμε...

Αυτο που με ενοχλει ειναι γιατι να μου επιβαλλεται απο νηπιο μια εβραικη προσεγγιση στη εννοια του θειου. Τι το καλυτερο ειχαν εβραιοι πχ απο τους Ελληνες;;; Μηπως ηταν ανωτεροι στην φιλοσοφια και την επιστημη;; Εδω γελαει ο καθε πικραμενος.

quote:
libero
Γιατί να μπαίνεις στην διαδικασία να συγκρίνεις τους αρχαίους πολιτισμούς δεν το καταλαβαίνω.

Οριστε;;; Οι πολιτισμοι κρινονται απο τα επιτευματα τους. Η κριση ενοχλει μονο αυτους που ζημιωνονται απο αυτη.
quote:
libero
Ας πούμε ότι ο ελληνικός πολιτισμός είναι ο καλύτερος,

Γιατι το "ας πουμε";;; Μηπως αμφιβαλεις οτι ηταν ανωτερος του εβραικου;;; Περιμενω επιχειρημα.
quote:
libero
ε και λοιπόν τι προτείνεις να κάνουμε. Να καθιερώσουμε την αρχαιοελληνική θρησκεία στα σχολεία? Το ότι ήταν καλύτεροι, δεν κάνει αυτομάτως κι εσένα καλύτερο

Ποτε δεν ειπα κατι τετοιο. Καταρχας δεν υπηρχε θρησκεια στην αρχαιοτητα αλλα θεοι.
Αυτο που ειπα ειναι για την κατευθυνση της ερευνας θεολογικων/φιλοσοφικων αποψεων. Γιατι να επιβαλλονται ως αληθεια θεολογικες/φιλοσοφικες αποψεις εβραικης προελευσης οταν οι εβραιοι ηταν ψαραδες, ξυλουργοι και τσοπανηδες. Και σ' αυτα μετριοι σε συγκριση με αλλους. Αν ενδιαφερομουν για το ψαρεμα και την κτηνοτροφια ισως και να ασχολουμουν με την γνωμη τους. Λεω κατι παραλογο;;
quote:
libero
ίσα, ίσα η συμπεριφορά των αρχαιόφιλων (και γενικά των Ελλήνων) σήμερα, δεν νομίζω να μοιάζει με αυτή των φιλοσόφων μας τότε. (γι’ αυτό και έγραψα τα λόγια του Επίχαρμου πιο πάνω).

Δεν διαφωνω. Η συμπεριφορα καποιων ειναι αυτη που λες. Μαζι σου σ' αυτο.
quote:

quote:
Μηπως μπορει να συγκριθει ο αρχαιος ελληνικος πολιτισμος με τον αρχαιο Ιουδαικο;;;


libero
Εννοείται πως όχι! Κάτι πήγε να κάνει ο Χίτλερ, αλλά τον φάγανε. Σαν να μην έφτανε μόνο αυτό, τον είπαν και παράλογο (και όχι μόνο).

Ωπ! Τι συμβαινει εδω;;; Εγω κανω μια ερωτηση και εσυ παραθετεις την συγκεκριμενη αδικαιολογητη απαντηση που δημιουργει περιεργους συνειρμους και αναλογιες. Ατυχια της στιγμης ή μηπως πρεπει να παρεξηγηθω;; Ρωταω γιατι ελπιζω οτι προκειται για ατυχη εκφραση.

----- --- -------

Edited by - SperanS on 15/05/2007 13:48:07

Edited by - SperanS on 15/05/2007 13:49:48Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2007, 23:57:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:

--------------------------------------------------------------------------------
Αν διάβαζες φίλε libero , και κανένα βιβλίο δεν θα έκανες αυτό το τελευταίο σχόλιο γιατί απλούστατα θα καταλάβαινες πολλά .
--------------------------------------------------------------------------------

Ποια βιβλία θα ΄πρεπε να διαβάσω δηλαδή? Εννοείται πως αν διαβάσω όλα τα βιβλία του Λιακόπουλου, του Βελόπουλου του Α. Γεωργιάδη κ.α. είναι πιθανό να επηρεαστώ ή να πορωθώ . Όπως αν διάβαζα και όλα τα χριστιανικά βιβλία, τα βουδιστικά και ούτο καθ’ εξής. Να κάνω δηλαδή πλύση εγκεφάλου στον εαυτό μου, εε όχι, δεν είμαι και τόσο μαζοχιστής.
libero


Μιά απορία φίλε libero , εκτός από το δελτίο της αστυνομικής σου ταυτότητας τι άλλα έντυπα έχεις διαβάσει :::

quote:
Άλλη δουλειά δεν είχα, να παρακολουθώ το καθετί που θα πει ο Χριστόδουλος. Αυτά τα κάνουν οι αρχαιόπλικτοι για να ταΐσουν τον φανατισμό και το μίσος τους διαβάζοντας συγκεκριμένα βιβλία και «κολλώντας» σε συγκεκριμένα λόγια. Από όσα έχω δει στις ειδήσεις τον Χριστόδουλο, δεν άκουσα τίποτα παρόμοιο. Λέει κι από πάνω πως, ελληνισμός και χριστιανισμός πάνε μαζί πως γίνεται να τους βρίζει
Τον "Ιονέσκο" τον έκανες λουλούδι . Εν πάσει περιπτώσει , αν αντιπαρέλθουμε τους πύρινους λόγους του κατά των αρχαιοθρήσκων συμπολιτών μας , ο Ελληνικός τρόπος σκέψης και κοσμοθέασης , όχι μόνο δεν έχει καμμία σχέση με τον Ιουδαϊκό , και κατ'επέκταση με τον Χριστιανικό που αποτελεί συνέχεια του πρώτου , αλλά είναι και τελείως αντίθετος . Το ότι τους εξομοιώνει λοιπόν, είναι κι'αυτό ύβρις .
quote:
Δεν ήξερα ότι οι άλλες χώρες δεν χρηματοδοτούν τις θρησκείες. Γιατί σε ενοχλεί το ότι χρηματοδοτείται η εκκλησία? Δεν σε ενοχλεί ότι έχουμε μια κολοβή δημοκρατία και σε ενοχλεί η μη εφαρμογή συγκεκριμένου νόμου. Και αφού χρηματοδοτεί το κράτος την εκκλησία θα πολεμήσουμε την εκκλησία. Μπράβο λογική. Η ζήλια είναι και αυτή Αρετή?
Το τί είδους δημοκρατία επιλέγουμε το καθορίζουν κάθε φορά οι Έλληνες ψηφοφόροι .
Όσο για την χρηματοδότηση της εκκλησίας , δεν θα με ενοχλόύσε καθόλου αν από την καταβολή φόρων , εσάς των ορθοδόξων χριστιανών , παρεκρατείτο κατ' έτος ένα ποσοστό φόρου υπέρ της εκκλησίας .
Οι υπόλοιποι , άθρησκοι , άθεοι , μουσουλμάνοι , καθολικοί , προτεστάντες κλπ Έλληνες γιατί να τους εκτρέφουν από το υστέρημά τους δίχως κανένα όφελος ;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 00:07:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
quote:
Αυτο που με ενοχλει ειναι γιατι να μου επιβαλλεται απο νηπιο μια εβραικη προσεγγιση στη εννοια του θειου. Τι το καλυτερο ειχαν εβραιοι πχ απο τους Ελληνες;;; Μηπως ηταν ανωτεροι στην φιλοσοφια και την επιστημη;; Εδω γελαει ο καθε πικραμενος.

Αγαπητέ, οι εβραίοι δεν είχαν τίποτε καλύτερο. Είχαν πολλά χειρότερα.
Το Χριστό θα τον συνέφερε να έλθει στην ελλάδα να κηρύξει. Απλά εδώ θα έπινε ένα κόνιο και δεν θα τραβούσε όλες αυτές τις ηλίθιες τιμωρίες των βαρβαρικών λαών. Ήξερε και όμως το έκανε.
Αλλά ήθελε να σώσει όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτου φυλής και θρησκεύματος. Οι πιο δύσκολοι να σωθούν ήσαν οι εβραίοι. Ισως είναι κατά την έννοια απο πλευράς χριστιανισμού ο πιό αμαρτωλός λαός στον πλανήτη.
Δεν έχουμε δει αλλού λαό που να τον τρέφει ο θεός με μάνα εξ ουρανού και μέσα σε ένα μήνα που τους εγκατέλειψε ο Μωυσής για να πάρει τις 10 εντολές να έχουν φτιάξει άγαλμα του βαάλ. Το πως πρόλαβαν και συνεννοήθηκαν και δώρισαν τα δαχτυλίδια τους για να φτιάξουν το άγαλμα του θεού των ανθρωποθυσιών είναι ιστορικό αίνιγμα.
Ο ίδιος ο Μωυσής , άνθρωπος γαλουχημένος την σοφία παιδιόθεν από αιγύπτιους ιερείς , τους ίδιους ιερείς που δίδαξαν τον Πυθαγόρα, αγανάκτησε τόσο πολύ με τον ιουδαικό λαό που έσπασε τις πλάκες των 10 εντολών.

Σήμερα βλέπουμε τους αρχαίους σοφούς στον πρόναο μοναστηριών.
Δεν βλέπουμε τον Μέγα Μωυσή, τον ισραήλ ή την ρουθ.

Ας επιστρέψουμε στην πραγματικότητα.
Σήμερα στην Ελλάδα έχουμε τους χαμηλότερους μισθούς στην Ευρώπη.

Η ελλάδα του αρχαίου κάλλους γονατίζει και υποκλίνεται μπροστά στα ανεπτυγμένα κράτη.

Γιατί οι έλληνες άγιοι της βουλής προλαβαίνουν πάντα να ριμάξουν ταμεία συντάξεων και κοινωνικών ασφαλίσεων.
Κατά τα άλλα ο χριστιανισμός μας μάρανε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 09:12:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
quote:

Όσο για την χρηματοδότηση της εκκλησίας , δεν θα με ενοχλόύσε καθόλου αν από την καταβολή φόρων , εσάς των ορθοδόξων χριστιανών , παρεκρατείτο κατ' έτος ένα ποσοστό φόρου υπέρ της εκκλησίας .
Οι υπόλοιποι , άθρησκοι , άθεοι , μουσουλμάνοι , καθολικοί , προτεστάντες κλπ Έλληνες γιατί να τους εκτρέφουν από το υστέρημά τους δίχως κανένα όφελος ;



Σχετικό με το παραπάνω , το εξής υποθετικό σενάριο :
Ύστερα από δημοψήφισμα , Νόμο , Π.Δ, κ.λ.π. γίνεται πραγματικότητα ο χωρισμός Εκκλησίας και Κράτους . Συγχρόνως με διάταξη καθορίζεται ότι η μισθοδοσία , τα έξοδα κ.λ.π. της Εκκλησίας θα χρηματοδοτούνται άμεσα και ΧΩΡΙΑ από την κανονική φορολογία τους , από...όσους δηλώσουν εγγράφως Χριστιανοί , και σε ποσοστό π.χ. 5% του φορολογητέου εισοδήματος του καθένα .
Πόσο φαντάζεστε ότι θα ήταν πλέον το περίφημο 98% των επισήμως ονομαζόμενων Χριστιανών ;
1 . Θα παρέμενε το ίδιο
2 . Θα έφτανε το 100%
3 . Θα μειωνόταν (και πόσο ;)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 09:16:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10
Ξέχασανα προσθέσω στα προηγούμενο post :
4 . Οι ύβρεις κατά των Ελλήνων θα απαλείφονταν από τα ιερά βιβλία , θα
παρέμεναν ως έχουν , ή θα αυξάνονταν ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 09:52:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
dimitris2: Αγαπητέ, οι εβραίοι δεν είχαν τίποτε καλύτερο. Είχαν πολλά χειρότερα.
Το Χριστό θα τον συνέφερε να έλθει στην ελλάδα να κηρύξει. Απλά εδώ θα έπινε ένα κόνιο και δεν θα τραβούσε όλες αυτές τις ηλίθιες τιμωρίες των βαρβαρικών λαών. Ήξερε και όμως το έκανε.


Τα χειρότερα που είχε ο λαός Ισραήλ ήταν ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, ο Μωυσής! Η υπόσχεση του Μεσσία δόθηκε στον λαό Ισραήλ! Η μητέρα του Μεσσία ήταν και αυτή Ισραήλ! Οι μαθητές του Μεσσία, Ισραήλ και αυτοί! Ο απόστολος των εθνών Ισραηλίτης. Για να δούμε τι λέει για αυτό το θέμα στην επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 9

«1Tην αλήθεια λέω ως άνθρωπος του Xριστού, δε λέω ψέματα, πράγμα που το επιβεβαιώνει και η συνείδησή μου με την ενέργεια του Aγίου Πνεύματος, 2ότι υπάρχει μεγάλη λύπη και πόνος αδιάκοπος στην καρδιά μου. 3Kαι θα ευχόμουν πραγματικά να καταδικαστώ εγώ ο ίδιος σε αποχωρισμό από το Xριστό, αντί για τους αδελφούς μου, τους ομοαίματους συμπατριώτες μου, 4που είναι Iσραηλίτες, στους οποίους και δόθηκε το προνόμιο της υιοθεσίας και η δόξα και οι διαθήκες και η νομοθεσία και το προνόμιο της λατρείας και οι υποσχέσεις. 5Aυτοί είναι οι απόγονοι των πατριαρχών και απ’ αυτούς προήλθε, ως προς την ανθρώπινη φύση του, ο Xριστός, που είναι όλων των ανθρώπων Θεός ευλογητός στους αιώνες. Aμήν.»

Κεφάλαιο 11
«1Λέω λοιπόν: Mήπως απέρριψε ο Θεός το λαό του; Όχι βέβαια! Γιατί κι εγώ είμαι Iσραηλίτης, απόγονος του Aβραάμ, από τη φυλή του Bενιαμίν. 2Δεν απέρριψε ο Θεός το λαό του, που τον γνώριζε από πριν. Ή μήπως δεν ξέρετε τι λέει η Γραφή για τον Hλία, καθώς αυτός απευθύνεται στο Θεό εναντίον του λαού Iσραήλ λέγοντας: 3“Kύριε, τους προφήτες σου τους σκότωσαν και τα θυσιαστήριά σου τα γκρέμισαν συθέμελα. Kι απέμεινα εγώ μόνος και ζητούν να σκοτώσουν κι εμένα”; 4Aλλά ποια είναι η απάντηση που του δίνεται μέσω θείας αποκάλυψης; “Διατήρησα για τον εαυτό μου ένα υπόλοιπο από εφτά χιλιάδες άντρες, που δεν προσκύνησαν το Bάαλ”. 5Έτσι, λοιπόν, και τώρα, έχει ξεχωριστεί ένα υπόλοιπο ατόμων με παροχή χάρης. 6Kι αφού είναι με παροχή χάρης, γίνεται φανερό πως δε στηρίζεται στα έργα, γιατί τότε η χάρη παύει πια να είναι χάρη. Kι αν αποτελεί ανταμοιβή έργων, τότε δεν υπάρχει πια χάρη, επειδή τότε το έργο της χάρης δε θα ήταν πια έργο χάρης. 7Ποιο είναι, λοιπόν, το συμπέρασμα; Eκείνο που επίμονα επιδιώκει ο Iσραήλ δεν το πέτυχε, το πέτυχαν όμως οι εκλεκτοί δεχόμενοι τη χάρη του Θεού. Aντίθετα, οι υπόλοιποι σκληρύνθηκαν, 8όπως λέει η Γραφή: “Tους έδωσε ο Θεός πνεύμα αδρανές. Tους έδωσε μάτια που να μη βλέπουν και αφτιά που να μην ακούνε μέχρι και τη σημερινή εποχή”. 9Kι ο Δαβίδ λέει: “Tο φαγοπότι τους ας μετατραπεί σε παγίδα και σε δόλωμα αιχμαλώτισης και σε αιτία πτώσης και σε μέσο ανταπόδοσής τους. 10Aς σκοτιστούν τα μάτια τους για να μη βλέπουν, και τη ράχη τους κύρτωσέ την για πάντα”.
11Pωτώ λοιπόν: Mήπως έφταιξαν σκόπιμα, θέλοντας να πέσουν; Aποκλείεται! Aλλά με αφορμή το δικό τους παράπτωμα η σωτηρία προσφέρθηκε στους εθνικούς, ώστε να παρακινηθούν αυτοί σε ζήλεια. 12Kι αν το δικό τους παράπτωμα μεταβλήθηκε σε πλουτισμό του κόσμου, και η δική τους ήττα μεταβλήθηκε σε πλουτισμό των εθνικών, πόσο περισσότερος πλουτισμός θα είναι στ’ αλήθεια η ολοκληρωτική επιστροφή τους; 13Aυτά, βέβαια, τα λέω σε σας τους εθνικούς - γιατί, μια και είμαι απόστολος για τους εθνικούς, στην αποστολή μου δίνω προτεραιότητα - 14μήπως και κεντρίσω τη ζήλεια αυτών, των οποίων κομμάτι της σάρκας τους είμαι κι εγώ, κι οδηγήσω στη σωτηρία μερικούς απ’ αυτούς. 15Γιατί, αν ο παραγκωνισμός τους έγινε αιτία για τη συμφιλίωση του κόσμου με το Θεό, τι άλλο θα σήμαινε η αποδοχή τους, παρά πραγματική νεκρανάσταση;
16Kι αν η πρώτη ύλη είναι άγια, άγιο θα είναι και το παράγωγό της. Kι αν η ρίζα είναι άγια, άγια θα είναι και τα κλαδιά. 17Kι αν μερικά από τα κλαδιά κόπηκαν και στη θέση τους μπολιάστηκες εσύ που ήσουν αγριελιά, κι άρχισες να συμμετέχεις στη ζωή που παρέχει η ρίζα και το πάχος της ελιάς, 18μην περηφανεύεσαι σε βάρος τους. Kι αν περηφανεύεσαι σε βάρος τους, τότε μάθε πως δεν είσαι εσύ που κρατάς τη ρίζα, αλλά η ρίζα κρατάει εσένα. 19Θα πεις βέβαια: “Aποκόπηκαν τα κλαδιά για να μπολιαστώ εγώ”! 20Σωστά! Eξαιτίας της απιστίας τους αποκόπηκαν. Aντίθετα, εσύ έχεις στεριωθεί χάρη στην πίστη. Mην περηφανεύεσαι, μα να είσαι πάρα πολύ προσεκτικός. 21Γιατί, αν ο Θεός δε λογάριασε τα φυσικά κλαδιά, μήπως δε λογαριάσει ούτε εσένα.
22Έχε υπόψη σου, λοιπόν, τόσο την καλοκαγαθία όσο και την αυστηρότητα του Θεού. Aυστηρότητα απέναντι σ’ εκείνους που έχουν πέσει, καλοκαγαθία απέναντι σε σένα - αν βέβαια, μείνεις σταθερά μέσα στα πλαίσια της καλοκαγαθίας αυτής. Γιατί διαφορετικά κι εσύ θ’ αποκοπείς! 23Όμως το ίδιο κι εκείνοι, αν δεν επιμείνουν στην απιστία, θα μπολιαστούν ξανά, γιατί έχει τη δύναμη ο Θεός να τους μπολιάσει και πάλι. 24Kι επιτέλους, αν εσύ που κόπηκες από το ελαιόδεντρο, που από τη φύση του ήταν άγριο, και μπολιάστηκες, ενάντια στη φύση, στο ήμερο ελαιόδεντρο, πόσο λοιπόν πιο σίγουρο είναι πως θα μπολιαστούν κι αυτοί ξανά στην ελιά, στην οποία από τη φύση τους ανήκουν; 25Γιατί δε θέλω να σας διαφεύγει, αδελφοί, τούτο το θαυμαστό και ακατάληπτο γεγονός - για να μη νομίζετε πως τα ξέρετε όλα - ότι σε ένα τμήμα του λαού Iσραήλ επήλθε σκλήρυνση, μέχρι που να μπει η ολότητα των εθνικών στη βασιλεία του Θεού. 26Kι ύστερα απ’ αυτό, ολόκληρος ο λαός του Iσραήλ θα σωθεί, όπως έχει προφητευθεί: “Θα έρθει από τη Σιών ο Λυτρωτής και θ’ απομακρύνει τις ασέβειες από τον Iακώβ. 27Kαι τούτη θα είναι η διαθήκη μου σ’ αυτούς, όταν εξαλείψω τις αμαρτίες τους”. 28Kι όσο αφορά, βέβαια, το Eυαγγέλιο, έγιναν εχθροί εξαιτίας σας, αλλά όσο αφορά την εκλογή του Θεού, είναι αγαπητοί χάρη στους προπάτορές τους. 29Γιατί είναι πράγματι αμετάκλητες οι δωρεές και η κλήση του Θεού. 30Όπως ακριβώς είχατε αρνηθεί κι εσείς κάποτε να υπακούσετε στο Θεό, και τώρα ελεηθήκατε με αφορμή τη δική τους ανυπακοή. 31Παρόμοια κι αυτοί αρνήθηκαν να υπακούσουν τώρα, έτσι που, με αφορμή το έλεος που παρασχέθηκε σε σας, να ελεηθούν κι αυτοί. 32Γιατί ο Θεός συμπεριέλαβε όλους μέσα στην κατηγορία των ενόχων ανυπακοής, για να ελεήσει όλους.
33Aλήθεια, τι βάθος απροσμέτρητο πλούτου και σοφίας και γνώσεως Θεού! Πόσο ανεξερεύνητες είναι οι βουλές του Θεού και πόσο ανεξιχνίαστες οι μέθοδοί του! 34Ποιος, στ’ αλήθεια, γνώρισε ποτέ τη σκέψη του Kυρίου; Kαι ποιος έγινε ποτέ σύμβουλός του; 35Ή ποιος του έδωσε πρώτος κάτι, ώστε να του γίνει ανταπόδοση; 36Γιατί απ’ αυτόν πηγάζουν, απ’ αυτόν συντηρούνται και σ’ αυτόν καταλήγουν τα πάντα! Σ’ αυτόν ανήκει η δόξα στους αιώνες! Aμήν.»

Καλημέρα σας!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 18:04:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
dimitris:
Δεν έχουμε δει αλλού λαό που να τον τρέφει ο θεός με μάνα εξ ουρανού και μέσα σε ένα μήνα που τους εγκατέλειψε ο Μωυσής για να πάρει τις 10 εντολές να έχουν φτιάξει άγαλμα του βαάλ. Το πως πρόλαβαν και συνεννοήθηκαν και δώρισαν τα δαχτυλίδια τους για να φτιάξουν το άγαλμα του θεού των ανθρωποθυσιών είναι ιστορικό αίνιγμα.
Ο ίδιος ο Μωυσής , άνθρωπος γαλουχημένος την σοφία παιδιόθεν από αιγύπτιους ιερείς , τους ίδιους ιερείς που δίδαξαν τον Πυθαγόρα, αγανάκτησε τόσο πολύ με τον ιουδαικό λαό που έσπασε τις πλάκες των 10 εντολών.

Πρωτού βιαστούν να κατηγορήσουν τον αιμοβόρο θεό των Εβραίων που ήθελε να σφάξει όλους τους υπόλοιπους λαούς που λάτρευαν ξένους θεούς ... ΑΣ ΔΟΥΝ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΣΟΙ ΘΕΟΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΙΔΩΛΟΛΑΤΡΙΚΟΙ ΤΥΠΟΥ ΒΑΑΛ.
ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΒΑΑΛ ΟΙ ΧΑΝΑΝΑΙΟΙ ΘΥΣΙΑΖΑΝ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΑΙΜΑ ΤΟΥΣ ΣΤΟΝ ΘΕΟ. Στο εδάφιο (Ψαλμ 105, 3 7)αναφέρεται καθαρά οτι οι Χαναναίοι θυσίαζαν τα παιδιά τους στα είδωλα γι'αυτό ο Θεός ζήτησε απο τους Ισραηλίτες να τους διώξουν απο την γή (Δευτ. 7,2)
Μιά Χαναανίτικη επιγραφή που βρέθηκε κοντά στην Ugarit αναφέρει
"Ένα πρωτότοκο ώ Βαάλ θα θυσιάσουμε
Ένα παιδί θα εκπληρώσουμε"
(A. Herdner, Nouveau Textes Alphabetiques de Ras Shamra Ugaritica, VIII Paris, 1978 σελ.31 -33)
Αμορραίοι, Χεταίοι, Ιεβουσαίοι, Ευβαίοι στην Παλαιστίνη λάτρευαν τον Βαάλ και την σύζυγο του Αστεράθ. Εισήχθη στην Ελλάδα σάν Βήλ. Ο Ιάμβλιχος λέει οτι οι Έλληνες "πήραν τα ονόματα των θεών απο τις ιερές χώρες μετα της οικίας γλώττης αυτά συνεμίξαντες παρέδωσιν ημίν" 7.4.35
ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΜΩΥΣΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΘΕΩΝ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Τρίτοξον
Νέο Μέλος

Greece
31 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 20:28:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Τρίτοξον
Ολη η συζήτηση γίνεται περί όνου σκιάς.
Έλλην σήμαινε εθνικός, εθνικός σήμαινε μη χριστιανός. Τον καιρό που γράφτηκαν τα ευαγγέλια και οι έγιναν οι οικουμενικές σύνοδοι, η κυρίαρχη θρησκεία ήταν μία συγκριτική θρησκεία που περιελάμβανε στοιχεία από την αρχαία Ελληνική, την αρχαία Αιγυπτιακή και άλλες θρησκείες (βλ. Ερμής ο Τρισμέγιστος, Απολλώνιος ο Τυανεύς, κ.λ.π.). Με λίγα λόγια όλα ήταν αχταρμάς και ο καθένας πίστευε ό,τι ήθελε. Η χριστιανική εκκλησία με το άψογο management που τη διακρίνει ήλθε να εισάγει την έννοια του δόγματος, κάτι το οποίο την έχει κρατήσει ζωντανή επί 2 χιλιετίες. Ποιος άλλος μη κρατικός οργανισμός έχει αντέξει τόσο πολύ; Καταδίκασε λοιπόν όχι μόνο τους μη Χριστιανούς αλλά και όσους ναι μεν αποδέχονταν το κύρηγμα του Ιησού αλλά προσπαθούσαν να το ερμηνεύσουν διαφορετικά από ότι οι άγιοι πατέρες ήθελαν (βλ. Αριανισμός) αφού τέτοιες ερμηνείες είχαν προκύψει από ορθολογική φιλοσοφία. Και εφόσον ο ορθολογισμός είχε ως κύριους εκπροσώπους του τους Έλληνες και την Ελληνική φιλοσοφία, γι'αυτό και καταδίκαζαν τους Έλληνες και όχι π.χ. τους Ρωμαίους ή τους Αιγύπτιους ή τους δενξέρωγωποιους.

Κάποια στιγμή κάποιος είπε ότι εκ του πονηρού οι Έλληνες τον καιρό του Βυζαντίου ονομάστηκαν Ρωμαίοι. Θα ήθελα να κάνω 2 παρατηρήσεις εδώ.
1. το 212 μΧ με διάταγμα του Ρωμαίου - Αραβικής καταγωγής είναι η αλήθεια - Αυτοκράτορα Καρακάλα δόθηκε σε όλους τους ελεύθερους ανθρώπους της Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας η ιδιότητα του Ρωμαίου πολίτη. Το 330 μΧ ο Ρωμαίος - γνήσιος - Αυτοκράτορας Κωνσταντίνος ιδρύει τη 'Νέα Ρώμη' και μεταφέρει την Πρωτεύουσα της Αυτοκρατορίας εκεί. Το 395 μΧ ο Αυτοκράτορας Θεοδόσιος ΄με τον θάνατό του χωρίζει την Αυτοκρατορία σε Δυτική και Ανατολική. Ε... 183 χρόνια μετά, ναι, οι Έλληνες είχανε συνηθίσει να αυτοαποκαλούνται Ρωμαίοι, να αποκαλούν την Αυτοκρατορία τους "Ρωμαίων Βασιλεία" (ενώ οι Δυτικοί την ονόμαζαν Imperium Grecorum - Αυτοκρατορία Ελλήνων), και απέφευγαν μάλιστα να αποκαλούν τον Καρλομάγνο Imperator Romanorum όπως είχε κάνει ο ποντίφικας αλλά τον αποκαλούσαν σκέτο Imperator. Επί περίπου 1000 χρόνια οι Έλληνες είχαμε μια Αυτοκρατορία την οποία τώρα την ονομάζουμε "Βυζαντινή" και τους εαυτούς μας Έλληνες; Δηλαδή αν δεν είμασταν εμείς οι Ρωμαίοι, ποιοι ήτανε; Οι λομβαρδοβάνδαλοούννοι κάτοικοι της Ρώμης; Οι Γερμανόφωνοι κάτοικοι της 'Αγίας Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας'; Μην τρελλαθούμε κιόλας...

2. Ποιος είπε ότι οι Ρωμαίοι δεν ήταν Έλληνες; Για ψάξτε λίγο το θέμα και θα ξαφνιαστείτε πάρα πολύ - υπάρχουν πάρα πολλά στοιχεία.

0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris2
Πλήρες Μέλος


1364 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 22:26:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris2
Αγαπητέ snoopy ,
Οταν οι εβραίοι ήσαν υπόδουλοι στους αιγυπτίους κατοικούσαν άλλοι λαοί την γη της Χαναάν. Δυστυχώς με ανθρωποθυσίες ασχολούνταν όλοι οι λαοί της ευρύτερης περιοχής.
Άλλα χρόνια τότε. Και στην Ελλάδα γινόσαν τα ίδια . (Αναφέρομαι στα πολύ παλιά για να μη θίγεται μια μερίδα του φόρουμ)
Το ότι δεν έκαναν οι εβραίοι ανθρωποθυσίες δεν συνέβη γιατί ήσαν τα καλά παιδιά της εποχής. Τα χειρότερα ήσαν. Αν δεν ήταν από πάνω τους συνέχεια ο Μωυσής και άλλοι θρησκευτικοί ηγέτες θα είχαν γίνει το χειρότερο κράτος των εθνών. Είναι πασιφανές γιατί στη μακρόχρονη ιστορία τους ποτέ δεν θυσίασαν αλλά παραλίγο να θυσιάσουν όταν τους άφησε μόνους τους για 40 ημέρες ο Μωυσής.

Ο Θεός σαν άχρονος έβλεπε μπροστά του τα γεγονότα του μέλλοντος.
Επειδή ήλθε να σώσει το απολωλός γιαυτό και διάλεξε τη φυλή των ανθρώπων που θα ήταν πιο απολωλός αν δεν την συγκρατούσε με κάποιους τρόπους. Δεν είναι αντισημιτικό αυτό που γράφω γιατί με την επιλογή αυτή του Θεού το έθνος του Ισραήλ ανέδειξε Ιωάννη και Ηλία κα μεγάλους άνδρες.

Μετά την έλευση του Ιησού, βλέπουμε την εκκλησία σαν να τα έχει βάλει τρόπον τινά με το γένος των εβραίων αφού αυτοί αντί του μάννα εκίνησαν την πέτραν κατά του ευεργέτου.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 23:35:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
λέει ο Δημήτρης2

quote:
Αγαπητέ, οι εβραίοι δεν είχαν τίποτε καλύτερο. Είχαν πολλά χειρότερα.
Το Χριστό θα τον συνέφερε να έλθει στην ελλάδα να κηρύξει. Απλά εδώ θα έπινε ένα κόνιο και δεν θα τραβούσε όλες αυτές τις ηλίθιες τιμωρίες των βαρβαρικών λαών. Ήξερε και όμως το έκανε.
Αλλά ήθελε να σώσει όλους τους ανθρώπους ανεξαρτήτου φυλής και θρησκεύματος. Οι πιο δύσκολοι να σωθούν ήσαν οι εβραίοι. Ισως είναι κατά την έννοια απο πλευράς χριστιανισμού ο πιό αμαρτωλός λαός στον πλανήτη.
Δεν έχουμε δει αλλού λαό που να τον τρέφει ο θεός με μάνα εξ ουρανού και μέσα σε ένα μήνα που τους εγκατέλειψε ο Μωυσής για να πάρει τις 10 εντολές να έχουν φτιάξει άγαλμα του βαάλ. Το πως πρόλαβαν και συνεννοήθηκαν και δώρισαν τα δαχτυλίδια τους για να φτιάξουν το άγαλμα του θεού των ανθρωποθυσιών είναι ιστορικό αίνιγμα.
Ο ίδιος ο Μωυσής , άνθρωπος γαλουχημένος την σοφία παιδιόθεν από αιγύπτιους ιερείς , τους ίδιους ιερείς που δίδαξαν τον Πυθαγόρα, αγανάκτησε τόσο πολύ με τον ιουδαικό λαό που έσπασε τις πλάκες των 10 εντολών.

ΑΠ: Εβραίοι είστε κατά κάποιον τρόπο όλοι εσείς οι Χριστιανοί !
Εβραίος είναι ο αιμοβόρος Θεός σας της Παλαιάς Διαθήκης. Εβραίοι είναι οι προφήτες, οι Άγιοι ή Δίκαιοί σας, Εβραίος είναι ο περιούσιος λαός σας ! Εβραίος είναι ο Ιησούς και οι Απόστολοι. Εβραία η Παναγία !

Όλοι οι Χριστιανοί είναι πνευματικά παιδιά της Εβραικής κουλτούρας. Αγαπούν την Εβραική ιστορία ! Θεωρούν προπάτορές τους τον Αβραάμ και τον Ισαάκ !! (Ανατριχίλα !!)
............................

Ήθελε λοιπόν ο Εβραίος Υιός του Εβραίου πατέρα θεού να σώσει τους λαούς της Γής και εμφανίστηκε μόνο σε Εβραίους αρνούμενος να μετακινηθεί εκτός Εβραικής επικράτειας !! (Εάν θεωρείς ότι αυτό είναι λογικό τότε πες μας τι πίνεις !)

Έτρωγε μάννα εξ ουρανού ο Εβραικός λαός !! Σύμφωνα βέβαια με την Βίβλο που γράφτηκε από το Εβραικό Ιερατείο για τον Εβραικό λαό. Αυτό τα λέει όλα.

Άνοιξε τα μάτια σου φίλε Δημήτρη, η αλήθεια είναι μπροστά σου.

Edited by - Vasiliscm on 16/05/2007 23:39:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2007, 23:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
απλά βγάλε τις παρωπίδες της Εβραϊκής-Χριστιανικής κουλτούρας και θα την δεις !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 00:52:28  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Όλοι οι Χριστιανοί είναι πνευματικά παιδιά της Εβραικής κουλτούρας. Αγαπούν την Εβραική ιστορία ! Θεωρούν προπάτορές τους τον Αβραάμ και τον Ισαάκ !! (Ανατριχίλα !!)


Βασίλη,
Εσύ μπορεί να ανατριχιάζεις, αλλά όποιος διαβάζει τις αστοχίες σου δεν μπορεί να μη γελάσει!
Ενημερώσου και λίγο βρε Βασίλη πριν πάρεις το κουβαδάκι με τη λάσπη!!
Φιλικά σου το λέω για να μην εκτίθεσαι.

***Για σκέψου λίγο, Ποιανού Προπάτορες είναι ο Αβραάμ και ο Ισαάκ;
Αν το βρεις κερνάω καφεδάκι!!!

Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις πρώτος εσύ τις παρωπίδες που σου φόρεσαν και ύστερα να συμβουλέψεις τους άλλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 02:00:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
Όσο για την χρηματοδότηση της εκκλησίας , δεν θα με ενοχλόύσε καθόλου αν από την καταβολή φόρων , εσάς των ορθοδόξων χριστιανών , παρεκρατείτο κατ' έτος ένα ποσοστό φόρου υπέρ της εκκλησίας .
Οι υπόλοιποι , άθρησκοι , άθεοι , μουσουλμάνοι , καθολικοί , προτεστάντες κλπ Έλληνες γιατί να τους εκτρέφουν από το υστέρημά τους δίχως κανένα όφελος ;

--------------------------------------------------------------------------------


Σχετικό με το παραπάνω , το εξής υποθετικό σενάριο :
Ύστερα από δημοψήφισμα , Νόμο , Π.Δ, κ.λ.π. γίνεται πραγματικότητα ο χωρισμός Εκκλησίας και Κράτους . Συγχρόνως με διάταξη καθορίζεται ότι η μισθοδοσία , τα έξοδα κ.λ.π. της Εκκλησίας θα χρηματοδοτούνται άμεσα και ΧΩΡΙΑ από την κανονική φορολογία τους , από...όσους δηλώσουν εγγράφως Χριστιανοί , και σε ποσοστό π.χ. 5% του φορολογητέου εισοδήματος του καθένα .
Πόσο φαντάζεστε ότι θα ήταν πλέον το περίφημο 98% των επισήμως ονομαζόμενων Χριστιανών ;
1 . Θα παρέμενε το ίδιο
2 . Θα έφτανε το 100%
3 . Θα μειωνόταν (και πόσο ;)
D.P.J. 10


Να είσαι σίγουρος φίλε D.P.J. 10 , οτι θα έψαχνες να βρης χριστιανό , σαν τον Διογένη με το φανάρι
quote:

Τα χειρότερα που είχε ο λαός Ισραήλ ήταν ο Αβραάμ, ο Ισαάκ, ο Ιακώβ, ο Μωυσής! Η υπόσχεση του Μεσσία δόθηκε στον λαό Ισραήλ! Η μητέρα του Μεσσία ήταν και αυτή Ισραήλ! Οι μαθητές του Μεσσία, Ισραήλ και αυτοί! Ο απόστολος των εθνών Ισραηλίτης. Για να δούμε τι λέει για αυτό το θέμα στην επιστολή προς ΡΩΜΑΙΟΥΣ
Κεφάλαιο 9

«1Tην αλήθεια λέω ως άνθρωπος του Xριστού, δε λέω ψέματα, πράγμα που το επιβεβαιώνει και η συνείδησή μου με την ενέργεια του Aγίου Πνεύματος, 2ότι υπάρχει μεγάλη λύπη και πόνος αδιάκοπος στην καρδιά μου. 3Kαι θα ευχόμουν πραγματικά να καταδικαστώ εγώ ο ίδιος σε αποχωρισμό από το Xριστό, αντί για τους αδελφούς μου, τους ομοαίματους συμπατριώτες μου, 4που είναι Iσραηλίτες, στους οποίους και δόθηκε το προνόμιο της υιοθεσίας και η δόξα και οι διαθήκες και η νομοθεσία και το προνόμιο της λατρείας και οι υποσχέσεις. 5Aυτοί είναι οι απόγονοι των πατριαρχών και απ’ αυτούς προήλθε, ως προς την ανθρώπινη φύση του, ο Xριστός, που είναι όλων των ανθρώπων Θεός ευλογητός στους αιώνες. Aμήν.» κλπ.....
el.elyon


Άρα καθαρά εβραϊκή υπόθεση , εμείς τι δουλειά έχουμε ;;;;;
Και κάτι άλλο ακόμα για να ακριβολογούμε . Η επιστολή αυτή δεν απευθυνόταν στους Ρωμαίους αλλά στην Εβραϊκή κοινότητα των "Μεσιανιστών" της Ρώμης .
quote:
Αμορραίοι, Χεταίοι, Ιεβουσαίοι, Ευβαίοι στην Παλαιστίνη λάτρευαν τον Βαάλ και την σύζυγο του Αστεράθ. Εισήχθη στην Ελλάδα σάν Βήλ. Ο Ιάμβλιχος λέει οτι οι Έλληνες "πήραν τα ονόματα των θεών απο τις ιερές χώρες μετα της οικίας γλώττης αυτά συνεμίξαντες παρέδωσιν ημίν" 7.4.35
ΜΗΠΩΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΟΛΥ ΚΑΚΟΣ ΜΩΥΣΗΣ ΕΒΡΑΙΟΣ ΕΝΤΟΛΟΔΟΧΟΣ ΤΟΥ ΓΙΑΧΒΕ ΕΙΧΕ ΛΙΓΟ ΔΙΚΙΟ ΟΤΑΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΩΝ ΘΕΩΝ?
snoopy
Ο Μωϊσής φίλε snoopy , σύμφωνα με το Γιάννη Κορδάτο , αλλά και με άλλους ιστορικούς , δεν ήταν Εβραίος , αλλά Αιγύπτιος μονοθεϊστής (Ισραηλήτης) πρίγκηπας οπαδός του Ηλιακού θεού "Άτον" , ό οποίος (Μωϊσής) , ακολουθούμενος από τους εναπομείναντες οπαδούς του , ένωσε τις δυνάμεις του με τους πολυθεϊστές Εβραίους , προκειμένου να φύγουν από την΄Αίγυπτο , όπου ζούσαν , υπό καθεστώς δουλείας .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Συνοδινός
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Germany
165 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 02:10:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Συνοδινός

quote:
Ψηλός: Όποιος το βρει κερνάω καφεδάκι!!!


Φίλε Ψηλέ...
θέλω να δηλώσω συμμετοχή στην ερώτηση που έκανες και να διεκδικήσω κι εγώ με την σειρά μου το καφεδάκι, άν και με τα παραμύθια δεν τα πάω καθόλου καλά.
quote:
Ψηλός: Ποιανού Προπάτορες είναι ο Αβραάμ και ο Ισαάκ;


Μήπως είναι προπάτορες του εβραίου ραβίνου Γιεσουά ή Γιεζουά ή κάπως έτσι;
Κέρδισα το καφεδάκι..;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 12:27:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
Ειναι αναμενομενο να δημιουργουνται εντασεις αλλα στην τελικη η ενταση συμφερει μονο την πλευρα που ειναι σε δυσκολη θεση.
Ας το παρουμε ψυχραιμα επομενως.
Ουδεις μπορει να αμφισβητησει οτι ο ιησους της καινης διαθηκης ειναι ενσαρκωμενος ο θεος της παλαιας διαθηκης. Επομενως ειναι ο ιδιος θεος.
Ενας θεος που αναφερει ξεκαθαρα οτι ο λαος του Ισραηλ ειναι ο εκλεκτος. Ενας θεος που στην παλαια διαθηκη εχει αποκλειστικες δοσοληψιες με τον λαο του Ισραηλ. Ενας θεος που συνεργει σε εγκληματα και σφαγες για να βοηθησει τους Εβραιους νομαδες οχι να γινουν καλυτεροι, αλλα να βολευτουν στην γη που τους ειχε υποσχεθει. Τελος παντων δεν χρειαζεται να συνεχισω, ειναι προφανες οτι η παλαια διαθηκη ειναι εβραικη δημιουργια,μυθολογια,παραμυθι, οπως θελετε πειτε το.
Ο θεος αυτος ειναι εβραικη "εμπνευση", ειναι ο θεος των εβραιων και βεβαια ειναι ο ιδιος ο ιησους ο οποιος χρεωνεται βεβαια ολα τα εγκληματα του εαυτου του της παλαιας διαθηκης.

Μετα ο εβραικος αυτος θεος αναγνωριζει ουσιαστικα σφαλμα του και υποτιθεται οτι κανει νεα συμφωνια (καινη διαθηκη) με τον λαο του Ισραηλ. Προσπαθησαν οι εβραιοι να "εκμοντερνισουν" την θεολογια τους για να την προωθησουν ευρεως, αντιγραφοντας κυριως απο τα ελληνικα φιλοσοφικα ρευματα της εποχης. Ομως δεν καταλαβαιναν οι κακομοιρηδες και λογικο ειναι αφου ηταν αμορφωτοι τσοπανηδες, ξυλουργοι και ψαραδες. Πηραν το Ιουδαισμο του βαλανε φανταχερα ρουχα και τον πλασαρανε ως κατι καινουργιο. Ομως δεν υπαρχει καμια διαφορα και αυτο το εχει αποδειξει επανειλημμενως η ιστορια. Ειναι μια απατη που συντηρειται μεχρι σημερα. Ο μονος λογος που κυριαρχησε τελικα ηταν γιατι οι αυτοκρατορες τον επεβαλαν διοτι προτιμουσαν τους υπηκοους τους προσευχομενα προβατα παρα σκεπτομενους ανθρωπους.

Βεβαια ενας λογικος ανθρωπος θα απεριπτε την θεολογια/φιλοσοφια ενος ακρως αμορφωτου λαου. Τα παραμυθια περι αγιου πνευματος που τους φωτισε πειθουν μονο νηπια, γι' αυτο και αυτα προσυλητιζονται και μετατρεπονται σε χριστιανους γενιτσαρους. Σ' αυτη την πρακτικη στηριζεται ο χριστιανισμος εδω και 1700 χρονια. Αυτο ειναι το χριστιανικο παιδομαζωμα κυριες και κυριοι.


Και δωρο ενα αποκαλυπτικο διπλο αποσπασμα πανω στο θεμα το οποιο (βεβαια) δεν σχολιαστηκε απο μερικους μερικους. Αντιγραφω με τα ιδια μου τα χερια απο "θεοπνευστη" καινη διαθηκη (με χριστιανικη μεταφραση).

ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 15. 21-28
Και αφου εβγηκε απ' εκει ο Ιησους, ανεχωρησε εις τα μερη της Τυρου και της Σιδωνος. Και μια γυναικα Χαναναια απο την περιοχη εκεινην εβγηκε και εφωναζε, "Ελεησε με, Κυριε, υιε του Δαυιδ. Η θυγατερα μου βασανιζεται απο δαιμονιον." Αυτος ομως δεν απεκριθη ουτε λεξιν. Και ηλθαν οι μαθηται του και του ελεγαν, "Διωξε την, διοτι φωναζει απο πισω μας" Αυτος απεκριθη, "Δεν ειμαι σταλμενος παρα εις τα προβατα τα χαμενα της γενεας του Ισραηλ". Αυτη δε αφου τον επλησιασε, τον προσκυνουσε και ελεγε, "Κυριε, βοηθησε με". Εκεινος της απεκριθη, "Δεν ειναι σωστο να παρω το ψωμι των παιδιων και να το ριξω στα σκυλια". Αυτη δε ειπε, "Ναι, Κυριε, αλλα και τα σκυλια τρωγουν απο τα ψιχουλα, που πεφτουν απο το τραπεζι των κυριων τους". Τοτε ο Ιησους της απεκριθη, Ω, γυναικα, μεγαλη η πιστις σου, ας σου γινη οπως θελεις". Και εθεραπευθηκε η θυγατερα την ωραν εκεινην.

ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 7.25-29
"Ητο δε γυναικα ειδωλολατρις και κατα την καταγωγην Συροφοινικισσα και τον παρακαλουσε να βγαλη το δαιμονιον απο την θυγατερα της. Ο δε Ιησους ειπε, "Αφησε πρωτα να χορτασουν τα παιδια, διοτι δεν ειναι σωστο να παρωμε το ψωμι των παιδιων και να το ριξουμε στα σκυλια". Αυτη δε απηντησε, "Ναι, Κυριε, και τα σκυλια κατω απο το τραπεζι τρωγουν απο τα ψιχουλα των παιδιων". Και αυτος της ειπε, "Γι' αυτο που ειπες πηγαινε, εχει φυγει το δαιμονιον απο την θυγατερα σου".

Για πειτε μας τωρα ποια ειναι τα παιδια και ποια τα σκυλια;;;
Ειναι προφανες οτι τα "παιδια" ειναι ο λαος του Ισραηλ, οι Εβραιοι. Ενω τα "σκυλια" ειναι ολοι οι υπολοιποι, εθνικοι και μη, ελληνιζοντες και μη.
Και κανει το θαυμα γιατι το "σκυλι" αναγνωριζει οτι θα τρωει τα ψιχουλα των "παιδιων"- κυριων (εμφανες το απωθημενο των εβραιων να κυριαρχησουν σε ολο τον κοσμο). Και μαλιστα αυτο αποκαλειται και "πιστη".
Ρατσισμος που πραγματικα αηδιαζει. Συγχαρητηρια για τον θεο σας. Ακομα και εσεις γι' αυτον σκυλια ειστε. Περιμενω εναγωνιως απαντηση.

----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 13:45:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
Συνοδινέ μην προσπαθείς να μου πάρεις τον καφέ μέσα από τα χέρια μου !

Οι λαοί της Γής σύμφωνα με τους έγκριτους Εβραίους συγγραφείς της Βίβλου προέρχονται από τους Εβραίους.

Μπορεί να θεωρείτε προπάτορές σας αγαπητοί Ψηλοί Χριστιανοί όποιους Εβραίους πλην του Αβραάμ θέλετε. Επι της ουσίας προέρχεστε από τους Εβραίους απογόνους του Αδαμ ,...., του Νώε ....και του αιμοβόρου θεού σας. Αυτό είναι κάτι που έχουμε κουβεντιάσει χιλιάδες φορές στο forum.

Έχεις δίκιο λοιπόν Ψηλέ δεν προέρχεσαι από τον Εβραίο Αβραάμ αλλά από τον Εβραίο Αδάμ και τον Εβραίο Νώε !!
Έτσι λέει η Παλαιά Διαθήκη.

Αλλάζω λοιπόν τα λεγόμενά μου:


quote:
Όλοι οι Χριστιανοί είναι πνευματικά παιδιά της Εβραικής κουλτούρας. Αγαπούν την Εβραική ιστορία ! Θεωρούν προπάτορές τους τον Εβραίο Αδάμ και τον Εβραίο Νώε!! (Ανατριχίλα !!)

Επί της Ουσίας Ψηλέ δεν μας λες τίποτε. Ξάχνεις να βρεις ένα μικρό λαθάκι και βγαίνεις απ' τα ρούχα σου όταν το καταφέρεις. Απολογήσου λοιπόν παιδί της Εβραικής κουλτούρας για το προπατορικό αμάρτημα ! απολογήσου για τα εγκλήματα του Θεού σου που περιγράφονται στην Βίβλο.
Από που προέρχεται η ράτσα σου αν όχι απ' τους επιβιώσαντες του κατακλυσμού Εβραίους Υιούς του Νώε;

Απάντα από που είσαι και κερνάω φραπεδάκι!

Φιλικά ΒασίληςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 15:25:04  Εμφάνιση Προφίλ
Συνοδινέ,
έστω κι αν άλλαξες τα λόγια μου, τα καφεδάκια τα κερνάω.

Αυτό όμως που θέλω ρε γαμώτο είναι να δω λίγο το ελληνικό φιλότιμο, δηλαδή αυτό για το οποίο εσείς κόπτεστε.
Τι θέλω να πω με αυτό. Θέλω να πω πως δεν είναι κακό να πει ο Βασίλης ότι είπε μια μπούρδα, δηλαδή πάνω στη φανατίλα του, έκανε Προπάτορες όλων των Χριστιαννών τους Προπάτορες του Ιησού.

Καταλαβαίνεις τι εννοώ;
Αυτό θέλω να δω, να είστε σωστοί και να αναγνωρίζετε ότι δεν σας τα έχουν μάθει σωστά τα γράμματα.
Εσείς, όμως, φίλε δεν είστε καθόλου σωστοί και παρασύρεστε από το αντιχριστιανικό σας μένος, και δεν λογαριάζετε τίποτα.
Θέλω να σου τονίσω πως δεν βρίσκεσαι σε συγκέντρωση πολιτικού κόμματος αλλά σας διαβάζουν άνθρωποι λογικά σκεπτόμενοι που έχουν διαβάσει και κάποια βιβλία παραπάνω από εσάς, τουλάχιστον σε ό, τι αφορά την Πίστη τους.

Παρόλα αυτά, δεν έχω κανένα πρόβλημα να κεράσω και τα καφεδάκια και να συνεχίσουμε τις «κόντρες» απολαμβάνοντας μια ωραία φραπεδιά ή έναν ωραιότατο ελληνικό!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 15:30:16  Εμφάνιση Προφίλ
Για το φίλο το Σπερανς,
για να μην κουράζομαι και γινόμαστε κουραστικοί και με τους άλλους, επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια, κάνε μια βόλτα στη σελίδα της ΟΟΔΕ και εκεί θα βρεις τις απαντήσεις στις "ερωτήσεις" σου.

***Βασίλη είμαι από Λάρισα και αυτές τις ημέρες βρίσκομαι Ελλάδα. Θα μείνω μόνο λίγες ημέρες και θα ξαναφύγω πάλι για το εξωτερικό όπου και διαμένω. Αν βρίσκεσαι κάπου κοντά στη Λάρισα, πολύ ευχαρίστως να πιούμε το καφεδάκι μας παρέα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 17:17:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
dimitris2:
Αγαπητέ snoopy ,
Οταν οι εβραίοι ήσαν υπόδουλοι στους αιγυπτίους κατοικούσαν άλλοι λαοί την γη της Χαναάν. Δυστυχώς με ανθρωποθυσίες ασχολούνταν όλοι οι λαοί της ευρύτερης περιοχής.
Άλλα χρόνια τότε. Και στην Ελλάδα γινόσαν τα ίδια . (Αναφέρομαι στα πολύ παλιά για να μη θίγεται μια μερίδα του φόρουμ)
Το ότι δεν έκαναν οι εβραίοι ανθρωποθυσίες δεν συνέβη γιατί ήσαν τα καλά παιδιά της εποχής. Τα χειρότερα ήσαν. Αν δεν ήταν από πάνω τους συνέχεια ο Μωυσής και άλλοι θρησκευτικοί ηγέτες θα είχαν γίνει το χειρότερο κράτος των εθνών. Είναι πασιφανές γιατί στη μακρόχρονη ιστορία τους ποτέ δεν θυσίασαν αλλά παραλίγο να θυσιάσουν όταν τους άφησε μόνους τους για 40 ημέρες ο Μωυσής.

Ο Θεός σαν άχρονος έβλεπε μπροστά του τα γεγονότα του μέλλοντος.
Επειδή ήλθε να σώσει το απολωλός γιαυτό και διάλεξε τη φυλή των ανθρώπων που θα ήταν πιο απολωλός αν δεν την συγκρατούσε με κάποιους τρόπους. Δεν είναι αντισημιτικό αυτό που γράφω γιατί με την επιλογή αυτή του Θεού το έθνος του Ισραήλ ανέδειξε Ιωάννη και Ηλία κα μεγάλους άνδρες.


Η απάντηση αυτή καλύπτει πλήρως και εμένα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

snoopy
Πλήρες Μέλος

Algeria
1042 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 17:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους snoopy
quote:
Sesostris:
Ο Μωϊσής φίλε snoopy , σύμφωνα με το Γιάννη Κορδάτο , αλλά και με άλλους ιστορικούς , δεν ήταν Εβραίος , αλλά Αιγύπτιος μονοθεϊστής (Ισραηλήτης) πρίγκηπας οπαδός του Ηλιακού θεού "Άτον" , ό οποίος (Μωϊσής) , ακολουθούμενος από τους εναπομείναντες οπαδούς του , ένωσε τις δυνάμεις του με τους πολυθεϊστές Εβραίους , προκειμένου να φύγουν από την΄Αίγυπτο , όπου ζούσαν , υπό καθεστώς δουλείας .

Πολλοί ιστορικοί λένε υποθετικά την προσωπική τους γνώμη.
Οτι ήταν Αιγύπτιος δέν υπάρχει κανένα κείμενο που να το αποδεικνύει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Vasiliscm
Μέλος 3ης Βαθμίδας


704 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2007, 17:39:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliscm
φίλε Ψηλέ,

μένω μακρυα απ' την Λάρισα, αλλιώς θα σε κερνούσα ευχαρίστως έναν φραπέ !

Όντως έκανα λάθος, αλλά όχι από φανατισμό !
Η ουσία των λόγων μου είναι η ίδια είτε με τον Νώε είτε με τον Αβραάμ ως προπάτορα σας !

Καλή διαμονή στα πάτρια εδάφη.

Edited by - Vasiliscm on 17/05/2007 17:50:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 00:00:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τι είναι εκείνο που κάνει τους ορθόδοξους Έλληνες ( ιερείς και πιστούς ) να μην αντιδρούν;

--------------------------------------------------------------------------------

Δεν ξέρω. Δεν ξέρω και αν ισχύει αυτό το πράμα. Όπως είπα και πριν θα πρέπει να ρωτήσεις τους ίδιους. Αν τύχει και βρεθώ σε συζήτηση με παπά θα τον ρωτήσω, αν και σκέφτομαι να πάω κάποτε στο Άγιο Όρος και να λύσω εκεί τις απορίες μου. Εκεί υπάρχουν πραγματικοί χριστιανοί. Γιατί δεν πας εκεί ένα ταξιδάκι?


Εδώ και 9, περίπου χρόνια...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ "ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ". Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ!!! ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΚΑΙ ΟΙ "ΑΓΑΘΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

Γι' αυτό...


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Τι νόημα έχει να υπάρχουν ακόμη αυτές οι αναφορές;

--------------------------------------------------------------------------------

Τι άλλαξε δηλαδή τώρα και πρέπει να αλλάξουν οι αναφορές. Έτσι γράφτηκαν και δεν είναι μόνο οι Έλληνες χριστιανοί. Να φτιάξουμε δηλαδή μια Ελληνική version? Άντε και σταμάτησαν οι δικοί μας παπάδες θα συνεχίσουν να μας βρίζουν οι υπόλοιποι χριστιανοί. Θα δείρεις τον Πάπα?
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Σε τι εξυπηρετούν και ποιούς;

--------------------------------------------------------------------------------


Για σένα δεν άλλαξε τίποτε, τα τελευταία 1700 χρόνια;;
Υπάρχουν αρκετές βερσιόν (ορθόδοξοι, καθολικοί, προτεστάντες, διαμαρτυρόμενοι, ευαγγελιστές κ.α.) δεν χρειάζεται κι άλλη...

Τον πάπα δεν μπορώ να τον δείρω, διότι βρίσκεται δύο βαθμούς πάνω απ' το θεό. Παναγιώτατος αυτός, πανάγιος ο άλλος.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 00:06:32  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε λιμπερο μήπως μπορείς να τοποθετηθείς επί των αρχικών ερωτήσεων;
--------------------------------------------------------------------------------

Να συμφωνήσω και να διαφωνήσω με τι? Με τις ερωτήσεις ?



Με τις ερωτήσεις ούτε διαφωνούν, ούτε συμφωνούν, φίλε μου.

Μόνο απαντούν, αν μπορούν...


quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Είναι αλήθεια ότι στο επίσημο βιβλίο οδηγιών, προς τους ιερείς, μεταξύ άλλων υπάρχει και η προτροπή «κάθε ελληνικό να μισήται»;

--------------------------------------------------------------------------------

Ποιος το είπε αυτό. Κάποιο συνωμοσιολογικό βιβλίο μήπως?



Δεν μπορεί να μην έχεις φίλο, έναν παπά.
Ζήτησέ του να στο δείξει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 00:19:42  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εδώ και 9, περίπου χρόνια...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ "ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ". Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ!!! ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΚΑΙ ΟΙ "ΑΓΑΘΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.



Γιατί βρε; τι τους έκανες;
Αν σου επιτρεπόταν, τι θα ήθελες να δεις εκεί;
Δεν υπάρχει μόνο το Άγιο Όρος.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 00:36:16  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------


Εδώ και 9, περίπου χρόνια...

ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΤΟ "ΠΕΡΙΒΟΛΙ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ". Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΠΡΟΣΚΥΝΗΤΩΝ!!! ΜΕ ΘΕΩΡΕΙ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΚΑΙ ΟΙ "ΑΓΑΘΟΙ ΓΕΡΟΝΤΕΣ" ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ.

--------------------------------------------------------------------------------


Γιατί βρε; τι τους έκανες;
Αν σου επιτρεπόταν, τι θα ήθελες να δεις εκεί;
Δεν υπάρχει μόνο το Άγιο Όρος.


Απλά απάντησα στο γιατί δεν κάνω μια βόλτα στο αγιο ορος.

Ψηλέ, ίσως είναι ένα θέμα από μόνο του, αυτό.

Ξεκίνησε από απαγωγή ναι απαγωγή ( μια απ' τις εκατοντάδες) του γιού πολύ καλού μου φίλου.

Δεν μπορείς,ίσως, να φανταστείς τι έχω ακούσει απ' τους αφιερωμένους στο θεό, αγαθούς...

Και δεν είναι αστείο, από κανένα λογικό άνθρωπο, ότι κι αν πιστεύει, αυτό το θέμα.

Όμως είναι εκτός θέματος, για την ώρα, τουλάχιστον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 09:20:26  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
γιαπετ
Είναι αλήθεια ότι στο επίσημο βιβλίο οδηγιών, προς τους ιερείς, μεταξύ άλλων υπάρχει και η προτροπή «κάθε ελληνικό να μισήται»;

Αλήθεια είναι και μάλιστα αναφέρεται όχι σε ένα αλλά σε πάμπολλα σημεία.

quote:
Ψηλός
Που το είδες αυτό, γίνε πιο συγκεκριμένος. Μην καταπίνεις ό, τι ακούς αριστερά και δεξιά.

libero
Ποιος το είπε αυτό. Κάποιο συνωμοσιολογικό βιβλίο μήπως?


Θα μπορούσες να το πεις κι έτσι. Πρόκειται για το "Πηδάλιο" που αποτελεί το επίσημο βιβλίο των κανόνων των Ορθοδόξων.

Η συγκεκριμένη προτροπή αναφέρεται σε ελληνικές γιορτές και δραστηριότητες της καθημερινής ζωής και περιέχονται σε πολλούς από τους κανόνες της ΣΤ Οικουμενικής Συνόδου. Η δικαιολογία είναι πως "αν τα ελληνικά αυτά έθιμα προκαλούν οργή και αγανάκτηση στο Θεό, πόσο μάλλον τον εξοργίζουν όταν τα κάνουν οι χριστιανοί"... Εν ολίγοις, τα ελληνικά έθιμα που αναθεματίζονται και γίνεται προτροπή να μισούνται είναι μεταξύ άλλων:

Η συμμετοχή σε κωμωδίες, σε θεατρικές παραστάσεις, το πάτημα των σταφυλιών με τραγούδια και χορούς, το γέλιο, το μασκάρεμα, (κανόνας ΞΑ), το να ανάβουν φωτιές και να πηδάνε από πάνω, (κανόνας ΞΓ), τα σουτζουκάκια(!) (κανόνας ΞΖ), τις θεατρομαχίες (τις οποίες, "οι αφρονέστεροι από τους σοφούς των Αθηναίων εσυνήθιζον") (κανόνας ΟΑ), τα μικτά μπάνια (άλλες παραλίες για τους άντρες άλλες για τις γυναίκες) (Κανόνας ΟΖ) και πολλά άλλα.


quote:
γιαπετ
Δεν μπορεί να μην έχεις φίλο, έναν παπά.
Ζήτησέ του να στο δείξει...

Και για να το βοηθήσεις να τα βρει γρήγορα όλα αυτά και άλλα τόσα "ελληνικά δαιμονιώδη", "φριττώδη ελληνικά ήθη", κτλ. κτλ., πέστου πως βρίσκονται στις σελίδες 155-165.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

SperanS
Μέλος 1ης Βαθμίδας


51 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 12:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SperanS
quote:
Ψηλος
Για το φίλο το Σπερανς,
για να μην κουράζομαι και γινόμαστε κουραστικοί και με τους άλλους, επαναλαμβάνοντας τα ίδια και τα ίδια, κάνε μια βόλτα στη σελίδα της ΟΟΔΕ και εκεί θα βρεις τις απαντήσεις στις "ερωτήσεις" σου.

Καταρχας δεν θελω να μου κουραζεσαι Στην κουραση το ριξαμε τωρα. Αφου τιποτε δεν εχεις να πεις καημενε μου.
Δευτερον πηγα στην σελιδα της ΟΟΔΕ, εριξα και μια ματια στα links που δινει και ειναι επιεικως για τα πανυγυρια. Ακραιοι απολογητες, το ψευδος παει συννεφο και οποιος εχει γνωσεις δημοτικου μπορει να το καταλαβει σε δευτερολεπτα. Αξιοπιστια απολυτο μηδεν.
Μονο το οτι προτεινεις τετοιες σελιδες δειχνει πολλα για σενα. Πραγματικα τραγικο.

Οι ερωτησεις μου ειναι πολυ ενδιαφερουσες και δεν εχουν απαντηθει βεβαια απο κανενα χριστιανο.

Μηπως ο θεος της παλαιας διαθηκης δεν ηταν συνεργος και μπροσταρης σε πολεμους, σφαγες, καταρες και πολλα αλλα εγκληματα υπερ των αμορφωτων νομαδων εβραιων;;;; Μηπως δεν αποτελει εβραικη εμπνευση και κατα συνεπεια εβραικο θεο;; Μηπως ο ιησους δεν ειναι ο εγκληματιας θεος της παλαιας διαθηκης ενσαρκωμενος;;; Μηπως οι εβραιοι δεν ηταν απο τους αμαθεστερους λαους της εποχης;;; Τοτε γιατι παιρνετε στα σοβαρα την θεολογια τους;;; Το γεγονος αυτο τι λεει για σας;;;

Μηπως στα παραπανω λεω κατι που δεν ισχυει;;;


Επισης σε αυτα τα αποσπασματα....

quote:
SperanS
ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ 15. 21-28
Και αφου εβγηκε απ' εκει ο Ιησους, ανεχωρησε εις τα μερη της Τυρου και της Σιδωνος. Και μια γυναικα Χαναναια απο την περιοχη εκεινην εβγηκε και εφωναζε, "Ελεησε με, Κυριε, υιε του Δαυιδ. Η θυγατερα μου βασανιζεται απο δαιμονιον." Αυτος ομως δεν απεκριθη ουτε λεξιν. Και ηλθαν οι μαθηται του και του ελεγαν, "Διωξε την, διοτι φωναζει απο πισω μας" Αυτος απεκριθη, "Δεν ειμαι σταλμενος παρα εις τα προβατα τα χαμενα της γενεας του Ισραηλ". Αυτη δε αφου τον επλησιασε, τον προσκυνουσε και ελεγε, "Κυριε, βοηθησε με". Εκεινος της απεκριθη, "Δεν ειναι σωστο να παρω το ψωμι των παιδιων και να το ριξω στα σκυλια". Αυτη δε ειπε, "Ναι, Κυριε, αλλα και τα σκυλια τρωγουν απο τα ψιχουλα, που πεφτουν απο το τραπεζι των κυριων τους". Τοτε ο Ιησους της απεκριθη, Ω, γυναικα, μεγαλη η πιστις σου, ας σου γινη οπως θελεις". Και εθεραπευθηκε η θυγατερα την ωραν εκεινην.

quote:
SperanS
ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ 7.25-29
"Ητο δε γυναικα ειδωλολατρις και κατα την καταγωγην Συροφοινικισσα και τον παρακαλουσε να βγαλη το δαιμονιον απο την θυγατερα της. Ο δε Ιησους ειπε, "Αφησε πρωτα να χορτασουν τα παιδια, διοτι δεν ειναι σωστο να παρωμε το ψωμι των παιδιων και να το ριξουμε στα σκυλια". Αυτη δε απηντησε, "Ναι, Κυριε, και τα σκυλια κατω απο το τραπεζι τρωγουν απο τα ψιχουλα των παιδιων". Και αυτος της ειπε, "Γι' αυτο που ειπες πηγαινε, εχει φυγει το δαιμονιον απο την θυγατερα σου".

.... δεν ξεφτιλιζει ολους οσους δεν ειναι της γενεας του Ισραηλ αποκαλοντας τους σκυλια;;;;. Και δηλωνει ξεκαθαρα οτι τα "σκυλια" θα τρωνε μονο τα ψιχουλα των "παιδιων". Αυτη ειναι η αγαπη;;;; ΑΗΔΙΑ ΚΑΙ ΞΕΦΤΙΛΑ. Εσεις δεν προσβαλεστε που ειστε για τον θεο σας "σκυλια";; Εκτος αν νιωθετε τοσο ζωα που συμφωνειτε μαζι του, βεβαια.


----- --- -------
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 13:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Μονο το οτι προτεινεις τετοιες σελιδες δειχνει πολλα για σενα. Πραγματικα τραγικο.

Αυτό ξαναπεστο.Οι σελίδες που προτείνει συνήθως ο Ψηλός είναι κάτι τέτοιες(κάποτε είχαμε το τροπάρι του Απολογητή,τώρα της ΟΟΔΕ)...

καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 14:20:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
SperanS: Τοτε γιατι παιρνετε στα σοβαρα την θεολογια τους;;;



Γιατί δεν λες στους Χριστιανούς τι θα πρέπει να πάρουν στα σοβαρά, ποια Θρησκεία? Ποιον/ποιους Θεό/Θεούς?

Εσύ SperanS ποια θρησκεία και ποιον Θεό/θεούς παίρνεις στα σοβαρά?

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/05/2007, 14:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: Αυτό ξαναπεστο.Οι σελίδες που προτείνει συνήθως ο Ψηλός είναι κάτι τέτοιες(κάποτε είχαμε το τροπάρι του Απολογητή,τώρα της ΟΟΔΕ)...

Μαράκι μου θα πρέπει ο φίλος Ψηλός να είναι η μεγάλη σου αδυναμία στο φόρουμ!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1870117
Maintained by Digital Alchemy