ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 02:11:00  Εμφάνιση Προφίλ
ar_ia

quote:

quote:

Αγαπητέ μου Ψηλέ, μπορώ να διαφωνήσω λίγο μαζί σου;
Η ερμήνεια του έσσονται οι δυοεις σάρκαν μίαν, έχει να κάνει
με την ένωση, όχι με την διαχείρηση αυτής της μίας... Και λέει
συγκεκριμένα ότι ο άνδρας είναι κεφαλή της γυναικός, ενώ η γυναίκα
στέκεται δίπλα του... Η κεφαλή δίνει κατευθύνσεις κι αυτό δεν το λέω
εγώ... Δεν μπορεί να δώσει κατεύθυνση το πόδι, π.χ.....

Δλδ από εκεί βγήκε και η παροιμία "σηκώθηκαν τα πόδια να χτυπήσουν το κεφάλι" ε??
Αυτό κατ΄εμέ είναι τουλάχιστον αστείο....Αν ο θεός κρίνει ότι υπάρχει κεφαλή και αυτός είναι ο άνδρας τότε είναι ένας θεός τουλάχιστον ρατσιστής!!!! Και βέβαια μου επιβεβαιώνεις ότι θεωρείται η γυναίκα για τον χριστιανισμό κατώτερη.



Δεν ξέρω από που βγήκε η παροιμία, αλλά φαντάσου αν στο σώμα υπήρχαν δύο κεφαλές, το διανοείσαι τι θα γινόταν;
Άλλωστε, αν προσέξεις, παντού στη φύση και στην κοινωνία μας, υπάρχει ΠΑΝΤΑ μια κεφαλή πάνω-πάνω, η οποία, βεβαίως, κατευθύνει ΑΛΛΑ και στηρίζεται από αυτό που βρίσκεται από κάτω με το οποίο είναι άμεσα/ζωτικά συνδεδεμένη γιατί χωρίς αυτό το «από κάτω», απλά δεν υπάρχει και η ίδια.


quote:

quote:

Αυτά πάντα στα πλαίσια του διαλόγου, αλλά και της αλήθειας κι όχι του
δήθεν προοδευτισμού....

Της αλήθειας των μη προοδευτικών θα έλεγα εγώ που έκοψαν και έραψαν κατά πόσο τους βόλευε!



Μα αυτό υποτίθεται ότι κοιτάμε τώρα, το κατά πόσο τα έκοψαν και τα έραψαν όπως τους βόλευε.


quote:

quote:

H προστασία απο πνεύματα αγαπητή ar_ia και η φώτιση του Αγίου Πνεύματος,
έχει σημασία, όπως κι ότι απο μικρά τα φέρνουμε κοντά στον Χριστό, ώστε να
έχουν ένα πρότυπο
και να μην παρασύρονται απο την εκάστοτε ηθική
πραγματικότητα...

Το πρότυπο που σας βολεύει!



Μα γιατί βρε ar_ia, τόσο άσχημο πρότυπο είναι για σένα ο Χριστός; Έκλεψε; Σκότωσε; Καταχράστηκε; Βίασε; Τι από αυτά έκανε ώστε να μην Τον θεωρείς ως "βολικό" πρότυπο για τα νέα παιδιά;

quote:

Αν ήταν δίκαιος ο χριστιανισμός θα άφηνε τα παιδιά να μεγαλώσουν και να αποφασίσουν μόνα τους την θρησκεία που θα ακολουθήσουν. Αυτό είναι επιβολή με πλάγια μέσα.

Για τους Χριστιανούς η βάπτιση των νηπίων λειτουργεί και ως ένα επιπλέον εφόδιο/προστασία προς τα παιδιά για τη μετέπειτα ζωή τους.
Κακό δεν κάνει ούτε και δεσμεύει το παιδί σε κάτι.
Απόδειξη για αυτό που λέω αποτελείς και εσύ που παρότι βαπτίστηκες νήπιο Χριστιανή, σήμερα, όπως το ομολογείς και η ίδια, δεν είσαι πλέον Χριστιανή.
Άρα, σε τι σε παρεμπόδισε η βάπτισή σου στο να αποφασίσεις να απομακρυνθείς από το Χριστιανισμό; Πιστεύω σε τίποτα απολύτως, αντιθέτως, κατά τη γνώμη μου, σε προστάτευσε και σε προστατεύει ακόμη και σήμερα.


quote:

quote:

Η έννοια οικογένεια της αντίστοιχης λέξης, έχει μια απόδοση, αλλά, με
συμβόλαια συμβίωσης καιάλλες τελετές, ο γάμος γίνεται φολκλόρ και τα
ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα... Να σκεφτόμαστε τι λέμε και ποσο εφαρμόσιμο και
καλό είναι για την κοινωνία μας, ότι μοιάζει προοδευτικό...

Και ποιός σας δίνει το δικαίωμα να κρίνετε τις τελετές των άλλων θρησκειών ως μη καλές??
Εγώ ξέρω από στατιστικές που βγαίνουν κατά καιρούς, ότι στην Ελλάδα υπάρχει ένα πολύ μεγάλο ποσοστό διαζυγίων και όπως ξέρουμε όλοι ένα μεγάλο ποσοστό είναι από γάμους ορθοδόξων,οπότε κατά τα λεγόμενα σου,μάλλον κάτι δεν πάει καλά με την ορθόδοξη συνταγή γάμου......



Μα δεν είπε άλλες τελετές άλλων θρησκειών. Απλά, άλλες τελετές.
Προσωπικά, ας κάνουν οι άνθρωποι ότι θέλουν αφού αποφασίσουν να ενωθούν δυο και τρεις και τέσσερις άνθρωποι μεταξύ τους.
Γάμος, όμως, όπως και εσύ τον αντιλαμβάνεσαι, δεν νοείται εκτός και χωρίς την ευλογία της Εκκλησίας. Η απόφαση και η τελετή να ενωθούν κάποιοι άνθρωποι μεταξύ τους, ας ονομαστεί όπως αλλιώς επιθυμεί ο καθένας, γάμος όμως γιατί να ονομαστεί;
Άιντε έτσι θα ονομάσουμε και τους Σκοπιανούς Μακεδόνες;

Το ότι δεν πετυχαίνουν οι γάμοι δεν φταίει η συνταγή. Φταίει ότι δεν εφαρμόζεται ΣΩΣΤΑ η συνταγή. Για να σου βγει η συνταγή θα πρέπει να βάλεις τα ΣΩΣΤΑ υλικά και, στη ΣΩΣΤΗ αναλογία.
Και μια που μιλούσαμε για κεφαλές, αν κατά την εφαρμογή της συνταγής, αντί για ένα κεφάλι σου πεταχτούν δύο, τότε δεν θα έχεις ένα σωστό και αρμονικό «σώμα» αλλά ένα δικέφαλο τέρας, σαν και κάτι αρνάκια ή κατσικάκια, αν έχεις δει, τα οποία γεννιούνται αλλά μέσα σε λίγες ώρες ή ημέρες πεθαίνουν και μετά τα παίρνουν και τα μοστράρουν διάφοροι τύποι.


Edited by - Ψηλός on 26/11/2008 02:16:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 08:58:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Γι αυτή την ξεφτίλα τη δημοκρατία, λέμε φίλοι μου,
που αφορά όλους τους αλλους, εκτός απο τον χριστιανισμό...
Εντελώς δημοκρατικά...
Είδες αγαπητή μου ar_ia, πόσο τυφλώνει το μίσος κι
η ελαφρύτητα, ώστε κάνεις τέτοια διάκριση απέναντι στην θρησκεία
της Ελλάδας, ενώ τις άλλες απλά τις γλύφεις... Κρινεις σκαίοτατα την
θρησκεία ποθυ πιστεύει το 98% των συνελλήνων σου, αλλά ο σεβασμός
πάει στις άλλες θρησκείες... Μηδίζοντες ουκ εννόησαν....
Αυτο μπορούμε φίλη μου, καλλιστα να το πουμε ανθελληνισμό, αφού έτσι εκδηλώνεται,
εκ των έσω....
Γιατί φίλη μου, αν διάβαζες τι γράφεις, θα καταλάβαινες, πόσο ξεφεύγεις κι ότι
χρειάζεσαι μαθήματα δημοκρατίας... Ή έστω να μάθεις να μη ζηλεύεις κι εσύ
το μεγαλείο του χριστιανισμού, βγάζοντας κακιούλες, που αφορούν μόνο αυτόν,
αλλά τους άλλους τους θεοποιείς...
Στο λέω γιατί έτσι προσβάλεις τη χώρα σου. Ότι και να νομίζεις εσύ...
Και χαίρονται οι άλλοι... Πληροφοριακά...
Ο νεωτερισμός δεν είναι απαραίτητα πλεονέκτημα... γίνεται και ελλάτωμα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 09:39:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μιας και το θέμα έχει φτάσει πλέον στις 50 σελίδες, θα πρέπει να απενεργοποιηθεί αφού έκλεισε τον κύκλο του.

Αναρωτιέμαι όμως έντονα - και σε αυτό θα ήθελα την άποψη των συμμετεχόντων και του θεματοθέτη - εάν είναι αναγκαίο το δεύτερο μέρος του θέματος ώστε να συνεχιστεί η συζήτηση γύρω από τον αρχικό σκοπό δημιουργίας του.
Δεν είναι λίγες οι φορές που τα "αίματα άναψαν", που ανταλλάχθηκαν προσωπικοί χαρακτηρισμοί και το θέμα μετατράπηκε σε ένα πλαίσιο διαξιφισμών, αφήνοντας πίσω του το πλαίσιο του γόνιμου κι εποικοδομητικού διαλόγου που θα όφειλε να έχει.

Με άλλα λόγια, πιστεύετε ότι στο πέρασμα αυτών των 50 σελίδων καταβλήθηκαν τα μέγιστα ώστε ο καθένας μας να ακούει πραγματικά τον συνομιλητή του ή προχωρούσε στην κατάθεση ενός εσωτερικού μονόλογου;





In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 10:33:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Ψηλός
quote:

Η απόφαση και η τελετή να ενωθούν κάποιοι άνθρωποι μεταξύ τους, ας ονομαστεί όπως αλλιώς επιθυμεί ο καθένας, γάμος όμως γιατί να ονομαστεί;
Άιντε έτσι θα ονομάσουμε και τους Σκοπιανούς Μακεδόνες;



Και οι δύο διεκδικούν κάτι που δεν τους ανήκει, Ο χριστιανισμός την λέξη "γάμος" (δεν είναι χριαστιανική εφεύρεση αυτή η λέξη ξέρεις) και οι σκοπιανοί την λέξη ¨Μακεδονία".
Ένα παράδειγμα (το οποίο θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ αρκετές φορές εδώ αλλά τεσπά...) είναι το πιο κάτω που μου έστειλαν με mail:

Στοιχομυθία Σκοπιανού και Έλληνα αντιπροσώπου στον ΟΗΕ
Ένα λαμπρό υπόδειγμα ρητορικής και πολιτικής από πρόσφατη συνεδρίαση της ΓΣ των Ηνωμένων Εθνών, που έκανε τη διεθνή κοινότητα να χαμογελάσει: Ο λόγος του Έλληνα μόνιμο αντιπροσώπου στον ΟΗΕ.
«Πριν ξεκινήσω, θέλω να σας πω κάτι για τον Μέγα Αλέξανδρο. Όταν δάμασε τον Βουκεφάλα, κατά τον γυρισμό του και περνώντας τον Αξιό και βλέποντας το νερό, σκέφτηκε ότι ήταν μια καλή ευκαιρία για μπάνιο.Έβγαλε λοιπόν τα ρούχα του, τα ακούμπησε στον βράχο και μπήκε στο νερό. Όταν βγήκε και θέλησε να ντυθεί, τα ρούχα του είχαν εξαφανιστεί. Τα είχε κλέψει ένας Σλάβος της Μακεδονίας.»
Τότε πετάχτηκε οργισμένος ο Σλαβομακεδόνας εκπρόσωπος της ΠΓΔΜ κι άρχισε να φωνάζει «Τι είναι αυτά που λες; Οι Σλάβοι δεν ήταν εκεί, τότε.»
Οπότε ο Έλληνας εκπρόσωπος χαμογέλασε και είπε: «Τώρα που το ξεκαθαρίσαμε αυτό, μπορώ να ξεκινήσω την ομιλία μου...»!


trexagireve

quote:

Είδες αγαπητή μου ar_ia, πόσο τυφλώνει το μίσος κι
η ελαφρύτητα, ώστε κάνεις τέτοια διάκριση απέναντι στην θρησκεία
της Ελλάδας, ενώ τις άλλες απλά τις γλύφεις...

Η θρησκεία της Ελλάδας είναι ο Δωδεκάθεος (γι αυτό κάνετε τα αδύνατα δυνατά να τον σβήσετε) , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ξένο σώμα.


quote:

Κρινεις σκαίοτατα την
θρησκεία ποθυ πιστεύει το 98% των συνελλήνων σου


Το 98% από που προκύπτει?
Σίγουρα από τις βαπτίσεις σωστα????????
Γιατί αν πάρουμε σαν βάση τις περίφημες υπογραφές.....θα απογοητευτείς......!!!!!


quote:

Στο λέω γιατί έτσι προσβάλεις τη χώρα σου. Ότι και να νομίζεις εσύ...
Και χαίρονται οι άλλοι... Πληροφοριακά...


Η χώρα μου ήδη προσβάλετε από την εκκλησία (βλέπε σκάνδαλα) δεν χρειάζομαι εγώ, τα καταφέρνουν μία χαρά!!!!
Πληροφοριακά πάντα.........


quote:

Γιατί φίλη μου, αν διάβαζες τι γράφεις, θα καταλάβαινες, πόσο ξεφεύγεις κι ότι
χρειάζεσαι μαθήματα δημοκρατίας...


Καθε πότε είπαμε ότι παραδίδεις μαθήματα δημοκρατίας........????????

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 10:49:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Εγώ προσωπικά το μόνο που μπορώ να πω είναι ότι το θέμα όντως ξέφυγε εντελώς και φταίω εγώ γι΄αυτό στις τελευταίες σελίδες! Οπότε να ζητήσω μία συγνώμη από τον
γιαπετ γιατί ήταν δικό του!

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 12:19:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ D Incubus, καλημέρα και πιστεύω ότι
καλύτερα είναι η απενεργοποίηση του θέματος,που
προτείνεις, αφού δεν συζητείται καθόλου το ίδιο το θέμα...
Αυτό μπορούμε να πούμε πως συμβαίνει και με αλλα, παρεμφερή,
με την έννοια ότι όσα θέτουμε και συζητάμε
εδώ, θα τα συζητάμε σε λιγότερα θέματα και θα γίνεται πιστεύω,
καλύτερος διάλογος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 15:20:15  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
ar_ia
Η θρησκεία της Ελλάδας είναι ο Δωδεκάθεος (γι αυτό κάνετε τα αδύνατα δυνατά να τον σβήσετε) , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ξένο σώμα.


"Ο Δωδεκάθεος", όπως και η λατρεία τόσων άλλων θεοτήτων, πέρασε και "αυτός" για κάποιο μικρό διάστημα από την Ελλάδα και έσβησε σιγά σιγά.
Εγώ γνωρίζω πως οι παπούδες και οι πατεράδες μας, τα τελευταία 2000 χρόνια λατρεύουν το Χριστό. Αυτή είναι η πίστη των Ελλήνων σήμερα.

***Το ότι δεν σχολιάζεις αυτό που σου απαντώ στις "παρατηρήσεις" σου, να θεωρήσω πως συμφωνείς μαζί μου;

Edited by - Ψηλός on 26/11/2008 15:22:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 15:46:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
Ψηλός
quote:

***Το ότι δεν σχολιάζεις αυτό που σου απαντώ στις "παρατηρήσεις" σου, να θεωρήσω πως συμφωνείς μαζί μου;


Όχι δεν είναι αυτό, απλά πιστεύω ότι λέμε και οι δύο συνέχεια την αποψή μας με διαφορετικά λόγια κάθε φορά.
Αν θέλεις να συνεχίσουμε δεν έχω αντίρρηση αρκεί να ανοίξουμε ένα νέο σχετικό τόπικ.
Και το πιο βασικό, έπρεπε να απαντήσω και σε σένα και στον trexagireve και επειδή είμαι στη δουλειά και το κάνω δουλεύοντας ταυτόχρονα με κούρασαν τα ατελείωτα quote

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 15:57:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Δηλαδή, το ότι η κεφαλή έχει "οριστεί" να κατευθύνει το σώμα, δεν καθιστά αυτομάτως υποδεέστερο σε σημασία, για το σώμα, το πόδι που εκτελεί, έτσι δεν είναι

Γνωρίζω πολλούς ανθρώπους που ζουν χωρίς πόδι, χωρίς χέρι... αλλά κανέναν χωρίς εγκέφαλο. Βέβαια εδώ στο esoterica κάποιοι έχουν βαλθεί να διαψεύσουν την επιστήμη ως προς αυτό.

quote:
Ψηλός
Για τους Χριστιανούς η βάπτιση των νηπίων λειτουργεί και ως ένα επιπλέον εφόδιο/προστασία προς τα παιδιά για τη μετέπειτα ζωή τους.
Κακό δεν κάνει ούτε και δεσμεύει το παιδί σε κάτι.

Προφανώς και κάνει και ουσιαστικά βιάζει την ελεύθερη θέληση. Το παιδί που βαπτίζεται χριστιανός (η σε όποια άλλη θρησκεία αλλά αναφερόμαστε στην Ελλάδα) σε βρεφική ηλικία, θεωρείται επίσημα χριστιανός ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΕΡΩΤΗΘΕΙ. Ετσι, επί σειρά ετών βομβαρδίζεται με θρησκευτικά κηρύγματα στο σχολείο, καθώς η πλύση εγκεφάλου που υφίσταται δεν θεωρείται "προσηλυτισμός" (επειδή είναι ήδη βαφτισμένος) αλλά ... κατήχηση.

Η εφαρμογή του νόμου του Γιουτπράδα 1500 χρόνια μετά την καθιέρωσή του, γίνεται απλά για να εξασφαλίσει το εβραιοχριστιανικό δόγμα πως κανείς δεν θα ξεφύγει από το μαντρί. Και διαφορετικά συλλογιέται ένας 18χρονος που θα φτάσει στην ηλικία αυτή χωρίς καμία θρησκευτική επιρροή, ώστε να αποφασίσει μόνος του αν και ποια θρησκεία χρειάζεται και διαφορετικά ένας 18χρονος που βαφτίστηκε χωρίς να το ξέρει και κουβαλάει 12 χρόνια έντονου προσηλυτισμού και έχει υποστεί πνευματική λοβοτομή.

quote:
Dying_Incubus
Μιας και το θέμα έχει φτάσει πλέον στις 50 σελίδες, θα πρέπει να απενεργοποιηθεί αφού έκλεισε τον κύκλο του.

Επειδή ετοιμάζω μια ολοκληρωμένη σειρά με το θέμα και επειδή είναι αρκετά χρονοβόρα η διαδικασία, καθώς το ψάξιμο μέσα στις πρωτότυπες πηγές δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα, θεωρώ πως δεν έχει κλείσει ο κύκλος του αν δεν ειπωθούν τουλάχιστον αυτά που πρέπει να ειπωθούν.

Θα παρακαλούσα το ... νουνό μου να ανοίξει ένα Νο.2 ώστε να παραθέσω αυτά που έχω συγκεντρώσει.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 17:32:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
Επειδή εσύ αγαπητέ macedon θεωρείς ότι όποιος βαπτίζεται χριστιανός κουβαλάει 12 χρόνια έντονου προσηλυτισμού και έχει υποστεί πνευματική λοβοτομή, δεν σημαίνει κιόλας ότι είναι έτσι.

Βομβαρδίζεται με θρησκευτικά κηρύγματα στο σχολείο!!!
Ναι όλη την ημέρα τα παιδιά δεν κάνουν τίποτε άλλο από το να δίνουν βάση στα θρησκευτικά, μέχρι και στα MP3 την λειτουργία ακούν.
Στην τάξη του γιου μου, και τώρα και στο δημοτικό, αυτός ήταν μόνο που ήξερε 5 πράγματα περισσότερα για τις θρησκείες.

Και πια αυτό με το μαντρί!!!
Δεν το βαρέθηκες να το λες?
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2008, 20:29:46  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητή pyramid

quote:
pyramid
Επειδή εσύ αγαπητέ macedon θεωρείς ότι όποιος βαπτίζεται χριστιανός κουβαλάει 12 χρόνια έντονου προσηλυτισμού και έχει υποστεί πνευματική λοβοτομή, δεν σημαίνει κιόλας ότι είναι έτσι.

Προφανώς. Το παραπάνω αποτελεί προσωπική μου άποψη που ενισχύεται από τη συμπεριφορά των περισσότερων χριστιανών εδώ μέσα.

quote:
pyramid
Βομβαρδίζεται με θρησκευτικά κηρύγματα στο σχολείο!!!

Φυσικά.
Ξεκινάει τη μέρα του με προσευχή
Εχει 2 ώρες την εβδομάδα θρησκευτικό προσηλυτισμό
Επιπλέον, ο προσηλυτισμός ενισχύεται από χριστιανικά θέματα στα υπόλοιπα μαθήματα (π.χ. γλώσσα, Μελέτη περιβάλλοντος, κτλ.)
Εχει εκκλησιασμούς

Εσύ αν αυτό δεν το βλέπεις ως θρησκευτικό κήρυγμα περιμένω να μου πεις πώς το βλέπεις.

quote:
pyramid
Και πια αυτό με το μαντρί!!!
Δεν το βαρέθηκες να το λες?

Μα... δεν το λέω εγώ. Το ακούτε κάθε Κυριακή στην εκκλησία. Το ακούτε στα κηρύγματα των τσομπάνηδων (ποιμεναρχών) της εκκλησίας σας. Το διαβάζετε μέσα στο ευαγγέλιο.

Νομίζω αγαπητή μου πως η παραπάνω έκφραση αποτελεί απεικόνιση μιας συνειδητής επιλογής των χριστιανών, που δέχονται να τους αποκαλούν "πρόβατα" (ο ίδιος ο Ιησούς τους ονομάζει έτσι), να αποτελούν μέρος του κοπαδιού (ποιμνίου) και να έχουν τσοπάνηδες (ποιμενάρχες) έως και .... αρχηγούς του μαντριού (αρχιμανδρίτες).

Γιατί κατηγορείς εμένα;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 09:46:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου Μακεδόν, ζεις σε άλλη χώρα φίλε μου...
Αυτά που λές αντιστοιχούν σε κάποια μουσουλμανική
θρησκευτική σέχτα κια μας μπερδεύεις, ή για σένα όλοι εκτός
εσού, είναι το ίδιο...
Δεν ζούμε στο Τιμποκτού, για να λές τέτοια μυθεύματα...
Κατέβα για συζήτηση....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pyramid
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1585 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 13:51:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pyramid
quote:
Το παραπάνω αποτελεί προσωπική μου άποψη που ενισχύεται από τη συμπεριφορά των περισσότερων χριστιανών εδώ μέσα.

Και βεβαίως η μετάφραση της συμπεριφοράς τους είναι και αυτή προσωπική.

quote:

Ξεκινάει τη μέρα του με προσευχή
Εχει 2 ώρες την εβδομάδα θρησκευτικό προσηλυτισμό
Επιπλέον, ο προσηλυτισμός ενισχύεται από χριστιανικά θέματα στα υπόλοιπα μαθήματα (π.χ. γλώσσα, Μελέτη περιβάλλοντος, κτλ.)
Εχει εκκλησιασμούς

Κατά την διάρκεια της προσευχής, είναι χλωμό έως κατάχλωμο να ακούει έστω και ένα άτομο το τι λέγεται. Κατά την διάρκεια του μαθήματος είναι η ώρα του παιδιού.
Οι εκκλησιασμοί από τότε που πήγαινα εγώ σχολείο ήταν ευκαιρία να μην κάνουμε μάθημα, τώρα μας τελείωσαν όποιος θέλει πάει όποιος θέλει κάθεται σπίτι του και κοιμάται.
Δεν υπάρχει τίποτα macedon, ουδείς ασχολείται με τα θρησκευτικά, είναι ένα μάθημα όπως όλα τα άλλα.

Συμφωνώ να υπάρχει μελέτη και άλλων θρησκειών και να μην μιλάμε πλέον για θεολογία αλλά για θρησκειολογία αλλά μέχρι εκεί είναι, μην το κάνεις τεράστιο θέμα. Κανείς δεν προσηλυτίζεται εάν δεν το θέλει, δεν μπορεί κανείς να σου περάσει τίποτα εάν δεν βρει κάτι αντίστοιχο σε σένα.

quote:
Μα... δεν το λέω εγώ.

Μα και βέβαια εσύ το λες macedon, εκτός εάν εννοείς ότι έχεις δώσει τον λογαριασμό σου σε ιερωμένο ο οποίος γράφει αντί για σένα.

Συνοδεύεις, κατά την άποψή μου, στο μυαλό σου τις λέξεις αμνός, ποιμένας, με εικόνες δυσαρμονικές και εκείνες είναι που σου προκαλούν αυτό που εκφράζεις εδώ. Δεν καταλαβαίνω γιατί το κάνεις αυτό στον εαυτό σου……,οπωσδήποτε είναι δικαίωμά σου.

Για μένα τα πράγματα είναι απλά. Δεν επιλέγεις θρησκεία, είναι ανούσιο. Δεν επιλέγεις τα καλύτερα από τις θρησκείες, είναι ανώφελο για σένα, τι θα κάνεις άλλωστε, μια νέα θρησκεία? Ακολουθείς την θρησκεία με την οποία μεγάλωσες ή δεν ακολουθείς θρησκεία αλλά κάποια άλλη μέθοδο.
Δίνεις στην θρησκεία μεγαλύτερη αξία από ότι πρέπει. Της αναγνωρίζεις μια δύναμη που δεν την έχει, την κάνεις αφέντη σου.
Πάντα προσωπικές απόψεις.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 17:41:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Μα αγαπητή μου pyramid, ο Μακεδόν, δηλώνει
γόνος ιερέα, οπότε ξέρει ότι αυτά που ΄λεει δεν
στέκουν, ξέρει ότι υπερβάλει... Γιατί να το κάνει, τότε;
Θέμα ψυχαναλυτή, νομίζω, αφού δεν βλ΄πεω αιτία που να τον εξοργίζει τόσο
και επειδή τον βλέπω να επιτίθεται με τέτοια μανία,
χρησιμοποιώντας κατά κόρον ψεύδη, που αν δεν ήταν πάθος,
θα είχε γίνει τουλάχιστον πιο προσεχτικός σε αυτά που λέει
και δεν θα νόμιζε ότι οι άλλοι είναι ιθαγενείς του τιμποκτού,
για να μην πιάνουμε άλλα μέρη εξωτικά...

Το συγκεκριμένο θέμα, όμως, επανέρχομαι και επαναλαμβάνω και μετά απο
σχετική πρόταση του συντονιστού,μάλλον θα πρέπει να απενεργοποιηθεί,
αφού μέχρι τώρα, εκτός απο γενικόλογα και αμφισήμαντα κείμενα,
δεν έχουν παρουσιαστεί στοιχεία για να το κάνουν θέμα...
Μόνο μια άλογη σφοδρότητα επίθεσης κατά του χριστιανισμού, με ότι μέσα και
για όποιο λόγο..Έτσι για νά χουμε να λέμε...
Το ίδιο και σε άλλα θέματα.Πιστεύω ότι άν ήταν λιγότερα τα τόσο συναφή
θέματα, θα ήταν καλύτερα για όλους και θα ελέγχαμε την συζήτηση καλύτερα...
Οι συντονιστές μπορούν να δουν σαν πρόταση μου αυτή την σκέψη μου και να
πράξουν τα δέοντα για την εύρυθμη λειτουργία του φόρουμ,το οποίο έχει πολύ
υψηλό επιπεδο, ούτως ή άλλως....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 17:46:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ


Συγνωμη για την καθυστερηση ... εχουμε και δουλειες . Ψηλε για παρτη σου και για οσους ενδιαφερονται . Θα επανελθω αν χρειαστει με περισσοτερα στοιχεια ομως νομιζω ειναι αρκετα ...


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 18:29:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
pyramid
Και βεβαίως η μετάφραση της συμπεριφοράς τους είναι και αυτή προσωπική.

Προφανώς

quote:
pyramid
Δεν υπάρχει τίποτα macedon, ουδείς ασχολείται με τα θρησκευτικά, είναι ένα μάθημα όπως όλα τα άλλα.

Επέτρεψέ μου, ζώντας την καθημερινή σχολική πραγματικότητα σαν εκπαιδευτικός, να έχω διαφορετική άποψη.

quote:
pyramid
Μα και βέβαια εσύ το λες macedon, εκτός εάν εννοείς ότι έχεις δώσει τον λογαριασμό σου σε ιερωμένο ο οποίος γράφει αντί για σένα.

Παίζουμε με τις λέξεις. Οκ, εγώ το λέω αλλά δεν αποδίδω εγώ αυτούς τους χαρακτηρισμούς. Τους αποδίδουν οι ίδιοι οι χριστιανοί και ο ίδιος ο Ιησούς. Εγώ απλά τους αναπαράγω.

Στο κάτω-κάτω, όπως είπα, αποτελεί προσωπική και συνειδητή επιλογή των χριστιανών να αποκαλούνται έτσι. Αν δεν θέλουν, ας το πούνε στον ιερέα τους ή ας αλλάξουν θρησκεία.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2008, 18:49:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Για να είμαστε ακριβείς, φίλε Μακεδόν, εσύ έτσι τα
εκλαμβάνεις τα πράγματα και με δική σου υπερβολή, δημιουργείς
καταστάσεις που δεν υπάρχουν, για να γίνεται σχετικός ντόρος...
Εσύ τέλος, αναπαράγεις, δική σου θέση και επιθυμία...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 01:35:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
quote:

quote:
pyramid
Και πια αυτό με το μαντρί!!!
Δεν το βαρέθηκες να το λες?

Μα... δεν το λέω εγώ. Το ακούτε κάθε Κυριακή στην εκκλησία. Το ακούτε στα κηρύγματα των τσομπάνηδων (ποιμεναρχών) της εκκλησίας σας. Το διαβάζετε μέσα στο ευαγγέλιο.

Νομίζω αγαπητή μου πως η παραπάνω έκφραση αποτελεί απεικόνιση μιας συνειδητής επιλογής των χριστιανών, που δέχονται να τους αποκαλούν "πρόβατα" (ο ίδιος ο Ιησούς τους ονομάζει έτσι), να αποτελούν μέρος του κοπαδιού (ποιμνίου) και να έχουν τσοπάνηδες (ποιμενάρχες) έως και .... αρχηγούς του μαντριού (αρχιμανδρίτες).

Γιατί κατηγορείς εμένα;

macedon



Ωραία λοιπόν, οι Χριστιανοί επελέξανε συνειδητά να αποκαλούνται πρόβατα.


Αλλά μιας και πιάσαμε τα κατοικίδια, ας διαβάσουμε και το παρακάτω απόσπασμα:


"Στα Άβδηρα υπήρχε ναός του Διονύσου αλλά και θρησκευτική οργάνωση, η οποία τελούσε τα περιώνυμα μυστήρια με τα μέλη της τους «συμμύστες» και τον επικεφαλής «αρχιβουκόλο». Ο τόπος που τελούνταν τα μυστήρια αυτά, ονομάζονταν «μάγαρον»."

Πηγή: http://alex.eled.duth.gr/Eldoseis/athan/text/5.htm


Δηλαδή οι ασπάζοντες την αρχαία ελληνική θρησκεία αυτοαποκαλούνται... βόδια, μοσχάρια.. δεν ξέρω τι ακριβώς βοσκάει ο βουκόλος.

Μη με κατηγορήσετε λοιπόν εμένα εάν αποκαλέσω κάποιον αρχαιόθρησκο απο εδώ και στο εξής έτσι.... Αφού οι ίδιοι επιλέξανε συνειδητά να αποκαλούνται έτσι.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 29/11/2008 01:38:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 02:45:14  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
samuel1974
"Στα Άβδηρα υπήρχε ναός του Διονύσου αλλά και θρησκευτική οργάνωση, η οποία τελούσε τα περιώνυμα μυστήρια με τα μέλη της τους «συμμύστες» και τον επικεφαλής «αρχιβουκόλο»

Δηλαδή οι ασπάζοντες την αρχαία ελληνική θρησκεία αυτοαποκαλούνται... βόδια, μοσχάρια


Οι οπαδοί της συγκεκριμένης οργάνωσης των Αβδήρων και μόνο, σύμφωνα με το δικό σου κείμενο.

quote:
samuel1974
Μη με κατηγορήσετε λοιπόν εμένα εάν αποκαλέσω κάποιον αρχαιόθρησκο απο εδώ και στο εξής έτσι

Αν βρείς κάποιον "αρχαιόθρησκο" από τα Αβδηρα, οπαδό της συγκεκριμένης οργάνωσης, βεβαίως και νομιμοποιείσαι να τον ονομάσεις έτσι.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 10:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Αγαπητοί, μιας κι ο macedon θέλει να κάνει μια παρουσίαση - όπως δήλωσε - και μιας κι υπάρχει απ' ό,τι φαίνεται από τα παρατιθέμενα μηνύματα ενδιαφέρον για το θέμα, ας προχωρήσουμε στην συνέχεια του.
Θεωρείται λοιπόν δεδομένο ότι θα υπάρξει ένας διάλογος με εποικοδομητική διάθεση από τους συμμετέχοντες και με σεβασμό απέναντι στους συνομιλητές του και στις απόψεις που έχουν υιοθετήσει κι εκφράζουν...

pyramid μου, θα ήθελα να σταθώ μόνο σε 2 σημεία των προηγούμενων μηνυμάτων σου ώστε να μου εξηγήσεις πως εννοείς κάτι - αναφέρομαι στο 2ο απόσπασμα που θα παραθέσω.
Αυτό φυσικά μπορεί να γίνει και στο καινούριο θέμα αφού το θέμα αυτό έχει κλείσει τις σελίδες του.

Αναφέρεις:

quote:
Κανείς δεν προσηλυτίζεται εάν δεν το θέλει, δεν μπορεί κανείς να σου περάσει τίποτα εάν δεν βρει κάτι αντίστοιχο σε σένα.

Ξεφεύγοντας από την θρησκευτική χροιά του προσηλυτισμού, πιστεύω πως όταν έχουμε να κάνουμε με ένα παιδί είτε στην προεφηβεία είτε στην εφηβεία, δε μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν θα προσηλυτιστεί εάν δεν το θέλει ούτε να του περάσει κάποιος κάτι, εάν δεν το θέλει.

Ένα παιδί πολύ απλά δεν έχει δομήσει ακόμη ένα νοητικό κι ένα συναισθηματικό κόσμο ώστε να έχει μια "στερεότητα" ούτε έχει καταλήξει τι το εκφράζει, τι του αρέσει, τι το ικανοποιεί γιατί πολύ απλά δεν έχει αναπτύξει την κριτική του ικανότητα ώστε να κάνει αυτή την δόμηση.
Οπότε εάν μιλάμε για ένα ενήλικα, θα μπορούσα να συμφωνήσω μαζί σου με αρκετή επιφύλαξη, δεδομένου ότι έχει αναγνωρίσει σε μεγάλο βαθμό από που προέρχονται οι απόψεις κι οι πεποιθήσεις του, ότι έχει γνωρίσει πολύ καλά τον εαυτό του - στον βαθμό που αυτό μπορεί να επιτευχθεί έστω - κι ότι έχει κατανοήσει ποιές κοινωνικοπολιτιστικές επιρροές επέδρασαν στην διαμόρφωση της κοσμοθεωρίας του.
Από την άλλη φυσικά, οι τακτικές που μπορεί να χρησιμοποιήσει μια ομάδα ανθρώπων ή ένα μόρφωμα μπορεί να είναι τόσο "λεπτές" και καλοδουλεμένες που μπορεί να τυλίξουν κάποιον χωρίς να το καταλάβει καν...

quote:
Συνοδεύεις, κατά την άποψή μου, στο μυαλό σου τις λέξεις αμνός, ποιμένας, με εικόνες δυσαρμονικές και εκείνες είναι που σου προκαλούν αυτό που εκφράζεις εδώ.

Όταν αναφέρεις τη λέξη "δυσαρμονικές", πως ακριβώς το εννοείς;
Δηλαδή ποιός ορίζει ότι κάτι είναι δυσαρμονικό και σε σχέση με τι;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 13:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo
quote:
ar_ia -Η θρησκεία της Ελλάδας είναι ο Δωδεκάθεος (γι αυτό κάνετε τα αδύνατα δυνατά να τον σβήσετε) , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ξένο σώμα.

ar_ia βασιζόμενος σε αυτό που γράφεις, δεν σου προκαλεί το ενδιαφέρων (περιέργεια) ότι πολλοί μεγάλοι φιλόσοφοι ακολούθησαν διαφορετικό μονοπάτι από την «θρησκεία» που είχε βάση πάνω στα έργα του Όμηρου και του Ησίοδου που έπλασαν ανθρωπομορφικούς μύθους σχετικά με του θεούς στους οποίους προσέδωσαν ανθρώπινες ανάγκες και ιδιότητες, προκείμενου να δώσουν τόνο και ποιητική αδεία στα ποιήματα τους ;

Βλέπε πχ, Ξενοφάνη, Ηράκλειτο, Αναξαγόρα, Αναξίμανδρο, Πρωταγόρα, Σωκράτης, Αριστοτέλης και δεκάδες άλλοι…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2008, 14:31:52  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ξεφεύγοντας από την θρησκευτική χροιά του προσηλυτισμού, πιστεύω πως όταν έχουμε να κάνουμε με ένα παιδί είτε στην προεφηβεία είτε στην εφηβεία, δε μπορούμε να είμαστε τόσο σίγουροι ότι δεν θα προσηλυτιστεί εάν δεν το θέλει ούτε να του περάσει κάποιος κάτι, εάν δεν το θέλει.

Και να προσηλυτιστει, έχει τη δυνατότητα πταν θα αποκτησει δικια του κρίση να απο-προσηλυτιστει. Αν δεν αποκτησει δικια του κριση τοτε ειναι καλυτερο κ πιο ασφαλές για τη κοινωνια κ για τον ιδιο να πιστευει στα διδαγματα του χριστιανισμου.

quote:
Ξεκινάει τη μέρα του με προσευχή
Εχει 2 ώρες την εβδομάδα θρησκευτικό προσηλυτισμό
Επιπλέον, ο προσηλυτισμός ενισχύεται από χριστιανικά θέματα στα υπόλοιπα μαθήματα (π.χ. γλώσσα, Μελέτη περιβάλλοντος, κτλ.)
Εχει εκκλησιασμούς


Ελα ντε.. Μα δε βλεπεις.. όλα τα έφηβα κοριτσακια είναι συνεχεια με μια βίβλο στο χέρι και φούστες μέχρι τη πατούσα μακριές..

quote:
-Η θρησκεία της Ελλάδας είναι ο Δωδεκάθεος (γι αυτό κάνετε τα αδύνατα δυνατά να τον σβήσετε) , όλα τα υπόλοιπα είναι απλά ξένο σώμα.

12θεο ή πολυθεϊσμος? Μόλις θυμήθηκα οτι ο όρος "12θεο" αμφανίστηκε μετέπειτα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 11:24:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Εγώ πάντως φίλοι, επειδή απο ότι είδα μέχρι
τώραστο παρόν θέμα, πιστεύω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει
ουσιαστική αναφορά σε τέτοιες υποτιθέμενες ύβρεις,ή να αποδειχτούν,
άρα το θέμα να απενεργοοηθεί, καθώς όσα συζητάμε εδώ, τα λέμε κι
αλλού και θα είναι καλύτερα, με λιγότερα θέματα και περιεκτικότερη
συζήτηση...Νομίζω ότι αν συνεχιστεί το βθέμα πλατειάζουμε, δίχως λόγο..
Εκτός αν κάποιοι ασκούνται στη ρητορική και τη σοφιστεία με τέτοια
θέματα που είναι τουλάχιστον ανιαρά...
Ο διάλογος απαιτει καλύτερα θέματα και λιγότερα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 12:57:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
trexagireve
πιστεύω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει
ουσιαστική αναφορά σε τέτοιες υποτιθέμενες ύβρεις,ή να αποδειχτούν

Κάνε λίγη υπομονή να ανοίξει το καινούριο ...

quote:
trexagireve
με τέτοια
θέματα που είναι τουλάχιστον ανιαρά...

Για σένα μπορεί να είναι ανιαρά ή δυσάρεστα. Για άλλους μπορεί να είναι διδακτικά.

quote:
trexagireve
άρα το θέμα να απενεργοοηθεί

Σα να φοβάσαι κάτι... σα να αγωνιάς για κάτι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2008, 16:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

Εγώ πάντως φίλοι, επειδή απο ότι είδα μέχρι
τώραστο παρόν θέμα, πιστεύω ότι δεν πρόκειται να υπάρξει
ουσιαστική αναφορά σε τέτοιες υποτιθέμενες ύβρεις,ή να αποδειχτούν,
άρα το θέμα να απενεργοοηθεί.


Εγώ δεν συμφωνώ να απενεργοποιηθεί το θέμα, εσένα ίσως να μην σε ενδιαφέρει τι θέλει να ανεβάσει ο macedon εμένα όμως με ενδιαφέρει!!!


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 01:29:09  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

Εγώ δεν συμφωνώ να απενεργοποιηθεί το θέμα, εσένα ίσως να μην σε ενδιαφέρει τι θέλει να ανεβάσει ο macedon εμένα όμως με ενδιαφέρει!!!



Δεν του λες να σου τα κάνει πακέτο και να σου τα στείλει καλύτερα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 09:34:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Επειδή όμως εδώ μετά απο 50 σελίδες του θέματος,
βγήκε ολίγον τι απο "πατάτα", θα ήθελα να μάθω στις πόσες
θα το συνειδητοποιήσει ο Μακεδόν... Στις 350, ας πούμε; Και
για να σοβαρευόμαστε, υπάρχει πληθώρα τέτοιων θεμάτων που
θαλασσοδέρνεται, δίχως αποτέλεσμα κι εμποδιζοντας την συζήτηση...
Καλά θα ήταν, λοιπόν, να μειωθούν, αφού ούτως ή άλλως το ίδιο αντικείμενο
έχουν, συκοφαντίες ειδωλολατρών κατά των χριστιανών, που ποτέ
δεν αποδεικνύονται...
Πιστεύω ότι οι συντονιστές θα λάβουν υπόψην τους αυτή την πληθώρα των
θεμάτων που μπερδεύουν παρά βοηθούν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 13:48:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

ειδωλολατρών κατά των χριστιανών


Ειδωλολάτρες είστε οι χριστιανοί, μην μπερδεύεσαι!
(βλέπε χέρια, πόδια, μύτες, αυτιά κλπ κλπ κλπ αγίων)


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 14:22:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αυτο ειναι το θέμα, αγαπητή ar_ia, ότι άλλο
να λατρεύεις πέτρες και ξύλα και άλλα ζαρζαβατικά
κι άλλο να βλέπεις μέσα απο μια εικόνα ή ένα αγιασμένο
λείψανο, που μπορει να φτάσει και τι μπορεί να πετύχει ο άνθρωπος...
Αλλά αυτά πρέπει να κάθεται να τα σκέφτεται κανείς....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2008, 14:52:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
trexagireve
quote:

Αυτο ειναι το θέμα, αγαπητή ar_ia, ότι άλλο
να λατρεύεις πέτρες και ξύλα και άλλα ζαρζαβατικά
κι άλλο να βλέπεις μέσα απο μια εικόνα ή ένα αγιασμένο
λείψανο, που μπορει να φτάσει και τι μπορεί να πετύχει ο άνθρωπος...
Αλλά αυτά πρέπει να κάθεται να τα σκέφτεται κανείς....

Α, οκ, αφού δεν σου αρέσει η λέξη ειδωλολατρεία τότε να την πούμε νεκροφιλία!
Από την στιγμή που λατρεύετε πτώματα σίγουρα είναι και το πιο σωστό!!!


Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy