ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2008, 23:50:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Ψηλός
Μπορείς να μου αναφέρεις και τη σελίδα;;

Αν θέλεις πραγματικά να βρεις τη συγκεκριμένη αναφορά, μπορείς να δεις και στα "Απαντα Ιωάννου του Χρυσοστόμου", Παρίσι 1836, τόμος 2, σελ. 642.

Κάνε λίγη υπομονή και θα παραθέσω συγκεντρωμένες όλες τις ύβρεις κατά των Ελλήνων, από τους γιδοβοσκούς της Παλαιάς Διαθήκης μέχρι τον Γρηγόριο πασά τον Ε΄. Ορεξη να έχεις να επαληθεύεις...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 00:09:38  Εμφάνιση Προφίλ
allzzaro

quote:
Αυτό δεν σε πείραξε?

Δεν το γνώριζα, φίλε μου, μάλλον κάτι άκουσα φευγαλέα στο ραδιόφωνο, στο μαγαζί, αλλά δεν τόπιασα καλά.

Τώρα το είδα καλά...

Σαφώς και με πείραξε και προφανώς αυτός ο τύπος είναι ένας βλάκας ανιστόρητος ή εκτελεί εντολές.

Όμως είναι άλλο να σε βρίζει ένας Άγγλος φλώρος, που θέλω να πιστεύω ότι θα υποστεί συνέπειες, και άλλο οι συμπατριώτες σου, μέσα στη χώρα σου, προς όφελος ενός παρανοϊκού παραμυθιού.

Επίσης θεωρώ ότι οι αντιδράσεις που υπήρξαν γι' αυτόν το γελοίο, θα έπρεπε να υπάρχουν και για τις γραφές.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 00:18:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

Δε θέλω να φανώ ρατσιστής, αλλά να σχολιάζει και Άγγλος ξένες γυναίκες είναι καταπληκτικό ανέκδοτο. Μήπως όλες αυτές που έχει "πλαγιάσει" έχουν μουστάκι εντέλει; (το πιάσατε έτσι; έξις δευτέρα φύσις το παλουκάρι). Για να μη βγάλω και κάνα ευφυολόγημα για την τουαλέτα και ξεφτιλίσω το επίπεδο.
Συνεχίστε την κουβέντα σας, ωραίο το ανεκδοτάκι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 01:22:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
samuel1974
Αυτά τα οποία παρέθεσα βρίσκονται στα μεγαλύτερα μουσεία του κόσμου. Το ότι δεν τα ζητάμε πίσω, για προφανείς λόγους, δε σημαίνει ότι δεν είναι αρχαία ελληνικά δημιουργήματα. Τα έχουνε εξετάσει αρχαιολόγοι και ιστορικοί και πρόκειται για αττικά αγγεία του 5ου π.Χ. αιώνα.

Το ότι οι παραστάσεις που παρέθεσες βρίσκονται στα μουσεία , δεν αναιρεί την πρόθεσή με την οποία τα παρέθεσες , πιστεύοντας αφελώς ότι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πλήξης και να υποβαθμίσης τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό , παρουσιάζοντάς τον σαν πολιτισμό σε παρακμή και σεξουαλική ακολασία . Όμως αυτός ο πολιτισμός τον οποίο κατέστρεψε η θρησκεία σου , επειδή η φιλοσοφία του ήταν το κυριότερο εμπόδιο για την επικράτησή της , έκτισε Παρθενώνες που παρά την προσπάθεια που έκαναν για ένα ομοίωμα αρχιτέκτονες στις ΗΠΑ , στάθηκε αδύνατον να αντιγράψουν .

Εκτός τούτου , αν διαβάσεις τα μηνύματά μου , εγώ δεν αμφισβήτησα την γνησιότητα όλως αυτών των παραστάσεων , αλλά μόνο τριών από αυτές . Αν και δεν μου αρέσει να επαναλαμβάνομαι , θα σου τα γράψω για άλλη μία φορά για να τα καταλάβης .

1ον Ο μελανόμορφος αμφορέας που παριστάνει τον Σάτυρο να κυνηγάει την Νύμφη , είναι μεταγενέστερης εποχής , επειδή στην αρχαιότητα παρίσταναν τους σατύρους με σώμα τράγου και κεφάλι ανθρώπινο .

2ον Η τοιχογραφία είναι της Ρωμαϊκής περιόδου , πιθανόν από την Πομπηία , και αυτός που απεικονίζεται δεν είναι ο Πρίαπος αλλά μάλλον διακωμωδεί κάποιον που έχασε το σφρίγος του και προσπαθεί με άλλα μέσα να το αναπληρώση . Ο Πρίαπος σε όλες τις παραστάσεις , σαν δευτερεύουσα θεότητα της γονιμότητας , παριστάνονταν πάντοτε ιθύφαλλος , εξ ου και η ασθένεια πριαπισμός .

3ον Η παράσταση του συμπλέγματος Διός Γανυμήδη , είναι πλαστή σύγχρονη παραποίηση αρχαίας παραστάσεως . Ένα από τα χαρακτηριστικά της πλαστότητας , το κυριότερο , είναι η αναγραφή πίσω από τον Δία της λέξεως Δίας .
Και ο πιο κουφιοκέφαλος μαθητής της στοιχειώδους εκπαιδεύσεως , γνωρίζει ότι οι πρόγονοί μας δεν θα έγραφαν ποτέ Δίας , αλλά Ζευς ή Ζην γιατί στην ονομαστική είναι ο Ζευς γενική του Διός ή του Ζηνός και η αιτιατική τον Δία , η οποία και επεκράτησε και σαν ονομαστική στην νεοελληνική , και λέμε ο Δίας του Δία .
Ε ! Δεν νομίζεις ότι είναι εντελώς παράλογο ο αρχαίος καλλιτέχνης να χρησιμοποιή την γραμματική Τριανταφυλλίδη για να τιτλοφορήση το έργο του ;

quote:
samuel1974
Ο Σαμουήλ αναφερόμενος στο μέλος "άθεος", που είχε υποννοήσει ότι όλοι οι παπάδες είναι ομοφυλόφιλοι-παθητικοί, του είχε πει κατα λέξη ότι:
"Εάν ήμουνα παπάς, και με τον χαρακτήρα που έχω καλά κάνω και δεν είμαι, θα σου πρότεινα να έρθεις μαζί με όλη σου την παρέα και να δούμε μετά ποιός θα φύγει με τσούξιμο"
Δεν απείλησα κανέναν.

Δηλαδή ο άθεος με όλη την (αντιχριστιανική) παρέα του , είναι κανένας ;
quote:
samuel1974
Το βιβλίο το έχω στη βιβλιοθήκη μου, εδώ και πολλά χρόνια.

Τότε μόνο δύο πιθανότητες μπορώ να υποθέσω . Ή ότι δεν το άνοιξες καθόλου για να το διαβάσης , ή ότι το διάβασες μεν αλλά δεν μπόρεσες να το καταλάβης .
quote:
samuel1974
Μετά απο 2500 χρόνια, όπου τα φύλλα της κάθε κίτρινης φυλλάδας σαν την Espresso θα έχουνε λιώσει, οι τοιχογραφίες των εκκλησιών και των μοναστηριών θα απεικονίζουνε αγίους και όχι όργια, μιας και η Εκκλησία δεν αποθανατίζει σε αγγεία και δεν επικροττεί σαν "θείο" ή σαν "άρμα που οδηγεί στον ουρανό" τον ομοφυλοφιλικό έρωτα, αλλά τον καταδικάζει.

Η Espresso αναδημοσίευσε αναμνηστικές φωτογραφίες που τράβηξαν οι ίδιοι οι μοναχοί , και αυτές βρίσκονται σίγουρα στις αποσκευές τους . Όσο για τις παραστάσεις στα αγγεία που οι περισσότερες από αυτές αναφέρονται στην μυθολογία , έχουν την ίδια αξία με τις φωτογραφίες , τις ταινίες , και τα Video πορνογραφικού περιεχομένου που κυκλοφορούν κατά δισεκατομμύρια , και ίσως ένας μελλοντικός Σαμουήλ γενικεύοντας χαρακτηρίσει και σένα και όλους μας με βάση το υλικό αυτό .
quote:
samuel1974
Εάν βγαίνουνε μερικοί ομοφυλόφιλοι ανάμεσα στους μοναχούς και εσύ συμπεραίνεις ότι αυτός είναι κανόνας και όχι η εξαίρεση, σου προτείνω να διαβάσεις το "Γεροντικόν" να δεις τι ακριβώς αναφέρει για τους κίναιδους.

Το τελευταίο τι το ήθελες ; Εδώ ο κόσμος το ‘χει τούμπανο , και ο Σαμουήλ κρυφό καμάρι . Οι ιερατικές σχολές , τα μοναστήρια , και η ίδια η ιεραρχία , έχουν μεταβληθεί σε άντρα ομοφυλοφίλων . Οι περισσότεροι ιεράρχες έχουν καλλιτεχνικά ψευδώνυμα όπως Μπέμπα Μπλάνς και Τιτίκα , μακαριστοί και οι δύο σήμερα , Σουλτάνα του Αιγαίου κλπ , κλπ , και εσύ μου τσαμπουνάς για Γεροντικά και πράσιν’ άλογα .

Συμπτωματικά σήμερα το απόγευμα άκουσα στις ειδήσεις ότι γίνεται η εκδίκαση , σε δεύτερο βαθμό , του παιδεραστή ιερέα που βίαζε κατ’ εξακολούθηση τα παιδάκια του κατηχητικού . Και στις κοντινές σου ΗΠΑ μαζεύουν χρήματα για να αποζημιώσουν τα θύματα της παιδεραστίας των παπάδων . Οπότε αντί να μιλάς για μερικούς ομοφυλόφιλους , καλύτερα θα ήταν να μιλάς για μερικούς , ελάχιστους , πραγματικούς μοναχούς σαν αυτούς της Μονής Εσφιγμένου .

Πριν μερικά χρόνια ένα γειτονόπουλο , ωραίο παλικάρι και αθλητικό , είχε πάει με το συνεργείο του πατέρα του να εγκαταστήσουν Air Contition στην Μονή Πετράκη . Όπως μου έλεγε αργότερα ο πατέρας του , πέσανε απάνω του εντελώς φανερά και προκλητικά , τα παπαδάκια κυριολεκτικά να τον φάνε . Από αυτούς θα βγουν οι μελλοντικοί ποιμενάρχες σου . Βοήθειά σου !


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 01:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

quote:
trexagireve
Αλήθεια είναι τελικά ότι η ημιμάθεια χειρότερη της αμάθειας...
Αγαπητέ μου sesostris, ξεκινώ επίτηδες απο τη μέση των θέσεων σου στα μηνύματα
σου, επειδή το θεμα ανάγνωσης είναι πολύ σημαντικό, αφου΄είναι γραπτό
και ΄μενει και το ξαναβλέπεις και δεν μπορει να μη δεις το λάθος σου...
Φίλε μου, η εθελούσια σταύρωση του Κυρίου ήταν μωρία για τους Έλληνες
που πίστευαν στη γενναιότητα που πήγαινε με εκείνη την εποχή και δεν μπορούσαν
να δουν στην άμεση εφαρμογή, μια τέτοια θυσία Θεού...Αυτό δεν έρχεται σε
αντιδειαστολή με το πιο πάνω "Έλληνες σοφίαν ζητούσιν..." Άλλο η αναζήτηση
της σο΄φίας κι άλλο η εφαρμογή μιας τέτοιας αλτρουιστικής πράξης, απο πλευράς Θεού,
που, βάση των δικών τους θεών, δεν τον είχαν για τόσο συμπονετικό προς τον άνθρωπο... Πιστεύω είναι εύκολο να το καταλάβεις, αν το διαβάσεις κάποιες φορές...
Εννοιολογικά είναι πολύ εύκολο...

Φίλε trexagireve , η απάντησή σου μου θυμίζει λίγο εκείνες τις ερμηνείες των κειμένων της Παλιάς Διαθήκης , ή εκείνες του αειμνήστου Π. Ν. Τρεμπέλα , από το πρωτότυπο αρχαίο κείμενο στο αριστερό της σελίδας , στην καθαρεύουσα στο δεξιό .
Από ότι ελπίζω θα έχεις καταλάβει , τα Ελληνικά μου είναι καλούτσικα και μπορώ να κατανοώ την έννοια ενός αρχαίου κειμένου . Μέσα σ’ αυτές τις μόλις είκοσι λέξεις της «Προς Κοριθίους Α’ επιστολής Παύλου» αποδίδεται φίλε μου η πεμπτουσία της διαφοράς σκέπτεσθαι μεταξύ των Ιουδαίων και των Ελλήνων , καθώς και το πώς αντιμετωπιζόταν η καινοφανής αυτή αίρεση του Ιουδαϊσμού από τους δύο λαούς . Οι Έλληνες λοιπόν για να μη μακρηγορούμε φίλτατε , σύμφωνα με το νόημα αυτής της παραγράφου δεν αποδεχόντουσαν τίποτα εάν δεν περιείχε σοφία , και γι αυτούς τα κηρύγματα του Παύλου περί Χριστού του υιού του Θεού , Σταυρώσεως , και αναστάσεως , δεν ήταν τίποτα περισσότερο από μωρία .
quote:
trexagireve
Το πόσο, πάλι χριστιανοί σε ποσοστά είναι οι 10 εκατομ. Έλληνες, θα σε γελάσω, αλλά
μετά θα πάμε στο πόσο ειδωλολατρες είναι το 0,1% των αρχαιολατρών και θα μπλέξουμε...
Καλύτερα ας μείνουμε σε χοντρές γραμμές,ποιοί είναι συντριπτική πλειψηφία
ώστε να ξέρουμε τι λέμε, για να μην εκφυλίζουμε την συζήτηση...
Αυτά τα 10 εκατομ. φίλε μου, έχουν δικαιώματα που κι εσύ πιστεύεις ότι έχεις..
Αλλά σίγουρα ότι,π.χ. δεν πρέπει να υπάρχει χριστιανικός ναός σε ακτίνα 10 χλμ,
που έχω διαβάσει κάπου,είναι υπερβολή αρχαιολατρών και δείχνει ότι όσοι λένε τέτοια, πιστεύουν ότι είναι περισσότεροι...

Το πλειοψηφία το δέχομαι , για το συντριπτική όμως μην είσαι και τόσο σίγουρος , γιατί πέρα από τους αρχαιολάτρες , υπάρχουν οι πιστοί άλλων θρησκειών , οι άθρησκοι , οι άθεοι , καθώς και το πλήθος αυτών που απλώς δηλώνουν χριστιανοί δίχως να πολυσκοτίζονται για το τι γιορτή είναι σήμερα εκτός και αν εορτάζει κάποιος της οικογένειας ή κανένας φίλος , και που πάνε στην εκκλησία μόνο στην Ανάσταση για να βαρέσουν βαρελότα .

Τα περί αποστάσεως χριστιανικών ναών κλπ αν αληθεύουν τα καταδικάζω πρώτος εγώ , καθότι πιστεύω ότι η λατρεία του Θεού από οποιαδήποτε θρησκεία πρέπει να ασκείται ελεύθερα , εφόσον το τελετουργικό της δεν αντιβαίνει τους νόμους , όπως επίσης ότι θα πρέπει να επιτραπή βάσει της ίσης μεταχείρισης των πολιτών , και στους αρχαιοθρήσκους να αναγείρουν ναούς , πράγμα που με παρεμβάσεις της εκκλησίας δεν τους το επιτρέπουν μέχρι σήμερα .

quote:
trexagireve
Εσείς φίλε μου,εσύ, ο Γιάπετ,ο Μακεδόν, κλπ, μιλάτε για αποκλειστικά δικαιώματα
στην ελληνικότητα, όχι εμείς...
Εσείς συκοφαντείτε και υβρίζετε την πλειοψηφία του ελληνικού λαού, όχι εμείς...

Ίσως θα πρέπη να ανατρέξης σε προηγούμενα post σου για να δης πόσες φορές έχεις μονοπωλήσει την φιλοπατρία για τους χριστιανούς αποκαλώντας τους υπόλοιπους ανθέλληνες , επειδή τα ιστορικά στοιχεία που παραθέτουν δεν συμβαδίζουν με αυτά που πιστεύεις .
quote:
trexagireve
Περί της αρχαίας ρήσης οικίας ή ακαδημίας, επίτηδες δεν θα σε διαψεύσω για να
δεις πόσα λάθη κάνεις, αλλά το νόημα του έδωσες καμιά σημασία ή κοιτούσες το
δάχτυλο;Φίλε μου, με αφορισμούς και κατηγορίες, δείχνεις στριμωγμένος που κινείται
νευρικά,δεν χρειάζεται, δεν μοιράζουμε ή χωρίζουμε τιποτα...

Για να είμαι ειλικρινής την παράγραφο αυτήν δεν την κατάλαβα καλά . Πάντως από το λίγο που κατάλαβα , δεν έχω κανένα λόγο να κινηθώ νευρικά , και πολύ περισσότερο δεν αισθάνομαι στριμωγμένος . Αντιθέτως διανύω μια περίοδο ηρεμίας και νοιώθω πολύ άνετα . Και κάτι ακόμα , τον ιδιοκτήτη του κτήματος που συνορεύει με το εξοχικό μου τον γνωρίζω και μάλιστα είναι και φίλος μου , οπότε αποκλείεται να είσαι εσύ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 01:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

quote:
ar_ia
xmmmm..... Συνήθως με αποκαλούν γατούλα, αλλά τέσπα, λογικό είναι είναι να μην μπορείς να ξεχωρίσεις μία ΓΥΝΑΙΚΑ όταν συναναστρέφεσαι μόνο με θεούσες! Να το κοιτάξεις αυτό.....
Αν και από την άλλη τώρα που το σκέφτομαι...είναι λογικό να αντιδράς έτσι, γυναίκα τώρα εγώ και να την λέω σε άντρες??? Ευτυχώς που πέρασε η αρχική μορφή του μεσαίωνα (να, αυτό είναι θαύμα όντως) γιατί με έβλεπα κρεμασμένη!

Φίλη ar_ia , δεν πρέπει να σε παραξενεύη ο τρόπος που σε αντιμετωπίζουν οι φανατικοί χριστιανοί του forum . Σαν πιστοί χριστανοί ακολουθούν κατά γράμμα τις παρεναίσεις του μισογύνη Παύλου στην προς Εφεσίους επιστολή του , όπου αναφέρει :

Ἐσεῖς οἱ γυναῖκες νὰ ὑποτάσσεστε στοὺς ἄνδρες σας,
ὅπως θὰ κάνατε ὑπακοὴ στὸν ἴδιο τὸ Χριστό.
Ὁ ἄνδρας εἶναι κεφαλὴ καὶ ἐξουσιάζει τὴ γυναίκα,
ὅπως καὶ ὁ Χριστὸς εἶναι κεφαλὴ τῆς Ἐκκλησίας·

Ελπίζω να κατάλαβες και από εδώ και πέρα να προσαρμόσης ανάλογα την συμπεριφορά σου . Θα σου πρότεινα μάλιστα όταν στέλνεις τις απαντήσεις σου στο forum , για να είσαι αξιοπρεπής και σύμφωνα με τα χριστιανικά ιδεώδη , να καλύπτης και το κεφάλι σου με ένα τσεμπέρι .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 02:14:22  Εμφάνιση Προφίλ
Με αφορμή το σχόλιο του φίλου kostakis, θυμήθηκα ένα σύντομο ανέκδοτο - αίνιγμα.

Τι είναι μια γυναίκα, ανάμεσα σε δύο Άγγλους;;;

Η απάντηση αύριο, διότι προϋποτίθεται παύση πριν απ' αυτήν.

Όποιος το ξέρει μπορεί να απαντήσει...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 02:38:21  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

quote:
Ψηλός
Μπορείς να μου αναφέρεις και τη σελίδα;;

Αν θέλεις πραγματικά να βρεις τη συγκεκριμένη αναφορά, μπορείς να δεις και στα "Απαντα Ιωάννου του Χρυσοστόμου", Παρίσι 1836, τόμος 2, σελ. 642.

macedon



Η συγκεκριμένη αναφορά, πολύ φοβάμαι πως υπάρχει μόνο στο μυαλό του ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΥ και στο δικό σου.

Θα περιμένω όμως να μου απαντήσει ο ίδιος σε ποια σελίδα υπάρχει. Βέβαια, εφόσον, όπως ισχυρίζεται έχει το βιβλίο, το σωστότερο θα ήταν να σκανάρει τη σελίδα και να μας την παραθέσει.
Κάτι τέτοιο όμως προϋποθέτει το άτομο να είναι ειλικρινής και να μην αρκείται μόνο στη δημιουργία εντυπώσεων με συκοφαντίες.


Tα άλλα που λες, τα έχουμε ξανακούσει. Μη κουράζεσαι και γεμίζεις το χώρο με παραμύθια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 04:14:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ Sesostris

quote:
Το ότι οι παραστάσεις που παρέθεσες βρίσκονται στα μουσεία , δεν αναιρεί την πρόθεσή με την οποία τα παρέθεσες , πιστεύοντας αφελώς ότι με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πλήξης και να υποβαθμίσης τον αρχαίο ελληνικό πολιτισμό , παρουσιάζοντάς τον σαν πολιτισμό σε παρακμή και σεξουαλική ακολασία . Όμως αυτός ο πολιτισμός τον οποίο κατέστρεψε η θρησκεία σου , επειδή η φιλοσοφία του ήταν το κυριότερο εμπόδιο για την επικράτησή της , έκτισε Παρθενώνες που παρά την προσπάθεια που έκαναν για ένα ομοίωμα αρχιτέκτονες στις ΗΠΑ , στάθηκε αδύνατον να αντιγράψουν .

Με αυτά που παρέθεσα ήθελα να δείξω ότι ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε και πτυχές που μερικοί μέσα στην παράφορη λατρεία τους, δε θέλουνε να τα δούνε. Όπως επίσης δε θέλουνε να καταλάβουνε ότι ακριβώς επειδή ήτανε ένας πολιτισμός, ακολούθησε τον δρόμο που ακολουθούνε όλοι οι ανθρώπινοι πολιτισμοί στην ιστορία, την ανατολή, την ακμή και την παρακμή. Και ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός είχε δύσει αιώνες πριν έρθει στην Ελλάδα ο Χριστιανισμός. Υπάρχουνε αδιάψευστα ιστορικά τεκμήρια, και το πιό χονδροειδές απο αυτά είναι ότι οι Έλληνες είχανε ήδη 200 χρόνια που είχανε κυριευτεί απο τη Ρώμη. Το επιχείρημα ότι με τη βοήθεια των Ρωμαίων εξαπλώθηκε ο Χριστιανισμός ακριβώς για να διαβρωθεί ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός απέχει τόσο μακριά απο την αλήθεια, όση είναι και η χιλιομετρική απόσταση που χωρίζει τα ανατολικά ρωμαϊκά σύνορα στην Παλαιστίνη απο την Ινδία, και το λέω αυτό γιατί και εκεί υπήρξανε ελληνικά κράτη των επιγόνων του Μεγάλου Αλεξάνδρου και σε αυτά δεν πάτησε ρωμαϊκό πόδι, κι ωστόσο σβήσανε μέσα στην ιστορία. Μη μου πεις ότι τα έσβησε το Ισλάμ, γιατί αυτό ήρθε 700 χρόνια αργότερα.

Εάν λοιπόν έστεκε το επιχείρημα αυτό, τότε θα έπρεπε ο αρχαίος ελληνικός πολιτισμός που υπήρχε στην ανατολή όχι μόνο να είχε επιβιώσει, αλλά και να είχε διαπρέψει σε τέτοιο βαθμό, ώστε να υπερκεράσει αυτόν των Ρωμαίων, κάτι όμως που ποτέ δεν έγινε ούτε καν σαν ιδέα.

quote:
Τότε μόνο δύο πιθανότητες μπορώ να υποθέσω . Ή ότι δεν το άνοιξες καθόλου για να το διαβάσης , ή ότι το διάβασες μεν αλλά δεν μπόρεσες να το καταλάβης.

Εάν πρόσεχες τι είχα γράψει θα είχες δει ότι κάτι φράσεις όπως "άρμα που πηγαίνει στον ουρανό" προέρχονται μέσα απο αυτό το βιβλίο, στο οποίο όχι μόνο δείχνει την μη καταδίκη της ομοφυλοφιλίας, αλλά εκθειάζει τον ομοφυλοφιλικό έρωτα. Δε θέλω να αναφέρω τις αναφορές που κάνουνε μπαμ.

quote:
Η Espresso αναδημοσίευσε αναμνηστικές φωτογραφίες που τράβηξαν οι ίδιοι οι μοναχοί , και αυτές βρίσκονται σίγουρα στις αποσκευές τους . Όσο για τις παραστάσεις στα αγγεία που οι περισσότερες από αυτές αναφέρονται στην μυθολογία , έχουν την ίδια αξία με τις φωτογραφίες , τις ταινίες , και τα Video πορνογραφικού περιεχομένου που κυκλοφορούν κατά δισεκατομμύρια , και ίσως ένας μελλοντικός Σαμουήλ γενικεύοντας χαρακτηρίσει και σένα και όλους μας με βάση το υλικό αυτό .

Εάν έβλεπες μέσα σε εκκλησίες ανάγλυφα γεννητικών οργάνων και σκηνές απο όργια, όπως μπορούσες να βρεις μέσα στους χώρους τους οποίους θεωρούσανε ιερούς οι αρχαίοι Έλληνες, τότε θα σου έβγαινε αυτή η εξίσωση που επιχειρείς. Το ότι βάζανε όλην τους την δεξιοτεχνία για να αναπαραστήσουνε τον ομοφυλοφιλικό έρωτα, όχι σαν πορνογραφία (έχει σημασία αυτό) αλλά σαν τέχνη, και το ότι λατρέυανε θεότητες με παιδεραστικές, κτηνοβατικές και ομοφυλοφιλικές τάσεις δείχνει ότι όχι μόνο τα καταδικάζανε, αλλά πλάθανε θεότητες που ενσαρκώνανε τα πάθη τους.

quote:
Το τελευταίο τι το ήθελες ; Εδώ ο κόσμος το ‘χει τούμπανο , και ο Σαμουήλ κρυφό καμάρι . Οι ιερατικές σχολές , τα μοναστήρια , και η ίδια η ιεραρχία , έχουν μεταβληθεί σε άντρα ομοφυλοφίλων . Οι περισσότεροι ιεράρχες έχουν καλλιτεχνικά ψευδώνυμα όπως Μπέμπα Μπλάνς και Τιτίκα , μακαριστοί και οι δύο σήμερα , Σουλτάνα του Αιγαίου κλπ , κλπ , και εσύ μου τσαμπουνάς για Γεροντικά και πράσιν’ άλογα .
Συμπτωματικά σήμερα το απόγευμα άκουσα στις ειδήσεις ότι γίνεται η εκδίκαση , σε δεύτερο βαθμό , του παιδεραστή ιερέα που βίαζε κατ’ εξακολούθηση τα παιδάκια του κατηχητικού . Και στις κοντινές σου ΗΠΑ μαζεύουν χρήματα για να αποζημιώσουν τα θύματα της παιδεραστίας των παπάδων . Οπότε αντί να μιλάς για μερικούς ομοφυλόφιλους , καλύτερα θα ήταν να μιλάς για μερικούς , ελάχιστους , πραγματικούς μοναχούς σαν αυτούς της Μονής Εσφιγμένου .

Πριν μερικά χρόνια ένα γειτονόπουλο , ωραίο παλικάρι και αθλητικό , είχε πάει με το συνεργείο του πατέρα του να εγκαταστήσουν Air Contition στην Μονή Πετράκη . Όπως μου έλεγε αργότερα ο πατέρας του , πέσανε απάνω του εντελώς φανερά και προκλητικά , τα παπαδάκια κυριολεκτικά να τον φάνε . Από αυτούς θα βγουν οι μελλοντικοί ποιμενάρχες σου . Βοήθειά σου !


Το ότι μερικοί εκτός απο "ιστορικές" γνώσεις διαθέτουνε και κωλοβυθόμετρα με τα οποία μετρήσανε δείγμα 1000 μοναχών και διαπιστώσανε έτσι με στατιστική μελέτη ότι η συντριπτική πλειοψηφία των καλόγερων είναι παθητικοί ομοφυλόφιλοι, δεν το ήξερα. Όπως δεν ξέρω και ότι σου ορμάνε να σε βιάσουνε ομάδικά όταν πας σε μοναστήρι. Άμα είναι έτσι, να πάω σε κανένα γυναικείο, για να με βιάσουνε ομαδικά οι καλόγριες.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
Πλήρες Μέλος

Greece
1132 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 11:43:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΔΙΑΒΑΣΤΟΣ
quote:
"ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΤΕΡΕΣ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ" , εκδ. οικος "Γρηγοριος Παλαμας" , ετος εκδ. 1980 .
Ιωαννης Χρυσοστομος , εις τον μακαριον Βαβυλαν , λογος Β΄, παρ. α΄

quote:
Αν θέλεις πραγματικά να βρεις τη συγκεκριμένη αναφορά, μπορείς να δεις και στα "Απαντα Ιωάννου του Χρυσοστόμου", Παρίσι 1836, τόμος 2, σελ. 642.

Ψηλε θα το σκεφτω πολυ να ξαναασχοληθω μαζι σου .
Δεν εδωσα ουτε μια φορα το δικαιωμα , απο την πρωτη μερα που μπηκα στο φορουμ , σε κανεναν να αμφισβητηση την ειλικρινεια μου και να με κατηγορηση για "φανταστικα" κειμενα και ιστοριες , φαινομενο που κατα κορον εχεις εσυ πραξει (να θυμισω το βιντεο του Καλοπουλου;). Σου εδωσα την πληρη παραπομπη και μου ζητας και σελιδα ; Το εκανε ο macedon αλλα δεχθηκε και αυτος τις ιδιες κατηγοριες απο την αφεντια σου . Η αξιοπιστια Ψηλε δεν ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα που σε διακρινουν . Ολοι μας κρινομαστε απο αυτους που μας διαβαζουν .

Εσυ τρεχαγυρευε δεν θεωρεις πληρη την αναφορα μου ή μηπως θελεις και εσυ την σελιδα , την σειρα , το μεγεθος της γραμματοσειρας , τον τυπο της γραμματοσειρας , το χρωμα της γραμματοσειρας , το χρωμα της σελιδας και το μεγεθος της ??? Ειμαι σιγουρος οτι ολα αυτα να τα πω κατι αλλο θα βρει ο αγαπητος Ψηλος !

Εμεις οι ποντιοι εχουμε μια ρηση για το φαινομενο αυτο : αμα κι θελω να φιλωσαι , ρωτωσαι το μαγλος που ΄κες εν , δηλαδη αν δεν θελω να σε φιλησω , σε ρωταω που ειναι το μαγουλο σου ... δυστυχως δεν εχω καποια παραπομπη για τη ρηση αυτη ...

quote:
Εμάς μας ζητάτε πιστοποιητικό γνησιότητας για βιβλία που κανείς
πλήν ελαχίστων,...
Εγω ζητω παραπομπη και τιποτε περισσοτερο ... τα σκαναρισματα και τα κολπακια ειναι νεωτερισμος που εισηγαγε ο ευρωπαιος ...
quote:
Η αναφορά μου ένα αστείο ήταν
ρε φίλε, γιατί ανέφερες τον Ιωάννη τον Χρυσόστομο, ενώ μιλούσαμε
για την προς Κορινθίους Α΄
Εξηγησα και ειπα οτι:
quote:
Μα εσυ δεν ζητησες απο τον γιαπετ : να αναφέρεις συγκεκριμένη ρήση, ή κείμενο, που αναφέρεται στους
Έλληνες ώστε να μπορέσουμε να συζητήσουμε επ αυτού?
Αν εννοουσες κειμενο μονο μεσα στην προς Κορινθιους Α΄ τοτε αλλαζει , οφειλες ομως να το διευκρινησεις .
quote:
Εκείνο το " ελήλυθεν η ώρα ίνα δοξασθεί ο Υιός του
ανθρώπου..." όταν πήγαν να τον επισκεφτούν Έλληνες. Αυτοί ήταν Έλληνες, γιατί
στο άλλο κείμενο, μιλάνε οι εβραίοι φαρισσαίοι, που γνωρίζοντας απο θρησκείες
και κατατάσσοντας όλους τους ειδωλολάτρες, ονόμαζαν τους ειδωλολάτρες "Ελληνες"
αφού εννοούσαν ότι θα πάει να μιλήσει στα έθνη...
Πιστεύω ότι είμαι σαφής, τώρα...
Δυο τινα συμβαινουν φιλε μου ... α) δεν ησαν Ελληνες και β) ησαν Ελληνες προσηλυτοι . Αποψη μου ειναι οτι δεν ησαν Ελληνες διοτι αφενος σαν Ελληνες δεν ειχαν λογο να πανε να προσκυνησουν στην εορτη του πασχα αφετερου δεν πιστευω πως ησαν προσηλυτοι Ελληνες αλλα καποιοι "ελληνιζοντες" της περιοχης ... κι αυτο διοτι μεχρι τοτε ισχυαν αυτα που ειπε ο Ιησους : Μη μεταβήτε προς τούς εθνικούς (Ματθ. ι’, 5), Δεν απεστάλην εις άλλους παρά εις τα πρόβατα τα χαμένα του οίκου του Ισραήλ (Ματθ. 15, 24) . Αλλωστε το να ηταν προσηλυτοι το καταλαβαινω αλλα σε τι να ηταν προσηλυτοι ... χριστιανισμος δεν υφιστατο ... Συμπεραινω λοιπον στην συγκεκριμενη περιπτωση πως δεν ησαν Ελληνες στο γενος οι εν λογω κυριοι ... Βεβαια η επισημη εκκλησια σημερα μιλα για προσηλυτους Ελληνες αλλα λεει επισης οτι ο Χριστος θα δοξαζοταν με την σταυρωση και την αναληψη του ( και οχι επειδη ερχοταν οι Ελληνες σ’ αυτον).


ΣΟΦΟΝ ΤΟ ΣΑΦΕΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 12:26:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Απ ότι φαίνεται φίλε sesostris, εγώ έχω καλύτερη ιδέα για
τα ελληνικά σου....Γιατί δεν πιστεύω ότι δεν καταλαβαίνεις
την διαχρονική αναφορά και την δεδομένη περί εθελουσίας σταυρώσεως
θέση των Ελλήνων...Μωρία λοιπόν για τους Έλληνες η εθελούσια σταύρση, πεντακάθαρα
και σαφέστατο... Κι αν πρόκειται να καταλήγουμε στο να δίνουμε
άλλες έννοιες σε λέξεις και νοήματα, σημαίνει ότι πάει το πανηγύρι...

Πάει ο διάλογος, τώρα κατάσταση πολιορκίας, έτσι φίλε μου;

Σου ξαναθυμίζω, αν και πρέπει να σε ενοχλεί, ότι το 98% του ελληνικού
πληθυσμού, ελληνικού, επαναλαμβάνω( εσύ μπορείς να μετράς και τους
...τουρίστες) είναι χριστιανοί, αλλά πόσο φανατικοί, θα σε γελάσω...
Αυτό το ποσοστό, επιβάλλει δεν του επιβάλλονται... Κι όταν λέω επιβάλλει,
εννοώ ότι μετράει η δική του ηθική και αντίληψη του ορθού για την κοινωνία
που ζει...Άρα, σεβάσου τους λίγο, για να μην δείχνεις...ανθέλλην, εξ ορισμού...
Συμφωνούμε στα περι ελευθερίας θρησκειών και άσκησης λατρείας, οπότε δεν
χρειάζονται οι υπερβολές και διακρίσεις, για τους χριστιανούς κατοίκους αυτης
της χώρας...Είναι οξύμωρον...
Δεν υπήρξε χριστιανός που να κατηγόρησε αρχαιολάτρη για έλελιψη ελληνικότητας,
αλλά για το πόσο εξυπηρετούν τα σχέδια άλλων, απο την πόρωση που βαράνε με
την αρχαιολατρεία, κάνοντας κακό στη χώρα, όπως η Προμηθέα,αλλά και άλλοι
πολλοί νεοπαγανιστές..
Πιστεύω ότι το να μοιράζεται μια γυναίκα με ένα άντρα το ένα σώμα, έξω ο άντρας και
μέσα η γυναίκα,οπως έσσονται εις σάρκαν μίαν, είναι καλύτερα απο το να γίνονται ιερόδουλες οι γυναίκες και παρθένες, σε κάποιο ναό, ή να θυσιάζονται σε ιτιές και φτέρες....
Δεν θέλω να το συνεχίσουμε περί γυναικείας αξίας στην αρχαία ελληνική θρησκεία...
Ούτε ονόματα δε δίναν στις ιέρειες ... Μην μπούμε πάλι να συζητάμε για ζωάκια, κλπ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 13:27:30  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

trexagireve:
το 98% του ελληνικού
πληθυσμού,είναι χριστιανοί, αλλά πόσο φανατικοί, θα σε γελάσω...

Για πές βρε τρέχα εσύ που ανήκεις?
Στους φανατικούς?
Η στους ταχαμ δήθεν εξευγενισμένους πιστούς?
Βρε μπάς κ'έχεις και κανά χρυσόβουλο στο κούτελο για να σ'αναγνωρίσει ο θεός όταν πάς να τον συναντήσεις, και να σε στείλει απ'ευθείας στον παράδεισο?
Ή μήπως, όταν πας να τον βρείς, θ'απαιτήσεις να σε στείλει στον παράδεισο, γιατί όσο ήσουν στη ζωή ταλαιπωρήθηκες και δοκιμάστηκες πολύ και έκανες και κήρυγμα?
Το θάνατο φοβάσαι αδερφέ, και αν όχι αυτόν καθ'αυτόν, τότε το που θα πάς μετά, κόλαση ή παράδεισο.

Όσον αφορά την Προμήθεα μιλάς για το 14χρονο κοριτσάκι???
Αν ναι, τότε τι να πώ, δεν ήξερα ότι οι καλοί χριστιανοί καταδικάζουν και ανήλικα κοριτσάκια.
Το ότι το συγκεκριμένο θεωρείται παιδί-θαύμα, αυτό το παραμερίζω.

Τέλος, ένας λόγος για τον οποίο καμία Ελληνίδα δεν θα'πρεπε να είναι χριστιανή είναι διότι δεν φρόντισε ο θεός να τηρήσει τις ισορροπίες...Έχετε πατήρ, υιός και άγιο πνεύμα...Θηλυκό δεν βλέπω πουθενά...Να μην πώ για τα άβατα, όπου δεν μπαίνουν, άρα στέρηση ελευθερίας, και να μην πώ ότι δεν μπορούν να γίνουν ιερείς.
Τουλάχιστον στην αρχαία Ελλάδα είχαν και ιέρειες και θεωρούσαν ισότιμες τις γυναίκες με το να λατρεύουν 6 θεούς και 6 θεές, στο 12θεο ή ακόμα και ο Ησίοδος, στη θεογονία παρουσιάζει το Χάος, τη Γαία και τον Ερωτα, ως πρωταρχικούς.
Δηλαδή να στο κάνω λιανά Ο-Η-ΤΟ όχι Ο-Ο-ΤΟ!
Αν εσύ αυτό το θεωρείς λεπτομέρεια τότε είσαι φανατικός και δογματικός...
Εγώ προσωπικά σε αποφεύγω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 13:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αγαπητέ μου helios2012,απο μικρός ήμουνα λίγο περίεργος...
Λίγο αγρίμι και πολύ ποιητής...Σε καλύπτω;
Φίλε μου γιατί εξάπτεσαι; τι σου συμβαίνει... πές μου το
πρόβλημα σου...
Για την Προμήθεια, δεν μπορώ να πω παρά ότι νοιώθω φρικτά που
αμόρφωτοι άνθρωποι χρησιμοποιούν μικρά κοριτσάκια για να περάσουν
νοήματα που οι ίδιοι δεν μπορούν, προσπαθώντας να συγκινήσουν τον
κόσμο και με εφετζίδικες ενέργειες... Oh tempora oh mores.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:09:13  Εμφάνιση Προφίλ
Ε τότε γράψε μας κανά ποίημα γιατί απο κύρηγμα μπουχτίσαμε!

Οσό για την Προμήθεα, σου φαίνεται απίστευτο να έχει μελετήσει τόσο την αρχαία ελληνική γραμματεία και να θαυμάζει το πνεύμα αυτής τόσο που να βάζει τα γυαλιά σε όλους μας?
Και ιδιαίτερα μη όντως Ελληνίδα?

Για τη ανύπαρκτη θέση του θηλυκού στην κεφαλή του χριστιανισμού και την έμμεση απαξίωση όλων των γυναικών, δε μιλάς?
Στραβοκατάπιες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ helios2012

quote:
Τουλάχιστον στην αρχαία Ελλάδα είχαν και ιέρειες και θεωρούσαν ισότιμες τις γυναίκες με το να λατρεύουν 6 θεούς και 6 θεές, στο 12θεο ή ακόμα και ο Ησίοδος, στη θεογονία παρουσιάζει το Χάος, τη Γαία και τον Ερωτα, ως πρωταρχικούς.
Δηλαδή να στο κάνω λιανά Ο-Η-ΤΟ όχι Ο-Ο-ΤΟ!

Κανένας δεν αμφιβάλλει για το "σημαντικό" ρόλο της γυναίκας στην αρχαία ελληνική θρησκεία.

"Η ιερή πορνεία είναι ένα ιδιόμορφο φαινόμενο στην αρχαιότητα, σύμφωνα με το οποίο νεαρά κορίτσια και αγόρια, αφιερωμένα από τους γονείς τους ή τους κυρίους τους σε ναούς στην υπηρεσία κάποιας θεότητας, προσέφεραν σεξουαλικές υπηρεσίες στους επισκέπτες του ναού. Οι υπηρεσίες αυτές ποίκιλαν ως προς το ιδεολογικό τους υπόβαθρο. Σε κάποιες περιπτώσεις, νεαρές γυναίκες που ετοιμάζονταν να παντρευτούν εντάσσονταν στις ιερόδουλες κάποιου ναού, ώστε να μαζέψουν την προίκα τους, χωρίς αυτό να αποτελεί εμπόδιο για τους μέλλοντες συζύγους.
Άλλοτε, οι ιερόδουλοι μοιάζουν να αποτελούν ένα μόνιμο ιερό "κλήρο" του ναού, στον οποίο πηγαίνουν τα έσοδα από τα αφιερώματα των επισκεπτών που συνέρχονταν με τους ιερόδουλους ενώ υπάρχουν και φορέ όπου οι κοπέλες ήταν υποχρεωμένες να τηρήσουν το τοπικό έθιμο και να έρθουν μία μόνο φορά σε επαφή με έναν άγνωστο άνδρα. Μετά την συνεύρεση μπορούσαν να αποχωρήσουν για το σπίτι τους και ήταν έτοιμες για γάμο.

Από τον Ηρόδοτο μαθαίνουμε πως οι επισκέπτες πλησίαζαν την ιερόδουλο της αρεσκείας τους και αφού άφηναν τα χρήματα στα πόδια της, έλεγαν "Σε καλώ στο όνομα της θεάς" και εκείνη πλέον δεν μπορούσε να αρνηθεί σε κανένα τις υπηρεσίες της. Οι ιερόδουλες ήταν πόρνες, αλλά και ιέρειες, αφού τα δύο λειτουργήματα ήταν στενά συνδεδεμένα μεταξύ τους. Όπως οι υπόλοιπες ιέρειες του ελληνικού κόσμου, συμμετείχαν επίσημα σε όλες τις τελετές όπου η "ιερή" παρέμβαση τους θεωρείτο απαραίτητη. Σε αντίθεση με τις "λαϊκές" πόρνες, οι ιερόδουλες είχαν σημαντική θέση στην κοινωνία."

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/Γενετήσιες_σχέσεις_στην_αρχαία_Ελλάδα


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:34:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Καλησπέρα σε όλους

quote:
Σου ξαναθυμίζω, αν και πρέπει να σε ενοχλεί, ότι το 98% του ελληνικού πληθυσμού, ελληνικού, επαναλαμβάνω( εσύ μπορείς να μετράς και τους ...τουρίστες) είναι χριστιανοί, αλλά πόσο φανατικοί, θα σε γελάσω...
Αυτό το ποσοστό, επιβάλλει δεν του επιβάλλονται... Κι όταν λέω επιβάλλει, εννοώ ότι μετράει η δική του ηθική και αντίληψη του ορθού για την κοινωνία που ζει...Άρα, σεβάσου τους λίγο, για να μην δείχνεις...ανθέλλην, εξ ορισμού..

Επειδή αυτό το παραμυθάκι με το 98% έχει παρασαπίσει πλέον, σε προκαλώ να φέρεις συγκεκριμένα στατιστικά στοιχεία που να το τεκμηριώνουν, διαφορετικά είμαι υποχρεωμένος να σε χαρακτηρίσω ως υβριστή της αντίθετης άποψης, για να μην προχωρήσω σε βαρύτερους χαρακτηρισμούς. Μπορεί να μη με ενδιαφέρει το αντικείμενο του topic (δε θα καθίσω να διερευνήσω αν υβρίζονται οι αρχαίοι Έλληνες στα εκκλησιαστικά βιβλία, υπάρχουν άλλοι να το εξετάσουν αν θέλουν), αλλά θα σου πρότεινα να βγάλεις τους μυωπικούς φακούς προσωπικής σου στατιστικής και να αφήσεις το παραμύθι του 98% (και τα λοιπά άθλια υπονοούμενα ή άμεσα συνεπαγόμενα), γιατί εντέλει καταντούν εκτός από φαιδρά, εκτός από ενοχλητικά και υποτιμητικά.
Στη χώρα που υποστηρίζει ότι έχει δημοκρατικό πολίτευμα δε στέκει από πουθενά η φράση "Αυτό το ποσοστό, επιβάλλει" και αν έχεις μανίες καταδιώξεως από τις μειοψηφίες, καλό είναι να συμβουλευτείς ψυχολόγο, αμέσως μετά τον όποιο στατιστικό αναλυτή βρεις για να δικαιολογήσεις (ας γελάσω) το 98%. Όσο για το ποια αντίληψη του ορθού για την κοινωνία που ζούμε "επιβάλλεται", αυτό να το θέσεις ως προϋπόθεση σε απολυταρχικά ή δικτατορικά καθεστώτα και όχι στη μεταπολιτευτική Ελλάδα : όχι τίποτα άλλο, αλλά οι όποιοι πραγματικά δημοκράτες χριστιανοί υπάρχουν σε αυτή τη χώρα αδικούνται από τέτοιες τοποθετήσεις.
Το αν κάποιος δείχνει ανθέλλην με το να μη συμφωνεί με την ορθόδοξη πίστη είναι ένα άθλιο συμπέρασμα προσωπικής σου προέλευσης και θα ήταν ιδιαίτερα εκτιμητέο να το αποφεύγεις, γιατί εκτός από έλλειψη δημοκρατικότητας απέναντι στις ιδεολογικές και θρησκευτικές μειοψηφίες, προδίδει και τάσεις εσκεμμένης, πλέον, διχαστικότητας εκ μέρους σου, άγνωστο με ποιους σκοπούς. Το ποιος είναι πραγματικός Έλληνας ή όχι, ούτε εσύ, ούτε εγώ, έχουμε δικαίωμα να το κρίνουμε, χωρίς να βιώσουμε τον τρόπο ζωής και συμπεριφοράς του, ποσώ μάλλον ομαδοποιώντας προς κατάταξη μεγάλες ομάδες του εν Ελλάδι διαβιώντος πληθυσμού.
Μην επαναλάβεις το τετριμμένο και ελεεινό πλέον "εκτίθεσαι", το έχω μάθει απέξω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκτεθώ. Στο κάτω της γραφής, τη συνέπεια, την ιδεολογική ευρύτητα και την πνευματική διαύγεια του καθενός έχει τη δυνατότητα να την κρίνει ο οποιοσδήποτε μπαίνει στο esoterica.
Επίσης, μη σπεύσεις να χρησιμοποιήσεις όρους όπως "αντιδημοκράτης" ή φασίστας, γιατί θα με αναγκάσεις να ψάξω (όχι ότι θα χρειαστώ και πολύ χρόνο) κάποιες από τις δημοσιεύσεις σου, για να σου αποδείξω ποιος εκ των δύο μας επιχειρεί την επιβολή των θέσεών του και ποιος απλά τοποθετείται σε οτιδήποτε κρίνει ότι τον θίγει επί προσωπικού.
Σε παρακαλώ για μία τελευταία φορά, σταμάτα τις προσβολές. Έχεις κάθε δικαίωμα να πιστεύεις σε αυτό που πιστεύεις, θα έκανα τα πάντα για να συνεχίσεις να έχεις αυτό το δικαίωμα, αλλά ταυτόχρονα θα έκανα και τα πάντα για να σε σταματήσω από την προσπάθεια αφαίρεσης του δικαιώματος αυτού από κάθε τρίτο, την οποία με διάφορους (λογοτεχνικούς, ειρωνικούς, υποτιμητικούς) τρόπους επιχειρείς, έστω και στο επίπεδο ενός απλού διαδικτυακού διαλόγου.

quote:
απο την πόρωση που βαράνε με την αρχαιολατρεία, κάνοντας κακό στη χώρα,

Το τι πιστεύει κανείς είναι δικό του δικαίωμα και όχι δικό σου. Το αν η πίστη του κάνει κακό στη χώρα, κάνε κράτει, γιατί υπάρχουν πολλά ράμματα για πολλές γούνες.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Μη ρωτήσεις και εμένα, όπως τον helios2012, γιατί εξάπτομαι. Θα αναγκαστώ να σου απαντήσω με πολύ ειρωνικό τρόπο και δε θα το ήθελα, γιατί κατά βάθος σε θεωρώ καλό σαν άνθρωπο, ανεξαρτήτως αν διαφωνούμε.

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:36:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Αν το «Έρρει των Ελλήνων τα σαθρά πλάνης σεβάσματα» δεν είναι προσβλητικό για σένα, για κάποιους, όπως εγώ, είναι.

Όπως και το «ότι πάσαν Ελλήνων απετέφρωσεν μανίαν», επίσης.

Ή αν δεν σε πειράζει να λέγεται στους ναούς των χριστιανών, μέσα στη χώρα μας τα:


"1. ... και την Ελληνικήν μυθολογίαν, και των κτισμάτων λατρείαν τη καθαρά και αμώμω των Χριστιανών Πίστει προστριβομένοις, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
2. Τοις μετά των άλλων μυθικών πλασμάτων και τας Πλατωνικάς ιδέας ως αληθείς δεχομένοις, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
3. Τοις τα Ελληνικά διεξιούσι μαθήματα ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ
4. Τοις δεχομένοις, και παραδίδουσι τα μάταια και Ελληνικά ρήματα ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
5. Τοις ευσεβείν μεν επαγγελομένοις, τα των Ελλήνων δε δυσσεβή δόγματα τη και Καθολική Εκκλησία περί τε ψυχών ανθρωπίνων, και ουρανού και γής, και των άλλων κτισμάτων αναιδώς, ή μάλλον ασεβώς επεισάγουσιν ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
6. Τοις την μωράν των έξωθεν (=Ελλήνων) φιλοσόφων λεγομένην σοφίαν προτιμώσι, ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ.
7. Τοις λέγουσιν, ότι οι των Ελλήνων σοφοί κρείττονες εισί κατά πολύ, και ενταύθα, και εν τη μελλούση κρίσει, και των ευσεβών μεν και ορθοδόξων ανδρών, άλλως δε κατά πάθος ανθρώπινον ή αγνόημα πλημμελησάντων ΑΝΑΘΕΜΑ ΤΡΙΣ."

εμένα με πειράζουν...



Εσένα αγαπητέ γιαπετ σε πειράζουν γιατί τα καταλαβαίνεις. Οι περισσότεροι άνθρωποι όμως δεν τα καταλαβαίνουν, και δεν μιλάω μόνο για αγράμματους ανθρώπους, ούτε κι εγώ βέβαια τα καταλαβαίνω, και τις περισσότερες φορές ψάχνω να βρω τις μεταφράσεις η ζητάω να μου τα μεταφράσουν. Νομίζεις ότι η γιαγιά η ο νέος που πάει στην εκκλησία καταλαβαίνει τι λέει ο παπάς όταν ψάλλει? Εγώ κατά καιρούς που έχω ρωτήσει άτομα που πάνε δεν ξέρουν να μου απαντήσουν.
Μου έχει τύχει σε γάμο, την ώρα που διαβάζουν το ευαγγέλιο να μου πει μια θεία μου "σήκω δεν κάνει να κάθεσαι" και την ρωτώ "γιατί δεν κάνει τώρα? τι λένε δλδ?" και μου απαντά "δεν κάνει, σήκω πάνω" και βέβαια ποτέ δεν μου εξήγησε, όχι γιατί δεν ήθελε, απλά δεν ήξερε ούτε κι εκείνη. Έχεις σκεφτεί λοιπόν ότι ο περισσότερος κόσμος απλά δεν ξέρει?? Απλά, ακολουθεί τους άλλους και δεν ζητάει να μάθει πιστεύοντας ότι αυτά που του λένε είναι πάντα σωστά και αγνά!
Ένα πράγμα βέβαια που καταλαβαίνουν είναι το η γυνή να φοβήται τον άντρα, που όχι όμως δεν τους προσβάλλει αλλά το διασκεδάζουν κιόλας με το να πατάνε πόδια. Τι να πεις......

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:45:01  Εμφάνιση Προφίλ
Η Πυθία εκλεγόταν απο τις ΠΑΡΘΕΝΕΣ των καλύτερων οικογενειών των Δελφών.Αρχικά ήταν νεαρή, αλλά αργότερα ΟΡΙΣΤΙΚΕ να είναι πάνω απο 50 ετών!

Πηγή: Δομή.

Ανοιξε και καμιά εγκυκλοπαίδεια Σαμουήλ, όχι μόνο wikipedia...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 14:52:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

Με αφορμή το σχόλιο του φίλου kostakis, θυμήθηκα ένα σύντομο ανέκδοτο - αίνιγμα.

Τι είναι μια γυναίκα, ανάμεσα σε δύο Άγγλους;;;

Η απάντηση αύριο, διότι προϋποτίθεται παύση πριν απ' αυτήν.

Όποιος το ξέρει μπορεί να απαντήσει...



ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ



Αν σκεφτώ "χριστιανικά" μου έρχεται στο μυαλό η λέξη ΕΜΠΟΔΙΟ.
Το βρήκα???

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!

Edited by - ar_ia on 22/11/2008 14:58:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:01:04  Εμφάνιση Προφίλ
Γιατί κανείς δε μου απαντά στο ερώτημα που έθεσα?

Γιατί στο τρίπτυχο ''Πατήρ, υιός και άγιο πνεύμα'' δεν υπάρχει κάτι γένους θυληκού?

Π.χ. ''Πατήρ, μήτηρ, υιός και άγιο πνεύμα'', ή ''πατήρ, υιός, αδερφή και άγιο πνεύμα''?

Αν αυτό δεν είναι κατάφορη αδικία πρός όλες τις γυναίκες τότε τι είναι?

Θα μου απαντήσει κανείς σ'αυτό?
Προφανώς οι μισογύνηδες θα σιωπήσουν...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:02:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:
Επειδή αυτό το παραμυθάκι με το 98% έχει παρασαπίσει πλέον, σε προκαλώ να φέρεις συγκεκριμένα στατιστικά στοιχεία που να το τεκμηριώνουν, διαφορετικά είμαι υποχρεωμένος να σε χαρακτηρίσω ως υβριστή της αντίθετης άποψης, για να μην προχωρήσω σε βαρύτερους χαρακτηρισμούς.

Άσε τους λεονταρισμούς και ξαναδές την έκθεση του State Department για την Ελλάδα:

"An estimated 97 percent of Greek citizens identified themselves as Greek Orthodox."

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71383.htm


@ helios2012

quote:
Η Πυθία εκλεγόταν απο τις ΠΑΡΘΕΝΕΣ των καλύτερων οικογενειών των Δελφών.Αρχικά ήταν νεαρή, αλλά αργότερα ΟΡΙΣΤΙΚΕ να είναι πάνω απο 50 ετών!
Πηγή: Δομή.
Ανοιξε και καμιά εγκυκλοπαίδεια Σαμουήλ, όχι μόνο wikipedia...

Αυτό που παρέθεσα δεν λέει για την Πυθία, για άλλα λέει.


@ ar_ia

Επειδή σε ρώτησα και δε μου απάντησες κάτι για τον αριθμό των δωδεκαθεϊστών στην Ελλάδα, βρήκα στοιχεία απο την έκθεση του State Department:

"Followers of the ancient polytheistic Hellenic religions reported 2,000 members."

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71383.htm


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:04:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve
Αχ, αγαπητέ μου helios2012, κρίμα που δεν βάζεις τη λογική
πριν απο το συναίσθημα... Θα σε εμπόδιζε να κάνεις τα λάθη που κάνεις...
Βλέπεις πειραγμένε απο το χιούμορ μου φίλε,στον χριστιανισμό έχουμε
την Παναγία, πάνω απο αγγέλους και αγίους, δίπλα στον θρόνο του Θεού,
αλλά και άλλες γυναίκες που τιμήθηκαν για την αρετή τους...
Και καμία ποτέ δεν απαξιωθηκε σωματικά ή διαλογικά...Έχουμε ακόμη
και Σαμαρίτειδες που κάνουν διάλογο και πολλές άλλες.. Σε πόσα ελληνικά φιλοσοφικά
κείμενα μιλάνε γυναίκες; Δεν μιλάω για θεατρικά έργα....
Στην αρχαία θρησκεία ήταν που απαξιώνονταν η γυναίκα, φίλε μου..
Το αιώνιο θύμα θυσιών,
όργανο ανδρικών σχεδίων ή το πολύ πολύ εταίρα, ή ιερόδουλος...
Δεν πιστεύω ότι αυτό ήταν και τόσο τιμητικό για τις γυναίκες... Για
να μην πούμε για το δικαίωμα ψήφου κλπ...
Βρές κάτι καλύτερο να αντιπαρατεθούμε.....Νοιώθω σαν να σε κοροιδεύω...
φίλε μου χρησιμοποίησε τη λογική σου, όχι το συναίσθημα... Σε παρασύρει σε λάθη...
Και συγχρόνως μ αρέσει να σε πειράζω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:14:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

samuel1974

quote:
Άσε τους λεονταρισμούς και ξαναδές την έκθεση του State Department για την Ελλάδα:

"An estimated 97 percent of Greek citizens identified themselves as Greek Orthodox."

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71383.htm


Μια που είσαι τόσο ξύπνιος, ώστε σπεύδεις να μας την πεις με τα μπαγιάτικα, βρες μου το αντίστοιχο στοιχείο στη φετινή έκθεση και μετά έλα ξαναπές τα μας

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2008/108449.htm

Να σε βοηθήσω εγώ... γράφει

"The Government does not keep statistics on religious groups. An estimated 97 percent of the population identifies itself as Greek Orthodox."

Επειδή ξέρεις αγγλικά, το estimated σημαίνει κάτι μη στατιστικώς αποδεδειγμένο, απλή εκτίμηση. Κάτι σαν τις εκτιμήσεις των αμερικανών (όχι πάντως του state department) για την κατάσταση της οικονομίας τους πριν 2-3 χρόνια.
Αντίθετα, το "does not keep statistics on religious groups" πιστεύω ότι ξέρεις τι σημαίνει. Άσε λοιπόν τα σάπια.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:23:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ kostakis

quote:
Επειδή ξέρεις αγγλικά, το estimated σημαίνει κάτι μη στατιστικώς αποδεδειγμένο, απλή εκτίμηση. Κάτι σαν τις εκτιμήσεις των αμερικανών (όχι πάντως του state department) για την κατάσταση της οικονομίας τους πριν 2-3 χρόνια.
Αντίθετα, το "does not keep statistics on religious groups" πιστεύω ότι ξέρεις τι σημαίνει. Άσε λοιπόν τα σάπια.

Φυσικά! Δίνουνε τα στοιχεία απο τη τελευταία απογραφή. Εκτός κι αν έχεις στοιχεία απο κάποια νεώτερη και τα κρατάς κρυφά.

Τη λέξη "σάπια" την επιστρέφω σε όσους υποστηρίζουνε κόμματα, που συμψηφίζουνε το σερκας.

Με τις υγείες σας!


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:
samuel1974

@ ar_ia

Επειδή σε ρώτησα και δε μου απάντησες κάτι για τον αριθμό των δωδεκαθεϊστών στην Ελλάδα, βρήκα στοιχεία απο την έκθεση του State Department:

"Followers of the ancient polytheistic Hellenic religions reported 2,000 members."

http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71383.htm



Μα σου απάντησα ότι δεν ξέρω.
Και σου είπα μάλιστα ότι αν θες να μάθεις να ψάξω να σου βρω αλλά δεν απάντησες.
Τελικά ή έχετε πρόβλημα μνήμης ή δεν διαβάζετε καν τις απαντήσεις, τι να πω.....
Και οκ, βρήκες τον ακριβή αριθμό έτσι νομίζεις??? Δεν θα τον βρεις, πιστεψέ με.
Και αυτό ξέρεις γιατί? Γιατί εσείς μας μαρκάρετε απ΄όταν γεννιόμαστε με την βάπτιση ενώ οι δωδεκαθειστές δεν βαπτίζονται όπως πολύ καλά γνωρίζεις! Ασχετα βέβαια αν με το μαρκάρισμα που μας κάνετε νομίζετε ότι κι εσείς ξέρετε τον ακριβή αριθμό, σας ξεφεύγουν πολλά "πρόβατα" μεγαλώνοντας ξέρεις....

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
@ ar_ia

quote:
Γιατί εσείς μας μαρκάρετε απ΄όταν γεννιόμαστε με την βάπτιση ενώ οι δωδεκαθειστές δεν βαπτίζονται

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το τυπικό της ονοματοδοσίας:
http://paganproud1.blogspot.com/2008/06/blog-post_26.html

Κι όποιος αργότερα θα γυρνάει με το φανταχτερό όνομα: Απολλώνιος Ελευσίνιος Προμήθειος Καραμπελόπουλος, θα ξέρουνε όλοι τι ψώνια ήτανε οι γονείς του.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
helios2012
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
664 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 15:40:53  Εμφάνιση Προφίλ
Όσοι ψάχνουν απαντήσεις στα λεγόμενα του Σαμουήλ μπορούν να διαβάσουν τα παρακάτω:

http://www.globalusers.com/main/chap23.php

ή και αυτό:http://www.epanellinismos.com/index.php?option=com_fireboard&func=view&id=817&catid=26
απόσπασμα του οποίου παραθέτω:

''Οι γυναίκες:
Και τώρα να και τα „βαριά όπλα“ των βαρυσήμαντων πτυχιούχων επιστημόνων ηθικής:
Οι γυναίκες! Είχαν γυναίκες δούλες! Είχαν Ιερόδουλες!
Βεβαίως! Το ξενόφερτο αυτό έθιμο εισέβαλε μόνο στην Κόρινθο όπου λειτουργούσε το μοναδικό ιεροδουλείον πανελλαδικώς και βρισκόταν στο Ναό της Πανδήμου Αφροδίτης με χίλιες ιερόδουλες. Οι πόρνες ήταν Ασιάτισσες, Σκύθισες, σπανίως δε Κορίνθιες και Μιλήσιες, ασκούσαν ιδιωτικώς το έργο τους, εγκατεστημένες σε οίκους ανοχής, υπό την επίβλεψη „πορνοβοσκών“, και υποχρεούμενες σε ιατρικό έλεγχο (κατά περίεργο τρόπο στον κλάδο αυτό μέχρι και σήμερα διαπρέπουν κυρίως αλλοδαπές).
Το έθιμο της ιεροδουλίας είναι από ότι ξέρουμε από διάφορες έγκυρες πηγές (Ηρόδοτος, Κλειώ), ασιατικό επινόημα του ιερατείου καθώς η ιερόδουλη προσέφερε το σώμα της επί αντικαταβολή και αυτό ήταν το εισόδημα των ιερών ναών! Ας μην βιαστούν οι „πανεπιστήμονες ηθικής“ να κατακρίνουν αυτές τις γυναίκες οι οποίες συνήθως ήταν ανήλικες και ορφανές όπως η γνωστή Μαριάμ και η μητέρα της Άννα, και οι δύο ορφανές, οι οποίες βρήκαν καταφύγιο στον Ναό...
Υπήρχε καταπίεση των γυναικών; Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι στο πρώτο τακτικό σχολείο του κόσμου, στην σχολή του Πυθαγόρα, πασίγνωστη μαθήτρια υπήρξε η Θεανώ, την οποία αργότερα παντρεύτηκε ο μεγάλος αυτός δάσκαλος. Για την μεγάλη συκοφαντία των Ελληνίδων θα μπορέσετε σύντομα να διαβάσετε σε ειδικό άρθρο, με ενδελεχή τεκμηρίωση και στοιχειοθετημένη μελέτη.''

Υ.Γ. τρέχα, στην ουσία μου λές πως η Μαρία ήταν κατώτερη, όχι στην ίδια θέση με το θεό και τον γιό του.
Άλλος κανείς???


Edited by - helios2012 on 22/11/2008 15:49:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974
Αυτά τα ατράνταχτα επιχειρήματα που παραθέτεις απο τις "έγκυρες" σελίδες, για να σου βγει τό ότι οι αρχαίες Ελληνίδες δεν ήτανε ιερόδουλες, και για να σπιλώσεις ταυτόχρονα και τα ιερά πρόσωπα του Χριστιανισμού είναι συγκλονίστικά.

Διάβασε και για την παιδεραστία-πορνεία στην αρχαία Ελλάδα:
http://en.wikipedia.org/wiki/Prostitution_in_ancient_Greece



Man soliciting boy for sex in exchange for a purse, tondo of an Attic red-figure kylix, 5th century BCE, Metropolitan Museum



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia
quote:

@ ar_ia

quote:
Γιατί εσείς μας μαρκάρετε απ΄όταν γεννιόμαστε με την βάπτιση ενώ οι δωδεκαθειστές δεν βαπτίζονται

Υπάρχει κάτι αντίστοιχο, το τυπικό της ονοματοδοσίας:
http://paganproud1.blogspot.com/2008/06/blog-post_26.html

Κι όποιος αργότερα θα γυρνάει με το φανταχτερό όνομα: Απολλώνιος Ελευσίνιος Προμήθειος Καραμπελόπουλος, θα ξέρουνε όλοι τι ψώνια ήτανε οι γονείς του.


Τότε η μισή ελλάδα είναι ψώνια κατά την αποψή σου γιατί αν το πρόσεξες αρχίζουν και μπαίνουν στο περιθώριο τα βυζαντινά ονόματα και τα αντικαθιστούν με αρχαία!Βέβαια εδώ, έχει κάνει μια άλλη πονηριά η εκκλησία, βλέποντας ότι αρχίζει και χάνει τον έλεγχο....σου λένε ότι δεν σου βγάζουν όνομα που δεν έχει γιορτή,άσχετα αν έχουν αγ. πάντες που μέχρι χτες γιόρταζαν εκεί (άκου αγ.πάντες...τεσπα) ή κάνουν το άλλο, πρώτα δίνουν το βυζαντινό και μετά το αρχαίο, αυτό έγινε και όταν η αδελφή μου βάφτισε τον γιό της, πρώτα τον έβγαλαν Γιώργο(παππούς) και μετά Αία (ψώνιο της αδελφής μου ευτυχώς).Και επίσης στον παιδικό που πάει ο Αίας το 70% των παιδιών έχον αρχαία ονόματα.
Και σου ξαναλέω, μην βασίζεσαι στις βαπτίσεις ή σε γάμους γιατί τώρα πιά γίνονται μόνο για το θεαθήναι, αυτό δεν σου λέει κάτι???
Εμένα μου λέει ότι αργά και σταθερά αρχίζετε να χάνετε την μπάλα

Ποτέ μην λογομαχείς με ένα ηλίθιο.....θα σε ρίξει στο επίπεδο του και θα κερδίσει λόγο Πείρας!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2008, 16:15:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis
Χαιρετώ και πάλι

samuel1974

quote:
Φυσικά! Δίνουνε τα στοιχεία απο τη τελευταία απογραφή.

Να επαναλάβω ότι το "does not keep statistics on religious groups" σημαίνει ότι δεν υπάρχει επίσημη στατιστική καταγεγραμμένη που να αφορά το θρήσκευμα. Ποια απογραφή μου λες, αγαπητέ;
Ειρήσθω εν παρόδω, τι είναι το σερκάς και τι θα πει να το συμψηφίζει κανείς; και με τι συμψηφίζεται;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy