ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Υβρεις κατά των Ελλήνων στα εκκλησιαστικά βιβλία...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 51
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 15:48:10  Εμφάνιση Προφίλ
el.elyon:
«Συγνώμη! Δεν ήξερα ότι για σένα οι ανασκαφές που υποστηρίζουν την Άγια Γραφή είναι βλακείες!»

Δεν υπάρχει ανασκαφή που να στηρίζει την οποιαδήποτε συσχέτιση ΠΡΟ του 6ου αιώνα π.χ. φίλτατε. Να μιλάς με συγκεκριμένα δεδομένα και όχι με επικεφαλίδες.

el.elyon:
«Όχι εσύ δεν θες να ακούσεις τι έπαθε η ανώτερη κριτική και όσοι αμφισβητούσανε την Άγια Γραφή!»

Κοίτα να δεις, η Πεντάτευχος είναι κομμένη και ραμμένη επάνω σε διάφορα γεγονότα που άλλα έχουνε λάβει χώρα και άλλα είναι καθαρά μυθεύματα. Μύθευμα είναι για παράδειγμα η «Έξοδος», μύθευμα είναι τα «τείχη που πέσανε», μύθευμα είναι το περίφημο «Βασίλειο του Δαβίδ».

Δεν είπαμε ότι τίποτα δεν συνέβη, αλλά μέσα από τα ιστορικά ψέματα και την χαλκευμένη εξιστόρηση μπορεί κανείς να κατανοήσει και την σοβαρότητα αυτού του συγγράμματος. Πόσο δε την «Θεϊκή εντολή»…

el.elyon:
«Έλα ντε που το 1929 οι ανασκαφές στην Ούρ των Χαλδαίων έφεραν στο φως βιβλιοθήκες με παρα πολλά βιβλία!»

Στοιχεία φίλτατε, στοιχεία και όχι διακηρύξεις!!

Έχεις ΣΤΟΙΧΕΙΑ για αυτά τα «βιβλία»? Έχεις καμία ΔΙΕΘΝΗ ΜΕΛΕΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ «ΒΙΒΛΙΑ»?? Ναι ή όχι??

Τα υπόλοιπα, είναι ευχολόγια για τους πιστούς αγαπητέ.

el.elyon:
«Η Ανώτερη Κριτική φώναζε ότι ο Σαργών, ο βασιλιάς της Ασσυρίας είναι μύθος. Αυτό το φώναζαν μέχρι τη στιγμή που έγιναν οι ανασκαφές και βρέθηκε ένα μεγαλοπρεπές παλάτι που άνηκε στον Σαργών! Επίσης βρέθηκε και το όνομα του Ταρτάν!»

Να αφήσεις τους Ασσύριους και να ασχοληθείς με τους «εκλεκτούς».

Δεν μου λες, εκτός από το να επαναλαμβάνεις τα ίδια ακριβώς δεν ξέρεις τίποτα άλλο?? Νομίζεις ότι έτσι θα καλύψεις την ιστορική ασχετοσύνη?

Σου έδωσα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΔΗΘΕΝ «ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ», με στοιχεία και εδάφια, και φυσικά ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ! Σου ανέφερα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΔΑΦΙΑ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΩΣ «ΜΕΣΣΙΑ» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ, και φυσικά έβγαλες και πάλι την μούγκα!!

Νομίζεις ότι με το να αφήνεις αναπάντητα τα όσα σου γράφουνε ότι αποδεικνύεις κάτι άλλο πλην της αδυναμίας σου να στηρίξεις τα όσα ως «αληθινά» πιστεύεις?

Για κάθε υγιώς σκεπτόμενο μελετητή της Βίβλου είναι ξεκάθαρο ότι οι περιγραφές που περιέχει η Βίβλος είναι μυθιστορηματικού χαρακτήρα ΚΑΙ ΟΧΙ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ.

Ας δούμε λοιπόν υπό το φως της αρχαιολογικής έρευνας για παράδειγμα την εξιστόρηση με την περίφημη περιπλάνηση των Ισραηλιτών επί σαράντα συναπτά χρόνια.

Σύμφωνα με τη βιβλική αφήγηση λοιπόν, τα τέκνα του Ισραήλ κατασκήνωσαν στο Κάδης Βαρνή για 38 από τα 40 χρόνια των περιπλανήσεων τους. Η γενική τοποθεσία του μέρους αυτού δίνεται καθαρά από την περιγραφή του νότιου άκρου της γης του Ισραήλ στο 34 των Αριθμών.

Οι αρχαιολόγοι τον ταύτισαν αυτόν το σταθμό των τέκνων Ισραήλ με τη μεγάλη πολύυδρη όαση του Αϊν ελ-Κουντεϊράτ στο ανατολικό Σινά, στα σύνορα σύγχρονου Ισραήλ και Αιγύπτου. Και η ταύτιση αυτή φαίνεται ότι είναι ορθή, καθώς η ονομασία Κάδης διατηρήθηκε στο όνομα μιας γειτονικής, μικρότερης πηγής, της Αϊν Καντίς.

Κάπου εδώ όμως ξεκινάνε και………..ΤΑ ΤΡΑΓΕΛΑΦΙΚΑ φίλτατε!!

Απανωτές ανασκαφές στην περιοχή που προσδιορίστηκε ως το βιβλικό Κάδης βαρνή, καθώς και εκτεταμένες έρευνες ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ, δεν έδωσαν την παραμικρή έστω ένδειξη δραστηριότητας κατά την ύστερη εποχή του χαλκού, ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΕΝΑ ΘΡΑΥΣΜΑ ΑΓΓΕΙΟΥ που να απέμεινε από μια μικρή ή μεγάλη ομάδα φοβισμένων κατασκηνωτών ΕΠΙ 38 ΧΡΟΝΙΑ!

Το ίδιο ακριβώς διαπίστωσαν οι αρχαιολόγοι και για την Γεσιωνγαβέρ, η οποία είναι ένας ακόμα τόπος όπου υποτίθεται ότι κατασκήνωσαν τα…….κατατρεγμένα τέκνα του περίφημου Ιεχωβά (!). Οι αναφορές σε αυτή την ονομασία και από άλλα χωρία της βίβλου, ως μεταγενέστερο λιμάνι στο βόρειο μυχό του κόλπου της Άκαμπα, οδήγησαν τους αρχαιολόγους να την εντοπίσουν σε μια τούμπα επί των συνόρων του σύγχρονου Ισραήλ με την Ιορδανία, και συγκεκριμένα στο μέσο μεταξύ των πόλεων Είλάτ και Άκαμπα.

Σε αυτό ακριβώς το σημείο, οι ανασκαφές αποκάλυψαν εντυπωσιακά υπολείματα της ύστερης εποχής του σιδήρου, ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΙΧΝΟΣ ΤΗΣ ΥΣΤΕΡΗΣ ΕΠΟΧΗΣ ΤΟΥ ΧΑΛΚΟΥ, όπου και υποτίθεται «έδρασαν» τα κατατρεγμένα τέκνα Ισραήλ.

Και ενώ λοιπόν τα μόνα σημεία κατασκηνώσεων των περιπλανώμενων τέκνων Ισραήλ που (δήθεν) μας περιγράφει η βίβλος, από έναν μακρύ κατάλογο, είναι τα Κάδης Βαρνή και Γεσιωνγαβέρ, και αυτό διότι είναι τα μόνα που μπορούν να εντοπιστούν με βεβαιότητα, ταυτόχρονα και στα δυο αυτά σημεία ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΌ ΙΧΝΟΣ «ΠΕΡΙΠΛΑΝΩΜΕΝΩΝ ΤΕΚΝΩΝ ΙΣΡΑΗΛ»!!

Με λίγα λόγια, ουδεμία αρχαιολογική ή ιστορική αξία δεν φέρουνε οι δήθεν «πρώιμοι Ισραηλίτες», καθώς στα μέρη που υποτίθεται ότι παρέμειναν κατατρεγμένοι ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΒΡΕΘΗΚΕ, αλλά και στην Αίγυπτο που υποστηρίζουνε ότι έζησαν και εκδιώχθηκαν, και πάλι ΟΥΔΕΙΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΕΙ Η ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ σε οποιοδήποτε κείμενο ή χάραγμα.

Και ας μην ακουστεί ο γελοίος ισχυρισμός ότι ήσαν μικρές ομάδες και απλά κατασκήνωναν, διότι οι τεχνικές της σύγχρονης αρχαιολογίας είναι ικανές να εντοπίσουν ακόμα και ελάχιστα υπολείμματα από κυνηγούς-τροφοσυλλέκτες και ποιμένες νομάδες σε ολόκληρο τον κόσμο. Οι αρχαιολογικές καταγραφές μάλιστα από την χερσόνησο του Σινά δίνουν στοιχεία ποιμενικής δραστηριότητας για εποχές όπως η 3η χιλιετία π.χ. η ελληνιστική και η βυζαντινή περίοδος.

Οι ζηλωτές του Γιαχβεδισμού έψαξαν λοιπόν καλά, και μάλιστα πολύ καλά θα λέγαμε, μιας και κάποια σχετικά ευρήματα θα έδιναν περισσότερη σοβαρότητα στις μυθικές διηγήσεις περί των δήθεν τέκνων Ισραήλ, της Εξόδου και της περιπλάνησης, αλλά να που η ιστορία και η επιστημονική κοινότητα ξέρει μια γλώσσα: αυτή των αποδείξεων!

Και αυτή τη γλώσσα………δεν την ομιλεί καθόλου ο Θεός της Αγίας Γραφής!

el.elyon:
«Φίλε μου Schwabe, με αυτό το πνεύμα της άρνησης δεν θα ήθελα να συνεχίσω.»

Δεν μπορείς να συνεχίσεις φίλτατε, διότι στην ουσία δεν έχεις να πεις και τίποτα. Δεν είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις τα όσα λες, επίσης δεν είσαι σε θέση να αντικρούσεις τα ιστορικά ή και θεολογικά ερωτήματα που σου θέτουνε.

Λυπηρό.

el.elyon:
«Εκεί που είσαι ήμουνα αλλά εδώ που είμαι δεν ήσουνα ποτέ!!!!!!!»

Ευτυχώς…..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 17:34:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood
Think Math
quote:

Μην λες μπούρδες.
....
....


Άκου να δεις, για να μη στο πω εγώ κ εκτεθώ, ίσως θα μπορούσε κάποιος άλλος να σου πει, να μη λες μαλακίες.

Για να είναι συνεπής μια θεώρία θα πρέπει να αποδεικνύει τα όσα υποστηρίζει. Αφης στιγμής η αυτόματη γένεση δεν έχει αποδειχτεί, η Δαρβινική θεωρία δεν ισχύει 100%.

Επίσης, έχει πολλάκις αποδειχτεί στην επιστήμη, ότι μερικά επιχειρήματα παρότι ακούγονται λογικά, αυτό καθόλου δεν σημαίνει ότι είναι κ πραγματικά.

Εσύ μπορεί να θες με φανατισμό να γελοιοποιείς την επιστήμη, εγώ την επιστήμη την υπηρετώ κ γνωρίζω καλά τα όριά της.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 20:44:14  Εμφάνιση Προφίλ
isNGood:
«Για να είναι συνεπής μια θεώρία θα πρέπει να αποδεικνύει τα όσα υποστηρίζει...»

Αναρωτιέμαι, προσεγγίζεις φίλτατε με την ίδια κριτική ματιά και την θεωρία που εκφράζει ο Χριστιανισμός??

Διότι, και στην περίπτωση του Χριστιανισμού έχουμε μια αφηρημένη διάσταση του τι μπορεί να είναι Θείο, ωστόσο, εσύ/εσείς έχεις θέσει αυτή την θεωρία στο……θεωρείο του δογματισμού, και μάλιστα ως το ΑΠΟΛΥΤΟ ΑΛΑΘΗΤΟ!!!!

Άραγε, ΓΙΑΤΙ ΔΥΟ ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΔΥΟ ΣΤΑΘΜΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΣΥΝΕΠΕΙΑ?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

franandy2001
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Germany
107 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 21:10:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους franandy2001
macedon Σου εβαλα ολο το post για να δεις της ανοησιες που γραφης.
Αλλα τι θα γραψη ενας παρανοηκος.

Πιστευω τωρα να καταλαβες την γλωσα μου..


_____________________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΛΟΓΩ ΑΠΟΔΟΣΗΣ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΥ
31/07/2007
_____________________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 21:32:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood
Αγαπητέ Schwabe,

Τα 'πιστεύω' δεν αποδεινύονται στα εργαστήρια. Είναι το εργόχειρο του νου κ της καρδιάς. Μπορεί αντικειμενικά, όπως λες να υπάρχουν επιχειρήματα εναντίον, αλλά υποκειμενικά η διαίσθηση λέει πως υπάρχει Θεός.

Τρείς είναι οι λόγοι που συνηγορούν υπέρ του Χριστιανισμού: α) ο λόγος του Ιησού, β) η Ανάσταση και γ) τα προσωπικά βιώματα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 21:45:53  Εμφάνιση Προφίλ
franandy2001, ένας μάλλον είναι ο λόγος που απολαμβάνεις ασυλίας εδώ μέσα.

Προφανώς σε έχουν απαλλάξει λόγω βλακείας.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 21:56:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood
quote:

macedon Σου εβαλα ολο το post για να δεις της ανοησιες που γραφης.
Αλλα τι θα γραψη ενας παρανοηκος.

Πιστευω τωρα να καταλαβες την γλωσα μου..


Αγαπητέ, θα ήθελα κι εγώ να σου δώσω μία συμβουλή, κ επί της ουσίας. Οι ύβρεις, οι χαρακτηρισμοί κ οι ειρωνίες έχουν το αντίθετο αποτέλεσμα από το επιθυμητό.

Μόνο οι τοποθετήσεις, τα επιχειρήματα κ ενίοτε κ η αυτοκριτική βοηθούν τον προβληματισμό κ τον διάλογο.

Ούτε κι εγώ συμφωνώ με τον macedon σχεδόν σε τίποτα, αλλά πρέπει να δεχόμαστε κ την άλλη άποψη κ να τοποθετούμαστε με σεβασμό προς κάθε συνομιλητή.

Ο macedon είπε την άποψή του. Ας την σεβαστούμε κι ας επιχειρηματολογήσουμε. Όλα τα υπόλοιπα, δεν έχουν θέση εδώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 23:43:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

IsNgood:
quote:
Άκου να δεις, για να μη στο πω εγώ κ εκτεθώ, ίσως θα μπορούσε κάποιος άλλος να σου πει, να μη λες μαλακίες.

Εκτέθηκες όμως .
Οι εκφράσεις σου σε χαρακτηρίζουν .
Το ποιός λέει μαλακίες είναι πασιφανές .
Αυτά που γράφεις είναι εκτός τόπου και χρόνου .

quote:
Για να είναι συνεπής μια θεώρία θα πρέπει να αποδεικνύει τα όσα υποστηρίζει. Αφης στιγμής η αυτόματη γένεση δεν έχει αποδειχτεί, η Δαρβινική θεωρία δεν ισχύει 100%.

1)Σύμφωνα με αυτά που γράφεις παραπάνω η Κβαντική φυσική ας πούμε , δεν είναι συνεπής θεωρία και δεν ισχύει γιατί δεν μπορεί να εξηγήσει γιατί υπαρχουν τα πρωτόνια και τα νετρόνια .

2)Η Θεωρία της σχετικότητας δεν είναι συνεπής θεωρία και δεν ισχύει γιατί δεν μπορεί να εξηγήσει την διαφορά της Βαρύτητας απο τις άλλες 3 θεμελιώδης δυνάμεις .

3)Η ευκλειδια γεωμετρία δεν είναι συνεπής γιατί δεν μπορεί να αποδείξει το αίτημα των παραλλήλων του Ευκλείδη .

4)Η θεωρία αριθμών δεν είναι συνεπής θεωρία γιατί δεν μπορεί να αποδείξει την εικασία του Goldbach.

5)Η Βιολογία και η ιατρική δεν είναι συνεπείς επιστήμες γιατί δεν μπορούν να αποδείξουν πως προέκυψε το πρώτο κύτταρο .

Να σου γράψω κι άλλα ?

Σε πιό πανεπιστήμιο σπούδασες και ποίος σου έμαθε τις κοτσάνες που γράφεις εδω μέσα ??
Η συνέπεια μιάς θεωρίας εχει να κάνει με τις προβλέψεις που κάνει και το κατα πόσο αυτές επαληθεύονται απο το πείραμα .
Και σε αυτό το κομματι η εξελικτική θεωρία τα πηγαίνει περίφημα .

Το οτι υπάρχει κάποιο σκοτεινό κομμάτι που προέρχεται απο έλλειψη απαραίτητης γνώσης για να διαλευκανθεί , ΔΕΝ επηρεάζει σε τίποτα την εφαρμογή και την ισχύ της θεωρίας .

Οπως η νευτώνεια σύλληψη για την βαρύτητα δεν μπορούσε να εξηγήσει την μετάπτωση του περιηλίου του Ερμή , πράγμα που κατάφερε η Σχετικότητα όταν αποκτήθηκαν οι απαραίτητες γνώσεις , ετσί κάποια στιγμή οταν αποκτηθούν οι κατάλληλες γνώσεις θα συμπληρωθεί και η εξελικτική θεωρία .

Μην μου πείς οτι θεώρησε κανείς ποτέ την νευτώνεια σύλληψη μή συνεπή γιατί θα πηδήξω απο το παράθυρο .
Ακόμα και σήμερα στέλνουμε διαστημόπλοια στο διάστημα με τους νόμους της νευτώνειας μηχανικής .

quote:
Εσύ μπορεί να θες με φανατισμό να γελοιοποιείς την επιστήμη, εγώ την επιστήμη την υπηρετώ κ γνωρίζω καλά τα όριά της.

Ακου φίλε .
Ο μόνος που γελειοποιείται εδώ μέσα , είσαι μόνο εσύ , με αυτά που γράφεις .
Το να προσπαθείς να βγάλεις όλη την επιστήμη μή συνεπή δεν συνάδει με λογική επιστήμονα .
Δεν ξέρω τι σόι "επιστήμονας" είσαι ( που δε μου γεμίζεις το μάτι ) αλλά επιστημονικά είσαι απαίδευτος .
Αυτό που ξέρω σίγουρα , είναι οτι η επιστήμη δεν χρειάζεται "επιστήμονες" σαν και σένα .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2007, 23:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
quote:
el.elyon
Τον εγγονό του θα το πούνε: «Και θα τον πούνε
Θαυμαστό σύμβουλο , Θεό ισχυρό ,
Πατέρα αιώνιο , άρχοντα ειρήνης .»


Για πες μου τι έγινε με τον εγγονό του?


Φίλε el.elyon ,εσύ που έχεις την βιβλιοθήκη με τα τόσα βιβλία και την Αγία Γραφή , ρωτάς εμένα για να σου πω ;
Κι' εγώ που περίμενα να μου απαντήσης άν όντως ο εγγονός του Ησαΐα δικαίωσε τις προσδοκίες του παπού του ; Θα μείνω χωρίς απάντηση ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 02:02:39  Εμφάνιση Προφίλ
Sesostris,
Ανέφερα κάποια λίγα παραδείγματα "αντιδράσεων", "ταλιμπανικής κοπής", όπως θα τα χαρακτήριζε ο macedon αν επρόκειτο για αντιδράσεις διαμαρτυρίας προερχόμενες, είτε από την επίσημη Εκκλησία, είτε από κάποια χριστιανική ομάδα ατόμων.

Χαρακτηρίζουμε ταλιμπαν όσους κατέβηκαν στους δρόμους και αντέδρασαν κατά μιας ταινίας με θρησκευτικό περιεχόμενο, αλλά δεν λέμε τίποτα για όσους έκαναν το ίδιο, μπορεί και «χειρότερα», για μια ταινία που αφορά κάποιο ή κάποια ιστορικά πρόσωπα;

Την μικρή Προμηθέα που ήθελε να «φάει» τον καθηγητή ιστορίας στο πανεπιστήμιό της, όπως μαρτυρεί η ίδια, διότι δεν της άρεσε το όπως παραδιδόταν το μάθημα, πώς θα τη χαρακτήριζες;;

Και όσον αφορά αυτό που λες για Έλληνες και ορθοδόξους, εγώ τουλάχιστον, είμαι και νιώθω Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος. Εσύ δεν ξέρω τι είσαι.

Και αφού το θέτεις έτσι, τότε όσοι πολέμησαν, κατά την αρχαιότητα, στο πλευρό των εισβολέων τι ήταν βρε Sesostris;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

isNGood
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 02:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isNGood
Πάντα η συζήτηση με τους κατά φαντασίαν ή τους χομπίστες επιστήμονες, μου προκαλούσε αισθήματα συμπάθειας, όχι αποστροφής.

Το φαινόμενο είναι γνωστό και το έχω συναντήσει κι άλλες φορές. Δεν θέλω όμως να επεκταθώ, σε μια ανούσια αντιπαράθεση, γιατί δεν με αφορά.

Το θέμα έχει ως εξής: Ένα υπόδειγμα (κ όχι μια επιστήμη όπως η Ιατρική ή ένας τομέας όπως η Κβαβτομηχανική ή άλλες γενικευμένες θεωρίες) όπως το εξελικτικό υπόδειγμα, ισχυρίζεται ότι η ζωή έχει προέλθει έπειτα από αναρίθμητους συνδυασμούς στοιχείων ανόργανης ύλης, που δώσανε τελικά το πρώτο ζωντανό κύτταρο.

Και τίθεται το ερώτημα: Είναι πράγματι έτσι; Πράγματι, η ζωή προήλθε με τυχαίο τρόπο από απλούς συνδυασμούς σε βάθος χρόνου;

Και αυτό το ερώτημα είναι σημαντικό για το θέμα που μελετάμε, γιατί βρίσκεται στον πυρήνα των ερωτημάτων, των σχετικών με την προέλευση της ζωής. Γιατί θα μπορούσε να ισχυριστεί κανείς, πως η δημιουργία δεν υπήρξε τυχαία, αλλά το μοντέλο της δυναμικής εξέλιξης αποτελεί σκόπιμη λειτουργία του ευφυούς σχεδιαστή.

Είναι λοιπόν πράγματι έτσι;

Η απάντηση έχει έρθει από πολλούς, κυρίως όμως από τον Παστέρ, αλλά και από άλλους: Η ζωή μπορεί να προέλθει μόνοι από ζωή, η οργανική ύλη δεν μπορεί να δημιουργηθεί από την ανόργανη. Αυτό λέει ο Παστέρ, όχι εγώ.

Αυτό σημαίνει, πως η εξελικτική θεωρία έχει ένα σημαντικό προβληματάκι ως προς την αξιοπιστία της όσο αφορά την αρχική συνθήκη. Είναι εύκολο πιστεύω να το αντιληφθούν όλοι αυτό.

ΥΓ: Αν οι υπολογιστές των διαστημοπλοίων χρησμιποποιούσαν την νευτώνια μηχανική, τώρα δεν θα πηγαίναν στον Άρη, αλλά στον Πλούτωνα! Ψάξτο λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Think_Math
Μέλος 3ης Βαθμίδας

USA
769 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 04:24:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Think_Math

IsNgood :
quote:
Πάντα η συζήτηση με τους κατά φαντασίαν ή τους χομπίστες επιστήμονες, μου προκαλούσε αισθήματα συμπάθειας, όχι αποστροφής.

Το φαινόμενο είναι γνωστό και το έχω συναντήσει κι άλλες φορές. Δεν θέλω όμως να επεκταθώ, σε μια ανούσια αντιπαράθεση, γιατί δεν με αφορά.



Κάτι επι της ουσίας έχεις να παραθέσεις ?
Οσο για το ποιός είναι χομπίστας άσε να το κρίνουν όσοι μας διαβάζουν .

quote:
Η απάντηση έχει έρθει από πολλούς, κυρίως όμως από τον Παστέρ, αλλά και από άλλους: Η ζωή μπορεί να προέλθει μόνοι από ζωή, η οργανική ύλη δεν μπορεί να δημιουργηθεί από την ανόργανη. Αυτό λέει ο Παστέρ, όχι εγώ.

Πάλι τον Παστέρ επικαλείσαι ?
Ελεος .
Τί σχέση έχουν τα πειράματα του Παστέρ με την εξέλιξη ?
Εκανε ο Παστέρ πειράματα με βάθος γεωλογικού χρόνου ?
Τι σόι επιστήμονας είσαι να μην μπορείς να αναγνωρίσεις οτι μιλάς για άσχετα πράγματα ?
Σε παρακαλώ . Μην γράφεις άλλες ασυναρτησίες .


quote:
Αυτό σημαίνει, πως η εξελικτική θεωρία έχει ένα σημαντικό προβληματάκι ως προς την αξιοπιστία της όσο αφορά την αρχική συνθήκη. Είναι εύκολο πιστεύω να το αντιληφθούν όλοι αυτό.

Η ασυνέπεια έγινε προβληματάκι . Πάλι καλά .
Το πρόβλημα φίλε μου δεν είναι θέμα αξιοπιστίας αλλά άγνοιας .

quote:
Αν οι υπολογιστές των διαστημοπλοίων χρησμιποποιούσαν την νευτώνια μηχανική, τώρα δεν θα πηγαίναν στον Άρη, αλλά στον Πλούτωνα! Ψάξτο λίγο και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Θα σου πρότεινα να το ψάξεις εσύ .
Για το 99% των διαστημικών αποστολών που έχουν γίνει μέχρι σήμερα δεν έχει χρησιμοποιηθεί τίποτα περισσότερο απο τουε 3 Νόμους του Νευτωνα και τους 3 νόμους του Κέπλερ .

Γιατί πουλάς πνεύμα χωρίς να γνωρίζεις το αντικείμενο ?

Αν δεν πιστεύεις εμένα κάνε μία ερώτηση στο Site της Nasa να σε διαφωτίσουν ...
η δες και εδώ :

http://www.yesican-science.ca/index_realtime_sts114.html

"Newton's mechanics is the basis of almost all space operations, the fundamental theory used in the design of rocket engines and the orbital motion of spacecraft."

Η επιδράσεις της ρελατιβιστικής μηχανικής είναι πρακτικά αμελητέες με τις ταχύτητες των σημερινών διαστημοπλοίων .
Το ίδιο ισχύει και για τις βαρυτικές επιδράσεις των πλανητών που αφορούν στην καμπύλωση του χωροχρόνου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 06:22:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos
Δύστυχώς τώρα δίαβασα όλο το τόπικ οπότε κάποια σημεία που θα αναφερθώ είναι αρκετές σελίδες πίσω, αλλα επειδή βλέπω να επαναλαμβάνονται κάποιες απόψεις θα τα αναφέρω.

1)Κάπου διάβασα αυτό πιο συγκεκριμένα στη σελίδα 3

quote:
Να εξευτελίζεται η ανθρώπινη αξιοπρέπεια και να απαιτούν θυσίες ανθρώπινου αίματος για να εξευμενίσουν τους ανθρωπόμορφους παρανοϊκούς και βιτσιόζους ψευτοθεούς.

και πιο κάτω αυτό
quote:
Να υποχρεώνει μικρά και ανήλικα κοριτσάκια να εκδίδονται στα πορνεία μιας ψευτοθεάς και να καρπώνοται τα χρήματα οι τσατσάδες εκπρόσωποι των ιερών

Πάνω σε αυτά έχω να πω τα εξής:

Στο πρώτο αν γίνεται αναφορά στη θυσία της Ιφιγένειας, το σώμα αντικαταστάθηκε από ζώο όπως μας λέει ο μύθος και η Θεά την μετέφερε στην Ταυρίδα όπου έγινε ιέρεια στο ιερό της. Αντίστοιχη θυσία όμως δεν έχουμε και στη βίβλο όπου ο Θεός ζητάει να θυσιάσει τον Ισαακ ο πατέρας του;

Στο δεύτερο τώρα , εδώ υπάρχει αναφορά για τις ιέρειες της Αφροδίτης . Η Αφροδίτη ήταν έτσι και αλλιώς Θεά του Ερωτα. Αυτό το φαινόμενο με αντίστοιχες ιέρειες υπάρχει σε πολλές Θρησκείες 'οποιος θέλει μπορεί να δει σχετικά σε αυτό το site
http://el.wikipedia.org (θέμα ιερή πορνεία)
Ολες οι ιέρειες των Θεών της αρχαίας ελλάδας ήταν πόρνες; για παράδειγμα 8α φέρω τις Εστιάδες παρθένες ιέρειες της Εστίας, και τις ιέρειες της Αρτέμιδας. οι συγκεκριμένες έπρεπε να απέχουν από σαρκικό σμίξιμο για όλη τους τη ζωή.Οι Εστιάδες δε, αν το παραβαιναν αυτό είχαν για τιμωρία το θάνατο.

2)Ένα σημείο με προβληματίζει στην σελίδα 5

quote:
Έτσι και η οργανωμένη Εκκλησία. Στόχος της είναι να βοηθήσει στην πνευματική ωρίμανση του ανθρώπου (πράγμα το οποίο διεκόπη με το προπατορικό αμάρτημα), η οποία και θα τον οδηγήσει προς τη σωτηρία, την αιωνιότητα

Δηλαδή μέχρι την σταύρωση του Ιησού ο άν8ρωπος δεν είχε πνευματική ωρίμανση;Και πως νοήται αυτή η πνευματική ωρίμανση;
Η αναφορά αυτή ισχύει για τους Ιουδαίους η για όλο τον κόσμο;
Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι δεν είχαν πνευματική ωρίμανση; οι Αρχαίοι Ελληνες; Ο Ιπποκράτης, ο Πυθαγόρας , ο Δημόκριτος , ο Πλάτωνας , ο Αριστοτέλης;και τόσοι άλλοι...

3)Μία απορία που έχω:οι θυσίες -προσφορές που έκαναν οι αρχαίοι Ελληνες ήταν οι χοές και οι σπονδές. Στην Χριστιανική Θρησκεία συναντάμε τα τάματα, που αν δεν τα εκπληρώσει ο πιστός τότε θα δεχθεί την οργή του Αγίου, το τάμα δεν μπορεί να θεωρηθεί ειδωλολατρικό κατάλοιπο;

4)Στη σελίδα 10 συναντάω το εξής

quote:
Η επιστήμη ψάχνει ακόμη να βρεί πού διάολο γνώρισε τη γυναίκα του ο Κάιν, αφού ο Κάιν ήταν ο μοναδικός απόγονος των πρωτοπλάστων. Η γυναίκα του από πού ήρθε; Παιδί του σωλήνα ήταν;

Αδάμ, Ευα, Κάιν, Αβελ, οι πρώτοι άνθρωποι, βάση της επιστήμης οι πρώτοι ανθρωποι ήταν πρωτόγονοι Θεός τους ήταν μέχρι και η αστραπή στον ουρανό, δεν είχαν καν τον λόγο με κραυγές επικοινωνούσαν,θα είχαν ηθικούς φραγμούς στις σεξουαλικές τους ορμές;η μάνα με τον γιο, ο πατέρας με την κόρη ,αδελφός με αδελφή, όλα κάπως έτσι θα ξεκίνησαν στην αρχή, αλλά μέσα σε μία Θρησκεία δεν μπορεί να υποθεί κάτι τέτοιο γιατί θα ήταν ύβρις.
Εξέλιξη του αν8ρώπου:homo erectus(κατώτερη παλαιολιθική),homo neanderthalensis (Μεση παλαιολιθική 80.000-33.000π.Χ),homo sapiens sapiens(ανώτερη παλαιολιθική εποχή 35.000-10.000π.Χ) που χωρίζεται σε δύο τύπους Cro-Magnon βρεθηκε στη δ. Ευρώπη με πλατύ πρόσωπο και χαμηλό κρανίο, και Bruennβρέ8ηκε στην κεντρική Ευρώπη με στενό πρόσωπο και μακρύ κρανίο.ο homo sapiens sapiens είναι ο άνθρωπος που συνεχίζει και εξελίσεται.

5)Στη σελίδα 13

quote:
Που είναι οι φιλοσοφίες για μετεμψύχωση

quote:
Σε κάθε αναφορά στη δεύτερη παρουσία και μάλιστα με το σώμα που έχει λειώσει ή βρίσκεται σε 4.000 μέτρα βάθος στους ωκεανούς ή έχει διαμελιστεί ή έχει καεί ή ή ή ... μη με κάνεις μακάβριο να χαρείς...

Αλήθεια και αν ο άνθρωπος έχει μετεμψυχωθεί δύο και τρεις φορές , σε ποιο σώμα θα μπει στην ανάσταση νεκρών;Και γιατί να κρίνει ζώντας και νεκρούς οι νεκροί δεν έχουν κριθεί ήδη;

6)Επειδή πολύς λόγος έγινε και γράφτηκαν αρκετές σελίδες για την επίμαχη φράση της Βίβλου που λέει ο Θεός στον άνθρωπο , και άς το δούμε συλλογικά μαζί με τα σχόλια που την πλαισιώνουν,και δημιουργούν μια νέα φράση

quote:
τα πάντα στην διάθεση του ανθρώπου να τα εκμεταλευεται και να τα καταστρέφη κατα βούληση . "Αυξάνεσθε και πληθύνεσθε και κατακυριεύσατε την Γην" πουθενά εξέλιξη , πουθενά συνέχιση της δημιουργίας

Αφού το κυριεύω έχει την έννοια του επικρατώ και ο Χριστιανισμός επικράτησε,ας την μεταφέρουμε μερικούς αιώνες αργότερα στο μεσαίωνα .
Που είναι η πνευματική εξέλιξη στα χρόνια του σκοταδισμού;Μήπως η πυρά;Μήπως η κάθε επιστημονική σκέψη θεωρούνταν αιρετική η βλάσφημη;Μήπως η ιερά εξέταση; Αυτά ήταν εξέλιξη;
Πως ξεκινάει η εξέλιξη ξανά; Στα χρόνια της Αναγέννησης όπου η δύση διαβάζει τους αρχαίους έλληνες φιλοσόφους καθώς μεταφέρθηκαν εκεί λόγιοι έλληνες μετά την πτώση του Βυζαντίου από τους Τούρκους.

Δεν υποστηρίζω ούτε την αρχαία Ελληνική θρησκεία ούτε την Χριστιανική, αναζητώ την αλήθεια.

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 08:39:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Στο δεύτερο τώρα , εδώ υπάρχει αναφορά για τις ιέρειες της Αφροδίτης . Η Αφροδίτη ήταν έτσι και αλλιώς Θεά του Ερωτα. Αυτό το φαινόμενο με αντίστοιχες ιέρειες υπάρχει σε πολλές Θρησκείες 'οποιος θέλει μπορεί να δει σχετικά σε αυτό το site
http://el.wikipedia.org (θέμα ιερή πορνεία)
Ολες οι ιέρειες των Θεών της αρχαίας ελλάδας ήταν πόρνες; για παράδειγμα 8α φέρω τις Εστιάδες παρθένες ιέρειες της Εστίας, και τις ιέρειες της Αρτέμιδας. οι συγκεκριμένες έπρεπε να απέχουν από σαρκικό σμίξιμο για όλη τους τη ζωή.Οι Εστιάδες δε, αν το παραβαιναν αυτό είχαν για τιμωρία το θάνατο
Μα γιατί τα λες αυτά τα πράγματα;Αν διαβάσεις και άλλα τόπικ,θα δείς ότι έχει ξαναγίνει αναφορά στο θέμα των ιερειών κλπ και πάντα οι σελίδες των εκάστοτε απολογητών τις παρουσιάζουν ως πόρνες.Στου κουφού την πόρτα...

quote:
Δηλαδή μέχρι την σταύρωση του Ιησού ο άν8ρωπος δεν είχε πνευματική ωρίμανση;Και πως νοήται αυτή η πνευματική ωρίμανση;
Η αναφορά αυτή ισχύει για τους Ιουδαίους η για όλο τον κόσμο;
Οι αρχαίοι Αιγύπτιοι δεν είχαν πνευματική ωρίμανση; οι Αρχαίοι Ελληνες; Ο Ιπποκράτης, ο Πυθαγόρας , ο Δημόκριτος , ο Πλάτωνας , ο Αριστοτέλης;και τόσοι άλλοι...
Ποιά ωρίμανση καλε;οι άνθρωποι ζούσαν στο σκότος τόσα χρόνια..

quote:
Μία απορία που έχω:οι θυσίες -προσφορές που έκαναν οι αρχαίοι Ελληνες ήταν οι χοές και οι σπονδές. Στην Χριστιανική Θρησκεία συναντάμε τα τάματα, που αν δεν τα εκπληρώσει ο πιστός τότε θα δεχθεί την οργή του Αγίου, το τάμα δεν μπορεί να θεωρηθεί ειδωλολατρικό κατάλοιπο;
Και η λειψανολατρεία;που το πας αυτό;η εικονολατρεία;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 12:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
Schwabe: Σου έδωσα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΔΗΘΕΝ «ΠΡΟΦΗΤΕΙΕΣ», με στοιχεία και εδάφια, και φυσικά ΕΒΓΑΛΕΣ ΤΗΝ ΜΟΥΓΚΑ! Σου ανέφερα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΕΔΑΦΙΑ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΟΤΙ Ο ΙΗΣΟΥΣ ΠΟΥ ΕΣΕΙΣ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΩΣ «ΜΕΣΣΙΑ» ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΣΣΙΑ ΤΩΝ ΠΡΟΦΗΤΩΝ ΤΗΣ ΠΕΝΤΑΤΕΥΧΟΥ, και φυσικά έβγαλες και πάλι την μούγκα!!

Δεν μπορείς να συνεχίσεις φίλτατε, διότι στην ουσία δεν έχεις να πεις και τίποτα. Δεν είσαι σε θέση να τεκμηριώσεις τα όσα λες, επίσης δεν είσαι σε θέση να αντικρούσεις τα ιστορικά ή και θεολογικά ερωτήματα που σου θέτουνε.
Λυπηρό.


Δεν επιθυμώ να συνεχίζω την συζήτηση με πνεύμα άρνησης!

Για το πνεύμα που μηδενίζει τα πάντα είναι λογικό ότι και να έχεις πει, για το πνεύμα της άρνησης, δεν έχεις πει τίποτα τεκμηριωμένο, ιστορικό, θεολογικό!

Το πνεύμα της άρνησης επιμένει μόνο στην άρνηση της Αλήθειας!

Το πνεύμα της άρνησης δεν έχει καμία αλήθεια να παρουσιάζει γιατί δεν αναζήτα και δεν θέλει καμία αλήθεια. Αυτό που θέλει είναι η Άρνηση!

Είναι αδύνατον να συνεχίζω την συζήτηση με το πνεύμα της άρνησης γιατί δεν επιθυμώ καμία άρνηση, εκτος από την άρνηση της άρνησης!

Πράγματι το πνεύμα της άρνησης είναι λυπηρό και τραγικό…….

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 12:31:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι λέει ο ελ.ελυον ή είναι και άλλοι εδώ;
βρε ελ.ελυον,κατηγορείς άλλους για "αρνηση της άρνησης,ω άρνηση" αλλά κι εσύ δεν μου φαίνεσαι ιδιαίτερα θετικός.Γιατί θα πρέπει να είναι όλα όπως τα πιστεύεις εσύ;αφού σου αρέσει,ας είναι έτσι.Για κάποιους άλλους είναι αλλιώς.Με το στανιό δηλαδή;


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 13:38:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
el.elyon
Τον εγγονό του θα το πούνε: «Και θα τον πούνε
Θαυμαστό σύμβουλο , Θεό ισχυρό ,
Πατέρα αιώνιο , άρχοντα ειρήνης .»


Για πες μου τι έγινε με τον εγγονό του?


Φίλε el.elyon ,εσύ που έχεις την βιβλιοθήκη με τα τόσα βιβλία και την Αγία Γραφή , ρωτάς εμένα για να σου πω ;
Κι' εγώ που περίμενα να μου απαντήσης άν όντως ο εγγονός του Ησαΐα δικαίωσε τις προσδοκίες του παπού του ; Θα μείνω χωρίς απάντηση ;

Φίλε sesostris δεν σου είναι πια φανερό ότι ο Ησαίας μιλάει για τον εγγονο του???????


«sesostris: Είναι λοιπόν φανερό φίλτατε el.elyon ότι ο Ησαΐας εδώ μιλάει για ένα παιδί που γεννήθηκε , και όχι για τον Μεσσία που θα γεννηθή , και μιλάει σαν πολιτικός αρχηγός που έχει έτοιμο ολόκληρο πρόγραμμα , για να το αφήση στον εγγονό του σαν πολιτική διαθήκη , που αν εκτελεσθεί θα κάνη ευτυχισμένο τον λαό του .»


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 13:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι λέει ο ελ.ελυον ή είναι και άλλοι εδώ;

Σωστά, χρειάζεσαι και την παρέα σου για επιβεβαίωση!

quote:
maraki8: βρε ελ.ελυον,κατηγορείς άλλους για "αρνηση της άρνησης,ω άρνηση" αλλά κι εσύ δεν μου φαίνεσαι ιδιαίτερα θετικός.Γιατί θα πρέπει να είναι όλα όπως τα πιστεύεις εσύ;αφού σου αρέσει,ας είναι έτσι.

Πρώτον, απευθύνομαι στον Schwabe. Και ο Schwabe είναι ένας και όχι πολλοί όπως υποστηρίζεις!

Δεύτερον δεν έχω πει πουθενά ότι θα πρέπει τα πράγματα να είναι όπως τα πιστεύω εγώ! Άρα καλά θα κάνεις να μην λες ψέματα!

Τρίτον, το ποια γνώμη έχεις σχηματίσει για μένα είναι δικό σου θέμα αλλά καλά θα κάνεις να περιορίζεσαι ότι είναι απλά η γνώμη σου!

Τέταρτον, ποτέ σου δεν μου είπες στις συζητήσεις που είχαμε ότι το πνεύμα μου είναι πνεύμα άρνησης! Αφού αυτή είναι γνώμη σου για μένα θα ήθελες να μου πεις που στηρίζεις την γνώμη σου?

quote:
maraki8: Για κάποιους άλλους είναι αλλιώς.Με το στανιό δηλαδή;

Σε ευχαριστώ Μαρία για τα καλά σου λόγια!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 14:38:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Σωστά, χρειάζεσαι και την παρέα σου για επιβεβαίωση!
Κοίταξε,είναι ευρέως γνωστό από όλες τις συζητήσεις που έχεις πάρει μέρος ότι είσαι πολύ συχνά ασαφής και φυσικά κάνεις μονίμως ένα τσουβάλι ερωτήσεις.

quote:
Δεύτερον δεν έχω πει πουθενά ότι θα πρέπει τα πράγματα να είναι όπως τα πιστεύω εγώ!
Δεν είναι ανάγκη να το πείς.Φαίνεται...

quote:
Τρίτον, το ποια γνώμη έχεις σχηματίσει για μένα είναι δικό σου θέμα αλλά καλά θα κάνεις να περιορίζεσαι ότι είναι απλά η γνώμη σου!
Δεν εξέφρασα προσωπική άποψη,δεν το έχω κάνει για κανένα μέλος εδώ μέσα και δεν θα το κάνω ούτε και τώρα...


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2007, 18:47:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:
maraki8:
μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι λέει ο ελ.ελυον ή είναι και άλλοι εδώ;

Μάλλον έχεις και παρέα


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 00:29:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris

quote:
Ψηλός
Sesostris,
Ανέφερα κάποια λίγα παραδείγματα "αντιδράσεων", "ταλιμπανικής κοπής", όπως θα τα χαρακτήριζε ο macedon αν επρόκειτο για αντιδράσεις διαμαρτυρίας προερχόμενες, είτε από την επίσημη Εκκλησία, είτε από κάποια χριστιανική ομάδα ατόμων. Χαρακτηρίζουμε ταλιμπαν όσους κατέβηκαν στους δρόμους και αντέδρασαν κατά μιας ταινίας με θρησκευτικό περιεχόμενο, αλλά δεν λέμε τίποτα για όσους έκαναν το ίδιο, μπορεί και «χειρότερα», για μια ταινία που αφορά κάποιο ή κάποια ιστορικά πρόσωπα;
Μη προσπαθείς Ψηλέ να ανασκευάσης αυτά που έγραψες , και να εκτρέψης την συζήτηση , γιατί ήσουνα συγκεκριμένος και σαφέστατος όταν έγραφες :

«Τι θα μπορούσαμε να πούμε, επίσης, για τους ελληνοταλιμπάν, που απειλούν να προβούν στη λήψη αντιποίνων, σε διεθνές επίπεδο, αν το γειτονικό μας κράτος, ΠΓΔΜ, τολμήσει να βαφτίσει το αεροδρόμιό της Μέγας Αλέξανδρος.
Τι να πει κανείς για το φανατισμό με τον οποίο αντιμετωπίζουν οι ελληνοταλιμπάν την ονομασία της ΠΓΔΜ;»

Και θεώρησες ταλιμπανισμό την προάσπιση της ιστορίας μας από τους παραχαράκτες της , και της ελληνικότητας των Μακεδόνων .
Επίσης δεν μπορείς να βάλης στο ίδιο τσουβάλι τις αντιδράσεις που έγιναν με προσφυγή στην δικαιοσύνη , με το κάψιμο των βιβλίων , που είναι η προσφιλής πρακτική των φανατικών Χριστιανών από τα πρώτα χρόνια κιόλας της επιβολής της θρησκείας αυτής .
Ο Μεσαίωνας δεν ήλθε έτσι ξαφνικά !

quote:
Ψηλός
Την μικρή Προμηθέα που ήθελε να «φάει» τον καθηγητή ιστορίας στο πανεπιστήμιό της, όπως μαρτυρεί η ίδια, διότι δεν της άρεσε το όπως παραδιδόταν το μάθημα, πώς θα τη χαρακτήριζες;;
Ανάλογα με τον τρόπο που είχε σκοπό να τον μαγειρέψη , καλή ή κακή μαγείρισσα .
quote:
Ψηλός
Και όσον αφορά αυτό που λες για Έλληνες και ορθοδόξους, εγώ τουλάχιστον, είμαι και νιώθω Έλληνας Χριστιανός Ορθόδοξος. Εσύ δεν ξέρω τι είσαι.

Χμ ! Αν κρίνω από αυτά που έχεις γράψει κατά καιρούς στο Forum , δεν πολυφαίνεται κάτι τέτοιο για το Έλληνας , για τα άλλα δύο συμφωνώ και επαυξάνω .
quote:
Ψηλός
Και αφού το θέτεις έτσι, τότε όσοι πολέμησαν, κατά την αρχαιότητα, στο πλευρό των εισβολέων τι ήταν βρε Sesostris;

Γίνε πιο συγκεκριμένος με ιστορικές αναφορές για να σου απαντήσω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 00:51:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris
Βρε el.elyon σύνελθε ! Εγώ σκάλισα την Βίβλο για να σου αναλύσω τον Ησαΐα , και συ αντί να μου αντιπαραθέσης κάποια στοιχεία μου απαντας με ερώτηση όπως συνηθίζεις πάντα και με ρωτάς :
quote:
el.elyon
Για πες μου τι έγινε με τον εγγονό του?
Τι απάντηση περίμενες να σου δώσω ; Ότι ο εγγονός του βάραγε το ντέφι για να χορεύη ο Ησαΐας στους γάμους ;
Και όταν σου απαντώ κι' εγώ με ερώτηση , κολλάς άλλη ερώτηση :
quote:
el.elyon
Φίλε sesostris δεν σου είναι πια φανερό ότι ο Ησαίας μιλάει για τον εγγονο του???????

Και μετά απορείς γιατί δεν σε καταλαβαίνουμε τι λές και για αρνητικό πνεύμα άρνησης . Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 09:29:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
maraki8:
μόνο εγώ δεν κατάλαβα τι λέει ο ελ.ελυον ή είναι και άλλοι εδώ;

Μάλλον έχεις και παρέα


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!


Amalia όχι μάλλον αλλά σίγουρα έχει και παρέα!

Οι μη χριστιανοί είσαστε πάντα ενωμένοι όταν πρόκειται για χριστιανούς…….


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 09:35:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Μάλλον έχεις και παρέα
Ήμουν σίγουρη

quote:
Οι μη χριστιανοί είσαστε πάντα ενωμένοι όταν πρόκειται για χριστιανούς…….
Πολύ σοφό εκ μέρους σου.Μπράβο!!Όλα τα καταλαβαίνεις!!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 09:53:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
Καλημέρα.

quote:
sesostris: Βρε el.elyon σύνελθε ! Εγώ σκάλισα την Βίβλο για να σου αναλύσω τον Ησαΐα , και συ αντί να μου αντιπαραθέσης κάποια στοιχεία μου απαντας με ερώτηση όπως συνηθίζεις πάντα και με ρωτάς :

quote:
________________________________________
el.elyon
Για πες μου τι έγινε με τον εγγονό του?
________________________________________
Τι απάντηση περίμενες να σου δώσω ; Ότι ο εγγονός του βάραγε το ντέφι για να χορεύη ο Ησαΐας στους γάμους ;
Και όταν σου απαντώ κι' εγώ με ερώτηση , κολλάς άλλη ερώτηση :


Sesotris το τι έκανες εσύ είναι δικό σου θέμα αλλά και το τι θα κάνω εγώ είναι καθαρά δικό μου. Για αυτό σύνελθε και κοίτα τον εαυτό σου πρώτα και μετά έμενα!

Ας δούμε ξανά το συμπέρασμα σου μετά από το σκάλισμα του Ησαία:

«sesostris: Είναι λοιπόν φανερό φίλτατε el.elyon ότι ο Ησαΐας εδώ μιλάει για ένα παιδί που γεννήθηκε , και όχι για τον Μεσσία που θα γεννηθή , και μιλάει σαν πολιτικός αρχηγός που έχει έτοιμο ολόκληρο πρόγραμμα , για να το αφήση στον εγγονό του σαν πολιτική διαθήκη , που αν εκτελεσθεί θα κάνη ευτυχισμένο τον λαό του .»

Και οι ερωτήσεις μου έχουν άμεση σχέση με τα παραπάνω!

Εσύ δεν απάντησες με ερώτηση στην ερώτηση μου αλλά ειρωνεύτηκες την γνώση μου με την ερώτηση σου! Και η άλλη ερώτηση που σου “κόλλησα” ήταν απλά να σου θυμίσω ποιο ήταν το συμπέρασμα σου! Αλλά αυτό δεν σου άρεσε και το αποκάλεσες πνεύμα άρνησης!


quote:
sesostris: Και μετά απορείς γιατί δεν σε καταλαβαίνουμε τι λές και για αρνητικό πνεύμα άρνησης .

κόρακας μάτι κορακου δεν βγάζει!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 10:06:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: quote:
________________________________________
Μάλλον έχεις και παρέα
________________________________________
Ήμουν σίγουρη

Αυτό θα πει ΕΝΑ!

ΕΝΑ αλλά χωρίς τους χριστιανούς και το χριστιανισμό!

Όλοι είσαστε ΕΝΑ εναντία στο χριστιανισμό!

Η Δύναμη του ΕΝΑ…….


quote:
maraki8: quote:
________________________________________
Οι μη χριστιανοί είσαστε πάντα ενωμένοι όταν πρόκειται για χριστιανούς…….
________________________________________
Πολύ σοφό εκ μέρους σου.Μπράβο!!Όλα τα καταλαβαίνεις!!!

Σε σας χρωστώ αυτή τη σοφία!

Αν δεν ήσουν Μαρία δεν θα καταλάβαινα τίποτα!!!!!!!

Ευχαριστώ!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 10:43:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:

Αυτό θα πει ΕΝΑ!
ΕΝΑ αλλά χωρίς τους χριστιανούς και το χριστιανισμό!
Όλοι είσαστε ΕΝΑ εναντία στο χριστιανισμό!
Η Δύναμη του ΕΝΑ…….
Τι μπορεί να φτιάξει την διάθεση μας πρωί πρωί στο γραφείο;μα το παραλήρημα ενός ανθρώπου που μάλλον αγνοεί...

quote:

Σε σας χρωστώ αυτή τη σοφία!
Αν δεν ήσουν Μαρία δεν θα καταλάβαινα τίποτα!!!!!!!
Ευχαριστώ!!!!!!!
Εδώ ξαναγελάμε και μάλιστα πολύ!Πάντως χαίρομαι πολύ που σε βοηθάω στο να κατανοήσεις κάποια πράγματα.Πάντα χαίρομαι να εξυπηρετώ!!!


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 11:28:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:
maraki8: quote:
________________________________________

Αυτό θα πει ΕΝΑ!
ΕΝΑ αλλά χωρίς τους χριστιανούς και το χριστιανισμό!
Όλοι είσαστε ΕΝΑ εναντία στο χριστιανισμό!
Η Δύναμη του ΕΝΑ…….
________________________________________
Τι μπορεί να φτιάξει την διάθεση μας πρωί πρωί στο γραφείο;μα το παραλήρημα ενός ανθρώπου που μάλλον αγνοεί...


Η επίθεση στο χριστιανισμό και στους χριστιανούς πάντα σας φτιάχνει την διάθεση στο γραφείο. Τι άλλο μπορείς να κάνεις στο γραφείο που να σου φτιάχνει την διάθεση; Την εργασία για την οποία πληρώνεσαι;

quote:
maraki8: quote:
________________________________________

Σε σας χρωστώ αυτή τη σοφία!
Αν δεν ήσουν Μαρία δεν θα καταλάβαινα τίποτα!!!!!!!
Ευχαριστώ!!!!!!!
________________________________________
Εδώ ξαναγελάμε και μάλιστα πολύ!Πάντως χαίρομαι πολύ που σε βοηθάω στο να κατανοήσεις κάποια πράγματα.Πάντα χαίρομαι να εξυπηρετώ!!!


Εδώ ξαναγελάτε όλοι μαζί στα γραφεία για να δει ο κόσμος τους χαρούμενους γραφειοκράτες!!!!!!!

Θα συνεχίζεις να χαίρεσαι και να γελάς γιατί θα συνεχίζεις να κάνεις τα ίδια και τα ίδια από το γραφείο σου!!!!!!!


ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 11:46:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8
quote:
Η επίθεση στο χριστιανισμό και στους χριστιανούς πάντα σας φτιάχνει την διάθεση στο γραφείο.
Όχι η επίθεση,όπως το λες.Το παραλήρημα των φανατισμένων μας φτιάχνει.
Όσο για τα υπόλοιπα σχολιάκια σου,αρκούμαι στο να ξαναγελάσω..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

el.elyon
Πλήρες Μέλος


1310 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2007, 12:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους el.elyon
quote:

quote:
Η επίθεση στο χριστιανισμό και στους χριστιανούς πάντα σας φτιάχνει την διάθεση στο γραφείο.
Όχι η επίθεση,όπως το λες.Το παραλήρημα των φανατισμένων μας φτιάχνει.
Όσο για τα υπόλοιπα σχολιάκια σου,αρκούμαι στο να ξαναγελάσω..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη



Η επίθεση στο χριστιανισμό και στους χριστιανούς, η ταύτιση τους με τους τρομοκράτες και τους φανατικούς σας φτιάχνει!!!!!!! Αυτό είναι και το ζητούμενο για σας! Αυτό θέλετε! Αυτό κάνετε! Αυτό σας φτιάχνει…………………………….


Καμία καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητη γιατί αυτό σας φτιάχνει, το να τιμωρείτε την καλή πράξη!!!!!!!

ΠΑΝΤΑ ΦΙΛΙΚΑ el.elyon.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by - el.elyon on 01/08/2007 12:24:28

Edited by - el.elyon on 01/08/2007 14:17:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 51 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 51
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy